Hlavní Zdraví

Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po narození ženské tělo začíná proces zotavení. Je to vždy jiné, jako individuální. Proto se nestará o to „ale ta přítelkyně je taková, ale já jsem jiná“.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, kdy čekat na první menstruaci po narození dítěte.

Někdo za 3 měsíce, někdo za šest měsíců a někdo kojí rok, ale všichni nejsou k dispozici. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - gynekolog Julia Kopylova je přesvědčena.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces..

Počátek první menstruace může být zpožděn vlivem prolaktinu - hormonu, který se aktivně produkuje při kojení dítěte. Amenorea je proto považována za fyziologickou. Jak dlouho to bude, přímo záleží na organizaci GW. Pokud je dítě kojeno, může první menstruace přijít 2 měsíce po narození. Pokud dostává pouze mateřské mléko, nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, - Julia Kopylova přináší jasnost.

Hormon prolaktin je nejaktivněji produkován v noci od 3 nocí do 7 ráno. Pokud je během tohoto období dítě často aplikováno na prsa, koncentrace hormonu v krvi stoupá více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka, a ovulace je potlačena více, což zajišťuje absenci menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplnění se zavádí směsí;
 • dítě není krmeno žádostí, ale každou hodinu;
 • dítě spí dobře v noci, vydrží více než 3–4 hodinové intervaly;
 • je zavedeno krmení.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení z menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to stane 6-8 měsíců po narození drobků. V této době se již v dětské stravě objevují doplňková jídla, mezi krmením má delší noční intervaly.

Některé matky, které síť využívají, přispěly ke generování statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a po 3 měsících a s druhým, když bylo dítě 8 měsíců. Oba na GV.

Když má dítě 2 měsíce.

Když bylo dítě 1 rok a 8 měsíců.

První dítě krmené, začalo 1,3 měsíce. Druhé dítě bylo krmeno 1,4 měsíce, navráceno po 1 roce a 1 měsíci.

Vezměte prosím na vědomí: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, navštivte gynekologa.

Měsíčně po porodu

Skutečnost, že ženské tělo po porodu se vrací k normálu, je hlášena pravidelným menstruačním cyklem. Současně je většina mladých matek znepokojena hlavní otázkou: kdy přesně začínají období po porodu?

Kdy menstruace přichází po porodu?

Pokud položíte tuto otázku gynekologovi, pravděpodobně dostanete rozumnou odpověď: „Kdy skončí kojení.“ I když své dítě kojíte po dobu dvou až tří let (i když pouze na vyžádání), bude pravidelný menstruační cyklus „čekat“ tak dlouho, jak je to nutné. To je přesně to, co se stalo v těch dnech, kdy neexistovaly žádné umělé směsi pro novorozence nebo byly nepopulární: kojící ženy jednoduše zapomněly na menstruaci rok, dva nebo více.

Moderní matky se obvykle o takový výsledek nesnaží, pokračují v kojení, dokud dítě nedosáhne 6–12 měsíců, a od 4 do 5 měsíců postupně zavádějí doplňková jídla. Použití hormonálních kontraceptiv může navíc ovlivnit nástup menstruace po porodu, proto není možné přesně určit, kdy menstruace začíná po porodu, aniž by se brala v úvahu konkrétní situace. U jedné ženy může tento proces začít po 3-4 měsících, u jiné - za 3 roky.

Vrátí se tělo mladé matky k normálnímu stavu? Záleží na mnoha důvodech:

 • věk ženy;
 • jak je zdravá a zda má doprovodné patologie;
 • Kojí a jak proudí laktace?
 • jak pokračovalo těhotenství a porod.

Menstruační problémy mohou nastat s:

 • zpomalení procesu invaze dělohy;
 • s oslabeným stavem těla (například kvůli krátkému přerušení porodu);
 • první pozdní narození (po 30 letech);
 • zatížená historie porodu.

Jak pochopit, že období po porodu opravdu začalo

Žena, která porodila, by se neměla bát, pokud je během prvních dvou měsíců menstruace mírně opožděná nebo nastane o něco dopředu, protože během tohoto období tělo znovu reguluje cyklus.

Také nedůvěřujte mýtům o počátku první menstruace. Například skutečnost, že normalizace menstruačního cyklu přímo závisí na způsobu, jakým bylo porod provedeno. Ve skutečnosti neexistuje přímá korelace mezi počátkem menstruace a tím, zda se dítě narodilo císařským řezem nebo během fyziologického porodu..

Skutečně však dochází ke skutečnosti, že po porodu se většina žen zbaví menstruační bolesti. V některých případech je vysvětlení tohoto postupu poměrně jednoduché: například, pokud bolest v pánevních orgánech byla spojena s ohýbáním dělohy, pak důvodem bylo porušení odtoku krve. Po narození břišní orgány mírně změnily své umístění a záhyby dělohy se zpravidla narovná. V důsledku toho je odtok krve normalizován a bolest zmizí.

Některé mladé matky berou pro menstruaci nikoli menstruační tok, ale poporodní lochii - výtok hlenu mírně smíchaný s krví. Avšak lochie ještě není měsíčně, ale důsledky traumatu na děložní membrány. Barva přísavky je nasycená červeně, a tak zůstává po několik dnů po porodu. Během týdne se objem přísavek sníží a jejich barva ztmavne až na hnědou: tyto známky naznačují, že se sliznice dělohy uzdravuje. Izolace Lochie může trvat déle, až dva měsíce po porodu. Pak se tento proces zastaví a tělo se začne připravovat na nástup první menstruace nebo na další těhotenství.

Může kojící matka znovu otěhotnět?

Ano, je to docela možné, a to i bez nástupu první menstruace. Faktem je, že ihned po zrání vajíčko přesahuje vaječníky: k tomuto ovulačnímu procesu dochází asi dva týdny před nástupem menstruace. To znamená, že žena může otěhotnět jak před ovulací, tak po ní. Menstruace tedy nemusí mít čas přijít.

Při kojení ženy je docela obtížné rozpoznat příznaky těhotenství. A v raných fázích je téměř nemožné. Ve skutečnosti může během krmení menstruační cyklus zcela chybět a nemusí být zcela stabilní. Nevolnost nebo rychlé močení mohou být spojeny s otravou nebo urologickými problémy, ztmavnutí v oblasti bradavky může naznačovat důsledky předchozího těhotenství. Proto, pokud jste neplánovali otěhotnět tak rychle, neměli byste se spoléhat na metodu laktační amenorey, je lepší vyzkoušet spolehlivou antikoncepci.

Menstruační cyklus je opět normální: je to tak?

Menstruační cyklus po porodu je obnoven v přirozeném režimu a postupně, a toto období trvá asi dva měsíce. První změny ovlivňující tělo mladé matky se vyskytují v reprodukčním, endokrinním, kardiovaskulárním a nervovém systému. Současně změny ovlivňují také mléčné žlázy a dělohu, která prochází revolucí - obrácený vývoj.

