Hlavní Bolest

Výběr správného vitamínového komplexu pro kojící matku

Po narození dítěte má matka dvojí odpovědnost za získání úplného souboru užitečných látek. Koneckonců, teď je potřebují nejen ona, ale také její drobky. Částečně nezbytnou normu lze získat výživou, zejména pokud je plná a vyvážená. Ale velmi často se musíte uchýlit k pomoci vitamínů pro kojící matky.

Pít nebo nepít

Potřeba kojících matek po vitamínech se zvyšuje po porodu. Koneckonců, dítě roste každý den a neustále je potřebuje pro další rozvoj. Příroda uspořádána tak, že s nedostatkem jakéhokoli prvku ji dítě přijme na úkor své matky. Proto je důležité věnovat zvláštní pozornost správné výživě a do stravy zahrnout speciální vitamíny pro kojení..

Samozřejmě jsou lépe respektovány přírodní vitaminy, které získáváme z potravin - zelenina a ovoce, obiloviny, maso a mléko. Existuje však mnoho nuancí, které komplikují život mámy a nutí ji přejít na tablety. Zejména, aby se některé vitamíny a minerály plně vstřebaly, musí do těla vstoupit spolu s dalšími látkami.

Kromě toho se po tepelném zpracování významně sníží počet prvků v potravinách (uvedených v nutričních tabulkách produktů). Abychom mohli sledovat, zda je dodržována denní norma, musí ji matka vypočítat každé jídlo. Musí být postaven tak, aby všechny vitamíny a minerály byly vstřebávány co nejvíce. A pokud je dítě alergické na kterýkoli z produktů, musí být vyloučeno a celý systém přepočítán.

Proto většina matek během kojení dává přednost použití hotových vitamínů. Nemůžete si je však vybrat sami nebo na radu přátel. Lékař zvolí nejvhodnější variantu, protože nadbytek vitamínů také nepovede k ničemu dobrému..

Nedostatek vitamínů během laktace může nastat různými způsoby:

 • kapky nálady, máma se unavuje rychleji a zhoršuje se spánek, objevuje se podrážděnost a bolesti hlavy;
 • práce vnitřních orgánů a systémů je narušena, zhoršuje se zdraví, dívka je častěji nemocná;
 • imunita je snížena;
 • objeví se kaz.

V první řadě hypovitaminóza ovlivňuje stav kůže, nehtů a vlasů s HS - stávají se křehkými, křehkými a suchými.

Hypovitaminóza maminky částečně ovlivňuje také dítě, které jí mateřské mléko. A i když mléko „bere“ jídlo z těla matky, s významnou hypovitaminózou, mléko se v živinách stává „chudým“. Kůže dítěte se začíná odlupovat, vývoj a růst se zpomaluje, dítě přibírá na váze a je často nemocné po dlouhou dobu.

Po HB se zpravidla všechno zlepšuje, ale někdy může být moudré pokračovat v kurzu a brát vitaminy po kojení - upevnit účinek a rychlé zotavení.

Mohu pít vitamíny pro HB

Počet komplexů pro těhotné a kojení nabízených farmaceutickými společnostmi je prostě obrovský. Mezi nimi musíte vybrat vhodné vitamíny pro kojení pouze s pomocí lékaře. Řekne vám spolehlivého výrobce, optimální složení a správnou dávku.

Pro některé matky jsou monovitaminy spíše než složité přípravky mnohem pohodlnější během krmení. Je rozumné je použít v případě sklonu k alergickým reakcím, protože bude mnohem snazší určit, co přesně je alergie u dítěte. Monovitaminy jsou vhodné pro řešení specifického problému, když není pozorován celkový nedostatek vitaminu, například s nedostatkem vitamínu D v zimě nebo během nachlazení.

Vitamín C

Pro kojící matku (jako pro každou osobu) je to vitamín číslo jedna, protože je nutné posílit imunitu. Hlavní problém spočívá v tom, že nejznámější a cenově dostupnější zdroj jeho výroby - citrusové plody - je zakázán. Kyselina askorbová se však nenachází pouze v citronech a pomerančích. Při kojení se získává z brambor, zelí, zelené zeleniny, ovoce.

Matky se obávají brát kyselinu askorbovou v případě hepatitidy B, protože to považují za silný alergen. Nelze však úplně vyloučit z vaší stravy, protože to nejen posiluje imunitní systém (který je již poměrně významný), ale má také příznivý vliv na stav krevních cév a brání rozvoji zánětlivých procesů.

Ale samozřejmě byste to neměli pít takhle, jen pro jistotu. Je lepší se nejprve poradit se svým lékařem. A pokud existují důkazy, uveďte „kyselinu askorbovou“ do seznamu vitamínů v přísném souladu s doporučeným dávkováním.

Aquadetrim

Při kojení je nutné brát vitamín D opatrně, protože při vysokých dávkách může mít dítě předávkování. Nezapomeňte vzít v úvahu „přirozený“ příjem vitamínu D: pokud je léto slunečné, je lepší jít na procházku častěji a ne oprat se o „vitamíny“..

Vitamin D v mateřském mléce pomáhá dítěti lépe vstřebávat vápník a pomáhá předcházet křivici. To je často předepsáno pro předčasně narozené děti, dvojčata nebo děti, které žijí v nepříznivých podmínkách..

Vitamin E

Vitamín E je velmi užitečný pro mámu, zejména s kojením, protože napomáhá produkci mléka. Kromě toho je tokoferol silný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí a slouží jako prevence rozvoje maligních nádorů. Vitamin E je tradičně označován jako „ženský“, protože ovlivňuje tvorbu hormonů a má příznivý vliv na stav pokožky, vlasů a nehtů, obnovuje jejich krásu.

Vápník D3

Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků pro normální vývoj dítěte, protože slouží jako stavební materiál pro kosti, zuby, nehty. Jeho nedostatek ovlivňuje celé tělo. Matka tedy musí nutně zahrnout do stravy potraviny bohaté na vápník - tvaroh, sýr, mléko, vejce.

Pokud jsou zakázány kvůli alergiím, doplňte nedostatek vápníku. Nejúčinnější - v kombinaci s vitamínem D, který pomáhá vstřebávat vápník. Mezi nimi - Calcium D3 Nycomed, Calcemin, Calcemin Advance.

Vybereme multivitaminový komplex

Multivitaminy se používají k úplnému vyřešení problému nedostatku vitamínů. Tyto „soupravy“ obsahují několik užitečných látek najednou, což vám umožňuje omezit se na jednu tabletu, ne na tucet.

Pouze lékař může předepsat vhodný vitaminový komplex! Je prostě nemožné vybrat si samostatně mezi obrovským množstvím nabídek pro těhotné a kojící matky a bez zvláštních znalostí je to také nebezpečné. Ve skutečnosti je přebytek prvků někdy ještě nebezpečnější než jejich nedostatek..

Vitrum

Mnoho lékařů doporučuje tyto vitamíny užívat při krmení svých pacientů. Vyrábí se ve dvou formách - Vitrum Prenatal a Vitrum Prenatal Forte. První obsahuje 13 různých vitamínů a důležité stopové prvky - železo, zinek a vápník. Varianta Forte zahrnuje až 10 minerálů a zvýšenou dávku železa, díky čemuž může být použit jako prostředek k boji s anémií s nedostatkem železa. To je jeden z nejdražších komplexů..

Elevit

Elevit Pronatal je vhodný pro budoucí i kojící matky. Skládá se z 12 vitamínů a 7 stopových prvků. Na rozdíl od jiných multivitaminů je Elevit bohatý na hořčík, ale neobsahuje jód. To je velké plus pro matky, kterým je tento prvek kontraindikován..

Užívejte Elevit během kojení by měl být doporučen lékařem a dodržovat předepsané dávkování. Obvykle je předepisována jedna tableta denně a tuto dávku si nemůžete sami zvýšit.

Abeceda

Multivitaminy abecedy se liší od ostatních v mírně komplikovaném režimu příjmu. Všechny tablety v balení jsou rozděleny do tří skupin s různými barvami, užívejte je vždy ráno, odpoledne a večer v určitý čas. Ne všem matkám se takové potíže líbí, ale mohou dosáhnout optimálního účinku..

Abeceda obsahuje většinu stopových prvků a vitamínů potřebných pro kojení. Kromě toho je tento komplex levný (a to je významné plus).

Femibion

Jedním z nejdražších komplexů je Femibion ​​2, který při kojení vykázal vynikající výsledky a nízkou pravděpodobnost vedlejších účinků ve formě alergií u matky nebo dítěte.

Tablety Femibion ​​pro kojící matky jsou také rozděleny do skupin - v balení jsou běžné tablety i měkké tobolky. Berou se najednou, jednou denně. Tableta obsahuje „lidový“, jódový a 9 různých vitamínů. A mastné kyseliny (omega-3), které tělo lépe přijímá v tekuté formě, jsou zapouzdřeny.

Splňuje

Complivit máma je často předepsána pro hypovitaminózu. Complivit však není vhodný pro všechny ženy s HB - některé z nich tvrdí, že nedosáhly požadovaného účinku. Komplex obsahuje méně vitamínů A a D než v jiných „sadách“, což vede k jeho nízké alergenitě. Ale v zimě musí být tento deficit vyplněn jinými prostředky..

Vitaminy Complivit Radiance s HS nejsou zakázány, ale výrobce je nedoporučuje používat, protože jejich účinek na zdraví dítěte nebyl úplně prozkoumán. Obecně nemusíte brát během kojení žádné samostatné vitamíny na vlasy. Pokud matka používá kojení multivitaminy, stav vlasů se postupně vrátí do normálu bez další výživy.

Preventivní opatření

Vitamíny jsou považovány za bezpečné prostředky, takže je mnoho lidí pije po porodu samy, náhodně si vybírají nebo na radu přítelkyně nebo matky. Ale i přes veškerou bezpečnost zůstávají vitamíny drogou a musíte je brát podle určitých pravidel.

