Hlavní Neplodnost

"Prepidil-gel" pro stimulaci práce: recenze a důsledky

Těhotenství je důležitou fází života každé ženy. Někdy je nutné z nějakého důvodu stimulovat proces narození léky. Pro tento účel se často používá přípravek „Prepidil gel“. Pacienti, kteří se potýkají s potřebou používat tento lék, mají samozřejmě zájem o jakékoli dostupné informace. Lze nápravu považovat za bezpečnou? Co je známo o kontraindikacích a nežádoucích účincích?

Informace o formě uvolňování a složení léčiva

V moderní porodnické praxi se droga "Prepidil gel" často používá. Tento lék je určen pro vaginální nebo intracervikální podání. Tento léčivý přípravek je viskózní průsvitný gel zabalený do speciálních stříkaček s tryskami.

Hlavní aktivní složkou léčiva je dinoproston. V jedné dávce (rovná se 3 g gelu) obsahuje 0,5 mg této látky. Kromě toho jsou přítomny triacetin a koloidní oxid křemičitý..

Farmakologické vlastnosti léčiva

Hlavní aktivní složkou gelu je dinoproston (jiné jméno je prostaglandin E2). Tato látka je nenasycená mastná kyselina, která je normálně syntetizována lidským tělem. Tento typ prostaglandinu plní důležité funkce, zejména zvyšuje přísun krve do tkání děložního čípku, což v důsledku toho urychluje jeho změkčení a otevření. Kromě toho lék zvyšuje kontraktilní aktivitu hladkých svalů dělohy, což zajišťuje nástup porodního procesu. Mimochodem, dinoproston ovlivňuje nejen orgány reprodukčního systému - lék ovlivňuje hladké svaly trávicího traktu a krevních cév.

Po zavedení do děložního hrdla se gel rychle absorbuje - jeho maximální koncentrace v krvi pacienta je pozorována 30-45 minut po zákroku. Prostaglandin se váže na krevní albumin (vazebná hladina je 73%). Droga v těle ženy se rozkládá a tvoří nejméně devět metabolitů, které se potom vylučují močí (pouze malé množství se vylučuje stolicí).

Kdy se gel používá? Hlavní indikace

V jakých případech je vhodné použít lék "Prepidil-gel"? Instrukce říká, že droga se používá k urychlení zrání a otevření děložního hrdla. Taková terapie je samozřejmě možná pouze u lékařských indikací..

Lék "Prepidil-gel": návod k použití

Jak již bylo zmíněno, v lékárně si můžete koupit lék umístěný ve sterilní stříkačce s katétrem. Bezprostředně před použitím sejměte víčko a připojte katétr ke špičce stříkačky. Zařízení musí být vloženo do děložního hrdla a poté pomalu vytlačit část gelu ze stříkačky.

Okamžitě stojí za to říci, že stimulace gelem Prepidil je možná pouze v nemocničním prostředí. Proceduru by měl provádět lékař nebo sestra - pokusy podat lék samostatně mohou situaci jen zhoršit. Po zavedení gelu se doporučuje ženě lehnout si na záda 10-15 minut - to může zabránit úniku.

Počáteční dávka je 0,5 mg dinoprostonu, což odpovídá obsahu jedné stříkačky. Pokud po podání léčiva není pozorována žádná reakce, je gel podáván znovu ve stejném množství, ale ne dříve než 6 hodin po předchozím postupu. Denní dávka by neměla překročit 1,5 mg účinné látky (odpovídá 9 g gelu).

Existují nějaké kontraindikace??

Je vždy možné použít přípravek "Prepidil-gel" ke stimulaci procesu porodu? Recenze odborníků i výsledky vědeckého výzkumu naznačují, že lék má řadu kontraindikací, které stojí za to věnovat pozornost:

 • Dlouhé kontrakce dělohy jsou nebezpečné při vícenásobném těhotenství.
 • Gel se nepoužívá, pokud má pacient v anamnéze více než 6 dlouhodobých těhotenství.
 • Přirozené narození nestimuluje, pokud nedošlo k zasunutí hlavy plodu.
 • Lék není předepsán ženám, které mají v anamnéze těžké porody, doprovázené traumatem, císařským řezem nebo gynekologickými chirurgickými zákroky (včetně chirurgického zákroku v děloze)..
 • Mělo by být zřejmé, že porod nelze stimulovat, pokud je pánev ženy příliš úzká a existují obavy, že to hlava dítěte neprochází..
 • Gel není předepsán v přítomnosti fetální tísně a v rozporu s rytmem srdečních kontrakcí dítěte.
 • Seznam kontraindikací zahrnuje přítomnost krvavých vaginálních výtoků neznámého původu během těhotenství u pacienta.
 • Porod nelze stimulovat, pokud bylo během ultrazvuku pozorováno neobvyklé zobrazení plodu. Kromě toho může být použití gelu nebezpečné v případech, kdy je vhodnější chirurgický zákrok..
 • Za kontraindikaci se samozřejmě považuje také alergická citlivost pacienta na jakoukoli složku léčiva.
 • Za zmínku stojí relativní kontraindikace, mezi něž patří hypertenze, poruchy jater a vylučovacího systému, glaukom, bronchiální astma, oční hypertenze a některá onemocnění kardiovaskulárního systému. V takových případech je možné použití gelu, ale musí být provedeno velmi pečlivě - pacient potřebuje neustálý dohled.

Nežádoucí účinky a komplikace během léčby

Lze léčivo „Prepidil-gel“ považovat za bezpečné? Recenze lékařů a samotných pacientů naznačují, že léčivo je dobře tolerováno a poskytuje začátek procesu porodu. Na druhé straně není vyloučena pravděpodobnost komplikací spojených s použitím gelu. Zde je seznam možných vedlejších účinků:

 • Hypertonita dělohy, posílení a zvýšení kontrakcí děložních svalů, které mohou často vést k prasknutí stěn orgánu, jakož ik předčasnému otevření močového měchýře.
 • Možné vazovagální reakce, včetně bolestí hlavy, těžkých třesů, pocitu tepla v těle, závratě.
 • Seznam nebezpečných vedlejších účinků zahrnuje abrazi placenty.
 • Po zavedení gelu se mohou objevit alergické reakce, které jsou zpravidla doprovázeny podrážděním, zarudnutím a vyrážkou na kůži..
 • Někteří pacienti si stěžují na nevolnost, průjem a některé další poruchy trávení (i přes podání intravaskulárního gelu).
 • Možný bronchospasmus, vývoj bronchiálního astmatu.
 • Poměrně často jsou zaznamenány poruchy oběhového a lymfatického systému. Nežádoucí účinky zahrnují leukocytózu. Po použití gelu se zvyšuje riziko diseminované intravaskulární koagulace u pacientů po porodu, což je velmi nebezpečné.

