Hlavní Výživa

Fibrinogen během těhotenství

Dokonce i lidé, kteří nemají hluboké znalosti v medicíně, chápou význam krve pro lidské tělo. Během těhotenství poskytuje dítěti všechny potřebné látky. Rozhodující roli v tomto procesu hraje indikátor koagulace, který také do značné míry určuje úspěšný výsledek porodu. V tomto komplexním mechanismu je fibrinogen klíčovou aktivní složkou..

Fibrinogen - jaký druh látky

Fibrinogen je specifický rozpustný protein, který je produkován játry. Když jsou tkáně poškozeny (v důsledku zranění, poranění, chirurgických zákroků atd.) A dojde ke krvácení, tělo začne mechanismus koagulace krve. Syntéza thrombinového enzymu začíná, působí na fibrinogen, v důsledku toho se protein mění na fibrin. Je to tenká dlouhá nit: zaplétají krevní buňky, zejména krevní destičky. Vytvoří se trombus - sraženina, která zcela uzavře ránu, což zabraňuje další ztrátě krve. Při poškození tkáně se fibrinogen přemění na fibrin a vytvoří krevní sraženinu

Je důležité, aby se všechny toxické látky ucpaly v trombu. Fibrinogenní protein tedy také inhibuje vývoj zánětlivého procesu..

Video: vlákno fibrinogenu pod mikroskopem

Míra fibrinogenu u těhotné ženy

Je zřejmé, že pro každého člověka, zejména pro nastávající matky, je nezbytné dostatečné množství fibrinogenu. Když se v děloze objeví embryo, tělo se pro něj snaží vytvořit nejvýhodnější podmínky. Ovlivňuje také hemostatický systém..

Hemostáza je kombinací koagulačních a antikoagulačních systémů v těle.

Aby těhotenství pokračovalo bez komplikací, je nutná rovnováha mezi složkami hemostázy. Růst a vývoj nenarozeného dítěte závisí na množství fibrinogenu, protože přijímá všechny potřebné látky (včetně kyslíku) z mateřské krve přes pupeční šňůru. A zvýšený obsah tohoto proteinu bude narušovat normální výživu, způsobovat hladovění kyslíkem. Všechny živiny, které plod dostává přes pupeční šňůru, tak příliš tlustá krev ovlivňuje tento proces.

Protein je důležitý pro úspěšný výsledek porodu. Koneckonců, žena v tomto období ztrácí hodně krve. A pokud fibrinogen v těle nestačí, ztráta krve bude velmi hojná.

Nejvyšší riziko krvácení během porodu nastává, když placenta unikne. Děloha po tomto je velká krvavá rána. A čas, kdy tělo potřebuje vytvořit krevní sraženiny, je rozhodující. S císařským řezem se riziko ztráty krve zdvojnásobí. Po průchodu placentou je děloha kontinuální krvavá rána a odpovídající hladina fibrinogenu sníží riziko velké ztráty krve

Normální hladina fibrinogenu v krvi těhotné ženy je 2–4 g / l. Moudrá příroda opatrně uspořádala tak, že když začíná nový život, index bílkovin přirozeně klesá. To se děje okamžitě po početí a trvá až do konce prvního trimestru: tímto způsobem bude embryo schopno získat maximum živin, protože krev se stane tekutější. Snížená koagulabilita je také důležitá pro tvorbu placenty a pupeční šňůry: objevují se nové cévy, které vyžadují šetrný vztah (tekutější krev). Nově vytvořené cévy placenty a pupeční šňůry je třeba ošetřovat opatrně - potřebují více tekuté krve

V prvním trimestru je rychlost fibrinogenu v krvi přibližně 2, 98 g / l.

Ve druhém trimestru bylo pokládání klíčových orgánů u dítěte již dokončeno, cévy placenty a pupeční šňůry byly dostatečně silné. Tělo si stanoví nový úkol - postupně se připravovat na porod, vyhnout se pravděpodobné velké ztrátě krve. Hladina fibrinogenu se v důsledku toho zvyšuje, protože krev postupně zhoustne, získává zvýšenou koagulabilitu. Tento indikátor se stává maximálním v době narození dítěte.

Pokud je na konci druhého trimestru hladina proteinu přibližně 3,1 g / l, pak na konci těhotenství - již 4,95 - 6 g / l.

Fibrinogenní krevní test

Obsah fibrinogenu v těle těhotné ženy se stanoví pomocí specializovaného krevního testu. Protože tento protein není jediným indikátorem koagulace, neexistuje žádná samostatná analýza, žena dostane koagulogram..

Koagulogram - soubor krevních indikátorů, které ovlivňují proces koagulace.

