Hlavní Analýzy

Kyselina listová v dětské stravě: kde je a jaké jsou její výhody

Hlavním vitamínem zelených potravin se nazývá kyselina listová..

Vitamín je náladový a velmi nestabilní pro tepelné zpracování ve velké zelenině. Nachází se však nejen v zelenině, ale také v jiných potravinách, jako jsou grapefruity nebo vejce..

Co je kyselina listová užitečná pro dítě?

Výhody kyseliny listové pro děti jsou obrovské. Pozitivně ovlivňuje rostoucí tělo dítěte a má mnoho různých účelů, jako například:

 • Tvorba placenty u těhotné ženy, která přispívá k vývoji plodu bez odchylek.
 • Proces krvetvorby, který umožňuje aktualizovat umírající buňky a přispívá k výživě celého organismu.
 • Proces zotavení v těle.
 • Růst a vývoj orgánů a celého těla. S nedostatkem kyseliny listové v rostoucím těle existuje riziko zakrslého růstu a vývoje.

Než začnete užívat všechny léky, nezapomeňte se poradit s odborníkem. Kyselina listová není výjimkou, protože při použití její syntetické formy existuje riziko předávkování.

U malých dětí se doporučuje začít zavádět doplňková jídla s cuketou, která obsahuje kyselinu listovou. Kuřecí játra a žloutek se také stávají důležitou součástí výživy malého člověka..

U těhotných žen je potřeba příjmu kyseliny listové zvláště vysoká. Jeho nedostatek může výrazně ovlivnit vývoj plodu av budoucnu může mít vážné důsledky.

Vysoká potřeba přijetí také u předčasně narozených dětí nebo těch, kteří trpí anémií.

Dávkování kyseliny listové pro děti

Kyselina listová pro děti do jednoho roku by měla být používána přesně podle dávky.

Způsob přijetí u kojenců do značné míry závisí na druhu krmení.

Děti při kojení dostávají výrazně více vitamínů a minerálů, zatímco kojencům při umělém krmení někdy chybí potřebné prvky, včetně kyseliny listové. Při zahřívání nebo ředění směsi nepatrně stoupá teplota tak důležitého vitaminu. V tomto případě Vám lékař předepíše další kyselinu listovou. Zpravidla se doporučuje dávat 10 - 40 mcg za den.

Pokud dojde ke zpoždění vývoje, špatné chuti k jídlu, nedostatečnému přírůstku na váze, častým nachlazením nebo anémii, může lékař předepsat jiný systém příjmu.

Dávkování kyseliny listové u dětí starších než jeden rok.

Tato věková kategorie se vyznačuje aktivním vývojem a růstem mozku..
Dávky silně souvisejí s věkem, ale mohou se změnit:

 • 1 až 3 roky. Ne více než 50 mcg.
 • 36 let. 75 mcg.
 • 6 až 10 let. 100 mcg.
 • 10-14 let. 150 mcg.

Změny v dávkování může provádět lékař v závislosti na diagnóze a vývojových rysech..

Často je předepsáno doplňování kyseliny listové v komplexu vitamínů.

Může dojít k předávkování kyselinou listovou?

Předávkování přírodní kyselinou listovou je téměř nereálné. Veškerý přebytek se vylučuje močí..

Předávkování syntetickým vitaminem však může mít vážné následky. Proto je důležité užívat kyselinu listovou až po rozhovoru s pediatrem.

Kyselina listová v dětské stravě

Kde jíst kyselinu listovou?

Při dobře sestavené stravě nezmeškáte žádné vitamíny ani minerály. Proto je docela možné obejít se bez syntetických drog.

Pokud je ve stravě velké množství zelené zeleniny a ovoce, masa, měkkýšů, živočišných jater, grapefruitů, jahod a angreštů, pravděpodobně nebude nedostatek kyseliny listové. Potraviny by měly být konzumovány syrové, pečené nebo dušené.

 • Kyselina listová u kojenců

Zdrojem vitaminu B9 mohou být: šťouchaná tykev, brokolice, mrkev, pudink z tvarohu, žloutek, pěna z kuřecích jater.

 • Kyselina listová pro děti do dvou let

Roztřepený tvaroh, žitné sušenky, zelí ve formě polévek, krůtího masa, dýně, těstovin a jemných jater pomůže udržet vitamin na správné úrovni v této věkové kategorii.

 • Kyselina listová pro děti do pěti let

Nasekané dušené telecí kotlety, libové vepřové maso, přidejte pomerančové a jahodové dezerty, rybí kotletky, sladký pilaf se sušenými meruňkami a rozinkami doplní v tomto věku prasátko nových produktů.

 • Nad 5 let

Celozrnná kaše, dušená nízkotučná ryba, salát z čerstvé mrkve, zelí, špenát.

Čím menší je dítě, tím více pozornosti by mělo být věnováno jeho zdraví. Koneckonců, na čem stojí, závisí její další vývoj.

Správná výživa vám pomůže růst zdravě, dobře se rozvíjet a vyrovnat se se stresem.

Proč dávat dětem kyselinu listovou. Kyselina listová pro děti pro růst a správný vývoj

Návod k použití

Kyselina listová je k dispozici ve dvou dávkovacích formách: jako roztok pro intramuskulární injekci a v 1 mg tabletách.

Pamatujte: přítomnost návodu k použití nevylučuje skutečnost, že dávkování a trvání kurzu může předepsat pouze ošetřující lékař.

Vitamin A se vstřebává do dvanáctníku a tenkého střeva, ukládá se v játrech ve formě kyseliny tetrahydrofolové a přebytek se vylučuje ledvinami..

Hlavním účelem léku je léčba anémie, prevence nitroděložních růstových defektů (neurální trubice plodu).

Děti dostávají vitamín po jídle jednou denně ve věkových dávkách:

 • až 6 měsíců - 25 mcg;
 • od 6 měsíců do roku - 35 mcg;
 • od roku do 3 - 50 mcg;
 • od 3 do 6 let - 75 mcg;
 • od 6 do 10 let - 100 mcg;
 • od 10 do 14 let - 150 mcg;
 • nad 14 let - 200 mcg.