"Prepidil-gel" se často používá ke stimulaci porodu. Musíte však pochopit, že někdy je pro plod nebezpečný lék. Například může být terapie spojena s rozvojem tísňového syndromu, stejně jako acidózou a kompresí dítěte. V nejzávažnějších případech byla zaznamenána smrt plodu. Podle statistik jsou nežádoucí účinky vzácné a nejčastěji jsou spojeny se špatným dávkováním nebo způsobem aplikace gelu.

Informace o předávkování: Příznaky a léčba

Použití příliš velkých dávek léčiva "Prepidil-gel" je spojeno s nebezpečnými následky. U pacientů se vyvinula hypertonicita dělohy, stejně jako zvýšení síly a frekvence kontrakcí dělohy. To samozřejmě ovlivňuje stav dítěte - mačkání a acidóza plodu zahrnují komplikace.

Žena v tomto stavu by měla okamžitě dostat lékařskou pomoc. Pro zmírnění hypertonicity jsou pacientům podávány beta-2-adrenergní agonisté. V závažných případech je indikováno nouzové doručení..

Ceny a analogy léku

Cena léčiva je samozřejmě důležitá pro každého pacienta. Kolik stojí lék „Prepidil-gel“? Cena stříkačky obsahující 3 g gelu se pohybuje od 600 do 700 rublů.

Co dělat, pokud přípravek není vhodný pro pacienta nebo je obtížné jej získat? Na farmaceutickém trhu existuje několik velmi dobrých protějšků. Do seznamu vysoce kvalitních produktů patří léky, jako je Prostenon (ve formě gelu), Prostin E2 a Cerviprost. Náhrada může samozřejmě zvolit pouze lékař - použití přípravku „Prepidil“ nebo jakéhokoli jiného podobného léku je zakázáno.

Gel pro stimulaci porodu "Prepidil": recenze pacientů a odborníků

Pro mnoho lidí je názor lékařů na konkrétní lék důležitým faktorem. V tomto případě odborníci jednomyslně tvrdí, že přípravek "Prepidil-gel" dokonale splňuje hlavní úkoly, urychluje zrání a otevírání děložního hrdla, což je někdy nutné (například pokud je porod nebezpečný pro dítě nebo matku). Tento lék nemá tolik kontraindikací, zejména ve srovnání s jeho analogy. Proto v některých případech lékaři předepisují ženám přípravek Prepidil-Gel..

Recenze pacientů, kteří rodí, jsou také pozitivní. Účinek léku se objevuje rychle, ale ženy zřídka trpí nežádoucími účinky. Cena gelu je docela přijatelná, což je také důležité pro mnohé.

Gel na kontrolu narození

Gel pro stimulaci práce dnes je nejmírnější a nejmodernější způsob stimulace porodu. Gelová stimulace je nejbezpečnější způsob, jak způsobit porod, a používá se velmi široce..

Ve většině případů porod začíná sám od sebe, ale část těhotných žen z různých důvodů přeskupuje dítě. Datum narození je vhodné, ale nikdy nezačnou.

Aby bylo možné začít s porodem, musí v těle matky dojít k vážným změnám. Například děložní hrdlo zraje, zjemňuje, zkracuje a mírně se otevírá. Velkou roli v procesu přípravy těla na porod hrají prostaglandiny, které jsou produkovány v těle matky a v těle dítěte. Pokud jich je jen málo, práce je potlačena, těhotenství je opožděné. Proto jmenování téhož aspirinu těhotnou ženou ve třetím trimestru může způsobit předávkování - narušuje produkci prostaglandinů.

Lékaři používají syntetické prostaglandiny v porodnické praxi více než 20 let a gelová stimulace práce se v naší zemi používá více než deset let. Byly získány obrovské zkušenosti a neměli byste se bát gelu ke stimulaci porodu.

Je jasné, že pro stimulaci porodu musí existovat důkazy. Stejně jako to, protože jsem unavený z těhotenství, nezpůsobí narození, protože jakákoli stimulace je plná nebezpečí pro matku i dítě.

Gelová stimulace se provádí:

• V případě odloženého těhotenství (porodnické období nad 42 týdnů)
• Slabá práce
• Pokud se voda odklonila a nedochází ke kontrakcím
• Vnitřní utrpení plodu, které vyžaduje urgentní porod.

Gel pro stimulaci porodu (název nejběžnější drogy - prostinu E2) obsahuje prostaglandiny E2, syntetický analog prostaglandinů přírodního původu. Zavádí se do zadního vaginálního fornixu, které zahajuje proces přirozeného porodu. Bolest při porodu způsobená tímto způsobem je menší, děložní hrdlo změkčuje rychle a otevírá se, nástup porodu může být po 40 minutách - 4 hodiny od zavedení gelu stimulován.

Recenze takových narození jsou většinou pozitivní. Dítě je také v pořádku, porod se přirozeně vyvíjí sám o sobě a proudí, jako by bez stimulace, což znamená, že krevní tok mezi matkou a plodem netrpí..

Prostin E2 se používá pouze v porodnici. Tento lék je k dispozici v jednorázových injekčních stříkačkách obsahujících 2,5 ml gelu pro vaginální podání. Gelová stimulace porodu se provádí následujícím způsobem: Na gynekologickém křesle těhotné ženy se gel vstřikuje z injekční stříkačky do zadního vaginálního fornixu (ne do děložního čípku, je to nebezpečné) a je žádáno, aby tiše leželi po dobu 20-30 minut, aby gel nevytékal. Zpravidla se boje objevují velmi brzy, mnoho okamžitě velmi intenzivních.

