Hlavní Výživa

Proč je potřeba kyselina listová při plánování těhotenství a během prvního trimestru

Každá žena, která plánuje brzy otěhotnět a stát se matkou, se musí na tento nový stav vědomě a pečlivě připravit. A pokud každý ví o zdravém životním stylu, rozloučení se špatnými návyky a chůzi na čerstvém vzduchu, budoucí matky často před těhotenstvím ignorují příjem některých vitamínů a léčiv. Kyselina listová také patří k jednomu z takových prostředků..

Co je kyselina listová??

Kyselina listová je vitamin B9. Často slyšíte generické jméno - foláty, které jsou deriváty tohoto vitaminu. Je třeba si uvědomit, že je získáváme z potravin a tablety kyseliny listové jsou syntetický produkt, který je již přeměněn na folie uvnitř těla.

Všechny deriváty vitaminu B9 hrají velkou roli v hematopoéze, tj. Při tvorbě nových krvinek. Proto nedostatek těchto látek vede k anémii - stavu, kdy červené krvinky nestačí nebo mají nepravidelný tvar a nevykonávají své funkce.

Fólie mají další velmi důležitou vlastnost: stimulují tvorbu nukleových kyselin (DNA a RNA), které jsou základem všech tělesných buněk. Proto je kyselina listová nezbytná pro všechny rychle se dělící lidské tkáně, včetně embryonálních tkání.

Role kyseliny listové:

 • podílí se na tvorbě DNA všech buněk, tj. zdroje dědičných informací
 • stimuluje tvorbu krve
 • nepřímo blokuje tvorbu rakovinných buněk
 • obnovuje svalovou tkáň
 • během těhotenství:
  • hraje roli při pokládání a vývoji nervové tkáně embrya
  • podílí se na tvorbě krevních cév placenty

Na co jsou foláty během těhotenství??

Během těhotenství, zejména v časných stádiích, se spotřeba folátu dramaticky zvyšuje. Všechny buňky embrya se intenzivně dělí, aby se časem vytvořily kompletní tkáně. Obzvláště rychlá a obtížná je nervová tkáň budoucího muže. A ona potřebuje hodně kyseliny listové.

Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může nastat z následujících důvodů:

 • Nedostatečný příjem folátu s jídlem
 • Malabsorpce folátu (u chronických zánětlivých onemocnění žaludku a střev)
 • Genetické poruchy folátového cyklu. Ve vzácných případech ženskému tělu chybí potřebné enzymy (MTHFR). Výsledkem je, že kyselina listová není přeměněna na foláty a nevykonává potřebné funkce. Tělo hromadí intermediární metabolické produkty, které mohou vést k kardiovaskulárním onemocněním, nádorovým procesům, neplodnosti a potratu. V případě takové mutace se doporučuje užívat deriváty kyseliny listové, například Metafolin. Absorbuje se rychleji a ve větším objemu..
 • Užívání určitých léků proti epilepsii a hormonálním lékům dramaticky snižuje hladinu folátu v krvi:
  • orální antikoncepční prostředky (viz poškození hormonálních antikoncepčních tablet)
  • barbituráty, difenylhydantoin
  • sulfanilamidové přípravky (například biseptol), inhibující syntézu vitaminu B9 střevní mikroflórou
  • pití také snižuje jejich úroveň

Jak tělo dostává kyselinu listovou?

3 zdroje kyseliny listové:

 • Z jídla - ve formě folátů
 • Malé množství vitaminu B9 je syntetizováno samotným tělem (střevní mikroflóra) během normálního fungování gastrointestinálního traktu - ve formě 5-methyltetrahydrofolátu
 • Chemická kyselina listová - z vitaminových doplňků

Fólie byly nejprve izolovány ze špenátových listů. Následně se ukázalo, že téměř ve všech listových zeleninách jsou přítomny ve velkém množství. Mezi další zdroje kyseliny listové patří citrusové plody, zelený hrášek, chléb, játra, nutriční kvasnice, sýry, vejce a tvaroh.

Pokud existuje tolik produktů, které obsahují folie, proč by měla být kyselina listová užívána během těhotenství ve formě pilulek??

 • Technologický pokrok a tržní hospodářství nutí výrobce rostlinných a živočišných produktů, aby urychlili růst zvířat na farmě a pěstovali zeleninu a zeleninu ve skleníku, tj. Méně, než se v produktech hromadí přirozený isomer kyseliny listové. Výsledkem je, že informace o pozadí starých tiskových médií o obsahu folátů v různých produktech nejsou dnes relevantní a předražené..
 • Hlavní nevýhodou „přírodních“ folátů je rychlá destrukce během tepelného zpracování. Vaření, smažení a dušení zničí téměř 90% vitaminu. Ale ani konzumace syrových potravin nezaručuje příjem správného množství v krvi. Vitamin B9 je navíc citlivý na podmínky a trvanlivost:
  • při vaření vajec je zničeno 50% vitaminu B9
  • po 3 dnech ztratí greeny až 70%
  • v masu po tepelném zpracování - až 95%
 • Přítomnost chronických onemocnění střeva a žaludku u člověka neumožňuje plné vstřebávání vitaminu.

Asi 60% populace proto trpí nedostatkem folátů a tělo zdravé těhotné ženy dostává z potravy o něco více než 50% denní normy kyseliny listové.

Četné studie vědců však prokázaly, že tělo rozpoznává, jak kyselina listová vstupuje do těla a jeho absorpce přímo na něm závisí. Samozřejmě, že příjem z přírodních zdrojů je lépe absorbován v gastrointestinálním traktu i při poruchách metabolismu a žaludeční kyseliny, a proto má ve srovnání se syntetickou kyselinou listovou vážné výhody.

Kyselina listová syntetizovaná samotným tělem ve formě 5-methyltetrahydrofolátu neinteraguje tolik s jinými léky a nemaskuje hematologické příznaky nedostatku vitaminu B12 jako syntetickou kyselinu listovou. Kromě toho eliminuje možné negativní důsledky nadbytku nezreagovaného vitaminu B9 v periferních cévách.

Chcete-li však tělu těhotné ženy poskytnout foláty (a jejich potřeba se zvyšuje o 50 procent), musíte denně jíst obrovské množství výše uvedených produktů. V moderních podmínkách je to nemožné a vzhledem k poklesu jeho množství v moderních výrobcích je to neúčinné. Moderní přípravky kyseliny listové obsahují požadované množství, jsou bezpečné pro těhotnou ženu v doporučené dávce a jsou dobře studovány..

Důsledky nedostatku kyseliny listové během těhotenství

Patologie od matky:

 • hemopoéza u ženy: anémie, nízká rezistence na infekce a tendence tvořit krevní sraženiny.
 • snížená tolerance fyzické a psychické zátěže

Tyto příznaky jsou charakteristické pro ženy s dědičným defektem v genech zodpovědných za folátový cyklus. Příznaky nedostatku vitaminu se obvykle objevují ještě před těhotenstvím v kombinaci s chudokrevností železa a onemocněním kardiovaskulárního systému. U genových poruch je nutné brát velké dávky kyseliny listové s povinným sledováním krevního testu, pouze pod neustálým dohledem specialisty..

Patologie plodu:

 • defekty neurální trubice u plodu
 • potrat: předčasný potrat (důsledky) a smrt plodu
 • nižší placenta a v důsledku toho hladovění plodu kyslíkem

Poruchy fetální neurální trubice

Již ve třetím týdnu po početí se v embryu vytvoří zkumavka se zhuštěním na konci - budoucí míchou a mozkem. Konstrukce této nervové trubice může být pod vlivem nepříznivých faktorů, včetně nedostatku kyseliny listové, narušena nebo zastavena. V důsledku toho vznikají velmi závažné, někdy neslučitelné s životem, fetální malformace.

