Hlavní Testy

Nejlepší analog Sorbifer

Jedním z nejúčinnějších přípravků železa je Sorbifer. Terapeutická účinnost léčiva je způsobena složitou kompozicí. Analog „Sorbifer“ je možné zvolit jak mechanismem účinku, tak aktivními složkami. Zvažte nejoblíbenější léky obsahující železo a vlastnosti jejich použití.

Co je to droga "Sorbifer"??

Antianemikum "Sorbifer" je kombinovaný lék a používá se u chorob spojených se snížením hladiny železa v krvi. Název také obsahuje předponu „Durules“, která odkazuje na technologické vlastnosti výroby drogy. Díky tomu se aktivní složky začnou uvolňovat ve střevě v důsledku peristaltiky a ne pod vlivem trávicích enzymů..

Lék má antianemický účinek a používá se ke snížení hladiny hemoglobinu. Jeho funkcí je transport molekul kyslíku do tkání a buněk v celém těle.

Analog Sorbifer, stejně jako původní produkt samotný, se nedoporučuje používat bez předběžného přezkoumání a odborného poradenství. To je spojeno s vysokým rizikem vedlejších účinků způsobených nadbytkem železa v těle.

Složení Sorbifer

Droga je zástupcem kategorie léčiv obsahujících dvojmocné železo. Pro lepší absorpci stopového prvku v zažívacím traktu používá komplex kyselinu askorbovou (vitamin C). Jedna tableta obsahuje 0,32 g síranu železnatého a 0,06 g kyseliny askorbové. Lék je balen v plastových nádobách po 30 nebo 50 tabletách.

Jako pomocné složky se používají takové látky, jako je stearát hořečnatý, žlutý oxid železitý, povidon, oxid titaničitý, hypromelóza, makorolog 6000, parafin a polyethylenový prášek. Všechny tyto látky se používají k vytvoření ochranného povlaku pro každou tabletu..

Indikace pro jmenování

Kombinované antianemikum je často předepsáno pro nedostatek železa různých etiologií. Podle pokynů bude Sorbifer účinný v následujících případech:

 • prodloužené krvácení (gastrointestinální, děložní);
 • v období závažných onemocnění způsobujících nedostatek mikronutrientů;
 • během těhotenství a kojení;
 • v období intenzivního růstu;
 • s anémií způsobenou právě nedostatkem železa;
 • s podvýživou.

Jak nahradit "Sorbifer"?

Cena léku se pohybuje od 460 do 500 rublů za balení 30 tablet. V případě potřeby si můžete vybrat analog, který má podobné složení nebo mechanismus účinku.

Pro léčbu a prevenci předepisují odborníci přípravky ze železa a železa. Za nejúčinnější se považují následující antianemika:

 • Gino-Tardiferon.
 • Ferrinat.
 • Gemsineral-TD.
 • Maltofer.
 • Actiferrin.
 • Ferlatum.
 • Hemoferon.
 • Ferrum Lek.

O tom, co bude pro pacienta lepší, například Ferlatum nebo Sorbifer, může rozhodnout pouze specialista. K výběru léčivých přípravků dochází vždy po diagnóze pouze individuálně.

Příznaky nedostatku železa

Nedostatek tohoto nezbytného stopového prvku v těle může vést k vážným následkům. Signály naznačující nedostatek železa jsou:

 • časté bolesti hlavy a závratě;
 • bledost kůže;
 • únava;
 • cardiopalmus;
 • ztráta vlasů;
 • změna chuťových preferencí;
 • ztráta váhy;
 • bledost sliznic;
 • křehkost nehtů;
 • malá pozornost rozpětí.

Aby se potvrdil vývoj anémie z nedostatku železa, musí pacient podstoupit laboratorní testy. Léčba je předepsána v závislosti na hladině hemoglobinu v krvi. Přípravky pro orální podávání účinně eliminují patologii v počátečních stádiích. Pokud je pozorován těžký nedostatek železa, bude vyžadováno parenterální podávání léků.

„Ferroplex“: vlastnosti léku

Jedním z levných antianemických léků je Ferroplex. Pokyny, recenze naznačují, že se jedná o poměrně účinný nástroj, který se používá pro nedostatek železa u těhotných a kojících žen, dospívajících, lidí se zhoršenou střevní mikroflórou. Mělo by se mít na paměti, že pouze lékař provádí schůzky.

V jednom balení je 100 tablet, což stačí k úplnému ukončení antianemické terapie. Lék je k dispozici ve formě dražé a má stejné aktivní složky jako Sorbifer. Cena Ferroplexu je asi 350 rublů. Výrobce uvádí, že jedna tableta obsahuje 50 mg síranu železa a 30 mg kyseliny askorbové.

Dávkování se stanoví v závislosti na závažnosti anémie a věku pacienta. Je povoleno jmenovat „Ferroplex“ pro děti starší 4 let.

Kontraindikace a vedlejší účinky

S nesnášenlivostí na kyselinu askorbovou nebo železo by měla být léčba léky ukončena. Nepředepisujte léky pro pacienty trpící aplastickou anémií, vnitřním krvácením, po resekci žaludku. Nedávejte žluté tablety dětem mladším 4 let.

S extrémní opatrností se lék používá pro peptický vřed dvanáctníku nebo žaludku..

Analog Sorbifer může vyvolat vývoj vedlejších účinků. Pacienti si nejčastěji stěžují na nepohodlí v žaludku, změnu barvy stolice, zvýšenou tvorbu plynů. Tyto příznaky se často vyskytují při použití velkých dávek léku..

Popis léku "Ferrum Lek"

Další účinné antianemikum „Ferrum Lek“ obsahuje železité železo ve formě hydroxidu polymaltózy. Lék se uvolňuje ve formě žvýkacích tablet (400 mg), sirupu (50 mg v 5 ml) a izotonického roztoku pro intramuskulární injekci (100 mg ve 2 ml).

Žvýkací tablety "Ferrum Lek" prakticky nezpůsobují alergické reakce a vedlejší účinky. Proto se mnoho lékařů pokouší předepsat lék pacientům v této formě nebo ve formě sirupu. Pro minimalizaci negativního účinku solí železa na sliznici trávicího traktu se doporučuje užívat lék ihned po jídle.

Denní dávka se volí individuálně. Žvýkací tablety mohou být předepisovány pouze pacientům starším 12 let..

