Hlavní Výživa

Norma a změny fibrinogenu během těhotenství

U těhotné ženy by všechny funkce těla měly fungovat v perfektním režimu. Oběhový systém je spojovacím článkem mezi matkou a dítětem, skrz něj všechny potřebné látky vstupují do těla dítěte. Kvalita oběhového systému ženy by proto měla být v perfektním pořádku. K udržení normálního krevního obrazu by nastávající matka měla pravidelně provádět krevní testy. Lékaři studují hladinu hemoglobinu, krevních destiček a množství obsaženého febrinogenu, které bude podrobněji rozebráno později v článku.

Co je fibrinogen a jaká je jeho role v těle?

Fibrogen je specifický protein v krevní plazmě, který je syntetizován játry. Jakmile protein vstoupí do krevní plazmy, okamžitě se přemění na fibrin. Tento enzym poskytuje rychlejší srážení krve v živých organismech..

Pozornost! Hlavní funkcí fibrinogenu je zabránit tvorbě trombózy a zlepšit krevní oběh žilním systémem. Těhotné ženy by proto měly být pravidelně testovány, aby se tento ukazatel stanovil, a v případě odchylek od normy by měla být přijata opatření k zavedení její práce..

Během těhotenství se zvyšuje množství plazmy v těle nastávající matky. Důvodem je zrození nového života a potřeba zajistit mu další průtok krve. Souběžně se zvyšováním objemu krve se látky v něm obsažené zvyšují, včetně rychlosti fibrinogenu.

Vzhledem k tomu, že během těhotenství plodu v těle nastávající matky dochází k velké reorganizaci celého hormonálního pozadí, může se hladina proteinu významně zvýšit nebo snížit. Skoky jsou patrné zejména při přenášení dvojčat nebo trojčat.

Důsledky překročení normálních hladin fibrinogenu jsou nadměrné vnitřní krvácení, které je nejnebezpečnější v posledních stádiích těhotenství. Proto je důležité provádět testy kvantitativního obsahu fibrinogenu v krvi u všech nastávajících matek.

Jaká hladina fibrinogenu je považována za normální během těhotenství?

Pečlivá povaha zajistila všechny podrobnosti, proto během porodu plodu v prvním trimestru těhotenství hladina fibrinogenu výrazně klesá. Tato funkce je navržena tak, aby embryo mohlo snadno získat všechny potřebné živiny a prvky z krve zvýšením průtoku krve.

V prvních fázích těhotenství se placenta teprve začíná stavět, tvoří se nové krevní cévy, včetně placentárních. Do druhého trimestru se cévy stanou silnějšími a méně či méně silnými. Nyní je tělo matky připraveno přejít na další stejně důležité funkce, konkrétně na přípravu na nadcházející narození. K tomu musí mít krev hustou konzistenci, aby se zabránilo její nadměrné ztrátě. Čím blíže je doba dodání, tím vyšší je hladina fibronogenu.

Proto lékaři v různých stádiích těhotenství stanovili různé standardy pro fibrinogen (vg / l):

 • 1 - 13 týdnů těhotenství - 2,12 - 4,33;
 • 13 - 21 týdnů - 2,90 - 5,30;
 • 21 - 29 týdnů - 3 - 5,70;
 • 29 - 35 týdnů - 3,20 - 5,70;
 • 35 - 42 týdnů - 3,50 - 6,50.

Důvody pro odchylku od normy:

- zvýšit

Odkaz! Pokud je normální ukazatel fibrinogenu v určitém období těhotenství nadhodnocen, může to znamenat silnou dehydrataci těla. Tento problém je nejdůležitější pro první trimestr těhotenství.

Dehydratace může nastat z následujících důvodů:

 • Těžká toxikóza se silným zvracením, v důsledku čehož se ztratí velké množství tekutiny nahromaděné v těle;
 • Infekční choroby, které také přispívají k odstraňování tekutin z těla. Banální chřipka nebo SARS může trvale zneškodnit celé tělo matky.
 • Exacerbace chronických onemocnění vede ke ztrátě obrovského množství vody v boji proti infekci.
 • Stres, časté starosti a starosti. Tyto faktory přispívají k rychlému zahušťování krve a ke zvýšení hladiny fibrinogenu v jeho složení..
 • Posílená fyzická aktivita.

Vysoká koncentrace fibrinogenu může také naznačovat problémy se štítnou žlázou, krevními cévami a srdcem. V některých případech může být zvýšená hladina látky způsobena pneumonií nebo revmatoidní artritidou. Tato situace se často vyskytuje také u tromboflebitidy a revmatismu.

Nejnebezpečnější je zvýšení fibrinogenu v reakci na proliferaci maligních buněk v těle. V poslední době má stále více žen na svém místě zhoubné nádory.

- snižování

Hladiny fibrinogenu se mohou snížit z následujících důvodů:

 • preeklampsie;
 • patologický nedostatek vitaminu B12 v těle;
 • přítomnost syndromu diseminované intravaskulární koagulace;
 • hepatitida.

Běžné příčiny poklesu plazmatických bílkovin jsou nedávná zranění ženy, těžké popáleniny. Během chirurgických operací může nastávající matka také ztratit velké množství krve, což nevyhnutelně ovlivní analýzu s nízkým obsahem proteinových sloučenin v plazmě. Podceňování tohoto indikátoru může významně ovlivnit různé intoxikace v těle, včetně toxikózy v časných stádiích těhotenství..

Fibrinogen během těhotenství

Dešifrování koagulogramu těhotných žen (norma v tabulce)

Pokud jsou ukazatele koagulogramu normální, dojde k izolaci nebo k jinému závěru, v případě odchylek lékař sdělí, jaká léčba je během těhotenství a co je možné pít. Podívejte se na míru těhotenství v tabulce.

Koagulogram během těhotenství: podrobný výklad ukazatelů:

IndexNorma
Fibrinogen1 trimestr - 2-4 g / l;

3 trimestr - 6.

APTTV17-20 sekund.
Trombinový čas18-25 sec.
Destičky150-400 tisíc / μl.
D-dimer1 trimestr - 750 ng / ml;

2 trimestr - 1 000;

3 trimestr - 1500.

