Hlavní Bolest

Mohu během těhotenství přestat kouřit ostře??

V současné době každá dívka ví o nebezpečí kouření, ale přesto ne každý poslouchá názory odborníků, zatímco se nadále angažuje v návyku škodlivém pro tělo. Tabák způsobuje závislost, kterou ne každý může zbavit sám. Mnoho žen začíná přestat kouřit během těhotenství a dozvědět se o své situaci. Někteří lékaři se domnívají, že takové zbavení se špatného návyku negativně ovlivňuje nejen zdraví matky, ale také stav nenarozeného dítěte. Je tento názor chybný nebo by se měl dodržovat??

Mnoho dívek říká: „Přestal jsem kouřit a otěhotněl!“. To se děje docela často, protože nikotin negativně ovlivňuje reprodukční funkce ženského těla. A každý ví o nebezpečí kouření po početí.

Kouřit nebo nekouřit: to je otázka!

Během těhotenství můžete přestat kouřit náhle nebo ne?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože existují určité náznaky, pro které se nedoporučuje náhle opustit tuto závislost. Nepochybně má cigaretový kouř negativní vliv na zdraví dítěte, takže každá nastávající matka by měla přemýšlet o ukončení kouření po početí.

Měl bych přestat kouřit během těhotenství??

Nepochybně stojí za to! Existuje několik důvodů, proč to musíte udělat:

 • Spontánní potraty.
 • Předčasné narození.
 • Narození předčasně narozených dětí s nízkou tělesnou hmotností.
 • Porucha novorozeného krmení.
 • Snížená adaptivní kapacita.
 • Zvýšené riziko vrozených vad.
 • Zhoršení psychologických a fyziologických faktorů vývoje.

Měl bych přestat kouřit během těhotenství?

měli byste se poradit se svým lékařem. Důvodem je skutečnost, že ostré odmítání cigaret odborníky interpretuje odlišně.

Je možné přestat kouřit během těhotenství náhle??

Předpokládá se, že takový krok jen prohlubuje stres, který žena zažívá v období porodu dítěte. Ale většina zkušených lékařů souhlasí s tím, že pouze okamžité zastavení kouření může zabránit rozvoji těhotenských komplikací a zdravotních problémů nenarozeného dítěte..

Proč během těhotenství nemůžete náhle přestat kouřit?

Odpověď na tuto otázku je prudké zhoršení celkového stavu žen v podobné situaci. Z tohoto důvodu se doporučuje závislost opustit postupně, ale je vhodné to udělat do 2 týdnů po početí. Během tohoto období dochází pouze k tvorbě placenty, takže dítě nedostává škodlivé látky, které při kouření pronikly do těla matky.

Doporučení pro odvykání kouření během těhotenství

Mohu během těhotenství náhle přestat kouřit? Taková taktika samozřejmě nepoškodí mnoho žen, ale nestojí za to riziko. To je nejlepší postupně opustit závislost, následovat lékařskou radu:

 • Snižte počet cigaret kouřených každý den.
 • Kouří cigarety ne úplně, ale za čtvrtinu nebo půl.

Mohou těhotné ženy přestat kouřit tímto způsobem? Koneckonců, taková technika pomáhá snižovat touhu po nikotinu. A co sádry obsahující nikotin, žvýkačky a spreje? Tento typ „kouření“ je mnohem bezpečnější než používání cigaret, ale doporučuje se jej používat pouze jako odmítnutí špatného zvyku. Účinek nikotinu na vývoj dítěte nebyl úplně prozkoumán, takže byste neměli opomenout zdraví dítěte..

Mohu přestat kouřit během těhotenství bez jakékoli další pomoci??

Rozhodně možné. K tomu je třeba shromáždit sílu a rozhodnout se sami za sebe, přemýšlet o blahu vyvíjejícího se dítěte. Na matce závisí nejen budoucnost dítěte, ale i jeho zdraví. Během těhotenství jsou kladeny základní orgány a systémy dítěte a kouření může mít negativní účinek, což vede k tvorbě patologických procesů, a tedy i nemocí. Zároveň trpí nejen intelektuální, ale i fyzický vývoj dítěte, který nebude mít šťastné dětství ani světlou budoucnost.

Pomáhat nastávající matce

Proč hned nemůžete přestat kouřit během těhotenství?

Protože v tomto případě není jen závislost na nikotinu, ale také síla návyku, která se také snadno nezbaví. Kouřící žena, která čeká na dítě, by se v tom měla pomoci, přičemž by měla vzít v úvahu následující akce:

 • Zbavte se cigaret, zapalovačů a popelníků.
 • Vyloučit komunikaci s kuřáky.
 • Vyměňte kouření šťávou nebo bonbóny..
 • Udělejte dlouhé procházky.
 • Do fitness nebo gymnastika.
 • Plavat v bazénu.

Mohou těhotné ženy přestat kouřit ostře

V moderní společnosti je bohužel těhotenství často neplánované a většina nastávajících matek zneužívá tabákové výrobky, aniž by věděla o situaci. Většina žen se zajímá o otázku „Je možné během těhotenství přestat kouřit náhle?“.

Předpokládá se, že dámy, které kouřily v období, kdy se dozvěděly o zajímavé situaci, s větší pravděpodobností otěhotní než ženy, které se na to připravily předem a svázaly s nikotinem nebo obecně nekuřily. Pokud žena nepřestává kouřit během těhotenství, má známky časné toxikózy, s možnou následnou gestózou, aktivní vývoj křečových žil dolních končetin, zácpa a mdloby.

U kuřáků je aktivován rozklad kyseliny askorbové a v důsledku toho je v ženském těle pozorován nedostatek tohoto vitaminu, což může vést k vážným následkům. Například: nedostatek vitaminu C vede k metabolickým poruchám, snížení ochranných vlastností těla, depresivním poruchám a problémům spojeným s absorpcí proteinů. Podle studií, pokud žena pokračuje v kouření během těhotenství, riziko potratu se zvyšuje 9krát.

Kouření během těhotenství

Zneužívání tabákových výrobků negativně ovlivňuje všechny osoby, a zejména tělo budoucí matky, která je odpovědná nejen za své zdraví, ale také za blaho dítěte, po dobu všech 9 měsíců. Nezapomeňte na pasivní kouření, protože vliv cigaretového kouře je někdy mnohem těžší ovlivnit všechny orgány a systémy než samotný proces..

Tabákový kouř může vést k chronické otravě organismu, protože obsahuje asi 300 toxických složek, včetně nikotinu, fenolu, síry, formaldehydu, arsenu a dusičnanů. Tato informace není na balení cigaret, ale nastává skutečnost, že jsou přítomny. Tyto složky vedou k obecné intoxikaci a časnému rozvoji toxikózy..

Kromě toxických látek obsahuje kouř i produkt spalování, jmenovitě oxid uhličitý, protože přispívá k blokování malých cév a kapilár. V důsledku toho vzrůstá krevní tlak ženy, což je pro plod velmi nebezpečný jev, protože to vede k nedostatku kyslíku, křečovým žilám, zácpě, bolestem hlavy, nedostatku vitamínů.

