Hlavní Zdraví

Testy a vyšetření před těhotenstvím

Plánování těhotenství je odpovědný a vážný krok. Ochota páru stát se rodiči spočívá nejen v morální stránce problému, ale také ve fyziologickém plánu. Důležitou a nezbytnou fází před tak důležitou událostí je komplexní vyšetření nastávající matky před početím. V tomto článku jsou brány v úvahu, jaké zkoušky je třeba složit a co udělají..

V jakém věku je lepší naplánovat těhotenství?

Díky četným studiím odborníků bylo možné vypočítat nejoptimálnější věk pro početí a úspěšné nasazení plodu. Ženy ve věku 21 až 26 let s největší pravděpodobností snášejí těhotenství a porodí nejzdravější děti. Právě v této věkové kategorii je ženské tělo nejpevnější z hlediska těhotenství a bezpečného porodu.

Statistiky ukazují, že v moderním světě se dívky rodí v pozdějším a vědomém věku. Tato skutečnost je pozitivní z hlediska, že ženy již po 26 letech mají poměrně silnou materiální základnu a jsou připraveny poskytnout dítěti nejen teplo a pohodlí, ale také dostatek peněz na uspokojení všech potřeb..

Pozdní první narození, zejména po 30 letech, již nejsou tak bezpečná jako v mladším věku. Důvodem je skutečnost, že vejce procházejí genetickými změnami a celkový zdravotní stav ženy podléhá změnám ne k lepšímu v důsledku různých faktorů prostředí.

Pozornost! Po 35 letech se odhalí větší počet komplikací během porodu a narození dětí s vrozenými anomáliemi.

Komplexní vyšetření před těhotenstvím:

- před těhotenskou zkouškou praktickým lékařem

Žena plánující těhotenství by měla nejprve kontaktovat lékaře. Doktor musí navštívit všechny nastávající matky, bez výjimky, bez ohledu na pohodu a celkový zdravotní stav. I když dívka nemá stížnosti, bude si moci prostřednictvím terapeuta vyzvednout ambulantní kartu, která obsahuje všechny informace potřebné pro další akce.

Osobní karta obsahuje dětské infekce, připojené očkování a existující nemoci. Všechny tyto informace jsou pro lékaře velmi důležité a jsou nezbytné pro to, aby žena mohla před porodem a během těhotenství sledovat a poradit s ní.

Je to terapeut, který studuje historii pacienta a píše doporučení k vyšetření různým odborníkům a také ho nasměruje na primární krevní a krevní testy. V případě existujících chronických patologií u lékaře může lékař předepsat průběh další preventivní terapie. Toto opatření je důležité pro minimalizaci pravděpodobnosti zhoršení chronických onemocnění během těhotenství..

- studie faktoru rhesus

Krevní test na Rh faktor je nezbytný k vyloučení pravděpodobnosti konfliktu s rodičovským Rh faktorem. Pokud je tento konflikt detekován, zvyšuje se pravděpodobnost porodu nižšího dítěte.

Se stejnými ukazateli u obou manželů: oba mají negativní nebo naopak pozitivní faktory Rhesus, problém je odstraněn a plánování těhotenství je bezpečné. Konflikt může nastat, pokud otec zdědí po otci pozitivní Rhesus a negativní matce. V takových případech mohou být děti narozeny s patologickými abnormalitami, jako je poškození mozku, žloutenka, zvětšená játra nebo srdce, ledvinové orgány, a také se mohou narodit s anémií.

Odkaz! Aby se předešlo těmto nepříznivým výsledkům, má žena zavést sérum anti-Rhesus, které pomáhá tělu matky vnímat cizí červené krvinky plodu jako příbuzné.

- screening na STD a TORCH infekce

Pro plod jsou docela nebezpečné infekce, které mohou být poškozeny, pokud je během přenosu spermatu nakažena těhotná matka nebo nemoc otce. Tyto infekce zahrnují:

K detekci těchto infekcí se provádí speciální test TORCH. To vám umožní zjistit tendenci matky k těmto patologiím a zkontrolovat sílu imunitního systému. Studie odhaluje specifické imunoglobulinové protilátky skupiny M a G v krevním řečišti, nebo se dospělo k závěru, že v krvi nejsou žádné protilátky.

Pro výsledek diagnózy jsou tři možnosti:

 1. Přítomnost imunoglobulinu IgG v krvi. Tento výsledek svědčí o předchozí infekci dívky a rozvoji dobré imunity vůči tomuto pozadí..
 2. Přítomnost protilátek IgM v krvi. Hovory o akutní progresi infekce nyní.
 3. Absence imunoglobulinu v obou skupinách. Podle tohoto výsledku studie je lékaři zřejmé, že žena předtím nebyla těmto infekcím vystavena a že vůči nim nemá imunitní obranu..

Důležité! Třetí výsledek analýzy testu TORCH je nejvíce nepříznivý. Pokud infekce ovlivňuje ženské tělo během těhotenství, může to mít nej neočekávanější důsledky pro dítě a proces těhotenství.

Co se týče analýzy pohlavně přenosných nemocí (pohlavně přenosných nemocí), je vhodné před otěhotněním jít s oběma manželi. Infekce, jako je mykoplazmóza, kapavka, papilomavirová infekce nebo chlamydie, mohou být asymptomatické a v budoucnu mohou vést k neplodnosti. Proto je důležité darovat krev pro detekci těchto chorob, a pokud je některá z nich detekována, podstoupí komplexní léčbu. Těhotenství je zpravidla možné teprve šest měsíců po léčbě.

- hormonální screening před plánováním těhotenství

Hormonální pozadí nastávající matky vyžaduje pečlivé studium před plánováním početí. Rovnováha hormonů v těle je nesmírně důležitá pro plnou plodnost a plné nasazení plodu. Lékaři kontrolují následující seznam hormonálních látek v těle ženy:

 • FSH. Hormon stimulující folikuly je rozhodující pro zajištění správného a zdravého růstu folikulů, které se podílejí na měsíční produkci zralých vajec. Krev tohoto hormonu musí být darována 3 nebo 4 dny cyklu.
 • LH. Luteinizační hormon je zodpovědný za produkci estrogenu a normální fungování vaječníků. V ovulačním období je hladina LH nejvyšší, její stanovení je nezbytné pro oplodnění a úspěšný vývoj embrya. Analýza FH je naplánována na 3 - 5 dní cyklu.
 • Hormony štítné žlázy. Některé hormony mají přímý účinek na výměnu materiálu a metabolické procesy a ovlivňují aktivitu všech organických struktur. Zaprvé to zahrnuje reprodukční funkci. Zjištěné problémy před početí pomáhají při výběru způsobu, jak stanovit hormonální hladinu zodpovědnou za kvalitu těhotenství.
 • Progesteron. Tento hormon je produkován žlutým tělem, které se tvoří okamžitě po ovulaci. Progesteron se vynoří ze slupky prasklého folikulu a reguluje průběh těhotenství. Jeho úroveň by měla být studována před počátkem a po něm. S nízkým progesteronem je žena předepsána průběh užívání drog Utrozhestan.
 • Testosteron. Vyrábí se z vaječníků a nadledvinek. S jeho nadbytkem je početí obtížné.

- gynekologické vyšetření

Gynekolog je povinným specialistou, u kterého by měla být žena během těhotenství sledována. Ale také role tohoto lékaře je skvělá a před početí. Vyhodnocuje stav dělohy a celého reprodukčního systému dívky, odebírá výtěr z vagíny, aby určil skryté infekce a nasměruje pacienta na ultrazvuk pánevních orgánů..

