Hlavní Neplodnost

Kyselina listová při plánování těhotenství

Jedním z nejdůležitějších vitamínů při plánování a průběhu těhotenství je vitamin B9 nebo kyselina listová. Tělo těhotné ženy začíná „pracovat pro dva“, což znamená, že potřeba živin a vitamínů se výrazně zvyšuje. Podívejme se podrobněji na to, proč je kyselina listová důležitá při plánování těhotenství i přímo během celého těhotenství..

Pro správný vývoj dítěte by měla nastávající matka dobře promyslet svou stravu a vzít v úvahu potřebu některých konkrétních prvků, o kterých by předtím nemusela myslet. Kyselina listová je obvykle prvním doplňkem, který lékaři doporučují těm, kteří uvažují o plánování dítěte. A proto.

Kyselina listová - podrobnosti

Vitamin B9, známý také jako kyselina listová, je nezbytný pro plné fungování řady orgánů a životně důležitých systémů. Ovlivňuje procesy tvorby krve, je zodpovědný za růst nových buněk, snižuje riziko trombózy, podílí se na syntéze a udržování integrity struktury DNA, jakož i na syntéze aminokyselin. Kromě toho pomáhá zlepšovat fungování imunitního a kardiovaskulárního systému, podílí se na regulaci procesů excitace a inhibice nervového systému a na produkci enzymů, které zabraňují vzniku novotvarů..

V jakých procesech se kyselina listová podílí na plánování těhotenství?

Kyselina listová je nezbytná pro normální fungování těla - mužů i žen. Obzvláště důležité je, že dostatečné množství se stane během období těhotenství a prvních měsíců po početí. Předpokládá se, že kyselina listová poskytuje tělu nezbytné podmínky pro početí dítěte, aby jej mohli oba budoucí rodiče předobrat.

U mužů užívání kyseliny listové významně snižuje počet defektních spermií se špatným počtem chromozomů, a to je prevence narození dětí s malformacemi a genetickými chorobami.

Včasný příjem B9 zabraňuje nedostatku tohoto vitaminu v těle těhotné ženy - a to je důležité, protože normální hladina vitaminu B9 během těhotenství (a zejména v prvním trimestru) je nezbytná pro:

 • Normální růst a vývoj placenty;
 • Prevence všech druhů defektů kardiovaskulárního systému a štěpení rtů;
 • Snížení pravděpodobnosti potratů, placentárního narušení, předčasného porodu, retardace růstu plodu;
 • Prevence vzniku defektů v nervovém systému (nepřítomnost mozku, mozková kýla, štěpení páteře, kapka mozku);
 • Normální vývoj fetální nervové trubice.

Podle klinických studií, pokud žena začne brát kyselinu listovou několik měsíců před těhotenstvím, lze zabránit 80% případů malformace.

Jaká jídla obsahují kyselinu listovou?

Kyselina listová se nachází v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu..

 • Produkty živočišného původu: hovězí a kuřecí játra, vepřová játra a ledviny, hovězí, jehněčí, vepřové, drůbež, vejce (vaječný žloutek), pstruh, okoun, kaviár;
 • Mléčné výrobky: sýr feta, sušené mléko, tukový tvaroh, kefír, mléko, sýr;
 • Zelenina, byliny a ovoce: zelený hrášek, špenát, hlávkový salát, brokolice, petržel, zelená cibule, zelí, sójové boby, řepa, chřest, mrkev, rajčata, meloun, broskve;
 • Luštěniny a obiloviny: fazole, čočka, ořechy, pekařské výrobky, pšenice celozrnná, pšeničné klíčky, rýže, oves a pohanka, slunečnicová semínka.

Vitamin B9 se rychle rozpadá, když je vystaven slunečnímu záření, během tepelného zpracování potravin a dokonce jednoduše během dlouhodobého skladování potravin. Proto se doporučuje konzumovat zeleninu, byliny a ovoce syrové, například z nich připravovat různé saláty. Játra bohatá na kyselinu listovou je také lepší nestrávit a převařit, aby v ní uchovala více tohoto cenného prvku..

Pokud je předepsána kyselina listová

Většina lékařů doporučuje začít užívat kyselinu listovou 2-3 měsíce před početí, aby se zabránilo možnému nedostatku tohoto prvku. Správná hladina vitaminu B9 v prvním trimestru těhotenství je obzvláště důležitá, protože tento mikronutrient hraje velkou roli při normálním vývoji nervové trubice plodu a celého nervového systému nenarozeného dítěte..

Pití kyseliny listové do 12 týdnů se doporučuje všem ženám, které vidíme v našich státních poliklinikách a placených nemocnicích. Podle stavu těhotné ženy a doporučení lékařů můžete v těhotenství pokračovat v pití kyseliny listové. Dostatečná hladina vitaminu B9 během kojení je také důležitá, protože nedostatek kyseliny listové může vyvolat poporodní depresi a negativně ovlivnit zdraví kojeného dítěte..

Přesný termín užívání B9 vám sdělí lékař..

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je dávka kyseliny listové:

 • Zdraví dospělí - 200 mcg denně
 • Oba manželé při plánování těhotenství - 400 mcg denně
 • Těhotná žena v prvním trimestru - 400 mcg za den
 • Žena během kojení - 300 mcg denně

Pokud se v důsledku testů ukáže, že tělo má nedostatek kyseliny listové, může být dávka B9 lékařem zvýšena na 500 mcg denně. Maximální dávka tohoto prvku by neměla překročit 800 mcg za den.

Opět věnujeme pozornost: přesná dávka, která je pro vás vhodná, a délka jejího podávání bude určena na základě výsledků analýz a pozorování gynekologa, který navštíví budoucí matka.

Kontraindikace pro příjem kyseliny listové

Když už mluvíme o tom, proč je kyselina listová při plánování těhotenství tak důležitá, je třeba poznamenat, že předávkování kyselinou listovou je prakticky vyloučeno, protože tento lék je netoxický a jeho přebytek se vylučuje nezávisle. Přirozeně však nestojí za překročení dávky předepsané lékařem. Dlouhodobé užívání vysokých dávek vitaminu B9 může způsobit různé problémy..

Kyselina listová může být použita jako nezávislé léčivo nebo jako součást vitamínového komplexu. U multivitaminů pro těhotné ženy je vitamín B9 již zpravidla ve správném dávkování.

