Hlavní Testy

Fosfáty v moči těhotné ženy: osobní zkušenost

Analýza moči je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak sledovat stav budoucí matky a dítěte během těhotenství. O tom, jak by to mělo být normální a jaké nemoci to pomůže identifikovat, řeknu na příkladu příběhu z mé praxe.

Přečtěte si o Evě

Související obsah

Moč je lidský životně důležitý produkt, který je vylučován ledvinami v důsledku filtrace krve. Moč se skládá z vody (97%), obsahuje také další složky (3%):

-organické látky: močovina, kyselina močová, aminokyseliny, kreatinin, xanthin, urobilin, indián, glukóza, protein, ketonová těla;
-soli: chloridy, sírany a fosfáty; ionty: kationty (K +, Na +, Ca2 +, Mg2 +, NH4 +), anionty (Cl−, SO42−, НРО42−) atd..

Výsledek obecného testu moči do značné míry závisí na správně shromážděném materiálu..

Jak odebrat moč pro analýzu?

Pouze ranní moč je vhodná pro výzkum, protože je více nasycená. Před odebráním moči je třeba vnější genitálie omýt. První a poslední část jsou sloučeny, střední - je shromážděno v čisté, suché nádobě. Analýza bude vyžadovat nejméně 120 ml moči. Materiál musí být dodán do laboratoře nejpozději 2 hodiny po odběru. Podchlazování během přepravy není dovoleno..

Analýza moči se vztahuje na klinické laboratorní testy. Umožňuje určit fyzikální a chemické vlastnosti moči a také přítomnost jednotných prvků, bílkovin, glukózy atd..

Analýza moči: normální

Uvádím hlavní parametry obecné analýzy moči, které jsou v tomto případě vyhodnoceny:

-fyzikální vlastnosti; normální moč je průhledná, bez zápachu, má slámově žluté zbarvení, mírně kyselou reakci (pH se pohybuje od 5 do 7), relativní hustota (1010-1026);

-přítomnost buněk; normální v moči obsahuje trochu epitelu, ne více než 6 leukocytů v zorném poli, jednotlivé červené krvinky v léku;

-přítomnost určitých látek a mikroorganismů; u zdravých lidí není v moči žádný protein (nebo ne více než 0,033 ppm), glukóza, hemoglobin, žlučové pigmenty, aceton, krystaly soli a bakterie.

Analýza moči během těhotenství se u mnoha žen prakticky neliší od normy. Změna některých parametrů pomáhá určit řadu nemocí a komplikací..

Mladá žena, Svetlana, se obrátila o radu. Byla těhotná (16 týdnů), cítila se dobře, nevykazovala stížnosti. Její otázka se týkala interpretace analýzy moči..

Zde jsou ukazatele: barva je světle žlutá, mírně zakalená; měrná hmotnost 1005; ph 8; protein kvantitativně (normální k 0,120 g / l) 0,076 g / l; glukóza - chyběla; ketonová těla - 15 mg / dl; nebyly přítomny dusitany, bilirubin a urobilinogen; epitelové buňky - 3-4-5 v zorném poli; bílé krvinky - 0-1-1 v zorném poli; erytrocyty, válce, renální epiteliální buňky - chyběly; fosfátové soli +++.

Analyzujeme klinický případ

Všiml jsem si, že reakce moči mého pacienta byla alkalická (ph 8), obvykle byla kyselá. Při analýze byla také stanovena velká množství fosfátů a ketonových tělísek. Srážení fosfátů potvrzuje skutečnost, že močová reakce se posunula na alkalickou stranu.

Jedním z hlavních důvodů vzniku fosfátů je narušení stravy: převaha rostlinných potravin a mléčných výrobků ve stravě (zneužívání mléka, zelené zeleniny a zeleného čaje). Fosfáty se také mohou objevit v moči v důsledku rychlé ztráty kyseliny chlorovodíkové v těle během dlouhodobého zvracení (časná toxikóza) nebo během dehydratace v žáru.

Zeptal jsem se Svetlany na její stravu a na zvracení. Ukázalo se, že neměla zvracení dva týdny. Dívka také popsala její stravu: snídaně - 2 sendviče s červeným kaviárem, zelená s bonbóny; oběd - bramborová kaše, hovězí játra, salát z červené řepy se zakysanou smetanou; odpolední čaj - zelený čaj se sendvičem; večeře - kuřecí stehno zapečené v troubě, zelený čaj s bonbóny, minerální voda essentuki-17. Jak vidíte, ve stravě Svetlana je spousta alkalizujících tekutin: zelený čaj, uhličitan vápenatý-minerální voda.

Fosfátová doporučení

Doporučil jsem nastávající matce, aby změnila stravu. Aby se předešlo komplikacím, strava pro pacienty s fosfaturií by měla VYLOUČIT:

- zelený čaj, minerální voda;
- sýr a tvaroh, mléčné výrobky;
- saláty a uzená masa;
- konzervy;
- sladké ovoce a bobule;
- mrkev, hlávkový salát, fazole, čočka a hrášek.

Do své každodenní stravy musíte zahrnout následující potraviny:

- Březová šťáva;
- kyselé ovocné nápoje a želé;
- sušené ovocné kompoty;
- všechny druhy obilovin;
- ořechy
- bílkoviny obohacené bílkovinami (libové maso a ryby, vejce);
- luštěniny;
- ovoce a bobule kyselých odrůd (rybíz, jablka, brusinky a další);
- cuketa, dýně, brambory, okurky.
- otrubový chléb;
- chřest, dýně a růžičková kapusta.

Měli byste vypít až 2,5 litru tekutiny (brusinková šťáva, čistá voda). Detekce fosfátů v moči není nebezpečným stavem. Přesto z nich mohou být vytvořeny fosfátové kameny, i když mají jemnou strukturu a porézní strukturu. U fosforečnanů chirurgická léčba urolitiázy zpravidla nedosahuje.

Světlana dva týdny dodržovala doporučení týkající se výživy a přísně sledovala její stravu. A s druhou analýzou došlo k regeneraci kyselosti moče a fosfátů zmizely.

Sledujte své zdraví, kontrolujte změny ve svém těle - jedná se o prevenci mnoha nemocí.

Příčiny amorfního fosfátu v těhotné moči

Když těhotenství nastane, ženské tělo podstoupí mnoho změn, v důsledku kterých může dojít k různým porušením jeho práce. V důsledku toho budoucí matky pravidelně procházejí skupinou testů, které jim umožňují signalizovat odchylky v čase a včas je eliminovat..

Vysoké hladiny fosfátů

Co může fosfát v moči svědčit během těhotenství u žen? Analýza moči je jedním z nejčastěji testovaných testů budoucích matek, protože je to moč, která dokáže rychle reagovat a signalizovat změny v lidském těle. Častou abnormalitou v močových testech těhotných žen je nadměrná hladina fosfátů v moči, což může naznačovat metabolické poruchy.

Pokud je detekováno zvýšené množství fosfátů v moči, může být diagnostikována žena s fosfaturií. Obecně by neměl vyvolávat nadměrné znepokojení, protože nejde o závažné porušení s nenapravitelnými následky, ale nemůže být ponechán bez pozornosti.

Kromě detekce analýzou moči lze fosfaturii stanovit také pomocí následujících příznaků, které se projevují především:

 • porucha spánku ženy,
 • úzkostný nebo neklidný stav,
 • vzhled bílé sraženiny v moči,
 • snížená chuť k jídlu a ztráta síly.

Jak vidíte, tyto příznaky nejsou charakteristické pouze pro tuto poruchu a často se objevují u těhotných žen, a to i bez přítomnosti fosfaturie. Měli byste vědět, že při nečinnosti po detekci takových poruch se mohou tvořit fosfátové kameny a může se vyvinout urolitiáza..

Zjištěné amorfní fosforečnany v moči netvoří během těhotenství kameny, ale mohou přispívat k tvorbě sloučenin vytvářejících sediment..

Příčiny vysokého fosfátu

Nejčastější příčiny této odchylky jsou následující:

 • zhoršená funkce ledvin a zvýšené riziko tvorby kamenů v nich,
 • průběh zánětlivých procesů ženského urogenitálního systému,
 • s nadměrnou spotřebou nastávající matkou mléka a mléčných výrobků, jakož i zeleniny a zelené zeleniny,
 • nedostatečný příjem tekutin. Tento důvod se stává nejčastější v nejteplejším ročním období, kdy se pot člověka významně zvyšuje.,
 • dlouhodobé zvracení, které je častým výskytem toxikózy, díky čemuž se významně snižuje obsah kyseliny chlorovodíkové v těle a začíná převládat přítomnost fosfátů, které se posouvají na alkaličtější stranu,
 • relaxační účinek zvýšené hladiny progesteronu (který je typický pro těhotné ženy) na svalovou tkáň, což má za následek stagnaci moči a srážení fosfátů.

Akce pro detekci fosfátů v moči

Když jsou v moči těhotné ženy detekovány fosfáty, lékaři obvykle provádějí následující akce:

 • jmenování doplňkové analýzy k vyloučení chybného výsledku s povinným dodržováním pravidel pro sběr moči,
 • možné jmenování dalšího testu na ledviny (ultrazvuk),
 • analýza spotřebovaného množství těhotné tekutiny - doporučuje se vypít nejméně jeden a půl litru vody denně,
 • pokud existují ledvinové kameny, poraďte se s urologem o radu a léčbě,
 • předepisování stravy, která minimalizuje potraviny, které mohou způsobit značné množství fosfátu.

Strava pro detekované fosfáty v moči těhotných žen

Předepsaná strava zahrnuje vyloučení nebo minimalizaci použití těchto produktů:

 • zelenina a zelenina,
 • ovoce a bobule,
 • mléčné výrobky,
 • kořeněná jídla,
 • kávový čaj.

Současně se doporučuje rozšířit používání následujících produktů:

 • rybí maso,
 • celá zrna,
 • jaterní máslo,
 • dýně, chřest, brusinky, červený rybíz.

Těhotné ženy, u nichž byly nalezeny fosforečnany v moči, by se tedy měly řídit doporučeními lékaře - podstoupit druhé vyšetření, provést další testy, zvýšit množství spotřebované tekutiny a dodržovat speciální stravu.

Fosfáty v moči během těhotenství: důvody, proč je to nebezpečné a co dělat

Obecná informace

Moč je biologická tekutina vytvářená filtrací krve. Obsahuje různé organické a anorganické složky. Ty zahrnují elektrolyty (sodík, draslík, vápník, chlor, hořčík) a soli, zejména fosfáty. Jejich výskyt v moči je do značné míry způsoben mikroelementovým složením krevní plazmy a prací pufrovacích systémů, které udržují rovnováhu kyselin a zásad.