Antikoagulant Lupus
Antitrombin III74–115%
Protrombin78-142%

Dekódování indikátorů a norem

Koagulační analýza obsahuje osm hlavních ukazatelů:

Fibrinogen je protein, který je produkován játry. Je to hlavní prvek trombózy. Díky uteroplacentární cirkulaci se její indexy s přibývajícím dnem narození postupně zvyšují. Odchylka od normy znamená zánětlivý proces probíhající v těle ženy.

 • Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT) je období, během kterého se tvoří jedna krevní sraženina. U těhotných žen tato hodnota mírně klesá, což je norma. Velké snížení hladiny znamená riziko krevních sraženin, zvýšení znamená predispozici ke krvácení.
 • Trombinový čas (TB) je období koagulace krve. Během těhotenství se zvyšuje. Odchylka od normy se často vyskytuje, když je v játrech porucha.
 • Antikoagulant Lupus je indikátorem tvorby protilátek. Normálně by se neměly nalézat v krvi těhotné ženy. Jejich vzhled zpravidla ukazuje na autoimunitní onemocnění, gestózu, přítomnost krevních sraženin v cévách a žilách.
 • Destičky jsou krevní buňky, které se aktivně podílejí na koagulačním procesu a jsou odpovědné za stav hematopoetického systému. Během těhotenství jejich hladina mírně klesá a výrazný pokles indikuje přítomnost progresivního onemocnění.
 • D-dimer - indikátor postupu vytváření trombu. Během těhotenství mírně stoupá. Prudký nárůst naznačuje vývoj diabetu, onemocnění ledvin nebo gestózy.
 • Antitrombin III - protein, který zpomaluje proces koagulace krve. Snížení jeho počtu naznačuje tendenci k tvorbě krevních sraženin a zvýšení hladiny znamená zvýšené riziko krvácení.
 • Protrombin je složkou krevní plazmy. Zvýšení hladiny může signalizovat narušení placenty.

Při normálním těhotenství jsou obvykle dostačující čtyři koagulogramové ukazatele:

V případě potřeby vytvořte podrobný obrázek koagulace krve. I malá odchylka od normy může mít vážné důsledky..

Tabulka: míra koagulace

IndexNorma
Fibrinogen2-4 g / l
APTTV24–35 sec.
Trombinový čas11-18 sec.
Antikoagulant Lupuschybějící
Destičky150-320 x miliarda / l
D-dimer250 ng / ml
Antitrombin III71–115%
Protrombin78–142%

RFMK - co je tento indikátor?

Není žádným tajemstvím, že tělo těhotné ženy je živým příkladem homeostázy, to znamená systému, který se neustále přizpůsobuje novým principům fungování. Ve všech vnitřních uzlech dochází ke změnám a krevní oběh nebyl výjimkou. V tomto ohledu je tělo nastávající matky podstatně modifikováno pouze z jednoho hlavního důvodu - vzhledu nového třetího krevního oběhu, který se nazývá uterinně-placentární.

Výsledkem takové restrukturalizace je, že krev cirkulující v ženském těle se znatelně zvyšuje. Tento jev narušuje srážení krve, což může být pro nastávající matku velmi nebezpečné a pokud je hemostáza nevhodná, narušuje krevní oběh.

Pro optimalizaci tohoto procesu v těle žen i plodu zvyšují vnitřní systémy hladinu RFMC (rozpustný komplex fibrin-monomer). Tato látka umožňuje nejen normalizovat parametry srážení krve v těle, ale také zabránit velké ztrátě krve při porodu.

To znamená, že úroveň RFMC u těhotné ženy je o něco vyšší než u obyčejné osoby

Je však důležité pochopit, že příliš velké nebo velmi malé množství této látky může vážně narušit průběh těhotenství. Aby se tak nestalo, je ve všech trimestrech vývoje plodu nastávající matky naplánována analýza pro RFMC

Ve většině případů je nutné zjistit, zda je obsah komplexu v těle příliš vysoký. Analýza tohoto druhu je znatelně méně běžná k určení nedostatku látky.

Postup přípravy a analýzy

K posouzení hladiny RFMC u těhotné ženy se provede další odběr krve s dalším studiem biomateriálu. Nejpřesnější výsledky můžete získat, pouze pokud je nastávající matka řádně připravena na analýzu.

Nejdůležitější jsou následující přípravy:

 1. Úplné odmítnutí alkoholických nápojů 2 dny před odběrem krve.
 2. Omezení stresu a nervových šoků, jakož i fyzické námahy.
 3. Nedostatek jídla 8 hodin před analýzou.
 4. Částečné odmítnutí drog (pouze na žádost lékaře).

Samotný postup analýzy je velmi jednoduchý a provádí se takto:

 • Diagnostický lékař vede předběžnou konverzaci s vyšetřenou ženou a zjistí rysy průběhu těhotenství.
 • Poté je z ulnární žíly odebrána krev.
 • Odebraný biomateriál je odeslán do laboratoře k výzkumu.

Trvání analýzy v RFMC do značné míry závisí na tom, kde byla krev podána. Pokud byl postup proveden v okrese, na volné klinice, pak mohou být výsledky připraveny 5-7 dní. V případě kontaktování placených vyšetřovacích středisek jsou výsledky často připraveny během 1-2 dnů.

Test na fibrinogen

Fibrinogen není jediným ukazatelem schopnosti krve tvořit krevní sraženiny, a proto pro ni neexistuje samostatná analýza. Hladina plazmatického proteinu je stanovena během komplexní studie (rozpustný komplex fibrin-monomer), který se také nazývá koagulogram.

Pro analýzu je vhodná pouze žilní krev. Její plot se vyrábí několikrát během těhotenství, a pak bez selhání před porodem nebo císařským řezem. Lékaři si musí být jisti, že žena během porodu nehrozí masivním krvácením.

Výsledky analýzy mohou ovlivnit některé faktory zvenčí, a proto by žena před návštěvou laboratoře nebo ošetřovny měla dodržovat několik důležitých podmínek:

 • dva dny před darováním krve nemůžete být nervózní, dělat si starosti, třídit věci s příbuznými a zvenčí - měnící se hormonální pozadí ve stresu ovlivní koagulaci krve;
 • dva dny před analýzou nemůžete jíst mastná, kořenitá, příliš slaná nebo sladká jídla;
 • fyzická aktivita by měla být omezena za několik dní;
 • ředidla krve (jako je aspirin) by se neměla užívat týden před analýzou;
 • darují krev na lačný žaludek - poslední jídlo nastávající matky by mělo proběhnout nejpozději 8 hodin před odběrem krve;
 • pokud se nastávající matka nemohla rozloučit se špatným zvykem kouření, nemůžete kouřit hodinu před návštěvou laboratoře.

