Hlavní Výživa

Hypoxie plodu během těhotenství

Hypoxie plodu je syndrom vícenásobných orgánů spojený s kyslíkovým hladováním plodu během vývoje plodu, který se vyznačuje komplexem patologických změn v mnoha orgánech a systémech.

Hypoxie plodu se zaznamenává v různých stádiích vývoje plodu a je diagnostikována v každém desátém případě těhotenství. Vývoj a vývoj jednotlivých orgánů a systémů závisí na stupni a trvání nedostatku kyslíku. Těžká a dlouhodobá hypoxie může mít za následek smrt plodu nebo vznik různých závažných vrozených malformací. Nejprve jsou ovlivněny mozek, centrální nervový systém a adaptivní schopnosti novorozence, ale změny mohou ovlivnit jakékoli jiné orgány..

Dokud nedojde k narození fetálního spontánního dýchání, jsou plíce naplněna tekutinou až do narození. Jediným zdrojem výživy a dýchání plodu je placenta, do které živiny a kyslík pocházejí z mateřské krve. V případě narušení transportu kyslíku v kterékoli fázi dochází k hladovění plodu kyslíkem, dochází k hypoxii.

Hypoxie plodu - nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči a korekci zdraví těhotné ženy, aby se předešlo komplikacím a aby se zachoval život a zdraví plodu..

Příčiny

Vývoj hypoxie je vyvoláván mnoha faktory, proto není vždy možné jednoznačně označit příčinu a předem ji vyloučit. Existují faktory a rizika hypoxie, relativní příčiny, které jsou identifikovány před nástupem nebezpečného stavu. V boji proti nim je zaměřena preventivní práce porodnice-gynekologa a nej těhotnější ženy.

Hypoxie plodu se vyvíjí na počátku řady faktorů souvisejících se zdravotním stavem matky, plodu nebo placenty.

Nejčastější příčiny hypoxie:

 • anémie;
 • arteriální hypertenze;
 • srdeční onemocnění, srdeční selhání a jiná onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • onemocnění ledvin, chronické selhání ledvin;
 • respirační onemocnění - bronchitida, tuberkulóza, emfyzém, onkologie atd.;
 • bronchiální astma;
 • onemocnění imunitního systému, imunodeficience;
 • diabetes;
 • endokrinní choroby;
 • vícenásobné těhotenství;
 • STI
 • toxikóza;
 • zažívací dystrofie, vyčerpání v důsledku podvýživy matky atd..

Nedostatečný přísun kyslíku do plodu je vyvolán chronickou intoxikací, včetně produkce (proto těhotné ženy jsou vysoce nežádoucí pracovat v továrně s vysokou emisí škodlivých látek do ovzduší, při výrobě barev a laků, v mnoha podnicích, kde dochází ke kontaktu s velkým množstvím škodlivých látek). Dalšími zdroji chronické intoxikace těla matky a v důsledku toho i plodu jsou zneužívání alkoholu, nikotin a drogová závislost.

Z hlediska zdraví plodu mohou být příčinou hypoxie:

 • vrozené geneticky stanovené abnormality;
 • hemolytické onemocnění;
 • intrauterinní infekce;
 • zapletení šňůry;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • stlačení hlavy;
 • nitroděložní úrazy.

Konflikt Rhesus s různými faktory Rhesus u matky a nenarozeného dítěte se obvykle vyskytuje ve druhém a následném těhotenství, pokud byly různé faktory Rhesus již u matky a prvorozené. Pokud se faktory Rhesus matky a prvního dítěte shodovaly, pravděpodobnost konfliktu Rhesus během druhého těhotenství není tak velká.

Po 6. - 11. týdnu těhotenství vyvolává hypoxie poruchy ve formování mozku a centrálního nervového systému, poruchy struktury krevních cév a hematoencefalická bariéra. Problémy zrání a formování mohou ovlivnit ledviny, kostru, srdce, plíce, střeva a další orgány.

Ne vždy hypoxie vede k vážným problémům. Krátkodobé a mírné hladování kyslíku je úspěšně kompenzováno v následujících týdnech, ale pokud se hypoxie stane chronickou nebo prodlouženou, riziko komplikací se mnohokrát zvyšuje.

Klasifikace

Podle délky kurzu a rychlosti vývoje je hypoxie obvykle rozdělena na akutní a chronickou.

Akutní hypoxie je častěji pozorována u komplikovaných těžkých porodů a je spojena s prodlouženým nebo naopak rychlým porodem, prolapsem nebo lisováním pupeční šňůry, prodlouženou fixací a vymačkáním hlavy. Akutní hypoxie se vyvíjí s abrazí placenty a prasknutím dělohy.

Chronická hypoxie je spojena s dlouhodobým porušováním dodávek kyslíku plodu. Kterýkoli z těchto faktorů vyvolává narušení dodávky krve plodu placentou nebo vyčerpání krve kyslíkem, zhoršenou absorpci kyslíku plodem. To vše vede k rozvoji chronické hypoxie a jejím komplikacím..

Apgar Scale

V roce 1952 navrhl americký lékař Virginia Apgar měřítko pro posouzení stavu novorozence v prvních minutách po narození.

Ne vždy nízké skóre Apgar je způsobeno hypoxií plodu nebo novorozence, ale velmi často je špatný stav novorozence způsoben hladovením kyslíkem..

V Apgarově stupnici je hodnoceno pět objektivních kritérií od 1 do 3 bodů:

 1. Barva kůže.
 2. Tepová frekvence.
 3. Reflexní aktivita.
 4. Svalový tonus.
 5. Dech.

Skóre 8 až 10 bodů je považováno za vynikající, jedná se o normu, při které se nemůžete starat o zdraví dítěte. Skóre 4-7 bodů vyžaduje pozornost porodníka. Přehodnocení se provádí pět minut po narození. Obvykle se zvyšuje na 8–10 bodů, pokud ne, vyžaduje se pečlivé vyšetření dítěte neonatologem a rozhodnutí o dalších opatřeních. Jedná se o mírnou hypoxii, která vyžaduje kompenzaci, ale obvykle nevede k vážným důsledkům. 0–3 body - asfyxie, těžká hypoxie, vyžadující nouzová opatření, resuscitace.

Příznaky

V prvních týdnech je velmi těžké rozpoznat hypoxii, prakticky se neprojevuje. Přítomnost rizikových faktorů nutí ženu a porodníka-gynekologa, aby věnovali velkou pozornost zdravotnímu stavu nastávající matky a provedli nepřímé hodnocení plodu. Je nutné kompenzovat možnou anémii, zajistit správnou výživu, odpočinek a pobyt na čerstvém vzduchu.

Po 20. týdnu začíná již dozrávající plod aktivní život, jehož závažností a intenzitou je možné posoudit jeho stav. Pokud se plod najednou stane méně aktivním, pohybuje se méně a „kopá“, pak to může znamenat začátek vývoje hladovění kyslíkem, musíte okamžitě vyhledat lékaře s úplnou diagnózou.

Počáteční fáze hypoxie se projevují tachykardií - zvýšení srdeční frekvence. Progresi hladovění kyslíkem je indikována bradykardií (snížená srdeční frekvence) a sníženou aktivitou, srdeční zvuky jsou tlumené. V plodové vodě se mohou objevit nečistoty z původních výkalů. To svědčí o závažné fetální hypoxii a vyžaduje nouzová opatření k záchraně života nenarozeného dítěte.

Diagnostika

Při prvních příznacích hypoxie provádí lékař vyšetření srdečních zvuků a srdeční frekvence plodu. Při závažných příznacích tachykardie nebo bradykardie je nutné další cílené vyšetření..

Kardiotocografie a fonokardiografie mohou stanovit srdeční frekvenci plodu, jeho aktivitu. Pomocí dopplerometrie uteroplacentálního krevního toku je možné posoudit stav krevního zásobení plodu v důsledku rychlosti a charakteristik krevního toku ve vaskulárním lůžku pupeční šňůry a placenty. Ultrazvuk odhaluje zpoždění ve vývoji a růstu plodu, inhibici motorické aktivity. Dlouhá nebo krátká voda je nepřímým důkazem a predispozičním faktorem rozvoje hladovění kyslíkem.

Díky amnioskopii a amniocentéze, amniotické tekutině, její barvě, průhlednosti, přítomnosti nečistot lze vyhodnotit, provést biochemické testy.

Léčba

Při diagnostice hypoxie plodu potřebuje žena hospitalizaci. Boj proti porodnicko-gynekologickým a somatickým patologickým stavům těhotné ženy a korekce fetoplacentálního oběhu jsou stacionární. Je nutný úplný odpočinek, dobrá výživa, vyloučení vnějších podnětů.

Pro korekci hypertonicity dělohy se předepisují papaverin, aminofylin, drotaverin a další antispasmodická léčiva. Ke snížení intravaskulární koagulace, dipyridamolu, pentoxifylinu atd..

Léky, které přispívají k normalizaci intracelulární permeability - vitamíny E, C, B6, glukóza, kyselina glutamová, antioxidanty, neuroprotektory.

Jako další metoda léčby a za účelem prevence jsou předepsány UFO, respirační gymnastika, induktotermie..

Po porodu jsou všechny děti neustále sledovány neurologem, pediatrem a podle indikací ortopedem, dětským kardiologem, dětským gynekologem, logopedem, pediatrickým psychiatrem.

Správná a včasná prevence hypoxie plodu spočívá v předběžném výběru porodnické péče a řádném řízení porodu, neustálém sledování stavu těhotné ženy a prevenci porodních poranění a nitroděložních infekcí, ale v první řadě je třeba věnovat náležitou pozornost shromažďování anamnézy ženy a jejímu vyšetření..

Hypoxie plodu: příčiny a léčba

Zatímco dítě je v lůně matky, je velmi citlivé na výskyt různých poruch v těle. Jedním z nich je fetální hypoxie - stav, ke kterému dochází v důsledku nedostatku kyslíku. Jak nebezpečné je pro vyvíjející se plod a jak se s tímto problémem vypořádat?

Isabella Charchyan
Porodník-gynekolog, Moskva

K hypoxii plodu může dojít v různých dobách nitroděložního vývoje a je charakterizována různým stupněm nedostatku kyslíku a důsledky pro tělo dítěte. Vyvíjí se v raných stádiích těhotenství a způsobuje malformace a zpomalení vývoje embrya. V pozdějších fázích je doprovázeno zpožděním růstu plodu, poškozením centrálního nervového systému a snížením adaptačních schopností novorozence..

Plíce plodu stále nefungují, kyslík do něj vstupuje placentou, která ji zase přijímá z těla samotné ženy. Pokud je tento proces přerušen, vyvíjí se hypoxie plodu. V tomto ohledu existují dva hlavní typy hypoxie:

Chronická hypoxie se objevuje v období porodu dítěte a může se vyvíjet po dlouhou dobu.

Akutní hypoxie se může objevit během složité práce.

Jaké je nebezpečí hypoxie plodu?

Menší hypoxie obvykle neovlivňuje zdraví dítěte, ale při závažném nedostatku kyslíku může vést k spíše nebezpečnému narušení plodu. Stupeň nebezpečí závisí na době jeho výskytu..

V raných fázích těhotenství vede nedostatek kyslíku ke zpomalení vývoje dítěte a vzniku různých anomálií. Již od 6–11 týdnů těhotenství může hypoxie narušit zrání mozkových struktur embrya, zpomalit zrání centrálního nervového systému a fungování krevních cév. To vše ohrožuje normální fungování mozku dítěte..

V pozdějších stádiích vede hypoxie ke zpoždění vývoje dítěte, jeho růstu, ovlivňuje jeho nervový systém a snižuje adaptivní schopnosti v období po porodu. Dítě narozené v podmínkách hypoxie může být ohroženo různými neurologickými poruchami - od malých (neklidný spánek, špatná chuť k jídlu, nálady, křeče) až po závažné duševní poruchy a závažné somatické poruchy.

Akutní hypoxie plodu může způsobit předčasný porod, slabou práci a dokonce i smrt dítěte.

Navíc, hypoxie během porodu je plná asfyxie - neschopnost novorozence první dech. V některých případech mohou tyto děti potřebovat mechanickou ventilaci..

Příčiny hypoxie plodu

Vnitřní hypoxie plodu může být odůvodněna různými důvody. To je obvykle důsledek odchylek v těle samotné ženy, plodu nebo placenty, skrz které kyslík vstupuje do dítěte.

Patologie matky, které mohou způsobit hypoxii:

 • Špatné návyky. Obzvláště nebezpečné je kouření (včetně pasivního), protože nikotin omezuje krevní cévy, což znamená, že je narušen krevní oběh v těle těhotné ženy.
 • Anémie je nízká hladina hemoglobinu. Tím je přerušena dodávka kyslíku do tkání těla. Anémie má tři stupně závažnosti a závažnost možných odchylek u dítěte závisí na tom..
 • Onemocnění kardiovaskulárního systému (vrozené nebo získané srdeční onemocnění, infarkt myokardu, hypertenze). Způsobují křeče krevních cév, které ovlivňují krevní zásobení plodu.
 • Bronchiální astma, emfyzém, chronická bronchitida a jiná onemocnění dýchacího systému. Stávají se příčinou respiračního selhání, v důsledku čehož se hypoxie vyvíjí u ženy samotné, a tedy u jejího dítěte.
 • Onemocnění ledvin (chronické selhání ledvin, amyloidóza atd.).
 • Diabetes mellitus a další abnormality v endokrinním systému.
 • Gestóza (pozdní těžká toxikóza).
 • Častý stres.

Fetální choroby způsobující hypoxii:

 • Vrozené vady.
 • Intrauterinní infekce (herpesová infekce, toxoplasmóza, chlamydie, mykoplazmóza a další).
 • Hemolytická nemoc - nekompatibilita krevní skupiny matky a dítěte, v důsledku čehož ženské tělo považuje plod za cizí a snaží se ho odtrhnout.

Během porodu může dojít k hypoxii z následujících důvodů:

 • Nesprávná prezentace plodu (pánevní nebo šikmá).
 • Prodloužené stlačení hlavy v porodním kanálu.
 • Vícečetné narození.
 • Předjíždění těhotenství.
 • Prolaps pupeční šňůry.
 • Několikanásobné a těsné propletení dítěte pomocí pupeční šňůry.
 • Zlomení placenty.
 • Slabá práce.
 • Nesoulad šířky porodního kanálu ženy a velikosti dítěte.

Diagnóza hypoxie: nezávislá a lékařská

V raných stádiích je fetální nedostatek kyslíku téměř nemožný odhalit. To může naznačovat pouze anémie a další nemoci těhotné ženy.

Od 18–20 týdnů lze samostatně detekovat nitroděložní hypoxii plodu. Projevuje se změnami pohybové aktivity dítěte. Nejprve je zaznamenána jeho úzkost a zvýšená rychlost pohybů, a poté s delším nedostatkem kyslíku se pohyby, naopak, podezřelé oslabení, stávají letargickými a vzácnějšími. Proto je důležité sledovat aktivitu dítěte denně. Existuje tzv. Technika 10. Ráno sledujte pohyby drobků. Do 12 hodin by mělo být 10 a více. To se nevztahuje na každé jednotlivé hnutí, ale na epizody aktivity. Zpravidla trvají 1-2 minuty. Pokud je pohyb menší, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Moderní vyšetřovací metody pomáhají určit, zda plod trpí nedostatkem kyslíku nebo ne. Nejdůležitější z nich jsou:

 • Poslech - poslech srdečního rytmu dítěte pomocí stetoskopu. Lékař odhaduje srdeční frekvenci, rytmus, přítomnost šumu, srdeční zvuky. V počátečním stádiu se srdeční frekvence plodu stává častější, tóny jsou tlumené. Při dlouhodobém hladovění kyslíkem se srdeční rytmus plodu zpomaluje.
 • Kardiotocografie (CTG) je metoda pro diagnostiku stavu plodu pomocí kardiomonitoru, který ukazuje analýzu srdeční frekvence plodu a jeho motorické aktivity. CTG se provádí od 30–32 týdnů těhotenství a může také fixovat děložní kontrakce. CTG se provádí také přímo při porodu, protože narušení srdeční činnosti dítěte je hlavním ukazatelem hypoxie.
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) - zachycuje možná zpoždění vývoje plodu, analyzuje jeho výšku, velikost a hmotnost v souladu s normami. Ultrazvuk kromě toho zkoumá plodovou vodu, její objem, složení a barvu, jakož i přítomnost nízké vody nebo polyhydramnios, které mohou způsobit hypoxii.
 • Dopplerometrie - studuje povahu průtoku krve v cévách placenty a pupeční šňůry, porušení, které může být známkou nedostatku kyslíku.
 • Amnioskopie - vyšetření fetálního močového měchýře pomocí endoskopického zařízení vloženého do děložního hrdla. Používá se ke studiu stavu plodové vody. Ve prospěch hypoxie plodu naznačuje nečistota v plodové vodě meconia a její nazelenalá barva.

Ihned po narození může lékař snadno určit přítomnost hypoxie u právě narozeného dítěte. Přítomnost hladovění kyslíkem v tomto případě bude indikovat:

 • Bledá, namodralá barva kůže.
 • Dýchané dýchání.
 • Slabý pláč a nedostatek pláče.
 • Slabý svalový tón.
 • Mírné reflexy.
 • Nízká srdeční frekvence.

Takové dítě často potřebuje intenzivní péči..

Jak zacházet s hypoxií plodu?

Hypoxie se neobjevuje najednou, pravidelné návštěvy u lékaře provádějícího těhotenství jí umožňují zabránit nebo ji minimalizovat. Je důležité, aby se řízení těhotenství provádělo s ohledem na rizikové faktory a včasné sledování stavu plodu a ženy.

Hlavním úkolem lékaře je především v počátečních stadiích těhotenství (a v ideálním případě při plánování) eliminovat všechny příčiny, které mohou způsobit hypoxii. Pokud je již hypoxie detekována, je možné, že těhotná žena čeká na ošetření v nemocnici nebo doma, pokud to stav dovolí. Nejdůležitější podmínkou v tomto případě je dát jí kompletní odpočinek a včasné léky.

Hlavní věc, která by měla být zaměřena na léčbu hypoxie, je obnovení normálního přísunu krve plodu. K tomu je nastávající matce předepsán klid na lůžku, s převládajícím umístěním na levé straně (což přispívá k lepšímu přísunu krve do dělohy) a léky, které zlepšují průtok krve do placenty a normalizují metabolismus mezi matkou a dítětem, jakož i léčení hlavních onemocnění, díky nimž může hypoxie způsobit objevit se.

S mírnou hypoxií, nejčastěji předepisovanou:

 • Vdechování kyslíku.
 • Glukóza s kyselinou askorbovou a inzulínem.
 • Vdechnutí alkalickými roztoky (například roztok jedlé sody vodou nebo alkalickou minerální vodou).
 • Relace tlakové komory.

Při hypoxii je fyzická aktivita pro těhotné ženy velmi užitečná. Pokud jste však před těhotenstvím nechodili pro sport, nespěchejte k simulátorům náhle. Poraďte se s lékařem a pokud neexistují kontraindikace aktivity, vyberte pro sebe mírnou zátěž. Jóga, pilates, plavání, vodní aerobik jsou vhodné - všechny tyto sporty zlepšují krevní oběh v celém těle, včetně placenty, což zvyšuje množství kyslíku dodávaného dítěti. Je lepší navštěvovat třídy s instruktorem, který vás bude pozorně sledovat, vzhledem k gestačnímu věku a odpovídajícímu stavu.

Prevence hypoxie plodu

Prevence hypoxie plodu vyžaduje odpovědnou přípravu na těhotenství od ženy. Odmítnutí špatných návyků, správné výživy, léčby nemocí reprodukčního systému a existujících chronických nemocí i ve fázi plánování těhotenství může minimalizovat rizika hypoxie.

Doporučuje se od samého začátku těhotenství věnovat se prevenci hypoxie. Nastávající matka by se měla vzdát špatných návyků, vést zdravý životní styl, vyhnout se přepracování, ale nejdůležitější věcí je chodit co nejvíce (pokud jednou denně, pak alespoň 2 hodiny, pokud takové dlouhé procházky nejsou cenově dostupné, pak můžete chodit trochu 2-3 krát denně). Chůze (ideálně mimo město) stimuluje celé tělo, ale má obzvláště pozitivní vliv na dýchací a kardiovaskulární systém. Vdechovaný vzduch zlepšuje metabolismus v placentě a snižuje pravděpodobnost hypoxie. Kromě procházky nezapomeňte také pravidelně vysílat svůj byt.

Pro prevenci hypoxie je také velmi důležité sledovat hladinu železa a možný výskyt anémie. Chcete-li to provést, musíte jíst správně (zahrňte do stravy potraviny obsahující železo: hovězí maso, pohanka atd.) A užívejte potřebné léky a vitamíny podle pokynů lékaře.

Aby se zabránilo rozvoji akutní hypoxie plodu, je důležité zvolit správný způsob porodu. Pokud je gestační věk delší než 28 týdnů, může lékař předepsat nouzový porod císařským řezem. K porodu navíc dochází s povinným kardiomonitorováním, které vám umožní sledovat stav dítěte a v případě potřeby změnit taktiku řízení práce..

Dítě narozené s hypoxií může potřebovat resuscitační péči. V budoucnu by děti, které se vyvinuly v podmínkách hypoxie, měly být zvláště pečlivě sledovány neurologem, který jim předepisuje léčebný postup, fyzioterapeutická cvičení, masáže, sedativa atd..

Hlavní věc, kterou si pamatujte: vaše zdraví je zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Postarejte se o sebe a pečlivě sledujte svůj stav a stav dítěte rostoucího ve vás!

Zranitelnosti

Nervový systém je jedním z nejvíce závislých na kyslíku, a pokud rostoucí plod postrádá kyslík, primárně ovlivňuje nervovou tkáň. Současně, zatímco tělo dítěte intenzivně dodává kyslík do nervové soustavy a srdce, trpí další orgány - plíce, gastrointestinální trakt, kožní složky atd. Proto je při dlouhodobé hypoxii možné patologie téměř všech fetálních orgánů..

Hypoxie plodu - diagnostika a léčba týdnem těhotenství, důsledky pro mozek, ledviny, plíce a další orgány. Prevence

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Diagnóza fetální hypoxie

Každá nastávající matka může mít podezření na počáteční fázi tohoto stavu sama, protože je charakterizována velmi neklidným fetálním chováním. Čím silnější je tato patologie, tím slabší se plod začíná pohybovat. Výsledkem je, že žena jde k odbornému lékaři.

Provede se komplexní vyšetření nastávající matky - pro posouzení rizik rozvoje hypoxie plodu:

 • Těhotná žena je zpochybňována: je zjištěn věk (pozdní nebo mladý u prvorozených), zdravotní stav a minulá onemocnění, výsledky a průběh předchozích těhotenství, přítomnost špatných návyků a další faktory.
 • Během vyšetření se hodnotí přítomnost nebo nepřítomnost děložního tónu.
 • Měří se obvod břicha, poté se údaje porovnají s hmotností a výškou těhotné.
 • Jsou analyzovány výsledky studií hodnotících stav plodu a uteroplacentální průtok krve..

Přesná diagnostika může být provedena pomocí takových vyšetřovacích metod, jako jsou:
 • Dopplerometrie;
 • laboratorní diagnostika;
 • kardiotocografie;
 • výzkum plodové vody;
 • ultrazvuková procedura;
 • amnioskopie.

Poslech srdečního rytmu plodu

Provádí se přes přední stěnu břicha, počínaje 18-20 týdny těhotenství. Normálně je srdeční frekvence plodu (srdeční frekvence) 140 - 160 tepů / min.

Používá se porodnický stetoskop - malá trubice se širokými nálevkami na obou koncích. Doktor aplikuje široký trychtýř na žaludek matky - v místě nejlepšího naslouchání, které závisí na poloze plodu v děložní dutině (hlava, pánevní, příčná).

Porodník-gynekolog poslouchá srdeční frekvenci plodu při každé návštěvě ženy během těhotenství. Během porodu - každých 15-20 minut před a po kontrakcích, aby se stanovila reakce dítěte na kontrakce děložních svalů.

Lékař vyhodnocuje frekvenci a rytmus srdeční frekvence, sonoritu srdečních zvuků, přítomnost hluku.

S nástupem a mírnou hypoxií se zvyšuje srdeční frekvence plodu, s pokračující a rostoucí hypoxií,.

Počítání a vyhodnocení srdečních rytmů nedává úplný obraz o stavu plodu. K objasnění diagnózy se používají další metody ke stanovení stavu fetálního a uteroplacentálního krevního toku.
Více o srdeční frekvenci plodu

Kardiotocografie (CTG)

Umožňuje současně registrovat a také analyzovat fetální srdeční tep a děložní kontrakce.

CTG během těhotenství
Při normálním těhotenství po 32–33 týdnech se podle doporučení provádí u všech žen jednou za 7-10 dní.

CTG během porodu
Provedení se stanoví individuálně. Obecná doporučení - když žena při porodu vstoupí na mateřské oddělení, po odchodu plodové vody, před stimulací práce v případě slabé práce a každé tři hodiny práce.

Výsledky CTG jsou proměnlivé a závisí na mnoha faktorech. Například pokud byly ráno v normálních mezích, mohou se večer objevit odchylky. Proto je výzkum prováděn tak často, jak je třeba..

Indikace pro CTG u ohrožených žen:

 • Ze strany matky: Rh-negativní krev, přítomnost v minulosti předčasného porodu, snížená nebo zvýšená aktivita plodu, závažná onemocnění (diabetes mellitus, onemocnění kardiovaskulárního systému a další).
 • Ultrazvuk zjistil změny plodu: zhoršený průtok krve v placentě, nesoulad plodu s gestačním věkem, abnormality placenty a / nebo pupeční šňůry, změna kvality nebo množství plodové vody, retardace intrauterinního růstu, snížená aktivita plodu.
 • Komplikace průběhu skutečného těhotenství: placenta previa, abnormální poloha plodu, vícenásobné těhotenství, odložení, gestóza.

Kardiotografy nejčastěji zaznamenávají graf a nezávisle zpracovávají data. Lékař je po jejich přijetí rozhodne.

Existují technologie pro dálkové vedení CTG-online: senzor je připojen k pokožce přední břišní stěny nastávající matky a signál je přenášen do smartphonu připojeného k internetu. Informace jsou zasílány na internetový portál a zpracovávány a výsledky jsou poté zaslány lékaři k rozhodnutí.

Existují dvě varianty CTG:

 • Nepřímý (externí) - provádí se s celým močovým měchýřem. Senzory jsou připevněny k pokožce přední břišní stěny v místech nejlepšího poslechu srdečních rytmů plodu.
 • Přímý (interní) - zřídka se používá při porodu, což narušuje integritu močového měchýře. Čidlo pro záznam srdeční frekvence je připojeno k již existující části plodu, katetr pro záznam tónu je veden do děložní dutiny.

Délka záznamu CTG:
 • Během těhotenství - asi 40-60 minut, při přijímání normální sazby - 15-20 minut.
 • Během porodu - 20 minut a / nebo pět kontrakcí.

Jak se provádí CTG??
 • Během studie je žena v poloze vsedě nebo vleže.
 • Doktor dává budoucí matce zařízení s tlačítkem, na kterém stiskne, když cítí plod.

Na poznámku!
CTG se nedoporučuje na lačný žaludek, do 1,5 až 2 hodin po jídle nebo hodinu po podání glukózy. Nedodržení nezbytných podmínek může vést ke zkreslení výsledků studie..

Nestresový test in vivo.

Stresový test - simuluje se proces narození. Používá se pro další diagnostiku, když nestresový test vykázal abnormality..

Nejběžněji používané možnosti zátěžových testů jsou:

 • Oxytocinový test: podává se oxytocin a dochází ke kontrakcím, poté se sleduje srdeční frekvence plodu na kontrakce děložních svalů.
 • Test na savce: žena posouvá bradavky prsty, dokud se neobjeví kontrakce.
 • Akustický test: srdeční frekvence plodu se zaznamenává v reakci na zvukový stimul.
 • Současná část plodu je přemístěna: hlava nebo pánev jsou umístěny blíže ke vstupu do dělohy pro přirozené narození.

Příznaky hypoxie na CTG

Odhadováno na Savelyevově stupnici (1984)

Hodnocení stavu plodu body

 • 8-10 bodů - normální stav plodu.
 • 5-7 bodů - existují počáteční projevy hypoxie. Během dne se provádí opakovaný stresový test. Pokud se ukazatele nezměnily, provede se zátěžový test nebo se provedou další výzkumné metody..
 • 4 body nebo méně - vážné změny stavu plodu, které vyžadují vyřešení problému urgentního porodu nebo provedení odpovídající léčby ke zlepšení stavu matky a plodu.

Dopplerometrie

Měří se průtok krve v cévách plodu, placentě a prostoru mezi klky placenty.

Studii lze provést od 20 do 24 týdnů těhotenství, ale nejspolehlivější výsledky se získají od třicátého týdne. Procedura je neškodná pro plod a matku.

Používá se speciální ultrazvukový senzor, který vydává silnější záření, které se odráží od pohybujícího se objektu, v tomto případě proudění krve. Během studie leží žena na boku nebo na zádech. Dříve byl na kůži přední břišní stěny nanesen speciální gel - pro lepší klouzání senzoru.

Studie se provádí pro všechny ženy s normálním těhotenstvím 30-32 týdnů a před porodem. V případě potřeby častěji.

Indikace dopplerometrie u ohrožených žen:

 • Ze strany matky: závažná onemocnění - například kardiovaskulární systém, ledviny, cukrovka a další.
 • Z plodu: retardace intrauterinního růstu, snížená nebo zvýšená motorická aktivita.
 • Stav nebo komplikace současného těhotenství: předčasný porod, gestóza a další.

Dopplerometrické ukazatele jsou hodnoceny indexy, jejichž normy závisí na gestačním věku. Lékař určuje změnu průtoku krve podle zvláštních tabulek.

Porušení uteroplacentálně-fetálního krevního toku podle Medveděva

I stupeň:
A - průtok krve v cévách mezi dělohu a placentou je narušen, ale zůstává v normálních hladinách v cévách mezi plotem a placentou.
B - je narušen průtok krve v cévách mezi plotem a placentou, ale zůstává mezi děloží a placentou.

II. Stupeň: průtok krve je současně narušen v cévách dělohy, placenty a plodu, ale hodnoty nedosahují kritických hodnot.

III. Stupeň: průtok krve v cévách mezi plotem a placentou je narušen na kritické hodnoty, zatímco průtok krve v cévách mezi dělohou a placentou je narušen nebo udržován.

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk)

Nejběžnější, bezpečná a vysoce informativní metoda vyšetření během těhotenství pro plod a nastávající matku.

U všech žen se provádí za podmínek v souladu s doporučeními pro screeningovou studii během těhotenství:

 • První screening - v 11-13 týdnech;
 • Druhý - ve 20-21 týdnech;
 • Třetí - ve 30-34 týdnech.

Princip činnosti ultrazvukového přístroje je založen na skutečnosti, že ultrazvukové vlny vysílané senzorem se odrážejí od vyšetřovaných orgánů. Poté jsou přenášeny na monitor ve formě obrázků, které lékař analyzuje. Během studie je žena v poloze na zádech.

Postup se provádí bez předchozí přípravy pomocí dvou typů senzorů:

 • Transvaginální (senzor je vložen do pochvy) - nejčastěji se používá v prvním trimestru. Před vyšetřením ultrazvukového převodníku si lékař klade kondom.
 • Břišní (pohon senzoru na kůži břicha) - obvykle se používá od druhého trimestru. Před vyšetřením je na kůži nanesen speciální gel - pro zlepšení klouzání senzoru.

Příznaky hypoxie plodu ultrazvukem

Odhadují se v závislosti na gestačním věku. Jsou také detekovány změny nebo nemoci, které by mohly vést k hypoxii plodu..

V raných stádiích je stanoveno místo uchycení vajíčka plodu a je hodnocena jeho tvorba.

V pozdních termínech

Vyhodnocuje se stav placenty.

Určuje se struktura, tloušťka, místo připojení, přítomnost nebo nepřítomnost oddělení, stupeň zralosti.

Amniotická tekutina je vyšetřována:

 • Množství je určeno indexem plodové vody (IAI), který má široké rozmezí v závislosti na délce těhotenství. Se změnou směru nárůstu mluvíme o polyhydramnioch, se snížením - o nízké vodě.
 • Pozornost je věnována složení plodové vody: obvykle do 28 týdnů jsou transparentní a bezbarvé. Jak se vodní období zvětšuje, stává se nejasným a zahrnuje inkluze ve formě bílých vloček - v důsledku uvolňování oddělitelných mazových žláz plodu (kapičky tuku), načechraných vlasů, deskvamace kožních buněk a některých dalších látek. Vzhled meconia (původní stolice) je známkou hypoxie, špinavé vody, nitroděložní infekce.

Jsou stanoveny velikosti plodu: hlava, kmen a končetiny.
Získaná data jsou porovnána s normálními ukazateli podle očekávaného gestačního věku. Na tomto základě je učiněn závěr. Při hypoxii dochází k retardaci intrauterinního růstu.

Vyhodnocuje se stav vnitřních orgánů - k identifikaci abnormalit plodu.

Poloha dítěte je určena: hlava, příčná, pánevní.

Struktura pupeční šňůry a umístění jejích smyček jsou hodnoceny za účelem identifikace vývojových abnormalit a možné komprese během porodu..

Amnioskopie

Vaginální endoskopické zařízení se zavede do pochvy do cervikálního kanálu, pomocí kterého se zkoumá spodní pól fetálního močového měchýře.

Indikace pro amnioskopii

 • Podezření na těhotenství, akutní nebo chronická hypoxie.
 • Rhesusová nekompatibilita matky a plodu.
 • Předchozí těhotenství skončila předčasným porodem nebo potratem, těžkou gestózou (toxikóza).

Stav plodu a pravděpodobnost hypoxie se odhaduje barvou, průhledností a množstvím plodové vody.

Hypoxie plodu: léčba

Neexistuje žádný standardní přístup, protože hodně závisí na individualitě organizmu matky a důvodech, které vedly k nedostatečnému přívodu kyslíku do tkání plodu..

V případě nevýznamné formy této patologie není terapie poskytována. Pokud se jedná o závažnou formu kyslíkového hladovění, je veškerá snaha odborníků zaměřena na zlepšení uteroplacentální cirkulace, jakož i na obnovu metabolických procesů plodu. Kromě četných léků lze budoucí matce předepsat také akvagimnastiku spolu se speciálními dechovými cvičeními. Porod v přítomnosti této patologie je prováděn s povinným kardiomonitoringovým pozorováním, které umožňuje sledovat celkový stav plodu. Ve velmi závažných případech může být nezbytné nouzové doručení, které se provádí císařským řezem.

Léčba fetální hypoxie bez léků

Jeho cílem je zlepšit tok kyslíku do tkání matky a plodu.

Snížení fyzického a emočního stresu, soulad s dávkovým odpočinkem
Je indikován pro existující hypoxii a retardaci plodu ve vývoji. Pomáhá snižovat cévní tonus a zlepšuje průtok krve do dělohy.

Výživa
Je důležité, aby tělo nastávající matky dostalo všechny potřebné živiny.

Hyperbarická oxygenace během těhotenství
Kyslík bude aplikován pod tlakem, který převyšuje atmosférický tlak. Procedura se provádí ve speciálních lékařských tlakových komorách.

Při dýchání plynné směsi pod tlakem se uměle zvyšuje přívod kyslíku do tkání. Indikace pro jmenování procedury - již rozvinutá fetální hypoxie a všechny podmínky, které k ní mohou vést. Například chronická onemocnění matky (diabetes mellitus, anémie z nedostatku železa), zvýšený tonus dělohy a další.

Kyslíková terapie během těhotenství
Tok kyslíku do mateřského těla se zlepší při inhalaci 40-60% směsi kyslík-vzduch 1-2krát denně. Doporučuje se také vzít kyslíkový koktejl nebo pěnu do 10 minut od 150 do 200 ml 1,5 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Léčba drogy

Má několik směrů:

 • Léčba základní mateřské choroby u lékařů souvisejících specialit - například diabetes mellitus, respirační onemocnění.
 • Normalizace průtoku krve v systému "matka - placenta - plod".
 • Relaxace svalu dělohy.
 • Normalizace tekutosti a koagulace.
 • Zlepšení metabolismu v děloze a placentě.
 • Komplexní předepisování léků s přihlédnutím k jednomu nebo více důvodům a individuální toleranci k lékům budoucí matkou.

Hypoxie plodu: lůžková léčba

Provádí se s výraznými změnami toku krve dělohy a nedostatkem kyslíku pro plod. Léky lze předepisovat ve formě injekcí a tablet.

Drogová skupinaZástupciMechanismus účinkuaplikace
Zlepšení toku krve uteroplacentální
EstrogenyNejčastěji používaným je Sighetin, který má slabý účinek podobný estrogenu..

Méně často - folikulin, Sinestrol.

 • Zvyšte propustnost placenty a podpořte přechod živin a glukózy z matky na plod.
 • Zlepšit metabolismus v endometriu (děložní sliznice).
Sigetin se podává intravenózně ve 2 až 4 ml na 20 ml 40% roztoku glukózy. Pokud je to nutné, je léčivo ve stejné dávce znovu podáváno v intervalu 30 minut (ne více než 5krát!). Není předepsáno během porodu a krvácení z dělohy.

Nejlepšího účinku je dosaženo komplexním použitím s léky, které rozšiřují krevní cévy a zlepšují průtok krve.

Ředidla krve, vazodilatátory a látky zvyšující průtok krve
Protidestičková činidla nebo antikoagulanciaDipyridamol (Curantyl), Xanthinol nikotinát (kyselina nikotinová), Pentoxifylin (Trental)
 • Inhibovat tvorbu a lepení destiček (krevní prvky zapojené do koagulace).
 • Snižte množství fibrinogenu - proteinové báze krevní sraženiny (krevní sraženina).
 • Nižší viskozita krve.
 • Zlepšete průtok krve v malých cévách.
 • Propagujte kyslík do tkání.
 • Středně rozšířené malé lodě.
 • Dipyridamol se předepisuje 1-2 tablety třikrát denně. Používá se v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou.
 • Pentoxifylin - intravenózní kapání po dobu 7 dnů v 0,9% fyziologickém roztoku nebo 5% roztoku glukózy, poté - uvnitř, 1 tableta 3x denně.
 • Xanthinol nikotinát - nejprve intramuskulárně ve 2 ml po dobu několika dnů, pak - 1 tableta perorálně 3krát denně.

Obecný průběh léčby - 2-3 týdny.

V případě potřeby se některá léčiva používají delší dobu pod kontrolou indikátorů koagulace krve, jednou za dva týdny: fibrinogen, trombinový čas a další.

Prostředky, které snižují tón svalů dělohy
Tocolitics - k prevenci rozvoje předčasného poroduGinipral, Atosiban (Traktotsil), Nifedipin
 • Snižte tón a intenzitu kontrakce děložního svalu.
 • Zamezte předčasnému porodu, včetně těch způsobených oxytocinem (hormon způsobující kontrakce).

Ginipral má vedlejší účinek: způsobuje zvýšení srdeční frekvence (tachykardie). Používá se proto ve spojení s léky, které normalizují srdeční rytmus (například Verapamil)..
Ginipral se poprvé podává intravenózně pomocí automatické infuzní pumpy (lineomat) po dobu 48 hodin. Dávka: 5 mg ve 400 ml 0,9% fyziologického roztoku. Poté, pokud se akutní kontrakce zastaví, se léku předepíše jedna tableta každé 3 nebo 4 až 6 hodin. Trvání léčby určuje lékař.

Nifedipin se předepisuje od 16. týdne těhotenství, 1 tableta 2-3krát denně. Trvání použití je stanoveno lékařem.

Atosiban se injikuje intravenózně, pomalu, ve třech fázích po dobu 48 hodin. Způsobuje méně vedlejších účinků, používá se od 24 do 33 týdnů těhotenství.

AntispasmodikaNo-shpa, Drotaverin, Papaverin
 • Potlačují kontrakce svalů dělohy, žaludku a střev, močových cest.
 • Rozšiřte krevní cévy a zlepšete průtok krve.
V akutním období je jeden z léků intramuskulárně předepsán na několik dní. Poté doporučuje použití papaverinu v konečníku ve formě čípků dvakrát denně. Kurz trvá 7-10 dní. V případě potřeby se léčebné cykly opakují..

Ve třetím trimestru těhotenství se používají antispasmodika opatrně, protože mohou změkčit děložní čípek, což vede k jeho předčasnému otevření..

Výrobky z hořčíkuHořčík B6, síran hořečnatý
 • Snižte schopnost děložních svalů stahovat;
 • Zvyšují průtok krve v cévách dělohy;
 • Omezte křeče krevních cév;
 • Zlepšit fungování mozkových buněk u plodu a matky;
 • Přispět ke snížení krevního tlaku u matky;
 • Chraňte mozkovou tkáň plodu před poškozením: snižte výskyt mozkové obrny a krvácení do komor mozku během předčasného porodu;
 • Pyridoxin (vitamín B6) zlepšuje produkci bílkovin.
Při preeklampsii a eklampsii se síran hořečnatý podává intravenózně, pomalu, aby se snížil krevní tlak podle schématu - aby nedošlo k předávkování.

Se zvýšeným tónem dělohy a hrozbou předčasného porodu je hořčík B6 předepisován perorálně, 1 tableta dvakrát denně. Kurz trvá 2–3 týdny, je-li to nutné - delší.

Léky ke zlepšení metabolismu a zvýšení rezistence fetální tkáně vůči nedostatku kyslíku
Antioxidanty - chrání před poškozením a zlepšují metabolické procesy v tkáních matky a plodu
 • Actovegin;
 • Vitamíny E a C;
 • Aminokyseliny - složky pro tvorbu bílkovin.
 • Ovlivňují všechny metabolické procesy v buňkách: dýchání, produkci energie, syntézu proteinů a další.
 • Zlepšete přívod tkáně a příjem kyslíku a glukózy.
 • Zabrání se destrukci červených krvinek.
 • Actovegin se zpočátku předepisuje intravenózně ve 4–5 ml na 200–400 ml roztoku glukózy, každý druhý den. Kurz je 10 dní. Pak - jedna tableta třikrát denně. Kurz - 2 týdny.
 • Vitamin E - 1 tobolka denně (400 IU / 400 mg) perorálně během jídla nebo po jídle. Kurz - 2-3 týdny.
 • Aminokyselinové roztoky - 400 ml intravenózně, každý druhý den. Kurz - 5-10 infuzí.
Neuroprotektory - znamenají, že zabraňují poškození nervových buněk ploduInstenon je nejúčinnější lék s malými a nevyjádřenými vedlejšími účinky..
 • Zlepšuje krevní oběh v mozkových cévách;
 • Zvyšuje absorpci kyslíku a glukózy nervovou tkání, zlepšuje přenos nervového impulsu nervovými vlákny;
 • Zlepšuje fungování srdečního svalu;
 • Dilatuje malé nádoby.
Instenon se nejprve předepisuje ve 2 ml na 200 ml 0,9% fyziologického roztoku chloridu sodného 1krát denně. Průběh - 5 intravenózních infuzí denně nebo každý druhý den.
Pak uvnitř, 1-2 tablety 3x denně. Kurz - 5-6 týdnů.

Otrava, zvracení, průjem, intoxikace infekčními chorobami

Ztracená tekutina je doplněna zavedením intravenózních roztoků pro obnovení acidobazické rovnováhy: glukóza, reopoliglyukin, hydrogenuhličitan sodný a další.

Předčasné přerušení placenty

S mírným oddělením na malém území a dobrým zdravotním stavem nastávající matky se provádí sledování v nemocnici:

 • Stav plodu, matky a placenty v dynamice je řízen. Prováděný výzkum: CT, Doppler, ultrazvuk a další.
 • Léčba je předepsána: kontrakce děložních svalů jsou potlačeny, jsou předepisována hemostatika (Decinon, Vikasol), antispasmodika (No-shpa, Papaverine), léky ke zlepšení metabolismu a ochrana plodu před nedostatkem kyslíku.

Odpojení na velké ploše s rozvojem masivního krvácení nebo výskytu drobných opakovaných špinění z porodního kanálu

Bez ohledu na pohodu matky se provádí urgentní porod, přednost se dává císařskému řezu. Stimulace porodu placentární abrupcí je kontraindikována.

Při masivním krvácení matky se zavádí donorová erytrocytová hmota (suspenze červených krvinek získaných z lidské krve) a plazma (tekutá část krve), aby se nahradil objem ztracené krve a normalizovala se jeho koagulace..

Infekční bakteriální a / nebo virová onemocnění

U bakteriálních infekcí jsou antibiotika předepisována v závislosti na patogenu, který způsobil vývoj nemoci, podle gestačního věku. Nejčastěji používané jsou cefalosporiny (Cefazolin, Ceftriaxon), peniciliny (Ampicilin, Amoxiclav), makrolidy (Erythromycin, Vilprafen)..

U virových infekcí během těhotenství je Viferon povolen k použití od 16. týdne těhotenství, Acyclovir - s opatrností, Genferon - z trimestru II a III.

Pro zlepšení fungování imunitního systému u chronických infekcí se doporučuje membránová plazmaferéza. Během procedury je tekutá část krve (plazma) filtrována přes speciální membránu s otvory různých kalibrů, díky čemuž jsou v membráně zadržovány velké molekuly obsahující toxiny, alergeny a další prvky zánětu..

Indikace pro urgentní porod s fetální hypoxií

 • Nedostatek účinku léčby.
 • Zhoršení výzkumných ukazatelů: CPC, dopplerografie a další.
 • Vzhled meconium v ​​plodové vodě, zvýšení nízké vody nebo polyhydramnios.

Přednost by měla být věnována císařskému řezu, ale je také možné použít porodnické kleště v závislosti na stavu plodu a matky.

Hypoxie plodu: domácí léčba

Provádí se po hlavní léčbě v nemocnici nebo v počátečních stádiích hypoxie s nepotlačenými změnami. Předpoklad: schopnost kontrolovat účinnost léčby: CTG, ultrazvuk a další.

Stejná léčiva se používají jako v nemocnici, ale jsou předepisována ve formě tablet, tobolek pro orální podání, čípků pro podávání do konečníku.

Hypoxie při porodu - asfyxie novorozence

Resuscitační opatření jsou prováděna v doručovací místnosti..

Posloupnost kroků závisí na dvou faktorech:

 • Závažnost asfyxie (udušení) na Apgarově stupnici - používá se k posouzení stavu dítěte až při narození.
 • Účinnost předchozích kroků.

Po narození a překročení pupeční šňůry je dítě přemístěno na vyhřívaný stůl, otíráno suchými vyhřívanými plenkami, aby se zabránilo podchlazení a zvýšené hypoxii..

Průchodnost dýchacích cest je obnovena: hlen a plodová voda z dětských úst a nosu jsou nasávány gumovou žárovkou nebo elektrickým sacím čerpadlem. Pokud je to nutné, vypláchne neonatolog nebo porodník-gynekolog zánět dýchacích cest dítěte solným roztokem z meconia a plodové vody pomocí elektrické pumpy a laryngoskopu (osvětlený lékařský nástroj).

Při nepřítomnosti nebo nepravidelném dýchání se do dýchacích cest dítěte zavede trubice, která dodává směs vzduchu a kyslíku - intubaci. Umělá ventilace plic začíná zvláštním balónkem, je-li to nutné, současnou nepřímou masáží srdce.


Při snížení srdeční frekvence (bradykardie) se adrenalin vstřikuje do pupečníkové žíly. Při krvácení nebo nedostatečné tekutině v cévách se do pupeční šňůry vstříkne fyziologický 0,9% roztok nebo albumin.

Po stabilizaci celkového stavu je dítě z porodnice převedeno na resuscitaci novorozenců k dalšímu ošetření.

Indikace pro zastavení resuscitace novorozence:

 • Nedostatek funkce srdce po dobu 8-10 minut.
 • Existuje srdeční činnost, ale dýchání se neobnoví během 15-20 minut.

Hypoxie plodu během porodu (novorozené zadušení): rehabilitace podchlazení - video

Efekty

Závažnost a četnost komplikací nedostatku kyslíku u plodu závisí na gestačním věku, době trvání a závažnosti expozice škodlivým faktorům (stupeň hypoxie)..

Chronická fetální hypoxie: důsledky

V prvním trimestru je narušeno pokládání orgánů a tkání, což vede ke vzniku vrozených malformací. Změny, které jsou neslučitelné se životem, vedou k úmrtí plodu a potratům v raných stádiích. S dalším vývojem těhotenství se nejčastěji rodí dítě s různými vrozenými malformacemi. Například s abnormalitami ve vývoji mozku, ledvin, plic atd..

Ve druhém a třetím trimestru
Ve vývoji plodu je zpoždění: nedostatek hmotnosti a / nebo výšky.

Snad začátek vývoje pracovní činnosti mnohem dříve, než se očekávalo - narození předčasně narozeného dítěte.

Často se vyskytují ložiska krvácení v různých orgánech a ischémii (místa tkáně, kde dochází k výraznému snížení průtoku krve), vyvíjí se nekróza (místa smrti tkáně), existuje nezralost orgánů a systémů. Tyto změny neprojdou beze stopy a následky mohou přetrvávat po celý život..

Projevy závisí na postiženém orgánu a / nebo tkáni:

 • Nervový systém - je možné vyvinout epilepsii (náhlý nástup záchvatů), mozkovou obrnu (poškození jedné nebo několika částí mozku), mentální retardaci, zhoršené zrání nervového systému po narození a další nemoci.
 • Vnitřní orgány - po narození se dítě dobře ne přizpůsobí novým životním podmínkám mimo dělohu. Například fyziologická žloutenka trvá déle, existuje tendence k onemocněním dýchacích cest, imunitní systém a další změny jsou narušeny.

Stav těchto dětí při narození je často závažný a vyžaduje léčbu v podmínkách resuscitace novorozenců od prvních minut života. V budoucnu tyto děti potřebují dlouhou dobu zotavení a ošetření specializovanými odborníky - například neurologem.

Důsledky akutní hypoxie plodu

Rozvíjejte se v závislosti na závažnosti dopadu příčiny:

 • Je možné zahušťovat krev a snížit její objem, což vede k nedostatečnému přísunu kyslíku a živin do tkání. Na tomto pozadí dochází k krvácení, ischemii a nekróze jednotlivých řezů tkáně v různých orgánech. Nejprve v mozkové a nadledvinové kůře (produkují hormony, které jsou zodpovědné za téměř všechny metabolické procesy).
 • Masivní ztráta krve v důsledku předčasného placentárního narušení. Důsledky pro dítě: narození ve stavu hemoragického šoku (krvácení), při kterém trpí práce všech orgánů a systémů. Důsledky pro matku: Kouveler uterus (impregnace krve) a vývoj DIC syndromu (zvýšená tendence ke krvácení). Plod i matka mohou zemřít.
 • S předčasným uvolněním dýchacích cest z plodové vody a mekonia je možná smrt dítěte v důsledku zadušení a rozvoje pneumonie v prvních dnech života.

Prevence hypoxie plodu

Dlouho před těhotenstvím:

 • K léčbě chronických onemocnění nebo k dosažení stabilní remise (vymizení nebo významné oslabení příznaků onemocnění). Protože jakékoli mírné zhoršení nemoci během těhotenství může vést k narušení celkového stavu nastávající matky a poškození plodu.
 • Vzdejte se špatných návyků: kouření, zneužívání alkoholu, užívání drog.

Během těhotenství:
 • Registrace do 12 týdnů těhotenství s provedením všech nezbytných studií podle gestačního věku.
 • Návštěva gynekologa na porodnické klinice podle doporučených termínů: při normálním těhotenství v prvním trimestru - jednou měsíčně, ve druhém a třetím trimestru - jednou za dva až tři týdny.
 • Dodržování bdělosti a odpočinku: noční spánek po dobu nejméně 7-8 hodin.
 • Výživa v potravinách, které obsahují dostatek vitamínů, minerálů, bílkovin a tuků.
 • Příjem vitaminových přípravků, které se podílejí na všech tělesných procesech. Nejdůležitější pro nastávající matku je kyselina listová (vitamin B9) Podporuje vstřebávání železa, je nezbytný pro rozvoj všech orgánů a systémů plodu, významně snižuje pravděpodobnost vzniku malformací nervového systému.
 • Příjem minerálů. Nejdůležitější je hořčík, který zlepšuje tvorbu placenty a tvorbu krevních cév - zejména u žen s poruchami krvácení. Navíc po 20 týdnech má 80% těhotných žen nedostatek hořčíku, což vede ke zvýšení tónu dělohy, což způsobuje narušení děložního oběhu.

Autor: Koretskaya V.P. Praktický pediatr, neonatolog

Články O Neplodnosti