Hlavní Testy

Léčba žaludečních a duodenálních vředů během těhotenství

Během období porodu u žen klinický obraz mnoha nemocí prochází významnými změnami. Některé patologie zhoršují jejich průběh a některé naopak přecházejí do fáze dlouhodobé remise. Poslední faktor je pozorován u gastrointestinálních onemocnění, která prakticky přestávají projevovat své příznaky v době, kdy je žena v zajímavém postavení. I tak závažná a nebezpečná patologie, jako je vřed během těhotenství, téměř úplně ustoupí. To je způsobeno tím, že u nastávajících matek se kyselost žaludku snižuje a zvyšuje se obsah hlenu v něm, což vede ke zvýšení regenerace tkáně..

Výskyt takových změn v těle těhotné ženy má příznivý účinek na nemoc. V lékařské praxi byly opakovaně zaznamenány případy úplného hojení vředů..

Příčiny a příznaky peptického vředu

Peptický vřed u těhotných žen - jev zcela běžný, ale nezpůsobuje problémy s klidným průběhem. Budoucí mateřství není schopno vyvolat zhoršení patologie, stejně jako patologické onemocnění žaludku nebo dvanáctníku nijak neovlivňuje období těhotenství a není kontraindikací tohoto stavu..

Peptický vřed během těhotenství může nastat z několika důvodů, z nichž hlavní je přítomnost Helicobacter pylori v těle. Právě ona je agresorem, který poškozuje sliznici zažívacího ústrojí. Také vývoj onemocnění může být vyvolán následujícími faktory:

 • dědičnost,
 • nekontrolovaný příjem některých léků,
 • neustálé používání nekvalitních potravin,
 • zneužívání alkoholu a kouření,
 • dlouhodobá deprese nebo stres.

Aby se předešlo výskytu patologie ovlivňující dvanáctník a žaludek během těhotenství, neměli bychom dovolit výskyt faktorů, které jej vyvolávají..

Dodržování denního režimu a výživy, vyhýbání se stresovým situacím, odmítnutí iracionálního užívání silných drog a alkoholu zabrání riziku jeho výskytu..

Přijatelné léčby

Ženy, které se nacházejí v alarmujících příznacích podobných těm, které jsou popsány výše, by měly co nejdříve vyhledat lékaře. Na základě současného klinického stavu vytvoří ošetřující lékař historii nemocí, dědičnosti, návyků a životního stylu a rozhodne, jaké léčebné postupy jsou v tomto konkrétním případě nezbytné..

V tomto případě se provádí také diagnostická studie, ale vzhledem k tomu, že má při přenášení dítěte významná omezení, u těhotných žen se provádí pouze vyšetření pomocí ezofagastastroduodenoskopie..

Léčba vředů je z velké části nedrogová. Spočívá ve jmenování stravy a odpočinku na lůžku. Léková terapie se používá pouze tehdy, když potvrzené diagnostické onemocnění prošlo do fáze exacerbace a konzervativní metody selhaly.

O tom, kdy to může být provedeno a jaké léky použít, rozhoduje ošetřující lékař individuálně. Léková terapie během těhotenství je následující:

 • antacida, která snižují kyselost žaludeční šťávy (Fosfalugel, Taltsid, Maaloks),
 • astringenty a obaly produktů rostlinného původu,
 • v přítomnosti silné bolesti a pouze se svolením specialisty jsou povolena antispasmodika (baralgin, papaverin hydrochlorid, No-Shpa),

Jsou-li přítomny příznaky střevní dyspepsie, předepisují se enzymatické přípravky. Taková terapie umožňuje téměř vždy 3 až 5 dní dosáhnout odstranění nepříjemných symptomů a úplný výsledek léčby lze dosáhnout přibližně po 3 týdnech u ženy v nemocnici.

Příčiny a příznaky exacerbace nemoci

V případě, že se žena s anamnézou peptického vředu rozhodla porodit dítě, musí být připravena na skutečnost, že se může vyvinout její akutní forma. Exacerbace nemoci je sezónní povahy, to znamená, že příznaky choroby jsou nejvýraznější na jaře a na podzim. To je ovlivněno prudkou změnou klimatu. Má vždy negativní dopad na tělo a u těhotných žen jsou nejvýraznější vnější přírodní vlivy.

Prohloubení situace a emoční deprese, stejně jako chronická únava. U žen, u kterých se projevuje onemocnění duodena nebo žaludku, se tyto hlavní příznaky vyznačují:

 • V žaludku se objevují akutní bolestivé pocity, které se po jídle zesilují. V případě, že je postiženo střevo, objeví se v noci a má bolavý charakter, a pokud jsou lokalizovány vředy v žaludku, dostanou se do mezikapulární oblasti,
 • nevolnost se často mění v zvracení. Tento příznak nemoci v časných stádiích je obvykle zaměňován s nástupem toxikózy, je však třeba jí věnovat zvláštní pozornost, pokud po odstranění zvratků zmizí bolestivé pocity a celkové zdraví je mnohem snazší.,
 • přítomnost pálení žáhy a častých erukcí, které mají kyselou chuť, která dodává žaludeční šťávu,
 • funkce střev se stává nefunkční, což vede k přetrvávající zácpě.

Pokud exacerbace vředů vyvolá vnitřní krvácení, objeví se takové příznaky, ostrá, výrazná bolest, mdloby, zvracení a výkaly s pruhy krve, bledá kůže, celková slabost, přetrvávající závratě a snížený tlak..

Pokud se objeví známky exacerbace, musíte okamžitě zavolat sanitku a před jejím přijetím neužívejte žádné léky. Před vyšetřením lékařem byste také neměli jíst ani pít.

Pomoc s exacerbací patologie

Exacerbace vředů, i když se vyskytuje v období porodu dítěte, je poměrně vzácná, ale stále existuje místo, kde.

Pokud je jednoduchá forma patologie zcela bezpečná a nemá žádný vliv na průběh těhotenství, pak jsou komplikace, které její komplikace - krvácení, penetrace nebo perforace - velmi nebezpečné jak pro život plodu, tak pro zdraví ženy..

Během těhotenství, žaludeční vřed, který se zhoršuje před výskytem takových patologií, vyžaduje naléhavé umístění pacienta do nemocnice a chirurgický zákrok. Neměli byste se však obávat důsledků, chirurgická opatření nepředstavují vážnou hrozbu, pokud pacient dodržuje všechny předpisy lékaře. Po operaci žaludečních vředů zůstává těhotenství možné.

Přestože nastávající matky mají nízké riziko rozvoje nebo zhoršení této choroby, měly by být opatrné ohledně jejich celkového stavu. To pomůže včas odhalit výskyt alarmujících příznaků a přijmout nouzová opatření k léčbě onemocnění..

To pomůže vyhnout se negativním důsledkům pro ženu a nenarozené dítě. Také nastávající matky musí opustit závislost, kouřit a pít alkohol, což vždy vyvolává rozvoj patologie.

Extragenitální patologie v porodnictví: Peptický vřed a těhotenství

Editoval M. Sokolova.

Peptický vřed (UB) - chronické, cyklicky se vyskytující onemocnění s různorodým klinickým obrazem a ulcerací sliznice žaludku nebo dvanáctníku během exacerbace.

Kód ICD 10

K25 Peptický vřed
K26 peptický vřed dvanáctníku

Epidemiologie
Odhaduje se, že 8 až 10% populace trpí vředem. U pacientů s vředy jsou ženy 4-10krát méně. Exacerbace vředů je častěji pozorována v prvním nebo třetím trimestru 2-4 týdny před porodem nebo v časném poporodním období..

Klasifikace
Rozeznejte žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy.

Etiologie a patogeneze
K YAB dochází v důsledku nerovnováhy mezi agresivními (kyselina chlorovodíková, pepsin, žlučové kyseliny) a ochrannými (sekrece hlenu, produkce prostaglandinů, dostatečné zásobování krví) mechanismů sliznice žaludku a dvanáctníku.

Helicobacter pylori hraje klíčovou roli ve vývoji vředů.

Těhotenství příznivě ovlivňuje průběh vředů: ve většině případů dochází k remisi nemoci. To je usnadněno změnami sekrečních a motorických evakuačních funkcí žaludku, zlepšeným zásobováním krve a aktivací proliferačních procesů v sliznici v důsledku změn hladiny pohlavních hormonů (estrogen, progesteron) a gastrointestinálního (gastrin, bombesin, motilin, somatostatin), prostaglandinů, endorfinů a dalších biologicky aktivních látky.

