Hlavní Zdraví

Představuje fontanel u novorozenců

Obzvláště zranitelné místo dítěte - fontanel pomáhá dítěti a matce normálně přenášet porod. Podle své velikosti, rychlosti růstu, pediatr stanoví, že vývoj je normální nebo abnormální.

Nabízíme pochopení toho, co je fontanel, jaké parametry jsou normou, jak pečovat o měkké oblasti a jak brzy bude hlava dítěte méně náchylná k dotyku.

Co je fontanel a jaké funkce plní

Měkký dotek a místo pokryté dětským dělem v porodnictví se nazývá fontanel. Tento jev není náhodný, protože kdyby byla lebka zpočátku pevná, přirozený porod by se stal problematickým. Moudrá povaha má takový fyziologický rys, že:

 1. Minimalizovat riziko poranění při porodu ženy a novorozence během porodu. Díky přítomnosti měkkých oblastí je hlava stlačená, což umožňuje bezpečnější cestu ven. Neznepokojujte se, pokud je lebka dítěte mírně prodloužená a tvar bude brzy obnoven.
 2. 2-3 měsíce po narození se mozek aktivně vyvíjí, takže potřebuje místo pro růst a aktivní okysličování. Fontanel dítěte přispívá k normální formaci a usnadňuje proudění vzduchu.
 3. Fontanel se dokáže smršťovat, takže v případě náhodného pádu dítěte nebo nárazu do hlavy provádí funkce tlumící nárazy.
 4. Dítě není schopno ovládat své vlastní tělo, proto fontanel plní roli regulátoru přenosu tepla. Když teplota stoupne nad normální (+380 ° C), přebytečné teplo se odstraní místem, které není zarostlé kostní tkání..

Důležité! Nezkušení rodiče často opouštějí měkké oblasti bez řádné hygieny, protože se obávají, že dítě poraní. To je chyba - dotykem nelze poškodit elastickou tkáň. Navzdory zjevné tenkosti je pokožka dostatečně silná, aby při pádu vydržela šok. Mytí vlasů, česání nepoškodí fontanel.

Kde je fontanel

Poloha zranitelné oblasti je snadno detekovatelná dotykem, a je-li to žádoucí, a vizuálně. Fontanel, když hladí, je pružný, ne tvrdý a teplejší než zbytek hlavy.

Na koruně v parietální oblasti se nachází kosočtverečný fontanel (tzv. Velký). Na zadní straně hlavy u novorozence můžete „cítit“ malý fontanel.

Počet fontanel u novorozenců

Skutečnost, že pouze dvě fontanely lze vidět a cítit dotekem, neznamená, že jich je tolik. Ve skutečnosti, kromě velkých a malých fontanel, jsou další čtyři po stranách hlavy, před ušima a za nimi. Jsou méně zranitelné, nejsou vizuálně detekovány, slouží k lepší termoregulaci mozku novorozence.

Velikostní standardy

Průměrné rozměry velkého fontanelu jsou od 2 do 3 cm v průměru, parametry měkké oblasti na zadní straně hlavy obvykle nepřesahují 4 až 5 mm. Odchylky několika milimetrů nahoru nebo dolů nejsou patologické.

Mělo by se také pamatovat na to, že mozek v prvních 2-3 měsících života rychle roste, takže může dojít k mírnému nárůstu fontanel. Rozměry místa jsou v rámci normálních limitů nebo je pediatrem stanovena závažná odchylka podle zvláštního vzorce.

Průměrné měsíční velikosti velkého fontanelu jsou následující:

 • do 1 měsíce - 2,5 - 2,8 cm;
 • 1-3 měsíce - 2,3-2,5 cm;
 • 3-4 měsíce - 2,0-2,2 cm;
 • 4-6 měsíců - 1,8-2 cm;
 • 7-10 měsíců - 1,2-1,7 cm;
 • 11-12 měsíců - 0,6-0,9 cm.

Někdy patologické narození, odchylky v prenatálním vývoji způsobují odchylky od normy. Nejběžnějšími variačními faktory velikosti jsou genetická onemocnění..

Malý fontanel

To je pozorováno u 1% novorozenců. Pokud je to fyziologický důvod, neexistují žádné poruchy formy a překážky pro normální vývoj mozku, pak anomálie nepředstavuje zdravotní riziko. Taková odchylka však může naznačovat přítomnost vrozeného onemocnění, které nebylo diagnostikováno ultrazvukem. Proč k této anomálii dochází??

Malé velikosti fontanelu mohou být důsledkem:

 • Kraniosynostóza, přispívající k předčasné osifikaci kraniálních tkání. Toto onemocnění je nebezpečné, protože existuje riziko zvýšeného intrakraniálního tlaku, je možné strabismus, ztráta sluchu a patologie vzniku muskuloskeletálního systému..
 • Anomálie nitroděložní tvorby mozku. Negramotná léčba během těhotenství může selhání hormonálního systému vést k podobné patologii. Důsledky je obtížné předvídat ihned po narození, takže pokud máte podezření na odchylku, doporučujeme kontaktovat dětského neuropatologa a provést ultrazvukové vyšetření mozku..
 • Metabolická porucha. Tělo dítěte neabsorbuje vitamíny a minerály nezbytné pro normální fungování vitálních systémů.

Nespěchejte, aby zazněl alarm, pokud se velikost fontanelu „nezapadá“ do norem. Udělejte vyšetření, proveďte testy, abyste získali přesnou diagnózu a získali nejúčinnější a nejbezpečnější léčbu.

Velký fontanel u novorozenců

Pokud je tento jev pozorován u kojenců po několik generací, neměli byste být nervózní. S největší pravděpodobností se jedná o dědičný rys. Pokud zvětšené velikosti nejsou znaménkem „rodiny“, může být odchylka způsobena přítomností:

 • Downův syndrom. Je obtížné nevšimnout si patologie během včasného screeningu, ale bohužel některé budoucí matky nejsou schopny pravidelně provádět ultrazvuk nebo udržet plod, takže se dítě narodí s podobným onemocněním a zvětšeným fontanelem, který se pomalu táhne.
 • Hydrocephalus. Někdy se v lebce hromadí značné množství mozkomíšního moku. V závislosti na formě onemocnění je předepsána léčba. Nejčastěji může novorozenému pomoci okamžitá operace, aby vyčerpala přebytečnou látku.
 • Hypotherióza. Problémy s fungováním endokrinního systému ovlivňují fontanel. Pokud na pozadí zvýšené velikosti dochází k apatii, odmítnutí jídla, časté zácpě, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra, provést testy na koncentraci hormonů a v případě potřeby podstoupit hormonální terapii.
 • Křivice. Nedostatek „solárního“ vitamínu D3 také ovlivňuje velikost fontanelu. Tento problém vyřeší přidání chybějící složky do potravy v raných stádiích nemoci..

Jiné abnormality

Patologii lze považovat za situaci, pokud novorozenec má zapuštěný fontanel. Tento jev je pozorován během dehydratace, která je způsobena častým nutkáním zvracet, průjem nebo jednoduše nedostatkem pití ve stravě. Pokud za normálních okolností fontanel novorozence pulzuje v rytmu srdce a není vždy vizuálně znatelný, pak s nedostatkem tekutin se pulsace stává znatelnější.

