Hlavní Neplodnost

Hormony s menstruací: za jaké funkce jsou v těle ženy odpovědné

Menstruační cyklus ženy je rozdělen do dvou fází. Přidělení: folikulární fáze, ovulace, luteální fáze. V každém z nich hrají roli pouze určité hormony, jejichž úroveň je maximální, což se bere v úvahu při absolvování testů.

Folikulární stadium začíná první den špinění, je zaznamenána zvýšená syntéza FSH hypofýzou. To vede k růstu dominantního folikulu ve vaječníku a dozrávání vajíčka v něm. Když se přiblížíte ke dni 14, hladiny FSH se zvyšují spolu s množstvím produkovaného estrogenu. Postupně vysoké hladiny hormonů vedou ke snížení rychlosti růstu FSH. V této době se koncentrace LH zvyšuje a dochází k jejímu ovulačnímu vrcholu..

Ovulační fáze - při maximální koncentraci FSH a LH dochází k ovulaci. Oxytocin a prostaglandiny „vytlačí“ vajíčko ven, odkud se posune dále do vejcovodu. K ovulaci dochází 12-24 hodin po maximu hladiny estrogenu. Poté hladina LH klesá a zůstává nízká až do konce cyklu FSH.

Luteální stádium po ovulaci hladina LH prudce klesá, ale stačí udržet fungování luteum v těle, které produkuje progesteron. Ten je nezbytný pro speciální transformaci endometria. Vrcholová hladina progesteronu ve 20. až 22. dni cyklu podle principu zpětné vazby vede k ještě většímu snížení LH, což odemkne FSH. Fáze trvá asi 10-14 dní, končí počátkem špinění. Během těhotenství se hladiny progesteronu zvyšují, což inhibuje FSH.

Hlavní důvody pro studium hormonálního pozadí: menstruační nepravidelnosti; neplodnost v páru; změna polycystických vaječníků; akné a akné, které nejsou přístupné konvenčnímu zpracování; prohlášení menopauzy nebo předčasného vyčerpání vaječníků; během těhotenství s hrozbou přerušení; juvenilní krvácení u dívek, amenorea.

Algoritmus pro absolvování analýzy a času: je lepší vzít ji ráno a na prázdný žaludek; měli byste odmítnout konzumovat alkohol a jiné špatné návyky dva až tři dny před porodem; je lepší zdržet se sexuální aktivity po dobu dvou až tří dnů; nemá smysl provádět testy při kontrole antikoncepce, potřebujete přestávku nejméně měsíc, ale pokud se podrobujete zvláštní léčbě (například přípravě na IVF nebo hormonální substituční terapii, užíváte hormony štítné žlázy), podle pokynů lékaře.

Čas pro dodání hormonů je nutné zvolit: ve 2-7 dnech cyklu - estradiol, LH, FSH a poměr LH / FSH, prolaktin, 17-hydroxyprogesteron; ve 20-22 den cyklu - progesteron; bez ohledu na den cyklu - testosteron, DHEA, štítná žláza (TSH, T3, T4 a protilátky proti TPO), kortizol. Pokud je období ženy extrémně nepravidelné nebo amenorea, můžete provádět testy každý den.

Všechny hormony jsou zodpovědné za strukturu ženy, její reprodukční vlastnosti.

Pro „menstruaci“ menstruace existuje řada léků ze skupiny progestogenů (trvat 5-10 dní, menstruace by měla jít do stažení). Například Utrozhestan, Duphaston, Norkolut.

Přečtěte si více v našem článku o hormonech s menstruací, jejich účinku na tělo.

Jak funguje hormonální systém

Tělo ženy podléhá cyklickým změnám. To je zajištěno periodickými změnami hladiny hormonů v krvi a přímo určuje všechny funkce těla a zdravotní stav. Hormonální systém „funguje“ na několika úrovních:

 • extrahypothalamic systém - oblasti šedé a bílé hmoty mozku, které regulují funkci hypofýzy a hypotalamu;
 • hypofýza (zahrnuje adeno- a neurohypofýzu), hypotalamus - se nacházejí v mozku, vylučují hormony, které regulují funkci vaječníků a dalších endokrinních orgánů, a také od nich přijímají signály o potřebě konkrétního hormonu;
 • vaječníky - přijímají signály ve formě hormonů (FSH, LH) z hypofýzy, pod jejichž vlivem se vytvářejí estrogeny a gestageny, které dále interagují s jinými tkáněmi;
 • cílové tkáně - to je děloha, vagina, mléčné žlázy, jakož i další orgány a tkáně, jejichž stav závisí na hladině pohlavních hormonů, jsou konečným cílem v řetězci interakce všech struktur.

Porušení v jednom z odkazů vede k vážným změnám v ostatních. Například, pokud žena odstraní vaječníky, signály z nich přestanou pronikat do hypofýzy, což způsobí nadměrné zvýšení hladiny jejích hormonů (FSH a LH). Totéž se děje v menopauze. A například narušení hypofýzy (produkuje příliš málo FSH a LH), vede k nedostatečné funkci vaječníků, příznakům dysfunkce.

Daria Shirochina (porodník-gynekolog)

Kromě toho se na práci hormonálního systému aktivně podílejí další endokrinní orgány, zejména štítná žláza. Porušení jeho funkce vede k nerovnováze pohlavních hormonů a menstruačních dysfunkcí, nedostatku ovulace. Proto při studiu hladiny hormonů štítné žlázy (TSH, T3, T4, protilátky proti TPO) jsou také zahrnuty do povinného seznamu.

Celý tento hormonální systém se samoreguluje podle typu přímé a zpětné vazby. Signály přicházejí v několika směrech najednou, například z hypofýzy do vaječníků a naopak. To je jediný způsob, jak upravit úroveň a "pochopit", existuje dostatek hormonů nebo je třeba "přidat další".

Hormony během cyklu

Menstruační cyklus ženy je rozdělen do dvou fází. Protože většina žen má délku cyklu 28 dní, je toto číslo vždy považováno za ideální a provádějí se výpočty. Přidělit:

 • folikulární fáze - charakterizovaná růstem a zráním folikulu s vejcem, trvá asi dva týdny;
 • ovulace - okamžitý výstup zralého vajíčka z folikulu, po kterém může být oplodněno, se předpokládá, že nastane 14. den;
 • luteální fáze - charakterizovaná intenzivní přípravou endometria pro případnou implantaci vajíčka v případě početí, trvá asi 10-14 dní.

V každé fázi hrají roli pouze určité hormony, jejichž úroveň je maximální. Při provádění zkoušek by se to mělo brát v úvahu pro správnou interpretaci..

Folikulární fáze

Začíná první den krvavého výboje - signál pro tělo, že těhotenství nenastalo a je nutné zahájit přípravy na možný nástup dalšího.

Folikulární fáze začíná zvýšením syntézy FSH hypofýzou. To vede k růstu dominantního folikulu ve vaječníku a dozrávání vajíčka v něm. Tyto procesy jsou doprovázeny zvýšením tvorby estrogenů v samotné ovariální tkáni, které jsou nezbytné pro normální růst endometria - vnitřní slizniční vrstvu dělohy. Když se přiblížíte ke dni 14, hladiny FSH se zvyšují spolu s množstvím produkovaného estrogenu.

Vysoká hladina ženských pohlavních hormonů vede postupně ke snižování rychlosti růstu FSH. V této době se koncentrace LH zvyšuje a jeho před ovulační vrchol se zvyšuje. V tomto bodě folikul ve vaječníku dosáhne velikosti 16-18 cm, obsahuje zralé vajíčko a endometrium v ​​děložní dutině má tloušťku nejméně 4-6 mm.


Mechanismus výskytu před ovulačního píku LH

Ovulační fáze

Při maximální koncentraci FSH a LH dochází k ovulaci. Výstup zralého vajíčka z folikulu je možný díky působení speciálních enzymů, které rozpouštějí ovariální membránu místo dominantního folikulu. A oxytocin a prostaglandiny „vytlačí“ vajíčko ven, odkud se již pohybuje dále do vejcovodu. Současně se uvolňuje malé množství kapaliny, což je viditelné ultrazvukem a je to důkaz procesu..

K ovulaci dochází 12-24 hodin po maximu hladiny estrogenu. Poté hladina LH klesá a zůstává nízká až do konce cyklu FSH.

Luteal fáze

Po ovulaci hladina LH prudce klesá, ale stačí zachovat fungování luteum corpus, které produkuje progesteron. Ta je nezbytná pro speciální transformaci endometria - její konečná příprava pro implantaci vajíčka v případě těhotenství.

Špičková hladina progesteronu ve 20-22 dnech cyklu pomocí principu zpětné vazby vede k ještě většímu snížení LH, což odemkne FSH - jeho hodnoty se znovu zvýší a řetězec se opakuje.

Luteální fáze trvá asi 10 až 14 dní a končí začátkem krvavého výboje.

V případě těhotenství se hladiny progesteronu zvyšují, což inhibuje FSH. Vývoj vajíčka plodu je tedy podporován až do 14. až 16. týdne, po kterém ustoupí korpus luteum a placenta je již zodpovědná za syntézu progesteronu.

Podívejte se na toto video o hormonální regulaci menstruačního cyklu:

Hormonálně závislé změny v děloze

Funkční změny v děloze, v závislosti na hormonálním pozadí, se vztahují k vnitřní vrstvě endometria. Skládá se z epitelových buněk, žlázových struktur a krevních cév. Během menstruačního cyklu v epiteliální vrstvě endometria dochází k následujícím krokům:

Deskvamace (vlastní menstruace, doprovázená odmítnutím povrchových buněk),

· Epitelová regenerace díky bazální vrstvě endometria,

Všechny tyto jevy jsou regulovány steroidními hormony - estrogenem a progesteronem. V děloze je nástup menstruačního cyklu spojen s odlupováním a odmítáním epitelových buněk. Potom se chybějící povrchová vrstva endometria pod vlivem estrogenu rychle obnoví a začne se množit..

Fáze proliferace začíná kolem 5. dne cyklu a probíhá paralelně s folikulárním stádiem ovariálního cyklu. Doba proliferace endometria trvá asi 12-14 dní. Během této doby se vytvoří funkční vrstva obsahující trubkové žlázy, které jsou potaženy válcovým epitelem. Dochází k intenzivní vaskularizaci endometria - objevuje se velké množství nových krevních cév, které zajišťují výživu žláz a epitelu. Tloušťka vrstvy na konci proliferace dosahuje 8 mm.

Další období je fáze sekrece. Běží paralelně s luteální fází ovariálního cyklu a je spojena s funkcí luteum v těle. V této době začíná válcový epitel sliznice žláz funkčního endometria aktivně vylučovat glykoproteiny, glukózové aminoglykany, glykogen a další sloučeniny. Vrchol sekreční fáze nastává po 20-21 dnech. menstruační cyklus. Endometrium obsahuje velké množství enzymů s proteolytickou aktivitou. Spirálové arteriální cévy pronikající funkční vrstvou, dosahují maximálního vývoje, slučují se do spleti, rozšířené žilní cévy. Při 28denním trvání cyklu jsou takové změny pozorovány 6. až 8. den. od ovulace. Poskytují optimální podmínky pro zavedení oplodněného vajíčka do endometria..

Pokud k oplodnění nedošlo, do 25-27 dnů. cyklu, luteální tělo ustupuje, obsah progesteronu klesá a zhoršuje se výživa funkční vrstvy. V důsledku poklesu koncentrace steroidů vzniká křečový endometrický arteriální systém a dochází k nastavení hypoxie. V epitelových buňkách a žlázách se zvětšuje fenomén degenerace, objevují se krvácení a krevní sraženiny, cévní stěna se stává křehkou. Tento proces je doprovázen aktivní infiltrací leukocytů. Bílé krvinky vylučují proteolytické lysozomální enzymy, které přispívají k tání povrchové vrstvy endometria. Vasospasmus je nahrazen jejich ostrou expanzí a průtokem krve.

To vše nakonec vede k nekrotizaci tkáňových míst ak aktivnímu deskvamaci epitelu s jeho odmítnutím. Již v první den od počátku menstruace je až dvě třetiny funkčního endometria odmítnuto. Kompletní deskvamace je pozorována 3. až 3. den menstruačního krvácení. Ihned po odmítnutí začíná regenerace epitelu, která obvykle netrvá déle než jeden den. Poté se znovu opakují všechny fáze..

Závěr

Menstruační cyklus ženy přímo závisí na produkci hormonů. Jakákoli patologie endokrinního systému, doprovázená změnou koncentrace pohlavních hormonů, vede k narušení menstruačního cyklu a reprodukční funkce obecně.

Během menstruace to zpravidla bolí v dolním břiše těch žen, které dosud nenarodily. To je způsobeno tím, že se děloha během menstruačních kontraktů zbaví všeho zbytečného, ​​tyto kontrakce jsou podobné kontrakcím během porodu, pouze mnohokrát slabší. Proto mohou být zraněny ženy, které ještě nezažily pracovní bolesti. Někdy může být děloha lokalizována v břišní dutině trochu nestandardně, poté může kontrakcí ovlivnit nervová centra, která způsobují bolest. Obvykle jsou bolesti po porodu méně patrné. Proč může při menstruaci bolet žaludek? Bolest při menstruaci je často způsobena různými

nemoci, zejména stojí za to věnovat pozornost těm ženám, které během menstruace nezažily nepříjemné nebo bolestivé pocity. Je nutné navštívit lékaře, gynekolog vás vyšetří a určí přesnou příčinu bolesti a také předepíše nezbytnou léčbu. V takových případech by člověk neměl vydržet a doufat, že všechno projde samo.

Jaké hormony říkají

Studie hormonálního profilu je nutná u žen, které mají nějaký druh gynekologického onemocnění pro výběr léčby a prevenci komplikací, které s tím mohou souviset. Hlavní důvody pro výzkum hormonů:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • neplodnost v páru;
 • změna polycystických vaječníků;
 • akné a akné, které nejsou přístupné konvenčnímu zpracování;
 • prohlášení menopauzy nebo předčasného vyčerpání vaječníků;
 • během těhotenství s hrozbou přerušení;
 • juvenilní krvácení u dívek, amenorea nebo jiných poruch.

Hormonální profil je nejčastěji nezbytný pro identifikaci příčin neplodnosti. Průzkum je nejkomplexnější..

Studie hormonálního profilu ženy odhalí, zda je první a druhá fáze úplná, zda dojde k ovulaci, zda existuje dostatečná hladina estrogenu a progesteronu k přípravě endometria pro implantaci vajíčka, zda existuje nadměrná hladina mužských pohlavních hormonů, prolaktinu a poruch štítné žlázy, které také může ovlivnit ovulaci.

Jaké jsou příznaky PMS??

PMS příznaky jsou obvykle mírné nebo středně závažné.

Přibližně 80% žen zažívá alespoň jeden z příznaků PMS do té míry, že nezasahuje do jejich každodenního života. Asi 20–30% žen má hmatatelné příznaky, které mohou ovlivnit určité aspekty každodenního života. 3-8% pozorovaných PDS.

Závažnost příznaků se může v jednotlivých cyklech lišit a také závisí na individuálním posouzení každé ženy..

 • Citlivost prsou
 • Otok
 • Bolesti hlavy
 • Únava
 • Akné a kožní vyrážky
 • Podrážděnost
 • Oteklé břicho
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Úzkost
 • Smutek
 • Průjem nebo zácpa
 • Depresivní nálada
 • Bolest břicha
 • Citlivost na světlo a zvuk

Algoritmus a čas odevzdání analýzy

Pro získání spolehlivých výsledků je nutné správně a včas předat všechny potřebné ukazatele. Obecná kritéria pro doručení jsou následující podmínky:

 • lepší je užít ráno a na lačný žaludek, některé hormony (například prolaktin) mají dokonce jasně definovaný čas;
 • měli byste odmítnout konzumovat alkohol a jiné špatné návyky dva až tři dny před porodem;
 • je lepší zdržet se sexuální aktivity po dobu dvou až tří dnů, vzrušení může změnit výsledky analýz;
 • nedává smysl provádět testy na pohlavní hormony při kontrole antikoncepce, potřebujete přestávku nejméně měsíc, ale pokud podstoupíte zvláštní léčbu (například přípravu na IVF nebo hormonální substituční terapii, užíváte hormony štítné žlázy), můžete provádět testy, pokud užíváte hormonální léky podle pokynů lékaře.

Čas pro dodání hormonů je nutné zvolit:

HormonyČas
Estradiol, LH, FSH a poměr LH / FSH, prolaktin, 17-hydroxyprogesteron2. - 7. den cyklu.
Progesteronna 20-22 den cyklu.
Testosteron, DHEA, štítná žláza (TSH, T3, T4 a TPO protilátky), kortizolbez ohledu na den cyklu.

Přestože v každé laboratoři existují normy pro všechny hormony v kterýkoli den cyklu, měli byste se stále řídit těmito doporučeními, jinak by interpretace klinického obrazu mohla být nesprávná. Kromě toho existují určité rysy dodávání jednotlivých hormonů:

 • prolaktin - je lepší určit po úplném probuzení, aby nedošlo k pocitu ospalosti; je také nemožné mít sex v předvečer, dát si studenou sprchu ráno a ani se nedoporučuje čistit si zuby, v předvečer by nemělo být stres a fyzická námaha - to vše povede k nadhodnocenému výsledku;
 • hormony štítné žlázy - je nutné vyloučit užívání drog obsahujících jód měsíc před porodem;
 • progesteron - pokud má dívka dlouhý cyklus (více než 30 dnů), je vhodné provést progesteronový test po dobu 25–27 dnů, lépe - se zvýšením bazální teploty nebo speciálním ultrazvukovým obrázkem (existuje corpus luteum a zralý endometrium).

Daria Shirochina (porodník-gynekolog)

Pokud má žena extrémně nepravidelné období nebo amenoreu, může být vyšetřena každý den. Po zahájení léčby a stabilizaci menstruačního cyklu může lékař doporučit opakování určitých parametrů pro monitorování.

Co znamená hormonální nerovnováha a k čemu to vede

Změna hladiny každého hormonu vede k jeho důsledkům. Nejčastější porušení jsou:

HormonyZa co jsou zodpovědní? Známky porušení
EstradiolReaguje na ženské sexuální vlastnosti - měkký hlas, úzký pas a širší boky, zvláštní druh vlasů. Je také důležitý pro normální růst endometria v první fázi, která ve druhé je základem pro další změny.

Pokud estradiol klesne, žena zaznamená pokles libida, suchých sliznic a vagíny, zhoršení vlasů a nehtů, podrážděnost a slzu. Pokud jde o reprodukční funkce - zvyšuje pravděpodobnost potratů v raných stádiích, zamrzlých i patologických formách placenty.

Při nedostatku estradiolu je menstruační cyklus narušen (dochází ke zpožděním), skromně měsíčně. Přebytek je pozorován se zřetelným přebytkem tělesné hmotnosti a také s nádory syntetizujícími estrogen. Klinicky se projevuje krvácením v důsledku nevyváženosti.

ProgesteronReaguje na změny endometria ve druhé fázi a na jeho přípravu k implantaci vajíčka. Progesteron navíc ovlivňuje funkci mléčných žláz, udržuje rovnováhu estradiolu. S nedostatkem dochází k hyperplázii endometria, polypy, ženy trpí potratem.
FSH a LHJejich nedostatek vede k hypoplasii všech pohlavních orgánů, absenci ovulace. Patologie se často zaznamenává v období dospívání, hormonální substituční terapie vám umožňuje vyřešit problém a obnovit reprodukční funkce u dívek.

V dospělosti může být nedostatek spojen s poporodními komplikacemi (Sheehanův syndrom), což také vyžaduje neustálé používání hormonů. V předvečer menopauzy a již v menopauze se hladiny FSH a LH zvyšují, což je reakce na „tiché vaječníky“.

ProlaktinSyntetizuje se v přední hypofýze. Jeho hladina se může zvýšit z funkčních důvodů (s laktací, stimulací bradavek, nesprávným prováděním testů) a také s řadou nemocí, včetně mikroadenomů (nádory několika milimetrů), s dysfunkcí štítné žlázy.

Snížení hladiny je možné při předávkování léky, inhibitory dopaminu (Dostinex, Bromocriptin a další). Vysoké hladiny prolaktinu se zaznamenávají mnohem častěji. Obvykle se vyskytuje u dívek s neplodností a nedostatkem ovulace.

TestosteronZvyšuje se u polycystických vaječníků, což je narušení metabolismu estrogenů z androgenů ve vaječnících, s nádory různé lokalizace.

Klinicky se projevuje u žen menstruačním cyklem, tendencí k onemocnění děložního čípku, s potratem (spontánní přerušení od 14 do 20 týdnů těhotenství).

Ženy si také všimnou růstu vlasů na „mužských místech“, tvorbě akné, zvýšeném libido, hrubém hlasu.

Hormony štítné žlázyPřestože nejsou sexuální, jejich úroveň je pro ženské tělo nesmírně důležitá. Nedostatek vede k nedostatku ovulace, porušení menstruačního cyklu, potratu a zvýšení hladin prolaktinu. Nadbytek hormonů štítné žlázy je také plný různých komplikací..

Důsledky nad rámec

Přebytek vede k hyperestrogenii.

Obvykle se tělo zkopíruje, ale existují známky, které vyžadují pozornost lékaře:

 • nepřiměřené časté výkyvy nálad;
 • příliš bolestivá menstruace;
 • krvácení uprostřed cyklu;
 • nadváha;
 • migréna;
 • bolest pod břichem mimo menstruaci.

Téměř vždy, přebytek ovlivňuje měsíční období. Ztráta krve roste, menstruace je delší. Bolest na hrudi je přidána. PMS se stává nepříjemným.

Účinnost a libido jsou sníženy, zhoršuje se zdraví. Vlasy, kůže a nehty trpí. Zvýšené hladiny často vedou k nádorům, mastopatii a krevním sraženinám..

Co dělat, pokud neexistuje menstruace

Pokud menstruace ženy nezapadá do parametrů 21–35 dnů, musíte nejprve kontaktovat gynekologa, který po shromáždění anamnézy a vyšetření může navíc poslat endokrinologa ke konzultaci.

Algoritmus zpoždění akce by měl být přibližně následující:

 • udělat močový těhotenský test nebo provést krevní test na hCG;
 • po vyloučení těhotenství by měl být proveden pánevní ultrazvuk a vyšetření gynekologem;
 • lékař se rozhodne - předepsat léky pro korekci cyklu okamžitě nebo ještě poslat na studium hormonálního pozadí, všechny jednotlivě.


Močový těhotenský test

Koncept

Co je menstruace? Toto je určitá fáze měsíčního cyklu, který je charakterizován oddělením endometriální děložní vrstvy a jejím následným uvolněním do vnějšku spolu s krvavými hmotami vaginou.
Norma je považována za věk 9-14 let, i když v této době bude cyklus stále zcela neformován. Někdy po první menstruaci - menarche - příští menstruace přijde k dívce až po 2-3, nebo dokonce 4 měsících, což je považováno za zcela normální. Obvykle je menstruace stanovena asi rok a půl po menarche.

Jak vrátit menstruaci s hormony

Pro „výzvu“ menstruace existuje celá řada drog ze skupiny gestagenů. Měly by být přijaty do 5-10 dnů, menstruace by měla jít ke zrušení. Dávku a režim stanoví lékař. Příklady léků:

Doporučujeme číst o hormonálních nerovnováhách. Z článku se dozvíte o příčinách a příznacích hormonální nerovnováhy u dospívajících, žen a během těhotenství, o diagnóze a léčbě hormonálního selhání. A zde je více o příčinách a léčbě nedostatku estrogenu u žen.

Žena je „silou hormonů“. Jejich úroveň, rovnováha a změna v průběhu cyklu určují zdravotní stav, pohodu, schopnost otěhotnět a porodit dítě. Neměli byste se sami pokoušet o zkoušku, je to plýtvání časem a penězi. Pokud máte podezření na narušení nebo poruchu, měli byste kontaktovat kompetentního specialistu.

Regulující hormony

Dokonce i přes zběžný přehled cyklických změn v různých částech ženského reprodukčního aparátu je zřejmé, že všechny periodické jevy musí být do jisté míry vzájemně sladěny. Každý orgán hraje roli v reprodukci. Nestačí, že tuto roli pravidelně plní s maximální účinností; doba připravenosti každého orgánu nebo jeho části by měla začít, jakmile je celý složitý mechanismus reprodukce připraven k provozu.

Již dlouho bylo s jistotou prokázáno, že hormony regulují a koordinují včas různé fáze pohlavního cyklu. Interakce těchto hormonů je velmi složitá. Trvalo dlouhou a trvalou experimentální práci, aby se zpřesnily výsledky, které byly získány při expozici některému z hormonů. Mnohem složitějším úkolem je interpretovat účinky několika hormonů působících společně nebo postupně.

V současnosti v biologii neexistuje taková oblast, kde by studie byly tak intenzivní jako v endokrinologii. Téměř každý biologický nebo lékařský deník doplňuje naše informace o metodách tvorby, chemických vlastnostech nebo fyziologickém působení hormonů. Přesto stále není možné podat alespoň krátký hrubý náčrtek některých nejdůležitějších hormonů, které regulují sexuální cyklus, bez výhrady, že většina údajů byla získána v poslední době, dosud nebyla důkladně ověřena, a proto se jasná představa o tomto subjektu vyvine až v budoucnu.

Je paradoxní, že primární aktivátor sexuálního procesu - hypofýza není umístěna v blízkosti reprodukčních orgánů, ale je umístěna hluboko v lebce, v těsném spojení s mozkem. Hypofýza, která je o něco větší než třešňový kámen, je mírně patrnou hmotou tkáně, ale její působení dlouho vzbudilo zvědavost člověka. Ve středověku se vědci dohadovali o tom, zda hypofýza je trvalým bydlištěm duše nebo zvláštním orgánem, který vylučuje hlen z mozku..
Nyní bylo zjištěno, že hypofýza produkuje v různých časech 5 až 15 hormonů, z nichž většina je známa pod několika jmény.

Dlouho před pubertou začíná přední hypofýza prostřednictvím jednoho z hormonů, které produkuje, ovlivňovat vývoj pohlavních orgánů. U mladých hypofyzektomizovaných zvířat zůstávají reprodukční orgány nedostatečně rozvinuté, charakteristický reprodukční cyklus není stanoven a jedinec je sterilní. Přestože je již dlouho známo, že při časném odstranění vaječníků není menstruační cyklus vůbec pozorován a že jejich odstranění během puberty vede k zastavení menstruace, ale teprve nyní jsme začali chápat, že příčiny těchto změn jsou mnohem hlubší. Ještě předtím, než vaječník začne aktivovat dělohu, musí se nejprve dostat do stavu funkční aktivity pod vlivem stimulačních účinků, které na něj během svého růstu působí hormon předních hypofýz..

Tato činnost hypofýzy je pouze začátkem řady procesů. Po dosažení puberty začíná hypofýza produkovat hormony, které mají hluboký účinek na pohlavní žlázy, a proto se nazývají gonadotropní hormony, na rozdíl od jiných hormonů hypofyzárního původu, které působí na jiné orgány, jako jsou tyreostimulační a adrenokortikotropní hormony. V současné době se předpokládá, že existují dva gonadotropiny, z nichž jeden stimuluje vývoj folikulu a druhý - vývoj corpus luteum..

Hormon stimulující vývoj folikulů aktivuje jejich stálý růst a zrání. Zde vzniká další článek v řetězci hormonálních účinků: když se folikuly zvýší, začnou produkovat hormon, který lze získat z folikulární tekutiny. Tento hormon je estradiol. Injekce požadovaného množství estradiolu experimentálním zvířatům, u kterých nedošlo k estrálním změnám v důsledku úplné ovariektomie, vedla k obnovení typických estrusových příznaků..

Z tohoto důvodu se estradiol často nazývá estrogenový hormon. Hodnota estradiolu, jehož množství se významně zvyšuje v době ovulace, je zcela zřejmá. Maximální množství tohoto hormonu, který stimuluje sexuální aktivitu, je pozorováno v období před uvolněním vajíčka z folikulu do břišní dutiny..

Po ovulaci je aktivována další skupina hormonů. Hormon z přední hypofýzy stimulující vývoj luteum v těle způsobuje rychlou proliferaci epiteliálních buněk prasklého folikulu. V tomto případě se změní chemické vlastnosti těchto buněk, což je spojeno s tvorbou corpus luteum. Korpus luteum zase pod vlivem další stimulace laktogenním hormonem produkuje hormon, který působí na dělohu. Tento hormon, nazývaný progesteron, indukuje děložní sliznici ke změnám zaměřeným na přípravu na těhotenství.

I zde se jasně ukazuje jasná koordinace v čase, protože řetězec procesů, které vedou k přípravě dělohy na vnímání embrya, začíná v období prvních fází vývoje vajíčka..

S touto sekvencí jevů má vztah mezi ovulací a menstruací zvláštní význam. Dojde-li k ovulaci, řekněme, 13. den menstruačního cyklu a sexuální styk nastane přibližně ve stejnou dobu, umožní to embryu vyvinout se do 7 dnů, což přispěje k jeho úspěšné implantaci do již připravené děložní sliznice. Během těchto 7 dnů, pod vlivem hormonu corpus luteum, sliznice dělohy zhoustne, její žlázy se stanou aktivní a množství krve v něm se zvětšuje. Když je děloha v této premenstruační fázi, je již dokonale připravena na vnímání a posílení embrya.

Ukázalo se, že hormon corpus luteum má kromě svého účinku na dělohu i další neméně důležitý fyziologický účinek. Bylo opakovaně prokázáno, že injekce extraktu z corpus luteum zpomaluje ovulaci. Tato akce je určena časovým vztahem mezi maximálním vývojem ovulace corpus luteum a jinými jevy cyklu. Korpus luteum dosahuje znatelného stupně vývoje a získává histologické příznaky aktivní sekrece několik dní po prasknutí folikulu, ze kterého bylo vytvořeno.

Mikroskopické vyšetření ukazuje, že k regresivním změnám v corpus luteum dochází, když by mělo začít další menstruační období, a corpus luteum dosáhne znatelného zmenšení velikosti do doby, kdy nový folikul dozraje. Tato data ukázala, že ovulace corpus luteum je zdrojem hormonu, který působí jako antagonista hormonu stimulujícího folikuly hypofýzy, což způsobuje zpoždění ve vývoji následujících folikulů.

Jevy sexuálního cyklu byly představeny v nejjednodušší formě, aniž by byly příliš rozpracovány množství skutečností, díky nimž se tyto jevy staly jednou z nejvíce fascinujících oblastí moderní biologické vědy. I tato krátká esej však ukazuje, jak úžasně je koordinován celý chovatelský mechanismus. Zatím jsme viděli pouze řadu změn, které se opakují v přípravě na těhotenství. Ovulace je kritický jev, na který jsou omezeny všechny ostatní cyklické změny. Vajíčko uvolněné při prasknutí folikulu je připraveno k oplodnění a všechny ostatní orgány jsou také připraveny hrát roli, pokud je vajíčko oplodněno..

- Vraťte se k obsahu v sekci Porodnictví.

Hormonální regulace menstruačního cyklu

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Menstruační cyklus odráží aktivitu systému hypotalamus-hypofýza-vaječník, který se projevuje strukturálními a funkčními změnami v reprodukčním traktu: děloha, vejcovody, endometrium a vagina. Každý cyklus končí menstruačním krvácením, jehož první den se považuje za začátek cyklu.

Během první části menstruačního cyklu (folikulární fáze), FSH, vylučovaný přední hypofýzou, stimuluje produkci estradiolu buňkami vaječných granulóz. FSH a estradiol způsobují proliferaci těchto buněk a zvyšuje se sekrece estradiolu. Tyto hormony stimulují receptory LH. Estradiol působí na endometrium dělohy, způsobuje jeho zahušťování a vaskularizaci, čímž je připravuje na implantaci vajíček. Jak folikuly zrají v nich a v krvi, zvyšuje se hladina inhibinu, což selektivně inhibuje sekreci FSH.

Vrcholová koncentrace estradiolu v krvi, která spadá do středu menstruačního cyklu (den 14), vyvolá uvolnění LH z hypofýzy. LH stimuluje ovulaci (výstup zralého vajíčka z folikulu). Zbývající buňky v postovulačním folikulu tvoří corpus luteum, které začíná vylučovat progesteron a estradiol. Progesteron inhibuje sekreci inhibinu.

Během druhé luteální fáze progesteron spolu s estradiolem způsobují ještě větší zahušťování endometria. Zvýšená vaskularizace endometriálních buněk a jejich diferenciace dochází k sekreci buněk.

Asi po 1 týdnu od vzniku korpusu luteum začne zvrátit vývoj a vylučuje méně estradiolu a progesteronu. Do 28. dne menstruačního cyklu se hladina ovariálních steroidů nedostačuje k udržení života zesíleného endometria a podléhá destrukci, což vede k menstruaci. Krvácení trvá 3–5 dní. Nízké hladiny estradiolu a progesteronu na konci cyklu odstraňují (na principu negativní zpětné vazby) inhibici sekrece hypotalamem GRH. Hladina GRH v hypotalamu stoupá, což stimuluje sekreci FSH a LH hypofýzou a menstruační cyklus začíná znovu.

My a hormony: jak nás ovlivňují?

Změny hormonálního pozadí ženského těla - podrobný popis každého dne měsíce s doporučeními praktického lékaře.

Co dělá ženu krásnou a lehkou, nedovoluje jí stárnout? Co umožňuje ženě být matkou? To jsou hormony, někdy naše nálada, přitažlivost, touha a výkon závisí na kolísání hladiny hormonů..

Hormonální pozadí lidí nemá ostré výkyvy. Proto je jejich odhodlání, spolehlivost, stálost a maximalismus.

U žen je všechno jiné: každý den menstruačního cyklu, změny produkce hormonů. Proto naše nestabilita, větrnost a překvapení.

Pravděpodobně téměř každý z nás je „zuřivostí“ pár dní v měsíci. Výkyvy nálady však nejsou jedinou „přírodní katastrofou“, kterou lze předvídat, protože vědí, jak cyklické výkyvy v hormonálním pozadí ovlivňují náš životní styl..

1 denní cyklus

První den cyklu se obvykle považuje za den, kdy začíná menstruační krvácení. Na pozadí poklesu koncentrace hlavních „ženských“ hormonů (progesteronu a estrogenu) začíná rejekce endometria - silná vrstva děložní sliznice, „péřové lůžko“ připravené tělem v případě možného těhotenství.

Zvyšuje se koncentrace prostaglandinů, mediátorů bolesti, stimulátorů kontraktility dělohy. Je to dobré pro tělo - děloha se stahuje, zbavuje se starého endometria a stlačuje krvácející cévy. A pro nás - jedna porucha: bolest a těžkost v podbřišku.

Spasmodics pomůže odstranit nepříjemné pocity: No-shpa, Belastesin, Papaverin, Buskopan. Je však vhodné neužívat aspirin, protože to může zvýšit ztrátu krve.

V ováriích se začíná vyvíjet nejpokročilejší folikul, který nese vajíčko. Někdy existuje více než jeden „pokročilý“ a po úspěšném oplodnění se může objevit několik dětí najednou.

2 denní cyklus

Takže chcete být krásná, ale dnes hormony pracují proti nám. V důsledku nízké produkce estrogenu se zvyšuje aktivita potu a mazových žláz. Musí strávit půl dne ve sprše, trávit více času na obličeji a častěji správným make-upem.

Vlasy mění svoji chemickou strukturu a jsou méně vhodné pro styling. Permanentka během menstruace trvá méně, takže v současnosti neplánujte kadeřnictví.

Citlivost na bolest je stále vysoká. Aby se předešlo „vzrušení“, je lepší odložit návštěvu u zubaře, odstranění chloupků a další nepříjemné manipulace

Svařené víno z dobrého červeného vína pomůže zmírnit stres a případnou bolest v dolním břiše. V současnosti je však kontraindikováno větší množství alkoholu: může prodloužit menstruaci a zvýšit ztrátu krve.

3 denní cyklus

Fráze: „Čistota je klíčem ke zdraví!“ Je zvláště důležitá. V děloze se po odmítnutí sliznice vytvoří povrch rány. A děložního čípku v těchto dnech je co nejvíce pootevřený, a proto je vstupní bránou k infekci.

Je vhodné zdržet se sexu. Pokud je však „nemožné, ale opravdu chcete,“ pak použijte bariérovou antikoncepci. Pamatujte, že kondom sníží pravděpodobnost infekcí a také zabrání těhotenství, což je dnes možné..

4 denní cyklus

Kritické dny se chýlí ke konci. Nálada se zlepšuje a cítíme nárůst síly a energie. Nepřeceňujte se však sami.

V současné době jsou kontraindikovány sportovní vykořisťování, opravy, přestěhování nábytku a další činnosti spojené s těžkou fyzickou aktivitou. Ranní cvičení však pomohou zkrátit dobu menstruace a množství ztráty krve.

5 denní cyklus

Proces hojení v děloze končí. Během normální menstruace žena obvykle ztrácí asi 100 ml krve. Taková ztráta krve stimuluje obranyschopnost těla, aktivuje metabolismus a je nejčastější příčinou anémie z nedostatku železa u žen ve věku od 13 do 50 let.

Proto bude užitečné zahrnout do stravy výrobky obsahující železo - hovězí maso, játra, mořské plody, pohanka, granátová jablka, jablka, sušené meruňky. Stejně jako potraviny bohaté na vitamín C: maso, listová zelenina, rybíz, angrešt, jablka, citrusové plody, šípkový vývar, šťávy atd..

6denní cyklus

Pokud chcete zhubnout, zlepšit svou postavu nebo dosáhnout sportovních vítězství, začněte to dělat dnes.

V organismu obnoveném po menstruaci se metabolismus zrychluje - což znamená, že další kalorií se spalují rychleji, odbourává se tuk, aktivuje se syntéza bílkovin pro svaly, celkový tón těla, zvýšení síly a vytrvalosti.

7denní cyklus

„Pokročilý“ folikul ve vaječnících, který se každým dnem zvyšuje, vytváří stále více estrogenů. Současně se začíná zvyšovat hladina testosteronu, která v ženském těle odpovídá za vlastnosti obvykle přisuzované mužům: vysoká pracovní kapacita, ostrá mysl, široké obzory, vynikající paměť a schopnost soustředit se.

Proto byl tento den jednoduše vytvořen pro studijní a kariérní růst. Estrogen a testosteron společně odvádějí obvyklou ospalost, dávají vitalitu a čerstvost myšlenek lépe než nejdražší káva. Vypadá to, že se během dne objeví další hodina - použití!

8denní cyklus

Je čas udělat si plán krásy na příští týden. Každý den se zvyšuje koncentrace estrogenu v krvi - hlavní hormon krásy a ženskosti. To znamená, že pokožka, vlasy, nehty a tělo se stávají nejcitlivějšími na všechny druhy kosmetických procedur a jednoduše se lesknou se zdravím.

Po depilaci provedené v těchto dnech zůstává kůže hladká a jemná déle než obvykle. A důvodem není nejnovější krémová formulace po depilaci, ale změna hormonálního pozadí.

9, 10, 11 dní cyklu

Před ovulací zbývá několik dní. Obvykle jsou dny s považovány za nebezpečné, pokud jde o početí dítěte. Pokud však sníte o narození dívky, přišel váš čas!

Existuje teorie, podle níž spermatozoa s (určující ženské pohlaví dítěte) jsou delší než ostatní, kteří jsou schopni „čekat“ na to, jak vejce opustí vaječník v genitálním traktu ženy. Zbývá tedy asi 4–5 dní. A v den ovulace a bezprostředně po ní zvyšuje možnost otěhotnění.

12denní cyklus

Do dnešního dne se myšlenky na práci a každodenní potíže stále více vzdouvají a na lásku, vášeň a něhu - doslova absorbují celé vaše vědomí! Hlavní hormony zodpovědné za ženskou sexualitu a libido zaujímají vedoucí postavení.

Žena zvyšuje vzrušivost, citlivost erogenních zón a objevuje se i zvláštní vůně, která přitahuje pozornost mužů, jako jsou feromony. Někteří odborníci se proto domnívají, že používání parfémů v těchto dnech může dokonce mírně oslabit naši přitažlivost pro silnější sex..

13denní cyklus

V těle se hromadí maximální množství estrogenu. To slouží jako signál pro produkci dalšího hormonu - luteinizace, který velmi rychle dosáhne své maximální koncentrace a zastaví růst folikulu.

Nyní obsahuje zralé vejce připravené k ovulaci a oplodnění.

14denní cyklus

Pod vlivem estrogenu a luteinizačního hormonu praskne stěna zralého folikulu a vajíčko vstupuje do břišní dutiny. V tomto případě se do břišní dutiny nalije malé množství krve.

Některé ženy mohou dokonce cítit bolest v dolním břiše vpravo nebo vlevo (v závislosti na ovulaci, která se vyskytla ve vaječníku).

Jakmile je vajíčko v břišní dutině, vajíčko je okamžitě zajato vejcovodem a vydává se na cestu k „mužskému principu“..

V den ovulace má žena nejvyšší libido a je schopna zažít nejživější pocity blízkosti se svým milovaným. Sexologové říkají, že pokud se žena během ovulace pravidelně zdrží sexu (obává se nechtěného těhotenství) a nezažije orgasmus, může se její libido v průběhu času trvale snižovat.

Aby se spermatu usnadnilo dosažení vajíčka, dochází ke zkapalnění děložního hlenu (sliznice, která uzavírá vstup do dělohy, chrání před infekcí). Proto je náhodný sex v den ovulace plný nejen s nežádoucím těhotenstvím, ale také s vysokým rizikem získání pohlavně přenosných chorob..

V tento den je vysoká pravděpodobnost početí dvojčat. Pokud během ovulace ženy „vejde několik vajec najednou“ (obvykle k tomu existuje genetická predispozice), pak jsou-li okolnosti úspěšné, mohou být všechna oplodněna.

15denní cyklus

Ve vaječníku se místo prasklého folikulu začne tvořit žluté tělo. Jedná se o speciální formaci, která - bez ohledu na to, zda došlo k oplodnění nebo ne - pečlivě připraví tělo na těhotenství během

Korpusové luteum začíná produkovat hormon progesteron - hlavní hormon těhotenství. Jeho cílem je proměnit aktivní a bezstarostnou dívku v budoucí matku, která pečlivě udržuje své těhotenství.

16 denní cyklus

Progesteron začíná připravovat děložní sliznici (endometrium) pro implantaci vajíčka, s každým dnem se zvyšuje koncentrace tohoto hormonu.

V této fázi cyklu se chuť k jídlu zvyšuje a hmotnostní přírůstek nastává nejrychleji. Buďte zvláště opatrní u uhlohydrátů. V důsledku složitých hormonálních vztahů tělo začíná vyžadovat více sladkostí a dát je „do rezervy“ ve formě tuku.

17 denní cyklus

Pod vlivem progesteronu dochází ke snížení tónu hladkých svalů. Výsledkem je zpomalení střevní motility (vlnový pohyb). To může vést k nadýmání a zácpě..

Proto se pokuste obohatit stravu hrubou vlákninou, mléčnými výrobky.

18denní cyklus

V případě možného hladovění těla tělo v každém případě zásobuje živiny do budoucna, v důsledku toho se také mění metabolismus tuků. Zvýší se cholesterol a škodlivé (aterogenní) tuky. A jejich nadbytek nejen zkazí postavu, ale také vytvoří další zatížení srdce a cév.

Během této fáze cyklu se proto pokuste zvýšit podíl rostlinných tuků v denní výživě a vyhněte se gastronomickým výkonům. Kromě toho je užitečné jíst česnek a červené ryby, což pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

19denní cyklus

Navzdory skutečnosti, že k ovulaci již došlo, během druhé fáze cyklu má tělo stále poměrně vysokou hladinu testosteronu, což zvyšuje naše libido. Zejména jeho vývoj se zvyšuje ráno.

Můžete to využít tím, že naplníte úsvitové hodiny vášní a něhou..

20denní cyklus

Do dnešního dne vzkvétá corpus luteum. Koncentrace progesteronu v krvi dosahuje maximální hodnoty. Vejce, které prochází vejcovodem, se přibližuje k děloze. V tuto chvíli je téměř schopna oplodnit.

Předpokládá se, že v tento den začínají relativně bezpečné dny oplodnění..

21denní cyklus

Koncentrace luteinizačního hormonu se snižuje a začíná se opačný vývoj corpus luteum ve vaječníku. Koncentrace estrogenu a progesteronu se postupně snižuje.

Úroveň progesteronu a všechny jeho účinky však budou dosti příznačné až do začátku dalšího cyklu.

22denní cyklus

Dochází k metabolickému zpomalení, které je charakteristické pro celou druhou fázi menstruačního cyklu. Progesteron působí jako antidepresivum: má uklidňující účinek, uvolňuje stres, vzrušení a relaxaci..

V dnešní době se stáváme „neproniknutelnými“ pro pokárání šéfa, potíže a další stresující situace.

23denní cyklus

Snížení hladiny estrogenu a zvýšený progesteron, možné problémy se střevami, zneužívání uhlohydrátů v těchto dnech - to vše se odráží na tváři, zejména pokud existuje predispozice k akné.

Zvyšuje se aktivita mazových žláz, rozšiřují se póry, zesilují se procesy keratinizace v kůži. Proto v těchto dnech musíte věnovat více pozornosti stravě a správnému čištění obličeje..

24denní cyklus

Pod vlivem progesteronu dochází ke změnám ve struktuře pojivové tkáně: vazy se rozšiřují, v kloubech se objevuje hypermobilita. Mohou se vyskytnout bolesti páteře a velké klouby..

Největší počet zranění, zejména v souvislosti se sportem, dostává ženy právě v těchto dnech. Jeden nepříjemný pohyb může vést k protažení nebo dislokaci, takže buďte opatrní s jógou, gymnastikou a jinými typy fyzické aktivity.

25denní cyklus

Vědci prokázali, že v dnešní době má žena zvláštní vůni, která člověku jasně ukazuje, že před námi je nucená doba zdržení.

Možná je tato skutečnost důvodem synchronizace cyklů u několika žen, které spolu dlouho žijí.

26, 27, 28 dní cyklu

Nejtěžší dny pro ženu a její blízké. V důsledku kolísání hormonálních hladin se žena stává citlivou a zranitelnou, a v tom okamžiku potřebuje citlivou podporu.

Hladina prostaglandinů v krvi se zvyšuje, prah bolesti se snižuje, mléčné žlázy jsou hrubé, bolestivé, bolest hlavy, konstantní denní ospalost, úzkost, letargie a podrážděnost. Nestačí zničit náladu?!

Odborníci se domnívají, že sex a čokoláda mohou být v dnešní době skvělým lékem. Sex je však komplikovanější než u čokolády. Před menstruací klesá hladina všech hormonů, které vzbuzují vášeň u ženy. Podle lékařů má libido v premenstruačních dnech tendenci k nule.

Naopak některé ženy na konci cyklu vzbudí vášeň a touhu, zvyšuje se citlivost a ostrost pocitů. Psychologové našli vysvětlení. Domnívají se, že v dnešní době se ženy nebojí myšlenek na možné těhotenství, a proto se sexuální fantazie stanou odvážnějšími a pocity zesvětlují..

Každá žena má samozřejmě „hormonální hodiny“ jiným způsobem: někdo spěchá trochu, zkracuje cyklus, zatímco jiní trochu zpomalí - dokud není cyklus jen nejčastější, proto není možné vytvořit přesný a univerzální hormonální kalendář. Každá žena to bude muset přizpůsobit pro sebe..

Avšak obecné vzorce hormonálních výkyvů a souvisejících změn v těle zůstávají. Když si tyto vlastnosti neuvědomujeme, někdy začneme bojovat s našimi vlastními hormony: jsme na nejpřísnější stravě, když se tělo snaží co nejlépe zásobit svou budoucnost, zapomenout na obličej, když potřebuje nejintenzivnější péči, nebo se nadávat, že jsme příliš chladní s našimi blízkými v době, kdy naše smyslnost je na „vynucené dovolené“.

Provedením některých změn ve vašem obvyklém životním stylu můžete hormony přimět, aby pracovaly s pomstou, a učinily nás přitažlivějšími, veselejšími, veselejšími a žádoucími.!

Natalya Dolgopolova, terapeutka

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Hladina hormonů ve dnech a fázích menstruačního cyklu u žen

Hormony působí na ženské tělo zvláštním způsobem a vytvářejí průběh mnoha reakcí a procesů. Snad nejpálivějším tématem je menstruace. Fáze menstruačního cyklu a hormony jsou vzájemně propojeny. Proto si žena musí udržovat zdraví, aby sledovala dynamiku vývoje měsíčního cyklu a věnovala pozornost nejmenším poruchám, protože ovlivňují nejen schopnost reprodukce, ale i celé tělo..

Menstruační cyklus je přirozené fyziologické přeskupení ženské postavy spojené s reprodukčním systémem: vagina, děloha a vaječníky. Je nutné připravit tělo na početí a na úspěšné těhotenství.

Od jakého okamžiku spočítat začátek cyklu u ženy a jaké fáze menstruačního cyklu jsou odborníky odlišeny a jak jsou fáze menstruačního cyklu odděleny dny, budeme dále analyzovat v článku.

Vnější známky nástupu menstruace

Než zjistíte, které fáze menstruačního cyklu se liší podle dne, musíte se vypořádat s nejvíce menstruačními obdobími, co to je a jak se projevují.

Typické příznaky menstruace:

 • vaginální krvácení;
 • zhutnění prsu;
 • křeč v dolním břiše;
 • nervozita;
 • bolest tažné postavy v dolní části zad;
 • časté změny nálad;
 • pocit nevolnosti a zvracení;
 • migréna.

Trvání menstruace je v rozmezí 3 až 7 dnů.

Ale ne všechny ženy trpí během menstruace. Pro mnohé to prochází bez zbytečných potíží a projevuje se ve formě děložního krvácení.

Hlavním zdrojem malátnosti může být nadbytek hladiny prostaglandinů v krvi. Produkce těchto látek se děje..

1-3 den cyklu se vzhled dělohy podobá povrchu rány, riziko infekčních patogenů se výrazně zvyšuje. Pátý den cyklu je pozorováno zvýšení tloušťky endometria.

Trvání cyklu

Před prozkoumáním fází menstruačního cyklu ve dne musíte také pochopit načasování jeho trvání.

Průměrná doba cyklu je 28 dní. Lékaři však trvají na tom, že běžná hodnota je 21 až 35 dnů. Rozdělení do fází se provádí s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla: postavě, věku, dědičnosti.

Faktory poruchy:

 • hormonální poruchy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • stres
 • infekční choroby;
 • přizpůsobení nebo aklimatizaci na nová místa bydliště.

Normální ukazatele

Menstruační cyklus u každé ženy má jiné trvání.

U mnoha žen však lze rozlišit:

 1. Stejný počet dní v cyklu. Je povolena odchylka 2-3 dny. Jinak to znamená selhání v těle, které vyžaduje vyšetření.
 2. Maximální přípustný objem krve je 80 ml, normální objemy se považují za objem od 30 do 60 ml. Abnormální nebo nízký výboj indikuje přítomnost porušení. V takovém případě musíte kontaktovat lékaře.

Gynekologové také upozorňují na známky toho, že poruchy nejsou ukazateli zdravotních problémů:

 • první cykly u adolescentů (průměrný věk nástupu menstruace je od 12 do 15 let);
 • systematický stres na nervový systém - stres, časté konflikty;
 • změny hmotnosti prostřednictvím stravy nebo půstu;
 • menopauza.

Folikulární fáze (1. fáze menstruačního cyklu)

Proliferativní fáze (folikulární) se vyvíjí od 1 dne měsíčního cyklu. Na počátku této fáze se hromadí nutriční složky a aktivují se krevní cévy. V této době je produkce takových hormonů, jako je estrogen a progesteron, výrazně snížena. Navzdory tomu je stará vrstva endometria odmítnuta a vychází s krevními sekrecemi.

Během prezentované fáze měsíčního cyklu se vyvinou folikuly (vesikuly naplněné tekutinou). V každém z nich je jedno vejce. Pod vlivem hormonu na stimulaci folikulů dochází k jejich vývoji.

První fáze menstruačního cyklu se vyznačuje přítomností následujících příznaků:

 • možná bolest hlavy během menstruace;
 • nestabilní nálada;
 • křeč v dolním břiše;
 • od třetího dne se zdravotní stav vrátí do normálu, bolest klesá;
 • v den 6 (často v den 7) a 11 dochází k emočnímu vzestupu.

Na konci menstruace se hladiny hormonů zvyšují ještě rychleji. První fáze menstruačního cyklu tedy ovlivňuje množství estrogenu a nové endometrium je nyní nasyceno krví a všemi druhy užitečných složek. Jsou nezbytné pro účinné oplodnění vajíčka a jeho další růst v děloze.

Charakteristickým rysem druhého týdne cyklu je sekrece sekrece z děložního hrdla. Toto období je charakterizováno řídkým, lepkavým výtokem, charakterizovaným přítomností zakalené bělavé barvy. Pokud je v ženské vagíně nebudou, sperma zemře, nebudou se moci dostat k vajíčku.

Po ukončení menstruace „vyhraje“ pouze jeden z milionů folikulů, v důsledku toho se zbytek přestane vyvíjet a vrací se do původního stavu. Ovum stále roste.

Ovulační fáze (2. fáze menstruačního cyklu)

Druhá fáze menstruačního cyklu je charakterizována nejkratší dobou - asi 24-36 hodin. Potom hladina estrogenu dosáhne své maximální hodnoty. Během ovulace v krvi dochází ke zvýšení množství luteinizačního hormonu (LH), ale koncentrace FSH je snížena.

Během této fáze cyklu u žen má zralé vajíčko destruktivní účinek na stěnu folikulu a pomocí vláken epitelu začíná postupovat do vejcovodu. K hnojení dochází, když spermie vstoupí do těla ženy. Pokud k tomu nedojde, pak vajíčko zemře během několika dnů po vyjmutí z vaječníku, po kterém se rozpustí v sliznici dělohy..

Příznaky, které umožňují zjistit, že nastala druhá fáze menstruačního cyklu, se určují tímto způsobem:

 • výtok z pochvy získává tekutou konzistenci, někdy se v nich mohou vyskytovat krvavé pruhy;
 • hrudník je hustší a citlivější;
 • zvýšení ukazatelů bazální teploty;
 • migréna se vyvíjí;
 • mírná bolest břicha a dolní části zad;
 • výkon a sexuální přitažlivost dosáhly vrcholu.

Kromě toho je možné určit, že druhá fáze menstruačního cyklu prošla použitím speciálních farmaceutických testů.

Kromě toho je možné zjistit, že fáze 2 menstruačního cyklu začala pomocí ultrazvuku, během kterého bude lékař muset určit velikost vaječníků a děložního čípku a jejich stav..

Druhá fáze menstruačního cyklu se vyznačuje tím, že tloušťka endometria je v rozmezí 1-1,3 cm.

Luteální fáze (3. fáze menstruačního cyklu)

Luteální fáze menstruačního cyklu je považována za konečnou. Poté, co vajíčko opustí bublinu s kapalinou, roste na místě jeho prasknutí žluté tělo. Jeho funkcí je syntéza androgenů, estrogenů a progesteronu. Během těhotenství progesteron podporuje dělohu uvolněnou formou, která brání rozvoji potratu nebo předčasnému porodu. Pokud k oplodnění nedošlo, pak se syntéza produkce hormonů žlutým tělem zastaví a dojde k menstruaci.

Na konci této fáze se dozvíte o těhotenství dívky podle vzhledu implantačního krvácení a bazální teploty, která se udržuje na 37,3 stupních. Pokud během tohoto měsíce dívka neotěhotní, potom se přibližně dva až tři dny před menstruací změní stav těla. Může dojít k syndromu PMS, při kterém je snížena pracovní kapacita, objevují se ostré výkyvy nálad a je přítomna nadměrná úzkost. Kromě toho se může objevit otok prsu a také menší bolest břicha..

Doba trvání fáze je v rozmezí 10 až 14 dní. Delší období indikuje přítomnost cyst ve vaječníku nebo těhotenství. Kratší doba trvání označuje vývoj neplodnosti. V tomto případě bude vyžadován vysoce kvalitní léčebný režim..

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Testování pro stanovení množství hormonů je nezbytné pro stanovení mnoha patologií.

S přihlédnutím k tomu, který den cyklu, je výroba následujících hormonů kontrolována dny cyklu:

 • od třetího do pátého dne: LH a FSH;
 • od osmého do desátého dne: testosteron;
 • 20-21 dnů cyklu (v některých situacích může být produkován 22. den cyklu): estradiol a progesteron

Krevní test na pohlavní hormony by měl být prováděn za přísného dodržování řady pravidel:

 • na lačný žaludek poslední jídlo osm hodin před zákrokem;
 • pouze podle pokynů lékaře a pro určité hormony;
 • den před zákrokem je zakázáno zatěžovat a vystavovat se stresu;
 • den před studií je nutné odmítnout sex, drogy a další produkty, které stimulují nervový systém a zvyšují hladinu některých hormonů.

Co je ovlivněno určitými hormony?

Zvýšení nebo snížení množství ženských hormonů v určité fázi je známkou přítomnosti onemocnění, které nepříznivě ovlivňuje fungování reprodukčního systému..

S rychlým růstem folikuly stimulujícího hormonu dochází k těmto odchylkám:

 • zhoubné nádory hypofýzy;
 • zhoršení fungování příloh;
 • rychlá reakce na obezitu a špatné návyky.

Snížení hladiny luteinizačního hormonu je považováno za známku problémů s hypofýzou, může to být způsobeno přítomností dalších liber. A lékař zaznamenal zvýšení množství této látky, když je detekován maligní nádor v mozku.

Prolaktin ovlivňuje množství progesteronu. Pomáhá potlačovat folikuly stimulující hormon během těhotenství. Poskytuje mléko během kojení. S tímto hormonálním selháním je třeba poznamenat následující:

 • problémy s syntézou folikulu, které ovlivňují ovulaci a funkci vaječníků;
 • narušené fungování hypofýzy a jejích příloh.

Estrogen ovlivňuje tvorbu vajíčka, jeho výstup po prasknutí folikulů. Zvýšený počet znamená přítomnost nádoru ve vaječníku nebo nadledvinách. Hladina může být zvýšena, pokud je hmotnost ženy pod normální úrovní.

Problémy se syntézou estrogenu vyvolávají řadu poruch:

 • snižuje pravděpodobnost otěhotnění;
 • porušení cyklu;
 • vývoj neplodnosti.

Testosteron je mužský pohlavní hormon, jehož malé množství je také přítomno v těle žen. Podporuje svalovou hmotu, reguluje mazové žlázy a ovlivňuje stav nervové soustavy. Hormon také podporuje růst mléčných žláz během těhotenství a zvyšuje sexualitu..

Důvody nadměrných úrovní:

 • polycystický;
 • benigní a maligní nádory;
 • dědičnost;
 • problémy s fungováním nadledvin;
 • poruchy hypofýzy.

Androgeny jsou typem hormonu, který hraje v ženském reprodukčním systému poměrně důležitou roli. S pomocí tukových buněk a kůže se tyto hormony transformují na estrogen.

Androgeny inhibují úbytek kostí a jsou zodpovědné za sexuální touhu a spokojenost.

Pokud má žena menstruační cyklus, mělo by být zřejmé, že jakékoli odchylky nepříznivě ovlivňují fungování reprodukčního systému..

Povinná by měla být cesta do gynekologa a testování obsahu hormonů v těle. Měli byste také sledovat fáze menstruačního cyklu ve dne, pak bude snazší identifikovat nepravidelnosti, který den v cyklu a jakou fázi lze najít pomocí speciálních elektronických kalendářů, každý den podepisují cyklus žen.

Články O Neplodnosti