Hlavní Zdraví

Fetoplacentální nedostatečnost během těhotenství

Do stejné míry je FPI určována přibližně u každé třetí těhotné ženy, proto je tento problém velmi naléhavý

Fetoplacentální nedostatečnost (FPF) je stav, kdy je narušena funkce placenty. Obvykle jsou detekovány strukturální změny v placentě. Do stejné míry je FPI určována přibližně u každé třetí těhotné ženy, proto je tento problém velmi naléhavý.

S placentární nedostatečností jsou všechny funkce placenty narušeny. Z tohoto důvodu plod začíná zažívat hladovění kyslíkem (hypoxie), dochází ke zpoždění v jeho růstu a vývoji, je náchylnější k infekcím a škodlivým metabolickým produktům. V důsledku narušení hormonální funkce placenty se zvyšuje riziko předčasných porodních a pracovních abnormalit..

Rozlišují se tyto rizikové faktory pro FPI:

- Chronická onemocnění matky (srdeční vady, bronchiální astma, diabetes mellitus, patologie štítné žlázy atd.);

- Infekce Fáze chronické infekce v těle (chronická onemocnění dýchacích cest, zkažené zuby), pohlavně přenosná onemocnění, nachlazení a jiná infekční onemocnění během těhotenství mohou ovlivnit stav placenty;

- Složité těhotenství (hrozící potrat, preeklampsie, Rhesusův konflikt);

- Patologie dělohy (myom dělohy, adenomyóza, malformace - děloha dvouletá nebo sedlová, chronická endometritida);

- Nesprávné připojení placenty - nízká placentace nebo placenta previa, protože ve spodní části dělohy je krevní zásobení horší.

- Potraty, spontánní potraty, historie regrese těhotenství;

- Nepříznivé environmentální faktory (pracovní rizika, podvýživa nebo podvýživa, špatná ekologie);

- Stres a psychoemocionální stres;

- Kouření během těhotenství;

- Věk (před 18 a po 35 letech věku se FPI pozoruje častěji než ve zbytku).

Normálně jsou cévy placenty neustále rozšířeny, což zajišťuje rovnoměrné zásobování plodu kyslíkem a živinami. S patologií jsou cévy spastické a krevní tok je narušen. Kromě toho je důležitý stav systému srážení krve. Se zvýšenou koagulací krve se stává viskóznější, v cévách placenty se tvoří mikrotrombi, což narušuje krevní oběh v placentě.

Při PSF přirozeně začíná plod trpět. S fetoplacentální nedostatečností se u plodu často vyskytuje hypoxie. V tomto případě je plod náchylnější k poranění. U novorozenců je adaptační proces obtížnější, následně jsou častěji detekována onemocnění nervového systému, vývojové abnormality (torticollis, dysplasie kyčelních kloubů). U dětí narozených matkám s AFN je vyšší pravděpodobnost infekcí dýchacích cest a poruch střev..

Klasifikace a příznaky

Rozlišení mezi primární a sekundární fetoplacentální nedostatečností. Při primární nedostatečnosti dochází k narušení struktury a funkce placenty již v době jejího vzniku (po 16–18 týdnech). V tomto případě je prognóza nepříznivá, ve většině případů nelze těhotenství přenést do doby, kdy je plod životaschopný, dojde k potratu. Při sekundární nedostatečnosti placenty se nejprve vytvoří normální placenta, ale později je její funkce z nějakého důvodu narušena.

Podle stupně narušení plodu se rozlišují, kompenzují a dekompenzují FPI. U kompenzované formy je FPI diagnostikována ultrazvukem, plod netrpí, nedochází k žádnému zpoždění ve vývoji plodu. U subkompenzované formy začíná zpoždění plodu v růstu. U dekompenzované formy, těžkých srdečních rytmů, je pozorováno výrazné zpoždění vývoje plodu (více než 4 týdny ve srovnání s gestačním věkem), ve zvláště závažných případech dochází k úmrtí plodu.

Přestože je fetoplacentální nedostatečnost kompenzována, nijak se neprojevuje a je detekována pouze díky speciálním metodám výzkumu. Při závažném FPI, když žena začne trpět, může žena nejprve zrušit aktivnější pohyb plodu a poté snížit počet pohybů (obvykle od 28 týdnů by žena měla cítit pohyb nejméně 10krát denně).

S retardací růstu plodu je zaznamenáno snížení velikosti břicha (obvod břicha a výška děložního fundusu). Zaměřují se hlavně na výšku děložního fundusu (VDM), protože obvod břicha silně závisí na tloušťce podkožního tuku. Normálně VDM v cm přibližně odpovídá gestačnímu věku v týdnech. Navíc doktor odhaduje velikost břicha v dynamice.

Ultrazvuk posuzuje povahu motorické aktivity plodu, tloušťku a stupeň zralosti placenty. Tloušťka placenty v cm normálně až do 37-38 týdnů přibližně odpovídá gestačnímu věku v týdnech, pak tloušťka placenty zůstává stejná nebo se může dokonce zmenšovat o 1-2 mm. Porušení nebo funkce placenty je indikována snížením nebo zvětšením její tloušťky o více než 5 mm ve srovnání s normativními indikátory pro toto období..

Normálně až do období 30 týdnů se stanoví 0 stupňů zralosti, od 30 do 35 týdnů - stupeň I, ve stupni 35 až 38 týdnů II, po 38 týdnech - stupeň III. U FPI „placenta„ dozrává “dříve, než by měla být (nazývá se to předčasné stárnutí placenty).

Při placentární nedostatečnosti může docházet k ukládání kalcifikací (vápenaté soli) v placentě. Kromě toho mohou v placentě existovat mezery, které se nazývají prodloužení intervilních prostorů. V některých případech jsou detekovány placentární cysty.

Nezapomeňte změřit velikost plodu a posoudit jejich soulad s termínem. Pokud velikost plodu neodpovídá termínu, mluví o zpoždění vývoje plodu.

Někdy se množství vody mění s PDF, může být vysoká i nízká voda.