Klinické příznaky a symptomy
Na klinice onemocnění vede příznak bolesti. S lokalizací vředů v proximálním žaludku je charakteristická časná bolest (30-60 minut po jídle). Pozdní bolesti (1–1,5 hodiny po jídle), noční „hladové“ bolesti jsou více charakteristické pro dvanáctníkový vřed. Ve výšce bolesti se může objevit zvracení kyselých obsahů..

Mezi nespecifické projevy vředů patří nauzea, pálení žáhy, říhání.

Vřed může být někdy asymptomatický.

Diagnostika a doporučené klinické testy
V typickém případě charakteristický klinický obraz nezpůsobuje potíže při stanovení diagnózy.

Indikátory obecné a biochemické analýzy krve zůstávají normální, s exacerbací je často pozorována fekální reakce na okultní krev.

Diagnóza vředů je konečně stanovena na základě ezofagogastroduodenskopie. Při exacerbaci se nachází vřed mukózní membrány žaludku nebo dvanáctníku ve fázi remise, cicatriciální a ulcerózní deformity.

Je povinné provést biopsii sliznice a provést studie na přítomnost Helicobacter pylori.

Klinická doporučení
Drogová terapie u těhotných žen se provádí pouze během exacerbace nemoci, potvrzená klinicky a laboratorními a instrumentálními metodami (kromě radiologických). To je také prokázáno při neexistenci účinku pozorování stravy, stravy, zahrnutí „potravin“ antacid; s rozvojem komplikací. Je třeba vzít v úvahu možný škodlivý účinek léků na stav plodu a tón myometria.

Léčba je komplexní a přísně individuální. Je nutné dodržovat režim, stravu a používání minerálních vod. Je však třeba si uvědomit, že minerální voda se nepoužívá ve druhé polovině těhotenství s rozvojem příznaků 0HP gestózy, kdy je nutné omezit příjem tekutin.

Pokud není dodržen přísný jídelníček, předepisují se neabsorbovatelné nerozpustné antacidy. Svoji činnost realizují prostřednictvím dvou hlavních mechanismů - neutralizace a adsorpce kyseliny chlorovodíkové produkované žaludkem. Vzhledem k nedostatečné absorpci jsou právě tyto léky nejvhodnější pro těhotné ženy.

Účinný je také příjem obalených a stahujících léků (nejlépe rostlinného původu) - odvarů heřmánku, třezalky tečkované a řebříčku.

Při silné bolesti předepište antispasmodika (papaverin, drotaverin), cholinolytika, přijatelný je methacin. Pacientům s exacerbací vředů a zvracením těhotných žen je navíc předepsán metoklopramid.

S nadýmáním, fenoménem střevní dyspepsie, se dále doporučuje příjem enzymatických léčiv. V gastroenterologické praxi pro léčbu vředů našli léky ze skupiny antagonistů N široké využití.2-receptory a inhibitory protonové pumpy, jejich předepisování těhotným ženám by se však mělo co nejvíce vyhnout kvůli nízké znalosti jejich účinků na plod..

Kritériem účinnosti léčby je snížení stížností, negativní reakce při vyšetřování výkalů na okultní krev, zjizvení vředů s endoskopickou kontrolou.

Komplikace a vedlejší účinky léčby
Zřídka je při léčbě antacidových látek možná zácpa, nevolnost, zvracení a změna chuti..

Při užívání enzymatických léků jsou možné alergické reakce (kožní hyperémie, kýchání, slzení), průjem, nauzea, bolest břicha (včetně střevní koliky), hyperurikémie, hyperurikosurie.

Chyby a nepřiměřené schůzky
Antibakteriální terapie by neměla být prováděna bez potvrzení přítomnosti infekce Helicobacter pylori. Těhotným ženám by neměly být předepisovány léky obsahující atropin a bizmut.

Předpověď
Ve většině případů je zaznamenán benigní průběh vředů během těhotenství, i když ve 25% případů je možné zhoršení. Celkový stav plodu s nekomplikovaným vředem u matky trpí jen málo. Téměř ve všech případech, po 3 až 5 dnech od začátku léčby, je možné dosáhnout vymizení bolesti a po 2-3 týdnech hospitalizace dobrý výsledek. U všech těhotných žen, které prodělaly vřed, 2-3 týdny před porodem je nutná preventivní léčba. Zvláštní pozornost by měla být věnována poporodnímu období, kdy se zvyšuje riziko zhoršení vředů.

Komplikace vředů, jako je perforace nebo krvácení, jsou pro život matky a nenarozeného dítěte mimořádně nebezpečné, pokud nejsou včas rozpoznány. Frekvence chirurgických komplikací YAB u těhotných žen je 1–4 na 10 000, přičemž úmrtnost matek dosahuje 16% a perinatální - 10%.

Žaludeční vředy u těhotné ženy: příznaky a terapie

Obsah

Jedním z důležitých a naléhavých problémů moderní gastroenterologie dodnes je žaludeční vřed. Pokud vezmete v úvahu údaje ze světových studií, stovky a tisíce lidí se každý den potýkají s touto patologií. Zdá se, že byste měli prostě dodržovat dietu a pravidelně brát léky, co dalšího je potřeba? Co dělat, když se u těhotné ženy vyvine žaludeční vřed? Dodržování určité stravy není často během těhotenství snadné a mnoho léků je zcela kontraindikováno. Proč nemoc vzniká a jak se dá s patologií vyrovnat?

Žaludeční vředy u těhotné ženy: příčiny vývoje

Ve skutečnosti se žaludeční vřed zřídka projevuje přesně během těhotenství: v 90% případů onemocnění existovalo dříve. Peptický vřed je chronická opakující se patologie, která je doprovázena tvorbou defektu na sliznici. Je známo, že v průměru jeho prevalence u těhotných žen nepřesahuje 0,25%, ale existuje nepříznivá tendence ke zvýšení incidence. Předpokládá se, že je to způsobeno zvýšeným stresem a vysokou sociální aktivitou pacientů. Základem vývoje onemocnění jsou následující faktory.

 • Porušení integrity žaludeční sliznice

Mnoho vnějších faktorů má negativní vliv na sliznici, což vyvolává její ulceraci. Patří mezi ně podvýživa s přebytkem kořenitých, slaných, mastných a smažených potravin, kouření, zneužívání alkoholu, kofeinové nápoje. Nesteroidní protizánětlivé léky a některá antibiotika, účinky chronického stresu mohou také poškodit sliznici.

 • Dědičná predispozice

Je známo, že genetický determinant také hraje významnou roli. Například, onemocnění se nejčastěji vyskytuje u pacientů s první krevní skupinou: je to kvůli nadměrné proliferaci parietálních buněk žaludeční sliznice, které produkují kyselinu chlorovodíkovou.

 • Infekce Helicobacter pylori

Ve většině případů se vřed projevuje na pozadí očkování sliznice Helicobacter pylori. Zjistí se u nejméně 40% žen, které vyhledávají lékařskou pomoc. V posledních letech se však často vyskytuje peptická vředová choroba, která není spojena s Helicobacter pylori..

Bolest a další příznaky nemoci

Ve většině případů je prvním příznakem rozvoje patologie bolest. Je slabý, bolavý v přírodě, vyskytuje se v epigastriu ihned po jídle nebo po 30-60 minutách. Pacienti také zaznamenávají přítomnost těžkosti v břiše a bolest může být pod levou lopatkou v oblasti srdce, hrudníku a bederní páteře. Pacienti se často zbavují nepohodlí tím, že na žaludek použijí topnou podložku. Při vyšetření je detekováno velké množství plaku v jazyku a nepříjemný zápach z ústní dutiny. Těhotné ženy hlásí častější výskyt dyspeptických poruch: nevolnost, zvracení, nadměrná tvorba plynu. Zvracení se vyskytuje ve výšce bolesti žaludku a je doprovázeno výraznou úlevou. Někteří pacienti si stěžují na poruchy stolice, střídavý průjem a zácpu. V důsledku rozvoje poruch trávení těhotná žena přibývá na váze, což negativně ovlivňuje stav dítěte.

