Hlavní Testy

Tvorba reflexů novorozence - tabulka měsíců a podrobný popis

Zdálo by se, že se dítě narodí zcela bezmocné. Nemůže se pohybovat samostatně, starat se o sebe, takže potřebuje pomoc a podporu od dospělých. Příroda je však velmi moudrá, protože i novorozencům poskytla zvláštní reakce, které jí v prvních měsících umožnily přežít. Takové vrozené reakce organismu na vnější podněty nově narozeného dítěte se nazývají reflexy. Jak dítě roste, jejich spektrum se mění a rozšiřuje..

Při posuzování reflexů novorozence doktoři určují, jak je dítě zdravé, a dokonce byl vyvinut zvláštní stolek pro měsíce, který matkám pomáhá. Díky tomu mohou rodiče sami posoudit stav svého dítěte a okamžitě si všimnout odchylek od normy, aby včas vyhledali kvalifikovanou pomoc.

Druhy a funkce reflexů

Vrozené reflexy (první dech a pláč dítěte, sání prsu, popadání předmětů rukama) se také nazývají bezpodmínečné. S jejich pomocí je dítě schopno přežít v nových podmínkách - hlavní funkce reflexní aktivity. Postupem času mizí a některé z nich zmizí za 3-6 měsíců. Hlavní typy vrozených reakcí v závislosti na jejich orientaci:

  Životní podpora. To jsou reakce, bez kterých by dítě nemohlo přežít. Mezi ně patří reflexy dýchání, sání a polykání. Stejně jako páteř, které zajišťují normální fungování svalového systému.

 • Ochranný. Takové reakce pomáhají dítěti chránit se před dráždivými účinky okolního světa - jasným světlem, chladem nebo teplem..
 • Krátkodobý. Vznikají pouze na krátkou dobu, je-li to nutné. Například zadržování dechu při průchodu porodním kanálem. Patří sem také emetický nebo ejekční reflex nezbytný k zabránění vstupu pevných látek do jícnu (drobky se mohou dusit).
 • Většina z nich slábne, jak dítě vyrůstá. Někteří však zůstanou na celý život - polykají, jsou emetičtí, rohovkoví a jiní.

  Tabulka hlavních reflexů novorozence podle měsíce

  Dítě má mnoho z nich. V tabulce jsou uvedeny hlavní, jejich popis a čas projevu (podle měsíců).

  TitulPopisTrvání podle věku dítěte
  Dlaň ústaPokud stisknete dlaň, dítě otevře ústa0-3 měsíce.
  ÚstníKdyž tlačí na horní ret, dítě vystrčí rty ve formě proboscis0-1 měsíc
  SáníKdyž je hladká ústa dítěte, začne rytmicky pohybovat svými rty a jazykemod 0 do 2 měsíců.
  VyhledáváníPokud pohladíte po tvářích nebo koutcích úst, dítě otočí hlavu a vytáhne rty.2-4 měsíce.
  TitulPopisTrvání podle věku dítěte
  OchrannýKdyž dítě položil na břicho, otočil hlavu ke straně.0-2 měsíce.
  Reference a krokKdyž je strouhanka umístěna svisle, pokusí se opřít o podporu. Když se nakloní vpřed, zkusí podniknout kroky.až 3 měsíce
  PředhensilníPokud do drtiny dáte nějaký předmět, stlačí jej reflexivně do ruky.0-3 měsíce.
  Spontánní procházeníPokud je v poloze na zádech, stiskněte nohu, dítě se bude snažit odstrčit z podpěry.od 1 týdne do 4 měsíců
  Reflexní galantPokud pohybujete rukou po páteři, dítě se ohne zády a jeho noha se natáhne.od 5 dnů do 4 měsíců.
  Babinsky ReflexKdyž je ruka stopována v chodidle, ohýbá se reflexivně, zatímco prsty na rukou se liší ve formě ventilátoru.0-2 roky

  Detailní popis

  Vědci objevili obrovské množství nepodmíněných reflexů, které se objevují u dítěte po narození, a pomáhají mu přizpůsobit se novému světu. Z nich jen asi 15 je pro život opravdu důležitých. Jsou rozděleny do několika skupin.

  Orální reflexní reakce

  1. Sání. To je jeden z hlavních reflexů, které drobky potřebují k udržení života. Objevuje se v prvních hodinách po narození a trvá až 1-2 roky. Jeho podstata - když se dítě aplikuje na hrudník, pevně ovine rty kolem bradavky a začne rytmicky pohybovat svými rty a jazykem, přičemž saje jeho obsah. Pokud dáte dítěti láhev, může také jíst.
  2. Polykání. Je to velmi důležité, protože umožňuje vstup potravin do jícnu. Přetrvává po celý život člověka.
  3. Proboscis. Projevuje se tím, že vyčnívá rty ve formě proboscisu, když tlačí na dětskou horní ret. Tato reakce zmizí o 3 měsíce.

  Escherich orální reflex

 • Palmar-ústní. Je považován za smíšený (orální motor). Projevuje se otevřením úst při současném stlačení na dlaně dítěte. Po 2 měsících zmizí.
 • Hledání (Kissmaulova reakce). Potřebováno hledat jídlo. Při nejmenším dotyku na tvářích nebo na rohu úst dítě otočí hlavu a otevře ústa. Zmizí, když dítě začne vidět jídlo.
 • Uchopte reflexní pohyby

  1. Reflex Robinson-Yanishevsky. Projevuje se to silným stiskem prstů dospělého. V tomto případě může být dítě dokonce zvednuto. Přetrvává několik měsíců a poté zmizí. Pokud je přítomen u dětí starších než 5–6 měsíců, pak s největší pravděpodobností má neurologické poruchy.

  Horní uchopovací reflex

 • Babinsky reflex (nebo plantární). Pokud mazlíte nebo jemně stisknete chodidlo, dítě ho stlačí reflexně a jeho prsty na pažích budou nezvázané ve formě ventilátoru. Při hodnocení symetrie a intenzity pohybů. Může být skladován po dlouhou dobu - až 1 nebo 2 roky.
 • Motorické reakce

   Reflex Kernig. Zkontrolují to takto - s dítětem ležícím na zádech je jedna noha ohnutá v stehenních a kolenních kloubech a pak se snaží koleno narovnat. S pozitivním reflexem to nebude fungovat.

  Reflexní Moro. Tato reakce je pozorována s ostrým zvukem (například nárazem na povrch, kde je dítě). Průchod ve 2 fázích:

  • dítě narovná nohy a roztáhne ruce do stran;
  • návrat do opačné polohy (v tomto případě je dítě jako by se objímalo).

  Přetrvává do 5 měsíců věku a poté zmizí.

  Obranné reakce

  Pokud je dítě položeno na břicho, instinktivně zvedne hlavu a otočí ji na stranu. Poskytuje tak přístup k vzduchu tak, aby nedošlo k udusení. Dalším příkladem je zadržení dechu na několik sekund, když se voda nebo proud vzduchu dostane na vaši tvář.

  Jak identifikovat vývojové poruchy?

  Existují děti, u nichž tato nebo ta reakce je oslabena nebo zcela chybí. To souvisí s několika důvody:

  • předčasnost;
  • porodní poranění;
  • neurologická patologie;
  • hladovění kyslíkem v důsledku zadušení;
  • spinální malformace.