Po dobu devíti měsíců těhotenství je krev kontrolována každý trimestr. Poprvé - při registraci, podruhé - přibližně po dobu 22–24 týdnů a vždy blíž k porodu - za 30–36 týdnů. Podle výsledků poslední analýzy dospěl lékař k závěru, že ženské tělo je připraveno k narození dítěte. U těhotné ženy se v každém trimestru kontroluje krevní srážlivost

Častější kontrola srážení krve je nutná, pokud těhotná žena má následující problémy:

 1. Nemoc jater.
 2. Křečové žíly.
 3. Negativní faktor Rh.
 4. Potrat v minulosti.
 5. Prodloužená neplodnost před těhotenstvím.

Pokud další výsledek analýzy opraví odchylky, je pacientovi přiděleno další vyšetření (pokročilejší). Jedná se o ultrazvuk, ultrazvukové vyšetření (vaskulární dopplerografie). Pokud se problém objevil ve třetím trimestru, provede se CTG. Hematolog a transfusiolog už situaci chápou.

Metoda krevního testu

Pro analýzu srážení je nutná žilní krev. Umístí se do zkumavky, která je předem ošetřena speciálním složením (obvykle solným roztokem kyseliny citronové): zabraňuje tvorbě krevních sraženin. V laboratoři je plazma oddělena od krve a v ní se již vyhodnocuje množství fibrinogenu. K tomu se používá speciální činidlo, které zahajuje proces trombózy. Obsah proteinu je určen počtem vytvořených fibrinových filamentů.

Vzhledem k tomu, že výsledek analýzy mohou ovlivnit vnější faktory, musí těhotná žena před návštěvou ošetřovny dodržovat řadu důležitých podmínek:

 1. Krev je podávána přísně na lačný žaludek. Po posledním jídle by mělo uplynout nejméně 8 hodin.
 2. Předchozí dva dny je zákaz příliš slaná a sladká jídla, mastná a kořenitá jídla.
 3. Hodinu před návštěvou ošetřovny nemůžete kouřit (pokud ovšem těhotná žena se s touto závislostí samozřejmě nerozloučila).
 4. Dvě hodiny před odběrem krve je cvičení zakázáno. Obecně by motorická aktivita měla být omezena několik dní před analýzou..
 5. Během týdne před odběrem krve nemůžete brát léky na ředění krve (aspirin atd.).
 6. Dva dny před analýzou je třeba se vyvarovat stresu: má za následek změny v hormonálním pozadí, které mohou ovlivnit kvalitu koagulace krve.
Dva dny před darováním krve jsou zakázána příliš sladká a slaná jídla, stejně jako mastná a kořenitá jídla

Příčiny odchylky hladiny fibrinogenu od normálních hodnot

Pokud krevní koagulační test odhalil odchylku od normy, je možné, že žena má nějaký druh patologie. Specialisté musí tento problém vyřešit..

Existuje mnoho důvodů pro zvýšení fibrinogenu:

 1. Těžká toxikóza, která doprovází zvracení, ke kterému může dojít více než desetkrát denně. Současně tělo ztrácí hodně tekutin - dochází k dehydrataci, která způsobuje srážení krve.
 2. Infekční onemocnění (např. Chřipka nebo SARS).
 3. Exacerbace chronických onemocnění.
 4. Zvýšená fyzická aktivita.
 5. Emoční šok, stres.
 6. Těhotenství blednutí.
 7. Předčasné přerušení placenty.
 8. Pupeční trombóza.
 9. Vývoj budoucí matky tromboflebitidy. Současně je velmi nebezpečnou podmínkou trombóza plicní tepny: to může dokonce vést k úmrtí pacienta.

Fotogalerie: možné příčiny zvýšeného fibrinogenu

Je třeba poznamenat, že u nastávajících matek je zaznamenán snížený fibrinogen mnohem méně často, týdny jsou zvýšené. To je však také velmi závažné. Tuto podmínku lze vyvolat z následujících důvodů:

 1. Poškození jater: hepatitida nebo cirhóza.
 2. Významný nedostatek vitamínů C a B2 v těle.
 3. Těžká gestóza (nebo pozdní toxikóza).
 4. DIC-syndrom (patologické změny v hemostatickém systému).
 5. Těhotná žena nedávno utrpěla úraz, operaci (doprovázenou ztrátou krve), popáleniny.
Hepatitida může být příčinou sníženého fibrinogenu.

Metody normalizace obsahu fibrinogenu

Pokud se ukazatel fibrinogenu odchyluje od normy, je k léčbě těhotné pacientky připojen hematolog. Dává pacientovi důležitá doporučení a v případě potřeby předepisuje léky.