Krev je umístěna do zkumavky ošetřené speciální kompozicí, která zabraňuje tvorbě krevních sraženin. V laboratoři se z něj plazmatická složka oddělí a v plasmě se stanoví množství fibrinogenu. K tomu se přidávají speciální činidla, která zahajují proces vytváření trombu ve vzorku. Podle počtu vytvořených fibrinových filamentů vyhodnotí laboratorní asistent množství fibrinogenu.

Příčiny zvýšení a snížení látky v krvi

Proč se může fibrinogen zvýšit během těhotenství? Změnu její úrovně mohou ovlivnit následující faktory:

 • Akutní infekční choroby. Jsou na prvním místě z hlediska četnosti výskytu ze všech hlavních důvodů. Nejčastěji je pozorována při zánětlivých procesech ve střevě nebo žaludku. Vzácněji lze pozorovat nárůst nemocí krve a srdečního systému;
 • Popáleniny. Nejběžnějším důvodem pro zvýšení množství plazmatických proteinů. Může vést k rozvoji intravaskulárního koagulačního syndromu a také k intoxikaci těla matky a plodu;
 • Zhoubné nádory. U těhotných žen je však zřídka pozorováno, že mohou způsobit významné změny v počtu koagulačních látek a vést k narušení přirozeného průběhu těhotenství. Poměrně často existuje vysoký počet koagulačních faktorů u žen s onkologickými procesy v játrech.

Může se stát, že hladina fibrinogenu v krvi těhotných žen je snížena. V tomto případě, na rozdíl od zvýšení jeho množství, se riziko krvácení významně zvyšuje (nedostatek fibrinu). Nízké hladiny fibrinogenu navíc zvyšují riziko ztráty krve po porodu. Abyste tomu zabránili, musíte znát hlavní důvody poklesu její normy u těhotných žen:

 • Gestóza je nebezpečný stav, který zhoršuje zdraví žen a může vést k hrozným komplikacím. Nebezpečí spočívá v tom, že se zvýšeným tlakem na gestózu, který vyvolává zrychlené ztráty krve, jakož i pokles počtu plazmatických proteinů. Je zvláště nebezpečný v prvním trimestru, protože může způsobit odmítnutí plodu;
 • Nedostatek vitamínu. Dostatečně velký počet vitamínů (C, B, K) ovlivňuje krevní koagulační systém, nicméně rozhodující roli hraje stále vitamín K. S jeho pomocí je většina koagulačních faktorů syntetizována v krvi, z nichž jeden je fibrinogen. Snížení hladin vitamínu vyvolává vývoj krvácení a následné komplikace jak pro plod, tak pro jeho matku;
 • Nemoci zažívacího traktu (zejména střeva a játra). V kterémkoli trimestru může způsobit koagulační komplikace. Potřebné látky pro fungování hemostatického systému (zejména již zmíněného vitamínu K) vstupují do těla střevy a v játrech dochází k syntéze hlavních složek hemostatického systému. Nemoci těchto orgánů (hepatitida, cirhóza, Crohnova choroba nebo kolitida) vedou ke skutečnosti, že fibrinogen v krevní plazmě se snižuje, v důsledku čehož se vyvinou krvácení..

Trimesterská sazba

Analýza hladiny RFMC během těhotenství sestává z celého komplexu krevních indikátorů, z nichž každý indikuje přítomnost nebo nepřítomnost nitroděložních abnormalit. Tento proces je spojen se skutečností, že aktivita fibrinových monomerů roste společně s destičkami, což může způsobit zvýšenou krevní srážlivost. Někdy jsou testovací indikátory pod normálním stavem, ale takové podmínky jsou mnohem méně časté a jsou spojeny s užíváním určitých léků, které ovlivňují hematopoézový systém.

Navzdory skutečnosti, že během těhotenství je zvýšená RFMC normální a dokonce nezbytný fyziologický proces, stále existují normy trombinemických markerů, které by neměly překročit přijatelné hodnoty..

I trimestr - v této fázi těhotenství se placenta dosud nevytvořila, proto se krevní obraz prakticky neliší od krevního obrazu u těhotných žen. V této fázi se normální výsledek považuje za 3,38 až 5 mg / 100 ml. Indikátory někdy mohou být 5,5 mg / 100 ml, což je také normální.

Trimestr II - ukazatele analýzy se pomalu zvyšují a dosahují 6,5 mg / 100 ml. Zvýšená hladina naznačuje, že tvorba placenty, která je tvořena 16–20 týdny těhotenství, začíná plně fungovat. Během tohoto období však začínají fungovat uteroplacentární a fetálně placentární krevní toky, což zvyšuje viskozitu krve.

III trimestr - hladina RFMC dosahuje 7,5 mg / 100 ml, zatímco čím blíže k dodání, tím více stoupá. Analýza se provádí ve 28–34 týdnech těhotenství. Zvýšení hodnot může být spojeno se stárnutím placenty, zvýšenou viskozitou krve.

Parametry normy a odchylky se mohou lišit v závislosti na laboratoři, protože některé z nich používají pro tuto značku vlastní měrné jednotky. To je důvod, proč, s výsledky testů v ruce, musíte jít k lékaři, který je může dešifrovat, určit normu nebo patologii, poskytnout užitečná doporučení.

V praxi se často používá tabulka digitálních hodnot koncentrace rozpustných komplexů fibrin-monomer, ale dešifrovat ji může pouze specialista na porodnictví, gynekologii nebo laboratorní asistent, který studii provádí..

Doba pádu zrn fibrin, sekundKvantitativní obsah RFMC, mg / 100 ml
5 - 628.0
726,0
824,0
922,0
1021,0
jedenáct19,0
1217,0
1316,0
1415.0
patnáct14.0
šestnáct13,0
17 - 1812,0
19 - 2011,0
21 - 2310,0
24 - 259,0
268.5
27 - 288,0
29 - 317.5
32 - 337,0
34 - 366.5
37 - 406.0
41 - 455.5
46 - 545,0
55 - 694,5
70 - 874.0
88 - 1203,5
Více než 120 sekund3.0

Se zvýšeným obsahem fibrinu v krvi musí žena podstoupit opakovaný test, řadu dalších laboratorních testů a pouze v případě, že je obraz podobný prvním výsledkům, by měla být léčba prováděna pod pečlivým dohledem lékaře..

