Hlavní Bolest

Analýza HCG během těhotenství

Klimov Jurij Viktorovič

Chorionický gonadotropin (hCG) je syntetizován chorionovou tkání po připojení ke stěnám dělohy. V gynekologické praxi se aktivně používá analýza hCG ke zjištění skutečnosti, že došlo ke koncepci, včasnému odhalení rizika potratu a nevyvinutému těhotenství. Metoda se také používá jako součást komplexní diagnostiky patologických ložisek a defektů u dítěte.

Co je hCG

HCG se tvoří během těhotenství a je zodpovědný za funkci corpus luteum a neustálé zvyšování množství progesteronu. Ten zase podporuje těhotenství, zabraňuje potratům, odkazuje na gonadotropiny.

Hormon zahrnuje alfa a beta jednotky. Beta má jedinečnou strukturu. Ale alfa opakuje složení některých pohlavních hormonů. Proto odborníci věnují pozornost beta indikátorům. Detekce beta hCG je založena na domácí diagnostické metodě pomocí jednoduchých testů. Tato metoda je však pro stejnou látku méně spolehlivá než laboratorní diagnostika..

Na co je hCG?

Díky chorionickému gonadotropinu si corpus luteum zachovává funkčnost až do okamžiku, kdy placenta začne samostatně vyrábět hormonální látky. V normálním stavu existuje luteum v těle pouze 14 dní v každém menstruačním cyklu. Během období porodu se to nevyřeší v důsledku uvolnění hCG.

Funkce tohoto hormonu:

 • zajištění podmínek pro správnou implantaci embrya a vytvoření chorionové membrány;
 • postupná adaptace ženy na plod;
 • udržování klidného stavu imunitního systému, který vnímá plod jako cizí tělo;
 • zachování funkčnosti placenty, vysoká kvalita její výživy;
 • zvýšení počtu choriových klků.

Cíle výzkumu

Krevní test na hCG je jednou z metod detekce porušení během těhotenství a potvrzení početí. Studie se vyznačuje přístupností a vysokým informačním obsahem. Hladina hCG se může zvyšovat nejen s vývojem plodu, ale také na pozadí růstu aktivního nádoru, včetně maligní povahy.

Indikace pro diagnostiku

HCG je předepsán za přítomnosti následujících indikací:

 • včasné potvrzení těhotenství, když ultrazvuk není informativní;
 • opožděná menstruace nejasné etiologie;
 • detekce novotvarů;
 • podezření na patologii těhotenství.

Kdy lze zjistit těhotenství?

Analýza může být provedena okamžitě po zpoždění menstruace, jakož i 10-12-14 dní od početí. Pro identifikaci defektů je studie prováděna v období 11-14 týdnů, s přihlédnutím k datům ultrazvuku ve stejném období, analýza je zahrnuta do komplexní diagnostiky suspektních nádorů, chorionokarcinomů nebo smyku močového měchýře. Přesné načasování diagnózy stanoví lékař individuálně.

Normy HCG

Pokud máte náznaky, nebo pokud chcete, aby žena potvrdila těhotenství a ujistila se, že nedochází k žádnému porušování nebo hrozbě potratu, můžete darovat krev, abyste určili množství hormonu. V počátečním stádiu je hladina hormonu v rozmezí 25-155 mU / ml. Pokud je množství hCG menší než 5, je těhotenství nepravděpodobné.

HCG týdně

Proč je hCG zvýšen?

U těhotných žen je hCG negativní nebo nejvýše 5 mU / ml. S mírným zvýšením hormonu na 10-150 mU / ml lze očekávat těhotenství (první 2-3 týdny).

Existují však i jiné důvody ke zvýšení hladin hCG, které nesouvisejí s těhotenstvím:

 • nádorová onemocnění;
 • cystický drift;
 • chorionický karcinom.

Pokud je hCG zvýšen, znamená to nesprávné stanovení periody těhotenství nebo vývoj několika plodů najednou. Vysoká hladina hormonu také často naznačuje progresi gestózy, gestačního diabetu.

Proč je hCG snížen?

Počínaje 11. týdnem hCG postupně klesá, což je přirozený proces. Potřeba nenarozeného dítěte v tomto hormonu je nejvyšší během prvních 2-3 měsíců. Ale s hrozbou potratu, placentárního narušení, chorionický gonadotropin v počátečních stádiích rychle klesá. Falešně negativní výsledky jsou možné u mimoděložního těhotenství a studie až do 2–3 týdnů těhotenství.

Nízká hladina chorionického gonadotropinu během těhotenství může naznačovat přítomnost závažných poruch:

 • fixace embrya mimo děložní dutinu, což zpomaluje produkci hCG;
 • nevyvíjející se těhotenství;
 • různé poruchy vývoje plodu;
 • riziko potratu;
 • placentární nedostatečnost.

Experti provádějí konečnou diagnózu na základě několika studií, výsledků dalších diagnostických postupů, včetně ultrazvuku.

HCG s abnormalitami plodu

HCG je jedním ze stadií prenatálního screeningu a používá se také k identifikaci možných fetálních abnormalit. Studie umožňují posoudit rizika různých malformací, chromozomálních abnormalit u nenarozeného dítěte.

V prvním trimestru studují odborníci 2 biologické markery (hCG a PAPP-A) společně s ultrazvukovými daty. Ve druhém trimestru testování zahrnuje stanovení hladin hCG, estradiolu a alfa-fetoproteinu. Získaná data jsou také porovnána s výsledky ultrazvuku.

Hladina HCG v patologických těhotenstvích

V časných stadiích těhotenství se často objevují špinění, bolest, lokalizované v břiše a dolní části zad. Je nemožné zjistit přítomnost embrya ultrazvukem v prvních dnech narození nového života. Analýza hCG určuje hormon syntetizovaný chorionickými klky, což potvrzuje dělení fetálních buněk. S komplikovaným těhotenstvím, zvýšeným tonem dělohy se studie doporučuje opakovat, aby se zjistily patologické změny v čase.

Při mimoděložním nebo zmrazeném těhotenství bude hCG pomalu stoupat nebo klesat. Proto je možné předpokládat dřívější patologii také díky nízké hladině hormonu. V prvních 2 týdnech nebude hCG vyšší než 100. A pak by se mělo každé 2-3 dny zdvojnásobit, s postupným zpomalením růstu od 7 do 8 týdnů těhotenství.

Jakmile toto období umožní zjistit přítomnost plodu v děložní dutině, je nutné další ultrazvukové vyšetření. Počínaje 3-4 týdny se začne vizualizovat vajíčko..

HCG jako součást screeningu těhotných žen

Hladina hormonů je stanovena v séru žilní krve. Není nutná složitá příprava na diagnostiku. Biomateriál shromážděný ráno.

Obecná pravidla přípravy:

 • diagnóza se provádí na lačný žaludek;
 • žena by měla sdělit gynekologovi informace o všech použitých lécích, protože léky mohou ovlivnit výsledky laboratorní diagnostiky;
 • v předvečer dárcovství krve je nutné omezit fyzickou aktivitu a vyloučit vliv nepříznivých faktorů;
 • další instrumentální studie se provádějí po diagnóze a stanovení hladiny těhotenského hormonu v krvi.

Krev se po odběru vzorku umístí do odstředivky a poté se rozdělí na fibrinogen a sérum. Odborníci pak stanoví beta jednotky imunometrickými metodami. Výsledek je hlášen ženě během dne. HCG se zvyšuje úměrně počtu plodů.

Co může ovlivnit výsledek analýzy?

Definice hCG odkazuje na moderní metodu včasné detekce těhotenství a pravděpodobných poruch ve vývoji plodu. Přesnost diagnostiky závisí na délce testu, kvalitě použitých materiálů a profesionalitě zdravotnického personálu. Riziko nepřesných nebo falešně pozitivních výsledků je minimální, pokud odborník zohlední odhadovanou dobu těhotenství a další důležité faktory.

Pro zvýšení spolehlivosti diagnózy je nutné dodržovat všechna doporučení lékaře, provést analýzu na lačný žaludek, informovat lékaře předem o přijatých lécích.

HCG v časném těhotenství

Lékařské odborné články

HCG v časném těhotenství může být důležitým diagnostickým znakem nejen samotného těhotenství, ale také jeho průběhu. Porozumění povaze tohoto hormonu a stanovení jeho hladiny může být důležité pro diagnostiku průběhu těhotenství a stavu plodu..

Co je hCG?

Dešifrování HCG vám umožňuje definovat tento koncept jako lidský chorionický gonadotropin. To je jeden z hormonů, který je indikátorem endokrinní funkce u žen mimo těhotenství a během těhotenství..

HCG je klasický těhotenský hormon produkovaný placentou. Když testujete doma s těhotenským testem, zkontrolujete hCG. Pokud je přítomen hCG, těhotenský test bude pozitivní, což znamená, že jste těhotná, pokud neexistuje falešný pozitivní těhotenský test..

Lidský chorionický gonadotropin je placentární hormon, který je nejprve vylučován buňkami (syncytiotrofoblasty) z implantujícího embrya po dobu jednoho týdne, podporující membránu ovariálního těla, která zase podporuje endometriální výstelku, a proto podporuje těhotenství. HCG vstupuje do krevního řečiště krátce po implantaci a je detekován těhotenskými testy. HCG začíná být produkována placentou ihned po implantaci. K tomu dochází asi týden po oplodnění a ovulaci, kdy jsou implantáty embrya a placenty připojeny k výstelce dělohy..

K implantaci dochází v průměru 9 dní po ovulaci (rozmezí 6-12 dní) nebo přibližně 5 dní před zmeškaným obdobím. Hladiny HCG jsou detekovány v krvi již 2-3 dny a v moči 3-4 dny po implantaci. Očekává se, že těhotenský test v moči bude pozitivní během zmeškaného období nebo 14–15 dní po implantaci (což může být několik dní před zmeškaným obdobím)..

Další potenciální buněčné zdroje syntézy hormonů mohou zahrnovat: hyperglykosylovaný hCG produkovaný cytotrofoblastovými buňkami, volnou beta podjednotku tvořenou několika primárními nefrofoblastickými malignitami a hypofyzární hCG získanou předními hypofyzárními gonadotropními buňkami. Definice různých typů hCG má proto různé významy.

Funkce hCG, který je syntetizován trofoblastem, jsou velmi široké. Poskytuje podporu produkce luteálního progesteronu v těle ženy, která podporuje těhotenství. HCG zajišťuje angiogenezi (vaskulární formaci) vaskulatury dělohy. Zajišťuje diferenciaci cytotrofoblastů, potlačení imunity a blokování fagocytózy invazivních trofoblastových buněk. HCG ovlivňuje růst dělohy v souladu s růstem plodu, stejně jako podporuje růst a diferenciaci fetálních orgánů. Růst a vývoj pupeční šňůry také poskytuje hCG. Receptory HCG u dospělého mozkového hippocampu, hypotalamu a mozkového kmene mohou během těhotenství způsobit nevolnost a zvracení. Hormon má mnoho dalších úloh, včetně stimulace fetální steroidogeneze, a vysoké hladiny byly teratogenní pro fetální gonády..

HCG je marker, který má potenciál předpovídat pravděpodobný výsledek těhotenství od početí a je více informativní než jiné prostředky

sledování těhotenství. V menší míře byly zkoumány hladiny hCG, aby se vyhodnotilo možné trvání těhotenství. Hladiny HCG jsou také zkoumány společně s dalšími biochemickými a fyzikálními markery, aby bylo možné použít predikci genetických abnormalit v těhotenství.

Proto hraje v ženském těle rozhodující roli nejen během těhotenství, ale také před těhotenstvím.

Indikace hCG během časného těhotenství

Indikace pro analýzu hCG jsou omezeny na tři hlavní důvody. Prvním a hlavním důvodem je odhalení normálního těhotenství. Těhotenské testy se provádějí během studie amenorey, aby se potvrdily klinické příznaky a příznaky těhotenství a včasné zjištění implantace. Ačkoli kvalitativní hodnocení hCG je obvykle dostačující, bylo navrženo kvantitativní měření jako cenný nástroj pro hodnocení raného gestačního věku, když je logaritmus hCG sestaven podle gestačního věku..

Za druhé se ukázalo, že hCG je cenný při detekci a následném pozorování potenciálně abnormálního těhotenství. Pacientky s mimoděložním těhotenstvím, hrozícím nebo neúplným potratem, mají zpravidla nízké koncentrace hCG v krvi po dobu těhotenství. Tyto rysy jsou užitečné při hodnocení pacienta s abnormálním děložním krvácením nebo bolestmi břicha, když kvalitativní měření hCG ukázalo přítomnost trofoblastové tkáně. Kvantitativní analýza hCG v kombinaci s ultrazvukovým skenováním je považována za cenný doplněk k hodnocení klinických znaků těhotenství.

Indikací pro měření hCG je také sledování nádorové aktivity, zejména gestačního trofoblastického onemocnění (choriokarcinom). Tyto novotvary vylučují velká množství hormonu, což umožňuje použití nádorů hCG ke sledování průběhu onemocnění..

Výcvik

Příprava na stanovení hCG závisí na metodě a podmínkách provádění této analýzy. Pokud má žena za cíl kvalitativně určit přítomnost hCG v moči doma, není nutná určitá příprava. Analýza se provádí ráno na lačný žaludek, kdy se během těhotenství očekává maximální množství hCG v moči.

Pokud je nutné kontrolovat nebo stanovit hCG v krvi, pak existují určité podmínky. Analýza se také provádí na lačný žaludek. Krev je odebírána z žíly, takže v předvečer je důležité dodržovat zdravou stravu s výjimkou mastných potravin a škodlivých látek.

Na koho se obrátit?

Technika provádění hCG během časného těhotenství

Technika pro stanovení hCG závisí na použité metodě. Imunologické metody mají dnes mnoho výhod. Kvantitativní testy se široce používají k měření hCG v séru a obvykle jsou založeny na metodách ELISA nebo IRMA. Hlavní věcí, kterou musíte o této technice vědět, je to, že žena odebírá krev ze žíly, a poté jsou analyzovány krví ve zvláštních zařízeních a určují hladinu hCG..

Aparát pro analýzu může mít různé modifikace.

Co je hCG během časného těhotenství? Jak již bylo zmíněno, míra hCG během těhotenství v časných stádiích je od 25 do 5000 mIU / ml. V prvních 2-4 týdnech po oplodnění se hCG obvykle zdvojnásobí každých 48-72 hodin. Zvýšení o 35% během 48 hodin v časném těhotenství je považováno za normální. Pokud je hladina 1200 mIU / ml, hCG se obvykle zdvojnásobí každých 48–72 hodin. Maximální úrovně je obvykle dosaženo v 10. nebo 11. týdnu. HCG obvykle klesá přibližně po 10 týdnech.

Normální výkon

Hladina hCG v moči stoupá nejméně 6 dní po odhadovaném dni početí. Hladiny HCG rychle rostou ve velmi raných dnech těhotenství a mohou být detekovány velmi brzy. Okamžik, kdy může být hCG detekován poprvé, závisí na metodě vyhodnocení koncepce a citlivosti analýzy hCG. Několik studií prokázalo detekci hCG v matce v moči 6. nebo více dnů po odhadovaném dni početí. Plazma hCG může být detekována 8. den po početí. Tyto analýzy se však spoléhají na extrémně citlivá měření prováděná za přesných podmínek..

Protože hCG je produkován trofoblastovými buňkami, nemělo by být stanoveno, zda není těhotenství. Proto je hCG norma u těhotných žen negativní test nebo jeho digitální hodnota od 0 do 5 jednotek. Pokud má těhotná žena zvýšení hCG, musíte hledat příčinu.

Technicky jsou hCG testy určeny pro kvalitativní detekci nebo měření hormonu v moči nebo krvi a kromě těhotenství existují i ​​jiné důvody, které mohou způsobit hCG. Zde jsou některé z těchto důvodů..

 1. Biochemické těhotenství. Biochemické těhotenství nastává, když je žena těhotná, ale má spontánní ztrátu plodu dříve, než zjistí, že je těhotná. Pokud k testování hCG dojde před metabolizací veškerého hCG z těla, lze hCG zjistit laboratorním testem. Tato situace není tak neobvyklá, jak by si člověk myslel ze dvou důvodů. Za prvé, hCG testy jsou často prováděny ve zdravotnických zařízeních za účelem identifikace těhotné pacientky, aby se zabránilo jakýmkoli lékařským zásahům, které by mohly být pro plod potenciálně škodlivé. Za druhé, hCG testy jsou schopné detekovat velmi nízké koncentrace hormonů. Vysoká četnost testování v kombinaci s analytickou citlivostí testů znamená, že biochemická těhotenství jsou snadno detekovatelná..
 2. HCG hypofýzy. Ačkoli placenta obvykle produkuje hCG během těhotenství, tuto funkci může také vykonávat hypofýza. Hypofýza je malá struktura v mozku, která vylučuje mnoho různých hormonů, které fungují k regulaci mnoha endokrinních systémů orgánů. Je zajímavé, že tři hormony normálně produkované hypofýzou (hormon stimulující štítnou žlázu, folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon) jsou strukturně podobné hCG. Hypofýza hCG se častěji vyskytuje u žen starších 55 let, ale lze ji nalézt u žen mladších 41 let. Negravidní ženy s hypofýzou hCG mají obvykle nízké koncentrace hCG přítomné v krvi a moči. Je důležité si uvědomit, že koncentrace hCG produkovaná hypofýzou neprokazuje rychlý nárůst, který je pozorován během těhotenství.
 3. Rakovinové buňky někdy produkují hCG. Ačkoli bylo prokázáno, že mnoho typů rakoviny má hormon, je nejčastěji spojováno s gestačními trofoblastickými chorobami a některými typy nádorů zárodečných buněk varlat..
 4. Interferující protilátky. Některé ženy mají ve své krvi protilátky, které mohou ovlivnit testy hCG a způsobit pozitivní nebo zvýšený výsledek v nepřítomnosti hCG. Tento problém může být ovlivněn pouze testy hCG prováděnými na krvi, protože interferující molekuly protilátky se obvykle nevyskytují v moči. To může být vážný problém, protože některé ženy mylně diagnostikovaly rakovinu v důsledku falešně pozitivního výsledku testu hCG a podstoupily zbytečné léčebné metody. Během několika posledních let se výrobci testů na hCG snažili minimalizovat potenciální interference s těmito protilátkami, ale nečiní nic pro vyřešení problému.

Jen proto, že výsledek testu hCG je interpretován jako pozitivní, neznamená automaticky, že žena je těhotná. Existují velmi dobré důvody pro detekci hCG v nepřítomnosti těhotenství. Pokud však výsledek testu hCG neodpovídá klinickému obrazu, musí laboratoř položit otázku ohledně platnosti získaných hodnot..

V 85% případů normálního těhotenství se hladina hCG zdvojnásobuje každých 48 až 72 hodin. Jak se během těhotenství dostanete dál a hladina hCG se zvyšuje, doba, kterou potřebujete zdvojnásobit, se může zvýšit na přibližně 96 hodin. Hladina dosahuje svého vrcholu v prvních 8 až 11 týdnech těhotenství a poté klesá po zbytek těhotenství.

Při vytváření příliš velkého počtu hCG je třeba postupovat opatrně. Normální těhotenství může mít nízkou hladinu hCG a vést ke zcela zdravému dítěti. Ultrazvukové výsledky po 5-6 týdnech těhotenství jsou mnohem přesnější než použití hCG čísel.

HCG se měří v milisekundových jednotkách na mililitr (mIU / ml). Existuje široké rozmezí normálních hladin a hodnot hCG a hodnoty se liší v krevním séru nebo moči. Hladiny hCG v moči jsou obvykle nižší než hladiny hCG v séru. Krevní testy HCG jsou mnohem citlivější než moči HPT. To znamená, že krevní test může odhalit těhotenství o několik dní dříve než močovým testem, již 2–3 dny po implantaci nebo 8–9 dní po oplodnění..

Hladina hCG nižší než 5 mIU / ml se považuje za negativní pro těhotenství a cokoli nad 25 mIU / ml se považuje za pozitivní pro těhotenství..

Hladina hCG mezi 6 a 24 mIU / ml je považována za šedou oblast a možná budete muset provést druhý test, abyste zkontrolovali, zda se hladiny zvyšují, aby se potvrdilo těhotenství..

Močové testy kvalitativně hodnotí hCG, což znamená, že výsledky jsou buď „pozitivní“ nebo „negativní“. Během prvního zmeškaného období (14+ dní po ovulaci) je více než 95% hCG obvykle pozitivních.

Hladiny hCG v krvi nejsou příliš užitečné pro kontrolu životaschopnosti těhotenství, pokud je hladina hCG nad 6000 nebo po 6-7 týdnech těhotenství. Místo toho, pro lepší kontrolu zdraví těhotenství, je nutné provést sonogram k potvrzení přítomnosti srdečního rytmu plodu. Jakmile se objeví srdeční rytmus plodu, nedoporučuje se kontrolovat životaschopnost těhotenství s hladinami hCG.

Hladiny HCG jsou také vyšší u žen nesoucích ženský plod ve srovnání se ženami nesoucími mužský plod, takže je možné, že těhotenský test bude později pozitivní u žen, které nesou mužský plod..

Existují dva běžné typy testů hCG. Kvalitní hCG test prostě vypadá, zda je v krvi hCG. Kvantitativní test hCG (nebo beta hCG) měří množství hCG skutečně přítomného v krvi.

HCG během těhotenství ve dne má rozdíly, které je třeba vzít v úvahu při interpretaci údajů. Jedna úroveň hCG však nelze hodnotit z hlediska průběhu těhotenství a zdravotního stavu daného těhotenství, je nutné vyhodnotit údaje hCG společně s klinickými změnami.

HCG týdny závisí na gestačním věku:

 • 3 týdny: 5 - 50 mIU / ml
 • 4 týdny: 5 - 426 mIU / ml
 • 5 týdnů: 18 - 7 340 ml / ml
 • 6 týdnů: 1080 - 56 500 mIU / ml
 • 7-8 týdnů: 7, 650 - 229 000 mIU / ml
 • 9-12 týdnů: 25 700 - 288 000 mIU / ml
 • 13 - 16 týdnů: 13 300 - 254 000 mIU / ml
 • 17 - 24 týdnů: 4060 - 165 400 mIU / ml
 • 25 až 40 týdnů: 3,640 až 117 000 mIU / ml
 1. Těhotné ženy: 0 - 5 mIU / ml
 2. Ženy po menopauze: 0 - 8 mIU / ml

Tato čísla jsou pouze orientační - hladina hCG každé ženy může růst různými způsoby. To není nutně úroveň, na které záleží, ale spíše změna úrovně.

Zvýšení a snížení hodnot

Existuje široké rozmezí normálních hodnot hCG a hodnoty se liší v krevním séru nebo moči. Neexistuje jediná normální lidská choriová hladina gonadotropinu, která by vždy znamenala zdravé těhotenství. Zvýšená hladina hCG během těhotenství v raných stádiích má proto poměrně široký koncept. Stanovení toho, co představuje „vysokou“ hladinu hCG, může být obtížné, protože normální rozsah hladin hCG v časném těhotenství je široký a hladiny hCG mohou stoupat a klesat různou rychlostí. V závislosti na tom, jak daleko jste v těhotenství, existují obecná doporučení, která lékaři používají. Typicky bude zvýšení hladin hCG obvykle hladina, která se během 48 hodin zvýší o více než 60%.

Vysoké hladiny hCG mohou naznačovat několik různých věcí, z nichž většina není tak důležitá. To může znamenat, že výpočet data těhotenství je nesprávný a že jste dále, než jste si mysleli. Může to také znamenat, že máte více než jedno dítě, například dvojčata. Pokud užíváte léky na plodnost, zvyšuje se také hladina hCG..

Hladina hCG s dvojnásobkem je vyšší než u těhotenství v singletonu, protože dva trofoblasty pracují a syntetizují více hormonu. Dvojí těhotenství však nelze diagnostikovat pouze z hCG. Neexistují dostatečné vědecké důkazy o tom, že růst hCG je u dvojčat rychlejší než obvykle. Normální hodnoty hCG se mohou během normálního těhotenství měnit až 20krát. Změny ve zvýšení hCG nejsou nutně známkou toho, že těhotenství je abnormální nebo že existují dvě nebo více plodů.

Snížení hCG během časného těhotenství je více informativní než jeho zvýšení. Odhadované datum narození se počítá na základě vaší poslední menstruace. Pokud máte v anamnéze nepravidelná období nebo si nejste jisti posledním menstruačním obdobím před těhotenstvím, může být pro vás obtížnější zjistit, jak daleko jste v gestačním věku. Pokud je těhotenství velmi brzy nebo po 12 týdnech těhotenství, hladiny hCG mohou být nízké. K korelaci hladin hCG a gestačního věku mohou být vyžadovány ultrazvukové a opakované hladiny hCG.

Potrat je spontánní těhotenská ztráta do 20 týdnů těhotenství. Potrat může vést ke snížení hladin hCG. Těhotenství, které nevyvíjí placentu, nemůže vylučovat vyšší hladiny hCG. V takových případech může být hladina hCG zpočátku normální a v případě potratu se může snížit..

Srážené vejce se objevuje, když je vajíčko oplodněno a připojí se k děložní stěně, ale nevyvíjí se. Buňky vyvinou gestační vak a mohou uvolňovat hCG hormon, i když se oplodněné vajíčko dále nerozvíjí. Takové zmrazené těhotenství může nakonec způsobit snížení hCG, protože pouze poprvé, kdy roste, a pak se hladina snižuje, protože nedochází k vývoji plodu..

Mimoděložní těhotenství nastane, když se oplodněné vajíčko usadí uvnitř vejcovodu, trubice, která nese vajíčko z vaječníku do dělohy nebo mimo dělohu. Mimoděložní těhotenství je život ohrožující stav, protože to může vést k prasknutí vejcovodu a krvácení. Hladiny HCG mohou pomoci odlišit normální těhotenství od mimoděložního těhotenství, protože hladina hCG v mimoděložním těhotenství bude nižší, než se očekávalo pro gestační věk.

V časném těhotenství existují dva hormony, které se po implantaci zpravidla zvyšují - progesteron a lidský chorionický gonadotropin. Obě hladiny hormonů mají tendenci se zvyšovat u žen s životaschopným těhotenstvím, ale u žen s očekávaným potratem. A v posledních několika desetiletích se všeobecně uznává, že lékaři předepisují progesteronové doplňky ženám s opakujícím se potratem, přičemž myšlenkou je, že nedostatečná produkce progesteronu může způsobit potrat.

Progesteron je však předmětem diskuse mezi lékaři, protože mnozí se domnívají, že nízký progesteron je známkou neúspěšného těhotenství a ne přispívajícím faktorem neúspěšného těhotenství, a progesteronové doplňky dosud nebyly prokázány u žen ohrožených potratem..

Mnohem menší pozornost je věnována myšlence doplnit další těhotenský hormon, hCG, aby se zabránilo potratům, i když hCG je hormon měřený v domácích těhotenských testech, a následné krevní testy, které lékaři používají k hodnocení životaschopnosti časného těhotenství.

Injekce HCG během časného těhotenství mohou být užitečné při prevenci potratů, protože je známo, že endogenní hCG hraje důležitou roli při stanovení těhotenství. Hormonální hCG hraje klíčovou roli při podpoře těhotenství a teoreticky je možné, že snížení produkce hCG může hrát příčinnou roli při potratech. Ve většině případů mohou být tyto injekce vyžadovány během prvního trimestru těhotenství a někdy ve druhém trimestru. Jak embryo roste, množství uvolněného hCG se významně zvyšuje. Jinými slovy, pro normální vývoj během těhotenství je nezbytná dostatečná zásoba..

Stávající studie ukázaly, že léčba může být přínosem pro ženy s řídkým a nepravidelným obdobím (oligomenorea). Ale bohužel to neznamená, že byste měli jít ke svému lékaři a požádat o včasnou injekci hCG v příštím těhotenství, i když máte oligomenorea. O tom, zda toto ošetření funguje, je známo příliš málo. Za předpokladu, že to dokonce funguje, je zapotřebí více výzkumu, než bude možné léčbu široce využít..

Pokud podáte injekci hCG během ovulace, může to zvýšit vaše šance na vícečetná těhotenství..

Injekce HCG mohou způsobit určité vedlejší účinky. Začněte tím, že hCG je hormon těhotenství, může způsobit a zhoršit některé běžné příznaky související s těhotenstvím, jako je nevolnost, bolest na hrudi. Některé další mírné vedlejší účinky spojené s injekcemi hCG zahrnují zadržování vody, bolesti hlavy, podrážděnost, únavu, břišní nepohodlí a bolestivost v místě vpichu. Ženy, které užívají injekce hCG během těhotenství, jsou také ohroženy vývojem ovariálního hyperstimulačního syndromu. Jedná se o zdravotní stav, který může být život ohrožující. To může způsobit silnou bolest břicha a pánve, dušnost, nevolnost, zvracení, průjem, vzácné močení a dokonce i otoky končetin.

Ve skutečnosti rizika spojená s používáním snímků hCG během těhotenství výrazně převyšují výhody, které nabízí matce a dítěti. Proto je důležité, abyste si to vzali po konzultaci pouze s gynekologem.

HCG v časném těhotenství může být prvním příznakem, který potvrzuje, že jste opravdu těhotná. V budoucnu vám sledování tohoto ukazatele může říci o stavu těhotenství, ale pouze při vyhodnocení klinických údajů o průběhu těhotenství..

HCG - pro někoho normu, pro někoho ne

Schopnost učit se o dítěti v prvních dnech jeho života závisí na řadě faktorů, které jsou primárními příznaky těhotenství. Mezi tyto příznaky patří zvýšená hladina hCG. Odchylka koncentrace hormonů od normy hovoří nejen o dlouho očekávané události, ale také o složitých patologiích. Pojďme zjistit, který HCG je normou pro těhotné a ne těhotné a které hlásí abnormality..

Co je hormon hCG

Lidský chorionický gonadotropin, zkráceně hCG, CG, je placentární hormon produkovaný po implantaci blastocysty do endometria, 6-8 dní po oplodnění vajíčka. HCG je nejprve vylučován fetálním vajíčkem a po vytvoření trofoblastu (předchůdce placenty) je hormon produkován jeho tkání.

Tento hormon patří do skupiny glykoproteinů, dva komplexní řetězce - alfa a beta - jsou součástí CG. Alfa řetězec je homologní s LH, FSH, TSH, beta řetězec je jedinečný, protože se skládá z 237 aminokyselin v určitém pořadí.

Těhotenský hormon se přímo podílí na tvorbě a udržování hlavní funkce placenty - dodává plodu kyslík. CG je stejně důležité pro růst počtu choriových klků. CG pomáhá ženskému tělu přizpůsobit se polovičnímu tělu v sobě a přispívá k jeho rozvoji. Gonadotropin podporuje fyziologickou imunosupresi, která zabraňuje odmítnutí embryí.

Normy a diagnostika hCG u těhotných žen a mužů

Ve zdravém těle se hodnoty hCG pohybují od 0 do 5 mIU / ml. To znamená, že pokud je tělo normální a početí nenastalo, hormon nebude produkován. Pokud v důsledku dešifrování testů na hCG u těhotné ženy byl nad tímto ukazatelem nalezen chorionický gonadotropin, existuje důvod, a pravděpodobně ne uklidňující.

Pokud muž, i když žertem, provedl těhotenský test a výsledek se ukázal jako pozitivní, může to znamenat skryté patologické procesy spojené s rakovinou. Zvýšené hladiny hormonů naznačují potřebu screeningu.

Jaký druh analýzy by měl být proveden

Pokud se při absolvování těhotenského testu objeví dva pruhy do dvou dnů, existují náznaky pro analýzu. Aby zjistili přítomnost hCG u těhotných žen, stejně jako u těhotných žen, provádějí klinickou analýzu krevního toku.

V rámci přípravy na analýzu se doporučuje nepít alkohol a nezdravé jídlo 1 den předem, nekouřit hodinu před darováním krve, informovat lékaře o užívání léků, omezit fyzický a emoční stres.

Jaký je nárůst hCG?

Jak je uvedeno výše, hCG není produkován bez těhotenství a jeho přítomnost v krvi ukazuje na možné zdravotní problémy. Zvýšení hCG u těhotných a mužů je možné v těchto případech:

 • testikulární onkologie;
 • onkologie gastrointestinálního traktu, plic, dělohy;
 • cystický drift;
 • chorionický karcinom;
 • individuální expozice lékům.

Po detekci zvýšené hladiny CG by měl být vyšetřen onkolog. Pokud je hCG menší než 5 jednotek, nemá smysl znovu analyzovat, zda nedochází ke zpoždění.

Míra růstu u těhotných žen

Jakékoli odchylky hCG od těch, které jsou akceptovány v medicíně, ukazují na negativní faktory, které mohou komplikovat průběh těhotenství. První věc, kterou potřebujete vědět, je, že v prvním trimestru se index HG násobí každé 2 dny asi dvakrát. Koncentrace hormonu dosáhne svého vrcholu za 7-10 týdnů, poté se postupně snižuje. Po 21 týdnech zůstává hormonální indikátor prakticky nezměněn..

Vědci a praktičtí lékaři zaznamenali koncentrační standardy hCG u těhotných žen a poté se v tabulce uvedli pro snadnější výpočet - podle dnů po ovulaci a podle týdnů těhotenství.

Po týdnu těhotenství:

HCG v počáteční fázi musí být zkoumána dynamicky, nejméně dvakrát za sebou. To se vysvětluje skutečností, že během dešifrování testů může dojít k falešně pozitivním výsledkům, například kvůli lékům nebo onkologii..

Jako souběžná diagnostika těhotenství v raných stádiích se provádí měření bazální teploty a rychlé testy. Mezi příznaky raného těhotenství patří implantační krvácení, silné vypouštění hlenu z pochvy, časté močení, otok hrudníku a změna libida.

Jaký druh analýzy by měl být proveden

Pro studium odchylek je předepsána obecná a bezplatná analýza beta-hCG. Obecná analýza je zaměřena na detekci těhotenství ještě před výskytem beta-CG a vzhledem k nízké hladině hormonu v raných stádiích se provádí 2-4 analýzy. Analýza volného beta-hCG je předepsána v prvním a druhém trimestru těhotenství, aby se identifikovaly chromozomální a fyziologické malformace plodu. Údajem pro bezplatný test je věk těhotné ženy - více než 35 let, dědičnost, chemické účinky. Pokud jsou výsledky CG normální, není nutné druhé vyšetření..

Počáteční stanovení těhotenství je možné pomocí konvenčních rychlých testů, pro spolehlivost se to provádí během několika dnů. Falešně negativní výsledky jsou diagnostikovány, s časnou analýzou se to stane, když je den ovulace nesprávně započítán a mimoděložní těhotenství.

Co hCG říká níže normální u těhotných žen

Při interpretaci analýz těhotné ženy je odchylka od normální hladiny hCG markerem přítomnosti problémů spojených s těhotenstvím. Podle statistik existuje více případů podcenění hormonálních hladin než zvýšených. Důvody, proč je pozorován zvýšený chorionický gonadotropin, mohou být:

 • vícenásobné těhotenství, pak hladina CG odpovídá počtu embryí;
 • preeklampsie;
 • těžká toxikóza;
 • přenos embryí
 • přítomnost chromozomálních abnormalit;
 • diabetes;
 • chyba při určování doby těhotenství;
 • podávání gestagenních léčiv.

Po provedení analýzy by měl lékař předepsat další vyšetření, protože abnormální hormonální index je známkou existujících problémů s ložiskem. Nebezpečná odchylka od normálních koeficientů je nízká hladina CG, jejichž důvody jsou:

 • mimoděložní těhotenství;
 • riziko potratu, pokud je hCG snížen o více než 50%;
 • vývojové zatčení;
 • zpoždění ve vývoji plodu;
 • genetické poruchy;
 • přetížení plodu;
 • chronická placentární nedostatečnost.

Díky včasné detekci patologie je tomu možné zabránit, protože lékaři často předepisují další testy, aby plně studovali situaci. Za prvé, intrauterinní vývojový screening, analýza hormonů, virové infekce a další vyšetření na základě rozsahu odchylek.

CG je těhotenský hormon, který se začíná uvolňovat ihned po implantaci blastocysty. Se zvýšením hCG u těhotných žen nebo mužů je vhodné provést další vyšetření na přítomnost rakoviny nebo změny ve struktuře choriových klků. Sledování hormonálních hladin je velmi důležité pro kvalitní sledování zdraví matek a kojenců, zejména v prvním a druhém trimestru těhotenství..

Co znamená hCG v časném těhotenství?

Pro včasnou diagnostiku těhotenství se používají testy, které reagují na hormon hCG v těle ženy. Gestační věk pro hCG by se měl shodovat s údaji o jiných vyšetřovacích metodách a jeho vysoká nebo nízká míra jsou základem pro další vyšetření..

Co je to lidský chorionický gonadotropin

Lidský chorionický gonadotropin je hormon, který se po připojení oplodněného vajíčka aktivně produkuje v ženském těle.

Ukazatel hCG během časného těhotenství je velmi důležitý pro stanovení přesného období a sledování vývoje embrya v dynamice. Obzvláště důležité je darovat krev na hCG ženám, které mají v anamnéze problémové těhotenství.

Neustále rostoucí hladina hormonu v krvi potvrzuje normální vývoj plodu a včasná detekce abnormalit umožňuje přijmout veškerá opatření k udržení těhotenství.

V normálním průběhu těhotenství málokdo obdrží doporučení k takové analýze. Zvýšení hladin hCG je často stanoveno pomocí rutinního těhotenského testu a lékař učiní závěr na základě výsledků vyšetření a ultrazvuku..

Hladina hormonů neustále nezvyšuje, v polovině období těhotenství začíná pomalu klesat, což je normální a nevyžaduje žádné lékařské zásahy..

Jak dlouhá je analýza

První známky zajímavé situace u ženy se objevují ve chvíli, kdy se hCG během těhotenství zvyšuje. Oplodněné vajíčko se začíná dělit, poté vstoupí do děložní dutiny a tam se fixuje.

Od té chvíle se hladina hormonu neustále zdvojnásobuje, což je jasně vidět na výsledcích krevních testů.

Lékaři zpravidla doporučují provést analýzu první den menstruačního zpoždění, protože právě v tomto období hladina hCG dosáhne 20-25 medu.

Můžete si všimnout zvýšení ukazatelů dříve, již po 7-10 dnech po ovulaci začnou růst, zdvojnásobení každých 24-48 hodin.

Ukazatelé pod 25 mU však lékaři často nepřijímají jako zaručené potvrzení těhotenství, proto se stále doporučuje počkat na zpoždění.

V prvním trimestru může být analýza provedena několikrát, je-li nutné sledovat dynamiku vývoje embrya a existuje-li pravděpodobnost zmeškaného těhotenství..

Po 15 týdnech je stanovení hladiny hCG zřídka vyžadováno, proto se po dlouhou dobu taková analýza prakticky neprovádí.

Hormonální obsah

Přibližné hladiny krevních hormonů jsou stejné pro všechny ženy. Výjimky mohou souviset s individuálními charakteristikami těhotenství nebo fetálních abnormalit, jsou vzácné.

Standardní ukazatele hCG během časného těhotenství v tabulce:

Doba trvání od ovulace (týdny)Normální HCG med / ml
1-225-155
2-3100-4860
3-41100-31500
4-52550-82300
5-623000-150000
6-727500-233100
7-1121000-291000
11-166150-103000
16-214700-80150
21-382700-78000

Tabulka pomůže přibližně určit období na základě zvýšení hormonu, ale pouze odborník může poskytnout přesnou interpretaci výsledků.

V některých případech se mohou vyskytnout závažné odchylky a nesoulad ukazatelů, může to být jak varianta normy, tak příznak patologií..

Možné příčiny zvýšené koncentrace hCG

Zvýšená hladina hCG během těhotenství je normální jev, který pomáhá určit původ nového života v těle..

V některých případech může být koncentrace hormonu v krvi významně zvýšena a liší se od očekávaného období podle tabulky.

Může to mít několik důvodů:

 1. Vícečetné těhotenství. Toto je nejpopulárnější možnost rychlého růstu hCG, která je určena výsledky ultrazvukových studií. Důvodem vysoké koncentrace je to, že několik embryí je připojeno najednou, což způsobuje, že tělo intenzivně produkuje hormon.
 2. Nesprávný termín. Nestabilní menstruační cyklus, hormonální problémy v minulosti, časná ovulace může způsobit, že hladiny hCG budou vyšší, než se očekávalo.
 3. Patologie vývoje plodu.

Pouze lékař může určit příčinu nárůstu, obvykle to vyžaduje další vyšetření, ultrazvukové vyšetření a řadu postupů, které jsou bezpečné pro ženu a plod.

Příprava analýzy

K úspěšnému provedení analýzy hCG je třeba se předem připravit, abyste získali spolehlivý výsledek.

Často se stává, že nízká hladina hCG během těhotenství je způsobena nedodržováním jednoduchých pravidel a vyžaduje druhou analýzu.

Před odjezdem do laboratoře byste měli dodržovat některá pravidla:

 • darovat krev přísně na lačný žaludek, doba bez jídla je nejméně 5 hodin;
 • upozornit lékaře na přijaté léky;
 • vyhýbejte se fyzické námaze denně;
 • vyloučit sexuální kontakty za den.

Krev je odebírána z žíly, načasování získání výsledku závisí na laboratoři a může být od několika hodin do několika dnů.

Důvody pro hormonální pokles

U stávajících problémů s ložiskem je velmi důležité sledovat hodnoty hCG během těhotenství.

Snížení hladiny hormonů může budoucí matku vážně vyděsit, i když není vždy důvod k panice.

Je poměrně obtížné určit problémy s vývojem embryí pouze na základě hCG a vznikají pochybnosti o spolehlivosti. Proto se s poklesem ukazatelů posílá žena na vyšetření, po kterém je nutné provést ultrazvukové vyšetření a znovu provést analýzu.

Negativní příčinou poklesu může být zmrazené nebo mimoděložní těhotenství, ale po 11 týdnech je pokles zcela normální a nenaznačuje potřebu úzkosti..

Odchylka od normy: co dělat

Pokud hCG v raných stádiích neroste dobře, doporučuje se, aby žena chodila do nemocnice za účelem ochrany a sledovala průběh těhotenství.

Lékař často předepisuje hormonální podporu, kterou je třeba brát přísně do hodiny a podle individuálně zvoleného schématu..

Drobné odchylky nejsou příčinou paniky, zejména pokud koncentrace neustále roste a nesouvisí pouze s tabulkou. V případě závažných odchylek stanoví lékař ultrazvukové vyšetření, které ukáže vývoj embrya a možné patologie. Některé z nich lze přizpůsobit nitroděložní úpravě..

Nestojí za to rozhodovat se o patologickém průběhu těhotenství sami, protože existuje mnoho možností odchylek od normy. Většina z nich nevyžaduje vůbec žádný zásah, zatímco jiní jsou důvodem, proč jít do nemocnice.

Re-analýza: za co

Když se znovu odvolává na analýzu, která určuje hladinu hCG v krvi, nastávající matka by si měla pamatovat, že je to nutnost.

Opakovaný odběr krve vám umožňuje určit koncentraci v dynamice, všimnout si mrtvého těhotenství nebo potřeby hormonální podpory včas.

Pokud podle výsledků analýzy hCG poklesl, ale těhotenství pokračovalo, je nutné zjistit příčiny a znovu darovat krev. Toto je výjimečný případ, který vyžaduje neustálé sledování odborníky..

Další diagnostické metody

Kromě stanovení hCG je běžnou metodou zjistit vaši polohu a sledovat její ultrazvukové vyšetření. Pomáhá určit důvod nekonzistence hCG ukazatelů v tabulce.

V některých případech může hCG v nepřítomnosti těhotenství vykazovat pozitivní výsledky, může to být několik důvodů:

 • nedávné narození;
 • analýza prošla potratem / potratem;
 • hormonální drogy.

Pokud tyto body nejsou vhodné a ukazatele jsou vysoké, měli byste okamžitě provést analýzu a vyhledat příčinu u lékaře. Zvýšení koncentrace hormonu v krvi může být způsobeno vážnými onemocněními, která vyžadují okamžitou léčbu..

Krevní test HCG v časném těhotenství je cenově dostupný a rychlý způsob, jak zjistit o své nové pozici..

Včasná diagnóza vám umožní začít s včasným užíváním vitamínů, základních léků a konzultovat s lékařem, pokud jste v minulosti měli problémy s ložiskem.

Autor: Tatyana V., porodnický gynekolog

Důvody odchylek hladiny hCG v týdnech těhotenství, normy ukazatelů v tabulce

Lidský chorionický gonadotropin (hCG) je hormon produkovaný normálně pouze během těhotenství. Začíná být syntetizován oplodněným vajíčkem a po vytvoření trofoblastu (prekurzor placenty) - jeho tkání.

Hormon proto není normálně stanoven mimo těhotenství. Když už mluvíme o hCG, obvykle znamenají jeho B-podjednotku, která je jedinečná, takže její matení s jinými hormony je téměř nemožné.

Stanovení hladiny hCG je důležitým krokem v diagnostice mnoha patologií plodu a matky. Za níže diskutovaných podmínek je hladina hormonu obvykle výrazně snížena nebo výrazně snížena. V případech, kdy jsou odchylky od norem malé, nemá tato analýza žádnou diagnostickou hodnotu

 • chronická fetoplacentální nedostatečnost
 • předjíždění těhotenství
 • nitroděložní infekce plodu

stanoveno pomocí jiných metod a analýz.

Na co je hCG??

 • Zabraňuje vymizení corpus luteum v těhotenství a stimuluje syntézu estrogenu a progesteronu v prvních týdnech
 • Zahajuje změny v anatomii a fyziologii těla těhotné ženy
 • Zabraňuje agresi mateřské imunity proti fetálním buňkám
 • Stimulace pohlavních žláz a nadledvinek plodu
 • Účastní se sexuální diferenciace u mužských plodů (stimuluje produkci testosteronu varlatami plodu)

Stanovení hladiny hCG během těhotenství

Chorionický gonadotropin má v těle obrovskou funkci. Vyrábí se z oplodněného vajíčka a umožňuje rozvoji těhotenství, protože k tomu začíná všechny nezbytné procesy. Tato látka zabraňuje regresi corpus luteum a stimuluje syntézu hormonů (estrogen a progesteron) k udržení těhotenství.

 • HCG se stanoví v plazmě do 9 dnů po ovulaci, tj. V době zavedení oplodněného vajíčka do endometria.
 • Během normálního těhotenství se jeho koncentrace zdvojnásobuje každé dva dny a dosahuje maximální hodnoty 50 000–10000 IU / l při 8-10 týdnech těhotenství od poslední menstruace (pro výpočet gestačního věku v týdnech viz kalkulačka).
 • Poté hladina hCG v plazmě začne rychle klesat o polovinu o 18–20 týdnů, poté zůstane stabilní až do konce těhotenství..

Růst HCG po početí

Vylučuje se z těla ledvinami, proto se vylučuje močí a určuje se v něm v intervalu 30–60 dnů po předchozí menstruaci, vrchol dosahuje 60–70 dnů. To je základem všech těhotenských testů v moči..

Od prvního dne zpoždění, tj. Přibližně ve 30. den menstruace, je hladina hormonů dostatečně velká, aby bylo možné použít testovací proužky. V pozdním těhotenství může být zaznamenán opakovaný pík hCG..

Dříve to bylo považováno za variantu normy, ale tento pík může mít patologický význam, pokud se jedná o reakci placenty na placentu.Neadekvátnost v Rh konfliktu, když je pozorována hyperplacentóza. Po porodu nebo nekomplikovaném potratu, po 7 dnech, by hCG neměl být detekován v plazmě nebo moči, přestože se obvykle očekává, že 42 dní bude čekat, než se zváží přítomnost trofoblastického onemocnění..

Tabulka hCG v týdnech těhotenství vám pomůže orientovat se v analýzách a včas konzultovat lékaře s nejmenšími odchylkami:

Gestační věkPrůměrná hodnota, mIU / mlLimity tolerance, mIU / ml
2 týdny15050-300
3-4 týdny20001500-5000
4-5 týdnů2000010000-30000
5-6 týdnů50 00020000-100000
6-7 týdnů100 00050000-200000
7-8 týdnů80 00040000-200000
8-9 týdnů70 00035000-145000
9-10 týdnů65 00032500-130000
10-11 týdnů60 00030000-120000
11-12 týdnů55 00027500-110000
13-14 týdnů50 00025000 - 100 000
15-16 týdnů40 00020000-80000
17-20 týdnů3000015000-60000

Příčiny vysoké hladiny HCG

 • Vícečetné těhotenství
 • Cukrovka
 • Chromozomální patologie a fetální malformace
 • Trofoblastické nádory
 • Příjem chorionického gonadotropinu pro léčebné účely

Důvody nízkého hCG

 • Mimoděložní (mimoděložní) těhotenství
 • Zmrazené těhotenství a hrozící potraty
 • Antenatální smrt plodu
 • Některé chromozomální abnormality

HCG jako marker fetálních abnormalit

Pro sledování vývoje dítěte by měla každá těhotná žena podstoupit prenatální screening (viz screening v prvním trimestru). Sestává z několika fází, včetně vyhodnocení ultrazvukových dat a hladiny hormonů, včetně hCG.

V prvním trimestru se v 10-14 týdnech zkoumají 2 biochemické markery:

 • HCG
 • PAPP-A (plazmatický protein A spojený s těhotenstvím)

Ve druhém trimestru, v 16-18 týdnech, žena absolvuje trojitý test:

Data těchto screeningů, spolu s výsledky ultrazvuku, nám umožňují posoudit rizika porodu dítěte s určitými chromozomálními abnormalitami a malformacemi. Tato rizika se počítají s ohledem na věk matky, její hmotnost a zdraví dětí z předchozích těhotenství..

V 90. letech 20. století vědci poznamenali, že v krvi matek přepravujících děti s Downovým syndromem je hladina hCG zvýšena dvakrát nebo vícekrát. Mechanismus zvyšování hormonu není dosud zcela jasný, ale právě chorionický gonadotropin je nejcitlivějším markerem pro chromozomy trizomie 21.

Anomálie plodu vedoucí ke změně hladiny hCG:

 • Downův syndrom (vysoká hCG a nízká hladina jiných markerů)
 • Edwardsův syndrom a Patauův syndrom (nízké hladiny hCG a dalších markerů)
 • Turnerův syndrom (nezměněný hCG se snížením ostatních markerů)
 • Těžká nervová trubice a srdeční vady

V případě zvýšeného rizika vzniku anomálií může žena podstoupit další vyšetření. Potvrdit zhoršený vývoj plodu s vysokou přesností pomáhá invazivní diagnostice. V závislosti na gestačním věku se používají různé metody:

 • chorionická biopsie
 • amniocentéza
 • kordocentéza

Je důležité si uvědomit, že pokud jsou výsledky screeningu neuspokojivé, včetně úrovně hCG, je nutné genetické poradenství..

Existují situace, kdy je screening extrémně obtížný a někdy nemožný. To se děje s vícenásobným těhotenstvím. V tomto případě se hladina hCG zvýší úměrně počtu plodů, ale bude obtížné vypočítat jednotlivá rizika pro každé dítě.

HCG v mimoděložním těhotenství

Mimoděložní těhotenství je stav, ve kterém se oplodněné vajíčko připojí kdekoli kromě vnitřní vrstvy dělohy (endometria). Častěji se nachází ve vejcovodech, méně často - v děloze, vaječníku a dokonce ve střevech. Nebezpečí mimoděložního těhotenství je, že je nutně přerušeno (s výjimkou několika případů). V důsledku toho může žena zemřít na těžké vnitřní krvácení, které je velmi obtížné zastavit. Existuje však „zlatý standard“ diagnózy, který vám umožní provést takovou diagnózu a včas jednat. Jedná se o ultrazvukovou studii v kombinaci se stanovením hCG v krvi ženy.

V mimoděložním těhotenství jsou podmínky pro připojení vajíčka mimořádně obtížné, proto trofoblast vylučuje významně méně chorionického gonadotropinu než během normálního těhotenství. Pokud hladina hormonů stoupá extrémně pomalu, nesplňuje standardy po týdny těhotenství, je nutné provést ultrazvuk vaginální sondou, aby se fetální vajíčko našlo v děloze nebo mimo ni. To je možné s vysokou pravděpodobností s hladinou hCG 1000 IU / L. Pokud se embryo nenajde s takovým množstvím hormonu, je nutná laparoskopická operace a hledání vajíčka plodu.

Příznaky mimoděložního těhotenství

 • bolest břicha po opožděné menstruaci
 • bolest při vaginálním vyšetření a pohlavním styku
 • někdy - špinění z pochvy
 • mdloby se zpožděnou menstruací

Pokud se objeví výše uvedené příznaky, musíte se poradit s lékařem, provést ultrazvukové vyšetření a provést hCG test (často v dynamice), abyste vyloučili mimoděložní těhotenství.

Zmrazené těhotenství a prenatální smrt plodu

Někdy se stává, že po zpoždění menstruace a pozitivním těhotenském testu nenastanou příznaky těhotenství nebo náhle končí. V těchto případech embryo umírá, ale z nějakého důvodu nedojde k potratu. Výsledkem je, že hladina lidského chorionického hormonu, která odpovídá gestačnímu věku, přestává růst a poté klesá. Na ultrazvuku můžete vidět embryo bez srdečního rytmu nebo dokonce prázdné vajíčko plodu (anembryo). Tento stav se nazývá zmrazené (nevyvíjející se) těhotenství..

Příčiny mraženého těhotenství

 • chromozomální abnormality (většina nevyvíjejících se těhotenství po dobu až 10 týdnů)
 • mateřské infekce (často chronická endometritida)
 • děložní anatomické vady
 • porucha srážení krve matky (trombofilie)

Pokud k potratu nedojde v blízké budoucnosti po detekovaném zmrazeném těhotenství, je nutné provést lékařský potrat nebo kyretáž děložní dutiny. Pokud se těhotenské blednutí opakuje 2 nebo vícekrát, musí být pár vyšetřen, aby se určily příčiny tohoto stavu.

Pokud plod později zemře, nazývá se to prenatální smrt. Protože hladiny hCG se neměří během dlouhých týdnů těhotenství, nemá diagnostickou hodnotu, ačkoli v každém případě dochází k poklesu hormonu.

Trofoblastické nádory

Trofoblastické nádory jsou další těhotenskou patologií diagnostikovanou stanovením hladin hCG..

Úplný a částečný cystický drift

S vývojem normálního těhotenství tvoří spermie, které se splynou s vejcem, zygotu, ve které jsou genetická informace matky a otce stejně kombinována. Někdy však dochází ke ztrátě „ženského příspěvku“, když jsou chromozomy vajíčka, jak to bylo, vyloučeny z vajíčka plodu. V tomto případě se vyvíjí stav podobný těhotenství, ale pouze na základě otcovského genetického materiálu. Tento jev se nazývá úplný cystický drift. Při částečném cystickém smyku zůstávají informace o oocytech, ale informace ze spermatu se zdvojnásobí.

Jak za normálního těhotenství, tak v případě cystického driftu, jsou za vznik trofoblastů a placenty odpovědné otcovské chromozomy. V případě zdvojnásobení těchto chromozomů se trofoblast začíná vyvíjet obrovskou rychlostí a uvolňuje hormony, včetně hCG, do krve ve velkém množství. To je základem pro diagnostiku této choroby..

S cystickým driftem je vývoj normálního těhotenství nemožný, končí spontánním potratem. Největší nepříjemnost však spočívá v tom, že hyperaktivní trofoblast začíná invazovat dělohu, poté za ní, někdy se z metastáz stává zhoubný nádor. Proto je důležité detekovat toto onemocnění včas a zahájit léčbu.

Příznaky cystického driftu:

 • krvácení dělohy v časném těhotenství
 • nezkrotné zvracení (bolestivější než normální těhotenství)
 • velikost dělohy je větší než v té době
 • někdy - příznaky preeklampsie
 • zřídka - bušení srdce, chvění prstů, hubnutí

S těmito příznaky je třeba se poradit s lékařem, ultrazvukem a změřit hladinu hCG v krvi. V normálním těhotenství hladina tohoto hormonu zřídka překračuje 500 000 IU / l a pro každý gestační věk existují přibližné hodnoty. S driftem močového měchýře je množství hCG několikrát překračuje.

Léčba cystického driftu spočívá v extrahování celého trofoblastu z dělohy. Toho lze dosáhnout kuretáží nebo jiným chirurgickým zákrokem. Někdy se relativně benigní cystický drift změní na upřímně zhoubný chorionkarcinom. Tento nádor metastázuje velmi rychle, i když dobře reaguje na chemoterapii..

Indikace pro chemoterapii pro cystický drift:

 • množství hCG přesahuje 20 000 IU / l jeden měsíc po odstranění cystické smyčky
 • zvýšení hCG po odstranění cystické smyčky
 • metastázy v játrech, žaludku, mozku

Chorionský karcinom

Chorionokarcinom může nastat nejen po cystickém driftu, ale také po úspěšném porodu nebo potratu. V tomto případě 40 h po ukončení těhotenství hladina hCG neklesá, ale často stoupá. Žena může být narušena děložním krvácením a příznaky metastáz v orgánech. V takových případech je léčba prováděna pomocí chemoterapie (methotrexát a další léky), chirurgickým zákrokem a následným sledováním..

Užívání léků obsahujících chorionický gonadotropin

Výsledky krevního testu na hCG, včetně screeningu, mohou být ovlivněny požitím tohoto hormonu. Obvykle se předepisuje pro neplodnost a jako přípravnou fázi IVF..

Velmi často se užívá s hrozícím potratem na krátkou dobu. V každém případě, pokud užíváte tento lék nebo jiné hormonální léky, informujte o tom svého lékaře..

Kdy může dojít k falešně pozitivnímu výsledku testu?

 • Jak naznačují některé zdroje, užívání COC (perorální antikoncepce) může mít vliv na analýzu. Nejedná se o správné informace. Antikoncepční použití neovlivňuje hladiny hCG. Výsledek analýzy je ovlivněn podáním léčiva chorionického gonadotropinu, obvykle jako fáze protokolu IVF.
 • Po porodu nebo potratu hCG obvykle klesne do normálu během 7 dnů. Někdy čekají až 42 dní, než jsou diagnostikována. Pokud nespadne nebo dokonce začne růst, může to být trofoblastický nádor.
 • Jiné nádory mohou vyvolat zvýšení hormonu metastázami cystického unášení nebo chorionokarcinomu.
 • Existují další nádory ze zárodečné tkáně, ale zřídka vyvolávají hCG. Proto, pokud existuje vzdělání v plicích, žaludku nebo mozku, plus vysoký hCG, pak především přemýšlejí o trofoblastických nádorech s metastázami.

Imunita proti hCG

Ve vzácných případech si ženské tělo vyvine imunitu proti chorionickému hormonu. Výsledné protilátky proti této látce neumožňují oplodněnému vajíčku normálně ulpívat na děloze a vyvíjet se. Pokud tedy 2 nebo více těhotenství ženy skončilo časným spontánním potratem, pak stojí za to provést analýzu protilátek proti hCG..

S pozitivními výsledky je léčba předepsána do 1 trimestru. Skládá se z glukokortikoidů a nízkomolekulárních heparinů. Nesmíme zapomenout na to, že taková patologie je velmi vzácná, proto musí být před léčbou vyloučeny jiné příčiny neplodnosti a potratu..

Stanovení hladiny lidského chorionického hormonu je důležitým krokem při sledování zdraví žen a kojenců. Tato analýza by však měla být předepsána lékařem, protože normy hCG pro týdny těhotenství jsou zprůměrovány a nesprávná interpretace indikátoru vede k bezpříčinným úzkostem a obavám, což je během těhotenství vysoce nežádoucí.

FAQ

Ahoj! Těhotenský test ukazuje 2 proužky, zpoždění menstruace asi 3 týdny. Ultrazvuk však ještě nenašel fetální vajíčko. Krevní test HCG: 7550 mIU / ml. O co víc můžete čekat na vizualizaci embrya?

Na moderních zařízeních je fetální vajíčko viditelné v děloze nebo mimo něj i při koncentraci hormonů vyšší než 1000 mIU / ml. Ve vaší situaci byste proto měli okamžitě vyhledat lékaře a najít řešení. Možná budete muset podstoupit laparoskopickou operaci. Odložení návštěvy u lékaře může mít za následek vnitřní krvácení po ukončení mimoděložního těhotenství.

Při screeningu ve 13 týdnech těhotenství byla rizika vypočtena, u téměř všech patologií byla vysoká. Po biopsii choriových klků byl získán karyotyp plodu 69xxx. Nabídka přerušení. Je v mém případě možný cystický posun?

Triploidie může naznačovat vznik částečného cystického unášení. Protože plod s takovou sadou chromozomů není životaschopný, doporučuje se ukončit těhotenství následným ultrazvukem a kontrolou b-podjednotky hCG. Materiál získaný po přerušení musí být zaslán na histologické vyšetření.

Po absolvování screeningu jsem dostal výsledky ve formě hodnot hCG a PAPP-A. Hodnota chorionického gonadotropinu je o něco vyšší než obvykle. Jak je to nebezpečné?

Výsledky každého screeningu by měly být uvedeny jako kvantitativní měřítko jednotlivých rizik. například,

 • Edwardsovo riziko syndromu: 1: 1400
 • Riziko Downova syndromu: 1: 1600
 • Riziko Patauova syndromu: 1: 1600
 • riziko poruchy nervové trubice 1: 1620

V takové podobě, ve které vám byly výsledky dány, není možné určit rizika. Požádejte laboratoř, kde byly provedeny testy, se žádostí o výpočet jednotlivých rizik.

Články O Neplodnosti