K děložní involuci dochází v určité sekvenci:

 • pokles děložního dna (do 12 dnů);
 • velikost dělohy se zmenší (do 2 měsíců);
 • děloha sníží svou hmotnost na 50 g (před narozením váží asi 400 g);
 • vytvoří se vnitřní hltan dělohy (během týdne a půl);
 • vnější hltan dělohy se uzavře a má podobu mezery (do tří týdnů);
 • vnitřní sliznice dělohy - endometrium se obnoví (do dvou měsíců).

Míra invaze dělohy je ovlivněna věkem ženy, jejím zdravotním stavem během těhotenství a po porodu, ať už kojí nebo používá umělé směsi. Inovační proces může zpomalit, pokud je ženské tělo oslabeno opakovaným narozením s krátkou časovou prodlevou, pokud se mladá matka nestará o svůj spánek a odpočinek.

Co může ovlivnit nástup menstruace po porodu

Příchod první poporodní menstruace může být zpravidla zpožděn, pokud je žena vážně nemocná, její hladiny hormonů se nevracejí k normálu a často se vyskytují stresy. Hlavním důvodem pro nástup menstruace je však délka laktace.

 • Pokud v průběhu roku po porodu žena kojí své dítě výhradně, aniž by použila doplňková jídla, měla by se očekávat první menstruace po ukončení laktace.
 • Pokud je dítě již rok a matka stále kojí, může menstruace začít s pokračujícím laktací.
 • Když kojení není úplně kompletní a matka krmí dítě kojeneckou výživou a podává doplňkové potraviny brzy, může první poporodní menstruace přijít za 3-5 měsíců, přestože kojení dosud nebylo zastaveno. V případě nižší laktace je hormon prolaktin, který svým účinkem na vaječníky reguluje příchod menstruace, produkován v menším množství. A proto může menstruace nastat mnohem dříve než při kojení bez krmení.
 • Pokud žena nedojčí a dítě jí od narození mléko, měla by se očekávat první menstruace jeden a půl až dva měsíce po porodu..

Kojíme podle režimu a na vyžádání: až přijde období?

Když je menstruační cyklus plně normalizován, je to signál, že tělo je připraveno na nové těhotenství.

Ale jak zjistit připravenost otěhotnět, když žena kojí? Koneckonců, pokud neexistují žádná období, neexistují žádné zjevné známky toho, že by se tělo skutečně zotavilo. Ve skutečnosti hodně záleží na způsobu kojení..

Faktem je, že hormon prolaktin je produkován výhradně kojením. Jak již bylo zmíněno, tento hormon není „odpovědný“ za kojení, ale má také schopnost potlačovat funkci vaječníků. Pokud však dítě není krmeno podle potřeby, ale podle režimu, dojde k přerušení produkce prolaktinu. A v tomto případě se první menstruace může vyskytnout během několika měsíců po narození - to znamená současně s matkou, která nedojčí.

Když se krmí na vyžádání, bude trvat asi rok, než se obnoví menstruační cyklus, a menstruace nepřijde dříve než v tomto období. Je třeba si uvědomit, že množství prolaktinu se sníží poměrně rychle, pokud změníte schéma výživy na požádání na režim režimu. V tomto případě se zrychlí příchod menstruace.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Kdy začínají období po porodu?

Proč není menstruace obnovena ihned po porodu?

Kdy by mělo začít období po porodu: přibližná data

 1. Čistě kojení. U GV nedochází k menstruaci. Zároveň však musí být splněny některé podmínky. Dítě by mělo být aplikováno na hruď nejméně jednou za tři hodiny. Nelze také zrušit noční krmení. Ale během spánku si můžete nechat přestávku až šest hodin. Při tomto způsobu krmení tělo produkuje dostatek prolaktinu, aby spolehlivě chránilo ženu před ovulací. V tomto případě k menstruaci nedochází po celý rok.
 2. Smíšené nebo umělé krmení. V tomto případě prolaktin nemá antikoncepční účinek. Funkce dělohy se obnoví za dva měsíce a první menstruace nastane za tři.
 3. Zavádění doplňkových potravin. Pediatrové doporučují začít přenášet dítě na potravu pro dospělé, počínaje šesti měsíci. S výskytem rozmanitosti ve stravě se obvykle dítě méně zajímá o mateřské mléko. Postupně klesá její produkce, klesá hladina prolaktinu a obnovuje se menstruace..
 4. Komplikace při porodu. V takových případech se děloha často zotavuje déle. Menstruace se proto objevuje později než tři měsíce.
 5. Stav nervového systému u žen. Stres může výrazně ovlivnit menstruační cyklus. To je pravda po porodu. Je však obtížné přesně předpovědět, jak to ovlivní. Proto není možné říci, kdy čekat na menstruaci.
 6. Odpočinek, spánek, dobrá výživa. Pokud se matce podaří dostatek spánku a nepřetěžování domácími pracemi, menstruace přijde včas.
 7. Celkové zdraví a chronická onemocnění. Těhotenství a porod mohou způsobit pravidelnější a méně bolestivý cyklus. Důvodem je zásadní restrukturalizace hormonálního pozadí. Ale při špatném zdraví a zhoršování chronických onemocnění byste neměli očekávat, že vaše období přijde včas.

Takže se nemůžete chránit?

Povaha menstruace po porodu

 • Lochia se nakonec stala vzácnější a bledší. Postupně se ničí. Pak přijde krátká přestávka. A teprve po tomto období může jít,
 • Když se menstruace vrátí, nestanou se okamžitě normální. První menstruace může být velmi skromná nebo příliš hojná,
 • Když nastane menstruace, cyklus se obnovuje postupně. Po první menstruaci může následovat přestávka. Po kolika měsících mohu čekat na další propuštění? I dva měsíce je normální čas.,
 • všimněte si, kolik výboje jde. Období 2 až 7 dní se považuje za fyziologické,
 • neměli byste očekávat, že po takové závažné restrukturalizaci začnou vaše období okamžitě běžet. Tělo potřebuje až šest měsíců před úplným obnovením cyklu.

Měsíční poporodní: alarmující znamení

 1. Je třeba věnovat pozornost tomu, kolik menstruace není. Pokud jste dokončili kojení a funkce žen se neobnovily do dvou až tří měsíců, měli byste se poradit s lékařem. To není známkou nějaké nemoci, ale musíte se ujistit, že je vše v pořádku.
 2. Obzvláště znepokojujícím příznakem je nadměrně hojný výtok. Pokud ztratíte více než 150 ml krve denně, vyžaduje to konzultaci. Hormonální poruchy a různá onemocnění - endometrióza, adenomyóza, endometriální hypoplasie a dokonce i nádory různých etiologií mohou tento obraz vyprovokovat..

Shrnout

Populární akcie na Mamsy

Populární příspěvky

Jak se zbavit myší v domě? Vzhled nepříjemných „sousedů“ ve formě hlodavců vždy vyvolává u člověka smíšené pocity - od odporu k panice. Pokud jsou myši v domě likvidovány, je nutné přijmout opatření.

Čteme s dětmi: Antoine de Saint-Exupery - "Malý princ" část 2 Malý princ - slavné vytvoření Antoine de Saint-Exupery bylo vydáno v roce 1943. Vyšlo to s kresbami samotného spisovatele.