Malá dávka potřebná dítětem se obtížně odděluje od tablety obsahující 1 mg (1 000 μg) účinné látky. Proto je pro maximální přesnost část tablety (1/4) rozpuštěna v chlazené vodě po vaření v množství 25 ml. 1 ml výsledného roztoku bude obsahovat 10 μg účinné látky; v tomto pořadí 2,5 ml = 25 μg, 5 ml = 50 μg. Denně se připravuje čerstvý roztok a zbytek se nalije.

Předávkování je téměř nemožné, ale dlouhodobé užívání je spojeno s rizikem rozvoje hypovitaminózy vitamínu B12 (kyanokobalamin)..

Droga je kontraindikována, pokud má dítě následující stavy:

 • nedostatek kyanokobalaminu;
 • zhoubná anémie;
 • individuální nesnášenlivost (alergické kožní projevy);
 • porucha metabolismu železa.

Pro děti se kyselina listová doporučuje pro megaloblastickou a alimentární makrocytovou anémii. Lék je předepsán k léčbě spru syndromu, když je narušena funkce vstřebávání potravy ve střevě. Indikace užívání kyseliny listové u dětí jsou také poklesem počtu leukocytů v krvi po ionizujícím záření, rentgenové terapii a užívání léků.

Dávkování vitaminu určuje ošetřující lékař v závislosti na věku dítěte a závažnosti onemocnění. Doporučená denní dávka kyseliny listové pro kojence do 6 měsíců je 25 mcg, od 6 měsíců do 1 roku - 35 mcg, od 1 do 3 let - 50 mcg, od 3 do 6 let - 75 mcg, od 6 do 1 let - 100 mcg 10-14 let - 150 mcg a od 14 let - 200 mcg.

Je třeba mít na paměti, že tělo dítěte dostává spolu s jídlem určitou část kyseliny listové. Vitamín se nachází v mateřském mateřském mléce, cereáliích, ořechech, bananech, meruňkách, zelené zelenině, pohanky a ovesných vločkách a také v mase, mléčných výrobcích, lososech a tuňácích. Tepelné zpracování ničí kyselinu listovou.

Pokud má dítě normální vyváženou stravu a střevní mikroflóra je v pořádku, tělo nezávisle produkuje kyselinu a hromadí ji v játrech. V jiných případech je nutné brát kyselinu listovou samostatně nebo jako součást komplexů vitamínů a minerálů.

Kyselina listová patří k vitamínům skupiny B (je to vitamin B9) a je často předepisována nastávajícím matkám: ženám, které právě plánují těhotenství, i těm, které již rodí dítě. To je způsobeno schopností takové vitaminové sloučeniny chránit plod před škodlivými účinky a také pozitivně ovlivnit zrání a funkci placenty..

V některých případech je však kyselina listová předepisována dětem. Je součástí mnoha multivitamínových doplňků, ale je k dispozici také samostatně - ve formě drogy, která se také nazývá „kyselina listová“. Před podáním tohoto léku dítěti musíte zjistit, jak ovlivňuje tělo dítěte a v jakých případech se používá u dětí.

Kyselina listová pro děti je nutná pro megaloblastickou nebo alimentární anémie z nedostatku makrocytů. Doporučuje se také užívat dětem trpícím malabsorpčním syndromem, u nichž dochází k narušení vstřebávání potravy ve střevech. Indikací pro vitamin B9 je snížení počtu bílých krvinek po rentgenovém vyšetření a dalších faktorů.

Dávkování kyseliny listové vypočítá lékař na základě věku pacienta a povahy onemocnění. Doporučená denní dávka pro děti do šesti měsíců je 25 mcg, od šesti měsíců do roku - 35 mcg, od jednoho roku do tří let - 50 mcg, od šesti do deseti let - 100 mcg, od deseti do čtrnácti let - 150 mcg, starší čtrnáct let - 200 mg.

Je třeba mít na paměti, že dítě dostává určitou část vitamínu B9 s jídlem. Tato sloučenina se nachází v mateřském mléce, cereáliích, banánech, ořechech, meruňkách, zelené zelenině, ovesných vločkách, zelené zelenině, pohanky, masa, tuňáka a lososa. Tepelné ošetření produktů ji narušuje destruktivně.

Pokud dítě správně konzumuje a dostává všechny potřebné látky a střevní mikroflóra je normální, pak jeho tělo plně asimilovalo kyselinu listovou a hromadí ji v játrech. V ostatních případech je třeba ji vzít jako doplňkovou látku k hlavní stravě (jako samostatná droga nebo jako součást komplexů vitamínů a minerálů).

Pro dospělé je profylaktická dávka 400-500 kmg. U dětí se dávka liší v závislosti na věku dítěte. U dítěte mladšího 3 let se snaží prevenci předepsat kyselinu listovou. Až do věku 3 let se droga používá pouze podle indikací. Děti by měly pít kyselinu listovou po jídle s vodou. Denní dávka se vypije 1krát denně nebo se nesdílí několik recepcí. Kurz terapie je 1 měsíc.

 • novorozenci a předčasně narozené děti - 10-30 mcg;
 • 6 měsíců - 35 mcg;
 • 1-3 roky - 40 až 60 mcg;
 • 3-6 let - 75 mcg;
 • 6-10 let - 75 - 100 mcg;
 • 10-14 let - 150 mcg.

Pro děti se kromě přípravků obsahujících kyselinu listovou používá komplex vitamínů. Obsahují nezbytnou denní dávku stopových prvků pro každý věk. Můžete si vzít Supradin, Abeceda a další dětské komplexy. Musí se používat podle pokynů..

Od roku do 3 let dítě roste velmi rychle. Děti této věkové skupiny často jedí špatně kvůli odmítnutí jíst. Některé děti od 1,5 roku chodí do školky. Neustálý kontakt s infekcí u dítěte mladšího 3 let způsobuje stres na imunitním systému a také snížení obsahu vitamínů a minerálů.

U dětí do 3 let je uvedeno 40–60 μg FC. 2letému dítěti je předepsána kyselina listová při 50 mcg. Zřeďte lék podle následujícího schématu. Čtvrtina tablet se rozpustí ve 25 ml vody. Dobře promíchejte, přidejte 5 ml hotového roztoku. To bude 50 mcg.

