Hlavní Výživa

Kyselina listová během těhotenství

Ženy, které plánují otěhotnět, by se měly na toto období pečlivě a vědomě připravit: vést zdravý životní styl, potěšit se a nemít být naštvaná maličkostmi. Kromě toho musíte začít brát speciální léky. Jedním z nich je kyselina listová pro těhotné ženy..

Pokud je během těhotenství indikován příjem kyseliny listové

Kyselina listová nebo vitamin B9 hraje důležitou roli při tvorbě nových krvinek. Nedostatek takové látky často vede k anémii a použití léku je důležité pro replikaci, růst buněk, antimikrobiální terapii. Při schůzce s gynekologem se ženy často při předepisování látky zajímají, proč pít kyselinu listovou během těhotenství? Podle odborníků každá těhotná žena potřebuje B9, protože je schopen zabránit některým defektům ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Je vhodné začít s užíváním léku během plánování těhotenství, protože všechny procesy, které se týkají léku a které se vyskytují při tvorbě plodu, nastávají v krátkém čase - to znamená, když nastávající matka o dítěti ani neví. Je nutné, aby kyselina listová během těhotenství vstoupila do ženského těla v prvních týdnech, protože toto období je hlavní při tvorbě nervové trubice v embryu.

Co je užitečné pro kyselinu listovou u těhotných žen?

Vitamin B9 stimuluje tvorbu nukleových kyselin, které jsou základem všech buněk v těle. Lék je nezbytný pro všechny rychle se dělící tkáně u lidí. Kromě toho je prospěšnou vlastností látky to, že:

 • stimuluje tvorbu krve;
 • blokuje tvorbu rakovinných buněk;
 • obnovuje svaly během těhotenství;
 • podílí se na tvorbě placenty;
 • přispívá k normálnímu fungování trávicího traktu;
 • podílející se na metabolismu.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Doporučuje se používat vitamín B9 pro všechny nastávající matky, aby se zabránilo anémii (až 12 týdnů). Rozhodnutí, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, schvaluje pouze gynekolog. V naší zemi je norma pro ženy, které očekávají dítě, stanovena na 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu, ale pro některé matky lze podle výsledků testů stanovit vysoké dávky. To platí pro pacienty, jejichž vyšetření odhalilo vady ve vývoji plodu..

V pilulkách

Populární lék s nízkou cenou - kyselina listová pro nastávající matky uspokojuje všechny potřeby vitamínů. Lék může předepsat pouze lékař: na základě charakteristik průběhu těhotenství je nutné pít 1-3 tablety jednou nebo třikrát denně. Pro prevenci nemoci se užívá pouze jedna 1mg tobolka, dávka léku u žen s nedostatkem vitamínu je výrazně zvýšena - až na 5 mg.

Vitamin B9 se nachází téměř ve všech multivitaminech, které gynekolog předepisuje během těhotenství. Při přijímání takových komplexů není třeba samostatně používat kyselinu listovou, není-li k tomu žádná indikace. Jedním z nejoblíbenějších léků pro nastávající matky je Folio - tento komplex obsahuje vitamín B9 (400 mg) a jód (200 mg). Je nutné užít jednu tabletu denně. Multivitaminy s vitaminem B9:

 • Multitabs-Prenatal obsahuje 400 mg látky;
 • v Materně a Elevitu je 1 mg látky;
 • složení Pregnavitu poskytne látku 750 mcg;
 • Vitrum Prenatal obsahuje 800 mg vitamínu.

Výrobky kyseliny listové

Vegetariáni zpravidla nejsou s nedostatkem vitamínu B9 obeznámeni nachází se v zelených listech a zelenině. Jiní lidé s nedostatečným příjmem rostlinných potravin (zejména v zimě) by si měli vitaminový komplex určitě vzít. Důležitý prvek je obsažen v:

 • zelené listy špenátu, hlávkového salátu, cibule, chřestu, petrželky, zelí;
 • zelený hrášek;
 • avokádo;
 • sýr, kefír;
 • citrusy;
 • pečení z celozrnné mouky;
 • dýně;
 • kaviár;
 • ovoce: meruňky, meloun, broskve;
 • slunečnicová semínka;
 • Fazole
 • droždí
 • žloutek;
 • vlašské ořechy;
 • sušené mléko, tvaroh;
 • hovězí játra.

Kolik kyseliny listové by měly těhotné ženy pít

Pro normální fungování by měl dospělý pít 0,2 mg vitaminu B9, ale s dítětem se zvyšuje potřeba látky. Denní dávka kyseliny listové pro těhotné ženy je 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu. Mnoho žen je takovými čísly zmateno, ale nebojte se. K přebytku látky dochází pouze tehdy, když člověk vypije 25 tablet najednou. V jiných případech je přebytek vitamínu D vylučován bez zvláštních následků..

Pro zdravotní problémy (diabetes mellitus, střevní onemocnění, epilepsie) a výrazný nedostatek látky u ženy může lékař předepsat silné léky, které obsahují vitamin B9: apo-list (cena 200 rublů) nebo folacin (cena 125 rublů). Jedna tableta takových přípravků obsahuje 5 mg folacinu, což se již považuje za terapeutickou dávku.

Norma kyseliny listové během těhotenství v 1 trimestru

První měsíce těhotenství jsou nejdůležitější období, protože na tom závisí další těhotenství, tvorba a vývoj plodu. V 1. trimestru byste se měli ujistit, že ženské tělo dostává potřebné množství všech minerálů a vitamínů. To se týká zejména kyseliny listové, která je v rané fázi schopna zabránit rozvoji poškození nervového systému dítěte. Pouze malá část látek může být absorbována produkty, takže je nutné brát léky s vitaminem B9.

Při přenášení dítěte může být denní dávka léčiva různá, v prvních 3 měsících je nutné užít 0,4 mg dvakrát denně. Látka je často součástí komplexů, ale je lepší ji vzít odděleně. Pijte tablety současně a nejlépe před jídlem. Měli byste je umýt čistou čistou vodou. Nedoporučuje se používat lék s kávou, čajem nebo balenými šťávami..

Jak dlouho před těhotenstvím

S drogou, která obsahuje užitečný prvek, jsou na první konzultaci představeny nastávající matky. Mnoho lékařů věří, že jako samostatný nástroj by mělo být přijato pouze první 3 měsíce, pak byste měli přejít na vitamínový komplex pro těhotné ženy. Přestože existují odborníci, kteří tvrdí, že ženské tělo potřebuje B9 celý život a během těhotenství byste jej neměli po 12 týdnech přestat užívat. V každém případě by dávku a dobu použití měl předepisovat pouze gynekolog.

Kyselina listová Vedlejší účinky

Pro člověka je vitamin B9 zcela netoxický, droga prakticky nedává vedlejší účinky. K předávkování lékem během těhotenství může dojít, pouze pokud je denní dávka překročena 100krát. Droga zřídka způsobuje alergii, která se může objevit v důsledku individuální nesnášenlivosti látky. Dlouhodobé užívání vysokých dávek může nepříznivě ovlivnit zdraví žen a dětí. Pokyny pro tento lék uvádějí, že při jeho velké koncentraci v těle se objevují následující vedlejší účinky:

 • krevní obsah kyanokobalaminu je snížen, což může vyvolat anémii těhotné ženy;
 • změna funkce ledvin;
 • hyper vzrušivost;
 • gastrointestinální rozrušení.

Cena kyseliny listové během těhotenství

Léky s obsahem vitamínu B9 se prodávají na přepážkách v jakékoli lékárně. Průměrná cena léku je od 30 do 80 rublů. Kyselinu listovou lze zakoupit levně ve velkých supermarketech, kde je lékárna, a navíc si vitamín lze zakoupit a objednat v internetové lékárně. Náklady na produkt navíc budou záviset na společnosti v zemi výroby a na způsobu uvolnění.

Video: kyselina listová během těhotenství

Recenze

Anna, 25 let kyselina listová během těhotenství je nejužitečnějším vitamínem. Pil jsem to po dobu 9 měsíců, aniž bych se přestal brát i v pozdějších fázích. Doktor mi předepsal jednu kapsli pro prevenci. Je dobré, že cena léku je nízká.

Katya, 27 let. Když jsem plánovala druhé těhotenství, začala jsem ji správně připravovat, a tak jsem začala používat vitamin B9 16 týdnů před početí. Viděl na tabletu 400 mcg. Dále, podle předpisu lékaře, při přepravě dítěte podle 2. Použití takového nástroje je pohodlné a velmi prospěšné, protože jeho cena je pouze 30 rublů.

Maria, 30 let. Moje první těhotenství bylo obtížné, hrozná toxikóza, ostré výkyvy nálad. Druhé jsem začal plánovat předem, asi šest měsíců v době početí. Gynekolog předepsal dávkování kyseliny listové a jodu. Všechno šlo dobře, takové příznaky jako u prvního dítěte, které jsem už nezažil.

Kyselina listová během těhotenství: jak dlouho trvat

Kyselina listová během těhotenství je schopna chránit dítě před nitroděložními malformacemi. Z tohoto důvodu se doporučuje budoucím matkám a těm, které právě plánují těhotenství, absolvovat kurs nasycení těla vitaminem B9. Nejste si jisti, jak správně brát vitamíny? Zajímá vás výhoda kyseliny listové? Přečtěte si o tom vše v článku..

Kyselina listová během těhotenství: dávkování, který týden užívat

Kyselina listová - je to také vitamin B9, Bs, M, folacin nebo folát - monovitamin skupiny B. Vitamin dostal název podle latinské fólie - „list“.

Samotné lidské tělo je schopné produkovat sloučeniny kyseliny listové z potravy. Za tento proces je zodpovědné tenké střevo..

Podle doporučení WHO by měla osoba v závislosti na věku používat během dne následující množství kyseliny listové:

 • děti do jednoho roku života - 0,05 mg;
 • děti do 3 let - 0,07 mg;
 • děti do 6 let - 0,1 mg;
 • děti do 10 let - 0,15 mg;
 • děti od 11 let a dospělí - 0,2 mg.

Ženy přepravující dítě by měly dostávat dalších 0,2 mg folacinu denně a během laktace - 0,6 mg. Vitamin se užívá nejen během, ale i ve stadiu plánování těhotenství..

I přes výhody folátů je jejich nadměrné množství stejně nebezpečné jako nevýhoda. Dávkování je třeba přísně dodržovat..

Doporučená denní dávka léku pro ženy plánující početí, 4 týdny před domnělým oplodněním až do 12 týdnů těhotenství - 0,4 mg. Upozornění: výrobci uvolňují kyselinu listovou v 1 mg a 5 mg tabletách. Při nákupu léku v lékárně pečlivě prostudujte pokyny, aby nedošlo k omylu s dávkováním.

Nikdy neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. Nezapomeňte zjistit, zda potřebujete kyselinu listovou, jak ji vzít a v jakém množství. V případě nadbytku vitamínu B9, který je stanoven laboratorními krevními testy, je lepší opustit průběh.

Ženy se často ptají, proč je kyselina listová užívána pouze v prvních měsících těhotenství, a ne ve všech 9 měsících? Odpověď spočívá v racionálním přístupu k problematice vitamínů..

12 týdnů těhotenství je považováno za zlom. Zaprvé, těhotenství jde do 2. trimestru: hlavní život podporující systémy a orgány dítěte jsou již vytvořeny. Za druhé, období časné toxikózy uběhlo a žena se může vrátit k vyvážené stravě, která přijímá určité množství kyseliny listové z potravin.

Od 4. měsíce těhotenství jsou navíc předepisovány komplexní vitamíny, které obsahují malé množství kyseliny listové. Snížení dávky spotřebovaného folátu je způsobeno tím, že nadbytek vitamínu B9 negativně ovlivňuje imunitní systém dítěte a matky.

Ve výjimečných případech, podle lékařských indikací, může lékař provádějící těhotenství předepsat další užívání kyseliny listové, ale musí být k tomu dobré důvody.

Můžete si vzít lék sami, pokud je těhotenství 12 a více týdnů, je to kategoricky nemožné.

Kyselina listová během těhotenství: k čemu je?

Neúprosná statistika tvrdí, že 50% žen trpí nedostatkem folacinů. Více než 40% žen má anémii způsobenou nedostatkem železa v těle.

Nejvíce ohrožené jsou ženy s problémy a charakteristikami, jako jsou:

 • akutní toxikóza raných stadií;
 • časné nebo pozdní těhotenství;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • vegetariánská strava;
 • vícenásobné těhotenství;
 • častá těhotenství.

Samostatnou rizikovou skupinou jsou ženy s chronickými onemocněními trávicího systému, krátkozrakostí, hypertenzí.

Co je užitečnější kyselina listová? Proč jsou pro nastávající matku a její dítě nutné fólie? Nedostatek vitamínu B ovlivňuje nejen vývoj centrálního nervového systému dítěte. Fólie jsou zodpovědné za položení kardiovaskulárního, genitourinárního systému, zajišťují normální tvorbu končetin a jsou prevencí embryonálních vývojových patologií - rozštěpu patra. U matek je nedostatek folacinu spojen s rizikem cévní mozkové příhody, srdečního infarktu a megaloblastické anémie - Addison-Birmerova nemoc.

Pokud nedostatek vitaminu B9 neovlivní vývoj plodu plodu, může nedostatek folátu vyvolat v budoucnosti psychosomatické poruchy u dítěte.

Nedostatek vitaminu B9 v těle matky se rychle rozvíjí. Problém lze identifikovat pomocí následujících příznaků:

 • zbarvení nebo pigmentace kůže;
 • podrážděnost;
 • nestabilní emoční stav;
 • neustálý pocit únavy;
 • ztráta výkonu;
 • poškození paměti;
 • vzhled akné na kůži;
 • náhlé hubnutí.

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou podobné příznakům anémie z nedostatku železa.

Sledujte své zdraví, dodržujte správnou a vyváženou stravu. Nebojte se zeptat svého lékaře na otázky, zda je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy, i když jste právě začali přemýšlet o mateřství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Jakou roli hraje kyselina listová v těhotenství?

Kyselina listová během těhotenství. Jakou roli hraje při formování dítěte, co ohrožuje budoucí nedostatek tohoto prvku v těle těhotné ženy, dozvíte se z tohoto článku.

Kyselina listová při plánování těhotenství

Připravujete se na nejdůležitější událost ve vašem životě - narození muže a chcete, aby byl zdravý a šťastný? Při plánování těhotenství se tedy musíte vědomě starat o příjem prospěšných látek, zejména kyseliny listové.

Je známo, že během prvních 8 až 12 týdnů po početí dochází k vývoji nejdůležitějších lidských orgánů. Mnoho žen se ale dozví, že bude matkou, o něco později, když pokládání nejdůležitějších orgánů plodu je již v plném proudu. Proto je důležité akumulovat živiny předem, aby budoucímu malému muži bylo poskytnuto vše potřebné od prvních dnů jeho vzhledu..

Pozor: potřeba ženského těla pro jednotlivé prvky se zvyšuje na 130% 2, ale z potravy nemůžete získat takové množství vitamínů. Aby k tomu došlo, musíte absorbovat neuvěřitelnou množství produktů, a to je nerealistické.

Kromě toho je tento vitamin zničen tepelným zpracováním, což znamená, že všechny produkty musí být konzumovány syrové.

Co je užitečné pro kyselinu listovou u těhotných žen?

Deriváty nebo folie B9 hrají neocenitelnou roli při vytváření nových krvinek. A jejich nedostatek vede k anémii, což vede k selhání krve při plnění jejích funkcí.

Ale folát má další zásadní roli:

 • Stimulace tvorby DNA a RNA - jádra všech tělesných buněk. Tělo je tedy požaduje, aby rychle rozdělily buňky rostoucího embrya.
 • Odolávají také tvorbě a růstu rakovinných nádorů..
 • Přispívat k obnově svalové tkáně.
 • Podílejte se na pokládání, vývoji nervového systému embrya, na tvorbě cév placenty.

Nastávající matka musí vědět, že v prvním trimestru těhotenství probíhá vývoj nervové trubice embrya, konkrétně tento proces vyžaduje obrovské množství kyseliny listové.

Nedostatek tohoto prvku je způsoben následujícími problémy v těle:

 • Nízký příjem folátu.
 • Špatná absorpce derivátů B9 (pro gastrointestinální choroby).
 • Genetické abnormality, to znamená, že kyselina není přeměněna na foláty. Tělo hromadí škodlivé metabolické produkty, což vede k srdečním onemocněním, nádorům, neplodnosti, potratům.

Důsledky nedostatku kyseliny listové během těhotenství

V raných stadiích těhotenství se tvoří budoucí mícha a mozek a mladí rodiče potřebují vědět, co špatný vývoj nervové tkáně může u dítěte dopadnout. To jsou nejhorší důsledky pro dítě v raném věku (slabé nohy, pomalý vývoj, anuréza), často jeho smrt, dokonce postižení a demence ve stáří..

Proto 3 měsíce před početí začněte pít tablety kyseliny listové. Pokud těhotenství není plánováno, jakmile zjistíte, že se stanete matkou, okamžitě navštivte lékaře, aby předepsal potřebné vitamínové komplexy.

Dávkování před početí 400 mcg za den. Použití pouze jedné tablety sníží riziko nemocného dítěte.

Kolik pít během těhotenství? Až 12 týdnů při 400 mcg. S epilepsií a diabetem se norma zvyšuje na 1 mg za den. A pokud již máte děti s vývojovým postižením, pak až 4 mg denně. Ke zvýšení dávky však dochází po úplném vyšetření.

Přípravy s tímto prvkem téměř nezpůsobují nežádoucí účinky. Jejich použití však někdy může způsobit nevolnost, nespavost, nadýmání, neočekávanou podrážděnost, hořkou chuť v ústech. Nezapomeňte o tom informovat lékaře, možná sníží dávkování nebo předepíše jiný lék.

Jak dlouho musíte brát kyselinu listovou?

Přijetí tohoto prvku je odůvodněné, navíc je nezbytné ve fázi plánování narození dítěte, jakož i v 1. trimestru po početí. Po 12 týdnech je lepší přejít na přírodní vitamín B 9.

Přestože existují odborníci, kteří tvrdí, že ženské tělo potřebuje B9 celý život a během těhotenství byste jej neměli po 12 týdnech přestat užívat. V každém případě by dávku a dobu použití měl předepisovat pouze gynekolog.

Výrobky kyseliny listové

Vegetariáni zpravidla nejsou s nedostatkem vitamínu B9 obeznámeni nachází se v zelených listech a zelenině. Jiní lidé s nedostatečným příjmem rostlinných potravin (zejména v zimě) by si měli vitaminový komplex určitě vzít.

Důležitý prvek obsahuje: zelené listy špenátu, salát, cibule, chřest, petržel, zelí; zelený hrášek; avokádo; sýr, kefír; citrusy; pečení z celozrnné mouky; dýně; kaviár; ovoce: meruňky, meloun, broskve; slunečnicová semínka; Fazole droždí žloutek; vlašské ořechy; sušené mléko, tvaroh.

Je k dispozici ve výrobcích:

 • rajčata, pomeranče,
 • otruby, vejce, zelený hrášek,
 • mrkev, fazole, řepa,
 • pohanka a ovesné vločky, proso,
 • A také se nachází v játrech, masu, ledvinách, tvarohu, sýru.

Co způsobuje nedostatek folátu

Mnoho žen zcela nerozumí, proč si vzít tento prvek? To nejhorší se může stát - vrozená deformita, například rozštěp patra, rozštěp rtu, mozková kýla, duševní poruchy. Možná zpomalil duševní vývoj, rozptýlení nebo naopak násilnou fyzickou aktivitu. To je cena nedostatku B9 v těle!

Pokud žena vypila orální antikoncepci, má jasný nedostatek kyseliny listové. Budoucí matka sama si může všimnout, že má malý zdroj tohoto prvku. Během 1-4 týdnů po početí má zjevné příznaky:

 • Nechutenství,
 • Slabost, únava,
 • Podrážděnost,
 • Ztráta vlasů,
 • A po porodu - deprese.

Neignorujte tyto neškodné příznaky. Ukazuje se, že i silný čaj pomáhá odstranit tento hodnotný vitamin z těla. Možná je tedy jeho nedostatek zjištěn u 25–100% populace.

Kyselina listová

Každý lék má instrukci, ale nedoporučuje se brát ji samostatně, bez lékařského předpisu, protože lékař vám předepíše dávku podle vašich indikací.

Jak používat? Například se Elevit doporučuje pít denně 1krát denně, s jídlem. Může být opilý nejen v prvních 3 měsících očekávání dítěte, ale také během kojení.

Existují pouze tablety kyseliny listové obsahující 1 mg (1 000 μg) tohoto prvku. O dávkování může říci pouze lékař.

Folio obsahuje 400 mcg B9 a 200 mcg jodu. Lék je předepsán pro nedostatek jodu a B9, což je velmi výhodné.

Doporučuje se pít komplexy pro těhotné ženy, to je Materna, Multi-Tabs. Pokud nastávající matka již tyto vitamíny užívá, není nutné užít další dávku B9.

Součástí komplexu Foliber je také vitamin B12. Při delším používání B9 se množství výše uvedeného prvku snižuje, což také ovlivňuje celkovou pohodu ženy, proto Foliber poskytne tělu dva typy užitečných látek.

Pentovit získal pozitivní hodnocení. Po jeho příjmu začaly ženy snadněji usnout, objevil se optimistický pohled na svět, nehty a vlasy vypadaly dobře. Mnoho žen dává přednost komplexu Vitrum a nazývá ho magickým nástrojem..

Některé ženy se bojí předávkování kyselinou listovou. Odborníci ve spěchu ujišťují - k tomu nedochází, protože jeho přebytek je rychle vyloučen z těla.

Je důležité vědět, že v našem těle prakticky není potřeba množství tohoto důležitého prvku, proto se doporučuje jeho denní příjem, zejména pro ženy, které mají dítě.

Mohu si to vzít na 9 měsíců? Pro ženy je důležité vzít v 1. trimestru, a pak si můžete vymyslet výrobky.

Kontraindikace pro příjem kyseliny listové

Vitamin B9 se nedoporučuje při závažných alergických reakcích a bronchiálním astmatu, pokud toto doporučení nedodržíte, mohou způsobit život ohrožující záchvaty bronchospasmu..

Kyselina listová aktivuje růst rakovinných buněk, pokud je rakovina detekována, měla by se na chvíli zapomenout.

Kontraindikací pro použití vitaminu B9 je selhání ledvin a pyelonefritida, problém je v tom, že kyselina listová je iniciována proliferací epitelu tubulárních tubulů.

V některých případech není reakce na užívání vitaminu B9 zcela dostatečná, začíná zvracení, nevolnost, průjem, spánek zmizí, křeče, silná bolest břicha. V takovém případě lékař určí dávku a potřebu příjmu kyseliny listové.

Vitamin B9 není předepsán pro anémii s deficitem B12, protože kyselina listová neutralizuje vitamin B12 a zhoršuje stav pacienta..

Drahé ženy, kyselina listová je ten prvek, jehož hodnota u násilných matek není popřena ani násilnými odpůrci syntetických komplexů. Proto neodmítávejte brát kyselinu listovou během těhotenství, abyste své dítě ochránili před mnoha závažnými onemocněními.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství v různých trimestrech

Kyselina listová (vitamin B9) - ve vodě rozpustný vitamin, se požívá s jídlem. Podílí se na růstu a vývoji imunitního a oběhového systému.

Zdrojem vitamínu jsou zelenina, ovoce, zelenina, ořechy, vejce a luštěniny. Během tepelného zpracování je většina ztracena a nevstoupí do těla s jídlem.

Při samotném jídle není možné získat denní normu kyseliny listové pro těhotné ženy - lékaři předepisují pomocné léky, kolik pít a v jakém dávkování?

Za co je kyselina listová zodpovědná během těhotenství??

Přípravky s kyselinou listovou se doporučují všem ženám, které jsou v zajímavém postavení nebo těm, které plánují těhotenství. Často není možné získat správné množství vitamínů a minerálů z potravin, takže odborníci předepisují vitamínové přípravky jako další zdroj.

Vitamin B9 je nepostradatelný pro zdraví těhotné ženy, je důležitý pro plod. Kyselina listová se aktivně podílí na tvorbě nervové trubice embrya.

Je také nezbytné, aby placenta, její správná funkce, nedostatek tohoto vitaminu mohla způsobit placentární nedostatečnost, která je plná předčasného porodu nebo ukončení těhotenství..

Vitamin B9 pomáhá v boji proti anémii, která je běžná u nastávajících matek. Přítomnost kyseliny listové v těle snižuje riziko potratu a předčasného porodu.

Kyselina listová se podílí na procesu krvetvorby, přispívá k normální tvorbě bílých krvinek. Podporuje vstřebávání železa, ale snižuje koncentraci vitaminu B12, proto se s ním často předepisuje také kyanokobalamin.

Kyselina listová se podílí na buněčném dělení. Tento proces doprovází celý vývoj a růst embrya..

V nepřítomnosti kyseliny listové nebo jejího nedostatku ve velkém množství se u dítěte taková onemocnění vyvíjejí:

 • hydrocefalus;
 • vývojové zpoždění mozkové aktivity;
 • svalová retardace;
 • vady jakéhokoli druhu atd..

Dávkování

Specialisté doporučují konzumovat kyselinu listovou během plánování těhotenství, by měla začít za 1-2 měsíce. Pokud však těhotenství nebylo plánováno, měl by se brát vitamin B9, jakmile se žena dozví o své situaci. Důležitost užívání vitamínů v počátečních stádiích je vysvětlena tvorbou embrya.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství v různých trimestrech, jak ji správně a v jakou denní dobu?

Návod k použití v prvním trimestru

První týdny těhotenství zahrnují narození a vývoj plodu. Tento proces je velmi důležitý, protože na něm závisí téměř celé těhotenství a stav plodu..

Během této doby musíte zajistit, aby tělo dostalo dostatečné množství všech vitamínů a minerálů.

To platí zejména pro kyselinu listovou, která se často nazývá „ženský“ vitamin.

Z potravin se absorbuje pouze zlomek, proto by se měly užívat lékové přípravky na bázi kyseliny listové.

Často je obsažen v komplexech vitamínů a minerálů, ale je lepší brát vše ve své čisté formě, bez dalších vitamínů.

Dávky kyseliny listové během těhotenství jsou různé, v prvním období musíte užít 400 mcg dvakrát denně (ráno a večer)..

Ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru je konzumace vitamínů a minerálů stejně důležitá jako v časném těhotenství.

Během tohoto období začíná aktivní růst dítěte, vyvíjejí se všechny orgány, vytváří se nervový systém, imunita dítěte.

Aby všechny procesy fungovaly správně, musí budoucí matka spotřebovat dostatek vitamínu B9.

Ve druhém trimestru se dávka kyseliny listové zvyšuje na 600 mcg denně.

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávkování).

Použití ve třetím trimestru

Poslední trimestr se zdá, že nastávající matka už není tak obtížná, toxikóza prochází, už se jí daří zvykat si na její stav, ale neměli byste se uvolnit.

V posledním trimestru jsou vitamín B9 a další vitaminy důležité nejen pro dítě, ale také pro matku.

Proto je v posledních týdnech těhotenství míra kyseliny listové zdvojnásobena z původních (800 mcg za den).

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávce tablet).

Faktory, které zvyšují dávku

 1. Pokud existují důvody, proč je vylučování kyseliny z těla urychleno.
 2. Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko vzniku jakýchkoli fetálních vad.
 3. Jakákoli onemocnění nebo defekty u rodičů, které jsou přenášeny geneticky.
 4. Nemoci žaludku, střev nebo močových cest (kyselina listová je špatně absorbována nebo rychle vylučována).
 5. neustálé zvracení u těhotných žen také pomáhá vylučovat vitamin B9 z těla.

Předávkovat

Většina žen se bojí, když slyší o správném množství kyseliny listové, ale není důvod k nervozitě a strachu. Těhotné ženy mají vysokou potřebu vitamínu B9. Případy předávkování nebyly zaznamenány.

Fakta o vitaminu B9, kterou by měla každá žena vědět

 1. Během těhotenství tělo uvolňuje vitamín B9 rychleji.
 2. Čaj a káva urychlují ztrátu kyseliny.
 3. Při použití některých léků se kyselina vylučuje rychleji. Kompatibilitu s B9 ověřte u svého poskytovatele zdravotní péče..
 4. Alergické reakce jsou možné, přesto je to léčivý přípravek.
 5. Chcete-li získat maximální množství kyseliny listové z jídla, musíte jíst čerstvou, tepelně neupravenou zeleninu a ovoce.

Pro správný vývoj a růst novorozence je zapotřebí řada vitamínů, ale především vitamín D a jeho deriváty. Proč a jak to dát - v tomto článku.

Co nastávající matky potřebují v raných fázích? Láska, péče a vhodný komplex vitamínů během těhotenství v 1. trimestru.

Pro vývoj kostí embrya je nutné vzít dostatek vitamínu D. Ve kterých produktech je mnoho - http://vitaminizer.net/vitaminy/d/gde-soderzhitsya.html

Recenze

Anna, 24 let

Jakmile zjistila, že je těhotná, začala brát kyselinu listovou. Trvalo 7 měsíců. Dítě narozené zdravé.

Irina, 35 let.

Porodila jsem dvě děti. Během těhotenství (první a druhá) se kyselina listová užívala po celé období. Děti jsou zdravé, se zdravotním stavem dosud nejsou žádné problémy.

Larisa, 27 let

Vzala kyselinu listovou ve fázi plánování těhotenství. I sám jsem si všiml změn: kůže se zlepšila, vlasy vypadávaly méně. Lékař doporučil brát těhotenství, ale bál jsem se vysokých dávek. Trvala prvních 5 měsíců. Dívka se narodila zdravě.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství: rada zkušených odborníků

Během období těhotenství je ženské tělo vystaveno obrovskému stresu. Všechny vnitřní orgány pracují pro dva a zásobování vitamínem a minerály musí být neustále doplňováno, aby byl zajištěn plný nitroděložní vývoj dítěte. V dnešním článku diskutujeme o tom, kolik pít kyselinu listovou během těhotenství..

Kolik byste během těhotenství měli pít kyselinu listovou?

Jakmile žena zjistí, že se brzy stane matkou, okamžitě se snaží přizpůsobit svůj jídelníček, více se uvolnit a začne věnovat velkou pozornost svému zdraví. Jeden z vitamínů, které zajišťují plný vývoj drobků v děloze, se považuje za B9 nebo kyselinu listovou. A kolik byste měli pít kyselinu listovou během těhotenství? Specializovaní lékaři doporučují zahájit toto jmenování okamžitě v den 16 po početí a vzít jej v průběhu celého prvního trimestru.

To není vždy první měsíc, nastávající matka se dozví o své situaci. Proto musí být příjem těchto vitamínů zahájen od okamžiku, kdy se dozvíte o těhotenství.

Důležité! Kyselina listová je nezbytná k zabránění abnormalit ve vývoji dítěte, výskytu různých vad a abnormalit.

Na prahu druhého trimestru, jak ukazuje praxe, gynekologové doporučují svým pacientům pít multivitaminové komplexy, které nutně obsahují kyselinu listovou. Obecně platí, že doplňování zásoby této látky pokračuje po celou dobu těhotenství.

Nejen během těhotenství potřebuje ženské tělo kyselinu listovou. Kolik pít při plánování těhotenství takový vitaminový doplněk? Na takovou otázku spolehlivě odpoví pouze lékař, na kterého jste pod dohledem.

Vitamin B9: Je to důležité?

Jakmile se uvnitř ženy narodil nový život, tělo okamžitě potřebuje zvýšenou dávku kyseliny listové. Jak již bylo zmíněno, je to nutné nejen pro nastávající matku, ale také pro její arašídy. Tato vitamínová složka se nachází v řadě potravinářských výrobků, včetně sójových bobů, listové zeleniny, citrusových plodů atd..

Při tepelném zpracování je však koncentrace vitaminu v potravě významně snížena a v důsledku toho může uspokojit pouze polovinu denních potřeb těla. V tomto ohledu lékaři předepisují další příjem kyseliny listové.

Na poznámku! Přesné dávkování stanoví lékař samostatně. V průměru je to však nejméně 4 mg denně. To znamená, že takové tablety se užívají až čtyřikrát denně.

Mnoho moderních žen má nedostatek kyseliny listové, a to může být způsobeno nejrůznějšími důvody..

Hlavní důvody:

 • nevyvážená strava;
 • chronické žaludeční patologie;
 • genetické poruchy;
 • pravidelný příjem různých léků;
 • konzumace alkoholu.

Před plánováním těhotenství ženy obvykle těmto vitamínům nevěnují pozornost. I když stále musíte poslouchat signály svého těla. Existuje řada příznaků, které mohou naznačovat nedostatek vitaminu B9..

Hlavní příznaky:

 • patologická slabost;
 • nadměrná únava;
 • ztráta váhy;
 • závrať;
 • nižší hladina hemoglobinu;
 • poškození paměti;
 • agresivita;
 • časté depresivní stavy;
 • mdloby
 • časté nemoci s akutními respiračními onemocněními.

Důležité! Kyselina listová je považována za jeden z nezbytných prvků pro normální konstrukci DNA a RNA..

Bez této vitamínové složky není možný úplný vývoj placenty, tkání a orgánů nenarozeného dítěte. Proto je důležité pít kyselinu listovou ihned po početí a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Jaké jsou důsledky?

Budoucí matky, které jsou si vědomy plné odpovědnosti, nikdy nebudou ignorovat pokyny a pokyny lékaře. Pokud se nenahradí nedostatek vitaminu B9, mohou se vyvinout komplikované následky, které jsou plné zpoždění ve vývoji plodu, a to nejen.

Možné komplikace:

 • smrt dítěte uvnitř lůna;
 • placentární narušení;
 • preeklampsie různých stupňů;
 • Spontánní potrat;
 • předčasné doručení.

Důležité! Samozřejmě můžete samostatně studovat anotaci k lékům a brát vitamín v souladu s informacemi v něm uvedenými. Je však lepší poradit se s lékařem a řídit se jeho pokyny.

Co se bát?

V dnešní době v celosvětové síti najdete téměř všechny zajímavé informace, včetně anotací drog. Není však třeba samostatně medikovat, protože je v sázce plný vývoj a život budoucího dítěte.

Přestože je vitamin B9 rozpustný a tělo si vezme přesně to, co potřebuje, jsou případy předávkování v praxi známy. Na tomto pozadí se projevují vedlejší příznaky.

Příznaky nadbytku kyseliny listové:

 • chuť kovu v ústní dutině;
 • poruchy spánku;
 • hořkost v ústech;
 • podrážděnost a nadměrná podrážděnost;
 • vzhled nevolnosti;
 • porušení stolice;
 • ztráta chuti k jídlu.

K těmto příznakům často dochází, pokud nastávající matka nesplní předepsané dávkování.

Důležité! Jak ukazuje lékařská praxe, lékař v určité fázi těhotenství mění dávkování vitaminu B9 v souladu s potřebami ženského těla.

Příjem takové vitamínové složky má určité kontraindikace. To rozhodně stojí za zvážení ve fázi plánování těhotenství..

Seznam kontraindikací:

 • nedostatek kyanokobalaminu v těle;
 • přítomnost zhoubných novotvarů u příbuzných v první linii;
 • bronchiální astma;
 • alergické reakce;
 • chronická pyelonefritida.

Důležité! Ve většině případů, ani při předávkování, nehrozí budoucí tělo matky ani její dítě. Jedinou věcí mohou být poruchy fungování jater a ledvin.

Přečtěte si také:

Kyselina listová je však stejně jako jiné mikro a makro prvky, minerální složky, vitamíny, nezbytná pro ženu během těhotenství ve velkém množství. Vitamin B9 hraje klíčovou roli pro nitroděložní vývoj dítěte a rovněž podporuje činnost vnitřních orgánů nastávající matky a pomáhá stabilizovat její psychoemocionální stav. Nejlepší je koordinovat příjem těchto vitamínů se specializovaným lékařem. být zdravý!

Užívání kyseliny listové během těhotenství: proč je tento vitamin potřebný a jak je správně pít

Po početí jsou všechny síly budoucí matky nasměrovány k porodu dítěte. Nyní to vyžaduje dvojnásobné množství nejen energetických, mikro a makro prvků, ale také vitamínů. Téměř každý ví o důležitosti užívání kyseliny listové během těhotenství. To je umožněno aktivní reklamou v televizi a rádiu..

Ale bohužel ne každý ví, jak správně užívat kyselinu listovou. Kromě toho je nutné mít koncept, kdy začít pít tento vitamin a jaká je norma přijetí, protože to hraje obrovskou roli při vývoji dítěte..

Na co je vitamín??

Každý mluví o velkém významu kyseliny listové během těhotenství v raných stádiích, ale k čemu přesně to je? Jeho popularita není jen zápletkou farmaceutických společností ke zvýšení prodeje. Má obrovský dopad na procesy dělení, jako stavební materiál pro syntézu prvků DNA. Všechny aktivně se dělící buňky, například embryo, s nedostatkem folátu, se tak dostanou pod útok, protože na začátku dochází ke zvýšení hmotnosti plodu, a pak pouze jeho orgánové organizace.

Rovněž je prokázána pozitivní role vitaminu v hyperhomocysteinémii - stav, kdy je hladina homocysteinu aminokyseliny v krvi zvýšena. Podílí se na methylačních reakcích DNA - důležitém procesu pro udržení stabilní molekulární struktury a buněčného dělení. Jeho zvýšená hladina je považována za hrozbu malformací u dětí.

Kyselina listová při plánování těhotenství

Předtím, než řeknete, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, je třeba připomenout obrovský význam pregravidní přípravy. Od této fáze začínají odpovědní rodiče plánovat rozšíření rodiny. To je vysvětleno následujícím. K dosažení normy kyseliny listové během těhotenství byste měli začít s profylaktickým příjmem předem. Relevantní je také výcvik mužů.

Návod k použití u těhotných žen

Správný příjem tohoto vitamínu je nesmírně důležitý, proto je nutné během těhotenství dodržovat požadavky návodu k použití.

Termín, způsob podání a dávkování jsou upraveny nařízením federálního zákona Ruské federace 572 a budou diskutovány níže.

Je povinné tento vitamin konzumovat?

Folát se nachází v potravě. Je tedy nutné pít syntetické analogy? Nastávající matka má právo rozhodnout se, zda během těhotenství vezme další množství kyseliny listové. Nezapomeňte na negativní účinky deficitu folátu.

Výrobky kyseliny listové

Kdy začít pít?

Kdy začít pít vitamin: předem nebo během těhotenství je velmi důležité. Lékaři doporučují preventivní dávku měsíc před početí. Přijatelný je začátek používání od 1 týdne těhotenství.

Jak používat?

Fólie jsou vitaminy skupiny B. Je lepší používat odděleně od ostatních vitamínů této skupiny, aby se zabránilo konkurenční absorpci.

Při výrazném nedostatku je předepsáno intravenózní nebo intramuskulární podání. Ale k tomu dochází jen zřídka. Ústní formy jsou dostačující..

Dávkování: norma a způsob podání

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství závisí na délce a přítomnosti průvodních nemocí. Dávka kyseliny listové během těhotenství v prvním trimestru by tedy měla být několikrát vyšší než denní fyziologické potřeby.

Někdy je nutné vzít nabíjecí dávku kyseliny listové, například během těhotenství žen:

 • s zatíženou historií;
 • brát antifoláty.

Kolik kyseliny listové pít během těhotenství, s přihlédnutím k rizikovým faktorům - porodník vám to řekne přímo.

Během těhotenství, aby se zabránilo negativním účinkům vitamínové terapie, by se analogy kyseliny listové měly odebrat z pozice dostatečné dostatečnosti.

Používá se orálně s jídlem jednou denně..

Jak dlouho trvá trvat?

Otázka, kolik měsíců užívání kyseliny listové během těhotenství zůstává otevřená a stále se diskutuje. Vědci souhlasí, že požadovaný čas jsou 3 měsíce.

Jak dlouho trvat?

Kyselina listová je indikována před začátkem třináctého týdne těhotenství. Je to kvůli aktivním procesům štěpení. Ve druhém trimestru těhotenství pokračuje léčba vitamíny podle uvážení nastávající matky.

Specialista se musí rozhodnout před tím, v jakém období těhotenství je třeba brát folie podle pokynů. Rovněž je možné stanovit hladinu vitamínu biochemickou analýzou krve.

Který lék je lepší zvolit?

Neméně důležitá je otázka, kterou kyselinu listovou pít. Přímo kyselina listová sama nevstupuje do krve v nezměněné formě. Pro absorpci je třeba reakcí proměnit v aktivní formu, která probíhá pomocí speciálních enzymů.

Podle některých studií má téměř polovina žen poruchy folátového enzymatického systému. To znamená, že i při užívání drog existuje riziko nedostatku folátu. Nevyžaduje fáze transformace aktivní formy - metafolinu. Tato forma je asimilována ve 100% případů. Přípravky obsahující metafolin jsou účinnější, ale také za vyšší cenu..

Metafolin je také bezpečný pro existující nedostatek vitaminu B12..

Složitá droga s metafolinem

Další vitamíny během těhotenství

Kromě folátů jsou do vitamínových a minerálních komplexů pro těhotné ženy zahrnuty i další vitaminy. Kolik je potřeba a jaký týden těhotenství berou - uvidíme níže.

Vitamin E (tokoferol)

Tokoferol je stejně důležitým prvkem. Použití tokoferolu má povahu poradenství. Rozhodnutí o tom, jak dlouho pít těhotenství, zůstává se ženou.

Vitamin D (cholekalciferol)

Tomu se říká vitamín D. Mnoho vědců tvrdí, že je to nezbytné pro normální vývoj orgánů. Žádný úřední dokument však neuvádí, kolik by se mělo brát a na jak dlouho během běžného těhotenství. Jeho použití jako léčiva bude tedy zbytečné, je mnohem lepší získat potřebné množství vitamínu z jídla.

Kyselina listová pro těhotné ženy - pokyny a doplňky

Lékaři často doporučují ženám užívajícím kyselinu listovou během těhotenství v prvním trimestru a ze zdravotních důvodů - v následujících měsících. Tato látka zabraňuje hypovitaminóze, která negativně ovlivňuje průběh těhotenství, růstu a vývoje plodu..

Výhody kyseliny listové pro těhotné ženy

Kyselina listová, známá jako FC, vitamin B9, folacin, folát je ve vodě rozpustná sloučenina. Naše tělo - konkrétně střeva - je schopné ho syntetizovat samostatně, ale v malém množství. Proto by většina živiny v těle měla přicházet s jídlem nebo jako doplněk stravy.

Těhotné ženy potřebují kyselinu listovou k regulaci mnoha procesů, které se vyskytují na buněčné a atomově-molekulární úrovni. Vykazuje takové vlastnosti:

 • zodpovědný za správnou tvorbu krve, růst, uchování nových buněk, obnovu DNA, normální fungování imunitního a nervového systému, syntézu aminokyselin;
 • zabraňuje rozvoji anémie, tvorbě krevních sraženin;
 • chrání před vlivem teratogenních (narušujících proces embryogeneze) faktorů.

Pozornost! U těhotné ženy s nedostatkem B.9 zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.

Po perorálním podání je kyselina listová rychle absorbována v horním segmentu dvanáctníku, proniká placentou a hematoencefalickou bariérou. Malé množství látky také přechází do mateřského mléka. Metabolický proces probíhá v játrech. Maximální koncentrace folátu v tkáních je pozorována 30-60 minut po podání. Poté se jeho molekuly dostanou do ledvin a vylučují se močí..

O výhodách folacinu pro těhotné ženy viz video:

Potřeba těla a normy

Pokyny k použití vitaminu B9 během těhotenství byl vyvinut v roce 1998. Podle ní by žena, která má dítě, měla dostat 400-600 mikrogramů živin denně. Pokud ale nastávající matka trpí nedostatkem látky, může být dávka zvýšena.

Lékař má také právo stanovit jinou míru příjmu kyseliny listové pro ženu během těhotenství, pokud má předchozí dítě s poruchou nervové trubice nebo vážnými nemocemi. To je uvedeno v doporučeních WHO z roku 2016.

Tabulka 1 - Denní dávka kyseliny listové během těhotenství pro ženy s patologiemi

Podmínky a nemociNorma látky, mg / den
Relativní k B9 hypovitaminóza0,8-5
Epilepsie0,6-5
Diabetes typu 11-5
Nedostatek kyseliny listové v předchozím těhotenství0,4-4

Rovněž se vyvíjí individuální dávka pro těhotné ženy, které mají taková onemocnění nebo stavy:

 • gastrointestinální choroby;
 • hypertenze;
 • selhání ledvin;
 • těžká toxikóza;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přestávka mezi narozením kratší než 24 měsíců;
 • hrozba předčasného potratu atd..

Rozhodnutí předepsat zvýšenou dávku vitaminu B9 vezme doktora.

Faktory ovlivňující metabolismus

Kyselina listová během těhotenství by měla být užívána pod lékařským dohledem. Řekne vám, s čím může být kombinován a jak získat z drog co největší prospěch.

Míra asimilace a vylučování folacinu z těla závisí na různých faktorech. Jsou zvláště výrazné u těhotných žen. Zásoby látky se tedy rychle vyčerpávají pravidelným příjmem alkoholu, kouřením, nadváhou, používáním určitých antikonvulziv a horečkou. Horké počasí, časté výlety do vany a sauny, horké lázně mohou také urychlit štěpení folátů..

Absorpce kyseliny listové je narušena použitím antiepileptik: difeninu, fenobarbitalu, biseptolu, methotrexátu a bactrimu. Tyto léky vytvářejí nerozpustné sloučeniny s folátem, neumožňují proniknout gastrointestinální sliznicí.

Vylučování vitaminu B9 zrychluje při užívání antacidových léků (Fosfalugel, Almagel) a také po dietě s bílkovinami před početím nebo dlouhodobým užíváním antikoncepčních léků. Snížit účinnost látky a přispět k jejímu odstranění z tělních analgetik, sulfonamidů, antimikrobiálních látek, cholestyraminu.

Důsledky nedostatku

Studie provedené v letech 1980-1990 ukázali, že nedostatek vitaminu v těle těhotných žen může způsobit neuropsychické a fyziologické poruchy plodu, placentární narušení, mrtvé narození. Kyselina listová chrání embryo před vývojem malformací močového, kardiovaskulárního a nervového systému, deformitami (otevřený hřbet, anencefalie) atd..

U dětí s anencefalií (anencefalie) chybí část mozkových hemisfér. Rodí se mrtví nebo umírají bezprostředně po narození. U kojenců s otevřeným hřbetem (spina bifida) jsou pozorovány poruchy tvorby páteře, ochrnutí a močové a fekální inkontinence. S dobrou péčí může člověk s takovými vadami přežít do stáří, ale bude mentálně retardovaný.

Zjistit nedostatek vitaminu B9 v těle těhotné ženy je možné následujícími příznaky:

 • bledost kůže;
 • snížený výkon;
 • zhoršená chuť k jídlu, paměť, pozornost, hubnutí;
 • vzhled pigmentace, akné;
 • červený, ochablý jazyk;
 • únava, letargie, ospalost;
 • bezpříčinná nervozita, agrese, slza.

Nedostatek vitaminu B9 může také vést k výskytu megaloblastické anémie u předčasně narozených dětí, úbytku hmotnosti, zhoršení aktivity kostní dřeně, opožděné psychomotorické funkce.

Pozornost! Důsledky nedostatku folátu během vývoje plodu se mohou projevit po mnoha letech a vést ke vzniku závažných neuropsychiatrických poruch, demence.

Zdroje potravin

Těhotná žena potřebuje vitamín B9 neposkytuje ani vyváženou stravu. Důvodem je to, že foláty jsou nestabilní a jejich koncentrace se při dlouhodobém skladování zdrojových produktů snižuje..

Při smažení se rozkládá na 95 a během vaření i dušení až 70 - 90% kyseliny listové. Lékaři proto doporučují nejen denní stravování potravin bohatých na živiny, ale také pravidelně používají doplňky vyrobené na základě této látky.

Tabulka 2 - Produkty TOP-10, které zvyšují hladinu folátu v těle

Jméno výrobkuObsah vitamínu B9, mg / 100 g
Čerstvý chřest262
Kuřecí a hovězí játra240
Arašíd240
Čočka180
Fazole160
Petržel117
tresčí játra110
Špenát80
Vlašský ořech77
Pohanka55

Během těhotenství má mnoho žen toxikózu nebo alergickou reakci na potravu. Proto bifidobakterie, které jsou přítomny ve fermentovaných mléčných výrobcích, pomohou zvýšit syntézu kyseliny listové ve střevě..

Poradenství v mateřství

Během těhotenství je ženské tělo citlivé na léky a vnější vlivy. Proto byste neměli začít užívat kyselinu listovou bez doporučení lékaře. Lékař vám řekne, proč a jak dlouho musíte pít folie, předepsat lék, vybrat optimální dávku pro konkrétní případ.

Indikace pro těhotné ženy

Lékaři předepisují kyselinu listovou během těhotenství, pokud má žena jeden nebo více těchto stavů a ​​nemocí:

 • anémie z nedostatku folátu;
 • onemocnění jater a gastrointestinálního traktu, dysbióza;
 • časté nachlazení, infekční choroby;
 • snížené hladiny folátu v centrálním nervovém systému;
 • přítomnost faktorů stimulujících vylučování vitaminu B9 z těla nebo zhoršující jeho absorpci.

Během těhotenství je kyselina listová předepsána také v případě těžké toxikózy, s těhotenstvím před 18 nebo po 35 letech, různými neurologickými a duševními poruchami, stresem.

Délka přijetí

Aby se předešlo nedostatku kyseliny listové, je lepší začít užívat vitamín 3-4 měsíce před navrhovaným početí. Pokud dojde k neočekávanému těhotenství, měl by být začátek užívání folacinu v den, kdy se žena dozví o své situaci. Neurální trubice plodu je tvořena 21 dny těhotenství, takže je důležité navštívit lékaře až do tohoto okamžiku.

Jak hodně pít kyselinu listovou během těhotenství, určuje gynekolog. Ve standardních situacích se doporučuje, aby folacin pokračoval až 14 týdnů. Po tomto období to vše závisí na stavu ženy. Pokud existuje nedostatek látky nebo existují faktory, které mohou tento nedostatek vyvolat, může lékař prodloužit průběh a také předepsat lék ve druhém a třetím trimestru.

Možné poškození a kontraindikace

Kyselina listová v časném a pozdním těhotenství je zakázáno používat s individuální nesnášenlivostí na látku, anémii způsobenou nedostatkem vitamínu B12. Kyselina listová rovněž není předepisována během léčby normocytární nebo aplastické anémie, protože může způsobit více škody než užitku.

Dávkování

Příjem kyseliny listové, zahájený bez zohlednění gestačního věku, může vést k jeho nadbytku v těle a způsobit rozvoj nepříjemných příznaků u těhotné ženy, a pokud existují kontraindikace, může ohrozit zdraví jejího a jejího dítěte..

Doporučená dávka kyseliny listové během těhotenství v týdnu:

 • prvních 13 - 400-800 mcg;
 • od 14 do 27 - 600 mcg;
 • od 27 do 40 - 800 mcg.

Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko rozvoje patologií u plodu, pak denní dávka vitaminu B9 by měl být určen lékařem samostatně. Velké množství kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství může poškodit.

Předávkovat

Folacin je užitečný pro těhotné ženy, ale stejně jako každý lék, pokud porušíte pravidla použití, může způsobit předávkování. Je doprovázena těmito příznaky:

 • zvýšená podrážděnost;
 • nespavost;
 • svědění nebo vyrážka na kůži;
 • porušení stolice;
 • chuť kovu v ústech;
 • zažívací potíže;
 • podrážděnost.

Pozornost! Přebytek kyseliny listové přítomný před posledním týdnem těhotenství může také poškodit plod: vyvolat nadměrný přírůstek na váze, vést k rozvoji obezity, astmatu, alergií, diabetu.

Při výběru léku musíte dávat pozor na dávkování a neberte ho příliš dlouho bez doporučení lékaře. Přebytek látky není o nic méně nebezpečný než nedostatek.

Podívejte se na video Dr. Eleny Berezovské o předávkování kyselinou listovou:

Vedlejší účinky a alergie

Kyselina listová je dobře tolerována během těhotenství, ale ve vzácných případech může způsobit alergie, dušnost a otok sliznic. Takové příznaky nejsou nebezpečné a lze je odstranit snížením dávky nebo užitím antihistaminika..

Pokud nepohodlí nezmizí, musíte navštívit lékaře, vyzvedne si další lék. Nejbližší analog v akci je Epoetin alfa nebo beta, Phytomenadion. Tyto léky mají jinou účinnou látku, ale stejně jako vitamin B9, stimulovat hematopoézu (hematopoézu).

Jak vybrat nejlepší vitamín B9 pro těhotné

Účinné a vysoce kvalitní léky se v lékárnách vyskytují jen zřídka. Navrhli jsme několik doporučení, která vám pomohou získat nejlepší kyselinu listovou pro těhotenství..

Struktura

Při výběru léků s folacinem musíte věnovat pozornost formě účinné látky. Existují dvě sloučeniny vitaminu B9 - folát (přírodní látka), který je na etiketě označen jako folát, a kyselina listová (syntetická živina). Je to druhý, který se zavádí do složení léčiv nebo potravinářských přídatných látek. Látka není metabolicky aktivní a projevuje se pouze v procesu enzymatického zotavení za účasti tetrahydrofolátu.

Pozornost! Syntetická forma kyseliny listové (kyselina listová) není vždy dobře absorbována a u některých žen s mutacemi folátového cyklu může vyvolat vážné choroby. Proto je lepší kupovat doplňky ve formě folátu nebo jeho sloučenin: methyl folátu a kyseliny folinové.

Methyl folát (5-MTHF) - nejaktivnější forma vitamínu B9. Na rozdíl od chemicky syntetizované kyseliny listové je látka absorbována rychleji, ale vyvolává vedlejší účinky a má také mnoho kontraindikací. Kyselina folinová téměř nezpůsobuje nepříjemné příznaky a má mírný antidepresivní účinek.

K dosažení maximálního terapeutického účinku lékaři doporučují kombinovat potraviny z listového zdroje s výživovými doplňky. Při nevyvážené stravě nebo v období podzim-zima je užitečné užívat multivitaminové komplexy, které těhotným ženám plně poskytují potřebné látky. Stojí víc, ale lépe se vstřebávají..

Dávkování a balení

O tom, kolik vitamínu B pít9 každý trimestr těhotenství je uveden v pokynech. Pokud lékař doporučuje užívat kyselinu listovou před 14. týdnem těhotenství, je lepší koupit balíček s objemem 90 denních dávek. Pro delší kurz budete muset koupit více drog.

Cena

Při výběru doplňkové látky doporučujeme věnovat pozornost nejen ceně balení, ale ceně 1 dávky. Většina potravinových doplňků vyráběných na domácím trhu obsahuje nízkou koncentraci účinných látek a syntetické kyseliny listové. Musí pít častěji, stejně jako ve větším množství.

Mateřské doplňky s folátem: TOP-3

Monoaditiva jsou dostupná ve formě čistého folátu nebo jeho metabolitů. Níže je uveden seznam nejlepších léků seřazených podle rostoucí ceny..

Články O Neplodnosti