Hlavní Bolest

Co dělat, když dítě plivne?

Regurgitace dítěte způsobuje obtěžování jakékoli matky, zejména mladé, nezkušené, s obtížemi při zavádění kojení. Jen stěží krmila dítě, pouze si klidně povzdechla, že je plný - a teď už bylo všechno na dětské plence nebo dokonce na jejích vlastních šatech.

Má teď hlad? Je to známka nemoci? A co dělat - krmit dítě znovu nebo zavolat pediatra na zvracení? Zkusme na to přijít.

Vznešené říhání malého pána

K říhání dochází u naprosto všech dětí. To je způsobeno nedokonalostí nervového a trávicího systému novorozence. Sfinger - svalový prsten, který zabraňuje žaludku vhození do jícnu - je stále dostatečně slabý a pravidelně se nezabývá jeho funkcemi. Objem rozdrcených potravin je však obvykle přehnaná matkou - ve skutečnosti se dítě neaplikuje tolik mléka.

„Aby se uklidnil (nebo naopak rozrušil), proveďte malý experiment: vezměte si plenku, na které dítě shořelo, a hodte na ni polévkovou lžíci vody nebo běžného mléka. Nyní porovnejte velikosti vytvořených skvrn - dají představu o objemu říhání.

Pokud jste pochopili, že dítě hodně spoutalo (nebo to dělá opakovaně během procesu krmení), měli byste pochopit důvody.

Baby vlaštovky vzduch

To se může stát z několika důvodů: dítě je příliš hladové a jí velmi dychtivě a spěšně; nesprávná technika kojení (nejčastěji je spodní ret zasunut dovnitř - v tomto případě vám pomůže konzultace se specialistou na kojení); příliš velký nebo příliš malý otvor ve vsuvce láhve na mléko.

Dítě jedlo příliš mnoho

Pokud je dítě zvyklé jíst často a kousek po kousku, pak je jeho žaludek „naladěn“ na určité množství jídla. Celá ta přebytek prostě praskla. V těchto situacích může dojít k regurgitaci „kašny“, objemu zkrouceného - dosáhnout tří polévkových lžic a mléka - již stočeného.

Ze života surikátů

Konečně, třetí důvod pro regurgitaci - zapomněli jste po krmení držet dítě ve sloupci. Pro dítě na umělém krmení pediatrové to doporučují poté, co jí asi 90 mililitrů směsi.

Kontrola sytosti

Jak zjistit, že regurgitace, ani hojná, neovlivňuje zdraví dítěte? K tomu můžete použít stejnou metodiku, jako byste měli podezření na podvýživu kvůli nedostatku mateřského mléka: vypočítejte mokré pleny.

"Pokud dítě močí tucetkrát denně, přibírá na váze asi 150 gramů týdně, je veselé a aktivní, pak s největší pravděpodobností je plivání dočasným jevem, který mu nepřinese žádnou újmu a nevyžaduje další opatření.".

Když by maminka měla obtěžovat regurgitací

Můžete odlišit zvracení od zvracení sami, ale v některých situacích je nutná odborná konzultace.

Obecná pohoda dítěte způsobuje, že vás znepokojuje: kromě hojné regurgitace zřídkakdy močí, při krmení se chová neklidně na hrudi, dusí a kašel.

Vynechané mléko má nepříjemnou barvu nebo vůni, například v něm je patrná příměs žluči. Uzené mléko s kyselou vůní je možnost pro normální regurgitaci.

Belching je pro dítě bolestivé, zatímco má strach a pláč.

Obvyklé krupnutí zmizí samo o sobě v době, kdy je dítě šest měsíců staré, a poté bude krmení probíhat bez nepříjemných překvapení..

Regurgitace u dětí. Kdy je potřeba lékař??

Běžným problémem u kojenců, které způsobuje rodičovskou úzkost, je regurgitace. Jaké jsou příčiny tohoto jevu? A v jakých případech musíte navštívit lékaře a zahájit léčbu?

Regurgitace - pasivní házení malého množství potravy ze žaludku do jícnu, do hltanu a ústní dutiny v kombinaci s vypouštěním vzduchu, je pozorováno hlavně u kojenců přímo nebo krátce po krmení nerozpuštěným nebo částečně sraženým mlékem. Tyto jevy se mohou vyskytovat u zcela zdravých dětí (ale ne často a objem regurgitovaného obsahu je malý - do 3 ml). Podle statistik až 67% dětí ve věku 4 měsíců rostlo nejméně jednou denně, ve 23% případů plivání to rodiče považují za důvod k obavám. Ve většině případů může regurgitace probíhat nezávisle během prvního roku života, v některých případech však může být vyžadována seriózní terapie. Kromě toho na pozadí dlouhodobé regurgitace mohou sekundární poruchy v první řadě způsobit zánětlivé změny v jícnu. Proto je vždy vhodné objasnit příčinu regurgitace.

Vlastnosti dětského těla

Anatomické a fyziologické vlastnosti struktury horního zažívacího traktu u novorozenců (sférický tvar žaludku a jeho malý objem, zpožděné vyprázdnění, relativní slabost dolního jícnového svěrače (NPS) - kruhový sval, který se uzavře po průchodu potravou z jícnu do žaludku a nedovolí, aby byl vyhozen žaludeční obsah zpět do jícnu, nezralost regulace systému růstu potravy podél gastrointestinálního traktu (GIT), nezralost enzymů) predispozice k rozvoji regurgitace.

U novorozenců dochází k sacím pohybům v krátkých sériích 3–5 sání, které vytvářejí podtlak v ústní dutině a při polykání se vyskytují kontrakce jícnu (peristaltická vlna): někdy před sáním a poté po jeho délce často neúplné. Současně je u novorozenců v reakci na peristaltickou vlnu pozorována prudká kontrakce dna žaludku, která vede ke zvýšení intragastrického tlaku a může být příčinou zpětného zpětného toku potravy a vzduchu do jícnu a výskytu regurgitace. Navíc, vzhledem k tomu, že při sání určité množství vzduchu vstupuje do žaludku, má dítě pocit falešné sytosti a přestane sát. Pokud se tato situace často opakuje, může to vést k podvýživě a zpoždění ve vývoji dítěte.

Příčiny regurgitace

Regurgitace se často objevuje u dětí s retardací intrauterinního růstu (IUGR), stejně jako u předčasně narozených dětí. Spolu s vyjádřenými anatomickými a funkčními vlastnostmi gastrointestinálního traktu dochází také ke zpožděné tvorbě (zrání) procesu koordinovaného sání, polykání a dýchání - trvá asi 6-8 týdnů. Intenzita regurgitace se může lišit. Když však tělo zraje, regurgitace zmizí.

