Hlavní Analýzy

Kyselina listová (vitamin B9) - popis, návod k použití, jak a kolik brát při plánování těhotenství a po početí, příznaky nedostatku a nadbytek kyseliny listové, obsah v potravě, recenze

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Kyselina listová se také nazývá vitamín B.9 a je to ve vodě rozpustný vitamin, nezbytný pro normální průběh tvorby krve v kostní dřeni a syntézu proteinů. S nedostatkem kyseliny listové se u člověka rozvine makrocytická anémie, její příznaky a vývojový mechanismus je podobný megaloblastické nebo perniciózní anémii v důsledku nedostatku vitaminu B12.

Kyselina listová vstupuje do lidského těla s potravou nebo je vytvářena mikroflóra ve střevech. Vitamin je absorbován do krve po předběžné přeměně na volnou formu a je dodáván do jater, kostní dřeně a dalších orgánů a tkání..

Kyselina listová - obecný popis a biologická role

Kyselina listová dostala svůj název od latinského slova „folium“, což znamená „list“, protože největší množství tohoto vitamínu se nachází v zelených listech různých druhů zeleniny, jako je například špenátový salát atd. Vitamin B9 Kromě kyseliny listové existuje řada sloučenin, které jsou jeho deriváty a které jsou spojeny pod obecným názvem folacin nebo foláty. Ale protože všechny sloučeniny sjednocené pod běžným názvem „folacin“ mají vitamínovou aktivitu a jsou absorbovány tělem, budeme v budoucím textu článku používat pojmy „vitamin B“9„a„ kyselina listová “jako synonyma, což znamená všechny foláty.

Kyselina listová může vstoupit do lidského těla nejen potravou a biologicky aktivními přísadami, ale může být také produkována v horní třetině tenkého střeva mikroorganismy normální mikroflóry. V mnoha případech je kyselina listová produkována mikroorganismy střevní mikroflóry v množství, které plně uspokojuje každodenní potřeby člověka. Proto, i když se kyselina listová dodává s potravou v nedostatečném množství, nemusí se projevit příznaky jejího nedostatku, protože chybějící množství tohoto vitaminu je syntetizováno mikroflóru ve střevě.

Vitamin B9 nezbytné pro tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Faktem je, že kyselina listová aktivuje enzymy, které zajišťují tok biochemických reakcí, během nichž se tvoří zralé červené krvinky. Proto se při nedostatku kyseliny listové vyvíjí anémie.

Kromě toho vitamín B9 nezbytné pro syntézu proteinů a DNA, a tedy pro rozdělení buněk všech orgánů a tkání. Během dělení se místo mrtvých nebo poškozených buněk vytvářejí nové buňky. To znamená, že kyselina listová poskytuje proces opravy a nahrazení odumřelých buněčných prvků novými, a tak podporuje normální strukturu všech orgánů a tkání. Kyselina listová kromě toho zajišťuje normální vývoj plodu, zejména v prvních 12 týdnech těhotenství, protože právě v tomto období dochází k velmi intenzivnímu dělení buněk, během kterého se ukládají orgány a tkáně.

Protože k tvorbě nových buněk dochází při různých rychlostech v různých tkáních, je potřeba kyseliny listové v různých orgánech odlišná. Největší potřebu kyseliny listové tedy zažívají tkáně, ve kterých dochází k častému obnovování buněčného složení, konkrétně kůže, sliznice, vlasy, krev, varlata u mužů a vaječníků u žen, plod v počátečních stadiích těhotenství atd. Proto je nedostatek kyseliny listové Kyseliny primárně ovlivňují orgány, ve kterých dochází k intenzivnímu dělení buněk.

Takže s nedostatkem kyseliny listové se tvoří defektní spermie a vajíčka, u plodu se vyvíjejí malformace, kůže se stává suchou, šupinatou a ochablou a v orgánech gastrointestinálního traktu se vyvíjejí různá onemocnění. Je to proto, že buňky těchto orgánů se intenzivně rozdělují a pro normální průběh tohoto procesu potřebují kyselinu listovou..

Kromě toho vitamín B9 účastní se produkce serotoninu - hormonu radosti, který poskytuje normální náladu a pohodu. Proto s nedostatkem kyseliny listové se u člověka může vyvinout demence (demence), deprese, neuróza a některé další poruchy funkcí mozku.

Kyselina listová se také podílí na přenosu nervových impulzů. Proto se při nedostatku kyseliny listové může vyvinout neuritida a polyneuritida.

Kyselina listová - aplikace

Kyselina listová při plánování těhotenství

Kyselina listová je jediným vitamínem, který musí všechny těhotné ženy užívat po dobu nejméně 12 týdnů, protože právě v tomto období se vyvíjí nervový systém a leží další orgány a tkáně plodu, které vyžadují folacin. Kyselina listová se však doporučuje užít již ve fázi plánování, aniž by se čekalo na těhotenství, aby se v tkáních vytvořila normální koncentrace tohoto vitaminu. V tomto případě bude v době těhotenství zaručeno, že žena nebude mít nedostatek kyseliny listové, což může být rozhodující pro růst a vývoj plodu, jakož i průběh těhotenství..

Při plánování těhotenství se doporučuje začít užívat kyselinu listovou 3 až 4 měsíce před očekávaným početí, aby v době, kdy je vajíčko plodu připojeno k děložní stěně, ženské tělo nemělo dostatek tohoto vitaminu. Pokud je na základě výsledků testu početí odhaleno, měla by se v kyselině listové pokračovat alespoň do 12. týdne těhotenství. Po tomto období těhotenství lze na žádost ženy příjem kyseliny listové zrušit nebo pokračovat, pokud nemá nedostatek tohoto vitaminu. Existují-li známky nedostatku kyseliny listové, musí se brát před narozením v individuální dávce předepsané lékařem. Kromě toho, pokud žena, která netrpí nedostatkem folátu, chce a má finanční schopnost užívat kyselinu listovou po 12 týdnech těhotenství, může tak učinit až do doby narození. Lékaři a vědci navíc považují užívání kyseliny listové za žádoucí ve fázi plánování a po 12. týdnu těhotenství před porodem. Lékaři zvažují příjem kyseliny listové od začátku do 12. týdne těhotenství.

Důležitost použití kyseliny listové ve fázi plánování a během těhotenství je způsobena skutečností, že tento vitamín je rozhodující pro rychlé množení buněk, ke kterému dochází během růstu embryí. S nedostatkem tohoto vitaminu se vytvářejí malformace nervového systému a existuje také zvýšené riziko potratů, placentárních narušení, úmrtí plodu atd. Bylo tedy zjištěno, že užívání kyseliny listové během prvních 12 týdnů těhotenství zabraňuje malformacím nervového systému plodu o 70%.

