Hlavní Testy

Drops Fenistil pro kojence - důležitá pravidla pro použití

Alergické reakce u kojenců nejsou neobvyklé. Vznikají z různých důvodů. Zavádění nových doplňkových potravin, používání hygienických přípravků a očkování mohou u dítěte vyvolat alergie. V takových případech lékaři doporučují používat kojence kapky Fenistilu.

Mohu dát miminko Fenistil?

Fenistil patří do skupiny antihistaminů, má výraznou antipruritickou vlastnost. Používá se k léčbě alergických reakcí různého původu u dospělých a dětí. Účinek léku je založen na snížení zvýšené propustnosti kapilár, což inhibuje progresi alergické reakce.

Pokud jde o věk související s užíváním tohoto léčivého přípravku, je pro děti Fenistil k dispozici s předponou „Nový“. Lékaři předepisují tento lék v kapkách, pokud je to nutné. Pomáhá to jednoduše a správně dávkovat lék, usnadňuje to dětem (kapky se přidávají do směsi pro krmení). Kapky Fenistilu pro kojence lze předepsat dětem ve věku 1 roku. Tento lék je kontraindikován pro novorozence.

Drops Fenistil - složení

Droga Fenistil je zástupcem antihistaminové skupiny. Tyto léky působí na potlačení H1-histaminových receptorů, snižují propustnost krevních kapilár, což pomáhá rychle zastavit alergické reakce. Roztok je čirý, bez barvy a zápachu. Hlavní aktivní složkou léčiva je dimethinden maleát. K posílení účinku hlavní složky se do léku přidávají další složky, včetně:

 • dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného;
 • citronová kyselina;
 • kyselina benzoová;
 • edetát disodný;
 • sacharinát sodný;
 • propylenglykol;
 • čištěná voda.

Drops Fenistil - indikace pro použití

Antihistaminikum Fenistil v pediatrii se používá častěji jako symptomatický lék v rámci komplexní terapie. Podle návodu k použití lze Fenistil kapky pro kojence použít v následujících případech:

 1. Symptomatická léčba chorob alergické povahy: kopřivka, senná rýma, alergická rýma, alergie na jídlo a léky.
 2. Svědění různých etiologií - s větrnou vyrážkou, po kousnutí komáry, s spalničkami, zarděnkami.
 3. Jako další lék na onemocnění kůže (ekzém).
 4. Aby se zabránilo alergickým reakcím během hyposenzibilizace.

Kapky Fenistil - kontraindikace

Před použitím léku musíte pečlivě prostudovat pokyny. Jasně ukazuje, za jakých příznaků a poruch je třeba přípravek užívat a zda lze Fenistil použít u kojenců. Podle informací z příbalové informace lze léčivo ve formě kapek použít k léčbě dětí starších než 1 měsíc. Kromě věku je však třeba vzít v úvahu i řadu dalších faktorů. Existují situace, kdy, i když existují jasné indikace k užívání, je zakázáno používat kapky fenistilu pro kojence z alergií..

 • přecitlivělost na hlavní složku - dimethinden;
 • předčasnost;
 • glaukom s uzavřeným úhlem;
 • bronchiální astma;
 • 1. trimestr těhotenství;
 • období kojení (nelze použít kojení, pouze podle pokynů lékaře).

Kapky Fenistil - vedlejší účinky

Při správném užívání léku se vzácně zaznamenávají vedlejší účinky u kojenců u kojenců. Ve většině případů je to způsobeno porušením frekvence podávání nebo nedodržením dávek uvedených odborníkem. Mezi časté nežádoucí účinky by měly být zaznamenány sedativní účinky na nervový systém..

Pacienti užívající lék často zažívají:

 • únava;
 • ospalost;
 • podrážděnost;
 • nervozita;
 • zvýšené vzrušení;
 • bolest hlavy.

Při dlouhodobém užívání léku jsou možné vedlejší účinky na orgány gastrointestinálního traktu:

 • zažívací poruchy;
 • suchá ústa
 • nevolnost.

Lékaři doporučují používat kapky Fenistilu pro malé děti až měsíc. Výrazný sedativní účinek léku může u dětí vyvolat noční apnoe - dočasné zástavy dýchacích cest, které ohrožují rozvoj zadušení. Pokud se zjistí některá z těchto nežádoucích účinků, je třeba přestat podávat dětský lék a ukázat to lékaři.

Jak brát děti Fenistil kapky?

Při předepisování léku Fenistil je dávkování pro děti předepsáno lékařem individuálně. Specialista věnuje pozornost věku pacienta, typu porušení a závažnosti pozorovaných příznaků. Kapky se užívají bez ohledu na jídlo. Při léčbě kojenců lékaři doporučují přidat lék do láhve teplé výživy těsně před krmením dítěte. Pokud dítě jí ze lžíce, můžete dát kapky tímto způsobem. Účinek užívání léku se projeví do půl hodiny a dosahuje maxima do 5 hodin.

Je důležité dávat kapky Fenistilu správně:

 • dávkování pro děti do jednoho roku 0,1 mg (2 kapky) / kg tělesné hmotnosti dítěte;
 • je rozdělena do 3 identických technik.

Jak dát Fenistil dětem s alergiemi?

Fenistil pro kojence z alergií je předepsán s výskytem prvních příznaků narušení. To vám umožní rychle odstranit hlavní projevy alergické reakce (svědění, pálení) a zmírnit stav dítěte. V tomto případě je důležité dodržovat dávkování léku předepsaného lékařem. U dětí do 1 roku může být jedna dávka 3–10 kapek a denně se podává 9 až 30 kapek Fenistilu denně..

Pokud jde o četnost kapek, dítě je musí dávat 3krát denně, pokud lékař neurčí jinak. Účinnost léku nesouvisí s časem jídla, avšak u kojenců je léčivý přípravek podáván těsně před jídlem nebo během jídla a přidává do jídla kapky. Úleva na zdraví dítěte je pozorována po několika hodinách od přijetí.

Jak podat Fenistil dítěti před očkováním?

Před podáním Fenistilu dítěti před očkováním musíte požádat o povolení místního pediatra. Mezi lékaři neexistuje shoda ohledně vhodnosti použití antihistaminik před očkováním. Skutečnost, že dítě snáší očkování po předběžné léčbě antialergickým lékem, je však skutečností.

Aby se snížily škodlivé účinky očkování na organismus, měla by být připravena předem. Pediatrové doporučují absolvovat preventivní kurz užívání drog Fenistil. Musíte začít užívat 3-5 dnů před očkováním a užívat stejný počet dní po očkování. Lékaři doporučují dítěti 4-5 kapek drogy dvakrát denně.

Kolik dní mohu dát dítěti Fenistil?

Veškerá jmenování provádí výhradně lékař. Kolik dávat Fenistil pro kojence, jak dlouho mohu drogy užívat - odborníci určují individuálně. Fenistil patří k antihistaminikům druhé generace, které se liší v nepřítomnosti návykových účinků. V tomto ohledu může být léčivý přípravek používán po dlouhou dobu, několik měsíců (s chronickými formami patologie).

Ve většině případů se však kapky fenistilu používají v případě potřeby k zastavení akutní alergické reakce. V takových situacích se přípravek užívá do úplného odstranění příznaků, maximálně 5 až 7 dní. Delší užívání léku by mělo být dohodnuto s pediatrem. Jak podat Fenistil kapky kojenci, délka léčby je stanovena lékařem.

Jak mohu nahradit Fenistil?