Ultrazvuk ukazuje stav vaječníků, endometria, vejcovodů a vnitřní výstelku děložního těla. Pokud je detekována tubulární obstrukce, je žena odeslána na hysterosalpingografii. Tento postup spočívá v zavedení kontrastního činidla do děložní dutiny, což umožňuje radiografické nebo ultrazvukové skenování.

- Potřebuji genetickou konzultaci?

Většina dětí po celém světě se rodí bez jakýchkoli genetických abnormalit, nicméně u 1 - 2% dětí jsou detekovány intrauterinní abnormality a patologické abnormality. Je vyloučit, aby se do tohoto procentního poměru dostali všichni budoucí rodiče, kteří by měli podstoupit konzultaci s genetikem. Specialista identifikuje existující dědičné patologie nebo genetické abnormality u muže a ženy.

Odkaz! Genetická konzultace by měla být využita i pro páry, které již měly těhotenství, které skončilo potratem, zmrazením plodu nebo smrtí v lůně. Lékař pomáhá posoudit míru rizika a poskytuje rady ohledně přípravy na početí a procesu těhotenství.

- další odborníci

V závislosti na existujících zdravotních problémech by žena měla navštívit i další odborníky. Například, pokud má problémy se zuby, musí být konzultována, a pokud je to nutné, konzultovat zubního lékaře. Optometrista pomůže vyhnout se problémům se zrakem během těhotenství, protože nastávající matky mají často problémy s očima kvůli nedostatku vitamínů. Užitečné může být zdravotní doporučení otolaryngologa a dalších lékařů, kteří se zaměřují na konkrétní zdravotní problém.

Důležitým pomocníkem ve věci plánování a koncepce je psychologická konzultace. Psycholog pomůže vyrovnat se s obtížemi, které se objevily při vnímání sebe a vašeho těla, což pomůže relaxovat a usnadnit těhotenství.

Jaké testy by měl člověk absolvovat, pokud pár plánuje těhotenství?

Muž musí také projít několika testy, aby zajistil plnou početí a zdraví budoucího dítěte:

 • krev a moč;
 • stanovení faktoru Rhesus;
 • Infekce TORCH;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • spermogram;
 • testosteron hormony;
 • EKG pro detekci patologií srdce a krevních cév.

Doporučuje se také, aby budoucí otec navštívil takové odborníky, jako je terapeut, endokrinolog, psycholog a genetik..

Před těhotenstvím je důležité tělo dobře připravit na nošení. To je nezbytné nejen pro udržení zdraví matky, ale také pro úspěšný vývoj plodu a narození plnohodnotného dítěte. Čím více žena prochází odborníky, tím klidnější a bezpečnější se bude cítit ve všech fázích mateřství.

12 důležitých analýz

Seznam testů pro plánování těhotenství.

"Chci miminko". Toto rozhodnutí mění náš život, naplňuje jej zvláštním smyslem a novým smyslem pro odpovědnost. Vyhněte se komplikacím a nepříjemným překvapením, pomůže včasná laboratorní diagnostika. Podívejme se podrobněji na to, jaké konkrétní testy je nutné předat během těhotenského proužku muži a ženě.

1. Krevní test ke stanovení krevní skupiny a faktoru Rh (oba rodiče)

Pro nadcházející těhotenství je důležitá pouze kombinace Rh-negativní ženy a Rh-pozitivního muže. V takové situaci je možný Rhesusův konflikt, který ohrožuje těhotenství.

2. Krevní test a nátěr na pohlavně přenosné nemoci (oba rodiče)

 • Infekce HIV;
 • syfilis;
 • hepatitida B a C;
 • chlamydie
 • mykoplazma;
 • ureaplasma;
 • lidský papilomavirus (HPV);
 • Trichomonas;

3. Krevní test na infekci TORCH (pouze u žen)

 • toxoplazmóza;
 • zarděnky;
 • opar;
 • cytomegalovirus.

Vyšetření stanoví hladiny imunoglobulinů (protilátek) IgM a IgG v krvi.

4. Krevní test na pohlavní hormony (pouze u žen)

Tato analýza je povinná, pokud má žena problémy s otěhotněním (hodnocení kvality ovulace), měla předčasný potrat, nepravidelný menstruační cyklus. Analýza je uvedena striktně v určitých dnech menstruačního cyklu: ve 2-3. Den cyklu:

 • folikuly stimulující hormon (FSH);
 • luteinizační hormon (LH) (vrchol hormonu uprostřed cyklu naznačuje nástup ovulace);
 • estradiol;
 • prolaktin (zvýšení hormonu způsobuje narušení ovulace);
 • testosteron (zvýšení hormonu způsobuje anovulační cykly);
 • DHEA.
Ve 20. - 22. den cyklu: progesteron (snížení hormonu varuje před potratem nebo změnou stavu placenty)

V případě potřeby: hormony kortizolu a štítné žlázy (nedostatek vede k anovulaci a předčasnému přerušení. Nadměrné vývojové abnormality v lóži a předčasný porod).

5. Zkouška krevní koagulace - hemostasiogram (pouze žena)

Poruchy hemostázy mohou být příčinou neplodnosti, spontánních potratů a dokonce i mrtvě narozených. Hemostasiogram je analýza, která určuje parametry krevní koagulace a viskozity (protrombin, fibrinogen, index trombotického potenciálu, hladina agregace destiček, APTT). U snížené srážlivosti krve může u ženy dojít ke krvácení se zvýšenou trombózou..

6. Ultrazvukové monitorování (folikulometrie)

Tato studie vám umožní určit, jak se vyvíjí dominantní folikul, jaký růst má endometrium, zjistit, jak dlouho nastane ovulace. Aby došlo k ovulaci, musí dominantní folikul dosáhnout 20 - 22 mm a tloušťka endometria 10 - 12 mm. Monitorování ultrazvukem se provádí několikrát za cyklus, načasování závisí na délce menstruačního cyklu. Pokud je ženský cyklus 28 dní, měla by se první studie provést v den 6-8.

7. Spermogram

Statistiky ukazují, že 50% případů neplodnosti jsou mužské problémy. Při plánování otcovství musíte navštívit androloga nebo urologa. Stanovení kvalitativních a kvantitativních charakteristik spermatu pomáhá identifikovat problém, který narušuje normální plánování těhotenství..

Normální počet spermií:

 • koncentrace spermií - množství v 1 ml spermií by mělo přesáhnout 20 milionů;
 • pohyblivost spermií. Kategorie A - spermie s rychlou pohyblivostí a spermie buněk kategorie B s pomalou pohyblivostí - musí představovat nejméně 25% každého druhu. Spermie kategorie A + B obvykle tvoří více než 50% z celkového počtu. Kategorie C - spermie s neaktivními pohyby - mobilita prakticky chybí. Kategorie D - nehybné spermie. Počet spermií kategorie C + D by neměl přesáhnout 50%;
 • morfologie spermií. Normálně by více než 30% mělo mít normální strukturu;
 • objem ejakulátu by měl být 2 ml nebo více;
 • stupeň agregace a aglutinace spermií. Aglomerace spermií je spojení spermií k sobě, což brání jejich progresivnímu pohybu. Nemělo by to být normální.
 • přítomnost bílých krvinek a červených krvinek. Bílé krvinky jsou vždy v dohledu 3 - 4. Červené krvinky by neměly být.
 • normozoospermie - parametry v rámci normálních limitů;
 • oligozoospermie - snížení počtu spermií;
 • asthenozoospermie - snížená pohyblivost spermií;
 • teratozoospermie - zvýšení změněné spermie;
 • azospermie - nepřítomnost spermií v ejakulátu;
 • aspermia - nedostatek ejakulátu;
 • necrosoospermia - přítomnost mrtvých spermií.