  Při určování normálního nebo zhoršeného vývoje reakcí u kojence je věnována pozornost následujícím charakteristikám:

  1. Závažnost reakce. Pokud reflexy (zejména páteře) zcela chybí, je to špatné znamení. Jejich nepřítomnost často naznačuje neurologické patologie - dětská mozková obrna (dětská mozková obrna), snížený svalový tonus.
  2. Symetrie a uniformita projevu pohybu. Při hodnocení reakce je důležitá symetrie pohybů dítěte. Pokud například při chytání pracuje pouze 1 rameno, může to být příznak mozkové obrny, parézy nebo mozkového krvácení. Když je Morův reflex zkontrolován, řeší se také symetrie..

  Vývoj reflexů podle Komarovského

  Slavný lékař Yevgeny Komarovsky doporučuje rodičům rozvíjet novorozence reflexy. Chcete-li to provést, měli byste se řídit jednoduchými doporučeními denně:

  1. V prvních týdnech života potřebuje dítě spánek a jídlo. Časté připevnění na hrudník vyvíjí sání a polykání reflexů v drobky. Aby mohla zkontrolovat pátrací reakci, matka nemusí okamžitě dát prsa, ale lehce se dotknout jejích drobků na ústech, aby se pokusil dosáhnout požadovaného objektu..
  2. Vaše ruce byste měli pravidelně dávat různé předměty.

  Dobré cvičení, které také posiluje svaly zad, bude zvedat drobky, které jsou pevně uchopeny prsty mé matky..

 • Je velmi důležité mluvit s dítětem, vydávat různé zvuky. Takže otočí hlavu směrem ke zvuku, poslouchá ho.
 • Denní koupání. Některé maminky také cvičí potápění. V tomto případě se dítě snaží zadržet dech.
 • Doporučuje se, aby každý den po dobu několika minut rozprostřely drobky na bříško. Tím se také posilují páteřní svaly a zlepšuje se trávení..
 • Nejoblíbenější otázky

  Vrozené reflexy jsou navrženy tak, aby podporovaly život novorozence. Jejich přítomnost je důležitým ukazatelem zdraví dítěte.

  Bezpodmínečné reflexy novorozenců

  Než začnete chodit, musí dítě projít řadou fází, „úrovní“ vývoje. Při normálním vývoji dítěte je stimulace nezbytná k tomu, aby zvládl tyto fáze, prováděna v procesu běžné každodenní interakce s lidmi a předměty.

  Dítě může úspěšně zvládnout jednu skupinu dovedností a zaostávat ve zvládnutí jiné. Takový nerovnoměrný vývoj může být výsledkem vzdělání matky. Jedna matka věří, že hlavní věcí je rozvíjet dovednosti v oblasti péče o dítě u dítěte a není o čem chatovat; takové dítě může zaostávat ve vývoji řeči, ale brzy se naučí jíst samostatně. Další matka dělá všechno pro dítě, ale ona s ním hodně mluví a hraje si, respektive řeči rozvíjí brzy.

  Takže s jasnou představou o neuropsychickém vývoji dítěte můžete vyvinout vzdělávací program. A vidíme hlavní úkol v tom, jak usnadnit vám a odborníkům výběr směru vzdělávací aktivity, které musíte věnovat pozornost především.

  Již v novorozeneckém období můžete vyhodnotit stav nervového systému dítěte.

  Důležitým ukazatelem zrání dětského nervového systému je skupina nepodmíněných reflexů. Z dostatečně velkého počtu reflexů jsme identifikovali hlavní skupinu, která může poskytnout nejúplnější popis stavu nervového systému od prvních hodin života dítěte. Z hlediska snadnosti vyšetření dáváme reflexy těm polohám (reflexy v poloze na břiše, zpět, ve svislé poloze), ve kterých jsou vyšetřovány. Bezpodmínečné reflexy jsou labilní, snadno vyčerpatelné, proto je lepší vyšetřit 2 hodiny po krmení, když je dítě v klidném stavu.

  Kussmaulův vyhledávací reflex

  Při hladění v koutku úst dítě otočí hlavu směrem ke stimulu, otevře ústa a pokusí se dotknout jazyka až k podráždění.

  Normálně reflex zmizí na 3 měsíce. Reflex chybí nebo je redukován u novorozenců s poškozením obličejového nervu.

  Proboscis reflex

  Je to způsobeno klepnutím prstem nebo kladivem na horní ret - v odezvě dochází ke zmenšení obličejových svalů nebo záhybů rtů ve formě proboscisu.

  Normálně reflex odezní do 3–4 měsíce. Reflex odráží zachování funkce trigeminálních a obličejových kraniálních nervů..

  Sání reflex

  Pokud umístíte ukazováček vyšetřujícího dítěte do úst do hloubky 3–4 cm, provede rytmické sání.

  Po krmení reflex odezní nebo zemře a po 30 minutách - 1 hodině se znovu oživí. Normálně to trvá až jeden rok života. Při poškození nervů, které zajišťují sání, se reflex snižuje nebo mizí. S lézememi nervového systému lze reflex zvýšit a získat vlastnosti automatismu.

  Palmar-orální reflex Babkin

  S tlakem na dlaň dítě otevírá ústa, občas vystrčí jazyk a zavře oči.

  Normálně reflex zmizí na 3 měsíce. Babkinův reflex zmizí s cerebrovaskulárními příhodami, s periferní parézou paže na postižené straně.

  Uchopovací reflex

  Když tlačí na dlaň dítěte, jeho prsty se stlačují reflexně, uchopují a drží prst výzkumníka.

  Je důležité posoudit symetrii uchopovacího reflexu a jeho závažnost.

  Normálně je reflex způsoben až 3–4 měsíce. Oslabení uchopovacího reflexu může být způsobeno poruchami v mozkovém oběhu. Při ochablé ochrnutí na postižené straně je uchopovací reflex snížen nebo chybí.

  Reflexní Robinson

  Někdy dítě drží prsty výzkumníka tak pevně, že ho lze zvednout - to je Robinsonův reflex.

  Stejné vzorce jsou pro něj charakteristické jako pro uchopení..

  Nižší uchopovací reflex

  Je to způsobeno mírným tlakem prstů na přední straně chodidla - v reakci dochází k plantární flexi prstů na nohou.

  Normálně reflex zmizí o 12-13 měsíců. Je to páteř a vypadává primárně s poškozením bederního zahuštění míchy.

  Moro Reflex (Girth Reflex)

  Častěji se nazývá různými způsoby: zasažením přebalovacího stolu 20-30 cm od hlavy dítěte nebo rychlým narovnáním ohýbaných nohou a zvednutím pánve a nohou nad postel. V reakci na to jsou: prodloužení rukou (první fáze reflexu) a jejich snížení s tendencí uchopit tělo (2 fáze). Někdy během prvního týdne života dítěte je pozorována pouze první fáze. Pozdější výskyt druhé fáze neznamená patologii.

  Normálně reflex zmizí o 4-5 měsíců. Absence Moro reflexu nebo trvalé vymizení druhé fáze je podezření na poškození vestibulárního nervu. Reflexní zpoždění je zaznamenáno u dětí narozených v asfyxii a snížení počtu novorozenců s poraněním. Revitalizace Moro reflexu a jeho spontánní vzhled ukazuje na zvýšenou neuroreflexibilní excitabilitu a křečovou připravenost. Asymetrie reflexu naznačuje hemiparézu. Asymetrie a dokonce i zmizení reflexu - o Erbově ochrnutí.

  Babinsky Reflex

  Způsobuje podráždění vnějšího okraje podešve ve směru od paty k prstům. Odezvou jsou: výrazné prodloužení palce a vějířovitá divergence a ohnutí zbývajících prstů.

  Obvykle reflex přetrvává u dětí mladších než 1 rok. Hodnocení závažnosti a symetrie reflexu je důležité. Při poškození motoru se může spontánně objevit reflex.

  Reflexní podpora

  Skládá se ze 2 fází:

  fáze - pokud bereš novorozeně pod podpaží, reflexně ohýbá nohy v kyčelních a kolenních kloubech;

  fáze - nastavená na podpěru, natahuje nohy a opírá se pevně celou nohou o povrch stolu.

  Normálně reflex trvá až 1,5 až 2 měsíce. Chybí paréza a ochrnutí nohou. Spoléhání se na ponožky, zejména u kříže, dává důvod k podezření na spastickou diplegii, která se vyznačuje prudkým zvýšením tónu svalů nohou (zejména aduktorů stehen, ohýbače dolní končetiny); svalová síla a rozsah pohybu jsou sníženy.

  Automatická chůze nebo krokový reflex

  Při mírném náklonu těla dopředu a na doraz nohou dítě dělá krokové pohyby. Normální reflex reflexu chůze zmizí o 2 měsíce.

  Snížení reflexu je zaznamenáno u dětí s poškozením nervového systému, jeho absence - u dětí s poškozením bederní míchy.

  Ochranný reflex

  Novorozenec, položený na břiše, otočí hlavu ke straně a snaží se ji zvednout..

  Normálně se dítě po 1-1,5 měsíce snaží držet hlavu. U dětí s poškozením nervového systému je ochranný reflex opožděný a někdy se neobjevuje například u dítěte s porodním poraněním krční míchy. Děti s rizikem vzniku mozkové obrny mohou mít prodloužený vzestup hlavy a dokonce i naklápění (kvůli zvýšenému tónu extenzorů krku).

  Labyrintový tonický reflex

  V poloze dítěte na břiše se pod vlivem tohoto reflexu zvyšuje tón flexorů - hlava je přivedena na hrudník, instalace flexí je zvýšena v rukou a jsou také přitlačeny k hrudníku, nohy jsou ohnuty ve všech kloubech a jsou přivedeny do žaludku, záda je ohnutá. Po 20–30 sekundách je tato pozice nahrazena plaveckými pohyby, které se promění v plazivý reflex.

  Bauer Crawl Reflex

  Pokud novorozenec, položený na břiše, jemně přitlačí na plantární povrch nohou, dítě reflexivně provádí plazivé pohyby.

  Normálně reflex trvá až 3–4 měsíce. Jeho pokles je zaznamenán u dětí narozených v asfyxii s poraněním míchy. S periferní a centrální parézou může reflex zcela chybět.

  Reflexní galant

  V případě podráždění kůže na zádech rovnoběžně s páteří, novorozenec popisuje se svým trupem oblouk otevřený ke straně podnětu (noha na straně podráždění je nezřetelná ve všech kloubech).

  Obvykle reflex přetrvává až 2-3 měsíce. Může být snížena nebo chybí ochablou a spastickou paralýzou..

  Reflexní restart

  Je to způsobeno přerušovaným podrážděním podél spánkových procesů od kostrče po krk. V reakci na to jsou nohy dítěte současně ohnuty a přivedeny na žaludek, záhyby zad, často dochází k otevření análního svěrače, může dojít k močení. Pokud způsobíte reflex v poloze dítěte, lícem dolů na dlani lékaře, v reakci na to bude ostrý výkřik, prodloužení paží, nohou, hlavy, vysunutí konečníku a močení.

  Normálně je reflex způsoben až 3–4 měsíce. Je lepší to zkontrolovat jako poslední. U dětí s poškozením centrálního nervového systému je pozorována jeho inhibice během novorozeneckého období nebo opožděný reverzní vývoj.

  Na základě materiálů knihy O. Goncharové.

  "Příspěvek na péči o dítě"

  Hlavní reflexy novorozených dětí: nepodmíněné a podmíněné reflexy

  Dvacet osm dní - přesně jak dlouho trvá novorozenecké období, během něhož se tělo dítěte po narození přizpůsobí zcela novým podmínkám hned po narození, takže zde hrají hlavní roli reflexy novorozence..

  reflexy novorozence

  To se vysvětluje skutečností, že nedávno narozené dítě je stále zbaveno mnoha užitečných dovedností - příroda se o něj stará.

  Hlavní reflexy

  V tomto období si dítě vyvinulo pouze nepodmíněné reflexy - to znamená ty, které jsou stanoveny jako ve výchozím nastavení. Postupně některé z nich mizí a ustupují podmíněně.

  Podmíněné reflexy lze stále nazvat „osobní zkušeností“ dítěte, protože se získávají v procesu dalšího vývoje a zrání mozku..

  K čemu jsou nepodmíněné (vrozené) reflexy?

  Klinicky významné nepodmíněné reflexy u dítěte jsou až patnáct - a jejich „osud“ je velmi odlišný: některé jsou potřeba pouze k přežití obtížného procesu narození (proto se rychle narodí po narození), jiné k tomu, aby podněcovaly vývoj nových, a stále zůstávají na celý život.

  Pediatričtí novorozenci rozdělují novorozence vrozené reflexy do několika skupin:

  1. Poskytování běžné normální životní činnosti (respirační, sání, polykání a míšní reflexy)
  2. Zaměřuje se na ochranu těla dítěte před vnějšími vlivy jasného světla, chladu, tepla a jiných dráždivých látek
  3. "Dočasné" reflexy - například dechový reflex potřebný k pohybu podél porodního kanálu matky.
  Klikněte pro zvětšení (Hlavní reflexy)

  Orální reflexy

  Schopnost kojit matčina prsa nebo dudlík na lahvi umělé výživy se nazývá sací reflex a schopnost polykat jedené jídlo se nazývá reflex polykání..

  Sací reflex se objevuje v prvních hodinách života a trvá až rok: dítě ovine rty kolem bradavky, roh láhve a rytmicky saje je - něco takového z fyziologického hlediska vypadá jako normální proces krmení. Podrobnosti o sacím reflexu

  Polykání reflex trvá celý život.

  Proboscis reflex je další typ orálního reflexu. Pokud je snadné dotknout se rtů dítěte, vtipně se vydouvají do zkumavky - stejně jako kmen slona dítěte, protože v tu chvíli se nedobrovolně stahuje kruhový sval úst. Proboscis zmizí o dva nebo tři měsíce.

  Babkinův reflex (palmar-oral) je smíšená forma reakce dítěte, ve které otevírá ústa, pokud jemně stisknete obě palce palci. Nejlépe se projevuje v prvních dvou měsících života, ve třetím se začíná ztrácet a poté úplně zmizí.

  Kussmaulův reflex (hledání) - pokus o nalezení jídla: pokud se dotknete rohu úst dítěte, obrátí hlavu k dráždivému. Zmizí docela rychle - tři až čtyři měsíce po narození. V budoucnu se hledání potravy děje vizuálně - dítě vidí hrudník nebo láhev.

  Páteřní reflexy. Při prohlídce dítěte ihned po narození a po celou dobu novorozence upozorňuje pediatr rovněž na reflexy páteře - soubor reakcí odpovědných za stav svalové soustavy..

  Horní ochranný reflex. Jedním z nejdůležitějších nepodmíněných reflexů začínajících v prvních hodinách života je horní ochranný reflex. Projevuje se, když si na břicho položíte novorozence: hlava se okamžitě otočí na stranu a dítě se ji snaží zvednout. Jedná se o ochranu před možným selháním dýchacích cest: dítě tak navrací vzduch do dýchacích cest. Reflex zmizí měsíc a půl po narození.

  Uchopovací reflexy

  Reflexe Yanishevského a Robinsona u novorozeného dítěte se objevují, když pevně uchopí prsty své matky (lékaře) oběma rukama a je schopen je držet tak pevně, že je možné tímto způsobem dokonce zvednout. Vyjadřují se až tři až čtyři měsíce, poté oslabují. Přetrvávání těchto reflexů v pozdějším věku je důkazem existujících neurologických problémů.

  Babinského reflex - nazývá se také plantární reflex: lehké hladění okrajů chodidel z vnějšku způsobuje, že se prsty otevírají ve formě ventilátoru, zatímco chodidla jsou ohýbaná zezadu. Hodnotícími kritérii jsou energie a zejména symetrie pohybů. Jeden z nejvíce vrozených vrozených reflexů - zaznamenává se až dva roky.

  Ostatní motorické reflexy

  Morův reflex je dvoufázová reakce, ve které dítě reaguje na poměrně hlasité klepání na měnící se stolek nebo na jakýkoli jiný ostrý zvuk.

  • První fáze - dítě roztáhne ruce do stran a uvolní prsty, zatímco narovná nohy.
  • Druhá fáze je návratem do předchozí polohy. Někdy se dítě může dokonce obejmout, jak to bylo, a proto má Morův reflex jiné jméno - „obejmout reflex“.

  Vyjádřeno do věku pěti měsíců dítěte.

  Kernigův reflex je reakce kyčelních a kolenních kloubů na pokus o jejich uvolnění silou po ohnutí. Normálně se to nezdaří. Po čtyřech měsících úplně zmizí.

  Reflex „automatické“ chůze, což je velmi zábavný pohled, spočívá ve snahách novorozence opravdu chodit, pokud jej zvednete a nakloníte tělo mírně dopředu. Hodnotícím kritériem je stupeň úplnosti podpory při „chůzi“ celé nohy. Spoléhání se na prsty a sevření nohou navzájem je známkou porušení vyžadujících dohled nad dětským neurologem.

  Reflexní podpora - pokus dítěte stát na nohou, když opatrně drží na rovném povrchu (například na stole). Jedná se o dvoufázový reflex: nejprve, když dítě pocítilo dotek podpory, ostře ohýbalo nohy na kolena, pak se stalo oběma nohama a pevně přitisklo chodidla ke stolu. Dobře definované reflexy podpory a „automatické“ chůze trvají měsíc a půl.

  Bauerův reflex (spontánní plazení) lze pozorovat položením dítěte na břicho a položením dlaní na jeho chodidla: začne se plazit, začíná od vytvořené podpory a pomáhá si rukama. Když se objevil 3-4 dny, tento reflex zmizel po 3-4 měsících.

  Galantův reflex je reakce páteře na vnější podnět. Pokud držíte prst po celé délce hřebene, dítě ohne záda a zároveň uvolní nohu ze strany podnětu..

  Existují také posotonické reflexy novorozenců - pokusy o redistribuci svalového tónu, když se držení těla mění bez schopnosti držet hlavu, sedět a chodit.

  Reflex Magnus-Klein je reakcí extenzorových a flexorových svalů ramene, předloktí a ruky, ve kterých dítě zaujme „šermířský postoj“. To se stane, když je hlava dítěte otočena na stranu. Můžete sledovat, jak jsou paže a nohy narovnány ze strany, kde je obličej dítěte. Na druhé straně jsou naopak ohnuté. Tento reflex trvá až dva měsíce.

  Slabé reflexy nebo když potřebujete zaznit alarm

  Stává se, že některé dětské reflexy se zapnou pozdě nebo se neprojevují velmi jasně. Může to být způsobeno traumatem při porodu, během nemoci a může to být také individuální reakce na určité léky..

  Slabé orální a páteřní reakce jsou obvykle pozorovány také u předčasně narozených dětí a dětí narozených s mírnou asfyxií..

  Je zajímavé, že slabé reflexy novorozeného dítěte spojené s hledáním potravy a její absorpcí (sání a polykání) lze vysvětlit pouze skutečností, že dítě prostě nemá hlad. Nejjasněji se objevují před krmením.

  Nejděsivější je situace, kdy vůbec neexistují žádné reflexy. Úplná absence reflexů u novorozence je důvodem k okamžité resuscitaci, kterou by měli provádět pouze odborníci.

  Důvody jsou různé - nitroděložní malformace, těžká poranění při porodu, hluboká asfyxie (uškrcení pupeční šňůry).

  Je však třeba mít na paměti: rezervy dětského těla jsou obrovské, takže v mnoha případech je docela úspěšně obnoveno a dítě roste zdravě.

  Aktualizováno:

  Otázka je často kladena: jaké jsou zbytkové reflexy? Jedná se o reflexy, které mizí v průběhu času (až do jednoho roku života), tj. Jsou to: uchopovací reflex, Moro reflex, Podporní reflex, Auto Walk reflex, Plíživý reflex, Galantový reflex, Sací reflex, Vyhledávací reflex, Proboscis reflex, Palmar - orální reflex.

  Také jsme četli:

  Video konzultace: Novorozené reflexy

  Celekhovich Olga Petrovna - lékař nejvyšší kategorie říká, jaké základní nepodmíněné reflexy by měly být u kojenců normální.

  Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

  Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

  Hlavní vrozené reflexy u novorozence

  Hlavní vrozené reflexy u novorozence

  Co jsou vrozené reflexy? Toto je speciální reakce dítěte na jakékoli vnější podněty. Studie reflexů se obvykle používá k prozkoumání stavu nervového systému dítěte.

  Každý z reflexů se objeví a zmizí v jasně definované době. Některé reflexy lze vidět téměř od narození. Ostatní se objevují pouze s věkem..

  U zdravého dítěte jsou všechny reflexy symetrické. Odpověď, kterou lze pozorovat, je stejná, jak na pravé, tak na levé straně. Pokud dítě chytne objekty jednou rukou a nemůže to udělat druhou rukou, naznačuje to patologii vývoje. Pediatr pomůže vyřešit tento problém..

  Hlavní vrozené reflexy novorozence

  Proboscis reflex. Pokud se lehce dotknete rtů dítěte, můžete ve svalech úst vidět kontrakci - rty dítěte se stáhnou.

  Hledat reflex. Pokud lehce pohladíte kůži v rozích úst novorozence, můžete vidět, jak se hlava dítěte otočí ke straně stimulu a spodní ret rty mírně klesá. Tento reflex se nazývá vyhledávání. Dítě se snaží najít máminy ňadra. Tento reflex je zvláště výrazný před krmením. Reflex zmizí pouze za 6-7 týdnů.

  Sání reflex. Když dáte dudlíku dudlík, začne ho aktivně sát.

  Palmar-orální reflex Babkin. Chcete-li vidět tento reflex, stačí stisknout prst na dlani dítěte, kde je palec. V reakci na to dítě otevře ústa a mírně nakloní hlavu. Tento reflex úplně zmizí za 3-4 měsíce. Pokud reflex trvá 5 měsíců, měli byste se poradit s pediatrem.

  Uchopovací reflex. Dítě by mělo chytit prsty vložené do dlaně. Po 3–4 měsících reflex zmizí.

  Reflexní Moro. Musíte ostře zasáhnout stůl vedle hlavy dítěte na obou jeho stranách. V reakci na to musí dítě nejprve roztáhnout ruce do stran, natažené prsty a poté znovu vrátit ruce do původní polohy. Reflex zmizí o 4 měsíce.

  Ochranný reflex. Pokud dáte dítě na břicho, otočí hlavu stranou, aby se nedusil.

  Existují také další reflexy, které jsou kontrolovány porodní asistentkou. Kontrola těchto reflexů umožňuje zjistit, zda se ve vývoji novorozence vyskytují nějaké abnormality nebo patologie (zejména spojené s tvorbou centrální nervové soustavy)..

  Důvody slabého vývoje reflexů

  V některých případech se reflexy vyvíjejí s určitým zpožděním. Mohou být potlačeni, letargičtí. To vše je často způsobeno zraněním při porodu, je reakcí na drogy nebo následkem nemocí. Slabá přilnavost a orální reflexy jsou nejčastěji diagnostikovány u předčasně narozených dětí..

  Příčinami inhibice reflexů mohou být patologie vývoje dítěte, narušené fungování nervového systému, důsledky uškrcení pupeční šňůry atd..

  Doktor bude schopen posoudit stav dítěte a vyvinout metodiku léčby.

  Reflexy novorozence. Co mohou děti dělat

  Pediatr a neuropatolog, vyšetření dítěte, kontrola přítomnosti a závažnosti tzv. Reflexů novorozenců.

  Elena Nechunaeva
  Dětský lékař

  S pomocí reflexů novorozence lékaři zkontrolují, jak funguje centrální nervový systém dítěte. Tento článek pomůže pochopit, co lékař dělá a co to nebo co chování dítěte znamená, protože absence reflexů může být známkou nemoci, jako by reflex příliš dlouho nezmizel..

  Vyhodnocení novorozeneckých reflexů by mělo být prováděno v teplé, dobře osvětlené místnosti, na rovném polotuhém povrchu. Dítě by mělo být vzhůru, suché a plné.

  Dočasné reflexy novorozence

  Sání reflex

  Reflex novorozence, který se projevuje u dítěte v reakci na jakékoli významné podráždění ústní dutiny - pokud se jakýkoli předmět, včetně bradavky nebo bradavky, dostane do úst dítěte, dítě okamžitě zahájí rytmické sání. Tento nejdůležitější reflex je již přítomen u novorozence na plný úvazek a obvykle trvá po celý první rok života.

  Proboscis reflex

  Proboscisův reflex novorozence je vyčníváním rtů dítěte ve formě jakéhokoli „proboscisu“ v reakci na rychlý trhavý dotyk (lehké „klepání“) prstů dospělého. Obvykle proboscis reflex přetrvává po dobu prvních 2-3 měsíců života a poté mizí.

  Hledat reflex

  Opatrným a jemným hladkáním oblasti rohu dětských úst začíná dítě snižovat spodní ret, odklánět jazyk směrem ke stimulu a aktivně „hledat“ matku na hrudi. Důležitý bod: při kontrole tohoto reflexu se nedotýkejte rtů dítěte (získejte proboscisový reflex novorozence). A ještě jedna věc: podráždění oblasti rohu úst by skutečně mělo být nejjednodušší - pokud se dítě cítí nepohodlně, otočí hlavu opačným směrem. Reflex obvykle přetrvává v prvních 3-5 měsících života, ale někdy může být přítomen déle.

  Palmar-orální reflex novorozence

  S mírným tlakem na dlani se špičkami prstů otevře ústa dítěte a hlava se pohybuje dopředu, směrem k inspektorovi. Stejně jako vyhledávací reflex novorozence je i tento zvlášť výrazný před krmením dítěte. Obvykle přetrvává do dvou měsíců věku..

  Oslabení nebo asymetrie (na jedné straně je reflex výraznější než na druhé straně) tohoto reflexu u novorozenců, stejně jako jeho uchování u dětí starších než 2-3 měsíce života, může naznačovat možné poruchy nervového systému - to znamená, že by dítě mělo určitě ukazují pediatrického neurologa.

  Ochranný reflex novorozence

  Pokuste se dítě položit na břicho - a on okamžitě „automaticky“ otočí hlavu ke straně. Biologický význam tohoto reflexu je pochopitelný bez dlouhých vysvětlení - umožňuje dítěti dýchat i v tak nepříjemné poloze, jako je poloha bez tváře. Novorozený reflex je obvykle přítomen v prvních hodinách života.

  Procházet reflex

  Přítomnost u dítěte od prvního dne života. Pokud dáte dítě na břicho, dotknete se jeho podešví, bude se dítě snažit odstrčit z dlaní dospělého, jako by se opřelo. A posuňte se kupředu. Někteří novorozenci se snaží provádět plíživé pohyby i bez podpory - jedná se o tzv. Spontánní reflexní plazení. Normálně mohou tato hnutí existovat až do 4 měsíců života, po kterých zmizí.

  Reflexe podpory a automatické chůze

  Pokud dáte tělu novorozence svislou polohu a ujistíte se, že chodidla jeho nohou přicházejí do styku s vodorovným tvrdým povrchem, dítě si narovná nohy a „stát“ (samozřejmě s podporou). Přetrvává u dětí do věku 8–12 měsíců. Pokud je novorozenec „stojící“ tímto způsobem nakloněn poněkud dopředu a posunuje těžiště těla, potom dítě okamžitě začne „vykročit“ nohama - jedná se o automatický chod. Během jeho implementace mnoho dětí překračuje nohy - nemělo by se to bát: v prvních 1,5 měsících života je to normální.

  Uchopení reflexu novorozence

  Dítě nevědomky stiskne prsty dlaní, pokud je v nich něco zabudováno. Někdy je taková přilnavost tak silná, že dítě, které svírá prsty dospělého, může být zvednuto do vzduchu. Novorozenecký uchopovací reflex je považován za přirozený až do 4 měsíců věku - pak zmizí a je nahrazen libovolným, zcela vědomým popadáním předmětů rukama..

  Reflexní Moro

  Tento reflex novorozence může být u dítěte způsoben v prvních měsících života různými způsoby: tleskáním rukou na povrchu, na kterém leží, produkováno současně ve vzdálenosti 15 cm vpravo a vlevo od jeho hlavy; náhlé pasivní prodloužení nohou ležícího dítěte; zvedl dolní polovinu těla za narovnané nohy. Reakce dítěte na tato podráždění probíhá ve dvou fázích: nejprve dítě náhle pohne držadly do stran a současně otevře vačky, pak - jako by se zakrylo rukama.

  Novorozence reflexy, které se objevují a postupem času se stávají složitější

  Cervikální rektifikační reakce je následné otočení těla na stranu, kde se hlava dítěte předtím otočila. Fungování tohoto automatismu pomáhá dítěti naučit se motorické dovednosti, takže je pro rodiče potěšující - otáčí se zezadu na stranu. Ve věku 6-8 měsíců je tento jednoduchý reflex nahrazen jiným - rovnání reflexu kmene. Poté, co otočil hlavu na stranu, dítě otočí ramenní opasek, kufr a pak pánev stejným směrem. Taková rotace těla kolem podélné osy je absolutní podmínkou pro zvládnutí zatáček ze zad do žaludku az břicha do zad, dovedností sezení, postavení atd. S každým dalším měsícem se usměrňovací reakce dítěte stávají komplikovanějšími a mění se ve složité libovolné motorické akty.

  Ochranná reakce rukou - různé pohyby držadel (natahování dopředu, chov atd.) V reakci na změnu polohy těla dítěte v prostoru.

  Dejte dítěti „polohu plavce“ - zvedněte dítě do vzduchu tak, aby jeho tvář vypadala dolů, okamžitě zvedne hlavu a poté narovná (nebo dokonce ohne) záda a také uvolní nohy a paže..

  Reflex proboscis u novorozenců

  Jsou aktivně využívány při domácích masážích s dítětem..

  Hledat reflex
  Úspora až 3 měsíce. Pokud pohladíte rohy dítěte, sklopí rty a otočí hlavu směrem ke stimulu - tímto způsobem ho můžete stimulovat, aby otočil hlavu ve směru, který potřebujete.

  S takovým porušením, jako je torticollis, je otočení hlavy velmi užitečné cvičení.

  Proboscis reflex
  Pokud klepnete prstem na horní houbu dítěte, dojde ke svalové kontrakci a rty se vytvoří jako proboscis. Za 3–4 měsíce tento reflex zmizí.

  Pokud reflex nezmizel do 4 měsíců, musíte navštívit lékaře.

  Sání reflex
  Tento reflex je přítomen u všech novorozenců. Dítě bere prsa okamžitě po narození.

  V přítomnosti patologie může být reflex snížen nebo chybí.

  Palmar-orální reflex
  S tlakem na dlaň otevře dítě ústa, může se ohnout k pasu, naklonit krk. O 3 měsíce reflex zmizí.

  Uchopovací reflex
  Vložte prst do dlaně dítěte - v reakci na to ho silně stiskne a dokonce se může lehce vytáhnout, přičemž drží tělo na váze. Při sání se reflex zesiluje - dítě drží prsa nebo láhev jídla s držadly.
  Tento reflex nezmizí; o 4-5 měsíců, je nahrazena vědomými činy: dítě chytí hračky, prsty vašich rukou, drží se na vlasech. Pak začne držet předměty a hračky, přesunout je z jedné ruky do druhé.

  Pokud dítě nebere hračky a nedrží je do 5 měsíců, věnujte pozornost lékaři.

  Možná má snížený svalový tonus nebo naopak jeho vačky jsou stlačené tak, že se jeho prsty neotevřou a dítě nemůže hračku vzít. V tomto případě vám pomůže jen masáž a gymnastika..

  Reflexní Robinson
  Je blízko uchopujícího reflexu. Dítě pevně přilne k prstům dospělého, může být dokonce zvednuto. Dobré vyjádření reflexů přispívá k rychlému rozvoji síly svalů v rukou.

  Nižší uchopovací reflex
  Stiskněte přední část podešve novorozence - v reakci ohne prsty. Tento reflex zmizí o 9–11 měsíců, ale může přetrvávat až rok..

  Reflexní Moro
  Pokud zapnete jasné světlo a pokusíte se zatáhnout okraj plenky pod hlavu dítěte, otevře rukojeti, roztáhne prsty a poté znovu zkříží rukojeti na hrudi. A tak se může několikrát opakovat. Reflex přetrvává až 3–4 měsíce a po 4 měsících mizí.

  V přítomnosti patologie může dítě otevřít kliky a poté je velmi pomalu vrátit do původní polohy.

  Reflexní galant
  Nasaďte novorozence na bříško a prstem lechte zády podél páteře - dítě ohne oblouk do strany, odkud se bude cítit podráždění, a noha na této straně se narovná. Reflex je výrazný u všech zdravých novorozenců a trvá až 2-3 měsíce.

  Reflexní restart
  Položte dítě lícem dolů na dlaň. Lehkým stisknutím posuňte prst po páteři od ocasní kosti k krku. V reakci na to dojde k lordóze (ohýbání v bederní oblasti), paže a nohy se uvolní a hlava se zvedne. Na konci 3 měsíců reflex zmizí. Pokud dítě do konce 1 měsíce života nezvedne dobře hlavu, když leží na břiše, může být tento reflex speciálně vyvolán - získá se velmi užitečné cvičení. Ujistěte se, že držíte hlavu.

  Reflexní podpora
  Pokud dítě vezmete pod paži a drží hlavu, reflexivně ohýbá nohy v kyčelních kloubech a kolenou. Nyní dejte dítěti na oporu a uvidíte, že se mu uvolní nohy a pevně celou nohou spočívá na povrchu stolu..

  Pokud dítě reaguje jinak, je nutné se poradit s lékařem.

  Například, dáte dítě na oporu a on ohne jeho nohy nebo jeden dá, a ostatní se ohýbá. Nebo položí obě nohy, ale ne na celou nohu, ale na prsty na nohou, zatímco jsou podpatky zvednuté. Další možností je překročení nohou. To vše může znamenat snížení nebo naopak zvýšení svalového tonusu, je možná i jiná patologie. Reflex, pokud není stimulován, zmizí o 1,5–2 měsíce.

  Reflex
  Vezměte dítě pod podpaží a položte ho na podpěru. S mírným sklonem těla dopředu dítě začne dělat krokové pohyby. Děti velmi milují „chůzi“, zvedají nohy vysoko; přeskupují je, překračují objekty. Toto je velmi užitečné cvičení: když dítě začne chodit na vlastní pěst, nebude „zamíchat“ nohy, držet se překážek - překročí je. Pokud tento reflex není podporován, pak zmizí o 2 měsíce. Ale pokud začnete jednat s dítětem, bude znovuzrozen.

  U dětí s encefalopatií může být reflex snížen nebo zcela chybí.

  Bauer Crawl Reflex
  Novorozené dítě položené na bříšku má sklon se plazit vpřed. Pokud položíte ruce na nohy a lehce na ně zatlačíte, dítě se začne tlačit a „plazit se“. O 3–4 měsíce tento reflex zmizí. Pokud je však stimulováno, začne o 5 měsíců nebo o něco později dítě plazit samo. Procházení je velmi důležité stadium vývoje dítěte. Během procházení jsou tóny svalů flexoru a extensoru vyvážené a svaly paží, nohou a zad jsou trénovány..

  Ochranný reflex
  Dítě položené na břiše otočí hlavu ke straně. Proto se nebojte položit zdravého novorozence na žaludek. Kromě toho, kterým se na břiše je užitečné pro svaly zad, krku, břicha.

  TONICKÉ REFLEXY - svalové reakce dítěte na to, co představuje.

  Labyrintový tonický reflex
  U dítěte ležícího na zádech se zvyšuje tón extensorových svalů zad a přední plochy nohou. Dítě leží volně, paže a nohy jsou narovnány.
  Dítě leží na břiše, ohýbá si krk, naklání hlavu; paže a nohy jsou ohnuty pod bříško. Reflex může trvat až 4-5 měsíců. Po 4-5 měsících, ležící na břiše, dítě hraje, táhne ruce k hračkám, snaží se plazit; zatímco jeho nohy jsou narovnány.

  Symetrický reflex krční toniky
  Při spouštění hlavy na hrudník se zvyšuje tón předních svalů flexoru - paže se narovnávají a nohy se ohýbají na kolenou. Reflex trvá 3-4 měsíce. Pokud dítě vezmete jednou rukou pod svaly a položíte jej na opěradlo zády k sobě a trochu nakloníte hlavu dozadu, bude se aktivně pohybovat - narovná si nohy.

  Cervikální tonický asymetrický reflex
  Pokud dítě leží na zádech, je ruka, ke které otočí hlavu, narovnána a druhá ruka je ohnutá v lokti. O 2-3 měsíce tento reflex zmizí.

  Pokud reflex chybí, vyhledejte lékaře.

  Reflexní otočení hlavy, pánve a trupu
  Pokud si vezmete nohy dítěte a pokusíte se je otočit zezadu do žaludku, novorozenec se převrátí celým tělem najednou. A po 4 měsících se otočí ve třech fázích. Nejprve dítě otočí hlavu, pak trup a teprve potom pánev. Pokud dítě nejprve otočí pánev, potom přinese jednu nohu za druhou, pak otočí trup a konečně hlavu.

  Pokud se dítě po 4-5 měsících nemůže otáčet, je třeba pomoci - masáže a gymnastika.

  Labyrintový instalační reflex
  Toto je první reflex, který se vyvíjí ve věku 2 měsíců. Dítě začne zvedat hlavu, leží na břiše a drží ji. Svaly krku se postupně posilují, dítě si zvykne držet hlavu: je pro něj pohodlnější hrát si s hračkami a plazit se. A aby se reflex mohl vyvinout, musí se dítě od narození otočit na břicho, podepřít hlavu, pak se svaly na krku zesílí dříve. Nejprve dítě zvedne hlavu a okamžitě ji upustí, ale velmi brzy se naučí ji držet déle a déle.

  Montáž krční řetězu asymetrický reflex
  Procházení plastů je velmi důležitá fáze. Dítě samostatně dělá pohyby celým svým tělem, pažemi, nohama, zatímco svalový tonus je normalizován, vyvíjejí se velké svaly, vyrovnává se tonus flexoru a extensoru..
  Stál na všech čtyřech. Za prvé, ruce se posilují, rozvíjí se pocit rovnováhy. Poté se dítě začne pohybovat po všech čtyřech, seznamuje se se svým pokojem, bytem a současně trénuje koordinaci a vykládání páteře.
  Sedí na všech čtyřech. Dítě se může houpat po dlouhou dobu, stát na všech čtyřech, a najednou ohýbá jednu nohu a sedí na boku a zadku. Nejprve, aby si udržel rovnováhu, opřel si dlaň a zvedl druhou ruku nahoru, čímž koordinoval polohu těla.

  Pokud se instalační cervikální asymetrický řetězový reflex vyvíjí správně, dítě se poté, co se naučí posadit, okamžitě pokusí vstát a drží se rukou na rukou..

  Landau Reflex (stoupající na žaludek)
  Položte dlaně pod bříško dítěte a zvedněte jej: zvedne hlavu a nohy - jako by se vznášel ve vzduchu. Toto cvičení se nazývá stoupající. Pokud dítě nezvedne nohy a hlavu, jsou svaly krku, zad a hýždí slabé a je třeba je posílit. Reflex je přítomen u dětí ve věku 4-8 měsíců.

  Peiper Reflex (stoupající po boku)
  Umístěte dítě do dlaně a zvedněte jej. V tomto případě se hlava dítěte otočí na druhou stranu a nohy se narovná.

  Pokud dítě tyto pohyby nevykonává 4-5 měsíců, poraďte se s odborníkem.

  Vezměte prosím na vědomí, že některé děti se mohou bát prudce stoupat, proto nejprve dejte dítě opatrně a pomalu. Předtím mu řekněte, co budete dělat. Neváhejte, i ty nejmenší dítě vás určitě pochopí a nebojí se.
  Vestibulární aparát je tedy trénován.

  Plantární reflex
  Způsobuje podrážděné podráždění kůže podél vnějšího okraje podešve shora dolů. V tomto případě jsou prsty na nohou ohnuté. U dětí do 1 roku - 1 rok 5 měsíců v reakci na líhnutí podešve nedochází k ohnutí prstů, ale k ředění a prodloužení ve tvaru ventilátoru.

  (z knihy Egorovry V.V. "Baby masáž a dětská gymnastika od narození do jednoho roku")

  Reflex proboscis u novorozenců

  Lékař zkoumající novorozence upozorňuje na jeho nepodmíněné reflexy. Při jejich zkoumání obdrží lékař důležité informace o činnosti centrálního nervového systému a může posoudit, zda se jedná o normu nebo odchylku od normy.

  Zlaté pravidlo neurologie lze považovat za to, že zdravé dítě při narození by mělo mít kompletní sadu fyziologických reflexů, které zmizí za 3-4 měsíce. Patologie je jejich nepřítomnost v období novorozence ™ a také zpoždění zpětného vývoje.
  Je nepřijatelné stimulovat reflexy novorozence, zejména reflexe automatické chůze.
  Pojďme mluvit o hlavních nepodmíněných reflexech novorozenců.

  • Hladení v oblasti rohu úst způsobuje, že novorozenec sklopí rty, olízne si ústa a otočí hlavu ve směru, ze kterého se provádí hladení..

  • Tlak na střed horní pery způsobuje reflexní zdvih horní pery a prodloužení hlavy.

  • Dotknutím se středu spodní pery způsobíte sklopení rtu, ústa se otevřou a hlava dítěte provede pohyb v ohybu.

  Vyhledávací reflex naznačuje mírnou práci hlubokých struktur mozku dítěte. Je to dokonale způsobeno u všech novorozenců a musí úplně zmizet do tří měsíců věku. Pokud k tomu nedojde, je nutné vyloučit patologii mozku.

  Volá se lehkým poklepáním prstu na horní ret na dítěti - v reakci jsou rty přehnuté ve formě proboscis.

  Normálně je reflex proboscis detekován u všech zdravých novorozenců a ve všech se postupně ztrácí ve věku tří měsíců..

  Analogicky s rešeršním reflexem je jeho uchování u dětí starších tří měsíců známkou možné patologie mozku.

  Sací reflex je přítomen u všech zdravých novorozenců a je odrazem zralosti dítěte. Přísná koordinace sacího mechanismu je složena z interakce pěti párů kraniálních nervů.

  Po krmení je tento reflex výrazně oslaben a po půl hodině nebo hodině se začíná oživovat..

  Když je mozek poškozen, sací reflex klesá nebo úplně zmizí.
  Sací reflex klesá nebo dokonce zmizí, pokud existuje
  od lebečních nervů zapojených do sání.

  Palmar-orální reflex Babkin

  Tento zábavný reflex se nazývá tímto způsobem: stačí položit palec na dlaň dítěte a jako odpověď dítě otočí hlavu a otevře ústa. Po dvou měsících tento reflex klesá a o tři úplně zmizí..

  Palmar-orální reflex je obvykle normálně dobře vyjádřen a konstantní. S mírným poškozením nervového systému klesá, zejména při poranění krční míchy.

  V reakci na dotyk dlaně se prsty ohnou a uchopí předmět v pěst.

  Před krmením a při jídle je uchopovací reflex mnohem výraznější. Normálně je tento reflex dobře indukován u všech novorozenců..

  Snížení uchopovacího reflexu je nejčastěji zaznamenáno na straně léze cervikální míchy.

  Někdy, když je tento reflex spuštěn, dítě popadne předmět nebo prst lékaře tak pevně, že takové zavěšené dítě může být prstem zvednuto. Ukazuje se tedy, že novorozenec, který se navenek zdá být zcela bezmocným tvorem, si může ve svých rukou vyvinout takovou „svalovou sílu“, která udržuje jeho tělo v limbu..

  Normálně by měl být Robinsonův reflex u všech novorozenců považován za povinný. Po 3-4 měsících života se na základě tohoto nepodmíněného reflexu vytvoří cílené popadnutí hračky a dobré vyjádření tohoto reflexu v budoucnosti přispěje k rychlejšímu rozvoji jemných manuálních dovedností.

  Nižší uchopovací reflex

  Tento reflex je způsoben lehkým stlačením špiček prstů na přední straně chodidla novorozence, v reakci na to dítě ohne prsty na nohou. U zdravých dětí tento reflex přetrvává až do 12-14 měsíců života.

  Neschopnost způsobit tento reflex se vyskytuje při poškození míchy na bederní úrovni.

  Moro Wrap Reflex

  Tento reflex je způsoben následujícím způsobem: pokud náhle tleskáte oběma rukama na obou stranách v blízkosti ležícího dítěte, roztáhne ruce ohnuté na loktech a roztáhne prsty a poté sleduje pohyb rukou v opačném směru..

  Moro reflex normálně přetrvává až 3–4 měsíce. U všech zdravých novorozenců je Moro reflex způsoben docela dobře a je vždy stejný v obou rukou. S ochablou parézou ruky reflex klesá nebo zcela chybí na straně léze, což naznačuje, že mícha v cervikální oblasti byla během porodu poškozena.

  Aby způsobil tento reflex, lékař položí dítě na dlaň obličejem dolů. Poté lehce stiskne prst prstem po páteři dítěte zdola nahoru od kostry ke krku. V reakci na to, páteř se ohýbá, je prodloužení paží a nohou, hlava stoupá. Kontrola tohoto reflexu poskytne lékaři informace o fungování míchy po celé její délce. Často je to pro dítě nepříjemné a on reaguje s pláčem. Reflexní reflex je obvykle dobře vyjádřen během prvního měsíce života novorozence, postupně oslabuje a do konce třetího měsíce úplně zmizí..

  U novorozenců s porodním poškozením krční míchy nedochází ke zvedání hlavy, to znamená, že restartování Reflexu je „dekapitováno“..

  Reflexní podpora je velmi důležitá pro posouzení stavu centrálního nervového systému novorozence. Normálně vypadá reflex takto: pokud vezmete novorozence pod podpaží, reflexně ohne nohy v kyčelních a kolenních kloubech. Současně, pokud jej položíte na podpěru, natáhne vaše nohy a pevně se opře o celou plochu stolu celou nohou, takže „stojí“ až 10 sekund.

  Normálně je podpůrný reflex konstantní, dobře definovaný a postupně mizí ve věku 4–5 týdnů. V případě traumatu nervového systému se dítě může spolehnout na ponožky, někdy dokonce i na kříži nohou, což ukazuje na lézi motorické (pyramidální) cesty vedoucí od mozkové kůry do míchy.

  Automatický chodový reflex nebo krokový reflex

  Při podepření nohou při mírném náklonu těla dopředu dítě provádí krokové pohyby. Tento reflex je normálně dobře indukován u všech novorozenců a zmizí do 2 měsíců života..
  Hodnocení reflexu automatické chůze je pro lékaře velmi důležité, protože pomáhá identifikovat místo poškození nervového systému a jeho stupeň.

  Alarmujícími znaky jsou absence reflexu automatické chůze nebo chůze na špičkách se zkříženýma nohama.

  Bauer Crawl Reflex

  Tento reflex je způsoben následujícím způsobem: ruka se položí na nohy novorozence položeného na jeho žaludek, v reakci na to dítě začne provádět plazivé pohyby. Tento reflex je obvykle způsoben u všech novorozenců a trvá až 4 měsíce a poté mizí. Vyhodnocení reflexu má pro lékaře velkou diagnostickou hodnotu.

  Podstata reflexu spočívá v tom, že novorozenec, položený na břiše, rychle otočí hlavu ke straně a snaží se ji zvednout, jako by si poskytl příležitost dýchat.
  Tento reflex se projevuje od prvního dne života u všech zdravých novorozenců bez výjimky. Snížení nebo zmizení tohoto reflexu může být buď se zvlášť závažným poškozením horních krčních segmentů míchy, nebo s patologií mozku.

  Vyhodnocení ochranného reflexu pomůže lékaři včas identifikovat patologii nervového systému u novorozence.

  Trhnout nohou

  Tento reflex je způsoben následujícím způsobem: pokud pečlivě píchnete každou podrážku dítěte jehlou, nohy se ohnou ve všech kloubech.

  Reflex by měl být vyvolán rovnoměrně na obou stranách. Absence reflexu naznačuje poškození dolní míchy dítěte.

  Kromě těchto reflexů lékař vyhodnocuje další skupinu reflexů - tzv. Cervikálně-tonické nebo posotonické reflexy, které zajišťují fixaci a polohu těla v klidu a při pohybu.

  Tyto reflexy obvykle zmizí během prvních 2-3 měsíců. Zpoždění zpětného vývoje tonických reflexů (nad 4 měsíce) naznačuje poškození centrálního nervového systému novorozence. Trvalé tonické reflexy brání dalšímu vývoji pohybů dítěte, formování jemných pohybových schopností.
  Takže jak se nepodmíněné a cervikálně-tonické reflexy odezní, dítě začne držet hlavu, sedět, stát, chodit a provádět další dobrovolné pohyby.

  Články O Neplodnosti