 1. V žádném případě by dávka neměla být překročena. Princip „nikdy není příliš mnoho vitamínů“ je nesprávný, přebytek je ještě škodlivější než nedostatek.
 2. Musíte je zadat tak pečlivě jako nová jídla, protože riziko alergií u dítěte nebo matky je poměrně vysoké. V případě alergické reakce vyhledejte lékaře. Pravděpodobně si vybere jiný komplex.
 3. Pro prevenci není třeba pít podobné vitamíny. Pokud je máma zdravá a plně vyživovaná, získává většinu potřebných látek z jídla.
 4. Tyto léky jsou obvykle předepisovány v průběhu několika týdnů, nejsou opilé po celou dobu laktace.

Jaké vitamíny pro kojící matky jsou lepší: názor Dr. Komarovského

Dr. Komarovsky si je jistý, že užívání vitamínových komplexů, i těch nejlepších a nejdražších, není schopno nahradit správnou výživu mámy. Poporodní vitamíny by se podle jeho názoru měly používat v přítomnosti specifických zdravotních problémů. Nejprve se proto musíte starat o normalizaci výživy a pak (pokud je to potřeba) přidat multivitaminy - stejně jako další prostředky, přesně na doporučení a předpis lékaře, v uvedených dávkách..

Na základě těchto doporučení bude unavená kojící matka brzy schopna znovu získat sílu a obnovit krásu jejích vlasů a kůže. Hlavní věcí na paměti je, že vitamíny nejsou sladkosti a neměli byste na ně být horliví.

Femibion

Popis léku Femibion ​​Natalker l

Kyselina listová + Metafolin® a jód
Určeno pro ženy plánující těhotenství a těhotenství do konce 12. týdne.
Skutečným nutričním problémem těhotných žen je dostatečný obsah vitamínů a minerálů (živin) v potravinách. Neschopnost zajistit potřebnou úroveň živin u těhotných žen v důsledku výživy je všeobecně známa. Proto během těhotenství musí ženy opravovat svůj nutriční stav pravidelným příjmem komplexu vitamínů a minerálů.

Kyselina listová je životně důležitý vitamin pro nastávající a kojící matky. Studie ukazují pozitivní účinek kyseliny listové (syntetická forma folátu) a přírodního folátu z potravy na těhotenství a normální vývoj dítěte (intrauterinní i postnatální). S jídlem zpravidla dostáváme nedostatečné množství folátu, což nezajišťuje každodenní požadavek ženy v plodném věku, a u těhotných žen se zvyšuje potřeba folátu. Proto je během této doby další příjem kyseliny listové velmi důležitý. V těle je kyselina listová přeměněna na biologicky aktivní formu. Lékařské důkazy naznačují, že tělo každé druhé ženy nemůže úplně převést kyselinu listovou na její aktivní formu.

Metafolin® je snadno stravitelná, biologicky aktivní forma folátu. Díky tomu je metafolin dostupnější pro tělo a lépe se vstřebává než kyselina listová. Femibion ​​® Natalker I obsahuje kyselinu listovou a metafolin k zajištění nezbytné hladiny folátu v těle těhotné ženy, a to iu žen, které se nemohou úplně přeměnit a poté absorbovat kyselinu listovou. Pro normální vývoj dítěte jsou kromě kyseliny listové nezbytné vitaminy a jód. Proto je velmi důležité vyrovnat zvýšenou potřebu těchto živin během těhotenství..
Femibion ​​Natalker I obsahuje 9 životně důležitých vitamínů a jodu.

 • vitamín b1 nezbytné pro metabolismus uhlohydrátů a zásobování energií;
 • vitamín b2 nezbytné pro energetický metabolismus;
 • vitamín b6 nezbytné pro metabolismus bílkovin;
 • vitamín b12 nezbytné pro tvorbu krve a zdravý nervový systém;
 • Vitamin C se podílí na tvorbě pojivové tkáně. Kromě toho zlepšuje ochranné vlastnosti těla a podporuje vstřebávání železa;
 • Vitamin E chrání tělové buňky před tzv. Volnými radikály;
 • Biotin je důležitý pro zdravou pokožku;
 • pantothenát se účastní metabolického procesu;
 • nikotinamid podporuje ochrannou funkci kůže;
 • jód je životně důležitý stopový minerál nezbytný pro růst a fungování štítné žlázy.

množství
v 1 tabletě

% denního požadavku
ženy v reprodukčním věku

Vitamin C / kyselina askorbová (ve formě askorbátu vápenatého)

Vitamin PP / nikotinamid

Vitamin E (ve formě a-tokoferolacetátu)

Vitamin B5 / kyselina pantothenová (ve formě pantothenátu vápenatého)

Vitamin B6 / Pyridoxin (ve formě pyridoxin hydrochloridu)

Vitamin B2 / riboflavin

Vitamin B1 / thiamin (ve formě dusičnanu thiaminu)

Fólie:
• kyselina listová
• L-methyl folát
(odpovídá 200 mcg kyseliny listové)

400 mcg
200 mcg
200 mcg

Vitamin B12 / kyanokobalamin

Pomocné složky: mikrokrystalická celulóza, hydroxypropylmethylcelulóza, maltodextrin, hydroxypropylcelulóza, kukuřičný škrob, oxid titaničitý, hořečnaté soli mastných kyselin, glycerin, oxid železa.
Doporučené použití: Femibion ​​Natalker I se doporučuje užívat od plánování těhotenství.
Ženám plánujícím těhotenství a těhotným ženám do konce 12 týdnů se doporučuje užívat jednu tabletu denně s malým množstvím tekutiny.
Metafolin je registrovaná ochranná známka společnosti Merck KGaA, Darmstadt, Německo.
N státní registrace RU.77.99.11.003.E.00086.09.10 ze dne 9. 10. 2010.

Kontraindikace: Individuální nesnášenlivost komponent.

Upozornění: Nepřekračujte doporučenou dávku. Doplňky stravy by neměly být používány jako náhrada za úplnou vyváženou stravu..

Forma pro uvolnění: potahované tablety o hmotnosti 609 mg

Balení: 1 blistr obsahuje 30 potahovaných tablet. Datum exspirace: 24 měsíců.

Podmínky skladování: skladujte na suchém místě nepřístupném dětem při teplotě nepřesahující 25 ° C.
Doplněk stravy.
Není to lék.
Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem.

Výrobce: Merck KgaA a Koverk Spittal, Hösselgasse 20, A - 9800 Spittal / Drau, Rakousko pod kontrolou Merck Selbstmedikatsion GmbH, Rösslerstrasse, 96, 64293 Darmstadt, Německo

Propagaci produktů a stížnosti zákazníků provádí Dr. Reddy's Laboratories Ltd.,
115035 Moskva, Ovchinnikovskaya nab., D.20. Strana 1,
tel. (495) 795 39 39.

Popis léku Femibion ​​Natalker II

Latinský název léku Femibion® Natalker II

Femibion® Natalcare II

Skupina
Doplňky - vitamínové a minerální komplexy

Nosologická klasifikace (ICD-10)
E61.7 Nedostatek mnoha baterií
O25 Podvýživa během těhotenství

Dávková forma a složení
Potahované tablety 1 karta..
účinné látky:
vitamin C (kyselina askorbová ve formě askorbátu vápenatého) 110 mg
Vitamin PP (nikotinamid) 15 mg
Vitamin E (ve formě a-tokoferolacetátu) 13 mg
Vitamin B5 (kyselina pantothenová ve formě pantothenátu vápenatého) 6 mg
vitamín B6 (pyridoxin ve formě pyridoxin hydrochloridu) 1,9 mg
Vitamin B2 (riboflavin) 1,6 mg
Vitamin B1 (thiamin ve formě dusičnanu thiaminu) 1,2 mg
folie (včetně kyseliny listové - 200 mikrogramů, L-methyl folátu - 208 mikrogramů, což odpovídá 200 mikrogramům kyseliny listové) 400 mikrogramů
jod 150 mcg
Biotin 60 mcg
vitamín B12 (kyanokobalamin) 3,5 mcg
pomocné látky: MCC; maltodextrin; hydroxypropylmethylcelulóza; kukuřičný škrob; hydroxypropylcelulóza; oxid titaničitý; glycerol; hořečnaté soli mastných kyselin; oxid železa

Měkké tobolky 1 kapsle.
účinné látky:
kyselina dokosahexaenová (DHA) 200 mg
(odpovídá 500 mg koncentrovaného rybího oleje)
Vitamin E (ve formě a-tokoferolacetátu) 12 mg
pomocné látky: modifikovaný škrob; glycerol; sorbitol; maltiol; mono- a diglyceridy jedlých mastných kyselin

Charakteristický
Doplněk stravy.

Farmakologický účinek - doplnění nedostatku vitamínů a minerálů.

Vlastnosti komponenty
Aktivní složky přípravku Femibion® Natalker II jsou distribuovány mezi dvě lékové formy: tablety a měkké tobolky.

Každá tableta obsahuje kyselinu listovou, metafolin, 9 životně důležitých vitamínů a jód..

Každá měkká tobolka obsahuje esenciální omega-3 mastnou kyselinu - DHA a vitamín E..

Kyselina listová je životně důležitý vitamin pro nastávající a kojící matky. V těle je kyselina listová přeměněna na biologicky aktivní formu. Metafolin ® je snadno stravitelná biologicky aktivní forma folátu (je lépe přístupná tělu a lépe vstřebává než kyselina listová). Femibion® Natalker II obsahuje 200 mikrogramů kyseliny listové s odpovídajícím množstvím metafolinu, aby uspokojil zvýšenou poptávku a poskytoval potřebnou hladinu folátu v těle během těhotenství a během kojení, a to i pro ženy, jejichž tělo se nemůže úplně přeměnit a následně absorbovat kyselinu listovou.

Femibion ​​® Natalker II obsahuje 9 životně důležitých vitamínů a jodový mikroelement: vitamin B1 je nezbytný pro metabolismus uhlohydrátů a zásobování energií; Vitamin B2 - pro energetický metabolismus; Vitamin B6 - pro metabolismus bílkovin; Vitamin B12 - pro tvorbu krve a zdravý nervový systém; Vitamin C se podílí na tvorbě pojivové tkáně, zlepšuje ochranné vlastnosti těla a podporuje vstřebávání železa; Vitamin E chrání tělesné buňky před takzvanými volné radikály; Biotin je důležitý pro zdravou pokožku; pantothenát se účastní metabolického procesu; nikotinamid podporuje ochrannou funkci kůže; jód je životně důležitý stopový minerál nezbytný pro růst a fungování štítné žlázy.