 • Anencefálie je absence většiny mozku. Vada je neslučitelná se životem, proto se po potvrzení diagnózy ultrazvukem doporučuje potrat.
 • Cephalocele - rozštěp lebky, skrze který mohou nabobtnat mozky nebo mozek. V závislosti na stupni otoku tkáně se prognóza může lišit od smrtelné po bezpečnou.
 • Spina bifida je nejčastější defekt neurální trubice. Vadou obratlů je odkrytý páteřní kanál a membrány míchy se zvětšují. V závislosti na úrovni vertebrálních lézí a stupni vyklenutí závisí prognóza také na tom, že v prvních dnech života zemře čtvrtina dětí, většina z nich se stane zdravotně postiženou a jen malé procento dětí nemá v budoucnu problémy s močením a pohybem nohou..

Ne všechny účinky nedostatku kyseliny listové lze zjistit během těhotenství nebo bezprostředně po narození. Minimální poruchy nervové tkáně se cítí v dospělosti s obtížemi v učení a soustředění. Vědci na Cambridge University provedli řadu studií prokazujících vztah nedostatku B9 a emočních poruch u dětí.

U zcela zdravých žen, které jedí plně a variabilně, může nedostatek kyseliny listové ovlivnit zdraví. Zaprvé bude plod a placenta trpět, a to již v nejranějších termínech. Proto pít kyselinu listovou během těhotenství znamená starat se o zdraví nenarozeného dítěte.

Jak dlouho byste měli užívat přípravky kyseliny listové??

Příjem kyseliny listové pro prevenci malformací plodu by měl být zahájen ve stadiu přípravy na těhotenství, nejméně tři měsíce před navrhovaným početím. Proto by těhotenství mělo být plánováno. Pokud k početí došlo neočekávaně, musíte začít s užíváním drogy ihned, jakmile to bude známo.

Důvody pro užívání folátu během plánování těhotenství:

 • Při nevyvážené stravě může mít žena nižší hladinu kyseliny listové, takže je třeba čas doplnit její rezervy. Obvykle to trvá tři až čtyři měsíce..
 • Neurální trubice embrya je položena tak brzy, že žena si stále nemusí být vědoma těhotenství, ke kterému došlo, zejména při dlouhém menstruačním cyklu..
 • Nedostatek folátu může těhotenství ztížit.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Ve většině případů musíte užít tři měsíce před početí a během těhotenství 400 mikrogramů kyseliny listové denně. V některých případech se doporučuje zvýšit dávku:

 • až 1 mg denně na epilepsii a diabetes
 • až 4 mg denně, pokud byly v minulosti děti s defekty neurální trubice

Zvýšené dávky folátu mohou být předepsány lékařem pouze po důkladném vyšetření.

Dávka kyseliny listové během těhotenství zůstává stejná.

Doporučení pro doplnění kyseliny listové existují v mnoha zemích..

Ve Spojených státech by tedy měly všechny ženy, které plánují těhotenství, užívat lék v dávce 400-800 mcg denně, měsíc před početí a do 3 měsíců těhotenství. Tato doporučení navíc existují spolu s obohacováním potravin o folát (například jejich přidávání do těstovin), což v naší zemi není pozorováno. A správně! Proč přidat vitamin k produktu, který se po dalších 10 minutách vaření zničí? Pokud užíváte syntetickou kyselinu listovou, je to lepší ve formě tablet!

Důsledky nadměrné kyseliny listové

Vitamin B9 je ve vodě rozpustná látka, takže veškerý přebytek je úspěšně vylučován ledvinami. Je velmi obtížné zajistit předávkování kyselinou listovou během těhotenství, kdy se vitamin stává toxickým a má nepříznivý účinek na plod. Pozor, tento vitamin by měl být používán, když:

 • těžká patologie jater a ledvin u těhotných
 • dědičné vady genu zodpovědného za metabolismus folátů. Přebytek kyseliny listové může dále narušit rovnováhu v tomto cyklu, což vede ke stejným účinkům na plod jako na nedostatek vitamínu. Příjem této látky u těchto pacientů by měl sledovat lékař..
 • alergické reakce na syntetické vitamíny

Účinek kyseliny listové na vývoj plodu byl studován po dlouhou dobu a všude. Vědci z University of Newcastle informovali o narození dětí s pozměněnými geny folátového cyklu od matek užívajících tuto drogu. To znamená, že pro zpracování vnější kyseliny listové příroda „vynalezla“ nový gen. Všechno by bylo v pořádku, ale s tímto genem mohou být spojena některá lidská onemocnění..

Tyto studie nejsou rozšířené, protože teorie nebyla v praxi potvrzena. Snížení četnosti malformací embryí u matek užívajících kyselinu listovou potvrzují četné studie po celém světě. Výskyt spina bifida se snížil o čtvrtinu od všudypřítomného začátku příjmu kyseliny listové.

Na počátku 90. let se Spojené státy dokonce pokusily obohatit potravou tento vitamin, což nevedlo k žádoucím výsledkům, protože dávkování kyseliny listové během těhotenství by mělo být nejméně dvakrát vyšší, než je obvyklé. Vzhledem k tomu, že obohacené potraviny, vysoce kalorická jídla byla obohacena o vitamíny, cílové publikum (těhotné a kojící ženy) se jim pokusilo vyhnout.

Existují náznaky, že předávkování kyselinou listovou během těhotenství může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti dítěte, ke zvýšení rizika obezity a diabetu u dítěte v budoucnu, stejně jako ke sklonům k alergiím, bronchiálním astmatu a může vést ke zhoršení imunity. Jsou to však pouze předpoklady, neexistují přesvědčivé studie potvrzující taková rizika.

Závěr: Neexistuje přesvědčivý důkaz o negativním účinku standardní dávky kyseliny listové na zdravou těhotnou ženu. Byly provedeny studie potvrzující, že i 15 mg denně není toxické. Ale jako každá syntetická látka, i tento lék by měl být používán přísně v požadované dávce. Kromě toho se pozitivní účinek na nervovou tkáň plodu při dávce 400 mg a 4 mg mírně liší. Proto, o kolik kyseliny listové během těhotenství by měla vzít každá konkrétní žena, rozhodne lékař.

Pokud jde o příjem kyseliny listové u těhotných žen, ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu, může konstantní předávkování vést ke smutným důsledkům. Překročení doporučené dávky může mít za následek:

 • u mužů je riziko vzniku rakoviny prostaty dvakrát zvýšeno
 • užívání kyseliny listové u těhotné ženy v dávce 500–850 mcg denně zvyšuje riziko adenokarcinomu prsu o 20%, nad 850 mcg o 70%
 • u starších lidí způsobuje dlouhodobé předávkování poruchu psychosociálních funkcí

Příznaky předávkování kyselinou listovou:

 • kovová chuť v ústech, hořkost v ústech
 • podrážděnost, podrážděnost, poruchy spánku (viz, jak snadné je usnout)
 • gastrointestinální poruchy: zvracení, nevolnost, průjem, plynatost (ale podobné symptomy doprovázejí toxikózu 1 trimestru)
 • poškození ledvin
 • jedním z vážných důsledků předávkování je nedostatek zinku, nedostatek vitamínu B12

Testy kyseliny listové

U pacientů s anémií je předepsán krevní test na stanovení hladiny kyseliny listové nebo u pacientů s homocysteinémií. Zdravé těhotné ženy tuto analýzu nepotřebují, protože při užívání folátu bude hladina této látky v krvi v každém případě vyšší než obvykle. A je to naprosto fyziologické. Při plánování těhotenství je kyselina listová předepsána bez ohledu na její počáteční množství v těle.

Hladiny folátu v séru / plazmě ng / mlHladiny folátů červených krvinek ng / mlDešifrování
více než 20-Zvýšená
6-20-Norma
3-5,9-Možný nedostatek
méně než 3méně než 100Deficit

V jaké formě brát kyselinu listovou?

Moderní farmaceutický průmysl nabízí obrovský výběr léků obsahujících foláty. Většina z nich se liší pouze dávkou a cenou..

Mnoho přípravků na bázi kyseliny listové má nepříjemnou dávku 1 mg, takové tablety je třeba rozbít na polovinu. Je lepší najít kyselinu listovou v dávce 400 - 500 mcg, což je nezbytné pro většinu těhotných žen. O tom, jak brát lék těhotným ženám s homocysteinémií, stanoví ošetřující lékař.