U dětí ve věku 5 let je kyselina listová indikována k úlevě od anémie, která posiluje imunitní systém. Po 5 letech dochází ke změnám krevního testu (2 křížky). Pro normální krevní obraz je FC nezbytná. Je předepsán v dávce 75 mcg. Po přípravě roztoku (čtvrtina tablety na 25 ml vody) by se mělo shromáždit 7,5 ml kapaliny.

Ve věku 7 let je na dítě kladen velký náklad. Jde do první třídy. Stres, podvýživa, kontakt s infekcí mohou způsobit nedostatek FC. Kyselina listová u 7letého dítěte je nutná ke zvýšení mentálních schopností. Prvním srovnávačům je předepsáno 75 μg FC. V případě anémie může být dávka zvýšena..

Kontraindikace při používání antianemik jsou individuální nesnášenlivost na jednotlivé složky, vnitřní krvácení, stenóza jícnu, zhoršená absorpce glukózy, zvýšené hladiny železa v krvi, ulcerativní patologie, věk do 6 let. V každém případě je před použitím Tardiferonu nutná odborná konzultace..

Jaké stupně anémie existují?

Stupeň anémieHemoglobinová hladinaPočet červených krvinek
 • 1 nebo snadné
 • 2 nebo průměr
 • 3 nebo těžké
 • 90 - 110 g / l
 • 70-90 g / l
 • Pod 70 g / l
 • 3 - 1012 / l
 • od 2,5 - 1012 / l do 3 - 1012 / l
 • méně než 2,5 - 1012 / l

Léky na chudokrevnost pro děti: cíle a nápravná opatření

Hlavním cílem při léčbě dětí pomocí IDA je úplné odstranění nedostatku železa zvýšením hemoglobinu na normální hodnoty a doplnění jeho rezerv v těle pro prevenci následného relapsu patologie. Toho lze plně dosáhnout pouze zjišťováním a odstraněním skutečné příčiny anémie. Léčba je založena na postulátech formulovaných Idelsonem na konci minulého století:

 • léčba IDA bez medikace železem je prostě nemožná
 • léčba by měla být prováděna převážně perorálními léky (injekce jsou bolestivé a zahrnují mnoho komplikací)
 • po stabilizaci hemoglobinu se léčba okamžitě nezastaví
 • transfúze krve nebo červených krvinek ke zvýšení hladiny hemoglobinu je dětem prokázána pouze na základě vitálních indikací.

Tedy pouze z důvodu výživy, zejména pokud jde o rostlinnou stravu, i když je bohatá na železo a vitamíny, je doplnění nedostatku hemoglobinu nemožné. Železo se aktivněji vstřebává z potravy zvířat, ale nestačí na léčbu, pouze na prevenci.

Lékařské ošetření provádí lékař, pečlivě a pedantně vybírá léky pro dítě, protože tuto látku bude muset brát několik měsíců za sebou. Vyhodnocuje se nejen účinnost tohoto léku, ale také negativní účinky, které jsou možné při jeho užívání, a komplikace, které se mohou vyskytnout během léčby..

Dnešní léky pro děti různých věkových skupin jsou rozděleny do dvou velkých skupin:

 • Železné soli a jejich polysacharidové sloučeniny, pokud mají ionizovanou formu
 • neiontová léčiva, kde železité železo je součástí struktury speciálních komplexů.

První skupina zahrnuje:

 • Síran železnatý je Actiferrin, Ferroplex, Hemofer nebo Tardiferon
 • Chlorid železitý - hemofer
 • Fumarát železnatý - Ferronát
 • Glukonát dvojmocného železa - Totem

Druhá skupina zahrnuje:

 • Komplex hydroxidu železitého (cukr železa) ve formě Venoferu (injekce)
 • Polymaltózový komplex se železem, který se uvolňuje jako Maltofer nebo Maltofer Fall, perorální a injekční formy FerrumLek.

Při užívání léků obsahujících železo v ústech je nárůst hemoglobinu o něco pomalejší než injekce, ale při injekcích a stresu neexistuje bolest, stejně jako nebezpečí abscesů a komplikací, riziko hemosiderózy při dlouhodobém používání. Injekce je určena dětem v případě závažných problémů se vstřebáváním střeva a odstraněním většiny tenkého střeva..

Nejprve je nutné provést laboratorní testy krevního séra. Výsledky analýzy naznačí počet červených krvinek, barevný indikátor a hladinu hemoglobinu. Odkaz na laboratorní diagnostiku lze získat od pediatra. Po vyšetření je nutné zjistit skutečnou příčinu stavu nedostatku železa. Léčba začíná jejich eliminací. Mohou být předepsány další biochemické krevní testy..

V dětství jsou normy testovacích indikátorů odlišné a závisí na věku dítěte. Například hladina hemoglobinu u novorozence je mnohem vyšší než u dospělých a dosahuje 140–225 g / l (3 dny po narození). Do konce 2 měsíců se ukazatele sníží na 140 g / l. Ve věku 1 roku je standardem 100–140 g / l.

Až 5 let je tělo dítěte nejcitlivější na nedostatek stopových prvků, a pokud hladina hemoglobinu v krvi klesne pod 110 g / l, považuje se to za anémii a použití železných přípravků bude odůvodněné. Absorpce z drog je účinnější než ze spotřebovaných produktů (ačkoli to bylo dříve věřil, že to stačilo jen sledovat dietu).

Mohu dát dětem

Předpokládá se, že hlavním účelem vitaminu B9 je tvorba placenty během těhotenství. S jeho nedostatkem se zvyšuje pravděpodobnost potratů a vývoj patologií plodu.

Kyselina listová je navíc nezbytná při syntéze proteinů.
, účastní se procesu krvetvorby
. V našem těle probíhá proces buněčné smrti a vytváření nových.

Při obnově tkání se neobejdete bez vitamínu B9: působí jako stavitel a rekonstrukce.

V dětství je růst orgánů a celého těla intenzivní, procesy probíhají vysokou rychlostí, vyžaduje hodně bílkovin a energie. Proto je důležité, aby děti měly dostatek kyseliny listové.

Pozornost!
Příjem syntetických přípravků s vitaminem B9 by měl být projednán s odborníkem v každém jednotlivém případě. Pouze lékař vám může poradit o potřebě léků a jejich dávkování..

