Hlavní Bolest

Fosfáty v moči během těhotenství

U těhotných žen se fosfáty často nacházejí v moči. Fosfáty jsou nerozpustné soli vápníku a fosforu. Zvýšené hladiny fosfátů se mohou vyskytnout při nesprávné stravě a, pokud nejsou ošetřeny, vedou k urolitiáze..

Diagnóza fosfaturie u těhotných žen

Těhotné ženy často nemají ani podezření, že mají zvýšený obsah solí fosforu v moči. Zjistit, že takové porušení může být pouze testem na moč. Vizuálně je však také možné stanovit přítomnost fosfátů. K tomu stačí shromáždit ranní část moči a zjistit, jak je transparentní. Pokud existuje mnoho nerozpustných solí vápníku a fosforu, moč bude zakalená. Její barva se nezmění.

Zakalená moč není pouze se zvýšenými hladinami fosfátů. Příčinou mohou být také hlen, hnis, některé bakteriální infekce atd..

Poté, co lékař zjistí fosfáty v moči těhotné ženy, obvykle ji pošle k nové analýze. Faktem je, že výsledek je chybný, například žena porušila pravidla pro sběr moči nebo může dojít k laboratorní chybě. Kromě toho nezapomeňte, že v těle těhotné ženy dochází k hormonální restrukturalizaci, která může také způsobit změnu složení moči. Ale pokud je výsledek podruhé stejný, lékař pošle těhotnou ženu na ultrazvuk ledvin. Žena bude také potřebovat moč pro pokročilejší analýzu.

Příčiny fosfátů v moči

Hlavní příčinou fosfátů v moči je nesprávný metabolismus fosforu a vápníku. Velmi často k tomu dochází v případě těhotné stravy. Nastávající matky se snaží jíst nejužitečnější a mylně se domnívají, že pouze zdravé výrobky z rostlin a kyselého mléka patří. Málokdo ví, že taková strava posune reakci moči na alkalickou stránku. Výsledkem je, že fosfáty se nacházejí v analýzách..

Zhoršený metabolismus solí může být také způsoben těžkou dehydratací, například v důsledku neustálého zvracení, těžkého průjmu nebo pravidelného narušení režimu pití..

Některé infekce močových cest mohou také způsobit zvýšené hladiny fosfátů v moči..

Příznaky fosfaturie

Pokud se ledvinové kameny dosud nevytvořily, lze onemocnění detekovat pouze pomocí analýzy moči. Nejsou žádné další příznaky, protože tvorba kamenů je poměrně dlouhý proces. Pokud jsou přítomny ledvinové kameny, může u ženy dojít k bolesti zad, rychlému močení a ledvinové kolice. Při těžkých kolicích a obtížích s močením musíte naléhavě zavolat lékaře.

Kdo je v nebezpečí

Jak již bylo zmíněno, fosforečnany v moči se častěji vyskytují u těch, kteří dodržují dietu rostlinného mléka. Zvláště často je u vegetariánů narušen metabolismus vápníku a fosforu, zejména pokud žena přestala jíst maso již během těhotenství. Z tohoto důvodu není možné během tohoto období výrazně změnit stravu..

Kromě toho existují další rizikové faktory, mezi něž patří:

 • dědičnost;
 • nedostatečný příjem tekutin (méně než 1 litr denně);
 • sedavý životní styl.

Léčebná strava pro fosfáty v moči

Pokud jsou během druhé analýzy znovu detekovány fosfáty v moči, musí lékař předepsat speciální dietu. Ve většině případů stačí dieta k normalizaci stavu..

Moč by normálně měla mít mírně kyselou reakci. Jeho normální pH je více než 4, ale méně než 7. Účelem stravy č. 14 je obnovit kyselou reakci moči. Podstatou stravy je omezit nebo dokonce vyloučit potraviny obsahující vápník. Do stravy se zavádějí produkty, které alkalizují moč. Velká pozornost je také věnována režimu pití. Sůl je omezena na 10 gramů denně, jedná se o lžíci bez vrchu.

Jídlo se užívá 4-5 krát denně v malých porcích. Kulinářské zpracování potravin je běžné, upřednostňují se vařené, pečené nebo dušené potraviny.

Vyloučené produkty

Všechny mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka jsou zcela vyloučeny, protože jsou bohaté na vápník. Povoleno je pouze malé zakysané smetany, které lze přidávat do jídel. Seznam zakázaných produktů navíc obsahuje:

 • muffiny a cukrovinky obsahující vejce, mléko a cukr;
 • uzené pochoutky a uzeniny, protože vždy obsahují hodně soli;
 • solené a uzené ryby;
 • vejce (povolen 1 kus denně);
 • téměř veškerá zelenina, zejména brambory, je naprosto zakázána;
 • veškeré sladké a kyselé ovoce a bobule;
 • ovocné, zeleninové a jahodové šťávy;
 • kakao a výrobky, které jej obsahují;
 • živočišný tuk: hovězí maso, vepřové maso, skopové maso atd., jakož i margarín;
 • solené vepřové sádlo;
 • zelený čaj;
 • Zrzavý;
 • konzervy a okurky;
 • obchod a domácí omáčky: kečup, majonéza, adjika atd..

Platné produkty

Základem stravy pro fosfáty v moči je maso, ryby a obiloviny. Maso by mělo být vybráno štíhlé, protože živočišný tuk alkalizuje moč. Nejlepší je vařit nebo péct produkt ve vlastní šťávě, aby se zachovalo více vitamínů. Mastné mořské ryby mohou být občas smažené v malém množství oleje, nebo ještě lépe upečeny v troubě.

Kromě masa a ryb musíte jíst kaši. Nejužitečnějšími obilovinami jsou pohanka, rýže, kukuřice, ječmen a pšenice. Ovšem ovesné vločky a proso naopak tělo zalkalizují, takže musí jíst méně. Kaše se vaří na vodě nebo na slabém masovém vývaru, ale v žádném případě ne na mléko. Do hotového jídla se přidá máslo nebo rostlinný olej.

Pokud jde o polévky, musíte s nimi být opatrní. Na jedné straně jsou povoleny slabé vývary, ale na druhé straně nesmíme zapomenout, že většina zeleniny je zakázána.

S fosfáty v moči musíte jíst například:

 • kyselé ovoce a bobule, jakož i ovocné nápoje z nich. Kyselá jablka, šípkový vývar, brusinky, brusinky, kiwi, citrony atd. Jsou povoleny..
 • slabý černý čaj, přírodní káva bez mléka ne více než 2 šálky denně;
 • máslo a rostlinný olej;
 • těstoviny;
 • namočené sledě;
 • dýně;
 • všechny luštěniny, stejně jako kukuřice;
 • plody moře;
 • žitný a pšeničný chléb.

Mnoho nastávajících matek miluje sladkosti, takže by měli zájem vědět, co s fosfaturií můžete jíst a co ne. Seznam povolených dezertů zahrnuje pusinky, med, nepoživatelné pečivo, cukrovinky, marshmallows, marmeládu, pastilku. Přirozeně si musíte uvědomit, že je nežádoucí zapojit se do sladkostí během těhotenství, a ještě více s problémy s ledvinami.

Režim pití fosfátu moči

Je nesmírně důležité, aby těhotná žena pila vodu, protože její tělo je pod obrovským tlakem. Voda odstraňuje toxiny z těla a kromě toho jsou všechny procesy v těle nemožné. Nedostatek vody primárně ovlivňuje ledviny. Proto ti, kteří v analýzách našli fosfáty, musí dodržovat nejen stravu, ale také pitný režim.