Po 6 hodinách by měl být otvor 3 cm, pokud tomu tak není, gel se znovu vstříkne. Stimulace porodu vyžaduje pečlivý přístup k plodu a neustálé sledování jeho stavu, aby se zabránilo intrauterinní hypoxii. Aktivita kontrakcí je také řízena. Pokud se indikace vezme v úvahu a gel se podává ve správné dávce, zpravidla se při porodu nevyskytují žádné komplikace, žádné vedlejší účinky.

Stimulace porodu gelem má kontraindikace. Nelze to provést, pokud existuje úzká pánev nebo nesprávná poloha plodu, která brání normální porodu, těžká hypoxie nebo jiné indikace k operativnímu porodu. Obecně je gel pro stimulaci práce jedním z nejlepších úspěchů moderní porodnictví, který vám umožňuje rodit jemně a přirozeně.

Gel na kontrolu narození: 20 let prokázaná účinnost

Ve většině případů začíná práce včas.

Někdy však existují situace, kdy se dítě z nějakého důvodu nechce narodit, v důsledku čehož se lékař uchýlí ke stimulaci porodu..

V moderní porodnictví existuje mnoho důvodů pro prodloužení těhotenství, kterému někdy nelze zabránit. Faktory ovlivňující tento proces zahrnují obezitu, endokrinní choroby a také různé poruchy centrálního nervového systému.

Se uchýlit ke stimulaci práce v následujících případech:

 • po ukončení těhotenství (42 týdnů nebo více);
 • selhání v procesu porodu (primární a druhá slabá pracovní aktivita);
 • nedostatek kontrakcí v odcházející plodové vodě, neotevírání děložního hrdla;
 • stav plodu, který může způsobit jeho smrt.
obsah ↑

Co potřebujete vědět o drogě?

K dnešnímu dni je nejcitlivější způsob stimulace porodu uznáván jako metoda zrychlené přípravy děložního čípku pro následné narození vytvořením zvláštního hormonálního pozadí, čehož je dosaženo zavedením speciálního gelu do děložního čípku.

Gel pro stimulaci porodu zahrnuje biologicky aktivní látky zvané prostaglandiny, které vyhlazují a otevírají děložní hrdlo.

V tomto případě porod začíná v období od 40 minut do 4 hodin, což závisí na individuálních charakteristikách těhotné ženy.

Prostředky prostaglandinu se používají v porodnické praxi asi 20 let. Během této doby byla prokázána jejich vysoká účinnost pro rhodostimulaci a stimulaci práce..

V moderní porodnictví se upřednostňují přípravky vyrobené na bázi prostaglandinů e2 (PGE 2), které opakují strukturu vysoce účinných látek matky i dítěte.

Kromě hlavního účinku ve formě uvolňování endogenního oxytocinu (stimuluje kontrakci hladkých svalů, včetně dělohy), mají prostaglandiny příznivý účinek na děložní čípek, jeho změkčení.

Způsobují koordinované a měkčí kontrakce bez spastické složky, bez narušení, na rozdíl od oxytocinu, děložního a fetálního placentárního průtoku krve.

Účinným gelem pro stimulaci porodu je vaginální gel E2 Prostin, což je sterilní gel (2,5 ml) obsahující 1 nebo 2 miligramy dinoprostonu v jednorázové injekční stříkačce určené pro endovaginální podání.

A zde najdete informace o potratech v časném těhotenství.

Gel je vstříknut do pacienta injekční stříkačkou, když stojí na zádech v zadní vaginální fornix. Proces je řízen zrcadly. Nedoporučuje se zavádět gel do děložního hrdla, což vede k hyperstimulaci porodu.

Každých 6 hodin po zavedení gelu se vyhodnocuje stav pacienta a stav děložního čípku. Při absenci pozitivní dynamiky ve formě otevření děložního hrdla nejméně 3 centimetry po 6 hodinách se znovu zavede gel pro stimulaci porodu. Maximální celková dávka je 3 miligramy.

Opakované podávání je na uvážení lékaře na základě posouzení konkrétní situace. 1 miligram se podává v případě slabé práce, 2 miligramů - v případě absence porodu po první injekci.

Pokud po 6 hodinách došlo k pozitivnímu trendu ve formě otevření děložního hrdla o 3 centimetry, gel se znovu nezavede. V tomto případě se pravidelně vyhodnocuje stav plodu, kontraktilní aktivita dělohy a stav pacienta.

Indikace a kontraindikace

Je třeba poznamenat, že stimulace porodu je spojena s rizikem, a proto je nutné uchýlit se k použití gelu ke stimulaci porodu jasně podle indikací.

Při správném dávkování a správném podání není použití gelu doprovázeno vedlejšími účinky, které jsou charakteristické zejména pro jiné lékové formy prostaglandinů.

Kontraindikace při použití gelu zahrnují:

 • nesoulad velikosti hlavy plodu s velikostí těhotné pánve (klinicky úzká pánev);
 • zhoršení plodu, o čemž svědčí četba kardiomonitoru a údaje získané během vyšetření;
 • nesprávná poloha plodu;
 • zdravotní problémy matek, které brání přirozenému porodu (indikace pro císařský řez).

Vyjadřují se v aktivaci a normalizaci porodu, uvolňování endogenního oxytocinu, nikoli v narušení toku krve z dělohy a plodu a v plodu a nepřítomnosti nežádoucích účinků.

A zde se můžete naučit, jak přestat kouřit během těhotenství.

Zrychlené zrození: jaké jsou prostředky k tomu použité?

Zrychlené zrození: jaké jsou prostředky k tomu použité?

Pokud již těhotenství končí, ale porod ještě nezačal, je v tomto případě naléhavá potřeba stimulovat porod. Jak se to provádí? Existují speciální postupy a také léky, které pomáhají urychlit porod. V tomto článku je budeme posuzovat.

Proč je nutné zrychlit práci?

Stimulace porodu je nutná, pokud žena není schopna porodit se kvůli některým komplikacím: velká fetální váha, obezita matky, vážné onemocnění, oddělení placenty, předčasné vypuštění vody atd..

Povinná stimulace se provádí během exfoliace placenty. V tomto případě může plod umřít, a proto lékaři stimulují. Děje se to také v případě odloženého těhotenství. Malý počet kontrakcí, jejich nesrovnalosti, zastavení - to vše naznačuje, že je nutné stimulovat porod. Polyhydramnie nebo velký plod jsou také důvody, proč předepsat umělou stimulaci, protože v tomto případě může být průběh práce velmi dlouhý. V takovém případě se u dítěte může vyskytnout hypoxie, a proto je nutné toto riziko snížit.

