Hlavní Bolest

Folacin během těhotenství

Folacin je lék na bázi kyseliny listové. Ve farmakologii existuje vitaminové léčivo stejného jména. Je předepsán pro nedostatek kyseliny listové a v případě potřeby pro tuto látku pro tělo. Lékaři tvrdí, že „Folacin“ je nezbytný pro každou osobu. Stojí za to mluvit o potřebě tohoto léku v těle těhotné ženy? Část této látky získáváme z potravinářských výrobků, ale je třeba poznamenat, že tepelné zpracování ničí kyselinu listovou. Rovněž při krájení zeleniny a zeleniny se ztratí část látky. Proto je v některých případech třeba použít dodatečně. Nejběžnějším případem je během těhotenství..

Kyselina listová během těhotenství je nutností! Je obtížné přeceňovat její hodnotu, tato látka se aktivně účastní životně důležitých procesů. Například v procesu tvorby krve, tvorby nukleových kyselin, aminokyselin. V procesech, jako je mastný, cholesterol, bílkovina. V činnosti kardiovaskulárního, imunitního, nervového systému. Gastrointestinální trakt včetně. Kyselina listová během těhotenství je životně důležitá pro správnou tvorbu a funkce placenty, pro vývoj nervového systému plodu, metabolismus a dělení buněk. Ochrana plodu před škodlivými účinky a škodlivými faktory zabraňuje rozvoji různých odchylek. Je nezbytné pro správný průběh těhotenství. Tento vitamín T je pro ženu nesmírně nezbytný. Zlepšuje fungování všech systémů - trávicí, nervové, hematopoetické systémy a v kombinaci s vitamíny posiluje imunitní systém. Kvůli nedostatku kyseliny listové se zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu, placentární nedostatečnost, placentární abrupce, vývoj nedostatku vitaminu u dítěte, krvácení po porodu a mnoho dalších komplikací se zvyšuje.

Kyselina listová během těhotenství je pro ženu důležitá nejen proto, že se zvyšuje potřeba, ale také proto, že během těhotenství se její vylučování z těla zvyšuje a nedostatek musí být neustále doplňován..

Jak tedy zajistit dostatečný přísun „folikulu“ do těla, jak se nazývá těhotný. V naprosté většině případů byla tato otázka vyřešena následovně: těhotná žena byla předepsána obvyklá „kyselina listová“ ve formě tablet od nejranějších možných dat, protože má největší význam v prvních 12 týdnech vývoje plodu. Pak přišly lékařské přípravky, jedním z nich byl Folacin. Na tomto léku není nic zvláštního, ale mnoho lékařů jej doporučuje svým pacientům. Důvod je jednoduchý - použití „folacinu“ je výhodnější než užívání kyseliny listové. Dříve těhotné ženy užívaly lék třikrát denně, nyní stačí jedna tableta. Tuto výhodu ocenily samotné ženy. Dávka doporučená pro každou ženu by měla být stále zvážena..

„Folacin“ obsahuje minimální terapeutickou dávku kyseliny listové. Potřeba takové dávky vůbec nevznikne, ale pokud to lékař předepíše, musíte postupovat podle pokynů. Pokud máte pochybnosti o dávkování, zeptejte se svého lékaře. Chceme vás ujistit, že předávkování kyselinou listovou je nemožné, pokud ji vezmete podle pokynů lékaře, její přebytek, který není absorbován tělem, je vyloučen bez jakýchkoli následků. Nemá smysl překládat lék, pokud potřebujete pouze 2 mg, zbytek se neabsorbuje. V tomto případě je možné upustit od běžné kyseliny listové ve formě tablet..

Gynekologové tvrdí, že ve srovnání s potřebou kyseliny listové nezbytné pro naše tělo potřebuje během těhotenství dvakrát tolik, kolik je obvyklé. V každém případě však může být zapotřebí více kyseliny listové. Během těhotenství to odborníci předepisují beze strachu.

Jak vzít "Folacin"?

Nezanedbávejte „Folacin“ během těhotenství. Z nějakého důvodu se vám nelíbí tento lék? Požádejte svého specialistu, aby vám předepsal podobný přípravek, ale kyselinu listovou nevzdávejte úplně.

Při použití "Folacinu" zvažte, že existují kontraindikace pro maligní nádory a přecitlivělost na lék. Vitamin B9, neboli kyselina listová, je úzce spojen s vitaminem B12, také známým jako kobalamin. S nedostatkem druhého je první zakázán. Před užitím Folacinu se musíte ujistit, že nemáte dostatek vitaminu B12. V opačném případě bude nutné je vzít dohromady.

Vedlejší účinky užívání "Folacinu" nebyly zrušeny. Patří mezi ně nevolnost, anorexie, závratě, pocit, hořkost v ústech, svědění kůže a vyrážky, bronchospasmus, nadýmání, erytém..

Upozorňujeme, že mnoho léků nemusí být kompatibilní s folacinem..

V tomto ohledu je nutné konzultovat se svým lékařem.

Autor: Nikita Rybakov

Komentáře (2):

Moje těhotenství začalo s kyselinou listovou, ale pak jsem zvýšil dávku a musel jsem vypít 5 tablet. A pak mi doktor předepsal Folacin, vypiješ jednu tabletu a to je vše, nemusíš pít hrstku.

Po celou dobu těhotenství folacin pil. Byla mi diagnostikována dědičná trombofilie, takže byly potíže s ložiskem. Folacin v dávce více, než je obvyklé folik. Pro celé těhotenství však nebyly žádné vedlejší účinky.

Folacin

Struktura

Tableta obsahuje: léčivou látku - kyselinu listovou - 5 mg, pomocné složky: monohydrát laktózy, mikrokrystalická celulóza povidon, krospovidon a stearát hořečnatý.

Formulář vydání

Folacin je k dispozici v tabletách s 5 mg účinné látky, balených v 10, 20 nebo 30 kusech.

farmaceutický účinek

Lék má hematopoetický účinek.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Folacin patří k vitamínům B. Jakmile vstoupí do těla, promění se v kyselinu tetrahydrofolovou, jako koenzym zapojený do důležitých metabolických procesů a nezbytný pro plné zrání megaloblastů a tvorbu normoblastů. Nedostatek kyseliny listové vede k vývoji megaloblastického typu krvetvorby. Normální příjem látky v lidském těle stimuluje erytropoézu, zlepšuje syntézu aminokyselin, například methioninu, serinu, glycinu, nukleových kyselin, purinů atd..

Během těhotenství chrání kyselina listová plod před teratogenními a škodlivými faktory. Rovněž zvýhodňuje normální zrání a aktivitu placenty.

Po požití dochází k absorpci kyseliny listové v gastrointestinálním traktu, téměř okamžitě se váže na plazmatické proteiny. Poté se látka uloží v játrech a z ní se vytvoří kyselina tetrahydrofolátová..

Tato složka prochází placentou, BBB a přechází do mateřského mléka. Maximální koncentrace v krvi je dosažena během 30-60 minut. Ke stažení léčiva dochází beze změny nebo jako metabolitů ledvinami, přibližně po 5 hodinách.