Pediatrové již zpravidla doporučují seznámit dítě s produkty obsahujícími vitamín B9 zpravidla již při prvním krmení. Ve věku 6-8 měsíců se do stravy dostávají kuřecí játra a žloutek.

Kojícím matkám se také doporučuje, aby užívaly multivitaminové přípravky, monitorovaly výživu a předcházely nedostatku kyseliny listové..

Abychom se nebáli lékařských předpisů, podívejme se na výhody vitaminu B9 a rizika jeho nedostatku.

Kyselina listová je základní cihla ve struktuře DNA, je stavebním materiálem pro růst tkání, její přítomnost v těle je životně důležitá.

Když se buňky aktivně dělí, nemohou se obejít bez vitaminu B9, protože umožňuje buněčným stěnám tvořit se podílí na energetickém metabolismu. Z tohoto důvodu je kyselina listová pro rostoucího člověka zásadní..

Již ve fázi plánování početí je důležité, aby tělo budoucích rodičů mělo dostatek vitamínu B9. Tím se zabrání anémii plodu, zabrání se defektům nervové trubice a zajistí se správné uložení vnitřních orgánů.

Kyselina listová je navíc vyžadována s aktivním vývojem dítěte v prvních letech života. Požadované množství můžete získat z jídla a doplnit jej speciálními přípravky..

Pokud je novorozenec kojen a v mateřské stravě není dostatek vitamínů, není nutný další příjem syntetických analogů..

Jinak je možné předávkování doprovázené alergickými vyrážkami a astmatickými záchvaty..

Když dítě sní špatně, nezíská na váze, často má nachlazení nebo vývojové zpoždění, lékař předepíše další vitamíny. Doporučuje se, aby děti do jednoho roku podávaly 10 až 40 mcg denně

S nedostatkem kyseliny listové je spojena anémie. S nimi je vitamin B9 užíván podle zvláštního režimu předepsaného pediatrem..

V tomto období dítě dělá mnoho objevů, učí se, pamatuje si, aktivně zkoumá svět. V důsledku toho roste objem mozku. Kyselina listová pomůže vyrovnat se s asimilací informací..

Nejčastěji jsou dávky následující:

 • děti mladší 3 let jsou předepisovány nejvýše 50 mcg denně;
 • od 3 do 6 let - 75 mcg;
 • školní děti od 6 do 10 let - 100 mcg;
 • od 10 do 14 let - 150 mcg.

Míra dalšího zásahu vitamínů závisí na vlastnostech konkrétního organismu, fyzické zdatnosti, dědičné predispozici.

Ve společnosti ostatních minerálů je kyselina listová nejvíce absorbována. Klasická kombinace: B9, B6 a B12 - umožňuje zlepšit zrak, rozveselit, posílit imunitu.

Vitamin B9 se používá v různých oborech medicíny:

Proces dospívání těla je velmi intenzivní:

 • dělení kostí;
 • vývoj nervového systému;
 • vytváření nových buněk.

To vše vyžaduje obrovské množství bílkovin a energie. Kyselina listová se podílí na procesu syntézy bílkovin, a proto zaujímá důležité místo v lidském životě. Podílí se na metabolismu nukleových kyselin, které tvoří DNA a RNA. Jsou zodpovědné za tvorbu nových tělesných buněk. V procesech mozkové aktivity reguluje vitamín B9 tvorbu nových spojení, proces dělení neuronů, aktivitu synapsí a podílí se na syntéze biologicky aktivních látek, B9 hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a dalších krevních organismů..

 • zabraňuje rozvoji anémie;
 • zlepšit metabolismus.

Kyselina listová není pro děti hrozbou, a proto se doporučuje používat při prvním krmení. Před užitím drogy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Je možné, aby děti kyselinu listovou - individuální otázka.

Kyselina listová se užívá po jídle. Denní dávka závisí na věku a indikacích k použití. V prvních měsících života, které se vyznačují rychlým vývojem, potřebuje tělo novorozence velké množství stopových prvků. Dětská výživa nebo speciální doplňky mohou dítěti poskytnout správné množství živin.

Při kojení v podmínkách dostatečné vitamínové stravy matky není nutné další příjem vitamínů. Zvýšená hladina B9 je plná alergické reakce nebo astmatických záchvatů..

Kyselina listová pro děti do jednoho roku se předepisuje:

 • se špatnou chutí k jídlu;
 • časté nemoci;
 • pomalý hmotnostní zisk.

Doporučená dávka pro kojence je až 25 mcg / den. Chcete-li dát dítěti lék, musíte provést následující kroky:

 1. Rozdělte 1 mcg tablet na čtyři části.
 2. Oddělte čtvrtou část tablety. Toto je denní dávka léku.
 3. Rozdrťte čtvrtinu lžičkou.
 4. Výsledný prášek se rozpustí ve 25 mg vody.
 5. Vložte roztok do láhve s vodou.
 6. Pijte dítě

Toto období se vyznačuje intenzivním vývojem dítěte:

 • uvažuje;
 • vzpomíná;
 • seznámí se s okolním světem, který ovlivňuje činnost mozku.

V této fázi hraje kyselina listová pro dítě důležitou roli - pomáhá zpracovávat rostoucí množství informací.

Přibližná denní dávka:

 • pro děti do 3 let - 50 mcg;
 • pro děti od 3 do 6 let - 75 mcg;
 • pro děti od 6 do 10 let - 100 mcg;
 • pro děti od 10 do 14 let - 150 mcg.

V kombinaci s vitaminy B6 a B12 se kyselina listová nejen vstřebává v těle, ale také posílí imunitu, povzbuzuje a zlepšuje ostražitost dítěte. Aby se plně přizpůsobil, doporučuje se podávat vitamínové tablety ve formě roztoku. Po dosažení věku šesti let je povoleno užívat tablety bez předúpravy.

Je škodlivé brát vitamín v následujících případech:

 • nedostatek kyanokobalaminu;
 • zhoubná anémie;
 • alergie na skupinu B;
 • nesnášenlivost laktózy, sacharóza v folacinových přípravcích.

Příjem kyseliny listové před těhotenstvím a během těhotenství podporuje produkci estrogenu, který zajišťuje fungování reprodukčního systému. B9 snižuje riziko gestózy, oddělení placenty, děložní hypertonicity a spontánního porodu.

Folacin je vylučován ledvinami. Jeho přebytek je možný se značným přebytkem dávky. Není možné předepsat denní dávku sami, protože hypervitaminóza B9 je nebezpečná při nedostatku kyanokobalaminu nebo B12. Proto se musíte řídit pokyny lékaře.

Je možné, aby děti kyselinu listovou - určovaly jejich vitalitu.

Pro trávení by mělo mít dítě za 3-4 měsíce dostatek kyseliny listové z umělé směsi, mateřského mléka. Proto je během laktace pro matku více potřebný folacin.

Krmivo by mělo uspokojit potřebu užitečných stopových prvků.

Kyselina listová se používá v různých oborech medicíny, zejména v gynekologii, porodnictví, neurologii, pediatrii. Kyselina listová u dětí je indikována pro různé poruchy nervového systému, stejně jako pro předčasně narozené děti, novorozence s vývojovým zpožděním a kognitivní poruchou. Vlastnosti stopového prvku umožňují stimulovat syntézu aminokyselin, což je velmi důležité při intenzivním růstu dítěte.

Potřeba kyseliny listové (vitamín B9) je vyjádřena v mikrogramech (mcg), jinak - v tisícinách miligramu. To však neubírá na významu pro tělo ve všech stádiích lidského života: od nitroděložního vývoje po stáří. Nedostatek vede k hrozivým nemocem a v některých případech k fatálním následkům.

Kyselina listová nebo vitamin B9 byla poprvé syntetizována ze zelených listů rostlin.

Ženy, které plánují těhotenství nebo již rodí dítě, potřebují tento vitamin používat. Příznivě ovlivňuje funkci placenty a chrání budoucí dítě před škodlivými faktory..

V pediatrii se dětská kyselina listová používá jako jedna ze složek multivitaminových komplexů. Vyrábí se také jako nezávislý lék. Název je snadno zapamatovatelný - „kyselina listová“.

To vše vyžaduje obrovské množství bílkovin a energie. Kyselina listová se podílí na procesu syntézy bílkovin, a proto zaujímá důležité místo v lidském životě. Podílí se na metabolismu nukleových kyselin, které tvoří DNA a RNA. Jsou zodpovědné za tvorbu nových tělesných buněk. V procesech mozkové aktivity vitamín B9 reguluje tvorbu nových spojení, proces dělení neuronů, aktivitu synapsí a podílí se na syntéze biologicky aktivních látek. B9 důležitou roli při tvorbě červených krvinek a dalších krevních organismů.

Kyselina listová pro dítě po dobu 3 měsíců se užívá bez ohledu na jídlo. Doporučuje se, aby se při použití samostatných přípravků tableta rozdrtila, dokud nevznikne homogenní prášek. Obsah rozdrcené tablety se nalije do odměrky nebo běžné lžíce, přidá se trochu vody, místo.

Kyselina listová pro dítě za rok se užívá v vitamínových komplexech nebo samostatně. Tablety je také možné rozdrtit, k jídlu nedochází.

Kyselina listová pro děti ve věku 6 let se užívá hlavně v komplexech vitamínů. V závislosti na formě uvolňování je léčivo absorbováno dětmi (nedoporučuje se podávat tablety až 3 roky).

Předčasně narozené děti, děti do 1 roku

Během prvního roku dítě přibírá na váze 2krát více než při narození. Obzvláště rychle roste dítě až 3 měsíce. K normálnímu vývoji dítěte je předepsána kyselina listová, zejména pokud matka měla v těhotenství nedostatek FC. To vám umožní urychlit růst dítěte, zlepšit usínání, normalizovat krevní obraz.

Umělá krmiva dětí mají často nedostatek FC. Takovým dětem musí být předepsána kyselina listová. Směsi také obsahují kyselinu filic, ale podle literatury, když je jídlo zahříváno, je stopový prvek zničen.

Abyste se vyhnuli destrukci FC, musíte vodu ohřát na 35-36 ° C. Voda by měla být zahřívána, dokud se směs nerozpustí. Nedoporučuje se zahřívat připravenou směs v mikrovlnné troubě, protože k zahřívání nedochází rovnoměrně. Kapalina je horká od okrajů láhve a teplá uprostřed. V tomto případě je část vitamínu zničena teplotou. Nesprávné zředění směsi vede k nedostatku kyseliny listové.

Je obtížné získat malou dávku přesně, takže pro děti do jednoho roku musíte připravit roztok. Kyselina listová se zředí pro děti do jednoho roku následujícím způsobem. V 1 mg kyseliny listové je 1 000 mcg. K přípravě roztoku musíte užít čtvrtinu tablety. Rozpustí se ve 25 ml studené převařené vody. V 1 ml tohoto roztoku bude obsahovat 10 μg FC. Je-li potřeba dávka 25 mcg, je třeba do stříkačky natáhnout 2,5 ml. Před použitím musí být roztok připraven čerstvý. Zbývající lék by měl být nalit.

Tuto techniku ​​je třeba dodržovat, pokud je dávka kyseliny listové nižší než 250 mcg. V některých případech může FC předepsat více než standardní sazby. U kojenců s anémií, kteří kojí, může být dávka 100 mcg. Pokud dítě jí směs, má anémii, někdy mohou být předepsány ¼ tablety FC. Dávkování často závisí na závažnosti anémie.

Po 7 letech zátěž ve škole stále roste, intenzivní růst dítěte zůstává. Pro udržení mentálních schopností a prevenci anémie je přípustné předepsat FC. Dítěti ve věku 8 let může být podána dávka 75-80 mcg FC. Pomůže to zlepšit paměť, posílí imunitní systém. Vezměte lék na měsíc. V případě potřeby lze v léčbě pokračovat..

Někdy začíná puberta brzy. U dívek mohou gonády začít fungovat od 10 let. K udržení normálního vývoje reprodukčního systému může být předepsána kyselina listová. Kyselina listová pro děti od 10 let je uvedena v dávce 100 mcg. Po naředění čtvrtiny tablety ve 25 ml by se mělo shromáždit 10 ml roztoku. Každá dávka, kterou potřebujete k vytvoření čerstvého roztoku.

Předčasně narozené děti, děti do 1 roku

Nechci vás vyděsit, ale banální snížení hemoglobinu v krvi dítěte může být opravdu velmi nebezpečné.

Ani nemluvíme o špatném zdraví, které dítě doprovází. Letargie, neustálá touha po spánku pronásledovat dítě každou sekundu.

To zase ohrožuje zpoždění vývoje dítěte, snižuje se svalový tonus.

Kromě toho mohou nastat imunitní systém dítěte, který zachytí vředy doslova za letu..

Závažnost následků závisí na stupni onemocnění, takže čím dříve zahájíte léčbu, tím rychleji obnovíte normální hemoglobin bez poškození zdraví dítěte.

Nedostatek kyseliny listové u kojenců

Makrocytická anémie je jedním z poměrně závažných projevů nedostatku kyseliny listové. Předčasně narozené děti jsou ohroženy. Nedostatek kyslíku v krvi brání fyzickému a duševnímu vývoji dítěte.

Kyselina listová pro kojence je předepsána k odstranění těžké anémie. Chcete-li zahájit léčbu včas, musíte znát příznaky nemoci.

U předčasně narozených dětí má nemoc následující projevy:

 • podváha podle věku;
 • snížená chuť k jídlu;
 • bledost kůže;
 • podrážděnost;
 • plačtivost;
 • únava
 • neklidný spánek;
 • apatie;
 • neaktivní sání prsu.

Poznámka! Pokud je po dlouhou dobu pozorován nedostatek kyseliny listové, může novorozenec dokonce mít v ústech vředy.

Není možné samostatně stanovit deficit kyseliny listové u kojenců, protože příznaky hypovitaminózy u mnoha látek mají podobné projevy.

Děti s anémií, kyselina listová je často předepisována v kombinaci s jinými léky. Mezi ně patří léky, které eliminují střevní dysbiózu. Přiřaďte jim potvrzenou diagnózu na základě výsledků testu.

Počty krve umožňují lékaři dojít k závěru, že pro tyto ukazatele existuje patologie:

 • data červených krvinek;
 • hemoglobin;
 • hladiny folátu v séru.

O hlavních příčinách anémie a způsobu léčby anémie

U 4měsíčního dítěte hemoglobinu 106. Diagnóza byla ANEMIE SVĚTELNÉHO STUPU. Předepisovali železo dva měsíce. Otázka: Je skutečně nutné na této úrovni hemoglobinu dát dítěti lék?

Kvůli nízkému hemoglobinu bylo dítěti předepsáno železo. Poté je žaludek dítěte aktivně oteklý a gaziki neustále odchází. Dítě je neklidné a křičí. Co dělat? Může mít léčivo obsahující železo takové vedlejší účinky?

Léky pro léčbu anémie u dětí: Komarovsky

V dětské praxi jsou předepisovány léky, ve kterých je kyselina listová doplněna dalšími vitamíny, které zvyšují její vstřebávání rostoucím tělem.

Jedná se o multivitaminové komplexy dobře známé rodičům:

V každodenním životě dostal vitamín B9 lakonické jméno „lid“ a ve většině mladých matek způsobuje mimořádně důvěryhodný a uctivý přístup. Přínos kyseliny listové pro vaše dítě však můžete využít, pouze pokud je schválí lékař.

Kyselina listová (druhé jméno je Vitamin B9) je naprosto nezbytná pro každý živý organismus. Jeho nedostatek může výrazně ovlivnit lidské zdraví. Je velmi důležité sledovat jeho obsah v těle. To platí zejména pro malé děti..

1. Po použití léku začne krev několikrát cirkulovat lépe. Tím se zabrání riziku vzniku anémie v raném věku..

2. Ve střevě se vytváří prospěšná mikroflóra, která chrání tento orgán před různými nemocemi.

3. Zlepšuje funkci kostní dřeně.

Kyselina listová je nezbytná pro děti k posílení těla, obnovení imunity a ochraně před bakteriemi. Proto je velmi důležité začít s tím, čím dříve, tím lépe. Lékaři to říkají.

Naštěstí většina žen zodpovědně přistupuje k otázkám, jako je plánování rodiny. Před počátkem je pacient při vědomí zaznamenán na klinice, podroben vyšetření a absolvuje všechny nezbytné testy. Pro každého budoucího rodiče (matku i otce) tři měsíce před očekávaným těhotenstvím lékaři důrazně doporučují vypít dvě tablety kyseliny listové (400 mcg) dvakrát denně.

Za prvé, lék je nezbytný k udržení normální hladiny hemoglobinu v krvi. Mnoho párů nemůže kvůli své nedostatečnosti otěhotnět po dlouhou dobu. Důležitý derivát je přítomen v kyselině listové - tetrahydrofolátu. Jakmile se dostane do těla muže nebo ženy, začne vylučovat biochemické enzymy.

Výsledkem je, že partnerovo tělo je lépe připraveno na koncepční proces. Buňky spermatu budoucího otce jsou rychlejší a lepší, proces ovulace budoucí matky je efektivnější. Proto by páry plánující těhotenství měly užívat kyselinu listovou. Za prvé, pro úspěšné pojetí dítěte. Za druhé, pro plný vývoj plodu.

Pokud byla koncepce a připojení embrya v děložní dutině úspěšná, pak lékaři v prvním trimestru také doporučují použití vitaminu B9. Je nezbytné v těle budoucí matky, aby se zabránilo rozvoji různých defektů nervové trubice, jmenovitě štěpení páteře, kapka a kýla mozku.

Kyselina listová není nutná pro děti do 12 měsíců věku. Předepisuje ji pediatr pouze s následujícími příznaky:

 • Pokud se dítě narodilo předčasně, tj. Před 37. týdnem těhotenství. Tato droga mu umožňuje rychle dohnat své vrstevníky..
 • Pokud dítě přibírá na váze. Podle odborníků by měla v prvních 12 měsících života růst ve srovnání s původními parametry více než 2krát.
 • Pokud má dítě problémy s fungováním střev. Například, když má často zácpu nebo průjem.

Ve vzácných případech je vitamin B9 předepsán jako doplňkový vitamin. To platí pro kojence, kteří jsou na umělé výživě. Děti, které jsou krmeny mateřským mlékem, mají zpravidla dostatek všech potřebných vitamínů.

Děti potřebují kyselinu listovou během období, kdy začnou chodit do mateřské školy. Být ve velkém týmu často vede k rozvoji virových chorob. Tento lék produkuje imunitní těla v těle, která nevnímají dětské infekce. V některých případech je tento vitamin předepsán psychologem, pokud se dítě v prostředí nepřizpůsobuje..

Vitamin B9 musí také vzít žáci. Američtí vědci prokázali, že několikrát zlepšuje intelektuální aktivitu a umožňuje vám soustředit se. Kromě toho tento lék brání rozvoji přepracování, které může vzniknout z neobvyklého tréninkového zatížení..

Nedostatek kyseliny listové vyvolává velké množství nemocí. Jeho přebytek však nepovede k ničemu dobrému. Proto je velmi důležité sledovat dávkování kyseliny listové pro děti:

 • Nejmenší množství léčiva je 25 mcg. Právě toto množství vitamínu je dostatečné pro kojence v prvních šesti měsících života.
 • Od 6 měsíců lze jeho množství zvýšit na 35 mcg.
 • Děti od 1 roku - ne více než 50 mcg.

To není vše. Denní norma kyseliny listové se dále zvyšuje o 25 jednotek každé tři roky. To znamená, že pokud má dítě 3 roky, potřebuje 75 mikrogramů vitamínu, 6 let - 100 mikrogramů, 9 let - 125 mikrogramů. Maximální denní sazba je 200 mcg. To je dost pro děti od 14 let.

Naštěstí existuje poměrně jednoduchá instrukce o používání kyseliny listové pro děti:

 1. Nejprve věnujte pozornost dávkování jedné tablety. Může být rovna 400 mcg nebo 1 mg.
 2. V závislosti na věku dítěte je nutné od něj oddělit potřebné množství.
 3. Pak tuto částici opatrně rozdrtte, aby se získal jemný prášek..
 4. Zůstane pouze zředit vodou a dát dítěti drink.

Stojí za zvážení, že příjem tohoto vitamínu nezávisí na použití potravin a jiných drog. Má neutrální chuť. Není tedy třeba pít vodu.

Přesto mohou někteří lidé mít potíže s pokyny pro kyselinu listovou pro děti. Například, pokud je třeba oddělit částici rovnající se 25 μg od 1 mg (pro novorozence). K dosažení tohoto výsledku je třeba provést následující:

 1. Rozdělte tablet na 4 stejné části.
 2. Jeden z nich by měl být rozemlet na prášek a zředěn 5 lžičkami vařené vody.
 3. 2,5 ml tohoto roztoku (půl lžičky) bude stále obsahovat 25 mikrogramů kyseliny listové.

Stejně tak se lék podává starším dětem. Jedna lžička se rovná 50 mikrogramům a 2 lžičky se rovná 100 mikrogramům.

Léčba tímto lékem by měla být od dvou týdnů do 30 dnů. Denní normu lze v případě potřeby rozdělit na 2 - 3krát.

Kyselina listová může být dětem podávána nejen jako lék, ale také prostřednictvím běžných potravin. Například se vyskytuje v kuřete, zelí, tvarohu, sýru, téměř ve všech druzích ořechů a bylin. Je žádoucí, aby těhotná žena a kojící matka dávaly přednost. Tím se sníží riziko vážného onemocnění..

Vitamin B9 je povinný pro každého občana od velmi mladého věku. Jeho nedostatek může negativně ovlivnit zdraví a vzhled osoby (vlasy často vypadávají, nehty se zlomí, objeví se akné). Proto odborníci doporučují použití kyseliny listové pro prevenci dětí a dospělých, nejméně jednou za tři roky. Stojí za zmínku, že lék lze zakoupit za dostupnou cenu. Jedno balení, ve kterém 30 tablet, stojí asi 100 rublů.

Nedostatek kyseliny listové v těle vede k hypovitaminóze, která je detekována v 80% případů a patří k nejčastější patologii všech věkových skupin, včetně dětí.

Při kontaktu s lékařem se na základě laboratorního vyšetření stanoví krevní parametry (hemoglobin, počet a forma červených krvinek a hladina kyseliny listové v krevním séru).

Léčba závisí na průběhu a prokázané závažnosti hypovitaminózy:

 • V závažných případech nedostatku a malabsorpce se kyselina listová podává intramuskulárně.
 • K odstranění mírné a mírné hypovitaminózy se tablety úspěšně používají.

V minulém století bylo zaznamenáno, že kyselina listová normalizuje tvorbu krve a eliminuje anémii. Antianemický faktor (jak se původně nazýval vitamin B9) zvyšuje produkci červených krvinek - červených krvinek v kostní dřeni.

S anémií způsobenou nedostatkem folacinu je hematopoéza inhibována. Na pozadí normální hladiny hemoglobinu počet červených krvinek prudce klesá. Zároveň se vyznačují velkými velikostmi (megaloblasty), funkční nezralost a neschopností zachytit kyslík a doručit ho do buněk.

Megaloblastická anémie (deficit kyseliny listové) se často objevuje u kojenců s nízkou porodní hmotností, předčasně narozených dětí, s onemocněním zažívacího traktu a neudržitelným krmením. Existuje pouze jeden způsob, jak léčit tyto stavy - podávání kyseliny listové dětem.

Nemoc se projevuje v prvním roce života. Vyznačuje se zhoršenou pohybovou schopností a mentální retardací u dětí. Příčina onemocnění dosud nebyla stanovena, ale mezi faktory způsobujícími autismus byla identifikována blokáda příjmu kyseliny listové v mozku s vlastními protilátkami..

První studie v této oblasti dávají plaché, ale povzbudivé výsledky - doplnění vitaminu B9 zlepšuje řečové dovednosti u dítěte a snižuje symptomy chování autismu..

Mimochodem, při plánování těhotenství se doporučuje užívat kyselinu listovou 2–3 měsíce před početí a později ve všech stádiích těhotenství jako profylaktika, která zabraňuje rozvoji vrozených anomálií a vývojového zpoždění u dětí.

Drobky narozené před termínem mají ohromující úkol - „dozrát“ a dohnat své vrstevníky z hlediska tělesné hmotnosti a výšky. Zároveň harmonicky rozvíjet a zlepšovat každý den, vydržet tvrdou realitu (dětské nemoci, infekce atd.).

Příčiny a rizikové faktory nedostatku železa u kojenců

Hlavními důvody rozvoje nedostatku železa u dětí jsou:

 • Předčasnost
 • Nedostatek mateřského železa
 • Nedostatečný příjem železa
 • Hemoragické události při porodu nebo v časném poporodním období
 • Onemocnění trávicího traktu u dítěte

Je třeba poznamenat, že děti, které jsou krmeny plným kravským nebo kozím mlékem, mají ve srovnání s dětmi, které jsou kojeny nebo kojeny speciálními směsmi, výrazně vyšší riziko vzniku nedostatku železa..

Anémie se může objevit iu novorozenců. Důvodem může být patologie placenty během těhotenství a nedostatek stopových prvků v těle nastávající matky. Existuje také řada faktorů, které vytvářejí příznivé podmínky pro rozvoj nedostatku železa:

 • Vícečetné těhotenství.
 • Předčasné narození.
 • Porušení procesu vstřebávání železa ve střevě (způsobené gastrointestinálními chorobami).
 • Krvácení během těhotenství.
 • Časné oblékání pupeční šňůry.
 • Velká hmotnost dítěte při narození.
 • Umělé krmení.
 • Nedostatek železa ve výživě kojící matky.

Jednodenní dítě má dostatek mikronutričních rezerv po dobu 6 měsíců, po kterých je nutné do stravy uvést produkty s obsahem. Výhody mateřského mléka jsou k nezaplacení, ale to může vyrovnat pouze nedostatek železa v těle rostoucího dítěte poprvé. Živina by měla být vyvážená a podávána na doporučení lékaře.

Pokud je během vyšetření zjištěna anémie, pediatr vybere pro děti nezbytné přípravky železa a upraví výživu.

Příznaky nedostatku a léčebné metody

Známý pediatr a televizní moderátor Dr. Komarovsky poznamenává, že množství železa v různých obdobích života dítěte se liší v závislosti na pohlaví a věku. Průměrná denní dávka tohoto stopového prvku u dětí je:

 • od narození do 1 roku - od 4 do 10 mg;
 • po věku 1 roku až 6 let - 10 mg;
 • od 6 do 10 let - ne více než 12 mg;
 • od 11 do 17 let pro chlapce - 15 mg, pro dívky - 18 mg.

V prvním roce života, zejména do dvou měsíců, většina dětí výrazně zvyšuje potřebu železa. Důvodem je úplná náhrada fetálních červených krvinek normálními buňkami po narození. Proto s nízkým obsahem hemoglobinu v krvi potřebují děti další příjem železa ve formě léků.

Nejlepší ze všeho je, že tělo dětí absorbuje valenční železo II v přítomnosti kyseliny askorbové. Komarovsky upozorňuje rodiče na skutečnost, že stopový prvek s danou valencí se nachází pouze v drogách. U produktů dochází k dodávce III-valenčního železa, které v těle přechází do II-valence.

Diagnóza mírné anémie může být stanovena na hladině hemoglobinu pod 100 g / l, s poklesem pod 90 g / l, diagnostikována je středně závažná patologie a pod 70 g / l - závažná.

Komarovsky doporučuje, aby rodiče, jejichž děti jsou předepisovány léky na chudokrevnost, měli následující užitečné informace:

 1. Pomoc dětem léčit anémii pouze s nutriční korekcí není možná! Vždy je nutné používat přípravky železa.
 2. Takové léky by měly být užívány perorálně, zatímco dávka železného železa musí být zvyšována postupně, počínaje čtvrtou částí předepsané dávky..
 3. Průměrná denní terapeutická dávka železa pro děti je 2-3 mg / kg. Je rozdělena do tří fází.
 4. Hladiny hemoglobinu začnou stoupat, obvykle po třech týdnech léčby, i když ke zlepšení pohody může dojít mnohem dříve. Přestaňte však brát drogy se zdánlivě dobrým zdravotním stavem..
 5. Hemoglobin stoupá průměrně rychlostí asi 10 až 14 g / l týdně, ale ve většině případů trvá několik měsíců, než se léčí anémie přípravky železa, aby se obnovil normální krevní obraz dítěte. Normalizace hladiny hemoglobinu v krvi proto není důvodem k zastavení léčby: je nutné pokračovat v používání přípravků železa v profylaktické dávce po dobu dalších 1,5 až 3 měsíců, aby se v těle dítěte vybudovaly zásoby železa..
 6. Železné přípravky by se měly užívat na lačný žaludek, tj. 1-2 hodiny před jídlem.

Léčba anémie u dětí je zpravidla komplexní a kromě přípravků obsahujících železo pacienti dostávají další látky, které ovlivňují hematopoézový systém a metabolismus - kyanokobalamin, kyselinu listovou, některé další vitamíny a minerály.

Nedostatek vitamínu přispívá k nestabilitě folátů v životním prostředí a jejich významné ztrátě po tepelném zpracování produktů. Nedostatek vitaminu B9 se vyskytuje také u onemocnění trávicího systému, doprovázených malabsorpcí živin..

V dětství se potřeba folacinu zvyšuje v důsledku intenzivního růstu, kdy ani včasný příjem denních norem látky do těla není schopen kompenzovat rostoucí potřebu.

Příznaky hypovitaminózy (nedostatek vitamínů) se vyvíjejí postupně, ale vyžadují povinnou a včasnou pomoc dítěti, protože mohou vést k vážným poruchám v těle. Deficit folacinu se projevuje:

 • bledost kůže;
 • letargie, slabost;
 • nedostatečným růstem;
 • emoční nestabilita;
 • neklidný spánek;
 • problémy s činností nervového systému;
 • únava;
 • snížená chuť k jídlu;
 • stomatitida, gastritida, enteritida.

Pokud však u svého dítěte zaznamenáte některý z těchto stavů, nespěchejte do lékárny s doplňkem vitamínu. Kyselinu listovou by měl předepisovat dětem lékař. Proč? Protože příznaky hypovitaminózy jsou stejné pro mnoho látek. To je dobře ilustrováno tabulkou sestavenou z let výzkumu Earla Mindella..

Články O Neplodnosti