Farmaceutický trh v posledních letech nabízí velký výběr multivitaminových komplexů vytvořených speciálně pro těhotné ženy. Tyto prostředky by měly brát pouze lidé, kteří žijí ve velmi nepříznivých podmínkách a mají špatnou stravu. Moderní žena pro úspěšné a zdravé těhotenství potřebuje:

 • kyselina listová v množství 400 mcg za den
 • jódové přípravky (jodid draselný) v oblastech s nedostatkem
 • s anémií - přípravky železa

Použití multivitaminových komplexů pro kompenzaci nedostatku folátů lze považovat za nepraktické. Kyselina listová je jedním z mála léků, jejichž účinnost a bezpečnost během těhotenství byla prokázána v mnoha studiích. Užívání pouze jedné tablety denně je jednoduchý, levný a spolehlivý způsob, jak snížit riziko vážných onemocnění pro vaše dítě a dát mu plný život.!

Dávkování kyseliny listové

3 měsíce před početípříjem kyseliny listové tablety v množství 400 mcg za den
Během těhotenstvíPovinné - užívání tablet kyseliny listové 400 mcg do 12 týdnů těhotenství, podle indikací - před narozením
V přítomnosti diabetes mellitus nebo epilepsieDávka kyseliny listové se zvyšuje na 1 mg denně
Při narození v minulosti dětí s nervovou trubicí nebo srdečními vadamiDle doporučení lékaře se dávka zvyšuje na 4 mg denně

Jaké přípravky kyseliny listové je lepší užívat?

 • Kyselina listová 9 měsíců (Valens)

400 mcg. 30 ks 120 rub.

 • Kyselina listová (Valenta)

1 000 mcg. 50 ks. 40 rub půl tablety denně

 • Kyselina listová od OZONE

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl tablety)

 • Blagomin V9 (VIS LLC)

200 mcg. 90 čepic. 110 rub 2 tablety ve dne

 • Kyselina listová od Solgara

400 mcg. 100 kusů. 500 rub.

 • Kyselina listová podle národy Bounty

400 mcg. 100 kusů. 300 rub.

 • Kyselina listová (Borisovův závod, Bělorusko)

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl dne)

 • Kyselina listová (MARBIOFARM)

1 000 mcg. 50 ks. 30 rub (půl dne)

Pokyny pro kyselinu listovou

Indikace: prevence vzniku defektů fetální nervové trubice v 1. trimestru těhotenství (1-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a v prvním trimestru), stejně jako při nedostatku kyseliny listové.
Kontraindikace:

 • děti
 • s zhubnou anémií
 • nedostatek pi kobalaminu
 • zhoubné novotvary
 • přecitlivělost na složky léčiva

Dávkování: během těhotenství 400-800 mcg v 1. trimestru, s nedostatkem kyseliny listové - 400 mcg jednou denně.
Nežádoucí účinky: svědění, vyrážka na kůži, bronchospasmus, hypertermie, erytém, hořkost v ústech, nauzea, snížená chuť k jídlu, nadýmání, při dlouhodobém používání je možný vývoj hypovitaminózy B12.
Interakce s jinými léky: užívání antikonvulziv, analgetik, perorálních kontraceptiv, estrogenů zvyšuje potřebu kyseliny listové. Sulfonaminy, antacida, colestyramin, snižují vstřebávání vitamínu B9. Pyrimethamin, methotrexát, triamteren, trimethoprim snižují účinek kyseliny listové (u pacientů se neukazuje kyselina listová, ale folinát vápenatý). Při současném podávání kyseliny listové s tetracykliny, chloramfenikolem, polymyxiny se absorpce kyseliny listové snižuje.
Zvláštní pokyny: Pro prevenci nedostatku vitaminu B9 je vhodnější vyvážená strava - zelená zelenina (rajčata, mrkev, salát, špenát), řepa, luštěniny, čerstvá játra, sýr, obiloviny, vejce, ořechy. Kyselina listová se nepoužívá pro normocytární, B12-deficientní a aplastickou anémii..
S B12-deficientní (perniciální) anémií maskuje vitamin B9 neurologické komplikace a zlepšuje hematologické parametry. Dokud není vyloučena anémie z nedostatku B12, nedoporučuje se podávání dávek kyseliny listové více než 100 mcg / den (s výjimkou těhotenství a laktace).
Při současné léčbě - antacida se užívají 2 hodiny po kyselině listové, colestyramin - 1 hodinu později nebo 4-6 hodin před užitím kyseliny listové. Antibiotika mohou zkreslit výsledky mikrobiologického stanovení plazmatických koncentrací erythrocytů a kyseliny listové.
Při užívání vysokých dávek a dlouhodobé léčbě kyselinou listovou je možné snížení koncentrace vitaminu B12.

Kyselina listová Často kladené otázky

Během předchozích 5 let jsem měla 3 těhotenství, zmrazená 10 týdnů. Jaké dávkování kyseliny listové potřebuji?

Tři nebo více zmeškaných těhotenství jsou důvodem k prohlídce manželského páru. Poté lékař pravděpodobně předepíše 4 mg kyseliny listové denně..

Lékař předepsal 1 mg kyseliny listové denně. Ukázalo se, že jsem na ni alergický. Co dělat?

Alergická reakce je v tomto případě spojena se složkami tablet (barviva, sladidla). Můžete zkusit změnit lék nebo přejít na injekci.

Náhodou jsem pil 2 tablety kyseliny listové při 500 mcg, tj. 1 mg denně. Je to nebezpečné?

Tato dávka není toxická a nepoškodí vás ani vaše dítě. Pokračujte v užívání 1 tabletu denně.

Je mi 39 let, plánujeme těhotenství na šest měsíců. Lékař předepsal 4 mg kyseliny listové, protože v mém věku existuje riziko nedostatku a ukončení těhotenství. Je potřeba taková velká dávka?

Riziko přerušení ve vašem případě je mírně zvýšeno v důsledku věku, a nikoli kvůli nedostatku folátů. Proto je takové zvýšení dávky léčiva nepraktické.

Co je kyselina listová a co je pro těhotné ženy?

U žen, které plánují dítě nebo jsou již na svém místě, lékaři předepisují pít vitamín B9 (folát, folacin). Co to dává, jak to vypadá na fotografii a proč je užitečné brát kyselinu listovou během těhotenství?

Folacin je ve vodě rozpustný vitamin, který se aktivně podílí na základních procesech těla. Je syntetizován bakteriemi, které žijí ve střevech v malém množství. Proto lze základní potřebu uspokojit pouze zvenčí..

Předepište kyselinu s nedostatkem v těle. S nedostatkem je narušena hematopoéza, tvorba leukocytů, krevních destiček, červených krvinek a asimilace železa. Látka se podílí na syntéze aminokyselin RNA a DNA, napomáhá dozrávání vajíčka, udržuje optimální hladinu homocysteinu zodpovědného za zdraví srdce..

Na začátku těhotenství je předepsána kyselina, která zabraňuje rozvoji defektů v nervovém systému plodu, později pomáhá nastávající matce normalizovat tělo. To je cenný účinek tohoto vitamínu..

Výhody a poškození kyseliny listové během těhotenství

Pokud je to předepsáno, pak to nestačí

Na začátku těhotenství dochází k intenzivnímu dělení nervové trubice embrya, míchy a mozku. Žena nemusí vědět, co počala, a ve svém těle již probíhají důležité procesy zrození nového života.

Na začátku těhotenství je kyselina zvláště prospěšná. Jeho použití brání dětským míšním trhlinám, vrozené absenci míchy nebo mozku, mozkové kýly.

Nedostatek vitaminu B9 je škodlivý, protože:

 • zvyšuje pravděpodobnost mentální retardace u dítěte;
 • narušuje formování placenty, vyvolává oddělení, způsobuje spontánní potrat;
 • vede k vrozeným malformacím, malformacím plodu, patologiím kardiovaskulárního systému, tvorbě rozštěpu rtu a rozštěpeného patra (rozštěpu patra).