U těhotných pacientů trpících peptickým vředem probíhá toxikóza s výraznějšími projevy. Často se vyvíjí anémie z nedostatku železa, která je doprovázena silnou slabostí, křehkými nehty a vlasy a snížením krevního tlaku. Na pozadí poruch trávení je možný výskyt hypovitaminózy. Žaludeční vřed může způsobit fetoplacentální nedostatečnost, zpomalení vývoje plodu a hypoxii. Ve 4% případů je onemocnění komplikováno výskytem gastrointestinálního krvácení v důsledku perforace peptického vředu, což je vážnou hrozbou pro život matky, a také zvyšuje riziko úmrtí plodu o 10-15%.

Žaludeční vřed během těhotenství

Těhotenství je skvělý čas v životě každé ženy. Bohužel se však stále častěji vyskytuje taková kombinace, jako je těhotenství a žaludeční vředy. Eliminace nemoci je komplikována skutečností, že mnoho léčiv je kontraindikováno u těhotných žen..

Žaludek a dvanáctníkový vřed je infekční patologie způsobená bakterií Helicobacter pylori. Přenáší se prostřednictvím běžných jídel, přípravků na péči a s nesprávnou hygienou. Po naplnění žaludku nebo střev se mikroorganismus množí a pomocí vlastních enzymů ničí buňky sliznice.

Podle statistik je touto bakterií infikováno 80% populace naší země. Ale ne každý dostane vřed. Toto onemocnění se začíná vyvíjet pod vlivem faktorů, jako jsou:

 • podvýživa;
 • stres
 • nekontrolovaný příjem určitých léků;
 • zneužívání alkoholu a kouření.

Během těhotenství mnoho žen začne správně jíst, vyhýbat se kouření, alkoholu a stresovým situacím, takže je toto onemocnění často neobtěžuje. Ale přesto je třeba léčit vřed, aby důsledky nemoci nepoškodily zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Příznaky peptického vředu u těhotných žen

Útoky vředů se vyskytují u nastávajících matek, jako u obyčejných lidí, na jaře nebo na podzim. Nejběžnější příznaky jsou:

 • ostré bolesti v žaludku, které se objevují po určité době po jídle;
 • nevolnost a zvracení;
 • pálení žáhy;
 • kyselé říhání;
 • zácpa.

V průběhu těhotenství musí být žena sledována gastroenterologem. A pokud se objeví některý z výše uvedených příznaků, musíte navštívit lékaře, abyste se vyhnuli zhoršení situace.

Komplikace vředové choroby žaludku

Nedostatek adekvátní léčby žaludečních vředů u těhotných žen hrozí vážnými komplikacemi jak pro matku, tak pro plod.

 1. Největší komplikací je gastrointestinální krvácení. Vyznačuje se zvracením barvy kávové sedliny s pruhy krve. Pokud se tato komplikace objeví, musí být těhotná žena neprodleně převezena k lékařům.
 2. Perforace. V tomto stavu je silná, řezná bolest v žaludku. Krevní tlak rychle klesá, zvyšuje se puls. Bez léčby se perforace vředu stane peritonitidou, která může být fatální, proto v tomto případě okamžitá pomoc odborníků.
 3. Časté nauzea a zvracení vedou ke ztrátě železa a vitamínů, což negativně ovlivňuje zdraví žen a plodu.
 4. Peptický vřed je často doprovázen rozvojem anémie z nedostatku železa. V tomto případě se u plodu rozvine placentární nedostatečnost a hypoxie..

Diagnostika

Obtížnost při diagnostice žaludečních vředů během těhotenství je v tom, že mnoho metod je kontraindikováno. Nastávající matky by neměly podstoupit endoskopii, rentgenové vyšetření. FGDS se provádí pouze s rozvojem komplikací, které ohrožují zdraví a život ženy a plodu.

Ultrazvuk žaludku lze provést tak, aby bylo možné přesně posoudit jeho aktivitu a určit velikost. V jiných situacích lékaři stanoví diagnózu na základě výsledků krve, moči a stolice. A také na základě symptomů a údajů z vyšetření.

Léčba

Léčba žaludečních vředů by měla být komplexní. Zahrnuje lékovou terapii, stravu, používání receptů tradiční medicíny..

Léky jsou také omezené kvůli velkému počtu kontraindikací.

Léky

Drogový stůl.

AntacidaAstringentiAntispasmodika
Gaviscon - suspenze pro perorální podání. Účinnými látkami jsou alginát sodný, hydrogenuhličitan sodný, uhličitan vápenatý. Předepsáno k léčbě žaludečních vředů u těhotných žen.Vicair je kombinovaná droga. Má svíravé, projímavé, baktericidní a antispasmodické účinky. Může být použit k léčbě těhotných žen..Duspatalin - želatinové tobolky. Léčivou látkou je mebeverin hydrochlorid. Má přímý účinek na hladké svaly gastrointestinálního traktu. Eliminuje křeče. Může být použit u těhotných žen.
Žvýkací tablety Maalox. Účinné látky - algedrát, hydroxid hořečnatý. Určeno k léčbě peptických vředů, a to iu těhotných žen.No-shpa - žluté tablety. Léčivou látkou je hydrochlorid drotaverinu. Je indikováno k odstranění křečů hladkých svalů gastrointestinálního traktu v peptickém vředu. Může být předepsán těhotným ženám.

Dieta pro žaludeční vředy

Při zhoršení této nemoci musíte dodržovat přísnou stravu. Ze stravy musí být vyloučeno několik potravin. To:

 • mastná masa a ryby;
 • konzervy;
 • nasycené polévky;
 • smažené jídlo;
 • bílé zelí, ředkvičky, šťovík, cibule, česnek;
 • kyselé, tvrdé ovoce a bobule;
 • marinády;
 • perlivá voda;
 • čerstvý chléb a pečivo.

S vředem se doporučuje jíst:

 • libové polévky;
 • sušený chléb a sušenky;
 • vařené maso a ryby s nízkým obsahem tuku;
 • parní kotlety;
 • vařená zelenina a ovoce;
 • vaječná omeleta;
 • mléko, beztukový tvaroh, kefír;
 • obiloviny ochucené rostlinným olejem;
 • slabě uvařený čaj, kompot, léčivá stolní voda bez plynu.

etnoscience

Kromě užívání léků může lékař doporučit léčbu pacientům pomocí tradičních lékařských předpisů..

 1. Olej z rakytníku řešetlákové je považován za dobré ošetření vředů. Doporučuje se používat po dobu 4–5 týdnů, jednu lžičku půl hodiny před jídlem.
 2. Odvar ovsa působí velmi dobře na žaludek. Sklenici ovsa se nalije litrem převařené a chlazené vody a nechá se 12 hodin. Poté přiveďte k varu a půl hodiny vařte pokličkou. Poté ponechejte na tmavém místě dalších 12 hodin. Poté přelijte a přidejte vodu do původního objemu. Před každým jídlem použijte půl sklenky, léčba trvá nejméně měsíc.
 3. Med má baktericidní vlastnosti. Lžička medu by měla být naředěna v půl sklenici teplé vody a ráno vzat na prázdný žaludek.
 4. Dýňová semínka pomáhají v boji proti peptickým vředům. Rozemelte hrst semen v mlýnku na kávu s kůrou. Vařte s vroucí vodou a pijte místo čaje.

Kombinace, jako je těhotenství a žaludeční vředy, se nepovažuje za větu. A ačkoli toto onemocnění nelze zcela eliminovat, správně zvolená léčba umožní dosáhnout stabilní remise nemoci a užívat si štěstí mateřství.

Těhotenství vřed

Žaludeční vředy a těhotenství

18. září 2018, 20:43 0 1 189

Během těhotenství nemusí peptický vřed ženy obtěžovat. Je však nutné léčit tuto nemoc, aby se zabránilo negativním důsledkům pro budoucí matku a dítě. Pacienti často naznačují snížení symptomů dvanáctníkových vředů. Existuje několik důvodů, například odvykání kouření a pití alkoholu, pravidelná správná výživa, změna hormonálního pozadí v těle, která zlepšuje krevní oběh a urychluje metabolismus v orgánech. Pokud je vřed, měla by být žena pod neustálým dohledem lékaře.