8. Hysterosalpingografie (hodnocení průchodnosti vejcovodů)

V této studii se do dutiny dělohy injikuje radiopakní látka. Poté se odebere řada rentgenových paprsků. V případě průchodnosti vejcovodů vstupuje do břišní dutiny radiopakní látka, jak je vidět na obrázcích. Provádí se v první fázi cyklu (před ovulací).

9. Test imunitní kompatibility

Imunitní konflikt je detekován na úrovni děložního čípku. Hlen, který se nachází v děložním hrdle, může zpozdit postup spermií a těhotenství nemusí nastat. Normálně je to spojeno se změnou charakteristik hlenu v různých obdobích menstruačního cyklu, s patologií - s produkcí antispermových protilátek (protilátek proti spermatu, které snižují jejich pohyblivost). Za účelem identifikace imunologického konfliktu se provede následující seznam testů..

Postkoitální test - stanovení počtu a pohyblivosti spermií v hlenu nějakou dobu po pohlavním styku. V případě negativního výsledku se doporučuje, aby se analýza opakovala v příštím cyklu, jakož i Kurzrock-Millerův test..

Kurzrock-Millerův test - stanovení reakce spermií manžela a dárce v hlenu.

Stanovení spermatických protilátek v děložním hlenu. Protilátky inhibují pohyb spermií děložním hrdlem, brání jim v přichycení a proniknutí vajíčkem, proto těhotenství nenastává.

10. Krevní test na protilátky proti fosfolipidům a lupusovému antikoagulantu (pokud je uveden)

Tato analýza se podává, pokud máte podezření na antifosfolipidový syndrom (APS) - komplexní soubor příznaků, z nichž jedním z projevů je potrat. Toto vyšetření se provádí v případě potratu předchozích těhotenství, jakož i v přítomnosti ženské anamnézy fetální smrti ve druhém a třetím trimestru těhotenství, arteriální a žilní trombózy..

11. Laparoskopie (stanovení přítomnosti adhezí v pánevní dutině a endometrióza, podle indikací)

Těhoteneckému plánování může předcházet laparoskopie, což je minimálně invazivní operace, během které se speciální nástroje vybavené světelnou optikou vkládají malými řezy na přední břišní stěnu. Tato operace umožňuje zobrazit vnitřní orgány malé pánve (děloha, vejcovody, močový měchýř, vaječníky, střevní smyčky atd.) A získat potřebné množství informací o jejich stavu. Hlavní výhodou laparoskopie je možnost současné chirurgické léčby řady detekovaných abnormalit (adheze, ložiska endometriózy, myomatózních uzlin atd.). Laparoskopie se provádí v nemocnici v první fázi cyklu pod anestézií..

12. Karyotyping (genetická analýza, pokud je uvedena)

Je pár ohrožen genetickými chorobami? Odpověď na tuto otázku je dána karyotypizací, cytogenetickou metodou pro studium krve obou rodičů. Analýza umožňuje identifikovat odchylky ve struktuře a počtu chromozomů a určit míru rizika nežádoucí patologie. Genetické riziko až 5% je považováno za nízké. Riziko od 6 do 20% je střední, více než 20% je vysoké. Pokud je genetické riziko vysoké, neznamená to, že se dítě narodí s patologií. Právě v tomto případě je během těhotenství povinná prenatální diagnostika:

 • po dobu 8-11 týdnů se aplikuje choriová biopsie - buňky budoucí placenty. Pomocí této analýzy lze odhalit drtivou většinu porušení: Downův syndrom, cystická fibróza, fenylketonurie, hemofilie atd.;
 • počínaje 16. týdnem těhotenství - amniocentéza (analýza plodové vody);
 • po 17 týdnech je možné provést Cordocentesis - odběry fetální krve z pupečníkových cév. Tato analýza vám umožňuje diagnostikovat dědičné stavy imunodeficience, onemocnění krve, metabolické poruchy a také intrauterinní infekci plodu..
 • věk matky je starší než 35 let, otec je starší než 40 let;
 • svázané manželství;
 • přítomnost dědičné choroby nebo malformace u jednoho z rodičů;
 • přítomnost dědičných chorob u příbuzných budoucích rodičů;
 • spontánní potraty v předchozích těhotenstvích, hrozba přerušení v raných stádiích, mrtvé narození;
 • expozice nepříznivým faktorům v časném těhotenství.

Můžete objasnit, jaké testy je třeba absolvovat konkrétně u svého lékaře. Vzhledem k potřebným informacím je lepší nezdržovat diagnostiku. Včasné provedení testů odhalí nežádoucí problém, kompetentně přistoupí k plánování těhotenství a úspěšně porodí zdravé dítě.

Těhotenské testy

Plánování těhotenství začíná komplexním vyšetřením páru. Testy, jejichž seznam zahrnuje kulturní a specifické studie, pomohou posoudit reprodukční schopnosti budoucích rodičů. Podle výsledků laboratorní diagnostiky bude lékař schopen vidět skutečný obraz zdravotního stavu muže a ženy, identifikovat faktory, které mohou negativně ovlivnit úspěšnost početí.

V Medical Women Centre můžete absolvovat celou řadu dispenzárních vyšetření, abyste se připravili na těhotenství, včetně individuálního programu.

Náklady na vyšetření před početí

 • Kolposkopie 2 000 R
 • 300 R analýza moči
 • 700 R Klinický krevní test
 • 400 R Diagnostika individuální infekce pomocí PCR (kvalitativní stanovení)
 • 700 R Cytomegalovirus
 • Mykoplazma 500 P (protilátky IgA)
 • Ureaplasma 500 P (protilátky IgA)

Výpočet nákladů na ošetření Všechny ceny

Proč a kdy provádět testy před těhotenstvím

Reprodukční systém často selhává, a to i na pozadí celkového zdraví pacienta. Problémy s otěhotněním nebo porodem plodu jsou důvodem, proč se obrátit na specialisty. Současně by měl být na klinice vyšetřen muž i žena. Po absolvování testů bude jasné, co způsobuje příčinu neplodnosti, je možné opravit procesy, které narušují oplodnění vajíčka a vývoj embrya.

Ženy, které vědí o chronických onemocněních, po zmrazeném těhotenství a předchozích operacích na mléčných žlázách, děloze, vaječnících, by měly podstoupit laboratorní diagnostiku nejméně šest měsíců před požadovaným těhotenstvím.

Pokud předem nekonzultujete lékaře (nejméně tři měsíce předem), můžete přeskočit nemoci, které mohou komplikovat početí, což vede k úplné ztrátě plodnosti..

Specialisté

porodník-gynekolog, kandidát lékařských věd

Porodník-gynekolog, hematolog, hemostasiolog, kandidát lékařských věd

Jaké testy před početí by měly být provedeny ženě

Za účelem posouzení zdravotního stavu žen v MLC se provádějí různé typy laboratorních testů:

 • obecné klinické;
 • biochemické;
 • hormonální;
 • alergologický;
 • imunologický;
 • cytologický;
 • histologické.