Stojí to za paniku?

Těhotná žena by neměla podlehnout panice. Úroveň moderní medicíny je tak vysoká, že většina problémů je odpovídajícím způsobem napravena.

Je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti: pokud je těhotenství nekomplikované, v ženském těle je realizováno spektrum adaptivních reakcí, jejichž činnost je zaměřena na zajištění gestačního období, růstu a vývoje dítěte. Takové změny jsou vždy spojeny se změnami složení krve, endokrinního systému, imunitního systému a obecné biochemie..

Identifikace různých odchylek by měla být vnímána s pozitivním přístupem k příznivému výsledku. Čím dříve je diagnostika a léčba provedena, tím vyšší je šance na porod krásného a zdravého dítěte. Například, když je fibrinogen zvýšen během těhotenství ve třetím trimestru, naznačuje to, že porod může být komplikovaný a musíte jít do nemocnice předem.

Je důležité konzultovat zkušeného lékaře, který dokáže adekvátně a správně interpretovat výsledky testů. První analýza, která byla provedena v brzkém termínu, umožňuje specialistovi získat počáteční představu o skutečné hladině proteinu

Výsledek dosažený v předvečer porodu ukazuje, zda existuje riziko trombózy a připravenost ženy na porod..

Co je fibrinogen??

 • první zahrnuje procesy, které zajišťují koagulaci krve;
 • na druhou - reakce, které zabraňují srážení krve.

Hlavním úkolem hemostázy je udržovat rovnováhu mezi těmito procesy. Výsledky testování biologického materiálu odhalují kvantitativní obsah fibrinogenu.

Odchylky ukazatele od normy mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství a porodu. Vývoj plodu závisí na hladině bílkovin v krevním řečišti, protože koagulace krve má vliv na fungování placenty. Tvorba krevních sraženin vede k ucpávání cév, které živí placentu. To znamená, že plod nedostane kyslík, glukózu v plné výši.

V poslední fázi porodu žena ztrácí hodně krve, při císařském řezu se ztráta zvyšuje. S vývojem patologického průběhu porodu se může rozvinout nekontrolované krvácení. Výsledek v těchto situacích závisí na tom, jak fibrinogen tuto úlohu plní..

Funkce proteinu v lidském těle

Hlavní funkcí fibrinogenu je jedna z hlavních rolí v systému koagulace krve. V krvi lidského těla je jedna forma fibrinogenního proteinu, ale nemá žádnou aktivitu. Pouze v situacích, kdy dojde k poškození kapiláry, prochází impuls tepny nebo žíly potřebu koagulace.

Poznámka. Vlákna z fibrinu v těle vytvářejí krevní sraženiny, které utěsňují poraněné cévy, protože krevní sraženina poškození úplně uzavírá.

Fibrin se aktivně podílí na regeneraci vnitřních tkání.

Vlákna z fibrinu v těle vytvářejí krevní sraženiny, které utěsňují poraněné cévy, protože krevní sraženina poškození úplně uzavře. Fibrin se aktivně podílí na regeneraci vnitřních tkání..

Protein stimuluje pohyb krevních destiček na místo poptávky, má klíčovou roli ve spojení stěn krevních cév a tvarovaných částic. Reguluje viskozitu krve. Snížení fibrinogenu má za následek nižší viskozitu a tendenci ke krvácení a zvýšení vede ke zvýšení hustoty krevních cév a tendenci ke srážení krve..

Tento protein je indikátorem akutní fáze, indikátorem patologií, koncentrace se může s vývojem infekcí v těle zvyšovat.

Důvody odchylek

Je třeba poznamenat, že hladina během těhotenství je vždy mírně zvýšena ve srovnání s výsledky analýz u těhotných žen. Koncentrace látky v plazmě však může u žen „v poloze“ překročit horní prahové hodnoty normy a může se od nich odchýlit menším směrem. A může to být dost důvodů..

Pokud je úroveň zvýšená

Nadbytek febrinogenu v krvi budoucí matky může být způsoben toxikózou nebo infekčním onemocněním, protože za těchto podmínek tělo ztrácí tekutinu, dehydruje.

Zvýšená chřipka nebo ARVI a exacerbace chronických onemocnění mohou vést ke zvýšení krve. Stává se také díky silným stresům, které zažívá žena, a také proto, že její činnost je spojena s vážnou fyzickou námahou.

Vysoká koncentrace fibrinogenu může indikovat problémy se štítnou žlázou, onemocnění srdce a krevních cév, pneumonie a revmatismus, jakož i rozvoj tromboflebitidy u žen.

Nejnebezpečnější je situace, ve které fibrinogen v krvi roste v reakci na maligní nádorové procesy.

Pokud je hladina snížena

Hladina plazmatických bílkovin v krvi budoucí matky může být snížena v důsledku gestózy, jakož i v důsledku patologického nedostatku vitaminu B 12 v jejím těle..

Nízký fibrinogen a snížení fibrinolytické aktivity jsou charakteristické pro DIC (diseminovaná intravaskulární koagulace). Toto je nebezpečný stav, který vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči. Redukce fibrinogenu také doprovází onemocnění, jako je hepatitida.

Plazmový protein může být významně snížen, pokud žena nedávno utrpěla zranění, popáleniny, ztracenou krev v důsledku chirurgických zákroků a také otravu s významnou intoxikací. Stejně jako v případě zvýšeného fibrinogenu může toxikóza způsobit snížení.

Parametry rozšířeného testu koagulace krve

Koagulogram může být normální a podrobný. V konvenční studii se kontrolují 4 klíčové ukazatele:

S rozšířeným koagulogramem jsou přidány další indikátory. Všechny jsou vzájemně propojeny. Menší výkyvy v jednom ukazateli mohou vést k porušení druhého.

APTT (jaká je norma)

APTT označuje období nezbytné pro vytvoření krevní sraženiny. Indikátor by měl spadat v intervalu 23-35 sekund. Během těhotenství může být aktivovaný částečný tromboplastinový čas zkrácen na 17 sekund.

S prodlužováním APTT během těhotenství hrozí hypotonické krvácení a se zkrácením existuje riziko rozvoje DIC.

Fibrinogen

Jedná se o protein globulinové skupiny zapojený do koagulace krve..