Kontraindikace při jmenování jsou takové patologie, jako je hemochromatóza, anémie nesouvisející s nedostatkem železa, zhoršená absorpce železa, hemosideróza, nesnášenlivost složek léčiva.

Vlastnosti použití u dětí

V některých případech mohou mít děti od prvních dnů života v těle nedostatek železa. Pro obnovení hladiny stopových prvků a zvýšení hladiny hemoglobinu je dítěti předepsáno „Ferrum Lek“ ve formě sirupu. Tato forma vám umožňuje přesně dávkovat lék. V případě potřeby lze sirup zředit malým množstvím vody, čaje nebo kompotu.

"Hemoferon" z anémie

Pomáhá droga "Hemoferon" vyrovnat se s nedostatkem železa? Recenze lékařů tvrdí, že se jedná o účinný anti-anemický agens. Lék vyrábí ukrajinská farmaceutická společnost Sperco ve formě sirupu. Obsahuje železné železo, kyselinu listovou a vitamín B12.

Roztok se doporučuje užívat během těhotenství, kojení, enteritidy, Crohnovy choroby, hypochlorhydrie. Po operaci je předepsán přípravek obsahující železo. "Hemoferon" se používá k léčbě novorozenců. Denní dávka sirupu se počítá v závislosti na hmotnosti a věku dítěte.

Chcete-li zabránit vzniku nežádoucích účinků ve formě bolesti břicha, nevolnosti, alergických kožních reakcí, měli byste dodržovat doporučení specialisty..

Tento analog „Sorbifer“ se prodává hlavně v lékárnách na Ukrajině..

Jak užívat Gemsineral-TD?

Kombinované anti-anemické léčivo ve formě tobolek obsahuje fumarát železa, který je dobře snášen trávicím traktem a málokdy způsobuje poruchy. Kyselina listová a kyanokobalamin zlepšují vstřebávání mikroelementu. Fumarát železa je vysoce rozpustný ve vnitřním prostředí zažívacího traktu a nemá svíravé vlastnosti.

Indikace pro jmenování léku "Gemsineral-TD" jsou anémie způsobená laktací a těhotenstvím, nedostatek stopových prvků na pozadí velké ztráty krve, orální antikoncepční prostředky, chronické infekce.

V případě mírné anémie z nedostatku železa je nutné užít 1 kapsli léku dvakrát denně. Délka léčby by měla být alespoň 4 týdny. Ve vážných případech je frekvence užívání léků zvýšena na 3krát denně (1 ks). Intenzivní léčba trvá až 3 měsíce.

Jako profylaxe stačí vypít 1 kapsli produktu obsahujícího železo denně. Výrobce doporučuje užívat „Gemsineral-TD“ mezi jídly pro lepší vstřebávání složek.

Železné přípravky (ATX B03A)

Existují kontraindikace. Poraďte se s lékařem.

Podle lékařské literatury je železité železo absorbováno lépe než železné železo (poznámka autora webu).

Přípravky obsahující železo (Ferrum, v tabulce redukované na Fe):

Běžné formy železitého železa
Název, výrobce, složeníFormulář vydáníPack., KsCena, str
Maltofer (Maltofer); Švýcarsko, Vifor; poly-maltosát hydroxid100mgFe tabletytřicet260-380
sirup 10 mg / ml - 150 ml láhev1230-355
r / r pro orální podání 50 mg / ml - 30 ml láhev1220-320
r / r d / i 100 mgFe ve 2 ml5800-1,230
Maltofer Fol; Švýcarsko, Vifor; hydroxid poly-maltosát + kyselina listová 0,35 mgžvýkací tablety. 100mgFetřicet450-820
Ferrum Lek; Slovinsko, Lek; poly-maltosát hydroxidsirup 10 mg / ml - láhev 100 ml1130-170
žvýkací tablety. 100mgFetřicet250-360
padesáti415-600
90680-890
r / r d / i / m 100 mgFe ve 2 ml5860-1,450
padesáti8.150-11.400
Ferlatum (Ferlatum); Itálie, Italfarmaco; protein sukcinylátr / r pro perorální podání 40 mgFe v lahvičce. 15 ml10735-1,060
dvacet760-1,360
Ferlatum Fol (Ferlatum Fol); Itálie, Italfarmaco; protein sukcinylát + kyselina listová 0,2 mgr / r pro perorální podání 40 mgFe v lahvičce. 15 ml10580 - 1,030
Biofer (Biofer); Indie, MicroLabs; poly-maltosát hydroxid + kyselina listová 0,35 mgžvýkací tablety. 100mgFetřicet280-400
Venofer; Švýcarsko, Vifor; komplex hydroxid-sacharózar / r d / i / v 100 mg Fe v 5 ml52,300 - 3,120
Likferr 100; Řecko, Sotex; komplex hydroxid-sacharózar / r d / i / ve 100 mgFe v 5 ml51.600-3.130
Běžné železné přípravky
Název, výrobce, složeníFormulář vydáníPack., KsCena, str
Actiferrin (Aktiferrin); Německo, Merkle; síran

tobolky 34,5 mg Fe + serin 129 mgdvacet110-270
padesáti250-500
kapky (v 1 ml - 9,5 mg Fe + serin 35 mg) v 30 ml lahvi1245-510
sirup (v 5 ml - 34 mg Fe + serin 130 mg) v lahvičce po 100 ml1185-370
Sorbifer Durules; Maďarsko, Aegis; síran + vitS 60 mg100mgFe tabletytřicet310-600
padesáti415-760
Tardyferon (Tardyferon); Francie, Pierre Fabre; síran80mgFe tabletytřicet180-320
Totem (Tothema); Francie, Innoterra; v 1 ampulce - 50 mgFe ve formě glukonátu + 1,33 mg manganu + 0,7 mg mědir / r pro orální podání v ampulích 10 mldvacet360-780
Fenyly (Fenyly); Indie, Ranbaxi; síran + Vit C 50 mg + riboflavin 2 mg + nikotinamid 2 mg + pyridoxin 1 mg + kyselina pantothenová 2,5 mgkapsle 45mgFe1080-260
třicet180-375
Ferretab comp (Ferretab comp.); Rakousko, Lannacher; fumarát + kyselina listová 0,5 mg50mgFe dlouhodobě působící tobolkytřicet240-550
Ferro-Folgamma; Německo, Scherer; síran + vitB12 0,01 mg + kyselina listová 5 mg37mgFe tobolkydvacet250-480
padesáti530-920
Hematogen, různé, síran železitý + potravinový albuminrozličnýdo 40r
Vzácné a zastaralé přípravky ze železa
Název, výrobce, složeníFormulář vydáníPack., KsCena, str
Argeferr (Argeferr); Argentina, Rivero; komplex hydroxid-sacharózar / r d / i / ve 100 mgFe v 5 ml53,030-4,320
CosmoFer (CosmoFer); Denmark, Pharmacosmos; dextran hydroxidr / r d / i / m injekce 100mgFe ve 2 ml53,350 - 4,550
Fermed (Fermed); Německo, Meditsa; komplex hydroxid-sacharózar / r d / i / v 20 mgg / ml 5 ml52,600 - 3,000
Fenules Complex (Fenules Complex); Indie, Ranbaxi; poly-maltosát hydroxidsirup 50mgFe v1ml fl. 150 ml1Ne
Vzácné a zastaralé přípravky ze železného železa
Název, výrobce, složeníFormulář vydáníPack., KsCena, str
Hemofer prolongatum (Hemofer prolongatum); Polsko, Glaxo Wellcome; sírandragee 106mgFetřicetNe
Gyno-Tardyferon (Gyno-Tardyferon); Francie, Pierre Fabre; síran + kyselina listová 0,35 mg80mgFe tabletytřicetNe
Ferrogradumet; Anglie, Abbott; sírantablety 105mgFetřicetNe
Ferroplex (Ferroplex); Maďarsko, Teva; síran + vitS 30 mgdražé Fe50mg100Ne

Maltofer - oficiální návod k použití. Lék na předpis, informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky!

Klinická a farmakologická skupina:

farmaceutický účinek

Droga je železo. Obsahuje železo ve formě polmaltózového komplexu hydroxidu železitého. Tento makromolekulární komplex je stabilní a neuvolňuje železo ve formě volných iontů v zažívacím traktu. Struktura účinné látky přípravku Maltofer® je podobná přírodní feritinové sloučenině železa. V důsledku této podobnosti vstupuje železo (III) do střeva do krevního řečiště aktivním transportem. Absorbované železo se váže na ferritin a je uloženo v těle, hlavně v játrech. Poté je v kostní dřeni zahrnuta do složení hemoglobinu.

Železo, které je součástí polymaltózového komplexu hydroxidu železitého, nemá na rozdíl od jednoduchých solí železa prooxidační vlastnosti.

Existuje korelace mezi závažností nedostatku železa a úrovní jeho absorpce (čím větší je závažnost nedostatku železa, tím lepší absorpce). Nejaktivnější absorpční proces nastává v dvanáctníku a tenkém střevě..

Farmakokinetika

Údaje o farmakokinetice Maltofer® nebyly poskytnuty.

Indikace pro použití léčiva MALTOFER®

 • léčba latentního a klinicky výrazného nedostatku železa (anémie z nedostatku železa);
 • prevence nedostatku železa během těhotenství, kojení, ženy v plodném věku, děti, dospívající, dospělí (např. vegetariáni a starší lidé).

Dávkový režim tablet, kapek a sirupu pro perorální podání:

Lék se užívá perorálně během jídla nebo bezprostředně po jídle..

Kapky a sirup lze míchat s ovocem, zeleninovými šťávami nebo nealkoholickými nápoji. Žvýkací tablety lze žvýkat nebo polykat celé.

Denní dávka léčiva závisí na stupni nedostatku železa (tabulka):

Kategorie pacientůLéková formaAnémie s nedostatkem železaLatentní nedostatek železaPrevence
Předčasně narozené dětiKapky1-2 kapky / kg během 3-5 měsíců--
Děti do 1 rokuKapky10-20 kapek6-10 kapek6-10 kapek
Děti do 1 rokuSirup2,5-5 ml**
Děti do 1 rokuObsah železa(25-50 mg)(15-25 mg)(15-25 mg)
Děti od 1 roku do 12 letKapky20-40 kapek10-20 kapek10-20 kapek
Děti od 1 roku do 12 letSirup5-10 ml2,5-5 ml2,5-5 ml
Děti od 1 roku do 12 letObsah železa(50-100 mg)(25-50 mg)(25-50 mg)
Děti starší 12 letKapky40-120 kapek20-40 kapek20-40 kapek
Děti starší 12 letSirup10-30 ml5-10 ml5-10 ml
Děti starší 12 letObsah železa(100-300 mg)(50-100 mg)(50-100 mg)
Dospělí (včetně kojících žen)Kapky40-120 kapek20-40 kapek20-40 kapek
Dospělí (včetně kojících žen)Sirup10-30 ml5-10 ml5-10 ml
Dospělí (včetně kojících žen)Tablety1-3 tablety1 tableta**
Dospělí (včetně kojících žen)Obsah železa(100-300 mg)(50-100 mg)(50-100 mg)
Těhotná ženaKapky80-120 kapek40 kapek40 kapek
Těhotná ženaSirup20-30 ml10 ml10 ml
Těhotná ženaTablety2-3 tablety1 tableta1 tableta
Těhotná ženaObsah železa(200-300 mg)(100 mg)(100 mg)

* Vzhledem k potřebě předepsat velmi malé dávky pro tyto indikace se doporučuje použít k perorálnímu podání kapky léku Maltofer®.

** Vzhledem k potřebě předepsat malé dávky pro tyto indikace se doporučuje použít lék Maltofer® kapky pro perorální podání nebo Maltofer® sirup.

Délka léčby klinicky výrazného nedostatku železa (anémie s nedostatkem železa) je 3–5 měsíců, dokud se hladina hemoglobinu normalizuje. Poté by léčivo mělo pokračovat v dávce určené k léčbě latentního nedostatku železa po dobu několika měsíců a pro těhotné ženy, alespoň před porodem, obnovit zásoby železa.

Léčba latentního nedostatku železa trvá 1–2 měsíce.

V případě klinicky výrazného nedostatku železa nastane normalizace hladiny hemoglobinu a doplnění zásob železa až po 2-3 měsících po zahájení léčby..

Dávkovací režim pro 5 ml lahvičky:

Maltofer perorální roztok v jednodávkových injekčních lahvičkách je určen k perorálnímu podání.

Denní dávku lze užít najednou během jídla nebo ihned po jídle.

Roztok pro pití lze míchat s ovocnými a zeleninovými šťávami nebo s nealkoholickými nápoji. Slabá barva nápoje nemění jeho chuť a nesnižuje účinnost léku.

Denní dávka léčiva závisí na stupni nedostatku železa.

Děti nad 12 let, dospělí a kojící matky:

Léčba klinicky výrazného nedostatku železa (anémie s nedostatkem železa): 1 lahvička 1-3krát denně po dobu 3-5 měsíců, dokud se hladina hemoglobinu v krvi normalizuje. Poté by léčivo mělo pokračovat ještě několik měsíců, aby se obnovily zásoby železa v těle v dávce 1 lahvička denně.

K léčbě latentního nedostatku železa a pro prevenci nedostatku železa: 1 lahvička denně po dobu 1–2 měsíců.

Léčba klinicky výrazného nedostatku železa (anémie s nedostatkem železa): 1 lahvička 2-3krát denně po dobu 3-5 měsíců, dokud se hladina hemoglobinu v krvi normalizuje. Poté by mělo léčivo pokračovat v dávce 1 lahvička denně, alespoň do dodání, aby se obnovily zásoby železa.

K léčbě latentního nedostatku: 1 lahvička denně po dobu 1–2 měsíců.

V případě klinicky závažného nedostatku železa nastává normalizace hladiny hemoglobinu až po 2-3 měsících po zahájení léčby..

Dávkovací režim pro injekční formu léčiva:

Lék se podává intramuskulárně.

Před prvním podáním terapeutické dávky je nutné provést olejový test: dospělí se podávají od 1/4 do 1/2 dávky léku (od 25 do 50 mg železa), děti - polovina denní dávky. Při absenci nežádoucích účinků do 15 minut po podání můžete zadat zbývající počáteční dávku léčiva.

Během injekce je nutné zajistit dostupnost prostředků pro pohotovostní péči při vývoji anafylaktického šoku.

Dávka léčiva se vypočítá jednotlivě a upraví se podle obecného nedostatku železa podle následujícího vzorce:

Celkový nedostatek železa (mg) = tělesná hmotnost (kg) × (normální hladina Нb - hladina Нb pacienta) (g / l) × 0,24 * + zásoby železa (mg)

S tělesnou hmotností menší než 35 kg: normální Нb = 130 g / l, což odpovídá uloženému železu = 15 mg / kg tělesné hmotnosti

S tělesnou hmotností vyšší než 35 kg: normální hladina Hb = 150 g / l, což odpovídá uloženému železu = 500 mg

* Faktor 0,24 = 0,0034 × 0,07 × 1 000 (obsah železa v hemoglobinu = 0,34% / objem krve = 7% tělesné hmotnosti / faktor 1000 = konverze z g na mg)

Celkový počet ampulí pro podání = celkový nedostatek železa (mg) / 100 mg.

Tabulka pro výpočet celkového počtu (celkem za léčebný cyklus) ampule pro podání:

Tělesná hmotnost (kg)60 g / l75 g / lНb 90 g / l105 g / l
51.51.51.51
10332.52
patnáct54.53.53
dvacet6.55.554
258765.5
třicet9.58.57.56.5
3512.511.5109
4013.512jedenáct9.5
45patnáct1311.510
padesátišestnáct141210.5
5517patnáct13jedenáct
60osmnáctšestnáct13.511.5
65devatenáct16.514.512
70dvacet17.5patnáct12.5
752118.5šestnáct13
8022.519.516.513.5
8523.520.51714
9024.521.5osmnáct14.5

Pokud požadovaná dávka přesáhne maximální denní dávku, pak by zavedení léčiva mělo být frakční.

Dospělí jsou předepisováni 1 ampule denně (2,0 ml = 100 mg železa).

U dětí se dávka určuje v závislosti na tělesné hmotnosti.

Nejpřípustnější denní dávky:

Děti s hmotností do 6 kg - 1/4 ampule (0,5 ml = 25 mg železa)

Děti s tělesnou hmotností 5 až 10 kg - 1/2 ampulek (1,0 ml = 50 mg železa)

Dospělí - 2 ampulky (4,0 ml = 200 mg železa)

Pokud terapeutická odpověď z hematologických parametrů chybí po 1–2 týdnech (například zvýšení hladiny Hb přibližně o 0,1 g / dl za den), je třeba přezkoumat počáteční diagnózu. Celková dávka léku na léčebný cyklus by neměla překročit vypočítaný počet ampulí.

Technika vstřikování

Technika vstřikování je kritická. V důsledku nesprávného podání léčiva může dojít k bolesti a zbarvení kůže v místě vpichu. Namísto obecně přijímané metody (v horním vnějším kvadrantu svalu gluteus maximus) se doporučuje níže popsaná metoda ventro-gluteal injekce popsaná níže..

Délka jehly by měla být nejméně 5-6 cm, vůle jehly by neměla být široká. Jehly by měly být kratší a tenčí pro děti i pro dospělé s nízkou tělesnou hmotností.

Nástroje jsou dezinfikovány obvyklým způsobem..

Před zasunutím jehly byste měli pohybovat kůží asi 2 cm, abyste po vyjmutí jehly dobře zavřeli kanál pro vpich. Tím se zabrání průniku injikovaného roztoku do podkožních tkání a zabarvení kůže..

Umístěte jehlu svisle k povrchu kůže, ve větším úhlu k bodu iliakálního kloubu než k bodu femorálního kloubu.

Po injekci pomalu odstraňte jehlu a prstu zatlačte na oblast kůže sousedící s místem vpichu po dobu asi 5 minut.

Po injekci se musí pacient pohybovat.

Vedlejší účinek

Trávicí systém: velmi vzácné (≥ 0,001%

Ferrum lek během těhotenství

Během těhotenství zažívá tělo ženy zvýšené potřeby mnoha vitamínových a minerálních látek. Železo je jednou z prvních a nejdůležitějších, protože jeho vlastní rezervy zpravidla nestačí, a navíc existují další požadavky na toto mikroelementy: na tvorbu a růst placenty, na udržování hemoglobinu na správné úrovni, pro růst a vývoj. dítě.

Těhotné a kojící ženy, stejně jako děti narozené ženám s IDA (anémie z nedostatku železa), jsou hlavními rizikovými skupinami pro vývoj IDA. Téměř 90 procent těhotných žen, u kterých se objeví anémie, je diagnostikováno..

Diagnóza anémie z nedostatku železa se obvykle provádí v 2-3 trimestru těhotenství. Hlavním důvodem rozvoje tohoto onemocnění je dodatečná spotřeba železa pro vývoj plodu a zvýšená potřeba zvýšeného buněčného metabolismu, jakož i nedostatečné vystavení čerstvému ​​vzduchu a nevyvážená výživa. Vývoj a průběh IDA během těhotenství závisí na počtu těhotenství, časových intervalech mezi nimi, počátečních zásobách železa u ženy, počtu těhotných plodů, velikosti a hmotnosti plodu.

Ačkoli ztráta menstruační krve přestane, a to dokonce i hojně, tělo není schopno kompenzovat svou zvýšenou potřebu železa během těhotenství z výše uvedených důvodů.

Tělo budoucí matky poskytuje plodu plné železo a samo o sobě zůstává ve stavu nedostatku železa, díky kterému dochází k častým nachlazením, hypoxii, zvyšuje se riziko potratu..

Při nedostatečné léčbě IDA u těhotných žen se rodí dítě s nedostatečným přísunem železa. V důsledku toho kojené dítě nedostává dostatek železa od matky s mateřským mlékem. Tento nedostatek se nemusí projevit po určitou dobu, ale již v přechodném věku, v období aktivního růstu nebo při menstruaci u dívek, projevuje se jako anemický syndrom. U těchto dětí jsou často pozorovány astenické projevy, časté nachlazení a některá vývojová zpoždění. Proto by léčba IDA u těhotných žen měla být prováděna v plném rozsahu a měla by zahrnovat plnou výživu, bohatou na železo a bílkoviny, zavádění vitamínů do stravy a samozřejmě také jmenování léků obsahujících železo, jako je Ferrum Lek..

Hlavní výhodou tohoto léčiva je to, že obsahuje železo ve spojení s polymaltózou a tato sloučenina je podobná struktuře proteinu akumulujícího železo. Z tohoto důvodu železo nezpůsobuje barvení zubů a je lépe absorbováno tělem..

"Sorbifer durules" během těhotenství: návod k použití

Pokles hemoglobinu a pokles počtu červených krvinek je nebezpečný během těhotenství. Jedná se o projevy anémie, obvykle způsobené nedostatkem železa. Taková nemoc negativně ovlivňuje pohodu ženy a vývoj plodu. Pro jeho léčbu se uvolňují speciální léky, které vyrovnávají nedostatek železa, například Sorbifer durules. Takový nástroj se používá při porodu dítěte, jak předepisuje lékař.

Vlastnosti léku

"Sorbifer durules" je dodáván v lékárnách s vypouklými kulatými tabletami ve světle žluté skořápce. Na jedné straně každé tablety je vidět vytlačené písmeno Z. Lék je k dispozici v hnědých skleněných lahvích obsahujících 30 nebo 50 tablet. Každá z nich působí jako zdroj dvou účinných látek - železa a kyseliny askorbové..

Železo v Sorbifer durules je ve formě síranu. Jeho množství v jedné tabletě je 320 mg, ale pokud vezmeme v úvahu ekvivalenci 2-valenčního železa, bude dávka na 1 tabletu 100 mg. Obsah vitamínu C v každé tabletě Sorbifer durules je 60 mg. Pomocnými složkami léčiva jsou povidon, hypromelóza, parafin, makrogol a některé další sloučeniny.

Chcete-li koupit lék v lékárně, musíte předložit předpis od lékaře. Průměrná cena balení s 30 tabletami je 350 rublů. Skladujte Sorbifer durules doma při teplotě + 15... 25 stupňů Celsia. Trvanlivost léku je 3 roky.

Provozní princip

Užívání pilulek uspokojuje tělesnou potřebu železa, důležitého prvku podílejícího se na syntéze hemoglobinu a mnoha dalších procesů v buňkách. Zahrnutí kyseliny askorbové do složení léčiva podporuje lepší vstřebávání železa a speciální technologie pro výrobu léčiv („durules“) poskytuje dlouhé a postupné uvolňování účinných látek. Obal léku se nerozpouští v zažívacích šťávách, ale je zničen pouze ve střevě. Podle výrobce je díky této technologii železo absorbováno o 30% lépe než z konvenčních léků stejné skupiny.

Je těhotná povoleno?

Přípravek „Sorbifer durules“ lze užívat nejen při čekání na dítě. Tento lék se často doporučuje speciálně pro těhotné ženy, protože u nich se výrazně zvyšuje riziko anémie. Tato situace je spojena se zvýšením požadavku, aby bylo železo zásobováno potravinami, v důsledku čehož mnoho žen v této situaci dostává méně tohoto prvku z potravy. Proto jsou přípravky železa často předepisovány jak pro prevenci redukce hemoglobinu, tak pro léčbu anémie, pokud se stále vyvíjí v nastávající matce.

Při jmenování?

Jak již bylo uvedeno, hlavním důvodem použití „Sorbifer durules“ při čekání na dítě je anémie z nedostatku železa, potvrzená krevními testy, které jsou pravidelně podávány nastávajícím matkám na prenatálních klinikách. Lék může být předepsán profylakticky, pokud existuje vysoké riziko vzniku anémie, nebo žena postrádá železo, například pokud je její strava nevyvážená nebo pokud existují choroby zažívacího systému, které narušují vstřebávání živin.

Kontraindikace

Použití „Sorbifer durules“ je zakázáno s přecitlivělostí na jakoukoli složku v tabletách a se zvýšeným obsahem železa v ženském těle. Léčba tímto činidlem je kontraindikována také u jiných typů anémie, kromě nedostatku železa, například pokud je snížení počtu červených krvinek způsobeno jejich hemolýzou. Použití léku je nepraktické pro stenózu nebo obstrukční změny v zažívacím systému. Pokud má žena zánět střev nebo je detekován peptický vřed, je předepsána „Sorbifer durules“ s velkou opatrností.

Vedlejší efekty

Některé ženy užívající Sorbifer Durules hlásily průjem, bolesti břicha, nevolnost, zácpu a další zažívací problémy. Čím vyšší je denní dávka léku, tím větší je riziko vedlejších účinků, proto, pokud se pacienti cítí horší, je nejprve doporučeno snížit dávku.

Ve vzácných případech mohou tablety způsobit slabost, alergickou vyrážku, bolesti hlavy, svědění kůže a další negativní příznaky. Pokud k nim dojde, je třeba další podání Sorbifer durules vyřadit..

U většiny pacientů se během užívání léků střeva ztmavnou, ale to není vedlejší účinek..

Jak používat?

Podle návodu k použití se lék spolkne minimálně 100 ml vody. Tabletu nelze rozdělit na části, kousat nebo žvýkat. Dávka "Sorbifer durules" pro každou nastávající matku je vybrána individuálně. Pro některé ženy stačí vypít takovou tabletu 1 léku pouze jednou denně, zatímco jiné potřebují dvojitou dávku nebo zvýšit dávku na 3-4 tablety denně. Nejčastěji je v prvních 6 měsících porodu dítě předepsáno 1 tableta denně a ve třetím trimestru by se měly užívat 2 tablety každý den.

Délka užívání je stanovena pro každou ženu zvlášť, ale často pijí lék několik měsíců. Léky musí být často užívány během těhotenství i po porodu, zatímco žena kojí dítě. Kdy je třeba tablety řádně přerušit, určuje se hladina hemoglobinu v kapilární nebo žilní krvi nastávající matky.

Je třeba si také uvědomit, že užívání Sorbifer durules může ovlivnit léčbu jinými léky, jako jsou tetracykliny, hormony štítné žlázy nebo antacidy. Ve většině případů, pokud se používá spolu s jinými léčivými přípravky, se doporučuje přestat 2 hodiny. Všechny léky, které nestojí za pití se železem, jsou označeny v papírové instrukci pro tablety.

Recenze

Existuje mnoho dobrých recenzí o používání Sorbifer durules v období porodu dítěte. Tento léčivý přípravek se nazývá účinný, snadno použitelný a cenově dostupný.

V negativních recenzích zmiňují výskyt vedlejších účinků gastrointestinálního traktu a někteří pacienti jsou na takové tablety alergičtí.

Analogy

Pokud potřebujete nahradit „Sorbifer durules“ jiným zdrojem železa, lékař doporučí jeden z podobných léků.

 • Maltofer. Takový lék v kapkách, žvýkacích tabletách a sirupu obsahuje železo ve formě hydroxidu polymaltosátu. Předepisuje se těhotným ženám v případě podvýživy nebo detekce nedostatku železa. Žvýkací tablety „Maltofer faul“ se vyrábějí samostatně, ve kterých se kromě železa nachází také kyselina listová. Jsou ještě výhodnější pro nastávající matky, protože navíc eliminují nedostatek folátu.
 • Ferrum Lek. Působení tohoto léčiva také poskytuje 3-valenční železo, představované hydroxidem polymaltosátem. Lék je k dispozici ve formě tablet, sirupu a injekce..

Lék může být předepsán těhotným ženám jak pro léčbu anémie, tak pro její prevenci.

 • Tardiferon. Základem takových dlouhodobě působících tablet je síran železa. Lék je předepsán během těhotenství jak v rané, tak v pozdní fázi. Musí být spolknuta vodou.
 • Ferlatum. Dávkovači forma tohoto přípravku železa je roztok, který se musí vypít před jídlem. Je balen v 15 ml plastových lahvích a je zdrojem sukcinylátu železa. Lék je indikován na anémii během těhotenství i během kojení..
 • Ferretab Comp. Uvnitř těchto tobolek s prodlouženým uvolňováním jsou tři malé tablety, včetně fumarátu železa, a jedna tableta, která je zdrojem kyseliny listové. Lék je schválen pro těhotné ženy a používá se k anémii, krvácení, poruchám příjmu potravy, problémům s absorpcí železa ve střevech.

Podívejte se, jak zacházet s anémií během těhotenství v dalším videu..

Jak užívat Sorbifer Durules?

Anémie z nedostatku železa je nebezpečný stav, který je doprovázen snížením koncentrace hemoglobinu v krvi, které trpí všechny orgány. K normalizaci stavu pacienta se používají přípravky obsahující železo, včetně Sorbifer Durules.

Uvolněte formu a složení

Sorbifer Durules je přípravek železa, který kompenzuje nedostatek stopového prvku v těle a obnovuje hladiny hemoglobinu. Eliminuje projevy anémie, včetně slabosti, závratě, psychoemocionálních poruch, astenie. Hlavními aktivními složkami léčiva jsou síran železa a kyselina askorbová, což zlepšuje stravitelnost stopového prvku.

Bezvodý síran železa je považován za jednu z biologicky nejvíce dostupných forem mikroelementu, díky čemuž má vysokou terapeutickou aktivitu..

Lék je dostupný ve formě tablet vyrobených speciální technologií.

Obsahují 320 mg síranu železa a 60 mg kyseliny askorbové, jako pomocné látky se používají povidon, stearát hořečnatý, karbomer, makrogol, oxid titaničitý atd. Tablety jsou baleny v lahvích po 30 nebo 50 kusech, cena je asi 250 rublů.

Terapeutický účinek

Tablety Sorbifer Durules jsou vyráběny pomocí technologie, která zajišťuje postupné uvolňování účinných látek po dobu 6 hodin. Obal léčiva se rozpadá působením střevní motility, účinná látka se postupně uvolňuje a absorbuje v duodenu a jejunu.

Komunikace s plazmatickými proteiny je asi 90%.

Černé výkaly, pokud užíváte přípravky železa, jsou spojeny s odstraněním stopových prvků, jsou považovány za normální možnost a nevyžadují terapii.

Část změněného stopového prvku vstupuje do krevního řečiště, druhý zůstává v epiteliální vrstvě střeva, po kterém také vstupuje do krevního řečiště nebo opouští výkaly. Železo je transportováno do orgánů ve formě transferinu, který se váže na extracelulární recepty a proniká do cytoplazmy. Mechanismus působení Sorbifer poskytuje rychlou obnovu koncentrace železa v těle a snižuje pravděpodobnost vedlejších účinků.

Indikace pro terapii

Tento léčivý přípravek se používá k léčbě anémie z nedostatku železa během exacerbace nebo relapsu. Může být použit k prevenci snížení hladin železa a souvisejících komplikací u těhotných žen, kojících matek a dárců krve. Sorbifer Durules během těhotenství nepříznivě neovlivňuje tělo dítěte, ale vyžaduje pečlivé používání, je lepší pod přísným lékařským dohledem - nadbytek železa v krvi může být nebezpečnější než jeho nedostatek.

Způsob aplikace

Tablety Sorbifer Durules jsou určeny k perorálnímu podání. Musí se vypít celé 30 minut před jídlem, bez drcení a žvýkání, pít hodně tekutin - nejméně 200 ml. Standardní dávka pro dospělé a děti od 12 let je 1 tableta dvakrát denně (ráno a večer), ale v případě potřeby může lékař změnit léčebný režim.

Lék je neúčinný u jiných typů anémie, ale může být použit jako profylaktický, protože jedna patologie je často doprovázena jinou.

Pro léčbu a prevenci anémie během prvních 6 měsíců se předepisuje 1 tableta denně.

Ve třetím trimestru a období kojení by mělo být léčivo užíváno v množství 1 tableta 2krát denně. Léčba trvá 3–6 měsíců, než se dokončí normalizace.

Vedlejší efekty

Díky pomalému uvolňování účinné látky způsobuje Sorbifer Durules zřídka vedlejší účinky. V některých případech jsou možné následující reakce:

 • trávicí poruchy - bolest v epigastrické oblasti, nevolnost, ulcerativní léze sliznic, průjem nebo zácpa;
 • alergie, doprovázená svěděním, kožní vyrážkou, za přítomnosti přecitlivělosti u pacienta je možný anafylaktický šok;
 • bolesti hlavy, nespavost nebo ospalost, podrážděnost;

Vedlejší účinky po podání se obvykle vyskytují při použití vysokých dávek léčiva a jsou spojeny s obsahem kyseliny askorbové v kompozici. Chcete-li snížit pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků, můžete snížit dávku o 50%. V případě vážného zhoršení přestaňte přípravek užívat a vyhledejte lékaře.

Kontraindikace

Kontraindikace při používání Sorbifer Durules zahrnují následující nemoci a patologie:

  individuální nesnášenlivost složek léčiva;

Lék není předepsán dětem mladším 12 let. Aby se předešlo komplikacím před zahájením terapie, je nutné provést krevní test ke stanovení koncentrace železa v krvi. Se zvýšením hladiny hemoglobinu je přísně zakázán příjem.

Při užívání přípravku Sorbifer Durules je důležité dodržovat návod k použití. Přebytek železa v krvi je nebezpečný stav, který může vést k vážným komplikacím. S rozvojem zvracení, průjmem, ospalostí, křečemi a dalšími rušivými příznaky byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

speciální instrukce

Sorbifer Durules má nízkou kompatibilitu s většinou antibiotik, hormonů štítné žlázy, levodopy, methyl-dopa a kloronátu, protože snižuje vstřebávání účinných látek těchto léků. Interakce léčiva s antacidovými léčivy obsahujícími uhličitan hořečnatý a hydroxid hlinitý vede ke snížení absorpce železa. Současné užívání několika léků obsahujících železo může vést k nadměrnému hromadění stopových prvků v těle a nepříjemných následků.

Analogy a náhražky drogy

Analogy této drogy zahrnují drogy obsahující železo - Maltofer, Tardiferon, Ferrum Lek, Totem, Fenyuls atd. Některé analogy Sorbifer Durules jsou levnější, ale stojí za zvážení, že forma železa a složení pomocných složek se mohou lišit. Před výměnou jednoho produktu za jiný se poraďte s odborníkem..

Co je lepší sorbifer nebo maltofer?

Maltofer a Sorbifer jsou léky, které mají podobný mechanismus účinku a používají se k léčbě anémie z nedostatku železa a nahrazují nedostatek stopových prvků v krvi. Mají podobný seznam indikací, ale obsahují různé formy železa. Maltofer obsahuje sloučeninu komplexu makromolekulárního typu, jejíž struktura je co nejblíže proteinu ferritinu obsaženému v lidském těle.

Sorbifer obsahuje železo v jiné formě, ale současně obsahuje kyselinu askorbovou, která zlepšuje vstřebávání aktivní složky. Má rychlý účinek a používá se, když je třeba co nejdříve normalizovat stav pacienta. Maltofer se vstřebává postupně a terapeutický účinek je patrný až po několika týdnech podávání. Aktivně se používá v pediatrii, ale je zakázáno používat jej v prvním trimestru těhotenství..

Sorbifer nebo Ferrum Lek: což je lepší?

Ferrum Lek je další běžný analog Sorbifer, který obsahuje hydroxid železitý a je k dispozici v několika formách - žvýkací tablety, sirup, roztok pro intramuskulární injekci. Lék se vstřebává rychleji, takže terapeutický účinek je patrný již 15-30 minut po podání, ale Sorbifer má vyšší kumulativní schopnost, takže je dostatečné užít ho 1-2krát denně. Délka kurzu je přibližně stejná - asi 3-5 měsíců.

Rozdíl v ceně léků závisí na formě uvolňování Ferrum Lek. Žvýkací tablety jsou levnější než balení Sorbifer, sirup a infuzní roztok obvykle stojí více. Kromě toho se kontraindikace a vedlejší účinky léků mírně liší, proto byste si před použitím měli prostudovat návod k použití.

Co je lepší než Totem nebo Sorbifer?

Základem léku Totem je hned několik stopových prvků - železo, měď a mangan. Železo je nezbytné pro normální metabolické procesy v těle a měď a mangan přispívají k jeho stravitelnosti. Totem je považován za bezpečnější lék a lze jej používat během těhotenství, kojení a u dětí starších než 3 měsíce. Vedlejší účinky léku jsou také menší než účinky Sorbifer - zahrnují alergické reakce a poruchy trávení a závažnější poruchy jsou pozorovány v ojedinělých případech.

Pokud si myslíte, že recenze pacientů, Totem působí pomaleji a mírně výrazněji než Sorbifer. Nástroj se uvolňuje ve formě ampulí, které jsou rozpuštěny v kapalině a odebrány perorálně. Krabička ampulek je levnější než Sorbifer, ale pokud vezmete v úvahu, že dávka je 2–4 kusy a doba podávání je 3–5 měsíců, může být léčba mnohem dražší.

Fenyuls nebo Sorbifer: což je lepší?

Fenyuls je komplexní přípravek, který zahrnuje síran železa, jakož i vitaminy skupin B, C a PP. K dispozici ve formě kapslí s granulemi uvnitř, díky čemuž je proces štěpení a uvolňování aktivních složek pomalejší. Porovnáme-li Fenyuls se Sorbiferem, ten obsahuje třikrát více železa, takže je předepsán pro těžkou anémii s nedostatkem železa. Navíc to prakticky nepříznivě neovlivňuje sliznici žaludku, protože je zničeno ve střevech.

Analog Sorbifer Fenuhls se používá v případech, kdy je nutné dosáhnout rychlého účinku po přijetí - normalizace hladiny železa v krvi trvá pouze měsíc. Současně má lék krátkodobý účinek (účinná látka se v těle prakticky nehromadí), proto se používá v případě snížení exprese hemoglobinu a uspokojivého stavu pacientů.

DrogaÚčinná látkaVýrobceCena, rub.
MaltoferHydroxid železaVifor International, Švýcarsko300
Ferrum LekHydroxid železaSandoz, Slovinsko1200
TotemGlukonáty železa, mědi, manganuLaboratoire Innotech International, Francie450
FenyulsBezvodý síran železa, thiamin, riboflavin, kyselina askorbová, nikotinamid, kyselina pantothenováRanbaxy, Indie250
TardiferonSíran železaPierre Fabre Medicament Production, Francie250

Při výběru léčiv obsahujících železo je nutné věnovat pozornost nejen nákladům, ale složení přípravku a návodu k použití. Špatný výběr prostředků může zhoršit stav pacienta a způsobit vážné komplikace. Před léčbou je nutné se poradit s odborníkem.

Kdy se používá Sorbifer Durules?

Sorbifer Durules je účinné léčivo obsahující železo, které se používá ke snížení hemoglobinu v krvi a rozvoji anémie z nedostatku železa. Jedná se o účinný lék, který má řadu kontraindikací a vedlejších účinků, se kterými se musíte před použitím seznámit..

Nezapomeňte, že nadbytek železa není pro zdraví o nic méně nebezpečný než jeho nedostatek, proto by se tablety měly užívat správně, nepřekračující dávku a dobu podávání. Pokud potřebujete užívat analoga tohoto léku, měli byste se poradit s lékařem, protože všechny látky obsahující železo mají odlišné složení dalších látek a rysy použití.

Sdílej se svými přáteli

Udělejte dobrou práci, nebude to trvat dlouho

Ferrum Lek nebo Sorbifer Durules?

Anémie z nedostatku železa je běžnou patologií v moderním světě. Většina anémie z nedostatku železa postihuje děti, dospívající, ženy během těhotenství a kojení, starší osoby. Pro léčbu a prevenci stavů nedostatku železa existuje na moderním farmakologickém trhu mnoho léčiv, které tento patologický stav úspěšně eliminují. Jedním z nejčastějších léků pro léčbu stavu nedostatku železa jsou Ferrum Lek a Sorbifer. Článek se bude zabývat nevýhodami a výhodami každého z těchto léků..

Což je lepší: Sorbifer nebo Ferrum Lek?

Existují kontraindikace a vedlejší účinky, použití podle pokynů lékaře

Chcete-li podrobně porozumět tomuto problému, musíte nejprve prostudovat kompozici. Hlavní účinnou látkou Ferrum Lek je železité železo ve formě polymaltosátu a dextranu hydroxidu železitého a hlavní složkou Sorbifer Durules je bezvodý síran železa a kyselina askorbová. Podle výrobce léčiva Ferrum Lek je železité železo optimální formou ferum, které je nejlépe absorbováno tělem. Hydroxid dextrán železa je složkou, která podporuje tvorbu a vývoj červených krvinek..

Sorbifer Durules obsahuje pravidelný síran železa, který se lépe vstřebává ve spojení s kyselinou askorbovou. Síran železnatý není ničím jiným než železným železem, které se používá v přípravcích minulé generace. Klinické studie skutečně prokázaly, že trivalentní forma železa je lépe absorbována lidským tělem než dvojmocná forma, ale pomalejší (až dva týdny příjmu, než se efekt projeví). Není to tak rychlá akce - to je hlavní rozdíl mezi Ferrum Lek a Sorbifer.

Dalším rozdílem mezi Sorbiferem a Ferrumem Lekem je rozmanitost forem uvolňování. Sorbifer je k dispozici pouze ve formě tablet. Ferrum Lek je dodáván ve třech formách: žvýkací tablety, sirup a injekce. Rozdíl ve složení a molekulární formě železa těchto přípravků je také významný (viz tabulka).

Druh a množství železa v jedné dávce (tableta, ampule, odměrka)
SoučástkaFerrum LekSorbifer Durules
Žvýkací tabletySirupŘešení pro správu i / mTablety
Hlavní účinná látka:Polymaltosát železa - 400 mgPolymaltóza železa - 200 mgHydroxid železa s dextranem 100 mgSíran železnatý - 320 mg
Částka ve smyslu „čistého“ železa:100 mg50 mg100 mg60 mg
Kyselina askorbová (vitamín C)-60 mg

Musíte pochopit, Sorbifer Durules nebo Ferrum Lek - což je lepší na praktických zkušenostech lidí, to je příliš relativní otázka, protože všichni lidé jsou různí a každý člověk má svou vlastní individuální reakci na drogu. Charakteristickým rysem Ferrum Lek je jeho postupná akce, hemoglobin nezvyšuje ostré skoky.

Kontraindikace
Ferrum LekSorbifer Durules
Žvýkací tabletySirupŘešení pro správu i / mTablety
Časté kontraindikace jsou: přecitlivělost na složky, nadbytek železa v těle, anémie z nedostatku železa, zhoršené využití (metabolismus železa).
Méně než 12 let.Vzácné typy poruch asimilace fruktózy, nedostatek isomaltázy-sasarózy, malabsorpce galaktózy a glukózy.I trimestr těhotenství, infekční hepatitida, cirhóza, akutní infekční onemocnění ledvin, Osler-Randu-Weberův syndrom, hyperparatyreóza.Méně než 12 let.

Užívání Sorbifer a Ferrum Lek ve formě sirupu a tablet během těhotenství a kojení je možné se souhlasem lékaře. Olejový roztok Ferrum Lek je zakázán v prvním trimestru, ve druhém a třetím trimestru a během kojení, pouze pokud je to nezbytně nutné, pokud potenciální přínos pro matku překračuje rizika pro plod nebo dítě a pod lékařským dohledem.

Z finančního hlediska jsou náklady na výrobu Sorbifer v Maďarsku téměř poloviční než náklady na soupeře vyrobeného ve Slovinsku. Abychom pochopili, co je lepší vzít - Ferrum Lek nebo Sorbifer Durules, musíte se poradit se svým lékařem, protože takový lék je vybrán individuálně.

Články O Neplodnosti