Hlavní Testy

Zamotání pupeční šňůry

Pupeční šňůra je šňůra, která spojuje plod s placentou matky. Pupeční šňůra obsahuje dvě pupeční tepny a pupeční žílu. Cévy přenášejí krev s metabolickými produkty obohacenými oxidem uhličitým na placentu matky. Krev obsahující prospěšné sloučeniny a kyslík vstupují do plodu žílou. V některých případech může dojít ke spletení pupeční šňůry kolem krku plodu, což komplikuje průběh porodu a někdy představuje hrozbu pro život a zdraví dítěte. Je třeba poznamenat, že u plodu není mačkání pupeční šňůry na krku nebezpečné, protože v prenatálním období nedochází k dýchání plic a nadřízených dýchacích cest. Nebezpečí je napětí pupeční šňůry vedoucí k oddělení placenty a stlačení cév uvnitř ní, což vede k akutní hypoxii a zadusení plodu..

Skutečné zapletení je situace, kdy je pupeční šňůra umístěna kolem krku plodu po dobu 360 stupňů nebo více.

Statistika

Frekvence jediného propletení krku plodu pupeční šňůrou je asi 20%, dvojnásobek - méně než 2,9%, trojnásobek - 0,6%. Maximální zapletení popsané v literatuře je 9krát. Pokud se hypoxie plodu vyskytuje v 50% případů, je příčinou zapletení šňůry. Ve 3% případů je patologie příčinou úmrtí dítěte během porodu.

Důvody k bydlení

Příčinou zapletení je nejčastěji dlouhá pupeční šňůra. Obvykle je délka pupeční šňůry 50–70 cm. Při délce šňůry větší než 80 cm se pravděpodobnost patologie několikrát zvyšuje.

Další příčinou je chronická hypoxie plodu, která je běžně pozorována u kuřáckých matek..

Nikotin obsažený v cigaretách přispívá ke zúžení cév placenty a plodu, zhoršuje fetoplacentální průtok krve. Plod nepřijímá kyslík v dostatečném množství, stresové hormony - adrenalin a kortizol se začnou uvolňovat do krve, což vede ke vzniku neklidných chaotických pohybů dítěte a přispívá k zapletení pupeční šňůry kolem kmene a krku. Chronická fetální hypoxie se může objevit u některých onemocnění matky, jako je diabetes mellitus, trombofilie, preeklampsie, hypertenze.

Predispozičními faktory jsou polyhydramnie a častý stres matky. Stresové hormony pronikají pupeční šňůrou přes pupeční šňůru do krevního řečiště plodu, což má za následek mobilitu dítěte s polyhydramniemi, což může zmást pupeční šňůru.

Běžné mýty o výskytu propletení, když se matka věnuje gymnastice nebo domácím úkolu zvedáním rukou, úpletů, nemají žádné ospravedlnění.

Klasifikace zapletení šňůry:

 • zamotání krku:
  • neúplný (méně než 360 stupňů);
  • plný:
   • plný:
   • jednou;
   • dvojnásobek;
   • násobek;
 • zamotání těla;
 • zamotání končetin;
 • kombinované zapletení (několika oblastí).

Příznaky zapletení šňůry

Během těhotenství nedochází k zamotání šňůry klinicky. Během porodu dochází ke změnám stavu plodu. S jediným zapletením dochází k porodu obvykle příznivě a bez komplikací. Možná krátkodobé zvýšení srdeční frekvence plodu ve druhé fázi porodu (během pokusů), kdy dojde k zoubkování.

Při opakovaném zapletení se může objevit akutní fetální hypoxie (nedostatek kyslíku). Vyskytuje se díky relativnímu zkracování pupeční šňůry. V pupeční šňůře je výrazné napětí, zúžení lumenu krevních cév, akutní nedostatek kyslíku. Tento stav ohrožuje život plodu. Riziko se zvyšuje kombinací zapletení s jinými patologiemi (oligohydramnios, štíhlá a nevyvinutá pupeční šňůra, přítomnost pravého uzlu pupečníku).

Jednou z komplikací při porodu v důsledku nadměrného napětí šňůry může být předčasné placentární přerušení..

V nepřítomnosti patologie je placenta oddělena od dělohy nějaký čas po narození dítěte. Se zapletením dochází k relativnímu zkracování pupeční šňůry, protahuje se, dochází k tažení placenty. Během jednoho z pokusů může dojít k abrazi placenty, což vede k akutní fetální hypoxii a smrti.

Pokud je při porodu zachováno vícenásobné zapletení pupeční šňůry, může dojít k extenzorovým pozicím hlavy plodu. Ovoce obvykle prochází porodním kanálem se zadní částí hlavy, to znamená s minimální velikostí obvodu hlavy. Současně má hlava mírně ohnutou polohu. Pohyby pupeční šňůry na krku plodu brání této flexi. Výsledkem je, že dítě prochází porodním kanálkem s korunou hlavy, čela nebo obličeje, což přispívá k úrazům matky (praskliny děložního hrdla, vagíny, perineum) a poškození krční páteře u dítěte.

Diagnostika zamotání kabelů

Velice důležitá je sbírka anamnézy. Pravděpodobnost rozvoje patologie pupečníkové šňůry se zvyšuje, pokud již bylo v předchozím těhotenství pozorováno kroucení.

Hlavní diagnostickou metodou je ultrazvukové vyšetření provedené po 12. týdnu těhotenství. Nejčastěji je zapletení detekováno při třetím povinném ultrazvukovém vyšetření (ve 32. týdnu těhotenství). Lékař vyhodnotí přítomnost zapletení, určí, zda je plný nebo ne, počet zatáček, těsný nebo volný. Jediné těsné balení často zmizí před porodem.

Pro stanovení frekvence zapletení se provádí Dopplerometrie, při které je vizualizován průtok krve plodu a placenty.

Dopplerovské barevné mapování se provádí také ve složitých diagnostických případech, kdy není možné přesným ultrazvukem přesně určit, zda existují kroucení nebo smyčky pupeční šňůry jednoduše umístěné vedle krku plodu.

Chronická fetální hypoxie může být nepřímým příznakem zapletení. Po 32. týdnu těhotenství (a podle indikací dříve) se provádí kardiotocografie (CTG). Během CTG se počítají pohyby plodu a stanoví se srdeční frekvence. Při hypoxii během CTG se stanoví časté epizody poklesu srdeční frekvence.

Ošetření stanovišť

Není možné rozmotat smyčky pupeční šňůry u plodu. Léčba spočívá v přísné kontrole plodu, prevenci placentární nedostatečnosti a hypoxie, stanovení optimálního období a způsobu porodu.

V případě zamotání jediného kabelu nejsou přijata žádná další opatření. Při dvojím zapletení se ženám doporučuje provádět kardiotocografii (CTG) jednou za 7-10 dní. CTG umožňuje včasné stanovení hypoxie plodu a provedení příslušných opatření. Vícenásobné zapletení je indikací pro prenatální hospitalizaci na oddělení patologie těhotenství pro intenzivní denní sledování stavu plodu, načasování a stanovení způsobu porodu. Pokud existuje chronická hypoxie plodu, mohou být předepsány speciální léky na ochranu nervového systému před poškozením a na zlepšení průtoku krve. S rozvojem akutní fetální hypoxie se provádí nouzový císařský řez bez ohledu na gestační věk. V jiných případech závisí načasování porodu na stavu plodu, na výskytu komplikací (například retardace růstu plodu u chronické hypoxie)..

Během porodu, je-li provázeno šňůrou, je CTG prováděno každých 30 minut během kontrakcí a po každém pokusu.

V případě, že srdeční frekvence přesáhne normu v prvním období porodu (během porodu), provede se nouzový císařský řez (s malým otvorem děložního čípku) nebo stimulace oxytocinem (s otvorem větším než 8 cm). Pokud jsou porušení zjištěna ve druhé periodě (během pokusů), použije se epiziotomie (perineální pitva). Po narození hlavy je úkolem lékaře uvolnit krk dítěte z smyček pupeční šňůry, aby se zabránilo narušení napětí a krevního toku.

Prognóza a prevence

Strach z propletení pupeční šňůry kolem krku plodu je velmi přehnaný. Jediné zapletení s nízkou hustotou se u porodu vyvíjí u 30% žen a žádným způsobem neovlivňuje práci a zdraví dítěte..

Jediné zapletení v nepřítomnosti jiné patologie není indikací císařského řezu.

Prevence zapletení je prevence hypoxie plodu. Těhotná žena by měla dodržovat režim, vyhýbat se stresu, přestat kouřit, trávit více času venku. Podle svědectví může lékař předepsat léky, které zlepšují průtok krve dělohy.

Zákeřná smyčka. Zamotání pupeční šňůry

Jaké je nebezpečí propletení pupeční šňůry kolem krku plodu? Funkce řízení práce během zachycení.

Hodinky začaly teprve tehdy, když v čekárně zazvonil trvalý hovor. Na prahu porodnice byla těhotná žena, doprovázená manželem a ženou středního věku (švagrová, jak se ukázalo během rozhovoru). Všichni byli velmi nadšení..

Stojí za to si dělat starosti?

Jak se ukázalo, žena přišla po ultrazvuku na prenatální kliniku. Julia (to bylo jméno těhotné ženy) bez dalšího souhlasu řekla: „Souhlasím s císařským řezem, moji příbuzní přinesou potřebné věci hned.“ "Počkej, počkej, pojďme na to jako první," odpověděl jsem a pozval Julii do pozorovací místnosti. Ukázalo se, že Julia těhotenství je v tuto chvíli 36 týdnů a ultrazvukové vyšetření odhalilo zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu. Tato skutečnost velmi trápila těhotnou ženu a její příbuzné, a tak se rozhodli okamžitě jít do porodnice.

Pupeční šňůra (nebo pupeční šňůra) je orgán, který funguje pouze během těhotenství a vykonává nesmírně důležitou funkci spojení mezi matkou a plodem. Hlavní složkou pupeční šňůry jsou cévy - jedna žíla, skrz kterou prochází arteriální krev z matky k plodu, dodávající všechny látky nezbytné pro život a kyslík, jakož i dvě tepny, kterými fetální žilní krev odvádí metabolické odpadní produkty a oxid uhličitý do mateřského těla.

Nádoby pupeční šňůry jsou obklopeny speciální želé podobnou látkou - kardonovou želé, která díky své konzistenci hraje důležitou ochrannou roli - chrání cévy před vymačkáním. Průměr pupeční šňůry je v průměru 50–60 cm, tloušťka 1,5–2 cm. Pokud je délka pupeční šňůry větší než 70 cm, považuje se za dlouhou, pokud je kratší než 40 cm. Prodloužení délky pupeční šňůry může vést k různým patologickým stavům, jako je propletení pupeční šňůry na krku, kmen, končetiny plodu, tvorba uzlů pupeční šňůry, které se zase dělí na pravdivé a nepravdivé. Je důležité si uvědomit, že asi pětina všech narozených dětí se rodí se zapletením pupeční šňůry, což nevede vždy k porušení stavu plodu. Skutečnost je taková, že když je dítě v děloze, až do narození, nedýchá snadno, takže mačkání krku, který je pro nastávající matky vždy velmi děsivý, pro něj není nebezpečné. Problémy mohou nastat v případech, kdy dochází k narušení průtoku krve v důsledku napětí nebo stlačení pupeční šňůry v důsledku opakovaného nebo těsného zapletení.

Co ultrazvuk ukázal?

Podle ultrazvukových údajů bylo zjištěno, že plod nevykazuje příznaky hypoxie (tj. Nedostatek kyslíku), když při dopplerometrii (studie, ve které je stanovena rychlost průtoku krve v hlavních cévách dělohy a plodu), nedošlo k žádnému porušení uteroplacentální cirkulace. Plod odpovídá období 36 týdnů těhotenství, kolem krku plodu jsou známky jediného šňůry. "Páni, když dělali ultrazvuk ve 32 týdnech, neřekli nic o zapletení," řekla Julia. "Je možné, že tam tehdy nebyl, a vůbec není nutné, aby byl zachován až do narození," odpověděl jsem..

V praxi se skutečně vyskytují časté případy, kdy podle ultrazvuku bylo zjištěno zapletení pupečníkové šňůry a dítě se narodilo bez něj. To může být zaprvé kvůli skutečnosti, že smyčky pupečníkové šňůry ultrazvukem byly umístěny blízko krku plodu, ale nedošlo k žádnému zapletení a za druhé, během pohybů plodu bylo zapletení pupeční šňůry nezávisle eliminováno (samozřejmě k tomu obvykle dochází) s jediným zapletením).

Predispozičními faktory pro tvorbu zapletení pupečníku jsou zvýšená motorická aktivita plodu, která může být způsobena intrauterinní hypoxií (tj. Nedostatkem kyslíku), polyhydramniemi, zvýšeným adrenalinem v mateřské krvi v důsledku stresových účinků. Je logické, že ve velké většině případů vede dlouhá pupeční šňůra k propletení různých částí těla plodu..

Proveďte diagnostiku

Abychom se ujistili, že se dítě Julia cítí dobře, zaznamenali jsme kardiotogram (CTG). U CTG se provádí registrace srdeční aktivity plodu, což je informativní ukazatel jejího nitroděložního stavu. K tomu byla budoucí matka připojena k žaludečnímu senzoru, který je připojen k zařízení. Julia ležela na posteli na boku po dobu 30 minut a přístroj zaznamenal srdeční rytmus plodu. Nebyly zjištěny žádné patologické změny v CTG. Spolu s Julií, která se už trochu uklidnila a bavila se, jsme šli k příbuzným, kteří na ni čekali. Vysvětlil jsem jim, že v této situaci, když máme předčasné těhotenství, je zcela normální nitroděložní stav plodu pouze z důvodu zapletení pupečníkové šňůry k provedení porodu v případě nouze nepraktické. Uklidněná těhotná s manželem a zeťou šla domů.

K úplnému určení nitroděložního stavu plodu je nutné provést komplex studií, který zahrnuje:

 • ultrazvukové vyšetření, ve kterém je možné vidět nebo předpokládat zapletení pupeční šňůry krku nebo jiných částí plodu, protože v některých případech je velmi obtížné rozlišit, zda smyčky pupečníkové šňůry jsou blízko krku plodu nebo zda je zapletení: v této studii nemáme možnost trojrozměrného obrazu, který by nám umožnil zkoumat objekt ze všech stran - například se ohlédněte. Je třeba poznamenat, že není možné stanovit délku pupeční šňůry podle ultrazvukových údajů během těhotenství, protože pupeční šňůra je „stočena“ v úzkém prostoru mezi tělem dítěte a stěnou dělohy;
 • Dopplerometrie je metoda, která umožňuje zaprvé přesně stanovit, zda došlo k propletení pupeční šňůry, protože pohyb krevního toku je zobrazen na barevném obrázku, a zadruhé, diagnostikovat rychlost průtoku krve v různých cévách uteroplacentálního komplexu;
 • kardiotocografie, která vám umožní určit nejen srdeční frekvenci dítěte, ale také jeho reakci na jeho vlastní pohyby (při záznamu CTG během těhotenství) a na zvýšení děložního tónu (během porodu), což vám umožní zjistit, jak dobrý je plod v současné době pocit.

Pokud se po provedení celého komplexu vyšetření zjistí, že se dítě cítí uspokojivě, pak pouze skutečnost, že se pupeční šňůra proplétá, není údajem o rychlém porodu. K těmto indikacím může dojít buď se stávajícími známkami nedostatku kyslíku (fetální hypoxie), nebo kombinací zapletení pupečníkové šňůry s jinými indicemi pro císařský řez.

Pupeční šňůra kolem krku plodu: bude operace?

Uběhlo asi měsíc, už se mi podařilo zapomenout na návštěvu Julie, když jsem při další službě byl vyzván, abych vyšetřil těhotnou. Když jsem přišel na pohotovost, znovu jsem se setkal s Julií a jejím manželem. Ukázalo se, že během 3 hodin byla žena rozrušena tažením bolesti v dolním břiše, které se před hodinou stalo pravidelnějším a intenzivnějším. Při vyšetření bylo zjištěno, že Julia vstoupila do procesu porodu - děložní hrdlo je široké 3 cm, plodová voda nebyla vylita.

Je jí 24 let, první těhotenství v Julii, neměla gynekologická onemocnění, potraty ani potraty. Poslední ultrazvuk byl proveden po 39 týdnech těhotenství, podle něj je zachováno zapletení šňůry kolem krku plodu. Odhadovaná hmotnost plodu je 3400 g. V současné době je gestační věk 40 týdnů. Během auskultace (poslouchání fetálních srdečních zvuků přes přední břišní stěnu se speciální trubicí - porodnický stetoskop) je srdeční rytmus plodu jasný, rytmický, srdeční frekvence 144 tepů za minutu, což je normální (normální srdeční frekvence plodu je 120-160 tepů za minutu). Kontrakce v době přijetí slabé síly, po 10 minutách, trvající 30 sekund. Poté, co formalizovala historii porodu a umístila Julii do prenatálního oddělení, okamžitě zaznamenala CTG (kardiotogram). Provádění CTG při porodu je naprosto neškodná a informativní metoda pro stanovení nitroděložního stavu plodu a jeho reakce na kontraktilní aktivitu dělohy, která určuje taktiku řízení porodu každého pacienta - může porodit přirozeně nebo v zájmu plodu, je nezbytné porod císařským řezem. V případě Julie se CTG vzdala, záleží na tom, která varianta řízení porodnosti bude vybrána. Naštěstí nebyly na CTG detekovány žádné patologické změny. Julia se opravdu chtěla porodit. Protože na to měla šanci, rozhodla se porodit přirozeným porodním kanálem pod pečlivým sledováním plodu.

Při propletení pupeční šňůry je velmi důležité sledovat stav plodu a průběh porodu u matky, protože při porodu může propletení pupeční šňůry vést k řadě komplikací..

Nejčastější komplikací, ke které dochází při zapletení šňůry, je výskyt hypoxie plodu, ke kterému dochází v důsledku mačkání cév pupeční šňůry, když je tahána nebo těsným kroucením kolem kmene, krku nebo končetin dítěte. Docela často se to stává v době, kdy se plod začne pohybovat podél porodního kanálu.

Opakovaným propletením pupeční šňůry se vytvoří krátká pupeční šňůra, která zaprvé může zabránit plodu v pohybu podél porodního kanálu, a zadruhé, napínání s každou kontrakcí, může vést k předčasnému oddělení placenty od děložní stěny (obvykle je placenta oddělena od stěny dělohy) po narození plodu), což vede k nutnosti okamžitého chirurgického porodu.

Ve vzácných případech, s opakovaným zapletením šňůry kolem krku plodu, mohou nastat komplikace, jako jsou extensorové vložky hlavy plodu, které mohou přirozeně komplikovat narození dítěte. Skutečnost je taková, že při normálním zavádění plodu do pánve matky je hlava ve stavu mírné flexe (v tomto případě je brada plodu přitlačena na hrudník, což umožňuje, aby byla hlava správně vložena do pánevní dutiny a bez problémů procházela porodním kanálem v „nejziskovější“ - to je v nejmenší velikosti - v této poloze prochází porodním kanálem v nejmenší a nejpohodlnější velikosti. Poutka pupeční šňůry umístěná na krku neumožňují ohýbat hlavu dítěte, což vede k tomu, že hlava je umístěna v pánvi matky ne zády hlavy, ale s korunou hlavy, čela nebo dokonce obličeje, což může vést k závažným potížím při narození plodu a v důsledku toho i k jeho porodu. zranění.

Spravedlivě je třeba říci, že výše uvedené komplikace se vyskytují jen zřídka a že včasnou a správnou pomocí nevedou k nepříznivým důsledkům pro matku a plod.

Porod s propletením šňůry

Od přijetí Julie uplynulo 4,5 hodiny. Kontrakce se rychle staly častějšími, silnějšími a delšími. Při druhém vyšetření na židli bylo zjištěno, že se děložní čípek otevřel 7 cm, byla provedena amniotomie (instrumentální otevření fetálního močového měchýře) - vylilo se 250 ml čiré, čiré plodové vody. Podle CTG a pravidelného poslechu srdečních tónů porodním stetoskopem plodu byl jeho stav uspokojivý. Julia navrhovanou lékařskou anestézii odmítla s tím, že se cítí docela normálně.

Při zapletení šňůry mají principy řízení práce řadu důležitých bodů:

 • intrauterinní stav plodu je pečlivě monitorován pomocí CTG a posloucháním srdečního rytmu plodu přes přední břišní stěnu;
 • jakmile se objeví příznaky hypoxie plodu, bude taktika záviset na době porodu, kdy se tyto příznaky objeví. Pokud se v prvním stádiu porodu (období otevření děložního čípku) objeví známky fetálního utrpení, kdy je porod ještě daleko, provede se císařský řez, pokud je ve druhé periodě (období vyloučení plodu) detekována hypoxie plodu, provede se disekce, aby se porod ukončil co nejdříve. perineum (epiziotomie), při narození hlavy, bez čekání na narození celého těla dítěte se pupeční šňůry odstraní, pokud je to možné.

Šťastný konec

Bylo už pozdě v noci, ze všech žen pracujících na porodnici zůstala pouze Julia - všechny ostatní už porodily bezpečně. Julioina cervikální otevření bylo kompletní, obešla oddělení a všimla si, že během zápasu cítila mírný tlak na konečník. "To je velmi dobré, což znamená, že hlava dítěte se začala postupně ponořovat do pánve, brzy dojde k pokusům a porodíme," řekl jsem.

Po 15 minutách měla žena v práci výraznou touhu během boje tlačit. Alarmingové příznaky se objevily na CTG monitoru v době záchvatu - se zvýšeným tonem dělohy se srdeční frekvence plodu snížila. Bylo nutné dokončit porod co nejdříve a odstranit dítě, naštěstí byla hlava plodu již blízko roviny výstupu z pánve.

Intravenózně prostřednictvím speciálního katétru byl podán lék, který zvyšuje kontraktilitu dělohy. Julia byla na porodním stole a fetální hlava se pohybovala po porodním kanálu poměrně rychle. Žena v porodu tlačila celou svou silou a bezpochyby vykonávala příkazy porodní asistentky. Již od porodního kanálu se objevil zátylek dítěte a po odříznutí perineum, které Julia ani necítila, se zrodila hlava a krk plodu se propletl dvěma smyčkami pupeční šňůry. Porodní asistentka obratně a rychle odstranila pupeční šňůru z krku a dítě se narodilo úplně. Překvapení však nekončilo - pupeční šňůra, která následovala dítě, byla delší než 1 metr a ve střední třetině byl skutečný uzel šňůry! Novorozená dívka hlasitě křičela a byla převedena na pediatrického neonatologa.

Uzly pupeční šňůry jsou rozděleny na pravdivé a nepravdivé. Falešný uzel je zahušťování pupeční šňůry způsobené křečovými žilami nebo místním zvětšením tloušťky želé a jeho jméno získalo pouze díky vnější podobnosti s uzlem, nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Skutečný uzel je tvořen v časných stádiích těhotenství, kdy je plod stále velmi malý, a poměr mezi velikostí plodu a děložní dutinou mu umožňuje proklouznout do smyčky pupeční šňůry. Predispozičním faktorem pro vytvoření pravého uzlu pupečníkové šňůry je zvýšení její délky, důvody této odchylky dosud nebyly přesně stanoveny, ale genetická predispozice je jasně vysledována (pokud matka měla dlouhou pupeční šňůru, je pravděpodobné, že dcera bude mít tuto vlastnost během porodu). Nebezpečí uzlu je, že se může vytáhnout a vést ke snížení nebo zastavení dodávky krve plodu, ale naštěstí se to nestalo a skutečný uzel byl jen „nález“, který nepříznivě neovlivnil stav plodu. Protože je mimořádně obtížné zjistit přítomnost pupeční šňůry během těhotenství, je obvykle zjištěno po porodu, jako tomu bylo u našeho pacienta..

Hmotnost dívky je 3450 g, výška 51 cm. Apgar skóre bezprostředně po narození je 7 bodů, po 5 minutách - 8 bodů. 5. den po narození byli Dasha (jméno dítěte pojmenováno) a její matka propuštěni domů.

Nina Abzalová, porodník-gynekolog, Ph.D. Miláček. věd,
Altai State Medical University, Barnaul

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Zapletení pupeční šňůry - jak nebezpečné je porušení

Zapletení pupeční šňůry řádným řízením těhotenství nepředstavuje ohrožení života dítěte, zejména matky. Toto je běžný případ. Je důležité, aby těhotná žena poslouchala dítě a dodržovala doporučení lékaře.

Co je to patologie?

Pupeční šňůra je spojovacím orgánem plodu s placentou. Krev jím prochází a prospěšné látky jsou dodávány z matky na dítě. Její vznik připadá na 11. den těhotenství.

Je 40-70 cm dlouhý, až 2 cm silný, spojovací lano je natolik ohebné, že se může při porodu natahovat, stahovat a kroucovat. To se děje bez velkého poškození plodu..

V raných stádiích to nemá na dítě negativní důsledky, protože existuje možnost, která je jak zmatená, tak rozpadlá. Již blíže k porodu můžete říci přesnější předpověď.

Klasifikace

Při diagnostice poruchy v raných stádiích se stává, že se dítě samostatně rozepne. Pokud ale situace ve vývoji dítěte dále přetrvává, vyžaduje patologie sledování lékařem.

V závislosti na počtu smyček rozlišují:

 • jediné zamotání šňůry kolem krku plodu nebo jiných částí;
 • více (dvě smyčky nebo více).

Lékaři během vyšetření určují pevné nebo nepříliš těsné zapletení. Pokud se dítě v několika zatáčkách likvidovalo, existují různé možnosti:

 • když jsou smyčky umístěny kolem jedné části těla (izolované);
 • jsou v různých částech, například na krku, na paži nebo noze (kombinované).

U většiny těhotných žen existuje pevné těsné zapletení.

Příčiny

Patologie se může objevit v různých obdobích těhotenství. Důvody propletení pupeční šňůry:

 • velmi dlouhý, více než 70 cm (délka, nezávislá na vnějších faktorech, určená na genetické úrovni);
 • silná aktivita dítěte (hypoxie to ovlivňuje, silná aktivita dítěte);
 • polyhydramnios.

Čím delší je pupeční šňůra, tím je pravděpodobnější, že se dítě zamotá do několika smyček.

Zapletení může ovlivnit mnoho faktorů. Mohou zahrnovat špatné návyky (kouření, alkohol), stres, špatná výživa nebo nedostatek vitamínů. Riziko zamotání se také zvyšuje s nedostatkem železa..

Příznaky

Je důležité naslouchat otřesům dítěte. Pokud jsou příliš časté (více než 10 pohybů za den) nebo zřídka (méně než 6 za den), jedná se o poplach. Během období těhotenství může matka určit životní cyklus dítěte („modřín“, „sýček“).

Pokud dítě zažívá hypoxii, povahu svého chování, rytmus se může změnit.

Snížený průtok krve, ovlivňuje pohyb. Šoky se stávají vzácnější, pocit, že dítě šetří energii.

Při akutní hypoxii se dítě spěchá a aktivně se otočí. Všechno vypadá, jako by v něm panika. Po aktivním míchání se pohyby mohou náhle zastavit.

K druhé fázi akutní hypoxie dochází, když dítě samo o sobě nemohlo odstranit zárodky. V každém případě byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké je nebezpečí

Mnoho těhotných žen slyší, že dítě má zapletení pupeční šňůry, a začnou si dělat starosti s tím, co je nebezpečné. Protože dítě dýchá v lůně, aniž by používalo plíce, neexistuje žádný zvláštní důvod pro vzrušení..

Pokud však dojde k sevření životně důležitých cév, existuje riziko nedostatku živin a kyslíku. Dítě nebude schopno plně přijmout vše potřebné.

Důsledky propletení pupeční šňůry kolem krku pro dítě mohou být ještě zhoršeny skutečností, že příliš těsný stav vede k zmrazení plodu. Pravděpodobnost přerušení placenty také roste..

Úzké zapletení pupeční šňůry zvyšuje riziko rozdrcení cévek, což má za následek zadušení. Pro matku taková patologie nepřináší žádná jiná rizika než psychologická.

Kdy a ke kterému lékaři

Celý těhotenský proces je řízen porodníkem-gynekologem. V případě patologie doporučuje další vyšetření..

Specialista předepíše léčbu pro zlepšení průběhu těhotenství. V případě potřeby můžete po dobu 36–37 týdnů kontaktovat nemocnici.

Diagnostika

Přesnější diagnostika se provádí po ultrazvukovém vyšetření. Provádí se od 14 týdnů, kdy se vytvořila pupeční šňůra a placenta. Během screeningu je detekována přítomnost smyček na těle, počet otočení a umístění.

Lékaři vám také mohou doporučit dopplerometrii (vyšetření průtoku krve v placentě), což umožňuje posoudit stav plodu. V některých případech se provádí Dopplerovo mapování, které vám umožní studovat pohyb krve cévami.

Během těhotenství může být předepsána několikrát. Diagnóza umožňuje prognózu a akční plán pro porod.

Léčba

Neexistují žádné léčebné metody, které by snížily patologii nebo napravily situaci. Ve zvláštních případech jsou však předepisovány léky, které zvyšují průtok krve děložním placentem, vitamíny.

S problémem byste měli pravidelně navštívit gynekologa provádějícího těhotenství. V případě potřeby proveďte doporučené vyšetření..

Pokud je patologie detekována v 1. a 2. trimestru, provádí se kardiotocografické (studium pohybu dítěte a stav placenty) jako prevence hypoxie. Tento postup lze provádět každé 3-4 dny.

S projevy akutní hypoxie je těhotná žena hospitalizována.

Prognózy a prevence

Jako preventivní opatření se používají speciální procedury pohybové terapie. Doporučuje je pouze lékař..

Je užitečné provádět dechová cvičení, nasycení těla kyslíkem, chůze na čerstvém vzduchu. Pokud diagnostikujete anémii s nedostatkem železa v čase a provedete léčbu, rizika se sníží.

Je důležité odstranit stres a úzkost. Žena by neměla prožívat emoce, které produkují adrenalin. Protože to vše přispívá k narušení toku děložního placentu.

S jedním nebo dvěma pevně zapletenými vazbami jsou možné nezávislé fyziologické porody. Během narození dítěte porodní asistentka uvolňuje panty, takže není napětí.

S pevným a opakovaným zapletením pupeční šňůry kolem krku se lékaři uchýlili k císařskému řezu. Pokud bylo po dobu 37 týdnů zaznamenáno zhoršení stavu plodu, lékaři se v tuto chvíli rozhodnou provést chirurgický řez.

Pokud je u dítěte ve dvou částech porodu (když se hlava objeví v pánevním dně), nedostatek kyslíku, proveďte malé řezy v perineu měkkých tkání. Takové akce zlepšují průchod dítěte a urychlují narození.

Pokud se dítě točí do pupeční šňůry, ne vždy se to změní v ohrožení života. Pro sledování tohoto procesu byly vyvinuty metody..

Nejdůležitější věcí, kterou může těhotná žena udělat, je zůstat na čerstvém vzduchu, zůstat v klidu, vyživovat se pozitivními emocemi.

Zamotání pupeční šňůry. Příčiny, typy, příznaky, důsledky patologie. Jaké je nebezpečí tohoto stavu? Jak porodit, pokud je plod „zamotaný“ v pupeční šňůře? Je možné „rozmotat“?

Jaký jev je považován za zapletení pupeční šňůry?

Zapletení šňůry je stav, ve kterém pupeční šňůra vytváří smyčku kolem těla plodu. Pupeční šňůra s touto patologií je jednou nebo vícekrát ovinuta kolem krku, končetiny nebo kmene dítěte. Lékaři nazývají tento jev porušením pupeční šňůry, když přestává volně „plavat“ kolem dítěte a obaluje se kolem jedné nebo více velkých částí těla. Každá smyčka zkracuje délku pupeční šňůry a táhne ji. Některé typy zapletení jsou neškodné, jiné zvyšují riziko nepříznivého průběhu porodu a mohou ohrozit život plodu..

Zajímavosti

Propletená pupeční šňůra se vyskytuje poměrně často.

U každé třetí těhotné ženy se může během porodu dítěte objevit fenomén propletení pupeční šňůry kolem plodu..

Současně se statistika porodu liší - každé páté narození nastává s pupeční šňůrou propletenou kolem plodu. To znamená, že během těhotenství je v některých případech zamotání dočasné..

Trochu častěji se tato „matoucí situace“ objevuje u chlapců kvůli dědičným vlastnostem, například pokud je to dlouhá pupeční šňůra, pak se častěji tvoří u mužského plodu.

Ve většině případů dochází k jedinému zamotání, méně často se rodí plod s několika smyčkami na těle. V historii medicíny byly 2 případy 9násobného propletení pupeční šňůrou - to je maximální počet smyček, které lékaři zaznamenali při narození plodu zamotaného v pupeční šňůře.

Zamotání pupečníku představuje pro plod závažné nebezpečí pouze v 10% všech případů.

Polovina všech případů nedostatku kyslíku v plodu je způsobena touto velmi anomálií pupeční šňůry, ale nepříznivý výsledek pro život plodu je zaznamenán pouze ve 2-7%. V jiných situacích je smyčka pupeční šňůry umístěna tak, aby nijak neovlivňovala plod, ani během těhotenství, ani při porodu..

Důvody pro „Zmatek“

Neexistuje žádný konkrétní důvod pro zapletení do pupeční šňůry, ale existují faktory, které to predisponují, protože se nejedná o nemoc, ale o jev, a je to neprůkazné. Může to projít. Abychom pochopili, proč k zamotání dochází, měli byste se naučit o vlastnostech pupeční šňůry.

Pupeční šňůra je šňůra spojující plod a matku, která se skládá z několika zkroucených zkumavek, tj. Cév. Pupeční šňůra má 3 cévy (2 tepny a 1 žíla) a jeden urachus (močový kanál, který u plodu opouští horní část močového měchýře). Všechny tyto trubice jsou obklopeny želé podobnou hmotou zvanou vartonium želé. Tento želé poskytuje jak hustotu, tak flexibilitu pupeční šňůry. Pupeční šňůra na jednom konci se připojuje k přední stěně břicha plodu (umbilicus se zde vytváří po narození) a druhý k placentě (jedná se o orgán, který zabraňuje mateřské krvi míchat se s krví plodu, čímž se zajistí normální vývoj nového lidského těla).

K zapletení plodu pomocí pupeční šňůry mohou přispět následující faktory:

 • Dlouhá pupeční šňůra. V průměru je jeho délka 60 cm (od 50 - 70 cm), tloušťka - 2 cm. Tato délka je nutná, aby se plod mohl potichu pohybovat a pohybovat se v lůně. Pokud délka pupeční šňůry přesáhne 80 cm, potom se do ní plod snáze zamotá.
 • Aktivní pohyby plodu jsou hlavním faktorem při zapletení šňůry. Nadměrný pohyb plodu v děloze, například když náhle změní svou polohu, otáčí se kolem své osy, převaluje se, zvyšuje pravděpodobnost propletení.
 • Objem plodové vody. Všechny aktivní pohyby plodu se vyskytují uvnitř bubliny naplněné plodovou vodou. Pokud je v ní příliš mnoho vody (norma 1,5 - 2 litry), pak dítě dělá aktivnější pohyby, což zvyšuje riziko zapletení..
 • Stejná dvojčata. U stejných dvojčat, která „žijí“ ve stejném močovém měchýři (vak naplněný plodovou vodou), ale mají 2 pupeční šňůry, může dojít k prokládání pupečníkového bičíku. Je to proto, že jak rostou dvojčata, je tu menší prostor pro oba. A čím méně prostoru, tím více cívek pupečníkové šňůry, což zvyšuje šance na propletení.
 • Hypoxie. Hypoxie je stav nedostatku kyslíku. Existuje mnoho faktorů, které způsobují snížení množství kyslíku v krvi matky, což vede k hypoxii plodu. V tomto stavu je plod příliš aktivní. Stojí za to si pamatovat muže, který silou a nohou přitahuje ruce a nohy a snaží se vznášet se na hladinu, aby spolknul vzduch. Plod nemůže plavat ven. Dodávání kyslíku se provádí pouze přes pupeční šňůru a je zcela závislé na stavu matky. Skutečnost, že se dítě zapletlo do pupeční šňůry, tedy může znamenat, že měl epizodu akutního nedostatku kyslíku a byl velmi aktivní. Všechny tyto faktory, které snižují průtok kyslíku do plodu, tedy mohou potenciálně vést k zapletení šňůry..

Následující faktory mohou způsobit hypoxii plodu a zvýšit riziko propletení plodu pomocí pupeční šňůry:

 • jakýkoli stres těhotné ženy (fyzické přepracování, emoční přetížení);
 • zneužívání tonických nápojů (čaj, káva a jiné nápoje ve velkém množství může způsobit aktivaci stresových systémů těla, zvýšit srdeční frekvenci u matky i plodu);
 • chronická onemocnění matky (zejména patologie dýchacího a kardiovaskulárního systému);
 • gestóza těhotenství (pozdní toxikóza, která vede ke zvýšení krevního tlaku, selhání ledvin a zhoršenému vědomí).

Může těhotná žena zvednout ruce??

Ženám, které porodí mnoho těhotných žen, se říká, že podle populárních pozorování se děti narodily s propletenou pupeční šňůrou u těch matek, které během těhotenství často zvedly ruce, například zavěšením oblečení nebo taháním něčeho z horních polic. Toto pozorování nenašlo žádné vědecké potvrzení. Cvičení během těhotenství má naopak uklidňující účinek na plod (plodová voda se začíná měnit, jako by „otřásla“ dítětem a usne). Současně, pokud byla těhotná žena, zejména ve vesnicích, přetížena fyzickou aktivitou (někdy ani nevěděla, že už dítě nosí), plod by mohl zažít stres, tj. Nedostatek kyslíku. Jak je uvedeno výše, hypoxie je hlavním faktorem, který způsobuje, že se plod pohybuje velmi aktivně a zaplétá se do pupeční šňůry..

V žádném případě není spojitost se zvednutím paží během těhotenství a propletením pupeční šňůry, protože svaly končetin nemohou ovlivnit pohyby plodu uvnitř dělohy (je nemožné kontrolovat pohyby plodu vůbec, činí je z vlastního podnětu).

Druhy zapletení

Samotný proces zapletení se může objevit několika způsoby. Například plod provedl revoluci kolem své osy (kroužil) a pupeční šňůra, která byla v době rotace kolem krku, nohou nebo trupu, se zachytila ​​a vytvořila smyčku. Další možností je, když plod „plave“ prstencem tvořeným pupeční šňůrou. Navíc, pokud smyčka není omotána kolem plodu, existuje riziko, že poté, co plod prochází touto smyčkou, se na pupeční šňůře vytvoří uzel..

V závislosti na typu se rozlišují následující typy zapletení:

 • plný - pokud smyčka dosáhla otočení o 360 stupňů;
 • neúplné - pokud je pupeční šňůra obalena pouze část těla plodu.

V závislosti na počtu zatáček (smyček) se rozlišují následující typy zapletení kabelů:

 • single - pokud existuje jedna smyčka, tj. jedna revoluce pupeční šňůry kolem části plodu;
 • vícenásobné - pokud je pupeční šňůra balena několikrát, tj. dochází k dvojnásobnému, trojnásobnému, čtyřnásobnému a dokonce i pětnásobnému (a někdy i více) zapletení šňůry.

V závislosti na umístění smyček se rozlišují následující typy propletení kabelů:

 • zapletení kolem krku;
 • zapletení kolem těla;
 • zapletení kolem končetin.

V závislosti na počtu a umístění smyček kroucené pupeční šňůry vyzařují:

 • izolované zamotání - pokud je pupeční šňůra ovinuta kolem jedné části plodu, například pouze kolem krku;
 • kombinované zapletení - pokud existují 2 smyčky na různých částech těla, například kolem krku a trupu.

Podle stupně napětí pupeční šňůry se rozlišují následující typy zapletení:

 • není těsný - smyčka není napnutá, nachází se relativně volně (může se pohybovat), zatímco pupeční šňůra se také nezkracuje;
 • těsný - pupeční šňůra je zkrácena silným napětím smyčky (těsné kroucení se nejčastěji vyskytuje, pokud je pupeční šňůra opakovaně navíjena).

Proč je pupeční šňůra kolem krku a dalších částí plodu?

Nebezpečné je zamotání kolem krku. Při narození se táhne, což může vést k nedostatku kyslíku nebo udušení (závažný stupeň hypoxie, který narušuje funkci srdce a všechny metabolické procesy u plodu). K hladovění kyslíkem však nedochází, protože je stlačeno hrdlo, protože dítě během těhotenství a porodu také nedýchá obvyklým způsobem. Hladina kyslíku je důsledkem napětí pupeční šňůry, kterou plod přijímá kyslík. Napětí znamená stlačení cév uvnitř pupeční šňůry. V důsledku toho může krev přestat proudit do dítěte přes pupeční šňůru.

Riziko udušení je velké, pokud je propleteno s pupeční šňůrou plodu.

Pokud se při porodu krouží kolem krku, jsou možné následující dva scénáře:

 • Napětí pupeční šňůry. Pupeční šňůra je tažena kvůli skutečnosti, že vzdálenost mezi dvěma místy připojení pupeční šňůry je ostře snížena - plod se pohybuje vpřed a placenta zůstává připevněna ke stěně dělohy. Při natažení pupeční šňůra stlačí část, kolem které je obalena, lze natáhnout i dlouhou pupeční šňůru, což ji učiní relativně krátkou (nazývá se dlouhá šňůra, která se krouží kolem plodu relativně krátce).
 • Porod bez následků pro plod. Pokud není pupeční šňůra pevně zkroucena, je délka pupeční šňůry normální a napětí není silné, pak nejsou pozorovány nepříznivé účinky. Plod se rodí zdravě, bez známek udusení.

Pupeční šňůra může být vytažena na samém začátku porodu, kdy se děložní hrdlo právě otevírá a hlava plodu klesá, nebo v období, kdy dochází k silným kontrakcím a žena začne tlačit, aby vytlačila plod (období exilu). Nejčastěji riziko udušení v důsledku napětí pupeční šňůry nastává právě v období exilu.

Riziko udusení se zvyšuje s opakovaným zapletením pupeční šňůry. Vícenásobné zapletení je nebezpečné, protože pupeční šňůra je velmi krátká. Čím je pupeční šňůra kratší, tím dříve se objeví napětí. Plod se pohybuje vpřed, táhne placentu pupeční šňůrou a existuje riziko předčasného oddělení placenty. Předčasné oddělení placenty při porodu je její oddělení od stěny dělohy k narození plodu. To je velmi nebezpečný stav, protože bez placenty plod přestane přijímat kyslík a před opuštěním porodního kanálu nemá žádný jiný zdroj kyslíku. V tomto případě hypoxie povede k úmrtí plodu, pokud plod není vytažen včas a pupeční šňůra je rozprostřena..

Jaké jsou příznaky nesprávně umístěné pupeční šňůry?

Pokud je plod během těhotenství zapleten do pupeční šňůry, nemusí se to vůbec objevit, kroucená smyčka kolem kterékoli části plodu prostě visí, aniž by mu způsobovala velké obavy (jako šátek nebo náhrdelník). Lékaři odhalí buď nepřímé příznaky naznačující hypoxii plodu, nebo pozorují jev samotný, který neporušuje celkový stav plodu.

Zapletení lze zjistit buď během těhotenství, nebo při porodu. Spletení je velmi často detekováno až po narození hlavy, zejména pokud žena neměla ultrazvuk před porodem nebo v době zapletení..

Během těhotenství existuje pouze jeden způsob, jak diagnostikovat patologii pupečníkové šňůry - ultrazvukové vyšetření plodu ve dvou režimech - normální a Dopplerův. Obvyklý režim ultrazvuku plodu umožňuje vidět smyčku pupeční šňůry na krku nebo jiné části jeho těla. Dopplerův režim (Dopplerova studie) vám umožňuje detekovat průtok krve cévami pupečníkové šňůry a přesně diagnostikovat spletení, včetně počítání počtu smyček pupečníkové šňůry (kolikrát je zabalen). Pokud je pupeční šňůra propletena kolem krku plodu, lékař si po instalaci této oblasti všimne průtoku krve v pupečních cévách (červená a modrá na obrazovce), což bude považováno za diagnostické znamení zapletení..

K určení biofyzikálního profilu plodu (BPP) je také třeba ultrazvukové a dopplerovské vyšetření pro patologii pupečníkové šňůry - jedná se o bodový odhad hlavních ukazatelů stavu plodu. BPP umožňuje detekovat hypoxii pomocí již propletené pupeční šňůry, tj. Vyhodnotit míru napětí.

Hodnocení biofyzikálního profilu plodu pomocí ultrazvuku zahrnuje měření následujících indikátorů:

 • rychlost dýchání plodu;
 • aktivní pohyby plodu;
 • množství plodové vody;
 • svalový tonus.

Speciální režim ultrazvukového stroje také umožňuje poslouchat srdeční rytmus plodu a určit jeho frekvenci.

Každý parametr je vyhodnocen od 0 do 2 bodů, kde 0 je známkou patologie a 2 je známkou normálního stavu plodu (1 bod - má-li indikátor minimální normální hodnoty). Pokud je celkové skóre 8 - 10, zapletení pupeční šňůry nezpůsobí hypoxii, plod se cítí dobře a méně než 4 body znamenají stav těžké hypoxie.

Jiné metody, jako je počítání fetálních pohybů a kardiotocografie (zaznamenávání kontrakcí dělohy, srdečních rytmů plodu a počtu pohybů v grafu), nám umožňují identifikovat komplikaci zapletení - hypoxie, a navrhnout přítomnost zapletení pupečníkovou šňůrou, nikoli však zapletení samotné..

Následující příznaky mohou naznačovat zapletení pupeční šňůry během porodu:

 • pomalý postup hlavy po nástupu porodu;
 • výrazná změna srdeční frekvence plodu během porodu (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • normalizace srdeční frekvence plodu se změnou polohy ženského těla.

V jakém týdnu těhotenství je tato anomálie pravděpodobnější?

Pupeční šňůra se vytvoří po 12 týdnech, to znamená společně s placentou. Plod v této době je velmi malý a technicky nelze zamotat do pupeční šňůry. Zatímco velikost plodu je malá a pupeční šňůra je dlouhá, celé tělo drobků snadno prochází kroužky bičíku. Jak roste plod a jeho aktivita se zvyšuje, zvyšuje se šance na zapletení. V 17. týdnu může lékař na ultrazvuku vidět smyčku pupeční šňůry kolem těla dítěte, která však nemusí být při dalším vyšetření detekována (došlo k rozpadnutí).

Obecně na gestačním věku nezáleží na propletení pupečníkové šňůry, ale vzhledem k tomu, že plod je aktivnější blíže k 30. týdnu, je spletení nejčastěji detekováno v tuto dobu nebo později.

Nejčastěji se spletení vyskytuje ve třetím trimestru, tj. Po 24 týdnech těhotenství a je detekováno při 30 - 32, kdy hmotnost člověka dosáhne již 2,5 - 3 kilogramů. Navíc je v těchto týdnech ženě předepsán plánovaný ultrazvuk. Někdy je před porodem proveden další ultrazvuk, obvykle po 37 týdnech, a potom je plod zapleten do pupeční šňůry..

V každém případě, v jakémkoli stadiu těhotenství, pokud je detekována patologie pupečníkové šňůry, lékař rozhodne o způsobu porodu předem.

Jak porodit lépe?

Diagnóza „propletení pupeční šňůry plodu“ je známkou včasné hospitalizace před porodem. To znamená, že těhotná žena musí chodit do nemocnice ještě před narozením, aby lékaři mohli sledovat stav plodu a rozhodovat, zda žena může rodit přirozeně bez rizika pro zdraví a život plodu, nebo je-li třeba císařský řez..

Má se za to, že pro jakékoli propletení plodu pupečníkovou šňůrou je indikován císařský řez, tj. Chirurgický výdej (řez na břiše, kterým je plod odstraněn), ale není tomu tak. Císařský řez je jednou z možností doručení propletení plodu pupeční šňůrou a provádí se pouze podle indikací.

Jediné zapletení bez dalších komplikací není indikací císařského řezu. Pokud je stav plodu podle sledování srdečního rytmu normální, pak se porod provádí obvyklým způsobem. Pokud je zapletení detekováno pouze během porodu, když je plod již v malé pánvi (je příliš pozdě na císařské řezy), pak se nástroje používají k rychlému odstranění plodu, dokud není úplně kyslík skrz pupeční šňůru stlačený smyčkou zcela zastaven..

Absolutní indikace císařského řezu se zapletením šňůry jsou:

 • pětinásobné zamotání kolem krku;
 • propletení dvou pupečních šňůr ve stejných dvojčatech.

Zbývající případy jsou relativní indikace chirurgického řešení porodu. Pokud kromě zapletení existuje ještě několik dalších indikací pro císařský řez (i relativní), pak je porod přirozeně považován za nebezpečný a žena podstoupí císařský řez.

Jediný izolovaný, těsný spletenec

Pokud je podle ultrazvukového vyšetření plodu před porodem detekována těsná smyčka kolem kmene nebo velkých částí plodu, tento stav se nepovažuje za nebezpečný. Nesprávné ovinutí znamená, že smyčka není napnutá, ale pouze zavěšená, to znamená, že nehrozí napětí a stlačení zásobovacích nádob. Zde je důležitý další bod. Pokud došlo k jedinému zamotání pod podmínkou původně krátké (méně než 40 cm) a tenké pupeční šňůry, jakož i v přítomnosti polyhydramnios nebo oligohydramnios (nadměrné nebo malé množství plodové vody), pak to může být považováno za nebezpečný stav při porodu a vyžaduje císařský řez.

V jiných případech se porod provádí obvyklým způsobem, ale pod kontrolou plodu. Pokud je pupeční šňůra zpřísněna během porodu, to znamená, že se začaly projevy hypoxie, je žena připravena na císařský řez (pokud k tomu došlo na začátku porodu), nebo jsou přijata opatření k rychlému porodu.

Několikanásobné (dvojité, trojité nebo více) těsné zapletení

Pokud je pupeční šňůra opakovaně propletena kolem krku nebo těla a je také velmi těsná, objeví se na samém začátku porodu příznaky hypoxie plodu. Čím více otočení pupeční šňůra dělá, tím pevnější je smyčka a čím kratší se pupeční šňůra stává, i když zpočátku byla delší než obvykle. V přítomnosti tohoto stavu bude žena v práci převedena na chirurgické oddělení nemocnice a bude připravena na císařský řez. Pokud bude po opakovaném zapletení přirozeným způsobem pokračovat v porodu, hypoxie se velmi rychle dostane do zadušení (udušení) a existuje riziko úmrtí plodu. Skutečnost je taková, že vícenásobné zapletení naruší pohyb plodu vpřed a plod zase přitáhne pupeční šňůru „směrem k sobě“, čímž způsobí oddělení placenty před datem splatnosti.

Pelvická prezentace a zapletení kabelů

Pokud plod před porodem vzal nohy nebo hýždě ve špatné poloze a ultrazvuk ukázal, že pupeční šňůra byla kroucena kolem krku, navíc pevně a několikrát, je to považováno za přímou indikaci pro císařský řez. Při absenci zapletení dítěte by se člověk mohl pokusit změnit polohu plodu provedením nezbytných manipulací s rukama. Tento postup je však kontraindikován, pokud je pupeční šňůra zkroucena, protože při pokusu o přesun plodu do požadované polohy existuje riziko, že se pupeční šňůra zatáhne a způsobí hypoxii plodu..

Jak dochází k porodu s tímto jevem?

Pokud je u plodu diagnostikována pupečníková šňůra během porodu a je rozhodnuto provádět porod přirozeně, je připojen přístroj pro sledování srdečního rytmu během kontrakcí, tj. Provádí se CTG (kardiotocografie) plodu. Během porodu, během zachycení, lékař směřuje veškeré úsilí, aby zajistil, že zaprvé není porod zpožděn, a zadruhé, že během postupu plodu je jeho srdeční rytmus slyšet jasně a v normálním rytmu. Příliš časté, pomalé tlukot srdce a tupé srdeční zvuky naznačují hladovění kyslíku u dítěte.

Srdeční rytmus dítěte během porodu lze sledovat nejen pomocí CTG, ale také pomocí konvenčního stetoskopu - naslouchací trubice. Zkumavka je umístěna jedním koncem na matčině břicho, kde zadní strana plodu, doktor položí druhý konec k uchu. Lékař se obvykle věnuje poslechu srdečních rytmů, zatímco porodník (zdravotnický pracovník se středním vzděláním) sleduje průběh hlavy. Na začátku porodu bude lékař poslouchat srdeční rytmus dítěte každou půl hodinu a během porodu každých 15 minut. Když se žena začne snažit (začne tlačit, aby vytlačila plod), lékař poslouchá srdeční rytmus po každém pokusu, každých 5 minut.

Pokud se při porodu plodu pupečníkovou šňůrou během porodu objeví známky kyslíku, jsou přijata následující opatření:

 • pracovní stimulace - těhotná žena je injekčně podána s drogou (oxytocin), která zvyšuje kontraktilní aktivitu dělohy v důsledku kontrakcí zesílí a plod se vytlačí rychleji;
 • episiotomie - disekce perineum pro usnadnění a rychlé odstranění hlavy plodu;
 • vakuová extrakce a porodnické kleště jsou dvě metody porodnictví, díky nimž je hlava plodu zachycena buď speciální tryskou nebo kleštěmi, a poté lékařem stáhnuta z porodního kanálu.

Po narození hlavy porodník rychle uvolní pupeční šňůru, poté odstraní ramena, kmen plodu a končetiny z genitálního traktu. Pak je pupeční šňůra přerušena a dítě začne dýchat samo o sobě.

Jaké jsou důsledky, pokud se dítě narodí s pupeční šňůrou na krku??

Pokud se dítě narodilo s pevně propletenou pupeční šňůrou, kterou porodník rychle rozpadl, obvykle pro dítě neexistují žádné závažné důsledky. Ve stejných případech, kdy porod probíhal po dlouhou dobu, byla pupeční šňůra mnohokrát zabalena, dítě se narodilo namodralé, to znamená s výrazně sníženou hladinou kyslíku v krvi. Po jeho první inhalaci, kterou vezme po odříznutí pupeční šňůry, se plíce nafouknou jako váček a kyslík vstoupí do krve dítěte. Přesto je do masky vloženo kyslík. Jakmile je hladina kyslíku obnovena, pokožka dítěte zčervenává - to znamená, že krev je nasycena kyslíkem.

U některých novorozenců, kteří se narodili s pupeční šňůrou zapletenou kolem krku, se vyvinou malé, špičaté krvácení na kůži obličeje, krku, hlavy a také na zádech. Důvodem je komprese krevních cév, hladovění kyslíkem. Totéž se stane, pokud je pupeční šňůra omotána kolem rukojeti nebo nohy. V těchto částech může být narušena krevní oběh v důsledku stlačení cév zásobujících kůži a pod ní ležící tkáně..

Existuje nějaké ošetření, pokud je plod „zamotaný“ v pupeční šňůře? Je možné „rozmotat“?

Spletení pupeční šňůry není ošetřeno. Za prvé, ne vždy to naruší stav plodu a za druhé je nemožné během těhotenství technicky rozmotat pupeční šňůru. Může být „rozmotán“ až po narození té části těla, kolem které je pupeční šňůra zkroucena. Pokud je to krk, pak stačí, že se rodí hlava, aby dítě uvolnilo ze smyček. Pokud to není jediný uzel, budete muset vytáhnout tělo, abyste opatrně odstranili kroucenou smyčku ze zad nebo nohou..

Pupeční šňůra se může během těhotenství rozpadnout, pokud plod vytvoří pohyb opačným směrem, ale vždy se tak nestane. Obvykle dochází k rozpadání s nepříliš těsným propletením, často neúplným a stejně jednoduchým. Kabel není považován za těsný, pokud smyčka může snadno klouzat a dokonce se rozpadat sama o sobě. V jiných případech je nemožné doufat v takový vývoj událostí. Při pevném zapletení existuje vysoké riziko napětí šňůry a pravděpodobnost, že se uzel rozpadne sám při „úspěšném“ otočení dítěte, je v tomto případě nízká.

Šance na nezávislé rozmotání jsou vyšší, pokud se spletení zjistí ne před porodem, ale ve 28 - 32 týdnech - to jsou týdny, kdy plod není tak velký (asi kilogram) a provádí mnoho aktivních akcí, proto při dalším vyšetření ultrazvuk nemusí odhalit dříve propletené okolí fetální pupeční šňůra.

Pokud je podle ultrazvuku a CTG diagnostikována zápletka pupečníkové šňůry, která vedla k hypoxii, pak lékaři soustředí veškeré své úsilí nikoli na „rozmotání“, ale na odstranění hypoxie jak během těhotenství, tak při porodu. Hlavním cílem boje proti hypoxii je ukončení narození co nejdříve. Jakékoli zpomalení plodu zhoršuje jeho stav.

Jak se vyhnout zapletení?

Neexistují žádné metody prevence zaměřené pouze na prevenci fetálního zapletení pupeční šňůry, protože není možné ovlivnit relativní polohu plodu a pupeční šňůry uvnitř dělohy. Jedinou věcí, kterou lze jako prevenci udělat, je zabránit hypoxii plodu. Pokud plod nevykazuje nadměrnou aktivitu uvnitř dělohy, pak i s rizikovými faktory zapletení bude možné se vyhnout.

Lékaři mohou předepsat těhotným ženám léky, které normalizují zvýšený tón dělohy, zlepšují cévní průchodnost, čímž obnovují průtok krve mezi děloží, placentou a plodem přes pupeční šňůru. Všechna tato opatření jsou také zaměřena na prevenci hypoxie a nikoli na prevenci zapletení plodu..

Cvičení

Mnoho lékařů doporučuje těhotné ženě různá cvičení a gymnastiku, jógu, což pravděpodobně přispívá ke změně polohy dítěte, což znamená, že zvyšuje možnost sebepoškrábání pupeční šňůry. Tato metoda však není vždy účinná, nebo spíše cílem těchto cvičení je připravit svaly na porod, tj. Prevence hypoxie a ne zapletení šňůry. Čím silnější jsou svaly, které bude žena používat při porodu, tím rychleji se plod narodí a tím nižší je riziko nedostatku kyslíku, a to i při pupeční šňůře kolem krku.

Těhotné ženě se doporučuje provést následující cvičení, aby se předešlo hypoxii, když je propletena pupeční šňůrou:

 • Kočky představují. Těhotná žena stojí na všech čtyřech, zaklenuje ji zády a hází hlavou dozadu. V této poloze musíte zůstat 5 respiračních cyklů (inhalace - výdech). Pak byste měli obtočit záda, spusťte hlavu a přitiskněte bradu k hrudi. Zakřivení a zaoblení hřbetu lze střídat provedením na nádechu a výdechu.
 • Kolo. Známé cvičení torzí imaginárních pedálů, když ležíte na zádech, může podpořit pohyb plodu.
 • Cvičení Kegel. Posilují svaly pánevního dna. Jejich podstatou je napětí svalů perineum a jejich relaxace. Tyto cykly se několikrát opakují..
 • Dechová cvičení. Jakákoli cvičení, která zlepšují dýchání a nejsou kontraindikována během těhotenství, pomáhají zmírňovat stres, a proto je lze považovat za preventivní opatření pro propletení pupeční šňůry..
 • Plavání. Gymnastika ve vodě také příznivě působí na tělo těhotné ženy, posiluje svaly a zvyšuje odolnost proti stresu..
Články O Neplodnosti