Stimulace léků

Během porodu lékaři sledují, jak tento proces probíhá: zkontrolujte žaludek ženy, studujte frekvenci kontrakcí, jejich počet, jak dlouho jsou atd. Orientujte se v tomto procesu na děložní čípek. Pokud se otevřel pouze na polovinu a pak se zastavil, pak je v tomto případě práce stimulována.

Stimulace práce se provádí pomocí následujících léků:

 • Oxytocin
 • Prostaglandin
 • Mifepriston
 • Amniotomie.

Stimulace porodu oxytocinem

Léky na bázi oxytocinu se používají k zrání a otevření děložního hrdla. Pomáhají stimulovat práci. Oxytocin se podává intravenózně. Používá se také k aktivaci laktace a zastavení krvácení po porodu..

Pokud by se oxytocin neměl používat, existují určité kontraindikace. Zejména nelze předepsat, pokud má žena úzkou pánev nebo jsou problémy s umístěním plodu. Existují také vedlejší účinky oxytocinu - to zahrnuje těžké křeče děložního čípku, poruchy oběhu, výskyt spontánního krvácení atd. Je důležité vždy dodržovat doporučení lékařů a správně nastavit dávkování tohoto léku.

Stimulace porodu prostaglandinem

Prostaglandiny se také používají ke stimulaci porodu. Používají se, pokud se děložní čípek neotevře včas. Normálně jsou tyto látky přítomny v plodové vodě a jsou také přítomny v malém množství ve tkáních..

Nejbezpečnějšími způsoby stimulace práce jsou gely nebo čípky. Takové léky jsou nejvíce šetrné. Gely s prostaglandinem mohou normalizovat hormonální pozadí a připravit děložní čípek pro účinné otevření během porodu. Gel je zaveden do ženského těla a po 4 hodinách má zvýšenou pracovní aktivitu.

Gel se injikuje vaginálně injekční stříkačkou. Vstup se provádí v zadní stěně vagíny. Pak bude muset žena chvíli zůstat v poloze ležení, aby gel nevytékal zpět. Pokud se gel dostane přímo do děložního čípku, může existovat riziko nadměrné stimulace porodu.

Pokud do 6 hodin nedojde k žádnému účinku, lékaři gel znovu zavedou. Objem gelu nepřesahuje 3 ml.

Současně má gel také některé kontraindikace. Zejména stojí za zmínku prezentace plodu, přítomnost úzké pánve a také aspekty při provádění císařského řezu..

Stimulace práce amniotomií

Jednou z oblíbených metod pro zrychlení porodu je amniotomie. Podstatou postupu je, že močový měchýř je propíchnut sterilním háčkem. Procedura trvá jen pár minut, je bezbolestná. Jakmile lékař provede vpíchnutí, tlak hlavy dítěte na dělohu se zvýší a v důsledku toho se otevře děložní čípek, po kterém dojde k porodu..

Amniotomie nemá žádné zvláštní kontraindikace, proto se používá všude při problémech s porodním procesem.

Stimulace pilulek

V některých situacích se používá stimulace pomocí tablet. Obvykle jsou uvedeny mifepriston, miropriston a pencrofton. Pomáhají ukončit těhotenství, jsou-li použity v počátečních fázích, ale v pozdějších fázích pomáhají stimulovat porod. Lékař předepisuje takové prášky. Vyhodnocuje stav ženy při porodu, studuje a analyzuje situaci, po které již nabízí vhodné tablety.

Prohlídka ženy při porodu před předepsáním léků zahrnuje analýzu počtu kontrakcí a jejich síly, trvání, stadia cervikální dilatace atd. Léky lze předepisovat až poté. Ideální porod je samozřejmě přirozený porod, kdy není vyžadován vnější zásah, ale bohužel se to vždy nestane.

Například mifepriston pomáhá posilovat děložní kontrakce, v důsledku čehož se děložní hrdlo otevírá a plod je vyveden. Podobně působí dvě další popsané léky..

Umělá generická stimulace se provádí pouze v případě, že existuje silná potřeba pod dohledem lékaře. Umělé zrození je obvykle bolestivé. Kontrakce během takového porodu mohou být velmi silné, což často vede k tomu, že dítě nemá kyslík. Lékař analyzuje situaci a rozhodne, zda je tento přístup vyžadován..

Přirozená stimulace

Stimulace práce může mít také přirozený aspekt. Je nutné, když potřebujete připravit děložní čípek na odhalení nebo během odloženého těhotenství. Ne vždy je datum, které lékař nastavil, přesné. Toto je pouze orientační hodnota. Rozdíl oproti původnímu datu je často plus nebo mínus 10 dní. Když začnou předchůdci práce, přirozená stimulace již může být provedena..

Přírodní stimulační postupy jsou pro dítě naprosto neškodné. Pomáhají urychlit proces porodu..

Přirozené metody stimulace porodu jsou účinky na bradavky. To pomáhá produkovat oxytocin, který pomáhá posilovat kontrakce dělohy. Stačí masírovat bradavky po dobu 5-10 minut každý den.

Účinnou metodou je také lehký sport nebo chůze na ulici. Zde je však důležité nepřekračovat normy, jinak by již mohlo dojít ke škodě. K čištění střev můžete použít jídlo, včetně vlákniny. Pomáhá také způsobovat stahy dělohy..

Také stimulační metody se používají v kontrakcích samotných. Za tímto účelem masírujte dolní část zad. Tato masáž pomáhá zmírňovat bolest a prodlužuje trvání a frekvenci kontrakcí..

Dilataci děložního čípku lze zlepšit chůzí. Jakmile se kontrakce objeví, musíte se začít pohybovat. Pokud žena leží, může to být jen horší - proces porodu se zpomalí.

Je také důležité dodržovat správné dýchání - hluboké a měřené. Přímo ovlivňuje kontrakce a jejich frekvenci.

Měl bych pít alkohol?

Předpokládá se, že pokud pijete trochu alkoholu, pomůže to relaxaci ženského těla a urychlení porodu. Zejména existují studie, které ukazují, že červené víno je schopno přiblížit kontrakce. Lékaři jsou však obvykle proti takovým technikám a přístupům, protože jsou experimentální.