Indikace folacin

Hlavní indikace pro použití folacinu jsou:

 • léčba a prevence nedostatku kyseliny listové způsobené nevyváženou nebo podvýživou;
 • léčba a prevence různých typů anémie v důsledku nedostatku kyseliny listové v těle, například s vývojem nemocí a komplikací, laktací a těhotenství atd..

Kromě toho je lék předepsán těhotným ženám, aby se zabránilo rozvoji patologií nervových trubic u plodu.

Kontraindikace

 • nesnášenlivost složek léčiva;
 • zhoubné novotvary;
 • zhoubná anémie;
 • nedostatek kobalaminu.

Vedlejší efekty

Při léčbě folacinem a jinými přípravky kyseliny listové se mohou alergické reakce objevit ve formě: svědění, vyrážky, erytému a bronchospasmu.

Rovněž by neměly být vyloučeny odchylky v činnosti gastrointestinálního traktu, například: anorexie, nevolnost, hořká chuť v ústech, nadýmání a další.

Pokyny pro Folacin (způsob a dávkování)

Lék je určen pro orální podávání. Podle pokynů k použití folacinu se při léčení nebo prevenci nedostatku kyseliny listové používají různé dávky.

Například při léčbě megaloblastické anémie je předepisována denní dávka 5 mg a pro prevenci tohoto stavu - 2,5 mg.

Aby se zabránilo rozvoji defektů nervové trubice plodu, doporučuje se užívat 2,5 mg po dobu 4 týdnů před údajným těhotenstvím. Poté během prvního trimestru těhotenství lék pokračuje.

Je také možné předepsat vyšší udržovací dávky, například pro pacienty s alkoholismem, chronickými infekčními chorobami a užívajícími antikonvulziva..

Předávkovat

Žádné předávkování.

Interakce

Současné podávání s chloramfenikolem, tetracykliny, neomycinem nebo polymyxinem vede ke snížení absorpce kyseliny listové.

Použití kyseliny listové snižuje účinnost antikoncepčních prostředků, ethanolu, sulfasalazinu, glutethimidu, cykloserinu, methotrexátu, primidinu, fenytoinu atd..

Také někdy užívání kyseliny listové snižuje plazmatickou hladinu fenobarbitalu, primidonu a fenytoinu, což způsobuje epileptický záchvat.

Kromě toho bylo při užívání kolestyraminu s kyselinou listovou zaznamenáno snížení nebo změna absorpce. Z tohoto důvodu se kyselina listová doporučuje používat jednu hodinu před nebo po 4-6 hodinách od doby užití colestyraminu.

Podmínky prodeje

V lékárnách lze lék zakoupit bez lékařského předpisu.

Podmínky skladování

Skladovací prostor musí být chráněn před dětmi, mít teplotu nejvýše 25 ° C.

Skladovatelnost

Analogy

Folacinové analogy zahrnují: mamifol, kyselinu listovou, evitol, flavinát atd..

Alkohol a Folacin

Bylo zjištěno, že alkohol snižuje vstřebávání kyseliny listové, takže je lepší opustit jeho používání.

Folacin během těhotenství

Během těhotenství je kyselina listová jednou z nejdůležitějších složek ženského těla. Navíc je Folacin předepisován jak při plánování těhotenství, tak po jeho nástupu.

Bylo zjištěno, že tato složka se podílí na nejdůležitějších procesech v těle: hematopoéza, produkce nukleových a aminokyselin, metabolismus, aktivita nervového, kardiovaskulárního a dalších tělních systémů..

Během těhotenství je předepsána kyselina listová, aby se zajistila normální tvorba a aktivita placenty, vývoj nervové trubice v plodu a buněčné dělení. Tato látka také chrání embryo před negativními a škodlivými účinky, zabraňuje rozvoji patologií a podporuje úspěšné těhotenství..

Pokud má tělo nedostatek kyseliny listové, zvyšuje se tím riziko předčasného porodu, abrazi placenty, poporodní krvácení, nedostatek vitaminu u novorozenců atd. Proto jsou ženám předepsána kyselina listová nebo folacin. Navíc, jak ukazují recenze během těhotenství, potřeba této látky neustále roste a její nedostatek lze plně naplnit pouze užíváním speciálních léků.

Recenze Folacin

Jak ukazují četné recenze Folacinu, je to on, kdo je předepsán ženám při plánování těhotenství a v prvních měsících tohoto kritického období. Většina žen ví, že kyselina listová je nezbytná jak pro ženské tělo, tak pro nenarozené dítě, takže nikdo nepochybuje o povinném příjmu.

Folacin je také velmi oblíbený u kojících matek. Poměrně často se matky novorozenců cítí velmi slabé a unavené. Nedostatek kyseliny listové je často zjištěn po testování..

Podle odborníků je Folacin vysoce účinným vitaminovým lékem, který se v klinické praxi aktivně používá. Jeho hlavní složka, kyselina listová, je obsažena ve složení životně důležitých léků, které se používají v terapii a jako profylaxe vrozených malformací plodu, anemických stavů v období laktace a těhotenství..

Folacin cena, kde koupit

Lék si můžete koupit téměř v každé ruské lékárně. Současně se cena Folacinu pohybuje od 115 do 150 rublů.

Folacin v těhotenství: podrobné pokyny a účinnost léčby

V procesu početí a následném devítiměsíčním těhotenství embrya v ženském těle dochází ke zvýšení zátěže na práci vnitřních orgánů, což vede k několikanásobnému nárůstu potřeby vitamínových příjmů..

Obzvláště důležitý je jejich další příjem v časném těhotenství, kdy se tvoří systémy podpory života a nitroděložní vývoj dítěte.

Jedním z důležitých prvků, které ovlivňují vývoj budoucího zdraví a proces formování různých systémů vnitřních orgánů dítěte, je kyselina listová. Jako každá látka má deriváty. Lék, ve kterém se kombinuje samotná kyselina a její deriváty, se jmenoval Folacin. Folacin v těhotenství není ničím jiným než zdrojem exogenního vitamínu B9, který posiluje zdraví matek a pomáhá chránit plod.

Význam a role přiřazená tělu

Kyselina listová je přírodní látka aktivně zapojená do životních procesů lidského života.

 1. Procesy tvorby zdravých struktur v oběhovém systému a kostní dřeni.
 2. Syntéza enzymů nukleových kyselin a aminokyselin.
 3. Metabolismus tuků, bílkovin a cholesterolu v procesu života.
 4. Stabilizace systémů zodpovědných za kardiovaskulární, imunomodulační a neurotransmiterové aktivity.
 5. Správná tvorba a funkce placentární membrány.
 6. Kompetentní vývoj embrya v nervové trubici.
 7. Podporuje metabolismus bez vadného dělení buněk.

Hrozí nedostatek kyseliny listové při porodu dítěte

Nástup předčasného porodu nebo prodloužené poporodní krvácení může být vyvolán nedostatkem vitamínu B9. Aby se tomu zabránilo, doporučuje lékařům předepsat lék Folacin. Pomůže embryu získat účinný ochranný bonus proti negativním účinkům vnějšího prostředí, včetně infekcí.

Praktické příklady studií prokazují, že užívání kyseliny listové při plánování těhotenství u mužů je klíčem k normálnímu vývoji oběhového, imunitního a nervového systému dítěte. Při plánování těhotenství u žen je flotacin garantem budoucího správného vývoje embrya a pohody matky.