V pozdějších fázích je třeba brát folacin. Dostatečné množství zabraňuje rozvoji poporodní deprese, snižuje apatii, zlepšuje laktaci.

Problémy lze minimalizovat i při plánování těhotenství a během těhotenství, pokud užíváte kyselé přípravky. Koneckonců, je nemožné vytvořit jeho zásoby, ale je obtížné získat z jídla.

Podle statistik je deficit kyseliny listové pozorován u 50% žen. Studie prokázaly, že pravidelné užívání během plánování a předčasného těhotenství snižuje riziko malformací plodu o 80%. Kyselina je ve velkých dávkách škodlivá. Proto ji musíte brát podle doporučení lékaře.

Příznaky nadbytku a nedostatku kyseliny listové během těhotenství

Nedostatek B9 se rychle rozvíjí. První příznaky se objeví během týdne a měsíční nedostatek kyseliny vede ke kritickému stavu:

 • bledost kůže;
 • podrážděnost;
 • nervozita;
 • únava;
 • nízká pracovní kapacita;
 • zhoršená paměť, pozornost;
 • vzhled stařích skvrn, černých teček na kůži;
 • ostré hubnutí.

Tyto příznaky jsou nespecifické a mohou naznačovat stres nebo být variantou normy během těhotenství. Ale pokud se nevyrovnáte s nedostatkem kyseliny, je to plné nebezpečných následků pro plod a nastávající matku.

Můžete přesně určit hladinu folacinu v těle provedením krevního testu. Normální hodnoty jsou v rozsahu 7–45 nmol / l.

Velmi užitečné pro dítě.

Pokyny pro kyselinu listovou

Vitamín B9 v tabletách je stejný lék jako zbytek. Nemělo by se tedy užívat bez lékařského předpisu. Pokyny od oficiálních výrobců obsahují doporučené denní a jednotlivé dávky, způsoby užívání kyseliny, jak dlouho se aplikovat, jak se správně používat. Je proto povinné, aby si ji všechny ženy přečetly.

Podle klinických doporučení na objednávce 572n je denní norma folacinu 0,4 mg. Podle jiných zdrojů je pro udržení těhotenství v prvních měsících nutné užít 0,8 mg denně. Lékař rozhoduje, zda je to hodně nebo málo.

Užívání léků začíná 6 měsíců před plánovaným početím a optimální trvání je až 12 týdnů těhotenství. V posledním trimestru lékaři také často doporučují užívání kyseliny..

Obvykle je předepsána celá dávka najednou. To by mělo být provedeno ráno čtvrt hodiny po snídani, omyté vodou. Folacin by neměl být užíván před jídlem, protože zvyšuje kyselost na lačný žaludek, což způsobuje gastrointestinální problémy. A u těhotných žen s toxikózou může vést k nevolnosti, zvracení.

Lékař předepisuje dávky vyšší než profylaktické dávky pro těhotné ženy s prokázaným nedostatkem vitaminu B9 a také v následujících případech:

 • přítomnost faktorů, které zvyšují příjem folátu nebo urychlují jeho vylučování;
 • vysoké riziko abnormalit nervového systému (epilepsie, diabetes u těhotné ženy);
 • přítomnost malformací v rodinné historii;
 • porušení žaludku, střev.

Pouze na předpis

Jaká je dávka kyseliny listové pro těhotné ženy?

Nedostatek folacinu je obzvláště kritický v nejranějších stádiích, během prvních 2 týdnů. Lékaři proto doporučují začít s plánováním. Jednoznačnou odpovědí však je, kolik času musíte pít, ne. Někteří to předepisují i ​​v pozdních měsících těhotenství.

Lékaři trvají na tom, že žena pije vitamín B9 v prvním trimestru. Během tohoto období má maximální důležitost, i jeho nepatrný nepříznivý vliv může nepříznivě ovlivnit plod..

Mnoho těhotných žen se doporučuje, aby nepřestávaly užívat všech 9 měsíců. To platí zejména pro ženy s patologiemi nebo dvojčaty. Tady, folacin ve druhém a dokonce posledním trimestru nebolí.

Preventivní dávky podle pokynů:

 • minimum - 400 mcg (0,4 mg) / den;
 • maximum - 800 mcg (0,8 mg) / den.

Pokud je nedostatek výrazný, je zapotřebí dávka 5 mg. Neoprávněné použití takového množství vitaminu je kontraindikováno, protože může být nebezpečné.

Může být předepsán pro profylaxi

Kyselé tablety jsou dostupné ve 100, 400, 1000, 5000 mikrogramech. Pro prevenci nedostatku předepište tobolky obsahující 400 až 1 000 mcg v množství 1 kus denně. Dávka 0,5 mg je terapeutická. Folacin se často předepisuje vitamínem E. Látky zesilují vzájemný účinek během těhotenství..

Když je kyselina listová zrušena

Otázkou je, jaký týden pijí folacin, individuální. O lhůtě zrušení rozhodne lékař.

Je nutná konzultace s lékařem.

Kyselina listová je lepší pít během těhotenství

Nejčastěji jsou ženy předepisovány komplexy. Jedná se o přípravky obsahující profylaktické dávky vitamínů, minerálů (E, folacin, kyselina askorbová, jód, železo, zinek, hořčík, vápník). Zde jsou jejich jména a fotografie:

Při užívání některého z těchto léků je tělo doplněno nezbytným denním příjmem vitamínu B9 a dalšími stopovými prvky. Výhodou složitých léků je, že nemusíte kupovat různé léky, protože všechny látky obsahují jednu tabletu.

Folacinové monopreparace se často předepisují ve spojení s jinými činidly: Omega-3, jodomarin, vitamin E. Jaký způsob a režim zvolit, rozhodnout o pacientovi a lékaři.

Bohatý na vitamín B9

Seznam produktů kyseliny listové pro těhotné ženy

Pokud žena dává přednost použití přírodních zdrojů folátu místo drog, musíte vědět, které produkty se vyznačují vysokým obsahem. To:

 • obiloviny: rýže, pohanka, ovesné vločky;
 • zelenina: mrkev, rajčata, chřest, řepa;
 • vlašské ořechy;
 • tvaroh;
 • sušené mléko;
 • fazole;
 • zelený hrášek;
 • žloutek;
 • celozrný chléb;
 • sójové boby;
 • hovězí játra.

Tato jídla by měla obsahovat denní stravu, aby se zabránilo nedostatku folátů..

Kyselina listová nemá žádné analogy

Analogy kyseliny listové

Ti, kteří jsou alergičtí na folacin, se zajímají o to, jak jej nahradit, aby se zajistilo zdraví budoucího dítěte? Neexistují žádné analogy vitaminu B9. Jediným způsobem, jak ven, je opustit léky založené na něm a získat potřebné denní množství spolu s jídlem.

Alergie kyseliny listové během těhotenství: příznaky a léčba

 • běžná vyrážka doprovázená svěděním, pálením, kopřivkou;
 • Quinckeho edém - sliznice, kůže nebo vláknina, pokud se šíří do hrtanu, ohrožuje život;
 • anafylaktický šok;
 • ekzém;
 • bronchiální astma.

Pokud si žena při užívání vitaminu B9 všimla příznaků, jako na fotografii, co mám dělat? Je nutné přestat pít lék a vyhledat lékaře. Antihistaminika, enterosorbenty jsou obvykle předepisovány k léčbě alergií..

Způsobuje alergie na akné a otoky.

Co je nebezpečné předávkování

Přebytek vitamínu A může vést k:

 • zvýšená podrážděnost: žena je podrážděná, náchylná k nespavosti, časté výkyvy nálad;
 • poruchy trávení: v ústech se vyskytuje nevolnost, hořká nebo kovová chuť, poruchy stolice;
 • funkční změny v ledvinách;
 • alergické reakce: kožní vyrážka, svědění, kopřivka.

U těhotných žen lze předávkování rozpoznat nadměrným zvýšením hmotnosti plodu. U dítěte hrozí obezita, cukrovka, astma, sklon k alergiím.