Dopplerometrie je povinná - hodnocení rychlosti průtoku krve v cévách. Nejčastěji se hodnotí průtok krve v cévách dělohy, pupeční šňůře, mozku plodu..

Je možné diagnostikovat hypoxii plodu pomocí kardiotocografie (CTG). Na začátku plod reaguje na hypoxii zvýšením srdeční frekvence, zatímco s progresí hypoxie se srdeční rytmus naopak zpomaluje. Může to být arytmie. Kromě toho na kardiotogramu mohou být zpomalení - oblasti zpomalení srdečního rytmu.

Léčba

Nejprve se musíte pokusit identifikovat a odstranit příčinu dysfunkce placenty. Je nutné provádět včasnou léčbu gestózy a hrozbu ukončení těhotenství, aktivně identifikovat a léčit infekci v těle.

Kompenzovaná FPN nevyžaduje hospitalizaci. Nekompenzovaná a subkompenzovaná FPN léčená v nemocnici.

Těhotná žena musí zajistit odpovídající odpočinek. Noční spánek by měl být nejméně 9-10 hodin, je nutné chránit ženu před psychoemocionálním stresem. Vyvážená strava, se kterou by žena měla dostat dostatečné množství bílkovin, potřebné vitamíny a minerály, je důležitá. Doporučuje se používat multivitaminy, zejména v chladném období, kdy je málo čerstvého ovoce a zeleniny.

Neexistují žádné účinné prostředky, jak se úplně zbavit stávající placentární nedostatečnosti a obnovit normální morfologickou strukturu placenty. Používané nástroje jsou zaměřeny na stabilizaci patologického procesu a udržení kompenzačně adaptivních mechanismů.

Cíle léčby jsou zlepšení děložního placentárního průtoku krve, zlepšení výměny plynů, korekce krevního koagulačního systému, normalizace vaskulárního a děložního tónu a optimalizace metabolických procesů..

Kyslíkové koktejly mohou být předepsány pro léčbu a prevenci fetální hypoxie. V současné době si v lékárnách můžete koupit soupravu pro přípravu kyslíkového koktejlu doma. Koktejl se obvykle vyrábí na bázi džusu nebo vody..

U PDF se často používají drogové zvonkohry. Zlepšuje mikrocirkulaci, zabraňuje dystrofickým změnám v placentě a eliminuje hypoxii ve tkáních plodu. Vedlejší účinky, pokud užíváte lék s ohledem na kontraindikace, jsou velmi vzácné. Při současném podávání s heparinem nebo aspirinem se zvyšuje riziko krvácení. Obvykle je lék předepsán v kurzech do 1 měsíce.

Dalším běžným lékem je Actovegin. Předepisuje se velmi často, protože aktivuje metabolické procesy v tkáních a zlepšuje mikrocirkulaci. Účinek Actoveginu v FPI není přesně prokázán, ale předpokládá se na základě mechanismu účinku léku. Existují důkazy, že po častějším užívání Actoveginu existuje velký plod, a proto se s tendencí k velkému plodu snaží předepsat.

Pokud je léčba prováděna v nemocnici, jsou do komplexní terapie zařazeny kapátka, která zlepšují průtok krve dělohy (směs glukózy s novokainem, aminofylin). K uvolnění dělohy se používají kapátka s magnesií nebo ginipralem.

Se zvýšenou koagulací krve se používají léky, které ji opravují, například Heparin, Graxiparin, Clexane (antiagregační látky).

Není možné vyjmenovat všechny léky používané k léčbě FPN, protože v každém případě je léčba vybrána jednotlivě.

O otázce způsobu doručení se také rozhoduje individuálně. Pokud je terapie účinná, nedochází k výraznému utrpení plodu, děložní hrdlo je zralé, potom se porod provádí přirozeným porodním kanálem. Pokud je pozorována dekompenzovaná FPI, terapie je neúčinná, problém nouzového porodu je vyřešen, nejčastěji císařským řezem.

Fetoplacentální nedostatečnost: proč vzniká a jak zacházet

Jednou z nejčastějších komplikací těhotenství je fetoplacentální nedostatečnost. To často může vést k předčasné hospitalizaci těhotné ženy, aby se snížilo riziko negativních účinků na dítě.

Co to je

Když těhotná matka viděla záznam FPN ve svém zdravotním záznamu, nastávající matka se začala ptát „Co je to?“.

Fetoplacentální nedostatečnost je celý komplex porušení práce placenty. To vyvolává odchylky ve vývoji nenarozeného dítěte..

Porušení je doprovázeno změnou struktury placenty.

V důsledku těchto změn začne do dítěte proudit nedostatečné množství kyslíku. To vede k fetální hypoxii..

Pokud nebudou včas přijata nezbytná opatření k odstranění komplikací, může dítě zemřít.

Klasifikace těhotenství

Existuje několik klasifikací odrůd fetoplacentální nedostatečnosti.

Klasifikace FPN ve vztahu k tvorbě placenty:

 1. Primární - vyvíjí se až 16 týdnů těhotenství.
 2. Sekundární - vyvíjí se nejdříve ve druhém trimestru těhotenství. Závisí na nepravidelném a komplikovaném průběhu těhotenství obecně.

Klasifikace FSF podle charakteristik klinického kurzu:

 1. Akutní fetoplacentální nedostatečnost - často doprovázejícím faktorem při abrazi placenty, se může objevit v kterékoli fázi těhotenství..
 2. Chronická fetoplacentální nedostatečnost - nastává od 2. trimestru těhotenství a je mnohem běžnější než akutní.

Chronické PDF se zase dělí na:

 1. Kompenzováno - počáteční fáze tvorby FPF.
 2. Subcompensated - závažnější varianta chronického selhání ledvin. Je charakterizováno významným zvýšením rizika rozvoje patologií u dítěte.
 3. Dekompenzováno - charakterizované vývojem globálních změn ve vývoji dítěte. Někdy to může vyprovokovat jeho smrt..
 4. Kritický - ve většině případů končí smrtí dítěte.