Kromě toho folacin brání potratu, potratu, potratu, placentárnímu narušení a dalším komplikacím těhotenství, které jsou zvláště nebezpečné v jeho raných stádiích, protože téměř nevyhnutelně způsobují smrt plodu.

Ve stadiu plánování těhotenství ve většině zemí, včetně CIS, lékaři doporučují užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně u žen, které dříve neměly porod nebo potraty s malformacemi nervové trubice. Pokud se u ženy vyskytly potraty nebo narození plodů s malformacemi nervové trubice nebo pokud užívá antiepileptika nebo cytostatika, měla by být dávka kyseliny listové ve stadiu plánování těhotenství zvýšena na 800 - 4 000 μg denně. Přesné dávkování určuje lékař individuálně. Po těhotenství by ženy měly užívat kyselinu listovou ve stejné dávce jako ve fázi plánování až do 12. týdne těhotenství.
Podrobnosti o plánování těhotenství

Kyselina listová během těhotenství

Železo a kyselina listová jsou jediné látky, u kterých bylo prokázáno, že zlepšují výsledek a průběh těhotenství u všech žen. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby všechny těhotné ženy užívaly kyselinu listovou a železo bez selhání.

Vitaminy s kyselinou listovou by se měly užívat od začátku těhotenství do 12. týdne těhotenství včetně. To znamená, že jakmile žena zjistí, že je těhotná, měla by začít užívat kyselinu listovou ve stejný den. Pokud vitamín b9 brát před těhotenstvím ve stadiu plánování, poté po zahájení početí je nutné pokračovat ve stejném dávkování až do 12. týdne těhotenství včetně.

Od 13. týdne těhotenství musí být kyselina listová užívána těhotnými ženami trpícími nedostatkem tohoto vitaminu nebo užívajícími léky, které snižují jeho absorpci, jako jsou antiepileptika a antimalarika, stejně jako cytostatika. Všem ostatním ženám, počínaje 13. týdnem těhotenství, se doporučuje pokračovat v užívání kyseliny listové až do narození, není to však nutné, ale pokud možno.

Pokud žena od druhého trimestru začne brát multivitaminové komplexy pro těhotné ženy, nemusíte pít další kyselinu listovou, protože tento vitamin je součástí všech moderních multivitaminů. Pokud se tyto vitamínové komplexy neužijí během celého těhotenství, pak v době, kdy je žena nepoužívá, je vhodné pít kyselinu listovou samostatně.

Během těhotenství se doporučuje užívat kyselinu listovou v dávce 400 mcg denně u žen, které dříve neměly žádné případy narození nebo potratu dětí s malformacemi nervových trubic. Pokud měla žena v minulosti případy porodu dětí nebo spontánních potratů s plodem s malformacemi nervové trubice, měla by užívat kyselinu listovou v dávce 1 000–4 000 μg (1–4 mg) denně. Kromě toho by těhotné ženy, které užívají antiepileptika, antimalarika nebo cytostatika, měly zvýšit dávku kyseliny listové na 800 - 4 000 μg. V těchto případech je dávka vitaminu stanovena lékařem individuálně..

Příjem kyseliny listové těhotnými ženami je povinný, protože tento vitamín je velmi důležitý pro normální průběh těhotenství, jakož i pro růst a vývoj plodu. Deficit kyseliny listové je tedy jedním z hlavních spouštěcích faktorů způsobujících potrat, spontánní potrat, placentární narušení, smrt plodu a vznik malformací nervové trubice u dítěte. Pokud byly malformace nervové trubice vytvořeny v časném stadiu těhotenství (až 8 - 9 týdnů), pak téměř ve všech případech nejsou slučitelné se životem, tj. Plod umírá a potratuje. Pokud se po 8 až 9 týdnech těhotenství vytvořily malformace nervové trubice, může to vést k narození dítěte s hydrocefalem, mozkovou kýlou atd. Navíc, i když dítě nemá malformace nervové trubice v důsledku nedostatku kyseliny listové v těle těhotné ženy, může po narození trpět mentální retardací, psychózou, neurózou atd..

Navíc nedostatek kyseliny listové negativně ovlivňuje průběh těhotenství a celkovou pohodu samotné ženy. S nedostatkem tohoto vitaminu u těhotné ženy se tedy významně zvyšuje riziko vzniku toxikózy, deprese, bolesti nohou a anémie. Nedostatek kyseliny listové v těle těhotné ženy se může projevit následujícími příznaky:

 • Chronická únava a podráždění;
 • Neuróza
 • Úzkost; Úzkost;
 • Nespavost;
 • Nedostatek chuti k jídlu;
 • Pocit těžkosti v žaludku;
 • Poškození paměti;
 • Apatie;
 • Stomatitida;
 • Suchá pokožka a vypadávání vlasů.

Pokud těhotná žena má čtyři nebo více výše uvedených příznaků, pak to znamená, že trpí nedostatkem kyseliny listové. V takové situaci byste měli darovat krev, abyste určili koncentraci vitaminu B v ní9, podle výsledků, které lékař vybere nezbytnou terapeutickou dávku kyseliny listové, kterou je třeba brát denně až do porodu. Normálně je koncentrace kyseliny listové v krvi 3 - 17 ng / ml. Čím nižší je hladina vitaminu v krvi u těhotné ženy, tím vyšší dávka vitaminu potřebuje.

Dávkování kyseliny listové pro plánování a těhotenství

Ve fázi plánování těhotenství by měla být kyselina listová podávána v dávce 400 μg ženám, které dříve neměly případy potratu nebo narození dětí s malformacemi nervové trubice. Po těhotenství by tyto ženy měly pokračovat v užívání kyseliny listové ve stejné dávce (400 mcg denně) bez selhání až do 12. týdne těhotenství, včetně.

Pokud v minulosti měla žena případy potratů nebo narození dětí s malformacemi nervové trubice (například bifid zpět, hydrocefalus atd.), Měla by ve fázi plánování užívat kyselinu listovou v množství 1 000 - 4 000 μg (1 - 4 mg) denně. Po těhotenství by tato kategorie žen měla užívat kyselinu listovou ve stejné dávce, tj. 1 000 až 4 000 mikrogramů denně. V takových situacích určuje dávku individuálně lékař.

Pokud žena užívá léky, které snižují absorpci kyseliny listové (například antiepileptikum, antimalarial, sulfanilamid, antihyperlipidemikum, antituberkulózu, cytostatika, nitrofurany, léky s alkoholem, glukokortikoidy, aspirin ve vysokých dávkách), měla by pít kyselina listová při 800 - 4000 mcg za den. Když nastane těhotenství, měla by tato kategorie žen užívat kyselinu listovou ve stejné dávce jako ve fázi plánování, tj. 800 až 4000 mikrogramů denně..