Někdy je na místě měkkých tkání lebky vyboulení. Vypouklý fontanel může indikovat meningitidu, encefalitidu, hematomy nebo intrakraniální krvácení, je zvláště důležité okamžitě konzultovat specialistu, pokud je vypouklý fontanel doprovázen zvracením, zvýšenou ospalostí nebo náladou..

Když fontanel zaroste

Rodiče se přirozeně obávají, jak rychle se fontanel uzdraví, zda tento proces jde dobře a zda to poškodí zdraví dítěte. Rychlost přeměny elastické tkáně na tvrdou kost je individuální pro každé dítě.

Nebojte se, pokud fontanel zaroste rychle nebo na dlouhou dobu, jen vysvětlete své starosti pediatrovi, který vám vysvětlí, co tento proces způsobilo. Obvykle je období léčení fontanel za měsíce následující:

 • nejmenší se začínají „uzavírat“ nejprve, 1-2 měsíce po narození;
 • malý týlní fontanel vydrží o něco déle, obvykle tento proces trvá 2-2,5 měsíce;
 • velký parietální fontanel zcela přerůstá nejdříve po 2 letech, protože během tohoto období se vyvíjí celý mozek a potřebuje optimální podmínky pro pracovní kapacitu.

Zajímavý fakt! Podle pozorování lékařů chlapci léčí fontanely u chlapců rychleji než u dívek. Důvodem je specifika fungování endokrinního systému.

Nervózní, pokud k přerůstání dochází brzy nebo je „pozdě“, to za to nestojí. Protože je proces individuální, rychlost hojení je ovlivněna:

 1. Vnitřní vývoj. U předčasně narozených dětí dochází k mírnému zpoždění ve fyzickém vývoji, proto se pozdější ztuhnutí nestabilního místa nepovažuje za patologii.
 2. Rychlost vývoje. Batole rostou a přibývají na váze různými způsoby, v aktivně se rozvíjejícím dítěti, které dostává dobrou výživu a je zřídka nemocné, může být proces hojení rychlejší než u ostatních.
 3. Volba krmení. Zkušenosti pediatrů naznačují, že u dětí, které dostávají mateřské mléko, se měkká oblast zavře dříve než u „řemeslníků“. Důvod rychlé osifikace je jednoduchý: mateřské mléko na biologické úrovni je „programováno“ tak, aby vylučovalo všechny látky nezbytné pro správný vývoj a fungování křehkého trávicího systému..
 4. Množství minerálů potřebných k vytvoření normální kostní tkáně. Nedostatek vitamínu D3 tedy vede k nedostatku vápníku, což pomáhá zpomalit ztuhnutí fontanelu.
 5. Přítomnost / nepřítomnost genetických chorob. Dědičné patologie nebo narušení nitroděložní formace plodu mohou vést k časnému nebo pozdnímu uzdravení fontanelu.

Existují desítky mýtů o normách a anomáliích fontanelu novorozence, ale to neznamená, že se musíte starat a učinit z dítěte nezávislou negativní diagnózu při nejmenší odchylce. Obvykle mladí rodiče mají tendenci zveličovat příznaky, které poškozují jejich nervový systém i jejich děti..

Pokud existuje úzkost, ukažte dítěti odborníkovi, aby vyloučil nemoc a nebyl zbytečně nervózní..

Když se fontanel u novorozenců zavře

Mnoho mladých rodičů, kteří se učí o pulzujícím fontanelu na novorozené hlavě, se bojí nejen česat a umývat hlavu dítěte, ale dokonce se jí i dotknout. Tyto obavy jsou umocněny mýty, podle nichž, pokud je fontanel u novorozenců nesprávně léčen, může být jeho mozek pravděpodobně poškozen. To samozřejmě není jen předsudek existující kolem tajemné části hlavy dítěte.

Jaká jsou skutečná fakta? A záleží na době uzavření fontanely při vážných diagnózách u dítěte? Zkusme na to přijít.

Co je fontanel??

Kosti na lebce novorozence jsou navzájem spojeny „stehy“ a samotná kostní tkáň je opatřena velkým počtem krevních cév. Tato kostní tkáň dosud není osifikovaná, jako u dospělých, ale měkká, sestávající z některých míst „membrán“. Jedná se o fontanely, které se nacházejí v oblastech, kde je spojeno několik kostí lebky.

Většina z nás je zvyklá věřit, že dítě má na hlavě pouze jeden fontanel, ale ve skutečnosti je jich několik a přesněji šest. Fontanel, o kterém všichni vědí, se nachází na samém vrcholu dítěte, mezi parietálními a frontálními kostmi. Říká se tomu velký fontanel, protože má největší velikost: jeho průměr je asi 3 cm. Velký fontanel vůbec není oválný, jak se zdá: je to kosočtverec a uvnitř je snadné si všimnout zvlnění.

Proč fontanel u kojenců má puls?

Fontanel je shora pokryt pojivovou tkání: je docela tenký, takže pod ním můžete vidět, jak cerebrospinální tekutina kolísá (tekutina neustále cirkulující v mozkových komorách) a cévy mozku pulzují. Pulsace fontanelu by neměla u rodičů způsobovat úzkost, protože se jedná o fyziologicky zdravý proces.

Další fontanel u novorozence, který se obvykle nazývá malý, je za velkým - kde se spojují týlní a mozkové kosti. Má trojúhelníkový tvar a mnohem menší průměr - přibližně 5 mm. Ve skutečnosti je tento fontanel při narození často uzavřen. Děti, které se narodily s pulzujícím malým fontanelem, zabere asi pár měsíců.

Na hlavě dítěte je několik dalších fontanel: pár z nich, klínovitého tvaru, je symetricky umístěn v oblasti obou chrámů, druhý pár je za ušima dítěte. Párové fontanely se uzavírají po krátké době po narození dítěte.

Proč novorozené fontanely?

Každý orgán v lidském těle má svůj vlastní jedinečný účel a dětský systém není výjimkou. Takže fontanely u kojenců mají své vlastní osobní funkce.

 • Zaprvé, fontanel pomáhá dítěti narodit se, takže kosti lebky jsou měkké a pružné, takže se v případě potřeby změní tvar a stlačení se pohybují v porodním kanálu. Není náhodou, že tvar hlavy novorozence není kulatý, ale protáhlý, jako by na obou stranách mírně stlačený. Uběhne trochu času a všimnete si, že hlava dítěte se postupně mění ve tvaru a přibližuje se k obyčejné lidské lebce. Kosti lebky budou hustší a větší, a fontanely se postupně utahují.
 • Zadruhé, pokud existují fontanely, mozek dítěte může růst a rozvíjet se..
 • Zatřetí se fontanel podílí na termoregulaci těla, to znamená, že pomáhá udržovat normální tělesnou teplotu. A když teplota stoupne nad 38 stupňů, je to fontanel, který pomáhá ochlazovat meningy a samotný mozek.
 • Začtvrté, fontanel je přírodní tlumič nárazů: přes jeho křehkou a zdánlivě zranitelnou strukturu je to on, kdo je schopen chránit mozek dítěte, když dítě padá.

Když se fontanel táhne dál?

Jak dlouho by měl být fontanel uzavřen? Nejdelší období je s velkým fontanelem: u různých dětí to trvá 6 měsíců až dva roky. Po porodu se změní nejen konfigurace hlavy dítěte, ale také tvar fontanelu a dokonce i jeho velikost. S postupným zaoblením hlavy se také zmenší velikost koruny..

Malý fontanel může být uzavřen již v době narození dítěte, nebo táhnout ven po měsíci nebo dvou. Spárované fontanely u novorozenců zřídka pulzují, a pokud zůstanou, pak pouze ty postranní, které se brzy uzavírají, pár týdnů po narození.

Někdy se rodiče obávají: proč se u jednoho dítěte fontanel podobá malému bodu dotekem a roste brzy po narození, zatímco u jiných ho lze cítit dokonce ve věku dvou let? Načasování uzavření fontanelu může ovlivnit několik faktorů.

 • Genetické rysy. Čas přerůstání fontanelu a jeho velikost přímo závisí na dědičné predispozici. Pokud tedy chcete vědět, jak rychle bude fontanel vašeho dítěte růst, zeptejte se svých rodičů (a rodičů vašeho manžela), jak rychle tento proces probíhal u jejich dětí.
 • Termín narození dítěte. Předčasně narozené děti mohou být mírně fyzicky za svými dlouhodobými vrstevníky: nebojte se, ve věku dvou let už na tento rozdíl zapomenete. Mezitím se fontanel u dětí narozených předčasně poroste o něco déle.
 • Hladina vitamínu D a vápníku v těle dítěte. Dlouhý růst fonanelu může být způsoben nedostatkem vápníku, ale nadbytek tohoto prvku způsobuje, že dutina roste příliš rychle.
 • Užívání některých léků během těhotenství. Pokud těhotná žena bere vápník a jeho produkty během těhotenství, může to také ovlivnit načasování přerůstání fontanelu..

A pokud ne zarostlé?

Stojí za to se starat a konzultovat lékaře, pokud se fontanel u novorozence dlouho nevytahuje?

Odborníci říkají, že každé dítě má své vlastní období růstu fonanelu: někdo se již narodil s dutinami velmi malého průměru, zatímco někdo jiný má fontanelu za dva roky. Pokud se dítě vyvíjí normálně a cítí se dobře, jsou obě situace normou..

Přítomnost některých nemocí může být samozřejmě nahlášena změnou velikosti fontanelu, ale o patologii nelze přesně říci pouze tento symptom.

Kdy by měla být patologie podezřelá?

Existuje řada nemocí, při nichž se fontanel u novorozence zavírá příliš pozdě. Ale kromě tohoto příznaku existují vždy i jiné.

U křivek je pomalý růst dutiny doprovázen znatelným zpožděním dítěte ve fyzickém vývoji: má špatně rozvinutý kardiovaskulární a muskuloskeletální systém a imunita trpí. Příčinou tohoto stavu je často předčasný porod, po kterém preventivní dávka vitamínu D není podána předčasně narozenému dítěti.

S hypotyreózou - vrozenou patologií, kdy štítná žláza není schopna plnit své funkce. Pozdní podmínky uzavření fontanelu jsou doprovázeny ospalostí a letargií u dítěte, vývojovými postiženími, chronickou zácpou.

S achondroplasií (nepřiměřený trpaslík) je zpomalení fontanelu doprovázeno vážnými patologiemi při tvorbě kostní tkáně.

S Downovým syndromem (chromozomální patologie) se fontanel také zavírá pozdě a jsou pozorovány odchylky v mentálním a fyzickém vývoji dítěte.

Fontanel u dítěte se zavřel příliš brzy: co to znamená?

Podmínky uzavření fontanelu neovlivňují formování mozku a rozvoj intelektuálních schopností. Pravda, patologie spojené s narušeným metabolismem vápníku v těle nebo hormonální nerovnováha jsou vzácné. Kromě předčasného uzavření fontanelu však mají řadu dalších zjevných příznaků a závažný průběh. Při normálním zdravotním stavu a vývoji dítěte není načasování uzavření fontanelu významné.

Pokud se fontanel změní

Zjevné změny v "chování" fontanelu jsou však velmi důležité, protože mohou naznačovat problém.

Vypouklý fontanel u novorozence může být příznakem závažných problémů - intrakraniální krvácení, encefalitida nebo meningitida. Pro každou z těchto nemocí je charakteristický nárůst intrakraniálního tlaku - to je příčina vydutého fontanelu. Nepanikárujte však předem a neprovádějte vážnou diagnózu pro vaše dítě, protože vydutí fontanelu není jediným příznakem mozkových patologií. V každém případě kontaktujte odborníka.

Co by měl být alarm kromě vydutého fontanelu? Obtížnost srazil horečku, letargii nebo naopak - hlasitý křik, křeče, mdloby, zranění a pád z výšky, náhlý strabismus nebo jiné příznaky spojené s vizuálním aparátem. Jakékoli z těchto příznaků spolu s otokem fontanelu by mělo být důvodem pro naléhavé volání.

Invertovaný fontanel u novorozence může být příznakem dehydratace dítěte. Ztráta tekutiny a její vážný nedostatek lze pociťovat při silném zvracení, průjmu, velmi vysoké teplotě. Převrácený fontanel je často doprovázen suchou pokožkou, mohou se tvořit trhliny v rtech a dítě se stává velmi letargickým. S takovými příznaky je nutné naléhavě zavolat sanitku, aby se zdravotními metodami nahradil nedostatek tekutin v těle dítěte. Než dorazí sanitka, zkuste dítě pájet vařenou vodou ze lžíce.

Výše uvedené podmínky jsou závažné a kritické a změna stavu fontanelu není jejich jediným znamením. Proto je podezření na něco špatného, ​​nespěchejte na paniku a svěřte diagnózu fontanelu u novorozence odborníkovi: zkušený lékař to udělá během několika sekund. A vaším hlavním úkolem je udržovat klid a sledovat vývoj, celkový stav a náladu dítěte. Pokud si všimnete změn, které se vás týkají, včas informujte pediatra.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Fontanel u novorozenců: když to přeroste - norma. Kde je formulář umístěn? Což znamená malé, velké, pokud pulzní

Každé narozené dítě má fontanel. Pediatrové hodnotí správný vývoj drobků pro různé ukazatele, včetně stavu měkké koruny. Tento stav lebky dítěte vyvolává mnoho otázek mezi mladými rodiči, takže je nutné odpovídat na otázky týkající se stupně zranitelnosti měkkých oblastí na hlavě, jakož i jejich správné velikosti a načasování přerůstání dítěte..

Fontanely novorozence a jejich umístění

Fontanely jsou místa, kde se kostní tkáň na lebce spojuje. Až do narození dítěte má na hlavě 6 takových měkkých oblastí - 2 nepárové a 2 párové. Jsou pokryty tkaninou z tkanin..

Uspořádání fontanel u novorozenců

Největší a nejnebezpečnější je umístěn na temeni hlavy dítěte, v místě přibližování se k frontálním a parietálním kostem - nazývá se přední fontanel. Jeho tvar připomíná kosočtverec, který má rozměry v době dodání 3x3 cm (obvykle každá strana může mít délku 2,5 až 3,5 cm).

Další fontanel je umístěn na zadní straně hlavy, týlní kost a 2 parietální sbíhají se tam - má název malý nebo zadní fontanel. Jeho konfigurace je trojúhelníková, každá strana až 0,5 cm dlouhá. Často se uzavírá podle doby narození, jinak v prvních několika měsících.

Fontanely novorozence (spárované) jsou umístěny po stranách lebky. Jeden z nich se nazývá klínovitý. Nachází se poblíž chrámu, kde se parietální, temporální, frontální a sfenoidní kosti sbíhají na obou stranách hlavy. Druhé spárované měkké mastoidní místo se nachází za ušním boltcem, kde jsou spojeny temporální, týlní a parietální kosti.

Funkce Soft Toe

Fontanel u novorozenců vykonává následující funkce:

 1. Umožňuje zmenšení kostní tkáně na lebce dítěte při pohybu podél porodního kanálu, a tím usnadňuje průchod hlavy během porodu. To usnadňuje proces vzhledu pro dítě a jeho matku. Díky stlačení vypadá hlava v první periodě protáhle, ale její tvar se stává přirozeným.
 2. Parietální fontanel plní funkci tlumiče nárazů proti náhodným úderům hlavy dítěte a v prvních 2 letech se to stává docela často.
 3. Se zvyšující se teplotou funguje jako termostat. Přenos tepla mezi kojencem a okolním prostředím je zřetelnější po zvýšení teploty z +38 ° C.
 4. Poskytuje nejlepší podmínky pro zvětšení mozku dítěte se zvětšením jeho hlavy. I když se fontanel uzavře, kraniální stehy zůstávají otevřené až do věku 19 let.
 5. Vzhledem k neosifikované části koruny mají lékaři v případě potřeby příležitost diagnostikovat mozek pomocí ultrazvuku.

Jaké jsou funkce fontanelu u novorozence:

Datum uzávěrky a na čem závisí

Lékaři nazývají dobu uzavření měkké koruny - asi 2 roky života dítěte. Včasný je nárůst fonanelu s kostní tkání za 1 rok. Boční měkké oblasti, stejně jako zadní, jsou napnuty krátce po narození dítěte. S ohledem na to, pokud mluvíme o jednom fontanelu, míní se to parietální neosifikovaná oblast.

Statistiky říkají, že asi 40% dětí má fontanel uzavření do jednoho roku.

V 1% případů je pozorována osifikace korunky hlavy o 3 měsíce au zbývajících dětí - do 2 let. Tato data nevyžadují nic a jsou běžná. Rodiče se toho nemusí příliš obávat, ale musíte být ostražití.

Pokud dětský lékař systematicky vyhodnocuje zdraví dítěte, pravděpodobně si všimne vývojových postižení, pokud existují. Každá z nemocí má kromě období růstu fonanelu také řadu dalších příznaků.

Datum uzavření je ovlivněno těmito faktory:

 1. Předčasnost. Vývoj takových dětí se liší od těch, které se narodily včas, ve směru zpoždění. To platí také pro pozdější uzavření měkké korunky na lebce dítěte. Ale až do 3 let předčasné děti dohoní své vrstevníky a rozdíl ve vývoji mezi nimi zmizí.
 2. Volba způsobu krmení. Pokud je dítě kojeno, pak je pravděpodobnější, že má dříve zpřísnění fontanelu než umělý vrstevník. Je to proto, že stravitelnost lidského mléka je lepší než jakákoli přizpůsobená směs..
 3. Tempo růstu. Když dítě jí dobře a aktivně přibírá na váze, fontanel se uzdraví dříve. Pokud však strouhanka obsahuje hodně bílkovin a sacharidů ve stravě, povede to k pozdějšímu vymizení měkké oblasti na koruně..
 4. Množství slunečního vitamínu (D3) v těle dítěte. Pokud má jeho dítě dostatečné množství, dojde k intenzivnímu přerůstání neosifikovaného místa, protože zlepšuje vstřebávání vápníku. V případě nedostatku této látky to bude zdlouhavý proces.
 5. Dědičné nemoci.

Abyste si byli jisti snížením možných rizik, musíte věnovat pozornost svému dítěti a včas se podrobit plánovaným vyšetřením obecného zdravotního stavu ve zdravotnickém zařízení. Lékaři říkají, že pokud drobky mají jiné vývojové parametry, jsou normální, pak není důvod k obavám.

Musím si dělat starosti, pokud fontanel neroste včas nebo je příliš velký

Fontanel u novorozenců později přeroste s těmito chorobami:

 1. Křivice. Toto onemocnění je detekováno častěji než jiné patologie s dlouhou otevřenou měkkou korunou. Jedná se o porušení metabolismu minerálů a tvorby kostí. Stává se to hlavně u předčasně narozených dětí, které jsou drženy uvnitř a zřídka na slunci. Takové děti mají nedostatek vitamínu D3 a v důsledku toho vápníku. Příznaky tohoto onemocnění se projevují změnou tkání kolem fontanelu - ohebné kosti jsou k němu připojeny podél okrajů. Má také mnoho projevů souvisejících s pohybovým aparátem, vnitřními orgány a nervovým systémem. Diagnóza se provádí pomocí laboratorních testů a rentgenového záření. Terapie krivice spočívá v užívání vitamínu D3 a masáží, UV, léčebných lázní a speciálních cvičení.
 2. Hypotyreóza Díky této patologii štítná žláza v těle dítěte nevytváří potřebné hormony v dostatečném množství. To platí také pro důvody, které zpomalují přerůstání nesesifikované oblasti. Hormony štítné žlázy štítné žlázy mají velký význam pro růst a tvorbu lidské kostry. Kromě příznaků spojených s pozdějším růstem koruny jsou pozorovány také: zácpa, letargický stav dítěte, tupá chuť k jídlu, otok. Při vyšetřování pacienta lékař stanoví směr analýzy, která stanoví koncentraci hormonů ve štítné žláze, jakož i hypotalamu v krvi. Pomozte takovým pacientům s náhradní terapií.
 3. Downův syndrom. Toto onemocnění je charakterizováno velkou oblastí fontanelu a dalšími specifickými příznaky. Podstatou této patologie je zpoždění ve vývoji dítěte. Existuje dostatek vnějších příznaků, které určují, že se jedná o přesně tuto patologii: záhyb na dlaních, Mongoloidní část očí, zploštělá tvář a zkrácená délka krku a končetin. Objasněte diagnózu pomocí genetického výzkumu. Patologii u dítěte lze zjistit i v prenatálním období. Udělejte to ultrazvukem, kordocentezí, amniocentézou. Děti s Downovým syndromem jsou zvláštní kategorií lidí, kteří vyžadují zvýšenou péči rodičů a lékařů.
 4. Hydrocephalus (druhé jméno je "dropy of the head"). S tímto onemocněním je v mozku zvýšené množství mozkomíšního moku. Patologie se vyskytuje v důsledku řady neurologických onemocnění. Tento stav se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, tlakem na oční bulvy, mentálními poruchami a zrakovým postižením. K tomu dochází zvýšeným intrakraniálním tlakem. Diagnóza onemocnění pomocí neurosonografie, mozkové MRI, radiografie. Toto onemocnění postihuje všechny hmotnostní kategorie. Je vrozená nebo získaná. V jiném případě dochází k hydrocefalu spolu s atrofickými procesy, příčinou onemocnění jsou různé záněty, poranění hlavy, krvácení. Chcete-li se zbavit hydrocefalu, lékaři to dělají: uzdravte hlavní patologie a snižte účinek tohoto onemocnění předepisováním diuretik pro pacienta. V případě hydrocefalu vrozeného původu je někdy nutné provést chirurgický zákrok, pomocí kterého se opraví anomálie mozkomíšního systému a odstraní se útvary, které interferují s mozkomíšním mokem, a mozkomíšní tekutina se opět vypouští..
 5. Chondrodysplasie Toto onemocnění je vrozené povahy, ve kterém je narušen růst a správný vývoj kostry dítěte. Kvůli chondrodysplasii se fontanel nejčastěji uzavírá pomaleji než u zdravých dětí. Mezi další příznaky patří zkrácené končetiny, široké čelo a hlava jako celek. Pokud během patologie dochází k osifikaci chrupavky, je to docela nebezpečné, proto musí rodiče na začátku tohoto jevu navštívit chirurga. Předčasné ošetření může vést k postižení a neustálé péči o cizince po zbytek jejich života.

Systematické vyšetření dítěte během vyšetření odborníky a popis rodičů pohody jejich dětí umožní zabránit vzniku nebezpečných patologií v raném dětství.

Při absenci výše uvedených chorob závisí rychlost uzavření fontanelu na výživě ženy během těhotenství a poté, co se stala matkou. To se týká naplnění těla takovými prospěšnými látkami, jako je vápník, fosfor, železo, všechny potřebné vitamíny.

Předčasné uzavření fontanelu nebo jeho velikosti je menší, než je obvyklé

Fontanel v novorozence nutí mladé rodiče, aby se na to více zaměřili. Zřídka, ale někdy měkká, neosifikovaná část hlavy se uzavírá do věku 4 měsíců nebo má šířku a délku znatelně menší než standardní velikost. Fontanel ztvrdne, ale zároveň není ve stejné rovině se zbytkem kostní tkáně, ale nižší.

Tuto situaci musí analyzovat odborník.

Příčinou tohoto jevu může být velké množství vápníku ve stravě matek. Také časné přerůstání je někdy příznakem závažného onemocnění - kraniostenózy. Toto onemocnění je charakterizováno velmi časným zavřením fontanel a švů mezi kostmi lebky, což má v důsledku toho negativní vliv na růst a vývoj lebky..

Příčiny tohoto jevu jsou v současné době prokázány, ale je známo, že se nejedná o dědičnou patologii. Odborníci připouštějí, že existuje přítomnost genetických mutací a vliv nemocí, které ovlivňují nitroděložní vývoj dítěte - SARS, zarděnky, herpesová infekce.

Kraniostenosis se kromě přerůstání fontanelu a zakřivení lebečních kostí vyznačuje následujícími příznaky:

 • ovlivňuje strukturu obličeje, zejména oběžné dráhy;
 • přítomnost výstupků podél švů;
 • nepohodlí v hlavě;
 • zvracení
 • částečná ztráta paměti;
 • nespavost;
 • vývojová inhibice.

Existují takové formy nemoci:

 1. Scafocephaly. Podstatou patologie je fúze sagitálního švu.
 2. Mikrocefaly. Všechny švy rostou a hlava dítěte je zdeformovaná..
 3. Brachyphacelia. Čelní část s časem.
 4. Trigonofacelia. Čelo se táhne dopředu díky fúzi metopického švu.

Léčba všech typů kraniostenózy, s výjimkou kompenzované, se provádí chirurgickým zákrokem.

Účelem operace je odstranit zvýšený tlak v lebce. Taková léčba zmírní závažné příznaky a důsledky, jako je ztráta zraku a mentální retardace. Operace je nutná ke zvětšení velikosti lebky, aby se mozek mohl volně vyvíjet.

Při stanovení diagnózy je nemožné mít na paměti pouze velikost a načasování růstu měkké koruny. Nejčastěji mohou být tyto parametry geneticky naprogramovány..

Jiný lékař by se měl zeptat, zda existují problémy se zaspáním, pokud plivá. Rovněž vyhodnotí vývoj dítěte a v případě potřeby předepíše nezbytné studie, aby se ujistil, že neexistují žádné závažné patologie. Pokud jsou všechny výše uvedené parametry normální, jedná se o rys vývoje dítěte.

Fontanel v novorozených pulzuje

Stav membránové oblasti fontanelu je normální - jedná se o opakování konfigurace kraniální struktury (pokud dítě leží) nebo trochu ve zapuštěné poloze (ve vertikální poloze). Při nízkém tlaku můžete ve fontanelu cítit arteriální puls. Kmitání je jasně vidět na místě, které ještě nebylo osifikováno.

Fontanel u novorozenců pulzuje velmi jasně a rytmicky na palpaci. Povaha fluktuací se během prvních měsíců života dítěte mění. Zpočátku jsou rány dobře vyjádřeny, ale postupně, jak rostou, stávají se slabšími a když je místo osifikováno, nejsou vůbec slyšet.

Parietální oblast může u rodičů vyvolat strach v důsledku pulzace. Zpočátku je velmi aktivní a její rychlost je vyšší než rychlost dospělosti. U novorozeného dítěte je tento parametr 140 - 170 tepů za minutu, a pokud je již měsíc starý - od 130 do 160.

Patologie se mohou objevit jako:

 • přerušované, nerovnoměrné tahy;
 • nadměrný pocit zvlnění;
 • slabý výraz.

V každém případě to může varovat rodiče a je to důvod k vyšetření pediatrem, který dá doporučení kardiologovi.

Vypouklý fontanel

Někdy jsou obavy příbuzných způsobeny vyčnívajícím stavem měkké koruny.

Pokud kromě toho existují průvodní příznaky nemoci dítěte, musíte okamžitě zavolat sanitku:

 • teplo;
 • před vyklenutím hlavy byla zranění hlavy;
 • nevolnost a zvracení;
 • podrážděnost nebo stav spánku;
 • strabismus;
 • epilepsie nebo přítomnost záchvatů;
 • mdloby.

Tyto příznaky mohou způsobit taková onemocnění:

 1. Meningitida. Toto onemocnění se objevuje v důsledku požití infekce virového, bakteriálního nebo houbového původu. Pro stanovení diagnózy lékaři doporučují obecné a biochemické krevní testy, počítačové a magnetické rezonance, polymerázovou řetězovou reakci, výzkum míchy. Léčba se provádí v komplexu, který zahrnuje odpočinek na lůžku a léčbu léky. V závislosti na původu onemocnění se používají antibiotika nebo antivirová nebo antimykotika. Je povinné detoxikovat tělo.
 2. Encefalitida. Podstatou onemocnění je přítomnost zánětlivého procesu v mozku. Stejně jako předchozí onemocnění může být encefalitida virového a bakteriálního původu. Diagnostikujte patologii po absolvování testů, jako jsou MRI a CT, krevní testy, lumbální vpich. Léčte nemoc symptomaticky a poté v souladu s povahou encefalitidy.
 3. Vnitřní tlak. S tím se objeví rozmazané vidění nebo nepohodlí v hlavě. Edém mozku vede k tak smutnému následku. U novorozenců je to často způsobeno zraněním. Kojenci jsou vyšetřeni na intrakraniální tlak pomocí echoencefaloskopie a ultrazvuku. Poté, pokud existuje potvrzení diagnózy, je stanovena příčina onemocnění. Léčba může být prováděna jak operační, tak i medikací. Pacient musí bezpodmínečně dodržovat dietu. Výhody s intrakraniálním tlakem a ruční terapií.
 4. Nádory. Existuje mnoho typů nádorů. Některé z nich jsou benigní, jiné jsou rakovinné buňky. Nádory se mohou vyvíjet na mozkové tkáni a kolem ní. A v prvním a v jiném případě mají vliv na toto tělo. Nádory jsou detekovány výše uvedenými příznaky a pomocí neurologických vyšetření, MRI a biopsií. Nejčastěji je chirurgická léčba prováděna jako léčba. Léčba závisí na umístění patologie, jejím typu a velikosti. Důležitý je také zdravotní stav pacienta. Následující možnosti léčby mohou zahrnovat ozařování a chemoterapii.

Pokud měkká koruna vyčnívá, když dítě křičí nebo kmene, je to normální.

Potopený fontanel

Fontanel může být nejen konvexní, ale naopak - propadlý. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku nedostatku tekutin v těle dítěte. Tento jev je někdy pozorován v důsledku opakovaného zvracení, průjmu, horečky. Při dehydrataci by mělo být dítěti nabídnuto dostatečné množství nápoje a poté jít k lékaři k vyšetření.

Jak se starat o fontanel

Po narození dítěte si mnoho rodičů myslí, že jejich měkká skvrna v parietální části lebky je velmi zranitelná, protože mozek je velmi blízko. Ale dospělí zapomínají na extrémní sílu této části hlavy.

Celá mozek v koruně se skládá z membránové pojivové tkáně a malé vrstvy tuku, stejně jako kůže. Není tedy třeba se bát o péči o pokožku hlavy, včetně fontanelu, jako o ostatní části těla..

Postarejte se o parietální fontanel takto:

 1. Při koupání dítěte si klidně umývají vlasy.
 2. Osušte tělo dítěte beze strachu.
 3. Učešte vlasy, včetně místa fontanelu.
 4. Zbavte se parietálních crustů hřebenem, udělejte to po koupeli a změkčování.

Je třeba mít na paměti, že zdravotní stav dítěte by měl posuzovat pouze odborník s dostatečnými zkušenostmi a množstvím znalostí. Zeptá se rodičů na otázky týkající se chování dítěte a chybějící údaje obdrží po vyšetření.

Takto je stanovena diagnóza jako celek a švy a fontanely samotné u novorozenců nejsou nikdy posuzovány samostatně. Ale pokud mají rodiče obavy z něčeho, měli by jít za pediatrem a sledovat své dítě..

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video o fontanelu u novorozenců

Fontanelles u novorozenců: jak a kdy uzavřít:

V jakém věku by měl být fontanel u dítěte úplně blízko

Malé dítě právě přivezené z nemocnice, a zejména pokud se jedná o prvorozené, dává rodičům nejen radost, ale také vyvolává velké obavy. Pulzující měkké místo na hlavě, fontanel, velmi děsí mladé matky a otce. Rodiče mají spoustu otázek: co to je, je možné dotknout se měkkého místa, jak starý je fontanel u dítěte a mnoho dalších. V našem článku podrobně vysvětlíme toto téma..

Z tohoto článku se dozvíte

Co jsou fontanely a jak vypadají

Všechny matky slyšely a vědí něco o fontanelách u novorozenců. Častěji se však mluví o jednom takovém místě na hlavě dítěte - Temechka. Ve skutečnosti jsou fontanely nově narozených dětí 6. Většina, 4 nebo 5, obvykle blízko v lůně, v posledních týdnech před narozením, a další roste naposledy o jeden a půl až dva roky..

Fontanely jsou malé sekce mezi částmi lebky. Skládá se z elastické a tukové tkáně, kůže. Struktura, tloušťka vrstvy je přibližně stejná pro všechny děti. Jinými slovy, dokud nejsou kosti pevně spojeny, jako u dospělého, bude membrána působit jako pohyblivý šev. V procesu vývoje plodu a po narození kosti tkáňové tkáně.

Pojďme mluvit o každém fontanelu v tomto pořadí:

Boční

Jsou tam 4. Jsou uspořádány v párech u každého chrámu. Jedná se o mastoidní a klínovitá okna. U zdravého dítěte se jim podaří před narozením zakrýt kostní tkáň, u nedonošeného dítěte se během prvního měsíce života uzavírají.

Zadní

Také se nazývá malý. Umístění - na zadní straně hlavy. Uzavírá se do druhého měsíce života nebo v děloze - všechna období jsou považována za normu. Má trojúhelníkový tvar.

Přední

Jiné jméno je velké. Je umístěn na křižovatce týlních a čelních kostí lebky, na vrcholu hlavy. Jeho velikost je poměrně značná, v průměru 2x3 cm, můžete cítit měkké pulzující místo na hlavě bez zvláštních dovedností.

Přední fontanel je považován za nejdůležitější pro určení správného vývoje novorozence. Uzavírá se později než všichni ostatní. Jeho vzhled, pulsace a datum uzávěrky informují pediatra o správném vývoji dítěte. Bude o něm diskutováno v našem článku.

To je zajímavé! V Americe a Evropě se fontanely nazývají fontány. Termín je dán kvůli podobnosti lebečních oken, když začnou pulzovat, s vroucí vodou. V latině se tato měkká část lebky nazývá fonticulus.

Schéma na obrázcích a fotografiích pomůže rodičům zjistit, kde se fontanely nacházejí na hlavě novorozence.

Na co jsou potřeba

Příroda jasně definovala funkční úkoly fontanel. Jejich účel je následující:

 1. Pomozte hlavě projít porodním kanálem. Kosti lebky dítěte nejsou statické. Během porodu se mohou zmenšovat, rozšiřovat a přizpůsobovat velikosti cest. V důsledku deformace hlavy se děti rodí s podlouhlým oválným oválným tvarem lebky. Tato vnější vada se vyřeší během několika týdnů..
 2. Podílejte se na termoregulaci mozku malého člověka. Okno pro ventilaci mozku se zvyšující se tělesnou teplotou chrání dítě před otoky, záchvaty.

Lékaři se naučili používat fyziologické vlastnosti novorozenců pro dobré účely. Kraniální okna pomáhají dětem v následujících situacích:

 • Ultrazvukové vyšetření mozku dítěte ve věku 1–40 dní se provádí korunou. Na základě získaných údajů vytvářejí přesný popis mozkových procesů. Studie je nezbytná pro včasnou detekci mozkových patologií. Ultrazvuk nemůže projít kraniální kostí a filmová membrána jej snadno prochází dovnitř hlavy. Měsíční dítě může při vyšetření plakat, ale během vyšetření nepociťuje bolest nebo nepohodlí.
 • Při posouzení vzhledu, uzavření, velikosti fontanel může lékař vyvodit správné závěry o zdraví dítěte. Pediatr nebo neurolog může vydat poplach, pokud fontanel bobtná, natahuje se dříve nebo později, vyčnívá, klesá.

Co určuje velikost fontanelu při narození

Normální velikost předního skla se považuje za rozmezí od 6 do 35 mm, ideální - 20 mm. Tvar by měl mít tvar klínu, kosočtverce.

Odchylky ve velikosti do větší či menší míry znamenají pro patologie pediatrů ve vývoji dítěte, narušení stravy těhotnou ženou, nedostatek vlhkosti a stopové prvky u dítěte.