Seznam testů pro ženy bezesporu zahrnuje cytologická studia onkologických a genitálních infekcí.

Co ukazují testy

 1. Kolposkopie - diagnostické vyšetření stavu děložního čípku.
 2. Analýza moči - umožňuje posoudit celkový stav těla, navrhnout přítomnost nemocí močového ústrojí.
 3. Krevní test - obecný se provádí k diagnostice zánětlivých procesů, biochemický - k posouzení práce nejdůležitějších orgánů (srdce, ledviny, játra atd.), Pomocí koagulogramu, je stanovena koagulace krve.
 4. Diagnostika PCR, včetně diagnostikování infekcí ToRCH, pomáhá identifikovat infekce, které jsou nebezpečné pro vývoj plodu (hepatitida A, B, C, ureaplasmóza, chlamydie, toxoplasmóza, zarděnka, genitální herpes, cytomegalovirus, tuberkulóza)..
 5. Testování hormonů - provádí se podle pokynů lékaře, pokud je indikováno (může to být s nadváhou, menstruační nepravidelnosti, neúspěšná těhotenství).

Seznam zkoušek pro muže

Pro získání informací o plodnosti pacient předloží spermogram podle Krugera. Jedná se o pokročilý test, který vám umožní důkladně prozkoumat složení a strukturu ejakulátu.

Celkové zdraví člověka není o nic důležitější pro úspěch početí a normální vývoj plodu, než připravenost budoucí matky na tento proces, takže je pacient požádán, aby provedl testy z povinného seznamu (obecná analýza moči a krve, biochemie). Kromě toho může lékař předepsat hormonální nebo imunologické vyšetření..

Doplňkový výzkum

Hormonální a genetické testy při plánování těhotenství jsou předepsány navíc. Pomáhají identifikovat patologie vnitřních procesů - metabolismus, buněčný metabolismus, identifikovat porušení struktury DNA. Výzkum je nesmírně důležitý pro páry, u nichž jeden z partnerů trpí dědičnými chorobami.

Po vyhodnocení výsledků bude lékař schopen s velkou pravděpodobností (až 90-99%) určit, zda je možné početí a jak nebezpečné jsou identifikované patologie pro nenarozené děti..

Kde testovat před těhotenstvím

Schopnosti laboratoře MZHZ vám umožní absolvovat všechny testy bez opuštění kliniky. Jsme připraveni provést komplexní průzkum manželského páru usilujícího o narození zdravých dětí.

Kromě povinných testů provádíme studie hormonů, genetických abnormalit, v rámci prevence hemostatických patologií lze pacienty testovat na dědičnou predispozici k trombofilii.

Plánování těhotenství - vyšetření

Extra potíže

Dnes budeme hovořit o těch vyšetřeních, která musí jít k manželům, kteří plánují narození dítěte. Díky nim budou budoucí rodiče moci včas zjistit o „zdravotních problémech“ a podstoupit ošetření.

Oksana Shishkanova
Lékařský porodník-gynekolog, Vědecké centrum pro porodnictví, gynekologii a perinatologii RAMS, Moskva

V minulosti, kdy byla přítomnost deseti nebo více dětí v rodině považována za normu, se kojenecká úmrtnost a potrat považovaly za dané. Nyní ve vzácné rodině potkáte tři nebo více dětí. Pokud žena jednou nebo dvakrát za život přinese těhotenství, má k tomuto „normálnímu“ stavu zcela odlišný přístup. Jakékoli selhání (zmeškané těhotenství, spontánní potrat) je velmi důležité. Proto je tak důležité podstoupit všechny potřebné zkoušky před početí - teprve budoucí rodiče se mohou domnívat, že udělali vše pro to, aby porodili zdravé dítě.

Průzkumy požadované pro oba partnery

Stanovení krevního typu a Rh faktoru. Pokud má žena krevní skupinu, může dojít ke konfliktu krevních skupin, pokud otec nenarozeného dítěte má jinou skupinu. Konflikt je způsoben nepřítomností určitých látek, které mají lidé se všemi ostatními krevními skupinami, u lidí s první krevní skupinou. Také s Rh faktorem: Rh-pozitivní krev obsahuje specifický protein, ale Rh-negativní krev neobsahuje. Pro výsledek těhotenství a porodu má konflikt Rhesus velký význam, jehož vývoj je možný, pokud žena má Rh-negativní krev a její manžel má Rh-pozitivní. Během prvního těhotenství s Rh-pozitivním plodem, včetně potratu, se mohou v ženské krvi tvořit specifické protilátky. Během těhotenství v takových případech často dochází ke komplikacím (riziko předčasného porodu, vývoj hemolytického onemocnění novorozence - fetální reakce na agresi mateřských protilátek). Tyto komplikace se však častěji vyskytují v následujících těhotenstvích.

Pokud má žena negativní Rh faktor, pak je také bezpochyby určeno Rhesusovo spojení s krví jejího manžela. S negativním Rhesusem nebude budoucí otec v nebezpečí. Pokud je rhesus pozitivní, je nutné další vyšetření na přítomnost specifických protilátek. Aby se předešlo konfliktům s Rh, je ženě s Rh-negativní krví injikována v průběhu těhotenství gama globulin proti Rhesus, který neutralizuje látky přijaté matkou z plodu. To zase zabraňuje vývoji protilátek v matce a jejich hromadění v krvi. Zvláště důležité je ještě před těhotenstvím provádět testy na krevní skupinu a rhesus, pokud plánované těhotenství není první. V tomto případě mohou být detekovány protilátky, což bude vyžadovat pozornost lékařů.

Screening na syfilis (Wassermanova reakce), HIV, hepatitida B a C. Tyto testy bude muset být provedeno opakovaně během těhotenství, ale je lepší je předat předem. Přítomnost infekce bude vyžadovat léčbu před těhotenstvím.

Screening na sexuálně přenosné infekce (chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza, cytomegalovirová infekce, herpetický virus). K identifikaci těchto nemocí bere žena obsah děložního hrdla k analýze a muži obsah močové trubice.

Vyšetření nutné pro nastávající matku

Roztěr na flóře. Tato analýza se vyžaduje také u těhotných žen. Podle toho lze říci, zda se v dolním genitálním traktu ženy vyskytuje zánět (v tomto případě je detekován zvýšený počet leukocytů), identifikovat přítomnost Trichomonas a gonokokových infekcí, které vyžadují antibakteriální léčbu. Na rozmazaném obrázku by obvykle měla převládat tyčovitá flóra. Převaha koků naznačuje dysfunkci mikroflóry ženské vagíny - tzv. Bakteriální vaginózy nebo vaginální dysbiózy. Jeho častým příznakem je přítomnost „stěžejních buněk“ v nátěru (buňky z povrchu vaginální sliznice s mikroby jimi absorbovanými). Mikroskopická detekce speciálních mikroorganismů - gardnerelly - je také signálem problémů. Tyto mikroorganismy jsou obvykle přítomny ve vagíně ve velmi malém množství. Plísňová infekce a další mikroorganismy se mohou množit na pozadí takové „spodní mikroflóry“ a mohou vést k příznakům nemoci ve formě sekrecí, svědění. Úloha vaginální chronické virové a bakteriální infekce v původu těhotenských komplikací nebyla prokázána, ale procento potratů a předčasných porodů u žen s takovými patologiemi je výrazně vyšší než u zdravých žen. Proto, když jsou identifikovány změny, jsou předepsány další studie a v případě potřeby léčba.

Krevní test Infekce HaTORCH (TORCH - zkratky pro první písmena sledovaných chorob). Analýza stanoví přítomnost protilátek imunoglobulinů třídy G a M proti toxoplazmóze, herpesu, cytomegaloviru, zarděnce. Přítomnost protilátek imunoglobulinů třídy G naznačuje přítomnost imunity a předchozí kontakt s touto infekcí. Detekce imunoglobulinů třídy M naznačuje exacerbaci infekce a vyžaduje jmenování vhodné terapie. Primární infekce během těhotenství v důsledku nepřítomnosti protilátek je obzvláště nebezpečná: může to vést k malformacím plodu.

Vyšetření gynekologem. Při vyšetření lékař věnuje zvláštní pozornost stavu děložního čípku: přítomnost ektopie děložního čípku (někteří jej nazývají erozí), zánět děložního hrdla (cervicitida) - a vezme cytologický nátěr (složení buněk z této oblasti). Pokud identifikovaná patologie vyžaduje léčbu, musí se to provést před těhotenstvím. Mladé nulliparous ženy často mají tzv. Vrozenou ektopii děložního čípku, která nevyžaduje zvláštní léčbu - jen pozorování.

Rutinní testy: obecné močové testy, klinické a biochemické krevní testy. To odhalí anémii (nedostatek hemoglobinu v těle), zánětlivé krevní reakce, zkoumá funkci ledvin, stanoví obsah stopových prvků v krvi, hladinu glukózy.

Další analýzy

Pokud se zjistí špatné výsledky testů na infekci (bakteriální vaginóza, kandidóza, zejména při dlouhém a přetrvávajícím průběhu onemocnění), provede se bakteriologická kultivace obsahu z děložního hrdla, močové trubice a vagíny s určením citlivosti na antibiotika. Analýza pomůže určit složení mikroflóry, identifikovat ty mikroorganismy, které jsou přítomny ve velkém množství, a provést korekci a v tomto případě zvolit nejúčinnější antibakteriální léky.

Přítomnost problémů s těhotenstvím v minulosti také vyžaduje screening na antifosfolipidový syndrom. V důsledku přenesených infekčních onemocnění v těle se vyvíjejí reakce s tvorbou specifických protilátek (antifosfolipidové protilátky, protilátky proti chorionickému gonadotropinu, lupus antigenu). Zvýšené množství těchto látek narušuje normální vývoj těhotenství (možná odmítnutí vajíčka plodu jako cizího genetického materiálu). Tyto testy musí být provedeny před těhotenstvím, pokud je zjištěn vysoký obsah protilátek, je provedeno vhodné ošetření a monitoruje se dynamika počtu protilátek během těhotenství..

Hemostasiogram - krevní koagulační test. Krevní test na protrombin je obvykle nutný po konzultaci. Hemostasiogram je podrobnější analýza (obsahuje mnoho položek), musí být odebrána ženám s podezřením na antifosfolipidový syndrom, ukončení těhotenství v minulosti. Porušení systému srážení krve může vést ke špatné výživě plodu, placentární nedostatečnosti, opomenutí těhotenství. Takové ženy mají často předčasný porod, narození malých dětí se známkami hladovění kyslíkem.

Máte-li jakékoli stížnosti týkající se nepravidelného menstruačního cyklu, podezření na zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů a problémy se štítnou žlázou, je nutné provést testy k určení hormonálního pozadí. Někdy existují hormonální problémy skryté, aniž by se projevily mimo těhotenství. Krevní test na hormony je prováděn na 5. až 7. den menstruačního cyklu. Stanoví se hladina hormonů FSH, LH, estradiolu, prolaktinu, testosteronu, DHEA-C, 17-hydroxyprogesteronu. Vyšetřují se také hormony štítné žlázy: TSH, TK, T4, protilátky proti thyroglobulinu. Všechny tyto hormony jsou zodpovědné za normální fungování vaječníků, dělohy, možnost oplodnění, vývoj těhotenství. Nadměrné mužské pohlavní hormony (testosteron, DHEA-S, 17-hydroxyprogesteron) mohou vést k potratu od velmi raných stádií nebo k neplodnosti v důsledku nedostatečné ovulace. Štítná žláza má také velký význam při provádění reprodukční funkce (v případě narušení její činnosti, neplodnosti, potratu) a rozvoji plodu. LH a FSH hormony odrážejí správné fungování struktur mozku, které regulují práci vaječníků. Prolaktin ve zvýšeném množství je produkován v mozku během těhotenství a kojení, což přispívá k produkci mleziva a mateřského mléka, ale po těhotenství jeho vysoká hladina vede k narušení menstruačního cyklu a neplodnosti. Estradiol ukazuje, jak dobře fungují vaječníky ženy, zda se produkuje dostatečné množství ženských pohlavních hormonů.

Táta by se měl také připravit na početí. Pokud k těhotenství manžela nedojde do 12 měsíců od aktivního sexuálního života bez ochrany, je nutné doručit spermogram (analýza kvality spermatu). Pokud v minulosti došlo k prostatitidě nebo jiným zánětlivým onemocněním genitourinární sféry, je nutná konzultace s urologem.

Odborné vyšetření

Před těhotenstvím musí žena navštívit také terapeutku (změřit krevní tlak, provést EKG), zubařku (velmi důležitý je stav zubů), optometristu, ORL lékaře. Těhotné ženy také procházejí těmito lékaři bez selhání, ale je lepší vědět o možných problémech předem. Přítomnost chronických ložisek infekce v ústní dutině orgánů ORL vyžaduje povinnou léčbu před těhotenstvím. Pokud během vyšetření dojde k určitým problémům nebo je-li nějaká žena pozorována specialistou na onemocnění, bude nutné provést další konzultace s těmito lékaři (specialista na onemocnění ledvin - nefrolog, kardiolog, endokrinolog, pulmonolog - pro plicní patologii, hepatolog - pro problémy s játry). Specialista musí mít povolení k těhotenství nebo přípravné ošetření. Program přípravy na těhotenství samozřejmě zahrnuje návštěvu gynekologa a ultrazvukové vyšetření pánve..

Ultrazvuk pánve je žádoucí v druhé polovině menstruačního cyklu. V případě potřeby můžete vyhodnotit stav děložní sliznice, její soulad s dnem menstruačního cyklu, přítomnost příznaků úplné ovulace v tomto vaječníku ve vaječníku. A ujistěte se, že neexistují žádné patologické procesy.

Takové množství testů u téměř zdravé ženy by nemělo být matoucí. Neindikuje přítomnost nemocí, ale pomáhá předcházet mnoha problémům během těhotenství a vyhýbat se užívání léků, které negativně ovlivňují plod. Zdraví vašeho budoucího dítěte začíná být položeno hned teď.

Těhotenské testy a vyšetření

Příprava na početí je pro budoucí rodiče důležitým obdobím. V tuto chvíli je třeba zavést dietu, zbavit se špatných návyků a zkontrolovat své zdraví. Komplexní vyšetření vám umožní identifikovat „problémy“, léčit je včas, předpovídat průběh těhotenství a předcházet patologickým změnám v těle dítěte.

Plánování těhotenství: Móda nebo potřeba

Schopnost ženy otěhotnět, bezproblémové nošení a bezpečné narození dítěte závisí na řadě faktorů. Jednou z hlavních podmínek je připravenost těla na těhotenství.

Snížená imunita, infekce, hormonální selhání, onemocnění vnitřních orgánů snižují pravděpodobnost početí a někdy způsobují patologii plodu nebo spontánní potrat. Rizika se zvyšují, pokud jsou budoucí rodiče starší 35 let.

Mnoho problémů se lze vyhnout, pokud se připravujete na těhotenství předem. Gynekologové doporučují péči o vaše zdraví šest měsíců před početí a provedení komplexní diagnostiky těla.

Hlavní úkoly zkoušek budoucích rodičů:

 • Identifikace infekcí nebezpečných pro dítě;
 • Léčba a prevence chronických chorob;
 • Stabilizace hormonálního pozadí;
 • Prevence genetických chorob;
 • Zvyšování imunity žen.

Vyšetření a testy pro budoucí rodiče

Průzkumy provádějí oba partneři. Na základě získaných výsledků lékař vytvoří celkový fyziologický obraz, stanoví pravděpodobnost početí a připravenost ženského těla k porodu..

Vyšetření a analýza žen před početím

Nejprve by nastávající matka měla navštívit gynekologa. Lékař určí diagnostický plán a předepíše požadované pokyny. Standardní návrh průzkumu zahrnuje řadu povinných testů..

 1. Vaginální stěr. Při prvním jmenování gynekolog vezme nátěr na bakteriální setí: tato studie ukáže „čistotu“ vagíny, přítomnost patogenů a patogenních mikroorganismů v mikroflóře. Optimální doba analýzy je týden po menstruaci.
 2. Kolposkopie. Vyšetření děložního čípku při velkém zvětšení pomocí speciálního zařízení (kolposkop). Účelem vyšetření je identifikace lézí, posouzení celkového stavu sliznice, diagnostika novotvarů.

Důležité! Během kolposkopie musí žena vzít cytologický nátěr - test na detekci abnormálních buněk. Imunita během těhotenství oslabuje a prekancerózní stav může jít do rakoviny.

 1. Klinický krevní test. Informativní studie ukazující: hemoglobin, ESR, počet bílých krvinek a počet bílých krvinek. Minimální hodnota hemoglobinu je 120 g / l; Hodnota charakterizuje schopnost krve přenášet kyslík.

Bílé krvinky - „imunitní kontrola“ těla, norma: 4-9 * 109 / l. Zvýšená hladina je známkou zánětlivého hnisavého procesu, snížené množství je virové onemocnění.

 1. Obecný odběr vzorků moči. Na základě analýzy jsou vyloučeny renální patologie a infekce. V moči by neměla být glukóza, bilirubin, protein, dusitany a ketonová těla. V případě odchylek od normy je žena předána urologovi.
 2. Koagulogram. Ukazuje rychlost koagulace krve, pomáhá identifikovat dědičnou trombofilii, přijímá včasná terapeutická opatření.
 3. Diagnostika infekcí a virů. Krev musí být testována na HIV, syfilis, hepatitidu různých forem, kapavku. Zákeřnost infekcí spočívá v jejich skrytých příznacích - mladí rodiče možná o infekci nevědí a nenarozené dítě může být velmi ovlivněno.
 4. Analýza faktoru Rh, krevní skupina. Vyžaduje se při plánování prvního těhotenství. Analýzu předkládají oba partneři; jejich indikátory porovnávají a odhalují přítomnost faktoru Rhesus ovlivňujícího orientaci plodu.
 5. Studie PCR. Identifikace pohlavně přenosných nemocí: mykoplazmy, chlamydie, Trichomonas, HPV, houby Candida atd..

Kromě testů je žena vyšetřena i na ultrazvuk: zvláštní pozornost je věnována reprodukčnímu systému. Zjištěné změny dělohy, přídavky, vaječníky musí být léčeny před početí.

Kromě gynekologa by měli následující odborníci obecně posoudit zdravotní stav budoucí matky v práci:

 1. Zubař. Během těhotenství a po porodu se stav zubů často zhoršuje - vápník „bere“ rostoucí tělo dítěte. Předem je nutné vyloučit kaz, problémy s dásněmi a začít brát komplex vitamínů.
 2. Otolaryngolog. Dýchací orgány často slouží jako zdroj infekcí. Během těhotenství mohou chronická onemocnění přejít do akutní fáze, takže je třeba je identifikovat a léčit před početím..
 3. Kardiolog. Zvýšené zatížení těla neovlivňuje nejlepší stav srdce a krevních cév.

Individuálně může být nutná další konzultace s chirurgem a alergologem..

Vyšetření a analýza mužů před početí

Seznam povinných vyšetření u mužů je znatelně menší. Stejně jako budoucí matky i tatínky provádějí klinický krevní test, diagnostikují infekce, určují krevní skupinu, stanovují faktor Rh.

V případě dlouhodobých neúspěšných pokusů o oplodnění je nutná další lékařská prohlídka. Následující testy pomohou zjistit příčinu:

 1. Spermogram. Stanovení pohyblivosti, kvantitativní složení spermií, procento nezralého biologického materiálu. Vyšetření vám umožní identifikovat patologie a předepsat léčbu.
 2. MAR test. Možnou příčinou neplodnosti je produkce protilátek proti tělu. Výsledky této analýzy ukazují jejich počet..
 3. Kontrola prostaty. Diagnostika latentních zánětlivých onemocnění, která mohou inhibovat plodnou funkci.
 4. Krugerova studie. Posouzení tvaru spermií, stanovení pravděpodobnosti početí.

Další vyšetření při plánování těhotenství

V některých případech lékař předepisuje testy na přítomnost protilátek proti nebezpečným infekcím, kontroluje hormonální hladiny těla a provádí genetickou analýzu.

TORCH komplex - detekce latentních infekcí

Infekce panelu TORCH nepoškozují zdraví dospělého, mohou však mít nejsmutnější důsledky pro plod..

Komplexní analýza stanoví přítomnost dvou typů protilátek: LgM a LgG. Přítomnost prvních protilátek signalizuje akutní formu infekce, vysoká hladina LgG naznačuje vývoj stabilní imunity vůči nemoci. Pokud oba markery chybí, tělo se s virem nesetkalo.

Nejlepší možností je přítomnost LgG. Proti tomuto viru protilátky odolávají nemoci a chrání plod. Pokud zjistíte těhotenství LgM, musíte počkat.

Komplex TORCH zahrnuje stanovení protilátek proti toxoplazmóze, cytomegaloviru, herpesu, zarděnce.

Kompilace hormonálních panelů

Ve výjimečných situacích je předepsána analýza hormonálního pozadí. Vyšetření není levné a je nepraktické to dělat bez důkazů.

Určující faktory pro konzultaci s endokrinologem a provádění hormonální diagnostiky:

 • Menstruační dysfunkce;
 • Silné vlasy;
 • Nemoci hypofýzy;
 • Neúspěšné pokusy o početí - více než 1 rok;
 • Selhání předchozích těhotenství;
 • Polycystický vaječník.

Kontroluje se žena: folikuly stimulující, luteinizační hormon, tyroxin, estradiol a prolaktin.

Budoucím otcům se kromě výše uvedených hormonů doporučuje testovat testosteron. Vyvážené hormonální pozadí člověka ovlivňuje produkci zdravých aktivních spermií.

Pokud je nutná genetická konzultace?

