Hlavní Testy

Kyselina listová během těhotenství

Ženy, které plánují otěhotnět, by se měly na toto období pečlivě a vědomě připravit: vést zdravý životní styl, potěšit se a nemít být naštvaná maličkostmi. Kromě toho musíte začít brát speciální léky. Jedním z nich je kyselina listová pro těhotné ženy..

Pokud je během těhotenství indikován příjem kyseliny listové

Kyselina listová nebo vitamin B9 hraje důležitou roli při tvorbě nových krvinek. Nedostatek takové látky často vede k anémii a použití léku je důležité pro replikaci, růst buněk, antimikrobiální terapii. Při schůzce s gynekologem se ženy často při předepisování látky zajímají, proč pít kyselinu listovou během těhotenství? Podle odborníků každá těhotná žena potřebuje B9, protože je schopen zabránit některým defektům ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Je vhodné začít s užíváním léku během plánování těhotenství, protože všechny procesy, které se týkají léku a které se vyskytují při tvorbě plodu, nastávají v krátkém čase - to znamená, když nastávající matka o dítěti ani neví. Je nutné, aby kyselina listová během těhotenství vstoupila do ženského těla v prvních týdnech, protože toto období je hlavní při tvorbě nervové trubice v embryu.

Co je užitečné pro kyselinu listovou u těhotných žen?

Vitamin B9 stimuluje tvorbu nukleových kyselin, které jsou základem všech buněk v těle. Lék je nezbytný pro všechny rychle se dělící tkáně u lidí. Kromě toho je prospěšnou vlastností látky to, že:

 • stimuluje tvorbu krve;
 • blokuje tvorbu rakovinných buněk;
 • obnovuje svaly během těhotenství;
 • podílí se na tvorbě placenty;
 • přispívá k normálnímu fungování trávicího traktu;
 • podílející se na metabolismu.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Doporučuje se používat vitamín B9 pro všechny nastávající matky, aby se zabránilo anémii (až 12 týdnů). Rozhodnutí, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, schvaluje pouze gynekolog. V naší zemi je norma pro ženy, které očekávají dítě, stanovena na 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu, ale pro některé matky lze podle výsledků testů stanovit vysoké dávky. To platí pro pacienty, jejichž vyšetření odhalilo vady ve vývoji plodu..

V pilulkách

Populární lék s nízkou cenou - kyselina listová pro nastávající matky uspokojuje všechny potřeby vitamínů. Lék může předepsat pouze lékař: na základě charakteristik průběhu těhotenství je nutné pít 1-3 tablety jednou nebo třikrát denně. Pro prevenci nemoci se užívá pouze jedna 1mg tobolka, dávka léku u žen s nedostatkem vitamínu je výrazně zvýšena - až na 5 mg.

Vitamin B9 se nachází téměř ve všech multivitaminech, které gynekolog předepisuje během těhotenství. Při přijímání takových komplexů není třeba samostatně používat kyselinu listovou, není-li k tomu žádná indikace. Jedním z nejoblíbenějších léků pro nastávající matky je Folio - tento komplex obsahuje vitamín B9 (400 mg) a jód (200 mg). Je nutné užít jednu tabletu denně. Multivitaminy s vitaminem B9:

 • Multitabs-Prenatal obsahuje 400 mg látky;
 • v Materně a Elevitu je 1 mg látky;
 • složení Pregnavitu poskytne látku 750 mcg;
 • Vitrum Prenatal obsahuje 800 mg vitamínu.

Výrobky kyseliny listové

Vegetariáni zpravidla nejsou s nedostatkem vitamínu B9 obeznámeni nachází se v zelených listech a zelenině. Jiní lidé s nedostatečným příjmem rostlinných potravin (zejména v zimě) by si měli vitaminový komplex určitě vzít. Důležitý prvek je obsažen v:

 • zelené listy špenátu, hlávkového salátu, cibule, chřestu, petrželky, zelí;
 • zelený hrášek;
 • avokádo;
 • sýr, kefír;
 • citrusy;
 • pečení z celozrnné mouky;
 • dýně;
 • kaviár;
 • ovoce: meruňky, meloun, broskve;
 • slunečnicová semínka;
 • Fazole
 • droždí
 • žloutek;
 • vlašské ořechy;
 • sušené mléko, tvaroh;
 • hovězí játra.

Kolik kyseliny listové by měly těhotné ženy pít

Pro normální fungování by měl dospělý pít 0,2 mg vitaminu B9, ale s dítětem se zvyšuje potřeba látky. Denní dávka kyseliny listové pro těhotné ženy je 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu. Mnoho žen je takovými čísly zmateno, ale nebojte se. K přebytku látky dochází pouze tehdy, když člověk vypije 25 tablet najednou. V jiných případech je přebytek vitamínu D vylučován bez zvláštních následků..

Pro zdravotní problémy (diabetes mellitus, střevní onemocnění, epilepsie) a výrazný nedostatek látky u ženy může lékař předepsat silné léky, které obsahují vitamin B9: apo-list (cena 200 rublů) nebo folacin (cena 125 rublů). Jedna tableta takových přípravků obsahuje 5 mg folacinu, což se již považuje za terapeutickou dávku.

Norma kyseliny listové během těhotenství v 1 trimestru

První měsíce těhotenství jsou nejdůležitější období, protože na tom závisí další těhotenství, tvorba a vývoj plodu. V 1. trimestru byste se měli ujistit, že ženské tělo dostává potřebné množství všech minerálů a vitamínů. To se týká zejména kyseliny listové, která je v rané fázi schopna zabránit rozvoji poškození nervového systému dítěte. Pouze malá část látek může být absorbována produkty, takže je nutné brát léky s vitaminem B9.

Při přenášení dítěte může být denní dávka léčiva různá, v prvních 3 měsících je nutné užít 0,4 mg dvakrát denně. Látka je často součástí komplexů, ale je lepší ji vzít odděleně. Pijte tablety současně a nejlépe před jídlem. Měli byste je umýt čistou čistou vodou. Nedoporučuje se používat lék s kávou, čajem nebo balenými šťávami..

Jak dlouho před těhotenstvím

S drogou, která obsahuje užitečný prvek, jsou na první konzultaci představeny nastávající matky. Mnoho lékařů věří, že jako samostatný nástroj by mělo být přijato pouze první 3 měsíce, pak byste měli přejít na vitamínový komplex pro těhotné ženy. Přestože existují odborníci, kteří tvrdí, že ženské tělo potřebuje B9 celý život a během těhotenství byste jej neměli po 12 týdnech přestat užívat. V každém případě by dávku a dobu použití měl předepisovat pouze gynekolog.

Kyselina listová Vedlejší účinky

Pro člověka je vitamin B9 zcela netoxický, droga prakticky nedává vedlejší účinky. K předávkování lékem během těhotenství může dojít, pouze pokud je denní dávka překročena 100krát. Droga zřídka způsobuje alergii, která se může objevit v důsledku individuální nesnášenlivosti látky. Dlouhodobé užívání vysokých dávek může nepříznivě ovlivnit zdraví žen a dětí. Pokyny pro tento lék uvádějí, že při jeho velké koncentraci v těle se objevují následující vedlejší účinky:

 • krevní obsah kyanokobalaminu je snížen, což může vyvolat anémii těhotné ženy;
 • změna funkce ledvin;
 • hyper vzrušivost;
 • gastrointestinální rozrušení.

Cena kyseliny listové během těhotenství

Léky s obsahem vitamínu B9 se prodávají na přepážkách v jakékoli lékárně. Průměrná cena léku je od 30 do 80 rublů. Kyselinu listovou lze zakoupit levně ve velkých supermarketech, kde je lékárna, a navíc si vitamín lze zakoupit a objednat v internetové lékárně. Náklady na produkt navíc budou záviset na společnosti v zemi výroby a na způsobu uvolnění.

Video: kyselina listová během těhotenství

Recenze

Anna, 25 let kyselina listová během těhotenství je nejužitečnějším vitamínem. Pil jsem to po dobu 9 měsíců, aniž bych se přestal brát i v pozdějších fázích. Doktor mi předepsal jednu kapsli pro prevenci. Je dobré, že cena léku je nízká.

Katya, 27 let. Když jsem plánovala druhé těhotenství, začala jsem ji správně připravovat, a tak jsem začala používat vitamin B9 16 týdnů před početí. Viděl na tabletu 400 mcg. Dále, podle předpisu lékaře, při přepravě dítěte podle 2. Použití takového nástroje je pohodlné a velmi prospěšné, protože jeho cena je pouze 30 rublů.

Maria, 30 let. Moje první těhotenství bylo obtížné, hrozná toxikóza, ostré výkyvy nálad. Druhé jsem začal plánovat předem, asi šest měsíců v době početí. Gynekolog předepsal dávkování kyseliny listové a jodu. Všechno šlo dobře, takové příznaky jako u prvního dítěte, které jsem už nezažil.

Kyselina listová (vitamin B9) - popis, návod k použití, jak a kolik brát při plánování těhotenství a po početí, příznaky nedostatku a nadbytek kyseliny listové, obsah v potravě, recenze

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Kyselina listová se také nazývá vitamín B.9 a je to ve vodě rozpustný vitamin, nezbytný pro normální průběh tvorby krve v kostní dřeni a syntézu proteinů. S nedostatkem kyseliny listové se u člověka rozvine makrocytická anémie, její příznaky a vývojový mechanismus je podobný megaloblastické nebo perniciózní anémii v důsledku nedostatku vitaminu B12.

Kyselina listová vstupuje do lidského těla s potravou nebo je vytvářena mikroflóra ve střevech. Vitamin je absorbován do krve po předběžné přeměně na volnou formu a je dodáván do jater, kostní dřeně a dalších orgánů a tkání..

Kyselina listová - obecný popis a biologická role

Kyselina listová dostala svůj název od latinského slova „folium“, což znamená „list“, protože největší množství tohoto vitamínu se nachází v zelených listech různých druhů zeleniny, jako je například špenátový salát atd. Vitamin B9 Kromě kyseliny listové existuje řada sloučenin, které jsou jeho deriváty a které jsou spojeny pod obecným názvem folacin nebo foláty. Ale protože všechny sloučeniny sjednocené pod běžným názvem „folacin“ mají vitamínovou aktivitu a jsou absorbovány tělem, budeme v budoucím textu článku používat pojmy „vitamin B“9„a„ kyselina listová “jako synonyma, což znamená všechny foláty.

Kyselina listová může vstoupit do lidského těla nejen potravou a biologicky aktivními přísadami, ale může být také produkována v horní třetině tenkého střeva mikroorganismy normální mikroflóry. V mnoha případech je kyselina listová produkována mikroorganismy střevní mikroflóry v množství, které plně uspokojuje každodenní potřeby člověka. Proto, i když se kyselina listová dodává s potravou v nedostatečném množství, nemusí se projevit příznaky jejího nedostatku, protože chybějící množství tohoto vitaminu je syntetizováno mikroflóru ve střevě.

Vitamin B9 nezbytné pro tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Faktem je, že kyselina listová aktivuje enzymy, které zajišťují tok biochemických reakcí, během nichž se tvoří zralé červené krvinky. Proto se při nedostatku kyseliny listové vyvíjí anémie.

Kromě toho vitamín B9 nezbytné pro syntézu proteinů a DNA, a tedy pro rozdělení buněk všech orgánů a tkání. Během dělení se místo mrtvých nebo poškozených buněk vytvářejí nové buňky. To znamená, že kyselina listová poskytuje proces opravy a nahrazení odumřelých buněčných prvků novými, a tak podporuje normální strukturu všech orgánů a tkání. Kyselina listová kromě toho zajišťuje normální vývoj plodu, zejména v prvních 12 týdnech těhotenství, protože právě v tomto období dochází k velmi intenzivnímu dělení buněk, během kterého se ukládají orgány a tkáně.

Protože k tvorbě nových buněk dochází při různých rychlostech v různých tkáních, je potřeba kyseliny listové v různých orgánech odlišná. Největší potřebu kyseliny listové tedy zažívají tkáně, ve kterých dochází k častému obnovování buněčného složení, konkrétně kůže, sliznice, vlasy, krev, varlata u mužů a vaječníků u žen, plod v počátečních stadiích těhotenství atd. Proto je nedostatek kyseliny listové Kyseliny primárně ovlivňují orgány, ve kterých dochází k intenzivnímu dělení buněk.

Takže s nedostatkem kyseliny listové se tvoří defektní spermie a vajíčka, u plodu se vyvíjejí malformace, kůže se stává suchou, šupinatou a ochablou a v orgánech gastrointestinálního traktu se vyvíjejí různá onemocnění. Je to proto, že buňky těchto orgánů se intenzivně rozdělují a pro normální průběh tohoto procesu potřebují kyselinu listovou..

Kromě toho vitamín B9 účastní se produkce serotoninu - hormonu radosti, který poskytuje normální náladu a pohodu. Proto s nedostatkem kyseliny listové se u člověka může vyvinout demence (demence), deprese, neuróza a některé další poruchy funkcí mozku.

Kyselina listová se také podílí na přenosu nervových impulzů. Proto se při nedostatku kyseliny listové může vyvinout neuritida a polyneuritida.

Kyselina listová - aplikace

Kyselina listová při plánování těhotenství

Kyselina listová je jediným vitamínem, který musí všechny těhotné ženy užívat po dobu nejméně 12 týdnů, protože právě v tomto období se vyvíjí nervový systém a leží další orgány a tkáně plodu, které vyžadují folacin. Kyselina listová se však doporučuje užít již ve fázi plánování, aniž by se čekalo na těhotenství, aby se v tkáních vytvořila normální koncentrace tohoto vitaminu. V tomto případě bude v době těhotenství zaručeno, že žena nebude mít nedostatek kyseliny listové, což může být rozhodující pro růst a vývoj plodu, jakož i průběh těhotenství..

Při plánování těhotenství se doporučuje začít užívat kyselinu listovou 3 až 4 měsíce před očekávaným početí, aby v době, kdy je vajíčko plodu připojeno k děložní stěně, ženské tělo nemělo dostatek tohoto vitaminu. Pokud je na základě výsledků testu početí odhaleno, měla by se v kyselině listové pokračovat alespoň do 12. týdne těhotenství. Po tomto období těhotenství lze na žádost ženy příjem kyseliny listové zrušit nebo pokračovat, pokud nemá nedostatek tohoto vitaminu. Existují-li známky nedostatku kyseliny listové, musí se brát před narozením v individuální dávce předepsané lékařem. Kromě toho, pokud žena, která netrpí nedostatkem folátu, chce a má finanční schopnost užívat kyselinu listovou po 12 týdnech těhotenství, může tak učinit až do doby narození. Lékaři a vědci navíc považují užívání kyseliny listové za žádoucí ve fázi plánování a po 12. týdnu těhotenství před porodem. Lékaři zvažují příjem kyseliny listové od začátku do 12. týdne těhotenství.

Důležitost použití kyseliny listové ve fázi plánování a během těhotenství je způsobena skutečností, že tento vitamín je rozhodující pro rychlé množení buněk, ke kterému dochází během růstu embryí. S nedostatkem tohoto vitaminu se vytvářejí malformace nervového systému a existuje také zvýšené riziko potratů, placentárních narušení, úmrtí plodu atd. Bylo tedy zjištěno, že užívání kyseliny listové během prvních 12 týdnů těhotenství zabraňuje malformacím nervového systému plodu o 70%.

Kromě toho folacin brání potratu, potratu, potratu, placentárnímu narušení a dalším komplikacím těhotenství, které jsou zvláště nebezpečné v jeho raných stádiích, protože téměř nevyhnutelně způsobují smrt plodu.

Ve stadiu plánování těhotenství ve většině zemí, včetně CIS, lékaři doporučují užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně u žen, které dříve neměly porod nebo potraty s malformacemi nervové trubice. Pokud se u ženy vyskytly potraty nebo narození plodů s malformacemi nervové trubice nebo pokud užívá antiepileptika nebo cytostatika, měla by být dávka kyseliny listové ve stadiu plánování těhotenství zvýšena na 800 - 4 000 μg denně. Přesné dávkování určuje lékař individuálně. Po těhotenství by ženy měly užívat kyselinu listovou ve stejné dávce jako ve fázi plánování až do 12. týdne těhotenství.
Podrobnosti o plánování těhotenství

Kyselina listová během těhotenství

Železo a kyselina listová jsou jediné látky, u kterých bylo prokázáno, že zlepšují výsledek a průběh těhotenství u všech žen. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všechny těhotné ženy užívaly kyselinu listovou a železo bez selhání.

Vitaminy s kyselinou listovou by se měly užívat od začátku těhotenství do 12. týdne těhotenství včetně. To znamená, že jakmile žena zjistí, že je těhotná, měla by začít užívat kyselinu listovou ve stejný den. Pokud vitamín b9 brát před těhotenstvím ve stadiu plánování, poté po zahájení početí je nutné pokračovat ve stejném dávkování až do 12. týdne těhotenství včetně.

Od 13. týdne těhotenství musí být kyselina listová užívána těhotnými ženami trpícími nedostatkem tohoto vitaminu nebo užívajícími léky, které snižují jeho absorpci, jako jsou antiepileptika a antimalarika, stejně jako cytostatika. Všem ostatním ženám, počínaje 13. týdnem těhotenství, se doporučuje pokračovat v užívání kyseliny listové až do narození, není to však nutné, ale pokud možno.

Pokud žena od druhého trimestru začne brát multivitaminové komplexy pro těhotné ženy, nemusíte pít další kyselinu listovou, protože tento vitamin je součástí všech moderních multivitaminů. Pokud se tyto vitamínové komplexy neužijí během celého těhotenství, pak v době, kdy je žena nepoužívá, je vhodné pít kyselinu listovou samostatně.

Během těhotenství se doporučuje užívat kyselinu listovou v dávce 400 mcg denně u žen, které dříve neměly žádné případy narození nebo potratu dětí s malformacemi nervových trubic. Pokud měla žena v minulosti případy porodu dětí nebo spontánních potratů s plodem s malformacemi nervové trubice, měla by užívat kyselinu listovou v dávce 1 000–4 000 μg (1–4 mg) denně. Kromě toho by těhotné ženy, které užívají antiepileptika, antimalarika nebo cytostatika, měly zvýšit dávku kyseliny listové na 800 - 4 000 μg. V těchto případech je dávka vitaminu stanovena lékařem individuálně..

Příjem kyseliny listové těhotnými ženami je povinný, protože tento vitamín je velmi důležitý pro normální průběh těhotenství, jakož i pro růst a vývoj plodu. Deficit kyseliny listové je tedy jedním z hlavních spouštěcích faktorů způsobujících potrat, spontánní potrat, placentární narušení, smrt plodu a vznik malformací nervové trubice u dítěte. Pokud byly malformace nervové trubice vytvořeny v časném stadiu těhotenství (až 8 - 9 týdnů), pak téměř ve všech případech nejsou slučitelné se životem, tj. Plod umírá a potratuje. Pokud se po 8 až 9 týdnech těhotenství vytvořily malformace nervové trubice, může to vést k narození dítěte s hydrocefalem, mozkovou kýlou atd. Navíc, i když dítě nemá malformace nervové trubice v důsledku nedostatku kyseliny listové v těle těhotné ženy, může po narození trpět mentální retardací, psychózou, neurózou atd..

Navíc nedostatek kyseliny listové negativně ovlivňuje průběh těhotenství a celkovou pohodu samotné ženy. S nedostatkem tohoto vitaminu u těhotné ženy se tedy významně zvyšuje riziko vzniku toxikózy, deprese, bolesti nohou a anémie. Nedostatek kyseliny listové v těle těhotné ženy se může projevit následujícími příznaky:

 • Chronická únava a podráždění;
 • Neuróza
 • Úzkost; Úzkost;
 • Nespavost;
 • Nedostatek chuti k jídlu;
 • Pocit těžkosti v žaludku;
 • Poškození paměti;
 • Apatie;
 • Stomatitida;
 • Suchá pokožka a vypadávání vlasů.

Pokud těhotná žena má čtyři nebo více výše uvedených příznaků, pak to znamená, že trpí nedostatkem kyseliny listové. V takové situaci byste měli darovat krev, abyste určili koncentraci vitaminu B v ní9, podle výsledků, které lékař vybere nezbytnou terapeutickou dávku kyseliny listové, kterou je třeba brát denně až do porodu. Normálně je koncentrace kyseliny listové v krvi 3 - 17 ng / ml. Čím nižší je hladina vitaminu v krvi u těhotné ženy, tím vyšší dávka vitaminu potřebuje.

Dávkování kyseliny listové pro plánování a těhotenství

Ve fázi plánování těhotenství by měla být kyselina listová podávána v dávce 400 μg ženám, které dříve neměly případy potratu nebo narození dětí s malformacemi nervové trubice. Po těhotenství by tyto ženy měly pokračovat v užívání kyseliny listové ve stejné dávce (400 mcg denně) bez selhání až do 12. týdne těhotenství, včetně.

Pokud v minulosti měla žena případy potratů nebo narození dětí s malformacemi nervové trubice (například bifid zpět, hydrocefalus atd.), Měla by ve fázi plánování užívat kyselinu listovou v množství 1 000 - 4 000 μg (1 - 4 mg) denně. Po těhotenství by tato kategorie žen měla užívat kyselinu listovou ve stejné dávce, tj. 1 000 až 4 000 mikrogramů denně. V takových situacích určuje dávku individuálně lékař.

Pokud žena užívá léky, které snižují absorpci kyseliny listové (například antiepileptikum, antimalarial, sulfanilamid, antihyperlipidemikum, antituberkulózu, cytostatika, nitrofurany, léky s alkoholem, glukokortikoidy, aspirin ve vysokých dávkách), měla by pít kyselina listová při 800 - 4000 mcg za den. Když nastane těhotenství, měla by tato kategorie žen užívat kyselinu listovou ve stejné dávce jako ve fázi plánování, tj. 800 až 4000 mikrogramů denně..

Kromě toho musí tyto ženy užívat kyselinu listovou bez selhání do 12. týdne těhotenství, ale v průběhu těhotenství nebo v období, během kterého se užívají léky, které zhoršují vstřebávání vitaminu. To znamená, že pokud se léky užívají během těhotenství, pak se před dodáním provede příjem kyseliny listové v uvedených dávkách. Pokud v určitém stadiu těhotenství přestane žena užívat léky, které narušují vstřebávání kyseliny listové, měla by udělat následující:

 • Pokud k tomu došlo před 12. týdnem těhotenství, je nezbytné pokračovat v užívání kyseliny listové v dávce 400 mcg denně až do začátku 13. týdne;
 • Pokud k tomu došlo po 12. týdnu, měli byste buď přestat užívat kyselinu listovou, nebo pokračovat, ale snížit její dávkování na 400 mcg za den.

Kyselina listová pro muže

Kyselina listová je nezbytná jak pro muže, tak pro ženy, pro normální tvorbu krve a fungování střev a žaludku, jakož i pro přenos impulsů podél nervových vláken. Jedná se však o obecnou biologickou roli kyseliny listové v lidském těle..

Kyselina listová je navíc velmi důležitá pro početí dítěte, a to jak pro muže, tak pro ženy. Takže, je to vitamín B9 se podílí na procesu zrání a formování normálního, nedokonalého plnohodnotného spermatu u mužů. Proto užívání kyseliny listové u mužů zvyšuje pravděpodobnost početí zdravého dítěte.

Nedávné studie ukázaly, že užívání kyseliny listové v dávce 600 - 1 000 mikrogramů snižuje počet defektních spermií se špatným počtem chromozomů o 20 - 30%, což zabraňuje narození dětí s malformacemi a genetickými chorobami, jako je Downův syndrom., Sherchevského-Turnerův syndrom, Marfanův syndrom, Kreuzfeldt-Jacobův syndrom atd..

Kromě toho snížení počtu vadných spermatických buněk při užívání kyseliny listové zvyšuje pravděpodobnost početí. Muž, který vezme kyselinu listovou, tak bude moci oplodnit ženu rychleji a navíc se z něj narodí zdravější potomek..

Proto jsou muži vybízeni, aby do své stravy zahrnuli potraviny bohaté na kyselinu listovou, jako jsou játra, hovězí maso, vepřové maso, tuňák, losos, sýry, luštěniny, otruby, ořechy, listová zelenina atd. Kromě toho mohou muži užívat vitamíny nebo potravinové doplňky, aby získali dostatek kyseliny listové..

Odděleně by mělo být vzato na vědomí doporučení lékařů užívat přípravky kyseliny listové v dávce 800 mcg denně po dobu jednoho týdne po vypití velkého množství alkoholu. Účelem tohoto doporučení je vyplnit nedostatek kyseliny listové v těle člověka, který nevyhnutelně vzniká po náročném pití alkoholu, protože ethylalkohol narušuje absorpci a vyluhuje tento vitamin z orgánů a tkání.

Kyselina listová pro děti

Vzhledem k tomu, že se deficit kyseliny listové nejčastěji vyskytuje u kojenců nebo malých dětí s předčasným nebo předčasným narozením, je třeba pečlivě sledovat, zda tyto kategorie dětí dostávají dostatečné množství vitamínu s jídlem nebo doplňky stravy..

Nedostatek kyseliny listové u dětí vede k následujícím negativním důsledkům:

 • Vývoj makrocytické anémie;
 • Hmotnost nevyřízených položek;
 • Inhibice hematopoézy;
 • Porušení normálního procesu zrání sliznice gastrointestinálního traktu a kůže;
 • Zvýšené riziko enteritidy, vyrážky z plen a zpožděného vývoje psychomotoru.

U plodu, novorozenců a dětí prvního roku života se deficit kyseliny listové vyvíjí v důsledku nedostatku tohoto vitaminu v matčině těle během těhotenství nebo nízkého obsahu mléčných směsí pro umělé krmení. Přirozené krmení (kojení) pomáhá rychle eliminovat nedostatek kyseliny listové u kojenců, protože mateřské mléko obsahuje dostatečné množství pro potřeby rostoucího dítěte, i když žena sama trpí nedostatkem vitaminu B9.

Umělé krmení nepomáhá eliminovat nedostatek kyseliny listové přítomné v dítěti, protože tento vitamin se ničí zahříváním krmných směsí. Kromě toho může umělé krmení vést k nedostatku kyseliny listové u kojence, které se narodilo bez něj, ze stejného důvodu - zničení vitaminu během zahřívání směsí.

Proto se u kojenců mladších než jeden rok, kteří jsou na umělém krmení, doporučuje podávat vitamin B9 v dávce 100 mcg za den. Předčasně narozeným dětem, bez ohledu na druh krmení, musí být nutně podávána kyselina listová v dávce 100 mcg denně, protože 2 až 3 týdny po narození se u nich objeví nedostatek vitamínů a zvyšuje se riziko infekčních komplikací.

Kyselina listová (vitamin B9) při plánování těhotenství: návod k použití a dávkování, doporučené potraviny, rady genetika - video

Pokyny pro kyselinu listovou

Hlavní pravidla

Profylakticky kyselina listová se užívá v dávce 200 - 400 μg denně. Je povoleno zvýšit profylaktické dávkování kyseliny listové na 800 mcg denně, zejména pro kojící matky a malé děti.

K odstranění nedostatku kyseliny listové se vitamínové přípravky a potravinové doplňky užívají ve vyšších dávkách než profylaktické. V takových případech je dávka stanovena lékařem individuálně a může dosáhnout až 75 - 80 mg za den. To znamená, že léčebná dávka kyseliny listové může být 200krát vyšší než profylaktická.

Užívání přípravků kyseliny listové k eliminaci jejího nedostatku v těle je nezbytné za přítomnosti následujících příznaků:

 • Megaloblastická anémie v kombinaci s trombocytopenií a leukopenií;
 • Chayloz;
 • Suchý červený „lakovaný“ jazyk;
 • Ezofagitida;
 • Zánět spojivek;
 • Atrofická nebo erozivní gastritida;
 • Enteritida s průjmem;
 • Steatorrhea;
 • Omezený růst u dětí;
 • Dlouhé hojení ran;
 • Imunodeficience;
 • Exacerbace chronických infekčních chorob;
 • Nízká tělesná teplota zaznamenaná po dobu nejméně tří týdnů;
 • Poškození paměti;
 • Podrážděnost;
 • Nepřátelství vůči ostatním;
 • Paranoia.

Všechny výše uvedené stavy a nemoci jsou způsobeny nedostatkem kyseliny listové, takže užívání tohoto vitaminu pomáhá jejich eliminaci, tj. Regeneraci, zlepšení jejich celkového stavu, normalizaci jejich pohody a životních procesů.

Kromě toho se kyselina listová v terapeutických dávkách používá při komplexní léčbě následujících onemocnění:

 • Enteritida;
 • Hematopoetická onemocnění (kostní dřeň, slezina, játra);
 • Radiační nemoc;
 • Chronická hepatitida;
 • Cirhóza jater;
 • Ateroskleróza;
 • Lupénka;
 • Deprese;
 • Zvýšená úzkost;
 • Cervikální dysplazie.

Dávkování kyseliny listové

Dávkování kyseliny listové závisí na tom, zda se používá pro profylaktické nebo terapeutické účely. Aby se zabránilo nedostatku kyseliny listové na pozadí kvalitativně a kvantitativně vyvážené stravy, měla by se brát v dávce 200 mcg denně. Pokud je výživa vadná, doporučuje se užívat kyselinu listovou v dávce 400 mcg denně.

Aby se odstranil nedostatek kyseliny listové odhalený výsledky analýz (koncentrace v krvi pod 3 ng / ml), měla by se brát v dávce 800 - 5000 μg denně. V tomto případě je dávka stanovena lékařem individuálně a upravena na základě koncentrace kyseliny listové v krvi podle analýzy. K odstranění nedostatku se musí kyselina listová v uvedených dávkách užít do 20 až 30 dnů. Poté se doporučuje přejít na užívání kyseliny listové v profylaktické dávce (200 - 400 mcg denně), která může pokračovat několik měsíců až do normálního zdravotního stavu a vymizení všech příznaků nedostatku..

K léčbě anémie s nedostatkem kyseliny listové, vitaminů B9 by měla být užívána v dávce 1 000 mcg denně až do normalizace krevního obrazu a hladiny hemoglobinu.

Pro léčbu anémie s nedostatkem kyseliny listové a odstranění nedostatku vitaminu B9 v těle u lidí se závislostí na alkoholu, malabsorpčním syndromem, selháním jater, cirhózou jater a také u těch, kteří podstoupili odstranění žaludku nebo jsou ve stresu, se dávka kyseliny listové zvyšuje na 5 000 mcg denně.

Při komplexní léčbě různých nemocí (ateroskleróza, cervikální dysplazie, psoriáza atd.) By měla být kyselina listová užívána ve velmi vysokých dávkách - od 15 do 80 mg denně (15 000 - 80 000 mcg), které stanoví lékař individuálně..

Kolik pít kyselinu listovou?

V profylaktických dávkách nepřesahujících 400 mcg denně může být kyselina listová užívána tak dlouho, jak budete chtít..

Při léčbě nedostatku kyseliny listové musí být vitamin v terapeutických dávkách užíván do 20 až 30 dnů. Poté byste měli přejít na užívání kyseliny listové v profylaktických dávkách (200 - 400 mcg denně).

Při léčbě anémie s deficitem kyseliny listové by měl být vitamin upraven na normalizaci krevního obrazu (vymizení obřích červených krvinek) a hladiny hemoglobinu.

Při použití kyseliny listové při komplexní léčbě různých nemocí je doba jejího podávání stanovena lékařem v každém případě individuálně. V takových případech se však kyselina listová ve vysokých dávkách užívá dlouhou dobu..

Jak brát vitamín B9?

Kolik kyseliny listové člověk potřebuje denně?

Nedostatek kyseliny listové

Nedostatek kyseliny listové je v současné době v zemích SNS běžný - podle mezinárodních organizací trpí nedostatkem tohoto vitaminu 66 - 77% populace. Nejčastěji je deficit kyseliny listové pozorován u těhotných a kojících žen, u starších a malých dětí.

Nedostatek vitaminu B9 může se vyvíjet z následujících důvodů:

1. Nedostatečný příjem vitamínu z potravy (kvalitativně nebo kvantitativně vadná strava).

2. Zvýšená potřeba vitamínu (těhotenství, kojení, období intenzivního růstu u dětí a dospívajících, kožní onemocnění, hemolytická anémie atd.).

3. Špatná stravitelnost kyseliny listové ve střevu při různých chronických onemocněních (například enteritida, chronický průjem, sprue, malabsorpční syndrom atd.).

4. Vazba kyseliny listové a zhoršení její stravitelnosti při užívání některých léků, jako například:

 • Léky obsahující alkohol;
 • Pentamin;
 • Triamteren;
 • Pyrimethamin;
 • Trimethoprim;
 • Fenytoin;
 • Methotrexát;
 • Aminopterin;
 • Ametopterin;
 • Barbituráty;
 • Sulfonamidy;
 • Antiepileptika;
 • Antimalarika;
 • Léky proti TB;
 • Antihyperlipidemická léčiva;
 • Cytostatika;
 • Přípravky obsahující nitrofurany;
 • Glukokortikoidy;
 • Aspirin ve vysokých dávkách.

Nedostatek kyseliny listové se projevuje následujícími příznaky:
 • Megaloblastická anémie;
 • Trombocytopenie (nízký počet krevních destiček v krvi);
 • Leukopenie (nízký počet bílých krvinek);
 • Zvýšené hladiny bilirubinu v krvi;
 • Cheylosis (blanšírování, macerace, příčné trhliny a jasně červený okraj na spoji dolních a horních rtů);
 • Hunter glossitis (suchý, červený, "lakovaný" jazyk);
 • Ezofagitida;
 • Zánět spojivek;
 • Atrofická nebo erozivní gastritida;
 • Enteritida s průjmem;
 • Steatorrhea.

Při závažném nedostatku kyseliny listové se zaznamenává zpomalení růstu u dětí, prodloužené hojení ran, imunodeficience, zhoršení chronických infekcí a přetrvávající horečka nízké úrovně..

Hypovitaminóza kyseliny listové může navíc vyvolat následující nespecifické příznaky:

 • Únava;
 • Obecná slabost;
 • Bolest hlavy;
 • Mdloby;
 • Bledost kůže a sliznic;
 • Ztráta váhy;
 • Podrážděnost;
 • Poškození paměti;
 • Nepřátelství;
 • Paranoia;
 • Neuritida a polyneuritida.

Nadbytek vitamínu b9

Protože kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin, vstoupí do těla v nadbytku, absorbuje se pouze nezbytné množství a přebytek se vylučuje. Proto neexistují žádné údaje o vývoji příznaků předávkování kyselinou listovou, i když se používá v dávkách stokrát vyšších, než je denní potřeba..

Podle lékařů však asi polovina lidí, kteří dostávají kyselinu listovou v dávkách 15 mg denně nebo vyšších, trpí nadýmáním, nadýmáním, zvracením, anorexií, živými sny, malátností a podrážděností. Podobné příznaky se objevují po měsíci užívání vysokých dávek kyseliny listové.

V ojedinělých případech způsobují vysoké dávky kyseliny listové (více než 15 mg denně) trávení, excitabilitu a hypertrofii ledvinových buněk.

Vitamíny s kyselinou listovou

Tablety kyseliny listové

Doplňky stravy s kyselinou listovou

Kyselina listová v potravinách

Na co se kyselina listová používá? Vitamin B Rich Foods9 - video

Kyselina listová (vitamín B9) - recenze

Cena přípravků kyseliny listové

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství v různých trimestrech

Kyselina listová (vitamin B9) - ve vodě rozpustný vitamin, se požívá s jídlem. Podílí se na růstu a vývoji imunitního a oběhového systému.

Zdrojem vitamínu jsou zelenina, ovoce, zelenina, ořechy, vejce a luštěniny. Během tepelného zpracování je většina ztracena a nevstoupí do těla s jídlem.

Při samotném jídle není možné získat denní normu kyseliny listové pro těhotné ženy - lékaři předepisují pomocné léky, kolik pít a v jakém dávkování?

Za co je kyselina listová zodpovědná během těhotenství??

Přípravky s kyselinou listovou se doporučují všem ženám, které jsou v zajímavém postavení nebo těm, které plánují těhotenství. Často není možné získat správné množství vitamínů a minerálů z potravin, takže odborníci předepisují vitamínové přípravky jako další zdroj.

Vitamin B9 je nepostradatelný pro zdraví těhotné ženy, je důležitý pro plod. Kyselina listová se aktivně podílí na tvorbě nervové trubice embrya.

Je také nezbytné, aby placenta, její správná funkce, nedostatek tohoto vitaminu mohla způsobit placentární nedostatečnost, která je plná předčasného porodu nebo ukončení těhotenství..

Vitamin B9 pomáhá v boji proti anémii, která je běžná u nastávajících matek. Přítomnost kyseliny listové v těle snižuje riziko potratu a předčasného porodu.

Kyselina listová se podílí na procesu krvetvorby, přispívá k normální tvorbě bílých krvinek. Podporuje vstřebávání železa, ale snižuje koncentraci vitaminu B12, proto se s ním často předepisuje také kyanokobalamin.

Kyselina listová se podílí na buněčném dělení. Tento proces doprovází celý vývoj a růst embrya..

V nepřítomnosti kyseliny listové nebo jejího nedostatku ve velkém množství se u dítěte taková onemocnění vyvíjejí:

 • hydrocefalus;
 • vývojové zpoždění mozkové aktivity;
 • svalová retardace;
 • vady jakéhokoli druhu atd..

Dávkování

Specialisté doporučují konzumovat kyselinu listovou během plánování těhotenství, by měla začít za 1-2 měsíce. Pokud však těhotenství nebylo plánováno, měl by se brát vitamin B9, jakmile se žena dozví o své situaci. Důležitost užívání vitamínů v počátečních stádiích je vysvětlena tvorbou embrya.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství v různých trimestrech, jak ji správně a v jakou denní dobu?

Návod k použití v prvním trimestru

První týdny těhotenství zahrnují narození a vývoj plodu. Tento proces je velmi důležitý, protože na něm závisí téměř celé těhotenství a stav plodu..

Během této doby musíte zajistit, aby tělo dostalo dostatečné množství všech vitamínů a minerálů.

To platí zejména pro kyselinu listovou, která se často nazývá „ženský“ vitamin.

Z potravin se absorbuje pouze zlomek, proto by se měly užívat lékové přípravky na bázi kyseliny listové.

Často je obsažen v komplexech vitamínů a minerálů, ale je lepší brát vše ve své čisté formě, bez dalších vitamínů.

Dávky kyseliny listové během těhotenství jsou různé, v prvním období musíte užít 400 mcg dvakrát denně (ráno a večer)..

Ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru je konzumace vitamínů a minerálů stejně důležitá jako v časném těhotenství.

Během tohoto období začíná aktivní růst dítěte, vyvíjejí se všechny orgány, vytváří se nervový systém, imunita dítěte.

Aby všechny procesy fungovaly správně, musí budoucí matka spotřebovat dostatek vitamínu B9.

Ve druhém trimestru se dávka kyseliny listové zvyšuje na 600 mcg denně.

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávkování).

Použití ve třetím trimestru

Poslední trimestr se zdá, že nastávající matka už není tak obtížná, toxikóza prochází, už se jí daří zvykat si na její stav, ale neměli byste se uvolnit.

V posledním trimestru jsou vitamín B9 a další vitaminy důležité nejen pro dítě, ale také pro matku.

Proto je v posledních týdnech těhotenství míra kyseliny listové zdvojnásobena z původních (800 mcg za den).

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávce tablet).

Faktory, které zvyšují dávku

 1. Pokud existují důvody, proč je vylučování kyseliny z těla urychleno.
 2. Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko vzniku jakýchkoli fetálních vad.
 3. Jakákoli onemocnění nebo defekty u rodičů, které jsou přenášeny geneticky.
 4. Nemoci žaludku, střev nebo močových cest (kyselina listová je špatně absorbována nebo rychle vylučována).
 5. neustálé zvracení u těhotných žen také pomáhá vylučovat vitamin B9 z těla.

Předávkovat

Většina žen se bojí, když slyší o správném množství kyseliny listové, ale není důvod k nervozitě a strachu. Těhotné ženy mají vysokou potřebu vitamínu B9. Případy předávkování nebyly zaznamenány.

Fakta o vitaminu B9, kterou by měla každá žena vědět

 1. Během těhotenství tělo uvolňuje vitamín B9 rychleji.
 2. Čaj a káva urychlují ztrátu kyseliny.
 3. Při použití některých léků se kyselina vylučuje rychleji. Kompatibilitu s B9 ověřte u svého poskytovatele zdravotní péče..
 4. Alergické reakce jsou možné, přesto je to léčivý přípravek.
 5. Chcete-li získat maximální množství kyseliny listové z jídla, musíte jíst čerstvou, tepelně neupravenou zeleninu a ovoce.

Pro správný vývoj a růst novorozence je zapotřebí řada vitamínů, ale především vitamín D a jeho deriváty. Proč a jak to dát - v tomto článku.

Co nastávající matky potřebují v raných fázích? Láska, péče a vhodný komplex vitamínů během těhotenství v 1. trimestru.

Pro vývoj kostí embrya je nutné vzít dostatek vitamínu D. Ve kterých produktech je mnoho - http://vitaminizer.net/vitaminy/d/gde-soderzhitsya.html

Recenze

Anna, 24 let

Jakmile zjistila, že je těhotná, začala brát kyselinu listovou. Trvalo 7 měsíců. Dítě narozené zdravé.

Irina, 35 let.

Porodila jsem dvě děti. Během těhotenství (první a druhá) se kyselina listová užívala po celé období. Děti jsou zdravé, se zdravotním stavem dosud nejsou žádné problémy.

Larisa, 27 let

Vzala kyselinu listovou ve fázi plánování těhotenství. I sám jsem si všiml změn: kůže se zlepšila, vlasy vypadávaly méně. Lékař doporučil brát těhotenství, ale bál jsem se vysokých dávek. Trvala prvních 5 měsíců. Dívka se narodila zdravě.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství: rada zkušených odborníků

Během období těhotenství je ženské tělo vystaveno obrovskému stresu. Všechny vnitřní orgány pracují pro dva a zásobování vitamínem a minerály musí být neustále doplňováno, aby byl zajištěn plný nitroděložní vývoj dítěte. V dnešním článku diskutujeme o tom, kolik pít kyselinu listovou během těhotenství..

Kolik byste během těhotenství měli pít kyselinu listovou?

Jakmile žena zjistí, že se brzy stane matkou, okamžitě se snaží přizpůsobit svůj jídelníček, více se uvolnit a začne věnovat velkou pozornost svému zdraví. Jeden z vitamínů, které zajišťují plný vývoj drobků v děloze, se považuje za B9 nebo kyselinu listovou. A kolik byste měli pít kyselinu listovou během těhotenství? Specializovaní lékaři doporučují zahájit toto jmenování okamžitě v den 16 po početí a vzít jej v průběhu celého prvního trimestru.

To není vždy první měsíc, nastávající matka se dozví o své situaci. Proto musí být příjem těchto vitamínů zahájen od okamžiku, kdy se dozvíte o těhotenství.

Důležité! Kyselina listová je nezbytná k zabránění abnormalit ve vývoji dítěte, výskytu různých vad a abnormalit.

Na prahu druhého trimestru, jak ukazuje praxe, gynekologové doporučují svým pacientům pít multivitaminové komplexy, které nutně obsahují kyselinu listovou. Obecně platí, že doplňování zásoby této látky pokračuje po celou dobu těhotenství.

Nejen během těhotenství potřebuje ženské tělo kyselinu listovou. Kolik pít při plánování těhotenství takový vitaminový doplněk? Na takovou otázku spolehlivě odpoví pouze lékař, na kterého jste pod dohledem.

Vitamin B9: Je to důležité?

Jakmile se uvnitř ženy narodil nový život, tělo okamžitě potřebuje zvýšenou dávku kyseliny listové. Jak již bylo zmíněno, je to nutné nejen pro nastávající matku, ale také pro její arašídy. Tato vitamínová složka se nachází v řadě potravinářských výrobků, včetně sójových bobů, listové zeleniny, citrusových plodů atd..

Při tepelném zpracování je však koncentrace vitaminu v potravě významně snížena a v důsledku toho může uspokojit pouze polovinu denních potřeb těla. V tomto ohledu lékaři předepisují další příjem kyseliny listové.

Na poznámku! Přesné dávkování stanoví lékař samostatně. V průměru je to však nejméně 4 mg denně. To znamená, že takové tablety se užívají až čtyřikrát denně.

Mnoho moderních žen má nedostatek kyseliny listové, a to může být způsobeno nejrůznějšími důvody..

Hlavní důvody:

 • nevyvážená strava;
 • chronické žaludeční patologie;
 • genetické poruchy;
 • pravidelný příjem různých léků;
 • konzumace alkoholu.

Před plánováním těhotenství ženy obvykle těmto vitamínům nevěnují pozornost. I když stále musíte poslouchat signály svého těla. Existuje řada příznaků, které mohou naznačovat nedostatek vitaminu B9..

Hlavní příznaky:

 • patologická slabost;
 • nadměrná únava;
 • ztráta váhy;
 • závrať;
 • nižší hladina hemoglobinu;
 • poškození paměti;
 • agresivita;
 • časté depresivní stavy;
 • mdloby
 • časté nemoci s akutními respiračními onemocněními.

Důležité! Kyselina listová je považována za jeden z nezbytných prvků pro normální konstrukci DNA a RNA..

Bez této vitamínové složky není možný úplný vývoj placenty, tkání a orgánů nenarozeného dítěte. Proto je důležité pít kyselinu listovou ihned po početí a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Jaké jsou důsledky?

Budoucí matky, které jsou si vědomy plné odpovědnosti, nikdy nebudou ignorovat pokyny a pokyny lékaře. Pokud se nenahradí nedostatek vitaminu B9, mohou se vyvinout komplikované následky, které jsou plné zpoždění ve vývoji plodu, a to nejen.

Možné komplikace:

 • smrt dítěte uvnitř lůna;
 • placentární narušení;
 • preeklampsie různých stupňů;
 • Spontánní potrat;
 • předčasné doručení.

Důležité! Samozřejmě můžete samostatně studovat anotaci k lékům a brát vitamín v souladu s informacemi v něm uvedenými. Je však lepší poradit se s lékařem a řídit se jeho pokyny.

Co se bát?

V dnešní době v celosvětové síti najdete téměř všechny zajímavé informace, včetně anotací drog. Není však třeba samostatně medikovat, protože je v sázce plný vývoj a život budoucího dítěte.

Přestože je vitamin B9 rozpustný a tělo si vezme přesně to, co potřebuje, jsou případy předávkování v praxi známy. Na tomto pozadí se projevují vedlejší příznaky.

Příznaky nadbytku kyseliny listové:

 • chuť kovu v ústní dutině;
 • poruchy spánku;
 • hořkost v ústech;
 • podrážděnost a nadměrná podrážděnost;
 • vzhled nevolnosti;
 • porušení stolice;
 • ztráta chuti k jídlu.

K těmto příznakům často dochází, pokud nastávající matka nesplní předepsané dávkování.

Důležité! Jak ukazuje lékařská praxe, lékař v určité fázi těhotenství mění dávkování vitaminu B9 v souladu s potřebami ženského těla.

Příjem takové vitamínové složky má určité kontraindikace. To rozhodně stojí za zvážení ve fázi plánování těhotenství..

Seznam kontraindikací:

 • nedostatek kyanokobalaminu v těle;
 • přítomnost zhoubných novotvarů u příbuzných v první linii;
 • bronchiální astma;
 • alergické reakce;
 • chronická pyelonefritida.

Důležité! Ve většině případů, ani při předávkování, nehrozí budoucí tělo matky ani její dítě. Jedinou věcí mohou být poruchy fungování jater a ledvin.

Přečtěte si také:

Kyselina listová je však stejně jako jiné mikro a makro prvky, minerální složky, vitamíny, nezbytná pro ženu během těhotenství ve velkém množství. Vitamin B9 hraje klíčovou roli pro nitroděložní vývoj dítěte a rovněž podporuje činnost vnitřních orgánů nastávající matky a pomáhá stabilizovat její psychoemocionální stav. Nejlepší je koordinovat příjem těchto vitamínů se specializovaným lékařem. být zdravý!

Články O Neplodnosti