Je obtížné dosáhnout přebytku kyseliny, protože jeho přebytek je vylučován močí. Většinou se to stane s patologiemi ledvin, játra.

Nežádoucí účinky jsou vzácné, folacinové přípravky jsou dobře snášeny, s výjimkou lidí náchylných k alergiím. Pro ně může být náprava nebezpečná..

Musím pít kyselinu listovou po mrtvém těhotenství

Když plod umírá, je nutné udržovat vyváženou stravu a užívat vitamíny, včetně folacinu, aby se zajistilo normální příští těhotenství. Pomůže to uzdravit tělo, obnovit imunitu a hormonální hladiny..

Kolik je kyselina listová pro těhotné ženy: cena v lékárnách

Vitaminy folátu si můžete zakoupit za následující cenu:

 • Kyselina v tabletách - 38 rublů;
 • Folacin - 130 rublů;
 • Folio - 690 rublů;
 • Elevit - 580 rublů.;
 • Spirulina - 1115 rublů;
 • Centrum - 514 rublů.

Kyselina listová během těhotenství: recenze

Pila jsem Elevit. Obsahuje také lid. Gynekolog zrušil 20. týden. Řekla, že je to dobré pro dítě.

Nevěřím doktorům. Porodili dříve bez všech těchto doplňků stravy a vitamínů. A nic. A aby lidé byli v těle, musíte jíst pohanka, vejce a hovězí játra.

O autorovi: Olga Borovikova

Kyselina listová během těhotenství: jak dlouho trvat

Kyselina listová během těhotenství je schopna chránit dítě před nitroděložními malformacemi. Z tohoto důvodu se doporučuje budoucím matkám a těm, které právě plánují těhotenství, absolvovat kurs nasycení těla vitaminem B9. Nejste si jisti, jak správně brát vitamíny? Zajímá vás výhoda kyseliny listové? Přečtěte si o tom vše v článku..

Kyselina listová během těhotenství: dávkování, který týden užívat

Kyselina listová - je to také vitamin B9, Bs, M, folacin nebo folát - monovitamin skupiny B. Vitamin dostal název podle latinské fólie - „list“.

Samotné lidské tělo je schopné produkovat sloučeniny kyseliny listové z potravy. Za tento proces je zodpovědné tenké střevo..

Podle doporučení WHO by měla osoba v závislosti na věku používat během dne následující množství kyseliny listové:

 • děti do jednoho roku života - 0,05 mg;
 • děti do 3 let - 0,07 mg;
 • děti do 6 let - 0,1 mg;
 • děti do 10 let - 0,15 mg;
 • děti od 11 let a dospělí - 0,2 mg.

Ženy přepravující dítě by měly dostávat dalších 0,2 mg folacinu denně a během laktace - 0,6 mg. Vitamin se užívá nejen během, ale i ve stadiu plánování těhotenství..

I přes výhody folátů je jejich nadměrné množství stejně nebezpečné jako nevýhoda. Dávkování je třeba přísně dodržovat..

Doporučená denní dávka léku pro ženy plánující početí, 4 týdny před domnělým oplodněním až do 12 týdnů těhotenství - 0,4 mg. Upozornění: výrobci uvolňují kyselinu listovou v 1 mg a 5 mg tabletách. Při nákupu léku v lékárně pečlivě prostudujte pokyny, aby nedošlo k omylu s dávkováním.

Nikdy neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. Nezapomeňte zjistit, zda potřebujete kyselinu listovou, jak ji vzít a v jakém množství. V případě nadbytku vitamínu B9, který je stanoven laboratorními krevními testy, je lepší opustit průběh.

Ženy se často ptají, proč je kyselina listová užívána pouze v prvních měsících těhotenství, a ne ve všech 9 měsících? Odpověď spočívá v racionálním přístupu k problematice vitamínů..

12 týdnů těhotenství je považováno za zlom. Zaprvé, těhotenství jde do 2. trimestru: hlavní život podporující systémy a orgány dítěte jsou již vytvořeny. Za druhé, období časné toxikózy uběhlo a žena se může vrátit k vyvážené stravě, která přijímá určité množství kyseliny listové z potravin.

Od 4. měsíce těhotenství jsou navíc předepisovány komplexní vitamíny, které obsahují malé množství kyseliny listové. Snížení dávky spotřebovaného folátu je způsobeno tím, že nadbytek vitamínu B9 negativně ovlivňuje imunitní systém dítěte a matky.

Ve výjimečných případech, podle lékařských indikací, může lékař provádějící těhotenství předepsat další užívání kyseliny listové, ale musí být k tomu dobré důvody.

Můžete si vzít lék sami, pokud je těhotenství 12 a více týdnů, je to kategoricky nemožné.

Kyselina listová během těhotenství: k čemu je?

Neúprosná statistika tvrdí, že 50% žen trpí nedostatkem folacinů. Více než 40% žen má anémii způsobenou nedostatkem železa v těle.

Nejvíce ohrožené jsou ženy s problémy a charakteristikami, jako jsou:

 • akutní toxikóza raných stadií;
 • časné nebo pozdní těhotenství;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • vegetariánská strava;
 • vícenásobné těhotenství;
 • častá těhotenství.

Samostatnou rizikovou skupinou jsou ženy s chronickými onemocněními trávicího systému, krátkozrakostí, hypertenzí.

Co je užitečnější kyselina listová? Proč jsou pro nastávající matku a její dítě nutné fólie? Nedostatek vitamínu B ovlivňuje nejen vývoj centrálního nervového systému dítěte. Fólie jsou zodpovědné za položení kardiovaskulárního, genitourinárního systému, zajišťují normální tvorbu končetin a jsou prevencí embryonálních vývojových patologií - rozštěpu patra. U matek je nedostatek folacinu spojen s rizikem cévní mozkové příhody, srdečního infarktu a megaloblastické anémie - Addison-Birmerova nemoc.

Pokud nedostatek vitaminu B9 neovlivní vývoj plodu plodu, může nedostatek folátu vyvolat v budoucnosti psychosomatické poruchy u dítěte.

Nedostatek vitaminu B9 v těle matky se rychle rozvíjí. Problém lze identifikovat pomocí následujících příznaků:

 • zbarvení nebo pigmentace kůže;
 • podrážděnost;
 • nestabilní emoční stav;
 • neustálý pocit únavy;
 • ztráta výkonu;
 • poškození paměti;
 • vzhled akné na kůži;
 • náhlé hubnutí.

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou podobné příznakům anémie z nedostatku železa.

Sledujte své zdraví, dodržujte správnou a vyváženou stravu. Nebojte se zeptat svého lékaře na otázky, zda je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy, i když jste právě začali přemýšlet o mateřství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Kyselina listová

Struktura

Složení tablety obsahuje 1 nebo 5 mg účinné látky.

Další složky: dextróza (ve formě monohydrátu), sacharóza, talek, kyselina stearová.

Formulář vydání

Lék je k dispozici ve formě tablet. Zkosené tablety mají plochý válcový tvar. Jejich barva se může lišit od nažloutlé do žluté, jsou povoleny malé inkluze žluté.

Tablety jsou baleny v 10 kusech v buněčných baleních z hliníkové fólie a PVC nebo 50 kusů v plechovkách z polymerních materiálů. Obrysové obaly a plechovky se ukládají do kartonových obalů pro spotřebitelské balení.

farmaceutický účinek

Metabolické. Lék stimuluje erytropoézu a kompenzuje potřebu kyseliny listové v těle, když je nedostatek..

Farmakodynamika a farmakokinetika

Kyselina listová (vitamin B9 nebo Sun) je ve vodě rozpustný vitamin patřící do skupiny B, který zajišťuje normální růst a vývoj imunitního a oběhového systému.

V těle se biotransformuje na kyselinu tetrahydrofolovou, jejíž účastí jsou procesy zrání megaloblastů a procesy jejich přeměny na erytroblasty (normoblasty)..

Podílí se na metabolismu aminokyselin, výměně cholinu, pyrimidinů, purinů, na syntéze nukleových kyselin.

Po perorálním podání se spojuje s interním antianemickým faktorem (Castle factor) a je dobře a úplně absorbován v zažívacím traktu, zejména v horní části dvanáctníku..