Nejběžnější značky kyseliny listové v naší zemi:

 • Tablety kyseliny listové jsou malé žluté tablety, které jsou ruským matkám dobře známy za velmi dostupnou cenu. Zpravidla jsou předepisovány během plánování a prvního trimestru těhotenství, 2-3 kusy za den
 • Folacin - lék se zvýšenou dávkou kyseliny listové (5 mg)
 • Folio - lék se dvěma důležitými prvky pro těhotnou ženu: kyselina listová a jód
 • Apo-filik - lék se zvýšeným dávkováním, je předepsán v případě nedostatku kyseliny listové
 • Multivitaminy obsahující kyselinu listovou: Elevit, Vitrum Prenatal, Materna, Pregnavit, Multi-Tabs Prenatal

Recenze na kyseliny listové na fóru Baby.ru

 • "Pijte kyselinu listovou a nebojte se." Je jen k lepšímu plánování a během těhotenství. “
 • "Při plánování jsem vypil jednu tabletu ráno, nyní od posledního těhotenství mám Femibion ​​- tohle je komplex vitamínů s kyselinou listovou v nějaké formě, která se snadno vstřebává." A piju to “
 • "Je lepší obohatit svůj jídelníček o potraviny bohaté na kyselinu listovou - například špenát, salát (zelené jsou velmi bohaté na lid), pomeranče, čočka (1 šálek - 90% denní dávky), fazole, hrášek." Protože chemicky syntetizovaný analog přírodního vitamínu projde přinejlepším, v nejhorším případě nebude mít žádný jasný účinek na tělo. “
 • „Kyselina listová je předepsána těhotným ženám. Můj manžel a já pijeme 500 mcg denně pro prevenci. A jak otěhotním, budu muset zvýšit dávku (jak stanoví lékař) a můj manžel přestane pít. “
 • "Kyselina listová je předepsána v prvním trimestru." Pil jsem jednu tabletu ráno. Navíc se mi dlouho před těhotenstvím zdá, že pomohla otěhotnět. “
 • "Před 16 týdny jsem nepil žádné vitamíny, těhotenství vypadlo na léto, jedl jsem čerstvé ovoce a zeleninu jen s kilogramy."
 • "Kyselina listová se pije pouze 12 týdnů a pak pije vitamíny." Pil jsem to, když jsem nezapomněl, ale často jsem na to zapomněl. ““
 • "Piju vitamín E a kyselinu listovou, a ne v komplexech, ale v čisté formě." Radím všem! Viděl jsem během prvního těhotenství a teď piju! Nepiji naše domácí, ale americký Solgar, i když jsou drahé, ale obsah těchto vitamínů v jedné tabletě prostě odpovídá denní normě, ne jako v naší... Ano, a důvěřuji importu více “

Kyselina listová nebo vitamin B9 uznávají všichni lékaři jednomyslně jako nezbytný prvek pro normální vývoj plodu. Měl by být opilý oběma rodičům ve fázi plánování těhotenství. Tento mikronutrient v prvním trimestru je zvláště důležitý, když se tvoří nervový systém nenarozeného dítěte..

Kyselina listová při plánování těhotenství: proč je to nutné?

Moderní mladé rodiny jsou za těhotenství odpovědnější více než jejich předky: dnes je obvyklé naplánovat tento vážný krok a ne jen „čelit skutečnosti“. Proto začíná myšlenka dítěte hlavní otázkou pro gynekologa: jaké kroky bychom měli podniknout, abychom zajistili, že se naše dítě narodí zdravě?

Lékař samozřejmě bude nejprve hovořit o nezbytných studiích a užívání léků, které pomohou vašemu tělu připravit se na početí. Jedním z nezbytných doporučení je kyselina listová při plánování těhotenství (folacin). V tomto článku vám řekneme, proč oba rodiče potřebují doplnit zásoby kyseliny listové při plánování těhotenství v těle a proč je lepší to udělat tři měsíce před početí..

Jaká jídla obsahují folacin

Kyselina listová se také nazývá vitamín B9: v lidském těle se ve střevní mikroflóře produkuje v malém množství. A tělo si může nahradit nedostatek vitamínu A jídlem..

Podle výsledků klinických studií je vitamin B9 v tabletové (syntetické) formě účinnější z hlediska biologické dostupnosti a trvanlivosti než jeho přirozené varianty. Z tohoto důvodu se pravidelně doporučuje brát jako součást vitamínových komplexů.

Denní příjem tablet kyseliny listové:

 • dítě do 1 roku: 50 mcg;
 • dítě do 3 let: 70 mcg;
 • dítě do 6 let: 100 mcg;
 • dítě do 10 let: 150 mcg;
 • dospívající do 16 let: 200 mcg;
 • dospělý: 250 mcg;
 • těhotná žena: 450 mcg;
 • kojící žena: 310 mcg.

Folacin je přítomen v produktech rostlinného a živočišného původu:

 • jeho největší množství je syntetizováno v zelené zelenině a bylinách: hlávkový salát, petržel, pórek, špenát, listy černého rybízu, divoký česnek, zelí (zejména brokolice), listy divoké růže, maliny, máta, lípa, kopřiva, bříza a řebříček;
 • B9 se také nachází v luštěninách, zelenině, ovoci a houbách: řepa, okurky, dýně, mrkev, hrášek, fazole, křen, banány a melouny, hříbky, houby a houby;
 • hodně kyseliny listové v ořechech: mandle, vlašské ořechy, arašídy, lískové ořechy;
 • v pomerančových šťávách - pomeranč a meruňka;
 • v hrubých zrnech;
 • u červených ryb - zejména tuňáků a lososů;
 • v mase: játra, hovězí, jehněčí, vepřové, kuřecí maso;
 • ve vejcích;
 • v mléčných výrobcích - mléko, tvaroh, sýr.

Hovoříme však o vysokém obsahu folacinu pouze ve vztahu k čerstvým výrobkům, které nebyly podrobeny tepelnému ošetření, v důsledku čehož je zničeno asi 90% hodnotného vitaminu. Proto lékaři tvrdí, že při plánování těhotenství je třeba doplnit zásoby kyseliny listové.

Proč je kyselina listová důležitá pro lidské zdraví?

Většina z nás považuje vitaminy C, D, A a E za nejnutnější pro lidské zdraví a zapomíná na stejně důležité vitaminy B, zejména folacin. Proto stojí za to ještě jednou říci o důležitosti B9, pomocí kterého:

 • proteiny v lidském těle se rozpadají a jsou absorbovány;
 • dělení buněk;
 • dochází k tvorbě krve;
 • aminokyseliny jsou absorbovány;
 • RNA a DNA jsou tvořeny, které přenášejí dědičné vlastnosti;
 • prevence aterosklerózy;
 • je zabráněno otravě jídlem;
 • chuť k jídlu se zlepšuje.

Jaké jsou důsledky nedostatku kyseliny listové u žen plánujících těhotenství?

 • částečné nebo úplné oddělení placenty;
 • potrat;
 • těhotenství mizí;
 • vrozené vady plodu: hydrocefalus, patologie vývoje nervové trubice, anencefalie, podvýživa, vývoj rozštěpu rtu, mentální retardace.

Jak brát kyselinu listovou při plánování těhotenství

Fetální orgány se začínají tvořit již v první fázi těhotenství. A nedostatek kyseliny listové během prvního trimestru může vyvolat výskyt výše uvedených problémů. Pokud pár neplánoval těhotenství a početí bylo pro ni neočekávané, nebylo pravděpodobné, že se na tuto událost připraví předem a vezme kyselinu listovou, aby se předešlo rizikům. Je velmi důležité začít užívat vitamin B9 předem, pokud máte aktivní sexuální život a nejste chráněni před těhotenstvím..

