Hlavní Testy

Jaké ovoce je užitečné během těhotenství

Při přenášení dítěte musíte vědět, že ovoce během těhotenství hraje velkou roli pro zdraví matky a plodu. Musíte věnovat pozornost menu, protože v tomto období života potřebuje tělo velké množství stopových prvků, živin a vitamínů. To je jediný způsob, jak podpořit práci ženského těla a zajistit rozvoj jejího dítěte.

Ano, mnoho nastávajících matek pije multivitaminové komplexy. Avšak ani ty nejlepší vitamíny nenahradí přírodní ovoce. Navíc jsou v obchodech po celý rok. Během těhotenství musíte vědět, které ovoce je pro jejich stravování nejužitečnější. Tyto produkty jsou schopny příznivě ovlivnit ložisko plodu, protože:

 • obsahují dietní vlákninu, která má příznivý vliv na fungování žaludku a střev (nastávající matky mají často poruchy trávicího traktu);
 • některé z nich mají močopudný účinek a v posledních měsících je to zvláště užitečné.

Příznivé vlastnosti dobrot

Uvidíme, jaký druh ovoce je nejlepší jíst pravidelně během těhotenství. Na stole musí být jablka a jejich rozmanitost není důležitá. Jablka obsahují pektin, kyselinu jablečnou a citronovou, taniny, stopové prvky síru, mangan, fosfor, železo, draslík, hořčík, vápník, vitamíny (skupiny C, B, beta-karoten). Lékaři často doporučují jíst jablka, aby zmírnili příznaky toxikózy a zvýšili chuť k jídlu. Pečená jablka jsou vynikající dietou. Zlepšují střevní motilitu.

Švestky patří mezi nejpříznivější ovoce konzumované během těhotenství. Pomáhají při poruchách oběhu, vysokém krevním tlaku, selhání ledvin, léčbě a prevenci zácpy. Švestky mají diuretický a projímavý účinek, zlepšují střevní motilitu. Léčba obsahuje velké množství draslíku, fosforu a vitamínů skupiny B, C, E, železa, sodíku a vápníku.

Pokud zjistíte, jaký druh ovoce můžete a měli byste během těhotenství jíst, věnujte pozornost hrušce. Obsahuje malé množství vitamínů, ale obrovský obsah stopových prvků: vlákniny, sloučenin pektinu, křemíku, fosforu, hořčíku, vápníku. Hrušky mohou zlepšit fungování ledvin, oběhového systému, střev.

Grapefruity, pomeranče, mandarinky a citrony jsou známé svým vysokým obsahem vitamínů C, B, beta-karoten. Mandarinky navíc nasycují tělo vitamínem P. Pravidelné používání citrusových plodů vás ochrání před infekcí a nachlazením. Posilují stěny malých krevních cév, přispívají ke zlepšení kvality redoxních procesů. Nezapomeňte, že citrusové plody jsou velmi alergické, takže je musíte jíst opatrně. Pokud jste na ně byli alergičtí před těhotenstvím, je nejlepší tento produkt vůbec nepoužívat..

Granátové jablko je známé svými užitečnými vlastnostmi, takže toto ovoce se často předepisuje během těhotenství, pokud budoucí matky trpí anémií s nedostatkem železa, protože granátové jablko obsahuje hodně železa, vitamíny C, B12, B6. Použití tohoto produktu stimuluje chuť k jídlu, normalizuje činnost žaludku. Má analgetický, protizánětlivý, antiseptický, diuretický, choleretický účinek. Uvědomte si však, že během těhotenství by se měla diuretická zelenina a ovoce používat pouze po konzultaci s lékařem. Šťáva z granátového jablka neublíží, zejména pokud je smíchána s mrkví a červenou řepou.

Neméně užitečné jsou exotické banány, které si nyní můžete koupit v téměř každém supermarketu. Obsahují velké množství škrobu, takže se dobře vypořádají s trávicími problémy. Stačí si koupit pouze zralé banány se silnou vůní. Produkt je bohatý na vitamíny skupiny E, B, C.

VlastnostiOvoce
DiuretickýGranátové jablko, meloun jablek
Prevence chladuCitrus
Zlepšení funkce střevHruška, broskve, mango
Normalizace krevního oběhuŠvestkové hrozny
Posílení kostíBanány

Které potraviny jsou nebezpečné?

Během těhotenství musíte určitě vědět, jaký druh ovoce nemůžete jíst. Tento seznam zahrnuje hrozny, které přispívají k nadměrnému přírůstku hmotnosti plodu. V posledním trimestru je schopen zvláště stimulovat růst dítěte. Kromě toho zvyšuje tělesnou teplotu, vyvolává zvýšenou tvorbu plynů a fermentaci ve střevě.

Vylepšete funkci střev

Během těhotenství musíte být opatrní s exotickým ovocem, jako je pomelo. Nepoužívejte je bez rady lékaře. Není známo, jak může ženské tělo reagovat na vlastnosti konkrétního plodu. Například mango není tak snadno stravitelné. Navíc „exotický“ může vyvolat alergie..

Velmi vysoké riziko alergií po jídle jahod. Může také vyvolat rozvoj diatézy u plodu. Vynikající produkt může způsobit potrat, protože zvyšuje tón dělohy a kyselina šťavelová čerpá vápník z těla. Pokud jste velkým milencem jahod, můžete ho jíst pouze v sezóně a z osvědčené zahrady, kde je zaručeno, že bobule nebudou hnojeny chemií. Nezneužívejte pochoutku. Je dost 5-6 bobulí. Nejlepší je kombinovat s mlékem.

Ananas také odkazuje na plody, které jsou nežádoucí během těhotenství. Jeho použití je přísně kontraindikováno, pokud je doba kratší než 13 týdnů, je zde tuna dělohy nebo hrozba potratu. Exotická papája vyvolává kontrakci dělohy, proto je nutné ji odmítnout, i když těhotenství pokračuje bezpečně.

Pokud se rozhodnete pro léčbu, nezapomeňte, že produkty ze zahraničí jsou obvykle přesyceny pesticidy. Stávají se příčinou hormonálních poruch, různých nemocí. Neriskujte zdraví dítěte. Během těhotenství je nejlepší zkontrolovat u svého lékaře, jaké ovoce můžete jíst beze strachu..

Chutná suchá jídla

Během těhotenství jsou také velmi užitečné suché plody. Zachovávají si vlastnosti čerstvé a obsahují železo, vápník, fosfor, karoten, vitamíny, organické kyseliny, draslík. Před použitím se produkt nejlépe máčel a poté se pečlivě žvýkal. Ošetření může být posouváno mlýnkem na maso, smícháno s ovesnou kaší nebo ořechy a z výsledné hmoty zformováno do kuliček. Tyto kuličky by měly být uloženy v lednici a spotřebovány před spaním, aby se zlepšila funkce střev..

Sušené ovoce lze přidat do rýžového pilafu, z něj vařit kompot. Kaisa, meruňka, sušené meruňky jsou bohaté na draslík, železo, vápník, vitamíny a organické kyseliny. Fíky budou užitečné s tendencí k trombóze, bronchiální astma, arytmie, patologie kardiovaskulárního systému. Fíky jsou diuretické a známé pro protizánětlivé vlastnosti. Během nachlazení ho můžete jíst se smetanou nebo mlékem. Data léčit dobře bolesti dolní části zad, nachlazení, zmírnit únavu.

Rozinky obsahují hodně draslíku. Pokud trpíte kašlem, bronchitidou, problémy s nervovým systémem a srdcem, zařaďte ji do nabídky. Rozinky jsou sušené hrozny, takže buďte opatrní. Když se během těhotenství zeptáte, jaké čerstvé a suché ovoce musíte jíst, zkontrolujte rozinky. Přestože se jeho vlastnosti velmi liší od vlastností čerstvého produktu.

Grapefruit obsahuje vitamíny C, B, beta-karoten

Jak jíst ovoce

Léčbu můžete konzumovat tak, jak jste zvyklí. Existuje několik způsobů..

 1. Nakrájíme na plátky.
 2. Připravte si ovocný salát.
 3. Jezte s mlékem.
 4. Přidat do kaše.

Během prvního trimestru neexistují prakticky žádná omezení potravin, takže žena může bezpečně jíst jablka, mandarinky a pomeranče. Jedinou otázkou je konzumované množství. Pokud během těhotenství v nejranějších fázích nezpůsobí alergie žádné ovoce, jezte ho tolik, kolik chcete. Pokud se objeví reakce, mělo by být používání přerušeno..