Femibion® Natalker II obsahuje 200 mg DHA získaného z vysoce čištěného koncentrovaného rybího oleje. DHA je polynenasycená mastná kyselina, která je důležitá pro normální vývoj mozku a tvorbu zraku u dítěte.

V balení produktu je DHA ve formě tobolek. Tobolky kromě DHA obsahují také vitamin E, který zajišťuje stabilitu DHA v těle.

Nutriční hodnota aktivních složek komplexu Femibion® Natalker II v závislosti na denním požadavku těhotných a kojících žen: Vitamin C - 122 a 100%, Nicotinamid - 94 a 79%, Vitamin E - 130 a 108%, Vitamin B6 - 90 a 83%, vitamin B2 - 100 a 89%, vitamin B1 - 80 a 71%, foláty (včetně kyseliny listové, L-methyl folátu) - 100 a 133%, jód - 83 a 75%, vitamin B12 - 88 a 88%; Vitamin E - 120 a 100%.

Doplňky stravy jsou určeny pro ženy, počínaje 13. týdnem těhotenství a koncem období kojení.

Individuální nesnášenlivost součástí.

Dávkování a podávání

Uvnitř 1 stůl. a 1 čepice. denně s jídlem s trochou tekutiny. Je vhodnější užívat tablety a měkké tobolky současně s jedním jídlem. Pořadí užívání tablety a měkké tobolky neovlivňuje účinnost přípravku.

Ženy během těhotenství a kojení by neměly překročit doporučenou dávku. Doplněk stravy by neměl být používán jako náhrada za úplnou vyváženou stravu.

Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem.

Potahované tablety. 6 tab. v blistru; 5 blistrů v krabici.

Tobolky jsou měkké. 6 čepic. v blistru; 5 blistrů v krabici.

Merck KgaA & Co. Verck Spittal, Hesselgasse 20, A-9800, Spittal / Drau, Rakousko; kontrolováno společností Merck Selbstmedikation GmbH, Rösslerstrasse 96, 64293 Darmstadt, Německo.

Nároky od spotřebitelů jsou přijímány společností Dr. Reddy's Laboratories Ltd..

115035, Moskva, Ovchinnikovskaya nab., 20, s. 1.

Tel.: (495) 795-39-39.

Podmínky skladování léku Femibion® Natalker II
Na suchém místě, při pokojové teplotě ne vyšší než 25 ° C.
Udržujte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léčiva Femibion® Natalker II
24 měsíců.

Vitamíny pro kojící matky: zda jsou potřeba, což je lepší, nedostatek a předávkování

Datum zveřejnění: 09/12/2018 | Zobrazení: 40906

V průběhu těhotenství a do narození dítěte je žena vystavena vážnému stresu. Správná výživa nasycuje tělo užitečnými látkami a normalizuje funkce všech systémů, které jsou nezbytné pro kojení.

Co je lepší pro kojící matku: zdravé jídlo nebo vitamíny? Jak a které vitamíny mohu pít během kojení (HB)? Co se stane s předávkováním a nedostatkem vitamínů? Každá matka by měla znát odpovědi na tyto otázky..

Potřebujete vitamíny pro hepatitidu B??

Pokud dodržujete vyváženou stravu, vitamínové doplňky se pro kojící matky nepovažují za nezbytné. Jídlo spotřebované během kojení se zcela odráží na blahu dítěte: živiny vstupují do mateřské krve, která po interakci s lymfou tvoří mléko nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Proto je důležité udržovat správnou výživu..

V procesu přirozeného krmení žena stenčuje své vlastní rezervy a musí být doplněna. Pokud se tak nestane, může se matce po porodu vyvinout plešatá skvrna, ztenčení nehtových desek a zhoršení stavu kůže a zubů. Poté lékař předepíše vitamín-minerální komplexy, které odpovídají indikátorům mateřských testů.

Známý dětský lékař Yevgeny Komarovsky a Kelly Bonyata (konzultant laktace s mezinárodní certifikací) jsou přesvědčeni, že vitamíny pro hepatitidu B jsou nezbytné pouze pro akutní nedostatek určitých látek (nevyvážená strava nebo nedostatek vitamínů matky a dítěte). Proto žena, která jí správně, je nepotřebuje. [4]

Denní sazba pro kojící matky

Nadměrné množství vitamínů spotřebovaných při krmení dítěte je nežádoucí. Jejich pravidelné používání je mnohem významnější. Všechny živiny můžete získat z nejběžnějších potravin, jak je vidět z níže uvedené tabulky..

Tabulka 1 - Seznam potravin bohatých na vitamíny

Titul:Norm, mg:Výrobky, které obsahují:
A1Sýr, avokádo, dýně, slepičí vejce, broskve, ryba, mrkev, meruňky, játra
V 1patnáctVejce, obilniny, kukuřice, mléko, maso
IN 22Pohanka, hrášek, špenát, zelené cibule, šípky, husí, játra, tvaroh
V 62Borové ořechy, proso, česnek, ryby, kuře, játra, fazole, vlašské ořechy, granátové jablko
VE 120,04Mořské plody, smetanový sýr, zakysaná smetana, kuřecí vejce, králík
Niacin (PP)dvacetJátra, brambory, mrkev, brokolice, mléčné výrobky, rajčata
S0,1Bobule, citrusové plody, ředkvičky, zelí, brambory, rakytník, horský popel, rajčata
EpatnáctRakytník, slunečnicová semínka, divoká růže, petržel, ořechy, horský popel, zelí, luštěniny
D0,01Luštěniny, mořské plody, mléko, petržel, kuřecí vejce, sýr
Vápník1200Mléčné výrobky, zelí, fazole, kuřecí vejce, hnědý chléb, sardinky, rozinky, krevety, sezamová semínka, data
Fosfor1100Sýry, otruby, maso, dýňová a slunečnicová semínka, ryby, česnek, ořechy, luštěniny, kukuřice, sušené ovoce
Hořčík450Pohanka, arašídy, proso, vlašské ořechy, lískové ořechy, luštěniny, mořská kapusta
Žehlička60Luštěniny, ovesné vločky, šípky, jablka, zelí, sušené švestky, ořechy
Zinek25Luštěniny, ovesné vločky, ječmen, játra, vepřové maso, kachna, krůta, pšenice, ořechy
Jód0,2Česnek, hovězí maso, žitný chléb, sójové boby, ředkvičky, játra, řepa, rajčata, zelený salát

Kojící ženy by měly dostávat vitamíny pro kojení jídlem. Příliš přísná potravinová omezení během tohoto období jsou nevhodná. Máma by měla jíst plně, snaží se nezavěsit na jedno jídlo. Musíte zapomenout na slaná, uzená, kořenitá, sladká jídla a umělé přísady. A jaké vitamíny pít, správně jíst, doktor vám na základě výsledků testů řekne.

Co dělat s nevyváženou stravou?

Matky, které nejí živočišné produkty nebo jim jinak hrozí nedostatek vitaminu B-12, by měly dostávat dostatek vitamínu B12 z doplňků nebo obohacených potravin. [1]

Pediatrická studie uvádí, že podle krevních testů mělo 58% novorozenců a 36% matek nedostatek vitamínu D. Přestože užívání prenatálních vitaminů pomohlo, více než 30% matek, které je užívaly, bylo stále nedostatečných. Získání dostatečného množství slunečního svitu pomohlo zvýšit hladinu vitamínu D u maminek, ale ne u jejich novorozenců. [2]

Matky, které kouří cigarety, mohou dostat další jód. [3]

Zdravé potraviny nebo multivitaminy: což je účinnější

Nejlepší je, když žena během laktace dostává vitamíny ze zdravých potravin a nápojů. Tak bude možné maximálně poskytnout tělu matky a dítěte vše potřebné. Při tvorbě stravy je však třeba vzít v úvahu několik bodů:

 1. Konzumované vitamíny musí být kombinovány.
 2. Užívání drog by mělo být naplánováno v určitém čase.
 3. Tepelné zpracování výrobků mění jejich prospěšné vlastnosti.
 4. Množství užitečných prvků, které musíte denně počítat.
 5. Některá jídla bohatá na vitamíny by měla být z mateřského mléka vyloučena kvůli možné alergické reakci.

Mnoho matek dává přednost tomu, aby hotové léčivé přípravky byly zdravé potraviny, a to díky stálému výpočtu užitečných prvků, což je poměrně zdlouhavý a vyčerpávající proces. Multivitaminy neohrožují zdraví dítěte, ale stojí za to konzultovat se specialistou.

Multivitaminy TOP-9 během kojení

Multivitaminy, které lze brát s hepatitidou B, mají často podobné složení jako ty, které jsou předepsány pro těhotenství. Jaké vitamíny si vybrat, lékař určí, na základě výsledků testů matky. Ale často jsou nejvhodnější drogy pro ženu identifikovány v procesu jejich použití. Možná to budete muset vyzkoušet několik různých komplexů..

Níže jsou uvedeny nejlepší vitamíny pro kojící matky podle spotřebitelů. Mají jiné složení, které je třeba vzít v úvahu před jmenováním ženy.

Abeceda 1 Zdraví mámy

Vitamíny Abeceda Zdraví mámy je rozpočtovou možností pro laktaci. Lék má nízkou účinnost ve srovnání s drahými analogy. Tyto levné vitamíny by se měly užívat třikrát denně. Pro snadnou spotřebu jsou natřeny v různých barvách..

Č. 2 Vitrum prenatální forte (vitrum prenatální forte)

Komplex zahrnuje všechny nezbytné vitamíny a minerály. Tento lék je považován za nákladný, ale díky těmto multivitaminům může matka zvýšit hladinu hemoglobinu a po obnovení porodit tělo. Přebytečné železo je zdraví škodlivé, proto by měl být komplex užíván podle dávek stanovených lékařem.

Č. 3 Complivit ® "Mami"

Obohatený o užitečné prvky, rozpočtový nástroj pro přirozené krmení. Vzhledem k jeho nízké účinnosti by se měl brát spíše pro preventivní než terapeutické účely. Complivit "Mami" zachrání ženu před možným nedostatkem vitamínu GV.