Gel na kontrolu narození

Uplynulo 42 týdnů a dítě se rychle nenarodí. Situace není příliš příjemná, protože v tuto chvíli chápete, že bude třeba stimulovat práci.

Existuje mnoho důvodů pro odložení těhotenství a je téměř nemožné jim zabránit. Mezi faktory, které ovlivňují tento proces, se nazývají endokrinní choroby, obezita a porušení regulační funkce centrálního nervového systému. Lékaři říkají, že k reprodukci dítěte přispívá i věk ženy. Tyto případy stále častěji zaznamenávají osoby starší 30 let..

Jedna věc je jasná - přeprogramování poškozuje dítě, a proto je třeba stimulovat porod. Chcete-li to provést, obraťte se na svého lékaře nebo do nemocnice. Už se rozhodnou, jakým způsobem bude porod stimulován a zda to stojí za to.

Jedním z nej šetrnějších způsobů, jak stimulovat porodu, je zrychlená příprava děložního čípku k porodu vytvořením zvláštního hormonálního pozadí. K tomu je do děložního čípku zaveden speciální gel, který stimuluje porodu. Obsahuje biologicky aktivní látky - prostaglandiny, které pomáhají krčku dělohy zkrátit a vyhladit. V tomto případě může práce začít jak za 40 minut, tak za 4 hodiny. Je to velmi individuální..

Stimulační gel lze podat, pokud:

  došlo k poruše v procesu porodu;

Narození stimulace

Jak způsobit porod v nemocnici: různé metody s popisem

Po odložení těhotenství je nutné urychlit narození dítěte - stimulace porodu ve stacionárních podmínkách je bezpečný a účinný postup. Aby naši čtenáři mohli zhruba představit, co je čeká v porodnici, jaké manipulace a přípravy, připravili jsme tento materiál.

Jak pochopit, že tělo je připraveno k porodu

Samotná žena tomu nebude nijak rozumět. Může mít často přípravné kontrakce - ale to rozhodně není známkou připravenosti na porod děložního čípku. Nejdůležitější věc je, že je dostatečně zralá. V tomto případě bude dodávka co nejbezpečnější, nejpohodlnější a nejpřirozenější..

Ale v posledních letech lékaři pozorovali takovou tendenci, že u žen, zejména primiparózních a trpících různými chronickými chorobami a porodními patologiemi, je krk zcela nepřipravený na odhalení do očekávaného data narození. Je to také kvůli hormonální nerovnováze, příliš vysokému progesteronu - hormonu, který prodlužuje těhotenství. Lékaři používají tyto informace k medikační stimulaci práce, provádí se výhradně v nemocnici, protože léky používané k tomuto účelu jsou velmi závažné a v lékárnách se neprodávají volně.

Kromě tohoto druhu lékových přípravků se však používají i jiné metody. Popíšeme je v našem materiálu. Ale zpět k našemu krku.

Ve 39–40 týdnech budou všechny ženy gynekologicky vyšetřeny na prenatální klinice nebo v porodnici, aby bylo možné určit stupeň cervikální zralosti. Pokud krk vůbec není zralý, je třeba přijmout opatření k jeho přípravě nyní, jinak budete čelit velkým potížím při porodu a možná císařskému řezu.

Při vyšetření lékař věnuje pozornost délce děložního hrdla (může určit délku výlučně vaginální části, ale to je dost), stupeň její otevřenosti, měkkost. Pokud je krk zavřený, hustý a dlouhý - je čas jednat. Mnoho žen si myslí, že vyšetření k diagnostice stavu krku je volitelné (protože je velmi bolestivé) a že ultrazvuk s měřením jeho délky vaginální sondou je dostačující. Ale není tomu tak. Pro připravenost k porodu je důležité cítit krk. Ano, je to trochu bolestivé. Ale jestli to bude ještě při porodu... Zkuste se během vyšetření uvolnit a bolest bude minimální.

Jak stimulovat práci s antispasmodiky

Zkušené ženy vědí, že ve třetím trimestru těhotenství by měla být používána antispasmodika co nejméně, protože se s větší pravděpodobností nestanou prevencí předčasných porodů s častou hypertonicitou, ale naopak je provokují. Jde o to, že antispasmodika uvolňuje svaly, snižuje jejich tón, a to včetně velmi hustého děložního hrdla.

Nejúčinnější a nejznámější látkou používanou pro tento účel v Rusku je Hyoscin butylbromid, droga známá mnoha lidem pod názvem Buscopan. Může být předepsán od 38 do 39 týdnů ve formě rektálních čípků pro prenatální přípravu děložního čípku. Mnoho studií a statistik prokazuje jejich účinnost. U většiny nastávajících matek, které používaly Buscopan před porodem, jejich první období probíhalo rychle a snadno, krk se otevřel bez problémů. Také „Buscopan“ je někdy předepsán jako intramuskulární injekce, ale již v nemocnici.

Na druhém místě z hlediska účinnosti jsou rektální čípky s belladonou. Mají antispasmodické, analgetické a protizánětlivé účinky. Dobře snižte tón břišních orgánů. Přiřaďte 1-2 svíčky denně.

A konečně, Papaverine hydrochlorid (rektální čípky) a No-shpa (droverin) - uvnitř a intramuskulárně. Slabší léky pro téměř přirozenou stimulaci práce, včetně účinku snížení krevního tlaku.

Pokud to všechno nepomůže, nebo pokud již dochází čas, pořádají se v nemocnici vážnější události. Přečtěte si o nich více..

Stimulace porodu pomocí Foleyova katétru

Foleyův katétr je urologický nástroj, byl však dlouho „vybrán“ porodníky-gynekology, kteří produkují cervikální dilataci. Levné a veselé, jak se říká. A to lze provést v jakékoli mateřské nemocnici vzdálené od civilizace. Toto je metoda mechanického působení na děložní čípek.

Do cervikálního kanálu ženy se zavede katétr. Procedura není bolestivá, ale může být trochu nepříjemná. Dále se naplní 30-60 gramy kapaliny. To vede k rozšíření děložního čípku. A pokud účinek přetrvává, pak katetr sám během 12-24 hodin vypadne a děložní hrdlo, rozšířené o 3-4 cm, je dostatečně zralé, aby lékaři mohli zahájit aktivní stimulaci porodu. Bohužel kontrakce po takovém mechanickém nárazu na krk samy se vždy neobjeví. Těhotná plodová voda je propíchnuta a pokud je to nutné, umístí se kapátko s oxytocinem.