Většina žen bohužel během těhotenství pije vodu nesprávně. Spíš vodu vůbec nepijí, ale nahradí ji různými nápoji nebo džusy. To nelze provést. Přes den musíte pít přesně vodu, nejméně 2 litry denně. Pokud není dostatek tekutin, fosforečnany se nevyhnutelně začnou usazovat v ledvinách a vytvářejí kameny.

Odděleně by mělo být řečeno o minerální vodě. Některé nastávající matky nechtějí pít čistou vodu a nahradit ji minerální vodou. Ale s fosfáty v moči není vhodná každá minerální voda, zejména proto, že většina vod má alkalizující účinek. Léčivou minerální vodu by proto měl předepisovat urolog. Hlavní část kapaliny by měla být stále v čisté vodě.

Zjistit, zda tělo přijímá dostatek vody, je snadné. Během dne je nutné odebírat moč. Pokud je méně než 2 litry, pak není dostatek vody.

Je možné zacházet samostatně

Pokud nejsou nalezeny žádné ledvinové kameny, jsou zvýšené hladiny fosfátů upravovány dietou. V přítomnosti kamenů nebo písku lékař kromě dietního a pitného režimu předepisuje zvláštní ošetření. Nelze samostatně léčit ledviny, což může vést k závažným komplikacím, jako je zánět ledvin, hydronefróza, kolika atd..

Fosfát v moči během těhotenství je příznak, který vás nutí ostražitě. Nepanikařte, ale nemůžete to ignorovat. Není třeba opustit stravu, nejčastěji s její pomocí můžete rychle zbavit fosfáty. V budoucnu stačí jíst racionálně, vyhýbat se deformacím v jednom nebo druhém směru. Rovněž vyvážená strava je důležitým faktorem úspěšného těhotenství a snadného porodu.

Fosfáty v moči během těhotenství: důvody, proč je to nebezpečné a co dělat

Obecná informace

Moč je biologická tekutina vytvářená filtrací krve. Obsahuje různé organické a anorganické složky. Ty zahrnují elektrolyty (sodík, draslík, vápník, chlor, hořčík) a soli, zejména fosfáty. Jejich výskyt v moči je do značné míry způsoben mikroelementovým složením krevní plazmy a prací pufrovacích systémů, které udržují rovnováhu kyselin a zásad.

Fosfáty v moči jsou nejčastěji produktem kombinace zbytku kyseliny fosforečné a vápníku (hořčíku). Stanovují se v alkalickém nebo neutrálním médiu ve formě amorfní bezbarvé hmoty sestávající z malých inkluzí (zrn). Po odstředění moči se vysráží bíle. Existují však i jiné soli - trifosfáty. Vznikají spojením dvou kationtů (amonia a hořčíku) s aniontem zbytku kyseliny. Ve své podobě připomínají trojné fosfáty hranol..

Léčba fosfaturie

Terapii předepisuje pouze lékař po provedení dalších diagnostických metod a stanovení konečné diagnózy. Ale bez ohledu na důvod zvýšení fosfátu v moči se doporučuje upravit stravu a vodní rovnováhu v souladu se stanovenými standardy.

Změnit stravu

Je vhodné sledovat fyziologický poměr bílkovin, tuků, uhlohydrátů a doporučený obsah kalorií. Mnohonásobnost jídel - 3-5 krát denně. Účelem zásad korekce výživy v přítomnosti fosfátů v moči je eliminace alkalických produktů a zavádění mírně kyselé stravy do stravy.

Tabulka - doporučené a zakázané produkty fosfaturie

Zahrnout do stravyVyloučit z moci
Ovesná kašeKuřecí vejce
Kyselé ovoceMléčné produkty
Libové maso, rybyZrzavý
Těstoviny z tvrdé pšeniceMargarína se rozšířila
Žitné chlebové otrubyZelená zelenina
Chřest, brokolice, zelí, dýněSladké ovoce
LuštěninyKofeinované nápoje
Zelenina, másloPečivo, cukrovinky
Ovocné nápojeTěstoviny z měkké pšenice
Bylinné čajePikantní jídla
Voda minerální kyselinySádlo, uzené maso, párky
ObrBohaté vývary

Je nutné sledovat příjem soli. Je vhodné omezit denní sazbu na 8 g.

Je vhodné dodržovat doporučení z tabulky, ale někdy se ve stravě těhotné ženy mění ve formě vzácných „slabostí“..

Obnovení vodní bilance

Je důležité si uvědomit, že doporučené normy pro příjem tekutin pro doplnění rovnováhy zahrnují pouze čerstvou čistou vodu. Čaje, džusy, ovocné nápoje, jiné nápoje se neberou v úvahu.

V den musíte vypít alespoň 2 litry tekutiny nebo dodržovat fyziologickou normu (30 ml vynásobené tělesnou hmotností). Při výběru neperlivé minerální vody věnujte pozornost suchým zbytkům. Celková kyselost (pH) - ne vyšší než 6,5 (Essentuki, Narzan).

Léčba drogy

Pokud výskyt fosfátů v moči není spojen s nemocí, stačí normalizace vodní rovnováhy a úprava stravy. Patologické příčiny vyžadují povinnou lékovou terapii.

Samoléčení představuje nebezpečí pro zdraví matek a dětí, proto léky může předepisovat pouze lékař, individuálně přizpůsobuje dávky pacientovi.

Pro zánět močových cest se doporučuje:

 • antibiotika - penicilinové přípravky, cefalosporiny, makrolidy,
 • uroantiseptika - skupina nitrofuranů, nitroxolinů, bylinných přípravků,
 • antispasmodics - No-spa, Drotaverin, Spazmalgon,
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - ibuprofen a další.

Pokud je diagnostikována gestační cukrovka, strava se mění, podle indikací, se volí dávky inzulínu.

Léčba jiných chorob pomocí fosfátů v moči je také zaměřena na potírání etiologických, patogenetických faktorů s minimálním rizikem komplikací pro plod.

Příčiny

Při analýze moči u těhotných žen by neměly být významné odchylky. Fosfáty se ale stále mohou objevit. Je to kvůli fyziologickým změnám v těle ženy. Důvodem je progesteron - hlavní ochránce těhotenství. Pod jeho vlivem se snižuje excitabilita dělohy, uvolňují se hladké svaly střev a močové cesty. Tato okolnost vede ke stagnaci moči. A proto se mohou soli vysrážet.

Fosfáty v moči během těhotenství se velmi často vyskytují u žen, které jsou oddány různé stravě. Takové soli se objevují, když se obsah aniontu vápníku, hořčíku a fosfátu v krvi zvyšuje souběžně se zvýšením pH. A to je možné v případech, kdy těhotná žena preferuje vegetariánská jídla, alkalické minerální vody, mléčné výrobky. Je třeba poznamenat, že se snížením pitného režimu je také pravděpodobný výskyt fosfátů. Moč bude koncentrovanější a snadnější krystalizace.

Ale spolu s tak zdánlivě nevýznamnými faktory existují i ​​závažnější příčiny fosfaturie. Patří do kategorie patologických procesů a nemocí - souvisejících s těhotenstvím či nikoliv. Změny v analýze moči u ženy v pozici mohou být způsobeny:

 1. Toxikóza (zvracení, slinění).
 2. Infekce močových cest (cystitida, pyelonefritida).
 3. Urolitiáza.
 4. Hyperparatyreóza.
 5. Fanconiho syndrom.