Č. 4 Ratiopharm ® Pregnavit

Multivitaminy Ratiopharm pro kojící matky vyrovnávají nedostatek živin během kojení. Náklady na lék však lze klasifikovat jako „nadprůměrné“.

Č. 5 Elevit ® Pronatal

Tento velmi drahý lék má kompletní složení, které nezahrnuje pouze jód. Vezměte to jednou denně přibližně ve stejnou dobu..

Č. 6 Femibion ​​® Natalker II (Femibion ​​natalcare 2)

Pro kojící matky jsou vitamíny k dispozici ve formě tablet nebo tobolek, které je třeba užívat jednou denně. Hlavní rozdíl mezi multivitaminy je v nich přítomnost polynenasycených kyselin, které se zřídka nacházejí v přípravách pro kojící matky. Díky složení vitamínů se dítě bude plně rozvíjet a matka po narození pravděpodobně obnoví své tělo.

Č. 7 Solgar Prenatal Nutrients (Solgar Prenatal Nutrients)

Komplex vitamínů pro kojící matky z Iherbu (Ayherb) by měl být užíván 4krát denně s jídlem. Multivitaminy se tělem snadno vstřebávají a mají přirozené složení, které rozhodně nepoškodí dítě.

Č. 8 Multi-Tabs ® Perinatal

Jedná se o komplex užívaný pro prevenci nedostatku vitamínů při přirozeném krmení. Velké množství živin ve složení léku poskytuje dítěti vše potřebné pro jeho fyzický a duševní vývoj.

9. finské vitamíny Minisun ® Mama (maminka Minisan)

Multivitaminy vyvinuté finskými výrobci zahrnovaly všechny klíčové vitaminy a minerály. Neužívejte více než jednu tabletu jednou denně (malé a ploché). Lék je vhodný ke konzumaci a prakticky nezpůsobuje alergie..

Tabulka 2 - Seznam vitamínů pro mámu s kojením

Živel:Denní sazba:Č.1:Č. 2:Číslo 3:Č. 4:Č. 5:Č. 6:Č. 7:Č. 8:Č. 9:
Cena, rub-27070024780073098011807301600
Vitamín C100 mgpadesáti1201009010011010090120
Vitamin B11,5 mg1.2321,951.61.21.72.15
Vitamin E10 mg12třicetdvacet10.5patnáct130,7510patnáct
Vitamin B62 mg21055.252.61.92.535
Vápník1200 mg25020025250125-1.3160-
Fosfor1 g125-devatenáct-125----
Chromium50 mcg0,0250,025----0,0250,05-
Kyselina listová0,4 mg0,030,080,040,9820,80,020,080,4 mg0,04
Folate3 mg-----0,04---
Omega 3500 mg---------
Beta karoten2500 IU20,015-------
Žehlička60 mgdvacet6010třicet60-2714dvacet
Taurine400 mgpadesáti--------
Nicotinamid20 mgdevatenáctdvacetdvacet-devatenáctpatnáctdvacet27dvacet
Riboflavin2,2 mg13.422,751.81.622.45
Hořčík450 mgpadesáti2525-100-45075180
Zinek25 mg122510-7.5-patnáctpatnáctpatnáct
Mangan5 mg152.5-1-22.5-
Jód200 mcg0,0150,015---0,0150,0150,15 mg20 mg
Selen70 mcg0,040,02----0,0250,05 mg0,06
Molybden250 mcg0,0250,025-------
Sodík1300 mg------patnáct--
Draslík2500 mg------padesáti--
Inositol300 mg------10--
Izolovat sójový protein80 g------160--
Choline2000 mcg------4--
Kyselina pantothenová7 mg5101020,661 mg1061095
Kyanokobalamin4 mcg0,030,0120,050,05750,040,0350,080,002 mg0,03
Fitomenadion65 mcg0,06--------
Biotin50 mcg0,03---0,20,06--0,03
Retinol5000 IU0,086-0,056751,81590-0,1250,8
Ergocalciferol0,01 mg0,010,010,06250,005512.5-100,0050,01
Měď3 mg122-1-221

1 IU (mezinárodní jednotka) = 0,025 mg

Jaké vitaminy jsou lepší pro hepatitidu B?

Které z následujících vitamínů jsou tedy nejlepší pro kojící matky? Tato otázka nemá jasnou odpověď. Každá matka je individuální. Kromě osobních přesvědčení je třeba vzít v úvahu radu ošetřujícího lékaře - to je hlavní kritérium pro přechod na vitamínové komplexy. Analyzujeme vitamíny pro matky podle 3 kritérií: podle počtu užitečných prvků ve složení, podle ceny a podle recenzí skutečných spotřebitelů.

Podle obsahu užitečných látek

Vůdci v tomto parametru jsou: Vitamíny Alphabet Mom's Health a Solgar Prenatal Nutrients from Eicherb. Současně je americký protějšek 3-4krát dražší.

Podle ceny

Nejlevnější vitamíny jsou Alphabet Mom's Health a Complivit Mom - stojí 250 p. Nejdražší vitamíny - z Finska: Minisun Mama s cenou 1600 r.

Podle recenzí

Tabulka 3 - Porovnání komplexů vitamínů podle počtu recenzí a hodnocení

Titul:OtzovikDoporučuji:
Množství
recenze:
Hodnocení:Množství
recenze:
Hodnocení:
Abeceda6487%11282%
Vitrum6785%24984%
Splňuje15273%21664%
Vyjetpatnáct86%862%
Elevit49681%45878%
Femibion3290%13190%
Solgaršestnáct87%dvacet80%
Perinataltřicet76%2790%
Minisane8100%1296%

Soudě podle recenzí, přední vitamínový komplex Elevit Pronatal. Tyto vitaminy mají největší počet pozitivních recenzí z této skupiny..

Pravidla pro užívání multivitaminů

Při kojení berte vitamíny takto:

 1. Multivitaminy by měly být opity v kurzu, aniž by ztratily den.
 2. Mezi jednotlivými kurzy by přestávka neměla být kratší než 2 týdny.
 3. Je nutné dodržovat všechny pokyny a dávky léků uvedené lékařem.
 4. Je důležité pečlivě sledovat reakci na podávaný komplex, protože není vyloučena alergie na složky léčiva.

Nedostatek vitaminu u hepatitidy B

Nedostatek vitamínu (nedostatek vitamínů) během přirozeného krmení je stejně nebezpečný jako hypervitaminóza (nadbytek). Tato odchylka vzniká v důsledku podvýživy, užívání řady léků nebo nemocí vnitřních orgánů. Klinický obraz s nedostatkem vitamínu je následující:

 • únava
 • bledost;
 • suché sliznice;
 • dušnost;
 • narušení srdečního rytmu;
 • ztráta vlasů;
 • změna vzhledu zubů;
 • křehkost a delaminace nehtových desek;
 • deprese a nervozita;
 • problémy v zažívacím traktu;
 • necitlivost ve svalech a kloubech.

Silný nedostatek vitamínu může vést k postupnému dokončení laktace. Například vápník pro kojící matky je nezbytným prvkem každodenní stravy. Příjem tohoto minerálu chrání před krevními sraženinami, normalizuje krevní tlak a zabraňuje patologii kosti.

Předávkování vitaminy u hepatitidy B

Jaké vitamíny můžete pít kojící matce, lékař vám to řekne. Bezohledné, zdlouhavé (více než měsíc) a jejich nekontrolovaný příjem jsou spojeny s nebezpečnými následky:

 1. Předávkování retinolem vyvolává vývoj patologií jater.
 2. Nadměrná konzumace ergokalciferolu vede k rychlému růstu fonanelu.
 3. Negativní reakce na složky léku u novorozence.
 4. Přebytečné železo přispívá k rozvoji orgánových onemocnění u dítěte.

I když si specialista vybral vitaminy pro mámu s HS, jejich příjem bude muset být okamžitě zastaven v případě alarmujících příznaků hypervitaminózy:

 • zesílené koliky u dítěte;
 • kožní vyrážky na těle dítěte;
 • neklidné chování a nálada dítěte;
 • zácpa nebo průjem v strouhankách;
 • otoky a vyrážky v matce.

Musím pít vitamíny při kojení? Je to možné, ale pouze po obdržení doporučení terapeuta se jinak může setkat s nepříjemnými důsledky pro matku a dítě. Pokud lékař nevidí potřebu předpisu komplexu vitamínů, pak žena snadno přijme všechny látky potřebné pro kojence ze správné a vyvážené stravy.

Bibliografie:

 1. Fakta o výživových doplňcích: Vitamin B12 - Úřad pro výživové doplňky, Národní zdravotnické ústavy (zveřejněno 1.24.2011).
 2. Studie naléhá na vitamín D pro kojence - Liz Szabo (zveřejněno 22. března 2011).
 3. Kouření a kojení - od LLL (zveřejněno 11/16/2017).
 4. Vitamíny a jiné doplňky pro kojící matky - Autor: Kelly Bonyata, IBCLC (aktualizováno 27.03.2018).

Femibion ​​pro kojící matky

Femibion ​​1 a Femibion ​​2 (vitamíny pro těhotné ženy a při plánování těhotenství) - složení, návod k použití, analogy, recenze, cena

Mateřskému mléku lze bezpečně získat název produktu udo. Výhody kojení jsou nepopiratelné. Koneckonců, novorozenec s mlékem dostává nejen všechny živiny a vitamíny. Mateřské mléko posiluje imunitní systém, kolonizuje gastrointestinální trakt prospěšnou flórou. Teplo matky během krmení samozřejmě dává dítěti pocit bezpečí, což mu umožňuje aktivněji prozkoumat svět a dynamičtěji se vyvíjet.

Kojení vyžaduje, aby žena neměla menší sílu než dítě během těhotenství. Věděli jste, že každých 100 ml mléka vyžaduje 85 kcal? A během prvních šesti měsíců laktace budou mléčné žlázy syntetizovat denně od 550 do 1200 ml mléka! Za tímto účelem matka během těhotenství čerpá část energie z uložených zásob tuku (proto kojení pomáhá ženě normalizovat její hmotnost rychleji) a část by měla pocházet z jídla.