Během těhotenství ve 2. trimestru musíte jíst malé množství ovoce. Od 12-14 týdnů se plod výrazně zvětšuje, takže se zpomaluje práce střev a žaludku a zvyšuje se tlak na ledviny. Pokud opravdu chcete jíst jablko nebo banán, nepopírejte se, ale trochu. V případě nejmenších obtíží nebo žaludku vyloučte produkt ze stravy. Hrušky, švestky, granátová jablka jsou zvláště užitečná ve druhém trimestru..

Během 3 trimestrů musíte být v jídle selektivní. Plod je již dostatečně velký, takže vyvíjí velký tlak na všechny orgány. Pokud obyčejný člověk stráví malé jablko za 15 minut, pak u ženy ve 25-26 týdnech těhotenství bude tento proces trvat alespoň půl hodiny. Během těhotenství ve 3. trimestru nejezte exotické ovoce. Ano, a opřít se o obyčejnou hrušku nebo pomeranč za to nestojí. Ženské tělo zažívá druhou vlnu hormonální aktivity, takže velké množství dobrot může vyvolat alergickou reakci u matky a jejího nenarozeného dítěte.

O autorovi: Olga Borovikova

Jaké ovoce mohou těhotné ženy jíst?

Hlavním zájmem každé nastávající matky je porod a narození zdravého dítěte. Za tímto účelem musí žena nejprve pečlivě sledovat svůj jídelníček. Důležitým místem ve stravě těhotné ženy je ovoce, které poskytuje tělu matky a dítěte potřebné vitamíny, mikro a makro prvky a další užitečné látky. Jsou však všechny plody dobré pro těhotné ženy? Opravdu, během období těhotenství, některé potraviny jsou lepší vyloučit ze stravy nebo omezit jejich použití. Jaký druh ovoce tak mohou jíst těhotné ženy a které je lepší se zdržet?

Jaké ovoce se doporučuje

Odborníci na výživu tvrdí, že žena by měla denně konzumovat v průměru dvě šálky ovoce. V tomto případě musíte vědět, že nemůžete jíst ovoce ihned po jídle, na plný žaludek. To je způsobeno skutečností, že plody přetrvávají v žaludku po velmi krátkou dobu, poté se vstřebávají ve střevech. A pokud je žaludek plný jídla, prodlužuje se doba jejich pobytu v žaludku. To vede ke skutečnosti, že ovoce nejen ztrácí své prospěšné vlastnosti, ale také začíná kvasit. Výsledkem je, že člověk trpí nadýmáním, špatným trávením a nevolností. Nejlepší je jíst ovoce 20-30 minut před jídlem nebo 1,5-2 hodiny po jídle.

Zvažte, jaké ovoce jíst pro těhotné lékaře.

V našich zeměpisných šířkách se jablka nazývají jedním z nejzdravějších plodů. Nezáleží na tom, jaké známky budou. Jablka obsahují mnoho vitamínů (skupiny B, beta-karoten, C), mikroelementy (vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, mangan, síra), taniny, citronovou a jablečnou kyselinu, pektin. Lékař často doporučuje ženě, která očekává, že dítě konzumuje jablka, aby zvýšila chuť k jídlu a zmírnila příznaky toxikózy. Jako doplněk stravy jsou pečená jablka předepisována ženě, aby zlepšila střevní motilitu.

Švestky jsou velmi užitečné během těhotenství pro prevenci a léčbu zácpy, se selháním ledvin a vysokým krevním tlakem, poruchami oběhu. Zejména hodně fosforu a draslíku ve švestkách, navíc obsahují vápník, sodík a železo, vitamíny C, E, beta-karoten, skupina B. Švestky mají mírný projímavý a diuretický účinek, zlepšují trávení a střevní motilitu.

Malé množství vitamínů v hrušce je více než kompenzováno vysokým obsahem stopových prvků, díky nimž jsou tyto plody užitečné pro těhotné ženy. Hruška obsahuje hodně vápníku, hořčíku, fosforu, křemíku, sloučenin pektinu a vlákniny. Použití hrušek během těhotenství zlepšuje střeva a celý trávicí systém, oběhový systém a funkci ledvin. Tyto plody mají tendenci snižovat tělesnou teplotu, mají osvěžující účinek na tělo..

Je známo, že citrusové plody mají vysoký obsah vitamínu C - citrony, mandarinky, pomeranče a grapefruity. Citrusové plody navíc obsahují hodně beta-karotenu, vitamíny skupiny B. V mandarinech je také vitamin R. Strava obohacená citrusovými plody je dobrou prevencí nachlazení a jiných infekčních chorob. Také tyto plody přispívají k posílení a větší pružnosti stěn malých krevních cév, čímž se zlepší kvalita redoxních procesů v těle. Mějte však na paměti, že citrusové plody jsou extrémně alergické. Proto se během těhotenství používají velmi opatrně, v malých porcích a pouze v případě, že žena nikdy neměla alergii na citrusové plody.

Nemůžeme zmínit banány, které, i když jsou pro naše místa exotické, již byly ve stravě pevně zavedeny. Banány obsahují zvýšené množství škrobu, což z nich činí vynikající jídlo pro problémy se zažívacím systémem. Nejezte nezralé banány, musíte si vybrat pouze zralé, se silnou vůní. Banány se mohou pochlubit vitaminem C, E, beta-karotenem, skupinou B.

Granátové jablko je často doporučováno pro nastávající matky jako lék na anémii s nedostatkem železa. A to vše kvůli vysokému obsahu železa v granátovém jablku. Kromě toho má toto ovoce vitaminy B6, B12, C. Granátové jablko má choleretický, diuretický, antiseptický, protizánětlivý a analgetický účinek. Jeho použití normalizuje činnost žaludku, stimuluje chuť k jídlu. Nejlepší je pít šťávu z granátového jablka, které je užitečné smíchat s řepnou a mrkvovou šťávou..

Jaké ovoce je nežádoucí

Během těhotenství se nedoporučuje jíst exotické ovoce. Podle studií je asi 98% ovoce dováženého do naší země přesyceno pesticidy. Tyto chemikálie mají extrémně negativní vliv na matčino tělo, průběh těhotenství a zejména na růst a vývoj plodu..

Kromě toho jsou některé z těchto plodů obecně kontraindikovány u nastávajících matek. Papája například vyvolává kontrakce dělohy. Ananas, milovaný mnoha, má stejný účinek, který je přísně zakázáno jíst v prvním trimestru těhotenství, protože je schopen vyvolat potrat..

Ovoce během těhotenství: které jsou možné a které nikoli

Ovoce během těhotenství - zdraví a dobrá nálada dávají ovoce a zeleninu. Měly by být přítomny ve stravě každého člověka a ve stravě ženy v takové pozici.

Je obtížné popírat výhody přírodních darů, protože absorbují všechny náležitosti lidského těla. Proto lékaři doporučují jíst ovoce během těhotenství a odhalíme tajemství, která jsou skrytá pod kůží.

Ovoce během těhotenství - dary přírody naší země

Po celém světě roste obrovské množství bobulí a ovoce. Liší se chutí a složením, ale podle odborníků přináší ovoce, které vyrostlo a dozrálo v oblasti lidského bydliště, maximální užitek..

Proto by v první řadě měla strava budoucí matky zahrnovat obvyklá jablka, švestky, hrušky, hrozny, meruňky.