Příčiny exacerbace nemoci u těhotných žen

U přibližně 75 procent žen trpících chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu vede těhotenství k exacerbaci. To je ovlivněno různými faktory - změnami ve fungování těla, konzumací škodlivých produktů atd. Po exacerbaci chronické formy gastroduodenitidy se může objevit onemocnění. Pokud pacient vřed zhorší, měla by co nejdříve kontaktovat specialistu.

Příznaky nemoci

V 1. trimestru trvá toxikóza někdy dlouhou dobu (asi 20 týdnů), doprovázenou snížením chuti k jídlu, zvýšenou citlivostí na různé pachy, slinění a zvracení. Takové projevy mohou vést k vyčerpání, dehydrataci a dalším vážným následkům. Existují další příznaky nemoci:

 1. Sezónnost, která je pro nemoc charakteristická (na jaře a na podzim), zůstává.
 2. Stupeň intenzity bolesti a jejich lokalizace se může měnit po celou dobu těhotenství. Obzvláště se projevují v 1. trimestru, v posledních měsících těhotenství. Zpočátku jsou bolestivé pocity akutní s návratem do interscapulární oblasti. Do posledního období těhotenství je pacient mučen bolestmi.
 3. U žen, u kterých je peptický vřed lokalizován v dvanáctníku, dochází k tzv. Hladovým bolestivým pocitům.
 4. Se zvětšováním, zvracení se neobjeví tak intenzivně, nicméně, pálení žáhy se zvyšuje, tam je říhání. Pacienti spojují tyto příznaky s konvenční toxikózou, takže mnoho z nich nenavštíví gastroenterologa včas. To vede k progresi onemocnění..
 5. V některých případech si pacienti stěžují na bolest v hypochondrii (na pravé straně), která se projevuje během palpace.

Pro krvácení vyvolané peptickým vředem jsou navíc charakteristické následující příznaky:

 • mdloby
 • bolestivé pocity;
 • zvracení krví;
 • černá stolička;
 • bledá kůže;
 • Závrať
 • snížení tlaku.

Zpět na obsah

Možné komplikace

Těhotné ženy trpící peptickým vředem by měly být sledovány odborníkem a věnovat pozornost všem podezřelým symptomům, protože s krvácením v gastrointestinálním traktu způsobeným peptickým vředem dítě s větší pravděpodobností zemře. Nemoc může vyvolat stavy jako zvracení, krvácení, anémie. Krvácení způsobené vředem vede ke komplikacím průběhu nemoci, takže pacient by měl pravidelně navštěvovat lékaře.

Diagnostika

Během vyšetření lékař analyzuje stížnosti pacienta, klinické příznaky a pošle je k vyšetření. Současně by měly být instrumentální studie bezpečné pro těhotnou ženu: je důležité, aby zátěž na tělo byla minimální. Současně je nutné provést správnou diagnózu a zahájit příslušnou léčbu. Kromě toho byste měli věnovat pozornost následujícím průzkumům:

 1. Pro vyloučení latentní krevní sekrece se někdy doporučuje (pokud existují stížnosti) vyšetřit výkaly (okultní krevní test). Pacient musí pravidelně darovat krev: lékař by měl sledovat změnu počtu červených krvinek, hemoglobinu. Kromě toho by měl být stanoven počet stopových prvků v krvi pacienta.
 2. Esophagogastroduodenoscopy má zvláštní význam při provádění výzkumu. Ve většině případů je tento postup snadno tolerován těmi pacienty, kteří s ním mají zkušenosti. Výzkumná metoda umožňuje identifikovat vřed, určit velikost, fáze vývoje procesu (vřed může být „čerstvý“, zahojený atd.), Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací (krvácení, deformace tkáně. Během těhotenství je ultrazvuk povolen)

stenóza). Během tohoto vyšetření odborník odhalí projevy (vypuštění obsahu žaludku do jícnu pacienta), nedostatečnost svěrače, tvorbu kýly, zvýšenou sekreci obsahu žaludku).

 • Probíhají také další studie, které lze provést během těhotenství. Jedním z nich je ultrazvuk gastrointestinálního traktu. Vyšetření umožňuje stanovit motilitu, hypersekreci žaludku, provést diferenciální diagnostiku onemocnění žlučových kamenů, dyskinezi močového měchýře, projevy vředů cibule dvanáctníku. Výše uvedená onemocnění se vyznačují podobnými příznaky (například lokalizací bolesti v hypochondriu). Tato metoda, na rozdíl od mnoha jiných, však pacientovi méně poškozuje.
 • Zpět na obsah

  Principy léčby žaludečních vředů v těhotenství

  Po dokončení komplexní diagnózy pacienta lékař předepíše vhodnou dietní výživu (strava č. 1, vícenásobná jídla, použití snadno stravitelných potravin obohacených o užitečné látky). Kromě toho lékař dává řadu doporučení, předepisuje terapii v nemocnici.

  Pro léčbu jsou předepisovány léky, které jsou bezpečné pro nenarozené dítě

  Jako léčivé přípravky by se neměly používat léky, které mohou mít na dítě negativní účinek (léky obsahující bizmut atd.). Proto lékař předepisuje léky, které nejsou absorbovány (například Almagel) a absorbují a neutralizují kyselinu v žaludku.

  Není to tak dávno, kdy se "Maalox" začal široce používat, což má vynikající chuťové vlastnosti, nezpůsobuje zácpu, může být konzumováno po dlouhou dobu. Lék je předepsán v kurzech (15 mililitrů 4 r. Denně, doba přijetí je 14 dní). Léky je třeba užívat před jídlem (1 hodina), poslední použití - v noci.

  V případě potřeby je do komplexní terapie zahrnut „Metacin“ (doba trvání - 5 dnů), se závažným zvracením a nevolností - „Cerucal“. Jako profylaxe anémie předepsán "Ferrogradument".

  Kromě toho je terapie doplněna jmenováním multivitaminů obsahujících vitaminy B. Pro zlepšení trávení, odstranění nadýmání, lékaři předepisují enzymy pacientům, kteří by měli být užíváni s jídlem. Těhotné ženy s anamnézou vředů by měly navštívit praktického lékaře.

  Prevence

  Aby se zabránilo exacerbacím vředů, musí být pacienti registrováni u praktického lékaře a porodníka-gynekologa a pravidelně vyšetřováni. Pokud se vyskytnou komplikace ve formě toxikózy, v jarních a podzimních měsících a několik týdnů před porodem, lékaři doporučují provedení preventivní terapie, která pomůže vyhnout se exacerbacím a komplikacím..

  Těhotenství vřed

  Obsah:

  Mezi mnoho etiologických faktorů ve vývoji vředů dávají lékaři především nervový a emoční stres, sníženou imunitu a metabolické poruchy. To znamená procesy provázející těhotnou ženu po celou dobu porodu.

  Současně tělo nastávajících matek aktivně produkuje histamin. Živina normalizuje hladinu kyselinové rovnováhy, chrání trávicí systém před vývojem patologií. Mnoho žen s vředy v anamnéze hlásí lepší zdraví.

  Co je to vřed: klasifikace a typy onemocnění

  Vřed je chronické onemocnění charakterizované bodovým porušením integrity stěny nemocného orgánu. Na rozdíl od eroze vřed proniká do submukózní vrstvy.

  Peptický vřed je klasifikován podle několika kritérií..

  Umístění patologie. Rozlišují se tyto typy:

  • poškození dvanácterníku;
  • ulcerace sekce po bulbu;
  • poškození žaludku v pozadí;
  • kombinovaná patologie.

  Hloubka porážky. Existují tři typy:

  • povrchové defekty, narušuje se pouze sliznice;
  • hluboko se zachycením serózní membrány a svalové tkáně;
  • průchozí (perforace).

  Tvar toku. Diagnostikovat:

  • nekomplikovaný kurz;
  • komplikované, doprovázené krvácením;
  • pylorická stenóza;
  • pronikající vřed (proniká do sousedních orgánů);
  • vřed komplikovaný adhezí (perivisceritida).

  informace Vřed se také vyznačuje stupněm jeho průběhu (akutním nebo chronickým), velikostí defektu, funkčními znaky (stupeň kyselosti, zvýšená nebo snížená pohyblivost) a dalšími příznaky.

  Příznaky a příznaky nemoci

  Vřed během těhotenství lze léčit včasnou diagnózou. Problém je v tom, že patologie nastávající matky je často asymptomatická. Mnoho těhotných žen se obává toxikózy.