Pokud je přebytek plazmatických bílkovin v krvi zanedbatelný, je dost pravděpodobné, že nastávající matka přizpůsobí svůj životní styl a známé menu. Je nutné se vyvarovat stresu, nadměrné fyzické námaze, dostatek spánku (noční spánek by měl trvat alespoň devět hodin denně), pít dostatek tekutin (je však důležité to přehánět, aby se zabránilo otokům).

Potraviny, které pomáhají snižovat hladinu fibrinogenu (ředidla krve):

 1. Čerstvá zelenina: rajčata, okurky, červené papriky, řepa, mrkev, lilek (neobsahují téměř žádný vitamin K, což zvyšuje koagulaci krve).
 2. Čerstvé ovoce: citrusové plody (zejména citron).
 3. Červené bobule: brusinky, maliny, třešně, jahody, červené hrozny. Konzumovat se musí také angrešt..
 4. Čerstvě vymačkané šťávy z těchto plodů a bobulí, jakož i červené řepy. Velmi dobrým přírodním antikoagulačním činidlem je březová míza, ale ne nakoupená v obchodě, ale smontovaná rukama..
 5. Čisté rostlinné oleje: olivový, lněný.
 6. Mořské plody, zejména mastné mořské ryby.

Maso by mělo být vybráno s nízkotučnými odrůdami. Mléko a fermentované mléčné výrobky by měly být vybírány také s nízkým obsahem tuku..

Fotogalerie: Produkty snižující krevní fibrinogen

Při dodržení všech výše uvedených doporučení se index koagulace obvykle vrátí k normálu po dvou týdnech. Pokud tato opatření nepřinesou výsledky, lékař předepíše těhotným ženám speciální léky, které zředí krev a zabrání krevním sraženinám (Aspirin, Cardiomagnyl, Thrombo ACC, Curantil atd.).

Při poklesu hladiny fibrinogenu v krvi hematolog také poradí nastávající matce, aby přizpůsobila svůj životní styl. Zde opět hraje velkou roli strava: je nutné zahrnout více produktů, které přispívají k zahušťování krve:

 1. Banány.
 2. Zelená zelenina.
 3. Plody s adstringentními vlastnostmi: tomel, kdoule.
 4. Bobule: rakytník, černý rybíz, chokeberry, jahoda, borůvka.
 5. Luštěniny.
 6. Vejce (kuře a křepelka).
 7. Vepřová játra.
 8. Ořechy.
 9. Obiloviny: oves, pšenice, pohanka.

Fotogalerie: produkty, které zvyšují hladinu fibrinogenu v krvi

Výrobky by měly obsahovat taniny (taniny), vitamíny K a P (rutin), které všechny tyto látky přispívají k zahušťování krve..

Vzhledem k tomu, že krev se často stává tekutou v důsledku gestózy (pozdní toxikóza), neměla by být těhotná žena hospitalizována. Tam, intoxikace a všechny příznaky budou odstraněny lékaři s léky..

Pokud tato opatření nepomohou, jsou pro ženu předepsány koagulanty a přípravky obsahující vápník (tento minerál hraje roli v kvalitě koagulace krve). Vzhledem k tomu, že mnoho léčiv je nežádoucí užívat během těhotenství s ohledem na jejich možné negativní účinky na plod, lékaři se snaží o užívání léků co nejblíže k porodu. Kromě toho je nejlepší postupovat ve stacionárních podmínkách, aby bylo možné sledovat stav budoucí matky a dítěte.

Je třeba si uvědomit, že normální hladina fibrinogenu v krvi je neoddělitelná od vzdání se špatných návyků - alkoholu a kouření (bez ohledu na minimální dávku).

Pro normalizaci indikátorů koagulace krve je přísně zakázáno, aby těhotná žena samoléčila. Všechno musí následovat pokyny ošetřujícího lékaře. Koneckonců, všechny organismy jsou odlišné a reakce na konkrétní nástroj může být nepředvídatelná. To platí zejména pro lidové recepty. Například kopřiva, která je známá svými hemostatickými vlastnostmi, může narušit průtok krve mezi děloží a placentou, a odvar mladiny je zcela kontraindikován při porodu dítěte..

Video: porušení hemostázy a patologie těhotenství (vysvětluje hemostasiolog)

Stanovení hladiny fibrinogenu v krvi je důležitým a povinným postupem pro těhotnou ženu. Zvýšená nebo snížená hladina tohoto proteinu koneckonců přímo ovlivňuje kvalitu koagulace. A hraje důležitou roli při porodu dítěte, v mnoha ohledech určuje úspěšný výsledek porodu. Pokud se na tomto základě vyskytnou problémy, měla by žena pečlivě dodržovat všechny pokyny gynekologa a hematologa..

Články O Neplodnosti