Hlavní Zdraví

Proč je potřeba kyselina listová při plánování těhotenství a během prvního trimestru

Každá žena, která plánuje brzy otěhotnět a stát se matkou, se musí na tento nový stav vědomě a pečlivě připravit. A pokud každý ví o zdravém životním stylu, rozloučení se špatnými návyky a chůzi na čerstvém vzduchu, budoucí matky často před těhotenstvím ignorují příjem některých vitamínů a léčiv. Kyselina listová také patří k jednomu z takových prostředků..

Co je kyselina listová??

Kyselina listová je vitamin B9. Často slyšíte generické jméno - foláty, které jsou deriváty tohoto vitaminu. Je třeba si uvědomit, že je získáváme z potravin a tablety kyseliny listové jsou syntetický produkt, který je již přeměněn na folie uvnitř těla.

Všechny deriváty vitaminu B9 hrají velkou roli v hematopoéze, tj. Při tvorbě nových krvinek. Proto nedostatek těchto látek vede k anémii - stavu, kdy červené krvinky nestačí nebo mají nepravidelný tvar a nevykonávají své funkce.

Fólie mají další velmi důležitou vlastnost: stimulují tvorbu nukleových kyselin (DNA a RNA), které jsou základem všech tělesných buněk. Proto je kyselina listová nezbytná pro všechny rychle se dělící lidské tkáně, včetně embryonálních tkání.

Role kyseliny listové:

 • podílí se na tvorbě DNA všech buněk, tj. zdroje dědičných informací
 • stimuluje tvorbu krve
 • nepřímo blokuje tvorbu rakovinných buněk
 • obnovuje svalovou tkáň
 • během těhotenství:
  • hraje roli při pokládání a vývoji nervové tkáně embrya
  • podílí se na tvorbě krevních cév placenty

Na co jsou foláty během těhotenství??

Během těhotenství, zejména v časných stádiích, se spotřeba folátu dramaticky zvyšuje. Všechny buňky embrya se intenzivně dělí, aby se časem vytvořily kompletní tkáně. Obzvláště rychlá a obtížná je nervová tkáň budoucího muže. A ona potřebuje hodně kyseliny listové.

Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může nastat z následujících důvodů:

 • Nedostatečný příjem folátu s jídlem
 • Malabsorpce folátu (u chronických zánětlivých onemocnění žaludku a střev)
 • Genetické poruchy folátového cyklu. Ve vzácných případech ženskému tělu chybí potřebné enzymy (MTHFR). Výsledkem je, že kyselina listová není přeměněna na foláty a nevykonává potřebné funkce. Tělo hromadí intermediární metabolické produkty, které mohou vést k kardiovaskulárním onemocněním, nádorovým procesům, neplodnosti a potratu. V případě takové mutace se doporučuje užívat deriváty kyseliny listové, například Metafolin. Absorbuje se rychleji a ve větším objemu..
 • Užívání určitých léků proti epilepsii a hormonálním lékům dramaticky snižuje hladinu folátu v krvi:
  • orální antikoncepční prostředky (viz poškození hormonálních antikoncepčních tablet)
  • barbituráty, difenylhydantoin
  • sulfanilamidové přípravky (například biseptol), inhibující syntézu vitaminu B9 střevní mikroflórou
  • pití také snižuje jejich úroveň

Jak tělo dostává kyselinu listovou?

3 zdroje kyseliny listové:

 • Z jídla - ve formě folátů
 • Malé množství vitaminu B9 je syntetizováno samotným tělem (střevní mikroflóra) během normálního fungování gastrointestinálního traktu - ve formě 5-methyltetrahydrofolátu
 • Chemická kyselina listová - z vitaminových doplňků

Fólie byly nejprve izolovány ze špenátových listů. Následně se ukázalo, že téměř ve všech listových zeleninách jsou přítomny ve velkém množství. Mezi další zdroje kyseliny listové patří citrusové plody, zelený hrášek, chléb, játra, nutriční kvasnice, sýry, vejce a tvaroh.

Pokud existuje tolik produktů, které obsahují folie, proč by měla být kyselina listová užívána během těhotenství ve formě pilulek??

 • Technologický pokrok a tržní hospodářství nutí výrobce rostlinných a živočišných produktů, aby urychlili růst zvířat na farmě a pěstovali zeleninu a zeleninu ve skleníku, tj. Méně, než se v produktech hromadí přirozený isomer kyseliny listové. Výsledkem je, že informace o pozadí starých tiskových médií o obsahu folátů v různých produktech nejsou dnes relevantní a předražené..
 • Hlavní nevýhodou „přírodních“ folátů je rychlá destrukce během tepelného zpracování. Vaření, smažení a dušení zničí téměř 90% vitaminu. Ale ani konzumace syrových potravin nezaručuje příjem správného množství v krvi. Vitamin B9 je navíc citlivý na podmínky a trvanlivost:
  • při vaření vajec je zničeno 50% vitaminu B9
  • po 3 dnech ztratí greeny až 70%
  • v masu po tepelném zpracování - až 95%
 • Přítomnost chronických onemocnění střeva a žaludku u člověka neumožňuje plné vstřebávání vitaminu.

Asi 60% populace proto trpí nedostatkem folátů a tělo zdravé těhotné ženy dostává z potravy o něco více než 50% denní normy kyseliny listové.

Četné studie vědců však prokázaly, že tělo rozpoznává, jak kyselina listová vstupuje do těla a jeho absorpce přímo na něm závisí. Samozřejmě, že příjem z přírodních zdrojů je lépe absorbován v gastrointestinálním traktu i při poruchách metabolismu a žaludeční kyseliny, a proto má ve srovnání se syntetickou kyselinou listovou vážné výhody.

Kyselina listová syntetizovaná samotným tělem ve formě 5-methyltetrahydrofolátu neinteraguje tolik s jinými léky a nemaskuje hematologické příznaky nedostatku vitaminu B12 jako syntetickou kyselinu listovou. Kromě toho eliminuje možné negativní důsledky nadbytku nezreagovaného vitaminu B9 v periferních cévách.

Chcete-li však tělu těhotné ženy poskytnout foláty (a jejich potřeba se zvyšuje o 50 procent), musíte denně jíst obrovské množství výše uvedených produktů. V moderních podmínkách je to nemožné a vzhledem k poklesu jeho množství v moderních výrobcích je to neúčinné. Moderní přípravky kyseliny listové obsahují požadované množství, jsou bezpečné pro těhotnou ženu v doporučené dávce a jsou dobře studovány..

Důsledky nedostatku kyseliny listové během těhotenství

Patologie od matky:

 • hemopoéza u ženy: anémie, nízká rezistence na infekce a tendence tvořit krevní sraženiny.
 • snížená tolerance fyzické a psychické zátěže

Tyto příznaky jsou charakteristické pro ženy s dědičným defektem v genech zodpovědných za folátový cyklus. Příznaky nedostatku vitaminu se obvykle objevují ještě před těhotenstvím v kombinaci s chudokrevností železa a onemocněním kardiovaskulárního systému. U genových poruch je nutné brát velké dávky kyseliny listové s povinným sledováním krevního testu, pouze pod neustálým dohledem specialisty..

Patologie plodu:

 • defekty neurální trubice u plodu
 • potrat: předčasný potrat (důsledky) a smrt plodu
 • nižší placenta a v důsledku toho hladovění plodu kyslíkem

Poruchy fetální neurální trubice

Již ve třetím týdnu po početí se v embryu vytvoří zkumavka se zhuštěním na konci - budoucí míchou a mozkem. Konstrukce této nervové trubice může být pod vlivem nepříznivých faktorů, včetně nedostatku kyseliny listové, narušena nebo zastavena. V důsledku toho vznikají velmi závažné, někdy neslučitelné s životem, fetální malformace.

 • Anencefálie je absence většiny mozku. Vada je neslučitelná se životem, proto se po potvrzení diagnózy ultrazvukem doporučuje potrat.
 • Cephalocele - rozštěp lebky, skrze který mohou nabobtnat mozky nebo mozek. V závislosti na stupni otoku tkáně se prognóza může lišit od smrtelné po bezpečnou.
 • Spina bifida je nejčastější defekt neurální trubice. Vadou obratlů je odkrytý páteřní kanál a membrány míchy se zvětšují. V závislosti na úrovni vertebrálních lézí a stupni vyklenutí závisí prognóza také na tom, že v prvních dnech života zemře čtvrtina dětí, většina z nich se stane zdravotně postiženou a jen malé procento dětí nemá v budoucnu problémy s močením a pohybem nohou..

Ne všechny účinky nedostatku kyseliny listové lze zjistit během těhotenství nebo bezprostředně po narození. Minimální poruchy nervové tkáně se cítí v dospělosti s obtížemi v učení a soustředění. Vědci na Cambridge University provedli řadu studií prokazujících vztah nedostatku B9 a emočních poruch u dětí.

U zcela zdravých žen, které jedí plně a variabilně, může nedostatek kyseliny listové ovlivnit zdraví. Zaprvé bude plod a placenta trpět, a to již v nejranějších termínech. Proto pít kyselinu listovou během těhotenství znamená starat se o zdraví nenarozeného dítěte.

Jak dlouho byste měli užívat přípravky kyseliny listové??

Příjem kyseliny listové pro prevenci malformací plodu by měl být zahájen ve stadiu přípravy na těhotenství, nejméně tři měsíce před navrhovaným početím. Proto by těhotenství mělo být plánováno. Pokud k početí došlo neočekávaně, musíte začít s užíváním drogy ihned, jakmile to bude známo.

Důvody pro užívání folátu během plánování těhotenství:

 • Při nevyvážené stravě může mít žena nižší hladinu kyseliny listové, takže je třeba čas doplnit její rezervy. Obvykle to trvá tři až čtyři měsíce..
 • Neurální trubice embrya je položena tak brzy, že žena si stále nemusí být vědoma těhotenství, ke kterému došlo, zejména při dlouhém menstruačním cyklu..
 • Nedostatek folátu může těhotenství ztížit.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Ve většině případů musíte užít tři měsíce před početí a během těhotenství 400 mikrogramů kyseliny listové denně. V některých případech se doporučuje zvýšit dávku:

 • až 1 mg denně na epilepsii a diabetes
 • až 4 mg denně, pokud byly v minulosti děti s defekty neurální trubice

Zvýšené dávky folátu mohou být předepsány lékařem pouze po důkladném vyšetření.

Dávka kyseliny listové během těhotenství zůstává stejná.

Doporučení pro doplnění kyseliny listové existují v mnoha zemích..

Ve Spojených státech by tedy měly všechny ženy, které plánují těhotenství, užívat lék v dávce 400-800 mcg denně, měsíc před početí a do 3 měsíců těhotenství. Tato doporučení navíc existují spolu s obohacováním potravin o folát (například jejich přidávání do těstovin), což v naší zemi není pozorováno. A správně! Proč přidat vitamin k produktu, který se po dalších 10 minutách vaření zničí? Pokud užíváte syntetickou kyselinu listovou, je to lepší ve formě tablet!

Důsledky nadměrné kyseliny listové

Vitamin B9 je ve vodě rozpustná látka, takže veškerý přebytek je úspěšně vylučován ledvinami. Je velmi obtížné zajistit předávkování kyselinou listovou během těhotenství, kdy se vitamin stává toxickým a má nepříznivý účinek na plod. Pozor, tento vitamin by měl být používán, když:

 • těžká patologie jater a ledvin u těhotných
 • dědičné vady genu zodpovědného za metabolismus folátů. Přebytek kyseliny listové může dále narušit rovnováhu v tomto cyklu, což vede ke stejným účinkům na plod jako na nedostatek vitamínu. Příjem této látky u těchto pacientů by měl sledovat lékař..
 • alergické reakce na syntetické vitamíny

Účinek kyseliny listové na vývoj plodu byl studován po dlouhou dobu a všude. Vědci z University of Newcastle informovali o narození dětí s pozměněnými geny folátového cyklu od matek užívajících tuto drogu. To znamená, že pro zpracování vnější kyseliny listové příroda „vynalezla“ nový gen. Všechno by bylo v pořádku, ale s tímto genem mohou být spojena některá lidská onemocnění..

Tyto studie nejsou rozšířené, protože teorie nebyla v praxi potvrzena. Snížení četnosti malformací embryí u matek užívajících kyselinu listovou potvrzují četné studie po celém světě. Výskyt spina bifida se snížil o čtvrtinu od všudypřítomného začátku příjmu kyseliny listové.

Na počátku 90. let se Spojené státy dokonce pokusily obohatit potravou tento vitamin, což nevedlo k žádoucím výsledkům, protože dávkování kyseliny listové během těhotenství by mělo být nejméně dvakrát vyšší, než je obvyklé. Vzhledem k tomu, že obohacené potraviny, vysoce kalorická jídla byla obohacena o vitamíny, cílové publikum (těhotné a kojící ženy) se jim pokusilo vyhnout.

Existují náznaky, že předávkování kyselinou listovou během těhotenství může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti dítěte, ke zvýšení rizika obezity a diabetu u dítěte v budoucnu, stejně jako ke sklonům k alergiím, bronchiálním astmatu a může vést ke zhoršení imunity. Jsou to však pouze předpoklady, neexistují přesvědčivé studie potvrzující taková rizika.

Závěr: Neexistuje přesvědčivý důkaz o negativním účinku standardní dávky kyseliny listové na zdravou těhotnou ženu. Byly provedeny studie potvrzující, že i 15 mg denně není toxické. Ale jako každá syntetická látka, i tento lék by měl být používán přísně v požadované dávce. Kromě toho se pozitivní účinek na nervovou tkáň plodu při dávce 400 mg a 4 mg mírně liší. Proto, o kolik kyseliny listové během těhotenství by měla vzít každá konkrétní žena, rozhodne lékař.

Pokud jde o příjem kyseliny listové u těhotných žen, ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu, může konstantní předávkování vést ke smutným důsledkům. Překročení doporučené dávky může mít za následek:

 • u mužů je riziko vzniku rakoviny prostaty dvakrát zvýšeno
 • užívání kyseliny listové u těhotné ženy v dávce 500–850 mcg denně zvyšuje riziko adenokarcinomu prsu o 20%, nad 850 mcg o 70%
 • u starších lidí způsobuje dlouhodobé předávkování poruchu psychosociálních funkcí

Příznaky předávkování kyselinou listovou:

 • kovová chuť v ústech, hořkost v ústech
 • podrážděnost, podrážděnost, poruchy spánku (viz, jak snadné je usnout)
 • gastrointestinální poruchy: zvracení, nevolnost, průjem, plynatost (ale podobné symptomy doprovázejí toxikózu 1 trimestru)
 • poškození ledvin
 • jedním z vážných důsledků předávkování je nedostatek zinku, nedostatek vitamínu B12

Testy kyseliny listové

U pacientů s anémií je předepsán krevní test na stanovení hladiny kyseliny listové nebo u pacientů s homocysteinémií. Zdravé těhotné ženy tuto analýzu nepotřebují, protože při užívání folátu bude hladina této látky v krvi v každém případě vyšší než obvykle. A je to naprosto fyziologické. Při plánování těhotenství je kyselina listová předepsána bez ohledu na její počáteční množství v těle.

Hladiny folátu v séru / plazmě ng / mlHladiny folátů červených krvinek ng / mlDešifrování
více než 20-Zvýšená
6-20-Norma
3-5,9-Možný nedostatek
méně než 3méně než 100Deficit

V jaké formě brát kyselinu listovou?

Moderní farmaceutický průmysl nabízí obrovský výběr léků obsahujících foláty. Většina z nich se liší pouze dávkou a cenou..

Mnoho přípravků na bázi kyseliny listové má nepříjemnou dávku 1 mg, takové tablety je třeba rozbít na polovinu. Je lepší najít kyselinu listovou v dávce 400 - 500 mcg, což je nezbytné pro většinu těhotných žen. O tom, jak brát lék těhotným ženám s homocysteinémií, stanoví ošetřující lékař.

Farmaceutický trh v posledních letech nabízí velký výběr multivitaminových komplexů vytvořených speciálně pro těhotné ženy. Tyto prostředky by měly brát pouze lidé, kteří žijí ve velmi nepříznivých podmínkách a mají špatnou stravu. Moderní žena pro úspěšné a zdravé těhotenství potřebuje:

 • kyselina listová v množství 400 mcg za den
 • jódové přípravky (jodid draselný) v oblastech s nedostatkem
 • s anémií - přípravky železa

Použití multivitaminových komplexů pro kompenzaci nedostatku folátů lze považovat za nepraktické. Kyselina listová je jedním z mála léků, jejichž účinnost a bezpečnost během těhotenství byla prokázána v mnoha studiích. Užívání pouze jedné tablety denně je jednoduchý, levný a spolehlivý způsob, jak snížit riziko vážných onemocnění pro vaše dítě a dát mu plný život.!

Dávkování kyseliny listové

3 měsíce před početípříjem kyseliny listové tablety v množství 400 mcg za den
Během těhotenstvíPovinné - užívání tablet kyseliny listové 400 mcg do 12 týdnů těhotenství, podle indikací - před narozením
V přítomnosti diabetes mellitus nebo epilepsieDávka kyseliny listové se zvyšuje na 1 mg denně
Při narození v minulosti dětí s nervovou trubicí nebo srdečními vadamiDle doporučení lékaře se dávka zvyšuje na 4 mg denně

Jaké přípravky kyseliny listové je lepší užívat?

 • Kyselina listová 9 měsíců (Valens)

400 mcg. 30 ks 120 rub.

 • Kyselina listová (Valenta)

1 000 mcg. 50 ks. 40 rub půl tablety denně

 • Kyselina listová od OZONE

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl tablety)

 • Blagomin V9 (VIS LLC)

200 mcg. 90 čepic. 110 rub 2 tablety ve dne

 • Kyselina listová od Solgara

400 mcg. 100 kusů. 500 rub.

 • Kyselina listová podle národy Bounty

400 mcg. 100 kusů. 300 rub.

 • Kyselina listová (Borisovův závod, Bělorusko)

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl dne)

 • Kyselina listová (MARBIOFARM)

1 000 mcg. 50 ks. 30 rub (půl dne)

Pokyny pro kyselinu listovou

Indikace: prevence vzniku defektů fetální nervové trubice v 1. trimestru těhotenství (1-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a v prvním trimestru), stejně jako při nedostatku kyseliny listové.
Kontraindikace:

 • děti
 • s zhubnou anémií
 • nedostatek pi kobalaminu
 • zhoubné novotvary
 • přecitlivělost na složky léčiva

Dávkování: během těhotenství 400-800 mcg v 1. trimestru, s nedostatkem kyseliny listové - 400 mcg jednou denně.
Nežádoucí účinky: svědění, vyrážka na kůži, bronchospasmus, hypertermie, erytém, hořkost v ústech, nauzea, snížená chuť k jídlu, nadýmání, při dlouhodobém používání je možný vývoj hypovitaminózy B12.
Interakce s jinými léky: užívání antikonvulziv, analgetik, perorálních kontraceptiv, estrogenů zvyšuje potřebu kyseliny listové. Sulfonaminy, antacida, colestyramin, snižují vstřebávání vitamínu B9. Pyrimethamin, methotrexát, triamteren, trimethoprim snižují účinek kyseliny listové (u pacientů se neukazuje kyselina listová, ale folinát vápenatý). Při současném podávání kyseliny listové s tetracykliny, chloramfenikolem, polymyxiny se absorpce kyseliny listové snižuje.
Zvláštní pokyny: Pro prevenci nedostatku vitaminu B9 je vhodnější vyvážená strava - zelená zelenina (rajčata, mrkev, salát, špenát), řepa, luštěniny, čerstvá játra, sýr, obiloviny, vejce, ořechy. Kyselina listová se nepoužívá pro normocytární, B12-deficientní a aplastickou anémii..
S B12-deficientní (perniciální) anémií maskuje vitamin B9 neurologické komplikace a zlepšuje hematologické parametry. Dokud není vyloučena anémie z nedostatku B12, nedoporučuje se podávání dávek kyseliny listové více než 100 mcg / den (s výjimkou těhotenství a laktace).
Při současné léčbě - antacida se užívají 2 hodiny po kyselině listové, colestyramin - 1 hodinu později nebo 4-6 hodin před užitím kyseliny listové. Antibiotika mohou zkreslit výsledky mikrobiologického stanovení plazmatických koncentrací erythrocytů a kyseliny listové.
Při užívání vysokých dávek a dlouhodobé léčbě kyselinou listovou je možné snížení koncentrace vitaminu B12.

Kyselina listová Často kladené otázky

Během předchozích 5 let jsem měla 3 těhotenství, zmrazená 10 týdnů. Jaké dávkování kyseliny listové potřebuji?

Tři nebo více zmeškaných těhotenství jsou důvodem k prohlídce manželského páru. Poté lékař pravděpodobně předepíše 4 mg kyseliny listové denně..

Lékař předepsal 1 mg kyseliny listové denně. Ukázalo se, že jsem na ni alergický. Co dělat?

Alergická reakce je v tomto případě spojena se složkami tablet (barviva, sladidla). Můžete zkusit změnit lék nebo přejít na injekci.

Náhodou jsem pil 2 tablety kyseliny listové při 500 mcg, tj. 1 mg denně. Je to nebezpečné?

Tato dávka není toxická a nepoškodí vás ani vaše dítě. Pokračujte v užívání 1 tabletu denně.

Je mi 39 let, plánujeme těhotenství na šest měsíců. Lékař předepsal 4 mg kyseliny listové, protože v mém věku existuje riziko nedostatku a ukončení těhotenství. Je potřeba taková velká dávka?

Riziko přerušení ve vašem případě je mírně zvýšeno v důsledku věku, a nikoli kvůli nedostatku folátů. Proto je takové zvýšení dávky léčiva nepraktické.

Kyselina listová během těhotenství: je možné se obejít bez ní?

Kyselina listová má také jiné jméno - vitamin B9. Kyselina listová během těhotenství je zárukou, že koncepce bude úspěšně realizována a ve vývoji nebudou žádné problémy a patologie.

S nedostatkem B9 existuje riziko nižší tvorby placenty a její vaskulatury, výskytu patologií ve složení krve u matky a dítěte, bez otěhotnění a narození dětí s vývojovými problémy.

Jaký je význam kyseliny listové?

Kyselina listová se vyskytuje v mnoha produktech rostlinného a živočišného původu - zelené, které zná každý, zelí, sójový a zelený hrášek, pomerančové ovoce a zelenina, banány, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky, vejce, různé druhy masa a jater. Malé množství B9 je produkováno samotným lidským tělem pomocí střevní mikroflóry.

Nicméně i při tak obrovských příležitostech má většina lidí na planetě (asi 60%) nedostatek kyseliny listové. Zaprvé je to způsobeno tepelným zpracováním výše uvedených produktů: člověk je málokdy konzumuje syrový a častěji z nich připravuje různá jídla - za takových okolností je zničeno 50 až 90% kyseliny listové v produktu. Za druhé, mnoho trpí gastrointestinálními problémy, které nedovolují střevní mikroflóře produkovat dostatečné množství nezbytných látek a prospěšných bakterií. Zatřetí, moderní lidé méně pravděpodobně konzumují zeleninu, brokolici a čerstvou mrkev, bohatou na vitamín B9 a stále více plní svůj žaludek zbytečným nezdravým jídlem. A samotné vitamínové produkty, které byly zakoupeny v supermarketech a které nebyly pěstovány ve vlastních zahradních postelích, ztratily vzácný vitamín, když byly pěstovány ve skleníku a dlouhodobém skladování.

Pokud však nedostatek kyseliny listové u obyčejného člověka může vést k určitým onemocněním, pak u těhotné ženy je jeho nedostatek spojen s vážným rizikem fetálních abnormalit. Již samotná skutečnost početí tedy znamená, že každodenní potřeba B9 v těle ženy rostla nejméně dvakrát.

Proč se v těle vyskytuje nedostatek B9?

Nedostatek kyseliny listové v lidském těle se obvykle vyskytuje z následujících důvodů:

 • pokud v lidské výživě není dostatek produktů obsahujících B9;
 • s chorobami gastrointestinálního traktu, které narušují vstřebávání kyseliny listové v krvi;
 • genetické patologie těla, které zabraňují přítomnosti enzymů, které pomáhají absorbovat foláty;
 • užívání některých hormonálních antikoncepčních prostředků, léčiv proti tuberkulóze, antikonvulziv, antacid, salicylátů, sulfonamidů, barbiturátů;
 • nadměrné pití.

Pokud se žena během těhotenství obejde s kyselinou listovou

Bohužel v moderním světě je těžké najít těhotnou ženu, která by neměla dostatek vitaminu B9. V tomto případě způsobuje nedostatek kyseliny listové během těhotenství nejčastější podmínky:

 • závratě a bolesti hlavy;
 • slabost a únava, časté omdlení;
 • anémie;
 • rizika trombózy;
 • časté SARS;
 • problémy centrálního nervového systému;
 • zvýšená podrážděnost, agresivní nálady, slza, sklon k depresi a neuróze;
 • poškození paměti.

Protože se B9 aktivně podílí na syntéze RNA a DNA (nukleových kyselin a proteinů), závisí proces obnovy buněk a podpora absolutně všech vnitřních orgánů na jeho přítomnosti v těle. Kyselina listová je navíc schopna odolat degeneraci buněk na maligní nádory..

Pokud jde o nenarozené dítě, nejen normální početí, ale také hlavní vývoj fetálního organismu přímo souvisí s kyselinou listovou během těhotenství. Dostatečné množství kyseliny listové během těhotenství je zvláště důležité v prvním trimestru, kdy se buňky aktivně dělí, tvoří se tkáně a orgány plodu, tvoří se jeho nervová trubice a placentární cévy. Klinické studie ukázaly, že užívání B9 v prvním trimestru těhotenství o 70% předchází riziku vzniku defektů nervového systému plodu.

Tvorba nervové trubice u dítěte začíná během prvního měsíce těhotenství - v době, kdy mnoho žen buď nevědí o své situaci, nebo prostě nenajde čas jít k gynekologovi, který vám předepíše potřebné vyšetření a vitamíny. Proto nedostatek kyseliny listové během těhotenství s sebou nese častá rizika problémů spojených s centrálním nervovým systémem (anencefálie nebo hydrocefalus, rozštěp patra, rozštěp rtu, mozková kýla atd.).

Akutní nedostatek B9 může také vést k:

 • předčasné oddělení placenty;
 • potrat, potrat;
 • gestóza;
 • fetální smrt.

Jak dlouho žena potřebuje používat kyselinu listovou: před početí, během těhotenství a během kojení

Kyselina listová se vyrábí ve zvláštních dávkách pro těhotné ženy, které jsou schopny uspokojit denní potřeby těla budoucí matky a plodu v vitaminu. Často je B9 k dispozici v kombinaci s kyselinou askorbovou nebo vitamínem B12: tyto přípravky mohou obsahovat různé dávky kyseliny listové a mohou mít různé obchodní názvy - mamifol, ascofol, folacin, foliber atd. V rámci komplexních přípravků mohou existovat i jiné kombinace vitamínů a minerálů. Který z nich je potřebný pro nejlepší těhotenství - lékař určí výsledky krevních testů. Přípravky kyseliny listové se obvykle užívají po jídle s čistou vodou..

Kdy začít pít vitamín B9?

Čím dříve začnete brát kyselinu listovou během těhotenství, tím lépe. V ideálním případě by však mělo být užívání B9 zahájeno již ve stadiu plánování početí, aby se vitamin v těle hromadil a poskytoval plodu maximální ochranu od samého začátku. V moderních podmínkách je obtížné 100% poskytnout tělu kyselinu listovou pouze pomocí jídla (pokud ovšem sami sami nerostete zahradní byliny, brokolici a mrkev po celý rok). A vzhledem k tomu, že syntetická léčiva B9 poskytují lepší biologickou dostupnost než přírodní foláty, existují dobré důvody k zahájení užívání kyseliny listové i pro prevenci.

Ve skutečnosti je B9 doporučován nejen ruskými gynekology, ale je na seznamu povinných jmenování WHO během těhotenství. Dávka kyseliny listové během těhotenství se však může lišit v závislosti na zdravotním stavu, určitých rizicích nebo přítomnosti chronických onemocnění.

Jak dlouho trvá těhotenství kyselinu listovou?

Jak již bylo zmíněno, nejlepší volbou pro zahájení užívání kyseliny listové je preventivní dávka před početí. Během těhotenství a během prvního trimestru lékař stanoví zvláštní dávku, obvykle dvakrát profylaktickou. Pokud krevní testy ve druhém trimestru prokáží dostatečnou saturaci těla kyselinou listovou, může být léčivo nadále užíváno v preventivní dávce nejen do konce těhotenství, ale během laktace..

V jakých dávkách je zapotřebí kyselina listová

 • před početí může být profylaktická dávka od 250 mcg za den;
 • v prvním trimestru těhotenství lékař určí dávku (od 400 do 800 mcg);
 • před dodáním může být dávka snížena na 400 až 250 mcg;
 • během kojení může být B9 užíván v dávce až 400 mcg.

Když gynekolog může zvýšit dávku

Někdy má gynekolog důvod ke značnému zvýšení denní dávky B9:

 • pokud těhotná žena trpí diabetes mellitus nebo epilepsií (dávka může být zvýšena na 1 000 mcg za den);
 • pokud žena již měla potrat nebo se narodily děti s malformacemi nervové trubice nebo neuropsychickými abnormalitami (dávka může být zvýšena na 4000 mcg);
 • pokud těhotná žena bere léky, které narušují vstřebávání folátu do krve nebo nevylučují ze své stravy silný čaj nebo kávu.

Kontraindikace při používání kyseliny listové během těhotenství:

 • alergie na vitamín B9;
 • astmatické útoky;
 • chronická pyelonefritida;
 • rakovina v historii těhotné ženy nebo jejích blízkých příbuzných;
 • anémie.
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Kyselina listová během těhotenství: jak dlouho trvat

Kyselina listová během těhotenství je schopna chránit dítě před nitroděložními malformacemi. Z tohoto důvodu se doporučuje budoucím matkám a těm, které právě plánují těhotenství, absolvovat kurs nasycení těla vitaminem B9. Nejste si jisti, jak správně brát vitamíny? Zajímá vás výhoda kyseliny listové? Přečtěte si o tom vše v článku..

Kyselina listová během těhotenství: dávkování, který týden užívat

Kyselina listová - je to také vitamin B9, Bs, M, folacin nebo folát - monovitamin skupiny B. Vitamin dostal název podle latinské fólie - „list“.

Samotné lidské tělo je schopné produkovat sloučeniny kyseliny listové z potravy. Za tento proces je zodpovědné tenké střevo..

Podle doporučení WHO by měla osoba v závislosti na věku používat během dne následující množství kyseliny listové:

 • děti do jednoho roku života - 0,05 mg;
 • děti do 3 let - 0,07 mg;
 • děti do 6 let - 0,1 mg;
 • děti do 10 let - 0,15 mg;
 • děti od 11 let a dospělí - 0,2 mg.

Ženy přepravující dítě by měly dostávat dalších 0,2 mg folacinu denně a během laktace - 0,6 mg. Vitamin se užívá nejen během, ale i ve stadiu plánování těhotenství..

I přes výhody folátů je jejich nadměrné množství stejně nebezpečné jako nevýhoda. Dávkování je třeba přísně dodržovat..

Doporučená denní dávka léku pro ženy plánující početí, 4 týdny před domnělým oplodněním až do 12 týdnů těhotenství - 0,4 mg. Upozornění: výrobci uvolňují kyselinu listovou v 1 mg a 5 mg tabletách. Při nákupu léku v lékárně pečlivě prostudujte pokyny, aby nedošlo k omylu s dávkováním.

Nikdy neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. Nezapomeňte zjistit, zda potřebujete kyselinu listovou, jak ji vzít a v jakém množství. V případě nadbytku vitamínu B9, který je stanoven laboratorními krevními testy, je lepší opustit průběh.

Ženy se často ptají, proč je kyselina listová užívána pouze v prvních měsících těhotenství, a ne ve všech 9 měsících? Odpověď spočívá v racionálním přístupu k problematice vitamínů..

12 týdnů těhotenství je považováno za zlom. Zaprvé, těhotenství jde do 2. trimestru: hlavní život podporující systémy a orgány dítěte jsou již vytvořeny. Za druhé, období časné toxikózy uběhlo a žena se může vrátit k vyvážené stravě, která přijímá určité množství kyseliny listové z potravin.

Od 4. měsíce těhotenství jsou navíc předepisovány komplexní vitamíny, které obsahují malé množství kyseliny listové. Snížení dávky spotřebovaného folátu je způsobeno tím, že nadbytek vitamínu B9 negativně ovlivňuje imunitní systém dítěte a matky.

Ve výjimečných případech, podle lékařských indikací, může lékař provádějící těhotenství předepsat další užívání kyseliny listové, ale musí být k tomu dobré důvody.

Můžete si vzít lék sami, pokud je těhotenství 12 a více týdnů, je to kategoricky nemožné.

Kyselina listová během těhotenství: k čemu je?

Neúprosná statistika tvrdí, že 50% žen trpí nedostatkem folacinů. Více než 40% žen má anémii způsobenou nedostatkem železa v těle.

Nejvíce ohrožené jsou ženy s problémy a charakteristikami, jako jsou:

 • akutní toxikóza raných stadií;
 • časné nebo pozdní těhotenství;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • vegetariánská strava;
 • vícenásobné těhotenství;
 • častá těhotenství.

Samostatnou rizikovou skupinou jsou ženy s chronickými onemocněními trávicího systému, krátkozrakostí, hypertenzí.

Co je užitečnější kyselina listová? Proč jsou pro nastávající matku a její dítě nutné fólie? Nedostatek vitamínu B ovlivňuje nejen vývoj centrálního nervového systému dítěte. Fólie jsou zodpovědné za položení kardiovaskulárního, genitourinárního systému, zajišťují normální tvorbu končetin a jsou prevencí embryonálních vývojových patologií - rozštěpu patra. U matek je nedostatek folacinu spojen s rizikem cévní mozkové příhody, srdečního infarktu a megaloblastické anémie - Addison-Birmerova nemoc.

Pokud nedostatek vitaminu B9 neovlivní vývoj plodu plodu, může nedostatek folátu vyvolat v budoucnosti psychosomatické poruchy u dítěte.

Nedostatek vitaminu B9 v těle matky se rychle rozvíjí. Problém lze identifikovat pomocí následujících příznaků:

 • zbarvení nebo pigmentace kůže;
 • podrážděnost;
 • nestabilní emoční stav;
 • neustálý pocit únavy;
 • ztráta výkonu;
 • poškození paměti;
 • vzhled akné na kůži;
 • náhlé hubnutí.

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou podobné příznakům anémie z nedostatku železa.

Sledujte své zdraví, dodržujte správnou a vyváženou stravu. Nebojte se zeptat svého lékaře na otázky, zda je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy, i když jste právě začali přemýšlet o mateřství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Dávkování kyseliny listové během těhotenství v různých trimestrech

Kyselina listová (vitamin B9) - ve vodě rozpustný vitamin, se požívá s jídlem. Podílí se na růstu a vývoji imunitního a oběhového systému.

Zdrojem vitamínu jsou zelenina, ovoce, zelenina, ořechy, vejce a luštěniny. Během tepelného zpracování je většina ztracena a nevstoupí do těla s jídlem.

Při samotném jídle není možné získat denní normu kyseliny listové pro těhotné ženy - lékaři předepisují pomocné léky, kolik pít a v jakém dávkování?

Za co je kyselina listová zodpovědná během těhotenství??

Přípravky s kyselinou listovou se doporučují všem ženám, které jsou v zajímavém postavení nebo těm, které plánují těhotenství. Často není možné získat správné množství vitamínů a minerálů z potravin, takže odborníci předepisují vitamínové přípravky jako další zdroj.

Vitamin B9 je nepostradatelný pro zdraví těhotné ženy, je důležitý pro plod. Kyselina listová se aktivně podílí na tvorbě nervové trubice embrya.

Je také nezbytné, aby placenta, její správná funkce, nedostatek tohoto vitaminu mohla způsobit placentární nedostatečnost, která je plná předčasného porodu nebo ukončení těhotenství..

Vitamin B9 pomáhá v boji proti anémii, která je běžná u nastávajících matek. Přítomnost kyseliny listové v těle snižuje riziko potratu a předčasného porodu.

Kyselina listová se podílí na procesu krvetvorby, přispívá k normální tvorbě bílých krvinek. Podporuje vstřebávání železa, ale snižuje koncentraci vitaminu B12, proto se s ním často předepisuje také kyanokobalamin.

Kyselina listová se podílí na buněčném dělení. Tento proces doprovází celý vývoj a růst embrya..

V nepřítomnosti kyseliny listové nebo jejího nedostatku ve velkém množství se u dítěte taková onemocnění vyvíjejí:

 • hydrocefalus;
 • vývojové zpoždění mozkové aktivity;
 • svalová retardace;
 • vady jakéhokoli druhu atd..

Dávkování

Specialisté doporučují konzumovat kyselinu listovou během plánování těhotenství, by měla začít za 1-2 měsíce. Pokud však těhotenství nebylo plánováno, měl by se brát vitamin B9, jakmile se žena dozví o své situaci. Důležitost užívání vitamínů v počátečních stádiích je vysvětlena tvorbou embrya.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství v různých trimestrech, jak ji správně a v jakou denní dobu?

Návod k použití v prvním trimestru

První týdny těhotenství zahrnují narození a vývoj plodu. Tento proces je velmi důležitý, protože na něm závisí téměř celé těhotenství a stav plodu..

Během této doby musíte zajistit, aby tělo dostalo dostatečné množství všech vitamínů a minerálů.

To platí zejména pro kyselinu listovou, která se často nazývá „ženský“ vitamin.

Z potravin se absorbuje pouze zlomek, proto by se měly užívat lékové přípravky na bázi kyseliny listové.

Často je obsažen v komplexech vitamínů a minerálů, ale je lepší brát vše ve své čisté formě, bez dalších vitamínů.

Dávky kyseliny listové během těhotenství jsou různé, v prvním období musíte užít 400 mcg dvakrát denně (ráno a večer)..

Ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru je konzumace vitamínů a minerálů stejně důležitá jako v časném těhotenství.

Během tohoto období začíná aktivní růst dítěte, vyvíjejí se všechny orgány, vytváří se nervový systém, imunita dítěte.

Aby všechny procesy fungovaly správně, musí budoucí matka spotřebovat dostatek vitamínu B9.

Ve druhém trimestru se dávka kyseliny listové zvyšuje na 600 mcg denně.

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávkování).

Použití ve třetím trimestru

Poslední trimestr se zdá, že nastávající matka už není tak obtížná, toxikóza prochází, už se jí daří zvykat si na její stav, ale neměli byste se uvolnit.

V posledním trimestru jsou vitamín B9 a další vitaminy důležité nejen pro dítě, ale také pro matku.

Proto je v posledních týdnech těhotenství míra kyseliny listové zdvojnásobena z původních (800 mcg za den).

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávce tablet).

Faktory, které zvyšují dávku

 1. Pokud existují důvody, proč je vylučování kyseliny z těla urychleno.
 2. Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko vzniku jakýchkoli fetálních vad.
 3. Jakákoli onemocnění nebo defekty u rodičů, které jsou přenášeny geneticky.
 4. Nemoci žaludku, střev nebo močových cest (kyselina listová je špatně absorbována nebo rychle vylučována).
 5. neustálé zvracení u těhotných žen také pomáhá vylučovat vitamin B9 z těla.

Předávkovat

Většina žen se bojí, když slyší o správném množství kyseliny listové, ale není důvod k nervozitě a strachu. Těhotné ženy mají vysokou potřebu vitamínu B9. Případy předávkování nebyly zaznamenány.

Fakta o vitaminu B9, kterou by měla každá žena vědět

 1. Během těhotenství tělo uvolňuje vitamín B9 rychleji.
 2. Čaj a káva urychlují ztrátu kyseliny.
 3. Při použití některých léků se kyselina vylučuje rychleji. Kompatibilitu s B9 ověřte u svého poskytovatele zdravotní péče..
 4. Alergické reakce jsou možné, přesto je to léčivý přípravek.
 5. Chcete-li získat maximální množství kyseliny listové z jídla, musíte jíst čerstvou, tepelně neupravenou zeleninu a ovoce.

Pro správný vývoj a růst novorozence je zapotřebí řada vitamínů, ale především vitamín D a jeho deriváty. Proč a jak to dát - v tomto článku.

Co nastávající matky potřebují v raných fázích? Láska, péče a vhodný komplex vitamínů během těhotenství v 1. trimestru.

Pro vývoj kostí embrya je nutné vzít dostatek vitamínu D. Ve kterých produktech je mnoho - http://vitaminizer.net/vitaminy/d/gde-soderzhitsya.html

Recenze

Anna, 24 let

Jakmile zjistila, že je těhotná, začala brát kyselinu listovou. Trvalo 7 měsíců. Dítě narozené zdravé.

Irina, 35 let.

Porodila jsem dvě děti. Během těhotenství (první a druhá) se kyselina listová užívala po celé období. Děti jsou zdravé, se zdravotním stavem dosud nejsou žádné problémy.

Larisa, 27 let

Vzala kyselinu listovou ve fázi plánování těhotenství. I sám jsem si všiml změn: kůže se zlepšila, vlasy vypadávaly méně. Lékař doporučil brát těhotenství, ale bál jsem se vysokých dávek. Trvala prvních 5 měsíců. Dívka se narodila zdravě.

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství, jak je to užitečné

Těhotenství je komplexní fyziologický proces, při kterém je důležitá správná tvorba plodu. Aby se zabránilo různým patologickým stavům, je nutné zahrnout příjem vitaminu B9.

Lékaři jsou si jisti, že čím dříve nastávající matka začne brát léky obsahující kyselinu listovou během těhotenství, tím méně je pravděpodobný výskyt vrozených abnormalit u dítěte.

Proč je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy?

Potřeba součásti a velký význam při porodu dítěte jsou vědecky prokázány. Většina žen v této situaci však čelí deficitu. Dostatečné množství vitaminu B9 snižuje pravděpodobnost nitroděložních patologií u nenarozeného dítěte. Proto je kyselina listová předepsána těhotným ženám..

Je nutné pít kyselinu listovou během těhotenství

Nedostatek vitaminu B9 okamžitě ovlivňuje zdraví těhotné ženy a projevuje se řadou nepříjemných příznaků. Žena se cítí neustále unavená, nespavost se obává, ztráta chuti k jídlu, narušená imunita.

Vitamin se aktivně podílí na tvorbě placenty - hlavního zdroje živin pro dítě. Jeho nedostatek může vyvolat placentární nedostatečnost a způsobit nedobrovolný potrat.

Nedostatek folátu negativně ovlivňuje tvorbu embrya. Existuje riziko poškození nervových trubic nebo vnějších malformací. Existuje pravděpodobnost takových abnormalit, jako je hydrocefal, různé mozkové patologie, fyzické vývojové nedostatky.

Výrobky kyseliny listové

Optimálním množstvím vitaminu B9 můžete získat potravou. K pokrytí denního příjmu dospělého (50 mcg) stačí doplnit stravu některými druhy zeleniny. Vhodná mrkev, rajčata, řepa, špenát. Doporučuje se jíst játra, vejce, cereálie, luštěniny.

Fólie se skladují v čerstvých potravinách a během vaření se ničí vystavením vysokým teplotám.

Potřeba vitaminu při přenášení dítěte se zvyšuje a je nemožné ho uspokojit jídlem. Proto je důležité brát další dávky látky jako léky..

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Ošetřující lékař správně stanoví, jak pít kyselinu listovou během těhotenství. Hlavní věc je začít brát léky ve správné dávce včas. I když nastávající matka užívala léky na bázi kyseliny listové před početí, gynekologická konzultace je stále nezbytná. Specialista vám pomůže vybrat lék na základě individuálních potřeb ženského těla. Složení léčiv často zahrnuje další složky nezbytné pro normální průběh těhotenství.

Kdy začít pít

Nejužitečnější bude zahrnout kyselinu listovou v časném těhotenství, protože dochází k dynamickému dělení buněk, položí se základní vitální struktury embrya. Proto gynekologové doporučují pít lék od okamžiku početí nebo během plánování dítěte (pár měsíců před těhotenstvím).

I když k těhotenství došlo náhodou a žena se o své situaci neprodleně nedozvěděla, je nutné užívat drogu před začátkem 12 týdnů. Během této doby nervová trubice embrya prochází důležitými změnami. Nejaktivnější fáze vývoje jejích struktur však končí v šestém týdnu, proto je vhodné začít užívat vitamin před uvedeným časem..

Jak dlouho užít lék

Pokud je kyselina listová předepsána před obdobím těhotenství, užívání drogy závisí na individuálních vlastnostech těla chudé matky. Schéma a průběh přijímání stanoví pouze lékař.

Pokud ve druhém trimestru těhotenství není pozorován nedostatek kyseliny listové, je povoleno vyloučit léčivo po absolvování konzultace s gynekologem. Pokud se obsah vitamínu B9 v uvedeném čase nenormalizuje, je léčba prodloužena až do narození. Je povoleno pít lék během laktace.

Dávkování

Pokud je během těhotenství předepsána kyselina listová, závisí dávka na stanoveném období a na vlastnostech plodu. Pokud se vážné toxikózy obávají, není léčivo úplně absorbováno, takže se jeho množství zvyšuje. Odchylky, jako je diabetes, epilepsie, přítomnost vrozených nemocí u stávajících dětí, mohou ovlivnit zvýšení dávky..

Pokud výše uvedené indikace chybí, zdraví těhotné ženy a dítěte není ohroženo, provádí gynekolog standardní schůzky.

V prvním trimestru se kyselina listová užívá v dávce 500 - 700 mcg denně, po 13 týdnech se dávka zvýší na 700 - 900 mcg.

Dosažení nadbytku kyseliny listové během těhotenství je téměř nemožné, protože je dobře odstraněno z těla. Pokud však budete užívat nekontrolované léky po dlouhou dobu, existuje možnost předávkování.

To, zda může kyselina listová během těhotenství poškodit, je bodem, ale v některých případech může nadbytek způsobit:

 • pocit hořkosti v ústní dutině;
 • odchylky od nervového systému, je zvýšená excitabilita;
 • problémové spaní;
 • vyrážka na kůži;
 • bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
Po konzultaci s gynekologem se můžete zbavit nepříjemných symptomů úpravou dávky léku. Pokud je pozorováno zhoršení, je třeba zavolat sanitku.

Výhody vitaminu B9 pro dítě

Jedním z hlavních faktorů, proč těhotné ženy potřebují kyselinu listovou, je správné sladění embryonálního vývoje. Důležitost léků pro budoucí dítě je způsobena účastí na určitých procesech:

 • objevuje se při nukleace nervové tkáně a zkumavky;
 • zabraňuje výskytu fyzických a duševních defektů;
 • napomáhá vytváření krvinek, jmenovitě červených krvinek, bílých krvinek, krevních destiček;
 • podporuje tvorbu orgánů a tkání plodu;
 • vyhýbá se mutacím v důsledku správného vytváření genetických struktur.

Novorozenci a malé děti nevyžadují léky obsahující B9. Předepisujte lék pouze v případě, že dítě trpí anémií.

Kontraindikace

Výhody a nezbytnost vitaminu jsou zřejmé, je však možné, aby každý během těhotenství pil kyselinu listovou? Drogy založené na tom mají omezení na příjem.

Mezi zakazující faktory patří:

 • vysoká citlivost na látku;
 • predispozice k onkologii;
 • chronické onemocnění ledvin;
 • nedostatek vitaminu B12 doprovázen anémií.

Někdy gynekologové umožňují použití folátů během těhotenství u pacientů trpících pyelonefritidou. Aby se předešlo komplikacím, je lékař nucen snížit dávkování a snížit průběh.

Přípravky kyseliny listové

Kolik tablet kyseliny listové musíte pít pro těhotné ženy, závisí na konkrétních lécích předepsaných gynekologem. Vitamin B9 je k dispozici jak v čisté formě, tak v kombinaci s jinými složkami. To vám umožní uspokojit potřebu minerálů a stopových prvků nezbytných pro nastávající matku. Čaj a káva jsou při užívání léků omezené. Vyvolávají rychlé odstranění aktivní složky a narušují normální absorpci..

Obvykle jsou ženám v poloze předepsány následující léky:

 • Foliber je komplex vitamínů B9 a B12. Navržen pro prevenci srdečních patologií, je předepsán v počáteční fázi těhotenství. Denní sazba je jedna tableta před jídlem. Nevhodné pro ženy s nesnášenlivostí glukózy a laktózy.
 • Maltofer - pomáhá vyrovnat se s nedostatkem kyseliny listové a nedostatku železa. Je přijatelné použít pro laktaci. Používejte pilulku dvakrát denně, dokud se hladiny hemoglobinu neobnoví na normální hodnotu..
 • Elevit pronatal je vitamínový komplex pro těhotné ženy, vyživuje jej živinami, zlepšuje růst buněk a snižuje riziko vzniku defektů plodu. Doporučuje se začít brát od okamžiku přípravy na početí.
 • Fenyuls Zinc je profylaktický předpis pro nedostatek železa, zinku a folátu. Pijte jednu kapsli denně po celou dobu těhotenství. Kontraindikováno u střevních chorob a vředové patologie.

I zdravá žena musí brát přípravky kyseliny listové pro správný vývoj embrya a normální průběh těhotenství.

Je však zakázáno pít vitamíny samostatně, je třeba to dělat opatrně, pod dohledem lékaře.

Články O Neplodnosti