Hlavní Zdraví

Třetí trimestr těhotenství

Třetí a poslední trimestr těhotenství trvá od 29. týdne do doby narození. Obvyklá doba porodu plně narozeného dítěte je od 38 do 40 týdnů porodního těhotenství.

Navzdory skutečnosti, že děti narozené dříve než v tomto období jsou považovány za předčasné, mají obvykle dostatečně rozvinuté systémy podpory života, mohou samostatně dýchat a jíst. Termoregulace je však obvykle trpí, takže je třeba tyto děti udržovat v teple.

Co se stane ve třetím trimestru těhotenství?

Tělo nastávající matky se neustále mění. Hlavním fyziologickým úkolem je příprava na porod. Progesteron a estradiol stále zvyšují svou koncentraci v krvi, a to bude pokračovat až do začátku porodu.

Poté se oxytocin stává „předním“ hormonem - vzniká v adenohypofýze. Tento hormon způsobuje zvýšení práce. Stimuluje myometriální kontrakce. Mezi jeho psychologické účinky patří:

 • zmírnění strachu;
 • pocit důvěry v blízké lidi;
 • pocit spokojenosti.

Předpokládá se, že oxytocin, vylučovaný během kojení, může zvýšit produkci prolaktinu a nastolit laktaci, jakož i posílit emoční spojení s dítětem.

Od 32 týdnů se produkuje hormon relaxin. Díky tomu jsou klouby a vazy poddajné, což je nutné k tomu, aby dítě mohlo při porodu procházet kostnatou částí malé pánve. Relaxin může vyvolat osteoporózu v důsledku hypokalcémie a také oslabit kontraktilitu svěrače žaludku a močového měchýře. Přispívá tak ke zvýšenému refluxu a pálení žáhy po jídle a může způsobit močovou inkontinenci.

Množství vaginálního výboje ve třetím trimestru se může zvýšit a oni sami ztloustnou. Normálně má výboj čistou nebo bílou barvu a jednotnou konzistenci bez nepříjemného zápachu. Vzhled vypouštění jakékoli jiné barvy nebo s nepříjemným zápachem vyžaduje návštěvu gynekologa.

Zatížení ledvin se stále zvyšuje, proto jsou možné těhotenské komplikace: exacerbace chronických onemocnění ledvin, pozdní gestóza nebo preeklampsie. Léčebný a pozorovací režim určuje lékař v závislosti na závažnosti onemocnění. Ženy často vyžadují lékařský dohled a chodí do nemocnice, aby udržely těhotenství až do porodu.

Břicho se významně zvětšilo a nyní vytváří zvýšené zatížení bederní páteře. Současně relaxin snižuje elasticitu vazů a hustotu kloubů páteře, což může vyvolat přemístění obratlů a porušení kořenů míšních nervů. Aby se tomu zabránilo, měla by žena nosit speciální podpůrnou bandáž.

Od 30. týdne porodního těhotenství může žena během těhotenství zůstat v pracovní neschopnosti v celkové délce 127 dnů, z toho 75 dní je přiděleno na prenatální období a 52 dní na období po porodu. Děje se tak proto, aby tělo nastávající matky nepřetěžovalo nadměrné zatížení a aby ji chránilo před možným stresem.

Některé ženy se obávají příznaků hypokalcémie: osteoporózy, křečí lýtkových svalů. Nedostatek vápníku se obvykle doporučuje doplnit potravou, ale v případě závažných příznaků může gynekolog předepsat zvláštní léky..

Vývoj plodu ve třetím trimestru

Jsou vytvořeny téměř všechny orgány a systémy dítěte a nyní jeho malé tělo aktivně trénuje a připravuje se na nezávislý život. Ve třetím trimestru dítě hromadí podkožní tuk a aktivně zvyšuje tělesnou hmotnost..

Svalnatý systém plodu se vyvíjí, kalcifikace kostry pokračuje. Prostor v děložní dutině je již příliš malý na plnohodnotné pohyby dítěte, takže v podstatě spočívá nohama na dně dělohy, což může matce způsobit nepohodlí.

Třetí trimestr těhotenství - období tvorby regulačních mechanismů v těle dítěte:

 • Interneuronální spojení se tvoří v míše a v cílových orgánech.
 • Zavádějí se subkortikální mechanismy regulace a reflexy.
 • Struktura mozkové kůry se zlepšuje: gyrus se prohlubuje a buňky se aktivně dělí.

Některé nepodmíněné reflexy, jako je polykání, sání a dýchání, vyžadují předchozí školení. Ve třetím trimestru dítě ovládá dýchací, sání a polykání, proto se rodí již s těmito získanými dovednostmi.

Od 28. týdne začíná aktivní fungování žláz s vnitřní sekrecí. Kortikální vrstva nadledvin je tvořena a produkuje 10krát více kortikosteroidů než nadledviny dospělého. Štítná žláza je spojena s udržováním homeostázy, která vám umožňuje regulovat metabolismus vápníku v těle.

Trávicí systém již aktivně funguje:

 • Střevní pohyblivost se zlepšuje.
 • Pankreas, játra, žaludek a dvanáctník vylučují trávicí šťávu enzymy.
 • Je zavedena lokální humorální regulace trávení gastrointestinálními hormony..
 • Drť trávicího traktu "vlaky" na polykané plodové vody.
 • Produkty jeho zpracování, deskvamovaný epitel tvoří primární kal - meconium.

Kromě toho se hematopoetický systém dítěte aktivně připravuje na nadcházející změny: v játrech se ukládá červená kostní dřeň, slezina, železo, které je nezbytné pro tvorbu A-hemoglobinu a jeho náhradu fetálního hemoglobinu ihned po narození.

Počet dělových chlupů na těle dítěte se postupně snižuje a vrstva tuku podobného sýru, které pokrývá jeho tělo, se zmenšuje. Díky tukové tkáni získává plod vzhled dítěte a na konci třetího trimestru odpovídají jeho tělesné proporce tělesným proporcím novorozence..

Testy a vyšetření ve 3. trimestru těhotenství

Ve třetím trimestru je nutné navštívit gynekologa častěji - jednou za dva týdny, bez patologických těhotenství. Zpravidla není třeba kontrolovat krevní obraz, a proto musí žena při každém jmenování přinést výsledek obecného testu moči a zdravotního deníku, kde budou zaznamenány pohyby dítěte.

Od 30. týdne těhotenství může žena během těhotenství zůstat na pracovní neschopnosti. Před vydáním pracovní neschopnosti je nutné podstoupit standardní vyšetření, které souvisí hlavně s přípravou na porod. Tyto analýzy je nutné složit:

 • obecná podrobná analýza krve a obecná analýza moči;
 • koagulogram;
 • stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
 • analýza infekcí (HIV, virová hepatitida, syfilis);
 • EKG;
 • analýza moči na glukózu;
 • rozmazat na flóře.

Od 30. týdne těhotenství můžete provést poslední screening. Skládá se ze dvou fází - CT a ultrazvuk. Pokud lékař vidí potřebu, může být navíc předepsána dopplerografie cév systému matka-dítě.

CTG (kardiotocography) vám umožní vyhodnotit:

 • srdeční frekvence dítěte;
 • jeho motorická aktivita;
 • stav (tón) myometria.

Ukazatele CTG pomáhají diagnostikovat hypertonicitu dělohy a nedostatek kyslíku u dítěte, ale nejsou příliš informativní k identifikaci příčin hypoxie plodu.

 • určit přítomnost malformací viditelných pouze v pozdním těhotenství;
 • určit polohu dítěte v děložní dutině;
 • vyhodnotit velikost kostnaté části pánve ženy;
 • viz přímé údaje o císařském řezu (zapletení šňůry atd.);
 • vyhodnotit kvantitativní a kvalitativní ukazatele plodové vody;
 • určit stupeň zralosti placenty a její polohu;
 • vyhodnotit stav děložního hrdla (jeho tloušťku) a děložního hrdla.

Výživa ve 3. trimestru těhotenství

Během této doby dochází k aktivnímu přírůstku na váze dítěte, proto matka musí kontrolovat svůj přírůstek na váze a dodržovat pravidla správné výživy:

 • všechna škodlivá jídla by měla být vyloučena a vše, co děti nesmí jíst (polotovary, soda, mastná a smažená jídla, rychlé občerstvení, klobásy, uzená masa, příliš slaná a kořenitá jídla, houby, čokoláda, citrusové plody, pečivo z prémiové mouky, sladkosti) ;
 • nepatří sem produkty, které nebyly tepelně ošetřeny: syrová vejce a vařená v tekutém žloutku, měkké odrůdy sýrů, niva;
 • sladkosti se nejlépe nahradí ovocem nebo ořechy trochou medu; můžete si vyrobit domácí housky z tvarohu;
 • vyloučit kávu - kofein omezuje krevní cévy a narušuje cirkulaci placenty;
 • jíst v malých porcích 5-6 krát denně;
 • jíst rozmanité;
 • konzumují mléčné výrobky, takže z nich pochází asi polovina bílkovin z potravin;
 • upřednostňovat dušená a pečená jídla.

Sex ve 3. trimestru těhotenství

Pokud těhotenství pokračuje bez patologie, pak maximální přípustná doba pro sex je až 36 týdnů porodnické periody. Poté je v mozku zahájena dominance práce. Jedná se o komplex behaviorálních, psychologických a fyziologických reakcí zaměřených na přípravu těla na narození dítěte.

Je řízen subkortikálními zónami mozku. Jakákoli aktivní redukce myometria po 36 týdnech může vést k předčasnému porodu..

Kontraindikace mohou být detekovány při třetím screeningu. Například může dojít k ischemicko-cervikální nedostatečnosti v důsledku významného zvýšení tělesné hmotnosti dítěte. V tomto případě je ukázán nejen sexuální mír, ale také žena by měla být přijata do nemocnice za účelem sledování a udržení těhotenství.

Nebezpečí a rizika ve 3. trimestru těhotenství

Předčasná práce ve třetím trimestru zpravidla končí jak pro matku, tak pro plod. Dítě je již dostatečně silné a dokáže realizovat základní potřeby bez pomoci speciálního vybavení.

Největším nebezpečím jsou nezjištěné náznaky císařského řezu:

 • placenta previa, která může vyvolat masivní krvácení během porodu;
 • propletení krku dítěte pupeční šňůrou, která může při průchodu porodním kanálem způsobit uškrtení.
 • Proto screening na třetí trimestr těhotenství není o nic méně důležitý než screening v předchozích trimestrech.

Žena musí také kontrolovat krevní tlak. Obzvláště pokud je ohroženo: má nadváhu, dlouhodobě užívá perorální antikoncepci nebo kouří.

Vysoký krevní tlak může vyvolat pozdní gestózu a preeklampsii. Bylo zjištěno, že závažnost průběhu těchto států je silnější, čím později se vyskytují.

Komplikace preeklampsie - eklampsie - je naléhavý, život ohrožující stav jak pro ženu, tak pro dítě. Projevy eklampsie jsou křečové záchvaty, které začínají obličejovými svaly a vyvíjejí se na těžké tonicko-klonické záchvaty celého těla, v důsledku čehož žena může upadnout do kómatu.

Ve třetím trimestru však ve většině případů nejsou pozorovány žádné komplikace. Žena úspěšně porodí, po jejímž životě dojde k dramatickým změnám - stává se matkou.

Třetí trimestr: vše, co budoucí matka potřebuje vědět

Třetí trimestr je poslední období těhotenství. Po relativně bezpečném druhém trimestru je tato fáze těhotenství opět plná vzrušení a rizik, avšak pokud nastávající matka splní všechna doporučení lékaře, podstoupí vyšetření a povede zdravý životní styl, to znamená, že existuje každá šance na to, aby se těhotenství dostalo do správného termínu a porodilo zdravé dítě..

V tomto článku budeme hovořit o vývoji plodu a stavu těhotné ženy, hovoříme také o testech a vyšetření u lékaře, uvádíme možné hrozby a příznaky předčasného porodu. Na konci článku vám nabídneme doporučení a tipy pro udržení zdraví maminky a těhotenství.

Třetí trimestr - kolik týdnů tam je?

Třetí trimestr zahrnuje sedmý, osmý a devátý porodnický měsíc těhotenství. Pouze 3 trimestry trvají od 27 do 40 týdnů.

Vývoj plodu ve třetím trimestru

Během 3. trimestru těhotenství se zlepšují vnitřní orgány a funkční systémy plodu. Toto období je pro něj stále důležité, protože se nyní učí kompenzovat hrozby a přizpůsobovat se novým životním podmínkám. Celý třetí trimestr dítě aktivně přibírá na váze. Na začátku 27. týdne váží asi kilogram (výška - 35 cm), na konci 40. týdne váží až 3500 kg. (Výška od 50 do 53 cm).

Vývoj plodu po 7 měsících těhotenství

V 27. týdnu těhotenství jsou všechny orgány a systémy plodu dobře vyvinuté, takže v případě předčasného porodu má dítě šanci přežít v 85% případů. Tento týden začíná formovat práci speciálních center na levé hemisféře, aktivní vývoj mozku bude pokračovat. V této fázi se v kůře objeví křivky a rýhy. Budou zodpovědní za vědomí, myšlení a analytické dovednosti. Fetální nervový systém se rychle vyvíjí - stovky tisíc nových neuronů se tvoří každý den v temporálních a frontálních lalocích.

V 29. týdnu těhotenství získal plod imunitu a regulaci tepla. Krev dítěte má již své stabilní složení, v 29. týdnu těhotenství má krev stejné vlastnosti jako dospělý. Kostní dřeň dokonale plní své hlavní úkoly. Trávicí systém je připraven ke spuštění a může již trávit příchozí jídlo.

Vývoj plodu po 8 měsících těhotenství

32 porodnický týden těhotenství se vyznačuje tvorbou zvláště důležitých orgánů a systémů lidského života, jako jsou imunitní a neuroendokrinní systém. Imunitní systém je položen přesně v tomto období a plod začíná dostávat speciální proteinové struktury od matky - protilátky a imunoglobuliny a jeho vlastní orgány jsou již schopny produkovat protilátky proti různým patogenům. Ve 32 týdnech těhotenství je asi 1800 gramů a délka plodu plodu je asi 42 centimetrů.

V 33. týdnu těhotenství byly vytvořeny všechny orgány, které se učí vykonávat své normální funkce. V plicích se začíná tvořit povrchově aktivní látka. To je důležitý bod - bez této látky se plíce nemohou otevřít. I když se dítě narodí nyní, ve 33 týdnech těhotenství, díky povrchově aktivní látce přežije.

Srdce zesílí as ním i krevní cévy. Ledviny jsou připraveny k filtrování. Vývoj nervového systému a mozku aktivuje reflexy. Nyní je hlavní sání. Dítě se připravuje k jídlu samostatně. Nyní saje prst - začalo to již za 30 týdnů. Jeho ruce a prsty se dotýkají jeho obličeje, těla.

Ve 34 týdnech těhotenství je dítě zcela životaschopné, většina dětí narozených v tomto okamžiku může dýchat sama o sobě a nepotřebují zvláštní péči. Tento týden těhotenství se zvyšuje množství maziva, které pokrývá tělo dítěte. Nyní ho chrání před účinky plodové vody a v budoucnu pomůže snáze projít porodním kanálem.

Žlázy s vnitřní sekrecí začnou fungovat, mineralizace kostí pokračuje. Mozek již převzal odpovědnost za řízení všech pohybů. Palec pravé ruky je často v ústech a druhá ruka se někdy dotýká pupeční šňůry. Nohy se také aktivně pohybují, i když dítě stále spí většinu dne. Hmotnost ve 34 týdnech dosahuje 2 000 g. A růst plodu je 44 cm-45 cm.

V 35. týdnu těhotenství má plod již svůj imunitní systém, takže je schopen samostatně odolávat některým virovým onemocněním. Nadledvinky začaly monitorovat vodní a minerální rovnováhu v těle. Do tohoto týdne plod nahromadil tolik tuku, že nyní se v případě narození bude moci sám zahřát. Také dítě již dýchá samo o sobě a nebude potřebovat další podporu kyslíku.

Vývoj plodu v 9 měsících těhotenství

Po 36 týdnech těhotenství je plod téměř plně formován a připraven k narození. Potřebuje jen přibrat na váze. Další týden a bude považován za plný úvazek.

Všechny jeho vnitřní orgány a systémy fungují plně, kůže a podkožní tkáň jsou plně formovány. Jediná věc, která stále nefunguje zcela nezávisle, je zažívací systém a dýchání. Plod již zcela připomíná novorozence. Za 36 týdnů váží dítě v průměru 2,7 kg, dítě dorostlo do délky 47 cm.

Od 37. týdne těhotenství je vaše dítě téměř připraveno na nezávislý život mimo matčino lůno. V této době jsou i plíce plodu dobře vyvinuté, stále se hromadí povrchově aktivní látka. Pokud k porodu dojde po 37 týdnech, dítě bude normálně dýchat. Hustota a elasticita chrupavkové tkáně se zvyšuje, vývoj nervového systému plodu pokračuje, myelinizace nervových vláken je dokončena - nervové kmeny jsou vloženy do pochvy, což zajišťuje rychlé vedení nervového impulsu.

V 37. týdnu je aktivní proces rozvoje koordinace pohybů. Na neuronech se objeví speciální ochranná vrstva. Přenáší nervové impulsy z mozku a celého těla. Ventil v srdci, který zajišťuje průtok krve do plic, je stále uzavřený, ale pokud se dítě narodí, otevře se a dítě bude moci dýchat samo o sobě.

Ve 38. týdnu těhotenství je vaše dítě již zcela připraveno na život mimo mateřské děloze, od tohoto období je těhotenství považováno za plné období! S tím nejsou žádné zásadní změny. Dítě stále nabírá jen malou váhu a protahuje se délkou. A v jeho malém těle se pracuje na zdokonalení fungování všech systémů a orgánů.

Ve struktuře mozku a míchy se nic nového neděje - fyziologicky je jejich tvorba dokončena, ale každý den se objevují nová nervová spojení, nové neuromuskulární impulsy. Surfaktant se stále více vyrábí v plicích - specifická látka, která kryje plicní alveoly zevnitř. To je nezbytné, aby se plicní tkáň nelepila k sobě. Po 38 týdnech těhotenství je růst plodu asi 50 cm a hmotnost někde kolem 3100 g.

Po 39 týdnech těhotenství je dítě připraveno k narození. Srdce, plíce, střeva, ledviny - vše je připraveno zajistit život dítěte mimo děloze. Procesy rozvoje a zlepšování se však nezastaví a budou pokračovat i po narození.

Zejména centrální nervový systém se vyvíjí nerovnoměrně. Kraniální kosti drobků ještě neztvrdly, jsou kujné a mezi nimi jsou fontanely a stehy vytvořené měkkou chrupavkovou tkání. V této době začíná plod sestupovat s předchůdcem ve směru pánve matky a zůstane v této poloze až do narození. Průměrná hmotnost dítěte v této době je 3300-3500 ga růst je 51-53 cm.

Ve 40. týdnu těhotenství je dítě připraveno kdykoli se narodit - jeho orgány fungují a jsou připraveny plnit úkoly, které jim byly přiděleny, dokonce i mimo břicho matky. Dítě je již dost stísněné, obsadil celou dutinu dělohy.

Tento týden fungují orgány gastrointestinálního traktu trávením tekutiny, kterou dítě spolkne, a trénuje dech. Výsledkem je, že ve střevě dochází ke kumulaci meconia - původního stolice, které vyjde v prvních dnech po narození. Játra a pankreas produkují potřebné hormony. Po 40 týdnech dosahuje výška dítěte 50–55 cm. Dítě váží asi 3500–4000 gr..

Těhotenství ve 3. trimestru

Třetí trimestr je pro těhotnou ženu nejobtížnějším obdobím, protože se nyní nashromáždila únava z obtížného těhotenství. Trpělivost trochu víc, na konci trimestru se začne břicho snižovat a dýchat mnohem snadněji. Nyní pokračujete v mučení pálení žáhy. Kvůli vysokému tlaku dělohy se močení zvýšilo; zvýšená bolest v perineu a dolní části zad; stav žil v nohou se zhoršil, otok paží, nohou a obličeje zesílil; v důsledku zácpy se hemoroidy častěji obávají. Pokud maminka dlouho stojí, může mít na nohou nepříjemný pocit mravenčení..

V důsledku rostoucí bříško se těžiště posunulo, objevila se kachní chůze a bolest v zádech a dolních zádech. Obvaz pro těhotné ženy pomůže vyrovnat se s bolestí. Porod je hned za rohem, vaše tělo se na ně začíná plně připravovat. Příprava se může projevit falešnými (tréninkovými) zápasy, tzv. - Brexton Hicksovými zápasy. Těmito kontrakcemi pociťuje těhotná žena pocit zúžení v dolní části břicha, v tříslech nebo v horní části dělohy. Pocity jsou soustředěny v jedné oblasti a nevztahují se na celý žaludek.

Pokud jsou kontrakce nepravidelné povahy, nemají rytmus (nestávají se postupně bolestivější a delší), interval mezi nimi se nesnižuje, kontrakce projdou po odpočinku - neměli byste se bát, protože se jedná o tréninkové kontrakce a nemohou způsobit nástup porodu. V případě takových falešných kontrakcí je důležité, aby maminka změnila polohu, například chodila, když ležela nebo si lehla, pokud těhotná žena zůstává na nohou po dlouhou dobu.

Pokud je však vaše těhotenství kratší než 38 týdnů, měly by být důvodem pro návštěvu lékaře i mírné křeče. Možná mluvíme o začátku předčasného porodu..

Prsa bobtná ještě více a pokračuje v přípravě na kojení, občas můžete pozorovat, jak se vylučuje kolostrum - to je tak silné, lepkavé nažloutlé tajemství mléčných žláz, které novorozence poskytne všechny živiny. Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům - použijte speciální absorpční polštářky na hrudník a také si podprsenky pro těhotné ženy.

Kůže v posledních měsících těhotenství je velmi napnutá, takže těhotná žena zažívá silné svědění. Mnoho matek, které nepoužívaly zvlhčovače, si na boky a žaludek všimne strie nebo strie. Naneštěstí strie v průběhu času nepřestanou, stejně jako mnoho jiných příznaků těhotenství, budou méně patrné.

Děložní fundus, obvod břicha a hmotnost

Ve třetím trimestru děloha nadále roste aktivně. Při plánovaných vyšetřeních bude gynekolog stejně jako dříve odhadovat výšku děložního fundusu měřením výšky břicha od horního okraje dělohy k okraji stydkého kloubu. Výsledky by měly přibližně odpovídat gestačnímu věku. Obvod břicha se také měří při každém rutinním vyšetření, což je nezbytné k měření rychlosti vývoje plodu a ke stanovení přítomnosti polyhydramnios.

Postava budoucí matky ovlivňuje obvod břicha. U některých žen se břicho rychle stává patrným, zatímco jiné, až do pozdních hodin, mohou mít bombu nepostřehnutelně zvětšenou. U žen s úzkými boky poroste bříško rychleji než u majitelů široké pánve. V tabulce jsou uvedeny normy velikosti výšky dna dělohy a obvodu břicha ve třetím trimestru..

Přírůstek hmotnosti ve 3. trimestru těhotenství se výrazně liší v rychlosti a objemu od předchozích období. Rychlý přírůstek hmotnosti ve 3. trimestru je způsoben aktivním růstem plodu. Nyní tenké maminky mohou přidávat asi 550 gramů týdně, maminky průměrné velikosti se zotaví o 450 gramů za sedm dní a ženy s nadváhou asi 250 gramů.

Průměrný přírůstek hmotnosti na konci těhotenství může být 10-15 kg., Včetně:

 • Plod, placenta, plodová voda - 5 kg.
 • Tuková tkáň: 4 kg.
 • Děloha a mléčné žlázy: 1-1,5 kg.
 • Zvýšení objemu cirkulující krve: 1-1,5 kg.
 • Extracelulární tekutina: 1-1,5 kg.
na obsah ↑

Fotografie břicha ve třetím trimestru

Analýzy a vyšetření u lékaře ve třetím trimestru

Ve třetím trimestru podstoupí máma řadu vyšetření. Ve třetím trimestru je nutné navštívit gynekologa častěji - jednou za dva týdny až 30 týdnů (při absenci těhotenských patologií). Od 30 do 36 let musíte navštívit lékaře jednou týdně. Při plánovaném vyšetření bude gynekolog zkoumat těhotnou ženu na otoky, změří krevní tlak, zváží, určí polohu a prezentaci plodu, určí výšku děložního fundusu, změří obvod břicha, naslouchá srdeční frekvenci plodu, vyhodnotí výsledky testů. Po 30 týdnech (před nástupem na mateřskou dovolenou) lékař dá těhotné ženě rodný list a výměnnou kartu, která obsahuje výsledky všech testů a vyšetření. Kromě návštěvy těhotného lékaře musíte navštívit terapeuta a zubaře a také provést „testy třetího trimestru“, které zahrnují:

 • obecná podrobná analýza krve a obecná analýza moči;
 • koagulogram;
 • stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
 • krevní test na RW;
 • krevní test na HIV a virovou hepatitidu;
 • EKG;
 • analýza moči na glukózu;
 • mikroskopické vyšetření vaginálního výboje (stěr na flóře).

Od 30 do 34 týdnů bude mít maminka třetí screeningový ultrazvuk. Během studie určí ultrazvukový lékař růst a přibližnou hmotnost plodu, jeho polohu v děloze, stav placenty, množství a kvalitu plodové vody, určí přítomnost malformací, přítomnost zapletení šňůry, posoudit stav a tloušťku děložního hrdla a děložního hrdla.

Od 33. týdne těhotenství podstoupí těhotná žena CTG plodu (kardiotocografie), což umožňuje určit schopnosti kardiovaskulárního systému plodu

Rizika a hrozby třetího trimestru

Ve třetím trimestru existují rizika a hrozby předčasného porodu. Během tohoto období (od 28 do 32 týdnů) nastává páté kritické období těhotenství. V tuto chvíli mohou nastat následující události ohrožující těhotenství:

Pozdní gestóza

Příznaky gestózy. S vývojem pozdní gestózy se u těhotné ženy začnou objevovat otoky rukou, nohou a obličeje. Zvýšení krevního tlaku v druhé polovině těhotenství je také projevem pozdní toxikózy. Tlak se může zvyšovat na vysoké hodnoty a při užívání drog se nesmí snižovat. Diagnóza pozdní toxikózy se provádí, když tlak stoupne nad 140/90 mm RT. Svatý.

Vaskulární stěny se stávají propustnými nejen pro tekutou část krve, ale také pro krevní bílkoviny. To vede ke skutečnosti, že proteiny se začnou vylučovat z těla ledvinami. Při vyšetření moči je v něm detekován protein. Lze pozorovat celkovou slabost, únavu, bolesti hlavy, závratě, blikání „mouch“ před očima, tinnitus, nevolnost a zvracení, bolest v žaludku a hypochondrie.

Bolest nohy

Může to být spojeno s tromboflebitidou (zánět hlubokých žil). Toto onemocnění se projevuje jako neustálá bolest svalů a citlivost nohou, napínání, otok a zarudnutí žil a kůže kolem ní, zatímco pokožka může být na dotek horká..

Zamotání pupeční šňůry

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je poměrně nebezpečná patologie, která vyžaduje pečlivý lékařský dohled. V důsledku jeho výskytu může dojít k akutní hypoxii, která zvyšuje riziko úmrtí plodu. Pravděpodobnost se také zvyšuje během porodu, kdy je pozorována nejvyšší aktivita matky a dítěte. To může být diagnostikováno pomocí ultrazvuku, stejně jako nahrazeno zjevnými příznaky hypoxie u plodu, u kterých bude nejprve nadměrná pohyblivost a poté motorická pasivita.

Placentární nedostatečnost

Bohužel k placentární nedostatečnosti často dochází bez příznaků. Placentární nedostatečnost je patologie, kterou nelze vyléčit, ale která může být diagnostikována a může být zahájena terapie. To vám umožní výrazně zvýšit šance dítěte na normální vývoj a narození..

Zlomení placenty

Abrazi placenty doprovází krvácení způsobené poškozením dělohy a placentárních cév. V důsledku toho se krev začne oddělit. Mezi ním a stěnou dělohy se hromadí a tvoří hematom. Pro abrazi placenty jsou charakteristické některé příznaky:

 1. Světelná forma. Zpravidla nemá žádné zřetelné znaky. Patologii lze proto diagnostikovat pouze plánovaným ultrazvukem nebo po porodu.
 2. Příznaky placentárního narušení střední závažnosti jsou charakterizovány bolestmi břicha a malými skvrnami. Palpace odhaluje mírně napjatou dělohu, někdy je mírná bolestivost..
 3. Závažná forma odloučení je charakterizována náhlou intenzivní bolestí v pobřišnici, silnou slabostí, závratě a pocitem úzkosti. Ženy někdy trpí mdloby, možná zvýšeným pocením, sníženou tělesnou teplotou a krevním tlakem, zvýšenou srdeční frekvencí. Kromě toho je zaznamenána bledost kůže a výskyt tmavých skvrn. Během vyšetření je děloha napjatá a asymetrická..

Předčasné narození

K předčasnému porodu může dojít z různých důvodů. Hlavními příznaky hrozící předčasné porodu jsou bolest v podbřišku a dolní části zad. Mohou být trvalé nebo stísněné povahy. Během vyšetření nebo v procesu ultrazvuku můžete zjistit zvýšenou schopnost dělohy stahovat. Na pozadí nadměrné excitability dělohy se mění motorická aktivita plodu - může se naopak zvyšovat nebo naopak snižovat. Výskyt sliznic z genitálního traktu naznačuje strukturální změny v děložním čípku. To znamená, že hrozící předčasný porod pokračuje do další fáze - předčasný porod, který začal. Absolutním příznakem jsou pravidelné kontrakce. V některých případech začíná práce nalitou plodovou vodou.

Vlastnosti třetího trimestru těhotenství

Třetí trimestr je poslední období porodu dítěte. Zbývá velmi málo času, než se matka setká s dítětem. Typicky se ženy od samého začátku třetího trimestru začnou počítat do porodu. A čím blíže k nim, tím větší trpělivost a odvahu je třeba od budoucí matky - tento trimestr není vůbec tak jednoduchý jako ten předchozí.

Když začíná a končí?

Poslední trimestr začíná 28 týdnů těhotenství. Přesné načasování jeho dokončení je však poměrně obtížné: k porodu nedochází vždy v den naplánovaný porodníky. Odhadovaný den doručení (DA) se používá pouze jako vodítko. Většina porodů se vyskytuje ve 39–40 týdnech, třetina porodů se vyskytuje ve 38 týdnech, asi 15% žen má i nadále děti a po uplynutí PDD až do 42 týdnů těhotenství. Podle stávajících lékařských standardů není považován za přenesený, nazývá se prodloužený. Když přesně porodíte - žádný lékař neodpoví.

Třetí trimestr končí začátkem pravidelné práce. Žena přestává být těhotná a přechází do kategorie žen při porodu a po porodu se stává puerperální a nově razenou matkou.

Třetí trimestr zahrnuje sedmý, osmý a devátý kalendářní měsíc těhotenství.

Vývoj plodu

Dítě už není tak bezbranné jako dříve. V tomto trimestru nebude mít nic nového, s výjimkou nervových spojení a nových dovedností. Poslední třetina těhotenství je velmi důležitá - dítě se učí kompenzovat hrozby a přizpůsobovat se novému prostředí, protože po narození se setká s novým světem, ve kterém je všechno úplně jiné než pohodlné a sterilní matčino lůno. Roste, orgány a systémy těla dítěte zrají. Nyní nepříznivé faktory, které by ho mohly ochromit nebo zabít dříve, se setkávají se slušnou imunitní reakcí - dítě je méně zasaženo.

Je-li dítě najednou v nepříznivých podmínkách, jeho kompenzační mechanismy mu pomáhají přežít a snaží se minimalizovat možné následky. Důvodem je skutečnost, že za poslední tři měsíce nové malformace u dětí zpravidla nevznikají.

Dítě má silný vliv na matčino tělo - vytváří pro něj spoustu nepohodlí a nepohodlí, ale pomáhá jí připravit se na porod - produkuje malé množství oxytocinu, což je nezbytné pro kontraktilitu dělohy při porodu, zevnitř tlačí hlavu na děložní čípek, což přispívá k zrání a otevírání krku. Stárnoucí placenta v posledních týdnech začíná matku chránit - nedovoluje dítěti přibírat ještě větší váhu, aby usnadnila proces porodu.

Kritická fáze, ve které byl předčasný porod velmi nebezpečný, zůstala ve druhém trimestru pozadu. Nyní budou prognózy v případě narození dítěte před plánovaným termínem stále více pozitivní každý týden. Až do 37. týdne se budou stále nazývat předčasnými, ale od 37. týdne se stanou naléhavými a dítě bude považováno za plně zralé a plné období.

Během celého trimestru bude dítě dále přibírat na váze - intenzivněji, pak méně, ale přibývání bude nevyhnutelné. Porovnání: na začátku trimestru hmotnost drobků stěží přesahuje kilogram a do 37–38 týdnů výrazně přesahuje 3 kilogramy. Existují arašídy, jejichž hmotnost na konci trimestru přesáhne 4 kilogramy.

Během poslední třetiny těhotenství bude dítě aktivně procházet tvorbou mozku a nervový systém bude zlepšovat jeho funkce. Tento proces bude pokračovat a poté po porodu. Musíte pochopit, že dítě ještě nemá svévolné dovednosti, ale je připraveno se ho naučit a že bude dělat doslova od prvních hodin po narození.

V poslední třetině těhotenství je práce smyslových orgánů odladěna - pomůžou mu přizpůsobit se novému světu, protože hned s prvním dechem na něj dopadne obrovské množství zvuků, světla, pachů, okolní teplota se změní, aplikuje se na šestinedělí a začne vnímat nové chutě. Mozek musí být dobře vyškolen, aby analyzoval všechny tyto informace..

Plicní tkáň zraje v průběhu celého trimestru - v alveolech se hromadí fosfolipidová látka zvaná „povrchově aktivní látka“, takže dítě může po narození dýchat samo o sobě.

Nabízíme zajímavé informace o tom, co je u dítěte nové v týdnech těhotenství.

28. týden

Tento týden otevírá dítěti nové stádium nitroděložního vývoje - perinatální nebo pozdní plod. To znamená, že vaše dítě je plně formováno, má vše pro nezávislé přežití, zbývá pouze zralosti orgánů, pro zvětšení velikosti. Dítě akumuluje podkožní tuk velmi aktivně a u chlapců a dívek existují rozdíly v tělesné hmotnosti. Je malý - asi 150 gramů, ale již existuje.

Tento týden už má dítě docela baculaté tváře, další část jeho těla, dotýkající se rodičů, se začíná zotavovat - kněz. Dítě se aktivně zbavuje lanugo a asi desetina těchto tenkých vlasů z kůže již vypadla. Děti v lůně v tuto chvíli vykazují jasnou reakci na světlo, což dává důvod se domnívat, že tvorba optického nervu je dokončena - pokud svítíte na břiše, dítě začne šilhat a odvrátit se. Tento týden byste se neměli bát porodu - až 90% dětí přežije.

29 týdnů

Dítě je zaneprázdněno rafinováním svých reflexů. Už „zná“ desítky dovedností, které mu pomohou přežít v novém světě pro sebe. Vlaštovky, plivátka, hrudník provádějí časté respirační pohyby, stejně jako to bude, když se dítě přepne na plicní dýchání. Dítě přibírá na váze dosahuje rekordního tempa - až 40 gramů denně. Děti obecně rostou a „ztloustnou“ podle genetického programu stanoveného rodičovskou DNA.

Přežití, pokud dojde k porodu, odhaduje WHO 97%, riziko postižení je minimální.

30 týdnů

Přišla dlouho očekávaná mateřská dovolená. Přesně 30 týdnů je ženě s jedním dítětem na 140 dní vydána pracovní neschopnost. Pokud má maminka dvojčata v břiše, jde na mateřskou dovolenou po 28 týdnech.

Dítě bylo stísněné v lůně. Většina plodů již zaujímá pozici, která zůstane až do samého narození. Pokud nyní vaše dítě není v prezentaci hlavy, je pravděpodobnost nezávislého zatáčky, bohužel, nízká. V děloze není místo pro takové manévry.

Průměrná hmotnost plodu v tomto okamžiku je asi jeden a půl kilogramu se zvýšením o více než 40 centimetrů. Objeví se zbarvující pigment a vlasy ztmavnou. Zůstávají jasné pouze pro ty, kteří mají být narozeni blonďatí.

31 týdnů

Kůže byla červená a zvrásněná. Od tohoto týdne se stává jemně růžovou, vrásky jsou vyhlazeny. Za pouhých týden přidá dítě asi 300 gramů díky růstu vrstvy podkožního tuku. Aurikuly, které vyčnívají do stran, začínají ležet na hlavě. Pokud se dítě právě rodí, lékaři posoudí stupeň předčasnosti podle stupně vyléčení chrupavky v uších lékaře..

32 týdnů

Od tohoto týdne motorická aktivita plodu klesá. Míchání bude matce vzácnější a bolestivější, protože v děloze nezbývá žádný prostor - až 90% prostoru zabírá dítě, 5% je přiděleno placentě, zbytek tvoří fetální membrány a plodová voda. Množství vody také začne klesat. Hmotnost dítěte v průměru od jednoho a půl do dvou kilogramů.

Placenta začíná produkovat hormony, které jsou důležité pro přípravu ženského těla k porodu..

33 týdnů

Mnozí v tomto okamžiku podstoupí poslední třetí ultrazvuk, ale budou zklamáni - již nemůžete vidět dítě v plné výšce. Dítě se rozrostlo natolik, že ultrazvukový senzor nemůže získat svůj úplný obraz, dítě je vyšetřeno v částech - hlava a obličej, nohy, paže, žaludek a hrudník.

Genitálie lze spolehlivě skrýt za pupeční šňůru nebo stehno dítěte, protože už je dlouho v ohnuté poloze - jinak v děloze už nebude sedět.

34 týdnů

Děloha dosahuje maximálního protažení. Placenta začíná stárnout a uměle omezovat další růst plodu. To neznamená, že dítě už nebude přibývat na tělesné hmotnosti, ale jednoduše se tempo setu poněkud zpomalí. U většiny plodů váha přesáhla 2,3 kilogramu, a proto je důvod se domnívat, že dítě narozené v takovém čase bude muset zůstat ve speciální vyhřívané posteli, nemusí být nadále vyžadována závažnější resuscitační opatření.

Jak placenta stárne, dítě začíná používat kompenzační mechanismy a adaptační mechanismy, protože nyní může být méně kyslíku a výživy.

35 týdnů

Poprvé v celém období těhotenství dítě začíná vypadat jako novorozenec. Ale to by nemělo být zavádějící. Vypadá to, že je připraven k narození pouze navenek, uvnitř procesu zrání ledvin a plicní tkáně pokračuje, zátěž na pravé a levé části srdce se mění v důsledku stárnutí placenty. Bude lepší, když dítě zůstane v děloze ještě několik týdnů. Probíhající procesy jsou pro něj velmi důležité..

Tuňák z lanugo a sýra téměř zmizel, kůže má jemnou růžovou barvu, nejen tváře a kněze, ale i končetiny plodu vypadají opuchlé. V této době získává duhovka oka barvu, kterou je dítěti přiřazeno podle genetického programu..

Nervové zakončení je myelinováno. Hmota mozku se výrazně zvýšila, gyrus a drážky na něm se prohloubily.

36 týdnů

V tuto chvíli děti poprvé dosáhnou hmotnosti asi 3 kilogramů s průměrnou výškou 47-49 centimetrů. U těhotných žen se poprvé v tomto týdnu nejčastěji vyskytuje břišní prolaps - dítě sestupuje do dolní části dělohy a začíná tlačit hlavu na vnitřní hltanu, což přispívá k zrání krku. Dítě se seskupí a založí si ruce na hrudi, na začátku je ve skutečnosti v pozici běžce.

Talíře na nehty rostou a v tuto chvíli poprvé překračují meze prstů prstů. Kosti dostatečně ztvrdly, zatímco pouze lebeční kosti zůstávají mobilní a relativně měkké. Narození tento týden, ačkoli jsou předčasná, nejsou škodlivá pro matku ani plod..

37 týdnů

Váha dítěte přesáhla 3 kilogramy. Od tohoto týdne lze očekávat doručení v kterýkoli den a budou naléhavé, tj. Nastanou včas. Povrchově aktivní látka v plicní tkáni se nahromadila dostatečně, intenzita její produkce je snížena. Pohyby dítěte se zpomalují a pociťují stísněné.

38 týdnů

To je týden čekání. Ženy pečlivě naslouchají změnám v jejich těle a hledají známky předchůdců raného narození. Dítě se také uklidňuje. Kvůli stísněnému prostoru tráví většinu času ve snu.

U mužských plodů sestoupila varlata do šourku. Pouze asi 2% dětí se stále nemohou chlubit správným umístěním pohlavních žláz, ale stále mají čas.

39 týdnů

Všechny orgány a systémy dítěte jsou připraveny k narození. Intenzivní procesy pokračují pouze v jednom - v nervozitě. Mladé neurony se nadále formují, které vytvářejí stále nová nervová spojení.

Prezentace plodu v tomto okamžiku je konečná, nelze proti němu podat odvolání. A proto, s příčným nebo pánevním po celých 39 týdnech, se provádí císařský řez, aby se snížila pravděpodobnost poranění při porodu.

40 týdnů

Pokud si ženy myslí, že jsou unavené a nervózní ve 40. týdnu, mýlí se, protože prostě nevědí, o co se v této době dítě mnohem víc bojí. Tlak v lůně mu způsobuje těžký stres, fetální tělo začne produkovat adrenalin - stresový hormon. Začíná urychlovat formování generické dominanty v matčině těle. Dítě tak spěchá na mateřský organismus.

Pokud žena jde do 41 a 42 týdnů, měla by vědět, že každý den se situace pro dítě stává stresující, degenerující placenta mu již nemůže poskytnout normální výživu a přísun kyslíku, ale není třeba se starat o dítě - jeho tělo již může kompenzovat nějaké potíže.

Pokud porod nezačne dříve než 42 týdnů, přijmou lékaři podle nařízení ministerstva zdravotnictví opatření k vyvolání porodu, tj. Stimulují porod, aby zabránili skutečné reprodukci - stavu, kdy dítě již nemůže kompenzovat nedostatek kyslíku a výživy..

Blaho ženy

Jak se období zvyšuje, stav ženy se zhoršuje. Pokud je začátek třetího trimestru doprovázen malým nepohodlím, pak na konci období začnou i velmi ostřílené ženy snít, že k porodu by mělo dojít již brzy. Můžete jim rozumět: je stále těžší a těžší chodit, dělat každodenní práci každý den. Před poklesem břicha je žena trápena pálením žáhy - děloha tlačí na žaludek a vede k házení žaludeční šťávy do jícnu, zácpě a průjmům - důsledek tlaku na střevní smyčky, dušnosti a bolesti v žeberech - výsledek mačkání bránice.

Jakmile žaludek klesne, stává se snadnější dýchat, bolestivé oblouky méně bolí, ale výlety na toaletu se stávají častější - nyní tlak na hlavu dítěte pociťuje nejen krční páteř, ale také močový měchýř. Kostra a ochlupení začínají více bolet - pánevní kosti před porodem intenzivně zjemňují.

Nosní kongesce, která byla přítomna v prvním trimestru a byla způsobena působením progesteronu na sliznice, se může vrátit. Pokud se fyziologická rýma těhotných žen vrací, obvykle přetrvává až do samého narození a odezní po narození dítěte a hormonální pozadí ženy se vrátí do původního stavu..

Bolest hlavy v této době může být způsobena vysokým nebo nízkým tlakem, může to být důsledek poruchy spánku, která se také objevuje často v posledních týdnech těhotenství, může být psychogenní - žena se obává, nervózní, úzkostná ohledně výsledku porodu.

Mezi další bolesti patří bolesti kolen a nohou, které jsou v tomto období zcela normální (způsobené zvýšenou tělesnou hmotností ženy), bolesti zad v důsledku posunutého těžiště (žaludek a hrudník jsou již velmi velké). V pánvi se vyskytují stížnosti na lumbago - je to důsledek sevření nervových zakončení, že pupek bolí - napětí kůže je nyní maximální.

Tréninkové boje, jak se datum narození přibližuje, zesilují, se objevují častěji. Projevují se krátkými kmeny dělohy s následnou relaxací svalů. Nejsou systematické, objevují se a zcela spontánně mizí. Pokud tam nejsou, je to také norma a neměli byste se tím bát.

Přidělení v poslední třetině období pro porod dítěte vyžaduje obzvláště opatrný přístup. Když se blíží k narození, mění se jejich povaha: propouštění se stává hojnějším. To vyžaduje zvýšená hygienická opatření. Vodní tekutý výtok, který se zesiluje, když stoupá z náchylné polohy, může znamenat únik amniotické tekutiny a výtok ze sliznicového gelu s nečistotami krve nebo krevními pruhy je hlenová zátka, která zanechává své místo v cervikálním kanálu děložního hrdla krátce před porodem..

Lehký a bez zápachu, jednotný v konzistenci, lze považovat za normální..

Jakékoli odchylky v barvě, množství, vůni a povaze výboje, zejména pokud jsou doprovázeny nepříjemnými pocity, bolestmi, by měly být důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc.

Zvláštní pozornost si zaslouží psychický stav těhotné ženy ve třetím trimestru. Většina se bojí porodu. Je důležité vědět, že tento strach má obrovský dopad na přípravu děložního čípku na porod a na průběh porodu. Ve stavu strachu žena produkuje velké množství stresových hormonů, které na svalové úrovni způsobují svěrky, což způsobuje slabé otevření děložního hrdla, nedostatek otevírání, prasknutí, poranění při porodu.

Ve třetím trimestru je důležité získat správnou psychologickou pomoc a podporu zaměřenou na snižování stresu, správný pozitivní přístup do značné míry určuje povahu nadcházejícího porodu.

Hladina progesteronu začíná klesat, hladina estrogenu, oxytocinu a adrenalinu stoupá. Děloha zabírá téměř celý prostor dutiny břišní. Blíží se k porodu, počet nervových vláken v něm začíná klesat - to je také mechanismus přirozené anestézie při porodu, promyšlený do nejmenších detailů samotnou přírodou. Cervix zraje, zkracuje se, zjemňuje. Její stav je hodnocen po 38 týdnech těhotenství.

Prsní žlázy rostou ještě více. Stárnoucí placenta začíná produkovat hormon prolaktin, který aktivně připravuje ženská prsa na nadcházející kojení. Bradavky jsou drsnější, kolostrum vyniká. Pokud tomu tak není, neměli byste si myslet, že se objeví problémy s výskytem mateřského mléka - tato fakta spolu nesouvisejí. Po 36 týdnech se kolostrum stává tenčí a lehčí.

Ženy, které trpěly anémií ve druhém trimestru, se začnou cítit mnohem lépe ve středu třetího - hemoglobin roste. Vlasy a nehty rostou aktivněji, protože jejich zvýšený růst je projevem vlivu estrogenu.

Imunita ženy je na hranici, a proto právě teď často začínají alergické reakce, nachlazení, chronická onemocnění se zhoršují. Zvyšuje se pocení.

Možné komplikace

Za nejnebezpečnější komplikace třetího trimestru se považují stavy, které tak či onak ovlivňují stav mozku dítěte, během tohoto období dochází k různým změnám a negativní dopad patologií může ovlivnit fungování centrálního nervového systému plodu. Preeclampsie s vnějším a zvláště vnitřním edémem je nebezpečná, polyhydramnióza je nebezpečná, fetální hypoxie je nebezpečná, protože právě dětský mozek je obzvláště akutní při nedostatku kyslíku.

Intrauterinní infekce není o nic méně nebezpečná, což může být možné díky narušení integrity fetálního močového měchýře a kvůli časnému průchodu sliznice, zejména pokud má žena neléčené infekce genitálního traktu, dokonce i běžný a běžný drozd..

Úkolem lékařů a nastávajících matek v posledních týdnech je ostražitě sledovat stav plodu. Pokud jsou zjištěny okolnosti nitroděložního utrpení, často se rozhoduje o předčasném porodu, pokud není možné stanovit nebo eliminovat expoziční faktor.

Uvádíme nejčastější patologie a komplikace třetího trimestru.

Anémie

To je spojeno se zvýšenými potřebami dítěte a placenty v žláze, jakož i se zvýšením objemu krve (v tomto případě se plazmatický objem zvyšuje téměř o 40%, to znamená, že krev se zředí). Porušení je indikováno snížením hemoglobinu o méně než 100 g / l, erytrocyty se zmenšují, hematokrit klesá.

Anémie ve třetím trimestru ohrožuje mnohočetným těhotenstvím, těhotenstvím, které je příliš brzy po předchozím roce (dva roky neprošly), s nedostatečnou výživou a přítomností chronické infekce u těhotné ženy. Vypadá bledě, žena chce pořád spát, jsou zde známky nízkého tlaku, žena je náchylnější k nachlazením a virovým onemocněním.

Žena se doporučuje stravu bohatou na železo, stejně jako léky - vitamín C, přípravky železa (Sorbifer a další).

Gestační pyelonefritida

Zánětlivý proces v tkáních ledvin nastává v důsledku stlačení dělohy dělohy, pokud je narušen odtok moči. Pokud genitální trakt ženy obsahuje patogenní mikroflóru, je pravděpodobnost komplikací velmi vysoká. Bakterie se rychle množí a ovlivňují ledvinový kalich a pánev.

Projevuje se jako pocit zimnice, horečka nad 37,0 stupňů, příznaky intoxikace, bolesti dolní části zad, potíže s močením. Analýza moči ukazuje vysoký počet bílých krvinek. Ledviny ženy se zhoršují svými filtračními úkoly. Podmínkou je nebezpečně vysoká pravděpodobnost rozvoje těžké gestózy.

K léčbě jsou předepisována antibiotika a diuretika..

Komprese aorto-kavalů

Takový složitý lékařský termín znamená stlačení spodní genitální žíly a dolní části aorty velkou a těžkou dělohou, pokud žena leží na zádech. Všechny těhotné ženy slyšely, že je to nebezpečné, ale ne každý ví, co přesně. Při mačkání je žilní návrat do srdce narušen, začíná bít méně často, dochází ke kolapsu. Krevní tlak v cévách klesá na kritickou úroveň, kůže zbledne a objeví se namodralý nádech.

K tomu může dojít během třetího trimestru a dokonce i během samotného porodu. Výsledek je obvykle velmi žalostný: placenta exfoliová dopředu, krevní tok je narušen, dítě zažívá akutní nekompenzovanou hypoxii a plod často umírá. Nyní víte, proč je v posledních týdnech těhotenství obzvláště nebezpečné ležet na zádech.

Průzkumy, analýzy

V polovině třetího trimestru těhotenství podstoupí žena kontrolní ultrazvuk s barevným Dopplerem - tato metoda, kterou někteří nazývají třetí screening, vyhodnotí placentu a také dá představu o tom, jak dobře je dítěti poskytováno kyslík a krev, jak dobře se cítí.

Od 30 týdnů se CTG provádí po konzultaci - kardiotocografická studie umožňuje přijímat údaje o srdečním rytmu dítěte a jeho motorické aktivitě, jakož i o vývoji jeho autonomního nervového systému.

Jednou za týden přijde k lékaři žena. Pokaždé, když bude muset projít močí pro obecnou analýzu, aby lékař viděl v dynamice, zda je práce ledvin budoucí matky normální, zda existují známky pyelonefritidy a gestózy. Každý příjem bude zvážen, posoudí přítomnost nebo nepřítomnost otoků, změří krevní tlak na dvou rukou.

Žena před porodem bude muset projít téměř všemi stejnými testy, které provedla při registraci - krev pro syfilis a HIV, vyrobit koagulogram s definicí fibrinogenu a D-dimeru.

Podle svědectví budou provedeny testy na TSH hormony a hemoglobin, ESR bude vyhodnocen jako součást obecného krevního testu.

Běžné otázky

Otázky pro ženy ve třetím trimestru jsou podle recenzí docela podobné, spojili jsme je do skupin.

Antibiotika

Antibakteriální léky, které by mohly významně poškodit v prvním trimestru a představovaly určité nebezpečí ve druhém, nejsou nyní kontraindikovány. Je-li to nutné, může lékař předepsat takovou léčbu ženě, protože bakteriální infekce pro dítě v pozdním těhotenství je nebezpečnější než použití antibiotické terapie.

Pro lokální aplikaci neexistují téměř žádná omezení - lze použít nosní kapky, antibiotická mast, oční kapky pro některé patologie, rány a popáleniny. Pro systémové použití musí vždy existovat přesvědčivé okolnosti - přítomnost infekce, jejíž poškození bude vyšší než potenciální poškození při používání antibakteriálních léků. Antibiotika již nemohou ve třetím trimestru způsobit malformace dítěte.

Doporučuje se vyhýbat se lékům ze skupiny chinolonů a ototoxickým lékům („gentamicin“, „neomycin“), protože mohou vést k poškození sluchu dítěte.

Nespavost

Nespavost v pozdějších fázích je způsobena nepohodlím spánku, protože je stále obtížnější se otáčet ze strany na stranu, tlak dělohy na močový měchýř a časté močení, stejně jako vzrušení, úzkost a obavy budoucí matky. Pro matčino dítě není nespavost velkým nebezpečím, ale pro budoucí matku samotnou může být nebezpečný dlouhodobý stav nespavosti - zvyšuje se pravděpodobnost rozvoje gestózy, zvyšuje se riziko syndromu úzkosti a deprese a zvyšuje se pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob..

Těhotné ženy trpící nespavostí, rychle přibírají na váze, trpí metabolickými poruchami.

Všechny účinné prášky na spaní (na bázi benzodiazepinů, barbiturátů, thalidomidu, bromu a dalších) během těhotenství jsou zakázány.

Po dohodě s lékařem lze ženě doporučit pouze bylinná sedativa, která mohou pomoci uklidnit se a lépe spát - mateřská, valeriánská a tak dále. Ale s ohledem na tyto léky je mnoho lékařů silně proti.

Pro vytvoření snu, který je velmi důležitý v očekávání porodu, by žena měla:

 • zaspávejte ve větrané místnosti, na pohodlné matraci, používejte speciální polštáře pro těhotné ženy, které vám umožní podepřít žaludek a záda;
 • udržovat dobrou náladu, pozitivní přístup před porodem, vnímat všechny obtíže období jako dočasné, což nutně skončí šťastným setkáním s dítětem;
 • chodit na čerstvý vzduch, zejména před spaním;
 • spát méně během dne, přimět váš režim nasycený, pohybovat se, dělat aktuální záležitosti.

Lepší spánek v úplné tmě a tichu. Pokud to není možné, nezapomeňte si zakoupit ušní zátky a tmavé zatemňovací závěsy..

Nemyslete si, že sex pro ženy s velkým břichem neexistuje. Mnozí naopak, navzdory jejich fyziologické nevolnosti, zažívají zvýšenou sexuální touhu. Pokud neexistují kontraindikace a komplikace těhotenství, není intimní život ve třetím trimestru zakázán, ale jsou na něj uložena velmi specifická omezení. Pozice vybrané partnery by měly zcela vyloučit tlak na žaludek a dělohu, a proto je vyloučeno misionářské postavení. Vyloučeny by měly být i pozice s hlubokým průnikem (například „jezdec“). Optimální pro spánek i sex, ležící na vaší postranní póze.

Žena musí zastavit intimní kontakty, pokud se sliznice začne vypouštět nebo je její výstup kompletní - cervikální kanál se otevře od tohoto okamžiku, děložní dutina již není oddělena od vagíny spolehlivou ochranou, je možné, že patogenní organismy mohou vstoupit do děložní dutiny, což může způsobit intrauterinní infekci. Ze stejného důvodu se doporučuje zastavit pohlavní styk během úniku plodové vody.

Pozdní sex má výrazný terapeutický účinek: sperma obsahuje přírodní prostaglandiny, které umožňují děložnímu hrdlu zrát, zjemnit a zkrátit se lépe.

Potěšení z blízkosti manželky zvyšuje náladu ženy a pozitivní emoce jsou přesně to, co potřebuje.

Schopnost létat letadlem

Cestování vzduchem v poslední třetině období pro porod dítěte není zakázáno, ale nedoporučuje se. Diferenční tlak, změna času a klimatické zóny nemusí nejlepším způsobem ovlivnit pohodu těhotné ženy. Některé letecké společnosti vyžadují při nástupu do letadla lékařské osvědčení. Po 36 týdnech může být stravování odmítnuto. Než budete někam létat, pokud to opravdu potřebujete, ověřte si u zástupců leteckých společností jejich pravidla pro přepravu těhotných žen.

Je možné léčit zuby?

Bolest zubů ve třetím trimestru není v žádném případě neobvyklé. Vápníkové rezervy v těle ženy byly značně vyčerpány, zatímco dítě vzalo tuto látku, aby ztuhlo své vlastní kostrové kosti, a proto malé problémy se zuby, které byly na začátku těhotenství, ale nebyly vyléčeny kvůli toxikóze, nevolnosti, strachu z anestézie, mohou nyní mít více globální.

Můžete léčit zuby. Ale odborníci nedoporučují dělat to hned teď.

Pokud problém nevyžaduje okamžité řešení (neexistuje žádná akutní bolest, tok), je lepší přenést léčbu do poporodní periody, protože budoucí matka teď nepotřebuje zvláštní stres.

Pokud je problém akutní, nemusíte snášet bolest - měli byste se poradit se zubním lékařem a vyřešit to beze strachu o stav plodu. Moderní léky proti bolesti používané ve stomatologii nemají výrazný negativní vliv na tak velký plod, protože vaše dítě je ve třetím trimestru těhotenství.

Doporučení

Je snazší přežít poslední trimestr těhotenství pomocí několika užitečných doporučení odborníků, s přihlédnutím k charakteristikám tohoto gestačního období..

Výživa a vitamíny

Strava ženy v posledním trimestru je pro ni a dítě velmi důležitá. Dítě potřebuje užitečné látky neméně a někdy i více než v předchozích obdobích, ale je lepší odmítnout multivitaminy v posledním měsíci těhotenství, aby dítě „nadváhu“. Každé dítě v matčině lůně má samozřejmě svůj vlastní růstový a váhový potenciál, a pokud lékaři na začátku trimestru řeknou, že je možné, že se narodí velké dítě, neměli byste ho „krmit“ šokovými dávkami vitamínů.

Pokud biochemický krevní test může prokázat nedostatek určitého vitamínu nebo minerálu, může být ženě předepsána monoterapie vitamínem, například přípravek na anémii železa nebo roztok tokoferolového oleje s nedostatkem vitamínu E. Není nutné komplexní udržování vitamínu. Pokud je dítě naopak malé a roste pomalu, jsou vitamíny ukazovány a potřebné.

V posledních týdnech těhotenství je nežádoucí zahrnout do nabídky velké množství mléčných výrobků, tvaroh. Je lepší tyto produkty odstranit, aby nedošlo k nadměrné mineralizaci kostí lebky dítěte - to výrazně zkomplikuje proces narození dítěte.

Nepoužívejte velké množství živočišných bílkovin. Pokuste se jíst zeleninu bohatší na vlákninu, abyste odstranili zácpu, ovoce (s nízkou alergenicitou), je lepší nahradit kus hovězího masa lehčí stravou kuřecích prsíček nebo vařenými rybami s nízkým obsahem tuku.

Alkohol, soda, káva, vše uzené, smažené a kořeněné jsou stále kontraindikovány. Nejezte cukrovinky z výroby. Pokud je přírůstek nad normální, můžete si uspořádat dny půstu, ale to lze provést pouze po dohodě s lékařem.

Fyzická aktivita, cvičení

Žena by neměla výrazně omezit svou fyzickou aktivitu, i když určité snížení je nevyhnutelné. Jak břicho roste, nastávající matka se stává čím dál trapnější, unavuje se rychleji, potřebuje odpočinek. To neznamená, že je nejlepší strávit třetí trimestr na gauči..

Mírná a přiměřená fyzická aktivita pomůže ženě připravit se na porod - prospívá jóga, procházky na čerstvém vzduchu, domácí cvičení založená na cvičeních pro trénink svalů pánevního dna, stejně jako cvičení na svalech zad, nohou a pažích, včetně kombinace dechových cvičení. s cviky na projektilu, jako je fitball.

Žena může doma vykonávat určitý rozsah povinností, ale samozřejmě, ostré dřepy, skákání, padání, intenzivní běh, vzpírání jsou kontraindikovány. S ohledem na to musíte naplánovat svůj den..

Pohyb vám umožní nezískat další libry, urychluje zrání děložního hrdla, zlepšuje pružnost svalové tkáně.

Nemoci, nachlazení, SARS

Vzhledem k tomu, že imunita ženy je snížena, není pro ni nyní nemoc špatnou. Co dělat, je obtížná otázka. Pro dítě ani chřipka, ani SARS, ani běžná rýma, nepředstavují velké bezprostřední nebezpečí, ani herpes na rtu ani laryngitida nejsou nebezpečné. Horečka, která doprovází většinu akutních virových infekcí dýchacích cest, je však nebezpečná. Může způsobit narušení toku krve v děloze, což může vést k placentární nedostatečnosti..

Je důležité získat lékařskou radu, která antipyretika jsou pro vás v případě nemoci vhodná. Všechny přípravky na bázi paracetamolu nepoškodí dítě, lékař vám sdělí konkrétní.

Těhotné antivirové látky nejsou potřeba. To je další zátěž pro játra, navíc neexistují žádná účinná antivirová činidla, většina z nich je „fiktivní“ komerčně životaschopná pro farmaceutický průmysl..

Pokud se nemoc v posledních týdnech těhotenství předstihla, nebojte se. Zavolejte terapeutovi doma, vezměte si antipyretikum, pokud je horečka vysoká, zajistěte si několik dní odpočinku a přitom si lehněte, vypijte více teplého tekutého ovocného kompotu, zelený čaj, domácí ovocnou šťávu z bobuloviny, šípkový vývar. Po 3-5 dnech bude virus poražen vašimi vlastními silami..

Pokud porod začne dříve, než je žena uzdravena, pak ji samozřejmě vezmou do nemocnice, ale umístí ji do observatoře, kde se dostanou všichni pacienti s infekcemi a nevyšetřené ženy. Vyhlídka, i když nepříjemná, ale ne fatální, zde ženy rodí dokonale a jsou propuštěny domů včas.

Užitečné tipy

Během celého třetího trimestru těhotenství by měla žena každý den pečlivě zvážit pohyb plodu. Normálně by mělo být nejméně 10 za 12 hodin (škytavky dítěte se nepočítají). Pokud je počet pohybů nedostatečný, může to znamenat těžkou hypoxii, kterou dítě již nemůže kompenzovat. Častější pohyby obvykle naznačují problém v počáteční fázi, kdy se vyrovnávací mechanismy stále vyrovnávají se situací..

Zde je několik tipů, které vám pomohou zaujmout odpovědnější přístup k minulým týdnům..

 • Pečlivě poslouchejte změny ve vašem těle: nastávající matka musí každý den zaznamenat povahu výtoku, pocity, nepříjemné příznaky. V případě potřeby informujte lékaře o změnách..
 • Rozšiřte své obzory: pokuste se najít spolehlivější informace o tom, jak funguje váš reprodukční systém, jak se bude rodit a jaké jsou jeho stádia. To poskytne větší důvěru v jejich schopnosti a také sníží úzkost při určitých příznacích..
 • Zúčastněte se kurzů na mateřských kurzech v předporodních klinikách nebo se zaregistrujte na těchto kurzech na jakékoli klinice, která se vám líbí - pomohou vám naučit se správné dýchání v různých dobách porodu, masáží a technikami samomasáže, které usnadní bolest při práci. V takových třídách říkají, jak se o dítě starat v prvních dnech, jak zařídit kojení.
 • S plnou odpovědností jděte na výběr porodnice nebo perinatálního centra: přečtěte si recenze, navštivte tuto porodnici, promluvte si s personálem, pacienty, zjistěte, jaké podmínky má porodnice, jaká má pravidla, zda má vše potřebné k zajištění resuscitační péče obtíže při porodu a dítě. Poté, co jste se rozhodli, navštivte v den přijetí lékaře a podepsejte směnku - rodný list dává jakékoli ženě právo zvolit si naprosto jakoukoli mateřskou nemocnici nebo perinatální centrum zdarma.
 • Ujistěte se, že jste v mateřské nemocnici předem shromáždili vše, co potřebujete (seznam lze získat na mateřské instituci podle vašeho výběru). Od 33-34 týdnů musí být sebraná taška a dokumenty v připraveném stavu - pokud začíná narození, nemusíte se bát.
 • I když je třetí trimestr zjevně opožděný, neuchovávejte se na lidových léčivých přípravcích a lécích, které stimulují narození sami. Indukce porodu po 42 týdnech a později by měla být prováděna výhradně v nemocničním zařízení. Až 42 týdnů není třeba nic stimulovat, zejména doma - následky mohou být tragické.

Další informace o třetím trimestru těhotenství naleznete v dalším videu..

 • Třetí trimestr
 • Promítání
 • Ultrazvukové vyšetření
 • Výživa
 • Gymnastika
 • Nespavost
 • Studený
 • Hemoroidy
 • Příprava na porod

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti