Hlavní Zdraví

Je těžké dýchat během těhotenství

Během dlouhých devíti měsíců těhotenství musí žena projít mnoha různými nepříjemnostmi, obtížemi a nepohodlnými pocity, a proto se v posledních stádiích těhotenství zdá být věčností. Všechny z nich jsou spojeny s obrovskými změnami, kterými prochází mateřské tělo a které nesou dítě. Tento proces pokračuje od prvních týdnů do posledních dnů, a proto je jeden „vedlejší účinek“ nahrazen jiným.

Různé ženy nezaznamenávají během těhotenství stejné pocity. Někteří se obávají pálení žáhy, jiní - nadýmání, jiní - zácpa a otok. Svědění kůže, stárnutí, strie, bolest v zádech, dolní části zad, nohou, perineu, žilní síti, ucpání nosu a další projevy se mohou objevit najednou nebo najednou. A v posledních fázích je obzvláště trápí dušnost. Se zvyšujícím se termínem je pro těhotnou ženu obtížnější dýchat, a někdy se zdá, jako by nebylo vůbec dost vzduchu - ani jí, ani dítěti.

Proč je obtížné dýchat během těhotenství??

Problémy s dýcháním se zpravidla objevují již ve třetím trimestru, kdy bříško roste slušně (i když je to možné dříve). A tento jev má logické vysvětlení..

Jak roste děloha a plod, všechny orgány, které je obklopují, se od sebe vzdálí. Žaludek trpí tím (objeví se pálení žáhy), močový měchýř (pod tlakem hmotnosti močení se zřetelně zrychluje), střeva (v důsledku těsnosti peristaltiky se zpomaluje a objevuje se zácpa) a samozřejmě plíce. K membráně dochází téměř na posledním kole, což se v tomto nepříjemném jevu jeví jako pozitivní okamžik..

S každým týdnem těhotenství se děloha nejen zvětší, ale stoupá. Ve třetím trimestru začne mačkat bránici, což ztěžuje dýchání: je těžší se naklonit dopředu, vyšplhat po schodech, provádět jednoduché úkoly - s jakoukoli námahou zažijete dušnost. Čím silnější je tlak, tím závažnější dušnost se vyskytuje. Naštěstí je tento jev dočasný a ve většině případů, 2–4 týdny před porodem, dítě začíná sestupovat do pánevní oblasti, přičemž se připravuje na start. Máma to cítí hlavně s úlevou: konečně může zhluboka dýchat! Vypadá to, že to bylo naposledy před sto lety!

Ne všechny ženy však snižují břicho před porodem. Ale také ne každý má takové potíže s dýcháním - tady je to, jako by někdo měl štěstí. Bylo zjištěno, že vysoké ženy cítí dušnost méně často a v menší míře než miniaturní maminky.

Co dělat s dušností během těhotenství?

Ve skutečnosti by dobrý gynekolog měl upozornit primiparous ženu na pravděpodobné dýchací problémy v pozdějších stádiích. Kromě toho by vám měl dát doporučení, jak zmírnit váš stav během záchvatů dušnosti. Pokud ale s lékařem nemáte velké štěstí nebo nemáte z nějakých jiných důvodů takové užitečné informace, pokusíme se vám pomoci.

Nejprve chci říci, že s výskytem dušnosti můžete najít pozitivní okamžik a tyto potíže využít k trénování dechu při porodu. Pokud jste do této doby ještě nezvládli dechové techniky, je čas brát tuto záležitost vážně. Různé typy a metody dýchání vám nejen pomohou cítit se lépe a poskytnout vašemu dítěti dostatek kyslíku v tak obtížných minutách, ale také se hodí během porodu, kdy je třeba kontrakce střídat s pokusy.

Pokud je tedy během těhotenství obtížné dýchat, pak se obraťte na všechny čtyři, pokuste se uvolnit co nejvíce, pak se zhluboka, pomalu nadechněte a stejný výdech. Cvičení opakujte několikrát, až ucítíte úlevu.

V době dušnosti bude snadnější dýchat, pokud sedíte na židli nebo alespoň dřepíte, a ještě lépe si lehnete. Pokud v noci chybí vzduch, zkuste spát napůl. Nezapomeňte, že nemůžete ležet na zádech, a musíte také často měnit pózy, aniž byste seděli na jednom místě a občas chodili. Ovládejte své porce a snažte se přejídat - to může také způsobit dušnost.

Nepřestávejte chodit, a to zejména v případech, kdy je obtížné dýchat. Vezměte si s sebou svého manžela nebo přítelkyni, ale každý den jděte do parku nebo na náměstí: dítě musí přijímat kyslík.

Nepropadejte panice, když najednou máte potíže s dýcháním během těhotenství. Pamatujte: jedná se o zcela fyziologický jev. Pokud se vám však najednou začne zdát, že se chystáte udusit, a vaše končetiny a rty se změní na modrou, je lepší zavolat sanitku a poradit se. K tomu však dochází jen zřídka..

Pokud pociťujete dušnost i v klidném stavu nebo je pro vás obtížné dýchat i při rozhovoru, měli byste o tom rozhodně informovat svého lékaře. Možná dušnost je spojena s anémií nebo vegetativní vaskulární dystonií..

Díky bohu, že jen málo zbývá. Snadný porod!

Dušnost během těhotenství: jak zmírnit stav

Během očekávání dítěte si nastávající matky často stěžují na „pocit neúplného vdechnutí“, „nedostatek vzduchu“, rychlé dýchání. To vše není nic jiného než známky dušnosti během těhotenství. Proč se během těhotenství vyskytuje dušnost a je možné udělat něco pro usnadnění dýchání?

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Dýchavičnost je narušení frekvence a hloubky dýchání, doprovázené pocitem nedostatku vzduchu. Normálně žena dělá asi 16-18 dechových pohybů za minutu, s dušností musí dýchat častěji a nastávající matka bere více než 18 dechů současně.

Dýchavičnost se může zintenzivnit například intenzivní fyzickou námahou, vzrušením, v dusné místnosti, ležící na zádech nebo kvůli těsnému oblečení. To může vzniknout z různých důvodů. Během těhotenství však dušnost nejčastěji není spojena s žádným onemocněním. Objevuje se v důsledku změn dýchacího systému v procesu očekávání dítěte a obvykle se snižuje 2-4 týdny před porodem. Stává se to proto, že hlava dítěte klesá do malé pánve, ženský žaludek se pohybuje níže, tlak na bránici (sval, který odděluje hrudní a břišní dutiny) se snižuje a pro nastávající matku je snadnější dýchat.

Proč je obtížné dýchat během těhotenství?

V horních částech dýchacího systému (nosní dutina, průdušnice, průdušky) dochází ke změnám sliznice - stává se edematózní, snadno se zraní a její buňky vylučují hodně hlenu. To vše je důsledek zvýšené sekrece estrogenových hormonů. V důsledku toho dochází často k nazálnímu přetížení a narušuje se dýchání. Změny v konfiguraci hrudníku a umístění bránice při čekání na dítě se začínají objevovat brzy a s rostoucím gestačním věkem se stávají výraznějšími. Rostoucí děloha tlačí na bránici, ta zase stoupá a tlačí na spodní části plic. A tělo na takové omezující okolnosti reaguje změnou dýchání. Zároveň se stává povrchním a urychluje se..

Má vliv na frekvenci a hloubku dýchání a na hormonální progesteron, který je intenzivně produkován v těle těhotné ženy. Zvýšení jeho hladiny způsobuje aktivaci respiračního centra v mozku, což „dává příkaz“, který musíte častěji dýchat. V důsledku povrchového a častého dýchání začne do těla proudit více kyslíku - nastávající matka je neustále ve stavu hyperventilace plic a naopak se snižuje množství oxidu uhličitého. Spousta kyslíku - zdá se, že je to dobré. Tady však vyvstává problém: v takové situaci je krev nasycena kyslíkem a méně ochotně ji dostává do tkání. Výsledkem je, že orgány, včetně mozku, mají nedostatek kyslíku a nastávající matky mohou mít bolesti hlavy, závratě, strach, úzkost, zívnutí, ospalost, únavu, nepohodlí v srdci, dokonce i nevolnost a bolesti břicha..

Zvýšení estrogenu a progesteronu během těhotenství zvyšuje citlivost adrenoreceptorů, které se vyskytují hlavně v srdci a cévách. To způsobuje zvýšení srdeční frekvence. V souladu s tím čím více krve prochází srdcem, tím více kyslíku je pro ni třeba, a nastávající matka začne dýchat častěji.

Zvýšení objemu cirkulující krve u těhotné ženy také ovlivňuje rychlost dýchání během těhotenství. Koneckonců, mezi ní a dítětem se objevuje další, třetí kruh krve. To se děje již od prvního trimestru těhotenství. Nyní se zvyšuje zátěž srdce - musí pumpovat více krve a snižuje se častěji, a dýchací systém reaguje na takové změny zvýšením rychlosti dýchání.

Při fyzické námaze u nastávajících matek je výskyt dušnosti také spojen se zvýšeným metabolismem kyslíku (kyslík je při práci nezbytný zejména pro svaly), což je vysvětleno zrychlenými redoxními procesy v tkáních.

Dušnost během těhotenství: zda je nutná léčba?

Všechny procesy restrukturalizace dýchacích a kardiovaskulárních systémů, včetně zvýšené ventilace plic, jsou navrženy tak, aby poskytovaly efektivní dodávku kyslíku dítěti. Pravidelně se vyskytující dušnost tedy není chorobou a nevyžaduje léčbu jako takovou a po porodu se tělo nastávající matky nezávisle vrátí do svého předchozího stavu a dýchací obtíže samy odezní. Nadměrná hyperventilace plic i nedostatečná však může vést k narušení (snížení) průtoku krve v placentě a narušení průběhu těhotenství a vývoje dítěte. Ačkoliv dušnost při čekání na dítě zpravidla není spojena s žádným onemocněním, musí být všechny stížnosti v tomto období nahlášeny vašemu porodníkovi-gynekologovi..

Ne gram kofeinu!
Nastávající matka by měla kofein odmítnout v jakékoli formě, protože může vyvolat dušnost v důsledku působení na kardiovaskulární systém. Faktem je, že kofein vzrušuje aktivitu speciálních adrenoreceptorů, které zvyšují srdeční kontrakci, zvyšují krevní tlak, vzrušují centrální nervový systém, a proto tělo potřebuje více kyslíku. Mezi vysoce kofeinové produkty patří káva, černý a zelený čaj, kakao, čokoláda, Coca-Cola.

Kromě toho jsou časy, kdy byste neměli odkládat návštěvu u lékaře a musíte naléhavě vyhledat radu. Je třeba to udělat, pokud ji dechová tíživost těhotné ženy neustále vadí nebo se objevuje v klidu, doprovázená mdloby, horečkou, kašlem, bolestí, přerušení práce srdce a také v případě, že rty a kůže zmodrá. Tyto příznaky mohou být projevem srdečního onemocnění (například poruchy srdečního rytmu, srdečního selhání), plic (zánětlivých onemocnění plic a průdušek, astmatu, plicní embolie atd.) Nebo anémie. Poté lékař předepíše potřebnou léčbu nastávající matce, jejímž cílem je odstranění těchto problémů.

Dušnost během těhotenství: jak si můžete pomoci?

Pokud je nepříjemný pocit při dýchání spojen s přetížením nosu, můžete si pomoci například dobrým větráním místnosti před spaním nebo otevřením okna, čímž zajistíte přívod čerstvého vzduchu. Je důležité pokusit se obrátit pozornost na něco jiného (například listováním časopisem), zvednout polštář výše, neležet na jedné straně po dlouhou dobu, aby nedošlo ke zvýšení průtoku krve na jednu nebo druhou stranu, což přispívá k otoku nosní sliznice a obtížnému dýchání. Kapky vazokonstriktoru jsou nežádoucí, protože obsahují léčivou látku, která se může vstřebat do krevního řečiště a nepříznivě ovlivnit rostoucí dítě. Pokud se však ucpání nosu stane zcela nesnesitelným, mohou se kapky ještě příležitostně použít, přičemž upřednostňují děti, protože obsahují nižší koncentraci účinné látky.

Pro zmírnění stavu dýchavičností je vhodné zaujmout polohu, která zmírní tlak na membránu. Například se posaďte, nasedněte na všechny čtyři nebo si lehněte na svou stranu.

Pokud nastávající matka leží na zádech, může být komprese dolní duté žíly se zvětšenou děloží také doprovázena zvýšenou dušností, závratě a dokonce mdloby. Aby nedocházelo k nepříjemným následkům, nedoporučuje se ležet na zádech, zejména v druhé polovině těhotenství. Je vhodné spát na vaší straně nebo s vysoko zvednutým koncem hlavy (pod hlavu si můžete dát několik polštářů).

Nenoste těsný oděv, zejména s pásem nebo pevným zapínáním na hrudi.

Cvičení by mělo být prováděno tempem, aby nezpůsobovalo dušnost. Ale pokud k tomu došlo, pak, abyste obnovili dýchání, musíte se uvolnit, uvolnit se a položit levou ruku na hruď a pravou ruku na žaludek. Vdechujte „jeden-dva-tři“, vydechněte v „čtyřech“ (zatímco ramena a krk by měly být uvolněné). Pomáhá také zvednutí paží nad hlavou několika hlubokými dechy (myšlenka, že by těhotné ženy neměly zvedat ruce nahoru, je mýtus).

Snížení dušnosti během těhotenství pomůže "cvičení pro plíce" - zpěv. Budoucí matky proto mohou bezpečně zpívat své oblíbené písně a bude snazší dýchat!

Důležité
Aby nedošlo k vyvolání dušnosti, je vhodné nepřenášet, zejména před spaním! Konzumace velkého množství jídla vede k přeplnění žaludku, vymačkání a zvýšení membrány, což způsobuje dušnost.

Při čekání na dítě, aby nedošlo k provokaci dušnosti, je nutné se chránit před kouřem z druhé ruky. Nikotin a oxid uhelnatý obsažený v tabákovém kouři, pronikající do krevního řečiště, přerušují dodávku kyslíku do tkání a orgánů matky a dítěte, způsobují křeče krevních cév, tělo reaguje se zvýšeným tlakem a zvýšeným srdečním rytmem, což pak způsobuje rychlé dýchání a dušnost.

Použití éterického oleje z citronového balzámu (například v aroma lampě) pomůže relaxovat a obnovit dýchání během těhotenství, můžete také pít bylinkový čaj na bázi mateří nebo valeriánu.

U těhotných žen obsahujících železo je nezbytné užívat komplex vitamínů a minerálů. Je také nutné jíst dostatečné množství masných výrobků bohatých na železo (hovězí maso, jazyk, játra), aby se zabránilo rozvoji anémie těhotných žen, což přispívá ke vzniku dušnosti. Opravdu, s nedostatečnou hladinou červených krvinek, množství hemoglobinu, které dodává kyslík do tkání, klesá, takže mozek "dává signál" do respiračního centra, aby poslal více pulzů do plic, a v důsledku toho se zvyšuje frekvence respiračních pohybů.

Nezapomeňte na lehkou fyzickou námahu a chůzi. Kromě poskytování kyslíku matce a dítěti bude dýchací systém také trénovat. Jóga pro těhotné ženy pomáhá správně řídit dýchání, naučit se relaxovat a uklidňovat nastávající matky. Kromě toho dělám jógu v budoucnu snadnější přenos porodu a použití dechových technik ke zmírnění bolesti během kontrakcí a pokusů.

V očekávání dítěte by se matka měla vyvarovat stresových situací, které vedou ke zvýšenému adrenalinovému spěchu (a citlivost receptorů na něj během těhotenství je již vysoká) a ke zvýšení dýchání a srdeční frekvence.

Relaxační masáž hlavy, krku a ramen pomáhá uvolnit napětí a normalizovat dýchání během těhotenství. Můžete to udělat sami, ale je lepší přivést na toto povolání například manžela. Relaxace bude tedy úplnější. To mohou být lehké hladké pohyby ve směru shora dolů, podél toku krve v cévách (pokud se provádí zdola nahoru, bude to zvyšovat tlak). Vhodné jsou také lehké kruhové pohyby (zejména na pokožce hlavy), jako by na pokožku kreslíme spirálu, je vhodné masírovat od středu hlavy k periferii.

Pokud vám všechna tato opatření nepomohou a dušnost během těhotenství vás bude i nadále trápit, vyplatí se konzultovat s lékařem, který pozoruje těhotenství. Porozumí příčinám tohoto stavu, řekne vám, jak jej zmírnit a v případě potřeby předepsat léčbu.

Dušnost a potíže s dýcháním během těhotenství

Blíže k narození nastávajících matek se stále častěji navštěvují dýchací problémy. Zdá se, že vdechuje, ale zdá se, že ne v plné míře, ale pouze částečně. Není dostatek vzduchu, dýchání se zrychluje. Je to nebezpečné a jak se zbavit nepříjemných známek dušnosti?

Fotografie - Lory Photo Bank

Jaký je důvod?

Potíže s dýcháním během těhotenství jsou spojeny se skutečností, že dochází k restrukturalizaci dýchacího systému. Rostoucí děloha tlačí na bránici a ztěžuje dýchání, jak jsme zvyklí.

Často slyšíte, že 2 až 4 týdny před porodem je pro mnoho žen snadnější dýchat. A opravdu to tak je. Koneckonců hlava dítěte klesá do malé pánve, tlak na bránici klesá a dušnost buď úplně zmizí, nebo se stává mnohem slabší.

K úlevě však dochází až na samém konci těhotenství. Ale co předtím? Opravdu to zůstane, aby se smířilo a cítilo se jako ryba hozená na břeh?

Naštěstí není všechno tak smutné. Existují způsoby, jak výrazně zmírnit stav. V tomto článku jsme shromáždili nejúčinnější.

Dýchej z hluboka

Chcete-li začít, pozorujte sebe, sledujte, v jakých případech se vyskytuje dušnost? Když to pochopíte, bude snazší si pomoci..

 1. Exertional dyspnea

Pokud během práce nebo sportu dojde k problémům, fyzickou aktivitu úplně nezrušte, ale dělejte ji takovým tempem, že nebudete častěji dýchat. Současně se u těch nastávajících matek, které mají potíže s dýcháním, projevuje lehká fyzická aktivita, protože trénují dýchací systém.

Pokud se při fyzické námaze stále objevuje dušnost, obnovte nejprve normální dýchání. Chcete-li to provést, zaujměte pohodlné držení těla (stojící, sedící, ležící), položte levou ruku na hruď, pravou ruku na břicho a vdechujte vzor: „jedna, dvě nebo tři“ - vdechněte, „čtyři“ - vydechněte. Udržujte vaše ramena a krk uvolněný..

Můžete také obnovit dýchání tímto způsobem: zvedněte ruce nad hlavu a zhluboka se nadechněte.

Důležité! Někdy uslyšíte, že nastávající matky by neměly zvedat ruce (zavěšené šaty atd.). Lékaři vyvracejí tento mýtus, který nemá pod sebou půdu.

 1. S jakoukoli dušností

Pokud dušnost nenastane pouze při fyzické aktivitě, vyzkoušejte některé z těchto metod:

 • Používejte volný oděv z prodyšných látek. Dokonce i pletená, ale přiléhavá košile nebo top může situaci ještě zhoršit..
 • Nepři přejídejte se, zejména před spaním. Na bránici tlačí plný žaludek..
 • Neleží na zádech (zejména v druhé polovině těhotenství). V takovém případě může dojít ke stlačení dolní duté žíly, což zvyšuje dušnost a často vede k závratě a dokonce i mdloby. Optimální poloha pro spaní během tohoto období je na levé straně nebo na polosedu.
 • Zazpívat to. Pravidelné vokály trénují plíce, což je velmi užitečné pro nastávající matky. Ano, a dítě s potěšením slyší váš hlas.
 • Noste esenciální olej z balzámu citronu a vyčichejte, když se u vás objeví dech.
 • Bylinné čaje pijte s bazalkou, valerií, mátou a medem.
 • Užívejte vitamín-minerální komplexy pro těhotné ženy (pouze po konzultaci s lékařem!)
 • Zahrňte do své stravy dost hovězího, hovězího jazyka a jater bohatých na železo. Koneckonců, anémie také vede k dušnosti. K tomu dochází v důsledku skutečnosti, že s nedostatečnou hladinou červených krvinek v krvi se také snižuje množství hemoglobinu, který do tkání dodává kyslík. Z tohoto důvodu vydává vystrašený mozek dýchacímu centru signál, který častěji vysílá pulzy do plic. V důsledku toho se zvyšuje rychlost dýchání..
 • Do jógy pro těhotné ženy. Dechová cvičení vám pomohou při dušnosti a při porodu..
 • Zkuste být méně nervózní. Poradenství se může zdát samozřejmostí, ale pro nastávající matky je to opravdu důležité. Ve stresových situacích dochází ke zvýšenému náporu adrenalinu, jehož citlivost se zvyšuje již během těhotenství. A proto se dýchání a srdeční kontrakce stávají častějšími. Pokud jste nervózní, provádějte samomasáž hlavy, krku a ramen (a ještě lépe, pokud ji milují). Lisy by neměly být intenzivní, ale lehké, hladké, shora dolů. Kruhové spirálové pohyby podél skalpu od středu k chrámům, čele a krku také pomohou..

Dyspnea zesiluje:

 • V dusné místnosti nebo je-li venku venku.
 • S nadšením.
 • S intenzivní fyzickou námahou.
 • Díky těsnému, příliš těsně přiléhajícímu oblečení.
 • U některých nemocí (proto byste měli rozhodně informovat svého lékaře o dušnosti).

Problémy s dýcháním během těhotenství jsou někdy spojeny s banální nosní kongescí. V tomto případě:

 • Nezapomeňte ventilovat místnosti častěji (je to zvláště důležité před spaním).
 • Zkuste uniknout nepříjemným pocitům (někdy problémem není tolik, že nos špatně dýchá, ale že nastávající matka je z toho příliš nervózní), sledujte dobrou komedii nebo si přečtěte fascinující knihu. Dýchání to samozřejmě nebude snazší, ale pomůže uklidnit nervy..
 • Když jdete do postele, zvedněte polštář výše.
 • Pokuste se změnit polohu častěji během spánku, otočte se ze strany na stranu. Dlouhá nehybnost vede k průtoku krve, ke zvýšenému opuchu sliznice a v důsledku toho k obtížnému dýchání na této straně.

Když je čas navštívit lékaře

Ačkoli výskyt dušnosti během těhotenství nejčastěji nenaznačuje nic vážného, ​​měli byste se přesto poradit s odborníkem, pokud máte dýchací potíže:

 • neustále se bojí
 • vypadají v klidu
 • doprovázené mdloby, horečkou, kašlem, bolestí, modrými rty a kůží, přerušení srdce

Proč je obtížné dýchat během těhotenství?

Článek diskutuje, proč je obtížné dýchat během těhotenství. Mluvíme o příčinách malátnosti v prvním, druhém a třetím trimestru. Naučíte se, co dělat v takových situacích, když potřebujete navštívit lékaře.

Příčiny

Během období porodu dítěte si mnoho nastávajících matek stěžuje, že je pro ně obtížné dýchat v noci, ležet na zádech, při malé fyzické aktivitě, například při chůzi nebo lezení po schodech. Tento stav je zcela normální, protože je způsoben zvýšenou fyzickou aktivitou a může se vyskytnout u každého zdravého člověka.

Dušnost během těhotenství může být fyziologická nebo patologická.

Ovlivňuje pohodu a počet dětí v děloze. Pokud je dítě osamělé, pak nastávající matka začne pociťovat únavu a dušnost, když se blíží k DA. Při vícenásobném těhotenství se dýchací potíže objevují mnohem dříve, protože ženské tělo pracuje ve vylepšeném režimu.

Ale vždy existují výjimky z pravidel. Pokud si těhotná žena všimne, že je obtížné dýchat i při odpočinku, je nutná lékařská konzultace. Níže se budeme zabývat hlavními patologickými faktory, které způsobují tuto malátnost.

V raných fázích

Hlavní příčiny dušnosti v prvním trimestru jsou:

 • srdeční patologie;
 • toxikóza;
 • anémie;
 • nervové napětí;
 • jakýkoli stres;
 • hormonální změny;
 • vaskulární onemocnění;
 • respirační onemocnění.

Tyto důvody zpravidla způsobují nedostatečné nasycení těla kyslíkem. Dýchavičnost, která se časem vytváří, není tak znatelná a nebezpečná jako prudký nedostatek vzduchu.

Fyziologická dušnost je přirozený proces, který nevyžaduje léčbu. Pokud je tento stav způsoben různými nemocemi, musí být odstraněny i při plánování těhotenství..

V pozdních termínech

Ve 2. a 3. trimestru je dušnost přirozená nebo patologická..

 • chronické srdeční onemocnění;
 • virové infekce;
 • ARVI;
 • nedostatek hořčíku v těle;
 • kouření;
 • snížený hemoglobin;
 • nepříjemné držení těla během spánku;
 • chronické vaskulární patologie;
 • prodloužený pobyt v dusné místnosti;
 • přítomnost nadváhy;
 • chronická onemocnění dýchacího systému;
 • zvýšení velikosti dělohy, v důsledku čehož začne vyvíjet tlak na vnitřní orgány, včetně plic a bránice.

Nemoci dýchacího systému, jako kardiovaskulární, negativně ovlivňují pohodu budoucí matky. Vedou k nedostatečnému přísunu kyslíku těhotné ženě a plodu, což způsobuje hypoxii.

V budoucnu může tento stav vést k porodu před datem splatnosti, nízké porodní hmotnosti nebo dokonce intrauterinní smrti a také ke zpoždění ve vývoji a růstu. Proto byste se s léčbou neměli zdržovat, ale měli byste co nejdříve vyhledat kvalifikovanou pomoc.

Během těhotenství je obtížné dýchat - je to normální?

Těhotenství je velký rozdíl v práci ženského těla. V prvních týdnech po početí může budoucí matka pozorovat neobvyklý výtok, který může mít fyziologický i patologický charakter.

Hormonální pozadí těhotné ženy se mění, metabolismus je aktivován, někdy dochází k toxikóze a tkáně embrya rychle rostou - to vše může vést k tomu, že nastávající matka si může všimnout dýchacích potíží již v prvních týdnech těhotenství.

V tomto případě je dušnost přirozená, protože je zaměřena na naplnění zvýšených potřeb těla. Pokud problémy s dýcháním zmizí do 2. trimestru, tělo se dokázalo přizpůsobit nové poloze.

Ve třetím trimestru se opět vrací dušnost kvůli skutečnosti, že zvětšená děloha tlačí na plíce a bránici. Budoucí matka může mít potíže s dýcháním až do 38 týdnů těhotenství, potom plod klesá do malé pánve a nadměrný tlak na dýchací orgány ustává. Během tohoto období si těhotná žena může všimnout, že se snadněji dýchá.

O svém onemocnění musíte informovat svého lékaře

Když potřebujete odbornou pomoc

Normální možností je obvykle dušnost během těhotenství. V některých případech však vyžaduje pozornost odborníka.

Důvodem kontaktování lékaře je dušnost, doprovázená následujícími příznaky:

  • intenzivní kašel;
  • závrať;
  • modré rty;
  • tachykardie;
  • rychlé, těžké dýchání;
  • horečka;
  • modrý nehtový talíř na rukou nebo nohou;
  • nepohodlí na hrudi během inspirace;
  • hluk v uších;
  • ztráta vědomí nebo mdloby;
  • bledost kůže;
  • panický záchvat.

Takové příznaky mohou naznačovat pneumonii, respirační a srdeční selhání, plicní embolii, bronchiální astma. Všechny tyto stavy jsou nebezpečné jak pro těhotnou ženu, tak pro plod, a proto je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc..

Na koho se obrátit

Pokud má těhotná žena v anamnéze chronická onemocnění (například cévní a srdeční patologie), které mohou ovlivnit respirační funkce v průběhu těhotenství, je třeba konzultovat s plicníkem.

V těžkých případech se provádí rentgen plic, aby se stanovila diagnóza. V této situaci je iracionální obávat se záření, protože jakékoli zpoždění v identifikaci diagnózy, stejně jako předčasné ošetření, může vést k vážným zdravotním problémům..

Důvodem neplánované návštěvy porodníka-gynekologa je počáteční identifikace problémů s dýcháním při absenci závažných onemocnění v minulosti.

I když lékař neodhalí nic vážného, ​​taková léčba nebude zbytečná. Odborník určí příčinu onemocnění a poradí, jak postupovat k jeho odstranění..

Léčba

Fyziologické faktory obtížného dýchání během těhotenství nepříznivě neovlivňují nastávající matku a dítě v děloze, proto nevyžadují žádnou léčbu.

Pro usnadnění dušnosti pomůže dodržování těchto pravidel:

 • Méně fyzické aktivity.
 • Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.
 • Denní větrání pokojů.
 • Spát na zádech a žaludku, spánek by měl být na levé straně.
 • Vyloučení škodlivých vysoce kalorických potravin ze stravy.
 • Minimalizace nervových situací.
 • Nedostatek kontaktu s nemocnými lidmi.

Pokud takové události nepřinesou žádný výsledek, musíte ještě navštívit lékaře. Hlavním příznakem patologického stavu je výskyt dušnosti v okamžiku klidu a nedostatku fyzické aktivity.

Specialista vás nasměruje k provedení obecných krevních testů. Pokud jsou zjištěny nízké hladiny hemoglobinu, jsou těhotným ženám předepisovány léky obsahující železo, například Ferrum Lek, multivitaminy obohacené hořčíkem..

Důvodem pro zavolání sanitky je dušnost s závratě, silná bolest na hrudi, která dává levé paži nebo rameni. Takové příznaky naznačují srdeční selhání, což je nebezpečné pro život těhotné ženy a plodu. Tato podmínka však není běžná..

Prevence

Je možné zabránit rozvoji malátnosti spojené s dušností? Ano, pokud dodržujete určitá doporučení a pouze v případě, že neklid není způsoben nemocemi.

Dost na to:

 • Vezměte multivitaminy.
 • Každý den se vydejte na procházky na čerstvý vzduch.
 • Méně nervózní.
 • Nepřecházejte, jíst vyváženě.
 • Minimalizujte jakoukoli fyzickou aktivitu.
 • Sledujte svou váhu.
 • Odmítněte ostré parfémy.
 • Nepijte sedativa.
 • Pokud se necítíte dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Recenze

Elizabeth, 25 let

V prvním trimestru jsem často měl záchvaty paniky. Bál jsem se, že jsem nemohl snést dítě, které se obávalo mého zdraví. Na tomto pozadí jsem měl problémy s dýcháním, zdálo se mi, že jsem neustále dusil. Navštívil jsem lékaře, předepsal vhodný způsob léčby, dítě se narodilo zdravé.

Ve druhém trimestru začala s menší zátěží cítit silný nedostatek vzduchu. Stalo se to několikrát. Po návštěvě u lékaře mi diagnostikovali srdeční problémy. Všechny zbývající týdny těhotenství strávené v nemocnici.

Pokud pociťujete zhoršení nebo dušnost, okamžitě vyhledejte lékaře. Jakékoli zpoždění může vést k vážným komplikacím. opatruj se!

Proč těhotné ženy dusí?

Ahoj všichni! Teď šla po schodech nahoru do pátého patra, výtah byl rozbitý a já prostě nemohu chytit dech. Možná už věk není ten, kdo skočí po schodech nahoru. Naposledy jsem měl během těhotenství takovou dušnost. Pamatujete si, jak ve slavném sovětském filmu "Láska a holubi"? "Nemám dostatek vzduchu, nemůžu přímo dýchat," - tyto pocity zažívá asi polovina všech těhotných žen.

A mnoho z nich děsí, dělá je strach, strach, a tato dušnost jen zhoršuje. Pokud se vám to stane, rychle vás ujistím. Pocit nedostatku vzduchu během těhotenství je normální. A dnes vám řeknu proč. Dotknu se také otázky, jak se zbavit nedostatku kyslíku a začít plně dýchat..