Kromě toho musí tyto ženy užívat kyselinu listovou bez selhání do 12. týdne těhotenství, ale v průběhu těhotenství nebo v období, během kterého se užívají léky, které zhoršují vstřebávání vitaminu. To znamená, že pokud se léky užívají během těhotenství, pak se před dodáním provede příjem kyseliny listové v uvedených dávkách. Pokud v určitém stadiu těhotenství přestane žena užívat léky, které narušují vstřebávání kyseliny listové, měla by udělat následující:

 • Pokud k tomu došlo před 12. týdnem těhotenství, je nezbytné pokračovat v užívání kyseliny listové v dávce 400 mcg denně až do začátku 13. týdne;
 • Pokud k tomu došlo po 12. týdnu, měli byste buď přestat užívat kyselinu listovou, nebo pokračovat, ale snížit její dávkování na 400 mcg za den.

Kyselina listová pro muže

Kyselina listová je nezbytná jak pro muže, tak pro ženy, pro normální tvorbu krve a fungování střev a žaludku, jakož i pro přenos impulsů podél nervových vláken. Jedná se však o obecnou biologickou roli kyseliny listové v lidském těle..

Kyselina listová je navíc velmi důležitá pro početí dítěte, a to jak pro muže, tak pro ženy. Takže, je to vitamín B9 se podílí na procesu zrání a formování normálního, nedokonalého plnohodnotného spermatu u mužů. Proto užívání kyseliny listové u mužů zvyšuje pravděpodobnost početí zdravého dítěte.

Nedávné studie ukázaly, že užívání kyseliny listové v dávce 600 - 1 000 mikrogramů snižuje počet defektních spermií se špatným počtem chromozomů o 20 - 30%, což zabraňuje narození dětí s malformacemi a genetickými chorobami, jako je Downův syndrom., Sherchevského-Turnerův syndrom, Marfanův syndrom, Kreuzfeldt-Jacobův syndrom atd..

Kromě toho snížení počtu vadných spermatických buněk při užívání kyseliny listové zvyšuje pravděpodobnost početí. Muž, který vezme kyselinu listovou, tak bude moci oplodnit ženu rychleji a navíc se z něj narodí zdravější potomek..

Proto jsou muži vybízeni, aby do své stravy zahrnuli potraviny bohaté na kyselinu listovou, jako jsou játra, hovězí maso, vepřové maso, tuňák, losos, sýry, luštěniny, otruby, ořechy, listová zelenina atd. Kromě toho mohou muži užívat vitamíny nebo potravinové doplňky, aby získali dostatek kyseliny listové..

Odděleně by mělo být vzato na vědomí doporučení lékařů užívat přípravky kyseliny listové v dávce 800 mcg denně po dobu jednoho týdne po vypití velkého množství alkoholu. Účelem tohoto doporučení je vyplnit nedostatek kyseliny listové v těle člověka, který nevyhnutelně vzniká po náročném pití alkoholu, protože ethylalkohol narušuje absorpci a vyluhuje tento vitamin z orgánů a tkání.

Kyselina listová pro děti

Vzhledem k tomu, že se deficit kyseliny listové nejčastěji vyskytuje u kojenců nebo malých dětí s předčasným nebo předčasným narozením, je třeba pečlivě sledovat, zda tyto kategorie dětí dostávají dostatečné množství vitamínu s jídlem nebo doplňky stravy..

Nedostatek kyseliny listové u dětí vede k následujícím negativním důsledkům:

 • Vývoj makrocytické anémie;
 • Hmotnost nevyřízených položek;
 • Inhibice hematopoézy;
 • Porušení normálního procesu zrání sliznice gastrointestinálního traktu a kůže;
 • Zvýšené riziko enteritidy, vyrážky z plen a zpožděného vývoje psychomotoru.

U plodu, novorozenců a dětí prvního roku života se deficit kyseliny listové vyvíjí v důsledku nedostatku tohoto vitaminu v matčině těle během těhotenství nebo nízkého obsahu mléčných směsí pro umělé krmení. Přirozené krmení (kojení) pomáhá rychle eliminovat nedostatek kyseliny listové u kojenců, protože mateřské mléko obsahuje dostatečné množství pro potřeby rostoucího dítěte, i když žena sama trpí nedostatkem vitaminu B9.

Umělé krmení nepomáhá eliminovat nedostatek kyseliny listové přítomné v dítěti, protože tento vitamin se ničí zahříváním krmných směsí. Kromě toho může umělé krmení vést k nedostatku kyseliny listové u kojence, které se narodilo bez něj, ze stejného důvodu - zničení vitaminu během zahřívání směsí.

Proto se u kojenců mladších než jeden rok, kteří jsou na umělém krmení, doporučuje podávat vitamin B9 v dávce 100 mcg za den. Předčasně narozeným dětem, bez ohledu na druh krmení, musí být nutně podávána kyselina listová v dávce 100 mcg denně, protože 2 až 3 týdny po narození se u nich objeví nedostatek vitamínů a zvyšuje se riziko infekčních komplikací.

Kyselina listová (vitamin B9) při plánování těhotenství: návod k použití a dávkování, doporučené potraviny, rady genetika - video

Pokyny pro kyselinu listovou

Hlavní pravidla

Profylakticky kyselina listová se užívá v dávce 200 - 400 μg denně. Je povoleno zvýšit profylaktické dávkování kyseliny listové na 800 mcg denně, zejména pro kojící matky a malé děti.

K odstranění nedostatku kyseliny listové se vitamínové přípravky a potravinové doplňky užívají ve vyšších dávkách než profylaktické. V takových případech je dávka stanovena lékařem individuálně a může dosáhnout až 75 - 80 mg za den. To znamená, že léčebná dávka kyseliny listové může být 200krát vyšší než profylaktická.

Užívání přípravků kyseliny listové k eliminaci jejího nedostatku v těle je nezbytné za přítomnosti následujících příznaků:

 • Megaloblastická anémie v kombinaci s trombocytopenií a leukopenií;
 • Chayloz;
 • Suchý červený „lakovaný“ jazyk;
 • Ezofagitida;
 • Zánět spojivek;
 • Atrofická nebo erozivní gastritida;
 • Enteritida s průjmem;
 • Steatorrhea;
 • Omezený růst u dětí;
 • Dlouhé hojení ran;
 • Imunodeficience;
 • Exacerbace chronických infekčních chorob;
 • Nízká tělesná teplota zaznamenaná po dobu nejméně tří týdnů;
 • Poškození paměti;
 • Podrážděnost;
 • Nepřátelství vůči ostatním;
 • Paranoia.

Všechny výše uvedené stavy a nemoci jsou způsobeny nedostatkem kyseliny listové, takže užívání tohoto vitaminu pomáhá jejich eliminaci, tj. Regeneraci, zlepšení jejich celkového stavu, normalizaci jejich pohody a životních procesů.

Kromě toho se kyselina listová v terapeutických dávkách používá při komplexní léčbě následujících onemocnění:

 • Enteritida;
 • Hematopoetická onemocnění (kostní dřeň, slezina, játra);
 • Radiační nemoc;
 • Chronická hepatitida;
 • Cirhóza jater;
 • Ateroskleróza;
 • Lupénka;
 • Deprese;
 • Zvýšená úzkost;
 • Cervikální dysplazie.

Dávkování kyseliny listové

Dávkování kyseliny listové závisí na tom, zda se používá pro profylaktické nebo terapeutické účely. Aby se zabránilo nedostatku kyseliny listové na pozadí kvalitativně a kvantitativně vyvážené stravy, měla by se brát v dávce 200 mcg denně. Pokud je výživa vadná, doporučuje se užívat kyselinu listovou v dávce 400 mcg denně.

Aby se odstranil nedostatek kyseliny listové odhalený výsledky analýz (koncentrace v krvi pod 3 ng / ml), měla by se brát v dávce 800 - 5000 μg denně. V tomto případě je dávka stanovena lékařem individuálně a upravena na základě koncentrace kyseliny listové v krvi podle analýzy. K odstranění nedostatku se musí kyselina listová v uvedených dávkách užít do 20 až 30 dnů. Poté se doporučuje přejít na užívání kyseliny listové v profylaktické dávce (200 - 400 mcg denně), která může pokračovat několik měsíců až do normálního zdravotního stavu a vymizení všech příznaků nedostatku..

K léčbě anémie s nedostatkem kyseliny listové, vitaminů B9 by měla být užívána v dávce 1 000 mcg denně až do normalizace krevního obrazu a hladiny hemoglobinu.

Pro léčbu anémie s nedostatkem kyseliny listové a odstranění nedostatku vitaminu B9 v těle u lidí se závislostí na alkoholu, malabsorpčním syndromem, selháním jater, cirhózou jater a také u těch, kteří podstoupili odstranění žaludku nebo jsou ve stresu, se dávka kyseliny listové zvyšuje na 5 000 mcg denně.

Při komplexní léčbě různých nemocí (ateroskleróza, cervikální dysplazie, psoriáza atd.) By měla být kyselina listová užívána ve velmi vysokých dávkách - od 15 do 80 mg denně (15 000 - 80 000 mcg), které stanoví lékař individuálně..

Kolik pít kyselinu listovou?

V profylaktických dávkách nepřesahujících 400 mcg denně může být kyselina listová užívána tak dlouho, jak budete chtít..

Při léčbě nedostatku kyseliny listové musí být vitamin v terapeutických dávkách užíván do 20 až 30 dnů. Poté byste měli přejít na užívání kyseliny listové v profylaktických dávkách (200 - 400 mcg denně).

Při léčbě anémie s deficitem kyseliny listové by měl být vitamin upraven na normalizaci krevního obrazu (vymizení obřích červených krvinek) a hladiny hemoglobinu.

Při použití kyseliny listové při komplexní léčbě různých nemocí je doba jejího podávání stanovena lékařem v každém případě individuálně. V takových případech se však kyselina listová ve vysokých dávkách užívá dlouhou dobu..

Jak brát vitamín B9?

Kolik kyseliny listové člověk potřebuje denně?

Nedostatek kyseliny listové

Nedostatek kyseliny listové je v současné době v zemích SNS běžný - podle mezinárodních organizací trpí nedostatkem tohoto vitaminu 66 - 77% populace. Nejčastěji je deficit kyseliny listové pozorován u těhotných a kojících žen, u starších a malých dětí.

Nedostatek vitaminu B9 může se vyvíjet z následujících důvodů:

1. Nedostatečný příjem vitamínu z potravy (kvalitativně nebo kvantitativně vadná strava).

2. Zvýšená potřeba vitamínu (těhotenství, kojení, období intenzivního růstu u dětí a dospívajících, kožní onemocnění, hemolytická anémie atd.).

3. Špatná stravitelnost kyseliny listové ve střevu při různých chronických onemocněních (například enteritida, chronický průjem, sprue, malabsorpční syndrom atd.).

4. Vazba kyseliny listové a zhoršení její stravitelnosti při užívání některých léků, jako například:

 • Léky obsahující alkohol;
 • Pentamin;
 • Triamteren;
 • Pyrimethamin;
 • Trimethoprim;
 • Fenytoin;
 • Methotrexát;
 • Aminopterin;
 • Ametopterin;
 • Barbituráty;
 • Sulfonamidy;
 • Antiepileptika;
 • Antimalarika;
 • Léky proti TB;
 • Antihyperlipidemická léčiva;
 • Cytostatika;
 • Přípravky obsahující nitrofurany;
 • Glukokortikoidy;
 • Aspirin ve vysokých dávkách.

Nedostatek kyseliny listové se projevuje následujícími příznaky:
 • Megaloblastická anémie;
 • Trombocytopenie (nízký počet krevních destiček v krvi);
 • Leukopenie (nízký počet bílých krvinek);
 • Zvýšené hladiny bilirubinu v krvi;
 • Cheylosis (blanšírování, macerace, příčné trhliny a jasně červený okraj na spoji dolních a horních rtů);
 • Hunter glossitis (suchý, červený, "lakovaný" jazyk);
 • Ezofagitida;
 • Zánět spojivek;
 • Atrofická nebo erozivní gastritida;
 • Enteritida s průjmem;
 • Steatorrhea.

Při závažném nedostatku kyseliny listové se zaznamenává zpomalení růstu u dětí, prodloužené hojení ran, imunodeficience, zhoršení chronických infekcí a přetrvávající horečka nízké úrovně..

Hypovitaminóza kyseliny listové může navíc vyvolat následující nespecifické příznaky:

 • Únava;
 • Obecná slabost;
 • Bolest hlavy;
 • Mdloby;
 • Bledost kůže a sliznic;
 • Ztráta váhy;
 • Podrážděnost;
 • Poškození paměti;
 • Nepřátelství;
 • Paranoia;
 • Neuritida a polyneuritida.

Nadbytek vitamínu b9

Protože kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin, vstoupí do těla v nadbytku, absorbuje se pouze nezbytné množství a přebytek se vylučuje. Proto neexistují žádné údaje o vývoji příznaků předávkování kyselinou listovou, i když se používá v dávkách stokrát vyšších, než je denní potřeba..

Podle lékařů však asi polovina lidí, kteří dostávají kyselinu listovou v dávkách 15 mg denně nebo vyšších, trpí nadýmáním, nadýmáním, zvracením, anorexií, živými sny, malátností a podrážděností. Podobné příznaky se objevují po měsíci užívání vysokých dávek kyseliny listové.

V ojedinělých případech způsobují vysoké dávky kyseliny listové (více než 15 mg denně) trávení, excitabilitu a hypertrofii ledvinových buněk.