  Žena by měla konzultovat gastroenterologa s následujícími příznaky nemoci:

  • protrahovaná časná toxikóza je doprovázena silným zvracením a zvýšenou slinivostí až do 20, někdy následujících týdnů těhotenství;
  • pocit hladu spolu s tažnou nebo praskající bolestí v žaludku, noční „hladové“ bolesti nejsou neobvyklé;
  • v různých trimestrech, povaha, intenzita, lokalizace změn bolesti. Akutnější průběh nemoci je zaznamenán v 1. trimestru a krátce před porodem může být v mezikapulární oblasti cítit bolest;
  • ve 2, 3 trimestrech se rozvíjí pálení žáhy, říhání je kyselé;
  • narušením střevní pohyblivosti se stolice stane černou;
  • závratě, nevolnost v pozdních stádiích.

  Nebezpečí je žaludeční krvácení, včetně skrytých. Projevuje se zvracením s příměsí krve. Podmínka vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

  Exacerbace nemoci je charakteristická pro jaro a podzim, 1 trimestr, poslední dva týdny před porodem a první dva po narození dítěte. Nejčastěji se vyskytuje vřed u zástupců 1. krevní skupiny.

  Co je vřed nebezpečný pro nastávající matku a plod?

  Nekomplikované vředy nepříznivě neovlivňují vývoj plodu. I při chirurgickém zákroku je šance na udržení těhotenství velmi vysoká..

  Nebezpečí pro nenarozené dítě je:

  • exacerbace nemoci v pozdějších stádiích, doprovázená zvracením a krvácením. Neléčená léčba může vést k úmrtí plodu;
  • vývoj anémie z nedostatku železa u ženy. Porucha oxidačních procesů může způsobit hypoxii..

  Důležité: Vřed je často zděděn..

  Hormonální pozadí těhotné ženy příznivě ovlivňuje průběh nemoci, podporuje prodlouženou remisi a někdy úplné uzdravení vředů.

  Nebezpečí pro ženy jsou život ohrožující komplikace:

  • gastrointestinální krvácení;
  • perforace (perforace) vředu.

  Léčení vředů během těhotenství

  Je nepřijatelné samoléčit během těhotenství. Lékař provádí léčbu peptického vředu na základě výsledků laboratorních testů a vyšetření, včetně ultrazvuku v břiše a gastroskopii. Těhotné ženě bude nabídnuto lůžkové ošetření. Především je nutný odpočinek..

  • dieta číslo 1 nebo 1b podle Pevznera. Z nabídky jsou vyloučena velmi horká a velmi studená jídla, jídla, která dráždí sliznici a excitují sekreční funkci, jsou zakázána;
  • léčivá minerální voda (například „Essentuki“ č. 14);
  • frakční jídla v malých porcích až 6krát denně;
  • bylinná medicína: různé žaludeční výboje (calamus rhizomes, heřmánek, koprová semínka, listy máty peprné).

  Léky

  Během exacerbace lékař předepíše lékovou terapii, přičemž vezme v úvahu účinek léků na tón dělohy a plodu. Obvykle předepsané:

  • neabsorbovatelné antacidy (Almagel, Maalox) hodinu po jídle;
  • injekce metacinu nebo cerucalu (s zvracením) během exacerbace;
  • Ferroplex pro prevenci anémie;
  • B vitaminy pro normalizaci trávení, snížení nadýmání.

  Při silné bolesti pomůže no-shpa nebo papaverin.

  Tradiční medicína

  Úřední medicína uznává účinnost lidových prostředků při léčbě vředů u těhotných žen. Nastávající matka musí určitě získat lékařskou konzultaci.

  Některé byliny mohou způsobit potrat.!

  Usnadněte průběh nemoci:

  • infuze bylin s astringentní akcí. Stejné množství květů třezalky tečkované, heřmánku, řebříčku vložených do termosky, nalít vroucí vodou. Trvejte na tom 3 hodiny. Vezměte 50 ml 3krát denně. Místo čaje je lepší pít odvar heřmánkové lékárny, nemá žádné kontraindikace, je pro plod bezpečný;
  • olej z rakytníku: 1 polévková lžíce na lačný žaludek;
  • propolis (v nepřítomnosti alergií!). Jezte 5 g produktu 3krát denně po jídle. Nedoporučuje se pro exacerbaci;
  • oves v prášku (nikoli vločky!). Nalijte sklenici ovsa se 2 litry horké vody, vařte po dobu 40 minut na mírném ohni. Napněte vývar a vypijte teplé 100 ml před každým hlavním jídlem.

  Prevence těhotných vředů

  Rozlišuje se primární a sekundární prevence nemoci během těhotenství.

  První je zaměřen na prevenci vzniku onemocnění. To zahrnuje:

  • zdravý životní styl;
  • včasné ošetření nachlazení a infekčních chorob;
  • přiměřená výživa (odmítnutí smažených, kořenitých, slaných potravin, sycené nápoje, zařazení vitamínů do stravy);
  • prevence infekce bakteriemi Helicobacter pylori, které způsobují peptické vředové choroby. Chcete-li to provést, musíte dodržovat osobní hygienu, zejména pokud je v rodině vřed.

  důležité Je velmi důležité zajistit budoucí psychologické pohodlí matky.

  Cílem sekundární prevence je zabránit opakování komplikací, zejména v období po porodu. Lékaři doporučují:

  • dodržovat dietu;
  • pravidelně se podrobovat prohlídce;
  • provádět předepsané léčebné postupy.

  Těhotenství a žaludeční vřed

  Během těhotenství může být jakákoli nemoc nebezpečná. Žaludeční vřed během těhotenství není výjimkou. Během tohoto období je důležité zabránit patologii nebo dodržovat pravidla, aby se vyloučila exacerbace, pokud existuje. Při přitěžování nemoci musíte naléhavě konzultovat lékaře, abyste nepoškodili plod a těhotnou ženu. Naléhavé léčení by mělo kromě zmírnění stavu zahrnovat i úkol zachování nenarozeného dítěte a jeho zdraví.

  Příčiny exacerbace

  Hlavním faktorem vývoje peptického vředového onemocnění je infekce Helicobacter pylori. Vital aktivita tohoto zpočátku vede k vývoji gastritidy a v predisponované části populace, pokud se neléčí, nemoc později progreduje do vředů. Kromě toho existují na postiženém organismu příčiny, které zvyšují riziko poškození žaludku vředovým patologickým procesem. Nemoc postupuje pod vlivem těchto faktorů:

  • dědičnost;
  • neustálé stresové situace;
  • časté nezdravé jídlo;
  • nadměrná konzumace alkoholu;
  • dlouhé kouření;
  • nekontrolovaný příjem některých léků.

  Hormonální změny v těle příznivě ovlivňují gastrointestinální sliznici.

  Reorganizace hormonálního systému má příznivý účinek na postižený žaludek. Gastritida a vřed během těhotenství jsou potlačeny v důsledku produkce méně žaludeční šťávy, optimalizace hemodynamiky a zahuštění sliznice. Těhotenství má tedy pozitivní účinek na poškozený orgán vředu a pomáhá zlepšovat stav potlačením existence patogenních bakterií. Dalším pozitivním faktorem je udržení správného životního stylu při porodu dítěte: eliminace konzumace alkoholu, ukončení kouření, správné stravování, vyhýbání se stresovým situacím. Nebezpečnou kombinací mohou být těhotenství a žaludeční vředy. Pokud jsou přítomny příznaky, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

  Příznaky nemoci

  Patologie se vyznačuje těmito příznaky:

  • projev silné kruté bolesti po jídle po určité době;
  • nevolnost;
  • bolest na lačný žaludek;
  • zvracení
  • kyselé říhání;
  • pálení žáhy;
  • zácpa.

  U těhotných žen se vřed nejčastěji zhoršuje v období podzim-jaro, v 1. nebo 3. trimestru a také v časném poporodním období.

  Co je to nebezpečná patologie?

  Diagnostika

  Zpočátku je těhotná žena dotazována na přítomnost patologií žaludku před početím a přítomnými stížnostmi. Další diagnóza je najít oblast poškození palpací. Poté je pacient odeslán na endoskopické vyšetření, je předepsán klinický a biochemický krevní test a je také proveden Gregersenův test. Další vyšetření spočívá v provedení esofagogastroduodenskopie, ultrazvuku, pH metry a biopsie žaludeční sliznice.

  Co dělat s vředem u těhotných žen?

  Pouze po úplné diagnóze může být léčeno. Při nepatrné léčbě mírnějších exacerbací, odpočinku na lůžku, použití minerální vody a častých jídel s malými dávkami zdravého jídla je předepsáno. Při závažných exacerbacích žaludečních vředů u těhotných žen nebo při absenci reakce organismu na nrogovou metodu se léky používají k léčbě vředů, které nepoškodí plod, ale urychlí potlačení ulcerativní patologie. V terapii jsou často zahrnuty tradiční medicínské metody, které se také používají k prevenci nemoci.

  Léčba drogy

  Je důležité zmírnit stav těhotné ženy, aniž by se zhoršilo postavení plodu. Při nadýmání se používají enzymatická činidla. V terapii se používají:

  • Antacid. Odolnost vůči ulcerativní progresi v důsledku snížení kyselosti, například Gaviscon.
  • Antispasmodické. Eliminujte křeče a bolesti: No-shpa, Duspataline.
  • Naléhavé léky. Působí na tělo jako baktericidní laxativní antispasmodika: "Vicair".

  Zpět na obsah

  Výživa pro trápení

  Během progrese vředů v těle těhotné ženy je důležité vyloučit veškerá kořenitá, nakládaná, kyselá, mastná, slaná a smažená jídla, ale zároveň by mělo být tělo budoucí matky a dítěte mírně nasyceno vitamíny a minerály. Při absenci konzumace důležitých živin je možný stav budoucí matky a nedostatečný vývoj plodu nebo tvorba patologických procesů v něm. Těhotná strava by měla zahrnovat:

  • lehké polévky;
  • libové maso a ryby;
  • parní kotlety;
  • cereálie;
  • sušený chléb;
  • vařená zelenina a ovoce;
  • vejce
  • mléčné produkty;
  • kompoty;
  • slabé čaje;
  • stejně jako minerální voda nesycené oxidem uhličitým.

  Zpět na obsah

  etnoscience

  Lékaři mohou doporučit použití alternativních metod v léčebném komplexu tak, aby peptický vřed byl brzy pryč. Používají se pro léčebnou metodu terapie, odpočinek na lůžku a jsou také jednoduše zahrnuty do režimu pro provádění preventivních opatření během těhotenství. Je tedy možné se vyhnout exacerbaci během těhotenství a v období po porodu, kdy je riziko progrese onemocnění vysoké. Před použitím doporučení lidu během těhotenství je důležité poradit se s lékařem, abyste předešli nežádoucím následkům od vás a vašeho nenarozeného dítěte.

  Těhotenství vřed

  Vřed je vada, která se vyskytuje ve sliznici žaludku nebo dvanáctníku. Peptický vřed jakékoli lokalizace je charakterizován dlouhým průběhem s obdobími exacerbace a remise. Co ohrožuje výskyt vředů během těhotenství?

  Příčiny vředů

  Je třeba poznamenat, že peptický vřed se téměř vždy vyskytuje na pozadí gastritidy. To není překvapivé, protože každá z těchto chorob má stejnou příčinu původu. Přímým vinníkem ve vývoji vředů je Helicobacter pylori. Tyto bakterie žijí v zažívacím traktu téměř každého člověka, ale pouze u některých z nich vede infekce k peptickému vředu. Jaký je důvod této vlastnosti nemoci?

  Vzhled vředu vyvolává několik faktorů:

  • dědičnost;
  • stres a zvýšená úzkost;
  • výživové prvky;
  • užívání léků (glukokortikosteroidy, NSAID a další);
  • špatné návyky (kouření a závislost na alkoholu).

  Předpokládá se, že kterýkoli z těchto faktorů zvyšuje riziko rozvoje peptického vředu u lidí. V tomto případě je narušena rovnováha prostředí žaludku a zvyšuje se produkce agresivní kyseliny chlorovodíkové. Je vřed - vada ve vnitřním obložení žaludku. Na sliznici dvanáctníku je vřed vytvořen stejnými mechanismy jako v žaludku.

  Těhotenství obvykle upřednostňuje peptické vředové onemocnění. Přeskupení hormonálního pozadí vede ke změně sekreční aktivity zažívacího traktu. Produkce kyseliny chlorovodíkové se sníží, zvýší se hladina ochranného hlenu a aktivuje se prokrvení. To vše vede ke skutečnosti, že exacerbace nemoci během těhotenství se vyskytují poměrně zřídka. Kromě toho se dokonce vytvořené vředy hojí rychleji díky zvýšenému průtoku krve a regeneraci tkání..

  Útoky peptického vředu na nastávající matky se vyskytují hlavně na podzim a na jaře. Prudká změna počasí a doba denního světla nejsou pro tělo příliš prospěšné. Situace je komplikována stresem, úzkostí a únavou - nevyhnutelnými mimosezónními společníky. V této době si většina těhotných žen všimla výskytu typických příznaků peptického vředu.

  Prvním příznakem vředu je bolest v epigastrické oblasti. Bolest, která se objeví do hodiny po jídle, se nazývá brzy. Tyto bolestivé pocity jsou charakteristické pro žaludeční vředy. Pokud je postiženo dvanácterník, objeví se nepohodlí 2 hodiny po jídle. „Hladové“ bolesti se vyskytují v jakékoli formě patologie.

  Typickým příznakem nemoci je nevolnost. V časných stádiích může být tento příznak zaměněn za toxikózu. Současně dochází k zvracení, které přináší znatelnou úlevu a zmírnění bolesti. Mnoho žen si stěžuje na těžké říhání a pálení žáhy. Možná vývoj zácpy v důsledku narušení všech částí střeva.

  Exacerbace nemoci se nejčastěji vyskytují v prvním trimestru těhotenství a také několik týdnů před porodem. Vřed se často projevuje již v období po porodu kvůli ostré změně hormonálního pozadí. Ve II a na začátku trimestru III obvykle vřed nezpůsobuje úzkost. Možná asymptomatický průběh nemoci během těhotenství.

  Těhotenské komplikace

  Peptický vřed prakticky neovlivňuje schopnost vydržet a mít dítě. Pouze v raných stádiích vředu se může projevit silným zvracením. Na pozadí onemocnění je toxikóza docela obtížná. Neustálá nevolnost a zvracení vyvolávají rozvoj anémie a hypovitaminózy, což dále zhoršuje stav nastávající matky. S peptickým vředem, stejně jako u jiných onemocnění žaludku a střev, může toxikóza trvat až 14-16 týdnů a ještě více.

  U mnoha těhotných žen je peptická vředová choroba doprovázena vývojem anémie z nedostatku železa. Nedostatek kyslíku vede k podvýživě všech orgánů, včetně placenty. S prodlouženým průběhem anémie se nevyhnutelně vyvíjí placentární nedostatečnost a hypoxie u plodu. K prevenci a léčbě tohoto stavu se používají přípravky železa..

  Komplikace peptického vředu

  Vřed jakékoli lokalizace může vyvolat rozvoj takových podmínek:

  1. Krvácení zažívacího traktu. Krvácení je považováno za jednu z nejnebezpečnějších komplikací vředů. Současně ani doba trvání ani závažnost nemoci neovlivňují pravděpodobnost krvácení. Tento příznak může být jedním z prvních příznaků nemoci (tzv. "Mute" nebo asymptomatické vředy). Při silném krvácení dochází ke zvracení neobvyklé tmavé barvy s pruhy krve. Obecná slabost, bledost, závratě jsou charakteristické. V budoucnu dochází k trvalému poklesu krevního tlaku. Stolička zčervená kvůli krevním nečistotám. S rozvojem krvácení by těhotná žena měla být okamžitě převezena do nemocnice.
  2. Perforace vředů. Perforace vředu je poškození stěny orgánu s narušením jeho integrity. S touto komplikací je v břiše (v epigastrické oblasti) silná „dýka“. Krevní tlak prudce klesá, zvyšuje se puls, objevuje se studený pot. Po několika hodinách dojde k dočasnému zlepšení pohody: bolest ustupuje, břišní svaly se uvolní. Přes zjevnou pohodu musí těhotná žena určitě zavolat lékaře. Perforace vředů nevyhnutelně vede k peritonitidě (zánět pobřišnice) a sepse, takže pomoc by měla být poskytnuta co nejdříve.

