Hlavní Bolest

Herpes vyskočil na rty, ale je nyní možné kojit dítě?

mléko zmizí, pokud nebude nakrmeno, počkejte, až přejde? a po kolik můžete nakrmit?

Komentáře uživatelů

Samozřejmě musíte krmit, představit si, jak přestat, pak ji musíte přenést do směsi a poté ze směsi na hrudník je to obecně celý postup, a není skutečností, že dítě bude chtít vzít prsu po lahvi (Proto samozřejmě musíte pokračovat v krmení při kojení je jedinou věcí, kterou musíte v současné době pečovat o hygienu, protože opar je virové onemocnění, a proto se přenáší velmi jednoduše. Pokud jde o hygienu, na opary neaplikujte žádné gely ani masti rukama, pro tyto účely si vezměte vatový tampon, umyjte si ruce mýdlem a vodou. a příslušenství, po použití je opatrně aplikujte.

Děkujeme, jsme na cestě do CB

naopak, musíte se nakrmit, zatím omezte polibky a dítě dostane protilátky s mlékem a jeho tělo bude schopné bojovat s virem

Kojení vyžaduje zvýšenou opatrnost, zejména v případě výskytu některých nemocí. Například například kojení s herpesem se některé matky bojí pokračovat. Existuje pro to nějaký důvod?


Herpes: jaký typ a nebezpečí


Nejprve si objasníme, co se myslí virem herpes simplex typu 1 a 2 (HSV-1, HSV-2). HSV-1 se jeví jako horečka, chlad kolem úst. V některých případech se tento typ oparu vyskytuje v jiných částech těla nad pasem. HSV-2 je herpes (puchýře, vředy), ke kterému dochází na genitáliích.


Tyto typy herpesu jsou velmi běžné a bohužel se přenášejí kontaktem. Pro kojence jsou kvůli slabosti vyvíjejícího se imunitního systému nebezpeční s vážnou infekcí, jejich důsledky.


Kojení je povoleno pro opar


Přes toto nebezpečí vám lékaři stále umožňují kojit s herpesem, přičemž berou v úvahu všechna nezbytná opatření. Herpes není přenášen mateřským mlékem. Riziko infekce je vysoké, když dítě přijde do styku s prsy zasaženými oparem nebo jinými částmi těla (rty atd.), S puchýři a bolestmi na nich.


HBV pro herpes: preventivní opatření


Zde jsou některá základní opatření pro kojení herpesem..

 • Je důležité udržovat dítě mimo dosah oparu. Pokud je na rtech, nemluvte s dítětem, dokud vše nepřejde. Nedopusťte, aby se vaše dítě dotklo pera na místě postiženém oparem. Pokud je opar kolem bradavky nebo dvorce, neměli byste krmit dítě z tohoto prsu, dokud se nezotaví. Pro vyprázdnění hrudníku použijte pumpování. Je možné krmit dítě zdravými prsy.
 • Pokud se v horní části trupu vyskytne léze na kůži, před umístěním dítěte do blízkosti hrudníku zakryjte zbytek těla ručníkem, abyste zabránili kontaktu dítěte s místem oparu..
 • Po každém dotyku postižené oblasti si důkladně umyjte ruce..
 • Konzultujte s lékařem o léčbě herpes virus. Pro léčbu lze zvolit léky (antivirové), které lze kombinovat s kojením. Nezapomeňte zkontrolovat tento bod u lékaře.

Herpes jistě vyžaduje léčbu a opatrnost. Kojení by však nemělo trpět. Bon chuť k dítěti!

Jak léčit opar s kojením u kojící matky?

Datum zveřejnění: 29/29/2018 | Zobrazení: 5957

Podle statistik infikoval herpes virus 86% světové populace. Snadnost infekce a šíření infekce neumožňují snížit rychlost ani o 10%. Není proto překvapivé, že do počtu případů spadají i kojící matky. Virus navíc s největší pravděpodobností „žije“ v ženském těle roky, ale projevuje se během kojení (HB) kvůli oslabené imunitě.

Druhy herpesu

Charakteristikou viru je dlouhé asymptomatické období. Příznaky infekce se objevují se oslabenou imunitou, když je škodlivé činidlo zabudováno do jádra živé buňky a množí se. Proto 70% zdravé ženské populace najde infekci až po porodu, když je imunitní odpověď těla vadná..

Toto onemocnění je nakažlivé a k eliminaci rizik infekce dítěte je nutné naléhavé lékařské ošetření. Pro stanovení taktiky terapie se provádí diagnóza symptomů, stanoví se přesná diagnóza. Koneckonců, existuje 8 typů herpesu, z nichž každý je nebezpečný svým způsobem.

Virové kmeny

 • Typ 1 - zánět rtů.
 • Typ 2 - projevuje se na genitáliích.
 • Typ 3 (Zoster) - příčina pásového oparu a neštovic.
 • Typ 4 (EBV) - virus infikuje lymfocyty a šíří se v orgánech, což ohrožuje komplikaci - mononukleózu.
 • Typ 5 - cytomegalovirus (zánět slinných žláz), který ve složitých případech vyvolává poškození vnitřních orgánů a poruchu autonomního nervového systému.
 • Typ 6, 7, 8 - špatně studovaný, jak bylo objeveno před méně než půlstoletím. Podezření na vyvolání kožního ekzému, vyrážky a syndromu chronické únavy..

Obzvláště nebezpečné jsou viry 3 a 5 typů. Šindele a plané neštovice jsou akutní: se zvýšením teploty na 39,5 ° C, hojné vyrážky. Doba vyjádření stadia onemocnění je 7-10 dní.

Pokud kojící matka v dětství trpěla planými neštovicemi, pravděpodobnost recidivy není větší než 0,2%, avšak Zoster se znovu objeví v dospělosti s pásovým oparem. U puchýřovitých vyrážek pod prsem by měla být léčba zahájena během prvních 48 hodin, aby se zastavily kožní léze.

Herpes virus „miluje“ sliznice, přes které dochází k infekci. Škodlivý agens se aktivně dělí na epitel sliznice, proniká do krve a lymfy. Pokud někdo jednou nakazil herpes, infekce zůstane v těle navždy..

