Hlavní Testy

Co je hCG během těhotenství a může být analýza mylná v raných stádiích?

Navzdory skutečnosti, že chorionický gonadotropin (hCG) se nazývá „těhotenský hormon“, je nutné ho vzít k pacientům obou pohlaví. Studie vám umožní sledovat, zda je intrauterinní vývoj plodu správný, a také určit některé zhoubné nádory v raných stádiích..

Náklady na analýzu jsou 550 - 600 rublů. Možná jeho volný výkon ve státní gynekologii. Analýza je povinná, pokud je žena registrována pro těhotenství, dynamické sledování těhotenství, podezření na potrat a také při provádění prenatálního trojitého testu..

Měli byste pochopit, jaký je to hormon, jaké funkce v lidském těle vykonává a také jaká je specifičnost studie..

Co je hCG během těhotenství?

Normálně se hCG v krvi začíná zvyšovat poté, co se oplodněné vajíčko připojí ke sliznici stěny dělohy. Hormon je gonadotropin. Jeho hlavní úlohou je regulovat normální fungování genitálních žláz. Pokud u žen stoupá během těhotenství a je známkou jeho normálního průběhu, pak je jeho detekce u mužů známkou rakoviny.

Biologickou úlohou hormonu je udržovat stabilitu luteum v těle po dobu 10-12 týdnů. Je třeba poznamenat, že doba existence corpus luteum po vzdělávání mimo těhotenství nepřesahuje 2 týdny. Po 10 až 12 týdnech placenta začne samostatně syntetizovat estrogen a progesteron. Hladina progesteronu produkovaného corpus luteum významně převyšuje jeho hladinu u těhotných žen.

Známou funkcí hCG je zvýšení sekreční funkce glukokortikoidů v kůře nadledvin. Jejich zvýšení umožňuje ženskému tělu přizpůsobit se poloze dítěte. Glukokortikoidy navíc vykazují imunosupresivní vlastnosti, které mírně potlačují imunitu ženy. To je nezbytné, aby ochranné systémy budoucí matky nevytrhaly polovinu mimozemského genetického materiálu, který je vyvíjejícím se dítětem.

Bez normální hladiny hCG je tedy normální fungování a vývoj placenty nemožné, a proto obecně těhotenství.

Když se hCG začne produkovat během těhotenství?

Hormon se tvoří 6. až 8. den po soutoku vajíčka a spermií. Maximální koncentrace se nachází v období od 7 do 11 týdnů. Poté se jeho hodnota začíná snižovat. Proto je vysoká úroveň uvažovaného laboratorního ukazatele v biomateriálu v rané fázi normální fyziologický jev.

Zvýšený obsah chorionického gonadotropinu po skončení druhého trimestru však může naznačovat chromozomální mutace ve vyvíjejícím se plodu. U mužů a žen, které nemají dítě, by analýza měla ukázat negativní výsledek nebo minimální hodnotu (ne více než 5 mU / ml u žen a méně než 2,5 u mužů)..

Beta hCG - co to je?

Pro zodpovězení této otázky je nejprve nezbytné pochopit chemickou strukturu molekuly samotného hormonu. Je známo, že hCG se skládá ze dvou podjednotek:

 • alfa není jedinečná struktura, jeho struktura je podobná podjednotkám luteinizačního, folikuly stimulujícího a hormonu stimulujícího štítnou žlázu;
 • beta je jedinečná součást hormonu, která se skládá ze 145 aminokyselin. Vyznačuje se specifickými funkčními a biologickými vlastnostmi..

Je to jedinečnost beta podjednotky hCG, která ji umožňuje nalézt ve studovaném biologickém materiálu.

Důležité: koncentrace beta-hCG se nejprve zvyšuje v krvi, v moči, indikátor dosahuje hodnoty dostatečné pro diagnózu o 1-2 dny později. Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu při provádění zkoušky..

HCG a beta hCG - jaký je rozdíl?

Beta-hCG je strukturální součástí molekuly chorionického gonadotropinu. Zvažte hlavní indikace pro jmenování analýzy pro hCG a beta-hCG.

Potřeba výzkumu určuje lékař, gynekolog, endokrinolog, onkolog nebo urolog. Indikace pro jmenování:

 • potřeba potvrdit těhotenství v rané fázi;
 • sledování průběhu těhotenství;
 • provádění prenatálních screeningů k identifikaci malformací plodu;

Analýza hCG se provádí také na amenoreu, podezření na mimoděložní těhotenství, diagnózu trofoblastických patologií atd..

U mužů se známkami maligních novotvarů ve varlatech se provádí studie..

Hladina beta-hCG je stanovena v případech podezření na vícenásobné těhotenství a také na sledování jejího normálního průběhu. Kromě toho lékař předepíše analýzu, pokud existuje hrozba potratu nebo spontánního potratu. Studie je nutná k potvrzení úspěšného umělého přerušení těhotenství a ke zjištění důvodů absence menstruace.

Podle několika údajů je známo, že hodnota beta-hCG se zvyšuje s onkologickými onemocněními mléčných žláz. Proto se určuje v případech podezření na rakovinu.

Jaký je rozdíl mezi hCG free a total?

Lidská krev obsahuje dvě isoformy hormonu: volný (nevázaný) a dimerický (vázaný, intaktní). Pouze dimerní forma má biologickou aktivitu.

Pokroky v moderní technologii nám umožňují určit hodnotu:

 • dimerní formy;
 • zdarma beta hCG;
 • celková beta-hCG (neporušená forma + volná forma podjednotky beta-hCG).

Odchylka beta podjednotky od normy je dostatečným důvodem pro provedení rozšířené diagnózy ženy. V tomto případě je velmi pravděpodobné, že u plodu vzniknou abnormality, například Downův nebo Edwardsův syndrom..

Může se HCG mýlit v časném těhotenství??

Ano, výsledky studie mohou ukázat falešně negativní výsledek. Taková chyba je možná, pokud žena prošla biomateriálem (krev, moč) pro analýzu příliš brzy, když od početí uplynulo méně než 5 dní. V tomto případě se získá falešně negativní výsledek analýzy hCG.

Aby bylo možné přesně vybrat normální hodnoty pro každého pacienta, je nutné znát gestační věk, a to až týden. Samostatná studie o hodnotě chorionického gonadotropinu však nestačí k tomu, aby se konečně prokázala skutečnost těhotenství. Měl by být proveden další ultrazvuk..