Ani přítomnost syndromu snížené absorpce střeva u pacienta proti tropickým průjmům neovlivňuje stupeň absorpce.

Intenzivně a téměř úplně se váže na plazmatické proteiny. Je charakterizována schopností proniknout placentární a hematoencefalickou bariérou a také do mateřského mléka.

Koncentrace látky v krevní plazmě dosahuje maxima po půl hodině nebo hodině. Vitamin B9 je deponován a biotransformován v játrech za účasti dihydrofolátreduktázy a v přítomnosti kyseliny askorbové. Produktem metabolismu je kyselina tetrahydrofolová.

Vylučování metabolických produktů se provádí ledvinami. Pokud dávka kyseliny listové výrazně převyšuje denní potřebu, je látka eliminována beze změny.

Indikace pro použití

Indikace pro použití kyseliny listové jsou:

 • Anémie z nedostatku vitaminu B9 (včetně léčiva, megaloblastu, záření, post resekce);
 • hypovitaminóza a nedostatek vitaminu f. kyseliny (včetně v dětství, během těhotenství a laktace, jakož i v důsledku tropického průjmu, podvýživy, užívání antiepileptik, celiakie a řady dalších faktorů);
 • střevní tuberkulóza;
 • gastroenteritida.

Kontraindikace

Kontraindikace při jmenování drogy jsou:

 • alergie na kyselinu listovou;
 • přecitlivělost na pomocné látky obsažené v tabletách;
 • anémie spojená s nedostatkem vitaminu B12 v těle;
 • fruktóza;
 • nedostatek sacharózy a isomaltázy;
 • glukóza a malabsorpce galaktózy.

S opatrností je kyselina listová předepisována jednotlivcům, u nichž je anémie B9 s vitamíny doprovázena příznaky nedostatku vitaminu B12 (kyanokobalamin).

Vedlejší efekty

Vedlejší účinky spojené s užíváním kyseliny listové se projevují ve formě reakcí přecitlivělosti: erytém, bronchospasmus, horečka, vyrážky na kůži, hypertermie.

Kyselina listová, návod k použití

Jak brát kyselinu listovou pro léčebné účely?

Pro léčbu akutního a závažného nedostatku vitaminu B9 je pacientovi užíváno 5 mg kyseliny F. denně. V pediatrii se dávka kyseliny listové v tabletách volí v závislosti na věku.

Trvání léčby - od 3 týdnů do 1 měsíce.

Návod k použití kyseliny listové pro prevenci nedostatku hypo- a vitamínů

Aby se předešlo hypovitaminózním stavům spojeným s nedostatkem vitamínu b9, je pacientovi předepsána dávka 20 až 50 μg kyseliny F. za den.

Při současné chronické infekci, alkoholismu, malabsorpčním syndromu, hemolytické anémii, se selháním jater, po gastrektomii, se stresem, jaterní cirhózou by měla být denní dávka léčiva zvýšena.

Denní požadavek na vitamín B9

Děti prvního roku života v prvních 6 měsících jsou předepsány k užívání 25 mcg a v následujících šesti měsících - 35 mcg F. kyseliny.

Pro děti ve věku 12 měsíců až 3 roky je dávka 50 mcg / den. Ve věku 3 až 6 let se droga užívá v dávce 75 mcg, ve věku 7 až 10 let - ve 100 mcg, ve věku 11 až 14 let - 150 mcg za den.

Optimální dávka pro děti starší 15 let podle anotace je 200 mcg kyseliny F. denně.

Během těhotenství se doporučuje průměrný příjem 400 mcg a během kojení 100 až 800 mcg kyseliny F. za den.

Předávkovat

Použití léku v dávce nepřesahující 4 až 5 mg za den není doprovázeno toxickými účinky. Dávka významně převyšující 5 mg denně může způsobit dysfunkci centrálního nervového systému a gastrointestinálního traktu.

U dětí se příznaky předávkování objevují ve formě zvýšené podrážděnosti a poruch trávení. Dospělí mohou také trpět poruchami spánku..

Interakce

Při použití v kombinaci s:

Současné použití přípravků kyseliny listové s bakteriostatickým antibiotickým trimethoprimem a antiprotozoálním činidlem Pyrimethamin vede ke snížení účinnosti přípravků kyseliny listové..

To je způsobeno skutečností, že výše uvedená léčiva inhibují aktivitu dihydrofolát reduktázy, enzymu, který hraje důležitou roli v intracelulárním metabolismu folátů..

Doporučuje se, aby pacienti užívající trimethoprim nebo pyrimethamin místo kyseliny listové používali folinát vápenatý..

Kortikosteroidní hormony, perorální antikoncepční prostředky, nitrofuran a antikonvulziva (včetně karbamazepinu a fenytoinu) snižují koncentraci f. krevní kyselina.

Neexistují žádné jednoznačné informace o léčivech, které obsahují Zn ++: některé studie ukazují, že kyselina listová inhibuje absorpci tohoto stopového prvku, zatímco jiné tyto údaje vyvracejí.

Kyselina listová a methotrexát. Proč je při léčbě revmatoidní artritidy zapotřebí kyselina listová?

Wikipedia poukazuje na to, že zóny intenzivního buněčného dělení a zejména zhoubných novotvarů mají zvláštní potřebu kyseliny F.. V tomto ohledu je mechanismus účinku jednotlivých protinádorových léčiv - včetně methotrexátu - založen na bránění metabolismu folátů.

Methotrexát inhibuje produkci aktivní formy vitaminu B9 (tetrahydrofolát), ale způsobuje docela závažné vedlejší reakce z trávicího systému: ulcerativní stomatitida, žaludeční a střevní krvácení, fibróza a cirhóza jater, anorexie, enteritida, ulcerativní léze sliznice trávicího kanálu atd. d.

Existují však situace, kdy je vitamin B9 předepsán jako doplněk k methotrexátu. Co je kyselina listová užitečná pro pacienty, kteří dostávají tento lék?

Studie provedené britskými vědci z oddělení revmatologie v Ashford & St Peters NHS Trust dospěly k závěru, že zavedení kyseliny listové do léčebného režimu u pacientů s revmatoidní artritidou zvyšuje toleranci methotrexátu a snižuje pravděpodobnost výskytu vedlejších účinků.

Methotrexát je jedním z nejčastěji používaných činidel v léčbě revmatoidní artritidy. U přibližně třetiny pacientů však musí být léčba přerušena do 12 měsíců po zahájení léčby z důvodu vedlejších účinků spojených s jejím užíváním..

Některé z nich - včetně cytopenie, dysfunkce zažívacího traktu, alopecie - jsou klinicky podobné příznakům nedostatku vitamínů B (a zejména vitaminu B9). Deficit kyseliny listové je také považován za toxický faktor pro methotrexát..

Z čeho jsou tedy tablety kyseliny F. předepsány pro revmatoidní artritidu? Experimentálně bylo prokázáno, že užívání léků na bázi kyseliny listové a kyseliny folinové vám umožní:

 • snížit absorpční kapacitu zažívacího traktu;
 • snížit negativní účinky methotrexátu na funkční stav jater;
 • kompenzovat zvýšení koncentrace homocysteinu v séru vyvolané Methotrexátem, a tím snížit riziko vzniku srdečních a cévních onemocnění pacienta.

Po zjištění, proč je kyselina listová potřebná u pacientů užívajících methotrexát, by se také mělo určit, jak pít tento lék s revmatoidní artritidou.?

Autoři studie považují za vhodné předepsat vitamin B9 plánovaným způsobem podle následujícího schématu: jednou týdně, ráno, den po užití Methotrexátu, v dávce 5 mg. V některých případech může být jedna dávka zvýšena na 10 mg.

Podmínky prodeje

Prostředky OTC.

Podmínky skladování

Za optimální se považuje skladování tablet kyseliny F. na místech chráněných před světlem, kde je teplota udržována až do 25 ° C. Udržujte mimo dosah dětí..

Skladovatelnost

speciální instrukce

Kyselina listová - co to je?

Kyselina listová je vitamin, který tělo potřebuje k vytváření nových buněk a udržování jejich zdraví. Jeho přítomnost je nesmírně důležitá v období intenzivního vývoje - ve fázi raného prenatálního vývoje a v prvních letech života.

Replikace DNA je nemožná bez f. kyseliny. Pokud je tento proces přerušen, zvyšuje se pravděpodobnost rozvoje maligních nádorů.

Nedostatek vitamínu B9 primárně ovlivňuje stav kostní dřeně. V nich se vytvořily prekurzory erytrocytů za podmínek nedostatečného přísunu f. Kyseliny se zvětšují a vytvářejí megaloblasty, což vyvolává vývoj megaloblastické anémie.

Chemický vzorec kyseliny listové je C19H19N7O6.

Latinský recept na kyselinu listovou vypadá takto: Rp.: Acidi folici 0,001 v tabulce. D.t.d. Č. 60 S. Pro perorální podání 2 tablety 3krát denně.

Poškození a výhody vitaminu B9

Folate se podílí na tvorbě červených krvinek, a také interaguje s jinými vitamíny, čímž pomáhá tělu používat bílkoviny ve stravě. Bez ní nelze DNA reprodukovat, takže pro vývoj plodu je nezbytný vitamín.

Nedostatek folátu v ženském těle před těhotenstvím a po celou dobu porodu dítěte může způsobit vážné malformace.

Doplňky, ve kterých jsou přítomny foláty, podle vědců mohou pomoci v boji proti různým chorobám, včetně srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a rakoviny. Výhody kyseliny listové jsou obrovské, nicméně vysoké dávky tohoto vitamínu mohou vyvolat rozvoj rakovinného nádoru..

Nedávno jedna skupina vědců dokázala prokázat, že lidské tělo nepřevádí vitamín B9 na biologicky prospěšné molekuly tak efektivně, jak se dříve myslelo..

Také se navrhuje, aby přebytek vitaminu B9 mohl maskovat nedostatek vitamínu B12. Selhání posledně jmenovaného vede především k anémii, která se snadno diagnostikuje a vyléčí v čase. Pokud však není kompenzována včas, může dojít k neurologickému poškození..

Jedením potravin s vysokým obsahem vitamínu B9 lze zabránit vzniku anémie, ale to nezabrání vzniku neurologického poškození spojeného s nedostatkem vitaminu B12..

Proč se kyselina listová používá ve sportu?

Protože folát se podílí na syntéze bílkovin, je potřeba kulturistiky mnohem vyšší než u lidí, kteří vedou normální životní styl..

Výrobky kyseliny listové

Co je kyselina listová? Většina vitamínu A se nachází v rostlinných potravinách - zelená zelenina, celozrnná mouka, droždí, čerstvé houby.

Další skupinou potravin, které obsahují kyselinu listovou, jsou ryby, maso, tvaroh a sýry..

Z následujícího seznamu můžete zjistit, která jídla obsahují kyselinu listovou a která mají nejvíce vitamínu (koncentrace je uvedena v mg na 100 g produktu):

 • Rostlinné produkty: naklíčená pšenice (0,305), čerstvý špenát (0,075), sójové boby (0,225), fazole (0,18), čočka (0,105), květák (0,07), vlašské ořechy (0,077), lískové ořechy (0,065) ), ječmen a hrášek (0,05), pražené arašídy (0,056), brokolice (0,053), růžičková kapusta (0,049), mandle (0,045), žitný chléb a avokádo (0,03), zelí a fíky (0,032), kukuřice, čerstvý kokos a zelené fazolky (0,028), houby a rande (0,025), pekanové ořechy (0,027).
 • Živočišné produkty: telecí maso (0,27), hovězí játra (0,295), vepřová játra (0,22), vepřové maso (0,08), tvaroh (0,04), srdce (0,056), sýr feta (0,035), smetana (0,01), jehněčí (0,051), králičí maso (0,077), konzervované ryby (0,071), kravské mléko (0,05), sýr Roquefort (0,039), slepičí vejce (0,07), kranase (0), 01), kefir (0,078).
 • Produkce v těle: produkovaná mikroflórou tlustého střeva.

Analogy

9 měsíců Kyselina listová, Actiferrin compositum, Doppelherz Active (kyselina listová a vitamíny E, C, B6 a B12), tablety askorbové a kyseliny listové, Ascofol, Biofer, Medivitan, Mamifol, Maltofer Fall, Ferry-Fall, Folacin, Folio.

Hubnutí kyseliny listové

Podobně jako ostatní vitaminy B, vitamin B9 významně ovlivňuje stav celého těla, včetně procesů syntézy proteinových komplexů a metabolismu.

Další použití folátu umožňuje urychlit metabolismus a proces spalování tuků v tukových skladech. Pod vlivem f. vnitřní tuková rezerva kyselin je aktivně rozdělena na jednoduché alkoholy a mastné kyseliny, které jsou vylučovány z těla vylučovacím systémem.

Je však třeba si uvědomit, že pouze přijetím doplňků obsahujících vitamín B9 bez dostatečné fyzické námahy a stravy nebude dosaženo významného úspěchu..

Kyselina listová během těhotenství

Co je kyselina listová pro těhotné ženy??

Aby se začalo dělení živých buněk, musí se DNA obsažená v DNA spirále zdvojnásobit, což je nemožné bez vitaminu B9, který se podílí na syntéze aminokyselin a RNA, a také přispívá k lepší absorpci železa v těle.

Nevýhoda tohoto faktoru je extrémně nebezpečná pro intenzivně se množící buňky: bez vitaminu B9 není možná hematopoéza a normální růst a vývoj tkání a orgánů embrya (včetně mozku)..

Část, z níž bude mozek dítěte v budoucnu utvářet, bude patrná již ve 2. týdnu po oplodnění vajíčka. A již v této fázi, kdy žena stále neví o těhotenství, může i krátkodobý nedostatek kyseliny F. způsobit patologické stavy spojené s narušením normálního vývoje plodu nervového systému..

Spolu se skutečností, že se vitamin B9 aktivně podílí na tvorbě dětských buněk, se také vynakládá na výměnu neustále aktualizovaných buněk v těle matky..

Pěna se účastní hepomoiesy, produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku, jakož i metabolismu adrenalinu a serotoninu - látek, které významně ovlivňují chuť k jídlu, stav nervového systému a náladu..

Pokud není vitamín B9 dodáván v dostatečném množství během těhotenství, může plod vyvolat vady, jako je mozková kýla, nedostatek mozku, hydrocefalus a spina bifida. Rovněž není vyloučena pravděpodobnost štěpení horního rtu a nezkrácení patra, vývoj srdečních vad a cévního systému..

Příznaky nedostatku vitaminu B9 se projevují ve formě únavy, anemické únavy, deprese, podrážděnosti, nespavosti, bledosti, zapomnění, onemocnění dásní, slabosti, někdy ve formě neuralgických bolestí.

V případě nedostatku f.kyseliny dojde k narušení formace a funkce placenty, zvyšuje se riziko částečného odloučení a potratu, mrtvě narozeného dítěte, retardace růstu plodu.

Studie dospěly k závěru, že tomu lze zabránit přibližně v 75% případů, pokud začnete užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství.

Rovněž se považuje za stejně důležité pokračovat v užívání léku během kojení, protože potřeba folátu u kojící ženy je často ještě vyšší než před těhotenstvím a po celou dobu těhotenství..

Proč pít kyselinu listovou během kojení? Za prvé, aby se zabránilo poporodní depresi, slabosti a apatii, a aby se zabránilo poklesu produkce mléka.

Druhým důvodem předepisování léku kojícím ženám je, že nízký obsah vitamínů v mateřském mléce může způsobit nedostatek u dítěte.

Děti, které postrádají vitamin B9, mají pozadu v tělesné, duševní a pohybové tvorbě, trpí střevní dysfunkcí a jsou často nemocné, což je spojeno se snížením imunity.