Příčiny onemocnění

Pokud je herpes agent v místnosti, jeho aktivita přetrvává jeden den. Současně čím nižší je teplota vzduchu, tím déle mikroorganismus žije.

Při t 45–50 ° C žije herpes 24 hodin, 30 ° C - 48 hodin, při teplotách pod nulou - až 5 dní. Pokud v infikovaném pokoji dýcháte vzduch, dojde k okamžitému nakažení člověka, virus pronikne krví po 2-4 hodinách.

Metody infekce

 • Úzký kontakt s pacientem - polibky, objetí.
 • Běžné položky.
 • Hygienické výrobky.
 • Vzdušný.
 • Sexuální kontakt.

Virus se okamžitě váže na sliznici, proniká do buněk, některé ničí a přesouvá se k jiným. Při normální imunitě je aktivita oparu inhibována ochrannými silami, ale v poporodním období se tělo v 50% případů nemůže vyrovnat se škodlivými látkami. Výsledek - vyrážky na rtech, hrudi, genitáliích.

Je normální, že po roce a půl krmení žena najde opar na rtech 1-2krát. Projevy viru častěji - znamení dalších faktorů, které potlačují imunitní síly.

Provokativní faktory

 • Hypovitaminóza.
 • Podchlazení.
 • Přehřátí na slunci.
 • Infekce ovlivňující imunitní systém.
 • Stres.
 • Opojení.

Herpes, který se projevuje více než 2krát ročně po dobu 2-3 let, znamená trvalé porušování imunitní odpovědi. Je charakteristická pro zhoubné novotvary a infekce HIV přecházející do stadia AIDS.

Ale v 70% případů je onemocnění potlačeno standardní antivirovou terapií za 7 až 10 dní a nezpůsobuje nebezpečné komplikace. Kojící matce se doporučuje plnohodnotná strava a multivitaminové komplexy.

Jak léčit opar kojením (kojení)

Při kojení se objevují různé kmeny oparu, ale v 70% případů jsou aktivovány jednoduché typy (1, 2). První známky onemocnění se objevují 12 hodin před vyrážkou. Častěji se žena cítí přepracovaná, ospalost, slabost.

Teplota stoupá na hodnoty subfebrilu (37,0-37,3) a zvyšuje se s nástupem zánětu. V místě lokalizace vyrážky se objeví svědění. Léčba se doporučuje začít první den po zjištění prvních příznaků..

Herpes na rtech

Objeví se při používání běžného nádobí a hygienických potřeb s osobou ve fázi exacerbace viru. Příznaky jsou jasné - silné svědění, otok na rtech. Později se objeví vodnaté bubliny, které je zakázáno hřebenovat a stlačovat. Mechanické narušení integrity ohrožuje šíření infekce, infekce dítěte.

Lokální léčba - Acyclovir mast, Zovirax a imunomodulační terapie. Výtažky z Elevitu Pronatalu, aloe, heřmánku, echinacey.

Na prsou

Herpes na bradavkách je ohrožen infikováním dítěte. Pokud je vyrážka lokalizována na krátkou vzdálenost od dvorce, je nutné nouzové zastavení distribuce. První příznaky jsou otok a citlivost hrudníku, během dne jsou uvnitř bubliny.

Léčba je předepisována lokálně a regeneračně - Acyclovir mast, Vivorax, Herpferon, antivirové tablety na bázi acykloviru a vitamínového komplexu. Průběh léčby kojících matek: perorálně 3 až 5 dnů je mast před oddělením kůry povolena.

Genitální (genitální) herpes

Vyrážky na genitáliích často pronásledují ženy po traumatickém porodu nebo při infekci partnerem. V důsledku oslabené lokální imunity se virus šíří a aktivuje na sliznicích genitálií.

Příznaky infekce virem typu 2 se objevují okamžitě (v 90% případů) - zimnice, teplota do 38 ° C, slabost, ospalost, svědivé vyrážky charakteristické pro herpes. Lokalizační místa - stydká oblast stydkých pysků, perineum, intrafemorální oblast.

Léčba - orální Acyclovir nebo Valtrek, lokální ošetření gelem s podobným složením, přírodní imunomodulátory (echinacea, aloe). Antivirová léčiva ničí herpesovou DNA a brání šíření infekce. Lékovou formu, dávku a průběh léčby určuje lékař. Na základě doporučení vylučují léky riziko infekce novorozence.

Mohu kojit s herpesem??

Kojení je považováno za prevenci infekce u dítěte..

Pokud je žena nakažena, během kojení je aktivována produkce specifických protilátek, které inhibují aktivitu herpesu. Blokování exacerbace trvá 3–4 dny. Vyrobené protilátky pronikají do mateřského mléka a jsou přenášeny na dítě, čímž zabraňují infekci dítěte - protilátky tvoří imunitu proti infekci.

Pokud dítě nepřichází do styku se zanícenou tkání, není riziko infekce větší než 0,1%. Zároveň je však důležité dodržovat přísná pravidla, která dítě ochrání před infekcí.

Pravidla krmení

 • Vyloučit kontakt dítěte s infikovanou tkání.
 • Před každým krmením ošetřete ruce antiseptikem.
 • Nepřerušujte léčbu dříve, než předepsal lékař.

Kojení se doporučuje pouze v případě vyrážky oparu v zóně bradavky. Pokud je navíc postižena pouze jedna žláza, používá se k výživě pouze zdravá žláza. Pokud je postižena jakákoli jiná část těla, hepatitida B pokračuje.

Prevence

Herpes je obtížné ignorovat. Infekce dříve nebo později, ale proniká do každého organismu až do 40 let. Imunita pomáhá vyhnout se zhoršování nemoci. Ve zdravém stavu ochranné funkce těla snadno potlačují specifické škodlivé látky a brání šíření infekce. Je důležité dodržovat preventivní opatření..

Doporučení

 • Podpora imunity - vitamíny, procházky na čerstvém vzduchu, vzdávání se špatných návyků.
 • Spát od 8 hodin denně.
 • Užitečné menu - proteiny, vitamíny a minerály, mastné aminokyseliny (maso, ryby, cereálie, zelenina, ovoce).
 • Zamezení stresu, nervového napětí.
 • Sportovní aktivity - běh, plavání, mírné energetické zatížení.
 • Uprostřed infekce se vyhněte přeplněným místům, noste masku.
 • Používejte pouze vlastní hygienické potřeby..
 • Umyjte si ruce mýdlem 5krát denně.
 • Dezinfikujte dětské předměty - hračky, nádobí, zábradlí na postýlce.

U infikované osoby se obvykle vyskytují vyrážky jednou za 2 až 5 let nebo se vůbec neobtěžují. Příznivá období pro zhoršení - období onemocnění dýchacích cest, po nemoci.

Pokud se herpes zhoršuje častěji než jednou za 12 měsíců, je nutné provést vyšetření. Znaménko označuje přetrvávající poruchy imunity způsobené chronickými onemocněními.

U kojících matek je pro bezpečnost dítěte obvyklé léčit lidovými léky. Ale u herpesu jsou takové metody neúčinné, infekce vyžaduje kvalifikovanou pomoc terapeuta. Průběh bezpečných léků inhibuje exacerbaci za 3 až 5 dnů, aniž by bylo nutné ukončit kojení.

Dezert pro dnešek - video o tom, jak se zbavit herpesu za jeden den.

Co dělat, když se během kojení objeví opar

Herpes při kojení u matek je běžné onemocnění, které se připomíná během období snižování obranyschopnosti těla. Exacerbace tohoto onemocnění je indikována tím, že se na těle objevují vezikuly naplněné tekutinou, které dodávají ženě bolestivé pocity a způsobují svědění. Nejčastěji jsou lokalizovány na rtech a genitáliích, ale mohou se vyskytovat na nose, tvářích, víčkách a dalších částech těla. Léčba oparu u kojících matek se provádí léky, které jsou schváleny pro HB. Většinou se jedná o prostředek pro externí použití.

Nejčastěji je opar lokalizován na rtech. Může se však objevit na genitáliích, na nose, tvářích, víčkách a dalších částech těla..

Druhy oparu během těhotenství

Herpes virus je ve skutečnosti celá skupina různých virů, které mají podobnou strukturu a způsobují podobné choroby.

Těhotná žena, stejně jako každá jiná osoba, může být nakažena kterýmkoli z těchto kmenů. Navíc může být infikována jím dlouho před těhotenstvím a v situaci pouze přenést aktivaci infekce.

Pozornost. Nejnebezpečnější pro těhotné ženy je cytomegalovirová infekce, která se také týká herpetických virů. Toto onemocnění vede k rozvoji malformací plodu. Pokud je u těhotné ženy detekována cytomegalovirová infekce, je indikován potrat. O kojení se nemluví.

Dalším typem infekce virem herpesu je infekční mononukleóza. U těhotných žen je to velmi vzácné, protože k infekci dochází i ve školkách nebo dospívání. Takzvaná „nemoc polibků“ těhotná se nebojí.

První tři typy herpetických virů, které způsobují následující onemocnění, by měly být podrobněji zváženy:

 • Labiální herpes. Tento termín se týká herpetických erupcí na rtech. Mohou být jednoduché nebo ve formě několika skupin bublin. Nemoc je doprovázena bolestí a pálením v místě vyrážky, může dojít k mírné horečce..
 • Genitální opar. Na pysku se vyskytují vyrážky, rovněž bolestivé a vedou k mírné intoxikaci. V případě těhotné ženy, která má tuto infekci méně než 6 týdnů před porodem, nemůže porodit sama. Pro ochranu dítěte se používá císařský řez..
 • Plané neštovice. Způsobuje to také herpes virus. Pro těhotné ženy je plané neštovice nebezpečné, protože plod se může nakazit také in utero. V tomto případě jsou ovlivněny všechny jeho vnitřní orgány. V tomto případě je položena otázka potratů..
 • Pásový opar. Navzdory podivnému jménu se jedná o zhoršení ovčích neštovic u těch, kteří ji již měli. U těhotných žen dochází k významnému snížení imunity, je lokalizováno podél jednoho nervu a nepředstavuje pro plod žádné nebezpečí. Toto onemocnění je doprovázeno velmi silnou bolestí v místě vyrážky..

Pro referenci. Všechny tyto typy herpesu se mohou vyskytovat jak u těhotných žen, tak u již narozených a kojících matek. Navíc nejsou stejně nebezpečné pro matku i dítě.

Kmeny viru herpes

Celkem existuje 8 kmenů herpes viru. Prvních 5 z nich způsobuje nemoci, nebezpečí ostatních zůstává neznámé..

Nemoci mohou způsobovat následující patogeny této skupiny:

 • Herpes virus prvního typu - původce infekce na rtech;
 • Herpes virus druhého typu - původce genitální infekce;
 • Třetí typ herpetických virů způsobuje plané neštovice a u těch, kteří jej trpěli, herpes zoster;
 • Čtvrtý typ viru Epstein-Barr je původcem infekční mononukleózy;
 • Pátý typ se také nazývá cytomegalovirus, protože vede k onemocnění stejného jména..

Těhotná žena, stejně jako žena, která již porodila, může být nakažena s jakoukoli pravděpodobností některé z uvedených infekcí. Nejčastěji dochází k infekci a ještě častěji - reaktivaci virů prvních tří skupin.

Příčiny

Odborníci vysvětlují časté exacerbace herpesu během kojení snížením imunity mladé matky.

Odborníci vysvětlují časté exacerbace herpesu během kojení snížením imunity mladé matky.

Faktory, které vyvolávají oslabení ženského těla během laktačního období, zahrnují:

 • stresové situace (mladá matka je v neustálém nervovém napětí, obává se o novorozence);
 • chronický nedostatek spánku (průměrná délka spánku kojící matky je 5 hodin a to nestačí k udržení obranyschopnosti těla);
 • dietní omezení (aby nedošlo k vyvolání alergie a střevní koliky u dítěte, mladá matka by měla neustále dodržovat přísnou stravu a odmítat jíst mnoho zdravých potravin).

Před zahájením léčby herpesu musí ošetřující žena zjistit a odstranit příčiny jejího výskytu. Pouze v tomto případě bude schopna rychle překonat nemoc a minimalizovat pravděpodobnost relapsu v budoucnosti..

Etiologie exacerbace infekce virem herpesu

Během kojení může dojít jak k infekci virem herpesu, tak k aktivaci infekce, která je již v těle spící. Faktem je, že patogeny této skupiny se vyznačují celoživotní perzistencí v těle.

Pro referenci. Žena se může nakazit dlouho před těhotenstvím, několikrát onemocní s jakýmkoli typem herpesu a znovu má herpes.

To se děje proto, že po prvním kontaktu virus vstoupí do nervových ganglií a je tam neustále, což periodicky způsobuje exacerbace.

Přenosové cesty

Pro referenci. V některých případech se žena poprvé setkává s herpes virem jakéhokoli typu již během kojení. Je třeba si uvědomit, že nedávají křížovou imunitní odpověď a že člověk může onemocnět všemi třemi typy herpesu současně nebo postupně.

Aby byl pacient infikován herpesem, je třeba kontaktovat přímo tekutinu obsahující virus. Labiální herpes je přenášen polibky, genitálií během pohlavního styku. Plané neštovice můžete získat vzduchovými kapičkami, zatímco pacient nemusí mít vyrážky, ale už je nakažlivý.

Pro referenci. Mladé matky jsou často nakaženy planými neštovicemi starších dětí.

Například, pokud má dům dvě děti - předškoláka a novorozence. První přináší virus z mateřské školy a stává se nebezpečným pro nezdravou matku a malého bratra nebo sestru.

Pravděpodobnost uzavření jiného typu herpesu matce sedící na mateřské dovolené je velmi malá. Exacerbace spící infekce v těle je mnohem pravděpodobnější..

Spouštěcí faktory pro kojení

Aby došlo k exacerbaci infekce virem herpesu, musí na organismus působit nepříznivý faktor. Obecně je porod sám takový faktor, protože potlačuje imunitní systém.

Pozornost. Zvláštní nebezpečí představují komplikovaná porody s velkou ztrátou krve.

Kromě toho mohou herpes vyvolat následující spouštěče:

 • Ultrafialová radiace;
 • Hormonální restrukturalizace těla (u žen po porodu je to normou);
 • Podchlazení;
 • Přenesený ARVI;
 • Poškození kůže.

Herpes s hepatitidou B může aktivovat kterýkoli z uvedených faktorů, což povede k nástupu onemocnění..

Pro referenci. V tomto případě je možné relapsu prvních dvou kmenů viru. Šindele se vyskytují pouze tehdy, je-li imunita významně snížena, například při imunodeficienci.

Léčba kojících infekcí

Herpetická infekce je jedním z mála virů, proti nimž dochází k etiotropické léčbě. Účinnost několika léků byla prokázána:

Uvedené fondy jsou originální drogy, z nichž každý má mnoho generik s jinými obchodními názvy.

Tyto léčivé látky lze aplikovat povrchně - přímo na vyrážku.

Pokud vyvstane otázka, jak zacházet s herpesem s kojením - můžete si některý z uvedených léků zvolit pro vnější použití. Před zahájením léčby se poraďte s lékařem.

Lab herpes

Herpes simplex, který se vyskytuje na rtech, nelze vůbec léčit. Pokud je to jediná vyrážka, která neporušuje celkový zdravotní stav, bublina je neporušená, tekutina nevyteče - všechno se uzdraví samo o sobě.

Hlavní věcí je zajistit, aby se bublina neotevřela, jinak - použijte acyklovir. Pokud existuje mnoho vyrážek, měli byste také použít lék na všechny prvky.

Herpetické erupce mléčné žlázy

Prsní žláza je atypickou lokalizací herpetických erupcí, ale někdy se takový herpes vyskytuje. Na mléčné žláze představuje opar s kojením největší nebezpečí pro dítě.


V tomto případě musí být všechny prvky pokryty uvedenými léčivými přípravky. Oboustranný herpes na hrudi je velmi vzácný, jednostranné vyrážky jsou pravděpodobnější.

Genitální erupce

Vyrážky v perineu jsou zpravidla doprovázeny silnou bolestí a nepříjemným svěděním. Kromě toho je člověk během existence takového oparu nebezpečný pro svého sexuálního partnera.

Herpes genitálií se také doporučuje léčit jedním z uvedených léků..

Prevence

Herpes u mladé matky, když kojení nezpůsobí žádné poškození dítěte, jsou-li dodržována bezpečnostní opatření. Abyste zabránili aktivaci viru během kojení, musíte se postarat o stav vašeho imunitního systému. Je nutné sledovat výživu, zkusit spotřebovat více vitamínů a bílkovin: to přispívá k produkci mateřského mléka. Pro posílení imunitního systému se doporučuje časté procházky na čerstvém vzduchu, fyzická aktivita. Je třeba se vyvarovat stresu, nemoci by měly být léčeny včas a neměla by být zanedbávána opatření osobní hygieny. Za těchto podmínek lze zabránit aktivaci herpesu během laktace..

Může kojení pokračovat?

Lékaři dospěli k závěru, že v průběhu herpesu je pokračování kojení nejen možné, ale dokonce nezbytné.

Faktem je, že spolu s mlékem dítě dostává protilátky matky, které vytvářejí jeho imunitu. Toto je jediná ochrana dítěte během prvních šesti měsíců života. Během aktivního infekčního procesu je intenzita imunity vůči této konkrétní infekci maximální. V tomto případě protilátky proti herpes viru z matky přecházejí na dítě.

Pro referenci. Ukazuje se tedy, že pokud dítě nedostane mléko, ale je vystaveno viru, určitě onemocní.

Mělo by být zřejmé, že u dětí může být i herpes simplex docela obtížný. Současně se může nakazit, i když se jeho matka jednoduše dotkne kůže jejích rtů vyrážkami a pak se ho dotkne.

Je vhodné omezit kontakt matky s dítětem, pouze pokud matka nemá mléko, dítě je kojeno a nemá imunitu..

Důvody aktivace viru během laktace

Herpetické viry jsou v těle každého dospělého, ale k tomu, aby se objevily vnější projevy nemoci, jsou nutné určité podmínky. Virus se aktivuje v těle, jehož imunitní systém funguje neefektivně. Během laktace mohou být obranné mechanismy oslabeny z několika důvodů..