Nadbytek fosfátu v moči je důsledkem poruch vodního elektrolytu a metabolismu, urologického zánětu nebo je vyvolán narušením reabsorpce solí v renálních tubulech. Druhá situace je charakteristická pro Fanconiho syndrom. Na druhé straně to může být primární (dědičné) nebo sekundární, vznikající na pozadí jiných nemocí: Wilson-Konovalovova choroba, cystinóza, lymfogranulomatóza, maligní nádory, otrava drogami a těžkými kovy.

Vzhledem k různým faktorům, které se podílejí na mechanismech tvorby močového fosfátu, je nutná pečlivá diferenciální diagnostika možných stavů. A čím dříve se to stane, tím lépe pro ženu. Kvalitativní vyšetření však může provádět pouze kvalifikovaný odborník.

Původ fosfaturie je velmi různorodý - existuje souvislost s fyziologickými procesy a určitou patologií. Abychom pochopili důvody, měli byste se poradit s lékařem.

Normy fosfátů v moči ženy během těhotenství a proč jsou nebezpečné?

Ideálně jsou v malých množstvích povoleny depozity fosfátů. Optimální hodnota je od 12,9 do 42 mmol. Pokud jsou indikátory příliš vysoké, pak u pacienta dojde k rozvoji fosfaturie. Metabolismus fosforu v těle úzce souvisí s vápníkem. Proto se zvýšením fosfátů klesají hodnoty vápníku. Norma vápníku se považuje za 2,5 až 7,5 mmol. Z přebytku fosfátů se objevují fosfátové kameny. Představují velké nebezpečí pro tělo. Jejich včasná detekce a léčba jim pomůže předcházet vážným problémům a maximalizovat bezpečnost dítěte.

Příznaky

Nejčastěji se amorfní fosfáty v moči během těhotenství vůbec neobjevují. Mohou být zaznamenány pouze s plánovanou analýzou. Někdy si žena všimne zvýšení zákalu moči. Jinak symptomatologie závisí na příčině fosfaturie. Pokud žena trpí dehydratací v důsledku těžké toxikózy, pak se kůže stane suchou a bledou, objeví se obecná slabost, závratě a snižuje se množství moči (oligurie). Při zánětlivých procesech jsou zaznamenány další příznaky:

 • Bolest v bederní nebo suprapubické oblasti.
 • Křeče při močení.
 • Zvýšení teploty.

Fanconiho syndrom lze předpokládat žízní, polyurií, svalovou slabostí, křečemi. V moči je detekována glukóza, která způsobuje příznaky podobné diabetu. Ale její krevní hladina je normální. Někdy vůbec neexistují žádné klinické příznaky - pak je diagnóza stanovena pouze na základě výsledků laboratorních testů. Ať už je to jakkoli, fosfaturie je indikátorem selhání těla. A musí být identifikována co nejdříve.

Amorfní solné formy

Kromě primárního a sekundárního typu fosfaturie lze amorfní fosfáty rozdělit na true a false.

 1. Pravá forma. Často způsobené stresovými situacemi, častým přepracováním, nervózním stavem. Může se vyskytnout s onemocněním centrálního nervového systému, s epilepsií, hysterií. Tato podmínka je rozdělena na dlouhou a přechodnou. Většinou pravá fosfaturie signalizuje metabolické poruchy, mnohem méně často při otravě tuberkulózou.
 2. Falešná fosfaturie. Může se vyvinout v důsledku syndromu dyspepsie, plicních chorob, urogenitálních orgánů.

Další diagnostika

Poté, co jsme identifikovali fosfáty v obecné analýze moči, je třeba věnovat pozornost dalším změnám: snížení množství vylučovaného moče a jeho průhlednosti, zvýšení alkality (pH), glukózy, ketonových tělísek, jednotných prvků, bakterií. K určení příčiny porušení jsou však nutné další studie:

 1. Biochemický krevní test: elektrolyty (vápník, fosfor, hořčík), glukóza, bikarbonáty, paratyroidní hormon.
 2. Zkouška tolerance sacharidů.
 3. Analýza moči podle Nechiporenko a Zimnitsky.
 4. Ultrazvuk ledvin, močového měchýře a příštítných tělísek.

Po obdržení výsledků komplexního vyšetření provede lékař konečnou diagnózu. A v závislosti na odhalených porušeních budou předepsána určitá lékařská opatření. Není však pochyb o tom - je třeba upravit fosfaturii, protože soli v moči dříve či později krystalizují na velikost kamenů.

Diagnostický program pro fosfaturii zahrnuje nejen analýzu moči, ale také další studie k určení příčiny výskytu solí.

Jak nebezpečné jsou soli?

Stupeň rizika pro tělo je určován řadou faktorů:

 • předepisování výskytu fosfaturie;
 • chronické onemocnění ledvin nastávající matky;
 • stupeň hormonální nerovnováhy;
 • další doprovodné nemoci.

Při exacerbaci chronické cystitidy nebo zánětu ledvin (pyelonefritida) fosfáty předcházejí vzniku urolitiázy (vzhled ledvinových kamenů). Tento proces může být urychlen kvůli přítomnosti následujících nemocí:

 • gastritida;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • diabetes;
 • bronchiektázie v tkáních plic;
 • zvýšená aktivita příštítných tělísek.

Ve výše uvedených případech je fosfaturie sekundární. Z tohoto důvodu, pokud existuje patologie, lékaři doporučují, aby ženy, které plánují otěhotnět, byly léčeny předem, aby se zabránilo jejich negativnímu dopadu na ledviny..

Oprava

Pokud jde o funkční změny v moči, které jsou výsledkem normálních procesů během těhotenství nebo dietních chyb, lékař doporučí ženě nejprve normalizovat povahu stravy. Je třeba dodržovat přiměřený režim pití (nejméně 1,5 litru denně) bez nadšení pro alkalické vody, kávu, čaj. Pro snížení alkality moči jsou vhodné kyselé šťávy a ovocné nápoje. Kromě toho je třeba upravit stravu, zvýšit obsah stravy bílkovin živočišného původu (maso, vejce, ryby), obiloviny (obiloviny) a luštěniny.

Pokud lékař diagnostikoval porodnickou nebo mimogenitální patologii, je nutná aktivní léčba. Pak se používají určité léky. Jsou předepisovány s přihlédnutím k potenciálnímu účinku na plod - volba se provádí ve prospěch nejbezpečnějších.

Nepatrná fosfaturie během těhotenství se zpravidla neuspokojuje. Stačí, když žena normalizuje svůj pitný režim a stravu. Existují však i jiné situace, kdy je třeba provést úplné ošetření. Proto vám dynamické sledování analýzy moči v různých stádiích těhotenství umožňuje včas identifikovat porušení a opravit je.

Amorfní fosfáty v moči během těhotenství

Těhotná žena by měla vědět, že fosfát v moči je důsledkem nemoci nebo nemoci. Proto je velmi důležité určit příčinu jejich vzhledu a nasměrovat veškeré úsilí k eliminaci „provokatéra“, nezapomenout na speciální terapeutickou stravu.

Proč byly fosfáty nalezeny v těhotné moči??

Pokud jsou amorfní fosfáty v moči těhotné ženy, nazývá se tento jev fosfaturie. Se změnou kyselého a zásaditého prostředí moči se soli vysráží. V normálním stavu bude pH moči mírně kyselé, avšak v důsledku expozice různým faktorům může dojít ke změně reakce v jakémkoli směru. Začne se tvořit fosfáty nebo uráty nebo oxaláty. Pokud se fosforečnany vysrážejí, reakce moči byla ovlivněna zásadou.

Stanovení fosforečnanu moči během těhotenství je poměrně častý jev. Během těhotenství dítěte jde většina solí z ženského těla konkrétně do konstrukce jeho kostry. V matčině těle se jejich počet prudce snižuje.

Existují však i jiné důvody pro výskyt fosfátů v moči. Pokud se v močovém systému objeví infekční zánětlivý proces (cystitida), může se v moči začít tvořit fosfáty. V tomto případě se bakterie nacházejí také v moči..

Fosfaturie je také známkou toho, že existuje riziko ledvinových kamenů.

Tento stav je syndrom, ale ne nemoc. Pojďme tedy formulovat příčiny fosfátu v moči:

 • přítomnost zánětlivého procesu, ke kterému dochází v orgánech genitourinárního systému (jmenovitě cystitida);
 • nevyvážená neměnná výživa (ve stravě je obsaženo velké množství „alkalických“ potravin);
 • v důsledku silné dehydratace způsobené častým průjmem nebo zvracením.

Pokud byly v moči nalezeny fosfáty a bakterie, léčí cystitidu antibiotikem.

Pokud je obecná analýza moči normální, s výjimkou přítomnosti fosfátů, revidují stravu těhotné ženy nebo vyrovnávají ztrátu tekutin v těle (předepsané k pití lékárenského roztoku k rehydrataci).

Formy fosfaturie

Rozlišují se dvě formy fosfaturie:

 • Primární (je to velmi vzácné). Je to vyvoláno vrozenými patologiemi metabolismu. Tento stav představuje vážné nebezpečí pro zdraví ženy, protože existuje vysoká pravděpodobnost nástupu urolitiázy. Tento stav nelze léčit, protože neexistuje způsob, jak zcela eliminovat predispozici. Existuje však možnost provést opravu a výrazně zlepšit stav ženy. Je vybrána speciální dieta a ve složitých případech může lékař předepsat určité léky.

Metody korekce jsou vybírány přísně individuálně, přičemž se bere v úvahu závažnost stavu ženy..

 • Sekundární K vývoji této formy dochází v rozporu se stravou, pokud došlo k prudkému snížení pitné normy, jakož i v přítomnosti některých nemocí spojených s prací močového ústrojí.

Co dělat, když je v moči těhotné ženy fosfát?

Identifikace tohoto ukazatele během klinického hodnocení není důvodem paniky. Nejprve je nutné striktně dodržovat všechna doporučení lékaře. Pokud je to nutné, těhotná žena dodatečně absolvuje močový test pro setí zad a druhý obecný močový test, přičemž se dodržují všechna pravidla pro sběr moči..

Lékař určí, kolik tekutiny má žena během dne vypít. Pokud je narušena rovnováha voda-sůl, začíná v těle změna hladiny solí. Pokud v těle není dostatek tekutin, dochází k prudkému zvýšení hladiny solí. V případě absence kontraindikací by těhotná žena měla během dne vypít nejméně 1,5 litru čisté vody bez plynu, což pomůže obnovit rovnováhu mezi vodou a solí.

Dodržování zvláštní stravy může být také předepsáno, ale bude neúčinné, stejně jako korekce režimu pití, pokud jde o vývoj bakterií v močovém systému. Pokud existují bakterie, jedná se zjevně o infekci a ne o banální porušení pravidel zdravé výživy.

Pokud byly nalezeny ledvinové kameny spolu s fosfáty v moči, vyžaduje těhotnou ženu nejen gynekolog, ale také urolog. Lékař musí provést důkladnou diagnózu orgánů močového systému, po které je předepsán průběh léčby onemocnění.

Jaká je strava pro fosfáty v moči?

Po obnovení správné rovnováhy voda-sůl se strava upraví. Z nabídky těhotné ženy, alespoň na chvíli, je nutné zcela vyloučit kořeněné, slané a kořeněné. Současně zjistěte, které produkty jsou „zakázány“ a které jsou povoleny - použijte tabulku:

Je důležité si uvědomit, že v každodenní stravě těhotné ženy je nutné zavést produkty, které přispívají k okyselení moči. Mezi tyto produkty patří:

 1. Kyselé rybízy, brusinky, brusinky.
 2. Dýně.
 3. Březová míza - denní norma nesmí přesáhnout 3 sklenice.
 4. Máslo - v omezeném množství.
 5. Kompoty vyrobené ze sušeného ovoce, například z rozinek, sušených meruněk, sušených jablek.
 6. Masová a rybí jídla (pouze odrůdy s nízkým obsahem tuku).
 7. Obiloviny.
 8. Otruby chléb.

Proto bude užitečný těhotenský recept na brusinkovou šťávu z videa:

Jak se vyhnout těhotné ženě?

Těhotným ženám se doporučuje, aby správně jedly a dodržovaly jednoduchá preventivní opatření, která pomohou zabránit tvorbě fosfátových solí a zabránit jejich opětovnému výskytu..

V tomto případě je užitečné používat bylinné medicíny, ale pouze pod přísným dohledem lékaře..

Pokud konzumujete nadměrné množství fosfátu, může to způsobit dočasné zvýšení hladiny solí, což se v profesionálním jazyce nazývá fosfaturie. Jak ukazuje praxe, denní množství fosfátů v těle se může pohybovat od 12,9 do 42 mmol. Tato hodnota závisí na působení různých faktorů, vnějších i vnitřních..

Při provádění různých biochemických analýz v moči těhotných žen jsou fosfáty velmi často detekovány, což zdaleka není známkou patologie a ohrožení života plodu. Pokud však analýza ukáže pozitivní výsledek, jsou předepsána další vyšetření, která pomohou identifikovat celkový klinický obraz a určit, co způsobilo zvýšení látky.

Jak praxe ukazuje, ve více než 75% případů je přítomnost solí tohoto typu v krvi dočasným fyziologickým jevem a vyskytuje se z následujících důvodů:

Takto vypadají krystaly fosforečnanu v moči pod mikroskopem

Pokud jsou amorfní fosfáty detekovány v moči během těhotenství, hlavním faktorem při korekci je změna stravy (obvykle se předepisuje dieta č. 14). Zbývající metody terapie jsou vybírány s ohledem na závažnost a primární zdroj problému. Pokud je fosfaturie patologická, je předepsána medikace.

V závislosti na zdroji mohou být ženě předepsány následující léčiva:

 • protizánětlivé léky;
 • antibiotika
 • multivitaminové komplexy.

Je důležité pochopit, že vlastní léčba je přísně zakázána. Samoléčení může vést nejen k nedostatečnému výsledku, ale může také vyvolat komplikace, které jsou během těhotenství přísně nepřijatelné..

Pro normalizaci obsahu soli v moči se doporučuje dodržovat frakční stravu. Není třeba jíst 6-7krát denně, stačí rozdělit denní příjem produktů čtyřikrát. Je žádoucí, aby základem stravy bylo:

 • otruby a žitný chléb;
 • pohanka, proso, ovesná kaše;
 • těstoviny z tvrdé pšenice;
 • libové maso;
 • dýně a zelí;
 • luštěniny (hrách, fazole);
 • bylinné čaje, přírodní ovocné nápoje a šťávy (bez cukru).

Ze sladkostí jsou povoleny pouze pastilky, pusinky a nepoživatelné pečivo. K odstranění fosfátů z těla musí žena pít nejméně 2 litry filtrované vody denně. Zákaz zahrnuje:

 • mléčné výrobky;
 • nádobí se spoustou koření;
 • marinády a okurky;
 • vejce, máslo;
 • většina zeleniny a zeleniny (zejména brambor);
 • vysoce kalorické ovoce;
 • uzená klobása a sýr;
 • konzervy.

Korekcí výživy se snižuje množství solí v moči

A také ze stravy musíte vyloučit všechny polotovary, rychlé občerstvení a sodu.

Podle lékařů přítomnost fosfátů v moči nepředstavuje ohrožení života a jejich přítomnost je nejčastěji důsledkem nevyvážené stravy. Přesto se vyplatí ignorovat přítomnost této složky, protože existuje malá pravděpodobnost, že toto selhání je důsledkem patologického procesu..

Pokud je u ženy diagnostikována přetrvávající přítomnost fosfátů ve velkém množství během porodu, může to vést k rozvoji takových patologií: urolitiáza, pyelonefritida - rozvoj zánětlivého procesu v močovém systému, doprovázený infekcí, cystitida - zánět sliznice močového měchýře.

Nosit dítě není nemoc. Většina odborníků však důrazně doporučuje ženám, aby provedly některé změny ve svých stravovacích návycích a změnily svůj životní styl, což pomůže zabránit vzniku nežádoucích následků, včetně rozvoje fosfaturie..

Stále si můžete přečíst: moč a oxalát v moči dítěte

Doporučujeme přečíst: Fosfátové soli v moči dítěte Příčiny a léčba fosfátů v moči Příčiny a léčba solí v moči

Přítomnost fosfátových solí v moči během těhotenství není neobvyklá. Je možné je identifikovat pouze při studiu biomateriálu. Po vyslechnutí informací od lékaře o přítomnosti solí v moči se těhotné ženy začnou obávat, jak to může ovlivnit jejich dítě, jakož i celkový stav vlastního těla..

Takový závěr však ve většině případů nenaznačuje žádnou patologii, která by mohla nepříznivě ovlivnit zdraví matky a jejího dítěte. Ale ignorování této skutečnosti je silně odrazováno..

Odkud fosfáty pocházejí v lidském těle

Změna stravy je hlavním důvodem výskytu solí v lidském těle. To zahrnuje ostrou změnu ve způsobu, jakým jíte, například po určité dietě a stává se vegetariánem. To se týká lidí všech věkových kategorií. Fosfaturie se může objevit v jiných případech:

 • potraviny s vysokým obsahem fosforu;
 • selhání metabolismu anorganických látek;
 • dětské ložisko.

Především existují fosfáty syntetického původu. Výrobci je přidávají do hotových potravin a detergentů. Nacházejí se také v odpadních vodách. Výsledkem je, že lidské tělo dostává další část solí.

Důvody pro tvorbu solí po početí

Jsou-li amorfní fosfáty nalezeny v moči budoucí matky laboratorním výzkumem, pak se tento jev běžně v medicíně nazývá fosfaturie. Když se mění acidobazické prostředí moči vylučované ledvinami, spadají do něj různé druhy solí.

Za normálních podmínek je pH močové tekutiny mírně kyselé, ale vlivem různých faktorů je možné změnit její stav, a proto může dojít k tvorbě fosfátů, oxalátů nebo urátů. Když jsou detekovány fosfáty, lze říci, že acidobazická rovnováha se posunula směrem k zásadě.

Hlavní příčiny vzniku solí během těhotenství:

 • zánět genitourinárního traktu, hlavně v souvislosti s rozvojem cystitidy (v tomto případě budou v moči přítomny patogeny);
 • špatná, špatná výživa (přítomnost potravin s vysokým obsahem alkálií);
 • dehydratace v důsledku toxikózy, průjmu.

Je třeba si uvědomit, že fosfaturie může signalizovat nástup ledvinových kamenů.

V jaké formě jsou fosfáty u těhotných žen

V laboratorní studii biomateriálu v přítomnosti fosfátů v moči vidí laboratorní technik pod mikroskopem solné krystaly ve spodní vrstvě kapalina - sediment. Vyloučení kyseliny močové (urátu) a šťavelové (oxalátů) není vyloučeno.

Amorfní fosforečnany detekované během těhotenství ukazují na nedostatek shlukování, neorganizovaný typ a v zorném poli jsou považovány za jediné. Tato odrůda nepodléhá tvorbě zubního kamene. Avšak bez přijetí opatření k normalizaci rovnováhy se koncentrace fosforečnanů může výrazně zvýšit a začít se tvořit v konglomerátech nebo budoucích kamenech.

Jak nebezpečné jsou soli?

Stupeň rizika pro tělo je určován řadou faktorů:

 • předepisování výskytu fosfaturie;
 • chronické onemocnění ledvin nastávající matky;
 • stupeň hormonální nerovnováhy;
 • další doprovodné nemoci.

Při exacerbaci chronické cystitidy nebo zánětu ledvin (pyelonefritida) fosfáty předcházejí vzniku urolitiázy (vzhled ledvinových kamenů). Tento proces může být urychlen kvůli přítomnosti následujících nemocí:

 • gastritida;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • diabetes;
 • bronchiektázie v tkáních plic;
 • zvýšená aktivita příštítných tělísek.

Ve výše uvedených případech je fosfaturie sekundární. Z tohoto důvodu, pokud existuje patologie, lékaři doporučují, aby ženy, které plánují otěhotnět, byly léčeny předem, aby se zabránilo jejich negativnímu dopadu na ledviny..

Příznaky a metody pro detekci fosfátů v moči

Přítomnost solí moči u těhotné ženy může být někdy určena příznaky:

 1. Zakalení moči. To je vysvětleno skutečností, že se soli začnou vysrážet, protože se mění kyselé médium kapaliny, hustota kyselého média se výrazně snižuje..
 2. Renální kolika. Příčinou bolesti je zablokování nebo pohyb formací v močovém traktu, který narušuje odtok moči z ledvin.

Pokud lékař u těhotné ženy navrhuje tvorbu amorfních fosfátů, je předepsána obecná klinická analýza moči. Dodání biomateriálu pro studii se obvykle provádí před plánovanou návštěvou gynekologa. S pomocí analýzy bude lékaři jasné, jaká je koncentrace fosfátů v močové tekutině v nastávající matce.

Pro větší jistotu je analýza znovu předložena. Při potvrzení přítomnosti fosforečnanů se vyvozuje závěr, že kyselina fosforečná je přítomna a je v nadbytku. Možná budete potřebovat vyšetření ledvin..

Co by nemělo být v analýze během období těhotenství

Když je tělo těhotné ženy normální a pracuje ve správném režimu, nemělo by být při analýze moči nic cizího:

Starosti s časem to nestojí za to, protože přítomnost fosfátů v moči ve většině případů nenaznačuje patologii nebo poruchu fungování tělesných systémů. Tento indikátor často znamená, že musíte spotřebovat více čištěné vody a věnovat pozornost výživě.

Formy fosfaturie

Fosfaturie se dělí na 2 typy:

 1. Hlavní Tato odrůda je vzácná a objevuje se jako důsledek vrozených chorob spojených s metabolismem. Primární fosfaturie je mimořádně nebezpečná kvůli zvýšenému riziku urolitiázy. Tento stav je nevyléčitelný, protože není možné eliminovat predispozici těla. Pouze jedna cesta ven - dodržovat individuální stravu vyvinutou lékařem, v závažných případech je indikována medikace.
 2. Sekundární Tento typ fosfaturie se projevuje v důsledku podvýživy, sníženého příjmu vody v důsledku onemocnění močového ústrojí.

Amorfní solné formy

Kromě primárního a sekundárního typu fosfaturie lze amorfní fosfáty rozdělit na true a false.

 1. Pravá forma. Často způsobené stresovými situacemi, častým přepracováním, nervózním stavem. Může se vyskytnout s onemocněním centrálního nervového systému, s epilepsií, hysterií. Tato podmínka je rozdělena na dlouhou a přechodnou. Většinou pravá fosfaturie signalizuje metabolické poruchy, mnohem méně často při otravě tuberkulózou.
 2. Falešná fosfaturie. Může se vyvinout v důsledku syndromu dyspepsie, plicních chorob, urogenitálních orgánů.

Abyste správně určili typ fosfaturie, musíte se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření.

Léčebné metody

Terapeutická opatření k vyřešení problému závisí na původní příčině. Tvorba fosfátů založená na narušení stravy nebo nedostatku tekutin může být snadno vyřešena. Je nutné upravit stravu a stanovit režim pití. Lékaři doporučují:

 1. Zmírnit spotřebu produktů, které mají přímý vliv na kyselost moči: mléčné výrobky, jablka, rajčata, různá koření, koření, čaj, káva, sladká voda.
 2. Nepijte alkohol.
 3. Jezte více čerstvé zeleniny, ovoce, bobule: zelí, chřest, citrusové plody, dýně, rybíz, brusinky.
 4. Zahrňte maso, rybí pokrmy, vejce, játry, stejně jako pohanka a ovesné vločky, celá zrna do stravy.
 5. Pijte až 8 sklenic čisté vody denně.

Výše uvedené tipy jsou dočasné, s normálními ukazateli analýzy, taková strava se zastaví. Kromě přizpůsobení stravy je třeba i malé fyzické zatížení těla, které zabrání stagnaci tekutin v močovém měchýři, zlepší činnost močového a oběhového systému..

Drogová léčba se obvykle předepisuje kvůli přerušení v důsledku nemoci. Cílem všech opatření bude jeho odstranění. U bakteriální infekce mohou být zapotřebí antibakteriální látky. Druh medikace a dávkování volí lékař v souladu s obecným stavem těhotné ženy, přičemž bere v úvahu účinek léku na dítě.

V případě, že těhotná žena odhalila abnormality v endokrinním systému (diabetes), je předepsána hormonální terapie, individuální strava. Je také nutné systematicky vyšetřovat, aby se sledoval stav a hladina fosfátů v moči..

Co by měla být strava?

Významnou roli hraje strava a zvláštní režim pro fosfaturii u těhotné ženy. Pro zlepšení vylučování moči se nedoporučuje lhát celý den. Musíte chodit hodně a pravidelně, protože je to skvělý způsob, jak stimulovat rychlost pohybu tekutin, aby se zabránilo ztrátě solí.

Fosforečnany není obtížné eliminovat, pokud dodržujete tipy na dočasnou stravu, která zvyšuje kyselé prostředí moči a snižuje jeho alkalizaci. Co by mělo být z výživy vyloučeno:

 • nápoje - káva, příliš silný čaj, kakao, čerstvě vymačkané šťávy, sladká soda, ovocné šťávy;
 • jednoduché uhlohydráty - těstoviny, koláče, sladké pečivo;
 • chléb, housky z bílé mouky;
 • mléčné výrobky - kefír, mléko, tvaroh, sýr, jogurt;
 • koření;
 • rybí a masové vývary;
 • čerstvá zelenina a zelenina - rajčata, cibule, kopr, celer;
 • ovoce;
 • bobule.

Všechna tato jídla samozřejmě obsahují mnoho užitečných vitamínů pro nastávající matku a její dítě. Proto je strava dočasná - až 14 dní, což pomáhá normalizovat pH těhotné moči a neovlivňuje vývoj dítěte.

Seznam produktů, které lze konzumovat:

 • živočišná bílkovina - libové maso, ryby;
 • celá zrna - chléb s otrubami, semínky, žitným chlebem;
 • obiloviny, kastrol z obilovin;
 • zelenina a ovoce - Růžičková kapusta, chřest, dýně, višně (brusinky).

Těhotné ženy by si měly pamatovat, že dovážená zelenina je nežádoucí jíst, protože se zpracovává pro lepší konzervaci pomocí speciálních látek s fosfáty..

Po skončení stravy musíte podstoupit druhý test moči. Při normalizaci složení lze doporučenou výživu zastavit, ale nezapomeňte na správnou výživnou výživu v budoucnosti.

Pokyny k pití

Je třeba poznamenat, že pokles příjmu tekutin a jeho zpoždění snižují rychlost močení, způsobují stagnaci, vytvářejí nezbytné podmínky pro různé reakce a tvorbu amorfních fosfátů..

Pro udržení normálního vylučování tekutiny z těla, zvýšení průtoku a zabránění stagnaci by měl být snížen příjem soli. Jídla by měla být vařena čerstvá a solená přímo s nimi. Přípustné množství soli denně během těhotenství je 2 g.

Pro úplné mytí ledvin, močového měchýře by nastávající matka měla vypít hodně tekutin - 2,5 litru denně (8 sklenic). Čaje, polévky, kompoty se neberou v úvahu, pouze čištěná voda. Použití minerální vody není zakázáno, pokud ve složení nejsou žádné kyseliny fosforečné. Sladká voda sycená oxidem uhličitým je přísně zakázána..

Lze konzumovat různé kyselé odvary, brusinkové ovocné nápoje a brusinky, ale s mírou. Například brusinky obsahují fosfor, ale jsou bohaté na vitamíny a minerály:

 1. Hodně vitamínu C.
 2. Vitaminy skupiny B, vitamín E, K. Podporují projevy antioxidantů, zlepšují fungování enzymatických systémů.
 3. Draslík, vápník, hořčík, mangan, jód, železo. Mají příznivý vliv na činnost všech tělesných systémů matky a jejího dítěte.

Pokud těhotná žena má vřed nebo gastritidu, neměly by být zneužívány kyselé nápoje, ale je lepší se poradit s lékařem.

plánování Těhotenský test Kalendář těhotenství Název volby Pohlaví dítěte Kalkulačka těhotenství Vypočítejte měsíc těhotenství a zvolte Věci v porodnici Porodnice Nemocnice Léky Recepty Různé Knihovna matky Všechny služby Obsah: Fosfáty v moči během těhotenství nejsou neobvyklé. Jejich přítomnost v biologické tekutině může naznačovat jak chybu ve výživě, tak závažné patologie nastávající matky. V každém případě, když jsou v moči těhotné ženy detekovány fosfáty, pečlivě sledujte lékaře.

Co je to fosfát

Sedimenty obsahující amorfní fosfor v moči jsou sloučeniny vápníku nebo hořčíku a kyseliny fosforečné. Normálně se u zdravého člověka nenacházejí žádné soli v moči. U nastávajících matek není výskyt fosfátů v biologické tekutině vždy považován za patologii..

Při analýze moči těhotného lékaře se nezohledňuje přítomnost solí, ale jejich kvantitativní obsah a změna této hodnoty v následných analýzách. Stav, ve kterém se fosfáty nacházejí v moči, se nazývá fosfaturie..

Fosfátový test v moči

Možné příčiny fosfaturie

Soli kyseliny fosforečné se často objevují v moči těhotných žen v důsledku hormonálních změn v těle a toxikózy, a to jak brzy, tak pozdě. Jiné běžné příčiny fosfaturie u nastávajících matek jsou:

 • nedostatečné množství spotřebované vody;
 • nehybnost;
 • nevyvážená strava, vegetariánská strava;
 • těžký průjem, díky kterému tělo ztrácí hodně tekutin.

Důvody výskytu slaného sedimentu v moči, které nejsou spojeny s těhotenstvím, zahrnují diabetes mellitus, onemocnění gastrointestinálního traktu. Někdy je chyba v analýze důsledkem nesprávného odběru moči.

Jsou-li fosforečnany v nastávající matce pravidelně a ve velkém množství detekovány, může lékař navrhnout, že pacient má zhoršenou funkci ledvin a předepsat další výzkumné metody.

Doplňkové vyšetření

Pokud opakovaný obecný test moči znovu odhalil fosfáty ve zvýšených koncentracích, jsou pro nastávající matku předepsána následující vyšetření:

 • analýza moči podle Nechiporenko;
 • Zimnitskyho analýza;
 • Ultrazvuk ledvin.

V případě potřeby je těhotná žena poslána na konzultaci s urologem.

Příznaky fosfaturie

Samotný výskyt fosfátů v moči během těhotenství je asymptomatický. Neobvyklá nastávající matka může být podezřelá z zakalení tělesné tekutiny. Ztráta průhlednosti však může také naznačovat výskyt hnisu nebo bílkovin v moči, což někdy znamená zánět močových orgánů, pozdní toxikózu nebo selhání ledvin. Proto, pokud těhotná žena pravidelně pozoruje zakalenou moč, měla by se poradit s lékařem, aby objasnila diagnózu.

Pokud jsou zvýšené hladiny fosfátů příznakem urolitiázy, bude těhotná žena obtěžována bolestmi zad, častým močením.

Normalizace ukazatelů

Pokud je příčinou fosfátu systémová porucha, je nastávající matce přiřazena vhodná léčba a pozorování. V závislosti na závažnosti onemocnění, charakteristikách průběhu těhotenství a terapie, fosfátů v moči klesá nebo odchází.

Při absenci systémových abnormalit jsou pro korekci moči těhotné ženy uvedena následující doporučení:

 1. Upravte stravu. Jídlo se užívá v malých porcích, 4-5krát denně. Strava zahrnuje obiloviny, libové maso, bylinné čaje a rostlinné oleje. Omezte sůl a rostlinné potraviny.
 2. Upravte režim pití. Čistá neperlivá voda se spotřebuje v množství 1,5 až 2 litry denně. Sodové nápoje jsou vyloučeny.
 3. Fyzická aktivita. V případě absence kontraindikací se doporučuje nastávajícím matkám chodit, navštívit bazén, jógu pro těhotné ženy.

Opatření ke snížení koncentrace amorfních fosfátů jsou v souladu s gynekologem pozorujícím těhotenství. Samoléčení v tomto případě může nejen zlepšit stav, ale také poškodit zdraví budoucí matky a dítěte.

Fosfáty v moči během těhotenství nejsou chorobou, ale signálem poruchy funkce v těle. Včasná zjištěná a opravená odchylka nezabrání ženě v porodu a porodu zdravého dítěte.

Přečtěte si více: zvýšený fosfát v moči u dítěte

Jak si vybrat dětskou autosedačku: skupiny sedadel a jejich konstrukční vlastnosti ›Vitamin D během těhotenství, v raných stádiích: jak se objevuje nedostatek a nadbytek› 25. dubna 2019, 12:55 Přihlásit se k odběru kanálu baby.ru

Přítomnost fosfátu v moči během těhotenství je častým jevem. Důvodem může být banální restrukturalizace těla nezbytná pro pohodlný vývoj dítěte nebo veškerá nenávistná toxikóza. Fosfaturie může být prvním signálem nemoci nebo toho, že v těle došlo k poruše. Proto je zapotřebí monitorování stavu a odborná pomoc..

Proč se fosfáty objevují v moči?

Pro plnohodnotnou vysoce kvalitní práci těla musíme každý den dostat zvnějšku řadu vitamínů a minerálů. Důležitým prvkem v metabolismu je fosfor. Jedná se o strukturální složku buněčných membrán, kostí, nosičových proteinů a některých biologicky aktivních látek. Po provedení svých funkcí je fosfor vylučován ledvinami..

Moč vždy obsahuje rozpuštěné minerální složky a metabolické produkty. Normální fyziologická tekutina má světlou slámovou barvu, je zcela průhledná. Když se však amorfní fosfáty vysráží, moč se zakalí.

Moč se správnou výživou a vodní rovnováhou má mírně kyselou reakci. V takovém prostředí jsou soli vylučované ledvinami úplně rozpuštěny a neobsahují suché zbytky. Pokud se z nějakého důvodu kyselost posune směrem k mírně zásadité, fosfor se nemůže rozpustit a vysráží se jako sůl..

Dalším důvodem pro výskyt těchto látek v obecné analýze moči může být zvýšená koncentrace minerálu nebo porušení filtrace, reabsorpční funkce ledvin.

Příčiny fosfaturie během těhotenství

Tělo prochází během tohoto období obrovskými změnami. Příčiny fosfátů v moči během těhotenství jsou proto mnohé:

 • Zvýšené hladiny progesteronu. Změna hormonálního pozadí ovlivňuje kontraktilitu hladkých svalů, včetně vláken ledvinových kanálků. V důsledku toho je snížena reabsorpce (reabsorpce) z primární moči minerálů, které padají ve formě různých urátů, včetně fosfátů..
 • Toxikóza a / nebo gestóza. Díky velkému častému zvracení je tělo dehydratováno. Buňky postrádají vodu, tekutina je absorbována zpět přes ledvinové kanálky. Moč je koncentrovanější. Kyslost a objem výstupu moči se mění. Fosforečnany se vysrážejí jako pevné krystaly kvůli vysoké osmolaritě roztoku.
 • Nedostatečný příjem tekutin. Porušení vodní rovnováhy také vede k dehydrataci, zvýšené koncentraci moči.
 • Spotřeba velkého množství rychlých uhlohydrátů. Uprostřed vysokých hladin progesteronu se mění chuťové návyky. Tělo se snaží získat co nejvíce energeticky bohatého jídla, a proto „táhne“ moučné výrobky, sladkosti, což vede k výskytu fosfátů v moči.
 • Výrobky, které podporují alkalizaci moči. Nevyvážená konzumace ovoce, zeleniny, kořeněných potravin, bohatých vývarů zvyšuje kyselost. Alkalická voda s pH může také způsobit fosfaturii.
 • Tonické nápoje. Káva, čaj a kakao nepřímo ovlivňují vylučovací orgány. V době jejich expozice stoupá diuréza, v jejímž důsledku se v ní objevuje kyselost moči a fosfátů..
 • Použití produktů ošetřených solemi fosforu pro prodloužení trvanlivosti, zlepšení chuti. Patří sem všechny druhy uzenin, instantní jídlo, některé mléčné výrobky.
 • Snížení koncentrace vápníku. Kvůli tvorbě kostry dítěte se množství minerálů v kostech dramaticky mění, fosfor vstupuje do krevního řečiště. Hladina volné frakce v moči stoupá stejně.

To jsou nejčastější příčiny fosfátů v moči, které by neměly být příčinou obav - stačí normalizovat stravu..

Jaká onemocnění vyvolávají fosfaturii

Skutečná fosfaturie je obvykle způsobena jinými chorobami a přítomnost krystalů v moči je jen jedním ze symptomů nebo důsledkem dysfunkce orgánů.

Soli v analýze během těhotenství se mohou objevit s následujícími patologiemi:

 • Endokrinní poruchy Diabetes mellitus, dysfunkce příštítných tělísek, onemocnění nadledvin přímo nebo nepřímo ovlivňují metabolismus vápníku a fosforu, v důsledku čehož se vylučuje přebytek minerálu v krvi z těla ledvinami močí.
 • Patologie močového systému. Pyelonefritida, cystitida, glomerulonefritida, uretritida, vrozené vady, urolitiáza změnit reakci na alkalickou nebo přispět ke stagnaci tekutin a ztrátě fosfátů.
 • Patologie gastrointestinálního traktu. Absorpce minerálů, a tím i jejich vylučování z těla, je narušena.
 • Některá onemocnění dýchacích cest jsou bronchiektáza, plicní tuberkulóza. V důsledku metabolických poruch řady látek se moč stává zásaditou a v ní se objevují fosfáty.

Možné důsledky

Detekce fosfátů v moči těhotné ženy není ani zdaleka věta. Nemají žádný vliv na matku a plod. Vzhled fosfátů však vždy mluví o metabolických problémech. Je třeba vyřešit i základní příčiny, jako je dehydratace nebo poruchy příjmu potravy..

Důsledky výskytu fosfátů v moči pro dítě jsou minimální, ale žena během těhotenství bude pociťovat neustálou slabost, podrážděnost, zhoršuje se stará chronická onemocnění. Navenek je to ovlivněno suchou pokožkou, křehkými vlasy a nehty, bledou, otokem.

Pokud je příčinou fosfaturie vývoj onemocnění, jsou důsledky individuální a závisí na samotné patologii. V nejhorším případě, zanedbání vlastního zdraví, nedostatečná léčba může vést k postižení matky a dítěte.

Diagnostika

Měla by být registrována těhotná žena. Vyšetření se konají v každém trimestru a navíc ze zdravotních důvodů. Fosfáty v moči jsou obvykle detekovány během rutinních testů.

Při konzultaci lékař shromažďuje anamnézu, stížnosti. Je nutné co nejvíce popsat lékaři změny v jeho stravě, návycích a také naznačit všechna chronická, přenášená onemocnění. Je důležité si pamatovat dědičné patologie vašich rodičů. Dobře shromážděná anamnéza, objektivní vyšetření pomůže stanovit předběžnou diagnózu, která musí být potvrzena nebo vyvrácena instrumentální a laboratorní.

Po konzultaci je nutné absolvovat řadu studií:

 • obecná a biochemická analýza krve;
 • moč znovu pro testování podle Nechiporenko, Zimnitsky;
 • test tolerance glukózy (je-li to nutné - glykosylovaný hemoglobin).

Ujistěte se, že provedete ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

Když se formuje celkový obraz zdravotního stavu, lékař se řídí, jaké další diagnostické metody předepsat.

Pokud nejsou detekovány žádné další změny v analýze, s výjimkou fosforečnanů v moči, je důvod jejich vzhledu v nesprávné stravě nebo nedostatečném příjmu vody.

Léčba fosfaturie

Terapii předepisuje pouze lékař po provedení dalších diagnostických metod a stanovení konečné diagnózy. Ale bez ohledu na důvod zvýšení fosfátu v moči se doporučuje upravit stravu a vodní rovnováhu v souladu se stanovenými standardy.

Změnit stravu

Je vhodné sledovat fyziologický poměr bílkovin, tuků, uhlohydrátů a doporučený obsah kalorií. Mnohonásobnost jídel - 3-5 krát denně. Účelem zásad korekce výživy v přítomnosti fosfátů v moči je eliminace alkalických produktů a zavádění mírně kyselé stravy do stravy.

Tabulka - doporučené a zakázané produkty fosfaturie

Zahrnout do stravyVyloučit z moci
Ovesná kašeKuřecí vejce
Kyselé ovoceMléčné produkty
Libové maso, rybyZrzavý
Těstoviny z tvrdé pšeniceMargarína se rozšířila
Žitné chlebové otrubyZelená zelenina
Chřest, brokolice, zelí, dýněSladké ovoce
LuštěninyKofeinované nápoje
Zelenina, másloPečivo, cukrovinky
Ovocné nápojeTěstoviny z měkké pšenice
Bylinné čajePikantní jídla
Voda minerální kyselinySádlo, uzené maso, párky
ObrBohaté vývary

Je nutné sledovat příjem soli. Je vhodné omezit denní sazbu na 8 g.

Je vhodné dodržovat doporučení z tabulky, ale někdy se ve stravě těhotné ženy mění ve formě vzácných „slabostí“..

Obnovení vodní bilance

Je důležité si uvědomit, že doporučené normy pro příjem tekutin pro doplnění rovnováhy zahrnují pouze čerstvou čistou vodu. Čaje, džusy, ovocné nápoje, jiné nápoje se neberou v úvahu.

V den musíte vypít alespoň 2 litry tekutiny nebo dodržovat fyziologickou normu (30 ml vynásobené tělesnou hmotností). Při výběru neperlivé minerální vody věnujte pozornost suchým zbytkům. Celková kyselost (pH) - ne vyšší než 6,5 (Essentuki, Narzan).

Léčba drogy

Pokud výskyt fosfátů v moči není spojen s nemocí, stačí normalizace vodní rovnováhy a úprava stravy. Patologické příčiny vyžadují povinnou lékovou terapii.

Samoléčení představuje nebezpečí pro zdraví matek a dětí, proto léky může předepisovat pouze lékař, individuálně přizpůsobuje dávky pacientovi.

Pro zánět močových cest se doporučuje:

 • antibiotika - penicilinové přípravky, cefalosporiny, makrolidy;
 • uroantiseptika - skupina nitrofuranů, nitroxolinů, bylinných přípravků;
 • antispasmodika - No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon;
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - ibuprofen a další.

Pokud je diagnostikována gestační cukrovka, strava se mění, podle indikací, se volí dávky inzulínu.

Léčba jiných chorob pomocí fosfátů v moči je také zaměřena na potírání etiologických, patogenetických faktorů s minimálním rizikem komplikací pro plod.

Závěr

Fosfaturie - ztráta solí v moči, může být vyvolána z různých důvodů. Často je to jen známka nevyvážené stravy nebo účinků toxikózy.

Aktivní životní styl, kvalitní jídlo, doplněná rovnováha vody, láska a péče o vaše tělo, včasné ošetření vám pomůže vydržet těhotenství bez příčiny vzrušení.

Články O Neplodnosti