Farmaceutický trh obsahuje velké množství antihistaminik. V tomto ohledu mají matky často potíže. Aby se předešlo problémům, lékaři zakazují používání léků samostatně. Dejte dítěti zodak nebo fenistil, v jakém dávkování a jak často - lékař musí určit. Mezi léky schválené pro použití u kojenců:

Fenistil kapky: instrukce, recenze, analogy

Fenistil - kapky pro děti s antihistaminickou vlastností. Tento lék je nejčastěji předepisován pro dětské alergie, které se projevuje u mnoha dětí. Účinná látka - dimethiden maleát 1 mg.

Popularita je způsobena možností užívání této drogy od prvního měsíce života dítěte. Kromě toho mají kapky antialergické i antipruritické účinky. Jsou však stále symptomatické, protože nevylučují příčinu alergické reakce. Účinek užívání léku se projeví po 15 minutách a po 45 minutách dosáhne maximální úrovně. Vzhledem k přítomnosti dávkovače je vhodné změřit požadovaný počet kapek. Produkt chutná dobře a může být podáván nezředěný.

V tomto článku zvážíme, proč lékaři předepisují lék Fenistil, včetně pokynů k použití, analogů a cen tohoto léku v lékárnách. Pokud jste už použili Fenistil, zanechte zpětnou vazbu v komentářích.

Složení a forma uvolňování

Klinická a farmakologická skupina: blokátor histaminu H1. Antialergický lék.

 • 1 ml kapek pro perorální podání obsahuje 1 mg dimethindenu;
 • neaktivní látky - kapalný sorbitol (nekrystalizovaný), dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, ​​methylparahydroxybenzoát, 96% ethanol, čištěná voda.

K dispozici ve 20 ml lahvičkách z tmavého skla, vybavených dávkovačem kapek z nízkohustotního polyethylenu a polypropylenovým víčkem vybaveným prvním ovládacím systémem otevírání.

Na co se přípravek Fenistil používá??

Kapky léčiva Fenistil jsou indikovány za následujících podmínek:

 1. Alergie na potravinářské výrobky, léky;
 2. Symptomatická terapie sezónní celoroční alergické rýmy;
 3. Svědivá kůže různého původu (s výjimkou cholestázy);
 4. Kopřivka;
 5. Endogenní svědění s chorobami, které jsou doprovázeny kožními vyrážkami, s kousnutím hmyzem, planými neštovicemi;
 6. Jako adjuvans pro svědění dermatóz alergického původu (včetně ekzému);
 7. Jako profylaxe alergických reakcí během desenzibilizační léčby.

Lék Fenistil ve formě kapek je určen pro perorální použití. Užívání Fenistilu se doporučuje pouze po předchozí konzultaci s lékařem.

farmaceutický účinek

Fenistil je antihistaminikum. Má antialergické a antipruritické účinky.

Účinek léku je primárně spojen s blokádou histaminových H1 receptorů. Kromě toho fenistil blokuje účinky dalších mediátorů zapojených do patogeneze alergických reakcí (serotonin, bradykinin).

Fenistil významně snižuje zvýšenou propustnost kapilár. Fenistil má slabé anticholinergní a sedativní účinky. Žádný antiemetický účinek.

Návod k použití

U dospělých a dětí starších 12 let je denní dávka obvykle 3-6 mg (60-120 kapek), rozdělena do 3 dávek (tj. 20-40 kapek 3x denně).

U dětí ve věku od 1 měsíce do 12 let jsou v tabulce uvedeny denní dávky. Mnohonásobnost aplikace - 3krát denně. 20 kapek = 1 ml = 1 mg dimethindenu.

StáříJedna dávkaDenní dávka
Děti od 1 měsíce do 1 roku3-10 kapek9-30 kapek
Děti od 1 roku do 3 let10-15 kapek30-45 kapek
Děti od 3 do 12 let15-20 kapek45-60 kapek

Pacientům náchylným k ospalosti se doporučuje předepsat 40 kapek před spaním a 20 kapek ráno, během snídaně.

Kontraindikace

Nepoužívejte lék v těchto případech:

 • glaukom s uzavřeným úhlem;
 • prostatická hyperplázie;
 • dětský věk do 1 měsíce (zejména předčasný);
 • těhotenství (I. trimestr);
 • kojení (kojení);
 • přecitlivělost na dimetinden a další složky, které tvoří léčivo.

S opatrností by měl být přípravek Fenistil® předepisován pacientům s bronchiálním astmatem a chronickými obstrukčními plicními nemocemi a také dětem mladším než 1 rok, protože jejich uklidnění mohou být doprovázeny epizodami nočního apnoe.

Vedlejší efekty

Kapky a tobolky Fenistil mají stejné vedlejší účinky z různých orgánů a systémů:

 1. Bolesti hlavy;
 2. Závrať
 3. Otok;
 4. Zvýšená podrážděnost;
 5. Ospalost;
 6. Svalové křeče;
 7. Suchá ústa;
 8. Vyrážka;
 9. Nevolnost;
 10. Noční apnoe u dětí do 1 roku;
 11. Poškozené dýchací funkce.

Ospalost je obvykle charakteristická v prvních několika dnech přijetí..

Předávkovat

Možná retence moči, sucho v ústech, ataxie, arteriální hypotenze, až do vzniku kolapsu. Smrt může nastat při inhibici dýchacích a vazomotorických center.

 • U dospělých se častěji pozorují příznaky deprese centrálního nervového systému: těžká ospalost, slabost.
 • U dětí se častěji pozorují příznaky excitace centrálního nervového systému: halucinace, křeče (tonické a klonické), horečka, tachykardie.

Neexistuje žádné specifické antidotum, proto je léčba zaměřena na detoxikaci těla a udržení aktivity dýchacího a kardiovaskulárního systému.

Těhotenství a kojení

Fenistil je kontraindikován v prvním trimestru těhotenství a během kojení (kojení). Použití Fenistilu v trimestrech těhotenství II a III je možné pod dohledem lékaře, pouze pokud očekávaný přínos pro matku převáží možné riziko pro plod.

Použití v dětství

Kontraindikace: děti mladší než 1 měsíc (zvláště předčasné) Pozornost by měla být předepsána Fenistil pro děti do 1 roku, protože jejich uklidnění mohou být doprovázeny epizodami nočního apnoe.

Analogy

Existuje celá řada analogů tohoto nástroje, zatímco cena gelových analogů se mírně liší. Levnými analogy fenistilového gelu jsou Vibrocil, Cetrin. Existují další levné analogy fenistilu, které lze v některých případech nahradit. Jedná se o antialergická léčiva Tavegil, Loratadin, Claritin, Diazolin atd..

Jak vyměním gel pro děti nebo kapky pro děti, zeptejte se specialisty.

Průměrná cena fenistilu v lékárnách (Moskva):

 1. Fenistil gel se prodává za cenu 200 - 265 rublů za zkumavku o hmotnosti 30 g.
 2. Kapky ve 20 ml lahvích stojí od 270 do 320 rublů.
 3. Kapsle jsou dočasně vyprodané, proto se nenacházejí v maloobchodním farmaceutickém řetězci.

Podmínky skladování

Při teplotě pod 25 ° C Uchovávejte láhev ve své vlastní lepenkové krabici mimo dosah dětí. Uchovávejte otevřenou láhev po dobu nejvýše 24 měsíců. Skladovatelnost 3 roky. Lék by neměl být používán po uplynutí doby použitelnosti.

Podmínky lékárny

Lék je schválen pro použití jako prostředek OTC.

U kojenců jsme použili fenistil od 6 měsíců. Alergeny byly na chvíli identifikovány a vyloučeny z potravy. V kombinaci s tradiční medicínou (koupání v pšeničných otrubách) po celý týden byly všechny alergické projevy zcela odstraněny.