Foleyův katétr v moderních porodnicích se zřídka používá ke stimulaci porodu, protože po něm existuje vysoké riziko slabé práce a císařského řezu. Kromě toho existuje téměř vždy potřeba dalších typů stimulace..

Příprava děložního čípku řasy

Toto je, stejně jako u katétru Foley, mechanický způsob, jak rozšířit děložní hrdlo. Ale on je upřednostňován. Laminaria jsou obyčejné řasy, přesněji dva z jejich druhů používaných v porodnictví. Doktor zavádí tyto řasy ve formě několika tyčinek do děložního hrdla k ženě. Tam jsou nasyceny vlhkostí a zvyšují se během dne asi 3-5krát, čímž pomalu rozšiřují děložní čípek. Délka jedné tyčinky je 6-7 cm a počáteční průměr je 2-3 mm. Délka řasy se pod vlivem vlhkosti nemění. Roste pouze objem.

Nevýhody stimulace narození řasy jsou následující:

 • silná bolest, ke které dochází u mnoha žen během zavádění řas do děložního hrdla;
 • nepohodlí po celou dobu, kdy jsou tam;
 • tyčinky se někdy pohybují do vagíny, což je činí zbytečnými;
 • k dosažení tohoto účinku je třeba hodně času - asi den;
 • existuje riziko infekce dělohy a alergií na řasy.

Ale všechny tyto komplikace jsou poměrně vzácné, takže řasa je jedním z nejčastěji používaných způsobů indukce (stimulace) práce..

Gel na kontrolu narození

Gel obsahuje prostaglandiny - látky, které způsobují pracovní aktivitu. Ano, jsou to právě ty, které se nacházejí v mužských spermiích. Není zbytečné říkat, že sex během dlouhého těhotenství často vyvolává porod.

Prostaglandin jako léčivý přípravek by se však měl používat pouze v porodnici, protože má řadu vedlejších účinků. Například zhoršené vidění, ospalost, tinnitus, změny srdeční frekvence, závratě, skoky v krevním tlaku atd. Prostaglandiny mají mnoho kontraindikací ve formě chronických srdečních chorob, ledvin, astmatu, glaukomu atd..

Prostaglandiny jsou předepsány pro nezralý děložní čípek. Zadejte intramuskulárně nebo ve formě gelu. Druhá možnost je výhodnější, protože je účinná v malých dávkách. Obvykle se gel začne podávat den před zamýšleným narozením. A nástup porodu je stimulován amniotomií (punkcí plodové vody) a oxytocinem.

Gel je docela účinný, ale někdy nefunguje... Například je neúčinný s gestačním věkem menším než 37 týdnů (někdy je třeba stimulace v tak rané době), obezitou u budoucí matky, starší 30 let.

Jak dochází ke stimulaci porodu s prášky v nemocnici

Mifepriston je tzv. Antigenestagenové léčivo. Používá se nejen k porodu, ale také k potratům v prvních týdnech těhotenství, nouzové antikoncepci a v některých zemích k léčbě fibroidů dělohy..

Pro stimulaci v nemocnici se podávají tablety mifepristonu (miropriston), které žena užívá pouze v přítomnosti lékaře. Tento lék je přísně vázán na lékařský předpis a je docela nebezpečný, pokud ho užíváte sami v rozporu s pokyny. Vzhledem k tomu, že mifepriston se používá k lékařskému ukončení těhotenství, neměly by se od něj zdržovat všechny nastávající matky, které chtějí dítě zachránit alespoň 40 týdnů..

Dávkový režim je následující: 1 tableta o dávce 200 mg se užívá první den a přesně o 24 hodin později se užije jiná tableta. Kolik po druhé dávce způsobuje mifepriston porod u žen? Obvykle do 2 dnů, maximálně do 3 dnů. Pokud po této době porodní kanál zůstává nezralý, dostane žena vaginální prostaglandiny (gel). I když v tomto případě se často vyskytují neúspěchy a musíte udělat císařský řez, protože čas „krátí“ a krk nedozrává.

Pokud byla stimulace mifepristonem účinná, krk je zralý, žena je propíchnuta plodovou vodou a je vytvořen klystýr. Obvykle, poté, kontrakce začnou během jedné hodiny.

Je velmi efektivní stimulovat přirozený porod mifepristonem po dobu asi 41 týdnů, tj. Když krk není úplně „dub“.

Pokud žena ztratila vodu, ale krk není zralý, dostává jí také mifepriston, 2 tablety, ale v intervalu ne 24 hodin, ale 6 hodin, protože dlouhý bezvodý interval ohrožuje infekci plodu..

Jak stimulovat porod v nemocnici oxytocinem

Oxytocin se injikuje během porodu. Indikací je to slabá pracovní aktivita - pokud jsou kontrakce vzácné a slabé, nevedou k dostatečně rychlému otevření děložního hrdla. Někdy se kapátko ihned umístí do první fáze porodu. A také se stává, že potřeba oxytocinu se objevuje pouze s pokusy.

Čím méně se oxytocin dostává do těla, tím lépe. Tento lék je velmi nebezpečný, pokud je podáván ve velkých dávkách. Může vést k úmrtí dítěte a matky na prasknutí dělohy. Z tohoto důvodu je pracovní stimulace oxytocinem prováděna pod přísným dohledem lékaře a porodní asistentky. Pokud se objeví známky hyperstimulace dělohy nebo poruchy plodu v srdečním rytmu, kapátko se okamžitě odstraní. Dále jednají podle situace. Pokud je stav matky a dítěte uspokojivý, proces porodu pokračuje - nadále dodržujte. Pokud je vše špatné, provede se nouzový císařský řez..

Je třeba poznamenat, že oxytocin má antidiuretický účinek, proto je možné po porodu snížit močení a výskyt otoků u matky. V tomto případě se doporučuje omezit příjem tekutin a podávat diuretika.

Manuální cervikální podráždění a oddělení močového měchýře

Určitě jste slyšeli, že se někdy doktor podívá na nastávající matku, takže ta téměř okamžitě začne bolestí v práci. Proč se to stane? A z jakého důvodu ne všechny ženy jednají?

Technika je následující: lékař vloží prsty co nejhlubší do vagíny pacienta a provádí kruhové pohyby. Tím se provádí oddělení membrán od děložní stěny. Postup je docela bolestivý. Jeho mínus je riziko předčasného vypuštění plodové vody a infekce dělohy. Pro tuto manipulaci by měl být děložní čípek pootevřený. Ale i když je zavřený, bude také užitečné pouhým masírováním krku, i když to nebude mít takový rychlý účinek.

Pokud jsou membrány uvolněny, porod začne pravděpodobně v následujících dvou dnech bez dalších stimulačních opatření..

Kombinovaná schémata nápovědy

Lékaři také často používají následující vzorce stimulace práce.

 1. Laminaria + antispasmodika.
 2. Antispasmodika + mifepriston nebo gel.
 3. Laminaria + mifepriston. U tohoto schématu je riziko ruptury děložního čípku sníženo přibližně o 40% a riziko akutní hypoxie u plodu je sníženo faktorem 2. 90% dětí narozených po takové stimulaci mělo dobrý stav, zatímco v případě monoterapie antispasmodiky nebo mifepristonem pouze 67%.

Nejúčinnějším režimem je tedy použití antispasmodik, hormonálních léků a řasy. Bohužel ne všechny mateřské nemocnice jsou tak dobře vybavené.

Důsledky stimulace práce pro matku a dítě

To je poslední věc, o které přemýšlet. Důsledky budou mnohem horší, pokud nezačnete rodit včas. Existují ženy, které vydrží až 42-43 týdnů, všechny čekají na přirozený začátek porodu, zatímco dítě trpí - konec konců, každý den je méně vody a placenta přenáší kyslík a živiny horší a horší.

Nebojte se stimulace práce, pokud ji potřebujete. Lékaři vám nechtějí ublížit. Pamatujte, že narozené dítě není zdravé dítě. A pokud si ani v prvních dnech po porodu nevšiml významných výkyvů ve vývoji, mohou se objevit později.

Pokud je nezralý děložní čípek nalezen u ženy po dobu 39–41 týdnů, je to absolutní indikace pro přípravu porodního kanálu pomocí jedné z výše popsaných metod. Oxytocin, kterého se ženy nejvíce bojí, se podává pouze v případě, že nedochází ke kontrakcím a již zralému děložnímu hrdlu. To znamená, že potřeba oxytocinu ke stimulaci kontrakcí nemusí vůbec vzniknout.

Nejběžnějším důsledkem podávání tohoto léku jsou bolestivé kontrakce a otoky po porodu. Ale to lze snadno zažít. Zejména nyní v každé nemocnici existuje možnost epidurální anestézie.

Jak brzy porodili po podání prepidilového gelu?

Lhal jsem skoro týden. Zítra je 41 týdnů. Moje dítě není ve spěchu, jak tomu rozumím, moje CMM není připravena a nebude se připravovat. Zítra ráno injikoval prepidil gel, doktor slíbil, že zítra porodíme. Ale nějak pochybuji /cry.gif "alt =": cry: ">.

Kdo pomohl této drogě a kolik? POMOC.

Náš výběr

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Doporučeno

První známky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

Doporučeno

AMG - hormon proti mullerům

Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

Doporučeno

Oblíbená témata

Autor: // Lyalka 2017 //
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 7 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 20 hodinami

Zaslal: * Ма ** Ма *
Vytvořeno před 19 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 9 hodinami

Zaslal: Margarishka
Vytvořeno před 8 hodinami

Zaslal: * Noble *
Vytvořeno před 9 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 4 hodinami

Zaslal: Qwerty30
Vytvořeno před 1 hodinou

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Krční gel před porodem

Galina Savina 19. 3. 2012 Čtení: 7 min 1100 zhlédnutí

Někdy, i při normálním průběhu těhotenství, se může stát, že k porodu nedojde po dlouhou dobu, a to navzdory skutečnosti, že datum splatnosti již přišlo. V případě, že dodací lhůta již uplynula a nebyly zjištěny žádné aktivní kontrakce dělohy, je vhodné zjistit příčinu zpoždění co nejdříve.

Nosit dítě znamená ohrožovat jeho zdraví. Zastaralá placenta nemůže adekvátně poskytnout vyvíjejícímu se tělu živiny a kyslík, což může vést k hypoxii..

Co lze v takových případech udělat?

Gel ve srovnání s jinými způsoby stimulace práce

K vyřešení tohoto problému existují v porodnické praxi 4 přístupy, které se nejčastěji používají:

 1. Zavedení hormonu oxytocinu. Nevýhodou této metody je to, že oxytocin má tendenci k silné a spontánní stimulaci hladkých svalů dělohy, což může narušit děložní a placentární krevní oběh.
 2. Zavádění sušené řasy do děložního hrdla ve formě svíček. Laminaria - mořské řasy, účinné látky obsažené v jejich struktuře zjemňují děložní hrdlo a stimulují kontrakce.
 3. Amniotomie. Jedná se o chirurgický zákrok, při kterém dochází k otevření močového měchýře. Tuto metodu používám v případě nouze, kdy je nutná nouzová evakuace plodu z dělohy. Provádí se v 7% všech případů, pokud se děložní čípek neotevřel až do konce.
 4. Zavedení gelu, který obsahuje prostaglandiny do krční oblasti. Tato metoda je nejšetrnější ve vztahu k ženě při porodu a dítěti, protože stimuluje přirozené procesy. Při použití se děloha stahuje jemně a hladce, což minimalizuje riziko pro zdraví dítěte a matky.

Proč používat gel, jaká je jeho účinnost?

Gel urychluje přirozené procesy porodu stimulací stahů dělohy. V případě, že během těhotenství nebudou patologie, pomůže tento nástroj připravit děložní hrdlo a porodit zdravé dítě, čímž se eliminuje riziko jeho přenosu, aniž by došlo k poškození zdraví matky..

Gel obsahuje prostaglandiny - jedná se o biologicky aktivní látky, které jsou produkovány v našem těle. Jsou to látky přirozené povahy, vyskytují se v různých množstvích ve všech typech tkání zdravého člověka, ale jejich největší množství je koncentrováno v plodové vodě.