Folacin během těhotenství jako profylaktický přípravek může zabránit následujícím patologickým stavům.

 1. Hydrocephalus.
 2. Ancephaly.
 3. Kýly v podobě kýly.
 4. Zpoždění embryonálního vývoje.
 5. Vrozené vady.
 6. Tvar skeletu a páteře s vadami.
 7. Porod mrtvého dítěte nebo nástup porodu během nepřiměřených hodin, předčasný porod.
 8. Malformace ve formě rozštěpu rtu nebo rozštěpu patra.
 9. Eliminuje srdeční choroby.

Pro ženu, Folacin, při plánování těhotenství, profylaxe patologií vývoje anémie různého původu, depresivních stavů a ​​toxikologických projevů. Nedostatek vitamínu B9 v nezbytném množství nepříznivě ovlivňuje průběh těhotenství a má následující negativní důsledky.

 • Nesprávná tvorba placentární bariéry.
 • Různá geneze anémie u matky a dítěte.
 • Oddělení placenty a vyvolání předčasného porodu.
 • Neurologické problémy.
 • Pocit slabosti a únavy, přerušovaný spánek.
 • Přechod z chronického průběhu nemocí na akutní a subakutní formy.
 • Neurologické problémy, deprese a beznaděj.

Návod k použití

Jak brát folacin najdete v pokynech k lékům. Nebo ve specializovaných lékařských průvodcích v sekci Folacin, návod k použití během těhotenství. Je k dispozici ve formě tablet a má patentované jméno:

Folacin 5 mg účinná látka kyselina listová.

Indikace pro použití jsou:

 1. Jako preventivní opatření při plánování těhotenství u mužů.
 2. Během období vývoje plodu jako opatření k zabránění vývoje nervového systému dítěte s vadami.
 3. Léčba anémie různého původu, včetně megaloblastů v období porodu a krmení dítěte.
 4. Stimulace syntézy endorfinu.
 5. Nedostatek vitaminu B9.

Dávka léčiva závisí na účelu jeho použití..

 • Při plánování těhotenství je folacin předepsán tři nebo více měsíců před plánovaným početí, dávka kyseliny listové během těhotenství je 0,5 tablety denně.
 • Folacin návod k použití během těhotenství doporučuje užívat lék v množství 5 mg denně.

Během těhotenství bude období, před kterým musíte brát lék, předepsáno lékařem, který sleduje budoucí matku, podle individuálních charakteristik plodu a celkového blaha ženy. Termín jmenování je tradičně prvním trimestrem. Užívání drogy po jídle.

Indikace a kontraindikace pro použití

Kolik musíte brát s drogou a včas, kolik pít Folacin při plánování nebo provádění těhotenství určí pouze ošetřující lékař. Závisí to na řadě faktorů: celkový stav těla, délka těhotenství, přítomnost chronických onemocnění a dědičnost.

Hlavní indikací pro použití této drogy je plánování těhotenství a příjem v raných stádiích, kdy dochází k hlubokému hormonálnímu redistribuci v těle a zárodek začíná jeho vývoj. Řada vědeckých experimentů prokázala, že zavedení dalších zdrojů vitaminu B9 významně snižuje pravděpodobnost malformací nervové trubice plodu a rozvoj míchy a kostry páteře v embryu..

Stejně jako všechny léky má i Folacin řadu kontraindikací. Předávkování vitaminovým lékem je téměř nemožné, dobře se vstřebává žaludkem v požadovaném množství, jeho přebytek je vylučován ledvinami..

Z vedlejších účinků je třeba poznamenat:

 • Ve vzácných případech dochází ke zvýšeným příznakům toxikózy.
 • Nadýmání.
 • Vzhled říhání, dušnost a suchý kašel.
 • Alergické reakce.
 • Závrať.

Úplný zákaz užívání a předepisování léku je přítomnost následujících chorob.

 • Přítomnost zhoubných nádorů nebo podezření na ně.
 • Vitamín s nedostatkem kobalminu.
 • Individuální nesnášenlivost.

Foliber nebo folacin

Obě léky v zásadě obsahují kyselinu listovou. Rozdíly jsou v obsahu látky, Folamin ji obsahuje o něco více, proto je její účinnost mnohem vyšší..

V souvislosti s tímto rozdílem předepisuji léky v závislosti na predispozici těla k nedostatku vitaminu B9 a přítomnosti patologií vývoje míchy ve vztahu.

Seznam přírodních zdrojů vitamínu B9

 • Zelení a luštěniny všech druhů a odrůd.
 • Citrusové plody.
 • Avokádo
 • Vepřová játra.
 • A kaviár všech druhů ryb.

Na závěr chci poznamenat, že užívání léku zaručuje snadné těhotenství. Cena léku v lékárnách města závisí na počtu tablet v balení.

Kyselina listová během těhotenství: jak dlouho trvat

Kyselina listová během těhotenství je schopna chránit dítě před nitroděložními malformacemi. Z tohoto důvodu se doporučuje budoucím matkám a těm, které právě plánují těhotenství, absolvovat kurs nasycení těla vitaminem B9. Nejste si jisti, jak správně brát vitamíny? Zajímá vás výhoda kyseliny listové? Přečtěte si o tom vše v článku..

Kyselina listová během těhotenství: dávkování, který týden užívat

Kyselina listová - je to také vitamin B9, Bs, M, folacin nebo folát - monovitamin skupiny B. Vitamin dostal název podle latinské fólie - „list“.

Samotné lidské tělo je schopné produkovat sloučeniny kyseliny listové z potravy. Za tento proces je zodpovědné tenké střevo..

Podle doporučení WHO by měla osoba v závislosti na věku používat během dne následující množství kyseliny listové:

 • děti do jednoho roku života - 0,05 mg;
 • děti do 3 let - 0,07 mg;
 • děti do 6 let - 0,1 mg;
 • děti do 10 let - 0,15 mg;
 • děti od 11 let a dospělí - 0,2 mg.

Ženy přepravující dítě by měly dostávat dalších 0,2 mg folacinu denně a během laktace - 0,6 mg. Vitamin se užívá nejen během, ale i ve stadiu plánování těhotenství..

I přes výhody folátů je jejich nadměrné množství stejně nebezpečné jako nevýhoda. Dávkování je třeba přísně dodržovat..

Doporučená denní dávka léku pro ženy plánující početí, 4 týdny před domnělým oplodněním až do 12 týdnů těhotenství - 0,4 mg. Upozornění: výrobci uvolňují kyselinu listovou v 1 mg a 5 mg tabletách. Při nákupu léku v lékárně pečlivě prostudujte pokyny, aby nedošlo k omylu s dávkováním.

Nikdy neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. Nezapomeňte zjistit, zda potřebujete kyselinu listovou, jak ji vzít a v jakém množství. V případě nadbytku vitamínu B9, který je stanoven laboratorními krevními testy, je lepší opustit průběh.

Ženy se často ptají, proč je kyselina listová užívána pouze v prvních měsících těhotenství, a ne ve všech 9 měsících? Odpověď spočívá v racionálním přístupu k problematice vitamínů..