Vaginální dysbióza: příznaky a léčba Co dělat, pokud máte nepohodlí v intimní oblasti? Jak se zbavit vaginální dysbiózy? Pokusme se problém pochopit a také nabídneme efektivní léčbu.

Restaurační jídla, která lze připravit doma! Navštívit rafinovanou restauraci je skutečným snem jakéhokoli hédonisty. Doslova šťastnější nás může doslova udělat nejen chutné, ale také krásně servírované jídlo v atmosféře národního kouzla. Ale

Správná výživa pro rodinu Správná výživa je hlavní složkou zdraví, ale proč není vždy možné správně jíst? Existuje několik důvodů.

Kdy začínají první období po porodu

Porod je vážnou zkouškou pro každou ženu. Výrazně mění práci těla a všech orgánů jako celku, včetně obvyklého menstruačního cyklu, takže každá žena, která rodí, má přirozenou otázku, kdy začíná menstruace po porodu, což je považováno za normu a které může naznačovat gynekologická onemocnění a komplikace.

Poporodní období

Po narození děloha postupně ztrácí tón a pomalu se vrací k normální velikosti a kondici. První dny po porodu se rána na místě, kde placenta začíná krvácet.

Tato událost se netýká menstruace: lékaři ji nazývají poporodní krvácení, které trvá několik dní a rychle prochází. Nejprve se výboj stává silným, s kousky plodové vody a placenty, ale postupně se stávají méně jasnými a přecházejí. Je třeba pochopit, že poporodní krvácení nelze určit, když nastane menstruace.

Počátek první menstruace závisí na následujících faktorech:

 1. Průběh těhotenství a přítomnost různých komplikací. Těhotenství narušuje hormonální pozadí ženy, a pokud to bylo obtížné, menstruace nemusí přijít brzy.
 2. Chronická onemocnění, poporodní komplikace, deprese, mateřská horečka významně prodlouží období nástupu menstruace.
 3. Kojení Existuje vzor: pokud je dítě zcela kojeno, ale již podle režimu, může menstruace začít ve chvíli, kdy je dítě odstaveno z prsu. Pokud matka začala kojit své dítě podle plánu, spolu s první návnadou, pak se zcela zdravým tělem po dobu 3-4 měsíců, můžete začít čekat na menstruaci. Přibližně ve stejnou dobu začíná menstruace, pokud žena začne brzy krmit. To je způsobeno tím, že během krmení se v těle mladé matky uvolňuje zvláštní hormon, blokující progesteron a estrogen, které jsou potřebné pro menstruační cyklus..
 4. Když menstruace začíná po porodu, závisí to přímo na individuálních genetických charakteristikách ženy. Pokud matka neměla období do jednoho měsíce po ukončení krmení, její dcera v tuto chvíli nepřijde. Pokud po ukončení kojení nenastane menstruace, může to být patologie. V takovém případě byste se měli určitě poradit s lékařem a provést vyšetření.

Odborníci poznamenávají, že obnovení menstruace není ovlivněno tím, zda žena sama mohla porodit dítě, nebo zda měla císařský řez..

Norma nebo patologie

Jak dlouho po porodu nemůže nikdo s přesností říci. V období po porodu se obnoví děloha: různé nádory, cysty a jiné abnormality mohou zmizet. Menstruace může nastat v době ukončení kojení nebo o něco dříve. Mohou být nepravidelní, občasní, dorazí dopředu nebo trochu pozdě.

Celý menstruační cyklus je obnoven až po jednom a půl až dvou měsících od začátku menstruace, to však neznamená, že žena je znovu připravena na těhotenství. Je vhodné plánovat dítě nejdříve 2 roky po začátku menstruace po porodu.

Několik příznaků patologie, o kterých by měla každá žena vědět:

 1. Bolestivá menstruace. Některé ženy si všimnou, že bolestivá menstruace zmizí a snáze snáší měsíční krvácení. Je to proto, že v poporodním období se ohýbání dělohy narovná, což vyvolalo bolest. Bolestivé kritické dny - první známky patologie, vyžadující náležitý zásah specialisty.
 2. Pokud dojde ke zhoršení: menstruace by měla jít, ale nepřijdou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud po ukončení krmení uplynulo více než šest měsíců. Důvodem absence menstruace může být latentní patologie, trauma nebo hormonální selhání.
 3. Silné krvácení s ostrými bolestmi. Pokud první den menstruace začala velmi hojně, takže bylo nutné vyměnit těsnění za méně než 2-3 hodiny, mluvíme o krvácení. V tomto případě je lepší netrpět a konzultovat se specialistou nebo zavolat sanitku. Po porodu přichází menstruace bezbolestně nebo téměř bezbolestně, stejně jako dříve.
 4. Pokud je nástup menstruace neustále přerušován, je výtok vzácný, má štiplavý zápach nebo neobvyklý.
 5. Pokud menstruace začíná před kojením. Odborník provádějící těhotenství obvykle určí, kolik menstruace začíná po porodu, pokud kojení přestalo. Pokud menstruace začíná před koncem krmení, jedná se o závažné hormonální selhání.

Nově vyrobené matky by měly vědět, že tělo v poslední době porodilo příliš mnoho prolaktinu a není dostatek estrogenu. V této situaci může žena začít růst velmi tlustě, takže může být vyžadována hormonální terapie.

Zavolejte odborníka

Nejnebezpečnější jsou těžká menstruace s velkým výtokem krve nebo nečistot, neobvyklá struktura nebo vůně. Pozornost odborníka si zaslouží stav, kdy menstruace trvá méně než 2 dny, je-li bolestivá nebo existuje-li pravidelné krvácení, které není spojeno s obnovou cyklu. Bolest se může vrátit a být doprovázena dalšími příznaky..

Je špatné, pokud k menstruaci nedochází dlouho po ukončení kojení. Specialista určí, proč k tomu dochází, a předepíše léčbu..

Když začíná první menstruace po porodu a co jsou: kolik jdou, pravidelnost, povaha propouštění

První období po porodu jsou pozorována v různých časech. Délka tohoto období je dána dobou kojení, charakteristikami a průběhem porodu a stavem puerpera jako celku.

Ani žádný zkušený porodník-gynekolog neodpovídá přesně, jak dlouho trvá menstruace po porodu. U každé ženy v období po porodu se trvání a další znaky periodického krvácení a změny celého ženského cyklu mění.

Kdy začíná menstruace při kojení

Když menstruace začne po porodu s kojením, nikdo nedá definitivní odpověď. Harmonická obnova hormonální rovnováhy, a tedy i ženského těla, je velmi individuální, u první ženy existují významné rozdíly po první epizodě porodu a opakované.

Trvání období bez menstruace ovlivňuje řada faktorů. Mezi nimi nejvýznamnější:

 • povaha kojení;
 • rysy individuálního průběhu porodu (fyziologické nebo patologické);
 • chronická patologie vnitřních orgánů a reprodukční sféry;
 • puerperální emoční stav.