Čím blíže je porod, tím vyšší je koncentrace prostaglandinů v těle ženy. Když toto množství dosáhne vrcholu, děložní čípek se stává měkčí, navíc tato látka stimuluje kontrakci hladkých svalů.

Při hormonální nerovnováze u ženy nebo při poruše endokrinního systému nestačí přirozené množství prostaglandinů, aby bylo možné včas zahájit proces porodu. Gel zavedený do krční dutiny doplňuje zásobu prostaglandinů a problém s absencí kontrakcí je zastaven.

Gel může být také předepsán, pokud je plod příliš velký. V tomto případě tento nástroj výrazně usnadňuje pracovní proces u ženy a zkracuje dobu doručení.

Případy, kdy se doporučuje podání gelu:

 • proces porodu začal, ale došlo k poruše, kvůli níž se porod zpozdil;
 • těhotenství po dobu 42 týdnů, bez přítomnosti prekurzorů porodu;
 • těhotenství až 40 týdnů v přítomnosti oligohydramnios, stárnutí placenty nebo špatného biochemického krevního testu;
 • děložní čípek není otevřený (nebo neúplně otevřený);
 • když amniotická tekutina odešla, ale nedochází ke kontrakcím;
 • nepravidelné slabé kontrakce;
 • přítomnost gestózy (pozdní těhotenská toxikóza, při které se mohou objevit komplikace ve formě poruchy dětských systémů a orgánů);
 • náhlé zastavení kontrakcí;
 • vysoký krevní tlak;
 • nebezpečné onemocnění ledvin u těhotných.

Gel je přísně kontraindikován v:

 • poruchy zdraví matek;
 • nestandardní uspořádání dítěte v děloze;
 • když velikost pánve matky neodpovídá hlavě dítěte (pokud je plod velký);
 • pokud má dítě patologii.

Jak podávat gel?

Prostaglandiny se dodávají zavedením gelu do děložního hrdla děložního čípku. Obvykle je léčivo dostupné v jednorázových injekčních stříkačkách naplněných gelem do objemu 2,5 ml. Postup zavádění gelu se provádí na gynekologickém křesle, obsah stříkačky se nalije do zadní vaginální klenby, protože zavedení přímo do děložního hrdla se přísně nedoporučuje..

Po zákroku leží těhotná žena po dobu 30 minut, aniž by změnila svou polohu, aby se zabránilo vytečení léku. Od chvíle, kdy účinné látky začnou působit až do začátku kontrakcí, uplyne 40 minut až 4 hodiny (vše záleží na individuálních charakteristikách ženy při porodu).

Po 6 hodinách se děložní hrdlo změkne a otevře se asi o 3 cm. Připravenost děložního hrdla k porodu je stanovena, pokud je úplně změkčena a zkrácena na 1-2 centimetry a děložní hrdlo prochází jedním prstem nebo více (rozšířeno na 10 cm). Nezralý děložní čípek je hustý nebo mírně změkčený, nakloněný dozadu, může být uzavřen nebo jen stěží umožňuje průchod části prstu. V tomto případě je postup proveden znovu..

Od samého začátku postupu by měla být žena v porodu a plod pod pečlivým dohledem lékaře, který bude tento proces sledovat, se zaměřením na zdravotní stav účastníků procesu porodu..

Při správně vypočítané dávce, bez kontraindikací a správném vyhodnocení údajů je možnost komplikací snížena na nulu.

Jaké gely se používají?

Nejoblíbenější gely pro změkčení děložního čípku a stimulaci procesu porodu jsou Prepidil a Prostin E2..

Prostin E2

Tento lék je k dispozici ve dvou formách: ve formě tablet a ve formě gelu. Léčivou látkou je prostaglandin E2 (nebo dinoproston) - uměle syntetizovaný prostaglandin podobný přírodnímu.

Počáteční dávka intracervikálního gelu je 1 miligram. Zavádí se do zadního vaginálního fornixu. Při absenci účinku se dávka opakuje po 6 hodinách v množství počáteční nebo dvojité dávky.

Při endocervikálním podání je dávka 0,5 miligramů a zavádí se do cervikálního kanálu pomocí katétru. Lokalizace úvodu je pod vnitřním hltanem. Čekací doba v gynekologickém křesle je asi 15 minut.

Účinkem léku je snížení hladkých svalů dělohy a děložního čípku, vyvolané změkčení, vyhlazení děložního hrdla a jeho otevření, zvýšení jeho prokrvení.

Vedlejší účinky se mohou objevit při myometriální hypertonicitě, tetanických kontrakcích dělohy, mačkání dítěte, snížení stavu plodu na stupnici Apgar, přítomnosti nauzey, průjmu nebo zvracení.

Léčivo je kontraindikováno u pacientů s přecitlivělostí, včasnými chirurgickými zákroky na děloze, více než šesti těhotenstvími, s fetálními potížemi, neshodami pánevního objemu matky a hlavy dítěte, infekcemi pohlavních cest, krvavým výtokem, s otevřeným močovým měchýřem.

"Prepidil"

Základem tohoto léku je také dinoproston. Gel pro endocervikální podání je k dispozici v injekčních stříkačkách, je součástí katétru.

Gel pomáhá stimulovat porodu, zlepšuje průtok krve do dělohy, zvyšuje kontraktilní aktivitu myometria, snižuje odpor děložního hrdla, pomáhá otevírat a změkčit děložní čípek.

Dosažení maximální koncentrace prostaglandinů se dosáhne po 30-40 minutách po aktivaci účinné látky, pak se jejich hladina sníží.

Kontraindikace pro použití zahrnují: anamnézu císařského řezu, chirurgické zásahy do dělohy nebo její mechanické poškození dříve, přítomnost infekce dolního reprodukčního systému.

Kontraindikace mohou být způsobeny nepříznivým účinkem na gastrointestinální trakt, účinkem na plod (zrychlení srdečních kontrakcí dítěte, fetální úzkost). Způsob aplikace je podobný jako „Prostin-E2“.

Gel na děložní hrdlo během porodu je účinným nástrojem pro stimulaci procesu. Při správném užívání léku je výskyt komplikací minimální a samotný lék má velmi jemný účinek a neovlivňuje zdraví ženy při porodu a dítěte.

Články O Neplodnosti