Následující faktory ovlivní velikost fontanelu u novorozence:

 • Mámino jídlo. Nedostatek vápníku v nabídce těhotné ženy činí kosti plodu křehké, koruna bude tenčí a větší.
 • Soulad s příjmem multivitaminu. Během těhotenství nemůžete unést užitečnými drogami. Přebytečný vápník může způsobit brzké osifikace membrány mezi oblouky. Pro hlavu s fixovanými stehy je obtížné projít porodním kanálem, riziko zranění takového dítěte se několikrát zvyšuje.
 • Datum narození. U předčasně narozených dětí jsou lebeční okna tenčí, větší a jsou zpožděna později.
 • Způsob narození. Děti narozené v císařském řezu jsou považovány za zvláštní, i když se téměř neliší od dětí narozených přirozeně. V Caesarean, fontanel může být větší a táhnout ven později. To není děsivé podléhá jiným vývojovým standardům..

Kdy se fontanel zaroste a na čem závisí

Po narození má dítě otevřené jedno nebo dvě přirozená lebeční okna. Je zadní a přední. Na zadní straně hlavy se mezera zahojí za jeden až dva měsíce po narození. Ale v jakém čase roste fontanel u kojenců vpřed, není možné to určitě vědět.

Podle statistik roste u 1% kojenců společně ve věku tří měsíců, ve 40-50% ve věku 1 roku, u ostatních zdravých dětí je to 1,5 nebo 2 roky.

Období přerůstání velkého okna u dětí závisí na:

  Genetická predispozice. 50–80% doby uzdravení pro syna nebo dceru bude opakovat historii vývoje rodičů a prarodičů.

Zde je to, co říká Dr. Komarovsky o předčasném a pozdním uzavření fontanelu u dítěte:

Velikosti fontanelu podle měsíců: norma v centimetrech

Týlní fontanel se uzavře uvnitř lůna nebo v prvním měsíci života dítěte. Přední část zůstává otevřená asi další rok a půl, ale postupně se zmenšuje.

Průměrné změny v okně, jak dítě roste, jsou uvedeny v tabulce. Spolehněte se na ně, aby kontroloval vývoj dítěte, ale zvažte individualitu každého organismu.

Odchylky několika milimetrů nejsou považovány za patologické.

Věk dítěte, měsíc.Velikost fontanelu, mm
0-126-28
1-222-25
2-323-24
3-420-21
4-716-18
7-814-16
8-914-15
9-1012-14
10-119-12
11-125-8

Velikost není jediným ukazatelem pro hodnocení zdraví novorozence. Lékaři spoléhají na vzhled fontanelu, hustotu a pružnost tkání, další fyziologické faktory a faktory chování.

Jak správně provádět měření

Než se mezera v lebce přeroste, je důležité, aby lékaři sledovali velikost dětského okna. Pro měření této veličiny existují dva algoritmy:

  Pomocí textilní pásky (krejčovství) zjistěte délku osy fontanelu a vydělte ji 2.

Musíte změřit lobar a příčnou osu, protože koruna má vzhled kosočtverce. Například jedna osa okna bude 14 mm, druhá - 12 mm. 14 + 12 = 26 mm; 26: 2 = 13 mm.

 • Změřte vzdálenost mezi horní a spodní stranou. Může se lišit o 0,5–1 mm. Hodnoty se do karty zadávají následovně: 4x4 mm.
 • Na poznámku! Požádejte místního pediatra nebo zdravotní sestru, který přišel na sponzorský účet, aby ukázali, jak správně změřit fontanel. Použití stejné techniky rodiči a lékařem pomůže vyhnout se nespokojenosti, spory o výsledky.

  Jak zjistit úplné uzavření

  Abychom pochopili, že filmová okna mezi oblouky lebky začala ztvrdnout a úplně zpřísnit, můžete se dotknout nebo pomocí výzkumu hardwaru (ultrazvuk, NSG). Pediatrové a rodiče často používají metodu hmatu. Pokud na koruně dítěte necítíte pulsaci, vytvořila se pevná tkáň (kost), pak je okno zarostlé.

  Předčasné uzavření

  Okno se zavřelo až o rok nebo dříve. Důvod příliš malého průměru fontanel u novorozence a předčasného uzavření může být:

  • Vrozená mikrocefálie. Velikost zmenšeného průměru hlavy, mozku. Zbytek těla v tomto případě splňuje normy.
  • Metabolické poruchy.
  • Patologie CNS.
  • Kraniosynostóza. Ohrožuje dítě mentálním postižením. Kraniální švy se uzavírají příliš rychle a brání růstu mozku.
  • nadbytek vápníku. Maminky musí snížit množství mléčných výrobků ve své stravě pro HB, u dítěte se zavedením doplňkových potravin.

  Pozdní uzavření

  Maximální doba léčení pro fontanel je 1,5–2 roky. Zvukový signál před tímto věkem nedává smysl. Někdy zůstane okno dlouho nezměněno a po 12 měsících rychle roste. Udržujte proces pod kontrolou, zeptejte se svého lékaře, proč fontanel nepřevyšuje, pokud máte podezření na patologii, požádejte o další vyšetření.

  Příliš velká velikost koruny podle norem do roku může znamenat následující nemoci:

  • Křivice. Vyvíjí se kvůli nedostatku vitaminu D. Předčasně narozené děti jsou ohroženy. Při včasné léčbě je problém nedostatku vitaminu D, vápníku řešen bez následků pro dítě.
  • Hypotyreóza Vrozená forma je diagnostikována v porodnici pomocí krevního testu na hormony. Pokud štítná žláza nefunguje správně, bude dítě zaostávat v duševním, fyzickém vývoji.
  • Downův syndrom. Genomická patologie vyplývající z mutací.
  • Syndrom vývoje kostní tkáně - chondrodysplasie. Pacienti zaostávají ve fyzickém růstu, diagnostikují se trpasličí.

  Vypouklý fontanel

  Vypouknutí předního okna mezi kostmi lebky může u novorozence znamenat závažné patologické stavy. Jedná se o encefalitidu, zvýšený intrakraniální tlak, krvácení, meningitidu.

  Pro stanovení diagnózy nestačí pouze vzhled koruny. Vrozené a získané patologie by měly být doprovázeny dalšími příznaky:

  • zvýšená nervozita dítěte;
  • křik, pláč;
  • poruchy spánku;
  • křeče
  • teplo;
  • letargie;
  • nevolnost, zvracení;
  • strabismus.

  Důležité! Zvláštní pozornost by měla být věnována vydutému fontanelu, pokud se náraz a vyboulení objevily po nárazu, pádu. Vnější vady mohou být způsobeny otřesem z modřiny..

  Potopený fontanel

  Prohloubení pojivové tkáně mezi kostmi lebky nedává důvod k podezření na patologii u dítěte. Potopený fontanel je známkou dehydratace. Mnoho dětí pije špatně vodu ihned po narození a je napájeno mateřským mlékem. Ale přírodní výživa může být tuk. V takovém případě by dítě mělo dostat další tekutinu.

  Temechko padá kvůli nedostatku vlhkosti během nemoci, hypertermii, průjmu. Tělo naznačuje, že je třeba kompenzovat ztrátu vody suchou pokožkou, praskliny v rtech, celkovou nevolnost, zácpu. Po korekci pitného režimu se zjišťuje blaho dítěte, vzhled fontanelu.

  Běžné mýty

  Rodiče by měli s pediatrem lépe prodiskutovat jakékoli obavy týkající se zdraví jejich dítěte. Téma zúžení fontanel, jejich oblasti narození a později je plné fiktivních faktů, naivních mylných představ. Zde jsou některé běžné mýty, které mladé matky nemusí poslouchat od přátelských přátel a sousedů.

  V tomto krátkém videu Dr. Komarovsky ničí hlavní mýty o fontanelu:

  Velký fontanel u novorozence je jistým znakem křivice

  Nesprávný závěr. U křivek u dítěte se mění tvar hlavy, zvětšují se přední a parietální laloky lebky, okraje membrány v horní části hlavy jsou pomalé, flexibilní a mezera mezi osami okna se nemusí vůbec zužovat.

  Fontanel je malý, takže vitamín D nelze získat ani při diagnostice křivice

  Když se zjistí křivice, musíte pít léky, abyste získali kostní tkáň. Na velikosti okna při detekci patologie nezáleží. Šev na lebce z této lékové terapie nezbytné pro dítě se nezavře rychleji.

  Když se fontanel zavře, mozek přestane růst

  Hlava a vnitřní část lebky se po uzavření fontanel nadále vyvíjejí a zvětšují. Ale méně rychle. Tuto skutečnost lze ověřit změřením obvodu hlavy dítěte před dospíváním. Švy budou plně utaženy na 20 let.

  Duševní schopnosti dětí trpí rychlým zpřísněním fontanelu

  To není pravda. Mozek stále roste a vyvíjí se díky mobilitě lebečních stehů. Vlastnosti schopností a mysli z předčasného přerůstání oken v raném věku se nemění.

  Mozek může být poškozen, pokud se dotknete fontanelu

  Ne, tlačení na mezeru mezi oblouky lebky silně, samozřejmě, nestojí za to. Ale můžete políbit, dotknout se, dotknout se. Mozek je pevně chráněn nelepivou tkání.

  O fontanel je třeba pečlivě pečovat, nasadit si silné klobouky, aby ho dítě nenarazilo na roh, na stranu postele

  Fontanel nevyžaduje speciální péči. Chraňte lebku dítěte před šokem v každém věku. Nebezpečí je také zasažení hlavy s zarostlou korunou. V teplém období si nemůžete nasadit hustý klobouk, což narušuje přenos tepla v těle dítěte.

  Správně změřit velikost fontanelu je možné pouze pomocí hardwarových studií

  Ultrazvuk, neurosonografie určují průměr, obvod a velikost kraniálních oken přesněji než lékař pomocí pásky. Interval mezi indikátory je však malý, zlomek milimetru. Holistický obrázek o zdraví dítěte lze vytvořit na základě obou rozměrů.

  Pokud fontanel začne zarůstat příliš pozdě, za půl roku průměr klesá velmi pomalu, dítě má hydrocefalus

  Vezměme si jako příklad věkové normy pro uzavření mezer mezi lebečními klenbami. Jedná se o průměry. A pro stanovení diagnózy - mikrocefalie, hydrocefalus, křivice - potřebujeme závažnější důvody, než je doba zarůstání a velikost měkké malé korunky..

  Se zvýšeným intrakraniálním tlakem má novorozenec bolesti hlavy, křičí. S hydrocefalem (přebytečnou vodou v mozku) roste hlava dítěte rychle, okraje oblouků lebky se liší.

  Fontanel musí být zarostlý o 24 měsíců. Pokud se tak nestane, potom je dítě nemocné

  U 5% dětí jsou kraniální klenby po dvou letech utaženy kostní tkání. Kolik let tento proces skončí, závisí na vlastnostech těla. To je normální, pokud neexistují jiné ukazatele vývojových postižení..

  Pramen na malé řece je stlačen kvůli pádu

  Ne, tato funkce není způsobena tím, že by dítě mohlo tvrdě zasáhnout. Ke zvýšení prohloubení uvnitř lebky dochází kvůli nedostatku vlhkosti, pocení, přehřátí dítěte. Udělejte test, dejte svému dítěti hodně pití. Nabídněte vodu častěji na dva až tři dny. Temechko obnoví správnou polohu.

  Pokud se dítě narodilo s malým fontanelem, mezera by se měla vytáhnout rychleji a naopak

  Do jaké doby se měkká oblast na hlavě začne hojit, závisí na individuálních charakteristikách vývoje dítěte. Velikost filmu v tomto případě nezáleží.

  Aby koruna rostla rychleji při normální rychlosti vývoje, musíte začít brát vitamín D a vápník sami

  Domácí terapie poškodí pouze dítě. Doporučujeme, aby matky nezasahovaly do přirozených procesů vývoje dítěte, prováděly samodiagnostiku. Máte-li problémy s úzkostí a dychtivostí, poraďte se s pediatrem. Ví přesně, co má dělat a kdy zahájit léčbu..

  Pokud fontanel zčervená, dítě zasáhlo nebo došlo k krvácení do mozku

  Zčervenání je možné díky alergické reakci na čisticí prostředky a příliš silným rozčesáváním hlavy štětcem. Příznak nesouvisí s mozkem, pokožka hlavy reaguje na vnější podněty.

  Chcete-li rozptýlit všechny pochybnosti a mýty, podívejte se na video s přednáškou zkušeného a slavného lékaře Komarovského.

  Často kladené otázky

  Nedostatek informací o fyziologii novorozenců, neústupnost pediatru nebo strach z mladých rodičů, že se zdají úplně nezkušení, vyvolává mnoho otázek o fontanelách kojenců. Odpovíme nejoblíbenějším z nich..

  Jak se starat o fontanel

  Měkká koruna nevyžaduje zvláštní péči. Jediným pravidlem, které by si matky měly pamatovat, je vyčesávat mléčné krusty, ruly a pokožku hlavy.

  Šupinaté útvary hnědé, šedé a žluté jsou na povrchu přítomny až 6–12 měsíců. Pak zmizí beze stopy. Maminky obvykle nemohou čekat, až své dítě uspořádají. To lze a mělo by se udělat, ale bez velké horlivosti. Rula se vyčesává jemným hřebenem nebo štětcem..

  Pokud kůra zakryla fontanelovou část hlavy, ošetřete pokožku olejem a vločky vločkujte jednou týdně po koupeli speciálními kartáčky s měkkými štětinami. V tomto případě není možné okno poškodit.

  Je nebezpečné dotknout se fontanelu

  Ne, nehrozí žádné nebezpečí, že se opatrně dotknete měkké hlavy na hlavě dítěte. Pediatři opatrně cítí okna svými prsty, dokonce je lehce přitisknou. Dítě nic necítí, nemělo by plakat. Maminky lze prát, žehlit, dotýkat se a při změně košile je místo, které nebylo úplně zarostlé, bez obav zcela bezpečné. Omezit se v kontaktu je špatné.

  Je možné oříznout dítě otevřeným fontanelem

  Chlapci rodičů se o to častěji starají. Musí se stříhat nebo oholit dříve a častěji než dívky. Máma nemůže být nervózní a provést proceduru střihu klidně. Nelze poranit nezralou temechku pečlivým zastřihováním vlasů. Membrána je velmi hustá.

  Dutá místa na hlavě novorozence jsou anatomickým rysem souvisejícím s věkem. Jejich velikost a plocha nemusí odpovídat obecně uznávaným normám. Není nutné okamžitě vydávat poplach. Oznamte svému lékaři své znepokojení, dá mu správnou radu, uklidněte se. Nebojte se držet dítě v náručí, líbat a dotýkat se hlavy - mozek pod fontanely je zcela bezpečný.

  DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/kogda_zarastaet_rodnichok_u_rebenka.html

  Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

  Články O Neplodnosti