Strava kojící matky by proto měla být nejen dostatečně výživná, ale měla by obsahovat také všechny potřebné vitamíny, makroživiny a mikroživiny. Bohužel se vší touhou správně jíst, ne všechny matky organizují tento důležitý proces správně. Nedostatek času, nedostatek spánku, únava, starost o dítě - všechny tyto problémy jsou známé každé matce. S cílem usnadnit práci matky a pomoci jí pečovat o sebe a dítě současně, byly vyvinuty vitamíny Femibion ​​2 Natalker.

Tato droga je známa mnoha ženám - při plánování těhotenství vzali Femibion ​​1 s kyselinou listovou a metafolinem. Pak přišel na řadu Femibion ​​2 pro těhotné ženy, který se doporučuje pro nastávající matky, počínaje 13. týdnem těhotenství až po narození. Období kojení je novým důvodem pro návrat k „starému příteli“..

Mateřské mléko je pro dítě nejvyváženějším produktem. Kapalina obvykle obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Po porodu často ženské tělo postrádá užitečné látky. Potom dítě dostává mléko s nízkou koncentrací vitamínů. Tento stav je nebezpečný, protože zvyšuje pravděpodobnost podvýživy (nedostatek tělesné hmotnosti), hypovitaminózy, anémie. Dítě roste pomaleji, jeho neuropsychický vývoj je narušen.

Femibion ​​2 je komplexní přípravek na bázi vitamínů a minerálů, který matce a dítěti poskytuje užitečné látky. Vezměte lék od 14. týdne těhotenství a během kojení. Femibion ​​saturuje tělo užitečnými látkami, přispívá k normálnímu vývoji novorozence.

Podle pokynů je přípravek Femibion ​​během kojení navržen tak, aby nahradil nedostatek vitamínů, jódu. Během tohoto období je nezbytné, aby dítě dostalo užitečné látky, které jsou pro něj nezbytné, což zajistí zlepšení stavu matky a normální vývoj novorozence..

Při užívání léku není nutné kojení zrušit. Naopak, během laktace se užívá multivitaminový komplex, takže prospěšné látky pronikají do těla dítěte spolu s mlékem. Vitaminy B, jód a další složky nasycují tělo kojící ženy a dítěte.

Lék pro kojící matky nemá prakticky žádné kontraindikace, ale po jeho užití je třeba pečlivě sledovat stav dítěte a věnovat pozornost i vašemu zdraví. Pokud má dítě po užití léku alergii ve formě vyrážky, zarudnutí a svědění, přestaňte ji užívat a vyhledejte lékaře. Totéž je třeba udělat, pokud se u kojící matky vyskytly nepříjemné příznaky..

Potahované tablety1 karta.
účinné látky:
vitamin C (kyselina askorbová ve formě askorbátu vápenatého)110 mg
Vitamin PP (nikotinamid)15 mg
Vitamin E (ve formě a-tokoferolacetátu)13 mg
vitamín b5 (kyselina pantothenová ve formě pantothenátu vápenatého)6 mg
vitamín b6 (pyridoxin ve formě pyridoxin hydrochloridu)1,9 mg
vitamín b2 (riboflavin)1,6 mg
vitamín b1 (thiamin ve formě thiamin dusičnanu)1,2 mg
foláty (včetně kyseliny listové - 200 mikrogramů, L-methyl folátu - 208 mikrogramů, což odpovídá 200 mikrogramům kyseliny listové)400 mcg
jód150 mcg
biotin60 mcg
vitamín b12 (kyanokobalamin)3,5 mcg
pomocné látky: MCC; maltodextrin; hydroxypropylmethylcelulóza; kukuřičný škrob; hydroxypropylcelulóza; oxid titaničitý; glycerol; hořečnaté soli mastných kyselin; oxid železa
Měkké tobolky1 čepice.
účinné látky:
kyselina dokosahexaenová (DHA)200 mg
(odpovídá 500 mg koncentrovaného rybího oleje)
Vitamin E (ve formě a-tokoferolacetátu)12 mg
pomocné látky: modifikovaný škrob; glycerol; sorbitol; maltiol; mono- a diglyceridy jedlých mastných kyselin

Doplněk stravy.

Aktivní složky přípravku Femibion® Natalker II jsou distribuovány mezi dvě lékové formy: tablety a měkké tobolky.

Každá tableta obsahuje kyselinu listovou, metafolin, 9 životně důležitých vitamínů a jód..

Každá měkká tobolka obsahuje esenciální omega-3 mastnou kyselinu - DHA a vitamín E..

Kyselina listová je životně důležitý vitamin pro nastávající a kojící matky. V těle je kyselina listová přeměněna na biologicky aktivní formu. Metafolin ® je snadno stravitelná biologicky aktivní forma folátu (je lépe přístupná tělu a lépe vstřebává než kyselina listová). Femibion® Natalker II obsahuje 200 μg kyseliny listové s odpovídajícím množstvím metafolinu, aby uspokojil zvýšenou poptávku a poskytoval potřebnou hladinu folátu v těle během těhotenství a během kojení, a to i pro ženy, jejichž tělo se nemůže úplně přeměnit a následně absorbovat kyselinu listovou.

Femibion ​​® Natalker II obsahuje 9 životně důležitých vitamínů a jodový mikroelement: vitamin B1 je nezbytný pro metabolismus uhlohydrátů a zásobování energií; Vitamin B2 - pro energetický metabolismus; Vitamin B6 - pro metabolismus bílkovin; Vitamin B12 - pro tvorbu krve a zdravý nervový systém; Vitamin C se podílí na tvorbě pojivové tkáně, zlepšuje ochranné vlastnosti těla a podporuje vstřebávání železa;

Femibion® Natalker II obsahuje 200 mg DHA získaného z vysoce čištěného koncentrovaného rybího oleje. DHA je PUFA, která je důležitá pro normální vývoj mozku a tvorbu zraku u dítěte.

V balení produktu je DHA ve formě tobolek. Tobolky kromě DHA obsahují také vitamin E, který zajišťuje stabilitu DHA v těle.

Nutriční hodnota aktivních složek komplexu Femibion® Natalker II v závislosti na denním požadavku těhotných a kojících žen: Vitamin C - 122 a 100%, Nicotinamid - 94 a 79%, Vitamin E - 130 a 108%, Vitamin B6 - 90 a 83%, vitamin B2 - 100 a 89%, vitamin B1 - 80 a 71%, foláty (včetně kyseliny listové, L-methyl folátu) - 100 a 133%, jód - 83 a 75%, vitamin B12 - 88 a 88%; Vitamin E - 120 a 100%.

Doplňky stravy jsou určeny pro ženy, počínaje 13. týdnem těhotenství a koncem období kojení.

Individuální nesnášenlivost součástí.

Uvnitř 1 stůl. a 1 čepice. denně s jídlem s trochou tekutiny. Je vhodnější užívat tablety a měkké tobolky současně s jedním jídlem. Pořadí užívání tablety a měkké tobolky neovlivňuje účinnost přípravku.

Ženy během těhotenství a kojení by neměly překročit doporučenou dávku. Doplněk stravy by neměl být používán jako náhrada za úplnou vyváženou stravu.

Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem.

Potahované tablety. V blistrovém balení po 6 ks. 5 blistrů v krabici.

Tobolky jsou měkké. V blistru 6 ks. 5 blistrů v krabici.

Merck KgaA & Co. Verk. Spittal. Hesselgasse 20, A-9800 Spittal / Drau, Rakousko; ovládáno společností Merck Zelbstmedikatsion GmbH. Rösslerstrasse 96, 64293 Darmstadt, Německo.

Reklamace spotřebitelů jsou zpracovávány společností Dr. Reddy's Laboratories Ltd. 115035, Moskva, Ovchinnikovskaya nab., 20, s. 1.

Udržujte mimo dosah dětí.

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Vitaminy se vyrábějí ve formě tablet a tobolek, které mají následující složení:

 • askorbát vápenatý;
 • nikotinoamid;
 • a-tokoferolacetát;
 • pantothenát vápenatý;
 • pyridoxin hydrochlorid;
 • riboflavin;
 • thiamin nitrát;
 • foláty;
 • vitamín B9;
 • L-methyl folát;
 • jód;
 • biotin;
 • kyanokobalamin;
 • MCC;
 • stabilizátor E463, E464, E470b;
 • sirup;
 • škrob;
 • oxid titaničitý;
 • glycerol;
 • oxid železa.
 • kyselina dokosahexaenová;
 • tokoferol;
 • glycerol;
 • maltitol;
 • sorbitol;
 • rybí želatina.

Lék pro kojící matky obsahuje kyselinu listovou (B9), která příznivě ovlivňuje vývoj novorozence (v lůně nebo po narození). Minimální množství vitamínu B9, které je životně důležité, je absorbováno do těla z produktů, a proto kompenzuje jeho nedostatek pomocí syntetického folátu..

Aby se novorozenec mohl normálně rozvíjet, musí matka používat vitamíny, jód, které jsou součástí multivitaminového komplexu.

Působení přípravku Femibion ​​2 je určeno jeho podstatnými látkami:

 • Thiamin je zodpovědný za metabolismus uhlohydrátů, zásobování energií.
 • Riboflavin také zajišťuje energetický metabolismus.
 • Pyridoxin reguluje metabolismus bílkovin.
 • Cyanobalamin má příznivý účinek na hematopoézový systém, centrální nervový systém.
 • Kyselina askorbová podporuje tvorbu pojivové tkáně, usnadňuje vstřebávání železa, zvyšuje imunitu.
 • Tokoferol odolává oxidantům.
 • Pantothenát se účastní metabolických procesů.
 • Nikotinamid zvyšuje imunitu pokožky.
 • Jód je životně důležitý minerál, který vyvolává růst a normální fungování štítné žlázy..
 • Esenciální mastná kyselina podporuje mozek a zrak.

Podle pokynů je přípravek Femibion ​​2 užíván k zaplnění nedostatku vitamínů a minerálních látek od 14. týdne těhotenství do konce laktace..

Vitamíny se užívají perorálně při jídle nebo bezprostředně po něm. Lék se užívá jednou za 24 hodin a pilulka a tobolka se vypijí současně. To znamená, že můžete nejprve vypít pilulku a pak tobolku nebo naopak.

Kojení Femibionu.