12 týdnů těhotenství je považováno za zlom. Zaprvé, těhotenství jde do 2. trimestru: hlavní život podporující systémy a orgány dítěte jsou již vytvořeny. Za druhé, období časné toxikózy uběhlo a žena se může vrátit k vyvážené stravě, která přijímá určité množství kyseliny listové z potravin.

Od 4. měsíce těhotenství jsou navíc předepisovány komplexní vitamíny, které obsahují malé množství kyseliny listové. Snížení dávky spotřebovaného folátu je způsobeno tím, že nadbytek vitamínu B9 negativně ovlivňuje imunitní systém dítěte a matky.

Ve výjimečných případech, podle lékařských indikací, může lékař provádějící těhotenství předepsat další užívání kyseliny listové, ale musí být k tomu dobré důvody.

Můžete si vzít lék sami, pokud je těhotenství 12 a více týdnů, je to kategoricky nemožné.

Kyselina listová během těhotenství: k čemu je?

Neúprosná statistika tvrdí, že 50% žen trpí nedostatkem folacinů. Více než 40% žen má anémii způsobenou nedostatkem železa v těle.

Nejvíce ohrožené jsou ženy s problémy a charakteristikami, jako jsou:

 • akutní toxikóza raných stadií;
 • časné nebo pozdní těhotenství;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • vegetariánská strava;
 • vícenásobné těhotenství;
 • častá těhotenství.

Samostatnou rizikovou skupinou jsou ženy s chronickými onemocněními trávicího systému, krátkozrakostí, hypertenzí.

Co je užitečnější kyselina listová? Proč jsou pro nastávající matku a její dítě nutné fólie? Nedostatek vitamínu B ovlivňuje nejen vývoj centrálního nervového systému dítěte. Fólie jsou zodpovědné za položení kardiovaskulárního, genitourinárního systému, zajišťují normální tvorbu končetin a jsou prevencí embryonálních vývojových patologií - rozštěpu patra. U matek je nedostatek folacinu spojen s rizikem cévní mozkové příhody, srdečního infarktu a megaloblastické anémie - Addison-Birmerova nemoc.

Pokud nedostatek vitaminu B9 neovlivní vývoj plodu plodu, může nedostatek folátu vyvolat v budoucnosti psychosomatické poruchy u dítěte.

Nedostatek vitaminu B9 v těle matky se rychle rozvíjí. Problém lze identifikovat pomocí následujících příznaků:

 • zbarvení nebo pigmentace kůže;
 • podrážděnost;
 • nestabilní emoční stav;
 • neustálý pocit únavy;
 • ztráta výkonu;
 • poškození paměti;
 • vzhled akné na kůži;
 • náhlé hubnutí.

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou podobné příznakům anémie z nedostatku železa.

Sledujte své zdraví, dodržujte správnou a vyváženou stravu. Nebojte se zeptat svého lékaře na otázky, zda je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy, i když jste právě začali přemýšlet o mateřství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

FOLACIN

Klinická a farmakologická skupina

Účinná látka

Vypouštěcí forma, složení a balení

◊ Tablety jsou kulaté, ploché válcové, žluté s jemným mramorováním, oranžové skvrny jsou povoleny, s zkosením a na jedné straně rizikem, bez zápachu.

1 karta.
kyselina listová5 mg

Pomocné látky: monohydrát laktózy - 133,92 mg, mikrokrystalická celulóza - 50 mg, stearát hořečnatý - 1 mg, povidon - 5,04 mg, krospovidon - 5,04 mg.

10 kusů. - blistry (1) - kartonové obaly.
10 kusů. - blistry (2) - kartonové obaly.
10 kusů. - blistry (3) - kartonové obaly.

farmaceutický účinek

Vitamin skupiny B. Kyselina listová v těle se přeměňuje na kyselinu tetrahydrofolovou, jako koenzym zapojený do různých metabolických procesů a nezbytný pro normální zrání megaloblastů a tvorbu normoblastů. S nedostatkem kyseliny listové se vyvíjí megaloblastický typ krvetvorby. Lék stimuluje erytropoézu, podílí se na syntéze aminokyselin (včetně methioninu, serinu, glycinu), nukleových kyselin, purinů, pyrimidinů, při výměně cholinu, histidinu. Během těhotenství plní ochrannou funkci ve vztahu k působení teratogenních a fetálních škodlivých faktorů. Podporuje normální zrání a fungování placenty.

Farmakokinetika

Po požití je kyselina listová, kombinující se v žaludku s Castleovým vnitřním faktorem (specifický glykoprotein), dobře a úplně absorbována z trávicího traktu. S maximem v krvi je dosaženo po 30-60 minutách.

Distribuce a metabolismus

Téměř úplně se váže na plazmatické proteiny. Je uložen a metabolizován v játrech za vzniku kyseliny tetrahydrofolátové (v přítomnosti kyseliny askorbové působením enzymu dihydrofolát reduktázy). Proniká skrz BBB a placentární bariéru vylučovanou do mateřského mléka.

Vylučují se ledvinami v nezměněné formě (pokud přijatá dávka významně převyšuje denní potřebu) a ve formě metabolitů. Vylučuje se hemodialýzou. 5 mg kyseliny listové podané perorálně se vylučuje po 5 hodinách.

Indikace

 • léčba a prevence nedostatku kyseliny listové v důsledku nevyvážené nebo podvýživy;
 • léčba a prevence anémie způsobené nedostatkem kyseliny listové (makrocytová hyperchromní anémie, anémie a leukopenie způsobené léky a ionizujícím zářením, megaloblastická anémie, post resekční anémie, sideroblastická anémie u starších pacientů, anémie spojená s onemocněním malárie tenkého střeva a syndrom sprue) );
 • léčba a prevence anémie během těhotenství a kojení (kojení);
 • během těhotenství, aby se zabránilo rozvoji defektů nervové trubice u plodu;
 • dlouhodobá léčba antagonisty kyseliny listové (methotrexát, kombinace sulfamethaxazol / trimethoprim), antikonvulziva (fenytoin, primidon, fenobarbital).

Kontraindikace

 • zhoubná anémie;
 • zhoubné novotvary;
 • nedostatek kobalaminu;
 • přecitlivělost na složky léku.

Dávkování

Lék se podává orálně.

Pro léčbu megaloblastické anémie způsobené nedostatkem kyseliny listové je předepsáno 5 mg / den na 4 měsíce, pro prevenci - 2,5 mg / den.

Pro prevenci a léčbu makrocytické anémie s malabsorpcí, zánětlivým onemocněním střev a nevyváženou nebo malnutricí - 15 mg / den, pro pacienty s onemocněním sprue - 5-15 mg / den.

Aby se zabránilo rozvoji defektů nervové trubice u plodu, 2,5 mg / den po dobu 4 týdnů před údajným těhotenstvím. Recepce pokračuje během prvního trimestru těhotenství.

Vyšší udržovací dávky mohou být podávány pacientům s alkoholismem, jakož i pacientům s chronickými infekcemi a užívajícím antikonvulziva.

Vedlejší efekty

Z trávicí soustavy: anorexie, nevolnost, nadýmání, hořkost v ústech.

Alergické reakce: kožní vyrážky, svědění, erytém, bronchospasmus.

Předávkovat

Žádné předávkování.

Léková interakce

Při současném použití s ​​chloramfenikolem, neomycinem, polymyxiny, tetracykliny, absorpce kyseliny listové klesá.