Příčiny FPI

Placentární nedostatečnost během těhotenství obvykle nastává z následujících důvodů:

 • věk těhotné ženy je nad 35 let;
 • preeklampsie nebo pozdní toxikóza;
 • polyhydramnios;
 • přítomnost špatných návyků v matce;
 • předchozí potraty;
 • nepravidelná struktura dělohy;
 • Rhesusův konflikt matky a dítěte;
 • diabetes;
 • virové a bakteriální infekce;
 • zánětlivá onemocnění;
 • fetální genetické abnormality;
 • nemoci endokrinního systému matky.

Co je nemoc nebezpečná pro nastávající matku a plod?

Porušení struktury a práce placenty znamená poměrně velké množství možných komplikací.

Komplikace vyplývající z fetoplacentální nedostatečnosti:

 • fetální hypoxie;
 • předčasný porod;
 • spontánní potrat;
 • těhotenství mizí;
 • vývoj intrauterinních patologií plodu;
 • nesprávné umístění placenty;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • ohrožení života dítěte a možné fatální následky;
 • polyhydramnios;
 • nedostatek vody;
 • předjíždění těhotenství.

Příznaky patologie

Příznaky fetoplacentální nedostatečnosti během těhotenství závisí na rozmanitosti této komplikace..

Příznaky chronicky kompenzovaného FSF chybí. Detekuje se výhradně při ultrazvuku.

Příznaky dekompenzované FPI:

 • zvýšená aktivita plodu, časté pohyby;
 • prudké snížení aktivity dítěte;
 • žaludek těhotné ženy je malý;
 • špinění z pochvy.

Pokud se objeví jeden nebo více výše uvedených příznaků, je důležité co nejdříve vyhledat lékaře. Včasná lékařská péče výrazně snižuje riziko komplikací.

Diagnóza během těhotenství

Po léčbě těhotné ženy se stížnostmi charakteristickými pro FPI lékař předepíše komplexní vyšetření.

Umožní vysokou míru přesnosti, aby bylo možné zjistit výskyt komplikací..

Hlavní metody diagnostiky placentární nedostatečnosti jsou:

Během ultrazvukového zákroku stanoví lékař stupeň zralosti placenty, její umístění a tloušťku. Gynekolog zaznamenává, zda tyto ukazatele odpovídají gestačnímu věku.

Vyhodnocuje se také fetální aktivita a množství plodové vody. Na základě těchto ukazatelů můžeme předpokládat přítomnost FPF u ženy.

CTG nebo kardiotocografie umožňuje vyhodnotit práci srdce dítěte.

Dopplerův postup měření vyhodnocuje průtok krve v pupeční šňůře dítěte, děloze a mozku.

Po provedení příslušných postupů a stanovení diagnózy je těhotné ženě předepsána vhodná léčba.

V některých případech je vyžadováno pozorování v nemocnici..

Léčba a prevence těhotných žen

Přítomnost placentární nedostatečnosti vyžaduje povinné ošetření.

V první fázi je identifikována příčina onemocnění a všechna opatření směřují k jeho odstranění..

Pokud má žena kompenzovaný typ placentární nedostatečnosti, je léčba prováděna ambulantně..

Pokud dojde k závažnějším komplikacím, dostává těhotná žena doporučení k léčbě v nemocnici.

Léčba FPN je zaměřena na zlepšení průtoku krve v placentě, odstranění zvýšeného tonusu dělohy a zlepšení dodávky kyslíku u dítěte.

Musíte pochopit, že v současné době neexistují žádné léky a postupy, které by úplně obnovily strukturu placenty na normální.

Pro léčení placentární nedostatečnosti se takové léky často předepisují jako:

Jejich působení je zaměřeno na zlepšení metabolických procesů a stavu průtoku krve v placentě.

Curantil eliminuje projevy hypoxie u plodu. Působení Actoveginu se více projevuje v aktivaci metabolických procesů.

Při závažných projevech FPI v nemocnici jsou těhotným ženám předávány intravenózní podávání léků:

 • Magnesia;
 • Ginipral;
 • Eufillin;
 • Glukóza-novokainová směs.

Porod s fetoplacentální nedostatečností může procházet přirozeně i císařským řezem.

Výběr konkrétní metody závisí na závažnosti komplikace a stavu dítěte v děloze.

Prevence nedostatečnosti placenty:

 • plný spánek;
 • použití speciálních multivitaminových přípravků pro těhotné ženy;
 • vyvážená strava;
 • použití kyslíkových koktejlů;
 • včasné plánování těhotenství a absolvování všech nezbytných vyšetření;
 • odmítnutí špatných návyků.

Fetoplacentální nedostatečnost je v moderní porodnické praxi poměrně běžným jevem. Správné plánování těhotenství a správné řízení těhotenství minimalizuje rizika této komplikace..

Placentární nedostatečnost: příčiny, diagnostika a terapie

Placenta - první „dům“ dítěte, poskytující mu pohodlí a výživu. Je důležité, aby to fungovalo bez poruch, to znamená, aby nedocházelo k placentární nedostatečnosti.

Co je placentární nedostatečnost, jak nebezpečná je tato podmínka, jak ji diagnostikovat a jak ji léčit, řekla naše odbornice Alina CHAPLOUTSKAYA, gynekologka multidisciplinárního zdravotního střediska Euromed Clinic.

Co je placentární nedostatečnost?

Placentární nedostatečnost (označovaná také jako fetoplacentární nedostatečnost, zkráceně FPF) se podává těhotným ženám s frekvencí asi 30%. Jedná se o narušení normálního fungování placenty, které může ovlivnit vývoj plodu..

Komentář odborníka

Placentární nedostatečnost je stav placenty, pokud její funkce není dostatečná pro potřeby plodu. Důsledkem může být zpoždění ve vývoji plodu a dokonce i jeho smrt.

Funkce placenty

Placenta je jedinečný orgán, který se vyvíjí během těhotenství a hraje klíčovou roli ve vývoji plodu. Toto je spojitost mezi matkou a dítětem: skrze ni matka předává výživu dítěte, placenta poskytuje syntézu nezbytných hormonů.