Jaké látky v přípravku Femibion ​​2 jsou zvláště užitečné pro kojící matku a dítě?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je koncentrace takových stopových prvků, jako je vápník, železo, hořčík a fosfor v mléce, prakticky nezávislá na jejich příjmu z potravy. Množství jódu, vitamínu E, kyseliny dokosahexaenové (DHA), vitamínů B, kyseliny listové, nikotinamidu (vitamin PP) a kyseliny askorbové jsou však přímo závislé na výživě matky. Jak vidíte, tento seznam užitečných živin téměř úplně opakuje složení přípravku Femibion ​​doporučené pro kojení..

 • Kyselina dokosahexaenová (DHA) je sloučenina příbuzná omega-3 polynenasyceným kyselinám. Tyto mastné kyseliny s dlouhým řetězcem mají stimulační účinek na mozek novorozence. DHA se podílí na tvorbě myelinu, který působí jako ochranný „obal“ nervových vláken. Na takto izolovaných koncích procházejí elektrické signály rychle a bez zkreslení, což pomáhá dítěti rychleji absorbovat informace z vnějšího světa a rozvíjet kognitivní (kognitivní) schopnosti, jemné motorické dovednosti a paměť. Studie potvrzují roli DHA v pozitivním účinku na zrakovou ostrost, protože tato polynenasycená mastná kyselina je základem membrán sítnicových buněk.
 • Vitamin E. Pomáhá nejen vstřebávání DHA, ale také příznivě ovlivňuje spojení mezi nervovými buňkami, posiluje imunitu dítěte, podílí se na procesu vytváření červených krvinek, červených krvinek.
 • Kyselina listová (vitamin B9). Bude požadováno v množství větším než v těhotenství - 500 mcg za den. Taková částka pomůže vyrovnat se s poporodní anémií u matky a neumožní její vývoj u dítěte. Spolu s DHA bude mít stimulační účinek na vývoj nervových buněk v centrální nervové soustavě a orgánů vidění. Pro zvýšení biologické dostupnosti tohoto vitaminu zahrnuje Femibion ​​jak samotnou kyselinu listovou, tak metafolin (folát, folát). Zahrnutí folátu umožňuje zažít nedostatek „folikulu“ iu těch, kteří mají vrozenou vadu enzymů pro jeho asimilaci. Kyselina listová posiluje nervový systém mámy, zlepšuje náladu a snižuje riziko poporodní deprese.
 • Jód. Je nezbytné pro rozvoj vysoké inteligence vašeho budoucího vynikajícího studenta. Bez jódu bude narušena funkce štítné žlázy, což může mít za následek prudký pokles mentálních schopností. U většiny kojících žen bude nedostatek jódu ovlivňovat únavu, přírůstek hmotnosti a otoky. Další příjem jódu během kojení je v Rusku obzvláště důležitý, protože většina jeho oblastí je považována za jódovou..

Aby bylo zajištěno, že vaše dítě dostane všechny potřebné vitaminy s mlékem (včetně kyseliny listové a kyseliny listové), měla by se kojícím matkám denně používat jedna tableta a jedna tobolka Femibion ​​Natalker 2. Zkuste užívat vitamíny podle návodu k použití: do 12:00, po jídle.

Přijímací pravidla

Lékaři doporučují užívat multivitaminový komplex ráno nebo odpoledne. Důvodem je skutečnost, že tento nástroj vzrušuje nervový systém budoucnosti nebo nově mumií. Pokud pacientka vezme Femibion ​​2 odpoledne, bude pro ni těžší usnout. Při užívání léku je třeba mít na paměti, že je zakázáno nezávisle překračovat dávku, jinak se zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Kromě toho je třeba mít na paměti, že ani dobrý multivitaminový komplex nenahradí vyváženou stravu.

Preventivní opatření

Vitaminy Femibion ​​2 je zakázáno užívat pouze s intolerancí ke složkám léku. Pokud jste alergičtí na hlavní nebo pomocné složky, je lepší produkt vyměnit.

Multivitaminový komplex zpravidla během těhotenství nebo HB je zpravidla dobře tolerován a po jeho užití se neobjevují žádné nepohodlí ani negativní reakce. Nicméně v přítomnosti přecitlivělosti nebo nepřiměřeného nadměrného dávkování zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků ve formě alergické vyrážky na kůži, svědění, hyperémie, peeling. Kromě toho může lék vyvolat nevolnost, apatie..

Výše uvedené negativní reakce u hepatitidy B jsou zcela vzácné a vymizí samy o sobě po ukončení přijímání. Pokud jsou přítomny negativní jevy, měla by být léčba přerušena a měl by být konzultován lékař ohledně výběru analogu..

Alternativní prostředky

V případě přecitlivělosti je lepší nahradit Femibion ​​2 bezpečnějším vitaminovým komplexem. Neexistují strukturální analogy (podle účinných látek) léku, můžete si však vybrat lék s podobným mechanismem účinku, který je povolen kojícím ženám.

 • Vitrum Prenatal obsahuje retinol, vitaminy B, hořčík, železo atd. Užitečné látky pronikají do těla matky a dítěte, zvyšují imunitu, přispívají k normálnímu vývoji dítěte.
 • Pro prevenci hypovitaminózy nebo různých onemocnění je předepisována matka s vitaminy B, kyselinou askorbovou, vápníkem, fosforem a dalšími užitečnými látkami..
 • Multimax obsahuje mnoho užitečných vitamínů a minerálů (tokoferol, kyselina listová, selen, hořčík atd.). Lék má blahodárný účinek na celé tělo, zlepšuje imunitu, používá se k prevenci respiračních onemocnění.
 • Abeceda pro těhotné ženy je komplex vitamínů a minerálů na bázi vitamínů B, tokoferolu, železa, jódu, hořčíku a dalších užitečných látek. Droga nahrazuje nedostatek vitamínů a minerálů v těle. Denní dávka - 3 tablety.

Femibion ​​2 během kojení je tedy užíván k doplnění nedostatku živin. Před použitím multivitaminového komplexu musíte získat souhlas lékaře. Kojící matka musí striktně dodržovat uvedené dávkování, jinak se zvyšuje pravděpodobnost negativních reakcí. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, přestaňte užívat lék a poraďte se s lékařem ohledně výběru léku s podobným účinkem.

Femibion ​​1 a Femibion ​​2 (vitamíny pro těhotné ženy a při plánování těhotenství) - složení, návod k použití, analogy, recenze, cena

 • Složení jedné 609 mg tablety Femibion ​​2 obsahuje:

Askorbát vápenatý - 110 mg; Tokoferol - 13 mg; Riboflavin - 1,6 mg; Pantothenát vápenatý - 6 mg; Nicotinamid - 15 mg; Vitamin B12 - 3,5 mcg; Pyridoxin hydrochlorid - 1,9 mg; Vitamin B12 - 3,5 mcg; Thiamin dusičnan - 1,2 mg; Biotin - 60 mcg; Jód - 150 mcg; Fólie - 400 mcg; Maltodextrin; Mikrokrystalická celulóza; Oxid titaničitý; Kukuřičný škrob; Horečnaté soli mastných kyselin; Oxid železa; Glycerol; Hydroxypropylmethylcelulóza; Hydroxypropylcelulóza.

 • Jedna 789 mg Femibion ​​2 tobolka obsahuje:

Kyselina dokosahexaenová - 200 mg; Tokoferol - 12 mg; Sorbitol; Glycerol; Maltitol; Modifikovaný škrob; Monoglyceridy a diglyceridy jedlých mastných kyselin.

Komplex vitamínů se zcela a přesně nazývá „Femibion ​​Natalker“, druhé slovo (Natalker) se však obvykle vynechává a termín „Femibion“ se používá k označení léčiva. V budoucím textu článku budeme také používat název jednoduše „Femibion“ pro označení komplexu vitamínů.

V současné době se pod ochrannou známkou Femibion ​​vyrábějí dvě odrůdy multivitaminů pro těhotné ženy a ženy, které plánují otěhotnění, které se nazývají Femibion ​​1 a Femibion ​​2. Komplex Femibion ​​1 je určen k použití při plánování těhotenství a až do 12. týdne těhotenství včetně.

Podle registru léčiv jsou Femibion ​​1 a Femibion ​​2 klasifikovány jako biologicky aktivní potravinářské přídatné látky (BAA), což děsí mnoho potenciálních konzumentů těchto vitamínových komplexů. Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou obyčejné multivitaminové komplexy jako Vitrum, Centrum, Complivit a mnoho dalších. Jejich zařazení do seznamu doplňků stravy je způsobeno zvláštnostmi nomenklaturního účetnictví vitaminů ve výrobní zemi - Německu a objemností ruského byrokratického stroje.

Faktem je, že v Německu se na multivitaminové komplexy určené k profylaktickému podávání, a nikoli k léčbě, v Německu uvádějí doplňky výživy, nikoli drogy. To znamená, že Femibion ​​a Supradin a Vitrum a další multivitaminy v Německu se považují za doplňky stravy. Ale takové závažné vitamínové přípravky jako Aevit, Milgamma a další, které obsahují vitaminy ve velkých dávkách, jsou již považovány za drogy.

Druhým důvodem, proč dnes mnoho vitamínových komplexů patří k doplňkům stravy, a nikoli k lékům, je těžkopádné a nemotorné a také příliš byrokratický postup pro registraci takových drog v registrech léčiv. Je to kvůli tak obtížnému postupu při přidávání vitamínů na seznam léčiv, že výrobci sledují cestu nejmenší rezistence a registrují své vitamínové komplexy jako potravinové doplňky, nikoli drogy. Proto se nebojte, že vitamínové komplexy Femibion ​​1 a Femibion ​​2 patří do doplňků stravy.

Femibion ​​1 je k dispozici ve formě potahovaných tablet pro orální podání. Balení obsahuje 30 tablet. Femibion ​​2 je k dispozici v tabletách a kapslích obsahujících různé složky. To znamená, že v balení přípravku Femibion ​​2 je 30 tablet a 30 tobolek, které se musí užívat perorálně.