Stojí za to přestat kouřit

Většina nastávajících matek je zmatena skutečností, že během těhotenství nekouří, ale na rozdíl od nich jsou ženy, které přestanou kouřit, navzdory situaci. Kouření v tak úžasném období je kategorická kontraindikace, ale co dělat, když ženy, než otěhotní, kouří více než balíček cigaret denně.

Silní kuřáci by neměli náhle přestat kouřit, protože to je pro jejich tělo velmi stresující věc, měli byste se tedy držet strategie a pomalu a opatrně přestat. Těhotenství, a tak, staví tělo do stresujícího stavu, a pokud také přestanete kouřit náhle, je to dvojí rána do ženského těla. Nepřestávejte kouřit najednou, protože to vede ke snížení srdeční frekvence, jakož i ke zvýšení děložního tónu, což může vést k předčasnému porodu nebo potratu..

Těhotná dáma je pod vlivem hormonů, a pokud se také snaží dostat do cigaret, je ve stavu extrémní emoční nestability. Měla by si pamatovat, že náhlé výkyvy nálady mohou nepříznivě ovlivnit nenarozené dítě, takže byste se měli mít pod kontrolou.

Z výše uvedeného vyplývá otázka: „Jak mám přestat kouřit během těhotenství?“ Podle metod doporučených odborníky je metoda náhlého odmítání tabákových výrobků nepřijatelná, tento proces by měl probíhat postupně, aniž by došlo k poškození duševního zdraví ženy, a bude tedy trvat déle než jeden den. Těhotné ženy potřebují v průměru asi tři týdny, aby přestaly kouřit..

Exkomunikace z cigaret by měla probíhat ve třech fázích:

 • Prvním krokem je snížení počtu kouřených cigaret. Jejich objem by měl být snížen na polovinu a měly by být upřednostněny výrobky s nízkým obsahem nikotinu.
 • Po sedmi dnech je nutné dále snižovat spotřebu tabákových výrobků. Stojí za to vypracovat schéma kouření, jmenovitě: vzít pár potahů, aby uspokojily vaše přání, a pak zahodit cigaretu.
 • Třetí fáze je nejdůležitější, protože v případě naléhavé potřeby může být provedeno nafouknutí, a to zejména v případě častějšího srdečního rytmu a případně mdloby. Po 21 dnech by se žena měla zcela zbavit závislosti na nikotinu a potlačit touhu obnovit závislost.

Neplánované těhotenství a náhlé opuštění špatných návyků

Podle statistik je většina těhotenství neplánovaná, takže ženy nemohou začít kouřit předem. Když se budoucí rodiče dozvědí o budoucích změnách v jejich životě, nový život žije v ženském těle asi 4 týdny, ale pokud matka kouří, embryu se již podařilo získat dostatek nikotinu v dostatečném množství. Budoucí plod již začíná tvořit játra, gastrointestinální trakt, ledviny, mozek, páteř a právě tyto orgány trpí především negativními účinky tabákových výrobků..

Dámy, které se rozhodly přestat kouřit během prvních týdnů těhotenství, se velmi bojí, že se jim již podařilo ublížit jejich dítěti. Neměli byste se však příliš obávat, protože to má také vliv na stav embrya a pokud nikoliv po dobu zbývajících měsíců kouříte, můžete snížit účinek nikotinu. Povinné dámské kuřáky musí informovat svého gynekologa, že nedávno přestali užívat nikotin.

Z stravy je třeba vyloučit takové potraviny jako - Coca-Cola, káva, čokoláda, černý čaj. Místo toho přidejte do nabídky ovoce, zeleninu a čerstvě vymačkané šťávy. Je nutné zvýšit množství spotřebované tekutiny, nejlépe se hodí - kefír, mléko, zelený čaj, minerální voda bez plynu.

Tyto tekutiny urychlí proces vylučování toxických produktů štěpení nikotinu z těla. Předpokladem je chůze na čerstvý vzduch po dobu 3-4 hodin, chodit po místech s velkou koncentrací kuřáků. Během těhotenství musíte přestat kouřit, ale pečlivě a podle doporučení lékaře můžete porodit zdravé a plnohodnotné dítě..

Přirozené odvykání kouření

Je tedy možné přestat kouřit během těhotenství rychle a náhle, nebo to stojí za čas. Ve skutečnosti bude mechanismus, jak se zbavit závislosti, říci tělu budoucí matky. Existuje určitá kategorie žen, u kterých není příliš obtížné zapomenout na kouření v období porodu dítěte a nepociťují nepohodlí. Tento jev je způsoben tím, že dívka má změnu v preferencích chuti a to, co se zdálo chutné a příjemné, nyní nepřináší potěšení a potěšení.

Ženy, které přestaly kouřit, mají časté změny nálad, ale je to způsobeno nejen nedostatkem nikotinu, ale také změnou hormonálních hladin. Po porodu se žena pokouší obnovit závislost, výjimkou může být situace, pokud je nutné dítě kojit, pak se doba abstinence prodlužuje.

Ze všeho výše uvedeného každá dáma vyvodí své vlastní závěry a sama se rozhodne, zda je možné přestat kouřit, proč to neudělat náhle, s výjimkou určitých situací, kdy tělo samo během těhotenství nikotin odmítá. Pokud se nastávající matka rozhodla přestat kouřit, je lepší to udělat jednou provždy, aby se předešlo dalším otázkám dítěte, aby vyrostl v atmosféře úplné harmonie a porozumění.

Kouření během těhotenství: pravda a mýty

Mýty o kouření během těhotenství

Kvůli špatnému zvyku ve společnosti existuje mnoho mýtů spojených s kouřením a jeho „bezpečností“.

Mýtus 1.
Těhotné ženy by neměly přestat kouřit náhle, protože vzdávání se cigaret je stres pro tělo, nebezpečné pro dítě v děloze.
Pravda:
Každá dávka jedu přicházející s jinou cigaretou je pro plod ještě větší stres, což může vést k nevratným důsledkům..

Mýtus 2.
Nekuřácký první trimestr.
Pravda:
Expozice tabákovému kouři je nejnebezpečnější v prvních měsících, kdy jsou položeny nejdůležitější orgány.

Mýtus 3.
Těhotné ženy mohou kouřit elektronické cigarety.
Pravda:
Nikotin obsažený v zásobní vložce stále vstupuje do krevního řečiště, i když v menším množství, takže e-cigarety jsou stejně škodlivé pro ženy v této pozici jako obvykle.

Mýtus 4.
Pokud kouříte lehké cigarety nebo snížíte počet cigaret denně, nebude téměř nic na škodu.
Pravda:
Škodlivý účinek se v tomto případě sníží, ale ne o mnoho: kuřák, kterému je jeho dávka nikotinu omezena, se ho pokusí „dostat“ hlubšími potoky, což zvýší množství kouře zachyceného v plicích..

Mýtus 5.
Pokud přítel kouří a porodí silné dítě, pak se vám nic nestane.
Pravda:
Možná, že známost byla jen velmi šťastná, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti bylo zdraví jejího dítěte narušeno nitroděložním účinkem nikotinu a dalších jedů, a ačkoli tento účinek ještě není znatelný, dříve nebo později se problémy projeví.