Fosfáty v moči jsou nejčastěji produktem kombinace zbytku kyseliny fosforečné a vápníku (hořčíku). Stanovují se v alkalickém nebo neutrálním médiu ve formě amorfní bezbarvé hmoty sestávající z malých inkluzí (zrn). Po odstředění moči se vysráží bíle. Existují však i jiné soli - trifosfáty. Vznikají spojením dvou kationtů (amonia a hořčíku) s aniontem zbytku kyseliny. Ve své podobě připomínají trojné fosfáty hranol..

Léčba fosfaturie

Terapii předepisuje pouze lékař po provedení dalších diagnostických metod a stanovení konečné diagnózy. Ale bez ohledu na důvod zvýšení fosfátu v moči se doporučuje upravit stravu a vodní rovnováhu v souladu se stanovenými standardy.

Změnit stravu

Je vhodné sledovat fyziologický poměr bílkovin, tuků, uhlohydrátů a doporučený obsah kalorií. Mnohonásobnost jídel - 3-5 krát denně. Účelem zásad korekce výživy v přítomnosti fosfátů v moči je eliminace alkalických produktů a zavádění mírně kyselé stravy do stravy.

Tabulka - doporučené a zakázané produkty fosfaturie

Zahrnout do stravyVyloučit z moci
Ovesná kašeKuřecí vejce
Kyselé ovoceMléčné produkty
Libové maso, rybyZrzavý
Těstoviny z tvrdé pšeniceMargarína se rozšířila
Žitné chlebové otrubyZelená zelenina
Chřest, brokolice, zelí, dýněSladké ovoce
LuštěninyKofeinované nápoje
Zelenina, másloPečivo, cukrovinky
Ovocné nápojeTěstoviny z měkké pšenice
Bylinné čajePikantní jídla
Voda minerální kyselinySádlo, uzené maso, párky
ObrBohaté vývary

Je nutné sledovat příjem soli. Je vhodné omezit denní sazbu na 8 g.

Je vhodné dodržovat doporučení z tabulky, ale někdy se ve stravě těhotné ženy mění ve formě vzácných „slabostí“..

Obnovení vodní bilance

Je důležité si uvědomit, že doporučené normy pro příjem tekutin pro doplnění rovnováhy zahrnují pouze čerstvou čistou vodu. Čaje, džusy, ovocné nápoje, jiné nápoje se neberou v úvahu.

V den musíte vypít alespoň 2 litry tekutiny nebo dodržovat fyziologickou normu (30 ml vynásobené tělesnou hmotností). Při výběru neperlivé minerální vody věnujte pozornost suchým zbytkům. Celková kyselost (pH) - ne vyšší než 6,5 (Essentuki, Narzan).

Léčba drogy

Pokud výskyt fosfátů v moči není spojen s nemocí, stačí normalizace vodní rovnováhy a úprava stravy. Patologické příčiny vyžadují povinnou lékovou terapii.

Samoléčení představuje nebezpečí pro zdraví matek a dětí, proto léky může předepisovat pouze lékař, individuálně přizpůsobuje dávky pacientovi.

Pro zánět močových cest se doporučuje:

 • antibiotika - penicilinové přípravky, cefalosporiny, makrolidy,
 • uroantiseptika - skupina nitrofuranů, nitroxolinů, bylinných přípravků,
 • antispasmodics - No-spa, Drotaverin, Spazmalgon,
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - ibuprofen a další.

Pokud je diagnostikována gestační cukrovka, strava se mění, podle indikací, se volí dávky inzulínu.

Léčba jiných chorob pomocí fosfátů v moči je také zaměřena na potírání etiologických, patogenetických faktorů s minimálním rizikem komplikací pro plod.

Příčiny

Při analýze moči u těhotných žen by neměly být významné odchylky. Fosfáty se ale stále mohou objevit. Je to kvůli fyziologickým změnám v těle ženy. Důvodem je progesteron - hlavní ochránce těhotenství. Pod jeho vlivem se snižuje excitabilita dělohy, uvolňují se hladké svaly střev a močové cesty. Tato okolnost vede ke stagnaci moči. A proto se mohou soli vysrážet.

Fosfáty v moči během těhotenství se velmi často vyskytují u žen, které jsou oddány různé stravě. Takové soli se objevují, když se obsah aniontu vápníku, hořčíku a fosfátu v krvi zvyšuje souběžně se zvýšením pH. A to je možné v případech, kdy těhotná žena preferuje vegetariánská jídla, alkalické minerální vody, mléčné výrobky. Je třeba poznamenat, že se snížením pitného režimu je také pravděpodobný výskyt fosfátů. Moč bude koncentrovanější a snadnější krystalizace.

Ale spolu s tak zdánlivě nevýznamnými faktory existují i ​​závažnější příčiny fosfaturie. Patří do kategorie patologických procesů a nemocí - souvisejících s těhotenstvím či nikoliv. Změny v analýze moči u ženy v pozici mohou být způsobeny:

 1. Toxikóza (zvracení, slinění).
 2. Infekce močových cest (cystitida, pyelonefritida).
 3. Urolitiáza.
 4. Hyperparatyreóza.
 5. Fanconiho syndrom.

Nadbytek fosfátu v moči je důsledkem poruch vodního elektrolytu a metabolismu, urologického zánětu nebo je vyvolán narušením reabsorpce solí v renálních tubulech. Druhá situace je charakteristická pro Fanconiho syndrom. Na druhé straně to může být primární (dědičné) nebo sekundární, vznikající na pozadí jiných nemocí: Wilson-Konovalovova choroba, cystinóza, lymfogranulomatóza, maligní nádory, otrava drogami a těžkými kovy.

Vzhledem k různým faktorům, které se podílejí na mechanismech tvorby močového fosfátu, je nutná pečlivá diferenciální diagnostika možných stavů. A čím dříve se to stane, tím lépe pro ženu. Kvalitativní vyšetření však může provádět pouze kvalifikovaný odborník.

Původ fosfaturie je velmi různorodý - existuje souvislost s fyziologickými procesy a určitou patologií. Abychom pochopili důvody, měli byste se poradit s lékařem.

Normy fosfátů v moči ženy během těhotenství a proč jsou nebezpečné?

Ideálně jsou v malých množstvích povoleny depozity fosfátů. Optimální hodnota je od 12,9 do 42 mmol. Pokud jsou indikátory příliš vysoké, pak u pacienta dojde k rozvoji fosfaturie. Metabolismus fosforu v těle úzce souvisí s vápníkem. Proto se zvýšením fosfátů klesají hodnoty vápníku. Norma vápníku se považuje za 2,5 až 7,5 mmol. Z přebytku fosfátů se objevují fosfátové kameny. Představují velké nebezpečí pro tělo. Jejich včasná detekce a léčba jim pomůže předcházet vážným problémům a maximalizovat bezpečnost dítěte.

Příznaky

Nejčastěji se amorfní fosfáty v moči během těhotenství vůbec neobjevují. Mohou být zaznamenány pouze s plánovanou analýzou. Někdy si žena všimne zvýšení zákalu moči. Jinak symptomatologie závisí na příčině fosfaturie. Pokud žena trpí dehydratací v důsledku těžké toxikózy, pak se kůže stane suchou a bledou, objeví se obecná slabost, závratě a snižuje se množství moči (oligurie). Při zánětlivých procesech jsou zaznamenány další příznaky:

 • Bolest v bederní nebo suprapubické oblasti.
 • Křeče při močení.
 • Zvýšení teploty.

Fanconiho syndrom lze předpokládat žízní, polyurií, svalovou slabostí, křečemi. V moči je detekována glukóza, která způsobuje příznaky podobné diabetu. Ale její krevní hladina je normální. Někdy vůbec neexistují žádné klinické příznaky - pak je diagnóza stanovena pouze na základě výsledků laboratorních testů. Ať už je to jakkoli, fosfaturie je indikátorem selhání těla. A musí být identifikována co nejdříve.

Amorfní solné formy

Kromě primárního a sekundárního typu fosfaturie lze amorfní fosfáty rozdělit na true a false.

 1. Pravá forma. Často způsobené stresovými situacemi, častým přepracováním, nervózním stavem. Může se vyskytnout s onemocněním centrálního nervového systému, s epilepsií, hysterií. Tato podmínka je rozdělena na dlouhou a přechodnou. Většinou pravá fosfaturie signalizuje metabolické poruchy, mnohem méně často při otravě tuberkulózou.
 2. Falešná fosfaturie. Může se vyvinout v důsledku syndromu dyspepsie, plicních chorob, urogenitálních orgánů.

Další diagnostika

Poté, co jsme identifikovali fosfáty v obecné analýze moči, je třeba věnovat pozornost dalším změnám: snížení množství vylučovaného moče a jeho průhlednosti, zvýšení alkality (pH), glukózy, ketonových tělísek, jednotných prvků, bakterií. K určení příčiny porušení jsou však nutné další studie:

 1. Biochemický krevní test: elektrolyty (vápník, fosfor, hořčík), glukóza, bikarbonáty, paratyroidní hormon.
 2. Zkouška tolerance sacharidů.
 3. Analýza moči podle Nechiporenko a Zimnitsky.
 4. Ultrazvuk ledvin, močového měchýře a příštítných tělísek.

Po obdržení výsledků komplexního vyšetření provede lékař konečnou diagnózu. A v závislosti na odhalených porušeních budou předepsána určitá lékařská opatření. Není však pochyb o tom - je třeba upravit fosfaturii, protože soli v moči dříve či později krystalizují na velikost kamenů.

Diagnostický program pro fosfaturii zahrnuje nejen analýzu moči, ale také další studie k určení příčiny výskytu solí.

Jak nebezpečné jsou soli?

Stupeň rizika pro tělo je určován řadou faktorů:

 • předepisování výskytu fosfaturie;
 • chronické onemocnění ledvin nastávající matky;
 • stupeň hormonální nerovnováhy;
 • další doprovodné nemoci.

Při exacerbaci chronické cystitidy nebo zánětu ledvin (pyelonefritida) fosfáty předcházejí vzniku urolitiázy (vzhled ledvinových kamenů). Tento proces může být urychlen kvůli přítomnosti následujících nemocí:

 • gastritida;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • diabetes;
 • bronchiektázie v tkáních plic;
 • zvýšená aktivita příštítných tělísek.