Proč pít kyselinu listovou při plánování těhotenství, tj. Začít brát vitamín B9 tři měsíce před početí? Mnozí považují za logičtější začít brát vitamín ihned poté, co se dozvědí o skutečnosti těhotenství. To však neplatí z následujících důvodů. Aby těhotenství pokračovalo normálně v první fázi, je nezbytná zdravá placenta pro podporu života plodu. Správná tvorba kyseliny listové pomáhá v těle. Stejně jako všechny vitamíny se ale folacin v těle postupně hromadí, takže je nutné mu předem poskytnout „materiál pro stavbu“ placenty. Při plánování těhotenství gynekologka s největší pravděpodobností doporučí gynekologovi, aby začal asi tři měsíce před početí, aby nahradil nedostatek B9, který je obvykle pozorován u všech Rusů. Avšak na otázku, jak pít kyselinu listovou při plánování těhotenství a v jakých dávkách by měla brát konkrétní pacient, je nutné získat individuální odpověď od lékaře..

Samozřejmě existují také profylaktické dávky kyseliny listové při plánování těhotenství a každá žena v reprodukčním věku, i když neplánuje mít dítě, může pravidelně brát vitamin B9 - například zvýšením příjmu přírodních produktů, které jej obsahují. Zároveň je však vhodné, aby váš partner užíval vitamin, pro který je kyselina listová nezbytná k udržení zdraví mužů - zejména k zajištění pohyblivosti spermií.

Kyselina listová při plánování těhotenství: Vše o dávkování

K určení přesné dávky kyseliny listové při plánování těhotenství je nutná zvláštní studie. Ale její akutní deficit je zpravidla prožíván:

 • ti, kteří často pijí alkohol;
 • problémy s trávicím traktem;
 • do stravy zřídka zavádí zeleninu a zeleninu;
 • bere hormonální drogy.

Při plánování těhotenství lékař obvykle předepíše standardní dávku kyseliny listové: je to asi 450 mg, během těhotenství lze tuto dávku výrazně zvýšit.

Nadbytek kyseliny listové v těle: k čemu to může vést?

Klinické studie ukazují, že je docela obtížné překročit dávku kyseliny listové: i při 30násobném jednorázovém zvýšení terapeutické dávky není pravděpodobné, že by osoba pocítila negativní důsledky předávkování. Pokud však dávku překračujete pravidelně a po dlouhou dobu (asi 3–4 týdny nebo déle), mohou nastat závažné následky:

 • nevolnost, zvracení, nadýmání;
 • střídavý průjem a zácpa;
 • bolení břicha;
 • kovová chuť v ústech ráno po probuzení nebo s jídlem;
 • alergie (vyrážka, ekzém);
 • podrážděnost, problémy se spánkem;
 • akutní nedostatek zinku a vitaminu B12 v důsledku malabsorpce těchto vitamínů, které blokuje nadbytek kyseliny listové;
 • problémy s fungováním imunitního systému;
 • snížení aktivity cytotoxických T-lymfocytů schopných bojovat proti rakovinným buňkám a parazitům;
 • renální a koronární nedostatečnost, srdeční infarkt (s velmi dlouhým předávkováním).

Jaké jsou dávky kyseliny listové při plánování těhotenství

Dávka kyseliny listové v vitamínových komplexech se může lišit. Ale sortiment vitamínů při plánování těhotenství obvykle zahrnuje potřebné dávky B9: v tomto období je to asi 450 mcg pro nastávající matku a asi 250 mcg pro budoucího otce. Kyselina listová se zpravidla užívá ihned po jídle..

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Jaký je rozdíl mezi folacinem a kyselinou listovou?

Každá nová buňka v těle je tvořena za účasti vitamínu B9. Závisí na tom správné fungování reprodukčního, nervového, imunitního a hematopoetického systému. Folacin a kyselina listová jsou předepisovány, aby se zabránilo nedostatku látek..

Aby se zabránilo nedostatku vitaminu B9, předepisuje se folacin a kyselina listová.

Popis folacinu

Toto je lék chorvatského výrobce. Hlavní účinnou látkou je kyselina listová. 1 tableta obsahuje 5 mg účinné látky. Pomocnými látkami jsou celulóza, laktóza, stearát hořečnatý, krospovidon a povidon..

Balení obsahuje od 10 do 30 ks..

Kyselina listová Popis

Tento jediný lék vyrábí několik farmaceutických společností v Rusku, SNS a Makedonii. Tablety mohou být s povlakem nebo bez povlaku. 1 PC. obsahuje 1 nebo 5 mg kyseliny listové. Jako pomocné složky obsahuje kompozice škrob, kyselinu stearovou, práškový cukr. U některých výrobců se tento seznam může mírně lišit. To nemá vliv na farmakologický účinek léčiva..

Balení obsahuje 10 až 125 tablet.

Existuje další forma uvolňování - řešení v ampulích. Používá se v nemocnici nebo s místní terapií.

Tablety kyseliny listové mohou být s potahem nebo bez potahu. 1 PC. obsahuje 1 nebo 5 mg kyseliny listové.

Podobnost drog

Léky jsou strukturální analogy, které mají ve svém složení stejnou účinnou látku (vitamin B9).

Léky mají stejnou farmakodynamiku:

 1. Jedná se o ve vodě rozpustnou sloučeninu, která stimuluje syntézu červených krvinek, která se podílí na tvorbě organických sloučenin ze zbytků nukleotidů, aminokyselin, purinů, pyrimidinů. Ovlivňuje metabolické procesy spojené s cholinem.
 2. Jakmile je v těle, je látka přeměněna na kyselinu tetrahydrofolovou. Toto je koenzym, na kterém závisí mnoho metabolických procesů:
  • syntéza závislých aminokyselin;
  • tvorba krve;
  • buněčné dělení;
  • růst tkání.

Oba léky jsou povoleny pro použití těhotnými ženami a během kojení v souladu s dávkou individuálně předepsanou lékařem. Během těhotenství je vitamín A nezbytný pro normální vývoj plodu (zrání nervových trubic) a fungování placenty, aby byl organismus chráněn před teratogenními faktory.

Obě léky jsou dobře vstřebávány gastrointestinálním traktem.

Obě léky jsou dobře vstřebávány gastrointestinálním traktem.

Tyto léky mají stejné indikace:

 • nedostatek vitaminu B9 (a prevence nedostatku);
 • Špatné výsledky Pap
 • terapie různých druhů anémie, včetně nedostatku kyseliny listové;
 • léčení řady gastrointestinálních poruch;
 • deprese, schizofrenie;
 • těhotenství a poporodní zotavení;
 • zvýšené hladiny homocysteinu;
 • změny mozkové aktivity související s věkem;
 • ateroskleróza;
 • rakovina střeva, prsa;
 • celiakie;
 • onemocnění dásní;
 • prevence srdečního infarktu;
 • migréna;
 • osteoporóza;
 • preeklampsie;
 • ulcerativní kožní léze;
 • dlouhodobé užívání léků, které jsou antagonisty vitaminu B9.

Obě léky mohou být použity při léčbě Alzheimerovy choroby, Crohnovy choroby, Downova syndromu, epilepsie, jakož i vitiliga, psoriázy, bipolární poruchy.

Jak tento, tak i další lék je přijímán pouze v koordinaci s ošetřujícím lékařem, který jmenuje individuální režim.

