Hlavní Analýzy

Jak porodit s úzkou pánví

Podle statistik má téměř pětina všech těhotných žen úzkou pánev. To znamená, že anatomickými příznaky je již považován za normální o 2 cm. Zpravidla je pánevní kontrakce fixována u krátkých a tenkých žen.

Pokud lékař diagnostikuje zúžení pánve, pak to znamená nepřiměřené proporce pánve a hlavy dítěte. Je pravděpodobné, že práce bude obtížná. Jakmile žena uslyší takový závěr, začne panikařit. A ve skutečnosti: jak porodit s úzkou pánví a bez chirurgického zákroku?

Jak porodit s úzkou pánví

Pokud je pro nastávající matku zjištěna kontrakce pánve, může se její práce poněkud lišit od obvyklé. Mezi tyto funkce patří:

 • Předčasný výtok plodové vody;
 • Slabost práce;
 • Možná infekce dítěte prostřednictvím porodního kanálu;
 • Vzhled genitourinárních píštěl;
 • Šance na poranění dítěte;
 • Mámino měkké tkáně.

Aby se těmto komplikacím zabránilo, je nastávající matka hospitalizována několik týdnů před porodem. Příprava je v tomto případě zpravidla jako na oddělení patologií těhotných žen. Pokud má budoucí matka příliš úzkou nádrž, pak lékaři nezávisle určují nadcházející způsob porodu.

Podle pozorování porodníků se těhotenství pacientů se zúženou pánví neliší od ostatních. Prochází také bez komplikací. Proces porodu však může být velmi obtížný. Byly případy, kdy bez kvalifikované lékařské pomoci byla roztržena děloha ženy a dítě zemřelo. Proto by práce žen, zejména při zúžení pánve, měla být lékařem neustále sledována.

Můžete pomoci svému tělu porodit, možná, se speciální fyzickou aktivitou. Je však nutné to udělat ne v den narození, ale od okamžiku, kdy lékaři v prvním trimestru diagnostikovali úzkou pánev. Gymnastika pomůže napnout svaly a připravit je na porod. Nastávající matka však nemůže podniknout žádné další kroky. Zbývá jen uklidnit a důvěřovat lékařům.

Od správného jednání zdravotnického personálu závisí to, jak klidně proběhne porod těhotné ženy a zda dítě přežije. Koneckonců, nejnebezpečnější věcí při porodu s úzkou pánví je pravděpodobnost hypoxie dítěte. Budoucí matka může kvůli silné bolesti neúmyslně rozdrtit krk dítěte opouštějícího porodní kanál. Pokud je pracovní aktivita slabá, je nutné ji stimulovat speciálními vitamíny a drogami.

Během prenatální diagnostiky lékaři zkoumají velikost zúžení pánve a rozměry dítěte. Pokud je strouhanka příliš velká, pak správná volba pro doručení bude císařská řez.

V každém případě je důležité naladit se na přirozené narození a včasné setkání s dítětem. Pokud nastávající matka, obeznámená se všemi možnými riziky, důvěřuje lékaři, může porodit zdravé dítě nezávisle a bez komplikací..

Úzká pánev během těhotenství

Během těhotenství hrají velmi důležitou roli rozměry pánve. Někdy průběh práce závisí na pánvi: pokud je úzký, pak může porod jít s komplikacemi nebo skončit císařským řezem. Úzká pánev se vyskytuje u 2–3% těhotných žen, ale není vždy ukazatelem umělého porodu.

Gynekologové přikládají pánvi při registraci velký význam. Určitě to změřte a v prvních dnech těhotenství můžete předpokládat, jak bude porod pokračovat. Jaké jsou jeho vlastnosti? A co lze očekávat, pokud je pánev úzká? Pokusíme se najít odpovědi na tyto a další otázky..

Velikosti pánve: norma a odchylky

Co je pánve - každá žena to ví dokonale. Podmíněně se dělí na velké a malé. Ve velké pánvi na konci těhotenství se děloha s plodem hodí. A pokud se jeho křídla z nějakého důvodu nerozšíří, děloha se bude pohybovat kupředu, v důsledku toho se „břicho“ vytrhne ”(stane se špičaté). Malá pánev je druh porodního kanálu, kterým se dítě při narození pohne. Je zřejmé, že pokud je pánev úzká, bude mít dítě těžko „dostat“ se do světla.

Jak se měří pánve? Jistě, pokud jste to již udělali, pak si na kartě všimnete nepochopitelného souboru čísel. Pokud vypadají takto: 26-29-31-21, pak se není čeho bát: vaše pánve je normální. Pokud je některý z ukazatelů o 2 čísla menší, bude vám diagnostikována úzká pánev. Jaká jsou tato čísla? Běžné velikosti. Například meziprostorová velikost (vzdálenost mezi horními rohy vyčnívajících kostí) by měla být od 25 do 26 cm atd. Všechna měření se provádějí pomocí tazometru a centimetrové pásky. Měřením velké pánve zvenčí můžeme předpokládat, jaká bude malá pánev. Velikost vaginy můžete určit vaginálním vyšetřením a také vám může být přiřazena radiografie a ultrazvuk k určení velikosti pánve. Další faktory také svědčí o úzkosti malé pánve: délka ruky je menší než 16 cm, velikost bot je menší než 36 a výška je menší než 160 cm. Při měření pánve používejte Solovievův index, tj. Vezměte v úvahu masivitu pánevních kostí. změřte obvod zápěstí a pokud je velikost větší než 14 cm, pak jsou vaše kosti masivní, což znamená, že malá pánev bude úzká i při normální rychlosti.

Ve skutečnosti však vše není tak jednoduché. Úzká pánev má své vlastní odrůdy a vlastnosti. Na tom závisí jak průběh těhotenství, tak porod.

Anatomicky úzká pánev

Tomu se říká povodí, jehož hlavní rozměry jsou menší o 1,5 až 2 cm, což lze zmenšit na několik velikostí nebo jen na jednu. Podle toho se rozlišuje rovnoměrně zúžená, příčně zúžená, jednoduchá plochá a plochá pánev. K potvrzení diagnózy anatomicky úzké pánve se používají další metody výzkumu. Může to být počítačová tomografická pánevní metoda nebo rentgenová metoda. Díky nim je možné určit stupeň zúžení pánve. V závislosti na tom se izoluje anatomicky úzká pánev 4 stupňů. Nejběžnější první a naštěstí je to nejjednodušší, vzhledem k jeho vlivu na výsledek těhotenství a porodu.

Uvnitř není totéž jako venku. Mohu porodit sám s úzkou umyvadlem?

Náš odborník je gynekologicko-endokrinolog, lékař nejvyšší kategorie Olga Petrikeeva.

Předpokládá se, že miniaturní ženy s úzkými boky mají těžší a delší porod než majitelé široké pánve. A existuje názor, že ženy v práci s modelovou postavou by se měly zcela vzdát příležitosti porodit se samy, a je lepší se okamžitě naladit na císařský řez. Externí data ve skutečnosti nic nevyřeší. Způsob porodu nezávisí na obvodu boků, ale pouze na velikosti pánevního prstence, kterým dítě během porodu prochází.

„Opravte“ svazek

První věc, kterou gynekolog dělá, když nastávající matka přichází na prenatální kliniku, je to, že pomocí speciálního zařízení měří 4 základní parametry pánve. Norma pánevního prstence má průměr 36–38 cm. Často se zjistilo, že navenek štíhlá žena s úzkými boky má vnitřní pánevní prsten poměrně přijatelné velikosti. A naopak, dívky se širokými kostmi mohou čelit skutečnosti, že jejich vnitřní struktura nebude v souladu s normou. Mimochodem, můžete nepřímo posoudit velikost vnitřního pánevního prstence podle obvodu zápěstí, který by měl být normálně 12-14 cm („Solovyovův index“). Tato tloušťka zápěstí označuje normální tloušťku pánevních kostí.

Operacím nelze zabránit

Úzký nebo deformovaný pánevní prsten u budoucí ženy v porodu je vždy přímým ukazatelem císařského řezu. Skutečně takovým východem hlava dítěte prostě neprochází a když uvízne, dítě jen zraní sebe i matku. Taková struktura je však vzácná. Častěji vedou další okolnosti k vytvoření úzké pánve. Existuje řada zranění a patologií pánve, při kterých bude nastávající matka nutně poslána na císařský řez.

Ženy s podobnými identifikovanými deformitami jsou speciálně registrovány na prenatální klinice a lékař se snaží co nejpřesněji určit datum narození, aby se zabránilo překročení plodu, což je pro ženu v práci a dítě nebezpečné..

Dostat se k věci

V posledních měsících těhotenství mohou mít majitelé úzkého pánevního prstenu potíže s nošením. Například, fetální hlava se nespadá do malé pánve, což komplikuje dýchací procesy a vyvolává těžkou dušnost. Mobilnější děloha u těchto těhotných žen může přispět k nesprávné prezentaci plodu. Mimochodem, vyskytuje se u žen s úzkou pánví 3krát častěji než u běžných žen v práci. Proto jsou ženy s úzkou pánví hospitalizovány 2 týdny před narozením, aby se předešlo problémům.

Operacím tedy nelze zabránit, pokud existují:

 • vrozená patologie pánevních kostí (šikmá pánev, porušení a deformace jeho tvaru a velikosti);
 • zlomenina pánevních kostí;
 • různé deformity páteře (kvůli skolióze, kyfóze);
 • přemístění kostrče v důsledku zranění (pokud kostrčník není na svém místě, ale zůstává ohnutý směrem dovnitř, hlava plodu neprochází);
 • kostní nádory v pánvi;
 • ruptury kloubů u předchozích narození (doprovázejí 13% poranění pánve);
 • dědičný faktor (anatomické rysy).

Mimochodem

Není zbytečné, aby pediatrové radili mladým matkám, aby zasadily dívky později než chlapci. Koneckonců, je velmi důležité, aby se kojencům v době, kdy se učí sedět, podařilo získat správnou a včasnou tvorbu pánevních kostí. Dívky jsou nejlépe vysazeny za 6-7 měsíců (a chlapci mohou být 5-6). Chrupavkovité struktury jsou stále velmi poddajné a dlouhé sezení ve špatné poloze může deformovat pánev.

Přiměřená fyzická aktivita, plavání, správná výživa zajistí pevnost kostí a zachovají pružnost vazivového aparátu.

Biomechanismus porodu s příčnou pánví

Úzká pánev může výrazně zkomplikovat proces porodu. O způsobu doručení rozhoduje gynekolog. Závěry jsou učiněny na základě důkladné studie míry a typu zúžení pánvových kostí, zdravotního stavu těhotné ženy a předchozích onemocnění.

Co je to úzké povodí

Během porodu během pokusů musí dítě překonat kostní prsten, který se skládá z pánevních kostí, kostrče, křížové kosti a velkého trochanteru stehenních kostí. Prvky jsou vzájemně propojeny chrupavkami a vazy.

V případě narušení konfigurace nebo asymetrie dojde ke zúžení prstence, což způsobuje potíže při průchodu plodu. Taková pánev je považována za anatomicky úzkou při porodu. Deformace kostí je vrozená nebo získaná v důsledku zranění a minulých nemocí..

Podobnou diagnózu lze provést již po zahájení prvních kontrakcí, kdy velikost hlavy dítěte neodpovídá šířce pánevního prstence, ačkoli po celou dobu těhotenství byly pánevní parametry v souladu s.

Jak se určují velikosti pánve?

Inspekce těhotné ženy se provádí v době její registrace na prenatální klinice. Gynekolog musí objasnit přítomnost v minulosti poranění pánevních kostí, onemocnění páteře, rysy předchozích těhotenství a porodu.

V případě podezření na zúžení pánvových kostí se provede měření pomocí speciálního nástroje - tazomeru. Následující indikátory jsou v porodnictví považovány za normální:

 • mezi iliac hřebeny - nejméně 28 cm;
 • mezi velkými špejlemi stehenních kostí - 30 cm;
 • mezi předními markýzami ilium - nejméně 25 cm;
 • mezi suprakosální dutinou a horním okrajem ochlupení - nejméně 20 cm.

Pokud dojde k odchylce od uvedených vzdáleností o více než 1,5 cm, je u těhotné ženy diagnostikována úzká pánev.

Jako instrumentální metody pro stanovení patologie se používají:

 • Ultrazvuk Nastavení transvaginálního skeneru umožňuje získat všechna potřebná data: viz konjugát, hlava, jeho velikost a poloha.
 • RTG pánev. Taková studie je předepsána velmi zřídka a teprve po 36 týdnech těhotenství. Tato metoda umožňuje určit tvar a trvání ochlupení, ochabnutí křížové kosti, strukturu pánevních stěn, parametry ischiální kosti.

Kromě toho palpace pomáhá určit patologii: je cítit Michaelisův kosočtverec, umístěný mezi velkým trochanterem stehenní kosti. Vyšetření vagíny vám umožní určit celkovou pánevní kapacitu, prozkoumat křížovou kost, výčnělky kostí a výšku symfýzy..

Odrůdy úzké pánve

Anatomicky úzká pánev u žen je rozdělena do těchto forem:

 • normální;
 • plochý - jednoduchý a drzý;
 • příčný;
 • mžoural;
 • osteomalytický;
 • rovnoměrně zúžené.

Klinicky úzký, na základě stupně rozporu, je rozdělen do tří typů:

 • absolutní nesrovnalost;
 • významná nesrovnalost;
 • relativní nesrovnalost.

Tento parametr je určen na základě studia vlastností umístění hlavy plodu, jeho konfigurace, absence nebo přítomnosti pohybu.

Kromě toho určete stupeň zúžení:

 1. První stupeň umožňuje přirozený porod, protože předtím určil funkční užitečnost pánve. Císařský řez se provádí v případě kombinace zúžení pánvových kostí s velkým opotřebovaným plodem, jeho nesprávnou polohou, jizvami na děloze nebo jinými přitěžujícími nuancemi.
 2. Druhý stupeň v některých případech umožňuje přirozený porod. Například v předčasném těhotenství. V této situaci nejčastěji plod není velký, proto se může rodit i úzkým prstencem. V jiných případech jsou lékaři nakloněni císařskému řezu, aby se vyhnuli možným negativním komplikacím pro ženu v porodu a pro dítě.
 3. Při zúžení 3 a 4 stupně jsou vyloučeny pokusy o porod. Přítomnost významných deformačních změn nebo nádorů kostí vytváří nepřekonatelné překážky pro pohyb dítěte přes porodní kanál.

Vysoké stupně zúžení jsou velmi vzácné. Jejich přítomnost se však vždy stává absolutní indikací k dodání pomocí plánované císařské řezy.

Těhotenství

Anatomicky úzká pánev neovlivňuje proces porodu dítěte. Nicméně stav ženy a plodu by měl být během těhotenství sledován odborníky.

V posledním trimestru, blíže k 34. týdnu těhotenství, plod zaujímá v lůně trvalé postavení, ve kterém zůstane až do narození. Úzká samice pánve často neumožňuje dítěti zaujmout správnou polohu kvůli nedostatku volného prostoru. To může způsobit dušnost a dýchací potíže..

Těhotné ženy s podobnou diagnózou jsou automaticky ohroženy vysokou pravděpodobností komplikací při porodu. Specialisté doporučují těmto ženám před hospitalizací sledovat stav matky a plodu a v případě potřeby poskytnout včasnou pomoc. Lékaři zabrání nadváze dítěte, objasní stupeň zúžení a tvar pánevních kostí, provedou další studie a vytvoří nejoptimálnější dodací lhůtu.

Příprava na porod

Zúžení pánve nevylučuje možnost přirozeného porodu. Pod vlivem hormonů se kosti během těhotenství a při porodu postupně liší. To často umožňuje dítěti volně procházet porodním kanálem.

Při rozhodování o přirozeném porodu upozorňuje porodník-gynekolog na několik faktorů:

 • velikost pánve;
 • stupeň zúžení pánvových kostí;
 • věk ženy;
 • velikost a umístění plodu;
 • průvodní těhotenské patologie.

Díky mírnému zúžení pánevních kostí, malé velikosti plodu a jeho správné prezentaci umožňuje těhotné ženě porodit sama.

Indikace pro císařský řez

Klinicky úzká pánev - jednoznačná indikace nouzového císařského řezu. Toto rozhodnutí lékařů je způsobeno tím, že přirozený porod s touto diagnózou může u dítěte vyvolat hypoxii, zvýšit riziko poranění mozku obratlů a traumatů. Nezávislý porod je pro matku také nebezpečný: existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí dělohy, poškození vnitřních orgánů a střev..

Všechny údaje pro COP jsou podmíněně rozděleny do dvou skupin: relativní a absolutní. Absolutní indikace zahrnují:

 • těžká deformita pánve;
 • 3 a 4 stupně zúžení;
 • zranění kloubů a pánevních kostí z předchozích narození;
 • maligní kostní nádory.

Absolutní indikace se stávají důvodem jmenování plánovaného císařského řezu. Je pravděpodobné, že se rozhodne provést nouzovou operaci s počátkem prvních kontrakcí u ženy při porodu. Při přítomnosti alespoň jedné z výše uvedených podmínek je přirozený porod nemožný.

Relativní indikace pro císařský řez zahrnují zúžení 1. stupně v kombinaci s následujícími podmínkami:

 • velké ovoce;
 • pánevní prezentace plodu;
 • předjíždění těhotenstvím;
 • fetální hypoxie;
 • jizvy na děloze;
 • genitální anomálie.

Rovnoměrné zúžení stupně 2 je relativní indikací operace. Pokud se stav matky nebo plodu zhorší, provede se nouzový císařský řez.

Funkce řízení práce

Ve většině případů může být přirozený porod nebezpečný pro zdraví matky a dítěte. Lékař musí situaci vyhodnotit a učinit správné rozhodnutí ohledně způsobu narození dítěte.

Proces porodu u žen s touto diagnózou je charakterizován následujícími rysy:

 • délka práce se může prodloužit;
 • stav plodu je nutné neustále sledovat pomocí speciálních zdravotnických prostředků;
 • pracovní aktivita je často slabá, kontrakce nejsou vyjádřeny;
 • žena v práci rychle unavuje;
 • existuje vysoká pravděpodobnost předčasného vypouštění plodové vody.

Porod s příčnou pánví je často charakterizován vysokou přímou polohou hlavy, příznivou pro tuto formu pánve. Když se obrátí zadní strana hlavy plodu, mohou se objevit známky klinického nesouladu mezi velikostmi ženské pánve a hlavy plodu..

Biomechanismus práce s jednoduchým plochým pánvím je charakterizován prodlouženým postavením hlavy se švem ve tvaru šipky v příčné velikosti vchodu do pánve, prodloužením hlavy při vstupu do pánevního prstence a asynklitickým zavedením. Stejné rysy jsou pozorovány v biomechanismu porodu s pánví s plochým pluhem.

Porod s obecně rovnoměrnou pánví se vyznačuje vložením hlavy plodu švem ve tvaru šipky do příčné velikosti vstupu do malé pánve..

Možné komplikace

Pro dítě může být porod s touto diagnózou nebezpečný. Existuje vysoká pravděpodobnost vzniku takových komplikací:

 • fetální hypoxie;
 • zranění páteře, zejména krční páteře;
 • infekce v důsledku předčasného vypuštění plodové vody;
 • prolaps pupečních smyček nebo končetin dítěte do pánevní dutiny před průchodem hlavou.

Riziko takových negativních důsledků, které přirozeně znesnadňují narození dítěte, se nejčastěji stává důvodem pro jmenování plánovaného císařského řezu.

Těhotenství a přirozený porod s úzkou pánví jsou docela možné. V přítomnosti takové diagnózy, po pečlivém prostudování všech parametrů pánve, typu a stupně zúžení, mohou gynekologové umožnit ženě porodit samu sebe. V případě negativních komplikací mají lékaři pohotovostní císařský řez.

Úzké umyvadlo

Porod s úzkou umyvadlem

Úzká pánev je diagnóza, která vyvolává mnoho otázek. Když to žena slyší, zažívá: jak se bude rodit a jaké „úskalí“ jsou možné při narození dítěte?

Při vylučování plodu z děložní dutiny při porodu prochází kostní základnou porodního kanálu - malou pánví, téměř neřešitelným prstenem z pevné kosti. Odchylky ve struktuře kostní pánve, zejména zmenšení její velikosti, mohou komplikovat průběh porodu a dokonce představovat nepřekonatelnou překážku průchodu hlavy plodu skrz ni..

Anatomicky úzká pánev je považována za povodí, ve kterém jsou všechny nebo alespoň jeden z hlavních rozměrů ve srovnání s normálními zkráceny o 1,5-2 cm nebo více. Pánevní kontrakce může být také doprovázena deformitou pánve.

Existuje další koncept funkční užitečnosti pánve. U žen s malou velikostí pánve je spontánní porod bez jakýchkoli komplikací pozorován v případech, kdy nedochází k rozporu mezi velikostí hlavy plodu a velikostí pánve, což se děje s hlavou plodu, jeho dobrou konfigurací (hlava se zmenšuje kvůli skutečnosti, že lebeční kosti nejsou zarostlé). najdi jeden na druhém, jako dlaždice) a uspokojivou práci. Taková anatomicky úzká pánev je považována za funkčně plnou.

Úzké povodí je klinicky povodí, které představuje obtíže nebo překážku průběhu konkrétního porodu, bez ohledu na jeho velikost. Jedná se o nesoulad (nerovnováhu) mezi hlavou plodu a pánví matky. To lze pozorovat s absolutně normálními velikostmi pánve a velkými rozměry hlavy plodu, se sníženou schopností konfigurace, s nesprávným zasunutím a dalšími důvody.

Je tedy třeba mít na paměti, že ne každá anatomicky úzká pánev bude úzká i funkční, zatímco ne každá funkčně úzká pánev je anatomicky úzká. Incidence klinicky úzké pánve s anatomicky úzkou pánví je 25-30% a při normální velikosti pánve - 0,3%.

Příznaky úzké pánve?

Následující příznaky umožňují lékaři učinit předpoklad o anatomických změnách v kostní pánvi:

 • krátká postava těhotné ženy (méně než 160 cm);
 • krátké prsty a prsty (velikost obuvi menší než 23 (36), délka ruky menší než 16 cm, prsty I a III menší než 6 a 8 cm);
 • ženská výška více než 165 cm v kombinaci s kulhavostí, zhoršenou chůzí, zakřivením končetin, páteří;
 • identifikace všech faktorů v životě ženy, které by mohly mít nepříznivý vliv na vytvoření ženské pánve;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • označení komplikovaného průběhu předchozího porodu.

Příčiny anatomicky úzké pánve

Formování ženské pánve je ovlivněno mnoha faktory:

 • časté, včetně infekčních, onemocnění v dětství, podvýživa, nedostatek vitamínů, metabolické poruchy, pánevní deformity vedou k poškození kostí a kloubů pánve v případě rachit, tuberkulózy, dětské obrny, nádorů, v případě zlomeniny, vrozených anomálií pánve;
 • deformace páteře (se zakřivením), nepřítomnost nebo zkrácení končetiny, patologie kyčelních kloubů;
 • hormonální poruchy během puberty (tento důvod je jedním z hlavních).

Diagnóza úzké pánve

U úzké pánve v důsledku vysoké postavení hlavy plodu dno dělohy stoupá velmi vysoko a začíná se odchýlit od vertikální do téměř horizontální polohy. U primiparous je díky elastické stěně břicha pozorováno tzv. "Špičaté" břicho. V multiparousu se kvůli slabosti břišního tisku děloha odchyluje ještě více dopředu, charakteristická je „prohnutá“ břicha.

Důležité informace o struktuře pánve jsou získány instrumentálním měřením. Porodník se zajímá hlavně o strukturu a velikost malé pánve (vnitřní kostní kanál vytvořený kostmi pánve), což je rozhodující, když ji plod prochází, zejména její hlava.

Vnitřní rozměry pánve jsou nepřímo posuzovány vnějším měřením pánve, které se provádí tradičními metodami - pomocí tazomeru (porodního kompasu) a centimetrové pásky. Na základě získaných údajů je možné posoudit anatomické rysy malé pánve, protože mezi velikostí velké a malé pánve existuje vztah.

Teprve po vaginálním vyšetření, ve kterém je stanoven jeden z rozměrů malé pánve, jsou stěny pánve zkoumány zevnitř, její kapacita, deformace, s ohledem na vnější pánevní měření, je možné diagnostikovat úzkou pánev a stupeň zúžení..

Konečná diagnóza anatomicky úzké pánve, její tvar a stupeň zúžení se však stanoví pomocí dalších výzkumných metod: rentgenové metody (rentgenová pánevimetika) a výpočetní tomografické metody pánve, která je přesnější a bezpečnější ve srovnání s rentgenovou metodou, a ultrazvukovým vyšetřením. Tyto výzkumné metody se používají, pokud podle výsledků vnějších měření pánve existuje podezření na její významné zúžení.

S anatomicky úzkou pánví lze dodávku provést přirozeným porodním kanálem a operativním způsobem. Porod může:

 • tok normálně;
 • být obtížné, ale bezpečně skončit poskytnutím vhodné pomoci;
 • být velmi obtížné, s komplikacemi nebezpečnými pro matku a plod.
Rozlišují se čtyři stupně zúžení anatomicky úzké pánve:

U stupně zúžení pánve III-IV je považováno za naprosto úzké a je indikací pro doručení pouze císařským řezem, stejně jako v přítomnosti kostních nádorů, hrubých deformit v pánvi, které představují překážku průchodu plodu..

Ve II. Stupni zúžení pánve kvůli možným nebezpečným komplikacím pro matku a plod se nejčastěji uchylují k porodu císařským řezem. Během předčasného těhotenství je možné podávat porod přirozeným porodním kanálem (v tomto případě je plod malý, a proto je porod možný i přes úzkou pánev).

Výše uvedené situace jsou velmi vzácné..

Se stupněm zúžení pánve začíná práce obvykle vést přirozeným porodním kanálem s definicí funkční užitečnosti pánve. Císařský řez se provádí kombinací zúžení a pánevní prezentace (v tomto případě plod čelí pánevnímu východu k východu z dělohy), velký, zejména odložený plod, plod je ve špatné poloze, jizva na děloze, když je kombinována s jinými přitěžujícími okamžiky.

Vlastnosti porodu s anatomicky úzkou pánví

Ve většině případů, při porodu s anatomicky úzkou pánví s průměrnou velikostí hlavy, je jeho dobrá schopnost měnit se silnou prací normální. Existují však některé komplikace charakteristické pro porod s úzkou pánví:

Častěji dochází k předčasnému vypouštění plodové vody (předčasně nebo brzy). Vzhledem k zúžení pánve není hlava zasunuta do pánve, ale stojí vysoko a pohyblivě nad vchodem do malé pánve, nedochází k žádnému oddělení vody do přední a zadní části - obvykle jsou odděleny hlavou, přitlačeny na kosti pánve, zvyšuje se tlak na močový měchýř, otevírá se.

S proudem vody mohou smyčky pupeční šňůry nebo končetiny plodu (kliky nebo nohy) padat. Pokud nelze malou část plodu zastrčit za hlavu, pak se zmenší objem úzké pánve a vytvoří se další překážka pro vyloučení plodu. Padlá smyčka pupeční šňůry může přitlačit hlavu ke stěně pánve a vést k úmrtí plodu na hypoxii (nedostatek kyslíku). Když pupeční šňůra vypadne, porod končí císařským řezem.

Nadměrná pohyblivost dělohy, vysoko postavená hlava náchylná k nesprávné poloze plodu (příčná, šikmá, pánevní prezentace), nesprávné zasunutí hlavy (laterální), její prodloužení s tvorbou extensorové prezentace plodu (obvykle se hlava při narození ohýbá, hlava se nejprve narodí, s extensorem) vkládá hlavu do hlavy, na čelo nebo do obličeje).

Tam je primární nebo sekundární slabost práce, který je usnadněn předčasným vypouštěním vody, prodloužená vysoká pozice hlavy, který zbytečně napíná spodní segment dělohy, zpomaluje otevření děložního hrdla, prodlužuje porod a vede k únavě ženy při porodu. U primiparous dětí je primární slabost práce častěji způsobena potřebou dlouhého překonání překážky zúžené pánve a u mnohočetných dětí přetažením svalů dělohy, jeho změnami v předchozích porodech nebo potratech..

Prodloužený průběh porodu, dlouhá bezvodá doba může vést k infekci matky a plodu v důsledku proniknutí patogenní mikroflóry z pochvy do dělohy..

Vyvíjí se nitroděložní hypoxie plodu. Během kontrakcí nebo pokusů podstoupí fetální hlava silnou konfiguraci (její objem se zmenšuje v důsledku skutečnosti, že kosti hlavy jdou po kloubech a fontanelách jeden po druhém), což vede k excitaci center nervové regulace fetálního srdce, což způsobuje snížení srdeční frekvence plodu, překračující děložní kontrakce jeho trvání, a tak se stává příčinou hypoxie.

Hypoxie plodu se často zhoršuje porušením uteroplacentálního oběhu, které je způsobeno abnormalitami kontraktilní aktivity dělohy (násilná práce, slabost). Proto jsou terapeutická opatření krátkodobá a neúčinná.

Průběh práce je delší než obvykle.

Mezi kostmi pánve a hlavou plodu dochází k vymačkání měkkých tkání porodního kanálu, které je způsobeno prodlouženým postavením hlavy ve stejné rovině pánve. Kromě děložního hrdla a pochvy jsou stlačeny močový měchýř a konečník, což je doprovázeno narušením krevního oběhu v nich a otokem děložního hrdla, pochvy, močového měchýře a vnějších genitálií.

Ostré obtíže při průchodu hlavou, prodloužené postavení ve stejné rovině pánve, způsobují bolestivé, intenzivní, někdy křečové kontrakce, které mohou vést k přetažení dolního segmentu dělohy, což je příznak hrozící ruptury dělohy..

U některých typů úzké pánve se fetální hlava odchyluje směrem k perineu ve větší míře než u normální pánve, perineální tkáně jsou velmi napnuté a pokud není rozkrok rozřezán, hluboce praskne.

Dlouhodobý průběh porodu, únava ženy při porodu a dlouhé období bez vody mohou způsobit špatné poporodní a časné poporodní období v důsledku špatné kontrakce dělohy. Tato komplikace vyžaduje ruční vstup do děložní dutiny..

Častěji se vyskytují komplikace ohrožující plod. Hypoxie během porodu může vést k narození dítěte ve stavu asfyxie, se zhoršenou mozkovou cirkulací, kraniospinálními zraněními různé závažnosti, což dále vyžaduje pozorování neurologem a rehabilitační opatření.

Akce lékařů při porodu s úzkou pánví

Řízení práce s úzkou umyvadlem vyžaduje od porodníka velkou expozici a dovednosti. Pouze v čase (na konci první a druhé periody) je vyřešena otázka, zda bude tato anatomicky úzká pánev funkčně úzká nebo normální. Funkčnímu posouzení pánve předchází její anatomické hodnocení (určování tvaru pánve a stupeň zúžení) a určování velikosti plodu.

Příčiny klinicky úzké pánve, kromě jejího anatomického zúžení, mohou být: velký plod, hydrocefalus (kapka mozku s velkou velikostí hlavy plodu), nesprávné zasunutí hlavy, přesazování.

O klinicky úzké pánvi se říká, že když je děložní hrdlo úplně otevřené, fetální hlava se nepohybuje podél porodního kanálu. Podmíněná doba čekání na snížení hlavy u primiparous žen je 1-1,5 hodiny, u multiparous ženy - až 1 hodina, ačkoli to primárně závisí na stavu matky a plodu.

V přítomnosti klinicky úzké pánve opouštějí nastávající taktiku řízení porodu av zájmu plodu a matky se přiklánějí k císařskému řezu. U některých patologických nesprávných inzercí hlavy není funkční hodnocení pánve vůbec prováděno, protože narození přirozeným porodním kanálem je nemožné.

Je důležité udržovat integritu fetálního močového měchýře po co nejdelší dobu, proto žena v porodu následuje odpočinek na lůžku, sedí na straně, kde je umístěna vychýlená hlava, nebo kde je obrácena zadní strana plodu, což přispívá ke snižování a udržování plodové vody.

Porod se provádí za stálého pečlivého sledování stavu plodu a kontraktilní aktivity dělohy pomocí kardiotografů. Pravidelně používejte léky, které zlepšují uteroplacentální cirkulaci.

Aby se zabránilo slabosti práce, jsou vitaminy a glukóza široce používány pro zvýšení energetického potenciálu, léků proti bolesti a antispasmodiků. S rozvojem slabosti práce se porod používá jen zřídka - s mírným stupněm relativní klinické nesrovnalosti.

Provádí se pečlivé sledování stavu ženy při porodu, propouštění z porodního kanálu a močení. Pokud je obtížné močit, je moč odstraněna katétrem. Častěji se vaginální vyšetření obvykle provádějí: jsou povinná po odtoku vody, aby byla včas diagnostikována ztráta smyčky pupeční šňůry nebo malé části plodu; jsou potřebné pro funkční vyhodnocení pánve (zasunutí hlavy, její konfigurace, postup přes porodní kanál).

Při porodu u žen s úzkou pánví se široce používá perineální disekce. V době narození hlavy nebo bezprostředně po narození dítěte jsou zavedeny látky snižující děložní tkáně, aby se zabránilo krvácení.

Těhotné ženy s anatomicky úzkou pánví jsou vystaveny vysokému riziku z důvodu možných komplikací pro matku a plod. Včasná prenatální hospitalizace vám umožňuje zabránit nadřazenosti, provést další vyšetření za účelem vyjasnění tvaru a stupně zúžení pánve, rozvinout optimální taktiku práce.

Porod s úzkou umyvadlem. Kdo mohl?

Náš výběr

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Doporučeno

První známky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

Doporučeno

AMG - hormon proti mullerům

Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

Doporučeno

Oblíbená témata

Autor: // Lyalka 2017 //
Vytvořeno před 20 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 7 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 19 hodinami

Zaslal: * Ма ** Ма *
Vytvořeno před 18 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 9 hodinami

Zaslal: Margarishka
Vytvořeno před 8 hodinami

Zaslal: * Noble *
Vytvořeno před 9 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 4 hodinami

Zaslal: Puzzled
Vytvořeno před 14 hodinami

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Porod s úzkou umyvadlem

Všechny ženy, které jsou „v pozici“, se starají o nadcházející narození. Proto s diagnózou úzké pánve někdy začíná panikařit. Tento článek poskytne odpovědi na všechny otázky týkající se porodu s úzkou pánví.

Odrůdy úzké pánve

Během přirozeného porodu musí plod překonat porodní kanál, z nichž některé prochází prakticky nerozšiřitelným prstencem kostí malé pánve. Pokud je velikost pánevních kostí příliš malá pro hlavu dítěte, jsou považovány za úzké. Která pánev je pro porod považována za úzkou a která splňuje normy, může porodník-gynekolog určit po několika měřeních a vyšetřeních.

Lékaři rozlišují anatomicky a klinicky úzkou pánev. V prvním případě jsou pánevní parametry o 15-20 mm menší než norma. Úzkost kostí může být doprovázena jejich deformací. 8% spravedlivějšího pohlaví má odchylky. Mohou rodit přirozeně pouze s malými fetálními parametry.

Mnoho lidí se ptá, je možné porodit sama s úzkou pánví? Podle klasifikace anatomicky úzké pánve existují čtyři stupně úzkosti. III a IV stupně jsou velmi vzácné a končí císařským řezem. Při stupni zúžení I je pacientovi umožněno hlavně vstoupit do nezávislého porodu. Ve druhém stupni se těhotná žena připravuje na plánované chirurgické porody. Pokud je však dítě malé nebo porod začal dva až tři týdny před plánovaným termínem, může se žena pokusit porodit sama. Stojí za povšimnutí, že pokud je dítě malé, může dojít k spontánnímu porodu s úzkou pánví prvního stupně.

Podle jiné klasifikace se rozlišují následující typy povodí:

Odborníci v oboru porodnictví a gynekologie rozlišují termín „funkční užitečnost pánve“. To je, když pacienti se zúženými pánevními kostmi mají přirozený porod bezpečně a bez komplikací, protože mezi kostním prstencem a obvodem hlavy dítěte nejsou žádné nerovnováhy. To se stane, když dítě má malé parametry..

Klinicky úzká pánev během porodu je disproporcionalita mezi průměrem kostního prstence a velikostí hlavy dítěte. Tento termín lze použít u těhotné ženy, i když neměla anatomicky úzkou pánev, ale byl odhalen velký plod - jeho velká hlava nemůže překonat úzké porodní kanály. Vysoké riziko identifikace takové diagnózy u žen:

• s velkým těhotenstvím;

• při dlouhodobém těhotenství, kdy jsou kostní struktury dítěte při průchodu porodním kanálem špatně stlačeny;

• majitelé anatomicky úzké pánve (až 30% případů);

• s růstem pod 1,55 m nebo nad 1,75 m;

• se závažnou tenkostí, skoliózou, poruchami pohybového aparátu.

Tuto diagnózu způsobují také široké boky. Vzhledem k šířce kostních struktur mohou být parametry pánve sníženy, a pokud je plod velký, bude mít žena pravděpodobně úzkou pánev.

Proč je úzká pánev?

Pokud rozměry pánve odpovídají normě, je pravděpodobnost diagnózy 0,3%. Jak zjistit, zda úzká pánev při porodu zná pouze specialistu na prenatálních klinikách. Je nemožné samostatně měřit potřebné parametry pánve.

Faktory, které způsobily tuto diagnózu, mohou být následující:

• nesprávná výživa v dětství;

• metabolické poruchy v raném dětství;

• nemoci ovlivňující pohybový aparát a kostní struktury člověka, například poliomyelitida, křivice, tuberkulóza atd.;

• poranění a modřiny kostních struktur v pánevní oblasti;

• různé deformace kostrče nebo páteře (skolióza, kyfóza atd.);

• hormonální selhání během puberty, které způsobilo známky zrychlení.

Diagnóza zúžené pánve

Pokud je pánev zúžena, je spodní část dělohy dostatečně vysoko, díky čemuž děloha zaujímá téměř vodorovnou polohu. Během prvního těhotenství mají ženy elastický břišní tlak, takže se žaludek stává špičatým. Během opakovaného porodu mají pacienti slabý břišní tlak, takže se děloha více zasouvá dopředu a žaludek se stává „prohnutý“..

Během těhotenství provádí porodník-gynekolog diagnostické postupy, které mu pomohou identifikovat úzkou pánev. Diagnostika se provádí pomocí následujících postupů:

• měření parametrů pánve tazomerem. Na základě získaných parametrů vyvodí lékař závěry o velikosti malého pánevního prstence;

• vaginální vyšetření, při kterém jsou vyšetřovány vnitřní stěny pánve a jsou detekovány jeho deformace.

Pokud má lékař podezření na nepřiměřenost obvodu hlavy dítěte a parametrů pánevního prstenu, doporučuje těhotné ženě vzít pánevní páru pár týdnů před přibližným datem porodu na rentgenovém zařízení nebo na počítačovém tomografickém skeneru (je to bezpečnější než rentgen)..

Příznaky úzké pánve

Jak pochopit, že pánev je pro porod úzká? Je nemožné zjistit, zda hlava dítěte prochází panvou ženy před začátkem porodu. Existují případy, že s příznivými prognózami během přirozeného porodu se u těhotné ženy odhalí úzká pánev, která je doprovázena následujícími příznaky:

• prodloužení hlavy novorozence;

• hlava nevstoupí do porodního kanálu;

• žena močí katétrem a sama to nedokáže;

• v moči je krev.

Pokud je děložní čípek zcela otevřen, ale hlava dítěte se nepohybuje porodním kanálem, pak lékaři počkají asi tři hodiny, přičemž sledují celkový stav matky a dítěte. Pokud během této doby dítě začalo postupovat, pak je žena císařským řezem.
Když je práce anestetizována epidurální anestézií, je zavedena do katétru. Intravenózní anestezie přestává být na konci porodu a žena cítí silnou bolest. Proto, pokud má pacient úzkou pánev, je při porodu lepší používat epidurální anestezii, protože pod ní lze podle potřeby provádět chirurgický zákrok.

Doporučení pro prevenci klinicky úzké pánve

Chcete-li snížit pravděpodobnost klinicky úzké pánve, musíte udělat následující:

• pravidelně navštěvovat ošetřujícího gynekologa, který během těhotenství vyhodnotí poměr velikosti pánve a hmotnosti dítěte;

• po dobu 38–39 týdnů se podrobí ultrazvukovému vyšetření s Dopplerem, aby se vyhodnotil obvod hlavy dítěte;

• podle potřeby po dobu 38 týdnů, aby podstoupili rentgenovou pelvimetrii. Toto vyšetření se doporučuje zejména u žen s poraněním pánve nebo anatomicky zúženou pánví o 1–2 stupně;

• pokud je těhotenství velké, je nutné konzultovat endokrinologa a podstoupit další studie s cílem vyloučit gestační diabetes;

• pokročilý trénink vaginálních svalů pomocí cvičení Kegel, což usnadní průběh porodu s úzkou pánví.

Díky těmto tipům, i když nedojde ke klinicky úzké pánvi, porod snadno projde. Stejná doporučení také pomohou těm, kteří se zajímají o to, jak se vyhnout mezerám při porodu s úzkou pánví.

Porod s úzkou umyvadlem

Jak se narodí úzká pánev? U žen s takovou patologií je možný císařský řez a přirozený porod s úzkou pánví. Ten může jít bez komplikací, být komplikovaný a vyžadovat další lékařskou péči, nebo být s vážnými komplikacemi, které jsou nebezpečné pro ženu i dítě.
Biomechanismus porodu s rovnoměrně zúženou pánví se prakticky neliší od biomechanismu s normální strukturou kostí. Pro biomechanismus práce s příčnou pánví je přímý vstup hlavy dítěte do kostního prstence pánve považován za normální.

V zásadě, když dítě má průměrnou velikost hlavy a má dobrou konfiguraci, porodní biomechanismus s úzkou pánví pokračuje bez komplikací. Podle protokolů práce s úzkou pánví však mohou nastat různé komplikace.

Jednou z nejčastějších komplikací je předčasné vypouštění plodové vody. Protože hlava dítěte nevstoupí do nádrže, ale je umístěna nad vstupem do ní, nejsou vody rozděleny na přední a zadní. Když voda odtéká, může pupeční šňůra nebo dokonce i ruka nebo noha dítěte vypadnout. Padlé končetiny jsou doplňovány, ale to není vždy možné. V takových případech se objem pánve snižuje, což je další překážkou pro výstup z plodu. Spuštěné pupeční smyčky mohou způsobit, že dítě zemře na hladovění kyslíkem. Pokud pupeční šňůra vypadne, dostane žena nouzový císařský řez.

Protože hlava dítěte je vysoká a děloha je velmi pohyblivá, nemusí být plod ve správné poloze (šikmá, pánevní, laterální prezentace). Také dítě nemusí správně vložit hlavu do kostního prstence (do strany). V takových případech porod končí chirurgickým zákrokem.

Slabá primární práce je dalším běžným problémem. Vyskytuje se v důsledku předčasného vypouštění plodové vody. V průběhu tak slabé a zdlouhavé práce je žena v práci přepracovaná. Pokud je při porodu nejprve úzká pánev, je slabá pracovní aktivita způsobena dobou, po kterou dítě překonává úzký pánevní prsten. Ve druhém a dalším porodu - slabost děložní svalové tkáně, změny oproti předchozím porodům nebo potratům.

Vzhledem k dlouhému období, během kterého je dítě bez plodové vody, se ve vagíně a děloze vyvíjí patogenní mikroflóra. To vede k rozvoji infekčních chorob matky a plodu..

V některých situacích dochází k intrauterinnímu kyslíkovému hladovění plodu. Během kontrakcí a pokusů hlava dítěte zmenšuje objem kvůli fontanelám, což způsobuje aktivaci nervových regulátorů srdce a zpomalení jeho rytmu. Vzhledem k tomu, že srdeční frekvence je pomalejší než rytmus dělohy, dochází k hypoxii plodu. Hladina kyslíku může způsobit narušení krevního oběhu v děloze a placentě, což vede k abnormalitám porodu. V takových případech se lékaři uchylují k císařskému řezu, protože stimulace práce s úzkou pánví má krátkodobý účinek.

Díky dlouhému pobytu hlavy dítěte jsou měkké tkáně pochvy, konečníku, močového měchýře a děložního čípku stlačeny v pánevní rovině. V nich je narušen krevní oběh, kvůli kterému dochází k otoku vnějších a vnitřních pohlavních orgánů.
Kromě výše uvedeného přispívá obtížný průchod hlavy v pánevní rovině k bolesti a intenzitě kontrakcí. Někdy to vede k silnému protažení dolní části dělohy a způsobuje hrozbu jeho prasknutí.

Pokud se hlava dítěte odchýlí do strany více než obvykle, jsou perineální tkáně velmi napnuté. V takových případech se používá perineotomie (perineální incize pro usnadnění východu dítěte), pokud se tak nestane, může dojít k hlubokému protržení tkáně.

Trvání porodu, přepracování ženy a dlouhé období bez vody způsobují poporodní krvácení a slabou kontraktilitu dělohy. Dojde-li k této komplikaci, je nutný ruční vstup do dělohy.

Mohou se také vyskytnout komplikace, které nepříznivě ovlivňují plod:

• narušení krevního oběhu v mozku;

• poranění lebky a páteře.

V každém případě vyžaduje dítě s takovými patologiemi okamžitou rehabilitaci a konzultaci s neurologem.

S tolika možnými důsledky byste to neměli riskovat a s diagnózou úzké pánve naplánovat domácí porod.

Dodání úzké pánve by měl provádět zkušený odborník v oboru gynekologie. V praxi by měl mít takový lékař mnoho porodních dějin s úzkou pánví. S ním je nutné předem projednat možné scénáře průběhu porodu s úzkou pánví a všemi otázkami zájmu. To pomůže těhotné ženě být sebevědomá a klidná ohledně nutnosti rychlého porodu v extrémně obtížných situacích. Žena by si měla pamatovat, že úzká pánev během těhotenství není vždy překážkou při porodu, hlavní věcí není poškození dítěte a porodit mu zdravé!

Úzké umyvadlo velké dítě.. můžete porodit?

moje výška je 153, pánev je úzká.
dítě bylo prorokováno s hmotností 4 kg, ale nikdo o Caesareanovi ani koktal.

Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, VŠE BUDE DOBRÁ A člověk musí být o tom přesvědčen!
a nyní z mé vlastní zkušenosti:
pro Boha, nebojte se policisty.
Naladil jsem se na porod. a připravené všemi způsoby. Zdá se, že pánev není úzká a dítě bylo ultrazvukem do 4 kg. a pak přišly boje. bublina byla propíchnuta a dítě bylo 8 hodin bez vody a otvor byl pouze 7 prstů. a jak jsem nyní rád, že všechny stejné materiály (vyhrožovaly, křičely) na lékaře, takže naléhavě udělal císařský řez. Poté, co jsem na chodbě slyšel frázi „dobře, alespoň to krvácí, dítě se téměř zadusilo“. pipety. Myslel jsem, že jen porazím svého doktora, který jsem přivedl k takovému.
Ano, Caesarovy problémy s neurologií. ale oni jsou naživu.

Z Y. po přečtení příběhu Nastya v příbězích o porodu byla znovu přesvědčena, že všechno udělala dobře.

[Zpráva upravená uživatelem 11/20/2010 23:15]

NARROW PELVIS! Kdo a jak porodila?

Články O Neplodnosti