Ve výše uvedených případech je fosfaturie sekundární. Z tohoto důvodu, pokud existuje patologie, lékaři doporučují, aby ženy, které plánují otěhotnět, byly léčeny předem, aby se zabránilo jejich negativnímu dopadu na ledviny..

Oprava

Pokud jde o funkční změny v moči, které jsou výsledkem normálních procesů během těhotenství nebo dietních chyb, lékař doporučí ženě nejprve normalizovat povahu stravy. Je třeba dodržovat přiměřený režim pití (nejméně 1,5 litru denně) bez nadšení pro alkalické vody, kávu, čaj. Pro snížení alkality moči jsou vhodné kyselé šťávy a ovocné nápoje. Kromě toho je třeba upravit stravu, zvýšit obsah stravy bílkovin živočišného původu (maso, vejce, ryby), obiloviny (obiloviny) a luštěniny.

Pokud lékař diagnostikoval porodnickou nebo mimogenitální patologii, je nutná aktivní léčba. Pak se používají určité léky. Jsou předepisovány s přihlédnutím k potenciálnímu účinku na plod - volba se provádí ve prospěch nejbezpečnějších.

Nepatrná fosfaturie během těhotenství se zpravidla neuspokojuje. Stačí, když žena normalizuje svůj pitný režim a stravu. Existují však i jiné situace, kdy je třeba provést úplné ošetření. Proto vám dynamické sledování analýzy moči v různých stádiích těhotenství umožňuje včas identifikovat porušení a opravit je.

Fosfáty v moči během těhotenství: příčiny a způsoby léčby

Před každou plánovanou návštěvou na prenatální klinice prochází těhotná žena močovým testem. Je to velmi důležité, protože do značné míry odráží stav organismu budoucí matky. Ale co když jsou některé biochemické parametry mimo normální rozsah, například jsou v moči detekovány fosfáty? Jak je to nebezpečné a jak může ovlivnit dítě - užitečné informace pro nastávající matky.

Co jsou fosfáty a jak jsou nebezpečné?

Moč předložená k analýze, bez patologií, by měla být:

 • průhledný
 • bez sedimentu;
 • bez zápachu;
 • slámově žlutý odstín;
 • bez cukru, bez solí a bílkovin.

Povoleno je pouze jediné zahrnutí leukocytů (do 6 v p / sp), červených krvinek (do 3 v p / sp) a epitelových buněk. Odchylka od těchto charakteristik je porušením. Například v moči se mohou objevit fosfáty..

Fosfáty jsou nerozpustné soli vápníku a fosforu. Pokud jsou v moči, je diagnostikována fosfaturie - alkalizace moči, což ukazuje na narušení funkce těla (krátkodobé nebo systémové). Fosfáty v moči jsou soli vápníku a fosforu, které vypadají jako krystaly

Fosfaturie může být:

 • pravda, která je způsobena stresujícími podmínkami, neurózou a přepracováním;
 • nepravdivé, způsobené poruchami genitourinárního a jiného systému. Tato odrůda je běžnější a snáze léčitelná..

Když jsou v moči fosfáty, zakalí se. Tyto soli se vysrážejí v důsledku narušení acidobazického prostředí vylučované tekutiny. Vzhled fosfátů vyvolává alkalizace.

Video: Jak fosfáty v moči vypadají pod mikroskopem

Jak jsou fosfáty v moči nebezpečné během těhotenství?

Fosfaturie se často vyskytuje u žen v období porodu dítěte. Pokud množství solí není příliš vysoké, pak neexistuje žádný zvláštní důvod k obavám, protože v další analýze bude pravděpodobně vše v pořádku. Pokud je však indikátor zdaleka normální, je třeba hledat a odstranit příčinu patologie..

Samotné fosfáty nepředstavují nebezpečí pro vyvíjející se plod. Analýza moči s obsahem fosfátů však může naznačovat poruchu vylučovacího systému, zejména zvýšenou pravděpodobnost urolitiázy. Pokud opatření nebudou přijata včas, je tato choroba pravděpodobná. Fosfáty se také někdy vytvářejí na pozadí již probíhajícího procesu v genitourinárních orgánech.

Fosfátové kameny mají porézní strukturu, postrádající ostré hroty. Z tohoto důvodu nejsou s urolitiázou tak nebezpeční, jsou zničeni bez velkého úsilí. Během těhotenství se však drcení kamene nepraktikuje. Výjimkou jsou pouze závažné případy, kdy je ledvina zcela blokována nebo je zablokován močovod.

Příčiny fosfátů v moči během těhotenství

Fosfáty jsou v moči těhotných žen z různých důvodů.

Primární fosfaturie je způsobena:

 • dědičnost;
 • nemoc ledvin
 • metabolické poruchy (např. diabetes mellitus);
 • další patologie (epilepsie a další problémy s centrální nervovou soustavou).

Příčiny sekundární fosfaturie mohou být:

 1. Strava. Nastávající matka se může příliš opírat o rostlinné potraviny (zelenina a zelená zelenina) a mléčné výrobky, které způsobují nadměrné vytváření solí vápníku a fosforu v těle. Někdy se ženy v pozici bojí, aby se zlepšily a konzumovaly hlavně zeleninu a ovoce, což výrazně snižuje množství potravin bohatých na bílkoviny a sacharidy..
 2. Nedostatečný příjem vody. Výsledkem je, že opilá tekutina nestačí pro normální filtraci v ledvinách. Kromě toho fosfaturie způsobuje pravidelnou spotřebu alkalické minerální vody.
 3. Dehydratace. Často se vyskytuje s těžkou toxikózou (opakované zvracení během dne), prodloužený průjem, zvýšené pocení v horkém počasí. Jednou z příčin fosfaturie během těhotenství je toxikóza doprovázená opakovaným zvracením.
 4. Nedostatek motorické činnosti. Vyvolává také stagnaci.
 5. Přepracování a stres.
 6. Skladování moči příliš dlouho před dodáním pro analýzu. V tomto případě může dojít k alkalizaci původně normální tekutiny..

Množství solí vápníku a fosforu v těle těhotné ženy klesá, protože významná část z nich směřuje k tvorbě dětské kostry. Avšak v důsledku určitých faktorů se fosfáty někdy objevují v moči.

Patologická diagnostika

Nastávající matka obvykle ani netuší, že v její moči jsou přítomny fosfáty. Obzvláště ostražité ženy mohou mít problém s blátivým výskytem moči. Patologie se stanoví pomocí konvenční analýzy moči, kterou těhotná žena předá v předvečer další návštěvy na prenatální klinice.

Aby byla analýza nejspolehlivější, je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Používejte pouze ranní moč.
 2. Den před odebráním moči by se mělo vypít nejméně 2 litry čisté vody denně.
 3. Před odebráním tekutiny musí být vnější genitálie čisté. K jejich čištění nepoužívejte prostředky s aromatickými přísadami, protože mohou ovlivnit mikroflóru.
 4. Musíte odebrat moč ze středního proudu pomocí pouze čistých a suchých nádob (nejlepší možností jsou speciální kontejnery pro sběr biologického materiálu).
 5. Shromážděný biomateriál je nutné skladovat nejpozději 1 hodinu po odběru na chladném místě a s pevně uzavřeným víčkem. Fosfaturie může být detekována pomocí obecného testu moči.

Pokud analýza odhalí přítomnost fosfátů v moči, gynekolog ho požádá, aby to opakoval a vydal odpovídající směr. V případě opakované detekce soli bude ženě ukázána pokročilá analýza moči (podle Zimnitského nebo Nichiporenka), která určí specifické množství fosfátů. Kromě toho bude nastávající matka poslána na ultrazvuk ledvin, protože během těhotenství dochází ke zvýšenému stresu.

Video: přepis rozboru moči během těhotenství

Terapie a prevence

Hlavními metodami léčby, kdy jsou fosfáty v moči během těhotenství, jsou speciální dietní a pitný režim a ve zvláštních případech léky. Jednoduchá preventivní opatření pomohou zabránit výskytu fosfátů v moči..

Dietní a pitný režim

Během jejího období je vhodné, aby těhotná žena brala jídlo čtyřikrát denně, aniž by zbytečně rozdrtila porce. U fosfaturie není povoleno více než 8 g soli denně.

Tabulka: povolené a zakázané potraviny pro fosfaturii

Povolené produktyZakázané produkty
 • žitný chléb, otruby;
 • cereálie;
 • luštěniny;
 • těstoviny z tvrdé pšenice;
 • libové maso a ryby;
 • vaječný protein;
 • rostlinný olej;
 • Kyselé ovoce a bobule, včetně citrusových plodů;
 • kyselé ovocné nápoje (z brusinek, brusinek, angreštů, rybízu);
 • sušené ovocné kompoty;
 • čaj s citronem;
 • kyselé minerální vody;
 • kukuřice;
 • dýně;
 • chřest;
 • Růžičková kapusta;
 • med, bonbón, marmeláda, marshmallows - v rozumném množství.
 • mléčné produkty;
 • žloutek;
 • ovoce a bobule se sladkou chutí;
 • brambory a veškerá zelenina (s výjimkou těch, které jsou uvedeny v povolených produktech);
 • zeleň;
 • margarín, živočišný tuk;
 • pečivo, cukrovinky;
 • uzená a kořenitá jídla, konzervované potraviny, okurky;
 • alkalická minerální voda, soda.

Fotogalerie: Potraviny dobré pro použití ve fosfaturii

Dovážená zelenina může být zpracována s látkami, které obsahují fosfáty. Nastávající matka by proto měla vybírat pouze místní produkty.

Možnosti nabídky Připraveno vám pomohou orientovat se v povolených a zakázaných produktech těhotné ženy..

Tabulka: denní dietní možnosti fosfaturie

Nabídka 1Nabídka 2Nabídka 3
Snídaně
 • pohanková kaše vařená ve vodě;
 • otrubový chléb;
 • čaj s citronem.
 • těstoviny kastrol;
 • sušený chléb (2 plátky);
 • ovocný nápoj z brusinek.
 • rýžová kaše s medem;
 • sušenky;
 • kompot ze sušeného ovoce.
Večeře
 • kuřecí nudlová polévka;
 • pečené ryby;
 • ovocný nápoj z červeného rybízu.
 • boršč na libové hovězí maso;
 • Žitný chléb;
 • hráškové řízečky;
 • brusinková želé.
 • rybí polévka;
 • hovězí steak se zeleným hráškem;
 • jablečná šťáva (z kyselých jablek).
Pozdní svačina
 • libové sušenky
 • zelený čaj.
 • libová houska;
 • šípkový čaj.
 • žitný chléb s brusinkovým džemem;
 • Černý čaj.
Večeře
 • krůtí pilaf;
 • džus z granátového jablka.
 • pečená kuřecí prsa;
 • vařená rýže;
 • kompot ze sušeného ovoce.
 • dýňová masa kastrol;
 • bylinkový čaj.