U párů, kde je jeden nebo oba partneři starší 35 let, je nutná návštěva genetika. Další indikace pro genetické vyšetření: přítomnost dětí s genetickými chorobami, příbuzných s duševními poruchami nebo příbuzných s hemofilií v rodině. Kromě toho gynekolog pošle pár do genetického centra rodiny, pokud měli dvě nebo více regresivních těhotenství..

Konzultace s genetikou je nevyhnutelná, pokud rodiče jsou příbuzní krve, nebo pokud jeden z manželů žil po dlouhou dobu v kontaminované oblasti nebo měl pravidelný kontakt s chemikáliemi.

Lékař předepisuje cytogenetickou diagnózu, hodnotí kvalitu chromozomů, pravděpodobnost genových mutací. Genetika by měla být řešena 3-4 měsíce před navrhovanou koncepcí.

Sběr anamnézy vyžaduje testy a od rodičů vyžaduje hodně času. Veškeré úsilí se však vyplácí se zájmem více než zdraví dlouho očekávaného dítěte. Odpovědné plánování pomáhá eliminovat nebezpečné komplikace ve vývoji plodu, při porodu a porodu dítěte.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Jaké vyšetření by mělo být provedeno před počátkem dítěte

Když se manželé rozhodnou, že je čas, aby měli dítě, jsou duševně připraveni na tento zásadní krok. Ale kromě morální stránky problému existuje i fyziologický problém. K tomu, aby se dítě narodilo zdravé, musí být také zdravá matka a otec. To je hlavní cíl komplexního vyšetření před počátkem dítěte. Pokud má potenciální maminka nějaké patologie, musí být vyléčena a teprve potom naplánovat narození dítěte. Pouze takový seriózní přístup může zaručit normální průběh těhotenství a narození zdravých potomků..

V jakém věku je lepší naplánovat těhotenství

Odborníci provedli řadu výzkumů, během nichž bylo možné zjistit, že nejoptimálnější a nejpříznivější období pro početí je 21–26 let. U žen této věkové kategorie je dospělost plně formována, hormonální pozadí je téměř dokonalé a tělo je mladé, silné a zdravé na nošení. V tomto věku většina žen stále nemá vážné chronické patologie, klouby a vazivové tkáně jsou dostatečně elastické, což je prospěšné pouze při přenášení a bezpečném porodu..

V praxi však, jak potvrzují statistické údaje, je věk dívek s prvním těhotenstvím o něco starší. Moderní ženy se nakonec snaží především získat slušné vzdělání, vylézt na kariérní žebřík, získat vlastní bydlení a dostatek materiálního bohatství. To vše vyžaduje čas, takže před těhotenstvím to bude jen na třicet, nebo dokonce později. Tento přístup k otázce mateřství je dvojznačný a má kladné i záporné stránky..

 • Dobré je, že dívka v dospělosti přistupuje zodpovědně a vědomě k plánování koncepce - již má určitou finanční nezávislost, slušnou práci a vlastní bydlení, má dostatečné materiální prostředky a emocionální a psychologické základy.
 • Nevýhodou pozdního těhotenství je skutečnost, že v průběhu let se pravděpodobnost početí po 26 letech začne prudce snižovat, a proto je mnohem těžší otěhotnět v tomto věku. Navíc s věkem mají ženy všechny druhy genetických změn ve svých vejcích, celkové zdravotní ukazatele se zhoršují, což zvyšuje riziko vrozených anomálií pouze u budoucích dětí.

U žen po 30, během těhotenství, jsou mnohem častěji odhaleny různé komplikace, chronické patologie se zhoršují. Po 30-35 už žena není tak psycho-emocionální stabilní a důsledky přepracování v práci atd..

Doporučení odborníků

Těhotenství je úžasné, ale k této otázce je nutné přistupovat co nejzodpovědněji. Moderní statistiky jsou zklamáním, protože zdravé děti se rodí stále méně mezi relativně zdravými rodiči. A s reprodukčními problémy se stále více manželů obrací na specialisty. Aby se předešlo vrozeným patologickým plodům a komplikacím těhotenství, odborníci trvají na potřebě komplexního vyšetření před početím.

Několik měsíců před početí je nutné zbavit se všech nezdravých návyků a začít brát vitamínové komplexy, aby bylo tělo očištěno od toxinů a nahromadilo zásoby minerálních a vitamínových látek, které dítě bude potřebovat pro plný růst a nitroděložní vývoj. Nejprve by dívka měla jít na schůzku s terapeutem a podrobně s ním projednat rozhodnutí o těhotenství. Lékař prozkoumá historii rodičů a předepíše potřebné studie. V této fázi bude mít žena dostatek doporučení od tohoto specialisty, aby zkontrolovala celkový zdravotní stav a podstoupila nezbytnou léčbu.

Komplexní vyšetření před početím

Příprava na nadcházející těhotenství obvykle začíná žena. Kompletní a správné vyšetření nastávající matky pomůže diagnostikovat existující patologie, které mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství a zdravotní stav budoucích drobků. Seznam diagnostických postupů obvykle zahrnuje konzultace odborníků, jako je gynekolog a terapeut, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a mléčné žlázy, řada laboratorních testů.

V případě potřeby se provádí histologie děložního hrdla, kolposkopické vyšetření, zubní konzultace a další návštěva otolaryngologa a oftalmologa. V některých případech je pacientovi předepsána důkladná studie hormonálního pozadí a ultrazvukové diagnostiky štítné žlázy, schůzka s endokrinologem a genetikem. Každé z jmenování a doporučení na úzkou profilovou konzultaci s odborníkem někdy způsobuje pacientovi otázky, zmatek nebo dokonce strach, a proto vyžaduje podrobnější posouzení. Takže, jaké zkoušky je třeba složit před nadcházejícím zaměřením.

Jdeme k terapeutovi

Jak je uvedeno výše, první odbornou osobou, která má být navštívena ženou, která se rozhodne otěhotnět, by měla být terapeutka.

 • Návštěva tohoto lékaře je nutná i pro ty dívky, které se necítí žádné zdravotní problémy.
 • Terapeut má ambulantní kartu zobrazující všechny dětské infekce, které jste měli v minulosti, všechny očkování a nemoci, které jste měli v období dospělosti.
 • Tato data jsou zásadní pro nadcházející těhotenství..
 • Terapeut napíše pokyny správným odborníkům a předepíše obecné laboratorní testy krve a moči.

Pokud již dívka má nějaké chronické patologie, musíte se o tom poradit s lékařem, abyste zjistili, zda existují kontraindikace k početí nebo ne. Možná budete potřebovat preventivní léčbu, abyste minimalizovali pravděpodobnost exacerbace chronické patologie během těhotenství..

Studie faktoru Rhesus

Krevní testy s faktorem Rhesus jsou důležité. Pokud je zjištěn konflikt rodičů Rh faktorů, potom je větší pravděpodobnost problémů s dítětem. Jaký je důvod? Pokud mají oba manželé Rhesus negativní nebo pozitivní, neexistují žádné hrozby. Rovněž není pochyb o přítomnosti pozitivního rhesus v matce a negativního v otci.

K výskytu konfliktu Rhesus dochází, pokud dítě zdědí otci pozitivní Rhesus a matka má negativní Rh faktor. Taková klinická situace může u dítěte vyvolat patologické stavy, jako je poškození mozku, žloutenka, abnormálně zvýšená velikost jater nebo srdce, renální orgány a rozvoj anémie. Aby se předešlo těmto komplikacím, je ženě injikováno sérum anti-Rhesus, díky kterému tělo matky vnímá fetální červené krvinky jako své vlastní a ne jako cizí.