S výslovným vyloučením možnosti těhotenství je naléhavě provedena komplexní diagnóza. Protože existuje vysoká pravděpodobnost rozvoje maligního nádoru v těle, který je zdrojem hormonálních látek.

Je třeba zdůraznit samostatné případy. Podle statistik má asi 2% žen vysokou míru analýzy chorionického gonadotropinu. Důvod takových falešně pozitivních údajů je pravděpodobně způsoben porušením hormonálního stavu pacienta nebo onkopatologií.

Je možné, že u těhotných žen je zaznamenán negativní výsledek na hCG. Fenomén v důsledku pozdní implantace embrya nebo mimoděložního těhotenství.

Správná příprava k analýze

Aby se snížilo riziko chybných výsledků, je třeba věnovat pozornost pravidlům přípravy. Biomateriál se podává od 8 do 10,00 ráno, po 8-12 hodinách od okamžiku posledního jídla. Analýzu lze nechat biomateriál odebrat pacientovi 4 hodiny po požití lehkého občerstvení.

Kapalina před užitím biomateriálu může být spotřebována v neomezeném množství. Je důležité, aby to nebylo sladké a bez plynu. Pomůže to usnadnit venepunkci a shromáždí dostatek krve pro analýzu..

1 den před návštěvou laboratorního oddělení se musíte vzdát sportovního tréninku za účelem hormonální diagnostiky. Protože fyzická aktivita, spolu s emocionální, stimuluje činnost endokrinních žláz. To může způsobit falešné výsledky. Ze stejného důvodu není povolen alkohol a kouření 3 hodiny před užitím biomateriálu.

Dva dny před studií by měl být vyloučen příjem alkoholu..

Co se hCG měří??

Standardní jednotky pro hCG jsou mU / ml. Různá laboratorní oddělení však mohou používat své jednotky, které se liší od prezentovaných jednotek. Proto při interpretaci získaných výsledků a jejich porovnání s normou byste měli nejprve věnovat pozornost měrným jednotkám.

Hladina hormonů závisí na týdnu těhotenství pacienta.

Enzymaticky vázaný imunosorbentový test se používá ke stanovení koncentrace uvažovaného laboratorního kritéria a jeho izoforem. Je založen na specifické reakci mezi antigenem a protilátkou. Výhody metody: schopnost stanovit extrémně nízké koncentrace látek, přijatelné náklady a rychlé dodací lhůty.

Na státních klinikách závisí termín na pracovní zátěži laboratoře. Čekání na výsledky analýzy v soukromé laboratoři trvá 1 den. Většina soukromých laboratoří však poskytuje rychlé zkušební služby, aby zjistila přesné výsledky 1-2 hodiny po odběru biomateriálu.

Souhrn hCG během těhotenství

Abychom to shrnuli, měli bychom shrnout informace o chorionickém gonadotropinu:

 • bez dostatečné produkce hCG genitálními žlázami není možný normální průběh těhotenství;
 • maximální hodnoty indikátoru jsou dosaženy v prvním trimestru, poté se jeho obsah začíná snižovat;
 • pokud dospělá negravidní žena nebo muž má vysoké hodnoty hCG, je naléhavě nutné podrobit se diagnóze, aby se identifikovaly markery rakoviny. Protože zhoubné nádory aktivně produkují látky podobné chemickým strukturám;
 • zásadní pro získání přesných výsledků výzkumu je to, jak se na něj žena připravila. Po dlouhodobém hladovění je důležité brát biomateriál na lačný žaludek. Pití velkého množství tekutiny významně usnadní proces odběru krve;
 • analýza na hCG je předepsána, pokud je nutné potvrdit skutečnost těhotenství, přítomnost patologií pohlavních žláz endokrinního systému, jakož i podezření na rakovinu. O otázce typu studie (celkový chorionický gonadotropin, beta-hCG) rozhoduje výhradně specialista.

V roce 2014 promovala s vyznamenáním na Vysokém školství federálního státního rozpočtu na Orenburgské státní univerzitě s titulem mikrobiologie. Absolvent postgraduálního studia FSBEI na VŠ v Orenburgu.

V roce 2015 Ústav buněčné a intracelulární symbiózy uralské pobočky Ruské akademie věd absolvoval pokročilé školení v doplňkovém profesním programu „Bakteriologie“.

Laureát all-ruské soutěže o nejlepší vědeckou práci v nominaci "Biologické vědy" v roce 2017.

Analýza HCG: Proč darovat, což ukazuje a jaká je role v období porodu dítěte?

V prvních týdnech těhotenství se žena podrobuje řadě klinických vyšetření, od dárcovství krve po ultrazvuk. Jedním z hlavních průzkumů potvrzujících početí je analýza hCG. Ukazateli tohoto hormonu můžete také určit, zda se plod vyvíjí normálně. Jaká je tato analýza, kdy ji vzít a zda je nutné takovou studii provést??

Co je hCG?

HCG - co to je? Lidský chorionický gonadotropin - takto se tato zkratka dešifruje. Při absenci patologických procesů probíhajících v lidském těle se produkuje výhradně během těhotenství, což je ve skutečnosti signál pro početí.

Chorionický hormon se začíná syntetizovat v těle nastávající matky po oplodnění a je produkován nejprve gestačním vajíčkem a po vytvoření trofoblastu se tento prekurzor placenty již podílí na produkci hCG. To je důvod, proč analýza hCG ukazuje pozitivní výsledek nějakou dobu po oplodnění vajíčka.

HCG se skládá z páru různých podjednotek - alfa a beta. Současně je první identický s podjednotkami alfa hormonů produkovaných v hypofýze. V případě chorionického hormonu je určen beta složkou.

Jaký je význam chorionického hormonu během těhotenství? Krevní nebo močový test na hCG je velmi důležitým krokem v diagnostice řady patologických stavů, a to jak ve vývoji plodu, tak v práci těla nastávající matky jako celku..

Co dává analýzu hCG?

Chcete-li pochopit, proč tuto analýzu provést, musíte vědět, proč je potřeba chorionický hormon:

 • v 1. trimestru těhotenství pomáhá stimulovat syntézu estrogenu a progesteronu;
 • zabraňuje resorpci corpus luteum;
 • snižuje agresivní reakci imunitního systému nastávající matky na buňky embrya, což je typické pro první týdny těhotenství;
 • přispívá k normální a včasné restrukturalizaci ženského těla, která je charakteristická pro období porodu dítěte;
 • má stimulační účinek na nadledvinky a pohlavní žlázy embrya;
 • se aktivně podílí na procesech sexuální diferenciace u mužských embryí.

Účel klinického hodnocení

Lékař může předepsat vyšetření k určení chorionického hormonu v následujících případech:

 • pro včasnou diagnostiku těhotenství;
 • za účelem sledování dynamiky těhotenství;
 • identifikovat patologie, abnormality ve vývoji embrya;
 • aby se vyloučil vývoj mimoděložního připoutání plodu;
 • za účelem posouzení současného stavu reprodukčních orgánů po umělém ukončení těhotenství;
 • určit nebo vyloučit možnou hrozbu potratu;
 • pro diagnostiku amenorey a nádorů.

Kromě toho lze analýzu hCG přiřadit nejen ženám, ale i mužům. Například pomocí analýzy přítomnosti tohoto hormonu v lidském těle lze zjistit, zda se vyvíjí testikulární nádor..

Hodnota hladiny hCG během těhotenství

Funkce tohoto hormonu v těle nastávající matky je velmi důležitá. Ukazatele HCG v prvním trimestru porodu dítěte postupně rostou, díky čemuž se těhotenství ve skutečnosti vyvíjí bezpečně. Důvodem je skutečnost, že zahajuje všechny procesy nezbytné pro plné nošení dítěte.

Gonadotropin se během porodu vylučuje ledvinami, proto vychází z moči. Lze jej tedy definovat jako darování krve a moči. A na tomto principu fungují všechny rychlé těhotenské testy.

V jaký den po početí je možné určit těhotenství pomocí hCG?

Jak dlouho mohu určit gonadotropin v těle nastávající matky? Pokud se provede krevní test na hCG, aby se určilo, zda těhotenství nastalo nebo ne, může být studie provedena již od 8. dne po předpokládaném datu početí. Současně je užitečné pochopit, že v tak rané době není koncentrace gonadotropinu stále tak vysoká, že testy a analýzy „vidí“ - v této době mohou být výsledky studií falešně negativní. Proto je vhodnější provést analýzu několik dní po zpoždění menstruace.

Někdy, s cílem vyloučit mimoděložní těhotenství nebo blednutí vývoje plodu, lékař předepíše trojitou analýzu. To znamená, že biomateriál, nejčastěji je to krev, je podáván třikrát s frekvencí 2-3 dny. Kromě toho se s cílem získat nejspolehlivější údaje doporučuje provést analýzu současně..

Růst ukazatelů odpovídajících regulačním údajům bude potvrzením, že těhotenství se vyvíjí normálně. Při nedostatečném růstu hCG v krvi nastávající matky můžeme hovořit o vývoji patologie nebo abnormalit v těle dítěte i v těle budoucí matky..

Pozornost! Regulační ukazatele chorionického gonadotropinu v každé laboratoři se mohou lišit. Proto je velmi důležité věnovat pozornost normám uvedeným ve formuláři. Pokud tam nejsou, musíte požádat o poskytnutí.

Normy

Takže, když se provede krevní a močový test na hCG a co to ukazuje, už jsme to zjistili. Nyní se podívejme, jaké indexy gonadotropinů by měly být k určení, zda je vývoj plodu normální.

Důležité! Dešifrovací analýzu hCG by měl provádět výhradně odborník. Pouze kvalifikovaný lékař bude schopen určit, zda existují nějaké odchylky v indikacích a zda je nutné provést jinou studii, aby se potvrdila nebo vyvrátila jedna nebo druhá diagnóza..

Jak již bylo zmíněno výše, hladina hCG závisí na gestačním věku. Pro větší přehlednost jsme tyto údaje zredukovali do níže uvedené tabulky.

Těhotenství, týdenStandardní koncentrace hCG, med / ml
1-225-300
2-31500-5000
3-410000-30000
4-520000-100000
5-620000-135000
6-750000-165000
7-850000-185000
8-950000-195000
9-1050000-19500
11-1250000-200000
13-1420000-105000
15-2520000-95000
26-3710000-60000

Normální a pravidelná dynamika růstu hormonu naznačuje plný vývoj těhotenství. V prvních 12 týdnech je růst hCG velmi rychlý a hladiny gonadotropinu se zvyšují téměř 2krát každé 2-3 dny.

Nejvyšší hladina hormonu je pozorována během tvorby placentární membrány - po dobu 10-12 týdnů těhotenství. A doslova po několika týdnech začíná hladina hCG postupně klesat.

Chtěl bych zopakovat, že přesnost studie by měla být vyhodnocena podle normativních ukazatelů laboratoře, kde se provádí analýza a odhaduje se hladina hormonů.

Přečtěte si, jaké jsou příčiny odchylek gonadotropinu od normy?

Jaká je snížená hladina hCG?

Jak již bylo zmíněno, krevní test na hCG může určit, zda je těhotenství normální. Co tato odchylka od normy znamená??

Snížené hladiny gonadotropinu mohou naznačovat takové patologie těhotenství:

 • riziko potratu;
 • prenatální smrt embrya;
 • chromozomální abnormality;
 • intrauterinní zpomalení růstu embrya;
 • fetoplacentální nedostatečnost a předčasné stárnutí placentární membrány.

A pokud výsledky studie ukážou sníženou hladinu hormonu, pak je to příležitost k naléhavé konzultaci s odborníkem.

Jaká je zvýšená hladina hCG??

Pokud koncentrace chorionického gonadotropinu překročí normální hodnoty, můžeme hovořit o následujících stavech:

 • rozvoj mnohočetného těhotenství;
 • chromozomální abnormality, vývoj malformací a jiných genetických chorob plodu - hypoxie, malformace, Downův syndrom atd.;
 • diabetes u nastávající matky;
 • preeklampsie;
 • vývoj trofoblastického nádoru.

Také vysoká koncentrace hCG v těle nastávající matky může být v léčbě patologických stavů založených na chorionickém gonadotropinu. Kromě toho často vysoké hladiny gonadotropinu mohou být spojeny s nesprávným těhotenstvím.

V podmínkách nesouvisejících s těhotenstvím může vysoká hladina hCG v těle naznačovat tyto stavy:

 • vývoj nádorových lézí varlat, přívěsků, dělohy, orgánů trávicího traktu atd.;
 • nádory z embryonální tkáně - chorikarcinom, chorioepitel, sklípková váčka a její relaps;
 • užívání gestagenních drog;
 • časné období po umělém ukončení těhotenství kdykoli po zákroku, pokud existují podezření ohledně užitečnosti vývoje plodu embrya.

Čtěte dále a uvidíte, co krevní test hCG ukazuje na mrtvé těhotenství?

HCG při zmeškaném těhotenství

Krevní test na hCG během zmrazeného těhotenství bude buď na stejné úrovni, nebo začne klesat. Vše záleží na tom, kdy došlo k zastavení vývoje embryí. A to je celkem logické: plod se nevyvíjí, životní aktivita jeho placentární membrány přestává, a proto přestává uvolňovat hormon. Pokud jde o diagnózu takového patologického stavu, nedoporučuje se to posuzovat pouze klinickou studií.

Je velmi důležité konzultovat odborníka s abnormální dynamikou růstu hCG. Spolu s klinickou studií je v případě potřeby předepsáno také ultrazvukové vyšetření. A pokud během ultrazvuku nebude slyšet tep, pak opravdu mluvíme o zamrzlém těhotenství.

Taková patologie může být způsobena následujícími důvody:

 • chromozomální abnormality - obvykle se vyskytují až 10 týdnů;
 • infekční choroby vyskytující se v těle nastávající matky;
 • abnormální vývoj děložní dutiny - jedná se hlavně o patologii, jako je děloha se dvěma rohlíky;
 • trombofilie - porucha krvácení.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/06/xgch-po-dnjam-posle-ovuljacii-300x189.jpg "alt = "HCG" width = "300" height = "189" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/06/xgch-po-dnjam-posle-ovuljacii- 300x189.jpg 300w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/06/xgch-po-dnjam-posle-ovuljacii.jpg 660w "velikosti =" (maximální šířka: 300px) 100vw, 300px " /> Pokud po zjištění skutečnosti, že těhotenství zmizelo, plod samovolně nevyjde, je třeba předepsat postup kyretáže, což vylučuje možnost vzniku infekce v reprodukčním systému ženy. úplné vyšetření, které určí příčinu tohoto patologického jevu.

Co ukáže analýzu hCG s ektopickou implantací embrya?

Při mimoděložním připojení gestačního vajíčka se obvykle snižuje hladina chorionického gonadotropinu. Často se však vyskytují i ​​případy, kdy indexy gonadotropinu jsou v normálních mezích. Proto v případech podezření na mimoděložní těhotenství budou informativní ukazatele několika studií..

V tomto případě je vhodné provést trojnásobnou analýzu. Pokud je tedy dynamika růstu koncentrace hormonů slabá, můžeme opravdu mluvit o mimoděložním nebo mrtvém těhotenství..

Závěr

Na konci této publikace bych rád shrnul: klinická analýza ke stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu je velmi důležitá v prvním trimestru těhotenství.

Podle získaných ukazatelů se lze dozvědět o plnohodnotném růstu embrya a vyloučit rizika vzniku jakýchkoli patologických stavů jak u nenarozeného dítěte, tak u samotné matky. Proto neopouštějte plánované provedení analýzy, pokud vám předepisuje reprodukční lékař nebo gynekolog.

Kromě toho je třeba připomenout, že výsledky krevního testu hCG by měly být dešifrovány výhradně odborníkem, přičemž je třeba zohlednit normy laboratoře, ve které byla provedena klinická studie biomateriálu..

Už jste někdy provedli test hCG? Pokud ano, s čím to souviselo a co studie ukázala? Sdílejte s námi a našimi čtenáři zajímavé a případně i velmi užitečné informace pro někoho, zanechte svůj názor a připomínky na konci publikace..

Podmínky, za nichž mohou hladiny hCG stoupat a klesat

Každý slyšel o hCG, ale málokdo pochopil, co to znamená. Často se věří, že tento ukazatel je určen pouze u těhotných žen, ale není tomu tak. Nyní zjistíme, co to je, kdo to určuje a za jakým účelem.

Co je hCG??

HCG (lidský chorionický gonadotropin), hCG (chorionický gonadotropin) je glykoprotein s molekulovou hmotností 36,7 kilodaltonů.

Ve své struktuře je hCG podobný hypofyzárním gonadotropinům, například tyreostimulační (TSH), folikuly stimulující (FSH) a luteinizační hormony (LH). Chorionický gonadotropin, stejně jako je, sestává ze dvou podjednotek (alfa a beta), které jsou spojeny nekovalentními vazbami.

Struktura molekuly HCG

Alfa podjednotka je podobná u všech čtyř hormonů. Má molekulovou hmotnost 14,5 kDa a je kódován jediným genem. Alfa podjednotka se skládá z 92 aminokyselin. Hlavní rozdíl mezi hormony je dán strukturou beta podjednotky.

Beta podjednotka hypofyzárních gonadotropinů sestává ze 114-145 aminokyselinových zbytků. V hCG má molekulovou hmotnost asi 22 kDa. Obrázek 1 ukazuje diagram homologie (podobnosti) beta podjednotky chorionického gonadotropinu s LH, FSH, TSH.

Podjednotka hCG beta je nejpodobnější luteinizačnímu hormonu (75%). To je způsobeno tím, že interagují se stejným receptorem. Stupeň homologie s folikuly stimulujícím hormonem je někde kolem 35% as thyrotropinem - 46%.

Definicí chorionického gonadotropinu se rozumí studium úrovně beta podjednotky nebo β-hCG, to znamená, že mezi těmito dvěma pojmy neexistuje žádný rozdíl..

Kde je syntetizován chorionický gonadotropin?

Hlavním místem syntézy je trofoblast (syncytiální vrstva). Zkusme přijít na to, jak se vytváří od okamžiku početí. Po oplodnění vajíčka spermatickou buňkou dochází k intenzivnímu dělení buněk. Na konci prvního týdne se vytvoří embryo, jehož vnější část se nazývá trofoblast. Trofoblast, který se spojuje s endometrií, tvoří syncytiotrofoblast. V budoucnu se z něj stane chorion, který bude sloužit jako začátek vývoje placenty.

Trofoblast tak zajišťuje připojení embrya k děložní stěně (endometrium) a podporuje vývoj placenty, jejíž hlavní funkcí je zajištění metabolismu mezi matkou a dítětem.

V těhotném stavu vylučuje chorion chorionický gonadotropin. Důležitá je také syntéza progesteronu vylučovaného corpus luteum vaječníku. HCG podporuje konstantní koncentraci progesteronu, poté se začíná vylučovat placentou.

Absence corpus luteum a v důsledku toho nízký obsah progesteronu může vést k potratu (potraty).

Funkce HCG

Hlavní role hCG je:

 • udržování sekrece progesteronu corpus luteum a placentou;
 • podporuje tvorbu chorionu, zvýšení počtu klků, jejich výživu;
 • zvýšená syntéza hormonů kůry nadledvin - přizpůsobení těla těhotenství. Glukokortikoidy potlačují imunitní reakce zaměřené na odmítnutí dítěte tělem matky, protože plod tvoří 50% cizích otcových antigenů;
 • podporuje produkci pohlavních hormonů (estrogenů), zrání mužského reprodukčního systému.

Téměř všechny ženy vědí, že hladiny hCG jsou známkou těhotenství. To je založeno na mechanismu působení testovacích proužků. Pointa je, že pomocí imunochromatografického testu můžete zjistit přítomnost chorionického gonadotropinu v moči. Jeho přítomnost naznačuje 90% pravděpodobnost těhotenství.

U mužů a žen může být tento hormon stanoven v případě nádoru..

Na fórech se někdy objevují zprávy, že hladina hCG neprokázala těhotenství, ale později se ukázalo, že žena byla v pozici. Tato situace by mohla nastat v důsledku nesprávného zavedení ovulačního kalendáře, který vedl k včasnému provedení analýzy.

Správný výpočet gestačního věku může pomoci kalkulačce hCG online. Musíte zadat den cyklu, po ovulaci nebo opožděné menstruaci, a také hladinu hCG, po které kalkulačka vypočítá přibližné období v týdnech. Studie úrovně chorionického gonadotropinu v dynamice nám umožní posoudit vývoj těhotenství. Kalkulačka vám řekne o rychlosti růstu hormonu, vysvětlí, zda je to normální nebo ne..

Příprava HCG analýzy

Materiálem studie je žilní krev. Příprava je jednoduchá a sestává z následujícího:

 • krev musí být darována 4. - 5. den opožděné menstruace pro přesnější výsledek k potvrzení těhotné polohy;
 • měla by se zdržet fyzického a emočního přetížení, a to nejen proto, že se týká přípravy k analýze (těhotné ženy by se měly postarat o své tělo);
 • je vhodnější darovat krev na lačný žaludek, aby byl vhodný pro výzkum;
 • Je přísně zakázáno pít alkohol před jakýmkoli testem, a ještě více, pokud máte podezření na těhotenství.

Kde mohu darovat krev pro hCG??

Krevní test na chorionický gonadotropin může být proveden jako součást programu CHI na klinice, ke které jste připojeni (zdarma). Soukromé kliniky se také podílejí na stanovení hladiny hormonu v krvi..

Kolik stojí krevní test hCG?

V důsledku sledování cen na různých místech populárních lékařských společností zapojených do klinického laboratorního výzkumu bylo zjištěno, že v průměru budou náklady na analýzu hladiny chorionického gonadotropinu (β-hCG) asi 400 - 600 rublů..

Jaké jsou indikace pro stanovení hCG??

HCG krevní test je předepsán:

 • potvrzení těhotenství a hodnocení jeho průběhu;
 • během potratu posuzují kvalitu potratu;
 • zjistit důvod nepřítomnosti menstruačního krvácení (těhotenství je vyvráceno);
 • podezření na přítomnost neoplazie vaječníků a varlat (u mužů, žen bez těhotenství);
 • diagnóza formací schopných sekretovat tento hormon.

Normální hCG

U mužů a žen, které nejsou těhotné, obsah hCG obvykle nepřesahuje 5 mU / ml nebo 5 U / l. Během těhotenství se koncentrace hCG zvyšuje se zvyšujícím se gestačním věkem.

Tabulka 1 uvádí referenční hodnoty hladiny hCG v závislosti na délce těhotenství.

Tabulka 1. Týdny těhotenství a hladiny hCG

Gestační věkChorionická hladina gonadotropinu
První - druhý týden5 - 25 mU / ml
Třetí až čtvrtý týden25 - 156 mU / ml
Čtvrtý až pátý týden101 - 4870 mU / ml
Pátý až šestý týden1110 - 31500 mU / ml
Šestý - sedmý týden2560 - 82300 mU / ml
Sedmý - osmý týden23100 - 151000 mU / ml
Osmý až devátý týden27300 - 233000 mU / ml
Devátý až třináctý týden20900 - 291000 mU / ml
Třináctý - osmnáctý týden6140 - 103000 mU / ml
Osmnáctý až dvacátý třetí týden4720 - 80 100 mU / ml
Dvacet-třetí - čtyřicet-první týdny2700 - 7810 mU / ml

Maximální koncentrace hCG v 11. týdnu dosáhne 291 000 mU / ml. Od druhého trimestru pak začne klesat obsah hCG, protože část funkcí pro syntézu hormonů přebírá placentu.

Pokud je obsah hCG v krvi 5 - 25 mU / ml, neumožňuje nám říci o přítomnosti těhotenství se 100% jistotou. Je nutné znovu darovat krev za pár dní, kde je pravděpodobnější, že dojde k přesnému závěru o přítomnosti embrya..

V případě abnormalit ve vývoji těhotenství bude hladina hCG snížena nebo zvýšena. Je nutné pečlivě sledovat průběh těhotenství..

Nízká hCG

Nízký obsah hCG může znamenat mimoděložní těhotenství, hrozbu potratu, patologii placenty. Rozšířený seznam příčin snížených hladin chorionického gonadotropinu je uveden v tabulce 2.

Tabulka 2. Důvody nízkého hCG

U těhotných ženU těhotných žen a mužů
 1. Přítomnost mimoděložního těhotenství.
 2. Zmrazené těhotenství.
 3. Vnitřní smrt plodu (2. - 3. trimestr).
 4. Hrozba potratu.
 5. Nedostatečné fungování placenty.
 1. Účinná terapie dříve diagnostikovaného nádoru.

Nízká koncentrace hCG vyžaduje pečlivou pozornost pacienta, protože to může ovlivnit vývoj plodu, což způsobuje zpoždění zrání orgánů a tkání, má negativní vliv na placentu, v důsledku čehož je narušena dodávka kyslíku a živin plodu.

Vysoký hCG

Vysoká koncentrace hCG u těhotné ženy může naznačovat nesprávně stanovené období nebo počet embryí, jakož i gestózu nebo diabetes. Více podrobností o příčinách zvýšených hladin chorionického gonadotropinu je popsáno v tabulce 3.

Tabulka 3. Zvýšená koncentrace hCG s možnými příčinami

Příčiny vysokého HCG u těhotných ženPříčiny vysokého HCG u těhotných žen a mužů
 1. Několik bakterií. Hladina hormonů se zvyšuje úměrně jejich množství.
 2. Přítomnost gestózy (zvýšený krevní tlak, otoky, proteinurie).
 3. Vývoj cukrovky u matky.
 4. Tvorba malformace plodu.
 5. Užívání hormonálních léků.

 1. Před pěti dny potrat.
 2. Přijímání výrobků obsahujících hCG.
 3. Přítomnost cystického driftu, chorionický karcinom.
 4. Zhoubné novotvary varlat (seminom).
 5. Během menopauzy.
 6. V případě zhoršené funkce vylučování ledvin v důsledku hromadění hormonu v krvi.

Trochu o patologii

Chtěl bych se podrobněji věnovat těm patologickým stavům, které může změna hladiny chorionického gonadotropinu naznačit, aby se pacientům vysvětlil význam stanovení hCG, pokud někdo plně nerozumí.

Gestóza

Vysoké hladiny hCG mohou naznačovat rozvoj gestózy. Gestóza - stav, který je komplikací těhotenství, která je doprovázena zvýšením krevního tlaku (hypertenze), výskytem otoků, proteinurií (protein v moči). Ne nutně všechny tři projevy musí nastat současně. Existují různé kombinace symptomů gestózy..

Těžké formy preeklampsie - preeklampsie a eklampsie představují nebezpečí pro matku a dítě.

Příčinou je vazospazmus způsobený endoteliální dysfunkcí. Objem cirkulující krve klesá, krev zhušťuje, plazma prochází cévní stěnou do interstitia. Porucha funkce ledvin, zpomalení růstu plodu a hypoxie.

Léčba gestózy se provádí netrpělivě. Symptomatická terapie, tj. Nízký krevní tlak, zlepšení mikrocirkulace, v případě potřeby antikonvulziva.

Drift bublin

Drift bublin je poměrně vzácná patologie. Kvůli netvořené placentě dochází k úmrtí plodu, místo toho k cystám naplněným tekutinou. Důvodem jsou chromozomální abnormality. Přiřaďte úplný a částečný cystický drift.

 1. Kompletní cystický drift - neexistují žádné mateřské chromozomy, existuje dvojitá sada otcovských. Plod umírá, ale děloha stále roste. Tento typ cystického driftu se vyznačuje vysokým rizikem maligní degenerace.
 2. Částečný cystický drift - existuje sada mateřských a dvou otcovských chromozomů. Detekuje se v 8 - 12 týdnech těhotenství.

V případě přechodu cystického driftu do stěn dělohy (invazivní charakter) může dojít k vnitřnímu krvácení.

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění cystického driftu kuretáží. K posouzení kvality terapie pomůže hladina hCG. Pokud se hormon nevrátí k normálu, pak v děloze dochází k patologickému růstu, je nutná opakovaná kyretáž.

Vakuová aspirace je nabízena těm, kteří si dále přejí mít děti. Materiál získaný v důsledku odstranění cystického driftu je odeslán do studie, aby se vyloučila možnost jeho degenerace.

Chorionepiteliom

Chorionepiteliom je maligní nádor z choriových klků. Nádor poškozuje krevní cévy a podporuje šíření metastáz. Chorionepiteliom se vyskytuje v důsledku cystického unášení. Klinickými projevy jsou krvácení z dělohy, horečka, bolest různé lokalizace, nevolnost, zvracení. Chorionepiteliom je léčen chemoterapií a protinádorovými léky. Příznivý výsledek existuje, pokud nádor nebyl metastázován a byla ovlivněna pouze děloha..

Testikulární malignity

Zhoubné nádory semenníků zahrnují:

 • Seminoma - nejčastější novotvar, který se vyznačuje časným vývojem metastáz;
 • teratomy;
 • chorionické karcinomy;
 • karcinom plodu.

Vývoj novotvarů je ovlivněn dědičností, kryptorchidismem (nevystoupená varlata v šourku), zvýšeným množstvím estrogenu. To však neznamená, že v přítomnosti těchto rizikových faktorů se nádor nevyhnutelně vyvine. Je prostě nutné vzít v úvahu pravděpodobnost vzniku novotvaru.

Každý rok jsou úspěchy v kombinované léčbě nádorů varlat. Řada léčených pacientů má obnovení reprodukčních funkcí.

Závěr

Jaké závěry lze vyvodit ze všeho výše uvedeného??

 1. Hlavním cílem studia hladiny hCG je sledovat průběh těhotenství. Včasná detekovaná odchylka od normy vám umožní předepsat terapii a zabránit rozvoji nepříznivého výsledku.
 2. U mužů lze hCG určit, stejně jako u těhotných žen, s cílem diagnostikovat a vyhodnotit účinnost léčby nemocí, jako jsou nádory vaječníků, varlata, chorionepiteliom, cystický drift.
 3. Nízký obsah hCG a další metody výzkumu (ultrazvuk) vám umožní včas zjistit mimoděložní těhotenství a vyloučit možnost nepříznivého výsledku..

Správný průběh těhotenství zajistí budoucímu dítěti zdraví, proto je mimořádně důležité ošetřovat budoucí matky se zvláštní péčí.

Lidský choriový gonadotropin (hCG)

Obsah

Lidský choriový gonadotropin (hCG) [Upravit | upravit kód]

Lidský chorionický gonadotropin (hCG; synonyma: APL, biogonadil, CG, chorus, chorex, chorigon, chorion plus, choron, corgonject, follutein, glucor, gonadotrafon, gonatrafon LH, gonik, garvatropin, HCG lepory, necohexon bonex, predin, predalon, pregnesin, hniloba, primogonyl, profáza, profáza HP, rohoric, chorimon - veterinární injekční roztok, chorlon, prodávaný - veterinární injekční roztok) - jediný lék z celé řady zakázaných preparátů peptidových hormonů, jejichž použití v současnosti u mužů Název lze spolehlivě nastavit v ovládacím prvku dopingu. Tento hormon je produkován během těhotenství u žen a podporuje produkci estradiolu a progesteronu. Použití lidského chorionického gonadotropinu u mužů zvyšuje syntézu testosteronu v těle. Protože lidský chorionický gonadotropin není syntetizován u mužů, jeho přítomnost v moči sportovců naznačuje exogenní příjem tohoto hormonu v těle.

Lidský chorionický gonadotropin má luteinizační vlastnosti, protože odpovídá luteinizačnímu hormonu vytvořenému v přední hypofýze. V prvních 6 až 8 týdnech těhotenství umožňuje hCG další produkci estrogenu a gestagenu v luteu v těle. V důsledku toho začíná výroba těchto dvou hormonů v samotné placentě. HCG se získává z moči těhotných žen, protože se nezmění z krve na ledviny a vylučuje se močí. Komerčně dostupný hCG je suchá látka a je určen pro ženy i muže. Vstřikování lidského chorionického gonadotropinu u žen usnadňuje ovulaci, protože se projevuje v době zrání vajíčka a přispívá k jeho uvolňování. Podporuje produkci estrogenů a corpus luteum..

Lidský chorionický gonadotropin ve sportu [Upravit | upravit kód]

Hlavním důvodem, proč se sportovci zajímají o lidský chorionický gonadotropin, je to, že exogenní hCG má téměř stejné vlastnosti jako hypofyzární luteinizační hormon. U mužů luteinizační hormon stimuluje zárodečné buňky ve varlatech a zvyšuje produkci androgenních hormonů (testosteron). Injekční hCG je proto používán sportovci ke zvýšení produkce testosteronu. Lidský chorionický gonadotropin se nejčastěji používá v kombinaci s anabolickými steroidy (na konci nebo uprostřed steroidního cyklu). Jak již bylo uvedeno, zpětné anabolické steroidy inhibují tvorbu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, v důsledku čehož je snížena produkce testosteronu. Protože tělo normálně potřebuje čas, aby normalizovalo proces produkce testosteronu, dochází u sportovce po zastavení přípravy steroidů k ​​velmi obtížné přechodné fázi, která často prochází s významnou ztrátou síly a hmotnosti. Na konci kurzu steroidů pomáhá odebrat lidský chorionický gonadotropin vrátit varlata do původního stavu, včetně jejich velikosti. Dočasné injekce lidského chorionického gonadotropinu při užívání anabolických steroidů mohou zabránit atrofii varlat, takže mnoho sportovců bere hCG uprostřed steroidního cyklu po dobu 2-3 týdnů. Všimněte si, že právě v této době sportovec dosáhne svého nejlepšího úspěchu z hlediska hmotnosti a síly. To je vysvětleno skutečností, že na jedné straně má sportovec vysokou hladinu vlastního testosteronu v důsledku používání hCG, a na druhé straně existuje vysoká koncentrace anabolických účinných látek v krvi díky používání steroidů..

Většina sportovců stále užívá lidský chorionický gonadotropin na konci kurzu steroidů, aby se „nerozbilo“, to znamená, aby si zajistili lepší přechod k „přirozenému tréninku“. Přestože lidský chorionický gonadotropin velmi rychle vede k významnému zvýšení hladiny endogenního testosteronu, bohužel to není všelék v boji proti ztrátě síly a hmoty na konci steroidního cyklu. Jak bylo často pozorováno, sportovec v tomto případě podléhá opožděnému „přestávce“. To uvádí také americký lékař, Dr. Mauro Di Pasquale ve své knize „Užívání drog v amatérských sportech“ (Pasquale, 1984): „Sportovci používají HCG ke zmírnění negativních účinků, ke kterým dochází při dlouhodobém zastavení užívání steroidů. Tito sportovci se domnívají, že použití hCG jim pomůže rychle obnovit produkci testosteronu ve varlatech a uvést ji zpět do normálu. Tento názor je však stále chybný. ““ Faktem je, že ačkoli hCG stimuluje produkci testosteronu, neovlivňuje oblouk varlat hypotalamu - hypofýzy - a nevede k jeho obnovení. Po více či méně delším používání anabolických steroidů jsou hypotalamus a hypofýza stále v depresivním stavu a nadále v něm zůstávají při užívání hCG, protože testosteron produkovaný tělem v důsledku exogenního příjmu hCG potlačuje endogenní produkci luteinizačního hormonu. Jakmile skončí příjem hCG, je sportovec stále nucen projít fází zotavení. Příjem HCG ji pouze zdržuje.

Mnoho sportovců, kteří se specializují na kulturistiku, se bohužel stále domnívají, že lidský chorionický gonadotropin pomáhá při přípravě na soutěže: zpevňuje svaly, spaluje podkožní tuk, čímž lépe ukazuje linii postavy. Výňatek z knihy Dr. R. Kerra, Praktické použití anabolických steroidů atleti (Kerri, 1982), odstraňuje veškeré pochybnosti. Pokyny k použití lidského chorionického gonadotropinu jasně uvádějí, že hCG nemá žádný účinek na spalování tuků, chuť k jídlu, hlad nebo distribuci tuků. Rovněž jasně uvádí, že lidský chorionický gonadotropin se ukázal jako zcela zbytečný lék při léčbě obezity a nezrychluje proces spalování tuků s nízkokalorickou dietou..

Vedlejší účinky [Upravit | upravit kód]

Při užívání humánních chorionických přípravků gonadotropinů se mohou vyskytnout stejné nežádoucí účinky jako při užívání testosteronu. Se zvýšenou produkcí testosteronu se také zvyšují hladiny estrogenu, což může mít za následek gynekomastii (růst mléčných žláz). U mužů je patrný růst hrudníku. Někteří sportovci proto kombinují hCG s antiestrogeny. Sportovci také hovoří o častějším výskytu erekce a zvýšeném sexuálním zájmu. Ve vysokých dávkách může lék také způsobit akné a také kumulaci vody a minerálních solí v těle. Nejprve by měla být věnována pozornost poslední z výše uvedených, protože přebytečná voda může zase vést k oteklým, prasklým a vodnatým svalům. U velmi mladých sportovců může lidský chorionický gonadotropin, stejně jako anabolické steroidy, vést k předčasnému dokončení růstu kostí, což má za následek malý růst. Jeden z nežádoucích účinků, kterým by sportovci měli věnovat pozornost, je popsán v knize „Smrt v pokoji 2“ od B. Toldmana: „Zajímavým aspektem, který má za následek nesprávné užívání této drogy, je to, že si muži konečně jednou všimnou, že se cítí jako těhotné, protože začínají trpět plností, zvracením, ranní slabostí, to jsou všechny příznaky, které ženy obvykle potěší. “(citoval Ostapenko, Klestov, 2002).

Lidské chorionické gonadotropinové přípravky byly široce používány sportovci bývalé NDR s centrálně řízenou dopingovou praxí, kterou B. Berendonk podrobně popisuje ve své knize Doping (Berendonk, 1992)..

Použití gonadotropinů a faktorů uvolňujících gonadotropiny jako činidel, která zvyšují hladinu testosteronu v těle, jsou odborníci extrémně negativní, protože léky této skupiny v medicíně se používají buď jako diagnostické nástroje nebo k léčbě některých forem neplodnosti. Jak je vidět z výše uvedeného, ​​nemají žádný „normalizační“ účinek na funkční stav neuroendokrinního systému, ale pouze prodlužují „agónii“, dočasně se odkládají stranou, ale také prohlubují „poststeroidní“ jámu. Kromě toho je nadměrná stimulace hypotalamo-hypofyzárního a testikulárního systému plná extrémně nebezpečných vedlejších účinků až do rozvoje onkopatologie..

Bohužel nedostatek vědeckých informací (ve formě přístupné pro trenéra a sportovce) o účincích těchto léků na tělo sportovce podporuje šíření „zjevení“, jako jsou následující (zjistili jsme na internetu, citujte doslovně): „Po průběhu anabolických steroidů nebo růstových hormonů U inzulínových a štítných žláz je velmi důležité správně obnovit hormonální pozadí těla. U téměř všech dostupných materiálů na toto téma se doporučuje okamžitě absolvovat léčbu gonadotropinem. jaký je základ těchto doporučení? Ano, jen z obvyklé praxe. Jsem také praktikující a také mám výsledky pozorování sportovců jak během kurzů s různými drogami, tak po nich. Jednoduché recepty nemohou a neměly by, tato práce je příliš důležitá, jak pro zdraví sportovce, tak pro jeho další sportovní kariéru! Musíte začít povinným vyšetřením hormonálního systému. Samozřejmě musíte správně posoudit svůj stav v době zrušení kurzu, stejně jako anamnézu, a pak se obrátit na dobrý k lékaři, nejlépe sportovnímu. Bude možné skutečně posoudit stav hormonálního systému a v budoucnu pozorovat dynamiku změn, dokonce upravit váš stav, a také vzít nějaké léky. "To nebudeme komentovat. Navíc je to jen škoda, že lékaři samozřejmě existují." nejlépe sport. "kdo může poradit takhle a líto sportovcům, kteří těmto lékařům důvěřují.".

Výzkum [Upravit | upravit kód]

Negativní výsledky byly získány Nelsonem Vergelem během studie. Vergel je odborníkem na léčbu testosteronem a autorem Man's Guide, vědecké práce o používání testosteronu u mužů. Ve své studii endokrinologové porovnávali účinky tří látek: injekce 5000 PIECES hCG dvakrát týdně, injekce směsi testosteronu (Sustanon) v dávce 250 mg jednou za tři týdny a denní použití gelu obsahujícího 50 mg testosteronu. HCG použitý ve studii se jmenoval Pregnyl a vyráběl Oragon. Sustanon byl také produkován Oragonem a gel, který se zúčastnil studie, se jmenoval Testogel, produkovaný Scheringem. Vědci dali tyto látky po dobu šesti měsíců třem skupinám sestávajícím ze dvou desítek mužů s hypogonadismem (patologický stav způsobený nedostatečnou sekrecí androgenů). U všech mužů byly hladiny testosteronu pod 300 ng / dl, s normou 400–1 000 ng / dl. V důsledku toho hCG pouze zvětšil velikost varlat ve srovnání s jinými látkami. Tento účinek se zcela očekává, protože hCG má podobný účinek jako luteinizační hormon, který způsobuje růst varlat a zvýšenou produkci testosteronu.

V této studii se však ukázalo, že je zcela neočekávané, že hCG neovlivňuje koncentraci testosteronu v krvi. Proč se to stalo, vědci nevědí, v jiných dřívějších studiích hCG ovlivnila hladinu testosteronu. Možná jedním z důvodů je to, že subjekty v tomto pokusu byly ve věku mezi 18 a 29 lety a subjekty v jiných studiích byly mnohem starší.

V knize Anabolix 2006 od Williama Llelevelina je uveden další důvod, proč může být hCG v PCT užitečný: „Hlavní schopnost hCG je schopnost obnovit citlivost varlat na endogenní LH. Po dlouhém období nečinnosti je tato schopnost snížena a i když se produkce endogenního LH vrátila k normálu, neznamená to, že se testosteron také vrátil. Mnoho lidí ví, že pokud se varlata na kurzu snížila, pak jejich zotavení bez užívání drog trvá dlouho. HCG rychle vrátí velikost a funkčnost varlat. “ Tam autor uvádí doporučení pro přijetí: „Obvykle bychom neměli píchat více než 1500-3000 jednotek každé 4-5 dny po dobu 2-3 týdnů. Pokud zvýšíte dávku nebo frekvenci podávání, pak hCG sníží citlivost na LH v Leydigových buňkách, což nepotřebujeme. “.

Režim po cyklu léčby [Upravit | upravit kód]

 • 1-16 den gonadotropin 2500 IU každý druhý den
 • 1-30 dnů Clomid 50 mg dvakrát denně
 • 1 - 45 dní tamoxifen 20 mg denně.

Protokol byl testován na 19 mužech ve věku 23 až 57 let, kteří absolvovali 12týdenní kurz testosteronového cypionátu a nandrolon dekanoátu. Průměrná úroveň PH před kurzem byla 4,5, po kurzu méně než 0,7, po PCT - 6,2

Přečtěte si také [editovat | upravit kód]

Varování [upravit zdroj]

Anabolické léky mohou být použity pouze podle pokynů lékaře a jsou kontraindikovány u dětí. Poskytnuté informace nevyžadují použití nebo distribuci účinných látek a jejich cílem je pouze snížit riziko komplikací a vedlejších účinků..

Články O Neplodnosti