  Diagnostika

  FGDS (fibrogastroduodenoscopy) u těhotných žen se provádí pouze s vývojem vředových komplikací. V jiných situacích lékaři stanoví diagnózu na základě typických symptomů a údajů z vyšetření. Endoskopické vyšetření může vyvolat zvýšení děložního tónu, proto se lékaři, pokud je to možné, snaží udělat bez této manipulace.

  Rovněž není prováděno rentgenové vyšetření zažívacího traktu během těhotenství. V případě potřeby může lékař provést ultrazvuk žaludku a vyhodnotit jeho velikost a vlastnosti funkce. Ultrazvukové vady ultrazvukem nelze detekovat.

  Léčebné metody

  Stejně jako u všech nemocí zažívacího traktu se při léčbě peptického vředu věnuje zvláštní pozornost dietě. Bez výrazné změny ve stravě nebude mít žádná terapie žádoucí účinek. Jak by měly těhotné ženy jíst, aby se zabránilo progresi vředů?

  Doporučení výživy u peptického vředového onemocnění:

  • Jídlo by mělo být časté: 5-6krát denně s přestávkou 3-4 hodiny.
  • Doporučuje se snížit obvyklé podávání jídla 1,5 až 2krát (s ohledem na zvýšení frekvence jídla).
  • Všechna jídla jsou vařená, v páře nebo pečená v troubě.
  • Smažená jídla jsou vyloučena.
  • Sůl je omezena na 5 g denně..
  • Nedoporučuje se jíst příliš studená nebo horká jídla.

  Výrobky schválené pro peptickou vředovou chorobu:

  • zatuchlý chléb, nepoživatelné sušenky;
  • zeleninové a mléčné polévky;
  • libové maso;
  • slepice;
  • Říční ryby;
  • obiloviny a těstoviny;
  • mléko a mléčné výrobky;
  • nekyselé šťávy (bobule, ovoce, zelenina).

  Produkty zakázané při peptické vředové chorobě:

  • čerstvý chléb a pečivo;
  • tukové maso;
  • mořské ryby;
  • polévky na masové a rybí vývary;
  • kořenitá a kořenitá jídla;
  • slaná jídla, marinády;
  • uzené výrobky;
  • konzervy;
  • kyselé ovoce a bobule (jakož i šťávy z nich);
  • sycené nápoje;
  • alkohol.

  Léčba drogy

  Léky na vředy u těhotných žen jsou předepisovány s velkou péčí. Pro zničení původce nemoci (Helicobacter pylori) jsou nutná antibiotika, ale tento režim se během těhotenství nepoužívá. Antibiotika nezbytná k léčbě peptických vředů jsou považována za nebezpečná pro plod a nemohou být použita u nastávajících matek.

  Antacida (Almagel, Maalox, Renny) se používají k normalizaci trávicího traktu. Tato činidla vážou kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, a tím eliminují bolest a další příznaky nemoci. Antacida by se měla užívat půl hodiny po jídle. Při dlouhodobém používání způsobují antacida zácpu, proto by tyto prostředky neměly být delší než 14 dní.

  Pro léčbu a prevenci vředů se aktivně používají různé enzymatické přípravky. Obnovují žaludek, zlepšují trávení a odstraňují nepohodlí po jídle. Při těžké dysfunkci střev se k léčbě přidávají sorbenty, což usnadňuje odstraňování toxinů z těla.

  Peptický vřed je stav, který nenarušuje normální průběh těhotenství. Pokud budete dodržovat dietu a budete dodržovat všechna doporučení terapeuta, těhotenství a porod obvykle jdou dobře, navzdory patologii trávicího traktu. V případě jakýchkoli komplikací (náhlá prudká bolest břicha, zvracení krve, ztráta vědomí) okamžitě vyhledejte lékaře..

  Žaludeční vředy u těhotných žen

  Žaludeční vřed u těhotných žen je chronické recidivující onemocnění zjištěné během těhotenství, při kterém se v žaludeční sliznici vytvoří lokální vředový defekt. Projevuje se jako epigastrická bolest, nepohodlí, těžkost v epigastrické oblasti, dyspeptické příznaky a zpomalení přírůstku hmotnosti. Je diagnostikována ultrazvukem žaludku, gastroskopií, laboratorními metodami pro detekci helikobakteriózy, doplněným o pH-metry a analýzou stolice pro okultní krev. K léčbě se používají antacida, enterosorbenty, selektivní blokátory histaminu, myotropní antispasmodika.

  Obecná informace

  Žaludeční vředy jsou vzácnou extragenitální patologií zjištěnou u 0,025% těhotných žen. Tyto statistiky mohou být poněkud podceňovány kvůli obtížím při diagnostice nemoci během těhotenství. V současnosti je prevalence žaludečních vředů v ženské populaci jako celku 8-11%, zatímco existuje tendence ke zvýšení incidence. S největší pravděpodobností je to způsobeno rostoucím stresem, vysokou sociální aktivitou, poruchou rodiny. Díky jmenování moderních metod eradikační terapie, Helicobacter pylori, bakterie spojená se žaludečními vředy, významně snížil počet komplikovaných forem onemocnění.

  Obvykle se onemocnění vyskytuje před těhotenstvím a je způsobeno kombinací několika faktorů - dědičné predispozice, vyvolávající endogenní a exogenní účinky. Přímou příčinou vzniku vředů je škodlivý účinek kyseliny chlorovodíkové na epitel žaludku. Dalšími přispívajícími faktory jsou:

  • Infekce Helicobacter pylori. Důležitou roli ve vývoji patologie hraje kontaminace žaludeční sliznice bakterií Helicobacter pylori (Helicobacter pylori) rezistentní vůči kyselinám, která byla detekována u 38% těhotných žen trpících peptickým vředovým onemocněním. V posledních letech se však počet pacientů s HP-negativním žaludečním vředem zvyšuje..
  • Genetická determinace. U predisponovaných těhotných žen se často vyskytuje lokální mukózní defekt. Genetickým markerem choroby je krevní skupina 0 (I), která je obvykle spojena s hyperplázií parietálních buněk produkujících kyselinu chlorovodíkovou. Zvýšení sérové ​​koncentrace pepsinogenu-1, acetylcholinu, cholinesterázy, zvýšení počtu antrálních G-buněk produkujících gastrin, nízký obsah fukoglykoproteinů v žaludečním hlenu, přítomnost HLA-B5, B15, B35 a dalších histokompatibilních antigenů, neschopnost slizniční membrány vylučovat také herkoproteiny..
  • Poškození sliznice. Faktory, které vyvolávají ulceraci žaludeční sliznice u těhotných žen, jsou kouření, užívání velkého množství silného alkoholu, kofeinových nápojů, nesystematická výživa, nekontrolovaný příjem NSAID, sulfonamidů a řady antibakteriálních léků, narušená integrita epitelu cizími tělesy. Ve vzácných případech se vřed vyvíjí na pozadí diabetes mellitus, leiomyomu, adenokarcinomu, karcinoidu, klíčení maligních nádorů jiných orgánů gastrointestinálního traktu, Crohnovy choroby, lymfomu, sarkomu, infekce HIV, syfilis, tuberkulózy.

  Přestože těhotenství obvykle příznivě ovlivňuje průběh peptického vředového onemocnění, u 10% pacientů se toto onemocnění zhoršuje. Je to pravděpodobně způsobeno zvýšenou sekrecí žaludku v prvním trimestru v důsledku fyziologického zvýšení tónu nervu vagus. Možnou roli při exacerbaci peptického vředu 2-4 týdny před koncem gestačního období hraje stresující stav způsobený strachem z nadcházejícího porodu. Zvýšení příznaků po porodu je způsobeno snížením ochranného účinku progesteronu a estrogenů na pozadí významných zátěží a často poruch příjmu potravy.

  Mechanismus ulcerace žaludeční sliznice je založen na výskytu nerovnováhy mezi agresivními a ochrannými faktory. Škodlivý účinek je vyvolán enzymy vylučovanými helikobakteriemi. Pod vlivem ureázy se močovina mění na amoniak, který neutralizuje kyselost žaludku. V reakci na alkalizaci se zvyšuje sekrece gastrinu, kyseliny chlorovodíkové, pepsinu a inhibuje se produkce bikarbonátů. Mikrobiální fosfolipáza, mucináza, proteáza depolymerizuje a rozpouští žaludeční hlen a otevírá přístup na sliznici kyselinou chlorovodíkovou a pepsinem. V důsledku chemického popálení a zánětlivé reakce se vytvoří vřed. Destilace epitelu je podporována vakuolizací buněk pod vlivem endotoxinu VacA, uvolňováním lysozomálních enzymů, interleukinů a dalších mediátorů zánětu.

  U 75–80% těhotných žen dochází ke zpomalení destruktivních procesů v žaludeční sliznici a k ​​remisi nemoci, což je spojeno se zvýšenou sekrecí ochranného hlenu pod vlivem progesteronu, se zrychlenou regenerací epitelu a zlepšeným přísunem krve do gastroduodenální oblasti v důsledku stimulace estrogenem a dočasným snížením sekrece kyseliny chlorovodíkové. Nepřímým účinkem aktivace parasympatického systému je normalizace motoricko-evakuační funkce žaludku se zkrácením doby kontaktu agresivních faktorů a epitelových buněk.

  Příznaky žaludečních vředů u těhotných žen

  Protože většina pacientů zažívá spontánní remisi, je peptická vředová choroba obvykle asymptomatická. Těhotná žena se při exacerbaci stěžuje na nepohodlí, pocit těžkosti, bolest v epigastriu, která se objevuje, v závislosti na umístění vředu, okamžitě po jídle nebo po 30 minutách až 1 hodině. Možné ozáření bolesti v levé lopatce, precardiální oblasti, hrudní, bederní páteře. Některé ženy zaznamenávají výskyt kyselého říhání, nevolnosti, nadýmání, zácpy, méně často - zvracení, které přináší úlevu. Vzhledem k průvodním poruchám trávení u těhotných žen se přírůstek hmotnosti často zpomaluje..

  Komplikace

  U pacientů trpících aktivním peptickým vředovým onemocněním, časnou toxikózou, anémií s nedostatkem železa jsou výraznější. Možná výskyt placentární nedostatečnosti, hypoxie a retardace růstu plodu. V 3,4% případů je opakující se onemocnění komplikováno gastrointestinálním krvácením, které představuje hrozbu pro život těhotné ženy a zvyšuje pravděpodobnost úmrtí plodu až o 10%. Podle pozorování specialistů v oboru gastroenterologie a porodnictví je perforace žaludečních vředů s rozvojem peritonitidy a její průnik do sousedních orgánů (slinivka břišní, střevní smyčky, omentum atd.) Během těhotenství extrémně vzácná.

  Diagnostika

  Včasná detekce žaludečních vředů u těhotných žen je často obtížná kvůli asymptomatickému nebo vymazanému průběhu, omezenému použití řady informativních diagnostických metod (kontrastní a nativní radiografie žaludku, dvojitá kontrastní laterografie). Pro ověření diagnózy se doporučuje pacientům s podezřením na peptický vřed:

  • Ultrazvuk Během ultrazvuku žaludku se zjišťují známky zvýšené sekrece, zánětlivého zahušťování žaludeční stěny v oblasti vředů a dysfunkce evakuace motoru. Ačkoli sonografie je méně informativní než endoskopie, je kvůli bezpečnosti plodu používána jako screening na zvýšení tonusu dělohy a dalších kontraindikací k endoskopii..
  • Gastroskopie. Nejpřesnější metoda pro diagnostiku žaludečních vředů. Protože studie může vyvolat zvýšení děložního tónu, je předepisována pouze ve složitých diagnostických případech a při podezření na komplikace. Endoskopie umožňuje vizualizovat defekt sliznice, vyhodnotit její parametry, provést cílenou biopsii pro histologické vyšetření.
  • Detekce Helicobacter pylori. Vzhledem k úloze mikroorganismu ve vývoji vředů jsou těhotné ženy předepsány testy k identifikaci původce. Nejběžnějšími vyšetřovacími metodami jsou rychlý bioptický test na ureázu, diagnostika Helicobacter PCR, enzymatický imunosorbentový test na krevní bakterie, neinvazivní dechový test.

  Jako další metody se používá intragastrická pH-metrie, která poskytuje objektivní informace o kyselinotvorné funkci žaludku, analýza stolice pro skrytou krev, aby se vyloučilo skryté krvácení. Diferenciální diagnostika se provádí u těhotných zvracení, erozivní gastroduodenitidy, duodenálních vředů, cholecystitidy, onemocnění žlučníku, pankreatitidy, akutního apendicitidy, Mallory-Weissova syndromu, rakoviny žaludku, plicního krvácení, idiopatické trombocytopenie. Podle indikací je pacient konzultován s terapeutem, gastroenterologem, hepatologem, chirurgem břicha, specialistou na infekční choroby, venereologem, specialistou na TB, pulmonologem, hematologem, onkologem.

  Léčba žaludečních vředů u těhotných žen

  Terapeutické taktiky u pacientů s exacerbovaným peptickým vředovým onemocněním jsou zaměřeny na snížení žaludeční kyselosti, zmírnění bolesti a erozivních procesů. Léčba bez drog zahrnuje předepisování lékařského a ochranného oddělení nebo odpočinku na lůžku, pití alkalické minerální vody, dietní terapii s častou frakční výživou a omezování potravin, které stimulují sekreci žaludku nebo mají mechanický, tepelný, chemický škodlivý účinek na žaludeční epitel. Z léků používaných k léčbě těhotných žen:

  • Neabsorbovatelné antacidy. Terapeutický účinek antacidových přípravků je spojen se snížením kyselosti žaludeční šťávy na fyziologickou úroveň v důsledku vazby kyseliny chlorovodíkové, ochranným obalem sliznice a snížením proteolytické aktivity pepsinu. Kvůli nedostatku alkalizačního účinku antacida neinterferují s trávením potravy.
  • Sorbenty na bázi diosmektitu. Ačkoli enterosorbenty neovlivňují uvolňování kyseliny chlorovodíkové, mají výrazný gastroprotektivní účinek zvýšením sekrece hlenu, posílením glykoproteinové matrice a adsorpcí toxinů produkovaných helikobakteriemi. Diosmektity neabsorbují sliznice, jsou vylučovány v nezměněné podobě a jsou bezpečné pro plod.
  • Blokátory H2-histaminového receptoru. U těhotných žen se používají omezeně s neúčinností antacidové terapie. Mají výrazný antisekretorický a ochranný účinek: potlačují sekreci pepsinu a kyseliny chlorovodíkové, zvyšují syntézu prostaglandinů a vylučují bikarbonáty. Je schopen zlepšit lokální mikrocirkulaci a urychlit regeneraci vředů.
  • Myotropní antispasmodika. Indikováno na výskyt bolesti spojené se sníženou pohyblivostí žaludku. Spasmodická vlákna hladkého svalstva jsou uvolněná a díky tomu rychle eliminují útok bolesti. Pro zvýšení účinku mohou být předepisovány v kombinaci s prokinetiky, které zlepšují přizpůsobení dna žaludku a normalizují gastrointestinální motilitu.

  Pro zlepšení trávení a odstranění nadýmání jsou možné léky obsahující enzymy. Přípravky na vizmut, inhibitory protonové pumpy a další prostředky pro eradikaci Helicobacter pylori nejsou předepsány těhotným ženám kvůli možným toxickým účinkům na plod. Chirurgické zákroky se provádějí pouze v případě komplikací (krvácení, perforace, penetrace). U pacientů s žaludečními vředy se v epidurální anestezii vyskytuje přirozené narození. Císařský řez se provádí pouze za přítomnosti porodních indikací nebo závažné souběžné patologie.

  Prognóza a prevence

  Ve většině těhotných žen přispívá těhotenství k nástupu remise. Díky exacerbaci onemocnění vám adekvátní antacidová terapie umožní zastavit bolest za 3–5 dny a v nemocnici po dobu 2–3 týdnů, aby se dosáhlo trvalého zlepšení. Aby se předešlo recidivě vředů v předvečer porodu a v období po porodu, doporučuje se pacientům s anamnézou peptického vředu nebo anamnézou exacerbace v reálném těhotenství užívat profylaktické antacidy a enterosorbenty ve 37. až 38. týdnu těhotenství. Primární prevence onemocnění spočívá v odvykání kouření, alkoholu, normalizaci stravy a stravy, přiměřeném odpočinku a eliminaci stresu.

  Články O Neplodnosti