 1. Jablka jsou velmi zdravé ovoce, především železo a notoricky známý vitamín C. Jód, který je tak nezbytný pro nastávající matky, je obsažen ve velkém množství v kostech jablka, takže si můžete dovolit jíst pár zrn. Jednoduché jablko může normalizovat množství cholesterolu v krvi a játrech. Také tyto plody normalizují práci střev a žaludku. Pečená jablka jsou zvláště užitečná pro ty, kteří nemohou jíst kůru ovoce. Tyto červené, žluté a zelené plody mohou eliminovat vaskulární křehkost a ovlivnit trávicí systém při gastritidě. Mohou a měli by se jíst, a to jak v rané, tak pozdní fázi.
 2. Hrušky pod kůží skrývají mnoho užitečných vlastností. Za prvé, hruška během těhotenství pomáhá vyhnout se potřebě vzít projímadla. Každé ovoce může mít protizánětlivý účinek, zvyšuje odolnost organismu vůči virům a bakteriím, což je důležité v období březosti drobků. Hruška je nejlepším přítelem srdečního svalu. Má hodně draslíku, který posiluje srdce a přispívá k jeho koordinované práci. Nelze říci, že hruška, když nosí drobky, pomůže vyrovnat ztrátu železa, zlepšit náladu a chuť k jídlu, zejména v pozdějších fázích.
 3. Švestka je pro naši zemi známým ovocem, doporučuje se jí jíst v raných fázích, aby se vyrovnala nedostatek živlů. Proto je schopen poskytnout nastávajícím matkám maximální užitek. Za prvé, švestka jako hruška během života dítěte v bříšku zlepšuje střeva. Také ve své kůře a dužině obsahuje mnoho látek a stopových prvků, které přispívají k obohacení těla všemi nejdůležitějšími látkami. Švestka navíc odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla, snižuje tlak, zlepšuje srdeční funkce a má choleretickou látku. Těhotenství vyžaduje jíst syrové švestky. Při vaření ztratí ovoce většinu svých prospěšných vlastností..
 4. Hrozny lze také jíst. Obsahuje organické kyseliny, kyselinu askorbovou, prvky skupiny B, pektiny, vlákninu a v semenech hroznů se skrývá E, vápník a draslík a mnoho dalších důležitých prvků. Hrozny jsou vynikající tonikum a mohou nahradit celou hrst sladkostí. Několik bobule hroznů obohatí tělo glukózou a zlepší fungování střev, srdce. Hrozno přenáší své vlastnosti na šťávu, kompoty a želé a džemy. Je však třeba si uvědomit, že nadměrné množství těchto bobulí může být škodlivé, a proto nezhoršujte jeho vstřebávání. Čerstvé hrozny se nejlépe jedí v prvních týdnech, v raných stádiích dítě nezískává na váze tolik jako před porodem.
 5. Meruňky jsou zdrojem mnoha důležitých prvků pro tělo. Za prvé, růžovo-zlaté bobule vyrovnávají ztrátu železa v krvi, obohacují tělo draslíkem, hořčíkem, fosforem, kyselinami a vitamíny A, E, P, B, C, H. Každé bobule je bohatá na jód, což je velmi důležité v období růstu a vývoje dítěte. v lůně. Meruňky, stejně jako ostatní plody, pomáhají zlepšit fungování trávicího systému a zejména střev. Meruňky lze konzumovat v jakékoli formě a kdykoli..

Ovoce během těhotenství - zámořské dary přírody

Moderní obchody a bazary nabízejí nejen domácí ovoce a bobule, ale také dary přírody ze vzdálených teplých zemí.

 • Jedním z nejznámějších plodů teplých zemí je banán. Toto ovoce je nejen sladké a měkké, ale také dodává tělu draslík a přispívá k produkci endorfinu. Je bohatý na všechny prvky skupiny B, A, C, P, E. Obsahuje draslík, vápník, fosfor, hořčík, měď, železo, zinek a další prvky nezbytné pro ženské tělo. Odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla, vytváří příznivé podmínky pro činnost srdce a oběhového systému, uklidňuje a normalizuje spánek..
 • Orange je další zámořské ovoce, které je bohaté na vitamín C, PP, A, skupina B. Zlepšuje ochranné funkce těla a zvyšuje odolnost proti patogenním bakteriím a virům. Oranžová však může způsobit pozdní alergie.
 • Kiwi je slavné ovoce po celém světě. Naučili se ji pěstovat v Evropě a oceňují ji pro své bohatství užitečných látek. Kiwi je nejlepším řešením, jak obohatit tělo vitaminem C a chránit se před různými nemocemi a viry. Pod kožušinou jsou skryty důležité aminokyseliny, draslík, hořčík, fosfor, fruktóza, glukóza, vláknina, kyselina listová. Pouze kiwi může způsobit, že tělo produkuje kolagen a normalizuje krevní tlak.
 • Mandarin je bobule pevně začleněná do stravy Rusů. Málokdo se však diví, v čem je bohatý. Mandarinky jsou považovány za dietní produkt, který obohacuje tělo užitečnými prvky, zejména C a zlepšuje odolnost těla vůči nemocem, zlepšuje trávení.

Plody přírody tak obohacují ženské tělo v období života plodu a pomáhají vyrovnat se s problémy, jako je zácpa, anémie, špatná nálada.

Dary přírody se však mohou stát zdrojem alergických reakcí, proto byste je měli během těhotenství postupně zavádět do své stravy.

Mezi popsanými plody jsou univerzální i hypoalergenní dary přírody - banány, kiwi, jablka. Jedná se o univerzální sadu, která neublíží nastávající matce a jejímu dítěti žádný týden růstu a vývoje a je nedílnou součástí správné výživy

10 nejzdravějších plodů v těhotenství

Každá žena, která se chystá stát se matkou, vždy přemýšlí o své stravě, protože to přímo souvisí se zdravím budoucího dítěte. Nabídka těhotné ženy by neměla být tak kalorická jako bohatá na vitamíny a minerály. Každý ví, že ovoce je užitečné pro těhotné ženy, ale každá z nich obsahuje různé vitamíny, minerály a další látky nezbytné pro tělo, což je třeba vzít v úvahu při stravě těhotné ženy. Odborníci na výživu doporučují těhotným ženám, aby jedly ovoce více než ty, které rostou ve své oblasti a ještě lépe se pěstují ve vlastní zahradě. Je lepší jíst každý den ovoce, jako dezert nebo jako svačinu mezi jídly. Níže je uveden seznam druhů ovoce, které jsou nejvýhodnější pro těhotné ženy..

Jablka

Použití jablek, obsah vitamínů v něm, se liší v závislosti na rozmanitosti a klimatických podmínkách, ve kterých byly pěstovány..
Obsahuje ovoce: organické kyseliny, bílkoviny, uhlohydráty, vitamíny A, P, C, hodně železa a také hořčík, draslík, pektin.
Užitečné pro činnost kardiovaskulárního systému, střev, vyvolávají na těle choleretický a diuretický účinek. Tyto plody jsou zvláště užitečné pro těhotné ženy jako zdroj železa..

Švestky

Švestky se doporučuje konzumovat ve druhé polovině těhotenství jako prevence zácpy, ale i bez ní jsou velmi užitečným produktem. Obsahují bílkoviny, vlákninu, organické kyseliny, uhlohydráty, minerály: zinek, sodík, jód, draslík, chrom, mangan. Složení vitamínů: provitamin A, skupina B, E, C, K, P.
Švestky zlepšují funkci střev, vylučují toxiny z těla, čistí krev.

Meruňky

V létě je lze jíst čerstvé a v zimě sušené (meruňky). Meruňky obsahují vlákninu, taniny, pektin, organické kyseliny, cukry, minerály (draslík, železo, hořčík, fosfor). Z vitamínů C jsou přítomny karoten, P, PP. Jako zdroj železa je meruňka užitečná pro anémii, normalizuje kyselost žaludku a je dobrá pro srdce..

Hrušky

Hrušky obsahují monosacharidy, vlákniny, bílkoviny, uhlohydráty. Hrušky mají vitamíny B, C, A, K, E. Toto ovoce je užitečné pro těhotné ženy jako výživný nízkokalorický produkt, posiluje imunitní systém a také zlepšuje trávení, normalizuje metabolismus a podporuje ochranné funkce těla. Z minerálů v ovoci je k dispozici draslík, fosfor, vápník, měď, sodík, železo, hořčík a zinek.

Hroznový

Lékaři doporučují, aby těhotné ženy jedly hrozny jako zdravé ovoce, které obsahuje látky důležité pro člověka: bílkoviny, vlákninu, minerály (železo, selen, draslík, selen, vápník, fosfor, hořčík), vitamíny (A, B6, C). Hrozny zlepšují funkci střeva, vytvářejí antimikrobiální účinek, normalizují tvorbu krve.

Banány

Banány obsahují hodně cukru, takže pro těhotné ženy bude užitečné je jíst namísto dezertů, zvláště pokud mají rádi sladkosti. Banány obsahují proteiny, uhlohydráty, draslík, železo, kyselinu listovou, zinek, vlákninu, vitamíny B6, C., B1, B2, PP. Tento produkt je považován za velmi užitečný pro těhotné ženy, protože díky vláknu fungují lépe žaludek a střeva, a co je důležité, otok je snížen, protože zbytečná tekutina je z těla odstraněna.

Tomel

Toto ovoce je zvláště užitečné pro těhotné ženy, protože obsahuje mnoho stopových prvků: draslík, zinek, vápník, jód, hořčík. Je také zdrojem vlákniny, organických kyselin, beta-karotenu, bioflavonoidů, vitamínů A, C, E, PP. Konzumací tomel poskytnete svému tělu i nenarozenému dítěti mnoho potřebných užitečných látek. Tomel odstraní z těla zbytečnou vodu a škodlivé látky..

Citrus

Citrusové plody jsou velmi zdravé ovoce pro těhotné ženy, ale lékaři doporučují jíst je s mírou, protože mohou způsobit alergie. Obsahují hodně vitamínu C, A, B, stejně jako draslík, éterické oleje, kyseliny. Citrusové plody se používají jako osvědčený nástroj pro léčbu i prevenci nachlazení, které se těhotné ženy velmi bojí..

Granát

Granátové jablko obsahuje fytoncidy, cukry, stopové prvky (draslík, mangan, jód, železo, vápník), organické kyseliny, taniny, vitamíny C, B6, B12, P. Granátové jablko obsahuje více než 15 aminokyselin, z nichž mnohé se vyskytují pouze v mase. Granát má dobrý účinek na gastrointestinální trakt, na hematopoetický systém, má antimikrobiální účinek.
Ovoce je užitečné během těhotenství, téměř všechno, a musí jíst co nejvíce. Jsou nejen zdravé, ale také chutné, můžete je mít vždy na stole místo zákusku.

Jaké ovoce můžete jíst těhotné

Těhotenství je jednou z nejkrásnějších podmínek ženy. Opravdu, za pouhých 9 měsíců se v něm narodí nový život a člověk vyroste z malé buňky. Budoucí matka jako nikdy předtím nepotřebuje správnou výživu během těhotenství, komplex vitamínů a minerálů, což výrazně ovlivňuje její zdraví a zdraví nenarozeného dítěte..

Samozřejmě, jeden z nejužitečnějších produktů těhotné ženy je ovoce. Koneckonců, vitamíny, minerály a stopové prvky obsažené v ovoci jsou tak nezbytné pro zdraví těhotné ženy a pro úplný vývoj jejího nenarozeného dítěte. Ukázalo se však, že existuje řada kontraindikací pro použití některých produktů těhotnými ženami. Avšak v tomto článku bude popsáno, jaké ovoce může být těhotné a které ovoce by mělo být vyhozeno.

Je to všechno ovoce, které můžete jíst během těhotenství

Samozřejmě, pokud chcete a pokud jíte s mírou, můžete během těhotenství jíst téměř všechno. Hlavní věcí je sledovat váš stav, aby v trávicím traktu nebyly žádné alergie a nepříjemné následky. Koneckonců, během těhotenství, tělo prochází globální hormonální restrukturalizací a obvyklé oblíbené jídlo může vyvolat nepříjemné následky a špatné zdraví. Proto musíte poslouchat své vnitřní pocity.

Ale jaké ovoce bude užitečné během těhotenství? Nyní se, bohužel, mnoho dětí rodí s potravinovými alergiemi, což ovlivňuje nejen životní prostředí, umělé vitamíny, ale také výživa během těhotenství. Jsme geneticky predisponovaní k určitým potravinám, které nás obklopují od narození a na které jsme zvyklí. Z toho vyplývá, že nejužitečnější ovoce pro těhotné ženy je domácí.

Ve jejich prospěch stojí za to říci, že jsou ošetřeny alespoň pesticidy, protože nemusí být přepravovány po dlouhou dobu, shromažďovány nezralé, aby se nezhoršovaly. A mnoho domácího ovoce se nezískává z obchodu, ale okamžitě ze stromu v zemi nebo ve vesnici.

Domácí ovoce

Nejužitečnější ovoce během těhotenství jsou ty, které rostou, kde nastávající matka rostla a žije:

 • Jablka Jsou bohaté na železo, jehož nedostatek způsobuje anémii. Jedná se o velmi časté onemocnění u těhotných žen. Při zhoršení způsobuje hladovění plodu kyslíkem. Jablka také obsahují vitamín C, který podporuje imunitu, zejména v prvním trimestru těhotných žen, všechny síly těla jsou zaměřeny na růst plodu a imunitní systém v tuto chvíli oslabuje, což znamená, že je zranitelný. Kosti Apple obsahují jód, který je také nezbytný pro těhotné ženy, pro podporu funkčnosti štítné žlázy, jejíž porušení může probíhat bez povšimnutí. Jíst jablka v pečené formě nebo v kompotech přináší ovoce mírný projímavý účinek, což je velmi důležité pro těhotné ženy, které často trpí zácpou. V jablkách je hodně vlákniny a hlavním účelem konzumace ovoce bohatého na vlákninu je očištění těla od toxinů a toxinů. V souladu s tím se snižuje cholesterol, snižuje se riziko srdečních chorob..
 • Hrušky Obsahují také železo. Doporučují se pro zvýšenou únavu, ospalost, závratě. Hrušky díky vysokému obsahu vlákniny zvyšují střevní motilitu. Proto nemusíte jíst najednou celý kilogram. Jeden nebo dva postačí k absorpci živin. Hrušky během těhotenství zvyšují imunitu a jsou výborným antidepresivem. A draslík pomáhá srdci, protože celkový objem cirkulující krve těhotných žen se zvyšuje 1,5krát. To není malé břemeno na srdce. Toto nádherné ovoce má také močopudný účinek, což z něj činí nepostradatelný pro otoky..
 • Švestky jsou nenahraditelným plodem během těhotenství, pokud nastávající matka netrpí revmatismem, cukrovkou nebo obezitou. Švestky obsahují vlákninu, která působí jako projímadlo. Švestka má choleretický účinek, který pomáhá ledvinám, odstraňuje přebytečnou sůl a vodu z těla. Švestky se dobře chovají s vysokým krevním tlakem. Je však třeba věnovat pozornost tomu, aby tyto plody při zahřívání ztratily své prospěšné vlastnosti, takže je třeba je jíst čerstvé a ne více než 6 až 8 kusů. Přebytek švestek může nakonec způsobit nadýmání a následně i děložní tón, což je v posledních měsících těhotenství velmi nebezpečné.

Citrusové plody

Citrusy jsou prospěšné pro všechny lidi, chrání naši imunitu před nachlazením, zejména při nachlazeních a vypuknutí virových infekcí. A pro těhotné ženy jsou prostě nezbytné ke zvýšení imunity. Je pravda, že existuje jedna kontraindikace. Citrusy jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C, proto se pro alergie nedoporučují. I když dívka na této pozici dříve netrpěla alergiemi, pak se během těhotenství všechno může změnit, proto je třeba citrusy jíst trochu pečlivě. Nejlepší citrusové plody během těhotenství - grapefruit a pomelo.

Grapefruity lze nazvat nejlepším přítelem těhotných žen ve všech třech trimestrech. V prvním trimestru může díky vysokému obsahu hořčíku pomoci vyrovnat se s toxikózou a také zlepšit náladu a uklidnit nervový systém. Koneckonců, první trimestr je právě časem obav a stresů způsobených zdravím dítěte, velkou odpovědností. Ve druhém trimestru ovoce pomůže vyrovnat se se zácpou, ke které dochází v důsledku fetálního tlaku na střeva, a draslík ve složení posílí kardiovaskulární systém, který také zažívá hodně stresu. Ve třetím trimestru přispěje grapefruit ke spalování nadbytečného podkožního tuku získaného během těhotenství..

Další citrusové ovoce, které je dobré pro těhotné ženy, je pomelo. Obsahuje vápník a draslík, což prospívá oběhovému a nervovému systému. Není to důležitý faktor: draslík pomáhá při tvorbě fetální kostní tkáně v časném těhotenství. Díky stopovým prvkům a vitamínům obsaženým v pomelu se krevní tlak normalizuje, což není vždy normální během těhotenství. A také ovoce stabilizuje zažívací trakt.

Exotické ovoce

Nyní pojďme zjistit, jaké exotické ovoce je užitečné pro těhotné ženy. Základním pravidlem při konzumaci exotického ovoce je, že je těhotná žena dříve snědla. U ovoce, které je ochuceno poprvé, je třeba postupovat opatrně. Často není známo, jaká bude reakce organismu na nové ovoce..

Mělo by být také zřejmé, že ovoce dovezené z dálky je ošetřeno chemickými látkami, aby se během dlouhodobé přepravy nezhoršovalo. Proto musí být po zakoupení před použitím namočeny ve vodě. Mělo by být zřejmé, že některé exotické plody jsou těžko stravitelné, protože náš žaludek není zvyklý a nemá potřebné enzymy, které by štěpily některé plody. To se týká manga, papáji, mučenky. Existuje však řada známých exotických plodů, na které je tělo již zvyklé, a nezpůsobí další stres na žaludek.

Banány jsou dobrým zdrojem energie bez tuku. Bude stačit jeden nebo dva denně. Banány jsou bohaté na draslík. Pomáhají při nespavosti, normalizují krevní tlak a povzbuzují. Mají také příznivý účinek na pokožku, vyhlazují první vrásky a bojují proti akné (uher), u těhotných žen se tento problém často vyskytuje v důsledku hormonálního selhání. Banány také pomáhají zbavit se otoků a odstraňují přebytečnou tekutinu z těla. Ale pro ty, kteří mají křečové žíly nebo tromboflebitidu, by banány měly být odstraněny, protože ovoce může přispívat ke srážení krve. S rychlým přírůstkem na váze byste se neměli opírat ani o banány, ale mají velmi vysoký obsah kalorií..

Tomel obsahuje mnoho užitečných látek pro těhotnou ženu a nenarozené dítě. Ovoce se vypořádá s otoky, protože odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla. Perfektně ovlivňují vývoj nervového a kardiovaskulárního systému plodu. Persimmon je vynikajícím pomocníkem při doplňování jódu u těhotné ženy a při posilování imunity. Ale se zácpou se nedoporučuje jíst, protože se zapíná. Persimmon by měl být v případě cukrovky omezen na těhotné ženy z důvodu vysokého obsahu glukózy. Ovoce může také vyvolat alergie..

Granátové jablko bude užitečné pro těhotné ženy s anémií, ke které dochází při nedostatku železa. Je také známý svými antibakteriálními vlastnostmi. Má také protizánětlivé, analgetické a antiseptické účinky, neutralizující patogeny. Granátové jablko odstraňuje přebytečnou tekutinu a žluč z těla. Posílení svalů dělohy je důležitým faktorem v těhotenství a granátová jablka v tom nejsou špatným pomocníkem. Granátové jablko by mělo být odstraněno, pokud těhotná žena trpí zácpou a pálením záhy, protože posiluje a zvyšuje kyselost v důsledku vysokého obsahu kyselin a tříslovin.

Broskve obsahují hodně kyseliny listové, kterou je třeba konzumovat v prvním trimestru těhotenství. Ano, a také ve fázi plánování. Koneckonců, kyselina listová ovlivňuje prevenci mnoha patologií nervového systému plodu. Toto ovoce je také nezbytné pro toxikózu, protože snižuje nevolnost, pálení žáhy a otok, odstraňuje toxiny z těla. Se všemi užitečnými vlastnostmi může broskev vyvolat alergii, takže s ní musíte být opatrní. Nedoporučuje se jíst ovoce pro onemocnění jater, žlučových cest a endokrinního systému.

Jaké ovoce je potřeba během těhotenství

Při popisu nejoblíbenějších druhů ovoce lze vyvodit následující závěry: budoucí matky by si měly vybrat ovoce, které může zabránit jejím dočasným onemocněním a ovlivnit její pohodu.

Ovoce je nejužitečnější pro otoky - hrušky, švestky, banány, tomel, granátová jablka a broskve. Všechny odstraňují přebytečnou tekutinu z těla..

Citrusové plody, jablka, hrušky a granátová jablka chrání imunitu.

Zlepšení gastrointestinálního traktu a pomoc se zácpou: pečená jablka, hrušky, švestky, grapefruit, pomelo a broskve.

Normalizujte tlak švestek, banánů, pomelo as anémií jsou užitečné granátové jablko, jablka a hrušky.

Broskve a grapefruit pomáhají toxémii.

Kosti a tomel jablek pomohou vyplnit chybějící jód.

První trimestr

V prvním trimestru těhotenství jsou zvláště potřebné plody. Během tohoto období se znovu vytvářejí všechny důležité orgány a systémy dítěte, takže tělo těhotné ženy musí jíst pouze ovoce s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. V tomto trimestru hraje kyselina listová obzvláště důležitou roli, která pomáhá při tvorbě nervového systému plodu a dalších orgánů. Proto stojí za pozornost věnovat se broskvím a melounu, ale během jejich zrání a neimportovaným s dusičnany. Kromě kyseliny listové se broskve dokáží vyrovnat s pálením žáhy a toxikózou..

Vzpomínáme na potřebu jablek a meruněk bohatých na železo a normalizaci střev během tohoto období. Meruňky obsahují hodně beta-karotenu, který je považován za silný antioxidant. Pečená jablka mají příznivý účinek na tělo a budou také užitečné v prvním trimestru.

Druhý trimestr

Ve druhém trimestru těhotenství jsou již vytvořeny všechny orgány plodu a začínají aktivně růst a rozvíjet se. Nyní nastávající matka potřebuje více kalorií, ale neměli byste zapomenout na ovoce. Během tohoto období budou užitečné švestky, hrušky a granátová jablka. Pomohou zlepšit trávení, zlepšit náladu, chuť k jídlu a normalizovat kardiovaskulární systém..

Třetí trimestr

Poslední třetí trimestr těhotenství již není tak snadný. Děloha tlačí na všechny orgány, včetně žaludku. Jíst celé ovoce může způsobit těžkosti a pálení žáhy. Proto ve třetím trimestru nezapomeňte jíst trochu, ale často. Nejlepší ovoce v tomto období bude pečená jablka, aby nezpůsobila pálení žáhy, meruňky, tomel a fíky. Stejně jako jejich sušené ovoce. Pomohou vyrovnat se s pálením žáhy, otoky. Mají hodně vitamínů, draslíku, železa a jódu.

Jaké ovoce se nedoporučuje jíst během těhotenství

Přes užitečnost ovoce je stále několik druhů, které jsou kontraindikovány a je nežádoucí je konzumovat. Po několika jednoduchých pravidlech se těhotné ženy mohou vyhnout možným komplikacím..

 • Nejezte hodně ovoce najednou. Přebytek vitamínů má konečně také nepříznivý vliv na zdraví těhotné ženy.
 • Nejezte různé ovoce najednou. Pokud nastávající matka má alergickou reakci, bude obtížné přesně zjistit, jaký druh ovoce vzešla.
 • Téměř všechna dovážená ovoce se zpracovávají dusičnany. Musíte být s nimi velmi opatrní. Ovoce je lepší namočit do vody před jídlem a loupáním. Ano, obsahuje největší množství vitamínů, ale také dusičnany. A mohou vyvolat různé nemoci.
 • Pokud je plod neznámý od dětství, může to být potenciální alergen. Například stejné mango. Ne každý to může snadno strávit a pro naši těhotnou dívku nepřinese tolik výhod, jako je například domácí jablko..
 • Ovoce by nemělo být konzumováno po jídle. Na lačný žaludek se lépe vstřebávají. Naloží se žaludek naplněný jídlem, a pokud jej doplníte ovocem, pak ten druhý, zatímco čeká, až na ně přijde řada, ztratí své prospěšné vlastnosti, navíc se začnou bloudit, což způsobuje nepříjemné pocity nadýmání, nadýmání a další.
 • Plody by se měly jíst pouze v sezóně. Broskve zakoupené v zimě nejenže neprospívají, ale mohou poškodit. Kromě toho budou uměle pěstovány a nebudou chutnat

A teď pojďme zjistit, jaký druh ovoce nemůžete během těhotenství jíst.

Ananas. Je přísně zakázáno jíst do 13 týdnů. A ti, kteří pravděpodobně potratí. Faktem je, že ananas způsobuje děložní tón.

Exotické ovoce papáje také zvyšuje tón dělohy a může vést k ukončení těhotenství.

Pokud během těhotenství existují správné plody a ve správném množství, ujistěte se, že pomohou nastávající matce saturovat její tělo potřebnými vitamíny a zbavit se některých nepříjemných následků během těhotenství..

Výživa a strava pro trimestry těhotenství

Jak jíst během těhotenství, kterým potravinám je třeba se vyhýbat, kolik byste měli pít, jak si vybrat vitamíny a jak sledovat hmotnost? Pojďme si toto téma prostudovat a odpovědět na všechny otázky..

Těhotenství a výživa

Správná výživa před a během těhotenství zvyšuje vaše šance na zdravé dítě a - navíc - snižuje riziko, že vaše dítě bude mít v dospělosti určité nepříznivé zdravotní podmínky..

Zjistěte, na jakých principech by měla být výživa těhotné ženy založena, jaké živiny jsou pro zdraví matek a dětí nejpotřebnější, co a co by nemělo být konzumováno, když dítě čeká, a jaký přírůstek hmotnosti je považován za normální.

Výživa těhotenství

Během těhotenství je nastávající matka lepší být šťastná, spokojená a zdravá, aby porodila šťastné, spokojené a zdravé dítě. A její strava by měla obsahovat potřebné množství vitamínů a živin, které k tomu přispějí..

Při dodržení obecných zásad zdravé výživy si zajistíte nejlepší výživu pro těhotné ženy. Spotřeba kvalitních produktů ze všech pěti hlavních potravinových skupin je klíčem ke zdraví a aktivitě. Seznam těchto skupin.

 • Zelenina a ovoce (čerstvé, zmrazené, konzervované, sušené; zelené a listové saláty). Do těla se dodávají antioxidanty, vitamíny A, C, kyselina listová, dietní vláknina, draslík. 7 - 8 porcí denně (jedna porce - 250 ml (sklenice) nakrájené zeleniny nebo 125 ml (1/2 šálku) nakrájeného ovoce).
 • Obiloviny (ovesné vločky, proso, kukuřice, pohanka, rýže, chléb - nejlépe obiloviny nebo otruby, těstoviny atd.), Brambory. Jsou zdrojem uhlohydrátů (škrob), vlákniny, thiaminu a niacinu. 6 - 7 porcí denně (jedna porce - 1 kus chleba (35 g) nebo 125 ml (1/2 šálku) rýže nebo těstovin).
 • Mléčné výrobky (mléko, jogurt, tvaroh, kefír, sýr atd.). Zdroje vápníku, bílkovin, vitamínů A, D, B2 a riboflavinu. 3 porce denně (jedna porce - 250 ml mléka nebo 175 g jogurtu nebo 75 g sýra).
 • Bílkovinné výrobky: maso, drůbež, ryby, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy. Poskytněte tělu železo, bílkoviny, vitaminy B, zinek, hořčík. 2 porce denně (jedna porce - 75 g nebo 125 ml).
 • Tuky (zelenina a máslo, rybí olej, ořechy). Nasyťte tělo esenciálními mastnými kyselinami, vitamíny A, D a E. 30 - 45 ml (2 - 3 polévkové lžíce) denně.

Jíst se doporučuje v malých porcích 5-6 krát denně..

Zde je seznam nejzdravějších potravin za devět nejdůležitějších měsíců..

 • Zelená a žlutá zelenina a ovoce a královna mezi nimi jsou brokolice. Docela květenství této zelí obsahuje působivé množství látek, které jsou během těhotenství naprosto nezbytné. Kyselina listová, vitamin C, hořčík, draslík, fosfor, vápník, zinek, beta-karoten, selen, vitamíny PP, K, E. Tato nízkokalorická zelenina je bohatá na vlákninu, která pomáhá normalizovat trávení. Kromě brokolice by těhotné ženy měly do své stravy přidávat více zeleniny a špenátu, další zelenou a žlutou zeleninu - je lepší dušit, napařit nebo péct, ale ne smažit. Z ovoce byste měli věnovat pozornost zeleným jablkům, která obvykle nezpůsobují alergie..
 • Čočka a další luštěniny jsou také důležitou součástí stravy nastávající matky. Obsahují velké množství rostlinných bílkovin a užitečné stopové prvky: železo, vápník, zinek. A vláknina - dokonce více než v „obvyklé“ zelenině! Nízkotučná pikantní čočková polévka v kuřecím vývaru může být vynikajícím hlavním chodem pro celou rodinu. Je dobré přidat lžíci jogurtu nebo zakysané smetany. Použití luštěnin by však mělo být zacházeno s určitou opatrností, protože mohou způsobit zvýšenou tvorbu plynů a plynatost, což je problém pro nastávající matky. Proto po jídle z „čočky“, fazole, hrášku do stravy po malé dávce.
 • Vejce ve svém složení obsahují kyselinu listovou, která je tak důležitá pro správný vývoj plodu, stejně jako selen, cholin, biotin, snadno stravitelné proteiny a aminokyseliny, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Vejce jsou bohatá na vitamíny A, E, D, B12, B3. Ale pozor! Před jídlem musí být vejce tepelně ošetřena, nikdy nesmí být konzumována syrová! Křepelčí vejce jsou vhodná pro dietní stravování. Tělesná teplota křepelky je tak vysoká, že neumožňuje rozvoj takové nebezpečné choroby, jako je salmonelóza. Obsah vitamínů A, B1 a B2 v nich je téměř dvakrát vyšší než u kuřat a v pěti křepelčích vejcích, která podle hmotnosti zhruba odpovídají jednomu kuřeti, téměř pětkrát více železa, fosforu a draslíku. Den můžete jíst nejvýše 2 kuře a ne více než 6 - 10 křepelčích vajec.
 • Kyselé mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír, přispívají k harmonickému trávení a vytváření příznivé mikroflóry v žaludku a střevech. Nastávající matky by měly rozhodně zahrnout do stravy různé nízkotučné typy sýrů a tvarohů, které obsahují hodně vápníku a fosforu. Během těhotenství nebo kojení musíte věnovat zvláštní pozornost správnému výběru mléčných výrobků, protože právě teď je jeho optimální složení a „spolehlivost“ tak důležité. Vynikajícím řešením jsou výrobky této kategorie, speciálně vytvořené pro kojeneckou výživu. „Dětské“ mléčné výrobky zpravidla obsahují prebiotika a probiotika, která podporují normální střevní mikroflóru a podporují pohodlné trávení, což je pro budoucí matku tak důležité.
 • Ryba je o něco méně „těžký“ produkt než maso, které se také lépe vstřebává. Nastávajícím matkám se doporučují nízkotučné odrůdy mořských ryb: treska obecná, šafránová treska, štikozubec, ledová rybka, pražma mořská, mořský vlk. Obsahuje minerály, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte a správný průběh těhotenství. Na takové kyseliny jsou bohaté pouze mořské druhy ryb a s řekou by se mělo zacházet opatrně, protože může obsahovat parazity. Během těhotenství jsou surové ryby zakázány a odrůdy, jako je makrela velká, mečoun obecný, žralok a tuňák, by se měly konzumovat v omezeném množství. Ryby těchto odrůd mohou obsahovat methyl rtuť, která je nebezpečná pro nervový systém plodu, pokud se hromadí v matčině těle. Proto odborníci na výživu doporučují jíst tyto ryby nejvýše jednou týdně a přibližná hmotnost hotového steaku by měla být asi 150 g.
 • Dietní maso - králík, krůta, telecí maso - jsou užitečné během těhotenství, protože jsou bohaté na bílkoviny a současně s nízkým obsahem tuku. Králičí maso se nazývá nejnovějším trendem v moderním vaření a je považováno za optimální pro výživu ve stravě. Obsahuje mnoho vitamínů B6, B12, PP, železo, fosfor, mangan, draslík atd. Vynikajícím tradičním receptem je králík dušený v zakysané smetaně se sezónní zeleninou. Budoucí matky, které rádi jedí chutné jídlo, budou také určitě rády telecí maso vařené v pomalém hrnci s švestkami nebo marocké krůtí maso dušené směsí koření a pomerančového džusu.
 • Celozrnné a obilné výrobky, jako je divoká rýže, celozrnný chléb, ovesné vločky, naklíčená pšenice, otruby, pohanka, jsou mimořádně důležité pro trávení, protože obsahují hodně rostlinné vlákniny, komplexní uhlohydráty, jakož i vápník, železo, hořčík, fosfor a vitamíny. Skupina B. Krupice se může stát zajímavým vedlejším pokrmem a působit jako hlavní jídlo. Takže téměř každý z nich může být vařen vegetariánským pilafem: nejprve, dušenou zeleninu v olivovém oleji, a poté je naplňte promytými obilovinami a dušením, dokud se nevaří..
 • Pro nastávající matky je také užitečné máslo a máslo a zelenina. Máslo obsahuje vitaminy A, D, E a K. rozpustné v tucích. Vitamín A má regenerační vlastnosti, je důležitý pro vidění i pro růst plodu. Vitamin D reguluje procesy dělení buněk, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle (což je zvláště důležité během těhotenství) a podílí se na syntéze řady hormonů. Vitamin K ovlivňuje metabolismus a koagulaci krve. Avšak vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu v másle není norma jeho použití vyšší než 15-30 g denně. Rostlinné oleje obsahují hodně mastných kyselin, vitamínů E, A, P. Vitamín E je nezbytně nutný během těhotenství a je předepsán v případě rizika potratu. Zvláštní pozornost věnujte nerafinovaným za studena lisovaným olejům: olivám, hroznovému osivu, dýně, kukuřici, slunečnici.