Příčinou regurgitace může být nadměrné krmení (zvýšení frekvence nebo objemu krmení), zejména při aktivním sání novorozenců s dostatečným množstvím mléka u matky. V případě umělého nebo smíšeného krmení (kojení + doplňkové krmení směsí) je možné překrmování z důvodu změny povahy výživy (nahrazení mateřského mléka umělou směsí nebo časté nemotivované nahrazení jedné upravené směsi jinou). Regurgitace během překrmování nastává okamžitě nebo krátce po krmení nezpracovaným nebo částečně sraženým mlékem, v množství 5-10 ml. Celkový stav, chování dítěte netrpí žádným způsobem, existuje dobrá chuť k jídlu, normální stolice, normální přírůstek na váze.

Aerophagy (polykání velkého množství vzduchu v době krmení) se děje: u vzrušujících, dychtivě sajících dětí od 2 do 3 týdnů života v nepřítomnosti nebo malého množství mléka od matky; když dítě nezachytí nosní pigmentaci (dvorku) bradavkou nebo nesprávně zachytí matku s plochou zasunutou bradavkou; s velkým otvorem v bradavce láhve, vodorovnou polohou láhve, pokud bradavka není zcela naplněna mlékem; s celkovou svalovou slabostí v důsledku nezralosti těla. Aerophagy se častěji vyvíjí u novorozenců s malou nebo velmi vysokou tělesnou hmotností při narození. Děti s aerofágií jsou po krmení často neklidné, zatímco v žaludku je vydutá přední břišní stěna. 5-10 minut po krmení je regurgitace pozorována u nezměněného mléka s hlasitým zvukem odpadního vzduchu.

Plivání u novorozence může nastat s nadýmáním (nadýmání), střevní kolikou (bolestivé střevní křeče), zácpou. V tomto případě se tlak v břišní dutině zvyšuje, pohyb potravy podél gastrointestinálního traktu je narušen. Intenzita regurgitace je také možná odlišná.

Malformace gastrointestinálního traktu mohou také vést k regurgitaci a zvracení, například, anomálií jícnu (chalasie - slabost (nedostatečnost) dolního jícnového svěrače; achalasie - zúžení v místě přechodu jícnu do žaludku), anomálie žaludku - zúžení žaludku - stenoze stenoze v dvanáctníku 12, který zabraňuje vyprázdnění žaludku), anomálie bránice (bránice kýla - pohyb části břišní dutiny do hrudní dutiny) atd..

Naštěstí u většiny dětí je regurgitace nepatologickým stavem, který spontánně ustoupí do 12-18 měsíců života dítěte.

Intenzitu regurgitace lze zhruba odhadnout na pětibodové stupnici (tab. 1).

Intenzivní zvracení velkého objemu po každém krmení, které způsobuje úzkost dítěte a vede ke snížení hmotnosti, vyžaduje lékařskou péči a důkladné vyšetření dítěte, aby se vyloučila vrozená patologie.

Odhad intenzity regurgitace

0 bodůŽádná regurgitace
1 bodMéně než 5 regurgitů za den, objem ne více než 3 ml
2 bodyVíce než 5 regurgitů za den, objem více než 3 ml
3 bodyVíce než 5 regurgitace denně až do poloviny množství směsi nebo mateřského mléka konzumovaného při jednom krmení; ne více než polovina krmení
4 bodyPo každém krmení vyplivněte malý objem po dobu 30 minut nebo více
5 bodůRegurgitace od poloviny do plného objemu směsi nebo mateřského mléka konzumovaného pro jedno krmení; ne méně než polovina krmení

* Regurgitace s intenzitou 3 bodů nebo vyšší také vždy vyžaduje lékařskou péči.

Co dělat?

Chcete-li najít příčinu regurgitace a pomoci dítěti, měli byste kontaktovat pediatra. Je možné, že dítě bude možná muset konzultovat pediatrického chirurga, pokud je detekována vrozená patologie nebo pokud nedochází k žádným účinkům léčení a chirurgického zákroku. V ostatních případech je potřeba léčby určena stavem dítěte a jeho přírůstkem na váze.

O tom, kde provést vyšetření, na klinice nebo v nemocnici, se rozhoduje individuálně v závislosti na závažnosti postupu, věku dítěte a schopnostech diagnostického zařízení. Z instrumentálních metod je možné provést rentgenové vyšetření horního gastrointestinálního traktu (jícen, žaludek) pomocí kontrastního média a ezofagogastroskopie (vyšetření horního gastrointestinálního traktu pomocí optického zařízení, které vypadá jako gumová hadice s miniaturní videokamerou na jednom konci)..

Regurgitační léčba

V souladu s doporučeními pracovní skupiny Evropské společnosti pro gastroenterologii a výživu se regurgitace provádí v několika po sobě jdoucích fázích: po léčbě, klinické výživě, protidrogové terapii; chirurgické ošetření.

Ošetřovací pozice. Při krmení dítěte trpícího regurgitací je důležité vytvořit polohu, ve které by horní část těla byla zvednuta v úhlu 45-60 stupňů k horizontální rovině. Například dítě může být oblečeno na velkém, ne příliš měkkém polštáři. Po krmení je důležité udržovat dítě ve vzpřímené poloze po dobu nejméně 20-30 minut, aby bylo zajištěno plynulé uvolňování spolknutého vzduchu.

Nedoporučuje se těsné zavěšení, břišní oblast by se neměla vymačkávat, namísto kluzáků na elastickém pásu je lepší použít kluzáky připevněné na ramenech drobků nebo montérek. Dítě by mělo spát na malém polštáři složeném z 1-2 složených plenek, nebo by měly být nohy hlavy postýlky zvednuty o 5 až 10 cm. Během spánku je vhodné položit dítě na žaludek nebo na pravou stranu, aby se snížila rychlost házení žaludečního obsahu do jícnu. Organizace lékařské výživy zahrnuje především častější krmení dítěte v menších než obvyklých porcích. V tomto případě by denní množství jídla nemělo klesat. Počet krmení lze zvýšit o 1 - 2 nad normu.

Druhou složkou je použití terapeutických směsí. Terapeutické přípravky, které zabraňují regurgitaci (regurgitaci), jsou označeny písmeny AR (z angličtiny. Antiregurgitace). Velký význam má složení bílkovin v takové směsi, konkrétně poměr syrovátkových proteinů k kaseinu (komplexní bílkovina mléka). V mateřském mléce je tento poměr 60-70: 40-30, v kravském mléce - 20:80, v nejvíce přizpůsobených mléčných směsích - 60:40. Zvýšení podílu kaseinu ve stravě zabraňuje regurgitaci, protože tento protein se snadno sráží v žaludku pod vlivem kyseliny chlorovodíkové, vytváří první vločky, pak hustou hmotu, která zabraňuje praskání.

Dalším přístupem je zavedení zahušťovadla do směsi. Jako takový můžete použít rýžový, kukuřičný nebo bramborový škrob a také lepkavý lepek ze semen rohovníku, který roste ve středomořských zemích. Žvýkačka působením kyselého obsahu v žaludku zahušťuje, ale na rozdíl od vloček ze škrobu a kaseinu není trávena enzymy gastrointestinálního traktu. Výsledkem je, že hustá konzistence žaludku a následně střevního obsahu je udržována po delší dobu. Žvýkačka navíc stimuluje peristaltiku a podporuje rychlejší pohyb potravy ze žaludku do střev..

Speciální reurgitace mléka

Název produktuTyp zahušťovadlaWhey Protein / Casein Ratio
NUTRILON ANTIREFLUXGum 0,4%20:80
FRISOVOMGum 0,8%40:60
ENFAMIL ARRýžový škrob20:80
SAMPER LEMOLAKRýžový škrob60:40

Při přirozeném krmení lze do kojenecké stravy přidat před kojením terapeutické směsi.

Při neexistenci účinku výše uvedených opatření by měla být řešena otázka léčby drogami. Zahrnuje jmenování prokinetik, léků, které zlepšují kontraktilitu střev. Za tímto účelem se používá motilium, koordinujte. Pro odstranění regurgitace a křečí střeva lze použít antispasmodické lékové ribal..

Chirurgická léčba se provádí pro těžké vrozené anomálie gastrointestinálního traktu (například pylorická stenóza - zúžení při přechodu žaludku na dvanáctník, které zabraňuje vyprázdnění žaludku atd.), Které způsobilo zvracení..

Prevence

Regurgitace je složitý a mnohostranný problém. Příznivé těhotenství a porod, přátelská, uvolněná atmosféra v domě - to vše snižuje riziko vzniku regurgitace a mnoha dalších nemocí a patologických stavů u dítěte v prvním roce života. Pokud je dítě kojeno, ujistěte se, že během krmení dítě zachytí jak bradavku, tak nosní dvorku, pak je pravděpodobnost, že dítě spolkne vzduch, nižší. Pokud krmíte dítě z láhve, ujistěte se, že bradavka je zcela naplněna mlékem a není v ní žádný vzduch. Otvor v bradavce by neměl být velký. Můžete své dítě krmit občas, například po dobu pěti minut, pak ho otočte čelem k sobě a držte ho vzpřímeně. Po několika minutách pokračujte v krmení. Po krmení držte dítě bříškem proti sobě a držte ho vzpřímeně po dobu 15–20 minut, aby se vzduch pohyboval pryč. Před každým krmením položte dítě na břicho, dlaňem rukou veďte po břiše břicho ruky, to vše usnadňuje průchod plynů a snižuje pravděpodobnost regurgitace po jídle. Včasným způsobem očistěte nosní dutinu dítěte od hlenu a krusty, pak při krmení nebude mít potíže s nosním dýcháním a do žaludku nevstoupí mnoho vzduchu. Ze stejného hlediska je důležité zajistit, aby dítě při krmení nezakládalo nosem na hrudník. Je třeba si pamatovat patologický účinek kouře z druhé ruky na tón svalů jícnu a žaludku u kojence. Kouření v bezprostředním prostředí dítěte je přísně zakázáno.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Co dělat, když dítě nespadne?

30. září 2018, 16:52 Odborník článku: Nezvanova Svetlana Aleksandrovna 0 20,007

Píchání vzduchu po krmení novorozence mu pomáhá zbavit se zbytečných plynů, které se dostaly do žaludku během krmení nebo z jiných důvodů. Pokud však nedochází k praskání, stojí za to se rodičů starat a konzultovat lékaře?

Je říhání povinné?

V podstatě všechny děti v prvních měsících života spolkly velké množství vzduchu. To je způsobeno neúplně vytvořenými zažívacími orgány, v důsledku čehož děti trpí takovým nepohodlím. Proto je nutné zajistit, aby se dítě řítilo včas, protože to způsobí menší nepohodlí a bolest v břiše. Stává se však také, když se malé děti chovají klidně, neprovádějí náhlé pohyby, správně si vezmou prsa, v tomto případě ho může říhání obtěžovat méně.

Pokud je však nedostatek říhání doprovázen špatnou chutí k jídlu, úbytkem na váze, nadměrnou náladou, problémy s nočním spánkem, stojí za to předvést dítě lékaři, protože to mohou být příznaky vrozených abnormalit zažívacího systému nebo se u dítěte vyvine další nebezpečná nemoc.

Co dělat a jak způsobovat říhání dítěte?

V pediatrické praxi existují metody, které fungují téměř vždy bezchybně a pomáhají dětem bezpečně se zbavit zbytečného vzduchu.

Metoda číslo 1. Dítě praští na rameni

Tato metoda zahrnuje vertikální polohu dítěte po rameni po jeho konzumaci. Je třeba sledovat drobky, vždy je podporovat. Proveďte kruhové masážní pohyby na zádech, můžete jemně pohladit mezi lopatkami.Je také doporučeno, aby se matka během této techniky pohybovala, ale pohyby by měly být plynulé a pomalé, aby se dítě nebála. Pokud to maminka udělá, přispěje to k další masáži břicha a rychle se uvolní ze vzduchu. Když máte pocit, že dítě prasklo, vyplatí se to zastavit. Pomalu, bez jakýchkoli náhlých pohybů, dejte dítě do pohodlné polohy, je vhodné, aby byl nějaký čas v klidu.

Metoda číslo 2. Dítě bouchne do sedu

Tato metoda zahrnuje výsadbu dítěte na koleno, je důležité sledovat hlavu dítěte, vždy ji podporovat.

Máma musí zaujmout pohodlné místo k sezení a držet dítě vpředu v oblasti hrudníku s dlaní, dělat lehké paty na zádech, mezi lopatkami. Po chvíli se masírujte tahy. Po celou dobu sledujte hlavu dítěte. Po masáži nakloňte dítě trochu dopředu, udělejte hladké a neostré pohyby. Po charakteristickém zvuku dejte dítě do pohodlné polohy.

Metoda číslo 3. Dítě praští v náchylné poloze

Musíte položit drobky na kolena směrem k vám. Nezapomeňte na polohu hlavy, měla by být o něco vyšší než poloha těla.

Provádějte poklepání a masáže, dokud dítě nenarazí. Pokud je dítě v klidu, vezme si prsa správně, po každém krmení se nemusí objevit řasení. Když je však dítě zlobivé, točí se, vezme a uvolní hrudník několikrát, pak nutně praští.

Jak tento proces usnadnit?

Při kojení musíte zajistit, aby dítě správně bralo prsa. Pokud se vaší matce z jakéhokoli důvodu nepodaří tento proces zavést, můžete kontaktovat kojícího specialistu, který vám pomůže s řešením tohoto problému..

Můžete také zkusit položit drobky na hlaveň, zatímco děláte lehké, hladké, masážní pohyby. Pokud dítě prasklo mléko, pak ležel na boku, aby se neudusil. Sledujte polohu těla a hlavy a ujistěte se, že je dítě pohodlné.

Při umělém krmení je nutné zvolit láhve se speciálním ventilem, který reguluje vzduch. Při kojení je nutné pokusit se drobit v polo vertikální poloze. To usnadní krmení, protože v této poloze těla je pro dítě snazší spolknout mléko.

Pokud je však regurgitace vzácná nebo zcela chybí, dítě je rozmarné, málo jí a nespí dobře, zhubne, což ukazuje na přítomnost patologií, a v takovém případě byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

Rada

Pokud je dítě neklidné a náladové, musíte ho před krmením okamžitě uklidnit. Častěji se šíří po břiše, můžete se poradit s pediatrem a udělat malou relaxační masáž. To příznivě ovlivní celkový vývoj i stav zažívacího systému..

Při umělém krmení si malé děti musí vybrat správnou láhev. Musí to být se zvláštním větracím otvorem.

Časté rozložení dítěte na bříško pozitivně ovlivňuje trávicí systém dítěte

ventil, který řídí přívod vzduchu. Někdy směs sama o sobě nemusí být vhodná pro dítě, což v některých případech způsobuje problémy s trávením a regurgitací. Je nutné vybrat jídlo společně s lékařem, který vám pomůže vybrat správnou směs.

Někdy je dítě rozmarné kvůli tomu, že je pevně zavinuto nebo má nepohodlné postavení těla. Musíte sledovat takové věci. Pokuste se blokovat méně často, není-li zima, pak dítě může nosit minimum oblečení, nechte své tělo co nejvíce volný.

Pokud se dítě často vyplivne, můžete ho překrmovat. Je nutné sledovat množství mléka, které dítě nají najednou. Pokud je toho hodně, můžete se pokusit zvýšit počet krmení a zároveň snížit množství mléka. Nejprve jsou možné nepříjemné pocity a pochvy ze strany dítěte, nicméně tato metoda je účinná a je vhodné ji zmírnit, aby se zmírnil příznak.

Je třeba se pokusit orientovat chování dítěte, pokud ještě prasklo nebo vzduch už všechno opustil?

Stává se také, že dítě musí během krmení praskat. To lze vidět v intenzitě sání malých prsou, v jeho chování se dítě začne rozptylovat. V tomto případě musíte přerušit, držet dítě ve vzpřímené poloze a když je přebytečný vzduch pryč, pokračujte v krmení.

Pokud kojíte, není-li kojenec, musíte dát krk poté, co jste ho krmili z jednoho prsu, a teprve potom nabídněte druhý. Pokud je dítě na umělém krmení, je nutné nabídnout krach po každých 90 ml směsi. Když je dítě starší, trávicí systém je již formován, říhání samo zmizí.

Sledujte povahu regurgitace, protože musíte rozlišovat rozdíl mezi ní a zvracením. Zvracení může mít nepříjemný zápach a barvu. Někdy může dojít ke vzniku nemoci v zvracení z důvodu vývoje nemoci. Pak musíte naléhavě zavolat sanitku, protože je nebezpečné samoléčit. Zvracení samo o sobě způsobuje velké nebezpečí pro dítě, protože velmi dehydratuje tělo. Pokud dojde k narušení vodní rovnováhy v těle, mohou začít nevratné procesy. V takovém případě vám lékař poradí, abyste zůstali v nemocnici, abyste odstranili příčinu onemocnění. Jsou předepsány kapátka na výživu a další postupy, které pomohou odstranit příčinu onemocnění..

Pozitivní účinek na trávení je chůze na čerstvém vzduchu. Neměli byste dítě moc zabalit, protože přehřátí může zhoršit stav. Je však vhodné zajistit, aby drobky nemrznou. Chůze je užitečná před krmením 1,5-2 hodiny. To bude přínosem jak pro celkový vývoj dítěte, tak pro trávení..

Dítě plivá: norma a patologie. Kdy je čas navštívit lékaře

Když dítě plivá střídmě a mírně, není čeho se obávat. Uvolňuje tak místo v břiše pro nové podávání jídla. Některé děti to dělají častěji než jiné. To je také normální.

Je to špatné, když dítě plivá neustále a hojně, zatímco se chová neklidně, pomalu přibírá na váze. Pokud jsou tyto příznaky zřejmé, je naléhavě nutné požádat pediatra o pomoc. Zjistěte, proč se dítě po krmení vyplivne, jak je normální a co lze udělat pro snížení nepohodlí..

Proč dítě plivá

Regurgitace je proces uvolňování malého množství směsi nebo mléka zpět po krmení. Kojící dítě, umělé nebo smíšené krmení může plivat. Tak stanoveno od přírody.

Díky ochrannému mechanismu regurgitace žaludek dítěte nepraskne jako nafouknutá koule. Ve skutečnosti u novorozence nemá více než 35 ml potravy za měsíc - až do 100 ml a za šest měsíců - pouze asi 200 ml. A navíc v prvním roce života se nemá natahovat.

Normálně se plivne po krmení od 5 do 10 ml mléka nebo směsi. U dětí může dojít k nedobrovolnému zpětnému toku obsahu žaludku do ústní dutiny několikrát denně po jídle. To by rodičům nevadilo. A co je horší, pokud dítě vyplivne fontánou, dělá to často a ne ihned po krmení, ale po 2-3 hodinách.

Proces regurgitace je spojen s anatomickými a fyziologickými vlastnostmi struktury gastrointestinálního traktu u dětí do 1 roku věku. U novorozeného dítěte není úhel jícnu tak ostrý jako u dospělého, takže v horizontální poloze je pro žaludek snadnější vrátit se zpět do ústní dutiny. Naopak, v dospělosti je naopak více ohybů a posunů, které zabraňují jídlu snadno opustit jícen s lehkostí.

Možné důvody

Existuje několik důvodů. Hlavní jsou normální a nepředstavují zdravotní rizika..

Aerophagia

Prvním důvodem, proč dítě plivá, je to, že polyká vzduch. Tento jev se nazývá vzdušnost. To se stane, když se dítě příliš dychtivě drží na bradavce nebo matčině hrudi. Vděčně nebo volně. Například pokud dospělý drží láhev diagonálně. A pak spolu s jídlem vstupuje vzduch do ústní dutiny.

Chcete-li polykat vzduch s větší pravděpodobností jít ven, držte dítě "sloupec" okamžitě po jídle 2-3 minut.

Přejídání

Druhým častým důvodem je přejídání. To je možné jak při kojení, tak při umělém krmení. V prvním případě dítě vyplivne, takže žaludek doslova nepropadne. Stejná obranná reakce uvedená výše.

Krmení a bdělost

Aktivní hra s dítětem po krmení také podporuje regurgitaci (například pokud bylo dítě vyhozeno, obráceno). I když dítě snědlo dlouhou dobu, ale bylo mu nepříjemně zvednuto, může nedobrovolně strhnout malé množství jídla, zejména pokud mu byla dána směs. Směsi jsou hustší a těžší než mléko a zůstávají v žaludku po delší dobu..

Úzkostný stres

Zdravé děti jsou zřídka stresovány. Nicméně, když si rodiče všimnou úzkosti, nadměrné vzrušivosti, špatného spánku u dítěte, vyplatí se tomu věnovat zvláštní pozornost.

Regurgitace může být také výsledkem neurologického problému. V tomto případě by dítě mělo být nejprve vyšetřeno pediatrem. Dále se zpravidla provádí konzultace s chirurgem, dětským neurologem, gastroenterologem. Tito odborníci určují, zda v tomto případě existuje patologie nebo ne..

Jak často by mělo dítě plivat?

Čím je dítě mladší, tím častěji může plivat. To nebude patologie, pokud objem odmítnutého jídla nepřesáhne 5 ml. Pro starší děti - ne více než 10 ml. Hlavní věc je, že počet regurgitace nezvyšuje, ale klesá. Pokud je pozorován opak, mělo by to maminku upozornit.

Normálně trvá plivání zastavení o 12 měsíců, ve vzácných případech trvá až 18 měsíců. Po přechodu na pevná jídla končí úplně.

Ve většině případů není nutný zásah lékaře. Je nutné si dělat starosti, když se dítě necítí dobře.

Musím se krmit, pokud dítě prasklo?

Pokud dítě po krmení prasklo, není nutné ho krmit. S největší pravděpodobností se dítě přejídá. Měli byste počkat na další jídlo a nakrmit dítě podle plánu.

Pokud regurgitace není dostatečná, není nutné pro ně upravovat režim krmení. Bohaté, doprovázené řadou alarmujících příznaků - příležitost konzultovat s lékařem.

Je možné snížit počet regurgitací?

To můžete ovlivnit, pokud budete dodržovat řadu pravidel..

 • Nepřekrývejte dítě. Umělec musí nalít do láhve přesně tolik směsi, kolik má jíst. Doporučuje se také, aby dítě bylo zváženo před jídlem a po jídle. Pokud dítě sní příliš mnoho, přeneste ho na vzácnější krmiva po konzultaci s lékařem.
 • Během krmení by mělo dítě ležet se zvednutou hlavou. Poté je vhodné držet ho ve vzpřímené poloze a počkat na charakteristický zvuk burpování. Máma musí slyšet, jak vzduch vychází.
 • Ujistěte se, že dítě po krmení nezastává nepřirozené / nepohodlné držení těla, nemíchejte dítě po požití mléka nebo směsi.

Když potřebujete navštívit lékaře při regurgitaci?

Norma

Při normální regurgitaci se dítě cítí skvěle, přibírá na váze a je vyvíjeno v souladu s věkem. Nejsou žádné známky dehydratace, intoxikace nebo poruchy, onemocnění - dítě je aktivní, dobře jí a dobře spí.

Je důležité nezaměňovat plivání s zvracením. Regurgitace neporušuje celkový stav dítěte: zůstává veselý a spokojený, nečiní, nekřičí. Mléčné mléko může být stočené, ale není to nutné. Na rozdíl od zvracení hmota nemá nažloutlou barvu a nepříjemný zápach, nemá hlen.

Pokud dítě ve snu pije mléko, zkuste mu dát vyšší polohu - mírně zvedněte horní část dítěte v postýlce.

Ne norma

To je neobvyklé, když dítě hodně vyplivne, dělá to příliš často a ne bezprostředně po krmení mlékem nebo směsí, ale po chvíli. Situaci zhoršují průvodní poruchy: horečka, letargie, podrážděnost, rozrušení stolice, špatný přírůstek hmotnosti nebo úbytek hmotnosti. V takovém případě ihned kontaktujte svého pediatra.

Fontána regurgitace může indikovat přítomnost virové infekce nebo intoxikace, netoleranci do mateřského mléka nebo směsi. To se stává, když tělo není schopné trávit jídlo a musí ho odtrhnout.

Lékařská pomoc je také potřebná, pokud jídlo částečně vytéká nosem při silné regurgitaci. Pokud k tomu dochází často, existuje riziko vzniku zánětlivých onemocnění v nosní dutině. V takovém případě musí být dítě předvedeno odborníkovi.

Pokud dítě jednou skočilo nosem, nemusíte se bát. Postačí očistit nos nosní odsávačkou.

Proč se dítě během krmení a po něm vyplivne?

Když dítě vyplivne směs nebo mateřské mléko, mladí rodiče se začínají bát, pokud je s dítětem v pořádku. Důvod obvykle leží ve fyziologii, nezralosti trávicího systému. Normalizace režimu krmení pomáhá vyrovnat se s problémem a omezit jeho projevy.

Z tohoto článku se dozvíte

Kojení přirozeně krmeno

Děti do jednoho roku zvracejí po jídle. Obvykle je to způsobeno tím, že trávicí systém se i nadále tvoří a nepředstavuje ohrožení zdraví, života dítěte.

Proč dítě vyplivne po mateřském mléce:

 • Přejídání. Nenabízejte prsa, jakmile dítě pláče. Možná je dítě nepříjemné, chladné, horké nebo znuděné. Dítě může být narušeno kolickými řeznými zuby. A křičení je přirozený způsob, jak upoutat pozornost mámy..
 • Nesprávná technika krmení. Je důležité, aby dítě uchopilo celou bradavku. Pokud uslyšíte šmouhy, dítě spolkne vzduch. Nahromaděné bubliny jsou schopny vytlačit část jídla v důsledku regurgitace.
 • Cítí intenzivní tlak na žaludek. Stává se to, pokud rodiče podporují těsné zavěšení nebo používají těsné, ne velké oblečení s elastickými pásy, pásy.
 • Poruchy trávicího systému. Každé třetí dítě trpí kolikou, začíná ve věku dvou týdnů a končí po 3-4 měsících. Dítě je zlobivé, když jí, klepe na nohy. Pláč padá na večer a noc. Masáž, použití teplých plenek do žaludku, usnadňuje jeho stav.

Pokud se opakovaná regurgitace podobá tvarohu, objem výtoku nepřesahuje 1 - 2 polévkové lžíce, není důvod k obavám. Je důležité vyhodnotit blaho dítěte. Pokud je dítě ostražité, aktivní, jí s chutí k jídlu, přibírá na váze, pravidelnou stolici, regurgitace je přirozený proces. Postupem času se dítě stává silnějším, přizpůsobuje se prostředí a zastavuje se.

Proč dítě plivá směs

Ideální strava pro dítě do šesti měsíců je mateřské mléko. Ke krmení dětí se používají také speciální směsi. Byly vyvinuty standardy, které musí být dodržovány pro chov upraveného produktu. Nestojí za to ustupovat od doporučení, budete muset krmit dítě do hodiny.

Pokud techniku ​​vaření zanedbáte, přidejte nedostatečné množství vody, prášek špatně promíchejte, dítě praští. To je obvykle známkou toho, že se pro něj přejídá nebo jí hodně. Když dítě nezvládne porci, příště připravte méně, ale živte se častěji, aniž byste se odchýlili od doporučené denní normy..

Proč dítě plivá po upravené směsi:

 • Díra na bradavkách pro láhev je velká, proto dítě spolkne vzduch.
 • Dítě zvolenou směs netoleruje. I drahé zboží nemusí být pro konkrétní dítě vhodné..
 • Doporučuje se zvolit náhradu výživy společně s pediatrem. Je nutné postupně přenést dítě z jedné směsi do druhé, aniž by došlo k novým trávicím problémům.
 • Náhlé zastavení přirozeného krmení.

Děti „řemeslníků“ mají také koliku, která může vést k regurgitaci.

U dětí se často vyskytuje zácpa, která ovlivňuje trávení..

Děti, které jedí směsi, by měly být přidány do vody. To by mělo být provedeno, i když neexistují žádné viditelné problémy s trávením..

Dítě může plivat vodu, faktory to vyvolávají:

 • Dítě pilo příliš mnoho tekutiny.
 • Zuby jsou u dětí kojeny, což má za následek hojné slinění. Vodní říhání - slintání, které si dítě nedokáže poradit.
 • Nedokonalý trávicí systém, který je normální u kojenců při absenci dalších příznaků. Regurgitace podobná vodě může být částečně tráveno mateřským mlékem. Jsou téměř průhledné, objevují se 1,5 až 2 hodiny po jídle.

Správné jednání rodičů

Pokud se dítě často vyplivne, neberte si dítě do paží, třepejte jej ani po jídle nepřevracejte. Doporučují upřednostňovat tiché aktivity. Je nutné dát dítě na bok, na břicho, aby se dítě neudusilo, ne dusit.

I když není technika krmení přerušena, dítě snědlo optimální množství jídla, může spolknout vzduch. Je lepší dát dítěti po jídle svislou polohu, zvlhčit „sloupcem“:

 • Uspořádejte dítě tak, aby prsa byla na úrovni ramene mámy nebo otce.
 • Lehce pohladte dítě po zádech, čímž napomáháte vzduchu.

Příznaky úzkosti

Když je dítě měsíc, vyplivne z různých důvodů. Hlavní věc je, že se dítě cítí dobře, vypadá zdravě, chování se neliší od normálu.

Po 6 měsících se Belching stává méně častým. Do roku postupně mizí. Rodiče by měli být upozorněni, že dítě po 12 měsících vyplivne. Pak se musíte obrátit na pediatra, abyste vyloučili vývoj patologií.

Stojí za to si dělat starosti, pokud dítě neustále plivá fontánu. Předpokládá se, že k tomu dochází jednou denně a dítě přibírá na váze. Alarmující příznak, když se po každém krmení vyskytne hojná regurgitace, která se rovná objemu jedeného jídla.

Nemůžete odložit návštěvu pediatra, pokud má dítě příznaky:

 • Belching začal po 6 měsících, nezastavil se po roce.
 • Dítě má horečku, je tu volná stolička.
 • Dítě spí úzkostně, probouzí se bez zjevného důvodu a ukazuje úzkost ve dne.
 • Výtok má nepříjemný zápach, barva se změnila, zčervenala se a objevil se hlen.

Podobné příznaky mohou naznačovat patologie ve vývoji gastrointestinálního traktu, doprovázet zánětlivé procesy. Pokud je dítě rozrušené nebo letargické, letargické, při pláči se chvění brady dítěte, je nutná konzultace s neurologem. Lékař vyloučí nebo potvrdí problémy v nervovém systému.

Jak se zbavit regurgitace po krmení

Pokud dítě vypije mléko nebo upravenou směs, je třeba dodržovat několik doporučení:

 • změnit techniku ​​krmení. Hlava dítěte by měla být umístěna nad tělem, byla zvednutá. Při kojení se ujistěte, že bradavka s halo je v ústech dítěte. U „umělých“ dětí by měla být bradavka zcela naplněna směsí;
 • nakrmit dítě, než začne křičet, mít hlad.

Správně zvolený okamžik vyloučí úzkost a provokuje skutečnost, že dítě je nervózní, rozptýlené a spolkne vzduch;

 • zkontrolujte, zda je bradavka na láhvi věkem dítěte. Jsou označeni výrobci, aby rodiče při výběru neměli otázky. Příliš velká díra není vhodná pro kojence. Pokud otočíte láhev, kapka klesne ze správné bradavky za sekundu;
 • nehrajte si s dítětem po jídle, nebrzděte, neházejte, zpožďujte gymnastiku, masáž;
 • Nepřekrývejte dítě. Při krmení směsí se opírejte o doporučení vybraná podle věku, hmotnosti dítěte. Pokud dítě pije mateřské mléko, nenabízejte ňadra v žádném případě, snažte se ji uklidnit;
 • vyměňte směs pod dohledem pediatra.
 • Pokud se objeví alarmující příznaky, dítě přestane přibírat na váze, vyplatí se navštívit lékaře. Podle popisu můžete sledovat, zda má dítě dostatek jídla. Je dobré, když jich je více než 10 za den. Pokud jde o hmotnost, obvykle se zvyšuje nejméně o 125 gramů týdně a 0,5 kilogramů za měsíc..

  Prevence regurgitace u novorozenců

  Vyhněte se praskání, tipy na pomoc:

  • Nekrmte dítě, když sedí na autosedačce nebo leží ve zvlněné poloze.
  • Ujistěte se, že oblečení, plenky, plenky netlačí na žaludek.
  • Při jídle vytvořte klidné prostředí, jinak se dítě začne nervózně rozptylovat od jídla.
  • Po jídle se zdržte cestování, aktivních her.
  • Před jídlem rozprostřete dítě na břicho. Zejména pokud se večer večer stane napjatým, má dítě obavy z koliky. Doporučujeme masáž, kruhové údery v břiše.

  Mladí rodiče by měli vědět, jak pomoci dítěti při regurgitaci. Je důležité pochopit, kdy se jedná o přirozený proces, který probíhá, jak dítě stárne, a v takovém případě nemůžete odložit návštěvu u lékaře. Musíte věnovat pozornost chování dítěte, alarmujícím příznakům, objemům regurgitace, změnám hmotnosti.

  Pokud dítě neskáká

  Většina rodičů po narození dítěte pečlivě sleduje každou reakci svého těla, často se obává zcela nevinných jevů. Na zvláštních fórech pro matky najdete poměrně častou otázku - proč dítě těsně po krmení spadne a jaké je pro něj nebezpečné. Tato otázka by měla být řešena podrobněji..

  Proč dítě plivá?

  Pediatrové tvrdí, že ve velké většině případů není regurgitace po jídle příznakem žádného onemocnění. Jedná se o docela neškodný jev, který má zcela logické vysvětlení. Všechna děti prasknou až do roku narození a je nemožné najít matku, která se s tím nikdy nesetkala..

  Samotný mechanismus takové regurgitace je vysvětlen velmi jednoduše: mezi jícnem a žaludkem u člověka se svěrač nachází - u kojenců je špatně vyvinut a zívá, aniž by se žaludek zpomaluje. Když je žaludek dítěte plný, obsah okamžitě vyjde, jakmile dítě zaujme špatnou polohu nebo leží na břiše. Abyste tomu zabránili, neměli byste do půl hodiny po krmení dítěti dát břicho. Pediatrové doporučují nějakou dobu, aby ji jednoduše obvinili ze svých rukou „sloupcem“, aniž by tlačili na hruď (stlačuje žaludek, což vede k regurgitaci). Pokud však dítě přesto bouchne, neměli byste se bát - je to zcela normální.

  Která regurgitace je normální a která nikoli??

  Máma by se měla začít bát jen v jednom případě - když dítě plivne velmi často a hojně, zatímco se stává letargickým a rozmarným, jeho teplota stoupá. Abyste se zbytečně neobávali, potřebujete vědět, kolikrát denně může dítě plivat přibližně a jak přesně se to děje:

  regurgitace méně než 6-8krát denně, které nejsou hojné a vyskytují se hlavně, když dítě leží na břiše - naprosto normální u kojenců mladších šesti měsíců a nemělo by být důvodem k obavám;

  pokud se látka, kterou dítě spálilo, podobá tvarohu v konzistenci, je to také v pořádku - děti často krčí sráženým mlékem (vytváří se v žaludku díky speciálnímu enzymu žaludeční šťávy, který připravuje potravu na trávení);

  regurgitace kašny, zatímco dítě leží na zádech, je neobvyklá a může to být neurologický příznak, takže pokud se to stalo více než jednou denně, měli byste dítěti ukázat pediatrovi;

  novorozenec vyplivne hodinu po jídle nebo později, zatímco se bojí zácpy - to je příležitost navštívit lékaře, je možné, že u dítěte bude diagnostikována líný žaludek;

  dítě jí velmi málo a ihned po krmení vyplivne téměř celý obsah žaludku, stane se rozmarným, přiberá na váze velmi špatně - může mít pylorickou stenózu, proto je lepší ji nezdržet při návštěvě lékaře (toto onemocnění je vrozená anomálie charakterizovaná zúžením u dítěte zažívací trubice, díky níž se do žaludku dostává obtížné jídlo);

  příliš časté vyplivnutí po krmení, s intervalem 5 až 10 minut - další důvod k konzultaci s odborníkem.

  Často se stává, že se dítě po jídle vyplivne ve dvou fázích - po změně polohy jeho těla, nebo dokonce bez zjevného důvodu. Nedělejte si s tím starosti, tento jev je zcela normální. I když dítě poskakovalo příliš mnoho času, ale to se nestalo znovu během dne, není důvod k obavám..

  Co dělat, když dítě rozdrtí fontánu?

  Pokud dítě poprvé vyskočilo z fontány, neměli byste okamžitě panikařit a okamžitě zavolat sanitku. Podle pokynů dětských lékařů je nutné některé akce klidně provádět:

  jakmile se to stalo, dítě by mělo být okamžitě položeno na hlaveň, aby se zvracek nedostal do dýchacích cest;

  pokud se dítě samo zmáčklo, musí se vyprat a převléct;

  dítě musí dostat trochu teplé vody k pití;

  musíte vzít dítě do náručí svisle a chodit s ním po místnosti, snadno hladit záda a uklidňovat;

  jakmile se dítě uklidní, měli byste zkontrolovat, zda má horečku nebo letargii (pokud jsou zjištěny nějaké vnější příznaky, měli byste okamžitě zavolat lékaře).

  Proč dítě plivne - nejčastější důvody

  Prsa mohou pravidelně plivat z různých důvodů, z nichž většina není v žádném případě příčinou paniky. Každou z nich byste se však měli podrobně zabývat:

  Dítě prostě sní - miminka nemusí cítit svou normu a jíst více, než potřebují malé tělo. Žaludek takového dítěte stále neví, jak se protáhnout, takže v něm není nadbytek jídla. Problém častého plivání se nejčastěji setkávají matky, které jsou zvyklé krmit své děti na jejich první žádost. Je důležité pochopit, že děti jsou často rozmarné a vyžadují prsa pouze proto, aby zůstaly blíž k matce, a ne kvůli pocitu hladu. Ani dalších 40 g mléka nezůstane ve svém malém žaludku a on je praští.

  Během kojení dítě nesprávně zachytí bradavku - z tohoto důvodu během procesu krmení spolkne nejen mateřské mléko, ale také vzduch, který poté „vypukne“ malým množstvím jídla.

  Dítě má zvýšenou tvorbu plynů - z tohoto důvodu se jídlo pomalu pohybuje do střev a je jednoduše hozeno zpět jícnem. Aby se tomu zabránilo, je nutné odstranit problém koliky a nadýmání.

  Dítě má vrozené patologie centrálního nervového systému a gastrointestinálního traktu - tento důvod nelze vyloučit. K potvrzení a zahájení léčby musí dítě podstoupit kompletní lékařskou prohlídku.

  Kojenci mají střevní obstrukci - toto onemocnění je velmi závažné a vyžaduje okamžitou léčbu. Patologie se objevuje kvůli hromadění výkalů ve střevech dítěte nebo hromadění prvotního hlenu v jeho žaludku. Příčinou střevní obstrukce může být také nádor tlustého střeva nebo tenkého střeva. Příznaky tohoto onemocnění si můžete všimnout sami: přibližně 2-3 hodiny po krmení začne dítě zvracet, ve kterém jsou nečistoty žluči a hlenu. Vomit voní velmi špatně.

  Chování dítěte je příliš aktivní okamžitě po krmení - možná si s ním matka okamžitě začala hrát, nebo se rozhodne okamžitě vyměnit oblečení. Po jídle dítěte je nutné analyzovat své vlastní činy - často v nich spočívá důvod častého plivání. Nedoporučuje se vystavovat vaše dítě aktivním pohybům a nejméně po dobu 20 minut bezprostředně po jídle by měl být v klidu, nejlépe ve svislé poloze. Pokud dítě nedrží hlavu dobře, můžete pro něj vytvořit speciální oporu z přikrývky nebo ručníku několikrát složeného (položí se na matčinu ruku, dítě je zvednuto nahoře).

  Pokud se dítě po každém krmení vyplivne v malých porcích, zatímco je velmi aktivní, dobře přibírá na váze, není rozmarný a neplaká, pak by plivání nemělo být důvodem k obavám..

  Jak snížit regurgitaci dítěte během kojení

  Každá matka může ve většině případů nezávisle snížit množství regurgitace u svého dítěte. Chcete-li to provést, musíte provést následující akce:

  Je nutné správně nasadit dítě na hrudník a ujistit se, že bradavku správně uchopil. Pokud to nepomůže, měli byste vyhledat pomoc kojícího specialisty..

  Když krmíte dítě při sezení, když ho matka drží v náručí, musíte se ujistit, že jeho tělo je v mírném úhlu a hlava je mírně zvednutá..

  Ihned po dokončení krmení by mělo být dítě zvednuto a drženo ve sloupci, tj. Svisle. Velmi brzy bude praskat, přebytečný vzduch okamžitě opustí jícen. Aby mléko zůstalo v žaludku a začalo se do něj vstřebávat, musíte chodit s dítětem po místnosti asi 15 minut.

  Ihned poté by mělo být dítě umístěno do postýlky na pravém sudu, pod hlavu si můžete dát také polštář. Nechte ho ležet dalších 15 minut, v tuto chvíli musíte být poblíž a ujistěte se, že dítě neodbočuje dolů.

  Pediatrům se nedoporučuje, aby děti do 1 roku spaly s polštářem. V tomto případě se používá na krátkou dobu a pouze za účelem zabránění regurgitaci. Po 15 minutách je nutné polštář vyjmout.

  Proč dítě plivá pouze mateřské mléko a ne živnou směs?

  Pokud při každém kojení dítě vyplivne hojně, pediatr vám může doporučit začít ho krmit směsí - velmi často poté se plivání hned zastaví. Proč se to stane? Vysvětlení jsou následující:

  Pokud dítě ihned po přechodu na směs přestalo plivat, pak s největší pravděpodobností trpí nesnášenlivostí laktózy nebo je na ni alergický. V tomto případě bude tělo dítěte aktivně odmítat mléko, což bude mít za následek neustálé plivání. Abyste pochopili, zda má dítě nesnášenlivost laktózy, měli byste projít všemi nezbytnými testy.

  Pokud dítě nemá intoleranci laktózy a dokáže dobře absorbovat mléko, může se jeho správná část stát příčinou ukončení regurgitace po přechodu na směs. Když matka kojí své dítě, není schopna kontrolovat, kolik mléka konzumuje. Zároveň při přípravě směsi každá matka jasně dodržuje pokyny na obalu a připravuje ji přesně tak, jak to dítě potřebuje. Aby nedošlo k nadměrnému krmení dítěte mateřským mlékem, můžete ho začít exprimovat v lahvičce, a tím kontrolovat objem porcí.

  Jak se vyhnout regurgitaci tvarohu?

  Někdy dítě neustále plivá ne mlékem, ale látkou připomínající tvaroh. Co by se v tomto případě mělo udělat? Pediatri doporučují během kojení dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  asi 1 hodinu před krmením by mělo být dítě položeno na bříško;

  při krmení dítěte se musíte ujistit, že jeho tělo je mírně zvednuté;

  někdy to vede k regurgitaci, že mléko proudí z mateřského prsu s příliš velkým tokem a dítě prostě nemá čas ho spolknout - vzduch se tedy dostává do žaludku;

  abyste se vyhnuli přivádění vzduchu při krmení dítěte z láhve, musíte si pro ni vybrat speciální bradavku - anti-reflux a anti-colic (lze je nalézt v běžných lékárnách);

  neměli byste své dítě krmit násilím, měl by si brát jídlo, pouze když má hlad a chce to;

  každá kojící matka musí nutně sledovat hygienu vlastního prsu;

  pokud je dítě na umělém krmení, musí být mléčná směs pro něj připravena bezprostředně před krmením, a nikoli předem;

  dítě trpící častým pliváním tvarohem, je nutné krmit často, ale v malých porcích;

  v procesu nočního krmení by dítě mělo být umístěno na hlaveň, aby se jeho malý žaludek lépe vyrovnal s asimilací přicházejícího jídla.

  Jak pochopit, že dítě plivá příliš mnoho?

  Každá matka může nezávisle určit, zda její dítě plivá příliš mnoho. Chcete-li to provést, můžete použít takový jednoduchý test: musíte vzít pravidelnou bílou plenu a nalít přesně jednu polévkovou lžíci čisté vody. Na povrchu plenky se okamžitě vytvoří mokré místo určité velikosti. Když dítě po krmení znovu praskne, je třeba porovnat výslednou skvrnu s vodní skvrnou na listu. I když skvrna z regurgitace dítěte je dvakrát větší - bude to normou. Předpokládá se, že míra regurgitace pro malé děti do 1 roku není více než 4 polévkové lžíce kapaliny. Pokud je tento ukazatel výrazně překročen, musíte své dítě ukázat specialistovi.

  Stručně řečeno, můžeme s jistotou říci, že v naprosté většině případů je problém regurgitace u dítěte celkem každodenní událostí, pro kterou není důvod se obávat. Regurgitace u dětí, které nejsou starší než 4 měsíce, je způsobena fyziologickými vlastnostmi jejich gastrointestinálního traktu. Jak dítě roste, tyto útoky se stávají vzácnějšími a pak se úplně zastaví.

  Články O Neplodnosti