 1. Za prvé, některé matky se začínají vzdávat mnoha produktů, na které je dítě alergické, nebo jiných negativních reakcí, jako je například střevní rozrušení. V důsledku takové výživy matka nedostává potřebné látky a její imunitní systém oslabuje.
 2. Za druhé, matka může mít chronický stres vyvolaný nedostatkem spánku nebo neustálým zájmem o dítě. Tato podmínka také přispívá k oslabení ochranné funkce. Některé mladé matky, které poslouchaly tipy třetích stran, začaly brát jakékoli léky nebo biologické doplňky, doufajíce tímto způsobem posílit imunitní systém. V důsledku toho dosahují přesného opačného účinku..

Stejně jako v těhotenství by se neměly během kojení léky používat, pokud to není nezbytně nutné, a ještě více bez odborného dohledu. Léky může předepisovat pouze ošetřující lékař a maminka určitě varuje, pokud bude nutné během jejich užívání kojení odmítnout..

Skutečnost, že imunita během kojení klesá, je mýtem, a proto není zapotřebí žádné zvláštní prostředky k jejímu posílení. Je nutné jíst racionálně a plně, chodit více s dítětem na čerstvý vzduch.

Pravidla krmení dítěte

V případě, že je herpes genitální nebo labiální, zůstávají pravidla krmení stejná jako před začátkem infekčního procesu. Hlavní podmínkou je důkladné mytí rukou před zvednutím dítěte nebo dotykem kterékoli z jeho věcí.

Pozornost. Je nemožné líbat dítě během laboratorního oparu matky. Tato pravidla zabrání rozvoji nemoci a mateřské mléko bude chránit před viry, které se náhodně dostanou do těla..

Je obtížnější, pokud herpes ovlivňuje mléčnou žlázu, zejména perigastrickou zónu. Je nemožné, aby dítě přijalo do styku s takovou mléčnou žlázou. Naštěstí je herpes virus zřídka oboustranný.

Ve velké většině případů jsou vyrážky lokalizovány na stejné mléčné žláze, není možné s ním dítě krmit. Mléko z postižené žlázy je exprimováno a likvidováno. V takovém případě by mělo být dítě kojeno po celou dobu a pečlivě provádělo profylaxi mastitidy..

Co je to opar a proč sestry tak často onemocní?

Herpes je jedním z nejčastějších virových onemocnění. Trpí 90% obyvatel světa. Hlavní příznaky: výskyt svědivých váčků na sliznicích a kůži.

Během normálního fungování imunitního systému jsou vytvářeny protilátky, které tlumí aktivitu viru. Člověk zůstává nakažený, aniž by současně onemocněl. S nejmenším selháním v ochraně se však počet produkovaných protilátek sníží. To je pak, že člověk čelí výskytu charakteristických příznaků.

Herpes u kojící matky je častým jevem. Jeho vývoj je způsoben přirozeným snížením imunity během laktace..

Ale také z dalších důvodů:

 1. Podvýživa (nedostatek bílkovin ve stravě);
 2. Nedostatek odpočinku;
 3. Pokusy o vlastní léčbu (neoprávněné podávání imunomodulačních léků).

V důsledku toho prevence onemocnění spočívá v přiměřené korekci stravy, jakož i v dostatečném odpočinku a eradikaci léčeného návyku bez účasti lékaře..

Jak chránit mámu před oparem

Během kojení by se žena měla chránit před ultrafialovým zářením, podchlazením, průvanem a také před kontaktem s nachlazeními. Kromě toho byste neměli kontaktovat děti s planými neštovicemi..

Pro referenci. Pokud žena nikdy neměla labiální herpes, měla by si dát pozor na lidi s herpetickými erupcemi..

Během i po ukončení laktace by měl být upřednostňován chráněný sexuální kontakt.

V případě, že by se matka vyvinula pásový opar, musí naléhavě navštívit lékaře. Možná je to první známka imunodeficience. V tomto případě je nutné užívat speciální léky, které podporují imunitní stav těla..

Léčba drogy

Při léčbě oparu na rtech se používají krémy a masti pro lokální použití. Účinnost použitých léků závisí na zahájení léčby. Čím dříve budou přijata opatření, tím lépe. Proto byste neměli čekat, až se objeví bublina - masť je nutné aplikovat, jakmile se objeví první příznaky, když se objeví svědění. Pokud produkt během tohoto období aplikujete, lze zabránit vzniku bublin.

Jak léčit opar, řekne lékař. Mohou být použity následující léky:

 • Acyclovir, Zovirax. Tyto krémy obsahují takovou účinnou látku jako acyklovir. Jedná se o léky, které jsou vysoce účinné a určené k léčbě herpetických virů typu 1 a 3. Acyclovir ničí DNA viru a brání jeho množení. Tato látka byla vytvořena v roce 1988 a její tvůrce získal za její vývoj Nobelovu cenu. Tyto léky jsou zcela bezpečné a lze je použít k léčbě kojících žen. Absorpce účinné látky do mateřského mléka se provádí v minimálních dávkách, takže nepříznivě neovlivňuje dítě.
 • Valacyclovir. Tato látka se nachází v lécích, jako je Valvir, Valtrex. Tyto léky patří k další generaci léků na bázi acykloviru. Jsou také bez následků pro dítě v kombinaci s kojením. Léky na bázi látek lze použít k léčbě herpetických infekcí, bez ohledu na typ. Stejně jako v předchozí verzi je stupeň penetrace látky do mateřského mléka extrémně nízký a nevede k rozvoji vedlejších účinků u dítěte..
 • Penciclovir. Zahrnuto v masti Fenistil Pencivir. Masť se používá k lokální léčbě oparu na rtech. Při lokálním použití léku není látka detekována během krevního testu. Nedovolte dítěti přijít do styku s oblastí kůže, na kterou byl přípravek aplikován. Pokud byla masti aplikována na bradavku, musí se před výživou mateřského mléka důkladně omýt mýdlem.

Místní léky se používají v počátečním stádiu nemoci. Aby se zabránilo rozvoji nemoci, jsou aplikovány několikrát denně do svědění.

Léky určené k perorálnímu použití se nedoporučují používat během kojení. Jejich použití je možné pouze na předpis lékaře a vyžaduje ukončení kojení. Acyclovir tablety mohou být lékem volby. V tuto chvíli je nutné mléko exprivovat, aby se laktace nezastavila.

V době, kdy dochází k remisi onemocnění, lze použít alternativní způsoby léčby. Liší se účinností, protože jednají povrchně a neovlivňují samotný virus.

Může se jednat o následující populární rady:

 • Aloe šťáva. K mazání bublin se používá čerstvě vymačkaná rostlinná šťáva. Pokud to není možné, můžete si v lékárně koupit hotovou tinkturu.
 • Rakytníkový olej. Použití oleje z rakytníku řešetlákové urychluje regenerační procesy, takže vředy a trhliny, které doprovázejí herpes, se hojí rychleji. Může být použit šípkový olej.
 • Jód a řešení brilantní zeleně. Nechte zaschnout kůži a zabránit šíření viru.

Lze použít čajovníkový olej a česnekovou šťávu. Všechny tyto nástroje se používají pouze jako pomocné.
Délka léčby je obvykle 1-1,5 týdnů. Během této doby kůra zasychá a zmizí na bublinách. Pokud po této době není pozorováno žádné zlepšení a vyrážka se šíří dále a přechází na pokožku obličeje, krku, měli byste se poradit s lékařem o radu.

Se sníženou imunitou může být vyžadována další podpora těla. Specialista může doporučit léčbu nemoci léky, které obsahují čípky interferon - Viferon nebo Kipferon.

Herpes je nepříjemné onemocnění, ale s ním se můžete vyrovnat i během kojení. Hlavní věc, kterou by matka měla udělat, je chránit své dítě a přestat kojit..

Příznaky

Herpes virus je několika typů, z nichž každý je charakterizován určitými příznaky.

Nejčastějšími příznaky oparu během kojení u matek jsou:

 • svědicí pokožka,
 • opary na rtu během kojení (puchýře),
 • zanícené váčky s neprůhlednou tekutinou v oblasti rtů, perineum, pubis,
 • kožní vyrážky,
 • zvýšení teploty,
 • slabost.

Zovirax

Zovirax lze bezpečně nazvat vylepšeným analogem acykloviru. To bylo vyvinuto později, tak se vývojářům podařilo vyhnout se mnoha vedlejším účinkům. Zovirax kojí s herpes virem efektivněji než podobné léky.

Dávkování

Před použitím Zoviraxu pro HB musíte konzultovat specialistu. Obvykle se používá podle následujícího schématu: tablety 200 mg třikrát denně, krém - ne více než pětkrát denně, aplikují se na poškozenou pokožku.

Komplikace

Výsledkem je, že na první pohled maličká nemoc, projevující se nachlazením na rtech, může kojící matka najít spoustu nebezpečných a závažných patologií.

Samoinfekce není vyloučena. Pokud si pacient mnul oči, může opar z rtů jít do orgánů vidění a odhalit akutní oční opar.

Je možné, že onemocníte oparovým ekzémem nebo genitálními projevy oparu.

V moderní medicíně je známá celá řada patologických onemocnění, jejichž počátkem byl zdánlivě neškodný opar na rtech:

 • Zánět membrán mozku a míchy.
 • Patologické procesy v dutině ústní.
 • Problémy s funkcemi ORL orgánů.
 • Urogenitální zánět.
 • Zánětlivé procesy vaginální sliznice.
 • Poškození rohovky oka a dalších onemocnění orgánů zraku.
 • Zánět plic a jiných onemocnění dýchacích cest.
 • Nemoci kardiovaskulárního systému.
 • Duševní poruchy.

Uvedené zdravotní problémy pacienta často nejsou spojeny s oparem na rtech. Je to proto, že nepřiznávají velký význam nepříjemné bublině, která může narušit příjem potravy a zkazit vzhled. Ale to je chyba. Pokud se objeví vyrážka nebo se objeví pouze první známky viru, měli byste okamžitě kontaktovat specialistu. Následky jsou mnohem obtížnější léčit než vyrážky na opary v počátečním stádiu..

Herpes pro kojení

Může být léčba herpes považována za dostatečně dobrý důvod k přerušení kojení? Navzdory skutečnosti, že se onemocnění poměrně snadno přenáší kontaktem, se virus nemůže dostat do těla dítěte s mateřským mlékem. Proto lékaři obvykle nezakazují krmení. Jak vznikne opar, jak s ním zacházet s kojením a jak chránit dítě před infekcí?

Příčiny exacerbace herpesu s laktací

Toto onemocnění může být způsobeno řadou faktorů, které se často vyskytují během laktace:

 • nevyvážená strava kojící matky;
 • nedostatek odpočinku;
 • samoléčení.

Pokud má dítě alergické vyrážky, může matka příliš omezit její stravu tím, že z něj odstraní potenciálně nebezpečné potraviny. Takové nabídce často chybí bílkoviny, což může vést ke snížení imunity.

Nedostatek klidu a chronický nedostatek spánku jsou pro tělo stresem, což snižuje ochranné funkce. V důsledku toho se zvyšuje zranitelnost vůči mnoha infekcím, včetně herpesu..

Existuje názor, že během kojení je nutné podporovat tělo všemi druhy imunomodulačních léčiv. Nekontrolovaný příjem těchto léků však často působí opačně. Samoléčení vyvolává ještě větší oslabení těla a v důsledku toho může dojít k onemocnění.

Druhy herpesu

Herpes se může projevovat různými způsoby, záleží na typu viru, který nemoc způsobil..

 • Nejběžnější formou jsou opary na rtech, které způsobují první typ viru. Nemoc se přenáší prostřednictvím kontaktů v domácnosti, polibků, prostřednictvím infikovaných předmětů osobní hygieny a nádobí. Hlavním příznakem je svědění a boláky na rtech. Na pokožce kolem úst nebo křídel nosu se mohou objevit bubliny s vodnatým obsahem. Primární infekce je nejčastěji doprovázena horečkou, bolestmi těla, celkovou slabostí.
 • Druhým typem viru je genitální herpes. Zpočátku je nemoc podobná běžné nachlazení nebo nachlazení. První příznaky jsou všeobecná malátnost a horečka. Ale pak se herpes projevuje ve formě vyrážky, která se objevuje na kůži perineum, na sliznicích stydkých pysků, pubis a vnitřních stehnech. Při vyšetření může lékař také diagnostikovat vyrážky v pochvě a na děložním čípku.
 • Dalším typem infekce jsou pásový opar. Je lokalizován v nervových buňkách, proto kromě vyrážek způsobuje také bolest. Počáteční infekce obvykle způsobuje slabost a horečku..

Herpes a GV

Primární herpetická choroba nebo exacerbace nemoci během laktace nevyžaduje odmítnutí kojení nebo jakoukoli korekci tohoto procesu. Kromě toho je mateřské mléko účinným způsobem, jak zabránit oparu u dítěte. S aktivací viru v těle matky se začnou vytvářet protilátky, které vstupují do mléka a chrání dítě před infekcí.

Jedinou situací, kdy je třeba na krátkou dobu přerušit krmení, je přítomnost vodních vyrážek na kůži bradavky. V takovém případě použijte mléko určené ke krmení. Pokud je postiženo pouze jedno prsu, pokračujte v krmení druhého.

Při léčbě herpes dodržujte několik důležitých pravidel:

 • vyloučit kontakt postižené oblasti s kůží dítěte, nedovolte, aby se drobky dotkly vyrážky na rtech, nelíbejte ho;
 • umývejte si ruce mýdlem častěji, vždy to před přijetím dítěte a před každým krmením;
 • pro opary použijte bavlněnou gázovou obvaz k úplné ochraně dítěte.

Léčba

Herpes na rtech obvykle vyžaduje pouze místní ošetření speciálními masti a gely. Účinnost léčby bude mnohonásobně vyšší, pokud bude zahájena včas. Pokud ošetřujete postiženou oblast během svědění, zarudnutí a počátečního otoku kůže, nemusí se bubliny objevit..

Lékaři doporučují, aby pacienti, kteří mají na rtech sklon k nachlazením, udržovali ve své domácí lékárničce mast k léčbě tohoto onemocnění, takže když se objeví první příznaky, okamžitě ošetří postiženou oblast kůže. U genitálií a herpes zoster se kromě externích činidel předepisují antivirová léčiva ve formě tablet pro orální podávání.

Jak léčit opar s kojením - lékař musí určit. Poraďte se s odborníkem o radu, vybere léky kompatibilní s kojením a vyvine účinný léčebný režim.

Lékař nejčastěji předepisuje Acyclovir k léčbě herpesu prvního a třetího typu během kojení. Lék ničí DNA viru a inhibuje jeho šíření. Produkt přechází do mateřského mléka v minimálním množství, proto nemá žádný účinek na tělo dítěte.

Další generací drog je Valaciclovir. Používá se k léčbě všech typů oparu. Droga také přechází do mléka v zanedbatelném množství. Vedlejší účinky u kojenců po užívání tohoto léku matkami nebyly zjištěny.

Pro lokální ošetření opary na rtech během kojení lze použít penciclovirovou mast. Nejsou k dispozici žádné údaje o přidělení této drogy do mateřského mléka..

Při léčbě genitálií a herpes zoster může lékař předepsat látky zvyšující imunitu, které obsahují interferon. Nejoblíbenější z nich jsou svíčky Viferon a Kipferon.

Lidové léky

Lidová léčba proti oparu se doporučuje používat pouze během období remise nemoci. Všichni jednají pouze povrchně a nemají žádný vliv na samotný virus. Používají se jako sušení a změkčovadla pro urychlení hojení ran. V tomto případě jsou účinné rakytníkový olej, aloe šťáva, čajovníkový olej.

Pamatujte, že při kojení je herpes hlavně nebezpečný pouze jako zdroj infekce. Proto je důležité dodržovat hygienická pravidla a začít s léčbou předepsanou odborníkem rychleji.

Léčba genitálu nebo herpesu typu 1, 2 a 5 v případě hepatitidy B: je možné kojit, jak zacházet a přenáší se na dítě

Co je to opar a jaké jsou jeho typy, existuje nebezpečí přenosu viru z matky na dítě? Je možné kojit dítě během nemoci a jak s ní zacházet.

Co dělat, když se během kojení objeví opar

Herpes je zákeřné onemocnění, které se může objevit kdykoli, je obzvláště nebezpečné pro těhotnou a kojící ženu.

V druhém případě virus vstoupí do těla snadno, kojící matka snížila imunitu, vyvolanou neustálým nedostatkem spánku a únavy..

A to se stává příčinou rozvoje herpesu. V takovém okamžiku je lepší okamžitě vyhledat lékaře, protože je to nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.

Herpes je?

Herpes je kožní onemocnění, které má vzhled malých vesikul. Místem jejich lokalizace může být jakákoli část lidského těla. Existuje mnoho druhů tohoto viru a je přenášen ze zdravého člověka na nemocného. Existuje 8 typů, jediný rozdíl je schopnost existovat uvnitř těla bez zjevných příznaků až do okamžiku, kdy je imunita snížena.

Jaká je nebezpečí herpesu během kojení??

Pokud se na bradavkách objevila vyrážka, krmení by mělo být zastaveno, aby nedošlo k infikování dítěte. U dětí je tento typ infekce mnohem komplikovanější. Virus ovlivňuje nervový systém, vnitřní orgány, vidění a ORL orgány.

Type 1 - Labial

Jedná se o jednoduchý herpes virus, který může vést k nebezpečným následkům a dokonce i k smrti dítěte. Tento druh obvykle postihuje horní část těla..

Jakmile je v těle dítěte, virus může způsobit stomatitidu, plané neštovice a herpes simplex. Největším nebezpečím je infekce očí, pohlavních orgánů a vnitřních orgánů.

2 typy - HSV-2, virus Herpes simplex 2, genitál

Tento typ viru je charakterizován kožními vyrážkami na genitáliích. Často se vyvíjí s herpesem typu 1. Nebezpečí viru je vyvolání vývoje angíny, stomatitidy a dalších nepříjemných následků.

3 typy nebo šindele, neštovice

Tento typ viru je schopen způsobit plané neštovice a kojence, s recidivou je možný vývoj pásového oparu.

4 typy nebo Epstein Barr

Tento typ viru s sebou nese vážné nebezpečí pro dítě, protože v něm může způsobit vznik nádorů. Možné infekční poškození lymfatického systému.

Snižuje se také imunita dítěte, vyvíjejí se různá onemocnění vnitřních orgánů, která jsou odpovědná za průtok krve. Když tento typ viru vstoupí do těla dítěte, jeho teplota stoupá a jeho zánět v krku.

Typ 5 - Lidský herpesvirus 5, cytomegalovirus, HCMV-5

Pátý typ herpesu se nazývá cytomegalovirová infekce. Při požití a okamžité léčbě nejsou pozorovány vážné následky. Při absenci tohoto typu u dítěte je možné zpoždění v mentálním vývoji, protože je poškozen centrální nervový systém a mozek.

6 typů - obsahující DNA

Tento typ viru způsobuje růži u kojenců, která má okamžitě výrazné příznaky. Teplota dítěte stoupá, na těle se objevují růžové skvrny. Toto onemocnění nepředstavuje vážné nebezpečí pro zdraví dítěte, ale je velmi nakažlivé..

7 kmenů - HHV-7, HHV-7

Virus se přenáší slinami a krví. Jakmile je v těle dítěte, zůstane tam navždy, a když se oslabená imunita projeví kožními vyrážkami.

8 typů - HHV-8, HHV-8, KSHV

Osmý typ viru představuje pro dítě vážné nebezpečí, protože může způsobit zhoubné nádory na kůži. Je to také možné gastrointestinální poruchy, poškození plic a ústní sliznice, které narušují normální proces trávení a výživy.

Jak zacházet s genitálním herpesem, který zůstal po porodu

Pokud se po porodu objeví genitální herpes, je léčba prováděna lokálními drogami: Zovirax, Acyclovir atd., Které maže vaginální stěnu. Užívejte tyto léky 3krát denně.

Kromě toho musíte sledovat svůj jídelníček, konzumovat vitamíny a udržovat imunitu. Pokud se neléčí, může se připojit další genitální infekce..

V tuto chvíli se musíte vyhnout pohlavnímu styku s partnerem, protože virus se na něj snadno přenáší.

Je povoleno mléko?

Krmení dítěte během oparu je nejen možné, ale také nezbytné. Během laktace se v ženském těle uvolňují protilátky, které mohou virus zničit.

Blokují to po dobu 3-5 dnů od začátku nemoci. Také přecházejí do mléka a předávají se dítěti, což je skvělý způsob, jak zabránit napadení virem..

Pokud se na bradavkách objevila vyrážka, je lepší přerušit krmení, protože virus se přenáší kontaktem.

Léčba opary u matky a laktace

Nejprve potřebujete antivirová léčiva, která vám pomohou rychle porazit nemoc a snížit pravděpodobnost, že se s ní nakazí dítě. Během kojení lze použít pouze místní léky, jako je Acyclovir nebo Zovirax. Měl by být použit při prvním příznaku viru. Lék se aplikuje v tenké vrstvě na postiženou oblast třikrát denně. Léčení se provádí, dokud vyrážka nevyschne..

Pokud se nemoc nezačala včas, nemůžete se zbavit pilulek. Tablety „Acyclovir“ zde pomohou, avšak na období jejich podávání by mělo být kojení zastaveno, protože jsou přenášeny mateřským mlékem.

Kromě toho lze předepsat léky jako Viferon, Cycloferon, které pomáhají tělu rychleji bojovat s infekcí. Používají se také sušicí přípravky, Fukortsin, propolisová tinktura.

Nezapomeňte na vitamíny, zdravou stravu a organizaci denního režimu. Léčba herpesu trvá asi týden, během kterého vyrážka vyschne a na jejím místě se objeví křupky. Po chvíli zmizí a pokožka opět zjemní..

Prevence

Aby se zabránilo recidivě nemoci, je nutné posílit imunitní systém. K tomu musíte jíst správně, jíst co nejvíce vitamínů, bílkovin a tuků. Měli byste chodit více na čerstvém vzduchu, je to užitečné pro matku i dítě. Aby nedošlo k infikování dítěte, musíte dodržovat jednoduchá opatření:

 1. Pravidelně měňte spodní prádlo matky a dítěte, stejně jako ložní prádlo.
 2. Používejte oddělená jídla.
 3. Před vyzvednutím dítěte ošetřete ruce dezinfekčním prostředkem.
 4. Plný odpočinek, spánek nejméně 8 hodin denně.
 5. Jezte ryby, mléčné výrobky, maso.
 6. Posílení imunity.
 7. Vezměte si vitamíny.

Nebezpečí pro dítě

Jednou v těle dítěte zůstává herpes virus navždy a zhoršuje se v době snížené imunity. V prvních měsících života jsou děti na tento virus méně citlivé, protože imunita matky je chrání.

Herpes virus u kojenců může způsobit takové nebezpečné následky, jako je poškození nervového systému a dalších vnitřních orgánů. Nemoc může také ovlivnit zrakové orgány, což způsobuje keratitidu, flebothrombózu a další. Pokud se virus rozšířil do ORL orgánů, může se u dítěte rozvinout hluchota, bolest v krku nebo poškození vnitřního ucha..

Kardiovaskulární systém, který může být ovlivněn také vývojem herpes viru, nezůstává stranou. To vede k tvorbě myokarditidy, aterosklerózy atd. Při šíření do centrálního nervového systému jsou možné encefalopatie, meningitida a další. Herpes může vést k rozvoji schizofrenie, depresi v budoucnosti, stejně jako k problémům s pohlavními orgány, prostatitidou, endometritidou atd..

Herpes je nebezpečné a rychle se šířící onemocnění, které se může objevit u dětí i dospělých. Aby se tomu zabránilo, je nutné posílit imunitní systém, léčit všechna onemocnění včas, a pokud se objeví první příznaky viru, poraďte se s lékařem.

Články O Neplodnosti