Složení tablet obou multivitaminových komplexů (Femibion ​​1 i Femibion ​​2) jako aktivních složek zahrnuje následující složky:

 • Vitamin C (ve formě askorbátu vápenatého) - 110 mg;
 • Nicotinamid (Vitamin PP) - 15 mg;
 • Vitamin E (ve formě alfa-tokoferol acetátu) - 13 mg;
 • Vitamin B5 (ve formě pantothenátu vápenatého) - 6 mg;
 • Vitamin B6 (pyridoxin hydrochlorid) - 1,9 mg;
 • Vitamin B2 (riboflavin) - 1,6 mg;
 • Vitamin B1 (ve formě dusičnanu thiaminu) - 1,2 mg;
 • Kyselina listová - 200 mcg;
 • Metafolin (dobře absorbovaná forma kyseliny listové) - 208 mcg;
 • Jód (ve formě jodidu draselného) - 150 mcg;
 • Biotin (vitamín H) - 60 mcg;
 • Vitamin B12 (kyanokobalamin) - 3,5 mcg.

Jak vidíte, složení tablet komplexů Femibion ​​1 a Femibion ​​2 zahrnuje 10 vitamínů, jejichž nedostatek nejčastěji pociťují těhotné ženy různého věku. Ostatní tři vitaminy (vitamíny D, A a K) téměř vždy vstupují do těla v požadovaném množství, a proto je ani těhotným ženám nechybí. Proto nebyly vitamíny A, D a K zavedeny do komplexu pro těhotné ženy.

Charakteristickým rysem komplexů Femibion ​​1 a Femibion ​​2 je v nich přítomnost nejen kyseliny listové, ale také metafolinu. Metafolin je sloučenina kyseliny listové, která se rychle, snadno a plně absorbuje v těle, a proto je její dostupnost mnohem vyšší než běžná kyselina listová nebo její sloučeniny (foláty) obsažené v jiných vitaminech..

Avšak i když žena netrpí nízkou stravitelností kyseliny listové, může užívat Femibion ​​1 a Femibion ​​2 a získat z toho větší prospěch než jiné komplexy. Důvodem je skutečnost, že vitaminy v komplexech Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou ve snadno stravitelných formách.

Jako pomocné složky obsahují tablety Femibion ​​1 a Femibion ​​2 tyto látky:

 • Hydroxypropylmethylcelulóza;
 • Hydroxypropylcelulóza;
 • Glycerol;
 • Oxid titaničitý;
 • Kukuřičný škrob;
 • Horečnaté soli mastných kyselin;
 • Mikrokrystalická celulóza;
 • Maltodextrin;
 • Oxid železa.

Tobolky jsou obsaženy pouze v komplexu Femibion ​​2, který je určen k použití od 13. týdne těhotenství, a obsahují jako aktivní složky následující účinné látky:

 • Kyselina dokosahexaenová (DHA) - 200 mg (odpovídá 500 mg koncentrovaného rybího oleje);
 • Vitamin E (ve formě alfa-tokoferol acetátu) - 12 mg.

Kyselina dokosahexaenová (DHA) je jednou z omega-3 mastných nenasycených kyselin nezbytných pro normální fungování kardiovaskulárního systému, stejně jako mozek, oči a všechny ostatní orgány a systémy. Kyselina dokosahexaenová navíc prochází placentou k plodu, což dokazuje důležitou roli této sloučeniny v růstu a vývoji dítěte. DHA také urychluje metabolismus, normalizuje náladu, zvyšuje celkový tón a vytrvalost těla.

Vitamin E v tobolkách je obsažen v malém množství, které však v kombinaci s obsahem v tabletách může v této sloučenině zajistit potřebu těhotné ženy po dobu delší než 13 týdnů..

Jako pomocné složky jsou ve složení tobolek Femibion ​​2 obsaženy následující látky:

 • Glycerol;
 • Maltiol;
 • Modifikovaný škrob;
 • Mono- a diglyceridy mastných kyselin;
 • Sorbitol.

1. Nejprve tablety Femibion ​​1 a Femibion ​​2 obsahují jód, takže těhotná žena nemusí kromě komplexu vitamínů brát jodid draselný, jodomarin atd...

2. Za druhé, Femibion ​​1 a Femibion ​​2 obsahují 9 životně důležitých vitamínů, které pro těhotné ženy často nestačí:

 • NA1 - pro normální metabolismus uhlohydrátů;
 • NA2 - generovat potřebné množství energie;
 • NA6 - pro metabolismus bílkovin;
 • Kyanokobalamin (vitamín B12) - pro tvorbu krve a dobré fungování nervového systému;
 • Vitamin C - chrání tělo před mikroby, absorpcí železa a optimálním fungováním pojivové tkáně;
 • Vitamin E - chrání tělo před volnými radikály;
 • Biotin (Vitamin H) - pro zdravou pokožku a prevenci strie (strie);
 • Kyselina pantothenová (vitamín B5) - pro vysokorychlostní metabolismus;
 • Nicotinamid (Vitamin PP) - pro normální fungování ochranných mechanismů pokožky.

3. Zatřetí, Femibion ​​1 a Femibion ​​2 obsahují kyselinu listovou v množství 400 μg, dostatečné pro těhotné ženy, ve formě dvou sloučenin - samotné kyseliny listové a Metafolinu. Metafolin je zvláštní forma kyseliny listové, která se mnohem lépe vstřebává než samotná kyselina listová, a proto s lepší zárukou zajišťuje normální vývoj nervového systému plodu.

Kromě toho je Metafolin sloučenina, která se normálně vstřebává iu žen trpících neschopností převádět a absorbovat kyselinu listovou přímo. A protože asi polovina žen trpí neschopností správně absorbovat kyselinu listovou, přítomnost metafolinu v komplexech Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jim dává příležitost získat potřebnou dávku folátu.

4. Začtvrté tobolky Femibion ​​2 obsahují kyselinu dokosahexaenovou (DHA) získanou z čištěného rybího oleje. DHA je nenasycená mastná kyselina omega-3 a je nezbytná pro vývoj mozku a normální vidění plodu. Vitamín E obsažený v tobolkách zlepšuje absorpci DCG a zajišťuje jeho maximální účinnost.

Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou tedy hlavně dobré, protože umožňují získat dávku folátů (sloučenin kyseliny listové) nezbytných pro těhotenství pro všechny ženy, včetně těch, které trpí neschopností absorbovat kyselinu listovou. Není možné podceňovat tuto výhodu Femibionu, protože kyselina listová je kritickým prvkem pro normální růst a vývoj plodu, především pro jeho nervový systém..

Je známo, že s nedostatkem kyseliny listové u plodu se mozek a mícha nesprávně formují, v důsledku čehož se dítě narodí s vadami, které jsou často neslučitelné se životem. Tomuto nebezpečí se můžete vyhnout jednoduše tak, že užijete kyselinu listovou v počátečních fázích těhotenství. Avšak vzhledem k tomu, že mnoho žen nemá schopnost absorbovat kyselinu listovou, marně přijímají obvyklé vitamínové komplexy obsahující kyselinu listovou. Femibion ​​1 a Femibion ​​2 tento problém řeší, protože obsahují kyselinu listovou ve formě, kterou mohou absorbovat všechny ženy..

farmaceutický účinek

Účinné látky v přípravku Femibion® Natalker II jsou distribuovány mezi dvě lékové formy: tablety a měkké tobolky.

Kyselina listová je životně důležitý vitamín pro těhotné a kojící matky Studie prokázaly příznivé účinky kyseliny listové (syntetická forma folátu) a přírodního folátu z potravy na těhotenství a normální vývoj dítěte (intrauterinní i postnatální)..

Potraviny bohaté na foláty zahrnují špenát, salát, chřest a rajčata. S jídlem se zpravidla nedostává dostatečné množství folátu, často ani nezajišťuje normální potřebu, a u těhotných a kojících žen je potřeba folátu zvýšena. Proto je velmi důležitý doplněk ve formě syntetického folátu (kyselina listová).

V těle je kyselina listová přeměněna na biologicky aktivní formu. Lékařské údaje naznačují, že tělo každé druhé ženy nemůže úplně přeložit kyselinu listovou do své aktivní formy. Metafolin (L-methylfolát) je snadno stravitelná, biologicky aktivní forma folátu. Díky tomu je metafolin přístupnější a vstřebává se pro tělo lépe než kyselina listová..

Přípravek Femibion ​​Natalkea 2 obsahuje 200 μg kyseliny listové s vhodným množstvím metafolinu, aby uspokojil zvýšenou poptávku a zajistil potřebnou hladinu folátu v těle během těhotenství a během kojení, a to i pro ženy, jejichž tělo se nemůže úplně přeměnit a následně absorbovat kyselinu listovou.

Pro normální vývoj dítěte jsou kromě kyseliny listové nezbytné vitaminy a jód. Proto je velmi důležité zaplnit zvýšenou potřebu během těhotenství a během kojení. Femibion ​​Natalker II obsahuje 9 životně důležitých vitamínů a minerální jód. Jak víte, vitamín B1 je nezbytný pro metabolismus uhlohydrátů a zásobování energií;

Vitamin B2 je nezbytný pro energetický metabolismus; Vitamin B6 je nezbytný pro metabolismus bílkovin; Vitamin B12 je nezbytný pro hematopoézu a zdravý nervový systém; Vitamin C se podílí na tvorbě pojivové tkáně. Kromě toho zlepšuje ochranné vlastnosti těla a podporuje vstřebávání železa;

DHA je polynenasycená mastná kyselina, která je zvláště důležitá pro normální vývoj mozku a tvorbu zraku u dítěte. Od druhé poloviny těhotenství a během krmení roste potřeba DHA v těle a množství DHA pocházející ze zdrojů potravy nestačí. Protože tělo dítěte nemůže samostatně produkovat tuto životně důležitou mastnou kyselinu, je zdrojem DHA její matky.

Matka prochází miminko DHA placentou a potom mateřským mlékem. Proto přední odborníci doporučují užívat nejméně 200 mg DHA denně během těhotenství a během kojení. Femibion ​​Natalker II obsahuje 200 mg DHA získaného z vysoce čištěného koncentrovaného rybího oleje. V balení produktu je DHA ve formě tobolek. Tobolky kromě DHA obsahují také vitamin E, který zajišťuje stabilitu DHA v těle.

Indikace pro použití

Pro ženy od 13. týdne těhotenství do konce období kojení.

Jednotlivci s individuální nesnášenlivostí ke komponentám.

Uvnitř umýt malým množstvím tekutiny. Ženy od 13. týdne těhotenství do konce laktačního období, 1 tab. a 1 čepice. za den s jídlem. Je vhodnější užívat tablety a měkké tobolky současně s jedním jídlem. Pořadí užívání tablety a měkké tobolky neovlivňuje účinnost přípravku.

Kromě toho může být přípravek Femibion ​​1 ve fázi plánování těhotenství užíván pro muže, protože komplex obsahuje vitamíny a prvky, které jsou také užitečné pro mužský reprodukční systém..

Femibion ​​1 mohou také brát neplánované ženy jako multivitaminový komplex.

Femibion ​​2 je určen k použití od 13. týdne těhotenství do porodu, stejně jako po celou dobu kojení..

Žena tak může ve fázi plánování začít užívat Femibion ​​1 a pokračovat v pití až do konce 12. týdne těhotenství. A od 13. týdne těhotenství byste měli jít do Femibionu 2 a můžete jej pít buď až do porodu, nebo do konce období kojení..

Tablety Femibion ​​1 se musí užívat perorálně, polykat je celé, ne žvýkat, kousat a nedrtit jiným způsobem, ale pouze s trochou vody (stačí polovina sklenice). Vitamíny by měly být užívány během jídla nebo po jídle, 1 tableta denně, nejlépe ráno - do 12:00.

Pokud užijete tablety Femibionu 1 před jídlem, může dojít k nevolnosti nebo pocitu horka v žaludku v důsledku podráždění sliznice. Tyto pocity po nějaké době úplně zmizí, ale aby se nevydržely takové nepříjemné okamžiky, je lepší užívat Femibion ​​1 po jídle nebo s jídlem. Nevolnost a pocit tepla v žaludku nejsou příznaky komplikací a nevyžadují přerušení léčby.

Doporučení užívat Femibion ​​1 ráno je způsobeno tím, že vitamíny mohou dodávat sílu, zvyšovat vitalitu a energii, takže může být obtížné usnout, když užíváte lék večer.

Při užívání přípravku Femibion ​​1 nemůžete překročit doporučené dávkování - 1 tableta denně, protože to může mít negativní důsledky. Kromě toho si musíte pamatovat na to, že musíte jíst rozmanitě a plně, a nenahrazovat vitamíny nevyváženou stravou.

Lék by měl být užíván jednou denně během jídla nebo bezprostředně po jídle. Kromě toho byste měli vzít pilulku a tobolku najednou v libovolném pořadí. To znamená, že žena může nejprve spolknout pilulku a pak tobolku nebo naopak. Pořadí užívání tablet a tobolek neovlivňuje jejich účinnost. Pokud z nějakého důvodu není možné polykat tobolku a tabletu během jednoho jídla, měly by být distribuovány včas. To znamená spolknout pilulku v jednom jídle a tobolku v jiném jídle. Je důležité užít jednu kapsli a tabletu denně.

Tobolka a tableta by se měly polykat celé, aniž by se kousaly, žvýkaly nebo drtily jiným způsobem, ale s malým množstvím vody (stačí polovina sklenice).

Je vhodnější užívat vitaminy Femibion ​​2 v první polovině dne (do 12:00 hodin), protože mají mírný stimulační a aktivační účinek, v důsledku čehož mohou večer způsobit potíže s usínáním.

Nepřekračujte doporučené dávkování, protože to může mít negativní důsledky. Je také třeba si uvědomit, že vitamíny nenahrazují bohatou a pestrou stravu.

Jedinou kontraindikací užívání Femibionu 1 a Femibionu 2 je přítomnost alergické reakce nebo individuální nesnášenlivosti na jakoukoli složku, včetně pomocné látky, která je součástí těchto vitamínových komplexů..

Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou obvykle velmi dobře snášeny a nezpůsobují žádné nepohodlí ani vedlejší účinky. V některých případech však mohou Femibion ​​1 a Femibion ​​2 vyvolat následující nežádoucí účinky:

 • Alergické reakce, které se objevují jako vyrážka, peeling, zarudnutí a svědění kůže;
 • Nevolnost po požití pilulky nebo tobolky;
 • Apatie.

Tyto vedlejší účinky se při užívání Femibionu 1 a Femibionu 2 vyvíjejí velmi zřídka a po ukončení léčby úplně vymizí. Ženy by si měly pamatovat, že pokud se při užívání přípravku Femibion ​​1 obávaly nežádoucích účinků, pak se s vysokou pravděpodobností objeví při používání přípravku Femibion ​​2. Proto, pokud existují vedlejší účinky, doporučuje se zcela nahradit vitamínový komplex jinými..

Analogy jsou léčiva obsahující jiné účinné látky, avšak s nejpodobnějšími terapeutickými účinky. Ve vztahu k přípravku Femibion ​​to znamená, že jeho analogy jsou jiné multivitaminové komplexy obsahující různé vitamíny a minerály a určené k použití během těhotenství nebo ve fázi plánování. Analogy Femibionu 1 a Femibionu 2 jsou uvedeny v tabulce.

Analogs Femibion ​​1Analogs Femibion ​​2
Mateřská abecedaMateřská abeceda
Bio maxVitrum Prenatal
Vitrum PrenatalPrenatální forte Vitrum
Prenatální forte VitrumComplimite Trimesterum 2
Genevit DrageeComplimite Trimesterum 3
Complimite Trimesterum 1Complimite mami
LavitaMaterna
MaternaPerinatal s více kartami
Megadin PronatalMultiMax pro těhotné a kojící ženy
MultimaxVíce produktů
Více produktůReddivet
Perinatal s více kartamiPregnakea
VyjetVyjet
PregnakeaPregnavit F
PregnotonTheravit Pregna
Theravit PregnaElevit Prenatal
Elevit PrenatalCentrum Materna DHA od A do Zinc
9 měsícůCentrum Materna

Většina recenzí vitamínů Femibion ​​1 je pozitivní, a to díky vynikající snášenlivosti léčiva, viditelnému pozitivnímu účinku a snadnému použití. V hodnoceních ženy naznačují, že Femibion ​​1 je vhodné polykat, navzdory poměrně velké velikosti pilulky. Po požití pilulek na zažívacím traktu nejsou žádné nevolnosti ani jiné nepříjemné příznaky, takže se ženy cítí dobře a mohou dělat obvyklou práci. V některých recenzích těhotné ženy poznamenávají, že po zahájení používání přípravku Femibion ​​1 zcela prošly účinky toxikózy.

Následující výhody Femibionu 1 jsou uvedeny v recenzích zvlášť - zaprvé přítomnost jodu v něm, v důsledku čehož se jodomarin nemusí brát dodatečně, a za druhé, kyselina listová v vitaminech je obsažena ve speciální formě, která je dobře absorbována.

Téměř všechny recenze vitamínových komplexů Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou díky svým vlastnostem pozitivní. Ženy si tedy uvědomují, že Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou během těhotenství velmi dobře snášeny, protože v reakci na jeho příjem není nauzey, alergie, nepohodlí v zažívacím traktu, bolest hlavy a ospalost. Téměř všechny ženy v recenzích tvrdí, že se cítí dobře na pozadí používání Femibionu 1 nebo Femibionu 2, což je velmi důležité.

Také ženy jsou velmi ohromeny skutečností, že při užívání přípravku Femibion ​​1 nebo Femibion ​​2 posilují, přestávají odlupovat a začínají dokonale růst nehty. Stav vlasů a pokožky se znatelně zlepšuje. Komplexy Femibion ​​1 a Femibion ​​2 tak zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů u těhotných žen a stávají se ještě lepšími než před těhotenstvím..

V hodnoceních ženy zvlášť uvádějí, že komplexy Femibion ​​1 a Femibion ​​2 jsou velmi výhodné, protože obsahují jód a kyselinu listovou ve speciální snadno stravitelné formě. Z tohoto důvodu není nutné samostatně a dodatečně užívat jódové přípravky (například jodomarin). Nevýhodou Femibionu 1 a Femibionu 2 je však absence železa a hořčíku v jejich složení, v důsledku čehož je nutné dodatečně brát přípravky obsahující tyto látky, jako jsou Fenyuls, Ferrum-Lek, Magnesium-B6 atd..

Jedinou významnou nevýhodou vitaminových komplexů jsou podle žen jejich vysoké náklady. Femibion ​​1 tedy v průměru stojí 400 rublů a Femibion ​​2 - 900 rublů.

Velmi vzácné negativní recenze komplexů Femibion ​​1 a Femibion ​​2 během těhotenství jsou způsobeny vývojem alergických reakcí na ně nebo individuální intolerancí. Alergická reakce na Femibion ​​1 nebo Femibion ​​2 se obvykle projevuje jako červené skvrny nebo loupání ložisek na kůži, doprovázené svěděním.

Většina recenzí o přípravku Femibion ​​při plánování těhotenství je pozitivní, protože vitaminy jsou dobře snášeny, poskytují vynikající pohodu a navíc velká většina žen otěhotní brzy po zahájení jejich příjmu. Recenze ukazují, že komplex je velmi výhodný, protože tablety obsahují nejen vitamíny, ale také jód a kyselinu listovou ve snadno stravitelné formě, takže při plánování těhotenství stačí vzít pouze Femibion ​​bez jakýchkoli dalších léků.

Kromě toho je Femibion ​​1 drogou volby pro ženy, které mají mutaci v genu MTHFR, což způsobuje narušení fungování enzymů, které asimilují kyselinu listovou. Výsledkem je, že díky této mutaci u žen se kyselina listová neabsorbuje, proto je pro ně zbytečné brát konvenční vitamíny s touto složkou. A Femibion ​​obsahuje speciální sloučeninu, ve které je kyselina listová absorbována tělem žen s mutací v genu MTHFR.

Téměř všechny těhotné ženy čelí někdy docela obtížným rozhodnutím - jaké vitamíny si vzít? Ženy často čelí dilematu - pít Elevit nebo Femibion, protože oba vitamínové komplexy jsou určeny těhotným a kojícím ženám. Elevit a Femibion ​​jsou však různé komplexy, protože jejich složení má poměrně významné rozdíly. Proto, abyste si vybrali jeden z těchto dvou komplexů, musíte znát jejich složení a potřeby svého vlastního těla.

Články O Neplodnosti