Vitamíny s kyselinou listovou

Tablety kyseliny listové

Doplňky stravy s kyselinou listovou

Kyselina listová v potravinách

Na co se kyselina listová používá? Vitamin B Rich Foods9 - video

Kyselina listová (vitamín B9) - recenze

Cena přípravků kyseliny listové

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství a při plánování

Kyselina listová je cenným zdrojem vitaminu B9, je nezbytná pro tvorbu fetálních tkání a orgánů. Jeho nedostatek může vést ke smutným důsledkům. Je důležité pochopit, jak pít kyselinu listovou během těhotenství a při plánování, aby se snížilo riziko poruch intrauterinního růstu.

Proč pít kyselinu listovou při plánování těhotenství a v prvním trimestru?

Vitamin B9 je ve vodě rozpustná látka, která se aktivně podílí na tvorbě nových buněk. Je to zvláště důležité pro syntézu nervové tkáně a DNA. Tento vitamín je životně důležitý pro každého, ale nabývá zvláštní důležitosti pro správnou tvorbu plodu..

Doslova od prvních dnů početí se v budoucí osobu začíná tvořit neurální trubice. Správný vývoj tohoto těla je klíčem k budoucímu dobrému zdraví nové osoby. Při plánování těhotenství je nutný další příjem vitaminu B9. Přesné dávkování bude předepsáno gynekologem na základě krevního testu. Obvykle se jedná o 1 až 4 tablety denně.

Současně byste měli diverzifikovat svou stravu a věnovat zvláštní pozornost následujícím produktům:

 • špenát;
 • petrželka zelená;
 • avokádo;
 • ořechy
 • brokolice;
 • zelený hrášek;
 • celozrnná mouka;
 • hovězí játra;
 • žloutky křepelčích vajec;
 • mléčné nápoje;
 • citrus.

Plná a pestrá strava významně sníží příjem syntetických náhrad.

Kolik tablet kyseliny listové pít během různých období těhotenství?

Rozmanitá a výživná strava hraje rozhodující roli při tvorbě zdravého plodu. Neméně důležité pro budoucí matku, protože v tomto období její tělo pracuje na hranici možností. Neměli byste si však předepisovat užívání doplňkových doplňků. Konzultujte s gynekologem, lékař vybere optimální dávku.

Během plánování je obvykle předepsán příjem kyseliny listové. Může být opilý bez obav z předávkování. Vitamin B9 je absorbován v požadovaném množství a přebytek je vylučován ledvinami bez poškození těla..

Pravidla pro užívání B9 v závislosti na trimestru:

 1. Od početí do 12. týdne je předepsána maximální dávka až do 800 mcg za den. To odpovídá 4 tabletám. Je vhodné kombinovat příjem syntetického vitaminu s jídlem.
 2. Po 12. týdnu klesá potřeba kyseliny listové a dávka se snižuje na 600-200 mcg za den.
 3. Při hrozbě potratu, anémie, placentární nedostatečnosti a některých dalších problémech se dávka opět zvyšuje.

Je důležité, aby mladá matka pokračovala v užívání vitaminu B9 i po porodu. Podporuje stresující organismus, podporuje rychlou regeneraci tkání a aktivuje laktaci..

Kyselina listová je nejdůležitější látkou pro správnou tvorbu orgánů a tkání budoucího člověka. Při plánování těhotenství užijte alespoň jednu tabletu denně a poté dávku podle doporučení zvyšte..

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství?

Od 20 do 100% populace má nedostatek kyseliny listové. Zároveň si možná ani neuvědomují, že mají podobný problém a ani si nepředstavují, co pro ně znamená. Vitamin B9 (aka kyselina listová) je jedním z nejdůležitějších pro lidské tělo. Navíc je to vitální vitamin. Nejčastěji však chybí právě on. Obzvláště u dětí a těhotných žen.

Nedostatek kyseliny listové může nastat bez povšimnutí. Ale v průběhu času člověk ztrácí chuť k jídlu, stává se podrážděným, rychle se unavuje, pak začíná průjem, zvracení a nakonec se objevují boláky v ústech a vypadávají vlasy. Metabolické procesy, tvorba červených krvinek, práce gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárního, imunitního a nervového systému - vitamin B9 se podílí na mnoha procesech. Závažný nedostatek vitaminu B9 nevyhnutelně vede k megaloblastické anémii, která může vést ke smrti.

Proč dítě potřebuje kyselinu listovou?

Každý organismus v normálním stavu střevní mikroflóry může produkovat malé množství kyseliny listové. Nepokrývá však potřebu tohoto vitaminu. Všichni tedy musíme zajistit jeho příjem spolu s komplexem potravin a vitamínů.

Během těhotenství se výrazně zvyšuje potřeba kyseliny listové. Stejně jako jeho význam. Tento vitamin se aktivně podílí na tvorbě placenty, proto může jeho nedostatek způsobit placentární nedostatečnost a způsobit předčasné ukončení těhotenství. Společně s vitamínem B12 je kyselina listová nezbytná pro buněčné dělení, což je důležité zejména pro tkáně, které se aktivně dělí - to je během tvorby a růstu embrya. Podílí se na hematopoéze (na tvorbě červených krvinek, bílých krvinek, krevních destiček) a je nezbytný pro tvorbu nukleových kyselin (RNA a DNA) podílejících se na přenosu dědičných vlastností.

Kyselina listová hraje velmi důležitou roli při tvorbě nervové trubice plodu. Nedostatek vitamínu B9 je spojen s vývojem velmi závažných malformací plodu. Rizika pro něj s nedostatkem kyseliny listové během intrauterinního vývoje (zejména v raných stádiích) jsou velmi vysoká:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie (nedostatek mozku);
 • mozková kýla;
 • zpomalení duševního a fyzického vývoje;
 • vrozené vady;
 • defekty páteře;
 • předčasné ukončení těhotenství;
 • porodila mrtvé dítě.

Těhotná žena trpí nedostatkem kyseliny listové. Nedostatek vitaminu B9 způsobuje toxikózu, depresi, bolest nohou, anémii.

Kdy potřebujete kyselinu listovou během těhotenství?

Kyselina listová je nezbytná pro absolutně každou těhotnou ženu. Je to jediný vitamín, jehož význam a potřeba dalšího příjmu během těhotenství nezpochybňují ani nejhorlivější odpůrci umělých vitamínů..

Všechny procesy, které se vyskytují s účastí kyseliny listové na tvorbě plodu, pokládání jeho orgánů, fyzického a duševního zdraví, se vyskytují ve velmi raných stádiích těhotenství - kdy žena o ní ještě neví. 16. den po početí se začne tvořit nervová trubice. Tento proces je obzvláště důležitý a, jak jsme již řekli, pro jeho normální průchod je nezbytné dostatečné množství vitaminu B9. A co je nejdůležitější, vstoupil do těla nastávající matky v prvních 12 týdnech těhotenství. Proto je ideální užívat kyselinu listovou i ve fázi plánování početí.

Ale i když jste se o těhotenství dozvěděli mnohem později, než byste chtěli, stále není příliš pozdě a opravdu musíte vzít kyselinu listovou. Neurální trubice prochází různými změnami v průběhu celého prvního trimestru.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství: rada zkušených odborníků

Během období těhotenství je ženské tělo vystaveno obrovskému stresu. Všechny vnitřní orgány pracují pro dva a zásobování vitamínem a minerály musí být neustále doplňováno, aby byl zajištěn plný nitroděložní vývoj dítěte. V dnešním článku diskutujeme o tom, kolik pít kyselinu listovou během těhotenství..

Kolik byste během těhotenství měli pít kyselinu listovou?

Jakmile žena zjistí, že se brzy stane matkou, okamžitě se snaží přizpůsobit svůj jídelníček, více se uvolnit a začne věnovat velkou pozornost svému zdraví. Jeden z vitamínů, které zajišťují plný vývoj drobků v děloze, se považuje za B9 nebo kyselinu listovou. A kolik byste měli pít kyselinu listovou během těhotenství? Specializovaní lékaři doporučují zahájit toto jmenování okamžitě v den 16 po početí a vzít jej v průběhu celého prvního trimestru.

To není vždy první měsíc, nastávající matka se dozví o své situaci. Proto musí být příjem těchto vitamínů zahájen od okamžiku, kdy se dozvíte o těhotenství.

Důležité! Kyselina listová je nezbytná k zabránění abnormalit ve vývoji dítěte, výskytu různých vad a abnormalit.

Na prahu druhého trimestru, jak ukazuje praxe, gynekologové doporučují svým pacientům pít multivitaminové komplexy, které nutně obsahují kyselinu listovou. Obecně platí, že doplňování zásoby této látky pokračuje po celou dobu těhotenství.

Nejen během těhotenství potřebuje ženské tělo kyselinu listovou. Kolik pít při plánování těhotenství takový vitaminový doplněk? Na takovou otázku spolehlivě odpoví pouze lékař, na kterého jste pod dohledem.

Vitamin B9: Je to důležité?

Jakmile se uvnitř ženy narodil nový život, tělo okamžitě potřebuje zvýšenou dávku kyseliny listové. Jak již bylo zmíněno, je to nutné nejen pro nastávající matku, ale také pro její arašídy. Tato vitamínová složka se nachází v řadě potravinářských výrobků, včetně sójových bobů, listové zeleniny, citrusových plodů atd..

Při tepelném zpracování je však koncentrace vitaminu v potravě významně snížena a v důsledku toho může uspokojit pouze polovinu denních potřeb těla. V tomto ohledu lékaři předepisují další příjem kyseliny listové.

Na poznámku! Přesné dávkování stanoví lékař samostatně. V průměru je to však nejméně 4 mg denně. To znamená, že takové tablety se užívají až čtyřikrát denně.

Mnoho moderních žen má nedostatek kyseliny listové, a to může být způsobeno nejrůznějšími důvody..

Hlavní důvody:

 • nevyvážená strava;
 • chronické žaludeční patologie;
 • genetické poruchy;
 • pravidelný příjem různých léků;
 • konzumace alkoholu.

Před plánováním těhotenství ženy obvykle těmto vitamínům nevěnují pozornost. I když stále musíte poslouchat signály svého těla. Existuje řada příznaků, které mohou naznačovat nedostatek vitaminu B9..

Hlavní příznaky:

 • patologická slabost;
 • nadměrná únava;
 • ztráta váhy;
 • závrať;
 • nižší hladina hemoglobinu;
 • poškození paměti;
 • agresivita;
 • časté depresivní stavy;
 • mdloby
 • časté nemoci s akutními respiračními onemocněními.

Důležité! Kyselina listová je považována za jeden z nezbytných prvků pro normální konstrukci DNA a RNA..

Bez této vitamínové složky není možný úplný vývoj placenty, tkání a orgánů nenarozeného dítěte. Proto je důležité pít kyselinu listovou ihned po početí a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Jaké jsou důsledky?

Budoucí matky, které jsou si vědomy plné odpovědnosti, nikdy nebudou ignorovat pokyny a pokyny lékaře. Pokud se nenahradí nedostatek vitaminu B9, mohou se vyvinout komplikované následky, které jsou plné zpoždění ve vývoji plodu, a to nejen.

Možné komplikace:

 • smrt dítěte uvnitř lůna;
 • placentární narušení;
 • preeklampsie různých stupňů;
 • Spontánní potrat;
 • předčasné doručení.

Důležité! Samozřejmě můžete samostatně studovat anotaci k lékům a brát vitamín v souladu s informacemi v něm uvedenými. Je však lepší poradit se s lékařem a řídit se jeho pokyny.

Co se bát?

V dnešní době v celosvětové síti najdete téměř všechny zajímavé informace, včetně anotací drog. Není však třeba samostatně medikovat, protože je v sázce plný vývoj a život budoucího dítěte.

Přestože je vitamin B9 rozpustný a tělo si vezme přesně to, co potřebuje, jsou případy předávkování v praxi známy. Na tomto pozadí se projevují vedlejší příznaky.

Příznaky nadbytku kyseliny listové:

 • chuť kovu v ústní dutině;
 • poruchy spánku;
 • hořkost v ústech;
 • podrážděnost a nadměrná podrážděnost;
 • vzhled nevolnosti;
 • porušení stolice;
 • ztráta chuti k jídlu.

K těmto příznakům často dochází, pokud nastávající matka nesplní předepsané dávkování.

Důležité! Jak ukazuje lékařská praxe, lékař v určité fázi těhotenství mění dávkování vitaminu B9 v souladu s potřebami ženského těla.

Příjem takové vitamínové složky má určité kontraindikace. To rozhodně stojí za zvážení ve fázi plánování těhotenství..

Seznam kontraindikací:

 • nedostatek kyanokobalaminu v těle;
 • přítomnost zhoubných novotvarů u příbuzných v první linii;
 • bronchiální astma;
 • alergické reakce;
 • chronická pyelonefritida.

Důležité! Ve většině případů, ani při předávkování, nehrozí budoucí tělo matky ani její dítě. Jedinou věcí mohou být poruchy fungování jater a ledvin.

Přečtěte si také:

Kyselina listová je však stejně jako jiné mikro a makro prvky, minerální složky, vitamíny, nezbytná pro ženu během těhotenství ve velkém množství. Vitamin B9 hraje klíčovou roli pro nitroděložní vývoj dítěte a rovněž podporuje činnost vnitřních orgánů nastávající matky a pomáhá stabilizovat její psychoemocionální stav. Nejlepší je koordinovat příjem těchto vitamínů se specializovaným lékařem. být zdravý!

Kyselina listová pro těhotné ženy - pokyny a doplňky

Lékaři často doporučují ženám užívajícím kyselinu listovou během těhotenství v prvním trimestru a ze zdravotních důvodů - v následujících měsících. Tato látka zabraňuje hypovitaminóze, která negativně ovlivňuje průběh těhotenství, růstu a vývoje plodu..

Výhody kyseliny listové pro těhotné ženy

Kyselina listová, známá jako FC, vitamin B9, folacin, folát je ve vodě rozpustná sloučenina. Naše tělo - konkrétně střeva - je schopné ho syntetizovat samostatně, ale v malém množství. Proto by většina živiny v těle měla přicházet s jídlem nebo jako doplněk stravy.

Těhotné ženy potřebují kyselinu listovou k regulaci mnoha procesů, které se vyskytují na buněčné a atomově-molekulární úrovni. Vykazuje takové vlastnosti:

 • zodpovědný za správnou tvorbu krve, růst, uchování nových buněk, obnovu DNA, normální fungování imunitního a nervového systému, syntézu aminokyselin;
 • zabraňuje rozvoji anémie, tvorbě krevních sraženin;
 • chrání před vlivem teratogenních (narušujících proces embryogeneze) faktorů.

Pozornost! U těhotné ženy s nedostatkem B.9 zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.

Po perorálním podání je kyselina listová rychle absorbována v horním segmentu dvanáctníku, proniká placentou a hematoencefalickou bariérou. Malé množství látky také přechází do mateřského mléka. Metabolický proces probíhá v játrech. Maximální koncentrace folátu v tkáních je pozorována 30-60 minut po podání. Poté se jeho molekuly dostanou do ledvin a vylučují se močí..

O výhodách folacinu pro těhotné ženy viz video:

Potřeba těla a normy

Pokyny k použití vitaminu B9 během těhotenství byl vyvinut v roce 1998. Podle ní by žena, která má dítě, měla dostat 400-600 mikrogramů živin denně. Pokud ale nastávající matka trpí nedostatkem látky, může být dávka zvýšena.

Lékař má také právo stanovit jinou míru příjmu kyseliny listové pro ženu během těhotenství, pokud má předchozí dítě s poruchou nervové trubice nebo vážnými nemocemi. To je uvedeno v doporučeních WHO z roku 2016.

Tabulka 1 - Denní dávka kyseliny listové během těhotenství pro ženy s patologiemi

Podmínky a nemociNorma látky, mg / den
Relativní k B9 hypovitaminóza0,8-5
Epilepsie0,6-5
Diabetes typu 11-5
Nedostatek kyseliny listové v předchozím těhotenství0,4-4

Rovněž se vyvíjí individuální dávka pro těhotné ženy, které mají taková onemocnění nebo stavy:

 • gastrointestinální choroby;
 • hypertenze;
 • selhání ledvin;
 • těžká toxikóza;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přestávka mezi narozením kratší než 24 měsíců;
 • hrozba předčasného potratu atd..

Rozhodnutí předepsat zvýšenou dávku vitaminu B9 vezme doktora.

Faktory ovlivňující metabolismus

Kyselina listová během těhotenství by měla být užívána pod lékařským dohledem. Řekne vám, s čím může být kombinován a jak získat z drog co největší prospěch.

Míra asimilace a vylučování folacinu z těla závisí na různých faktorech. Jsou zvláště výrazné u těhotných žen. Zásoby látky se tedy rychle vyčerpávají pravidelným příjmem alkoholu, kouřením, nadváhou, používáním určitých antikonvulziv a horečkou. Horké počasí, časté výlety do vany a sauny, horké lázně mohou také urychlit štěpení folátů..

Absorpce kyseliny listové je narušena použitím antiepileptik: difeninu, fenobarbitalu, biseptolu, methotrexátu a bactrimu. Tyto léky vytvářejí nerozpustné sloučeniny s folátem, neumožňují proniknout gastrointestinální sliznicí.

Vylučování vitaminu B9 zrychluje při užívání antacidových léků (Fosfalugel, Almagel) a také po dietě s bílkovinami před početím nebo dlouhodobým užíváním antikoncepčních léků. Snížit účinnost látky a přispět k jejímu odstranění z tělních analgetik, sulfonamidů, antimikrobiálních látek, cholestyraminu.

Důsledky nedostatku

Studie provedené v letech 1980-1990 ukázali, že nedostatek vitaminu v těle těhotných žen může způsobit neuropsychické a fyziologické poruchy plodu, placentární narušení, mrtvé narození. Kyselina listová chrání embryo před vývojem malformací močového, kardiovaskulárního a nervového systému, deformitami (otevřený hřbet, anencefalie) atd..

U dětí s anencefalií (anencefalie) chybí část mozkových hemisfér. Rodí se mrtví nebo umírají bezprostředně po narození. U kojenců s otevřeným hřbetem (spina bifida) jsou pozorovány poruchy tvorby páteře, ochrnutí a močové a fekální inkontinence. S dobrou péčí může člověk s takovými vadami přežít do stáří, ale bude mentálně retardovaný.

Zjistit nedostatek vitaminu B9 v těle těhotné ženy je možné následujícími příznaky:

 • bledost kůže;
 • snížený výkon;
 • zhoršená chuť k jídlu, paměť, pozornost, hubnutí;
 • vzhled pigmentace, akné;
 • červený, ochablý jazyk;
 • únava, letargie, ospalost;
 • bezpříčinná nervozita, agrese, slza.

Nedostatek vitaminu B9 může také vést k výskytu megaloblastické anémie u předčasně narozených dětí, úbytku hmotnosti, zhoršení aktivity kostní dřeně, opožděné psychomotorické funkce.

Pozornost! Důsledky nedostatku folátu během vývoje plodu se mohou projevit po mnoha letech a vést ke vzniku závažných neuropsychiatrických poruch, demence.

Zdroje potravin

Těhotná žena potřebuje vitamín B9 neposkytuje ani vyváženou stravu. Důvodem je to, že foláty jsou nestabilní a jejich koncentrace se při dlouhodobém skladování zdrojových produktů snižuje..

Při smažení se rozkládá na 95 a během vaření i dušení až 70 - 90% kyseliny listové. Lékaři proto doporučují nejen denní stravování potravin bohatých na živiny, ale také pravidelně používají doplňky vyrobené na základě této látky.

Tabulka 2 - Produkty TOP-10, které zvyšují hladinu folátu v těle

Jméno výrobkuObsah vitamínu B9, mg / 100 g
Čerstvý chřest262
Kuřecí a hovězí játra240
Arašíd240
Čočka180
Fazole160
Petržel117
tresčí játra110
Špenát80
Vlašský ořech77
Pohanka55

Během těhotenství má mnoho žen toxikózu nebo alergickou reakci na potravu. Proto bifidobakterie, které jsou přítomny ve fermentovaných mléčných výrobcích, pomohou zvýšit syntézu kyseliny listové ve střevě..

Poradenství v mateřství

Během těhotenství je ženské tělo citlivé na léky a vnější vlivy. Proto byste neměli začít užívat kyselinu listovou bez doporučení lékaře. Lékař vám řekne, proč a jak dlouho musíte pít folie, předepsat lék, vybrat optimální dávku pro konkrétní případ.

Indikace pro těhotné ženy

Lékaři předepisují kyselinu listovou během těhotenství, pokud má žena jeden nebo více těchto stavů a ​​nemocí:

 • anémie z nedostatku folátu;
 • onemocnění jater a gastrointestinálního traktu, dysbióza;
 • časté nachlazení, infekční choroby;
 • snížené hladiny folátu v centrálním nervovém systému;
 • přítomnost faktorů stimulujících vylučování vitaminu B9 z těla nebo zhoršující jeho absorpci.

Během těhotenství je kyselina listová předepsána také v případě těžké toxikózy, s těhotenstvím před 18 nebo po 35 letech, různými neurologickými a duševními poruchami, stresem.

Délka přijetí

Aby se předešlo nedostatku kyseliny listové, je lepší začít užívat vitamín 3-4 měsíce před navrhovaným početí. Pokud dojde k neočekávanému těhotenství, měl by být začátek užívání folacinu v den, kdy se žena dozví o své situaci. Neurální trubice plodu je tvořena 21 dny těhotenství, takže je důležité navštívit lékaře až do tohoto okamžiku.

Jak hodně pít kyselinu listovou během těhotenství, určuje gynekolog. Ve standardních situacích se doporučuje, aby folacin pokračoval až 14 týdnů. Po tomto období to vše závisí na stavu ženy. Pokud existuje nedostatek látky nebo existují faktory, které mohou tento nedostatek vyvolat, může lékař prodloužit průběh a také předepsat lék ve druhém a třetím trimestru.

Možné poškození a kontraindikace

Kyselina listová v časném a pozdním těhotenství je zakázáno používat s individuální nesnášenlivostí na látku, anémii způsobenou nedostatkem vitamínu B12. Kyselina listová rovněž není předepisována během léčby normocytární nebo aplastické anémie, protože může způsobit více škody než užitku.

Dávkování

Příjem kyseliny listové, zahájený bez zohlednění gestačního věku, může vést k jeho nadbytku v těle a způsobit rozvoj nepříjemných příznaků u těhotné ženy, a pokud existují kontraindikace, může ohrozit zdraví jejího a jejího dítěte..

Doporučená dávka kyseliny listové během těhotenství v týdnu:

 • prvních 13 - 400-800 mcg;
 • od 14 do 27 - 600 mcg;
 • od 27 do 40 - 800 mcg.

Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko rozvoje patologií u plodu, pak denní dávka vitaminu B9 by měl být určen lékařem samostatně. Velké množství kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství může poškodit.

Předávkovat

Folacin je užitečný pro těhotné ženy, ale stejně jako každý lék, pokud porušíte pravidla použití, může způsobit předávkování. Je doprovázena těmito příznaky:

 • zvýšená podrážděnost;
 • nespavost;
 • svědění nebo vyrážka na kůži;
 • porušení stolice;
 • chuť kovu v ústech;
 • zažívací potíže;
 • podrážděnost.

Pozornost! Přebytek kyseliny listové přítomný před posledním týdnem těhotenství může také poškodit plod: vyvolat nadměrný přírůstek na váze, vést k rozvoji obezity, astmatu, alergií, diabetu.

Při výběru léku musíte dávat pozor na dávkování a neberte ho příliš dlouho bez doporučení lékaře. Přebytek látky není o nic méně nebezpečný než nedostatek.

Podívejte se na video Dr. Eleny Berezovské o předávkování kyselinou listovou:

Vedlejší účinky a alergie

Kyselina listová je dobře tolerována během těhotenství, ale ve vzácných případech může způsobit alergie, dušnost a otok sliznic. Takové příznaky nejsou nebezpečné a lze je odstranit snížením dávky nebo užitím antihistaminika..

Pokud nepohodlí nezmizí, musíte navštívit lékaře, vyzvedne si další lék. Nejbližší analog v akci je Epoetin alfa nebo beta, Phytomenadion. Tyto léky mají jinou účinnou látku, ale stejně jako vitamin B9, stimulovat hematopoézu (hematopoézu).

Jak vybrat nejlepší vitamín B9 pro těhotné

Účinné a vysoce kvalitní léky se v lékárnách vyskytují jen zřídka. Navrhli jsme několik doporučení, která vám pomohou získat nejlepší kyselinu listovou pro těhotenství..

Struktura

Při výběru léků s folacinem musíte věnovat pozornost formě účinné látky. Existují dvě sloučeniny vitaminu B9 - folát (přírodní látka), který je na etiketě označen jako folát, a kyselina listová (syntetická živina). Je to druhý, který se zavádí do složení léčiv nebo potravinářských přídatných látek. Látka není metabolicky aktivní a projevuje se pouze v procesu enzymatického zotavení za účasti tetrahydrofolátu.

Pozornost! Syntetická forma kyseliny listové (kyselina listová) není vždy dobře absorbována a u některých žen s mutacemi folátového cyklu může vyvolat vážné choroby. Proto je lepší kupovat doplňky ve formě folátu nebo jeho sloučenin: methyl folátu a kyseliny folinové.

Methyl folát (5-MTHF) - nejaktivnější forma vitamínu B9. Na rozdíl od chemicky syntetizované kyseliny listové je látka absorbována rychleji, ale vyvolává vedlejší účinky a má také mnoho kontraindikací. Kyselina folinová téměř nezpůsobuje nepříjemné příznaky a má mírný antidepresivní účinek.

K dosažení maximálního terapeutického účinku lékaři doporučují kombinovat potraviny z listového zdroje s výživovými doplňky. Při nevyvážené stravě nebo v období podzim-zima je užitečné užívat multivitaminové komplexy, které těhotným ženám plně poskytují potřebné látky. Stojí víc, ale lépe se vstřebávají..

Dávkování a balení

O tom, kolik vitamínu B pít9 každý trimestr těhotenství je uveden v pokynech. Pokud lékař doporučuje užívat kyselinu listovou před 14. týdnem těhotenství, je lepší koupit balíček s objemem 90 denních dávek. Pro delší kurz budete muset koupit více drog.

Cena

Při výběru doplňkové látky doporučujeme věnovat pozornost nejen ceně balení, ale ceně 1 dávky. Většina potravinových doplňků vyráběných na domácím trhu obsahuje nízkou koncentraci účinných látek a syntetické kyseliny listové. Musí pít častěji, stejně jako ve větším množství.

Mateřské doplňky s folátem: TOP-3

Monoaditiva jsou dostupná ve formě čistého folátu nebo jeho metabolitů. Níže je uveden seznam nejlepších léků seřazených podle rostoucí ceny..

Články O Neplodnosti