Kontraindikace při užívání léků jsou nesnášenlivost složek, zhoubné novotvary, zhoubná anémie, patologie kostní dřeně, nedostatek vitaminu B12.

Jaký je rozdíl mezi folacinem a kyselinou listovou?

Hlavním rozdílem mezi folacinem je dávka účinné látky. S tím jsou spojeny funkce příjmu:

 1. Tableta obsahuje 5krát více látky, což usnadňuje užívání léku. Stačí užít 1 tabletu denně. Podobný lék se užívá několikrát denně (pro dávku 1 mg).
 2. V některých případech, kdy je vyžadována nižší dávka, je folátová tableta rozdělena na 2 části, což může být nepohodlné. V takových situacích dávají přednost podobnému léku s dávkou 1 mg.

Rozdíly jsou také uvedeny v seznamu pomocných látek.

Z vnější strany se tablety liší velikostí.

Hlavním rozdílem mezi folacinem je dávka účinné látky.

Cena 30 tablet ve stejné dávce 5 mg je téměř stejná (průměrná cena je od 120 rublů), avšak balení kyseliny listové 1 mg má nižší cenu (průměrná cena je od 30 rublů).

Který lék je lepší - Folacin nebo kyselina listová?

Vysoké dávky léku jsou vhodnější s odpovídajícími potřebami těla pro danou látku, aby se příjem nerozdělil několikrát. Pokud jsou předepsány nízké dávky, například 2 mg 2krát denně, je vhodnější vypočítat užívaný lék v 1 mg tabletách.

Při výběru je důležitá citlivost na pomocné látky.

Jasná odpověď na otázku, který lék je lepší, neexistuje. Jedná se o jednu látku s jiným obchodním názvem. Ošetřující lékař v každém případě posoudí potřebu předepsat lék.

Recenze lékařů

Tamara Vitalievna, gynekologka, Arkhangelsk: „Léky jsou předepisovány během plánování těhotenství a brzy. To slouží k prevenci rozvoje patologií nervového systému u dítěte. Pro těhotné ženy je vhodnější použít dávku 1 mg, protože není vždy potřeba vysokých dávek. Tabletu o hmotnosti 5 mg je obtížné přesně oddělit. “.

Natalya Petrovna, terapeut, Čeljabinsk: „Řada onemocnění vyžaduje jmenování vysokých dávek látky, proto je předepsáno 5 mg tablety.“.

Kyselina listová při plánování těhotenství

Nakonec si mladé páry začaly myslet na těhotenství předem a zvykly si na něj „ve skutečnosti“. Toto je konec konců zásadní krok a vyžaduje seriózní přípravu: psychologickou i fyziologickou. Mladí lidé stále častěji přicházejí k gynekologovi s otázkou: Co je třeba udělat, aby se počalo zdravé dítě? Mezi všemi předepisujícími doporučeními určitě najdete: užívání kyseliny listové nejméně 3 měsíce před početí.

V současné době je každý člověk „lhostejný“ k užívání léků. Vždycky chci vědět: co, jak a co je nejdůležitější - proč.

Takže kyselina listová. Přijmout nebo ne? Je to důležité nebo ne? Doufáme, že odpověď bude zřejmá po přečtení tohoto článku..

Jaká jídla obsahují kyselinu listovou

Kyselina listová (nebo folacin) je pro nás dobře známým vitaminem B9. Nachází se v mnoha potravinách, zejména rostlinném, ale i živočišném původu. Většina vitamínu B9 se nachází v zelené zelenině: petržel, špenát, hlávkový salát, pór, divoký česnek, brokolice a jiné druhy zelí, zelené vrcholy, listy černého rybízu, maliny, máta, šípky, lípa, bříza, kopřiva, řebříček atd. Bohaté na ně jsou i další rostliny: fazole, hrášek, křen, dýně, řepa, mrkev, okurka, meloun, banán, houby (hříbky, hřib, žampiony).

Mezi lídry v obsahu kyseliny listové odborníci jmenují různé druhy ořechů: arašídy, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle.

Mnoho vitamínu B9 se také nachází v pomerančové a meruňkové šťávě, celozrnných výrobcích, ječmenném krupici.

Pokud jde o produkty živočišného původu, je třeba rozlišovat ryby (zejména losos a tuňák), játra, vepřové maso, hovězí maso, jehněčí maso, kuřecí maso a vejce, jakož i mléčné výrobky - sýr, mléko, tvaroh..

Je důležité si uvědomit, že během tepelného zpracování je zničeno až 90% folacinu, který je obsažen v syrové potravě. Proto, s nedostatkem vitamínu B9, je třeba tělo posílit ve formě tablet nebo doplňků stravy.

Proč člověk potřebuje kyselinu listovou?

Hodnota kyseliny listové pro lidské tělo lze jen těžko přeceňovat, ale to je přesně to, co se děje v každodenním životě: podle mnoha z nás to není zdaleka nejdůležitější, vitamin. Mezitím je folacin nezbytný pro každého člověka:

 • s pomocí folacinu dochází k asimilaci a rozkladu proteinů v těle;
 • kyselina listová je potřebná pro dělení buněk;
 • Vitamin B9 přispívá k normální tvorbě krve;
 • pomáhá trávit cukr a aminokyseliny;
 • je důležitý při tvorbě RNA a DNA, které se podílejí na přenosu dědičných vlastností;
 • zabraňuje rozvoji aterosklerózy;
 • chrání před možnou otravou jídlem;
 • zlepšuje chuť k jídlu.

Těhotné ženy jsou zvláště postiženy hypovitaminózou. Nedostatek kyseliny listové je nejčastější a během těhotenství může způsobit vážné problémy:

 • abrazi placenty, částečná nebo absolutní;
 • Spontánní potrat;
 • zmrazené těhotenství;
 • vrozené malformace plodu (anencefálie, hydrocefalus, defekt neurální trubice, malnutrice, mentální retardace, rozštěp rtu).

Jak a kdy brát kyselinu listovou

Již v prvním měsíci těhotenství se tvoří mnoho orgánů nenarozeného dítěte. Právě výše uvedené vady se objevují již od prvních dnů vývoje embryí a mohou se tvořit během celého prvního měsíce těhotenství. Ženy v tomto období často nemají ani podezření, že jsou těhotné, a navíc neberou žádné vitamínové komplexy, zejména vitaminy skupiny B. Mezitím je pro normální vývoj dítěte nesmírně důležité dostat kyselinu listovou v dostatečném množství již od prvního dne po početí. Ihned po nástupu těhotenství vyvstává velká potřeba těla pro folin. Koneckonců, kyselina listová hraje velmi důležitou roli při tvorbě zdravé placenty.

Došli jsme k závěru, že je velmi důležité poskytnout tělu kyselinu listovou dlouho před těhotenstvím. Tento vitamin nemá kumulativní vlastnost, to znamená, že jej potřebujeme neustále. Proto se doporučuje, aby profylaktické dávky B9 byly vždy podávány všem ženám v plodném věku (mluvíme o přírodních organických, nikoli syntetických vitaminech).

Mějte na paměti, že nejen nastávající matka musí dostat tento lék, ale také budoucí otec. Koneckonců, nedostatek folin v mužském těle negativně ovlivňuje stav spermií, zejména na jejich pohyblivost.

Při plánování těhotenství je kyselina listová obvykle předepisována asi 3 měsíce před vyhledávaným pohlavním stykem. Lékaři považují toto období za dostatečné pro vyrovnání nedostatku folacinu, který existuje téměř u každého. Ale s dávkami se bude muset zabývat každý jednotlivý případ zvlášť.

Dávkování kyseliny listové

Dávka kyseliny listové při plánování těhotenství závisí na individuálních potřebách těla. Je třeba si uvědomit, že u lidí, kteří požívají alkohol, mají problémy se střevem, nejedí zeleninu a zeleninu, ani u žen užívajících hormonální drogy, je pozorován závažný nedostatek fololinu..

V každém případě by měla být kyselina listová předepsána lékařem. Obvykle je denní dávka folin při plánování těhotenství nejméně 400 mkg a během těhotenství až 800 mkg. Přebytek kyseliny listové v těle může mít také nepříjemné následky. Předávkování lékem je však téměř nemožné. Pokud nepijete 30 tablet folin denně.

Pokud jde o tablety, všechny obsahují odlišné dávkování kyseliny listové - záleží na léku nebo vitamínovém komplexu (téměř všechny komplexy pro těhotné ženy zahrnují vitamín B9, jehož procento v konkrétním produktu je třeba vzít v úvahu při dodatečném užívání folacinu).

Vedoucí lékař může pro budoucí rodiče předepsat různé dávky kyseliny listové: matka má větší potřebu vitamínu B9 než otec. Jsou časté případy, kdy dávka kyseliny listové při plánování těhotenství výrazně převyšuje preventivní doporučení: 1 tableta (1 mg) může být předepsána 1 až 4krát denně nebo stejné dávky v jiných variantách (například 2 tablety dvakrát denně), a také pouze v první fázi nebo nepřetržitě po dobu všech 3 měsíců. Folacin se užívá při plánování bezprostředně po jídle. Vysoké dávky mohou být udržovány v prvních týdnech těhotenství. Lékaři jsou v takových případech více zajištěni: předávkování, jak jsme již zmínili, je téměř nemožné a nedostatek kyseliny listové během těhotenství je spojen s vážnými důsledky.

V každém případě budete muset rozhodnutí o předepsaných lécích učinit vy. Vezměte v úvahu všechny nuance a začněte se připravovat na těhotenství s přehledem svého životního stylu obecně.

Kyselina listová (vitamín B9)

Proč je během těhotenství potřeba kyselina listová?

Kyselina listová (vitamín B9) poskytuje nezbytnou míru růstu a vývoje nenarozeného dítěte, zejména v časných stadiích těhotenství. Nedostatek kyseliny listové během těhotenství významně zvyšuje riziko vrozených malformací plodu, zejména defektů neurální trubice (například selhání obratle), hydrocefalus, anencefalie a také podvýživa a předčasnost.

Kdo má nedostatek kyseliny listové??

Každá druhá žena má nedostatek kyseliny listové. Jejich podíl je ještě vyšší u žen užívajících hormony a alkohol..

Kyselina listová před těhotenstvím: když je B9 nejpotřebnější?

Tělo těhotné ženy potřebuje kyselinu listovou nejvíce v prvním měsíci po početí, tj. Až 2 týdny zpoždění, protože nervová trubice je tvořena 16–28 dní po početí, kdy nastávající matka někdy ani netuší, že je těhotná.

Jak zabránit nedostatku kyseliny listové během těhotenství?

Ještě před početí (tři až šest měsíců před ní), stejně jako v průběhu těhotenství, aby se zabránilo vývojovým poruchám u embrya, by žena měla užívat alespoň 800 mikrogramů (0,8 mg) kyseliny listové denně.

Kdo by měl pít kyselinu listovou?

Kyselina listová je předepisována všem těhotným ženám, bez ohledu na povahu jejich stravy. Pokud žena v minulosti porodila dítě s takovou vadou nebo pokud se vyskytly případy podobných onemocnění v její rodině, měla by být dávka vitaminu zvýšena na 4 mg denně. Malformace, jako je rozštěp rtu a rozštěp patra, mohou být také způsobeny nedostatkem vitamínu B.9 v těhotenství.

Je možné přebytek kyseliny listové??

Pokud užitá dávka výrazně převyšuje denní potřebu kyseliny listové, ledviny ji začnou vylučovat v nezměněném stavu. 5 mg kyseliny listové podané perorálně se vylučuje po 5 hodinách.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství? Norma kyseliny listové při plánování těhotenství

Omezení profylaktické dávky kyseliny listové na 400 mikrogramů mimo těhotenství a 800 mikrogramů před a během ní je způsobeno skutečností, že u pacientů s nedostatkem vitaminu B12 (Jedná se o zcela odlišný vitamin!) Přebytek kyseliny listové může způsobit nevratné poškození nervového systému, protože použití kyseliny listové ve velkých dávkách (5 mg / den) zabraňuje diagnóze zhoubné anémie (tj. Nedostatku vitaminu B).12) vzhledem k tomu, že kyselina listová může snížit neurologické projevy tohoto stavu. Kyselina listová tedy není příčinou zhoubné anémie, naruší včasnou diagnostiku..

Jakou dávku kyseliny listové je třeba užít před těhotenstvím a během těhotenství??

Nejméně 0,8 mg - tato dávka není zpochybňována v žádné zemi na světě. Moderní studie navíc naznačují zvýšení profylaktického účinku vrozených malformací při užívání vysokých dávek kyseliny listové - 3–4 mg denně. Právě tuto dávku kyseliny listové by měly vypít těhotné ženy, které nejsou ohroženy nedostatkem vitaminu B.12, to znamená ti, kteří také berou „těhotné“ multivitaminy. Podíváme se tedy na to, kolik kyseliny listové ve vašich multivitaminech dosahujeme a dosahujeme dávky až 3 až 4 mg, rovnoměrně distribuujeme příjem kyseliny listové současně s jídlem po celý den.

A kolik je pilulka?

Kyselina listová se obvykle prodává v dávce 1 mg = 1 000 mcg. To znamená, že minimální dávka 800 mcg je o něco méně než jedna tableta. Ale vzhledem k tomu, že mnozí lékaři při plánování doporučují užívat 3-4 mg, odlomení malého kousku rozhodně nestojí za to :)

Potřebují muži kyselinu listovou??

Protože kyselina listová hraje při vývoji buněk obrovskou roli, může nedostatek kyseliny listové u mužů snížit počet zdravých spermií. Proto by měl člověk několik měsíců před početí (nejméně tři) začít užívat kyselinu listovou v dávce nejméně profylaktické - 0,4 mg.

Správné plánování těhotenství: která kyselina listová je lepší pít a v jakých dávkách?

Každá matka přeje svému dítěti jen to nejlepší: nejlepší možné zdraví a neomezené štěstí. Proto musíte začít položit základy zdraví dítěte předem, ještě předtím, než se objeví. Lékaři doporučují užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství. Tento vitamin pomáhá připravit ženské tělo na ložisko a správný vývoj dítěte v děloze.

Výhody a dávkování

Při plánování těhotenství je třeba udělat vitamíny pro ženu. Přírodní mikronutrienty se vyskytují v určitých potravinách, ale nejsou vždy dost a k záchraně přicházejí léky obsahující syntetické vitamíny.

Pokud jde o syntetické vitamínové komplexy, měly by se užívat pouze po konzultaci s gynekologem. Vzhledem k tomu, že jejich nekontrolované použití má za následek poruchy normálního fungování těla. Takže si můžete nejen pomoci při početí, ale také kazit své zdraví. Ignorování jejich výhod a důležitosti však nestojí za to. Například kyselina listová je nezbytná pro početí.

Jaké je kouzlo a výhody kyseliny listové?

 1. Podporuje absorpci proteinů.
 2. Podporuje buněčnou divizi.
 3. Zlepšuje krevní oběh.
 4. Eliminuje možnost vzniku onemocnění, včetně aterosklerózy.
 5. Zlepšuje chuť k jídlu a zlepšuje celkovou pohodu.

Při plánování těhotenství může dávkování tohoto léku předepsat zkušený lékař pouze po důkladném vyšetření, protože správné množství vitaminu pro každou ženu se může lišit.

Například v případě dysfunkce gastrointestinálního traktu je třeba kyselinu listovou užívat ve vyšší dávce, protože nesprávná výživa může narušit normální absorpci kyseliny v těle..

Množství kyseliny listové v tabletách se liší. Typ léku by proto měl být vybrán pouze po konzultaci s lékařem.

Při absenci zvláštních lékařských doporučení je při plánování hnojení normální denní dávka kyseliny 400 mcg. Pokud během předchozích těhotenství došlo k problémům s vývojem plodu, může být dávka zvýšena o 800 mcg.

Musíte začít užívat lék 3-6 měsíců před početí. Pokud dojde k těhotenství, měl by příjem vitaminu pokračovat 12 týdnů.

Jaké vitamíny se nejlépe pijí: jména a popis

"9 měsíců"

Lék "9 měsíců" je indikován během přípravy ženy na početí - asi jeden až tři měsíce před těhotenstvím. Rovněž se doporučuje používat v prvních několika týdnech těhotenství - v prvním trimestru.

Jedna 9měsíční tableta obsahuje 400 mikrogramů kyseliny listové. Kromě toho přípravek obsahuje různé pomocné látky, včetně laktózy.

Během plánovacího období, samotného těhotenství a laktace musíte užít 400 mcg denně - jednu tabletu.

"9 měsíců" je populární lék mezi moderními ženami. Svědčí o tom četné recenze na internetu. Ženy nazývají tablety „9 měsíců“ nejúčinnějším nástrojem potřebným při přípravě na početí. Lék má ideální dávkovací systém. Z nedostatků je v porovnání s analogy rozlišována pouze poměrně vysoká cena.

Cena kyseliny listové „9 měsíců“ se pohybuje od 103 do 136 rublů za balení 30 tablet.

Mamifol

„Mamifol“ je levným analogem léku „9 měsíců“, ale jeho nalezení v lékárnách je docela problematické. Složení Mamifolu se neliší od složení předchozího léku: obsahuje také kyselinu listovou v dávce 400 mcg v jedné tabletě a laktózu.

Mamifol je předepisován nejen ve stadiu plánování těhotenství, ale také během samotného těhotenství, aby se zabránilo budoucímu defektu neurální trubice u budoucího dítěte..

Nástroj je vhodný pro jeho dávkovači režim: musíte vzít jednu tabletu denně. Dávka však může být mírně zvýšena v případě nedostatku kyseliny listové v těle ženy.

Cena „Mamifolu“ se pohybuje od 23 do 31 rublů za balení.

Folacin

„Folacin“ se, stejně jako ostatní léky popsané v tomto článku, doporučuje ženám, které se připravují na otěhotnění. Po početí se užívání folacinu během prvního trimestru také nedoporučuje.

Chemické složení výše uvedených přípravků je totožné s „Folacinem“, obsah samotného vitaminu B9 v přípravku je však vyšší. Proto „Folacin“ stačí užít jednou denně, v některých případech půl tablety. To je samozřejmě jeho významná výhoda..

Droga má také následující výhody:

 • Snadná tolerance složek léčiva.
 • Vyloučení možnosti otravy „Folacinem“.
 • Rychlý efekt - droga začne měnit pohodu a náladu ženy za pouhé dva týdny.

Pokud jde o dávkování, lékaři mají sklon k následujícím obecným postulátům: při plánování těhotenství se doporučuje užívat půl tablety každý den (2,5 mg). V této dávce lék podporuje příznivý průběh těhotenství.

V ruských lékárnách se cena „folacinu“ pohybuje od 100 do 150 rublů za balení 30 tablet.

"Kyselina listová"

Užívání tohoto léku je možná nejlepší volbou pro užívání vitaminu B9. Tento lék se vyznačuje ideálním poměrem cena (velmi nízká) a kvalita. Při plánování těhotenství obvykle stačí jedna tableta denně - 1 mg vitamínu B9.

Nastávající matka během těhotenství dává dítěti obrovské množství folacinu pro správnou formaci jeho těla jako celku a nervového systému. Proto by žena měla pít vitamíny „pro dva“ - přibližně 800 mcg. Stojí za zvážení, že toto dávkování je optimální pro ženy, které vedou správný životní styl a nemají nedostatek vitamínů. Ve druhém případě může lékař zvýšit dávkování tohoto léku.

Cena „kyseliny listové“ se v ruských lékárnách pohybuje od 23 do 30 rublů.

"Folic acid forte"

Jedna tableta přípravku „Folic acid forte“ obsahuje silnou kyselinu listovou (1 mg), laktózu, mikrokrystalickou celulózu, nízkomolekulární polyvinylpyrrolidonový léčivý přípravek (povidon), bramborový škrob.

Lék je naprosto totožný s kyselinou listovou. Dávka pro plánování a průběh těhotenství je 400 mcg denně, během laktace - 300 mcg denně. Náklady na lék v ruských lékárnách se pohybují od 56 rublů.

Jak jsme zjistili, kyselina listová je stejný vitamin, jehož hodnota je pro nastávající matky tak velká, že bez ní bude obtížné uspořádat nejkrásnější období v životě každé ženy - nosit dítě. Proto není vhodné ignorovat příjem kyseliny listové, i když jste horlivým protivníkem jakéhokoli léku.

Jak brát kyselinu listovou při plánování těhotenství

V dnešním článku vám řekneme, jak správně užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství, dávkování léku pro muže a ženy, proč by měla být kyselina listová užívána před početí a jak to funguje. Co způsobuje nedostatek vitamínu B9 a jaké jsou jeho důsledky. Optimální dávka folacinu během těhotenství. Výrobky obsahující důležitý prvek.

Jak brát kyselinu listovou při plánování těhotenství

Nafukování a narození dítěte jsou možná nejdůležitějšími fázemi života ženy a nepočítají se s další péčí o dítě. Aby se však dítě narodilo zdravé a porod prošel bez komplikací, musí být tělo matky komplexně připraveno na obtížné období. Příjem vitaminu B9 pro budoucí matku v dítěti je prostě nezbytný, jeho použití je stejně důležité pro druhou polovinu - otec, ale ne každý ví, jak správně užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství.

Důležité vlastnosti folacinu

Vitamin B9 je nezbytný pro lidské tělo, protože plní mnoho důležitých funkcí pro normální fungování všech systémů podporujících život:

 • účastní se biosyntézy mladých buněk a udržuje zdravý stav zralých struktur;
 • podporuje vstřebávání bílkovin a jejich metabolismus;
 • reguluje hematopoetickou funkci červené kostní dřeně;
 • pomáhá vstřebávat polysacharidy a aminokyseliny;
 • zvyšuje chuť k jídlu a trávení potravin;
 • zabraňuje intoxikaci způsobené otravou jídlem;
 • podílí se na tvorbě DNA zodpovědné za přenos genetických znaků na plod;
 • normalizuje vývoj mozkových neuronů;
 • schopen udržet normální emoční rovnováhu, včetně podmínek během menopauzy a po porodu;
 • zvyšuje účinnost imunity;
 • zlepšuje produkci enzymů;
 • podporuje trávicí trakt, srdce a játra;
 • snižuje riziko aterosklerózy krevních cév;
 • u mužů podporuje aktivaci spermií;
 • zvyšuje imunitu těla vůči stresu, což pozitivně ovlivňuje procesy excitace a inhibice.

Před užitím vitaminu byste měli vědět, že stupeň jeho stravitelnosti závisí na stavu jater - s orgánovou dysfunkcí se snižuje. Absorpce folacinu v kombinaci s přípravky a látkami obsahujícími živé bifidobakterie, s perorálními kontraceptivy, jakož i s kyselinou askorbovou a kyanokobalaminem (vitamin B12) se zvyšuje.

Touha zjistit, jaké je dávkování kyseliny listové při plánování těhotenství, je velmi důležité, protože ve srovnání s jinými vitaminy B nelze folacin považovat za zcela neškodný. Hrozba komplikací je vysoká, pokud je součástí doplňku stravy s aktivním účinkem. Při nesprávně vyvážené kompozici může užívání takového léku vést k nádorovým onemocněním, zejména s tendencí k nim. U žen jsou mléčné žlázy tak slabou stránkou..

Příjem vitamínu B9 během těhotenství

Kyselina listová je nesmírně důležitá při plánování těhotenství, protože nejen její početí a těhotenství, ale také narození zdravého dítěte závisí na jeho stabilním výkonu. Nedostatek vitaminu v matce může vést k následujícím komplikacím:

 • snížení ochranné funkce imunitního systému;
 • vývoj infekcí a trombózy;
 • negativní změny ve složení krve v důsledku krvetvorby;
 • zhoršení celkové fyzické kondice a mentálních schopností.

V období porodu dítěte hrozí také:

 • potrat
 • zástava embryí;
 • úplné nebo částečné oddělení „místa dítěte“ (placenta);
 • výskyt anatomických patologií a vrozených vad plodu, jako je nedostatek tělesné hmotnosti, hypoxie (kyslíkové hladovění), kapka mozku, defekt nervové trubice, absence kostí lebeční klenby a hemisféry mozku, rozštěp rtu, mentální retardace.

V tomto ohledu je nutné kontrolovat hladinu folacinu dlouho před plánovaným oplodněním, což pomůže odstranit tyto hrozné následky. Zpravidla spolu s nízkým obsahem, nedostatkem železa a závažnými poruchami srdce.

Ve fázi těhotenství je bohužel obtížné detekovat nízkou hladinu kyseliny listové. V případě, že není potřeba, jsou odchylky ve vývoji embrya zanedbatelné a v budoucnu se narodí zcela zdravé dítě. V každém případě však nedostatek dostatečného množství důležitého prvku, zejména v raných stádiích, může nepříznivě ovlivnit centrální nervový systém dítěte, což následně povede k emoční nestabilitě, nervovým a duševním poruchám.

Nedostatek kyseliny listové: příčiny a příznaky

Nedostatek vitamínu je pozorován u těhotných žen, a to často, a je důležité pochopit, proč k tomu dochází..

Nejčastější příčiny této situace jsou:

 • zneužívání alkoholu a kouření;
 • dědičné abnormality těla matky;
 • absolvování terapeutického kurzu s léky obsahujícími hormon;
 • špatná absorpce folátu, který zahrnuje folacin, v gastrointestinálním traktu;
 • negramotná strava sestávající z potravin postrádajících nebo s nízkým obsahem kyseliny listové.

V případech, kdy je nedostatek způsoben dědičnými abnormalitami, foláty nemohou být absorbovány kvůli nedostatku nezbytných enzymů, které způsobují metabolické poruchy, srdeční patologie, a v důsledku toho hrozí spontánní potraty..

Když v těle chybí hodnotná složka, mohou se objevit následující známky nedostatku vitaminu, které stojí za to věnovat pozornost ženám, které se chtějí stát matkami:

 • časté zažívací potíže;
 • poškození paměti;
 • projevy takových pocitů, jako je úzkost, úzkost a deprese;
 • zhoršení stavu vlasů, jejich křehkost a ztráta;
 • zvýšená podrážděnost a agresivita;
 • kožní vyrážky, akné, furunkulosa;
 • nepravidelná menstruace;
 • vzhled záchvatů, zranění v rozích rtů;
 • anemický vzhled v důsledku nízké hladiny hemoglobinu v krvi;
 • zánět sliznic ústní dutiny s charakteristickými ulceracemi.

Ve vztahu k nadbytku folacinu je tento jev vzácný a je způsoben hlavně pokračujícím užíváním drog s vysokým obsahem. Hypervitaminóza, obvykle určená vývojem dysfunkce zažívacího traktu, ledviny, zvyšuje nervovou podrážděnost. Vzhledem k genetickým onemocněním vedoucím ke špatné absorpci vitamínu ak onemocněním jater a ledvin je proto folacin předepsán s opatrností.

Související studie ukázaly, že zvýšený obsah prvku může zvýšit riziko alergií, nižší imunity, diabetu a bronchiálního astmatu. Kromě toho vede nadbytek k nádorům prostaty u mužů, u žen vyvolává nárůst maligních růstů mléčné žlázy, navíc komplikuje průběh porodu v důsledku nárůstu hmotnosti novorozence. Toto riziko je přítomno, pokud rodiče používají lékárnické výrobky samostatně, nevěděli, jak brát kyselinu listovou při plánování těhotenství. A to musíte udělat v dávkách předepsaných lékařem.

Folacin pro mužské tělo

Je kyselina listová nezbytná pro muže při plánování těhotenství? Samozřejmě ano, pokud se chtějí stát otci silných a zdravých dětí.

Stejně jako v případě žen vede nedostatečná koncentrace folacinu v krvi člověka k anémii, kardiovaskulárním onemocněním způsobeným aterosklerózou.

Kromě toho vitamínová látka ovlivňuje množství a kvalitu spermií:

 • zvyšuje svůj objem;
 • podporuje tvorbu mladých spermií;
 • zabraňuje výskytu spermatu s patologickou morfologií a nedostatečnou sadou genového materiálu.

V druhém případě je to plné objevení se dědičných vad, potratů, méněcennosti dítěte v budoucnosti. U mužů je to hlavně kvůli špatným návykům, používání chutného, ​​ale nikoli zdravého jídla, ale v absolutně zdravých představitelích mužské poloviny se může objevit vadné spermie, a proto je nezbytný příjem kyseliny listové.

Užívání folacinu je předepsáno, nejčastěji, když má člověk problémy s otěhotněním, a spermogram ukazuje neuspokojivé ukazatele. Doporučuje se užívat souběžně s tokoferolem (vitamin E). Kromě toho vám lékař určitě poradí, abyste provedli změny ve stravě a stravě, abyste vedli zdravější životní styl. Denní dávky jsou poskytovány, spíše, až do 700-1000 jednotek.

Výrobky a přípravky obsahující vitamin

Protože vitamin není produkován lidským tělem, musíte vědět, jaké výrobky obsahuje:

Existuje velké množství folacinu:

 1. V čerstvých listech špenátu, listového salátu, petrželky a cibule.
 2. Zelenina obsahuje ve složení také kyselinu listovou - je to zelí všeho druhu, dýně, řepa, mrkev, tuřín. Spousta vitamínu v fazole, fazole a čočce.
 3. Jedním ze zdrojů látky je léčivá rostlina - chřest různých odrůd.
 4. Fólie jsou součástí citronu, pomeranče a dalších citrusů, nacházejí se v hroznech, jablkách a bananech, v exotickém ovoci papája, avokáda, kiwi.
 5. Ořechy dodávají folacin v různých množstvích, v závislosti na odrůdě, nejvíce v arašídech.

Určité procento kyseliny listové obsahuje rajčata, obilné pečivo, kuřecí vejce, tresku a hovězí játra, rýži, pohanka, ovesné vločky a ječmen. Lněná, dýňová a slunečnicová semínka, včetně vitamínu, lze konzumovat v jakékoli formě, syrové i smažené.

Kromě toho existují také lékové výrobky na bázi kyseliny listové ve formě tablet. Existují léky, které jsou omezeny pouze obsahem vitaminu B9, v některých vitamín B12 (Foliber), vitamíny B6, B12, vitamíny C a E (doppelherzová výhoda kyselina listová) a další složky, které jsou přítomny v minimálním množství, působí jako další složka. Čisté výrobky na bázi vitamínů - Folacin, Folio, Apo-folic.

Obiloviny - žito, pšenice nebo pohanka se lépe klíčí, protože při vaření cereálií a příloh pomocí tepelného zpracování je významná část prospěšných vlastností folacinu zničena.

A pokud je používání kvalitních čerstvých potravin snazší, léky vyžadují znalost plánování pití kyseliny listové při plánování těhotenství. Ve většině případů při provádění lékaře doporučuje lékař rozdělit tabletu na dvě části, aby se zabránilo nadbytku látky v těle.

Jak brát kyselinu listovou při plánování těhotenství

S nedostatkem vitamínu A a již diagnostikovaným těhotenstvím je důležité stanovit míru nedostatku. Za tímto účelem se provádí krevní test k detekci hladiny B9.

Dávkování během těhotenství je zpravidla 600 - 800 mcg. Naštěstí není překročení dávkovacího režimu možné a nezpůsobuje negativní příznaky. Ženy by měly vědět, že každý lék může mít v tabletě jiný obsah účinné látky, ale za jmenování odpovídá lékař, který určitě poradí, kdy a kolik by se mělo užít.

Pokud jde o manžele, kteří se teprve stanou rodiči, nastávající matky téměř vždy vyžadují větší dávky folacinu. V takovém případě se budou muset při plánování těhotenství znovu spoléhat na lékaře, který vysvětlí, kolik pít kyselinu listovou..

Začnou brát drogu tři měsíce před údajným oplodněním, ale se zdravotními problémy, mnohem dříve - 6 měsíců a dokonce rok. Standardní dávka je 400 mcg. Pokud tableta obsahuje 1 mgk, doporučuje se užívat po každém jídle 1-4 kusů denně. První dva nebo tři týdny těhotenství poskytují stejný režim, pokud neexistují abnormality v zdraví matek. Trvání kurzu může být stanoveno pouze ošetřujícím specialistou na základě zdravotního stavu a individuálních charakteristik těhotné ženy..

U mužů je stejné dávkování předepsáno s ohledem na ukazatele fyzického stavu reprodukčního systému a pohody, ale samozřejmě je to podmíněné a mělo by být upraveno za různých okolností.

Použití kyseliny listové: zdůrazňuje

V některých případech může být kyselina listová kontraindikována..

To se týká patologií, jako jsou:

 • metastatická maligní onkologie;
 • přecitlivělost na folacin.

U dětí je vitamin B9 omezen na použití, pokud je diagnostikována malabsorpce folátu nebo nedostatek kyanokobalaminu..

Přijímání finančních prostředků obsahujících prvek je také spojeno s pravděpodobnými nežádoucími účinky, včetně:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • záchvaty nevolnosti;
 • zvýšená tvorba plynu ve střevě;
 • dermatologické léze a svědění kůže;
 • hořká chuť v ústní dutině;
 • akutní forma erytému - zánět kapilární sítě;
 • bronchospastický syndrom.

Různé lékové interakce kyseliny listové s aktivními složkami jiných léků v některých případech umožňují úpravu dávkování:

 1. Při současném používání léků proti bolesti, antiepileptik, antikoncepčních tablet a ženských hormonů by měly být dávky léku zvýšeny.
 2. Trávitelnost folacinu klesá při současném užívání antibiotik, antacid, antihypertenziv, tetracyklinů.
 3. Pokud používáte drogy jako methotrexát (cytostatikum), pyrimethamin (antimalarial) nebo trimethoprim (antibakteriální droga), měli byste přestat užívat kyselinu listovou a nahradit ji folinátem vápenatým.

S nevýznamným nedostatkem vitamínu není třeba brát tabletové formy vitamínu a můžete to udělat bez zahrnutí potravin bohatých na tuto látku do nabídky. Použití antacid - léků na pálení žáhy je povoleno pouze v případě, že po užití folacinu je interval 3–4 hodin.

Je velmi důležité vědět, kdy a jak brát kyselinu listovou při plánování těhotenství. Při přípravě na to, že se stanete rodiči, musíte také pochopit, že je třeba změnit všechny aspekty vašeho života, včetně nezdravých návyků a používání potravin, které nejsou prospěšné. Čím dříve budou tyto změny zavedeny, tím dříve bude možné splnit vaši hlavní touhu - mít dítě.

Děkujeme za váš zájem o článek „Jak správně užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství.“ Pokud se ukázalo, že je to užitečné, proveďte následující:

 1. Sdílejte se svými přáteli pomocí tlačítka sociálních sítí.
 2. Napište komentář v dolní části stránky - sdílejte tipy, vyjádřete svůj názor
 3. Viz související články níže, mohou být pro vás užitečné.
Články O Neplodnosti