Screening na STD a TORCH infekce

Specialisté vybírají seznam infekcí, které jsou pro plod obzvláště nebezpečné, pokud jsou nakaženy těhotnou ženou nebo pokud je jejich otec v době početí nemocný. Mezi takové infekce patří cytomegalovirus a zarděnka, toxoplazmóza a herpes. Lze je určit pomocí speciální studie TORCH. Na základě této analýzy můžete zjistit, zda žena nemá imunitu vůči těmto patologiím. Podobná studie určuje nepřítomnost nebo přítomnost specifických imunoglobulinových protilátek skupiny M a G v krevním řečišti.

Pokud je v průběhu diagnózy detekována přítomnost imunoglobulinu IgG, pak to znamená, že dívka dříve infekce trpěla a že již proti ní měla imunitu. Pokud jsou v krvi detekovány protilátky IgM, je v současné době diagnostikována akutní progrese infekce. Pokud v obou skupinách nejsou žádné imunoglobuliny, pak dříve dívka netrpěla těmito infekcemi a neměla na ně imunitní obranu, což je velmi nebezpečné. Pokud některá z těchto infekcí ovlivní pacienta během těhotenství, může mít výsledek velmi tragické následky..

Neméně důležité je vyšetření sexuálně přenosných patologických stavů, jako je mykoplazmóza, kapavka, infekce lidským papilomavirem nebo chlamydie atd. Takové infekce mohou být asymptomatické a vést k neplodnosti. Abyste je mohli identifikovat, musíte darovat krev. Pokud je zjištěna STI, je předepsána léčba pro oba manželské partnery a těhotenství můžete otěhotnět pouze šest měsíců po léčbě.

Hormonální výzkum

Hormonální pozadí budoucí matky také vyžaduje určitou pozornost při plánování koncepce. Ne vždy žena může cítit nějaké problémy s hormonální rovnováhou, protože se mohou skrývat. Vyvážený obsah některých hormonálních látek je nesmírně důležitý pro plnou plodnost a zdravé uložení. Následující hormonální látky se považují za určující pro fertilitu a reprodukční funkce:

 1. FSH. Hormon stimulující folikuly zajišťuje správný a zdravý růst folikulů, z nichž každý měsíc vycházejí zralé oocyty. Obvykle se daruje krev pro tento hormon po dobu 3-4 dnů cyklu.
 2. LH. Hypofyzární luteinizační hormon řídí produkci estrogenu a ovariální aktivitu. Maximální hladina LH dosahuje ovulačního období. Je nesmírně důležité pro oplodnění a úspěšnou implantaci. Berou analýzu pro LH po dobu asi 3-5 dnů cyklu.
 3. Hormony štítné žlázy. Před početí se také doporučuje dívkám zkontrolovat obsah T3, T4 a TSH. T3 a T4 regulují látkovou výměnu a metabolické procesy, ovlivňující aktivitu všech organických struktur, včetně reprodukčních funkcí. Zjištěné problémy s těmito hormonálními látkami musí být vyřešeny před početím.
 4. Progesteron. Jedná se o nejdůležitější těhotenský hormon produkovaný žlutým corpus luteum, které se tvoří bezprostředně po ovulaci z membrány prasklého folikulu, ze kterého se uvolňuje zralé vajíčko. Progesteron reguluje průběh těhotných procesů, takže ihned po početí se jeho hladina významně zvyšuje. Darujte krev pro stanovení hladin progesteronu jak před, tak po početí. Pokud se zjistí, že jeho obsah je nízký, doporučuje se užívat Utrozhestan, aby se udrželo těhotenství.
 5. Testosteron. Přestože je tento hormon čistě mužskou hormonální látkou, určité množství je také přítomno v ženském těle. Testosteron je produkován vaječníky a nadledvinami. Pokud je tento hormon příliš mnoho, může být početí těžké.

Stanovení hormonálního pozadí je pro těhotenství velmi důležité, takže byste neměli takové zanedbávání zanedbávat.

Gynekologické vyšetření

Před plánovaným početím musí žena jít na schůzku s gynekologem. Specialista tohoto konkrétního profilu bude schopen přesně určit, zda je pacientovo tělo připraveno na mateřství. Pokud jsou odhaleny nějaké gynekologické patologie, předepíše vhodnou terapii.

Během vyšetření gynekolog vyhodnotí stav reprodukčního systému pacienta, odebere výtěr z vagíny, aby zkontroloval skryté infekce, a nasměruje pacienta na ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Ultrazvuk pomáhá posoudit stav vejcovodů, vaječníků, endometria a vnitřní výstelky děložního těla.

Pokud existuje podezření na tubulární obstrukci, je žena odeslána na hysterosalpingografii. Tento postup nevyžaduje zvláštní přípravu a provádí se v gynekologické léčebně bez úlevy od bolesti. Kontrast se zavede do děložní dutiny a poté se provede rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření..

Potřebuji genetickou konzultaci

Většina dětí se rodí bez jakýchkoli genetických abnormalit, ale u 1–2% jsou vrozené nitroděložní patologie a abnormality stále detekovány. Pokud matka nebo otec nenarozeného dítěte má nějaké dědičné patologie nebo někdo z rodiny měl vážná genetická onemocnění, je genetická konzultace povinnou položkou v seznamu vyšetření před početím.

Pomůže také pomoc genetika pro páry, které již měly těhotenství, které skončilo potratem, potopením nebo intrauterinní smrtí plodu. Pomůže posoudit míru rizika a poradí, jak se připravit na těhotenství..

Ostatní odborníci

Mezi dalšími lékaři, kterým dívka neublíží navštívit před blížícím se těhotenstvím, lze jmenovat otolaryngologa a zubního lékaře, optometristu atd. Během těhotenství si dítě vezme od své matky potřebné stopové prvky, včetně vápníku. Její akutní nedostatek negativně ovlivňuje stav i zdravých zubů, a pokud už máma má jednoduché zuby, může to způsobit mnoho problémů, protože se nedoporučuje provádět zubní ošetření při přenášení.

Oftalmolog pomůže, pokud žena již má problémy se zrakem, protože během těhotenství takové ženy zažívají ještě větší poškození zraku. Někdy je na základě doporučení optometristy žena zakázána porodit sama;.

Co udělat, aby počala zdravé dítě

Pro maximalizaci šancí na zdravé dítě se doporučuje vypočítat nejvýhodnější dobu pro početí a také vytvořit podmínky, které nejvíce napomáhají oplodnění. Za tímto účelem musí žena po dobu asi 3–4 měsíců přestat užívat antikoncepci a určit načasování nástupu ovulace. Je také nutné vyloučit vliv špatných návyků u obou rodičů.

Žena se musí postarat o psychoemocionální stránku života, proto je nutné vyloučit jakékoli zkušenosti, stresové situace a ještě více tak depresivní stavy. Odpočiňte si úplně, změňte škodlivou a tvrdou práci na bezpečnější a snadnější činnosti, trávte více času mimo město na čerstvém vzduchu.

Příprava a vyšetření před početím zachrání manželky před mnoha problémy, usnadní průběh nadcházejícího těhotenství a zajistí narození dítěte s vynikajícím zdravím.

Články O Neplodnosti