Při současném použití kyseliny listové snižuje účinek antikoncepčních prostředků pro perorální podání ethanolu, sulfasalazinu, cykloserinu, glutetimidu, methotrexátu, fenytoinu, primidinu, chloramfenikolu.

Doplnění kyseliny listové může snížit plazmatické hladiny fenobarbitalu, fenytoinu nebo primidonu a způsobit epileptický záchvat.

Při současném použití colestyraminu a kyseliny listové může dojít ke snížení nebo absorpci, proto by měla být kyselina listová užita 1 hodinu před nebo 4–6 hodin po užití colestyraminu..

speciální instrukce

Pacienti s hemodialýzou potřebují vyšší množství kyseliny listové.

Při dlouhodobém používání kyseliny listové, zejména ve vysokých dávkách, je možné snížit koncentraci vitamínu B 12 v krvi (kyanokobalamin) v krvi..

Dlouhodobé užívání léku se doporučuje kombinovat s vitaminem B 12 (kyanokobalamin).

Vliv na schopnost řídit vozidla a kontrolní mechanismy

Kyselina listová (vitamin B9) během těhotenství: jak pít, aby se zabránilo malformacím plodu

Kyselina listová označuje ve vodě rozpustné vitamíny. Při nadbytku se ledvinami snadno vylučuje a nepoškozuje. Jeho nedostatek je však nežádoucí v dětství, během puberty a během těhotenství. Je obtížné naplnit denní požadavek pouze pomocí produktů obsahujících folie. Proto jsou navíc předepisovány vitamínové tablety.

Význam vitaminu

Již v roce 1931 byl zaznamenán účinek této látky na stav těhotných žen. Doktorka Lucy Willsová ošetřovala určitý druh anémie u nastávajících matek s kvasnicovými extrakty a játry. Kyselina listová však byla získána ze listů špenátu až v roce 1941. Později byl nalezen v hlávkovém salátu, zelí, avokádu a dalších rostlinných potravinách. Sloučenina je ve všech tkáních zvířat a rostlin, ale člověk ji nesyntetizuje sám.

Ve střevech jsou bakterie, které mohou produkovat vitamin B9, ale jejich přínos je zanedbatelný. Vysvětlení je jednoduché: mikroorganismy žijí v tlustém střevě a absorpce vitamínu se vyskytuje v horním tenkém střevě. Proto by se do těla mělo dostat dostatečné množství vitaminu denně s jídlem. Folacin však nevydrží teplo: při vaření zeleniny, masa se ztratí až 95% užitečné látky. Dokonce i dlouhodobé skladování vede ke snížení podílu folátů v rostlinách: po třech dnech zůstává v čerstvě nakrájeném salátu pouze 30% původního množství.

400 mcg denně je dávka kyseliny listové doporučená WHO během těhotenství. Vitamin je pro tělo důležitý z mnoha důvodů..

 • Krev. Podílí se na tvorbě mladých červených krvinek a hemoglobinu. S nedostatkem anémie s nedostatkem kyseliny listové.
 • Veverky. Aktivně se podílí na syntéze serotoninu, tyminu, adrenalinu a prostřednictvím nich na tvorbě mnoha proteinů, molekul DNA.
 • Nervový systém. Je nedílnou součástí řetězce metabolismu neurohormonů, zlepšuje přenos impulsů, ovlivňuje kognitivní sféru (myšlení, paměť, emoce). Zahrnuto v některých složkách nervové tkáně.
 • Imunita. Stimuluje a podporuje obranyschopnost těla, ovlivňuje kostní dřeň a podílí se na tvorbě bílých krvinek.

Role během těhotenství

Konkrétní účinek folátů na plodící děti se stal známým před více než 50 lety. Pokusy na zvířatech ukázaly, že nedostatek vitaminu B9 vede k vývoji závažných malformací u potomků. Další studie na lidech potvrdily, že přidání kyseliny listové do stravy těhotných žen významně snižuje frekvenci defektů nejen nervové trubice, ale také kardiovaskulárního a genitourinárního systému, jakož i prevenci tvrdého patra.

Látka se začala předepisovat pacientům, kteří dříve měli děti s malformacemi nervové trubice. Zvláštní pozornost byla věnována opakujícím se epizodám a potratům s podobnými anomáliemi. To umožnilo ženám účastnícím se experimentů porodit a porodit zdravé děti..

O nervové trubici

Neurální trubice je embryonální orgán, jehož tvorba končí do 28. dne života embrya. Následně se z toho vytvoří mozek, mícha a nervové procesy. Poruchy orgánu se vyskytují s frekvencí 1-10 případů na 1000 narození. Jejich výskyt je zřídka spojen s genetickými nebo chromozomálními abnormalitami a nejčastěji je výsledkem deficitu folátu nebo expozice virové infekci..

Důsledky abnormálního vývoje nervové trubice:

 • anencefálie - úplná nebo částečná absence mozkových hemisfér;
 • bifid páteř - rozštěp páteře.

Existují také možnosti pro neuzavření nervové trubice, když se v rozštěpu tvoří cystická kýlová kýla nebo dochází ke štěpení nejen v jedné části míchy.

O homocysteinu

Nedávné studie ukazují, že folát ovlivňuje nejen tvorbu nervového systému plodu. Mnoho porodnických patologií je spojeno se stavem hyperhomocysteinémie. Homocystein je aminokyselina, jejíž metabolismus probíhá za účasti kyseliny listové a jejích sloučenin. U těhotných žen je jeho koncentrace nižší než ve zbytku a je 3-5 μmol / l.

Zvýšení koncentrace homocysteinu vede k narušení mikrocirkulace, vzniku mikrotrombózy. V porodnické praxi jsou s hyperhomocysteinémií spojeny následující patologické stavy:

 • obvyklý potrat;
 • preeklampsie;
 • předčasné oddělení normálně umístěné placenty;
 • placentární nedostatečnost;
 • intrauterinní zpomalení růstu.

O nedostatku folátu

Nedostatek folátu je pozorován, pokud je nastávající matka diagnostikována:

 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • anémie;
 • cirhóza, hepatitida;
 • atrofická gastritida, enteritida;
 • Crohnova nemoc;
 • malabsorpční syndrom;
 • deprese, zvýšená úzkost;
 • psoriáza;
 • akné
 • akutní infekce;
 • opojení.

A také při užívání antibiotik, kortikosteroidů a antikonvulziv.

Recepční schémata

Kyselina listová je k dispozici ve formě jednotlivých tablet nebo může být součástí kombinace vitamínových komplexů pro těhotné ženy. Řada vědců se však domnívá, že použití folátu spolu s dalšími vitamíny není vždy prospěšné: některé látky mohou absorpci inhibovat. Proto se v prvním trimestru doporučuje užívat kyselinu listovou jako samostatný lék a později jako součást komplexu vitamínů. Doporučené dávky se mohou lišit..

 • Zdravé ženy. Podle výrobců musí těhotné ženy pít od 0,5 mg do 2,5 mg látky denně. Lékaři však nejčastěji předepisují 1 mg denně.
 • Se složitou historií. Pokud žena již porodila děti s malformacemi nervové trubice, defekty obličeje (rozštěp rtu, rozštěp tvrdého patra) a obvyklá těhotenská ztráta, dávka se zvýší na 5 mg.

Kombinované léky

Kombinované léky se prodávají v lékárnách, které obsahují jiné látky důležité během těhotenství, a dávkování B9 se také liší:

 • "Folacin" - 5 mg;
 • "Folio" - 0,4 mg;
 • "Elevit" - 1 mg.

Předávkovat

Předávkování při užívání látky je prakticky nemožné. Je netoxický a přebytek je vylučován v rozpuštěné formě ledvinami. Dlouhodobé užívání velmi vysokých dávek však vede ke snížení koncentrace vitaminu B12, což způsobuje úplně jiný typ anémie. Pro takový nežádoucí účinek by však denní dávka měla být překročena 10-15krát. Navíc pravidelně, nejméně po dobu tří měsíců.

Proto je dávka folacinu doporučená lékařem bezpečná a nezbytná pro plod a matku. Navíc, pokud žena neměla v úmyslu otěhotnět, ale najednou došlo ke zpoždění a test ukázal dva proužky, můžete začít užívat folie a vitamín E okamžitě, dokonce před návštěvou lékaře.

Fólie a těhotenství

Proč porodník-gynekologové předepisují kyselinu listovou každému v řadě a zda hrozí předávkování

První zprávy o souvislosti s vrozenými malformacemi a nedostatkem folátu byly publikovány již v roce 1964. Trvalo však několik desetiletí, než se všichni přesvědčili, že užívání přípravků obsahujících kyselinu listovou v pregravidním stadiu a v časném těhotenství může zabránit rozvoji nejzávažnějších malformací plodu.

Důsledky nedostatku folátu

Nejzávažnější a dobře studované problémy s nedostatkem folátu jsou spojeny s defekty ve tvorbě nervové trubice plodu. Tyto anomálie se vytvářejí velmi brzy. Již dvacátý den po početí se na dorzální straně embrya vytvoří nervová deska, jejíž okraje se později začnou uzavírat a tvoří nervovou trubici..

Přibližně 23. den by měla být tato zkumavka zcela uzavřená, pouze otvory na jejích koncích zůstávají otevřené. Pokud se do 26. dne část neurální trubice nezavře úplně, u plodu se vyvine spinální defekt - spina bifida: malformace, která je často kombinována s defekty míchy. Každý rok se na světě narodí asi 300 tisíc dětí s takovými vadami..

Vady nervové trubice (DNT) zaujímají 1. místo mezi příčinami nemocnosti a úmrtnosti novorozenců. Existuje mnoho variant takových anomálií, ale nejčastější jsou spina bifida a anencefálie. S anencefálií se plod nevyvíjí mozkové hemisféry. To je zcela fatální vada: polovina plodů s anencefálií umírá v děloze a zbývající děti, i když se narodí naživu, mohou žít několik hodin v 66% případů, některé žijí asi týden.

Pokud se však děti s DNT nenarodí tak často (přibližně 1 případ na 1 000 narození), je frekvence dalších defektů závislých na folátech (vrozené srdeční vady, malformace močového systému, defekty končetin, rozštěp patra, defekty velkých tepen atd.) Mnohem vyšší (1 případ na 100 narození). Byly získány nové důkazy, že nedostatek listů může způsobit poruchy autistického spektra a další poruchy chování 1.

Nejzávažnější malformace závislé na folátech nelze vyléčit - lze jim pouze zabránit. Když pacient přijde na recepci s „dvěma proužky“, bude určitě doporučeno užívat přípravky kyseliny listové během těhotenství. To je dobré a správné, ale ve většině případů je příliš pozdě.

Hladina folátu v erytrocytech stoupá velmi pomalu, aby se nahromadila ochranná koncentrace, trvá několik měsíců. Zatímco žena šla na test do lékárny, zavolala na kliniku a domluvila si schůzku - všechno se již stalo: nervová trubice embrya již byla uzavřena - nebo nebyla uzavřena. Proto je nutné se ve fázi přípravy na těhotenství starat o svůj stav folátů - nejméně 2-3 měsíce před očekávaným početí.

Drogy nebo potravinářské výrobky?

Kyselina listová nebo vitamin B9, vstupuje do našeho těla s jídlem. Zelí (bílá, květák a brokolice), luštěniny, hlávkový salát, špenát, zelené cibule, zelený hrášek, fazole, sója, řepa, mrkev, rajčata, celozrnná mouka a pekárenské výrobky z této mouky, pohanka a ovesné vločky, proso, kvasnice - Hlavní přírodní zdroje folátu. Z živočišných produktů je třeba uvést játra, ledviny, tvaroh, sýr, kaviár a žloutek.

Bohužel, nejvíce zdánlivě jednoduchý způsob - jíst více potravin bohatých na kyselinu listovou - je také nejúčinnější. Za prvé, v produktech není mnoho folátů. Ne každý může jíst dostatek jídla, aby získal požadovanou denní dávku. 18 květů zelí brokolice každý den není snadné a 9 sklenic čerstvě vymačkané pomerančové šťávy může vyrazit polovinu gastrointestinálního traktu.

Biologická dostupnost přírodních folátů je nízká, většina z nich se během vaření zničí. Při vaření zeleniny a masa dosahují ztráty kyseliny listové 70–90%, při smažení masa - 95%, při vaření vajec - 50%. Čerstvá listová zelenina skladovaná při pokojové teplotě ztratí až 70% folátu za 3 dny.

Zrychlené technologie pro pěstování listové zeleniny neumožňují rostlinám dostatečně akumulovat kyselinu listovou. Cílem moderních zemědělských technologií je rychle růst, být uloženy po dlouhou dobu a zřídka zkazit. To je důvod, proč lékaři na celém světě vydávají poplach: moderní jídlo neumožňuje člověku zajistit kompletní stravu s dostatečným přísunem vitamínů a minerálů.

Před necelými 100 lety se lidstvo naučilo uměle syntetizovat kyselinu listovou. Takové léky jsou dokonale vstřebávány a opravdu vyrovnávají nedostatek folátu. Je důležité si uvědomit, že kyselina listová se týká vitamínů rozpustných ve vodě, a proto hypervitaminóza v případě předávkování neohrožuje lidstvo (přebytek je jednoduše vylučován močí). V preventivní dávce 400-800 mcg / den. kyselinu listovou lze užívat roky. To by mělo být zohledněno u těch, jejichž dlouhodobé těhotenství je odloženo na neurčito..

Předávkování je skutečné?

Přes rozsáhlou prevalenci deficitu folátu v populaci byl v naší zemi identifikován další neméně důležitý problém - nadměrná konzumace kyseliny listové ve formě drog v dávkách 5 mg (= 5000 μg) denně nebo 1 mg (= 1000 μg) 3– 6 tablet denně.

Mohu uvést ještě příšernější příklady, když po přepočtu obsahu folátu u všech předepsaných pro konkrétní těhotnou drogu se ukázalo, že denní dávka kyseliny listové dosáhla 13 000 až 15 000 mcg! Naštěstí nová klinická doporučení pro pregravidní přípravu (2016) rozložila vše i v této obtížné otázce (o tom jsme již psali dříve).

Léčba vysokými dávkami kyseliny listové se provádí podle přísných indikací. Přestože jsou vitamíny a minerály schváleny pro použití během těhotenství, jsou dávky důležité. Použití nepřiměřeně vysokých dávek kyseliny listové přenáší tento lék z bezpečné kategorie A (bez rizika) do kategorie C (riziko pro plod není vyloučeno). Ale v preventivních dávkách budou foláty užitečné pro všechny, bez výjimky, těhotné a zejména plánování těhotenství.

1 Gao Y1, Sheng C1, Xie RH. Nový pohled na dopad suplementace kyselinou listovou během těhotenství na vývoj neuropatie / autismus u potomků - systematický přehled. / / PLoS One. 2016 22. listopadu; 11 (11)

Kyselina listová pro těhotné ženy - pokyny a doplňky

Lékaři často doporučují ženám užívajícím kyselinu listovou během těhotenství v prvním trimestru a ze zdravotních důvodů - v následujících měsících. Tato látka zabraňuje hypovitaminóze, která negativně ovlivňuje průběh těhotenství, růstu a vývoje plodu..

Výhody kyseliny listové pro těhotné ženy

Kyselina listová, známá jako FC, vitamin B9, folacin, folát je ve vodě rozpustná sloučenina. Naše tělo - konkrétně střeva - je schopné ho syntetizovat samostatně, ale v malém množství. Proto by většina živiny v těle měla přicházet s jídlem nebo jako doplněk stravy.

Těhotné ženy potřebují kyselinu listovou k regulaci mnoha procesů, které se vyskytují na buněčné a atomově-molekulární úrovni. Vykazuje takové vlastnosti:

 • zodpovědný za správnou tvorbu krve, růst, uchování nových buněk, obnovu DNA, normální fungování imunitního a nervového systému, syntézu aminokyselin;
 • zabraňuje rozvoji anémie, tvorbě krevních sraženin;
 • chrání před vlivem teratogenních (narušujících proces embryogeneze) faktorů.

Pozornost! U těhotné ženy s nedostatkem B.9 zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.

Po perorálním podání je kyselina listová rychle absorbována v horním segmentu dvanáctníku, proniká placentou a hematoencefalickou bariérou. Malé množství látky také přechází do mateřského mléka. Metabolický proces probíhá v játrech. Maximální koncentrace folátu v tkáních je pozorována 30-60 minut po podání. Poté se jeho molekuly dostanou do ledvin a vylučují se močí..

O výhodách folacinu pro těhotné ženy viz video:

Potřeba těla a normy

Pokyny k použití vitaminu B9 během těhotenství byl vyvinut v roce 1998. Podle ní by žena, která má dítě, měla dostat 400-600 mikrogramů živin denně. Pokud ale nastávající matka trpí nedostatkem látky, může být dávka zvýšena.

Lékař má také právo stanovit jinou míru příjmu kyseliny listové pro ženu během těhotenství, pokud má předchozí dítě s poruchou nervové trubice nebo vážnými nemocemi. To je uvedeno v doporučeních WHO z roku 2016.

Tabulka 1 - Denní dávka kyseliny listové během těhotenství pro ženy s patologiemi

Podmínky a nemociNorma látky, mg / den
Relativní k B9 hypovitaminóza0,8-5
Epilepsie0,6-5
Diabetes typu 11-5
Nedostatek kyseliny listové v předchozím těhotenství0,4-4

Rovněž se vyvíjí individuální dávka pro těhotné ženy, které mají taková onemocnění nebo stavy:

 • gastrointestinální choroby;
 • hypertenze;
 • selhání ledvin;
 • těžká toxikóza;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přestávka mezi narozením kratší než 24 měsíců;
 • hrozba předčasného potratu atd..

Rozhodnutí předepsat zvýšenou dávku vitaminu B9 vezme doktora.

Faktory ovlivňující metabolismus

Kyselina listová během těhotenství by měla být užívána pod lékařským dohledem. Řekne vám, s čím může být kombinován a jak získat z drog co největší prospěch.

Míra asimilace a vylučování folacinu z těla závisí na různých faktorech. Jsou zvláště výrazné u těhotných žen. Zásoby látky se tedy rychle vyčerpávají pravidelným příjmem alkoholu, kouřením, nadváhou, používáním určitých antikonvulziv a horečkou. Horké počasí, časté výlety do vany a sauny, horké lázně mohou také urychlit štěpení folátů..

Absorpce kyseliny listové je narušena použitím antiepileptik: difeninu, fenobarbitalu, biseptolu, methotrexátu a bactrimu. Tyto léky vytvářejí nerozpustné sloučeniny s folátem, neumožňují proniknout gastrointestinální sliznicí.

Vylučování vitaminu B9 zrychluje při užívání antacidových léků (Fosfalugel, Almagel) a také po dietě s bílkovinami před početím nebo dlouhodobým užíváním antikoncepčních léků. Snížit účinnost látky a přispět k jejímu odstranění z tělních analgetik, sulfonamidů, antimikrobiálních látek, cholestyraminu.

Důsledky nedostatku

Studie provedené v letech 1980-1990 ukázali, že nedostatek vitaminu v těle těhotných žen může způsobit neuropsychické a fyziologické poruchy plodu, placentární narušení, mrtvé narození. Kyselina listová chrání embryo před vývojem malformací močového, kardiovaskulárního a nervového systému, deformitami (otevřený hřbet, anencefalie) atd..

U dětí s anencefalií (anencefalie) chybí část mozkových hemisfér. Rodí se mrtví nebo umírají bezprostředně po narození. U kojenců s otevřeným hřbetem (spina bifida) jsou pozorovány poruchy tvorby páteře, ochrnutí a močové a fekální inkontinence. S dobrou péčí může člověk s takovými vadami přežít do stáří, ale bude mentálně retardovaný.

Zjistit nedostatek vitaminu B9 v těle těhotné ženy je možné následujícími příznaky:

 • bledost kůže;
 • snížený výkon;
 • zhoršená chuť k jídlu, paměť, pozornost, hubnutí;
 • vzhled pigmentace, akné;
 • červený, ochablý jazyk;
 • únava, letargie, ospalost;
 • bezpříčinná nervozita, agrese, slza.

Nedostatek vitaminu B9 může také vést k výskytu megaloblastické anémie u předčasně narozených dětí, úbytku hmotnosti, zhoršení aktivity kostní dřeně, opožděné psychomotorické funkce.

Pozornost! Důsledky nedostatku folátu během vývoje plodu se mohou projevit po mnoha letech a vést ke vzniku závažných neuropsychiatrických poruch, demence.

Zdroje potravin

Těhotná žena potřebuje vitamín B9 neposkytuje ani vyváženou stravu. Důvodem je to, že foláty jsou nestabilní a jejich koncentrace se při dlouhodobém skladování zdrojových produktů snižuje..

Při smažení se rozkládá na 95 a během vaření i dušení až 70 - 90% kyseliny listové. Lékaři proto doporučují nejen denní stravování potravin bohatých na živiny, ale také pravidelně používají doplňky vyrobené na základě této látky.

Tabulka 2 - Produkty TOP-10, které zvyšují hladinu folátu v těle

Jméno výrobkuObsah vitamínu B9, mg / 100 g
Čerstvý chřest262
Kuřecí a hovězí játra240
Arašíd240
Čočka180
Fazole160
Petržel117
tresčí játra110
Špenát80
Vlašský ořech77
Pohanka55

Během těhotenství má mnoho žen toxikózu nebo alergickou reakci na potravu. Proto bifidobakterie, které jsou přítomny ve fermentovaných mléčných výrobcích, pomohou zvýšit syntézu kyseliny listové ve střevě..

Poradenství v mateřství

Během těhotenství je ženské tělo citlivé na léky a vnější vlivy. Proto byste neměli začít užívat kyselinu listovou bez doporučení lékaře. Lékař vám řekne, proč a jak dlouho musíte pít folie, předepsat lék, vybrat optimální dávku pro konkrétní případ.

Indikace pro těhotné ženy

Lékaři předepisují kyselinu listovou během těhotenství, pokud má žena jeden nebo více těchto stavů a ​​nemocí:

 • anémie z nedostatku folátu;
 • onemocnění jater a gastrointestinálního traktu, dysbióza;
 • časté nachlazení, infekční choroby;
 • snížené hladiny folátu v centrálním nervovém systému;
 • přítomnost faktorů stimulujících vylučování vitaminu B9 z těla nebo zhoršující jeho absorpci.

Během těhotenství je kyselina listová předepsána také v případě těžké toxikózy, s těhotenstvím před 18 nebo po 35 letech, různými neurologickými a duševními poruchami, stresem.

Délka přijetí

Aby se předešlo nedostatku kyseliny listové, je lepší začít užívat vitamín 3-4 měsíce před navrhovaným početí. Pokud dojde k neočekávanému těhotenství, měl by být začátek užívání folacinu v den, kdy se žena dozví o své situaci. Neurální trubice plodu je tvořena 21 dny těhotenství, takže je důležité navštívit lékaře až do tohoto okamžiku.

Jak hodně pít kyselinu listovou během těhotenství, určuje gynekolog. Ve standardních situacích se doporučuje, aby folacin pokračoval až 14 týdnů. Po tomto období to vše závisí na stavu ženy. Pokud existuje nedostatek látky nebo existují faktory, které mohou tento nedostatek vyvolat, může lékař prodloužit průběh a také předepsat lék ve druhém a třetím trimestru.

Možné poškození a kontraindikace

Kyselina listová v časném a pozdním těhotenství je zakázáno používat s individuální nesnášenlivostí na látku, anémii způsobenou nedostatkem vitamínu B12. Kyselina listová rovněž není předepisována během léčby normocytární nebo aplastické anémie, protože může způsobit více škody než užitku.

Dávkování

Příjem kyseliny listové, zahájený bez zohlednění gestačního věku, může vést k jeho nadbytku v těle a způsobit rozvoj nepříjemných příznaků u těhotné ženy, a pokud existují kontraindikace, může ohrozit zdraví jejího a jejího dítěte..

Doporučená dávka kyseliny listové během těhotenství v týdnu:

 • prvních 13 - 400-800 mcg;
 • od 14 do 27 - 600 mcg;
 • od 27 do 40 - 800 mcg.

Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko rozvoje patologií u plodu, pak denní dávka vitaminu B9 by měl být určen lékařem samostatně. Velké množství kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství může poškodit.

Předávkovat

Folacin je užitečný pro těhotné ženy, ale stejně jako každý lék, pokud porušíte pravidla použití, může způsobit předávkování. Je doprovázena těmito příznaky:

 • zvýšená podrážděnost;
 • nespavost;
 • svědění nebo vyrážka na kůži;
 • porušení stolice;
 • chuť kovu v ústech;
 • zažívací potíže;
 • podrážděnost.

Pozornost! Přebytek kyseliny listové přítomný před posledním týdnem těhotenství může také poškodit plod: vyvolat nadměrný přírůstek na váze, vést k rozvoji obezity, astmatu, alergií, diabetu.

Při výběru léku musíte dávat pozor na dávkování a neberte ho příliš dlouho bez doporučení lékaře. Přebytek látky není o nic méně nebezpečný než nedostatek.

Podívejte se na video Dr. Eleny Berezovské o předávkování kyselinou listovou:

Vedlejší účinky a alergie

Kyselina listová je dobře tolerována během těhotenství, ale ve vzácných případech může způsobit alergie, dušnost a otok sliznic. Takové příznaky nejsou nebezpečné a lze je odstranit snížením dávky nebo užitím antihistaminika..

Pokud nepohodlí nezmizí, musíte navštívit lékaře, vyzvedne si další lék. Nejbližší analog v akci je Epoetin alfa nebo beta, Phytomenadion. Tyto léky mají jinou účinnou látku, ale stejně jako vitamin B9, stimulovat hematopoézu (hematopoézu).

Jak vybrat nejlepší vitamín B9 pro těhotné

Účinné a vysoce kvalitní léky se v lékárnách vyskytují jen zřídka. Navrhli jsme několik doporučení, která vám pomohou získat nejlepší kyselinu listovou pro těhotenství..

Struktura

Při výběru léků s folacinem musíte věnovat pozornost formě účinné látky. Existují dvě sloučeniny vitaminu B9 - folát (přírodní látka), který je na etiketě označen jako folát, a kyselina listová (syntetická živina). Je to druhý, který se zavádí do složení léčiv nebo potravinářských přídatných látek. Látka není metabolicky aktivní a projevuje se pouze v procesu enzymatického zotavení za účasti tetrahydrofolátu.

Pozornost! Syntetická forma kyseliny listové (kyselina listová) není vždy dobře absorbována a u některých žen s mutacemi folátového cyklu může vyvolat vážné choroby. Proto je lepší kupovat doplňky ve formě folátu nebo jeho sloučenin: methyl folátu a kyseliny folinové.

Methyl folát (5-MTHF) - nejaktivnější forma vitamínu B9. Na rozdíl od chemicky syntetizované kyseliny listové je látka absorbována rychleji, ale vyvolává vedlejší účinky a má také mnoho kontraindikací. Kyselina folinová téměř nezpůsobuje nepříjemné příznaky a má mírný antidepresivní účinek.

K dosažení maximálního terapeutického účinku lékaři doporučují kombinovat potraviny z listového zdroje s výživovými doplňky. Při nevyvážené stravě nebo v období podzim-zima je užitečné užívat multivitaminové komplexy, které těhotným ženám plně poskytují potřebné látky. Stojí víc, ale lépe se vstřebávají..

Dávkování a balení

O tom, kolik vitamínu B pít9 každý trimestr těhotenství je uveden v pokynech. Pokud lékař doporučuje užívat kyselinu listovou před 14. týdnem těhotenství, je lepší koupit balíček s objemem 90 denních dávek. Pro delší kurz budete muset koupit více drog.

Cena

Při výběru doplňkové látky doporučujeme věnovat pozornost nejen ceně balení, ale ceně 1 dávky. Většina potravinových doplňků vyráběných na domácím trhu obsahuje nízkou koncentraci účinných látek a syntetické kyseliny listové. Musí pít častěji, stejně jako ve větším množství.

Mateřské doplňky s folátem: TOP-3

Monoaditiva jsou dostupná ve formě čistého folátu nebo jeho metabolitů. Níže je uveden seznam nejlepších léků seřazených podle rostoucí ceny..

Články O Neplodnosti