Jak brát těhotný vitamín B9: dávkování kyseliny listové během těhotenství

Minimální požadavek na folát pro dospělého je 50 mcg za den. V průběhu těhotenství však tento poměr stoupá.

Kolik těhotné kyseliny listové je potřeba, může určit pouze lékař. Optimální denní dávka pro těhotné ženy, které nevykazují známky nedostatku vitaminu B9, je 400 mcg. Podle pokynů se však může dávka lišit od 100 do 800 mcg / den.

Protože nedostatek vitamínů v časném těhotenství je považován za nejnebezpečnější, lékaři doporučují začít užívat kyselinu listovou při plánování - nejméně tři měsíce před početí.

Standardní tableta obsahuje jeden miligram účinné látky v multivitaminových komplexech, které obsahují všechny vitamíny potřebné pro těhotnou ženu s minerály, od 300 mcg. Jedna tableta f. kyselý nebo multivitaminový přípravek obvykle postačuje nejen k naplnění každodenní potřeby folátu, ale také k jeho uzavření o 100 a někdy 200%.

Taková dávka během těhotenství je považována za zcela bezpečnou..

Proč a proč těhotné ženy zvyšují dávku vitaminu B9?

Pro léčebné účely se dávka někdy zvyšuje na 5 mg / den. Kurz obvykle trvá 3-4 týdny.

Vysoké dávky před těhotenstvím a těhotenstvím jsou také indikovány u žen, jejichž předchozí těhotenství skončila narozením dětí s malformacemi spojenými s nedostatečným příjmem f.kyseliny..

Předávkování těhotenstvím

Kyselina F. není toxická. Studie a odborné recenze o dlouhodobém užívání vitaminu B9 v dávce 40násobku doporučené denní dávky, potvrzují nepřítomnost toxických účinků u pacientů z kontrolní skupiny.

F. Prodloužený (více než 3 měsíce) příjem zvýšených dávek. kyselina může způsobit snížení koncentrace vitaminu B12 v krvi, což zase vede k rozvoji (pernicious) anémie vitaminu B12.

Další příznaky předávkování mohou být vyjádřeny ve formě zvýšené nervové dráždivosti, gastrointestinálních poruch, změn funkční aktivity ledvin..

Další doporučení

Vzpomínka na výhody f. kyseliny, stejně jako o tom, proč je to nutné během těhotenství, je velmi důležité brát ji pravidelně.

Pokud však žena zapomněla užít lék, neměla by se bát - obsah vitaminu B9 v každé tabletě výrazně překračuje denní normu. V tomto případě se kyselina listová bere okamžitě, jakmile si to pamatujete..

Mnoho léků může ovlivnit vstřebávání, využití a uchování vitaminu B9 v těle. Za optimální se považuje f. kyselina s kyselinou askorbovou a vitaminem B12. F. Zvýšení syntézy. kyselina ve tlustém střevě podporuje příjem bifidobakterií.

Těhotným ženám s nedostatkem vitaminu B9 doprovázeným souběžnou anémií s nedostatkem železa se doporučuje předepsat doplňky železa s kyselinou listovou (např. Ferlatum Fall nebo Maltofer Fall).

Pomáhá kyselina listová otěhotnět?

Vitamin B9 je často předepisován pro ženy plánující těhotenství a také v programech léčby neplodnosti. Navíc, jak žena, tak muž.

Příjem dostatečného množství vitamínu B9 je velmi důležitý pro ženy v plodném věku. Je známo, že u folátového deficitu jsou dívky obvykle spojeny se zpožděnou pubertou a časnou menopauzou.

Jak však f. Pomáhá kyselina otěhotnět? Četné studie potvrzují, že užívání vitaminu B zlepšuje plodnost a jeho pravidelné používání pomáhá zajistit normální reakci ženských reprodukčních orgánů na estrogen.

To zase významně snižuje pravděpodobnost výskytu problému s dozráváním plného vajíčka, což je jedna z nejčastějších příčin neplodnosti u žen..

Když tedy shrneme výhody pro ženy při užívání léku, je třeba poznamenat, že vitamin v množství nezbytném pro tělo pomáhá normalizovat menstruační cyklus, předchází osteoporóze, vyhlazuje závažnost nepříjemných příznaků menopauzy, zvyšuje intelektuální schopnosti a šance na otěhotnění a zajišťuje normální průběh těhotenství..

Kyselina listová se navíc právem nazývá „vitamín krásy“. Vitamín je nezbytný pro vlasy, pokožku, nehty: jeho nedostatek způsobuje, že vlasy zpomalují, rostou nudné, lámají se a vypadávají, nehty jsou slabší a křehčí a kůže často trpí akné.

Pravidelné používání folátu u žen tak může zlepšit nejen celkovou pohodu, ale také vzhled.

Kyselina listová je pro muže stejně důležitá. Mnoho z nich vede k problémům s pojetím patologie v důsledku obsahu nesprávné sady chromozomů v spermatu.

Tento jev se nazývá aneuploidie a pozoruje se dokonce iu zdravých mužů: asi 4% spermatu absolutně zdravého člověka bez špatných návyků as nepřítomností geneticky špatné predispozice obsahuje nadbytek nebo nedostatečný počet chromozomů.

Aneuploidie nejen znemožňuje oplodnění vajíčka, ale v některých případech způsobuje u dítěte různé formy genomických patologií (včetně Downova syndromu a Kleinfelterova syndromu)..

Předpokládá se, že příčina výskytu vadných spermií může spočívat v podvýžive a nezdravém životním stylu, avšak vědci v současné době obtížně říkají, proč je složení spermií pozměněno.

Studie však prokázaly, že muži, jejichž strava obsahuje potraviny bohaté na kyselinu listovou, mají výrazně nižší hladinu aneuploidie (asi 20–30%) než muži, jejichž požadavek na vitamín B9 není plně kompenzován. V důsledku toho mají mnohem větší šanci na otěhotnění a dávají zdravé potomstvo.

Z tohoto důvodu je vitamin B9 spolu s vitaminem E zahrnut do všech komplexů, které byly vyvinuty pro prevenci a léčbu mužské neplodnosti..

Jejich použití v kombinaci může výrazně zlepšit hormonální hladiny a krevní oběh a také zvýšit množství a kvalitu spermií.

Optimální dávka kyseliny listové pro muže je 700-1100 mcg za den.

Recenze kyseliny listové

Recenze kyseliny listové v tabletách jsou pozitivní. Všichni pacienti užívající tento vitamin zaznamenali významné zlepšení celkového pocitu pohody, nálady a trávicích procesů. Kromě toho je lék nezbytný pro vlasy, nehty na kůži.

Příjem vitamínu B9 během těhotenství - recenze jsou toho důkazem - může zlepšit průběh těhotenství a zabránit výskytu malformací u dítěte. Ženy, které užívají drogu nejen po dobu 9 měsíců, ale také po porodu, jsou méně náchylné k porodu po porodu.

Děti, které dostávají dostatek folátu, přibývají na váze a dobře se vyvíjejí..

Lidé, kteří berou lék na hubnutí, tvrdí, že hlavním cílem vitaminu B9 je urychlit metabolismus. A díky tomu se dobře vyrovná. Avšak pro boj s dalšími libry je třeba doplnit příjem vitamínů tréninkem a dietou.

Cena kyseliny listové

Cena kyseliny listové závisí především na tom, která společnost lék vyrobila.

Cena kyseliny listové v ruských lékárnách je od 30 rublů. Průměrné náklady na 1 mg tablety č. 50 vyráběné společností Valenta Pharmaceuticals jsou 35–40 rublů a můžete si koupit kyselinu listovou (balení č. 100) vyrobenou společností Solgar Vitamin and Herb, za přibližně 725 rublů..

Předepsaný lék během těhotenství 9 měsíců Kyselina listová 400 mcg stojí v průměru 100-120 rublů.

V lékárnách v Kyjevě, Charkově, Vinnitsa a dalších městech Ukrajiny lze tablety zakoupit od 12 UAH. Kolik nákladů na léky závisí na cenové politice výrobce, přepravních nákladech a řadě dalších faktorů.

Články O Neplodnosti