Indikátory fibrinogenu, které jsou v rámci normálních limitů, jsou 2-4 g / l, ale v jeho množství stoupá na 4,8 g / l ve 2. trimestru a v době dodání - až 6 g / l.

Při vysoké hladině fibrinogenu v krvi existuje v tkáních riziko infekcí a nekrotických procesů.

Trombinový čas

Po poranění nebo poranění se krvinky spojí dohromady a vytvoří korek

Rychlost trombinového času (TV) je 11-18 sekund.

Protrombin (index protrombinu)

Míra protrombinu během těhotenství je 78-140% a ukazuje aktivitu protrombinového komplexu plazmy ve srovnání s protrombinovým časem plazmy.

Protrombinový čas (PTV)

To je doba, během které se trombin tvoří z protrombinu, který se podílí na vytváření trombu, který zastavuje krvácení.

Norma protrombinového času u těhotných žen je 14–18 sekund.

Antitrombin III

Tento protein interferuje s koagulací krve. Jeho hodnoty by se měly pohybovat v rozmezí 71-115%.

Pokud se během těhotenství antitrombin 3 sníží, znamená to riziko trombózy. Odchylky od normy mohou také vyvolat vývoj placentární nedostatečnosti a spontánního potratu..

Destičky

Tyto krvinky obsahují krevní sraženinu, která se tvoří v ráně během krvácení. Normální počet destiček je 150-400 tisíc / μl.

Analýza je převzata z žíly, je lepší ji vzít ráno na lačný žaludek

Snížení krevních destiček signalizuje buď snížení jejich syntézy, nebo jejich vysokou destrukci. Snížení ukazatelů může naznačovat podvýživu a hrozbu rozvoje DIC.

Mezinárodní normalizovaný vztah (INR)

INR je vypočtená hodnota koagulogramu, která ukazuje poměr protrombinového času ženy k normálnímu průměrnému protrombinovému času. Indikátor mezinárodního normalizovaného poměru INR vám umožňuje sledovat stav koagulačního systému, pokud užíváte léky na ředění krve (například antikoagulanty během normálního těhotenství, Curantyl).

Normálně jsou indikátory INR 0,8-1,2. Během léčby antikoagulanty - ne více než 2,5.

Nadměrná INR během těhotenství naznačuje riziko krvácení. Snížené projevují nedostatečnou účinnost antikoagulační léčby a nebezpečí krevních sraženin.

D-dimer

Tento indikátor je zodpovědný za proces trombózy a umožňuje včasnou detekci trombózy. Vyhodnocení D-dimeru se provádí jak před početí (koagulogram při plánování těhotenství), tak během těhotenství.

Hladina dimeru před těhotenstvím je 248 ng / ml, ne více než 500 ng / ml. Norma během těhotenství závisí na trimestru:

 • 1 trimestr - až 750 ng / ml;
 • 2 trimestr - ne vyšší než 1 000;
 • 3 trimestr - ne více než 1500.

Neaplikujte před analýzou

Pokud byla hodnota dimeru d nad normální, může to znamenat:

 • onemocnění ledvin, jater a krevních cév;
 • diabetes mellitus;
 • pozdní toxikóza;
 • předčasné oddělení placenty.

Antikoagulant Lupus

Skupina specifických protilátek, které by těhotné ženy neměly mít. Pokud jsou detekovány, naznačuje to autoimunitní onemocnění a gestózu.

Často se v Rh konfliktu vyskytuje lupus antikoagulant.

Rozpustné monomerní komplexy hemostasiogramu RFMC nám umožňují posoudit stupeň hromadné trombózy. Normální indikátor RVMK je považován za 3,38-4,7 mg / 100 ml. Během těhotenství je možné zvýšení 3krát. Například u syndromu diseminovaného intravaskulárního koagulace je pozorována zvýšená hladina RFMC, když je porucha ve všech stádiích koagulace. Vysoká míra RFMC je charakteristická pro šokové stavy, těžká zranění, rozsáhlou trombózu atd..

Jaké jsou nebezpečné odchylky od normy?

V prvních týdnech těhotenství, se zvýšeným objemem cirkulující krve, malou retencí tekutin a hormonálními změnami, které začaly v těle, se fibrinogen může snížit.

Tento mechanismus navíc umožňuje snížit viskozitu krve, a tím zlepšit krevní oběh plodu a dále podporovat průtok krve placentou.

Na konci těhotenství naopak fibrinogen roste. Tento ochranný mechanismus vám umožňuje zabránit ztrátě krve během porodu nebo když je placenta uvolněna později..

Někdy však regulační mechanismy fungují „příliš tvrdě“: ve snaze chránit matku je koagulace krve výrazně zvýšena nebo kvůli budoucímu dítěti zbytečně snížena. V takovém případě může dojít k ohrožení normálního průběhu těhotenství.

Zvýšené hladiny fibrinogenu

Toxicita nebo zánětlivá a infekční onemocnění matky mohou vést ke zvýšení fibrinogenu..

To jsou situace, kdy dochází k nadměrné ztrátě tekutin a v důsledku toho ke snížení jejího obsahu v krevní plazmě

Je důležité sledovat včasné doplňování tekutiny v těle

Kromě toho může být zvýšeným fibrinogenem častý stres nebo nadměrná fyzická aktivita. Ochranný systém těla je vnímá jako hrozbu těhotenství a za předpokladu pravděpodobnosti potratu se snaží chránit ženu před ztrátou krve v předstihu.

Pod vlivem těhotných hormonů se snižuje cévní tonus. V případě zvýšené hladiny fibrinogenu se také zvyšuje riziko trombózy. Důsledkem mohou být křečové žíly dolních končetin, hemoroidy nebo komplikace kritické pro život matky - zablokování plicní tepny. V placentě se mohou tvořit krevní sraženiny, zatímco se výživa a dýchání plodu zhoršují a existuje riziko potratu nebo potratu..

Nízká hladina fibrinogenu

Snížení hladin fibrinogenu u těhotných žen je méně časté než zvýšení. Existuje však několik důvodů pro snížení klasifikace. Fibrinogen je syntetizován v játrech a odtud vstupuje do krevního řečiště. Porucha příjmu potravy způsobená toxikózou nebo změnou chuťových preferencí těhotné ženy může vést k exacerbaci gastrointestinálních chorob. To zase může vést ke snížení syntézy fibrinogenu..

Chronická onemocnění, jako je diabetes nebo nádorový proces (i benigní), mohou také způsobit snížení fibrinogenu.

S růstem plodu a placenty se zvyšuje fyzické zatížení cév a tkání matky. Se sníženým fibrinogenem se zvyšuje riziko vnitřního krvácení nebo krvácení v placentě.

Další nebezpečí je spojeno s výskytem ICE syndromu jako reakce na krvácení: když koagulabilita v malých cévách prudce stoupá jako ochranná reakce, ale není dostatek koagulačních faktorů k zastavení krvácení z velkých tepen.

Takové situace vyžadují okamžité ošetření v nemocnici.

Norma a odchylky v různých trimestrech

U žen, stejně jako u mužů, je tento ukazatel relativně stabilní, existuje však jeden fyziologický stav, ve kterém se může odchýlit od normy - těhotenství.

Pro kontrolu tohoto ukazatele u těhotných žen je nesmírně důležité, protože změna v množství fibrinogenu může vyvolat vývoj krvácení nebo trombózy, což nakonec vede k potratu. Pokud jsou hladiny fibrinogenu po porodu nízké, může dojít k masivnímu krvácení.

Hladina fibrinogenu u žen se během těhotenství postupně mění, a proto je třeba pečlivě sledovat jeho koncentraci. V závislosti na trimestru se liší:

Během prvních tří měsíců je normou průměrně 3 gramy na litr, nebo lze pozorovat i mírný pokles;
Ve druhém trimestru těhotenského cyklu je hodnota fibrinogenu 3,0 - 3,1 gramu

V tomto období je obzvláště důležité přesně měřit jeho hladinu, protože v této době je nejvyšší riziko trombózy placentárních cév a následně potratu nebo předčasného porodu;
Ve třetím trimestru hladina látky výrazně stoupá - až 6 gramů na litr. Důvodem je skutečnost, že v těle ženy žije „jiná osoba“

V důsledku komunikace cév matky a plodu dochází k výměně krve, což může vést ke zvýšení množství fibrinogenu.

Vysoká hladina fibrinogenu může vést k rozvoji trombózy vnitřních orgánů i placenty. To může zase vést k fetální smrti plodu, a tedy s předčasnou diagnózou - k sepse těla matky a smrti.

RMPK během těhotenství. Normy

Těhotenství mění strukturální základ ženské krve, její objem se zvyšuje a procesy krevních sraženin se zrychlují. Tělo se tak připravuje na možnou ztrátu krve během porodu. Zvyšuje se obsah RMFK (rozpustný komplex fibrin-monomer).

Zhruba řečeno, RMP jsou krevní sraženiny, které se vyskytují v lidském těle s masivní trombózou nebo tromboembolismem. Tento parametr je hlavním ukazatelem, kterým se určuje celkový stav krevních kanálů a složek krve těhotné ženy.

Jakákoli odchylka od přijatých parametrů může narušit oběhový systém. Může to být buď zvýšené krvácení z cév nebo jejich blokáda. Norma je považována za ukazatel určený trimestry, ale nezapomeňte na vlastnosti těla. Ukazatel 8 a 9 mg / 100 ml ve třetím trimestru byl často ukazatelem individuálních charakteristik těla, nikoli patologií.

Hemostáza, co to je

Jedním z hlavních testů těhotných žen je hemostasiogram. Data z této studie ukazují stav celého krevního systému člověka. Díky této studii riziko potratu, plod zamrzne v raných stádiích, pravděpodobnost krevních sraženin atd..

Vědecká terminologie definuje hemostázi jako biologický systém těla, který zachovává tekuté vlastnosti krve a současně je zodpovědný za včasnou koagulaci krve s možnou ztrátou krve. Po vyvážení těchto dvou parametrů je hemostatický systém u těhotných žen také zodpovědný za kvalitní a včasné dodávání kyslíku plodu, jeho nasycení minerálními složkami a vitamíny, které jsou nezbytné pro plný vývoj. Když nerovnováha, když RMFK během těhotenství překročí přípustné normy, vyvíjející se plod nedostává živiny, což mu hrozí smrtí nebo smrtí.

S RMSF s nízkými ukazateli, které překračují normu, existuje hrozba pro matku, může to být krvácení, což znamená potrat v raných fázích.

Porušení normy nastává u žen geneticky predisponovaných k trombóze, silovým atletům, pokud příbuzní na mateřské straně utrpěli cévní mozkovou příhodu nebo infarkt.

Normální ukazatele

V různých stadiích těhotenství se studie RMFK liší svými parametry. Norma pro první trimestr je maximální hodnota 5 mg / 100 ml, což odpovídá parametrům krevního testu pro těhotnou ženu. To je způsobeno skutečností, že krevní oběh placenty a dělohy dosud nebyl vytvořen.

Druhý trimestr stanoví normu na 6,4 mg / 100 ml. Během tohoto období jsou aktivní krevní cévy třetího kruhu krevního oběhu, zvyšuje se viskozita krve.

V polovině třetího trimestru přestává vývoj placenty, začíná proces stárnutí a tělo se připravuje na práci. RMPK během těhotenství v posledních měsících dosahuje normy 7 mg / 100 ml.

Důsledky vysoké míry analytických parametrů

Pokud analýza odhalí přebytek nad normu nad kritický, znamená to nástup procesů trombózy a zablokování žil.

Důsledky mohou být nejvíce depresivní:

 • Srdeční sval je přetížený. Možné poruchy srdce. Jako příznak narušení může docházet k časté ztrátě vědomí, dušnosti, závratě, těžkosti v oblasti hrudníku..
 • Kardiovaskulární systém rychle stárne. Možné otoky nohou, otoky a otoky obličeje, zhoršená funkce ledvin.
 • U nenarozeného dítěte jsou jakékoli odchylky od normy plné smrti nebo vrozené patologie.

Doporučuje se podstoupit vhodné testy před početí, plánování narození nového muže, žena by měla být důkladně vyšetřena, včetně specializovaného genetika, který dokáže identifikovat genetické patologie, například trombofilii, která je jednou z hlavních příčin hemostatických poruch u těhotných žen..

Léčba

K předepisování kompetentní terapie nestačí jeden koagulogram. Lékaři musí stanovit přesné příčiny, které vedly k odchylkám laboratorní analýzy od normy. Za tímto účelem jsou předepsány další studie - ultrazvuk, ultrazvuk (pokud byl problém zjištěn ve třetím trimestru těhotenství), jakož i další laboratorní krevní testy. Možná budete muset navštívit hematologa nebo transfuziologa a vybrat si léky pro terapii..

Co dělat s vyšší hodnotou?

Pokud je zvýšení plazmatického proteinu nevýznamné, stačí změnit životní styl a přístup k výživě, aby se krevní koagulace normalizovaly.

Žena je zakázána stresu a silné fyzické námaze. Měla by spát dostatečné množství času (nejméně 9 hodin) a dodržovat správný pitný režim

V tomto případě je důležité vypracovat taktiku s lékařem - kolik vody lze vypít denně, aby nedošlo k otoku a dehydrataci

Strava zahrnuje čerstvá rajčata, rakytníku, brusinky, cuketu a zelí. Tyto výrobky jsou dobré při „ředění krve“. Užitečné jsou čerstvě vymačkané šťávy červené barvy, včetně zeleniny, například červené řepy.

Březová míza (získaná z břízy, nikoli z obchodu) velmi dobře pomáhá. Kromě toho mohou být vitamínové komplexy předepsány ženě a samostatně - vitamíny B, kyselina listová, malé množství aspirinu denně.

Tato léčba obvykle postačuje k tomu, aby se krevní srážlivost vrátila do normálu během několika týdnů..

Co dělat za nízké ceny?

Stejně jako u zvýšených hladin proteinů fibrinogenu se ženy vybízejí ke změně životního stylu. Její strava zahrnuje potraviny, které mají schopnost zahušťovat krev. Jsou to banány, pečené brambory, pohanka, kuřecí a křepelčí vejce, vepřová játra, oves, vlašské ořechy a pšenice.

Obvykle se „tekutá“ krev stává následkem pozdní toxikózy, takže žena by neměla odmítnout hospitalizaci navrženou v tomto případě do nemocnice, kde symptomy a intoxikace budou odstraněny pomocí léků.

Všechny léky pro léčbu poruch krvácení jsou během těhotenství nežádoucí, ale pokud neexistuje jiná cesta ven, mohou být ženám předepsány koagulanty (hemostatika), protože tento důležitý minerál se podílí na procesu koagulace krve..

Není akceptováno léčit problémy hemostázy pomocí lidových léků: pokud jsou odchylky významné, jsou zapotřebí léky, nikoliv odvarky z bylin, zejména proto, že použití většiny receptů doporučených netradičními léčiteli je také kontraindikováno pro těhotné ženy..

Například kopřiva, která má hemostatický účinek, může způsobit „přerušení“ toku dělohy a placenty a odvar mladiny je obvykle kontraindikována u žen ve „zajímavé poloze“..

Prognózy jsou obvykle příznivé, zejména proto, že současná úroveň medicíny umožňuje ženě poskytnout veškerou nezbytnou pomoc při porodu a po porodu, i když hladina fibrinogenu během těhotenství nebyla normalizována..

Další informace o trombofilii během těhotenství naleznete v následujícím videu..

Fibrinogen během těhotenství: abnormality, příčiny a metody stabilizace

Těhotenství je zvláštní období v ženském životě, kdy se v těle mění práce mnoha systémů a orgánů. Lékaři neustále sledují svou práci pomocí různých testů, aby sledovali vývoj dítěte a včas reagovali na výskyt odchylek. Fibrinogen je ukazatelem stavu krve, která během těhotenství stoupá. Významné zvýšení je problém, protože to ovlivní vývoj plodu. Posoudit závažnost situace a určit další kroky, pokud ošetřující lékař.

Význam fibrinogenu a jeho ukazatelů během těhotenství

Protein, který je produkován v ledvinách a ovlivňuje koagulaci krve, se nazývá fibrinogen. Díky své vitální aktivitě a aktivitě se stává fibrinem a stává se základem krevní sraženiny. Od prvních dnů těhotenství dochází v těle ženy ke změnám, včetně fungování oběhového systému, což v budoucnu umožní kontrolovat krvácení. Proto je důležité monitorovat index fibrinogenu po celou dobu těhotenství.

Kontrola množství fibrinogenu v ženském těle je jednoduchá - používá se koagulogram. Chcete-li porovnat výkon různých vyšetření, měli byste darovat krev na stejném místě.

Na poznámku! Četnost kontroly během těhotenství je určena pozorujícím gynekologem. Vzhledem k charakteristikám průběhu těhotenství a ukazatelům prvních vyšetření provedených během registrace rozhodne lékař, které zdravotní parametry by se měly kontrolovat častěji a které méně často.

Tabulka: indikátory fibrinogenu - norma a její poruchy

Normální hodnota pro dospělého

Norma pro těhotnou ženu

Překračuje normální

Snížená míra těhotenství

S nástupem těhotenství se zvyšuje množství fibrinogenu, což zajistí nezbytný proces koagulace krve. Zvýšení indikátoru je postupné. V prvním trimestru nesmí překročit 3 g / l, zejména pokud těhotná žena trpí toxikózou.

Ve druhém trimestru by výsledky zkoušek měly ukazovat 3,2–3,6 g / l. A na konci třetího trimestru dosáhne množství fibrinogenu 6 g / l. Tyto hodnoty jsou normou a označují normální proces uvnitř oběhového systému..

Kdy a jak se odevzdává koagulogram

V normálním průběhu těhotenství se krevní koagulační test provádí 3x po celou dobu těhotenství. První vyšetření se provádí při registraci těhotné ženy a musí být provedeno nejpozději do 12 týdnů. Jedná se o referenční bod a ovlivní četnost následných kontrol. Pokud jsou testy normální, příště musíte udělat koagulogram ve 25-26 týdnech těhotenství.

Krev pro srážení se odebírá ze žíly na lačný žaludek. A i když je pro budoucí matku často obtížné takové podmínky odolat, zejména pokud se jedná o ranní toxikózu, jasný a správný obraz poskytuje pouze analýza na lačný žaludek.

Pokud je detekována abnormální fibrinogen v krvi, ošetřující lékař předepíše terapii a léčbu, po které se provede kontrolní měření hodnoty. Pokud je během prvního vyšetření nadhodnoceno nebo podceněno, zvyšuje se frekvence dalších analýz.

Zvýšený fibrinogen v různých časech: příčiny a důsledky

Navzdory skutečnosti, že mírné zvýšení množství fibrinogenu v krvi je u těhotné ženy normální, je na normě také důležitý a nadbytek naznačuje vývoj patologie. V tomto případě může lékař předepsat pokročilou analýzu - hemostasiogramy.

Vlastnosti prvního trimestru

Zvýšení fibrinogenu v prvním trimestru těhotenství naznačuje přítomnost zánětlivého procesu v těle. Aby zjistil příčiny svého výskytu, lékař napíše doporučení pro další testy, pokud odpověď na otázku není v dostupných studiích viditelná. Chřipka nebo budoucí infekční onemocnění matky výrazně ovlivňují výsledky.

Důležité! Zánětlivý proces v těle těhotné ženy ovlivní vývoj plodu, takže léčba by měla být včasná a měla by probíhat pod přísným dohledem lékaře.

Krev se počítá ve druhém trimestru

Počínaje čtvrtým měsícem těhotenství se toxikóza ustupuje, stav ženy se stabilizuje a testovací indikátory by se měly vrátit k normálu. Pokud fibrinogen po druhém koagulogramu překročí přípustnou hodnotu, je to předpoklad pro vývoj krevních sraženin. Taková patologie narušuje normální přístup kyslíku k plodu a ovlivňuje jeho vývoj.

Příčiny zvýšeného fibrinogenu mohou být:

 • dysfunkce štítné žlázy;
 • vytváření nádorů v těle;
 • zápal plic.

K určení toho, co konkrétně ovlivňuje stav těhotné ženy, pomohou další vyšetření a testy.

Vlastnosti třetího trimestru

V posledních měsících těhotenství se rychlost fibrinogenu významně zvyšuje. Tělo se aktivně připravuje na proces porodu a zajišťuje svou vlastní bezpečnost. Pokud je však hodnota vyšší než 6 g / l, znamená to plicní patologii. Nejnebezpečnějším důsledkem zvýšení fibrinogenu je arteriální trombóza, která vede k předčasnému porodu nebo oddělení placenty..

Budoucí matky, jejichž krevní testy vykázaly zvýšenou hodnotu, jsou pod neustálým dohledem lékaře.

Snížené hodnoty v různých časech

Při přijímání výsledků testů těhotných žen se lékaři potýkají s tím, že indikátor fibrinogenu je podceňován. Snížení částky je pozorováno mnohem méně často, ale má negativní důsledky i nárůst. Proto by se situace měla analyzovat, aby se určily příčiny a určily způsoby, jak problém vyřešit..

Míra prvního trimestru

V závislosti na průběhu těhotenství v prvním trimestru může být hodnota fibrinogenu mírně podceňována. Nejčastěji je to kvůli toxikóze prvních měsíců. Pokud je však toxikóza závažná a je charakterizována častým zvracením po celý den, nejen ráno, je těhotná žena obvykle umístěna v nemocnici, aby se stabilizoval její stav. Současně je kontrolován indikátor fibrinogenu a jsou používány metody k jeho normalizaci..

Vlastnosti druhého trimestru

Pokud hladiny fibrinogenu zůstávají nízké, existuje několik důvodů. Vyšetření odhalí nejčastěji syndrom DIC v ženském těle - onemocnění, při kterém je narušena koagulace krve. Je vrozená nebo se vyvíjí v důsledku zranění, popálenin, infekcí a komplikací po nich. Takové projevy jsou vzácné, vyžadují zvýšenou kontrolu těhotenství a terapeutickou léčbu, která pomůže zvýšit schopnost srážení krve..

Úroveň fibrinogenu ve třetím trimestru

Nízká míra srážení krve v posledních měsících těhotenství zůstává zpravidla z dřívějšího data, je známa lékaři a těhotné ženě a je pod kontrolou. Cílem lékové terapie v tomto období by mělo být její zvýšení, aby se tak chránil život nastávající matky v procesu porodu. Souběžně s léčbou, která je zaměřena na zvýšení schopnosti koagulace krve, lékaři plánují proces narození dítěte s nejmenší ztrátou krve u matky.

Metody normalizace indikátorů u těhotné ženy

Pokud se ukazatel fibrinogenu odchyluje od normy, lékaři provedou jednu ze dvou možností. Pokud je přebytek nebo pokles zanedbatelný a co je nejdůležitější, je znám důvod této odchylky, je sledován stav těhotné ženy a je sledována dynamika. Pokud je hodnota kriticky překročena nebo snížena, provádí se léčba léky za účelem její stabilizace..

Jak snížit hladinu fibrinogenu

Při mírném nárůstu hodnoty po koagulogramu může pozorující lékař předepsat léky s obecným účinkem, které pomohou normalizovat ukazatel. Mezi tyto léky patří:

 • kyselina listová;
 • Vitaminy B;
 • léky na ředění krve.

Nastávající matka by měla opatrně zacházet s tradičním a bylinným přípravkem. Ne všechny rostliny mohou během těhotenství jíst. Seznam přijatelných fytochemikálií je dohodnut s lékařem: https://krasnayakrov.ru/organizm-cheloveka/travyi-dlya-razzhizheniya-krovi-i-ukrepleniya-sosudov.html

Důležitým bodem v procesu snižování hladiny fibrinogenu je dodržování stravy a přidávání potravin do stravy, které přispívají k ředění krve. Tyto zahrnují:

 • mnoho ovoce a bobulovin;
 • mořské plody a ryby;
 • citrus;
 • pohanka;
 • fazole a vlašské ořechy.

Fotogalerie: produkty pro zvládání nemocí

Jak zvýšit hladinu fibrinogenu

Nízká koagulace krve je mnohem méně častá než zvýšené hladiny a jedná se o závažnou patologii. Metody domácí léčby, korekce výživy nebo odvarů bylin proto nemohou problém vyřešit. Drogová léčba pod úplným dohledem lékaře by měla být prioritou těhotné ženy. Na základě všech doporučení lékaře a podle předepsaného režimu bude možné normalizovat množství fibrinogenu v krvi a zajistit proces porodu..

Fibrinogen v krvi je důležitým ukazatelem, proto je kontrola jeho hladiny a normalizace odchylek hodnoty terapeutickým procesem, který je doprovázen užíváním léků a dodržováním režimu. Nezávislé pokusy napravit situaci nepřinesou požadované výsledky a mohou zhoršit stav těhotné ženy, takže je lepší se ihned poradit s lékařem a dodržovat jeho doporučení.

Články O Neplodnosti