Komentář odborníka

Funkce placenty jsou velmi rozmanité. Obrazně řečeno, placenta nahrazuje zárodečné plíce, zažívací orgány, ledviny, kůži, hematoencefalickou bariéru...

Placenta ve vztahu k dítěti plní respirační funkci: zajišťuje dodávku kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého z fetální krve.

Trofická funkce - placenta podporuje vstřebávání živin z těla matky. Některé živiny jsou produkovány v samotné placentární tkáni..

Vylučovací funkce - pomáhá odstraňovat zbytečné toxické metabolické produkty z plodu.

Ochranná funkce - zabraňuje škodlivému účinku bakterií, virů, toxinů, drog na plod.

Regulační hormonální funkce - poskytuje tvorbu specifických proteinů a hormonů, které se podílejí na tvorbě plodu.

Placenta také reguluje stav koagulačních (a antikoagulačních) krevních systémů.

Imunosupresivní funkcí je vytvoření imunologické bariéry, která zabrání odmítnutí geneticky cizího plodu a uchování těhotenství.

Rizikové faktory pro placentární nedostatečnost

Existuje mnoho faktorů, které mohou vyvolat výskyt placentární nedostatečnosti. Pravděpodobnost této patologie se zvyšuje, pokud má matka infekční, kardiovaskulární, hormonální a gynekologická onemocnění. Rovněž se zvyšuje riziko FPF u žen s anamnézou těhotenských komplikací a ukončených těhotenství..

Komentář odborníka

sociální (věk ženy do 18 let a starší 40 let, špatné návyky, pracovní rizika);

nepříznivá porodnická a gynekologická anamnéza (potraty, kyretáž, děložní jizva po císařském řezu, prodloužená neplodnost, operace s přídavky, například operovaná endometrióza vaječníků, myomy dělohy, malformace dělohy, těhotenství v důsledku ART, IVF);

mimoděložní nemoci matky (hypertenze, křečové žíly, srdeční vady, diabetes mellitus, chronická anémie, vrozená nebo získaná trombofilie, poruchy koagulace krve, akutní nebo chronická infekční onemocnění během těhotenství);

komplikace samotného těhotenství (těžká časná toxikóza, gestóza 2. a 3. trimestru, krvácení v 1. a 2. trimestru, konflikt v krevní skupině a Rh faktor, mnoho nedostatek vody, malposition - pánevní, příčná, šikmá prezentace, vícenásobné, po ukončení těhotenství).

Druhy placentární nedostatečnosti

Existují různé klasifikace FPI. Rozlišují se chronické (nejčastější) a akutní formy této patologie. U chronického selhání ledvin je pro akutní - ostré charakteristická postupná porucha oběhu v placentě.

Kromě toho se rozlišují primární a sekundární formy placentární nedostatečnosti:

 • Primární FPN. Vyskytuje se až 16 týdnů těhotenství, v jádru narušení procesu tvorby placenty.
 • Sekundární FPN. Vyskytuje se po 16–18 týdnech v důsledku vystavení výše uvedeným rizikovým faktorům.

Komentář odborníka

Placentární nedostatečnost je také rozdělena na kompenzovanou, subkompenzovanou a dekompenzovanou.

Kompenzovaná placentární nedostatečnost by měla být zmíněna, pokud abnormality placenty neovlivní plod, nedochází k odchylkám ve fyzickém vývoji a funkčním stavu..

Subkompenzovaná placentární nedostatečnost - strukturální změny v placentě vedou k narušení vývojových procesů plodu a způsobují mírné až střední zpoždění vývoje. Obvykle mají takové děti při narození gestačně vhodnou výšku, sníženou tělesnou hmotnost a Apgar skóre 5 až 7 bodů.

Dekompenzovaná forma - nastává s hlubokými strukturálními změnami placenty a závažným narušením děložního a fetálního placentárního oběhu, což vede k výraznému zpoždění vývoje plodu v kombinaci s jeho chronickou hypoxií. Těhotenství s tímto typem placentární nedostatečnosti často pokračuje s přetrváváním, ve vztahu k terapii, hrozbou spontánního potratu nebo předčasného porodu.

Kromě toho se v závislosti na závažnosti hemodynamických poruch rozlišují tři stupně placentární nedostatečnosti:

první stupeň: porušení uteroplacentálního krevního toku se zachováním krevního toku plodu; plod netrpí, neexistuje hypoxie (hladovění kyslíkem);

druhý stupeň: charakterizovaný narušením toku krve z dělohy a placenty. V tomto případě je plod ve stavu chronické hypoxie, může dojít ke zpoždění jeho vývoje.

třetí stupeň: kritické porušení průtoku krve plodu-placenty, je-li v zájmu plodu ukázáno nouzové doručení.

Diagnóza fetaplacentální nedostatečnosti

FPI je zpravidla zcela asymptomatické. Některé ženy však zaznamenávají zvýšenou aktivitu plodu, jeho nepravidelné pohyby. Toto chování dítěte může být způsobeno hypoxií. Hlavní metodou pro diagnostiku placentární nedostatečnosti je ultrazvuk, který jasně demonstruje stav placenty. Existují také nepřímé diagnostické metody založené na hodnocení stavu plodu: korelace jeho vývoje s gestačním věkem, hodnocení frekvence srdečních rytmů.

Komentář odborníka

Ultrazvuková diagnostika dnes je to hlavní metoda pro ověření placentární nedostatečnosti.

Používá se také hormonální diagnóza. Je známo více než 40 placentárních proteinů. Zvláštní význam mají chorionický gonadotropin, placentární laktogen, progesteron, trofoblastický globulin, alfa-fetoprotein, estriol, kortizol a několik dalších. S ohledem na možnosti moderních laboratoří je možné stanovit hladinu některých placentárních hormonů a v závislosti na odchylkách od standardních hodnot učinit závěr o rizicích placentární nedostatečnosti, předcházet tomu včas, v případě potřeby předepsat terapii.

Definice biofyzikálního profilu plodu, která zahrnuje komplexní hodnocení pěti parametrů: respirační pohyby plodu, pohybová aktivita, svalový tonus plodu, množství plodové vody, zralost grannum placenty, se rozšířila..

Fetometrie je také důkazem placentární nedostatečnosti - měření velikosti biparetální hlavy plodu (BDP), průměrného průměru břicha (SJ) a délky femuru (DB). Dynamické použití těchto parametrů umožňuje diagnostikovat syndrom retardace plodu s upřesněním jeho závažnosti. Spolehlivým znakem vývojového zpoždění je nesoulad mezi velikostí bipolární hlavy plodu a gestačním věkem, jakož i porušení vztahu mezi velikostí hlavy, břicha a stehna..

Hlavní projevy retardace růstu plodu mohou být diagnostikovány po 30 týdnech, kdy léčba již nemůže situaci významně napravit. Proto je důležité identifikovat a správně interpretovat nepřímé známky placentární nedostatečnosti v raných stádiích - placenta previa nebo nízká placenta, bilobát nebo další placenta, marginální nebo pochva připevnění pupeční šňůry, zahušťování nebo naopak, ztenčení placenty, expanze intervillousových prostorů, placentární infarkt.

Stav placenty lze také hodnotit pomocí dopplerometrie - ultrazvuková diagnostika, která určuje rychlost průtoku krve v děložních cévách, cévách pupečníku a plodu. Tato diagnostická metoda je informativní od 24 do 25 týdnů těhotenství. Je důležité kardiotocografie plod - v současné době je hlavní metodou pro hodnocení stavu dítěte. Synchronní záznam srdečního rytmu plodu a děložních kontrakcí po dobu 40-60 minut umožňuje identifikovat porušení s vysokou přesností.

Terapie placentární nedostatečnosti

Pro toto onemocnění neexistuje jediný léčebný režim - vše záleží na tom, jaké faktory tento stav vyvolaly. Proto se ošetření provádí ve dvou směrech.

Opatření zaměřená na zlepšení oběhu dělohy a prevenci retardace růstu plodu.

Identifikace choroby, která vyvolala FPN a její léčba nebo kompenzace.

Komentář odborníka

Terapie by měla být zahájena léčbou základního onemocnění a odstraněním vlivu nepříznivých faktorů..

Při detekci infekcí - antibiotická terapie, s přihlédnutím k citlivosti patogenu na specifické antibiotikum.

Pokud existuje tendence k hyperagregaci, tj. Zahušťování krve - jmenování specifických léků: antikoagulanty, antiagregační látky, normalizace stavu systému srážení krve.

V případě hrozícího potratu jsou hrozbou předčasného porodu předepsané léky, které uvolňují svaly dělohy, zmírňují křeče děložních cév.

Pokud je detekováno porušení pomocí dopplerometrie, je terapie zaměřena na obnovení toku krve v systému uterus-placenta-fetus. Používejte různá cévní léčiva, léky, které zlepšují stav systému srážení krve.

Ale shrnuji-li výše uvedené, chci poznamenat, že dnes neexistuje jediný lék s prokázanou účinností při zlepšování toku krve z dělohy-plodu-placenty. To je pochopitelné, protože klinická hodnocení léků na těhotných ženách se neprovádějí. Proto je ve většině případů terapie empirická a vybírána na základě pokusu.

Fetoplacentální nedostatečnost - příčiny, příznaky, léčba

Fetoplacentální nedostatečnost (FPF) je jednou z patologií komplikujících těhotenství. Vyvolává hypoxii (kyslíkové hladovění) tkání těla nenarozeného dítěte a stává se důvodem zpoždění jejího nitroděložního růstu a vývoje. U nastávajících matek s FPI může práce začít předčasně a je obtížná.

Co je to nemoc, kód ICD

FPN se také nazývá placentární nedostatečnost (PN). Ve skutečnosti jde o komplex patologických symptomů, které odrážejí abnormality placenty a související abnormality plodu.

Projevy jsou různorodé a frekvence vývoje a závažnost možných komplikací závisí hlavně na délce těhotenství, vystavení patogenním faktorům a také na tom, do jaké míry jsou poruchy kompenzovány biosystémem matka-placenta-plod..

V MKN 10 jsou všechny stavy a komplikace vyskytující se v přítomnosti placentární nedostatečnosti uvedeny v podbodech O30 až O48.

Jak je klasifikována nedostatečnost placenty?

Patologie je systematizovaná podle různých příznaků, včetně konkrétního klinického průběhu. Zde se rozlišují akutní a chronické formy:

 • Akutní není příliš časté. Může nastat bez ohledu na gestační věk a zhoršovat schopnosti placenty při výměně plynu. V důsledku toho se rychle vyvíjí hypoxie plodu, což je nebezpečné její intrauterinní smrtí. Akutní FPF je obvykle registrován v souvislosti s příliš časným oddělením placenty, tvorbou krevních sraženin v cévách a dalšími poruchami.
 • Chronická je častější. Zpravidla je diagnostikována ve druhém trimestru těhotenství. V tomto období jsou projevy minimální a zjevné známky se objevují o něco později - na začátku 3. trimestru. Místo dítěte zraje příliš rychle, a proto začíná předčasně stárnout. Fibrinoid se ukládá na klky placenty - látky, která narušuje metabolické procesy mezi organismy ženy a jejího nenarozeného dítěte.

Chronická forma FPN je rozdělena do 4 typů:

 • Kompenzace se považuje za nejpříznivější z hlediska prognózy. Během jeho průběhu jsou indikátory nitroděložního vývoje dítěte v přijatelných hodnotách a patologické změny jsou zanedbatelné a jsou kompenzovány ochranným a adaptivním mechanismem těla budoucí matky. Dítě má šanci se narodit zdravě, pokud je správná terapie vyzvednuta a zahájena včas.
 • Dekompenzace způsobuje přepětí a poruchu kompenzačních mechanismů. Míra vývoje plodu v tomto případě může být za normou. S touto formou FSF zpomaluje vývoj plodu, trpí jeho srdce a vyvíjí se nedostatek kyslíku v tkáních. Výsledkem může být smrt dítěte před jeho narozením.
 • Subkompenzovaná forma se vyznačuje tím, že ochranné a adaptivní mechanismy fungují na hranici možností, přesto se těhotenství vyvíjí abnormálně. Plod ve vývoji výrazně zaostává a riziko nových komplikací je extrémně vysoké.
 • Kritická forma je nejnebezpečnější. Na jeho pozadí dochází k nevratným změnám ve tkáních placenty, které nelze korigovat léky. S touto formou se vyvíjejí komplikace neslučitelné se životem, takže smrt plodu je bohužel nevyhnutelná.

Všechny typy a formy FSF představují riziko pro nastávající matku a plod. Je pravda, že pokud jsou pro ženu nebezpečné předčasné ukončení těhotenství, pro plod - závažné malformace a dokonce i intrauterinní smrt.

Příčiny a rizikové faktory

Důvodem rozvoje FPI mohou být zdravotní problémy diagnostikované u ženy během těhotenství nebo v předvečer těhotenství:

 • hormonální nerovnováha a její důsledky v důsledku narušení sekrečních funkcí hypotalamu a nadledvin, štítné žlázy a slinivky břišní;
 • vážné poškození plic a ledvin, například bronchiální astma a pyelonefritida;
 • kardiovaskulární choroby, včetně srdečních vad, zvýšený cévní tonus.

Pokud nastávající matka trpí:

 • anémie, příčinou FSF může být nedostatek železa v jejím těle, což komplikuje těhotenství a vede k abnormalitám ve vývoji plodu;
 • zvýšená srážlivost krve, pak v cévách placenty je pravděpodobná tvorba mikrobuněk, které narušují průtok krve mezi mateřskými a dětskými organismy.

Mezi další příčiny placentární nedostatečnosti patří infekční léze, které se během těhotenství zhoršují. S oslabením bariérových funkcí místa dítěte pronikají do placenty patogeny a toxiny. V 1. trimestru to může vést k potratu a později jsou možné komplikace, které budou záviset na typu infekce a stupni destruktivních změn placenty..

Mezi rizikové faktory pro FPI patří:

 • gestóza a placenta previa;
 • dvojčata, vícenásobné těhotenství;
 • pánevní prezentace plodu;
 • Rhesusová neslučitelnost matky a jejího nenarozeného dítěte;
 • historie předčasného porodu a mrtvého porodu;
 • komplikovaný průběh předchozích těhotenství;
 • malformace dělohy (její dvouděložný nebo sedlový tvar), zánětlivé procesy v dutině a přítomnost myomatózních uzlin.

Co se týče příznaků fibroidů, u žen starších 35 let s uzly střední velikosti a vyššími je větší riziko získání FPF a skupinou s nízkým rizikem jsou těhotné ženy do 30 let s počátečním příznakem benigního vzdělání..

Pravděpodobnost problémů s placentou mnohokrát narůstá, když žena má špatné návyky, žije v podmínkách domácího a sociálního nepořádku, předtím měla potrat.

Všechny výše uvedené nepříznivě ovlivňují průběh těhotenství a způsobují jeho různé komplikace. Mezi nimi - narušení průtoku krve mezi děloží, placentou a plodem, což způsobuje změny ve tkáních placenty a zhoršuje jeho funkčnost.

Příznaky a příznaky

Projevy FPN do značné míry závisí na její rozmanitosti:

 • Chronická kompenzace je asymptomatická. Těhotná žena se cítí uspokojivě a dozví se o problémech s placentou z transkriptu ultrazvuku.
 • Chronické dekompenzace a akutní dávají jiný obrázek. Žena si všimne periodického „zmrazení“ plodu, které je nahrazeno jeho hyperaktivitou. Stává se také, že se nenarozené dítě pohybuje zřídka a jen znatelně. Normálně by se plod měl po 28 týdnech připomínat nejméně 10krát denně. Pokud méně často, je to příležitost kontaktovat gynekologa, aby vyloučil nebo potvrdil patologii placenty.
 • Nesprávná sekreční funkce místa dítěte na pozadí kurzu FPI vede ke zvýšení doby těhotenství nebo naopak předčasného porodu. Kromě toho je narušena činnost vaginálního epitelu, v důsledku čehož těhotná žena může trpět kolpitidou (zánět vagíny)..
 • Poruchy vylučovací schopnosti dítěte během FSF ovlivňují množství plodové vody, často způsobující oligohydramniy, avšak na pozadí současných zdravotních problémů ve formě diabetes mellitus, intrauterinní infekce nebo hemolytického onemocnění plodu, naopak, se vyvíjí polyhydramnios. V důsledku patologických změn v tkáních placenty se mohou objevit usazeniny kalcifikace a tvorba cysty..

Krvný vaginální výtok, který signalizuje začátek procesu placentárního narušení, by měl být považován za nejnebezpečnější znak FSF. Je to příležitost okamžitě konzultovat lékaře nebo zavolat sanitku.

Diagnostika

Zkouška začíná sbírkou anamnézy, během níž gynekolog identifikuje faktory - pravděpodobné příčiny FPF. Po rozhovoru je provedeno fyzické vyšetření pacienta, včetně posouzení stavu jejích pohlavních orgánů. Vzorky biomateriálu jsou odebírány z děložního hrdla, močové trubice a vaginálních stěn pro následnou mikrobiologickou a cytologickou analýzu.

Ultrazvuk je také předepsán, protože právě tento typ diagnózy umožňuje:

 • zjistit, do jaké míry fyzikální parametry plodu odpovídají jeho věku plodu;
 • Určete tloušťku tkáně placenty a zjistěte stupeň její zralosti.

Kromě toho lékař vypíše pokyny:

 • o kardiotocografii a fonokardiografii, umožňující získat údaje o činnosti srdečního svalu nenarozeného dítěte;
 • Dopplerografie děložního oběhu, jejíž výsledky podají představu o krevním oběhu v děloze, placentě, pupeční šňůře a plodu plodu.

Po prostudování všech výsledků rozhodne lékař o dalším řízení těhotné ženy. Při svém vývoji gynekolog bere v úvahu nejen ukazatele analýz, ale také období těhotenství, přítomnost a povahu komplikací, současné nemoci ženy, celkový stav jejího těla z hlediska připravenosti k porodu, další parametry.

Léčba

Terapie kompenzované formy FSF může být prováděna ambulantně, není-li nebezpečí potratů a na začátku lékové terapie je pozitivní trend. Ve vážnějších případech je těhotná žena hospitalizována na gynekologickém oddělení nemocnice pro intenzivní léčbu a nepřetržité sledování.

Vzhledem k mnoha faktorům, které zahajují vývoj FPI, je nemožné vyvinout univerzální terapii, která by zvládla jakoukoli formu této patologie. Proto je léčba vyvíjena individuálně, s přihlédnutím k velkému seznamu parametrů. Hlavními úkoly jsou vždy eliminace příčinného faktoru a podpora léku kompenzační schopnosti snášet těhotenství.

Při nesprávné mikrocirkulaci krve a problémech s cévami dítěte se používají protidestičková a antikoagulační činidla (Heparin, Dextran, Pentoxifylin a další).

K eliminaci hypotrofie a obnovení normální rychlosti vývoje plodu těhotné ženy se intravenózně podávají plazmatické a proteinové přípravky..

U hemodynamických odchylek jsou zobrazeny antagonisty vápníku (Verapamil a Nifedipin). Díky těmto lékům se krevní zásobení tkání a orgánů vrátí do normálu, zlepší se kontraktilita srdečního svalu dítěte a cévy se vrátí do zdravého tónu..

Při stresu dělohy se používají antispasmodika (Drotaverinum a další).

Pro zlepšení antioxidační ochrany a normalizace průchodu krve cévami placenty jsou zobrazeny přípravky s vitamíny E a C, jakož i léky, které podporují funkci jater..

Kyselina listová a vitamin B6, glukóza a další léky se používají ke zlepšení metabolismu u pacientů se selháním ledvin..

S hrozbou předčasného porodu se podávají tocolytika (Hexoprenalin, Fenoterol).

Lékař rozhoduje o načasování a metodách narození dítěte na základě výsledků terapie. U kompenzované formy se může jednat o fyziologický (přirozený) porod, doporučuje se subkompenzovaná sekce císařského řezu, v případě dekompenzace je dítě odstraněno pohotovostní operací.

Možné komplikace a důsledky

FPF může vést k následujícím komplikacím:

 • Vnitřní retardace růstu nenarozeného dítěte. Díky symetrické verzi, která je patrná již v prvních týdnech těhotenství, se úměrně zkrátí délka a tělesná hmotnost. S asymetricky jsou ovlivněny objemy břicha a hrudníku, což naznačuje nedostatečný vývoj jater a dalších orgánů v břišní dutině. Navíc to naznačuje variantu lipodystrofie - nedostatek podkožního tuku. Asymetrická forma se vyvíjí v trimestrech II nebo III a je charakterizována příliš malou tělesnou hmotností plodu ve své normální délce.
 • Porušení schopností placenty. Zhoršení ochranných funkcí místa dítěte zvyšuje riziko infekce a toxinů vstupujících do plodu. Když se tělo nezachytí s produkcí bílkovin, dojde k jejich nedostatku, dojde-li k narušení syntézy hormonů, vyvine se odpovídající nerovnováha. To komplikuje nitroděložní vývoj plodu, snižuje kontraktilitu mateřské dělohy, vede k patologickému zkrácení nebo prodloužení těhotenství a dalším poruchám..
 • Gestóza. Tato komplikace těhotenství je nejčastěji spojena s FPI a nebezpečně předčasným porodem. Z lékařského hlediska je hrozba potratu považována za příčinu a následek FPI současně..
 • Předčasné oddělení placenty. Je doprovázeno krvácením a často se vyskytuje jako komplikace selhání ledvin u vícečetných těhotenství. Příčinou předčasného odchodu z místa dítěte může být mimo jiné konflikt Rhesus, který narušuje načasování jeho zrání..
 • Hypoxie plodu. V důsledku působení škodlivých faktorů způsobujících FSF se v těle nenarozeného dítěte nevyhnutelně vyvíjí nedostatek kyslíku. Na tomto pozadí se zvyšuje cévní tonus, zvyšuje se rychlost dýchání, detekuje se tachykardie, která později přechází do bradykardie. Tělo dítěte se přizpůsobuje tomuto stavu a rozděluje krev: větší objem je směřován do mozku, srdce a nadledvin, a proto jsou jiné orgány nedostatečné.

Na pozadí nedostatku kyslíku klesá motorická aktivita plodu a jeho respirační kapacita je inhibována.

Prevence patologie během těhotenství

Aby se zabránilo rozvoji FSF, nastávající matka by měla:

 • včasná registrace těhotenství;
 • dodržovat správný způsob života s 10hodinovou nocí a 2hodinovým denním spánkem a pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu po dobu nejméně 3 hodin denně;
 • přezkoumejte stravu se zaměřením na její užitečnost a rovnováhu. Denní množství spotřebované tekutiny by mělo být dohodnuto s lékařem. Pokud nedochází k otokům, obvykle se doporučuje pít od 1 do 1,5 litru denně;
 • kontrola přírůstku hmotnosti. Na konci těhotenství je jeho průměrný nárůst za 9 měsíců obvykle asi 10,5 kg.

Pokud jde o lékařskou profylaxi AFN u ohrožených žen, provádí se od 14 do 16 a poté od 28 do 34 týdnů. Délka každého kurzu je od 3 týdnů do 1 měsíce. Včasná podpora léků stimuluje kompenzační a adaptivní funkce těhotné ženy a plodu, pomáhá předcházet porušování cév a tkání placenty, zajišťuje normální průtok krve.

Na závěr tématu prevence je třeba poznamenat, že je důležité včasné návštěvy gynekologa a přesné provedení všech jeho diagnostických a terapeutických doporučení..

Fetoplacentální nedostatečnost zhoršuje průběh těhotenství, negativně ovlivňuje nitroděložní vývoj dítěte a může způsobit jeho smrt. Aby se předešlo komplikacím a porodilo silné a zdravé dítě, měla by nastávající matka zodpovědně přistupovat k plánování a těhotenství potomstva..

FPN během těhotenství - příčiny a taktika léčby

Růst a vývoj plodu závisí na normálním fungování placenty. FPN během těhotenství může způsobit vážné problémy v procesu porodu dítěte, proto je nutné dodržovat doporučení lékaře a sledovat nitroděložní stav dítěte.

Růst a vývoj dítěte závisí na práci placenty

FPN během těhotenství - co to je

Feto-placentární nedostatečnost (FPF) je narušením krevního oběhu mezi matkou a dítětem: jakékoli porušení funkcí placenty ovlivní vývoj plodu. FPN během těhotenství je jedním z důvodů následujících komplikací a patologických stavů:

 1. Hypoxie plodu (chronický nedostatek kyslíku);
 2. Hypotropie dítěte (problémy s příjmem živin, které narušují růst plodu);
 3. Intrauterinní zpomalení růstu (malá výška a hmotnost dítěte);
 4. Formování fetopatie (intrauterinní získané defekty a abnormality);
 5. Trauma při porodu (intrauterinní problémy vytvářejí podmínky pro poranění dítěte);
 6. Úmrtí na asfyxii (20% všech případů perinatální úmrtnosti je způsobeno FPF během těhotenství).

Prostřednictvím placenty dostává plod vše potřebné pro optimální růst a vývoj, takže jakékoli změny a zhoršené fungování místa plodu se stávají hlavním faktorem patologie dítěte.

Druhy placentární nedostatečnosti

Po početí se nejprve vytvoří chorion a potom se po 16 týdnech objeví placenta. FPN během těhotenství je v závislosti na termínu rozděleno do 2 možností:

 1. Primární (až 16 týdnů);
 2. Sekundární (2-3 trimestry).

Primární možnost je pro dítě mnohem horší, když intrauterinní poruchy a fetální utrpení začínají v raných stádiích těhotenství. Velký prognostický význam má oddělení placentární nedostatečnosti rychlostí vývoje patologie. Přidělit:

 • akutní selhání ledvin (náhlé a závažné narušení průtoku krve);
 • chronický proces (postupné a pomalé změny).

V prvním případě je riziko nitroděložní smrti pro dítě mnohem vyšší, ve druhém - je čas na zařazení adaptivních mechanismů, které zajišťují životně důležitou aktivitu plodu. Kromě toho může FPI během těhotenství být:

 1. Kompenzováno;
 2. Subkompenzováno;
 3. Dekompenzováno.

V každém případě je nutné zjistit příčinu patologického stavu, aby se zajistily normální podmínky pro růst a vývoj dítěte..

Příčiny FPF během těhotenství

Existuje mnoho faktorů ovlivňujících průtok krve plodu-placentu. FPN během těhotenství dochází na pozadí z následujících důvodů:

 1. Gestóza jakékoli závažnosti;
 2. Hrozba předčasného ukončení těhotenství;
 3. Placenta previa;
 4. Nitroděložní infekce;
 5. Vícenásobné těhotenství;
 6. Děložní choroby (myom, endometrióza);
 7. Vady pohlavních orgánů;
 8. Trombofilie;
 9. Dědičná onemocnění;
 10. Endokrinní poruchy, které existují před těhotenstvím;
 11. Časté nemoci ovlivňující funkci jater, ledvin, srdce a krevních cév;
 12. Špatné návyky těhotné ženy (kouření, pití);
 13. Tvrdá fyzická práce;
 14. Chronický a akutní stres v nastávající matce.

Pokud měla těhotná žena v minulosti případy úmrtí plodu nebo narození lehkých hypotrofických dětí, je třeba během těhotenství očekávat problémy s placentou..

Vyhodnocení stavu plodu v každém trimestru je nezbytné pro detekci FPF během těhotenství

Kritéria diagnostiky

Včasné odhalení FSF během těhotenství pomůže zabránit smutnému výsledku těhotenství. V 1. trimestru je důležité věnovat pozornost následujícím prognosticky nepříznivým faktorům:

 • nízká přilnavost embryí (čím blíže k děložnímu čípku, tím horší);
 • nesoulad velikosti plodu s gestačním věkem;
 • přítomnost ultrazvukových známek hrozby potratu;
 • fuzzy obrysy embrya během ultrazvukového skenování.

V druhé polovině těhotenství je nutné vyhodnotit následující faktory:

 • množství plodové vody (nízká voda, vysoká voda);
 • otok a zvýšený krevní tlak (gestóza);
 • zhoršená motorická aktivita plodu;
 • umístění placenty (nízká placentace, okrajová nebo úplná prezentace);
 • tloušťka a zralost placenty;
 • křečové žíly nohou a pánve;
 • přítomnost narušení průtoku krve během Doppleru;
 • nesoulad mezi ultrazvukem a klinickým těhotenstvím.

Všechno je individuální - chronické selhání ledvin vede k narození zdravého, ale lehkého dítěte a akutní situace nutí lékaře provést císařský řez, aby zachránil život dítěte.

Terapeutická taktika

Poté, co zjistí změny placenty pomocí ultrazvuku, lékař předepíše léčbu. Pokud nehrozí žádné riziko pro život dítěte, je možné provádět pravidelná provádění Dopplerovy a kardiotocografie (CTG) dlouhých kuřat medikamentózní terapie. Hlavním úkolem lékaře je zkrátit dobu těhotenství na 32 nebo více týdnů. Pokud existuje ohrožení života dítěte, je třeba co nejdříve provést císařský řez, aby se zachránil život novorozence. Placentární abnormality během těhotenství jsou skutečným rizikem pro zdraví a život nitroděložního dítěte: pokud jsou zjištěny vážné problémy s fetálně-placentární cirkulací a nedochází k žádným účinkům léčby, měli byste se pokusit zachránit život dítěte, bez ohledu na dobu těhotenství..

Články O Neplodnosti