Důsledky kouření pro matku a dítě

Kouření poškozuje nenarozené dítě několika způsoby.

Za prvé, tabákový kouř obsahuje mnoho toxických látek: nikotin, oxid uhelnatý, kyanovodík, pryskyřice, řadu karcinogenů, včetně diazobenzopyrinu. Každý z nich otráví plod a dostane se k němu matkou krví.

Za druhé, při kouření v těle je výrazně sníženo množství vitamínů B, vitamínu C a kyseliny listové. Jejich nedostatek může vyvolat rozvoj defektů v centrální nervové soustavě a vést k řadě dalších komplikací až po spontánní potraty..

Otrava působí na plod nejen přímo. Pod jejich vlivem jsou zúženy cévy placenty, díky kterým dítě nedostává kyslík a živiny v požadovaném objemu, což vede k zpoždění v růstu a vývoji..

Dlouhodobé studie odhalily řadu smutných vzorců spojených s kouřením během těhotenství:

• Kuřáci častěji porodí malé děti (do 2,5 kg). Každý třetí lehký novorozenec pochází z kuřácké matky. Dokonce i pro ty, kteří kouřili jen zřídka a zřídka, se děti rodí o 150 až 350 gramů lehčí, stejně jako výškové, s menším obvodem hlavy a hrudníku.

• Výrazně zvyšuje pravděpodobnost potratu, předčasného porodu a smrti novorozence. Balení cigaret denně zvyšuje toto riziko o 35%. Kombinace dvou špatných návyků: kouření a pití, jej znásobuje 4,5krát. Alespoň každé desáté předčasné narození začíná kouření.

• Matky kouření mají o 25–65% vyšší šanci na předčasné přerušení placenty, o 25–90% šanci (v závislosti na počtu cigaret) placenta previa.

• Kuřáci mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít děti s chromozomálními abnormalitami, protože jedy působí na plod a na genovou úroveň.

• U „kouření“ těhotných žen 3-4krát častěji diagnostikovaných se zpožděním ve vývoji plodu.

• U dětí je o 30% vyšší pravděpodobnost vzniku obezity nebo diabetu do 16 let, pokud jejich matka kouří během těhotenství.

• Důsledky kouření těhotné ženy ovlivňují dítě po dobu nejméně 6 let. Studie WHO ukázaly, že tyto děti později začínají číst, zaostávají v mentálním a fyzickém vývoji ve srovnání s vrstevníky a horší intelektuální a psychologické testy..

Potomci kouření rodičů mají několikrát větší pravděpodobnost, že začnou kouřit, než ti, jejichž matka kouřila vůbec nebo přestala kouřit při přepravě dítěte..

Důrazně se doporučuje, aby se nastávající matka nejenže zcela vzdala cigaret, ale aby požádala kuřáky ze svého okolí, aby je nepoužívali v její přítomnosti - kouř vdechovaný během kouření z druhé ruky může také ovlivnit její pozici ne nejlepším způsobem.

Pokud se vám výše uvedená data nezdají děsivá, domnívejte se, že mluví pouze o újmě způsobené kouřením, zatímco jen velmi málo žen se může pochlubit vynikajícím zdravotním stavem a ideálními podmínkami pro porod. Všechny faktory (zdraví, minulá onemocnění, celková fyzická a morální příprava, podmínky prostředí, špatné návyky) se sčítají a ovlivňují vývoj plodu. A pokud se snažíte porodit živé a zdravé dítě, proč ohrožujete svůj život sami?

Jak přestat kouřit během těhotenství

Těhotná žena by neměla kouřit, protože na ní závisí život a zdraví jejího nenarozeného dítěte. Nikotin i v malých dávkách negativně ovlivňuje tvorbu jeho kostry, vnitřních orgánů, systémů. Nedostatek kyslíku v lůně nevyhnutelně povede ke skutečnosti, že v budoucnu bude dítě trpět vážnými nemocemi a abnormalitami ve fyzickém i duševním vývoji. Nastávající matka se proto musí této závislosti co nejdříve zbavit a doporučení a společné metody jí v tom pomohou..

Jak zvyk ovlivňuje vývoj plodu

V prvním trimestru těhotenství se u dítěte vytvoří všechny životně důležité orgány. Ke zpomalení tohoto přirozeného procesu může dávka nikotinu, která se dostala k plodu od kouřící matky. Oxid uhelnatý, karcinogeny, pryskyřice, těžké kovy, benzen a radioaktivní látky pronikají placentou a nepříznivě ovlivňují nenarozené dítě. Je vysoce pravděpodobné, že se může narodit s fyzickými vadami na nohou, pažích, čelisti a dalších částech těla.

U matky závislé na nikotinu se plod nemůže normálně vyvíjet, protože mu chybí životně důležitý kyslík. Dýchací, oběhové, zažívací, nervové systémy začínají selhávat. To vede ke skutečnosti, že mikroelementy, vitamíny a další užitečné látky nevstoupí do rostoucího těla ve správném množství. Chronická intoxikace plodu ve druhém trimestru těhotenství podkopává ochranné funkce těla a narušuje tvorbu imunity.

Ve třetím trimestru se ženské tělo připravuje na porodu, ale pokud bude i nadále kouřit, může dojít k narušení placenty a dítě se narodí předčasně. Bude to fyzicky málo rozvinuté: malé nejen co do hmotnosti, ale také na výšku.

Jaké by mohly být důsledky

V důsledku nedostatku kyslíku se u dítěte může rozvinout hypoxie. Kyslíkové hladovění vede k narušenému duševnímu vývoji. Příznaky takové odchylky se navíc nemusí objevit okamžitě, ale až po několika letech. V důsledku nitroděložní hypoxie bude dítě následně trpět astmatem, častou bronchitidou a jinými plicními chorobami..

Jedovaté látky obsažené v cigaretách nepříznivě ovlivňují všechny orgány a systémy dítěte. To vede k následujícím nemocem:

 • autismus;
 • Downův syndrom;
 • diabetes;
 • leukémie;
 • epilepsie;
 • srdeční vady;
 • Dětská mozková obrna;
 • Plicní Hypertenze.

Kromě toho lze při narození u dětí pozorovat zjevné fyzické vady: „rozštěp“ nebo „vlčí“ rty, nedostatečně vyvinutá čelist, nedostatek prstů na koncích, deformace lebky, zakřivení nohou a další deformace. Často mají problémy se sluchem, zrakem a čichem. Novorozenci nespí dobře, neustále pláčou, špatně jedí, jsou nervózní.

Kouřící žena má zvýšené riziko porodu předčasně narozeného nebo mrtvého dítěte. Předčasný porod se závažnými následky a komplikacemi není vyloučen. Dítě s malou hmotností po narození se zpravidla dostane do jednotky intenzivní péče v nemocnici a lékaři musí bojovat o svůj život po dlouhou dobu.

Děti narozené kouřící matce často onemocní, mají velmi slabou imunitu. Některé nemoci se mohou objevit poprvé pouze v období dospívání. Jejich pozornost je rozptýlená, nemohou se soustředit, začnou mluvit pozdě, studují špatně ve škole a jsou často podrážděni a nervózní.

Vysoká pravděpodobnost náhlé kojenecké smrti. K tomu může dojít 3-5 měsíců po narození. Tento jev nebyl vědci studován až do konce, ale z nějakého důvodu děti žen, které kouří během těhotenství, většinou umírají.

Proč nemůžete přestat náhle kouřit během těhotenství

Nevzdávejte se náhle kouření, je lepší postupovat postupně. Jinak může těhotná žena pociťovat abstinenční příznaky, které po narození ovlivní vývoj dítěte a jeho zdraví. Při ostrém odmítnutí cigaret se tělo nemůže rychle přizpůsobit, nastává stresující stav. Vnitřní orgány, které náhle neobdrží obvyklou dávku nikotinu, přestanou normálně fungovat. Srdce, plíce, játra a zažívací trakt jsou zvláště postiženy. Tělo naruší produkci správného množství dopaminu, což má za následek depresivní stav a prudkou změnu chování.

Příznaky z vysazení mohou být doprovázeny následujícími příznaky:

 • Nadměrné pocení;
 • podrážděnost;
 • třes rukou;
 • rozptýlená pozornost;
 • zimnice;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • otok obličeje;
 • cardiopalmus;
 • zácpa nebo průjem;
 • skoky v krevním tlaku;
 • těžký kašel se sputem.

U těhotné ženy, která přestane kouřit, se její imunita snižuje, ona i nenarozené dítě podléhají různým nemocem. Na pozadí stresového stavu těla dochází k časté bronchitidě, akutním infekcím dýchacích cest, akutním virovým infekcím dýchacích cest, zhoršujícím se stávajícím chronickým onemocněním a trpí nespavostí. Těhotná žena by neměla dovolit rozvoj abstinenčních příznaků, aby nepoškodila dítě a sebe, proto se doporučuje, aby se cigarety nevzdávaly okamžitě.

Ostré ukončení kouření může dokonce způsobit potrat nebo smrt plodu v lůně..

Tipy pro odvykání kouření během těhotenství

Lékaři se bez výjimky domnívají, že tento špatný zvyk poškozuje matku a její nenarozené dítě. Je nutné se toho zbavit ještě před početím. Pokud těhotná žena nadále kouří, je riziko porodu nezdravého dítěte velmi vysoké. Ukončení závislosti je nutné postupně, aby organismy nezažívaly silný stres.

Na prenatální klinice by měla být sledována žena v poloze a informovat lékaře o její závislosti na nikotinu. Po absolvování všech analýz a vyšetření můžete přesně posoudit celkový stav dítěte i budoucí matku při porodu. Pokud se matka sama nemůže zbavit kouření, bude nutné navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, ve zvláště závažných případech mohou být postoupena narkologovi. V případě potřeby lékař předepíše léky.

Těhotná žena musí nejprve myslet na své dítě a starat se o své zdraví. Přestat kouřit je snazší, pokud se vyhnete stresu, negativním myšlenkám, chodíte více, dost spíte, děláte to, co máte rádi a sportujete. Do stravy byste měli zahrnout potraviny, které snižují chuť na nikotin: celer, zázvor, černý rybíz, petržel a brokolice.

Máma by se měla vypořádat s kouřením závislostí pouze pod dohledem lékaře. Pomůže předcházet možným nežádoucím účinkům těla, předcházet komplikacím a udržovat zdraví dítěte.

Některé ženy, které kouří během těhotenství, mají averzi k cigaretám, takže se snadno zbaví zvyku. Ale to se vždy nestane. Někdy je třeba vyvinout úsilí, abyste se toho zbavili. Existuje několik způsobů, jak je možné přestat kouřit, a to:

 • Cvičení snižuje nutkání kouřit cigaretu a zlepšuje zdraví. Je však důležité si uvědomit, že komplex cvičení by měl být vybrán speciálně pro ženy v dané pozici.
 • Denně si přečtěte speciální literaturu o účincích nikotinu na plod, podívejte se na video. Pokud si těhotná žena uvědomí a chápe, že svým jednáním ničí své vlastní dítě, je nepravděpodobné, že bude chtít pokračovat v kouření.
 • Použijte metodu - „tři týdny“. Psychologové prokázali, že jakýkoli zvyk člověka se vyvíjí po 21 dnech. V prvním týdnu musíte snížit počet uzených cigaret na polovinu. Dále je lepší kouřit každý druhý den. V posledních sedmi dnech je povoleno kouřit 1-2krát, pouze se silným hladováním nikotinu. Po třech týdnech touha po cigaretách úplně zmizí.
 • Můžete dělat jógu, plavání, meditaci, své oblíbené koníčky. Vzrušující, zajímavé a užitečné činnosti odvádějí pozornost od špatných návyků..
 • Vyjměte cigaretové obaly, zapalovače a popelníky z dohledu. Pokud chcete kouřit - je lepší jíst chutné ovoce, zeleninu nebo bobule.
 • Chodte více, dýchejte čerstvý vzduch, obdivujte přírodu a absorbujte pozitivní emoce.
 • Se silnou touhou kouřit si představte, co dítě cítí a jak reaguje na tabákový kouř.

Můžete se zbavit závislosti na nikotinu pomocí akupresury nebo akupunktury. Před provedením postupů by těhotná žena měla vždy konzultovat lékaře.

Co dělat, když nemáte dost síly na to, abyste opustili špatný zvyk

Skutečná matka bude především myslet na své dítě, a ne na sebe a její rozmary. Přestat kouřit je docela možné, stačí shromáždit veškerou vůli a implementovat ji pro dítě. Nemá na výběr, jeho život a zdraví závisí pouze na ní.

Pokud je odvykání kouření velmi obtížné, můžete použít pomocné prostředky: žvýkačky, omítky, bonbóny, spreje, elektronické cigarety. Obsahují minimální dávku nikotinu. Můžete si je koupit bez lékařského předpisu, ale měli byste přísně dodržovat návod k použití, aby nedošlo k žádným komplikacím a vážným důsledkům pro dítě. Pokud se u vás vyskytnou alergické reakce, neurologické poruchy, zažívací potíže, poruchy dýchacího systému nebo srdce, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Drogy, jako je Tabex nebo Citizine, se prodávají na přepážce proti závislosti na nikotinu v lékárnách bez lékařského předpisu. Ale bohužel během těhotenství jsou tyto léky zakázány.

Přestat kouřit je snazší, pokud existuje morální podpora od příbuzných, milujících lidí, kamarádek nebo přátel. Musíte jim jen říct o svých úmyslech a požádat o pomoc. Pozitivní přístup, smysl pro zodpovědnost za život dítěte a víra v sebe samy pomohou vyrovnat se s touto závislostí.

Každá žena v pozici se může zbavit kouření. Je nutné pouze psychicky naladit, ukázat vůli a přemýšlet o tom, jak porodit zdravé dítě. Odstranit závislost na nikotinu by mělo být postupně a pod dohledem lékaře, aby nedošlo ke komplikacím. Bude to mnohem snazší, pokud použijete osvědčené metody a doporučení lékařů. Čím dříve nastávající matka odmítne cigarety, tím je pravděpodobnější, že vydrží zdravé dítě.

Kouření během těhotenství: názor lékařů

Těhotenství je skvělá doba pro každou ženu, ale určitě se setká s řadou zákazů. Nejprve to platí pro kouření a pití alkoholu. Přesto se některé nastávající matky dovolují sobě i druhému a věří, že takové návyky nepřinesou mnoho škody. Je kouření povoleno během těhotenství? Budeme se touto otázkou zabývat..

Kouření během těhotenství: důsledky

Bohužel těhotná žena s cigaretou je běžným jevem. Důvody se nazývají rozdílné: někdo nemohl skončit, někdo to nepovažoval za škodlivé a někdo mu povolil lékař. Nastávající matka s cigaretou v ruce však vypadá odporně.

Kouření je škodlivé. Každý kuřák o tom ví. Ale podlehnout této závislosti nebo ne, je věcí každého, protože jde o zdraví konkrétní osoby. S těhotenstvím je všechno trochu jiné, protože moje matka jedy nejen sebe, ale také dítě, které je v jejím lůně.

Správnou cestou je samozřejmě zapojit se do špatného zvyku dlouho před početí, v extrémních případech, během několika měsíců. To není vždy možné, proto by nastávající matka měla přestat kouřit okamžitě po potvrzení zajímavé situace: minimalizuje se tím riziko vzniku malformací plodu.

Kouření je nejnebezpečnější v prvním trimestru těhotenství, když se dítě právě formuje: může dojít k potratu, plod zemře nebo se objeví jiné patologie. Během druhého a třetího trimestru dítěte chrání placenta, ale to neznamená, že kouření během těhotenství mu neublíží. Proto se nevzdávejte závislosti po celých 9 měsíců.

Dítě ženy, která kouří během těhotenství, se může vyvinout:

V důsledku cigaretového kouře je plod narušen krevním oběhem a vyvíjí se hladovění kyslíkem. To je spojeno s vážnými důsledky, zejména s hypoxií během porodu, což často vede k narušenému duševnímu vývoji.

Nikotin ovlivňuje krvinky: zdravé buňky jsou nahrazovány pacienty nebo se nemohou plně rozvinout. V důsledku toho může malé dítě získat rakovinu krve..

 • Duševní vývojová porucha.

Je prokázáno, že kouření vede k různým druhům neurologických problémů.

 • Poškozený duševní vývoj.

Děti kouřící matky často trpí zpožděním ve vývoji řeči, neschopností soustředit se, nemohou jasně vyjadřovat myšlenky, zaostávají za vrstevníky.

 • Nemoci dýchacích cest.

Děti, jejichž matky zneužívaly nikotin během těhotenství, často trpí astmatem, bronchitidou a pneumonií..

Také v důsledku kouření existuje riziko odmítnutí nebo prasknutí placenty, předčasného porodu, krvácení během porodu, nedostatku živin u dítěte a dalších problémů..

Je tedy zřejmé, že kouření matky je v každém případě škodlivé pro ni i pro dítě. I když se dítě narodí zdravě, následky špatného zvyku se mohou objevit později.

Lékaři berou na vědomí, že děti, jejichž matky kouřily během těhotenství, se rodí s pocitem nikotinového stažení, protože jsou zvyklé dostávat určitou dávku každý den. Jen si představte, že malý člověk trpí, aniž by měl čas opravdu vidět tento svět...

Někteří lékaři dovolují svým pacientům kouřit, citujíc skutečnost, že ostré odmítnutí nikotinu poškodí plod více než mírné kouření. Mnozí však považují tento názor za chybný, protože vývoj dítěte v nikotinovém prostředí nelze v žádném případě nazvat užitečným..

Závěr je zřejmý: kouření během těhotenství je nepřijatelné. Proto se ujistěte, že tento zvyk nenarušuje normální vývoj dítěte..

Kouření během těhotenství: jak přestat

Takže jste se dozvěděli, že jste těhotná, ale i nadále kouříte. To je známé mnoha ženám. Někteří si jsou jisti, že jakmile se dozví o těhotenství, touha otrávit nikotinem okamžitě přejde, ale vždy se tak nestane. V důsledku toho těhotná žena i nadále kouří, zatímco trpí výčitkami a objevuje mnoho důvodů, aby se nevázala se špatným zvykem.

Fotografie: Dmitry Kucher

Někdy se stává, že nastávající matka přechází na elektronické cigarety nebo vodní dýmky. To samozřejmě nelze nazvat úplným ukončením kouření a užitečnější možností, protože jakékoli zdroje kouře jsou považovány za škodlivé. Přestože elektronická cigareta s tekutinou bez nikotinu je lepší než běžná cigareta. Je však lepší se těmto metodám vyhnout: není známo, jak ovlivní dítě.

Ale přesto, jak přestat kouřit těhotnou ženu? Existuje několik možností:

 • Psychologický dopad.

Pokud nemáte silnou touhu po nikotinu, můžete se pokusit psychologicky se přizpůsobit. Představte si, jak se dítě při každém nadýchnutí udusí, jaké trauma mu způsobíte.

Přečtěte si o nebezpečí kouření pro dítě, podívejte se na video - možná touha otrávit dítě zmizí samo o sobě. Můžete také doporučit, aby těhotné ženy četly speciální knihy, které motivují k odvykání od kouření..

Další skutečný způsob - zkuste kontaktovat psychologa. Možná si bude moci vybrat ten správný způsob, jak vám přestat kouřit..

 • Dejte si tři týdny.

Pokud je těžké přestat kouřit náhle, dejte si na dokončení tohoto procesu tři týdny. V prvním týdnu snižte počet cigaret kouřených na polovinu. Ve druhém týdnu kouřte každý druhý den nebo zcela nekuřte cigaretu: vezměte si jen pár potahů. Ve třetím týdnu se nechte kouřit pouze během stresu nebo když cítíte známky hladovění nikotinu.

Většina dívek poznamenává, že tato metoda funguje, protože za tři týdny se tělo přestavuje a touha po nikotinu klesá, a pak úplně zmizí.

 • Používejte cigaretové náhražky.

Někteří doporučují těhotným ženám nahradit cigarety nikotinovými skvrnami nebo žvýkací gumou. Tato metoda funguje také, je však třeba vzít v úvahu všechna rizika a poradit se s lékařem..

 • Změňte rituály.

Zkuste jít na místa, kde nemůžete kouřit, dělat jógu nebo plavat, naplánovat si den, aby neměl čas kouřit. Nenechávejte obvyklé rituály spojené s cigaretou (například při ranní kávě), nechodte na místa, kde jste obvykle kouřili.

 • Používejte nekonvenční metody.

Říká se, že odvykání kouření pomáhá s akupunkturou, ájurvédskou praxí, akupresurou. Pokud chcete vyzkoušet tyto metody, nezapomeňte se poradit s lékařem, protože ne všechny jsou během těhotenství povoleny..

Je důležité, aby rozhodnutí přestat kouřit bylo pevné a konečné. Získejte podporu svého manžela a rodiny, shromážděte svou vůli v pěst a rozloučte se závislostí. Není zdraví dítěte dražší než balení cigaret??

Kouření, jehož poškození je nepopiratelné, je vždy špatné, ale během těhotenství zcela nepřijatelné. Proto vám doporučujeme, abyste se starali o zdraví dítěte předem, a pokud to nebude fungovat, co nejdříve ho spojte s nikotinem..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Potřebujete během těhotenství náhle přestat kouřit?

Autor: Rebenok.online · Zveřejněno 30/30/2017 · Aktualizováno 02.14.2019

Každý ví o nebezpečí kouření. Ale ne každý má moc opustit závislost přes noc. Když nastane těhotenství, je nutné odmítnutí závislosti na nikotinu. Ale musíte vzít v úvahu nuance tohoto procesu, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte.

Škody způsobené kouřením během těhotenství

Ženy reagují jinak na žádost lékaře, aby přestaly kouřit, když otěhotní. Někteří okamžitě opustí špatný zvyk, jiní přijdou s směšnými výmluvami. Jedním z argumentů je potřeba vypořádat se se stresem. Ve skutečnosti je však škoda způsobená nikotinem mnohem větší.

Odborníci říkají, že dítě je negativně ovlivněno, i když jeho otec kouří. Pravidelnou návštěvou ženy v uzených místnostech nezpůsobuje plod žádné poškození. Nebezpečí nikotinu je následující:

  nedostatek váhy novorozence;

Kouření má vliv na stav nastávající matky. Dýchavičnost se objevuje mnohem dříve, než k tomu dochází u zdravých žen. Pravděpodobnost rozvoje plicních nemocí se zvyšuje. Jsou pozorovány skoky v krevním tlaku. Proces uložení v tomto případě bude problematický.

Nikotin ovlivňuje jiné orgány. Kuřáci si vyvinou gastritidu. Objeví se cévní onemocnění, která mohou způsobit cévní mozkovou příhodu. Zatímco žena kouří cigaretu, její dítě trpí nedostatkem kyslíku.

Existují důkazy, že nikotin v budoucnu negativně ovlivňuje reprodukční systém dítěte. Problémy se objeví během puberty. Dívky mají snížený počet zdravých vajec. U chlapců se tvoří patologie struktury spermií.

Poté, co se vzdá škodlivého rituálu, si žena všimne významných změn v jejím těle. Ovlivní citlivost čichu, vzhled zubů, činnost dýchacího systému a žaludku. Nikotin potlačuje nosní receptory a nedovoluje vám plně si užívat paletu vůní obklopujících každodenní život. Lidé, kteří přestali kouřit, si začínají všímat toho, jak krásný je svět..

Mohu přestat kouřit během těhotenství??

Kouření a těhotenství jsou vzájemně se vylučující pojmy. Lékaři doporučují přestat kouřit ihned po potvrzení těhotenství. Existuje názor, že ostré odmítnutí špatného zvyku není pro dítě o nic méně škodlivé. V tom je určitá pravda, ale v tomto případě je riziko komplikací vyšší.

Pokud bude hozen postupně, bude pravidelný příjem nikotinu vést k těžkým otravám těla dítěte. To je zvláště nebezpečné v raných stádiích, během vytváření hlavních systémů podpory života. Proto, když se dozvíte o těhotenství, je lepší okamžitě přestat kouřit. Žena by měla projevit vůli, protože na tom závisí zdraví jejího dítěte..

Příjem nikotinu v těle ve druhém trimestru vyvolává deformaci placenty. Už nemůže plod plně chránit. V případě jeho odmítnutí dojde k potratu. Potrat ve druhém trimestru je těžší přežít než opuštění závislosti.

Pokud je závislost na nikotinu příliš silná, měli byste vyhledat pomoc odborníků. Lékař předepíše doporučení, která bude muset být dodržována po určitou dobu. Nejčastěji jsou založeny na dvou principech:

  denní snížení počtu kouřených cigaret;

Jak přestat kouřit?

Chcete-li se zbavit špatného zvyku, musíte pochopit povahu jeho původu. Nikotin má na tělo krátký relaxační účinek. 40 minut po poslední kouřené cigaretě se koncentrace látky v těle sníží na polovinu. Tělo signalizuje potřebu relaxace. To způsobí, že si člověk vezme další cigaretu.

Kouření je druh rituálu, který poskytuje morální uspokojení. Chcete-li se zbavit návyku, musíte jej nahradit užitečnější akcí. Musíte si myslet, co může přinést stejné potěšení. Pokud dojde k touze po nikotinu, měli byste se uchýlit k alternativnímu rituálu. Úspěch výsledku závisí na vůli a motivaci osoby.

Některé ženy používají lékárnické výrobky. Patří sem různé žvýkačky a náplasti obsahující nikotin. Snižují chuť na alkaloidy.

Doporučuje se také používat bylinné přípravky, které mají relaxační účinek. Mezi nejefektivnější byliny patří máta, tymián, heřmánek, lípa, tymián a třezalka tečkovaná.

Úkolem nastávající matky během těhotenství je zajistit co nejpříznivější prostředí kolem ní. Následující zásady pomohou urychlit proces zbavení se špatného návyku:

  Fitness nebo gymnastika pro těhotné ženy odvrátí pozornost od špatných myšlenek a pomůže tělu vyrovnat se se stresem..

Včasné odvykání kouření sníží pravděpodobnost rozvoje patologických procesů. Tím se zajistí zdravá budoucnost dítěte. Lékaři doporučují, aby ženy, které před těhotenstvím trpí závislostí na nikotinu, věnovaly velkou pozornost jejich stavu..

Jak přestat kouřit během těhotenství bez poškození zdraví?

Pokud nekouříte - nezačínejte. Ať už je v reklamě cokoli, cigareta v rukou nikoho nenatřídí, navíc to tělo pomalu, ale jistě otráví, což v něm vyvolává nevratné účinky. Nikotin je obzvláště škodlivý pro plod během těhotenství. Někdy se žena dozví o smrtelnosti cigaret pro své dítě a přemýšlí: jak se zbavit tohoto nechutného zvyku?

Vliv kouření na zdraví matek a plodů

Zdálo by se, komu, bez ohledu na to, jak budoucí matka, především chrání sebe a dítě vyvíjející se v jejím těle. Statistiky jsou však neúprosné: v Rusku kouří 50% žen během těhotenství. Jedna cigareta obsahuje více než 4 500 škodlivých látek.

Přiznejme si fakta:

 • Pravděpodobnost potratu u kuřácké ženy je 22-41%, u kuřáků pouze 7,4%. Procento předčasného porodu je také vyšší (14%). Častěji je nutné uchýlit se k císařskému řezu (2–3krát), protože pod vlivem škodlivých látek, které pravidelně vstupují do těla, se placenta váže na spodní stěnu dělohy a blokuje přirozený odchod plodu..
 • Riziko mimoděložního těhotenství u těžkých kuřáků se zvyšuje dvakrát, je pětkrát vyšší pravděpodobnost, že trpí chronickou kolpitidou a kardiovaskulárními patologiemi. Vnímání barev se zhoršuje, sluch se zhoršuje v důsledku ztluštění ušního bubínku, schopnost vnímat chuť produktů je oslabena.
 • Absorpce nikotinu během kojení rychle opotřebuje ženské tělo a stárne ho. Množství mléka výrazně klesá a chuť se stává nepříjemnou. s hořkostí. Proto se rodiče často musí uchýlit k umělým směsím.
 • Riziko ireverzibilních změn a zánětů v sítnici, které mohou vést k částečné nebo úplné slepotě, se několikrát zvyšuje. Vzhledem ke zvýšení hladiny testosteronu je subkutánní tuk distribuován podle mužského typu, hlas se zdrsňuje, kůže ztenčuje a vyschne, zuby se ničí, dochází k osteoporóze a nespavosti a narušuje se periferní krevní oběh. A to není nejúplnější kytice nemocí.

Důsledky pro dítě vypadají ještě více žalostně:

 • Kouření způsobuje hladovění kyslíku u plodu, což zase vede ke zpoždění ve vývoji dýchacího a nervového systému. Jak dítě roste, častěji než vrstevníci, vyskytují se choroby, jako je bronchitida, pneumonie, astma, krevní sraženiny v mozku.
 • Toxické látky obsažené v cigaretách inhibují produkci spermií u chlapců. Ten má neobvyklou podobu, je letargický, pohybuje se málo. K destrukci chromozomu Y dochází, navíc dochází k kryptorchidismu nemoci. U dívek umírají embryonální vejce, což v budoucnu ovlivní možnost mít děti.
 • Po zrání je u dívky pravděpodobnější rakovina prsu a u chlapce je častěji rakovina jater.
 • Více než 30% dětí se narodilo s tělesným postižením: rozštěp patra, rozštěp rtu, šilhání, tříslová kýla.
 • Vysoké riziko duševních abnormalit: Downova nemoc, mentální retardace.
 • Třetina dospívajících dětí začíná trpět obezitou a cukrovkou.
 • Během školy vystupují děti matek kuřáků od spolužáků: znatelně zaostávají ve škole, mají potíže s vypracováním domácích úkolů (zejména přesných věd), jsou neklidní a dobře si nepamatují nové informace. Zvyšuje se riziko sebevražedných tendencí, častější je tendence k asociálnímu chování, drogové závislosti, alkoholismu a zneužívání návykových látek.

Nebezpečí však spočívá nejen v aktivním, ale také v pasivním kouření. I pravidelný pobyt v kouřové místnosti může mít negativní dopad na vývoj plodu:

 • Stále narození
 • Anomálie ve struktuře vnitřních orgánů
 • Předčasné narození
 • Vývojová zpoždění
 • Nedostatek tělesné hmotnosti
 • Slabost dýchacího a nervového systému
 • Leukémie
 • Rakovina plic
 • Patologie ledvin
 • Cukrovka

Je možné se nezbavit závislosti?

Kouřit nebo nekouřit - nastávající matka se rozhodne sama. Poškození z tohoto zvyku bylo dlouho prokázáno a jedině sobectví může ženu přimět k tomu, aby se řídila svými vlastními touhami a tvrdila, že se s nimi nedokáže vyrovnat. Zeptejte se sami sebe - jste připraveni na narození nemocného, ​​oslabeného dítěte, které přijalo všechny problémy kvůli vaší neochotě poslouchat zdravý rozum? Stojí za to odtrhnout tvého syna nebo dcery balíček cigaret a kouřových prstenů, malebně odletět ke stropu? Myslím, že už znáte odpověď.

Kdy a jak nejlépe pro budoucí matku přestat kouřit?

Kouření tabáku, stejně jako inhalace tabákového kouře (pasivní kouření), je škodlivé pro každou osobu, i pro nejzdravější. A pro nastávající matky je plná dvojitých důsledků, protože ovlivňuje nejen tělo těhotné ženy, ale také vývoj jejího nenarozeného dítěte. Čím více cigaret žena kouří před těhotenstvím nebo v jeho průběhu, tím větší je riziko porodu dítěte s vrozenými patologiemi. Je velmi potěšující, že mnoho žen na taková varování správně reaguje a rozhodlo se takové závislosti co nejdříve zbavit. Ale jak správně přestat kouřit během těhotenství? Ukazuje se, že to není tak obtížné, hlavní věcí je správná motivace a touha. A existuje spousta způsobů, jak svůj úkol usnadnit.

Vliv kouření na zdraví matek a plodů

Ale pro začátek je to stále o motivaci. Proč budoucí matky musí přestat kouřit, a co nejdříve?

Až 13 týdnů

Během tohoto období dochází ke tvorbě všech systémů vnitřních orgánů plodu. Později budou jen růst a systematicky získávat hmotu. Škodlivé látky vdechované těhotnou ženou tabákovým kouřem mohou v tomto scénáři způsobit poruchy funkce, která je následně plná novorozenců a různých deformací.

Jakýkoli účinek na matčino tělo může způsobit zmrazení plodu. To platí také pro kouření. Podle statistik se riziko potratu zdvojnásobí, pokud nastávající matka kouří.

Od 14 do 40 týdnů

Do 14. týdne začíná placenta plně plnit svoji ochrannou funkci. Dodává také živiny, vitamíny, stopové prvky a kyslík plodu..

Když nastávající matka kouří, je placenta vyčerpaná (v jazyce lékařů se tento jev nazývá placentární stárnutí) a nemůže dítě chránit před škodlivými účinky tabákového kouře. Nedokáže plně poskytnout kyslíku kyslík, který způsobuje hypoxii plodu (hladovění kyslíkem), jak akutní, tak chronickou. Výsledkem je, že dítě v matčině lůně zaostává ve vývoji nebo se přestane úplně vyvíjet. U dětí narozených kuřáckým matkám je často diagnostikována „nitroděložní růstová retardace“..

S každou kouřenou cigaretou se zvyšuje pravděpodobnost vývojového zpoždění. To platí pro každou cigaretu - jak lehkou, tak silnou..

Efekty

 • Pokud žena během těhotenství kouří, může to způsobit předčasný porod a dítě se narodí předčasně..
 • I když se dítě narodí právě včas, je pravděpodobné, že bude mít podváhu.
 • Nikotin stahuje krevní cévy. V tomto stavu plod nedostává potřebnou výživu a často trpí nedostatkem kyslíku.
 • Pokud je nastávající matka náchylná k krevním sraženinám, kouření je pro ni zvláště nebezpečné.
 • Když žena kouří více než 20 cigaret denně, pravděpodobnost narození mrtvých se zvyšuje o 20-30%. Problém zpravidla spočívá nejen v kouření samotném, ale také ve společenském postavení. Riziko se zvyšuje v době, kdy je kouření kombinováno s pravidelným pitím alkoholu a přítomností infekcí, včetně genitálií.
 • Většina matek je toho názoru, že kouření nemělo žádný vliv na nitroděložní vývoj, pokud se dítě narodilo zdravě. Tento pohled je však chybný. Děti kuřáckých žen mají problémy s kardiovaskulárním systémem - takové děti v prvním roce života mohou zemřít na zástavu srdce. Zvláště pokud nastávající matka kouřila ve druhém nebo třetím trimestru.
 • Během prvního a druhého trimestru se zvyšuje riziko vývoje vrozených vrodených abnormalit a malformací plodu, jako je rozštěp rtu, rozštěp patra, tříslová kýla, šilhání a trizomie, nejčastěji známý jako Downův syndrom. U těchto dětí je pravděpodobnější, že trpí bronchitidou, zápalem plic a jinými onemocněními dýchacího systému než ostatní.
 • Pokud žena během těhotenství kouří a nadále to dělá během kojení, její dítě se s největší pravděpodobností vzdá prsou, protože bude méně mléka a bude mít hořkou chuť. Nevyhnutelně se musíme uchýlit k umělým směsím.
 • Důsledky zahrnují mentální retardaci. Děti kouření matek mají potíže se čtením, jejich logika může být špatně rozvinutá.

Je možné se nezbavit závislosti?

Mnozí, zejména těžcí kuřáci, se samozřejmě zajímají o to, zda se jejich závislosti nemohou zcela vzdát, ale jednoduše ji minimalizují, protože se jim zdá, že bez cigarety nemohou žít den. A všechny emoce, včetně negativních, které jsou nevyhnutelné v procesu, jak se zbavit touhy po kouření, se dítě také cítí.

Někteří odborníci se skutečně domnívají, že ostré zastavení kouření nepříznivě ovlivňuje zdraví matky a dítěte. Ačkoli v mnoha situacích je postupné odvykání kouření mnohem obtížnější než okamžité odvykání.

Pokud snížíte počet kouřených cigaret, sníží se riziko vrozených abnormalit, ale bude to stále vyšší ve srovnání s těmi ženami, které vůbec nekouří.

Video: znalecký posudek k problému

Jak přestat kouřit během těhotenství?

Pokud jste neměli čas přestat kouřit a koncepce již proběhla, nezoufejte. Musíte to udělat během prvního trimestru a čím dříve, tím lépe. Níže je pět hlavních způsobů, jak se můžete vzdát tohoto špatného zvyku.

Okamžité selhání

Podstatou této metody je, že se musíte cigarety okamžitě vzdát. Prvními dvěma až třemi týdny bude období adaptace, během kterého bude špatné zdraví přetrvávat.

Pokud je nastávající matka těžkým kuřákem, bude její duševní stav nejprve nestabilní: časté změny nálady, deprese, apatie, nízká koncentrace pozornosti.

Nedělejte si však starosti, neúspěch nepoškodí vás ani nenarozené dítě. Škodlivé látky přestanou okamžitě vstoupit do těla, což je pouze plus. A stres lze vždy minimalizovat rozptylováním se zajímavými činnostmi, mluvením s lidmi, chůzí atd..

Účinnost této metodiky je však zanedbatelná - pouze 5% těch, kteří se rozhodli použít ji navždy, kouří. Aby bylo možné přestat kouřit tímto způsobem, je zapotřebí obrovská vůle..

Vypadněte

Je zásadně odlišný od předchozího. Denně musíte postupně snižovat počet kouřených cigaret.

Tato metoda je relativně bezpečná, pouze pokud přísně dodržujete plán a velmi brzy přestanete kouřit. To musí být provedeno před koncem prvního trimestru těhotenství, jinak může dojít k nenapravitelnému poškození zdraví dítěte.

Pravděpodobnost úplného ukončení je stejná jako v předchozím případě. Tato metoda je nejvhodnější pro ty, kteří kouří balíček nebo více denně. V průběhu její aplikace bude emoční pozadí probuzení matky stabilní. Nejtěžší je ale poslední.

Když je počet cigaret snížen na dvě nebo tři, neměli bychom naivní předpokládat, že tato dávka je pro plod bezpečná. A musí být opuštěné.

E-Sigs

Při popisu metody postupného odvykání kouření nelze ignorovat elektronické cigarety. Podle statistik pomohly zbavit se závislosti na tabáku 70% lidí, kteří chtěli přestat kouřit s pomocí.

Elektronické cigaretové zařízení

Pokyny k jejich použití však jasně a jasně uvádějí, že těhotné ženy nekouří elektronické cigarety. I přes to, že pára, kterou dýcháte z elektronické cigarety, neobsahuje škodlivé pryskyřice a že v ní nemusí být nikotin, princip fungování těchto zařízení nevylučuje karcinogeny a jiné chemikálie škodlivé pro zdraví nenarozeného dítěte..

Proto, navzdory veškeré účinnosti a zjevné bezpečnosti elektronických cigaret, by je neměly nastávající matky považovat za metodu odvykání kouření během těhotenství..

Použití náhrad

V lékárnách najdete spoustu tzv. „Náhražek“ - sádry, žvýkačky, inhalátory. Stále neexistují přesné informace o tom, jak tyto náhražky ovlivňují plod. Je však lepší použít tuto metodu než kouřit v těhotenství. O použití těchto náhrad se ujistěte se svým lékařem..

Nikotinový inhalátor v akci

Za bezpečné se považuje použití žvýkačky a inhalátorů. Použití lepidel však není takové.

Podle statistik použití nikotinových náhražek pomáhá zbavit se závislosti v 50% případů, protože touha po kouření prochází téměř okamžitě. Zde je však třeba mít na paměti, že jakékoli chemikálie, včetně těch, které jsou obsaženy ve náhradkách, mohou nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte..

Je však lepší nepoužívat nikotinovou náplast pro těhotné ženy, protože vylučuje nikotin do ženského těla

Užívání drogy Bupropion (Zyban)

Zpočátku byl tento lék používán jako antidepresivum. Ale brzy vědci upozornili na skutečnost, že je schopen rychle potlačit touhu po kouření.

Přestože je tento lék relativně bezpečný, při předávkování jsou možné záchvaty a záchvaty. Jsou však známy i další vedlejší účinky: poruchy spánku, sucho v ústech, zvracení, nevolnost. Kategoricky ji nelze použít s rizikem potratu přetrvávajícího během těhotenství a během kojení.

Nastávající matka by se měla před použitím jakýchkoli drog poradit s lékařem.

Než začnete tento lék užívat, z důvodu výskytu nežádoucích účinků se poraďte s lékařem

Netradiční metoda

Při odvykání kouření se lidé často uchylují k metodám, jako je akupunktura a hypnóza. Názor na tyto techniky mezi odborníky je velmi kontroverzní, protože nedostali široké uznání. Nedávno se však objevily programy na odvykání kouření, které zahrnují akupunkturu jako povinný postup.

Velkou nevýhodou těchto metod jsou jejich vysoké náklady. Navíc nikdo neposkytuje 100% záruku, že přestanete kouřit. A jejich účinek na plod je stále velmi málo zkoumán..

Proto, když se rozhodnete použít jednu z nekonvenčních metod k ukončení kouření, zvažte výhody a nevýhody a nezapomeňte se poradit se svým porodníkem-gynekologem, který provádí těhotenství.

Přestat kouřit pro ženu, která čeká na narození požadovaného a již se svým srdcem milovaným dítětem, bude snazší, protože jasně ví, k čemu je. Připojte se k tomuto procesu a manžel. Pokud kouří, společně dosáhnete lepších výsledků než sám, a dáte svému dítěti budoucnost, která je čistá a jasná a není zahalena potahy tabákového kouře. Zůstaňte zdravý a nezapomeňte, že těhotné ženy by se také měly vyhnout kouření z druhé ruky..

Články O Neplodnosti