Nyní je náš chlapec 4 roky starý, někdy musí absolvovat kurs fenistilu: neutrální chuť, vhodné dávky a použití s ​​nápoji usnadňují přijímání kapiček. Cena + kvalita je důvěryhodná.

Fenistil gel nám velmi dobře pomohl na výletě, když komáři a komáři kousli první noc ve stanu, takže už nebyl žádný obytný prostor. Všechno bylo takto poškrábáno, až do bolesti, opuchlé a puchýře se začaly slučovat. Bylo to nesnesitelně jednoduché. Poprvé pomazali Fenistil a okamžitě se cítili lépe, dále se puchýře začaly zesvětlovat (z jasně červené na růžovou) a pak se otok sám začal snižovat. Svědění zůstalo po několika hodinách, po rozmazání, ale obecně už bylo tolerantní. Dorazili jsme jako lidé, ne jako oteklá prasata.

A mám rád Fenistil, svědění vylučuje a otoky)

Fenistil ® (Fenistil ®)

Účinná látka:

Obsah

Farmakologická skupina

Nosologická klasifikace (ICD-10)

3D obrázky

Struktura

Kapky pro orální podání1 ml
účinná látka:
dimetinden maleát1 mg
pomocné látky: dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného - 16 mg; monohydrát kyseliny citronové - 5 mg; kyselina benzoová - 1 mg; edetát disodný - 1 mg; sacharinát sodný - 0,5 mg; propylenglykol - 100 mg; čištěná voda - 888,5 mg

Popis lékové formy

Bezbarvá, čirá kapalina bez zápachu.

farmaceutický účinek

Farmakodynamika

Antihistaminikum, antialergikum a antipruritikum. Blocker H1-histaminový receptor, je kompetitivním antagonistou histaminu.

Lék snižuje zvýšenou propustnost kapilár spojených s alergickými reakcemi. Má také anti-bradykinin a slabý m-anticholinergní účinek. Při užívání léku během dne může být zaznamenána mírná sedace..

Farmakokinetika

Rychle a dosti plně absorbován požitím.

Biologická dostupnost - asi 70%.

Tmax plazmatický dimetinden po perorálním podání kapek - 2 hodiny. Komunikace s plazmatickými proteiny - 90%. Dobře proniká do tkání. Je metabolizován v játrech hydroxylací a methoxylací. T1/2 - 6 hodin. Odstraňuje se žlučí a močí (90% - ve formě metabolitu a 10% - beze změny).

Indikace Fenistil ®

alergická onemocnění (kopřivka, senná rýma, celoroční alergická rýma, angioedém, alergie na potraviny a léky);

svědění různého původu (ekzém, svědění dermatózy včetně atopické dermatitidy; spalničky, zarděnky, plané neštovice, kousnutí hmyzem);

prevence alergických reakcí během hypersenzitivní terapie.

Kontraindikace

přecitlivělost na dimethinden a další složky, které tvoří léčivo;

prostatická hyperplázie;

těhotenství (I. trimestr);

dětský věk (do 1 měsíce).

Opatření: chronické obstrukční plicní onemocnění; děti do 1 roku věku, protože sedaci mohou doprovázet epizody noční apnoe.

Těhotenství a kojení

Použití Fenistilu® během těhotenství (trimestry II - III) je možné pod dohledem lékaře, pouze pokud očekávaný přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod. Použití léku Fenistil® během kojení je kontraindikováno.

Vedlejší efekty

Ospalost (zejména na začátku léčby), nevolnost, sucho v ústech a krku, závratě, agitace, bolesti hlavy, otoky, kožní vyrážky, svalové křeče, zhoršená respirační funkce.

Interakce

Zvyšuje účinek anxiolytik, pilulek na spaní.

Při současném užívání ethanolu - zpomalení psychomotorických reakcí.

Tricyklická antidepresiva a m-anticholinergika zvyšují riziko zvýšení IOP.

Inhibitory MAO zvyšují anticholinergní a CNS inhibiční účinky.

Dávkování a podávání

U dospělých a dětí starších 12 let je denní dávka obvykle 3–6 mg (60–120 kapek), rozdělena do 3 dávek, tj. 20–40 kapek 3krát denně.

Pacientům náchylným k ospalosti se doporučuje předepsat 40 kapek před spaním a 20 kapek ráno, během snídaně.

Pro děti ve věku od 1 měsíce do 12 let jsou dávky uvedeny v tabulce. Mnohonásobnost použití - 3krát denně.

StáříJedna dávka, kapkyDenní dávka, kapky
1 měsíc - 1 rok3-109-30
1-3 roky10-1530–45
3-12 let15–2045-60

20 kapek = 1 ml = 1 mg.

Předávkovat

Příznaky: deprese a ospalost CNS (hlavně u dospělých), stimulace centrálního nervového systému a m-anticholinergní účinky (zejména u dětí), včetně agitovanost, ataxie, tachykardie, halucinace, tonicko-klonické křeče, mydriáza, sucho v ústech, návaly obličeje, retence moči a horečka; snížení krevního tlaku, kolaps.

Léčba: předepisování aktivního uhlí, slaných projímadel, léčiv k udržení činnosti srdečního a dýchacího systému (neměly by se používat analeptika).

speciální instrukce

Kapky Fenistil ® by neměly být vystaveny vysoké teplotě; pokud je předepsáno dětem, měly by být přidány do lahve s teplou dětskou výživou těsně před krmením. Pokud je dítě již krmeno lžičkou, mohou být kapky podány neředěné. Kapky chutnají dobře. Pokud se používá u dětí mladších než 1 rok, poraďte se s lékařem a používejte jej, pouze pokud jsou uvedeny indikace pro použití H blokátorů1-histaminové receptory. Nepřekračujte doporučenou dávku. Neefektivní na pruritus cholestázy.

Vliv na schopnost řídit auto a pracovat s mechanismy. Stejně jako jiné antihistaminika může Fenistil ® oslabit pozornost, proto by se měl věnovat zvýšená pozornost řízení vozidla, strojním zařízením nebo jiným druhům práce, kde je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Formulář vydání

Kapky pro orální podání, 1 mg / ml. 20 ml v lahvičce z tmavého skla vybaveného dávkovačem kapek z LDPE a polypropylenovým uzávěrem. Láhev je umístěna v lepenkové krabici..

Výrobce

Novartis Consumer Health SA. Rue de Letraz, 1260 Nyon, Švýcarsko.

Držitel osvědčení o registraci: Novartis Consumer Health SA.

Nároky spotřebitelů by měly být zaslány LLC Novartis Consumer Health

Právní adresa: 123317, Moskva, Presnenskaya nab., 10.

Aktuální a poštovní adresa: 125315, Moskva, Leningradský prospekt, 72, budova. 3.

Tel.: (495) 969-21-65; fax: (495) 969-21-66.

Podmínky lékárny

Podmínky skladování léku Fenistil®

Udržujte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léčiva Fenistil®

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Drops Fenistil - návod k použití

Fenistil upouští návod k použití jako prostředek k inhibici membránových proteinů k odstranění patologických projevů těla na fyziologické úrovni působením alergenů: svědění, otok, zarudnutí.

Lék druhé generace, který účinně blokuje histamin v receptorech svalů lemujících průdušky a střeva, v srdečních buňkách, krevních cévách a nervových vláknech, je považován za jeden z nejbezpečnějších antihistaminů a používá se při léčbě novorozenců a těhotných žen..

Struktura

Na bázi 1 ml léčivého přípravku ve formě kapek je účinná látka odvozená od fenylalkylaminu, dimethinden maleátu v množství 1 mg. Kromě toho se při výrobě léčiva používají:

 • 2-substituovaný fosforečnan sodný, 12-vodný (0,016 g);
 • kyselina tribasová karboxylová (0,005 g);
 • kyselina benzoová (konzervační látka - 0,001 g);
 • edetát disodný (zvyšuje propustnost účinné látky přes membránu buněk sliznic - 0,001 g);
 • sacharinát sodný (sladidlo - 0,5 mg);
 • propylenglykol (hygroskopická látka - 0,1 g);
 • vysoce čištěná voda (0,88 g).

Antihistaminikum je bezbarvé a bez zápachu a je k dispozici v lahvích z tónovaného skla s dávkovacím uzávěrem pro dávkové měření.

Kontraindikace

Úřední pokyny určují seznam nemocí, u nichž je potvrzení použití drogy Fenistil nežádoucí:

 • Přecitlivělost těla na antihistaminikum - dimethinden, jeho deriváty a pomocné složky kapek.
 • Patologické ohniska zánětu v průduškách, které prošly chronickým stádiem.
 • Klinická forma primárního očního glaukomu s uzavřeným úhlem.
 • Nadměrná proliferace tkáně prostaty.

Léková terapie se nedoporučuje pro:

 • kojenci do 30 dnů;
 • ženy do 13. týdne těhotenství;
 • kojící matky.

S opatrností a pouze po konzultaci s odborníkem se lidé uchylují k léčbě drogou:

 • trpí klinickým syndromem obstrukce dýchacích cest a plic;
 • náchylné k náhlému nočnímu zástavě dýchacích cest (hlavně děti do 12 měsíců).

Kapky Fenistil z alergií - návod k použití pro děti

Při užívání přípravku Fenistil pro děti se dávka určuje podle věku:

Stáří1-12 měsíců1-3 roky3-12 let12+
Množství léku (ml / kapky)0,5/101/201,5/302/40-45

Kapky mají příjemnou chuť, proto není nutné je ředit vodou nebo jinou tekutinou. Příjem nezávisí na příjmu potravy a trvá v průběhu 6-7 dnů. U dětí působí tento lék jako stimulant, proto se doporučuje přesunout užívání do ranních hodin.

Náklady na balení léku v ruských lékárnách nepřesahují 450–500 rublů., V online lékárnách si můžete objednat dodávku léků za cenu 370 rublů..

Pokyny pro kapky Fenistil pro děti do jednoho roku

V drogě Fenistil je dávkování dítěte předepsáno pro dítě od 30 dnů života za předpokladu, že se narodil v plné délce a bez závažných zdravotních patologií.

Počínaje prvním měsícem života se kapky pro kojence smísí s ohřátou (ale ne horkou) dětskou výživou a podávají se, včetně obvyklého plánu krmení, 3-4krát za 24 hodin. Maximální dávka pro děti od 1 do 12 měsíců:

 • 0,5 ml - v 1 dávce;
 • 1,5 ml - za 1 den.

Při používání léku společně s mléčnou směsí je důležité si uvědomit nepřípustnost zahřívání antihistaminových kapek: přidávají se do mírně chlazené potraviny těsně před krmením.

V lékárnách v Rusku se droga prodává za 370 rublů a na Ukrajině cena léku dosahuje 140 UAH. pro 1 láhev.

Návod k použití kapek Fenistil pro novorozence

Fenistilní kapky od 1 měsíce dávají dětem:

 • nezředěný, pokud dítě může pít a spolknout lžíci;
 • spolu s dětskou výživou;
 • zředěný ve vroucí vodě nebo dětském čaji.

Kromě dávkování podle věku (pro děti 1-12 měsíců, 30 kapek denně pro 3 dávky) je množství léčiva pro terapii určeno hmotností dítěte: 2 kapky (1/5 ml) na kilogram hmotnosti dítěte. Tento výpočetní vzorec je vhodný pro velké děti nebo slabé děti s nedostatečnou tělesnou hmotností. Přijímací doba nepřesahuje 6 dní.

Minimální cena léku s obsahem 0,02 gv ruských lékárnách je 310 rublů, maximum 740 rublů.

Kapky Fenistil pro děti od 1 roku - instrukce

U alergické rýmy u dětí použijte kapky Fenistilu v nose a roztok z láhve s rozprašovačem vyjmutým sterilní lékařskou pipetou. Od 1 roku je dostačující, aby dítě do každé nosní dírky vložilo 1 kapku třikrát až čtyřikrát denně. Při tomto postupu se hlava dítěte vrhne zpět a udržuje se v této poloze 30 až 40 sekund po instilaci.

Při rozhodování o tom, kolik kapek kape do nosu dětí, vezměte v úvahu, že ve věku 6 let droga zvyšuje dráždivost centrálního nervového systému, takže dítě je neklidné a narušuje spánkové vzorce.

Ve srovnání s jinými alergiemi pro děti jsou kapky Fenistilu levné - od 370 rublů v lahvi, určené k pravidelnému používání 1-2 měsíce. Současně maximální termín pro přijetí na kurz není delší než 7-8 dní.

Kapky fenistilu od alergiků dospělých a dětí od 12 let berou v dávce 1,5 ml třikrát až čtyřikrát denně. Lék není naředěn vodou, ale je užíván neředěný. Maximální povolené množství léčiva pro denní příjem je 0,006 g nebo 110–120 kapek.

Pokud dojde k sedativnímu vedlejšímu účinku, je dávka rozdělena do 2 použití: 30-40 kapek ráno s jídlem a 20-30 kapek večer, 30-45 minut před spaním.

Poznámka! Droga zesiluje účinek léků proti úzkosti a prášky na spaní. Při kombinaci s alkoholem snižuje rychlost reakce, všímavost a koncentraci. Současná léčba antihistaminiky a tricyklickými antidepresivy způsobuje zvýšení tlaku tekutin v očních bulvách..

Cena v ruských online lékárnách za lék ve formě kapek začíná od 370 rublů., V lékárenských kioskách Ruské federace prodávají léky za 400–450 rublů. na láhev.

Drops Fenistil New - návod k použití

Fenistil New - varianta švýcarského výrobce pro výrobu fenistilských kapek prodávaných v Bělorusku a Kazachstánu. Návod k použití uvádí hlavní látku dimethinden maleátu (0,01%). Jak pomocné látky působí:

 • dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného (syntetický potravinový doplněk);
 • monohydrát kyseliny citronové (známý jako aditivum E330);
 • kyselina benzenkarboxylová (má baktericidní účinek);
 • edetát sodný a sacharin;
 • propylenglykol (absorbovat přebytečnou tekutinu);
 • čištěná voda.

Užívání drogy je zakázáno:

 • komplikované formy glaukomu;
 • novotvary v prostatě;
 • s přecitlivělostí a alergiemi na dimetinden;
 • těhotenství do 13 týdnů a do 30 dnů od narození.

Dávkování při užívání kapek každých 8 hodin:

 • 0,5 ml - pro děti do 12 měsíců;
 • 1 ml - od 12 do 36 měsíců;
 • 1,5 ml - od 3 do 12 let;
 • 2-2,5 ml - od 12 do 18 let;
 • 3 ml - pro dospělé.

Trvání lékové terapie je 8-10 dní s pravidelným trojnásobným příjmem. Láhev 400 kapek stojí za to:

 • v Bělorusku - 10 rublů;
 • v Kazachstánu - 2200 Tg.

Kapky Fenistil - pokyny před očkováním

Před plánovaným očkováním jsou předepsány kapky alergie na fenistil, aby se minimalizovaly negativní projevy a potenciální poškození kmenem virů. Preventivní příjem:

 • začít 3 dny před datem plánovaného zavedení vakcíny;
 • vynechejte den očkování;
 • pokračujte další 4 dny a konsolidujte výsledek.

Nástroj se podává dvakrát za 24 hodin, nejlépe ráno a na oběd v množství:

 • 0,5 ml - pro děti ve věku 30 dnů - 12 měsíců;
 • 1 ml - od 1 roku včetně do 3 let;
 • 1,5 ml - od 3 let.

V podobné dávce se po předběžné konzultaci s místním terapeutem Fenistil užívá k usnadnění pohody dítěte během erupce prvních mléčných zubů..

Analogy kapek Fenistil

Nejbližší analogy fenistilu klesají, jejichž návod k použití určuje jinou formu uvolňování antihistaminika:

 • Fenistil gel (0,1% pro použití na kůži);
 • Fenistilní emulze (0,1%).

Náhrady za fenistil v důsledku stejné účinné látky jsou nosní kapky a orální roztoky:

 • Vibrocil
 • Edermick
 • Dimetinden Health;
 • Allergomax;
 • Fluppitron Rinos.

Vibrocil

Dekongestantní nosní kapky na bázi kombinace fenylefrinu a dimetinden maleátu v poměru 10: 1 (2,5 mg, respektive 0,25 mg) na 1 ml kapaliny. Další fyzikálně-chemické vlastnosti dávají složkám:

 • benzalkoniumchlorid (antiseptická synteticky připravená sůl v roztoku 50%) - 0,2 mg;
 • kyselina tribasová karboxylová - 2,6 mg;
 • kyselá sůl sodné a kyseliny fosforečné (stabilizátor) - 4,4 mg;
 • sorbitol (má detoxikační účinek) - 0,35 g;
 • levandulový olej (příchuť - 0,2 mg;
 • vysoce čištěná voda - ne více než 1 ml.

Nedoporučuje se brát s:

 • alergická nesnášenlivost hlavních a pomocných složek v kapkách;
 • ztenčení glandulární epiteliální tkáně v dutinách nosu;
 • podstupující terapii látkami se zvýšenou biologickou aktivitou k potlačení působení monoaminooxidázy.

Lék se používá při lékové terapii pro dospělé v dávce 4 kapek v každém nosním průchodu třikrát denně. Pro děti se dávky liší podle věku:

 • až 12 měsíců - 1 kapka každé 4 hodiny;
 • od 12 měsíců do 6 let - 2 kapky třikrát denně;
 • od 6 do 18 let - 3 kapky 4krát denně.

Maximální délka léčby dětí a dospělých s intranasální instilací je 7 dní.

Cena 1 lahvičky s objemem 15 ml:

 • v Rusku - 300 rublů;
 • na Ukrajině - 78 UAH.;
 • v Bělorusku - 9,5 rublů;
 • v Kazachstánu - 2500 Tg.

Edermick

Perorální kapky obsahující 0,001 g dimethinden maleátu v 1 ml kapaliny a další složky:

 • anorganická sloučenina hydrogenfosforečnan sodný;
 • fosforečnan trisodný (aditivum E339);
 • monohydrát kyseliny citronové (pro normalizaci metabolických procesů);
 • kyselina benzoová (aditivum E 210);
 • Trilon B (pro zlepšení absorpce);
 • sacharin sodný;
 • propylenglykol;
 • čištěná voda.

Lék se nepoužívá pro akutní alergické projevy v reakci na expozici dimethindenu a na zúžení stěn dvanáctníku. Dávkování pro dospělé a děti starší dvanácti let je 100–120 kapek (3-4 ml), rozdělených do 4 dávek každých 6 hodin..

Dětská norma - 2 kapky na každý 1 kg hmotnosti dvakrát nebo třikrát denně, ale ne více než 0,2 mg denně. Průběh léčby je 1 týden, terapie je povolena od 30 dnů života. Cena za 1 láhev 0,025 litru na Ukrajině je 85 UAH.

Eden Reno

Intranasální roztok ve formě kapek na bázi kombinace 2,5 ml fenylefrinu a 0,25 ml dimethinden maleátu. Složení léku je doplněno:

 • benzalkonium chlorid (antiseptický);
 • levandulový extrakt;
 • sorbitol (přísada E420 pro sladkou chuť);
 • monohydrát kyseliny citronové;
 • hydrogenfosforečnan sodný;
 • dodekahydrát;
 • vstřikovací voda.

Není dovoleno léčit zánět dutin alergického původu s nesnášenlivostí na jednotlivé složky, atrofii glandulárního epitelu na vnitřním povrchu nosních dír, s terapií spojenou s potlačením monoamin oxidázy.

Lék je indikován pro použití od 6 let, jednou injekcí do každého sinu každých 4-5 hodin po celý den. Během manipulace se hlava udržuje rovně a po stlačení částic léčiva ostrým dechem jsou poslány do uličky. Lhůta pro ošetření je 6-7 dní.

Cena 1 sprejové láhve 10 mg je od 40 do 90 UAH. v lékárnách Ukrajiny.

Fenistil klesá během těhotenství - pokyny

Kapky pro perorální podání z projevů alergických reakcí u žen, které očekávají dítě, jsou povoleny od 14. týdne těhotenství, kdy se tvoří hlavní orgány a funkční systémy malého těla.

Ve 2. a 3. trimestru je dávka v každém případě určena lékařem, ale průměrné množství je 1,5 ml ve 2 dávkách na lačný žaludek, aniž by došlo k ředění vodou. Doporučuje se omezit trvání léčby a zastavit pouze akutní stavy. Optimální délka léčby je 14 dní s přestávkami 2 dny každý týden..

Během přirozeného krmení dítěte mateřským mlékem lékaři zakazují užívání léku kvůli rychlé absorpci léku do tkáně a spojení s 90% bílkovin krevní plazmy.

Fenistil cena

Náklady na 1 lahvičku léku Fenistil klesají z alergií 0,1% s objemem 20 ml:

 • v Rusku - 370 rublů;
 • na Ukrajině - 140 UAH.;
 • v Bělorusku - 10 rublů;
 • v Kazachstánu - 2300 Tg.

Fenistil (kapky, gel, tobolky) - návod k použití, analogy, recenze, cena

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Fenistil je lék určený k léčbě alergických příznaků. Podle mechanismu účinku patří léčivo do skupiny neselektivních (neselektivních) blokátorů histaminu. Neselektivní blokování histaminových receptorů je vlastnost léků první generace, které zahrnují fenistil.

Fenistil je dosud antialergický a antipruritický lék určený k perorálnímu nebo vnějšímu použití. Tento léčivý přípravek je symptomatický, protože nevyléčí příčinu, ale pouze odstraňuje charakteristické příznaky různých onemocnění alergické povahy (například senná rýma, rýma, kopřivka, ekzém, dermatitida atd.)..

Uvolněte formy a složení

Dnes je Fenistil dostupný v různých lékových formách, které lze použít interně i externě. Na domácím farmaceutickém trhu jsou k dispozici následující lékové formy léčiva:
1. Fenistil kapky.
2. Fenistil gel.
3. Fenistil tobolky.

Kapky a gel nesou obchodní název Fenistil. Dávková forma pro perorální podání - tobolky, často nazývané jednoduše tablety. To je důvod, proč je spravedlivé dávat rovné znaménko mezi názvy „tablety“ a „tobolky“ Fenistil. Správným obchodním názvem pro kapsle je Fenistil 24.

Jako účinná látka ve všech lékových formách Fenistilu obsahuje stejnou chemickou látku - dimethinden. Kvantitativní obsah dimethindenu v různých formách uvolňování Fenistilu:

 • Kapky obsahují 1 mg na 1 ml roztoku.
 • Gel obsahuje 1 mg na 1 g, což je koncentrace 0,1%.
 • Tobolky - každá obsahuje 4 mg.

Pomocné látky v přípravcích Fenistilu se liší v závislosti na lékové formě. Uvádíme pouze ty složky, které mohou vyvolat alergickou reakci:
 • Kapky - propylenglykol, sacharin sodný, kyselina benzoová.
 • Gel - propylenglykol, karbopol 974P.
 • Tobolky - laktóza, škrob, kyselina glutamová, silikonová emulze, oxid titaničitý, želatina.

Kapky se vyrábějí v lahvích z tmavého skla o objemu 20 ml, vybavených kapátkem - dávkovačem. Gel je balen ve zkumavkách po 30 g. Kapsle jsou k dispozici v balení po 10 g..

Fenistil Pencivir

Terapeutické účinky a působení

Fenistil blokuje histaminové receptory umístěné na buňkách. V důsledku toho histamin nepřenáší signál do buněk, což vede k uvolnění velkého množství biologicky aktivních látek. S klasickým vývojem alergií vedou tyto biologicky aktivní látky ke vzniku všech známých příznaků - svědění, otok, zarudnutí nebo vyrážka atd. To znamená, že Fenistil jednoduše blokuje jedno ze stádií alergické reakce, která se nemůže dále rozvíjet.

Fenistil je však čistě symptomatický lék, protože žádným způsobem neovlivňuje příčiny alergií a vylučuje pouze jeho projevy. Jinými slovy, pod vlivem alergenu se histamin stále uvolňuje, ale nemůže způsobit další stádia hypersenzitivní reakce s vytvářením charakteristických symptomů, protože receptory na něm na buněčném povrchu jsou blokovány. Kromě blokování histaminových receptorů snižuje Fenistil kapilární permeabilitu, která zabraňuje uvolňování tekutiny do tkáně a vzniku otoků..

Lék má dva hlavní terapeutické účinky - antialergický a antipruritický. Tyto účinky se používají k eliminaci příznaků alergie..

Odděleně by se mělo říci o krému Fenistil Pencivir, což je antivirový lék používaný k léčbě herpetických erupcí na rtech..

Indikace pro použití

Kapky a tobolky Fenistil mají stejné indikace pro použití, což je přítomnost následujících stavů:

 • kopřivka;
 • senná rýma (senná rýma);
 • celoroční alergická rýma;
 • alergie na jídlo;
 • alergie na léky;
 • Quinckeho edém;
 • svědění kůže různého původu (například s ekzémem, planými neštovicemi, spalničkami, zarděnkami, kousnutím hmyzem, dermatitidou atd.);
 • prevence vzniku alergií v rámci komplexní hyposenzitizační terapie.

Fenistil gel je aplikován externě, takže rozsah indikací pro jeho použití je poněkud užší ve srovnání s tabletami a kapkami.

Fenistil gel se tedy používá k léčbě následujících stavů:
1. svědění kůže na pozadí dermatózy a kopřivky.
2. Svědění kůže různého původu, kromě způsobené cholestázou.
3. Svědění, vývoj na pozadí kožních vyrážek, například s planými neštovicemi, spalničkami atd..
4. Svědění na pozadí kousnutí hmyzem.
5. Mírné popáleniny (domácí nebo sluneční).

Fenistil - návod k použití

Fenistil kapky

Pokud má člověk sklon k ospalosti, pak by měl večer vypít velkou dávku a ráno - menší dávku. Například ráno a odpoledne - 20 kapek Fenistilu a večer před spaním - 40 kapek.
Kapky Fenistil smí brát děti od 1 měsíce. Dávka kapek pro děti závisí na věku:
1. 1 měsíc - 1 rok: užijte 3 až 10 kapek najednou (maximální denní dávka je 30 kapek).
2,1 až 3 roky: užijte 10-15 kapek najednou (maximální denní dávka je 45 kapek).
3,3-12 let: brát 15-20 kapek najednou (maximální denní dávka je 60 kapek).

Kapky nelze před použitím zahřívat, protože léčivo ztratí své terapeutické vlastnosti. Děti mohou nalít kapky do mléka nebo do směsi. Starší děti se nalijí do lžíce a nezředěné. Dítě je klidně spolkne, protože droga má příjemnou chuť.

Dospělí, kteří užívají kapky Fenistilu, by si měli pamatovat, že mají sedativní účinek. Proto je-li nutné provést práci vyžadující koncentraci nebo rychlou reakci, měla by být dávka minimalizována.

Předávkování kapkami Fenistilu se projevuje ve formě následujících příznaků - ospalost a inhibice centrálního nervového systému u dospělých a agitace u dětí. Následující příznaky jsou typické pro dospělé i děti:

 • tachykardie;
 • halucinace;
 • křeče
 • suchá ústa
 • příliv a odliv;
 • nedostatek moči;
 • teplota;
 • nízký tlak;
 • kolaps;
 • dilatace žáka.

K léčbě předávkování je třeba z těla odstranit zbytky léčiva. Pro urychlení eliminace Fenistilu z těla byste měli pít sorbent (například aktivní uhlí, Polyphepan) a slané projímadlo. V případě potřeby se používají symptomatická činidla..

Interakce s jinými drogami. Fenistil výrazně zvyšuje účinky tablet na spaní, léků proti úzkosti a antidepresiv. Alkoholické nápoje při užívání Fenistilu významně zpomalují rychlost psychomotorických reakcí.

Fenistil tablety (tobolky)

Lék ve formě tobolek je povolen k použití pouze od 12 let. Dávkování pro dospělé a dospívající nad 12 let je stejné. Obvykle je 1 tobolka předepsána 1krát denně, protože doba působení Fenistilu je 24 hodin. Nejlepší je užít lék večer před spaním, aby nedošlo k ospalosti během dne. Pokud člověk pracuje na směny, měli byste si drogu vzít před spaním.

Tobolka musí být spolknuta celá bez žvýkání, zaplavena malým množstvím čisté vody. Maximální přípustná doba trvání užívání tobolek Fenistil je 25 dní.

Lidé trpící bronchiálním astmatem by se měli zdržet užívání této drogy. Pokud práce vyžaduje, aby osoba měla vysokou koncentraci pozornosti a vysokou rychlost reakce, pak Fenistil je také lepší nebere.

Předávkování tobolkami Fenistilu se projevuje ve vývoji deprese centrálního nervového systému, těžké ospalosti u dospělých a vzrušení u dětí. U dětí a dospělých se mohou objevit následující příznaky:

 • bušení srdce
 • halucinace;
 • křeče
 • dilatace žáka;
 • suchá ústa
 • zarudnutí obličeje;
 • nedostatek močení;
 • teplota;
 • nízký tlak.

Těžké předávkování může vést k rozvoji kómy se paralýzou vazomotorického a respiračního centra, po které následuje smrt. V Rusku doposud nedošlo k předávkování Fenistilem jediný případ smrti.

Léčba předávkování je zaměřena na rychlé odstranění zbytků léčiva z těla. K tomu proveďte zvracení nebo opláchněte žaludek. Poté dejte sorbenty (například aktivní uhlí nebo Enterosgel) a slané projímadlo. Podle potřeby používejte symptomatická léčiva k udržení tlaku, normalizaci močení atd..

Interakce s jinými léčivými přípravky. Hypnotika, trankvilizéry, anestetika, antidepresiva a alkohol společně s fenistilom významně zvyšují depresi centrálního nervového systému.

Fenistil gel

Gel se používá k léčbě kožních příznaků alergické reakce, jako je vyrážka, svědění, zarudnutí atd. Lék musí být aplikován v tenké vrstvě na postižené oblasti kůže, 2 až 4 krát denně, v závislosti na závažnosti symptomů. Místa ošetřená gelem Fenistil by měla být chráněna před přímým slunečním světlem..

V případě silného svědění nebo vyrážky, zabírající velkou plochu pokožky těla, je nutné kombinovat použití gelu a kapek Fenistilu. Gel může používat děti od narození.

Fenistil pro děti - návod k použití

Fenistil kapky pro děti

3. 3 - 12 let - užívejte 15 - 20 kapek najednou (maximální denní dávka 60 kapek).

S normální hmotností a vývojem dítěte můžete toto schéma použít. Pokud je dítě předčasné a slabé, trpí průvodními onemocněními - je lepší vypočítat dávku přesně s ohledem na tělesnou hmotnost. To se provádí následujícím způsobem: denní dávka Fenistilu je 0,1 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Nejprve vypočítáme denní dávku na základě tohoto poměru a skutečné hmotnosti dítěte. Například dítě váží 10 kg - pak je denní dávka kapek Fenistilu 10 x 0,1 = 1 mg. Překládáme miligramy na počet kapek podle poměru: 20 kapek = 1 mg. Během dne musí být dítěti o hmotnosti 10 kg podáno 20 kapek Fenistilu. Toto číslo rozdělíme na 3 - 4 recepce. Aby dítě netrpělo ospalostí během dne, je nutné podat menší dávku ráno a na oběd a velkou dávku večer. Například 20 kapek je optimálně rozděleno do tří dávek takto: ráno - 5 kapek, odpoledne - 5 kapek a večer před spaním - 10 kapek.

Po výpočtu denní dávky Fenistilu v kapkách je nutné ji porovnat s maximální přípustnou hodnotou pro daný věk. Pokud vypočítaná dávka přesáhne maximální přípustnou hodnotu pro určitý věk, mělo by být dítěti dáno léčivo v povoleném množství. To znamená, že vypočtená dávka by měla být snížena na maximum přípustné v daném věku.

Kapky by měly být dány dítěti v jeho čisté formě nebo rozpuštěním v mléce nebo vodě. Výrobek má příjemnou chuť, proto je dobře vnímán dětmi. Před použitím kapky nezahřívejte..

Fenistil gel pro děti

Gel lze použít k léčbě dětí od narození. Droga pomáhá eliminovat svědění různého původu a vyrážky na kůži dítěte, které se objevují poměrně často. Mnoho rodičů a lékařů používá gel Fenistil nejen pro alergické vyrážky na kůži dítěte, ale také pro jakoukoli formu vyrážky nebo alergické reakce. Takové chování je v zásadě odůvodněné, protože ve všech situacích vývoje vyrážek a svědění dochází k uvolňování histaminu. Proto je histamin blokující léčivo vhodné k eliminaci těchto příznaků. Děti jsou namazány kousnutím komárů a jiného hmyzu, zarudnutím a skvrnami na kůži, vyrážkami atd. Výsledkem je, že vyrážky projdou, svědění je odstraněno, dítě nečesává postižené oblasti a nehrozí riziko zavedení infekce do rány..

Pro léčbu alergických, infekčních (například ovčích neštovic, spalniček atd.) A jiných vyrážek na kůži dítěte se gel nanáší na postiženou oblast 2 až 4 krát denně tenkou vrstvou. V tomto případě je nutné ošetřenou pokožku chránit před přímým slunečním zářením. Při ošetřování pokožky tváří, čela nebo brady se vyhněte zasažení gelu do očí a úst. Průběh léčby trvá, dokud vyrážky úplně nezmizí. Pokud však po 3 až 4 dnech pravidelného užívání přípravku Fenistil nedošlo k žádnému zlepšení, měli byste přerušit používání gelu a poradit se s lékařem.

Fenistil gel a kapky pro novorozence - návod k použití

Gel lze použít od narození a kapky klesají pouze od 1 měsíce. Fenistil by se však měl novorozencům podávat pouze podle indikací, kdy se alergická reakce skutečně vyvinula. Nezneužívejte užívání drogy, pokud se na kůži dítěte objeví drobné červené skvrny, které často nemají nic společného s alergiemi. Rodiče by si měli pamatovat, že každé místo, začervenání nebo vyrážka má důvod, který musí být stanoven, a ne okamžitě spěchat do boje s tímto příznakem, snaží se jej co nejdříve odstranit z dohledu, aby nedošlo k obavám..

Nezapomeňte, že Fenistil je lék první generace antihistaminů, takže působí na receptory v centrálním nervovém systému a způsobuje závažnou ospalost jako vedlejší účinek. U dětí může tento lék způsobit křeče, zástavu dýchání, arytmii a silný srdeční rytmus. Inhibiční účinek Fenistilu na centrální nervový systém navíc brzdí vývoj dítěte a snižuje schopnost učit se. To by mělo být vzato na vědomí všem rodičům, kteří se rozhodli dát novorozence Fenistil. Pokud je nutné použít antihistaminika pro novorozence, je lepší zvolit léky druhé a třetí generace, například Zirtek, Erius, Telfast, Claritin atd. Tyto léky působí selektivně, aniž by ovlivňovaly receptory v centrálním nervovém systému..

Většina rodičů v reakci na výše uvedené informace zpravidla řekne: „Ale pokyny pro Zirtek říkají, že lze použít pouze od 6 měsíců, a Fenistil - od 1 měsíce, což znamená, že je bezpečnější!“. Bohužel to tak není. Skutečnost je taková, že poučení pro Zirtek bylo napsáno ve věku medicíny založené na důkazech, kdy se před uvedením do praxe testuje každý lék, jsou ověřeny indikace, kontraindikace a vedlejší účinky. Po uvedení léku do praxe je monitorován a pečlivě zaznamenány všechny vedlejší účinky. Chcete-li napsat pouze jednu větu „lze použít od 1 měsíce“, je nutné provést studie, kterých se zúčastní nejméně 10 000 dětí. Z pochopitelných důvodů se tak nestalo. Po letech pozorování, kdy se shromáždí dostatek informací, které naznačují bezpečnost léku, budou výrobci schopni do pokynů napsat větu o možnosti použití pro novorozence..

Pokyny pro Fenistil však byly napsány před zavedením takových přísných pravidel, takže nikdo nedodržuje drogu, nezaznamenává mnoho vedlejších účinků atd. Proto tato věta „lze použít od 1 měsíce“ zůstala, která byla napsána na základě výhradně teoretických údajů. Například v Evropě a USA jsou blokátory histaminu první generace (včetně takových rozšířených bloků jako Fenistil, Suprastin a Tavegil) zakázáno používat u dětí mladších 12 let..

Fenistil byste však neměli považovat za absolutní zlo, protože tento lék dokonale odstraňuje příznaky alergií, zejména pokud jsou závažné. Používejte jej opatrně a přesně podle pokynů. Děti do 1 roku by měly užívat 3 až 10 kapek třikrát denně. Maximální denní dávka je 30 kapek. Čím menší je hmotnost dítěte - tím menší by měla být kapka. Je lepší vypočítat přesný počet potřebných kapek za den podle tělesné hmotnosti dítěte na základě poměru: 0,1 mg na 1 kg hmotnosti. Například, pokud dítě váží 7 kg (9 - 10 měsíců), potřebuje 0,1 mg * 7 kg denně 0,7 mg Fenistilu. Převádějí se miligramy na kapky podle poměru: 20 kapek = 1 mg, tj. 0,7 mg = 14 kapek. Výsledné množství je rozděleno do tří dávek denně. Užívejte lék, dokud příznaky nezmizí. Pokud však po 5 - 7 dnech pravidelného používání kapek nedochází ke zlepšení, měli byste přestat užívat a konzultovat s lékařem.

Fenistil gel lze použít k odstranění svědění a vyrážek alergické, infekční nebo popáleniny na kůži novorozenců. Lék se aplikuje v tenké vrstvě na pokožku 2 až 4krát denně. Průběh léčby pokračuje, dokud příznaky nezmizí. Pokud se u novorozence objeví vyrážky, měli byste se nejprve pokusit je odstranit gelem a teprve potom kapky připojit.

Těhotenství

Kapky a fenistil gel jsou kontraindikovány u žen v prvním trimestru těhotenství (do 12 týdnů). Od 13. týdne těhotenství a až do jeho konce může žena používat kapky a gel pouze za předpokladu, že přínos převyšuje potenciální riziko pro plod. Gel by neměl být aplikován na velké plochy kůže, na místa s krvácivými ranami nebo silným podrážděním.

Tobolky Fenistil pro těhotné ženy lze použít pouze tehdy, existuje-li ohrožení života - například vývoj Quinckeho edému atd..

Těhotné ženy s alergiemi nebo náchylnými k hypersenzitivním reakcím by si měly zvolit bezpečnější selektivní blokátory histaminu druhé a třetí generace (například Erius, Telfast, Claritin, Zodak, Zirtek atd.).

Kolik vzít?

Obecně byste se měli řídit pravidlem - čím méně, tím lépe! Při akutních alergických reakcích se Fenistil podává v krátkých cyklech 7 až 10 dnů, aby zmírnil bolestivé příznaky. Pokud jsou příznaky alergie rychlejší (například po 2 dnech), můžete je přestat užívat. Dá se říci, že Fenistil je prostředek k úlevě od akutní alergické reakce, která se používá v krátkých cyklech..

Při použití tobolek k prevenci sezónních alergií je povoleno nepřetržité používání po dobu 25 dnů. Je však lepší se tomuto dlouhodobému užívání Fenistilu vyhnout, pokud je možné zvolit jiný antihistaminikum, které je vhodnější pro prevenci.

Fenistil před očkováním

Mnoho pediatrů dnes doporučuje dítěti podávat Fenistil jako přípravek k očkování. Tato taktika je založena na přání snížit odezvu vakcíny tak, aby se rodiče a lékaři cítili klidnější. V zásadě může jakýkoli blokátor histaminu, včetně Fenistilu, skutečně snížit závažnost reakce na vakcínu, ale v této situaci by měla být položena otázka jinak: „Je nutné provést takový přípravek a snížit závažnost reakce?“.

Vědci - očkovací látky, odborníci ze Světové zdravotnické organizace, Americké lékařské asociace a Evropské společné kliniky považují taktiku používání antihistaminik ke snížení reakce na očkování za neopodstatněnou, riskantní a škodlivou. Odborníci se domnívají, že je nutné podat antihistaminikum pouze v případě, že po vakcinaci došlo k silné reakci, která by ho eliminovala. Ale předem, před injekcí, to nestojí za to, protože taková „přípravná“ taktika vede k vymazání reakce, nesprávné interpretaci výsledků a latentnímu průběhu alergií, které se mohou v budoucnu projevit s velkou silou. Jednoduše řečeno, rodiče, kteří dají dítěti Fenistil před očkováním, se chtějí zbavit odpovědnosti a eliminovat potřebu sledovat dítě po injekci. Dospělí se chtějí cítit klidní a sebevědomí, proto dávají přednost dávat dítěti lék předem, jen pro jistotu. Toto chování lze srovnávat s profylaktickým používáním léků nachlazení, když je člověk stále zcela zdravý..

Pokud však chcete provést přípravu léků, Fenistil se podává dítěti po dobu 3 až 5 dnů před očkováním a po něm. Obvykle je dávka pro děti do 1 roku 4 až 5 kapek dvakrát denně. Děti od 1 roku do 3 let berou 10 kapek 2x denně. Děti starší 3 let budou muset preventivně podávat 20 kapek Fenistilu třikrát denně.

Vedlejší efekty

Kapky a tobolky Fenistil mají stejné vedlejší účinky z různých orgánů a systémů. Gel jako vedlejší účinky způsobují pouze lokální reakce. Všechny nežádoucí účinky kapek, gelu a tobolek Fenistilu jsou uvedeny v tabulce:

Systém orgánůNežádoucí účinky kapek a tobolekNežádoucí účinky gelu
centrální nervový systémOspalost
Cítit se unaveně
Závrať
Bolesti hlavy
Vzrušení
Gastrointestinální traktNevolnost
Suchá ústa
Sucho v krku
Zvracení
Bolest v žaludku
Exacerbace žaludečního nebo duodenálního vředu
Dýchací systémRespirační selhání
Apnoe u dětí do 1 roku
Těsnost hrudníku
Jiné systémySvalové křečeVyrážka
VyrážkaSvědění
Otok
Místo aplikaceSuchá kůže
Pálení

Analogy

Recenze

Poměr pozitivních a negativních recenzí o Fenistilu je přibližně 90% až 10%. Důvodem je skutečnost, že lék pomáhá rychle a účinně eliminovat projevy alergií téměř ve všech situacích. Rodiče malých dětí dobře reagují na kapky, ve kterých lék pomáhá rychle odstranit vyrážky, svědění, červené skvrny a další příznaky přecitlivělosti. Existuje také řada vynikajících recenzí o gelu, který mnoho lidí používá k eliminaci svědění, zarudnutí a otoku v místě kousnutí komárů a jiného hmyzu. Lidé si uvědomují, že gel dokonale zmírňuje svědění, i když ne vždy se vypořádá s otoky a zarudnutím..

Negativní recenze Fenistilu jsou spojeny s nedostatečným nebo výrazným vedlejším účinkem. Nedostatečný účinek při používání Fenistilu lze pozorovat, pokud jsou vyrážky nealergické povahy (například banální podráždění kůže, odírání atd.). Je však možná silná závažnost vedlejších účinků, protože léčivo je neselektivní blokátor histaminu.

Fenistil pro děti - recenze

Rodiče často mluví o Fenistilu pro děti pozitivně - asi v 85% případů. Důvodem je rychlé působení léku, který je doslova během několika hodin schopen zmírnit příznaky podobné alergii, které dítě obtěžují. V boji proti alergiím jsou navíc velmi populární kapky a gel se používá k eliminaci účinků kousnutí hmyzem. Mnoho dětí silně rozčesává místa komárů, svědění je udržuje vzhůru a vytváří pocit velkého nepohodlí. Gel dokonale zmírňuje svědění, eliminuje otoky a zarudnutí a navrací dítě do normálního stavu.

Negativní recenze přípravku Fenistil u dětí jsou spojeny s jeho silným hypnotickým účinkem a závažností vedlejších účinků ve formě pálení kůže. V této situaci lék eliminuje příznaky alergií, ale závažnost nežádoucích účinků převyšuje přínos, takže Fenistil je obecně hodnocen negativně. Koneckonců, ospalost dítěte způsobuje, že se rodiče velmi bojí a těšíme se na konec drogy. A pálení kůže přináší dítěti neméně nepohodlí než svědění.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Články O Neplodnosti