V období po porodu je hormon prolaktin intenzivně syntetizován v hypofýze ženy. Pokud je jeho množství dostatečné, produkuje se množství mléka nezbytné pro dítě a hlavní hormony (gonadotropní) regulující ženský cyklus nejsou syntetizovány v dostatečném množství, takže se cyklus neobnoví.

Pokud puerperal přivede dítě na prsa i na porodnici, pokusí se všemi prostředky založit produkci mléka, krmí novorozence pouze v režimu „na vyžádání“, to vše zabraňuje obnovení hormonálního a pravidelného menstruačního cyklu.

Ve většině případů se měsíční období po porodu během kojení, vadné nebo nepravidelné, neobjeví dříve než 4-6 kalendářních měsíců po narození. Obnovení hormonální rovnováhy je dokončeno, a to: cyklická syntéza gonadotropních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Pokud se puerperě nepodařilo pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů na vytvoření tvorby mleziva a mléka, můžeme pojmenovat přibližná data, po kterých začnou období po porodu. Fyziologický ženský cyklus s ovulací se objevuje v průměru 3–4 měsíce po narození dítěte, je-li zastavena plná konstantní laktace. Reprodukční funkce je obnovena, je možné další těhotenství.

Fyziologický cyklus žen s ovulací

Není jisté, kolik menstruačních období přichází po porodu, pokud žena pravidelně kojí v „plánovaném“ režimu nebo se její objem mléka s růstem dítěte nezvyšuje. K tomu může dojít 4-6 měsíců po narození dítěte nebo o něco později. Žena si nemůže být jistá neexistencí ovulace a měla by používat antikoncepční metody.

Pokud bylo narození pacienta obtížné nebo patologické, somatická patologie (například endokrinní koule) se zhoršila, puerpera nejí dobře a je ve stálém stavu stresu, pak je také obtížné říci, jak dlouho období po porodu začíná. Dlouhá doba zotavení způsobuje pozdější nástup menstruačního krvácení. Ovulace se obnoví po 2-3 cyklech.

Může menstruace začít měsíc po narození? Ano, pokud mluvíme o patologickém procesu porodu, nižší nebo krátké laktaci. Pokud k tomu dojde, měla by žena určitě zvolit metodu antikoncepce a přísně ji dodržovat, aby nedošlo k dalšímu těhotenství. Objevená menstruace po porodu o měsíc později je důvodem mimořádné konzultace porodníka-gynekologa, protože krvácení v tak krátké době způsobuje těžkou anémii a špatné zdraví ženy.

Jaké je první období

Neexistuje jasný vzorec toho, kolik menstruace jde po porodu. Vliv je ovlivňován počátečními rysy ženského cyklu, délkou samotného krvácení a celým cyklem před nástupem vyřešeného těhotenství a také faktorem laktace..

Kolik dní zbývá po menstruaci - ne více než 8 dní. Trvání skutečného krvácení u zdravé ženy se pohybuje od 4 do 6 dnů, méně často se prodlužuje na 7-8 dní.

Všechny ženy bez výjimky se zajímají o to, co jsou - první menstruace. Úplně první cyklus se zřídka vyskytuje při ovulaci - uvolňování zralého vajíčka z jednoho vaječníku. Je pozorována zpětná tvorba folikulů a po 10-14 dnech začíná rejekce horní vrstvy endometria - menstruace. Obvykle žena necítí žádný rozdíl ve svém vlastním stavu a nemůže to vědět bez určitých testů o nepřítomnosti ovulace.

Jak dlouho trvá menstruační období po porodu, co je považováno za normu, jaké příznaky by měly varovat, lékař prenatální kliniky, který pacienta dlouhodobě sleduje, zodpoví četné otázky. Jak jsou menstruační periody po porodu? Je docela vhodné se zeptat lékaře, který vede ženu v porodu a ženu na porodnici..

Menstruační cyklus a endometrium

Musí být hojné nebo skromné.

Bohatá období po porodu nejsou neobvyklá. Objem výboje během určitého období fyziologického cyklu se pohybuje od 20 do 80 ml. Pokud je objem výboje větší, považuje se to za možnou patologii, zejména pokud je takový vzorec zaznamenán opakovaně. K vyloučení endometriózy a jakékoli jiné reprodukční patologie je nutná konzultace s lékařkou.

Některé ženy uvádějí po porodu hubená období. Snížení hlasitosti nemůže být kritické. Objem vypouštění menší než 20 ml po celou dobu krvácení nebo špinění na prádle nelze považovat za menstruaci. V takové situaci je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Pravděpodobným příznakem patologie je velmi hojná menstruace po porodu. Důvody jsou různé: onemocnění gynekologické sféry, koagulační systém, endokrinní žlázy. Neměli byste se zabývat samoléčbou, je lepší kontaktovat porodníka-gynekologa. Vždy je snazší léčit dysfunkční děložní krvácení v raných stádiích nemoci než na pozadí těžké anémie a vyčerpání.

Nepravidelná období

Nepravidelná období po porodu jsou běžným jevem, který nevyvolává velké obavy. Harmonické obnovení hormonální rovnováhy se někdy táhne několik měsíců, a doba krvácení bude kolísat.

Žena v období po porodu potřebuje vědět, jak by měla být měsíční období po porodu normální, aby bylo možné podezření na patologii včas a navštívit jejího porodníka-gynekologa.

Proč jsou bolestivé a je to normální

Bolestivé období po porodu je zcela přirozená situace, zejména pokud žena během krvácení před těhotenstvím zaznamenala nepohodlí. Nepříjemné pocity jsou způsobeny nízkým prahem bolesti, neúplným obnovením hormonální koule.

Lékařská konzultace je nutná pouze v určitých případech, pokud jde o nemoc. Naléhavá konzultace je nutná, pokud existují takové náznaky:

 • bolest je silná, nekončí obvyklými analgetiky;
 • žena si všimne vážné slabosti, ostré bledosti, sníženého tlaku;
 • horečka, zimnice;
 • hojný nebo s výrazným nepříjemným zápachem.

Výše popsané příznaky jsou stavem „akutního břicha“ a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Co dělat, pokud po dobu 6 měsíců neexistuje žádná regulace

Pokud po porodu nedochází po 3 měsících menstruace, musí žena analyzovat svůj životní styl a stav. Pokud žena plně kojí, nedojde ke změně celkového stavu (bledost, slabost, horečka, zhoršení vlasů a nehtů), pak není důvod k panice. Jedná se o přirozený fyziologický jev spojený se zvýšenou syntézou prolaktinu a inhibicí gonadotropních hormonů..

Pokud po porodu není období 6 měsíců a více a puerpera si nezachovala laktaci nebo upřednostňovala umělé nebo smíšené krmení, je to důvodná obava. Není možné samostatně najít příčinu amenorey, je nutná pomoc gynekologa.

Poporodní zotavení

Úplné zotavení z menstruace po porodu může trvat až šest měsíců, pokud bude dodržena správná výživa a racionální režim práce a odpočinku. Jejich délka je ovlivněna věkem ženy, porodními rysy (fyziologickými a patologickými), typem porodnic (kleště, císařský řez). Důležitý je také fyzický a emoční stav ženy. Je proto těžké přesně říci, kdy je období po dodání.

Kdy čekat na první menstruaci během kojení

Porod je vždy stresem pro ženské tělo. Ale uplyne několik týdnů, měsíců a tělo mladé matky se začíná postupně přizpůsobovat novým podmínkám. Vytváří se laktace, buduje se zásadně nový způsob života. A nově ražená matka si myslí: když po porodu začíná menstruace kojením. Menstruace je koneckonců stálým společníkem žen v plodném věku.

Laktační amenorea

Porod je vždy doprovázen procesem odmítnutí placenty. To je velmi „krvavá“ věc, protože to způsobuje poškození kapilár. Krvácení po oddělení placenty může trvat celý měsíc a dokonce i půl. Takové sekrece se nazývají přísavky. Menstruační cyklus s tím nemá nic společného, ​​tento jev je úplně jiný řád. Kolik úplných období začíná?

V prvních okamžicích po narození dítěte začíná ženské tělo produkovat prolaktin. Hlavní roli při tvorbě hormonu hraje hypofýza - část mozku. Je to prolaktin, který je zodpovědný za vývoj prvního dětského jídla - mateřského mléka. A také zabraňuje nástupu menstruace (blokuje zrání folikulů během laktace). Toto období klidu ženského reprodukčního systému se nazývá poporodní amenorea nebo laktační amenorea. Tento jev je pozorován u všech kojících žen ne včas, ale na vyžádání. Jak dlouho amenorea vydrží, záleží na několika faktorech:

 • rysy konkrétní ženy;
 • délka a frekvence procesu krmení dítěte.

Právě kojení ovlivňuje hypofýzu, aby začala produkovat prolaktin. Koneckonců, záleží na tomto hormonu, kolik měsíců po narození začíná menstruace v Guineji. Pokud matka začne aplikovat dítě na hrudník méně často 7-8krát denně, hladiny prolaktinu začnou klesat. V důsledku toho je nástup menstruace stále pravděpodobnější.

Kdy začne menstruace

Měsíce po porodu s kojením - kdy začnou? Vše záleží na složitosti hormonálního systému konkrétní ženy. A také z rysů GV, které cvičí. Živí se matka často (když chce dítě) nebo zřídka (podle režimu)? Pije dítě vodu? Krmí se směsí? Všechny tyto body ovlivňují trvání první menstruace..

Kdy tedy začnou? Zde jsou možnosti:

Jeden měsíc po dodání. Někdy se lochia místo zastavení do konce 30 dnů začne vystupovat s větší silou. Tento jev často přijímají ženy k včasné menstruaci. Takové případy jsou velmi vzácné, ale přesto se vyskytují v lékařské praxi..

Za dva, dva a půl měsíce. Pokud žena okamžitě přenesla dítě do směsi, pak s umělým krmením, období přicházejí rychle.

Za tři až čtyři měsíce. Menstruace s GV po čtyřech měsících je normou a hovoří o dobré práci hypofýzy kojící matky. K této situaci také dochází, když matka přenáší dítě na smíšené jídlo, to znamená, že dítě současně konzumuje směs a mateřské mléko nebo když je kojení úplně sníženo..

O šest až osm měsíců později. Nejobvyklejší časové období, ve kterém se u stráží pozoruje obnovení menstruace. Většina dětí chodí na doplňková jídla, proto žádají prsa mnohem méně často, hlavně před spaním. Kojení postupně začíná klesat, hladina hormonů má sklon k předchozímu „před těhotenským“ ukazatelům. Sexuální homony stimulují produkci vajíček a vyvolávají menstruaci během kojení.

Když dítě dosáhne jednoho roku. Mnoho matek „Godastiků“ začíná období, i když kojení pokračuje v plném rozsahu.

Stává se, že k menstruaci nedochází až do úplného ukončení laktace při dlouhodobém kojení (jeden a půl roku nebo více). A začněte pár měsíců po poslední aplikaci.

A všechny tyto situace jsou naprosto normální..

Kdy tedy začíná menstruace při kojení po porodu? Neexistuje žádná správná a jednoznačná odpověď. Vše záleží na složitosti laktace a na ženském těle.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Během menstruace mohou některé matky cítit, že se množství mléka mírně snížilo. Dítě na matčině hrudi se někdy nervózní, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí tento pokles netrvá dlouho - doslova první 2-3 dny po začátku prvního menstruačního období po porodu.

V budoucnu se množství mléka vrátí do normálu a laktace se zlepšuje. U většiny dětí však mohou takové změny zůstat zcela bez povšimnutí. V okamžiku začátku první menstruace je dítě zpravidla dost staré a je na doplňkovém krmení. To kompenzuje dítěti nedostatek mateřského mléka..

Někteří odborníci mají sklon věřit, že menstruace nepřímo ovlivňuje chutnost mateřského mléka, což je důvod, proč dítě odmítá kojit. O tom však nejsou žádné potvrzené údaje - podle většiny lékařů menstruace nijak neovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka. Proto příčina úzkosti dítěte v mateřském prsu nesouvisí s nástupem menstruace, ale je způsobena jinými příčinami.

První menstruace s gv - co jsou zač

První menstruační období po porodu během kojení mohou být libovolná - hojná nebo slabá, prodloužená nebo dvoudenní. To vše je normální. Měli byste být opatrní, pouze pokud je výtok příliš bohatý, připomíná děložní krvácení nebo pokud zpoždění trvá déle než tři týdny.

Délka cyklu na strážích není také nastavena okamžitě. Nastavení menstruačního cyklu je čistě individuální záležitost. Cyklus se obvykle vrátí k normálu 3-4 měsíce po dokončení laktace. Pokud však kojící matka měla před těhotenstvím nepravidelný cyklus, může se s podobnými problémy setkat i po ukončení krmení. Rysy procesu porodu (přirozený porod nebo císařský řez) v situaci, kdy dochází k menstruaci, nehrají roli.

Mnoho dívek věnuje pozornost skutečnosti, že menstruace během kojení nebyla tak bolestivá jako dříve - žaludek již ne bolesti, celkový zdravotní stav se změnil. Možná je to proto, že děloha, ohnutá před těhotenstvím, zaujala po porodu normální polohu. Některé matky si také všimnou, že menstruační cyklus se poněkud zkrátil než obvykle.

Když potřebujete navštívit lékaře

A ačkoli počátek menstruace je velmi individuální proces, v některých případech budete muset gynekologovi vypadat:

 • Když matka odmítla kojit a menstruace nezačala 4 měsíce po narození. Tato situace může být způsobena problémy v genitourinárním systému..
 • Pokud jste vypnuli kojení, ale nebyla ani doba, ani ne. Počkejte pár měsíců a jděte k lékaři. To může znamenat endometriózu, zánět „na ženské straně“ nebo (nejčastěji) hormonální poruchy v těle.
 • Menstruace během kojení je neobvykle hojná, musíte nosit „odpolední“ ležení v odpoledních hodinách a dokonce ji doplnit tamponem.
 • Skvrna má nepříjemný zápach. To může signalizovat infekce genitourinárního systému..
 • Nezvyklá silná bolest v podbřišku je znepokojující. V takové situaci byste měli vždy naléhavě jít k gynekologovi a nezáleží na tom, zda se to stalo nebo ne..

Mnoho matek věří, že během laktace není možné otěhotnět, protože vejce v těle nezraje. Uvolněné touto skutečností mladé matky nepovažují za nutné používat další antikoncepci. Bylo však vědecky prokázáno (a potvrzeno praxí), že těhotenství během kojení bez menstruace je docela možné. Důkazem toho je mnoho případů, v jejichž důsledku se v rodině objevilo dětské počasí.

Menstruace začala - mléko odchází?

Pokud období začíná během kojení, neznamená to vůbec, že ​​už nebude více mléka a je čas přenést dítě do směsi. Množství mateřského mléka je málo závislé na menstruaci. V důsledku toho může matka krmit své dítě, dokud nepovažuje za nutné stočit se, nebo dokud mléko spontánně nezmizí. Menstruační cyklus nemá s tímto procesem nic společného..

Menstruace signalizuje, že reprodukční systém je v pořádku. Přítomnost sekrecí naznačuje, že žena může mít děti. Právě pro ně dívky dělají předpovědi mnoha procesů v těle (například nástup ovulace). Zároveň je zbytečné hádat, kdy by první menstruace měla začít po porodu. Mladá matka by se měla uvolnit a užívat si kojení. Příroda se postará o další fyziologické procesy ženského těla.

Kdy začínají období po porodu: důležité nuance

Když menstruace začíná po porodu, tato otázka se obává každé ženy, která nedávno porodila. A nejde jen o nepříjemnosti, z nichž ženy během těhotenství odstavují. Obnovení menstruace je vnějším projevem vnitřních hormonálních procesů.

Když začíná období po porodu, může žena znovu otěhotnět. A zatímco je dítě velmi malé, je to nežádoucí především z lékařského hlediska. Proto všechny mladé matky opravdu chtějí vědět, jak dlouho po porodu nemůžete přemýšlet o „nebezpečí“ opětného otěhotnění a žití sexuálního života bez použití antikoncepčních prostředků..

Měsíčně měsíc po narození?

Mýtus je rozšířený, že pokud žena kojí, její období se neobnoví. Na rozdíl od toho může každý gynekolog (nebo možná několik dívek z vašich známých) vyprávět více než jeden příběh, když se žena dozví o novém těhotenství pouze pocitem „podezřelého“ míchání uvnitř sebe. Nebo se bát vážně o bříško, které se nejen snižuje po porodu, ale roste.

Ano, menstruace měsíc po narození se neobjevuje často. Relativní normou (pokud se žena z nějakého důvodu ani nepokusila dát dítě na její hruď) je obnovení menstruace dva měsíce po narození. Pokud se před vámi objevilo propuštění po porodu, jedná se o hlasitý signál pro pohotovostní návštěvu u lékaře. Koneckonců, dřívější propuštění se objevilo po porodu, čím vyšší je pravděpodobnost, že se nejedná o menstruaci, nýbrž symptom o problémech v reprodukčním systému ženy.

První menstruace po porodu - jaká je norma?

Obnovení menstruace po porodu úzce souvisí s kojením. Koneckonců, oba tyto procesy jsou závislé na hormonech a vzájemně se vylučují. Ve své nejjednodušší podobě lze tento proces vysvětlit následujícím způsobem: hormonální prolaktin, který je produkován ve velkém množství v těle kojící ženy a který je nezbytný pro zajištění laktačního procesu, inhibuje produkci hormonů, které spouštějí menstruaci.

To znamená, že pokud žena krmí své dítě pouze mateřským mlékem a laktační proces funguje perfektně, je pravděpodobnost brzkého obnovení menstruace velmi malá. Pokud je laktační proces nedostatečný a dítě je proto na krmení smíšeným způsobem, nemá žena v těle hormon prolaktin. A tento „deficit“ vytváří prostor pro hormony, které stimulují obnovu menstruace.

Pokud přejdeme na jazyk jasných čísel, pak jako odpověď na otázku „Kdy začíná období po porodu“, můžeme okamžitě nabídnout několik možností:

 • 1,5 až 2 měsíce po narození, pokud žena kojí;
 • po 3-4 měsících, pokud je dítě na krmení smíšeným;
 • po 6-12 měsících, pokud dítě před šesti měsíci nedostávalo jinou výživu než mateřské mléko V každém případě musíte pochopit, že tělo každé ženy má individuální vlastnosti. A jasnou odpověď na otázku, zda existuje patologie v časném obnovení menstruace po porodu, nebo co dělat, pokud menstruace po porodu nezačne rok nebo déle po narození dítěte, může poskytnout pouze lékař. A to až po nezbytných zkouškách.

Císařský řez: v tomto případě začíná menstruace

O něco výše jsme řekli, že nástup menstruace po porodu je hormonálně závislý proces a přímo souvisí s hormonem prolaktinem. A to znamená, že způsob porodu prakticky neovlivňuje načasování zotavení z menstruačního období po porodu. Pouze přítomnost nebo nepřítomnost kojení záleží.

Bohužel, navzdory poměrně široké terénní práci konzultantů kojení a lékařů, kteří aktivně podporují kojení, se stále všeobecně věří, že žena nemůže kojit po císařském řezu. To není pravda!

Když dáte dítě na hrudník i v porodním sále, pokud byla operace provedena v epidurální anestézii nebo o něco později, pokud bylo potřeba použít celkovou anestezii a poté dítě aplikovat na prsa tak často, jak je to možné, může matka úspěšně kojit dítě, jak chce po císařském řezu. A tak potlačí nástup menstruace po porodu.

Bohužel mnoho žen na teoretické, dlouho zastaralé úrovni je přesvědčeno, že po císařském řezu nebude kojení fungovat. A proto nevynakládají žádné úsilí k úspěšnému laktaci. Proto silné přesvědčení, že u žen po císařském řezu začíná menstruace dříve.

Pokud období po císařském řezu nezačne dlouho

Někdy po císařském řezu nezačne menstruace na dlouhou dobu, a to ani na pozadí úplného odmítnutí kojení. K tomu dochází, pokud byl císařský řez proveden s komplikacemi. Proces normalizace funkce vaječníků po komplikacích trvá déle. Kromě toho přítomnost velkého a dlouhého hojivého švu na děloze může zabránit děloze v smrštění a obnovení její normální velikosti. V takových případech může žena potřebovat vhodnou terapii a pomoc gynekologa. A právě v takových případech období po porodu chybí po určitou dobu..

Co jiného ovlivňuje období po porodu

Kromě kojení a individuálních charakteristik ženského těla mohou načasování nástupu menstruace po porodu ovlivnit i následující faktory:

 • komplikace během těhotenství a porodu;
 • porodní věk;
 • dobrá výživa;
 • řádný spánek a odpočinek;
 • psychoemotivní stav;
 • chronická a akutní onemocnění.

Vlastnosti menstruace po porodu

Mnoho žen se zajímá o to, zda se délka menstruace, její hojnost po narození změní, nebo se může nebo může objevit bolest během menstruace (nebo naopak)..

Porod je přirozený proces, který ve velké většině případů prospívá ženskému tělu. Proto většina mladých matek poznamenává, že bolestivost menstruace, pokud existuje, před porodem, se významně snížila. Trvání a četnost vypouštění se obvykle nemění. Je pravda, že v prvních 2-3 měsících může být propouštění hojnější, ale brzy uběhne: povaha menstruace se normalizuje. Pokud se vaše období po porodu změnily k horšímu (znatelně déle, hojně a bolestivě), musíte navštívit lékaře.

Nepravidelná období mohou vyvolat mnoho gynekologických chorob a hormonálních poruch. Endometrióza a polycystické vaječníky, zánětlivé a autoimunitní procesy, poruchy oběhu a nádorové procesy reprodukčních orgánů, poškození dělohy a toxické účinky mohou být častou příčinou porušení pravidelnosti měsíčního cyklu..

Příliš hojný nebo skromný výtok může naznačovat gynekologické patologie. Těžká období po porodu nejčastěji ukazují na přítomnost endometritidy nebo endometriózy.

Mýty o menstruaci a kojení

Počátek menstruace po porodu úzce souvisí s mnoha mýty, z nichž většina je zase spojena s kojením. Nejběžnější z nich jsou:

S nástupem menstruace po porodu se mléko stává hořkým a dítě může odmítnout prsa. Nástup menstruace neovlivňuje chuť mléka. Mateřské mléko má poměrně stabilní chuť, která mimochodem není příliš závislá ani na stravě matky. Mohou se samozřejmě vyskytnout malé změny v chuti, ale již ve věku dvou měsíců to dítě jasně ví a jemné změny v chuti mléka z prsou matky ho nepřekvapí, ale spíše jako příjemná odrůda ve stravě.

S nástupem menstruace by mělo být kojení přerušeno. Když žena obnoví cyklus, měla by své dítě kojit i nadále bez jakýchkoli změn. Ve vzácných případech může laktace klesnout o 1-3 dny, ale lze ji snadno obnovit. Stává se, že sestra se v kritických dnech stává podrážděnou - to je stav, v který dítě „věří“, a může se také stát neklidným a rozmarným. Jakmile se však matka uklidní, stane se to samé s dítětem.

S nástupem menstruace dítě odmítá prsa. Nejčastěji jsou důvodem odmítnutí kojení dítěte úplně jiné důvody, které se shodují s nástupem menstruace po porodu. Například, dítě, spolu s prsy, dostane figurínu, láhev vody nebo směs. To jsou atributy umělého krmení, které dělají dezorientaci dítěte, a on začíná opouštět prsa. A cyklus obnovy by se s tím mohl časově shodovat.

Proto, když začíná období po porodu, nepovažujte to za negativní vztah s kojením. Kojení i obnovení menstruace po porodu jsou přirozené procesy. A jejich mírové soužití v jednom ženském těle je také zcela přirozené. Mít dobré kojení a klidné, harmonické uzdravení po porodu!

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Menstruace po porodu: obnovení, absence, porušení

Je známo, že po porodu potřebuje ženské tělo nějaký čas na normalizaci těch orgánů a systémů, které prošly změnami během těhotenství a porodu. To obvykle trvá 6-8 týdnů. Výjimkou jsou mléčné žlázy a hormonální systém: k jejich obnovení je zapotřebí více času. Obnovení menstruačního cyklu je spojeno s hormonálními změnami. Tento složitý proces si zaslouží podrobnou diskusi..

Malá exkurze do fyziologie

Bezprostředně po narození hladina bílkovin, které jsou produkovány placentou a regulují mnoho metabolických procesů v těle nastávající matky, prudce klesá. Zvláštní části mozku - hypotalamus a hypofýza - jsou jakýmsi „dirigentem“ endokrinních žláz. Regulují aktivitu různých endokrinních žláz - štítné žlázy, nadledvin, vaječníků u žen a varlat u mužů. V období po porodu endokrinní systém, zejména hypofýza, produkuje hormon prolaktin, který se někdy nazývá „mléčný hormon“, protože stimuluje tvorbu mléka u žen po porodu a současně inhibuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku, čímž inhibuje procesy zrání ovule a ovulace - výstup vajíčka z vaječníku. Proto většina žen nemá menstruaci po celou dobu přirozeného krmení. Pokud dítě sní pouze mateřské mléko, je na začátku laktačního období pravděpodobný nástup menstruace a v případě smíšeného krmení je menstruace obnovena 3-4 měsíce po porodu. Je však třeba poznamenat, že existují výjimky z každého pravidla a ženy, které kojí své děti po dobu až jednoho roku nebo více, mohou nechat své menstruační cykly obnovit ve stejném časovém rámci..

Chci varovat před chybou: často je mladá matka přesvědčena, že při neexistenci pravidelných menstruačních cyklů během těhotenství nemůže dojít k těhotenství. To není pravda. Během tohoto období se může objevit ovulace, a tedy i početí..

Při absenci laktace dochází k ovulaci v průměru 10. týden po porodu a první menstruace ve 12. týdnu. Menstruace se může objevit 7. až 9. týden po porodu; v takových případech je první menstruační cyklus obvykle anovulační, tj. není doprovázeno uvolněním vajíčka z vaječníku.

Po císařském řezu dochází k obnovení menstruačního cyklu stejným způsobem jako po přirozeném porodu a závisí na způsobu krmení.

Co cítíš

Vylučování z pohlavního ústrojí pokračuje od narození až do 6. až 8. týdne poporodního období. Přes jeho podobnost s menstruační krví, zvláště v prvních 3-4 dnech, se tyto sekrece liší původem od menstruační krve; Říká se jim lochie. Místo oddělené placenty se vytvoří rozsáhlý povrch rány; v prvních třech dnech je vypouštění z ní krvavé povahy, a poté, co se rána uzdraví (od 3. do 7. do 10. dne), se stane serózní-sacharózou a od 10. dne se zbarví nažloutlá bílá, zatímco jejich počet klesá. V 5. až 6. týdnu se propouštění z dělohy zastaví a je stejné povahy jako před těhotenstvím.

Častěji je obnovená menstruace po porodu správná cyklická povaha, je však přípustné zavedení menstruačního cyklu během prvních 2-3 cyklů, což lze vyjádřit zpožděním menstruace nebo naopak snížením intervalu mezi menstruací. I přes pravděpodobnost, že tyto jevy jsou normální, s takovými příznaky byste se měli poradit s lékařem, abyste vyloučili choroby, jako jsou zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků atd..

Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní (21–35 dní). První den menstruace se nazývá první den menstruačního cyklu. Měsíční období obvykle trvá 4-6 dní (+2 dny). Během prvního a druhého dne je zaznamenána největší ztráta krve. Průměrná ztráta krve na cyklus je 30-35 ml (v rámci 20-80 ml). Ztráta krve větší než 80 ml na jeden menstruační cyklus se považuje za patologickou.

Interval mezi menstruací a dobou špinění po porodu se může lišit; je důležité, aby „zapadaly“ do výše popsané fyziologické normy.

Je třeba poznamenat, že někdy se změní povaha menstruace po porodu. Pokud tedy žena měla před porodem nepravidelné období, může se po porodu stát pravidelným. Menstruace, která je bolestivá před porodem po porodu, může být bezbolestná. Důvodem je skutečnost, že bolest je způsobena tzv. Předním zakřivením dělohy, což komplikuje odtok menstruační krve z dělohy. Během těhotenství a porodu se mění relativní poloha orgánů v břišní dutině a děloha získává fyziologičtější polohu.

Možné menstruační nepravidelnosti

Jedním z důvodů narušení obnovy menstruačního cyklu po porodu může být hyperprolaktinémie. V hypofýze se tvoří hormon prolaktin (v menším množství se tento hormon také tvoří u mužů). U ženy obvykle stoupá hladina prolaktinu v krvi během těhotenství a laktace, což vede k vylučování mléka mléčnými žlázami. Jakmile žena přestane krmit své dítě, hladiny prolaktinu se sníží na normální. Pokud hladina prolaktinu stoupne bez ohledu na těhotenství nebo se po ukončení kojení nevrátí k normálu, pak se tento stav nazývá patologická hyperprolaktinémie (PG). Jak již bylo uvedeno, prolaktin potlačuje ovulaci. To je důvod, proč zachování zvýšeného množství prolaktinu po kojení může způsobit nepřítomnost menstruace.

Taková situace je častěji spojena se zvýšenou funkcí hypofyzárních buněk vylučujících prolaktin, jejichž počet zůstává normální nebo se mírně zvyšuje. Další příčinou hyperprolaktinémie může být prolaktinom - tumor (adenom) hypofýzy, který produkuje prolaktin. Toto je nejčastější příčina GHG v období, které není spojeno s kojením. Hypofyzární prolaktinom je benigní masa. Specialisté nazývají tuto formaci nádorem pouze proto, že vede ke zvýšení velikosti hypofýzy. Příčinou hyperprolaktinémie na konci kojení může být nedostatek funkce štítné žlázy (hypotyreóza), což je docela snadno detekovatelné měřením hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) v krvi a snadno se koriguje v hale substituční terapie léky štítné žlázy (L-tyroxin)..

Jedním z příznaků PG může být porušení rytmu menstruace (oligo- nebo opsomenorrhea - snížení množství menstruační krve nebo zkrácení menstruačního krvácení) až do jejich úplného zastavení (amenorea), protože zvýšená hladina prolaktinu narušuje tvorbu hormonu stimulujícího folikuly (FSH) a luteinálního hormonu LH (LH) ), regulaci menstruačního cyklu. Tito pacienti často trpí bolestmi hlavy. Na konci kojení je zachována tvorba mléka v malém množství - několik kapek s tlakem na bradavku. Na pozadí stávající hormonální nerovnováhy se mastopatie často rozvíjí. U žen s PG se může rozvinout obezita.

Diagnostické testy, které se provádějí pro potvrzení diagnózy, jsou velmi jednoduché. Obvykle zahrnují krevní test na obsah různých hormonů a studii hypofýzy k určení formy nemoci. Mimochodem, lékař může předepsat primární testy (krevní test na obsah prolaktinu a hormonů, které charakterizují funkci štítné žlázy) na prenatální klinice, ale další studie mohou vyžadovat radu řady specialistů.

Pokud výsledky krevních testů ukážou, že hladina prolaktinu je zvýšená a neexistují žádné další projevy GHG, je vhodné opakovat analýzu, aby se zajistilo, že se nejedná o chybu. Je nutné zkontrolovat funkci štítné žlázy a také stanovit hladinu dalších hormonů. Ke studiu hypofýzy se používá tomografie..

Obvykle jsou pro léčbu GHG předepisovány tablety. Nejzkoušeným lékem pro léčbu hyperprolaktinémie je Bromkriptin (Parlodel). Používají se také další léky: lysenil, abergin, metergolin, kabergolin (Dostinex). Všechny tyto léky pomáhají snižovat uvolňování prolaktinu, jehož hladina v krvi často klesá na normální úroveň během několika týdnů po zahájení léčby. U žen, jak se prolaktin normalizuje, se obnovuje menstruační cyklus.

Další komplikací vedoucí k menstruační dysfunkci po porodu je poporodní hypopituitarismus (Sheehanův syndrom). Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku nekrotických změn - „buněčné smrti“ v hypofýze. K takovým změnám může dojít v důsledku masivního krvácení po porodu po závažných septických (bakteriálních) komplikacích porodu, jako je poporodní peritonitida 1 nebo sepse 2. Těžká gestóza druhé poloviny těhotenství, projevující se otokem, výskyt bílkovin v moči, zvýšený krevní tlak, zřídka křečovitý syndrom, může také způsobit Sheehanův syndrom v důsledku vývoje intravaskulární koagulace (DIC). Frekvence Sheehanova syndromu je 0,1%, ale s masivním poporodním nebo postaborčním krvácením dosahuje 40%.

Protože se jedná o porušení obnovy menstruačního cyklu, je třeba říci, že jedním z projevů Sheehanova syndromu je amenorea - nepřítomnost menstruace nebo oligomenorea - snížení množství menstruační krve až po malé špinění. Stupeň menstruační dysfunkce, stejně jako funkce jiných endokrinních žláz, závisí na rozsahu hypofyzární léze. Ještě před nástupem menstruačních nepravidelností se objevují takové příznaky Sheehanova syndromu, jako je bolest hlavy, únava, slabost, chilliness, hypotenze (snížený krevní tlak), významný úbytek hmotnosti, malý edém (pastovitost) dolních a horních končetin, suchá kůže, alopecie.

Diagnóza je založena na anamnéze (vztah mezi nástupem nemoci a komplikovanými rolemi), charakteristickými projevy a hormonálními nálezy, které ukazují pokles hormonů hypofýzy vaječníků.

Léčba tohoto onemocnění je založena na hormonální substituční terapii, při použití speciálních léků se snaží kompenzovat hormony, které musí být produkovány v hypofýze a dalších endokrinních žlázách, včetně vaječníků. Předepisují se glukokortikoidní léky, tyreotropická léčiva. U oligo- a amenorey jsou předepsány pohlavní hormony, aby kompenzovaly nedostatek hormonů produkovaných hypofýzou a vaječníky. Léčbu provádí gynekolog společně s endokrinologem.

Ještě jednou vám chci připomenout, že pokud máte jakékoli pochybnosti o obnovení menstruačního cyklu, musíte se poradit s lékařem. Mimochodem, prodloužená absence menstruace po porodu může také naznačovat začátek nového těhotenství.

1 Peritonitida - zánět pobřišnice - tenká membrána pojivové tkáně pokrývající stěny a orgány břišní dutiny.

2 sepse - stav, kdy kauzativní původce infekce vstupuje do krve.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti