Hlavní Výživa

Toxikóza v časném těhotenství

Těhotenství je nádherné období v životě každé ženy, období jedinečného štěstí, se kterým svítí budoucí matka. Bohužel, často je těhotenství zastíněno tak nepříjemným syndromem, jako je toxikóza. Co je to, jak bojovat a je možné zabránit jeho výskytu, se dozvíte z tohoto článku.

Příčiny toxikózy

Pojem toxikóza pochází z řeckého slova toxin, který již nese definici tohoto stavu. Tento příznakový komplex se vyskytuje u těhotných žen v důsledku expozice jejich endogenním látkám s cizími vlastnostmi.

Intenzivně rostoucí embryo je pouze napůl geneticky totožné s tělem matky, takže imunitní systém se snaží bránit tím, že jej odmítne.

Navíc s nástupem těhotenství dochází k intenzivní restrukturalizaci fungování všech systémů orgánů ženy, což je samo o sobě stresující stav. Tělo nastávající matky musí začít pracovat, aby zajistilo nejen svou vitalitu, ale také aby dodalo rostoucímu životu všechny potřebné živiny, vitamíny, minerály, kyslík a vystavilo své odpadní produkty. Tak vysoké nároky nevyvážují práci všech orgánových systémů po mnoho měsíců.

Kromě výše uvedených funkcí je důležité si uvědomit, že nastávající matka musí také chránit život, který se v ní vyvíjí. Exogenní toxické látky, které jsou nebezpečné pro rostoucí embryo, přicházejí s vdechovaným vzduchem, požívanou potravou, přijímanou kůží a jinými způsoby, mohou způsobit celou řadu příznaků. Intoxikace těhotných žen je tedy pouze ochrannou reakcí, která má chránit před nebezpečím vyvíjejícího se dítěte.

Avšak intoxikace těla (vzhledem k tomu, že se placenta u dítěte nevytvořila a žena začíná dostávat 2krát více toxinů než dříve) v prvním trimestru těhotenství je hlavní příčinou toxikózy

Příznaky a příznaky toxikózy

Mezi příznaky rozvoje toxikózy patří nejen klasicky popsané zvracení, ale také:

Slza a nervozita.

Změna chuťových preferencí.

Suchá kůže.

Toxikóza prvního trimestru

S nástupem těhotenství má téměř 90% žen problémy s toxikózou. To by se nemělo bát, ale nemělo by se to považovat za normu. Musíte se naučit, jak minimalizovat nepohodlí projevů toxikózy v prvních týdnech těhotenství, pro které je nejlepší poradit se s gynekologem. Pouze odborník pomůže s výběrem kompetentní komplexní terapie, která nejen zlepší kvalitu života nastávající matky, ale také významně sníží riziko komplikací v pozdějších týdnech těhotenství..

Toxikóza se nyní stala téměř známkou těhotenství, takže její příznaky jsou tak časté. Toxikóza však není normou, ale patologií. Nejběžnější projevy toxikózy lze pozorovat během prvních 3,5 měsíců těhotenství. Odborníci tvrdí, že je to způsobeno začátkem nového režimu ženského těla. Během tohoto období dochází ke globálním změnám ve fungování zažívacího traktu, vylučování, oběhu a imunitního systému. Nenarozené dítě se aktivně vyvíjí a dává mateřským produktům životně důležitou aktivitu, což jsou v podstatě endotoxiny.

Také v ženském těle dochází k silné hormonální restrukturalizaci zaměřené na zachování a udržení těhotenství. Změny v hormonálním pozadí vždy vedou k narušení normálního zdraví a výskytu příznaků toxikózy. Ale nebojte se, pokud je příčinou onemocnění pouze hormonální bouře. Hladina hormonů se nutně stabilizuje na začátku druhého trimestru těhotenství.

S nástupem toxikózy v raných stádiích lze také spojit psychologické nepohodlí nastávající matky. Ne vždy je žena psychologicky připravena přijmout se do role matky tady a teď, a ne někdy brzy. Kromě toho se může objevit averze k nejnepříjemnějším následkům těhotenství: proces porodu, ochablá kůže, nadváha atd. Kvůli takovým myšlenkám může být budoucí matka naštvaná, potom se dítě objeví psychologicky odcizení nedobrovolně a ženské tělo vnímá rodící se život jako extrémně cizí předmět, který rozdává příznaky těžké intoxikace.

Na konci prvního trimestru těhotenství se příznaky toxikózy zpravidla objevují stále méně a poté zcela vymizí. Toto vysvětlení lze nalézt v dokončené tvorbě placenty, orgánu, který je v podstatě nárazníkem mezi matkou a dítětem. Placentární bariéra nejen chrání dítě před agresivními účinky látek z vnějšího světa, ale také významně snižuje toxickou zátěž na těle matky.

K dispozici je podmíněná klasifikace tohoto chorobného stavu. Existují 3 stupně:

1 stupeň. Za normální je považováno, že těhotná žena má v prvních měsících své zajímavé situace slabost, závratě, nevolnost a zvracení 1-2krát denně.

2 stupně. S tímto stupněm toxikózy dochází zvracení až 15krát denně. Kvalita života ženy výrazně klesá, je nutné zahájit léčbu.

3 stupně. Jedná se o velmi vážný stav těhotné ženy, u kterého může být zvracení více než 20krát denně. Tělo je dehydratováno, je možné potrat. Naléhavá hospitalizace ženy je nezbytná, protože v nemocnici existuje šance nejen omezit projevy toxikózy, ale také udržet normálně se vyvíjející dítě..

Toxikóza ve druhém trimestru

K toxikóze může dojít ve druhém trimestru těhotenství. V tomto případě se jeho příznaky trochu mění, což je spojeno s konkrétnější příčinou toxikózy - ne zcela zdravé mateřské tělo.

Toxikóza ve druhé polovině těhotenství se projevuje hlavně, pokud:

žena starší 30 let nebo mladší 18 let;

existují zánětlivá onemocnění orgánů reprodukčního a močového systému;

existuje predispozice k nemocem kardiovaskulárního systému.

Existuje několik nemocí těhotných žen spojených termínem toxikóza:

preeklampsie a eklampsie,

vzácnější - dermatózy, žloutenka, tetanie, generalizovaná osteomalacie.

Moderní vědci dospěli k závěru, že příznaky toxikózy po 15-16 týdnech těhotenství se objevují v důsledku poruchy všech systémů orgánů ženského těla, a to se týká především práce ledvin!

Hlavním kritériem závažnosti této patologie je stupeň narušení fungování centrálního nervového systému, protože to je právě to, co reguluje činnost jiných orgánů. Hlavně nesprávná regulace vaskulárního lůžka nervovým systémem vede k nedostatečnému přísunu krve do všech částí těla, a proto dochází k nerovnováze v ženském těle a její auto-toxicitě. Poté se začnou objevovat funkční poruchy v močovém systému, které vedou k otokům, ke zvýšení krevního tlaku a ke zhoršení reologických vlastností krve. To vše může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte, které postrádá kyslík, živiny a vlastnosti plodové vody, její znečištění.

Pokud toxikóza přetrvává i po 14 týdnech těhotenství, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pro tento stav je nutné okamžitě zahájit terapii, protože již nyní představuje nebezpečí pro zdraví a život matky a plodu. Neodkládejte návštěvu odbornému lékaři: čím dříve začne komplexní léčba, tím je pravděpodobnější odstranění závažných příznaků pozdní toxikózy.

Pozornost! Edém během těhotenství není důvodem k tomu, abyste přestali pít běžnou čistou vodu! Minimálně byste měli pokračovat v pití alespoň 1,5 litru vody denně, protože to je fyziologická potřeba..

Toxikóza ve třetím trimestru

Toxikóza ve 3. trimestru těhotenství je stav, který ohrožuje zdraví ženy a jejího dítěte, zvané gestóza.

Příznaky gestózy mohou být:

nadměrný hmotnostní přírůstek těhotné ženy;

otoky končetin a obličeje;

časté závratě, silné bolesti hlavy;

přetrvávající peeling kůže, vyrážka.

Toxikóza v posledních měsících těhotenství je také nebezpečná, protože může postupovat tajně. To znamená, že dojde k otoku tkání vnitřních orgánů, zvýší se množství bílkovin vylučovaných močí, což lze zjistit pouze laboratorními prostředky.

V tomto případě je pro stanovení diagnózy velmi důležité včasné a dynamické sledování těhotné ženy. Přesně to gynekologové dělají na prenatálních klinikách, a proto je včasná registrace těhotenství povinná. Užívání moči pro analýzu každé 1-2 týdny je nesmírně důležité pro detekci latentní gestózy a její včasné léčby.

Těhotná žena potřebuje specializovanou pomoc při určování toxikózy ve třetím trimestru těhotenství. Nejspolehlivější bude urgentní hospitalizace v antatodálním oddělení, kde lékaři budou provádět nejen terapeutická opatření, ale také denní sledování stavu dítěte.

U těžkých forem preeklampsie může být kdykoli vyžadována neodkladná chirurgická péče, císařský řez, který zachrání život dítěte a ženy při porodu. Nesmíme zapomenout na to, že se zvýšeným krevním tlakem, rozvojem závažných otoků a všeobecnou nevolností u těhotné ženy dítě rostoucí v lůně nejenže nedostává potřebné živiny, ale také zažívá nepohodlí. Stresový stav v období nitroděložního vývoje dítěte má v budoucnu škodlivý vliv na jeho život a zdraví.

Léčba toxikózy

Podle mnoha vědců a lékařů se příznaky toxikózy staly častějšími kvůli významnému snížení celkového zdraví žen v plodném věku. To je docela logické. Oslabené orgánové systémy nastávající matky dostávají další velmi velkou zátěž ve formě vyvíjejícího se embrya. A to vše se děje na pozadí nevyvážené stravy, špatných návyků, neustálého přepracování, vyléčených infekcí, depresivních stavů atd..

Ale všechno výše uvedené je jen malá část ledovce zvaná toxikóza. Než budete pokračovat v léčbě toxikózy, musíte přemýšlet o včasném posílení zdraví budoucí matky. I při detekci prvních příznaků toxikózy, kompetentního komplexního posílení imunitního systému, správné a adekvátní výživy může výrazně zlepšit celkový stav těhotné ženy. Nejdříve ale první.

Jak je uvedeno výše, jednou z příčin toxikózy je mnohonásobné nadměrné zatížení těla matky. V tomto případě začnou všechny orgánové systémy zažívat stres, hladovění energie. Zdá se tedy, že projevy toxikózy tělem informují ženu, že potřebuje vnější podporu.

Nejprve musíte doplnit zásoby živin, vitamínů a stopových prvků, které jsou nezbytné jak pro ženské tělo, tak pro vyvíjející se embryo. K tomu existuje mnoho speciálních vitamínových komplexů pro těhotné ženy, které musí být doplněny vitamínem E a kyselinou listovou, protože jsou v prvních týdnech těhotenství nesmírně důležité pro správné položení a vývoj orgánových systémů u dítěte. Navíc s jejich latentním nedostatkem dochází v těle ženy k vážnému porušování.

Je třeba připomenout racionální každodenní rutinu. Zvýšené zatížení ženského těla musí být kompenzováno plným a dlouhým spánkem, správným režimem dne a vyváženou výživou. Je velmi vhodné vzdát se kouření, pití alkoholu a jiných špatných návyků. Kromě poškození ženského těla jistě nepřinesou nic užitečného pro vývoj embrya. Dlouhé procházky čerstvým vzduchem naopak eliminují nejen většinu symptomů časné toxikózy, ale také vedou k optimálnímu obsahu kyslíku ve vaskulárním lůžku nastávající matky, což pozitivně ovlivní její pohodu a vývoj dítěte.

Pokud není možné racionalizovat ženy, můžete použít speciální směsi suchého mléka, jejichž rozmanitost na trhu uspokojí všechny potřeby. Po vyzvednutí takového produktu poskytne nastávající matka sama sobě a dítěti potřebnou a dostatečnou sadu živin. To znamená, že projevy toxikózy se významně sníží, nemluvě o sníženém riziku pozdních intoxikačních komplikací..

Léčba toxikózy v jakékoli fázi těhotenství zahrnuje integrovaný přístup. Je nutné konzultovat odborníka, který provede manuální vyšetření těhotné ženy a předepíše laboratorní screening. Pouze s výsledky těchto studií by měl lékař předepsat individuální léčbu, kterou je nutné, aby těhotná žena přísně dodržovala. Zároveň je užitečné udržovat vaše tělo se správným rytmem života, aby se předešlo přepracování, nedostatku spánku, zneužívání špatných návyků.

Obecná doporučení

Specialisté také dávají obecná doporučení pro odstranění příznaků toxikózy:

Ihned po probuzení musíte vypít 0,5 vody, i když trpíte otoky! To je velmi důležité pro snížení hematokritu a normální funkce ledvin..

Nepoužívejte rychle vyskočit z postele, akce a pohyby by měly být hladké, klidné.

Potřebujete více odpočinku, spát nejméně 8-10 hodin denně.

Doporučuje se částečná výživa, což znamená použití jídla v malém množství, ale často.

Potřebujete více pít. K tomu se nejlépe hodí čerstvé džusy, ovocné nápoje, různé čaje ze slabého vaření, minerální voda bez plynu. Objem čisté vody (kromě čaje a kávy) by měl být 1,5 litru denně.

Je velmi užitečné přezkoumat svůj jídelníček, vyjma mastných, uzených a jiných málo užitečných potravin. Rovněž stojí za to opustit nadměrné stravování majonézou, kečupem, cukrovinkami.

Přidání čerstvé zeleniny a ovoce do stravy pozitivně ovlivňuje trávení těhotné ženy.

Povinná procházka ráno a večer po dobu 20-30 minut na čerstvém vzduchu. Místnost by měla být vždy větraná, aby se zabránilo hypoxii.!

Odstraňte stres a zbytečný stres z vašeho života.

Je možné zmírnit příznaky toxikózy také lidovými prostředky, zatímco je důležité „znát míru“.

Například bylinné čaje (s balzamem citronu, kopřivy) mohou eliminovat ranní nevolnost. Aromatické oleje heřmánku, máty peprné pomohou překonat útoky toxikózy. Plátek čerstvého citronu nebo plátek ananasu také zmírní ranní příznaky. Můžete nejen jíst takové čaje a ovoce, ale také je udržovat po ruce, takže v případě onemocnění jen dýchejte v jejich vůni.

Ošetřující lékař by měl kromě obecných doporučení a předpisů zahájit komplexní léčbu toxikózy včas. S mírným stupněm malátnosti preventivní opatření obvykle pomáhají, ale pokud se kvalita života těhotné ženy výrazně snížila, je třeba předepsat léky..

Léčba toxikózy je zaměřena především na zlepšení metabolických procesů, snížení intoxikace a normalizaci celkového stavu pacientů. V podstatě tedy všechny léky ovlivní játra, ledviny a gastrointestinální systém. Léky, u kontraindikací, u nichž neexistuje těhotenství, jsou založeny na bylinných složkách, jejichž působení mimo jiné zlepšuje trofickou tkáň a placentární krevní oběh. Nezanedbávejte jejich příjem! Správně vybraná terapie pomůže nejen odstranit příznaky toxikózy, ale také sníží riziko pozdních komplikací těhotenství a porodu..

Čím silnější jsou projevy toxikózy, tím přesnější by měla být její terapie. V pozdním těhotenství bude nejlepší léčebnou možností intravenózní podání komplexu léků a denní sledování stavu dítěte. Přítomnost těhotných žen v nemocnici je nejlepším řešením gestózy, garantem včasné lékařské péče.

Chophytol k léčbě symptomů toxikózy

Hofitol je moderní bylinný přípravek, často předepisovaný těhotným ženám na začátku a na konci těhotenství k léčbě a prevenci toxikózy.

Je založen na vodním extraktu polní artyčoky trávy a vitamínů B, C, inulin a karoten. Jedná se o bezpečný lék, který nemá žádný vliv na plod, jehož příjem zlepší metabolické procesy v tkáních a orgánech..

Indikace pro použití přípravku Hofitol jsou poměrně rozsáhlé:

dyskineze choleretických kanálků;

nemoci vylučovacího systému - chronické selhání ledvin, nefritida;

chronická intoxikace těla.

Na základě seznamu indikací je Hofitol předepisován jako lék pro komplexní terapii. Výrazně uvolňuje játra, má močopudný účinek, normalizuje činnost žlučových cest. Omezuje se tak intoxikace těla, usnadňuje se odstraňování přebytečné vody z buněk, což znamená, že je tělo očištěno, což vede k eliminaci většiny příznaků toxikózy, ke snížení fetální hypoxie a ke zlepšení zásobování živinami..

Na základě toho gynekologové často předepisují Hofitol jako profylaktický. Nepropadejte panice, tento lék nepoškodí vyvíjející se dítě. Jako další lék zlepší průtok krve placentou a tkáňový trofismus, což pozitivně ovlivní fyziologický vývoj dítěte.

Při identifikaci příznaků toxikózy a gestózy je jmenování Hofitolu odůvodněno dobrou dynamikou jeho použití u těhotných žen. Uvolňuje orgány trávicího a vylučovacího systému a pomáhá tělu rychle se přizpůsobit novému stavu. Navíc jeho použití zlepšuje stav cévní stěny, což vede k optimálnímu zásobování živin tkáňovými buňkami a zvyšuje procento jejich absorpce v těle. V pozdějších stadiích těhotenství se otok tkáně snižuje, vylučování bílkovin močí normalizuje, a proto krevní tlak klesá na normální hodnoty, bolesti hlavy přestávají.

Zásadní při léčbě toxikózy

Essentiale je vynikající droga. Jeho působení je zaměřeno výhradně na játra: obnovuje strukturu hepatocytů a stimuluje jejich práci, zabraňuje tvorbě pojivové tkáně. Essentiale se snadno vyrovnává s intoxikací těla, reguluje játra a zlepšuje metabolismus lipidů a sacharidů..

Jeho použití během těhotenství nejen významně zmírní symptomy toxikózy v těle, ale také optimalizuje průtok krve placentou. Fosfolipidy, které tvoří Essentiale, mají také příznivý vliv na metabolismus ženského těla, což nepochybně prospívá dítěti, které roste v žaludku. Složení léku zahrnuje bylinné složky, které jsou absolutně bezpečné pro těhotnou ženu a její dítě. Velmi zřídka jsou možné jevy nesnášenlivosti: dochází k nárůstu dyspeptických poruch.

Recepce Essentiale během těhotenství je nutná na doporučení lékaře. Pouze odborník si může správně zvolit dávkování a způsob použití léku.

Cerucal z příznaků toxikózy

Lék Cerucal má výrazný antiemetický a antialikotický účinek, jedná se o chemické činidlo. Mechanismus jeho práce je jednoduchý: blokuje signály z receptorů žaludeční sliznice, zvracení v mozku nereagují a potravní masy jsou nadále tráveny a vstupují do střev. To je výborný lék na vyčerpání těla a neschopnost absorbovat jídlo..

Použití přípravku Cerucal během těhotenství by mělo být přiměřeně a přísně koordinováno s ošetřujícím lékařem, protože blokováním receptorových signálů současně stimuluje svalovou aktivitu zažívacího systému. Aktivace svalového tonusu střeva může být přenesena na stěnu dělohy, což povede k jeho kontrakcím a vytlačení plodu. S opatrností byste měli přípravek Cerucal užívat v prvních 12–14 týdnech těhotenství, poté je jeho příjem mnohem bezpečnější kvůli sníženému riziku spontánního ukončení těhotenství..

Je však třeba mít na paměti, že stimulací činnosti gastrointestinálního traktu přispívá Cerucal k nadměrnému hromadění solí a vody v těle. V přítomnosti gestózy v pozdním těhotenství je lepší použít jiný lék s podobným účinkem..

Enterosgel se zbavit toxikózy

Říká se tomu lék na všechny nemoci, to samozřejmě není zcela pravda, ale Enterosgel má vždy určitý přínos. Jedná se o velmi osvědčený enterosorbent na bázi kyseliny methylsilikové. Tento lék netrpí v těle, ale rychle se pohybuje podél zažívacího traktu, absorbuje a táhne podél velkého množství toxických látek, patogenních mikroorganismů a jejich metabolických produktů. Mezi pozitivní vlastnosti Enterosgelu patří:

eliminace procesů rozpadu a plynu,

stimulace svalové aktivity střeva,

aktivace parietálního trávení,

Čištění z patogenních mikroorganismů,

pozitivní účinek na játra a ledviny,

očištění střevní sliznice a zabránění ulceraci.

Užívání Enterosgelu během těhotenství významně snižuje projevy toxikózy, normalizuje trávicí systém a zlepšuje celkový stav těla. Lék nevnikne do krevního řečiště, a proto je naprosto bezpečný pro nitroděložní vývoj dítěte. Jedinou negativní vlastností Enterosgelu je možnost zácpy během prvních 1 až 3 dnů po podání, což se snadno eliminuje. Poraďte se se svým lékařem.

Těhotenství je proces restrukturalizace těla, pro jehož úspěšný rozvoj je často nutná externí pomoc. Můžete minimalizovat mnoho nepříjemných okamžiků pomocí včasné přípravy na tento neobvyklý stav. Účelem přípravné fáze je prevence těhotenských komplikací, které zahrnují toxikózu. O prevenci je třeba postarat 3–6 měsíců před početí, s tím vám pomůže kompetentní specialista. užívání komplexu vitamínů, vyvážená strava, správný rytmus života, léčba chronických onemocnění přispěje k úspěšnému nástupu těhotenství, jeho fyziologickému průběhu a nepřítomnosti komplikací.

Prevence toxikózy v těhotenství

Za nejlepší prevenci toxikózy během těhotenství se považuje léčba stávajících chronických onemocnění před těhotenstvím. Žena, která se chystá stát se matkou, se doporučuje vyhnout se fyzickému a psychickému přetížení, odstranit nebo minimalizovat účinky škodlivých vnějších faktorů, zbavit se špatných návyků, přehodnotit svůj přístup k potravinářským výrobkům a učinit z ní každodenní stravu nejživnější, bohatou na vitamíny a minerály.

Co dělat v případě toxikózy? Je známo, že toxikóza je nejvýraznější ráno. Je to kvůli nízké hladině cukru v krvi v této denní době. Abyste zabránili nevolnosti, můžete před vstáváním jíst malý chléb, sušené ovoce, několik sušenek nebo šálek máty, lehce oslazeného čaje. Po lehké snídani v posteli žena zvedne hladinu glukózy v krvi, což pomáhá vyhnout se ranní nemoci. Z nápojů si můžete vybrat tu, která se vám nejvíce líbí. Může to být voda, nealkoholické nápoje, čaj, zeleninový vývar. Voda může nahradit šťavnaté ovoce: meloun, hrozny. Občas si můžete dovolit jíst zmrzlinu.

Jak jíst v případě toxikózy? Příznivci kořeněných a mastných potravin se budou muset omezit ve spotřebě známých jídel. Snížení zátěže žaludku pomůže snadno stravitelnému jídlu: zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky. Časté svačiny pomáhají zbavit se konstantní nevolnosti u těhotných žen s toxikózou: je nutné zajistit, aby žaludek nepracoval. Po vydatném obědě nebo večeři byste neměli jít spát. Z produktů, které zmírňují nevolnost, pomáhá med dobře: jedna lžička medu by se měla pomalu vstřebávat do úst, pokud se necítíte dobře.

Co je důležité si pamatovat při toxikóze? Včasná lékařská péče pomáhá předcházet komplikacím a zmírňuje průběh hlavních příznaků. Velký význam má také nepřetržité sledování tělesné hmotnosti v časných stadiích těhotenství. Prudký pokles nebo zvýšení hmotnosti ukazuje na závažné komplikace a vyžaduje naléhavou lékařskou péči. Lékař může diagnostikovat „časnou toxikózu“ tak, že prozkoumá stížnosti pacienta a provede další vyšetření, aby vyloučil dříve existující onemocnění s podobnými příznaky. Bez ohledu na to, jak toxikóza pokračuje, je nutné vyvinout veškeré úsilí k udržení těhotenství, protože existuje vysoká pravděpodobnost opakované toxikózy, jejíž průběh bude ještě závažnější.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekolog, reproduktolog

Vzdělávání: Diplom "Porodnictví a gynekologie" byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě Federální agentury pro zdraví a sociální rozvoj (2010). V roce 2013 absolvovala postgraduální školu na NIMU im. N.I. Pirogova.

Těžká toxikóza

Těžká toxikóza těhotných žen: projevy, léčba, prevence

Těžká toxikóza jedy mnoha žen nejen radostí ze zpráv o těhotenství, ale i celého prvního trimestru. Je pravda, že každý má jinou úroveň trpělivosti a pocitů. Podívejme se, co je považováno za těžkou toxikózu a jak se s tím vypořádat..

Nejprve je třeba říci, že během těhotenství se žena může s tímto jevem setkat dvakrát. Těhotná časná toxikóza obvykle začíná po 5–7 týdnech a trvá až 12–16 týdnů. Budoucí matky čelí pozdě po 28 týdnech těhotenství.

Toxikóza je v každém případě patologickým příznakem. Pokud je však časná toxikóza ve většině případů pro ženu prostě nepříjemná a projevuje se příznaky, jako je nevolnost a zvracení, nemusí u pozdního člověka po dlouhou dobu vykazovat žádné viditelné známky. Jeho nebezpečí pro matku a dítě je však mnohem vyšší.

Symptomy, typy a léčba časné toxikózy

Klasickými příznaky jsou ranní nevolnost a zvracení, zvýšené slinění. Někdy se to může projevit dermatózami, poruchou srdce a vývojem stavu, jako je těhotná astma.

Toxikóza je signál, který tělo dává, a hlásí nějaký druh problémů. Zvracení, nevolnost a slinění nejsou samy o sobě příliš nebezpečné. Signalizují pouze změnu hormonálního pozadí a změny nervového a imunitního systému.

Celkový stav ženy hovoří o závažnosti průběhu toxikózy a potřebě léčby.

Mírnou toxikózu provází ranní nevolnost, mírné závratě a ospalost. Zvracení není denně a jednou během dne.

Toxikóza středního stupně je charakterizována konstantními nevolnostmi, ztrátou chuti k jídlu a každodenním zvracením až 3–5krát denně. Chuť k jídlu se snížila.

Při těžké toxikóze dochází k zvracení více než 5krát denně. Nauseous hladu a po jídle. Chuť k jídlu zcela chybí. Je pozorována ztráta hmotnosti větší než 5 kg. Celkový stav ženy je doprovázen slabostí, letargií, závratěmi. Počet močení je výrazně snížen v důsledku minimálního příjmu tekutin v těle. Při obecném krevním testu je detekováno snížení hemoglobinu v důsledku častého zvracení, vitamíny a minerály, včetně železa, nemají čas absorbovat organismem. Při biochemické analýze krve je obsah bilirubinu znatelně zvýšen, což naznačuje porušení v játrech. V takové situaci je nutná okamžitá nemocniční péče..

Těžká toxikóza během těhotenství je nebezpečná jak pro nenarozené dítě, tak pro ženu. Nezkrotné zvracení v kombinaci se ztrátou chuti k jídlu a zvýšeným slinením může brzy vést k dehydrataci. Poplach může být také denní objem moči menší než 600 ml. Pokud zaznamenáte snížení tělesné hmotnosti o více než 5 kg, které stále pokračuje, sucho v ústech a úplná ztráta chuti k jídlu, zdá se, že se u vás vyvinula závažná toxikóza, o čem by měl rozhodnout lékař. Koneckonců taková podmínka ohrožuje nejen zdraví dítěte, ale také skutečné nebezpečí pro život matky. Ve výjimečných případech může velmi závažná toxikóza způsobit potrat.

V každém případě, pokud dojde k úbytku hmotnosti a příznakům dehydratace, nevyhýbejte se léčbě v nemocnici. S největší pravděpodobností bude ošetření provedeno dvěma způsoby. Nejprve zastavte zvracení a zvyšte střevní motilitu. Lékař může předepsat injekce cereálií nebo jiných antiemetik v kombinaci se stravou bohatou na vlákninu. Čerstvá zelenina a ovoce zajistí, že střeva budou fungovat aktivněji, a tím se zvýší vstřebávání živin.

Druhým směrem léčby bude boj proti dehydrataci a obnovení rovnováhy solí. S největší pravděpodobností budou vyžadovány kapátka. Současně budou základem infuzní terapie takové léky, jako je solný roztok a solné roztoky (disol, trisol). Pokud je přítomna významná deplece, může být také zapotřebí glukóza..

Pokud toxikóza začíná během těhotenství, musí být přijata opatření bez čekání na závažné důsledky. Včasná korekce dietního a pitného režimu a životního stylu pomůže vyhnout se kritickým situacím. Je nutné vyloučit duševní a fyzické přetížení a zároveň zajistit dostatečnou úroveň aktivity a spánku.

Mnoho žen, které na začátku těhotenství trpí nevolností a zvracením, se zajímá o otázku, který týden se nejčastěji vyskytuje nejzávažnější toxikóza. Vrchol hormonální aktivity se objevuje za 6-10 týdnů a postupně klesá. O 12-14 týdnů se ženy stávají mnohem snazšími. Ve vzácných případech příznaky přetrvávají až do 20. týdne.

Pokud toxikóza v první polovině těhotenství způsobí, že žena z důvodu oslabujících příznaků navštíví lékaře, je toxikóza třetího trimestru nebezpečná pro její skrytý průběh. Navíc je pro dítě mnohem nebezpečnější než dřívější, protože hrozí hypoxií. Pokud se otok nohou, prstů nebo arteriální tlak objeví po 28 týdnech těhotenství, je to příležitost k okamžitému vyhledání lékařské pomoci..

7 běžné příznaky toxikózy u těhotných žen

Těhotenství je možná nejkrásnější doba v životě ženy. Bohužel velmi často toto úzkostné očekávání budoucího dítěte zastíní nepříjemná komplikace těhotenství, jako je toxikóza. Mnozí považují toxikózu za normální a zanedbávají návštěvu u lékaře. Toxikóza je však při přenášení dítěte patologickým stavem, je charakterizována poruchou v procesech adaptace těla matky a jistě bude vyžadovat pozornost a pozorování specialistů..

Co je těhotná toxikóza?

Toxikóza těhotných žen je těhotenská komplikace, která se vyvíjí v reakci na zavedení vajíčka plodu do stěny dělohy. Tato reakce těla matky na „cizí předmět“, kterým je vyvíjející se dítě, je zpravidla přítomna až do vytvoření placenty, tj. v prvním trimestru těhotenství někdy zachycuje začátek druhého trimestru.

Nejčastější projevy:

 • dyspepsie - narušení normálního fungování gastrointestinálního traktu ve formě nevolnosti a zvracení;
 • dehydratace (dehydratace) - vede k narušení metabolických procesů ve všech tkáních těla matky, což ovlivňuje její pohodu a negativně ovlivňuje vyvíjející se dítě.

Po úplné tvorbě placenty, která slouží jako jakási bariéra mezi matkou a plodem, projdou všechny příznaky toxikózy.

Co způsobuje toxikózu během těhotenství?

Přes četné studie není možné stanovit přesné příčiny vedoucí k rozvoji toxikózy. O výskytu takové těhotenské komplikace však existuje několik potvrzených hypotéz..

Hormonální změny v ženském těle

Od okamžiku oplodnění dochází v ženském těle k vážným hormonálním změnám. Již 6. až 8. den je tedy detekován výskyt hCG (lidský chorionický gonadotropin) - důležitý ukazatel přítomnosti a progrese těhotenství. Od začátku produkce hCG její koncentrace neustále roste a dosahuje maximální hodnoty do 11-12 týdnů těhotenství, poté klesá obsah chorionického gonadotropinu v krvi. Od této doby se příznaky toxikózy také snižují..

Vliv rostoucího plodu nebo imunitní teorie

Od prvních dnů života plodu má dítě své vlastní jedinečné antigenní složení, které se liší od matky. Fetální antigeny jsou imunitním systémem matky rozpoznávány jako cizí a protilátky jsou vytvářeny v reakci na ně. Tělo rozpoznává „mimozemšťana“, jsou zapnuty mechanismy, které přispívají k jeho odstranění (jako v případě otravy). Nevolnost a zvracení v tomto případě působí jako přirozená obrana matky.

Reflexní teorie

Podle této teorie jsou receptory dělohy podrážděny rostoucím plodem. Signály vytvářející se v endometrii jsou přenášeny do zvláštních struktur mozku, kde jsou umístěny zvracovací centrum a centrum pachu. V bezprostřední blízkosti jsou také zóny, které regulují krevní oběh, trávení a fungování žláz. Zvýšená stimulace těchto částí mozku a příznaky rozvoje toxikózy.

Psychogenní teorie

Od okamžiku těhotenství se v mozku tvoří tzv. Centrum či dominantní těhotenství. Toto středisko je zodpovědné za chování nastávající matky. Zvyšuje se úroveň úzkosti, objevuje se emoční nestabilita (slza, nenávist, podrážděnost). Společně tyto faktory spouštějí závratě, nevolnost a slabost..

Načasování toxikózy

Nejčastěji se první projevy toxikózy projevují po 5-6 týdnech těhotenství. Maximální závažnost symptomů je pozorována 9–10 týdnů těhotenství. Poté všechny fenomény toxikózy ustupují, což se časově shoduje se snížením hladiny hCG. Ve většině případů zmizí příznaky do 12. až 13. týdne.

Do této doby je struktura placenty (místo pro přepravu živin z matky na plod) pro děti téměř úplná, koncentrace chorionického gonadotropinu se snižuje.

Klasifikace toxikózy

Pokud projevy toxikózy zmizí do 20. týdne, pak se tento stav označuje jako časná toxikóza těhotných žen. Pokud se výše uvedené příznaky objevily po 20 týdnech (ve druhé polovině těhotenství), pak v tomto případě mluvíme o pozdní toxikóze. Pokud se tělo těhotné ženy nedokáže vyrovnat s břemenem a práce orgánů a systémů je narušena, dojde k vážnému, život ohrožujícímu stavu ženy a plodu - gestóza.

Preeclampsie může být podezřelá, pokud je detekován jeden nebo více z následujících příznaků: edém (končetiny, obličej může nabobtnat, obličej, otok neodezní po spánku); zvýšený krevní tlak (tlak se může výrazně zvýšit, špatně reaguje na antihypertenziva, stav těhotné ženy je narušen - mohou se objevit závratě, bolesti hlavy atd.); proteinurie (detekce bílkovin v moči - stav, který ukazuje, že ledviny nedělají svou práci a jejich funkce je narušena).

Na základě závažnosti symptomu, výsledků testů, stížností těhotné ženy a jejího celkového stavu je časná toxikóza rozdělena do tří stupňů závažnosti: mírná, střední, závažná. Další léčebné taktiky budou záviset na závažnosti kurzu..

Hlavní projevy toxikózy

Časté příznaky

Mezi ně patří následující příznaky:

 • nevolnost. Nejčasnější a nejčastější příznak. Nevolnost začíná ráno (na lačný žaludek), může nastat samostatně po probuzení, nebo může být vyvolána pachy nebo jídlem;
 • zvracení (od 1 - 2krát denně po nezkrotnost). Nebezpečí zvracení je významná ztráta tekutin v těle. S dehydratací (dehydratací) těla se krev stává více viskózní, zvyšuje se zátěž kardiovaskulárního systému a zvyšuje se riziko trombózy. Avšak při nezvratném zvracení se voda a jídlo neabsorbují, dochází k významným změnám v rovnováze voda-elektrolyt, dochází ke ztrátě iontů draslíku, sodíku a bílkovin, což obecně negativně ovlivňuje tělo;
 • změna chuti a vůně. Obvyklé pachy mohou nedostatečně ovlivnit zvracovací centrum, těhotná žena neustále cítí nevolnost, dochází k útokům zvracení;
 • zvýšené slinění (ptyalismus). Může to být samostatný nezávislý projev toxikózy nebo v kombinaci s jinými příznaky. Při nadměrném slinění dochází ke ztrátě až 1 litru tekutiny as tím jako při zvracení, bílkovinách a elektrolytech;
 • hubnutí v důsledku ztráty tekutin, ztráta chuti k jídlu. Změnami tělesné hmotnosti lze posoudit závažnost stavu a účinnost léčby;
 • díky nedostatečné tekutině v těle se pokožka stává suchou, klesá, snižuje se elasticita;
 • snížení krevního tlaku je také důsledkem dehydratace (dehydratace) a následně vede k ospalosti, letargii, apatii, snížené pozornosti a koncentraci.

Vzácné formy projevů toxikózy zahrnují: kožní léze (dermatózy, které se vyskytují během těhotenství); změny jaterních funkcí, projevující se hepatózou; osteomalacie (narušení mineralizace kostí vedoucí k deformaci kostí a spontánním zlomeninám). Stejně jako patologické procesy mohou mít vliv na dýchací systém (vyvíjí se bronchiální astma těhotných žen). Naštěstí jsou takové projevy toxikózy docela vzácné..

S mírnou toxikózou

Mírná toxikóza je charakterizována mírnou změnou laboratorních parametrů a celkového stavu těhotné ženy. Zvracení se vyskytuje s frekvencí ne více než pětkrát denně, těhotná žena může užívat jídlo a pití, které jsou přiměřeně absorbovány. Může dojít k mírnému hubnutí. Výkon mírně trpí, spánek není narušen.

S mírnou toxikózou

Pro mírnou toxikózu je charakteristická:

 • nauzea je přítomna neustále, i po záchvatech zvracení, které se objevují až 10 denně, se nevolnost rychle vrací;
 • celkový stav těhotné ženy se výrazně zhoršuje, narušuje se spánek a chuť k jídlu;
 • chuť k jídlu je snížena, konzumace alkoholu a jídla nejsou úplně absorbovány, což vede k významné ztrátě tělesné hmotnosti (až 5 kilogramů týdně);
 • jsou zaznamenány změny v obecných klinických analýzách. V krvi existuje tendence k zahušťování (nárůst červených krvinek, hematokrit) a hladina acetonu v moči má jasnou tendenci se zvyšovat s postupující dehydratací..

Při těžké toxikóze

Naštěstí jsou závažné případy toxikózy vzácné. Je to hrozivý stav jak pro tělo matky, tak pro nenarozené dítě. S touto formou se nevolnost stává konstantní, nezvratné zvracení vyčerpává těhotnou ženu (její frekvence dosahuje 20 a dokonce více než jednou denně). Je zaznamenána výrazná ztráta hmotnosti - až 8–10 kg. Je nemožné zadržet i malé množství vody nebo jídla v žaludku.

Objektivně lze pozorovat kliniku těžké dehydratace: suchá kůže (kůže šedá, někdy získává ikterické zbarvení); změny v kardiovaskulárním systému (srdeční frekvence, prudký pokles krevního tlaku). Pomocí laboratorní diagnostiky jsou detekovány známky výrazného narušení fungování orgánů a systémů - je narušeno pH krve, rovnováha voda-elektrolyt, procesy koagulace krve. Vzorek moči na aceton - ostře pozitivní.

Když projevy toxikózy zmizí?

Jaká žena, která čelí toxikóze, se diví, kdy toxikóza skončí? Ani lékaři nebudou schopni přesně odpovědět na tuto otázku. Všechno je velmi individuální a závisí na adaptivních silách matky. A průběh těhotenství je pro každého jiný. U některých mohou všechny příznaky zmizet o 9–10 týdnů, u jiných o 16. Zpravidla toxikóza předčasného těhotenství končí 12–13 týdnů, kdy se vytvoří placenta.

Existuje těhotenství bez toxikózy??

Toxikóza těhotných žen je velmi častým jevem. Podle různých autorů se frekvence výskytu tohoto stavu pohybuje v rozmezí 11 až 60%. Je však třeba poznamenat, že s dostatečně vysokou prevalencí toxikózy u nastávajících matek se to nevyskytuje u všech. Proto byste neměli být naštvaní a očekávat nepříjemný příznak předem. Kromě toho ve většině případů tyto příznaky zmizí samy za 12-13 týdnů.

V jakých případech bude vyžadováno vyšetření a jaké testy by měly být provedeny?

Když přijedete k lékaři a sdělíte nám své stížnosti, i při mírné toxikóze vám lékař prenatální kliniky předepíše všechny potřebné testy.

Bude nutné složit obecné klinické testy (krev, moč), které pomohou určit, zda se tělo vyrovná s úkolem provést těhotenství. Je také nezbytná biochemická analýza, jejíž ukazatele pomohou posoudit stav vnitřních orgánů, které při těhotenství výrazně zvyšují zátěž (ledviny, srdce, játra). Na recepci se měří krevní tlak. Lékař se také zeptá na změny tělesné hmotnosti. Podle toho, jak těhotná žena zhubne, lze posoudit závažnost stavu, účinnost zvolené léčby.

Z instrumentálních vyšetřovacích metod se provádí ultrazvukové vyšetření břišních orgánů ambulantně..

V případě mírné a závažné závažnosti toxikózy a sporných otázek má porodník-gynekolog právo poslat těhotnou ženu na konzultaci s příbuznými odborníky. Aby se vyloučila souběžná patologie, může být pacient vyšetřen terapeutem, chirurgem, gastroenterologem, urologem, endokrinologem, neurologem atd..

Přístupy k léčbě toxikózy

Taktika ve vztahu k léčbě těhotné ženy toxikózou je stanovena individuálně individuálně po souhrnném posouzení všech dostupných údajů - výsledků analýz a instrumentálních výzkumných metod, závěrů úzkých odborníků, stavu těhotné ženy v době vyšetření, stavu plodu, přítomnosti souběžné patologie u ženy a stupně její kompenzace.

Režim

Nastávajícím matkám se doporučuje dodržovat pracovní režim, stačí si odpočinout a věnovat alespoň 8 hodin nočnímu spánku. Je třeba se vyhnout těžkému fyzickému namáhání a dlouhodobému přepracování. Pokud práce vyžaduje dlouhodobý pobyt ve stejné poloze, doporučuje se přestávku, aby se zahřála. Velice důležité jsou procházky na čerstvém vzduchu, které mají příznivý vliv na pohodu a zdraví těhotné ženy. Nezapomeňte na své oblíbené koníčky - umožňují vám uniknout a méně přemýšlet o bolestivém stavu.

Strava

Jíst se doporučuje 5-6 krát denně v malých porcích. Podmínky by neměly být povoleny, pokud dojde k výraznému pocitu hladu. Strava by měla být vybrána tak, aby měla dostatek čerstvé zeleniny a ovoce obvyklého pro ženu (bez exotiky). Doporučuje se používat dobře vařené jídlo s minimálním obsahem koření a tuků doma (důrazně se doporučuje vyhnout se rychlým občerstvením během těhotenství).

Doporučuje se zcela vyloučit produkty, které dráždí sliznici gastrointestinálního traktu (slané, uzené, kořeněné, kořenité, stejně jako silný čaj, káva, vysoce sycené nápoje, alkohol, kouření).

Léčba drogy

Ke jmenování lékové léčby se přistupuje pouze v případě, že nedrogový přístup je neúčinný. Těhotné ženy s mírnou toxikózou obvykle nepotřebují léky.

Vzhledem k narušení absorpce živin a tekutin gastrointestinálním traktem, se střední až těžkou toxikózou, bude nutné doplnění tekutin infuzní terapií. Ztráta tekutiny je kompenzována fyziologickým roztokem chloridu sodného (0,9% roztok chloridu sodného), Ringerovým roztokem a různými roztoky obsahujícími ionty draslíku a sodíku. Intravenózní podání tekutin pomáhá detoxikovat tělo. Pro odstranění nevolnosti a zvracení u těhotných žen je povoleno použití léku Cerucal (Metoclopramid). V těžkých případech se při těžké dehydrataci pozorují příznaky selhání více orgánů. Oprava narušení orgánů a systémů se provádí za účasti úzkých odborníků.

Při absenci kontraindikací je vhodné předepsat fyzioterapeutické postupy, které doporučuje fyzioterapeut. Když se laboratorní parametry vrátí do normálu, těhotná žena se cítí lépe, nastávající matka může být propuštěna ve svém obvyklém prostředí, ale zůstává pod dohledem ambulantní jednotky.

Hospitalizace v nemocnici

Nastávající matky, jejichž stav netrpí mírnými projevy toxikózy, jsou léčeny ambulantně. Povinností pro ně je přísné provádění všech doporučení ošetřujícího lékaře, udržování rovnováhy mezi prací a odpočinkem, dobrá výživa, chůze na čerstvý vzduch a včasné sledování stavu během vzhledu v ZhK.

Léčba toxikózy mírného a těžkého stupně by měla být prováděna v nepřetržité nemocnici v gynekologickém oddělení pod dohledem lékaře.

Nebezpečí toxikózy

Jak je uvedeno výše - při nezvratném zvracení a slinění dochází k dehydrataci, která je plná narušení všech typů metabolismu (voda-elektrolyt, kyselá báze, bílkoviny atd.), Narušení orgánů a systémů. Poškození jater (hepatóza těhotných žen) může být smrtelně nebezpečné. Tok živin do plodu je však narušen. Ale v raných fázích života plodu dochází k pokládání všech životně důležitých orgánů a systémů dítěte, včetně nervové trubice plodu - budoucího nervového systému.

V těžkých případech může těhotenství dokonce spontánně skončit. Proto nezanedbávejte doporučení lékařů.

Včasná toxikóza v těhotenství

Co je toxikóza a časná toxikóza?

Toxikózy (gestóza) jsou stavy těhotných žen, které vznikají při otravě škodlivými látkami, které se vytvářejí v matčině těle během vývoje embrya, charakterizované množstvím příznaků, z nichž nejstálejší a nejvýraznější jsou dysfunkce centrálního nervového systému, poruchy cév a metabolické poruchy. S ukončením těhotenství zmizí také příznaky nemoci..

Tyto stavy těhotných žen jsou klasifikovány podle doby výskytu. Existuje časná toxikóza a pozdní gestóza (toxikóza). Liší se svým klinickým průběhem..

Včasná toxikóza je obvykle pozorována v prvním trimestru a vyskytuje se na začátku druhého trimestru těhotenství, tj. Vyskytuje se v prvních 12 týdnech těhotenství.

Gestóza se vyskytuje ve druhém nebo třetím trimestru.

Prevalence časné toxikózy je tak velká, že se její příznaky často považují za klasické příznaky těhotenství, zatímco vývoj toxikózy naznačuje porušení metabolických regulačních mechanismů a behaviorálních reakcí v těle těhotné ženy, což znamená, že základy časné toxikózy jsou patologické. Normální těhotenství je na rozdíl od toxikózy považováno za zvláštní fyziologický (normální) stav ženského těla a ne za patologii (tj. Nemoc)..

Příčiny a rizikové faktory pro časnou toxikózu těhotných žen

Přesná příčina a mechanismy vývoje časné toxikózy těhotných žen nebyly dosud zcela stanoveny. Skutečnost, že toxikóza je projevem patologické reakce ženského těla na těhotenství, které se v ní vyvíjí, je nepochybná.

Rizikovými faktory rozvoje včasné toxikózy u těhotných žen jsou nedostatek spánku, přepracování, špatná výživa, kouření, zneužívání alkoholu.

Příznaky časné toxikózy těhotných žen

Žena si stěžuje na slabost, ospalost, podrážděnost, depresi, špatné zdraví, nadměrnou slinění, ztrátu chuti k jídlu, změnu chuti, nevolnost, zvracení, hubnutí.

Mnohem méně často má časná toxikóza formu dermatóz (kožních lézí), těhotných astmatů (změny bronchiální reaktivity), osteomalacie (změkčení kostní hmoty), tetanií (kostní svalové křeče)..

Zvracení těhotné

Zvracení těhotných žen je jedním z nejčastějších projevů časné toxikózy těhotných žen. Prevalence zvracení u těhotných žen dosahuje 60%, z nichž až 10% vyžaduje léčbu. K zvracení obvykle dochází během prvních 20 týdnů těhotenství. Obvykle dochází k dřívějšímu zvracení, tím těžší je. Závažnost zvracení se může lišit; v tomto ohledu rozlišujeme tři stupně závažnosti zvracení těhotenství:

První stupeň je mírné zvracení. Zvracení se objevuje ne více než 5krát denně, častěji po jídle. Celkový stav těhotné ženy zůstává normální a úbytek hmotnosti není větší než 3 kg.

Druhý stupeň je mírné zvracení. K zvracení dochází až 10krát denně (na lačný žaludek nebo po jídle) a úbytek hmotnosti za 2 týdny může být 3 kg. Obecný stav těhotné ženy se zhoršuje. Naopak se zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak.

Třetí stupeň je nezkrotný, nadměrné zvracení. K zvracení dochází až 25krát denně. Takové zvracení způsobuje dehydrataci a prudký úbytek hmotnosti těhotné ženy (úbytek hmotnosti může dosáhnout 10 kg). Kůže se stává suchou a ochablou, z úst se objevuje nepříjemný zápach, její tělesná teplota stoupá, její puls se zrychluje, krevní tlak klesá a je zaznamenána její celková inhibice. Analýzy ukazují zhoršenou funkci ledvin. V některých případech, při nadměrném zvracení, vyvstává otázka potratu.

V časných stádiích toxikózy předchází zvracení obvykle nevolnost, která může být také považována za jeden z příznaků časné toxikózy. V budoucnu může dojít ke zvracení bez nevolnosti. V některých případech je nevolnost nezávislým příznakem časné toxikózy a nevede k zvracení..

Slinění

Salivace (ptyalismus) je druhým nejčastějším příznakem toxikózy raného těhotenství a často doprovází těhotné zvracení. V některých případech je slinování tak intenzivní, že těhotná žena ztratí denně více než 1,5 litru slin. Společně se slinami se z těla vylučují bílkoviny a minerální soli. Proto intenzivní slinění rychle vede ke zhoršení celkového stavu těhotné ženy a vyžaduje léčbu.

Dermatóza těhotných žen

To je méně častý, ale velmi nepříjemný projev časné toxikózy těhotných žen. Nejčastěji se těhotná dermatóza projevuje ve formě difúzního svědění kůže, které se může rozšířit i do oblasti genitálií. Svědění způsobuje poruchy spánku, podráždění, deprese. Ve všech případech svědění během těhotenství musí být vyloučena přítomnost drozdů (kandidóza), alergie, diabetes mellitus, které mohou také způsobit svědění..

Těhotná astma

Vyskytuje se zřídka, ale je obtížné. Hlavními příznaky těhotné astmy jsou astmatické záchvaty a chronický suchý kašel. Těhotné bronchiální astma je třeba odlišit od obvyklé formy bronchiálního astmatu, které se obvykle vyskytuje ještě před těhotenstvím.

Osteomalacie a tetany

Jsou projevy metabolických poruch vápníku a fosforu v těle těhotné ženy. Osteomalacie se projevuje uvolněním kostní tkáně a hrozí jí zlomeniny kosti. Tetanie se projevuje křečemi svalů horních končetin („porodnická paže“), méně často dolních končetin („balerínská noha“) a obličeje („rybí ústa“)..

Prevence toxikózy předčasného těhotenství

Prevence časné toxikózy spočívá v včasné léčbě chronických onemocnění, odstranění duševního stresu, nepříznivých vlivů na životní prostředí.

Co můžeš udělat?

Pamatujte, že jakákoli toxikóza je známkou potíží. Jakmile se objeví první příznaky, okamžitě kontaktujte porodníka-gynekologa (léčba časné toxikózy se provádí na prenatální klinice). Včasné ošetření začalo ve většině případů odstranit potíže. Během tohoto období jsou velmi užitečné procházky..

Při časné toxikóze je velmi důležité jíst často a v malých porcích. Jídlo by nemělo být horké a užívat si. Pokud se vaše váha dramaticky snižuje nebo zvyšuje, pravidelně se vážte - jedná se o tísňový signál. Může dojít k nezvratnému zvracení. K tomu to nemůžete přivést, a proto okamžitě vyhledejte lékaře. I přes špatný zdravotní stav je žádoucí udržovat těhotenství, protože příště se toxikóza znovu objeví, a to ve vážnější formě.

Dítě, které nepřestane růst a rozvíjet se ani na minutu, jehož pohyby se brzy ucítíte, je nesrovnatelnou radostí.

Co může lékař udělat?

Diagnóza časné toxikózy těhotných žen je obvykle stanovena na základě symptomů nemoci (nevolnost, zvracení, slinění atd.). I když však existují „klasické“ příznaky, vyžaduje konečná diagnóza další studie k vyloučení jiných nemocí s podobnými příznaky (infekce, onemocnění centrální nervové soustavy, onemocnění zažívacího traktu).

Články O Neplodnosti