Omezení výživy se zavádějí na dobu nejvýše dvou týdnů. Protože při delším příjmu hojných kyselých produktů vzniká další nebezpečí - tvorba oxalátových kamenů v moči. A způsobují vylučovací orgány více problémů než fosfáty: ostré konce kamenů mohou poškodit močový měchýř a močovod.

Po normalizaci analýzy moči jsou dietní omezení postupně odstraněna. Žena by však neměla zapomenout na správnou výživu a neměla by se opírat o potraviny, které vyvolávají tvorbu fosfátů.

Kromě správné výživy při léčbě fosfaturie je důležité pití. Koneckonců je to kapalina, která z těla odstraňuje většinu zbytečných látek. V případě poruchy metabolismu vody se fosfáty začnou v ledvinách usadit a nakonec se změní na kameny. Těhotná žena by proto měla denně konzumovat nejméně 2 litry čisté vody, nejlepší možností je jedna sklenička každou hodinu. Při léčbě fosfaturie by těhotná žena měla pít nejméně 2 litry čisté vody denně

Mnoho lidí považuje polévky, džusy, kompoty a jiné nápoje za zdroj vody. To je však chyba a výměnu vody lze dosáhnout pouze čistou vodou..

Kdy mohou být potřeba léky

Pokud dieta a správný pitný režim nevedou k pozitivním výsledkům nebo u ženy již byla diagnostikována choroba vylučovacího systému, urolog vybere nezbytnou medikaci individuálně, přičemž vezme v úvahu možný negativní účinek na plod.

Pokud je fosfaturie způsobena těžkou toxikózou a nastávající matka není schopna správně jíst, může jí odborník předepsat potravní doplňky obsahující hořčík, omega mastné kyseliny, vitamíny. Například vitamin D, který pomáhá vstřebávání vápníku kostní tkání a vyrovnávání množství vápníku a fosforu.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo výskytu fosfátů v moči nebo aby se zabránilo jejich opětné detekci, musí těhotná žena přijmout jednoduchá preventivní opatření:

 • dávejte pozor na stravu: ve stravě mohou být přítomny potenciálně nebezpečné potraviny, ale v přijatelném množství;
 • denně používejte dostatečné množství vody, doplňte ztrátu vlhkosti;
 • více se pohybovat, chodit;
 • vyvarujte se stresu a přepracování.

Recenze žen čelících detekci fosfátů v moči během těhotenství

Během třetího trimestru jsem pil buď Kanefron nebo ledvinový čaj, byly tam také fosfáty, jak jsem z nich pochopil, pak se mohou tvořit kameny, ale objeví se, pokud pijete hodně šťáv.

Flora Tsvetková

https://www.baby.ru/blogs/post/393073242–298357000/

Měl jsem celé druhé těhotenství. Doktor neřekl, že z mléka se nikdo opravdu nezajímá, narodila se zdravá dcera.

Masha Kondratiev

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/fosfaty_v_moche/

A v každé analýze mám fosfáty ++. Doktor říká, že pije ovocné nápoje z brusinek a brusinek. A jedí méně slanou zeleninu a sníží zima dovážené ovoce, protože je ošetřeno fosfáty.

Kio

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/fosfaty_v_moche/

Byl jsem předepsán fosfát pít brusinkový list a to je vše!

Olga

https://forum.sibmama.ru/viewtopic.php?t=96786

Po mém těhotenství následovaly fosfáty v moči, ale v ledvinách mám chronickou pyelonefritidu a písek. Nedělal nic zvláštního.

Tasi

http://2006-2009.littleone.ru/archive/index.php/t-860830.h..

Jednou jsem měl v analýze fosfáty - předepsali strava: vylučují mléčné výrobky, více masa, pijí šumivý vitamín C každý den po dobu 7 dnů, více tekutin a diuretické poplatky. Po 2 týdnech je vše v pořádku. Není nutné začít podnikat, protože je to přímá cesta k ledvinovým kamenům!

Olivový

http://2006-2009.littleone.ru/archive/index.php/t-860830.h..

Těhotná žena se často obává, pokud je nějaká analýza mimo normální rozsah. Detekce fosfátů v moči však není důvodem k obavám. Ale ignorovat tento stav také nestojí za to. Fosfáty jsou obvykle snadno eliminovány dietou a správným pitným režimem. V některých případech je tento indikátor spojen s patologiemi ledvin a vyžaduje lékařské ošetření urologem.

Detekce fosfátů v moči těhotných žen: když je to nebezpečné

Fosfát v moči u těhotných žen je možným příznakem endokrinní nebo kardiovaskulární choroby. Patologie je někdy způsobena neškodnými příčinami: použitím nadměrného množství mléka nebo coly. Pokud se objeví příznaky nebo vážné komplikace, je nutná léčba. Prognóza je příznivá; většina pacientů nemá souběžné poruchy. V mezinárodní klasifikaci nemocí 10. revize (ICD-10) jsou poruchy metabolismu fosforu označeny kódem E83.3.

Fosfáty a fosfaturie: význam pojmů a obecných pojmů

Fosfáty jsou soli kyseliny fosforečné, které se podílejí na energetickém metabolismu v těle. Fosfaturie - neobvykle vysoká hladina fosfátů v moči, která může být důsledkem zvýšení spotřeby potravin obsahujících fosfor, snížení jejich vylučování nebo metabolických poruch.

Hlavní podmínky, které způsobují fosfaturii:

 • onemocnění ledvin: předchozí nebo současná hemodialýza;
 • rakovina: leukémie, lymfom, kostní nádory;
 • endokrinopatie (hypoparatyreóza a pseudohypoparatyreóza);
 • zranění;
 • drobné tepelné popáleniny;
 • prodloužená fyzická nečinnost;
 • metabolické nebo hematologické poruchy, včetně genetické predispozice;
 • užívání fosforečnanu draselného, ​​antacidů, bisfosfonátů, perorálních projímadel.

Fosfaturie u těhotných žen: co to znamená

Těžká fosfaturie je ve většině případů klinicky asymptomatická. Incidence u pacientů s tímto stavem je častěji spojena se základní patologií než se zvýšenými hodnotami fosfátů v krvi nebo moči..

Normální laboratorní hodnoty:

 • u dospělých: 2,5-4,5 mg / dl;
 • u dětí: 3-6 mg / dl.

Hemolýza nebo hyperlipidémie vzorku séra může vést k falešně zvýšeným hladinám fosforu. Hodnoty nad normální označují nadměrné uvolňování aniontů z těla. Přesnou příčinu fosfaturie může určit pouze kvalifikovaný lékař.

Předpoklady pro tvorbu kamenů u žen s dítětem

Nejčastější příčinou fosfátu v moči během těhotenství je selhání ledvin. Méně časté příčiny lze klasifikovat podle patogeneze: zvýšení příjmu fosfátů, snížení jejich vylučování nebo porucha buněčného metabolismu. Často přispívá několik mechanismů. Poškozené vylučování ledvinami je nejčastěji hlavním rizikovým faktorem..

Fosfaturii mohou způsobit následující léky:

 • orální nebo rektální podávání laxativa fosfátové soli (fosfosota);
 • parenterální podávání fosfátu;
 • Burnettův syndrom;
 • předávkování vitamínem D (zejména cholekalciferolu).

Příčiny poruch metabolismu fosfátů:

 • akutní nekróza kosterního svalu;
 • zhoubný novotvar;
 • destrukce červených krvinek;
 • těžká metabolická nebo respirační acidóza.

Homeostáza fosfátových solí během těhotenství v moči je obvykle podporována několika mechanismy. Absorpce aniontů v gastrointestinálním traktu by měla být kompenzována vylučováním ledvinami.

Fosfaturie může nastat díky 2 patogenním mechanismům:

 • nadměrná spotřeba fosfátů;
 • difúze fosfátů z intracelulárního do extracelulárního prostoru.

Protože fosfát je převážně intracelulární anion, člověk toleruje vysoké dávky této látky bez následků. Naopak, hyperfosfatémie neodráží vždy skutečné zvýšení celkového fosfátu v těle..

Nadměrná konzumace látek obsahujících fosfor je neobvyklou příčinou fosfaturie, zejména v přítomnosti normální funkce ledvin. Osoba s adekvátními fosfátovými homeostatickými mechanismy může vzít téměř neomezené množství této látky. U zdravých lidí vede zvýšený příjem kyseliny fosforečné k vyššímu obsahu původního fosfátu v séru. Nejnižší koncentrace aniontu jsou pozorovány v 8 hodin ráno, zatímco nejvyšší - ve 4 hodin ráno. Antacida snižují absorpci, protože vápník, hliník a hořčík vážou fosfor na nerozpustné komplexy.

Otrava cholekalciferolem vede ke vzniku amorfních fosfátů v moči během těhotenství. Studie ukazují, že nadměrné používání laxativ obsahujících fosfáty také vyvolává fosfaturii. Často se objevuje v důsledku krátkodobého parenterálního podávání velkého množství fosfátu, ale opět k tomu nejčastěji dochází, když se zhoršuje funkce ledvin..

Možné příznaky

Většina pacientů s fosfaturií nemá žádné příznaky. Příznaky akutní hyperfosfatémie jsou důsledkem účinků hypokalcémie, kdy pacienti někdy hlásí svalové křeče, tetanii, osteoporózu nebo necitlivost. Mezi další příznaky patří bolest kostí, bolest kloubů, ledvinové koliky (v důsledku amorfních kamenů), svědění a vyrážka..

Pacienti nejčastěji uvádějí příznaky spojené s hlavní příčinou fosfaturie - únava, dušnost, anorexie, nauzea, gastritida, zvracení a poruchy spánku. Inzulín-dependentní diabetes, arteriální hypertenze, anamnéza chirurgického zákroku na krku, chemoradioterapie, hyperparatyreóza nebo nadměrné množství vitamínu D mohou způsobit výše uvedené příznaky..

Komplikace pro ženy a děti

Akutní fosfaturie je charakterizována srážením fosfátů v tkáních a poklesem sérového vápníku. Hyperfosfatémie, hypokalcemie a hyperkalémie jsou doprovázeny nevolností, zvracením, průjmem, ztrátou chuti k jídlu, letargií, hematurií a záchvaty. Někdy dochází k tetanii, cévní nedostatečnosti a náhlé srdeční zástavě.

Diagnostické vyšetření

Nejprve se provede fyzické vyšetření a shromáždí se anamnéza. Pokud je přítomna asymptomatická fosfátová diatéza, doporučuje se další objasnění diagnózy. Žena musí měřit:

 • hladina vápníku v séru;
 • analýza moči na bakterie;
 • elektrolyty;
 • koncentrace erytrocytů;
 • obsah močoviny v krvi a kreatininu;
 • hladina hořčíku v séru.

Nebyly prokázány žádné specifické postupy pro hodnocení fosfaturie. Výsledky kostní biopsie však mohou pomoci odlišit onemocnění příštítných tělísek a osteomalacii u pacientů s chronickým nebo terminálním selháním ledvin..

Léčba fosfaturie během těhotenství

Léčba je zaměřena na snížení koncentrace aniontů pomocí léků, dialýzy, dietních změn a pitného režimu. U malé fosfaturie není nutná terapie.

Tradiční terapie

Léky (léky), které se obvykle předepisují pro patologickou fosfaturii, jsou uhličitan vápenatý, octan vápenatý, hydroxid hlinitý a uhličitan lanthanitý. Akutní hyperfosfatémie s hypokalcemií je potenciálně život ohrožující stav. Při normální funkci ledvin se hladiny kyseliny fosforečné normalizují do 6 až 12 hodin, ale může dojít k nevratnému poškození ledvin..

Hladiny fosfátu v séru odpovídají cirkadiánnímu rytmu, který by se měl brát v úvahu při interpretaci stavu těhotných žen. V 8 hodin ráno je pozorována nejvyšší koncentrace. U pacientů s chronickým onemocněním ledvin se obsah solí kyseliny fosforečné během dne významně liší..

U pacientů s dialýzou je extrémně obtížné kontrolovat hladinu fosfátů. Přes zlepšení dialyzačních technik v průběhu let nebyla terapie poruchy podstatně modernizována. Nadměrná konzumace jídla obsahujícího kyselinu fosforečnou nebo vitamín D může u lidí s dialýzou vysvětlit hyperfosfatémii. Alternativním přístupem u pacientů se selháním ledvin je denní dialýza..

Vědci uváděli, že dosažení kontroly fosfátů pomocí hemodiafiltrace, která kombinuje spíše difúzi a konvekci než hemodialýzu. Jejich program sestával z nočních zasedání trvajících 8 hodin. U 14 pacientů ve své studii hladiny pre-dialýzního fosfátu klesly z průměrných 1,52 ± 0,4 na 1,06 ± 0,1 mmol / l.

Dietní a pitný režim

Mírné množství vody (2,5 - 3 litry) by se mělo vypít, aby se zabránilo tvorbě zubního kamene. Těhotným ženám s chronickým onemocněním ledvin se doporučuje vyhýbat se potravinám, které obsahují hodně kyseliny fosforečné:

 • výrobky kyseliny mléčné;
 • vepřové, hovězí, ořechy a jiná vysoce bílkovinná jídla;
 • zpracované potraviny;
 • cola.

Čerstvé a domácí jídlo je lepší než zpracované, které často obsahuje anorganické fosfátové přísady. Klinickým stavem, nejčastěji vyžadujícím snížení příjmu potravy, je selhání ledvin. Protože střevní absorpce kyseliny fosforečné v typické stravě je vysoká, udržování homeostázy fosfátů závisí na renální exkreci absorbovaného produktu..

Netradiční metody

Těhotné ženy by se měly vyvarovat jakýchkoli netestovaných léků, protože mohou mít potenciálně negativní vliv na růst a vývoj plodu. Mnoho léků má nejen neprokázanou účinnost, ale může také oddálit skutečnou léčbu..

Prognóza a prevence

Fosfaturie je z velké části klinicky asymptomatická. Přidružená morbidita se nejčastěji vyskytuje kvůli základnímu stavu než ze samotné fosfaturie. Mezi krátkodobé komplikace patří akutní hypokalcemie s možnou tetanií a méně často srážení komplexů vápník / fosfát v kloubech, stejně jako subkutánní a měkká tkáň. Akutní hyperfosfatémie způsobená nadměrnou konzumací nápojů obsahujících fosfor může vést k akutnímu selhání ledvin a v některých případech k chronickému onemocnění ledvin.

S opakující se hyperfosfatémií je však prognóza smíšená a dlouhodobé komplikace mohou vážně ovlivnit jakýkoli systém těla: cévní, srdeční, kůži a kost. Klouby mohou také trpět nadměrnou kyselinou fosforečnou..

Prodloužená hyperfosfatémie je nezávislým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění. Lidé s perzistujícími hladinami fosfátů nad 6,5 mg / dl mají úmrtnost 18-39% ve srovnání s pacienty se selháním ledvin, kteří postrádají fosfaturii.

I u lidí bez chronického onemocnění ledvin může být fosfaturie rizikovým faktorem. V korejské studii s 92 756 dobrovolníky s normální funkcí ledvin byly vyšší hladiny kyseliny fosforečné v séru nezávislým prediktorem úmrtnosti na všechny příčiny, zejména u těhotných žen..

Amorfní fosfáty v moči během těhotenství

Těhotná žena by měla vědět, že fosfát v moči je důsledkem nemoci nebo nemoci. Proto je velmi důležité určit příčinu jejich vzhledu a nasměrovat veškeré úsilí k eliminaci „provokatéra“, nezapomenout na speciální terapeutickou stravu.

Proč byly fosfáty nalezeny v těhotné moči??

Pokud jsou amorfní fosfáty v moči těhotné ženy, nazývá se tento jev fosfaturie. Se změnou kyselého a zásaditého prostředí moči se soli vysráží. V normálním stavu bude pH moči mírně kyselé, avšak v důsledku expozice různým faktorům může dojít ke změně reakce v jakémkoli směru. Začne se tvořit fosfáty nebo uráty nebo oxaláty. Pokud se fosforečnany vysrážejí, reakce moči byla ovlivněna zásadou.

Stanovení fosforečnanu moči během těhotenství je poměrně častý jev. Během těhotenství dítěte jde většina solí z ženského těla konkrétně do konstrukce jeho kostry. V matčině těle se jejich počet prudce snižuje.

Existují však i jiné důvody pro výskyt fosfátů v moči. Pokud se v močovém systému objeví infekční zánětlivý proces (cystitida), může se v moči začít tvořit fosfáty. V tomto případě se bakterie nacházejí také v moči..

Fosfaturie je také známkou toho, že existuje riziko ledvinových kamenů.

Tento stav je syndrom, ale ne nemoc. Pojďme tedy formulovat příčiny fosfátu v moči:

 • přítomnost zánětlivého procesu, ke kterému dochází v orgánech genitourinárního systému (jmenovitě cystitida);
 • nevyvážená neměnná výživa (ve stravě je obsaženo velké množství „alkalických“ potravin);
 • v důsledku silné dehydratace způsobené častým průjmem nebo zvracením.

Pokud byly v moči nalezeny fosfáty a bakterie, léčí cystitidu antibiotikem.

Pokud je obecná analýza moči normální, s výjimkou přítomnosti fosfátů, revidují stravu těhotné ženy nebo vyrovnávají ztrátu tekutin v těle (předepsané k pití lékárenského roztoku k rehydrataci).

Formy fosfaturie

Rozlišují se dvě formy fosfaturie:

 • Primární (je to velmi vzácné). Je to vyvoláno vrozenými patologiemi metabolismu. Tento stav představuje vážné nebezpečí pro zdraví ženy, protože existuje vysoká pravděpodobnost nástupu urolitiázy. Tento stav nelze léčit, protože neexistuje způsob, jak zcela eliminovat predispozici. Existuje však možnost provést opravu a výrazně zlepšit stav ženy. Je vybrána speciální dieta a ve složitých případech může lékař předepsat určité léky.

Metody korekce jsou vybírány přísně individuálně, přičemž se bere v úvahu závažnost stavu ženy..

 • Sekundární K vývoji této formy dochází v rozporu se stravou, pokud došlo k prudkému snížení pitné normy, jakož i v přítomnosti některých nemocí spojených s prací močového ústrojí.

Co dělat, když je v moči těhotné ženy fosfát?

Identifikace tohoto ukazatele během klinického hodnocení není důvodem paniky. Nejprve je nutné striktně dodržovat všechna doporučení lékaře. Pokud je to nutné, těhotná žena dodatečně absolvuje močový test pro setí zad a druhý obecný močový test, přičemž se dodržují všechna pravidla pro sběr moči..

Lékař určí, kolik tekutiny má žena během dne vypít. Pokud je narušena rovnováha voda-sůl, začíná v těle změna hladiny solí. Pokud v těle není dostatek tekutin, dochází k prudkému zvýšení hladiny solí. V případě absence kontraindikací by těhotná žena měla během dne vypít nejméně 1,5 litru čisté vody bez plynu, což pomůže obnovit rovnováhu mezi vodou a solí.

Dodržování zvláštní stravy může být také předepsáno, ale bude neúčinné, stejně jako korekce režimu pití, pokud jde o vývoj bakterií v močovém systému. Pokud existují bakterie, jedná se zjevně o infekci a ne o banální porušení pravidel zdravé výživy.

Pokud byly nalezeny ledvinové kameny spolu s fosfáty v moči, vyžaduje těhotnou ženu nejen gynekolog, ale také urolog. Lékař musí provést důkladnou diagnózu orgánů močového systému, po které je předepsán průběh léčby onemocnění.

Jaká je strava pro fosfáty v moči?

Po obnovení správné rovnováhy voda-sůl se strava upraví. Z nabídky těhotné ženy, alespoň na chvíli, je nutné zcela vyloučit kořeněné, slané a kořeněné. Současně zjistěte, které produkty jsou „zakázány“ a které jsou povoleny - použijte tabulku:

Je důležité si uvědomit, že v každodenní stravě těhotné ženy je nutné zavést produkty, které přispívají k okyselení moči. Mezi tyto produkty patří:

 1. Kyselé rybízy, brusinky, brusinky.
 2. Dýně.
 3. Březová míza - denní norma nesmí přesáhnout 3 sklenice.
 4. Máslo - v omezeném množství.
 5. Kompoty vyrobené ze sušeného ovoce, například z rozinek, sušených meruněk, sušených jablek.
 6. Masová a rybí jídla (pouze odrůdy s nízkým obsahem tuku).
 7. Obiloviny.
 8. Otruby chléb.

Proto bude užitečný těhotenský recept na brusinkovou šťávu z videa:

Jak se vyhnout těhotné ženě?

Těhotným ženám se doporučuje, aby správně jedly a dodržovaly jednoduchá preventivní opatření, která pomohou zabránit tvorbě fosfátových solí a zabránit jejich opětovnému výskytu..

V tomto případě je užitečné používat bylinné medicíny, ale pouze pod přísným dohledem lékaře..

Pokud konzumujete nadměrné množství fosfátu, může to způsobit dočasné zvýšení hladiny solí, což se v profesionálním jazyce nazývá fosfaturie. Jak ukazuje praxe, denní množství fosfátů v těle se může pohybovat od 12,9 do 42 mmol. Tato hodnota závisí na působení různých faktorů, vnějších i vnitřních..

Při provádění různých biochemických analýz v moči těhotných žen jsou fosfáty velmi často detekovány, což zdaleka není známkou patologie a ohrožení života plodu. Pokud však analýza ukáže pozitivní výsledek, jsou předepsána další vyšetření, která pomohou identifikovat celkový klinický obraz a určit, co způsobilo zvýšení látky.

Jak praxe ukazuje, ve více než 75% případů je přítomnost solí tohoto typu v krvi dočasným fyziologickým jevem a vyskytuje se z následujících důvodů:

Takto vypadají krystaly fosforečnanu v moči pod mikroskopem

Pokud jsou amorfní fosfáty detekovány v moči během těhotenství, hlavním faktorem při korekci je změna stravy (obvykle se předepisuje dieta č. 14). Zbývající metody terapie jsou vybírány s ohledem na závažnost a primární zdroj problému. Pokud je fosfaturie patologická, je předepsána medikace.

V závislosti na zdroji mohou být ženě předepsány následující léčiva:

 • protizánětlivé léky;
 • antibiotika
 • multivitaminové komplexy.

Je důležité pochopit, že vlastní léčba je přísně zakázána. Samoléčení může vést nejen k nedostatečnému výsledku, ale může také vyvolat komplikace, které jsou během těhotenství přísně nepřijatelné..

Pro normalizaci obsahu soli v moči se doporučuje dodržovat frakční stravu. Není třeba jíst 6-7krát denně, stačí rozdělit denní příjem produktů čtyřikrát. Je žádoucí, aby základem stravy bylo:

 • otruby a žitný chléb;
 • pohanka, proso, ovesná kaše;
 • těstoviny z tvrdé pšenice;
 • libové maso;
 • dýně a zelí;
 • luštěniny (hrách, fazole);
 • bylinné čaje, přírodní ovocné nápoje a šťávy (bez cukru).

Ze sladkostí jsou povoleny pouze pastilky, pusinky a nepoživatelné pečivo. K odstranění fosfátů z těla musí žena pít nejméně 2 litry filtrované vody denně. Zákaz zahrnuje:

 • mléčné výrobky;
 • nádobí se spoustou koření;
 • marinády a okurky;
 • vejce, máslo;
 • většina zeleniny a zeleniny (zejména brambor);
 • vysoce kalorické ovoce;
 • uzená klobása a sýr;
 • konzervy.

Korekcí výživy se snižuje množství solí v moči

A také ze stravy musíte vyloučit všechny polotovary, rychlé občerstvení a sodu.

Podle lékařů přítomnost fosfátů v moči nepředstavuje ohrožení života a jejich přítomnost je nejčastěji důsledkem nevyvážené stravy. Přesto se vyplatí ignorovat přítomnost této složky, protože existuje malá pravděpodobnost, že toto selhání je důsledkem patologického procesu..

Pokud je u ženy diagnostikována přetrvávající přítomnost fosfátů ve velkém množství během porodu, může to vést k rozvoji takových patologií: urolitiáza, pyelonefritida - rozvoj zánětlivého procesu v močovém systému, doprovázený infekcí, cystitida - zánět sliznice močového měchýře.

Nosit dítě není nemoc. Většina odborníků však důrazně doporučuje ženám, aby provedly některé změny ve svých stravovacích návycích a změnily svůj životní styl, což pomůže zabránit vzniku nežádoucích následků, včetně rozvoje fosfaturie..

Stále si můžete přečíst: moč a oxalát v moči dítěte

Doporučujeme přečíst: Fosfátové soli v moči dítěte Příčiny a léčba fosfátů v moči Příčiny a léčba solí v moči

Přítomnost fosfátových solí v moči během těhotenství není neobvyklá. Je možné je identifikovat pouze při studiu biomateriálu. Po vyslechnutí informací od lékaře o přítomnosti solí v moči se těhotné ženy začnou obávat, jak to může ovlivnit jejich dítě, jakož i celkový stav vlastního těla..

Takový závěr však ve většině případů nenaznačuje žádnou patologii, která by mohla nepříznivě ovlivnit zdraví matky a jejího dítěte. Ale ignorování této skutečnosti je silně odrazováno..

Odkud fosfáty pocházejí v lidském těle

Změna stravy je hlavním důvodem výskytu solí v lidském těle. To zahrnuje ostrou změnu ve způsobu, jakým jíte, například po určité dietě a stává se vegetariánem. To se týká lidí všech věkových kategorií. Fosfaturie se může objevit v jiných případech:

 • potraviny s vysokým obsahem fosforu;
 • selhání metabolismu anorganických látek;
 • dětské ložisko.

Především existují fosfáty syntetického původu. Výrobci je přidávají do hotových potravin a detergentů. Nacházejí se také v odpadních vodách. Výsledkem je, že lidské tělo dostává další část solí.

Důvody pro tvorbu solí po početí

Jsou-li amorfní fosfáty nalezeny v moči budoucí matky laboratorním výzkumem, pak se tento jev běžně v medicíně nazývá fosfaturie. Když se mění acidobazické prostředí moči vylučované ledvinami, spadají do něj různé druhy solí.

Za normálních podmínek je pH močové tekutiny mírně kyselé, ale vlivem různých faktorů je možné změnit její stav, a proto může dojít k tvorbě fosfátů, oxalátů nebo urátů. Když jsou detekovány fosfáty, lze říci, že acidobazická rovnováha se posunula směrem k zásadě.

Hlavní příčiny vzniku solí během těhotenství:

 • zánět genitourinárního traktu, hlavně v souvislosti s rozvojem cystitidy (v tomto případě budou v moči přítomny patogeny);
 • špatná, špatná výživa (přítomnost potravin s vysokým obsahem alkálií);
 • dehydratace v důsledku toxikózy, průjmu.

Je třeba si uvědomit, že fosfaturie může signalizovat nástup ledvinových kamenů.

V jaké formě jsou fosfáty u těhotných žen

V laboratorní studii biomateriálu v přítomnosti fosfátů v moči vidí laboratorní technik pod mikroskopem solné krystaly ve spodní vrstvě kapalina - sediment. Vyloučení kyseliny močové (urátu) a šťavelové (oxalátů) není vyloučeno.

Amorfní fosforečnany detekované během těhotenství ukazují na nedostatek shlukování, neorganizovaný typ a v zorném poli jsou považovány za jediné. Tato odrůda nepodléhá tvorbě zubního kamene. Avšak bez přijetí opatření k normalizaci rovnováhy se koncentrace fosforečnanů může výrazně zvýšit a začít se tvořit v konglomerátech nebo budoucích kamenech.

Jak nebezpečné jsou soli?

Stupeň rizika pro tělo je určován řadou faktorů:

 • předepisování výskytu fosfaturie;
 • chronické onemocnění ledvin nastávající matky;
 • stupeň hormonální nerovnováhy;
 • další doprovodné nemoci.

Při exacerbaci chronické cystitidy nebo zánětu ledvin (pyelonefritida) fosfáty předcházejí vzniku urolitiázy (vzhled ledvinových kamenů). Tento proces může být urychlen kvůli přítomnosti následujících nemocí:

 • gastritida;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • diabetes;
 • bronchiektázie v tkáních plic;
 • zvýšená aktivita příštítných tělísek.

Ve výše uvedených případech je fosfaturie sekundární. Z tohoto důvodu, pokud existuje patologie, lékaři doporučují, aby ženy, které plánují otěhotnět, byly léčeny předem, aby se zabránilo jejich negativnímu dopadu na ledviny..

Příznaky a metody pro detekci fosfátů v moči

Přítomnost solí moči u těhotné ženy může být někdy určena příznaky:

 1. Zakalení moči. To je vysvětleno skutečností, že se soli začnou vysrážet, protože se mění kyselé médium kapaliny, hustota kyselého média se výrazně snižuje..
 2. Renální kolika. Příčinou bolesti je zablokování nebo pohyb formací v močovém traktu, který narušuje odtok moči z ledvin.

Pokud lékař u těhotné ženy navrhuje tvorbu amorfních fosfátů, je předepsána obecná klinická analýza moči. Dodání biomateriálu pro studii se obvykle provádí před plánovanou návštěvou gynekologa. S pomocí analýzy bude lékaři jasné, jaká je koncentrace fosfátů v močové tekutině v nastávající matce.

Pro větší jistotu je analýza znovu předložena. Při potvrzení přítomnosti fosforečnanů se vyvozuje závěr, že kyselina fosforečná je přítomna a je v nadbytku. Možná budete potřebovat vyšetření ledvin..

Co by nemělo být v analýze během období těhotenství

Když je tělo těhotné ženy normální a pracuje ve správném režimu, nemělo by být při analýze moči nic cizího:

Starosti s časem to nestojí za to, protože přítomnost fosfátů v moči ve většině případů nenaznačuje patologii nebo poruchu fungování tělesných systémů. Tento indikátor často znamená, že musíte spotřebovat více čištěné vody a věnovat pozornost výživě.

Formy fosfaturie

Fosfaturie se dělí na 2 typy:

 1. Hlavní Tato odrůda je vzácná a objevuje se jako důsledek vrozených chorob spojených s metabolismem. Primární fosfaturie je mimořádně nebezpečná kvůli zvýšenému riziku urolitiázy. Tento stav je nevyléčitelný, protože není možné eliminovat predispozici těla. Pouze jedna cesta ven - dodržovat individuální stravu vyvinutou lékařem, v závažných případech je indikována medikace.
 2. Sekundární Tento typ fosfaturie se projevuje v důsledku podvýživy, sníženého příjmu vody v důsledku onemocnění močového ústrojí.

Amorfní solné formy

Kromě primárního a sekundárního typu fosfaturie lze amorfní fosfáty rozdělit na true a false.

 1. Pravá forma. Často způsobené stresovými situacemi, častým přepracováním, nervózním stavem. Může se vyskytnout s onemocněním centrálního nervového systému, s epilepsií, hysterií. Tato podmínka je rozdělena na dlouhou a přechodnou. Většinou pravá fosfaturie signalizuje metabolické poruchy, mnohem méně často při otravě tuberkulózou.
 2. Falešná fosfaturie. Může se vyvinout v důsledku syndromu dyspepsie, plicních chorob, urogenitálních orgánů.

Abyste správně určili typ fosfaturie, musíte se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření.

Léčebné metody

Terapeutická opatření k vyřešení problému závisí na původní příčině. Tvorba fosfátů založená na narušení stravy nebo nedostatku tekutin může být snadno vyřešena. Je nutné upravit stravu a stanovit režim pití. Lékaři doporučují:

 1. Zmírnit spotřebu produktů, které mají přímý vliv na kyselost moči: mléčné výrobky, jablka, rajčata, různá koření, koření, čaj, káva, sladká voda.
 2. Nepijte alkohol.
 3. Jezte více čerstvé zeleniny, ovoce, bobule: zelí, chřest, citrusové plody, dýně, rybíz, brusinky.
 4. Zahrňte maso, rybí pokrmy, vejce, játry, stejně jako pohanka a ovesné vločky, celá zrna do stravy.
 5. Pijte až 8 sklenic čisté vody denně.

Výše uvedené tipy jsou dočasné, s normálními ukazateli analýzy, taková strava se zastaví. Kromě přizpůsobení stravy je třeba i malé fyzické zatížení těla, které zabrání stagnaci tekutin v močovém měchýři, zlepší činnost močového a oběhového systému..

Drogová léčba se obvykle předepisuje kvůli přerušení v důsledku nemoci. Cílem všech opatření bude jeho odstranění. U bakteriální infekce mohou být zapotřebí antibakteriální látky. Druh medikace a dávkování volí lékař v souladu s obecným stavem těhotné ženy, přičemž bere v úvahu účinek léku na dítě.

V případě, že těhotná žena odhalila abnormality v endokrinním systému (diabetes), je předepsána hormonální terapie, individuální strava. Je také nutné systematicky vyšetřovat, aby se sledoval stav a hladina fosfátů v moči..

Co by měla být strava?

Významnou roli hraje strava a zvláštní režim pro fosfaturii u těhotné ženy. Pro zlepšení vylučování moči se nedoporučuje lhát celý den. Musíte chodit hodně a pravidelně, protože je to skvělý způsob, jak stimulovat rychlost pohybu tekutin, aby se zabránilo ztrátě solí.

Fosforečnany není obtížné eliminovat, pokud dodržujete tipy na dočasnou stravu, která zvyšuje kyselé prostředí moči a snižuje jeho alkalizaci. Co by mělo být z výživy vyloučeno:

 • nápoje - káva, příliš silný čaj, kakao, čerstvě vymačkané šťávy, sladká soda, ovocné šťávy;
 • jednoduché uhlohydráty - těstoviny, koláče, sladké pečivo;
 • chléb, housky z bílé mouky;
 • mléčné výrobky - kefír, mléko, tvaroh, sýr, jogurt;
 • koření;
 • rybí a masové vývary;
 • čerstvá zelenina a zelenina - rajčata, cibule, kopr, celer;
 • ovoce;
 • bobule.

Všechna tato jídla samozřejmě obsahují mnoho užitečných vitamínů pro nastávající matku a její dítě. Proto je strava dočasná - až 14 dní, což pomáhá normalizovat pH těhotné moči a neovlivňuje vývoj dítěte.

Seznam produktů, které lze konzumovat:

 • živočišná bílkovina - libové maso, ryby;
 • celá zrna - chléb s otrubami, semínky, žitným chlebem;
 • obiloviny, kastrol z obilovin;
 • zelenina a ovoce - Růžičková kapusta, chřest, dýně, višně (brusinky).

Těhotné ženy by si měly pamatovat, že dovážená zelenina je nežádoucí jíst, protože se zpracovává pro lepší konzervaci pomocí speciálních látek s fosfáty..

Po skončení stravy musíte podstoupit druhý test moči. Při normalizaci složení lze doporučenou výživu zastavit, ale nezapomeňte na správnou výživnou výživu v budoucnosti.

Pokyny k pití

Je třeba poznamenat, že pokles příjmu tekutin a jeho zpoždění snižují rychlost močení, způsobují stagnaci, vytvářejí nezbytné podmínky pro různé reakce a tvorbu amorfních fosfátů..

Pro udržení normálního vylučování tekutiny z těla, zvýšení průtoku a zabránění stagnaci by měl být snížen příjem soli. Jídla by měla být vařena čerstvá a solená přímo s nimi. Přípustné množství soli denně během těhotenství je 2 g.

Pro úplné mytí ledvin, močového měchýře by nastávající matka měla vypít hodně tekutin - 2,5 litru denně (8 sklenic). Čaje, polévky, kompoty se neberou v úvahu, pouze čištěná voda. Použití minerální vody není zakázáno, pokud ve složení nejsou žádné kyseliny fosforečné. Sladká voda sycená oxidem uhličitým je přísně zakázána..

Lze konzumovat různé kyselé odvary, brusinkové ovocné nápoje a brusinky, ale s mírou. Například brusinky obsahují fosfor, ale jsou bohaté na vitamíny a minerály:

 1. Hodně vitamínu C.
 2. Vitaminy skupiny B, vitamín E, K. Podporují projevy antioxidantů, zlepšují fungování enzymatických systémů.
 3. Draslík, vápník, hořčík, mangan, jód, železo. Mají příznivý vliv na činnost všech tělesných systémů matky a jejího dítěte.

Pokud těhotná žena má vřed nebo gastritidu, neměly by být zneužívány kyselé nápoje, ale je lepší se poradit s lékařem.

plánování Těhotenský test Kalendář těhotenství Název volby Pohlaví dítěte Kalkulačka těhotenství Vypočítejte měsíc těhotenství a zvolte Věci v porodnici Porodnice Nemocnice Léky Recepty Různé Knihovna matky Všechny služby Obsah: Fosfáty v moči během těhotenství nejsou neobvyklé. Jejich přítomnost v biologické tekutině může naznačovat jak chybu ve výživě, tak závažné patologie nastávající matky. V každém případě, když jsou v moči těhotné ženy detekovány fosfáty, pečlivě sledujte lékaře.

Co je to fosfát

Sedimenty obsahující amorfní fosfor v moči jsou sloučeniny vápníku nebo hořčíku a kyseliny fosforečné. Normálně se u zdravého člověka nenacházejí žádné soli v moči. U nastávajících matek není výskyt fosfátů v biologické tekutině vždy považován za patologii..

Při analýze moči těhotného lékaře se nezohledňuje přítomnost solí, ale jejich kvantitativní obsah a změna této hodnoty v následných analýzách. Stav, ve kterém se fosfáty nacházejí v moči, se nazývá fosfaturie..

Fosfátový test v moči

Možné příčiny fosfaturie

Soli kyseliny fosforečné se často objevují v moči těhotných žen v důsledku hormonálních změn v těle a toxikózy, a to jak brzy, tak pozdě. Jiné běžné příčiny fosfaturie u nastávajících matek jsou:

 • nedostatečné množství spotřebované vody;
 • nehybnost;
 • nevyvážená strava, vegetariánská strava;
 • těžký průjem, díky kterému tělo ztrácí hodně tekutin.

Důvody výskytu slaného sedimentu v moči, které nejsou spojeny s těhotenstvím, zahrnují diabetes mellitus, onemocnění gastrointestinálního traktu. Někdy je chyba v analýze důsledkem nesprávného odběru moči.

Jsou-li fosforečnany v nastávající matce pravidelně a ve velkém množství detekovány, může lékař navrhnout, že pacient má zhoršenou funkci ledvin a předepsat další výzkumné metody.

Doplňkové vyšetření

Pokud opakovaný obecný test moči znovu odhalil fosfáty ve zvýšených koncentracích, jsou pro nastávající matku předepsána následující vyšetření:

 • analýza moči podle Nechiporenko;
 • Zimnitskyho analýza;
 • Ultrazvuk ledvin.

V případě potřeby je těhotná žena poslána na konzultaci s urologem.

Příznaky fosfaturie

Samotný výskyt fosfátů v moči během těhotenství je asymptomatický. Neobvyklá nastávající matka může být podezřelá z zakalení tělesné tekutiny. Ztráta průhlednosti však může také naznačovat výskyt hnisu nebo bílkovin v moči, což někdy znamená zánět močových orgánů, pozdní toxikózu nebo selhání ledvin. Proto, pokud těhotná žena pravidelně pozoruje zakalenou moč, měla by se poradit s lékařem, aby objasnila diagnózu.

Pokud jsou zvýšené hladiny fosfátů příznakem urolitiázy, bude těhotná žena obtěžována bolestmi zad, častým močením.

Normalizace ukazatelů

Pokud je příčinou fosfátu systémová porucha, je nastávající matce přiřazena vhodná léčba a pozorování. V závislosti na závažnosti onemocnění, charakteristikách průběhu těhotenství a terapie, fosfátů v moči klesá nebo odchází.

Při absenci systémových abnormalit jsou pro korekci moči těhotné ženy uvedena následující doporučení:

 1. Upravte stravu. Jídlo se užívá v malých porcích, 4-5krát denně. Strava zahrnuje obiloviny, libové maso, bylinné čaje a rostlinné oleje. Omezte sůl a rostlinné potraviny.
 2. Upravte režim pití. Čistá neperlivá voda se spotřebuje v množství 1,5 až 2 litry denně. Sodové nápoje jsou vyloučeny.
 3. Fyzická aktivita. V případě absence kontraindikací se doporučuje nastávajícím matkám chodit, navštívit bazén, jógu pro těhotné ženy.

Opatření ke snížení koncentrace amorfních fosfátů jsou v souladu s gynekologem pozorujícím těhotenství. Samoléčení v tomto případě může nejen zlepšit stav, ale také poškodit zdraví budoucí matky a dítěte.

Fosfáty v moči během těhotenství nejsou chorobou, ale signálem poruchy funkce v těle. Včasná zjištěná a opravená odchylka nezabrání ženě v porodu a porodu zdravého dítěte.

Přečtěte si více: zvýšený fosfát v moči u dítěte

Jak si vybrat dětskou autosedačku: skupiny sedadel a jejich konstrukční vlastnosti ›Vitamin D během těhotenství, v raných stádiích: jak se objevuje nedostatek a nadbytek› 25. dubna 2019, 12:55 Přihlásit se k odběru kanálu baby.ru

Přítomnost fosfátu v moči během těhotenství je častým jevem. Důvodem může být banální restrukturalizace těla nezbytná pro pohodlný vývoj dítěte nebo veškerá nenávistná toxikóza. Fosfaturie může být prvním signálem nemoci nebo toho, že v těle došlo k poruše. Proto je zapotřebí monitorování stavu a odborná pomoc..

Proč se fosfáty objevují v moči?

Pro plnohodnotnou vysoce kvalitní práci těla musíme každý den dostat zvnějšku řadu vitamínů a minerálů. Důležitým prvkem v metabolismu je fosfor. Jedná se o strukturální složku buněčných membrán, kostí, nosičových proteinů a některých biologicky aktivních látek. Po provedení svých funkcí je fosfor vylučován ledvinami..

Moč vždy obsahuje rozpuštěné minerální složky a metabolické produkty. Normální fyziologická tekutina má světlou slámovou barvu, je zcela průhledná. Když se však amorfní fosfáty vysráží, moč se zakalí.

Moč se správnou výživou a vodní rovnováhou má mírně kyselou reakci. V takovém prostředí jsou soli vylučované ledvinami úplně rozpuštěny a neobsahují suché zbytky. Pokud se z nějakého důvodu kyselost posune směrem k mírně zásadité, fosfor se nemůže rozpustit a vysráží se jako sůl..

Dalším důvodem pro výskyt těchto látek v obecné analýze moči může být zvýšená koncentrace minerálu nebo porušení filtrace, reabsorpční funkce ledvin.

Příčiny fosfaturie během těhotenství

Tělo prochází během tohoto období obrovskými změnami. Příčiny fosfátů v moči během těhotenství jsou proto mnohé:

 • Zvýšené hladiny progesteronu. Změna hormonálního pozadí ovlivňuje kontraktilitu hladkých svalů, včetně vláken ledvinových kanálků. V důsledku toho je snížena reabsorpce (reabsorpce) z primární moči minerálů, které padají ve formě různých urátů, včetně fosfátů..
 • Toxikóza a / nebo gestóza. Díky velkému častému zvracení je tělo dehydratováno. Buňky postrádají vodu, tekutina je absorbována zpět přes ledvinové kanálky. Moč je koncentrovanější. Kyslost a objem výstupu moči se mění. Fosforečnany se vysrážejí jako pevné krystaly kvůli vysoké osmolaritě roztoku.
 • Nedostatečný příjem tekutin. Porušení vodní rovnováhy také vede k dehydrataci, zvýšené koncentraci moči.
 • Spotřeba velkého množství rychlých uhlohydrátů. Uprostřed vysokých hladin progesteronu se mění chuťové návyky. Tělo se snaží získat co nejvíce energeticky bohatého jídla, a proto „táhne“ moučné výrobky, sladkosti, což vede k výskytu fosfátů v moči.
 • Výrobky, které podporují alkalizaci moči. Nevyvážená konzumace ovoce, zeleniny, kořeněných potravin, bohatých vývarů zvyšuje kyselost. Alkalická voda s pH může také způsobit fosfaturii.
 • Tonické nápoje. Káva, čaj a kakao nepřímo ovlivňují vylučovací orgány. V době jejich expozice stoupá diuréza, v jejímž důsledku se v ní objevuje kyselost moči a fosfátů..
 • Použití produktů ošetřených solemi fosforu pro prodloužení trvanlivosti, zlepšení chuti. Patří sem všechny druhy uzenin, instantní jídlo, některé mléčné výrobky.
 • Snížení koncentrace vápníku. Kvůli tvorbě kostry dítěte se množství minerálů v kostech dramaticky mění, fosfor vstupuje do krevního řečiště. Hladina volné frakce v moči stoupá stejně.

To jsou nejčastější příčiny fosfátů v moči, které by neměly být příčinou obav - stačí normalizovat stravu..

Jaká onemocnění vyvolávají fosfaturii

Skutečná fosfaturie je obvykle způsobena jinými chorobami a přítomnost krystalů v moči je jen jedním ze symptomů nebo důsledkem dysfunkce orgánů.

Soli v analýze během těhotenství se mohou objevit s následujícími patologiemi:

 • Endokrinní poruchy Diabetes mellitus, dysfunkce příštítných tělísek, onemocnění nadledvin přímo nebo nepřímo ovlivňují metabolismus vápníku a fosforu, v důsledku čehož se vylučuje přebytek minerálu v krvi z těla ledvinami močí.
 • Patologie močového systému. Pyelonefritida, cystitida, glomerulonefritida, uretritida, vrozené vady, urolitiáza změnit reakci na alkalickou nebo přispět ke stagnaci tekutin a ztrátě fosfátů.
 • Patologie gastrointestinálního traktu. Absorpce minerálů, a tím i jejich vylučování z těla, je narušena.
 • Některá onemocnění dýchacích cest jsou bronchiektáza, plicní tuberkulóza. V důsledku metabolických poruch řady látek se moč stává zásaditou a v ní se objevují fosfáty.

Možné důsledky

Detekce fosfátů v moči těhotné ženy není ani zdaleka věta. Nemají žádný vliv na matku a plod. Vzhled fosfátů však vždy mluví o metabolických problémech. Je třeba vyřešit i základní příčiny, jako je dehydratace nebo poruchy příjmu potravy..

Důsledky výskytu fosfátů v moči pro dítě jsou minimální, ale žena během těhotenství bude pociťovat neustálou slabost, podrážděnost, zhoršuje se stará chronická onemocnění. Navenek je to ovlivněno suchou pokožkou, křehkými vlasy a nehty, bledou, otokem.

Pokud je příčinou fosfaturie vývoj onemocnění, jsou důsledky individuální a závisí na samotné patologii. V nejhorším případě, zanedbání vlastního zdraví, nedostatečná léčba může vést k postižení matky a dítěte.

Diagnostika

Měla by být registrována těhotná žena. Vyšetření se konají v každém trimestru a navíc ze zdravotních důvodů. Fosfáty v moči jsou obvykle detekovány během rutinních testů.

Při konzultaci lékař shromažďuje anamnézu, stížnosti. Je nutné co nejvíce popsat lékaři změny v jeho stravě, návycích a také naznačit všechna chronická, přenášená onemocnění. Je důležité si pamatovat dědičné patologie vašich rodičů. Dobře shromážděná anamnéza, objektivní vyšetření pomůže stanovit předběžnou diagnózu, která musí být potvrzena nebo vyvrácena instrumentální a laboratorní.

Po konzultaci je nutné absolvovat řadu studií:

 • obecná a biochemická analýza krve;
 • moč znovu pro testování podle Nechiporenko, Zimnitsky;
 • test tolerance glukózy (je-li to nutné - glykosylovaný hemoglobin).

Ujistěte se, že provedete ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

Když se formuje celkový obraz zdravotního stavu, lékař se řídí, jaké další diagnostické metody předepsat.

Pokud nejsou detekovány žádné další změny v analýze, s výjimkou fosforečnanů v moči, je důvod jejich vzhledu v nesprávné stravě nebo nedostatečném příjmu vody.

Léčba fosfaturie

Terapii předepisuje pouze lékař po provedení dalších diagnostických metod a stanovení konečné diagnózy. Ale bez ohledu na důvod zvýšení fosfátu v moči se doporučuje upravit stravu a vodní rovnováhu v souladu se stanovenými standardy.

Změnit stravu

Je vhodné sledovat fyziologický poměr bílkovin, tuků, uhlohydrátů a doporučený obsah kalorií. Mnohonásobnost jídel - 3-5 krát denně. Účelem zásad korekce výživy v přítomnosti fosfátů v moči je eliminace alkalických produktů a zavádění mírně kyselé stravy do stravy.

Tabulka - doporučené a zakázané produkty fosfaturie

Zahrnout do stravyVyloučit z moci
Ovesná kašeKuřecí vejce
Kyselé ovoceMléčné produkty
Libové maso, rybyZrzavý
Těstoviny z tvrdé pšeniceMargarína se rozšířila
Žitné chlebové otrubyZelená zelenina
Chřest, brokolice, zelí, dýněSladké ovoce
LuštěninyKofeinované nápoje
Zelenina, másloPečivo, cukrovinky
Ovocné nápojeTěstoviny z měkké pšenice
Bylinné čajePikantní jídla
Voda minerální kyselinySádlo, uzené maso, párky
ObrBohaté vývary

Je nutné sledovat příjem soli. Je vhodné omezit denní sazbu na 8 g.

Je vhodné dodržovat doporučení z tabulky, ale někdy se ve stravě těhotné ženy mění ve formě vzácných „slabostí“..

Obnovení vodní bilance

Je důležité si uvědomit, že doporučené normy pro příjem tekutin pro doplnění rovnováhy zahrnují pouze čerstvou čistou vodu. Čaje, džusy, ovocné nápoje, jiné nápoje se neberou v úvahu.

V den musíte vypít alespoň 2 litry tekutiny nebo dodržovat fyziologickou normu (30 ml vynásobené tělesnou hmotností). Při výběru neperlivé minerální vody věnujte pozornost suchým zbytkům. Celková kyselost (pH) - ne vyšší než 6,5 (Essentuki, Narzan).

Léčba drogy

Pokud výskyt fosfátů v moči není spojen s nemocí, stačí normalizace vodní rovnováhy a úprava stravy. Patologické příčiny vyžadují povinnou lékovou terapii.

Samoléčení představuje nebezpečí pro zdraví matek a dětí, proto léky může předepisovat pouze lékař, individuálně přizpůsobuje dávky pacientovi.

Pro zánět močových cest se doporučuje:

 • antibiotika - penicilinové přípravky, cefalosporiny, makrolidy;
 • uroantiseptika - skupina nitrofuranů, nitroxolinů, bylinných přípravků;
 • antispasmodika - No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon;
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - ibuprofen a další.

Pokud je diagnostikována gestační cukrovka, strava se mění, podle indikací, se volí dávky inzulínu.

Léčba jiných chorob pomocí fosfátů v moči je také zaměřena na potírání etiologických, patogenetických faktorů s minimálním rizikem komplikací pro plod.

Závěr

Fosfaturie - ztráta solí v moči, může být vyvolána z různých důvodů. Často je to jen známka nevyvážené stravy nebo účinků toxikózy.

Aktivní životní styl, kvalitní jídlo, doplněná rovnováha vody, láska a péče o vaše tělo, včasné ošetření vám pomůže vydržet těhotenství bez příčiny vzrušení.

Články O Neplodnosti