Voda a jiné kapaliny

Zvláštní pozornost věnujte tekutinám, které během těhotenství konzumujete: jejich množství a kvalita není pro vaše zdraví neméně důležitá než výživa.

Nejprve mluvíme samozřejmě o pitné vodě. Voda je nezbytná pro udržení správného metabolismu, vstřebávání stopových prvků a odstranění toxinů z těla. Kromě toho dostatečné množství opilé tekutiny pomáhá předcházet problému, kterému čelí téměř každá těhotná žena - zácpa.

V prvním trimestru je zapotřebí více tekutin, zejména pokud má budoucí matka toxikózu, což může být také způsobeno dehydratací. Mezi jeho příznaky patří silná suchost kůže obličeje, rukou, nohou a dokonce i rtů, zácpa, podrážděnost, časný nástup toxikózy. A v případě ranní nevolnosti a za běžných dnů byste si určitě měli udržovat vodní rovnováhu. Požadované množství tekutin stanoví lékař s přihlédnutím k vlastnostem průběhu těhotenství.

Když dítě již vyrostlo v bříšku, jeho tělo začne vylučovat metabolické produkty a orgány matky pracují s větší zátěží. V krvi těhotné ženy cirkuluje více krve, zvyšuje se její příliv do tkání, zvyšuje se jejich saturace vodou, což přispívá k intenzivnějšímu metabolismu a vylučování metabolických produktů.

Opuch, charakteristický pro všechny těhotné ženy v pozdějších stádiích, je ve skutečnosti procesem vytváření vodních rezerv v těle. Vzhledem k tomu, že během porodu je utraceno velké množství krve, se tělo obezřetně připravuje na doplnění tekutin po narození dítěte. Chcete-li se vyhnout nadměrné otoky, měli byste ve druhé polovině těhotenství jíst více zeleniny a ovoce, pít jogurt a kefír a pokusit se snížit používání soli, která vyvolává žízeň..

Pro nastávající matky, čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy a smoothies (připravené doma) jsou velmi užitečné koktejly na bázi fermentovaných mléčných výrobků (lassi). Před použitím jakéhokoli bylinného čaje se poraďte se svým nadřízeným.

Sladké nápoje, šťávy, perlivá voda - vylučují použití těchto tekutin: vysoké dávky cukru obsažené v prvních dvou případech a minerály ve třetím jsou pravděpodobně na pozadí vyvážené stravy a příjmu dalších vitamínových komplexů zbytečné..

Základy zdravé výživy

Neexistuje žádný magický optimální vzorec pro zdravou stravu během těhotenství. Obecně platí, že obecné zásady správné výživy zůstávají stejné jako za běžných okolností - jíst více zeleniny a ovoce, celá zrna, libové maso a ryby a zdravé tuky. Nicméně některé živiny (živiny) ve stravě pro těhotné ženy si zaslouží zvláštní pozornost budoucí matky. Uvádíme je.

 • Kyselina listová brání vrozeným vadám.

Kyselina listová je vitamin B9, její příjem v prvních měsících těhotenství snižuje riziko vzniku defektů nervové trubice - orgánu, ze kterého se tvoří mozek embrya a mícha. Tento prvek může být získán s jídlem díky syntéze ve střevě, jakož i v syntetické formě jako ve vodě rozpustný vitamin nebo potravinový doplněk..

Kolik je potřeba: 0,4 mg denně 3 měsíce před těhotenstvím a během prvního trimestru.

Nejlepší přírodní zdroje: čočka, hovězí játra, tresčí játra, luštěniny, zelená listová zelenina, celá zrna.

 • Vápník posiluje kost.

Vy a vaše dítě potřebujete vápník pro silné a zdravé kosti a zuby. Tento prvek je také nezbytný pro normální fungování svalů a nervového systému, pro regulaci intracelulárních procesů..

Ve srovnání s běžnými podmínkami vzrůstá potřeba vápníku u ženy očekávající dítě o téměř 50%. V přírodě je uspořádáno, že pokud vaše tělo začne během těhotenství trpět nedostatkem vápníku, vezme ho z vašich kostí, což může ve vyšším věku přispět k rozvoji osteoporózy..

V druhé polovině těhotenství se stravitelnost vápníku zdvojnásobuje, což vám umožňuje nezvyšovat jeho spotřebu. Vezměte prosím na vědomí, že pro vstřebávání vápníku potřebujete vitamín D a vitamin K2, který se nachází například v tvarohu „Agusha“..

Kolik je potřeba: 1200 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, citrusové plody, tmavá listová zelenina a zelenina, ořechy.

 • Vitamin D posiluje kosti.

Vitamin D je nezbytný pro to, aby tělo absorbovalo vápník a fosfor. Spolu s vápníkem slouží jako vynikající prevence křivice u novorozenců..

Vitamin D je syntetizován subkutánně pod vlivem ultrafialového záření. Pokud žijete v oblasti s nízkým slunečním zářením a nespotřebujete dostatek vajec, mléčných výrobků a rybích výrobků, možná budete potřebovat další dávku chemicky syntetizovaného vitamínu D.

Kolik je potřeba: 10 - 15 mcg (nebo 400 - 600 IU) denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mořské řasy a mastné odrůdy ryb, které se živí těmito řasami (losos), rybí olej, olej z tresčích jater, máslo, žloutek.

 • Železo zabraňuje anémii.

Lidské tělo používá železo k produkci hemoglobinu, bílkoviny v krevních buňkách, které dodávají kyslík do orgánových tkání. Železo také zvyšuje odolnost vůči stresu a nemocem a zabraňuje únavě, slabosti, podrážděnosti a depresím..

Během těhotenství se celkový objem krve ženy zvyšuje. Tělo se tak „přizpůsobí“ nové fyziologické situaci a také se spustí oběhový systém dítěte. Výsledkem je, že nastávající matka potřebuje tento minerál zdvojnásobit.

S nedostatkem železa může být těhotná žena unavená a náchylnější k infekcím. Kromě toho je nedostatek tohoto prvku pro plod nebezpečný: existuje zvýšené riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Kolik je potřeba: 20 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: játra, libové červené maso (zejména hovězí), drůbež, ryby, celá zrna, vejce, luštěniny, pohanka, granátové jablko, jablka, řepa, broskve, meruňky.

 • Jód zabraňuje malformacím.

Jód je nezbytný pro normální vývoj plodu. Adekvátní příjem během těhotenství je důležitý, aby se zabránilo hypotyreóze matek a novorozenců. Nedostatek jódu může mít negativní vliv na plod od 8. do 10. týdne těhotenství.

Kolik je potřeba: 150 - 200 mgk denně.

Nejlepší přírodní zdroje: jodizovaná sůl, mořské produkty.

 • Vitamin C zvyšuje obranyschopnost těla.

Vitamin C zlepšuje stravitelnost železa z rostlinných zdrojů, jako je pohanka. Jeden z těch prvků, které nelze syntetizovat a uložit do lidského těla. A to znamená, že musíte denně jíst potraviny bohaté na tento vitamín..

Kolik je potřeba: 50 - 70 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: kiwi, pomeranč, trochu zeleniny (rajčata, paprika, zelí), bobule (zejména šípky), zelenina (zejména petržel, špenát).

Denně stačí jeden pomeranč nebo jeden zelený pepř. Je důležité si uvědomit, že při zahřívání se vitamín C v potravinách rozkládá, vezměte to v úvahu při vaření.

Některé funkce výživy v různých trimestrech

Při přemýšlení o stravě těhotné ženy je důležité si uvědomit, že jídlo, které používá, by mělo na jedné straně zajistit růst a vývoj plodu a na druhé straně potřeby samotné ženy, s přihlédnutím ke všem změnám v těle budoucí matky..

Objem a poměr biologicky a energeticky užitečných látek potřebných k uspokojení potřeb nastávající matky závisí na termínu. V první polovině těhotenství (zejména v prvním trimestru) se potřeby těla prakticky nemění.

K takovým změnám dochází v druhé polovině těhotenství. Je to způsobeno znatelným růstem plodu a placenty, jakož i změnami v činnosti gastrointestinálního traktu, jater a ledvin, které zajišťují cirkulaci a vylučování metabolických produktů matky i plodu..

V souladu s těmito vlastnostmi je v druhé polovině těhotenství důležité zvýšit obsah bílkovin, vápníku, železa, vlákniny, vitamínů a minerálů ve stravě a omezit příjem soli.

Hmotnost během těhotenství

Během prvních měsíců těhotenství byste si neměli všimnout přírůstku hmotnosti. Některé ženy mohou dokonce odhalit úbytek na váze způsobený onemocněními, která jsou v prvním trimestru poměrně běžná (podle některých zpráv v 70% případů) a ovlivňují stávající stravovací a nápojové návyky. Takzvaná ranní nevolnost může pokračovat v průběhu těhotenství, i když obvykle odezní nebo alespoň začne do konce prvního trimestru mizet.

Pokud se u vás objeví nevolnost, promluvte si se svým těhotným lékařem, protože vaše tělo může dehydratovat. Nezapomeňte, že spolu s tekutinou dochází také ke ztrátě vitamínů a minerálů, které vy i vaše dítě tolik potřebujete.

Jak dítě roste ve druhém a třetím trimestru, zvyšují se také nutriční potřeby těla budoucí matky. Nicméně, těhotenství není důvod k přejídání, "jíst pro dva", jak bylo obvyklé říkat dříve. Ve skutečnosti těhotné ženy potřebují pouze 200 až 300 kalorií denně, a to pouze v posledním trimestru. Lze je získat přídavkem 2 druhů ovoce, 2 hrstek bobule, sýrového sendviče nebo části houskových tvarohů.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Pokud jste vstoupili do těhotenství se zdravou hmotností, pak je zvýšení o 10 až 13,6 kg považováno za normální a tato další hmota je v těle distribuována následovně:

 • plod, placenta, plodová voda - 5 kg;
 • objem cirkulující krve matky - 1 - 1,5 kg;
 • extracelulární tekutina - 1 - 1,5 kg;
 • děloha, mléčné žlázy - 1 - 1,5 kg;
 • tuková tkáň - 4 kg.

U žen s deficitem nebo nadbytkem tělesné hmotnosti před těhotenstvím se ukazatele budou mírně lišit a je přípustné zvýšení o 12 až 15,2 kg, respektive ze 7 na 9,1 kg..

Pokud se ukazatele hmotnosti dříve významně lišily od normy, raději se poraďte s dietou a požadovaným přírůstkem hmotnosti s odborníkem, který provádí těhotenství..

Doporučení by měla být poskytována s ohledem na věk, velikost těla (výška, hmotnost, index hmotnosti), úroveň fyzické aktivity, individuální charakteristiky metabolismu a některé další.

Ukazatel jako BMI (index tělesné hmotnosti) se obvykle používá jako indikátor podváhy nebo nadváhy. Vypočítá se takto:

BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2.

Doporučený přírůstek hmotnosti vypočítaný na základě BMI je co nejvíce personalizován, přičemž se bere v úvahu individuální charakteristika konkrétní ženy.

V průměru můžete za první trimestr získat 1 - 2 kg. Ve 2. - 3. trimestru se za standard považuje následující přírůstek hmotnosti:

 • při normální hmotnosti - 0,4 kg za týden;
 • podváha - 0,5 kg za týden;
 • nadváha - 0,3 kg týdně.

Nárůst hmotnosti o méně než 1 kg nebo o více než 3 kg za měsíc by měl být základem pro pečlivé studium okolností těhotenství porodníkem..

Co nemůžete pít a jíst, když jste těhotná

 • Nepasterizované mléko. Všechny mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka, které během těhotenství konzumujete, by měly být na obalu označeny „Pasterizováno“.
 • Měkké sýry. Můžete si vychutnat parmezán na pizzu, ale je lepší odmítnout měkké sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka (brie, hermelín, feta, modrý sýr). Bakterie, které obsahují, mohou mít nepříznivý vliv na váš současný stav..
 • Syrové a nepražené maso. Může obsahovat patogenní bakterie. To také zahrnuje všechny uzené výrobky. Necháme-li stranou otázku, zda jsou v zásadě užitečné, zaměříme se na skutečnost, že bakterie Listeria, která může žít v syrovém masu, stále existuje, i když jsou tyto produkty ve vaší lednici. Stávají se relativně bezpečnými pouze tehdy, jsou-li konzumovány ihned po vaření při vysokých teplotách..
 • Syrové, sušené ryby, mořské plody a pokrmy z nich (sushi atd.). Pokud jste fanouškem sushi, ústřice, mušlí nebo lehce nasoleného lososa, musíte na tyto léky zapomenout po dobu těhotenství a kojení. Těhotné ženy mohou používat pouze pečlivě zpracované a vařené ryby a mořské plody při vysokých teplotách.
 • Syrová vejce a jídla z nich (před tepelným zpracováním), například syrové těsto. Pokud hnětete těsto s vejci, vzdejte se zvyku jeho ochutnávky. Riziko je dokonce malé množství syrového těsta: stejná bakterie Salmonella je velmi nebezpečná pro jakýkoli zdravý organismus, nemluvě o vaší zvláštní situaci. Ve stejné kategorii jsou domácí majonéza a další salátové dresinky (Caesar atd.). A nezapomeňte na sladká jídla: pěna, magnát, magnát, pusinka, tiramisu atd..
 • Výhonky a klíčící zrna. Vyhněte se jakémukoli: patogeny se do nich mohou dostat v rané fázi růstu a před jídlem je nebude možné omýt vodou..
 • Ryby s rtutí. Tuňák, mečoun, makrela, žralok mohou obsahovat vysoké dávky rtuti. Za bezpečné se považuje nejvýše 300 g týdně mořských plodů nebo ryb obsahujících minimální dávky rtuti: sumec, losos, treska, konzervovaný tuňák.
 • Čerstvě vymačkané šťávy. Šťávy vymačkané v restauraci a na dalších veřejných místech mohou také obsahovat patogenní bakterie - salmonely a E. coli. Surové nepasterizované lahvové šťávy, které lze vidět v chladničkách supermarketů, spadají do stejné kategorie..
 • Špinavé ovoce a zelenina. Toxoplasma bakterie nebezpečné pro vás a vaše dítě může žít na nich.
 • Kofein. Mnoho matek se zajímá o otázku, zda je možné během těhotenství pít kávu. Nedávné studie ukazují, že malé množství kofeinu je bezpečné pro těhotné ženy. Otázkou však zůstává, zda vysoké dávky této látky mohou vést k riziku potratu, jak se nedávno domnívalo. Vzhledem k tomu, že v této oblasti probíhá výzkum, je v současné době povoleno konzumovat nejvýše 200 mg kofeinu denně - jedná se o jeden šálek kávy. Nezapomeňte, že se tento prvek vyskytuje také v koole, čaji, čokoládě a energetických nápojích..
 • Alkohol. Téma alkoholu během těhotenství zůstává relevantní. Jste si dobře vědomi, že zneužívání lihovin vede k závažným malformacím plodu. Ne každý však ví, že i malé dávky mohou být nebezpečné. Během těhotenství stále není stanoveno bezpečné množství alkoholu. Proto je nejlepší opustit všechna „silná jídla“ po celou dobu očekávání dítěte a kojení.

Období očekávání dítěte je doba, kdy se vyplatí věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví a potřebám těla. A přestože se možná budete muset vzdát některých svých stravovacích návyků, zacházejte s tím radostí - protože nejen přispíváte na zdraví dítěte, určete správný směr jeho vývoje v následujících 40 týdnech, ale s největší pravděpodobností položíte základ udržet tělo v pořádku i po porodu.

Články O Neplodnosti