Je dítě „na vině“

Nadechnout! A jdeme. Tak proč je pocit nedostatku vzduchu. Je to opravdu ten kluk, který to bere? A žádná! V raných stádiích je obtížné dýchat vzhledem ke skutečnosti, že hladina progesteronu prudce stoupá a velmi působí na dýchací systém, počet dechů se výrazně zvyšuje, což vytváří účinek dušnosti. Dále, jak roste děloha, která nevyhnutelně „utlačuje“ všechny vnitřní orgány, včetně plic, může se situace zhoršit. Kromě toho se vaše tělo snaží saturovat dítě kyslíkem, což vám umožní dýchat hlouběji a častěji.

To však nejsou všechny důvody nedostatku vzduchu. Dlouhý „běh“ v supermarketech nebo lezení po schodech, stres, nedostatek hořčíku v těle může také vzít kyslík od vás. Pokud máte nadváhu, sníženou hladinu hemoglobinu, nadbytek plodové vody, jste těhotná s dvojčaty, máte problémy s nervovým systémem - připravte se na hlubší a častější dýchání.

V příštích 9 měsících budete muset žít s neustálým pocitem, že se dusíte. Strach? Ve skutečnosti není všechno tak smutné a na konci článku uvedu některá doporučení, jak problém co nejvíce odstranit.

Naléhavě „sanitka“

A teď vám řeknu, kdy se opravdu potřebujete bát, a možná zavolat sanitku. Pokud jste astmatikem, pak se během těhotenství zjevně necítíte lépe, naopak bude ještě obtížnější dýchat. Totéž platí pro ženy s jinými onemocněními dýchacích cest..

Obtížné srážení krve, které je vlastní téměř všem těhotným ženám, může vést k plicní embolii. Jde samozřejmě o vzácné případy, ale musí mít své místo. Pokud vám náhle dojde vzduch a zhoršíte - okamžitě zavolejte sanitku. Možná to zachrání život vás i vašeho dítěte.

Určitě byste se měli poradit s lékařem, pokud máte:

 • Modré rty a prsty
 • Astma se prudce zhoršila
 • Srdce začalo bít rychleji
 • Měl jsem lžíci
 • Vdechnutí způsobuje bolest na hrudi.
 • Dýchání se stalo příliš častým
 • Kašel, horečka a zimnice
 • Strach, že se chystáte udusit.

Dýchat zlehka

Doufám, že se k výše uvedenému nedostanete a budete se sami potýkat s nedostatkem vzduchu. Teď vám řeknu, jak na to. A když se naladíte, nechte to být trochu auto-trénink. "Je to pro mě snadné a dobré, sedím u krásného vodopádu a pomalu dýchám v nejčistším vlhkém vzduchu..."

Můžete pokračovat sami. Teď si nedělám legraci. Taková psychologická technika je velmi účinná. Když se nastavíte, budete dýchat. A teď, když jste se uklidnili a vydechli rovnoměrně a klidně, poslouchejte několik tipů:

 • Nebuď nervózní. Úplně první a nejdůležitější tip. Uvolněte se a postupně vstupujte do normálního rytmu dechu: hluboký, klidný dech - tiché vydechnutí.
 • Projděte se na čerstvý vzduch. Malý večerní nebo obědový promenáda nejen uklidní, ale také nasycuje plíce kyslíkem. Užijte si výhled na své rodné město, les, park, pocit klidu. Nemáte kam spěchat, tím méně dech.
 • Požádejte svého manžela, aby vám dal lehkou relaxační masáž. Obnoví dech.
 • Při sezení nebo chůzi se neohýbejte. Nechte plíce narovnat se, zabírat více místa v hrudi, neblokovat kyslík sami.
 • Poslouchejte nádhernou klidnou hudbu, zvukové nahrávky surfu, deště, ptáků.
 • Lehněte si, vyberte si nejpohodlnější pózu a relaxujte s celým tělem. Umístěte měkké podložky pod spodní část zad nebo mezi kolena. Nezáleží na tom, jestli usnete. Tělo to právě teď potřebuje. Zdravý spánek je mnohem lepší než těhotná nespavost.

Brzy budete muset dýchat velmi zvláštním způsobem, myslím tím během prenatálních kontrakcí a pokusů, no, zatím můžete inhalovat a vydechovat, jak si přejete. A pamatujte - žádný stres. I když vás znovu „napadla“ dušnost, nezapomeňte na doporučení a pokračujte v auto-tréninku. Sbohem a snadné dýchání, můj dobrý. Čekám, až znovu navštívíš. Již přemýšlím o novém tématu a pozvěte ji, aby diskutovala.

Proč není dostatek vzduchu a dušnost během těhotenství

Proč existují zdravotní problémy s těhotenstvím, které dříve neexistovaly? Tři čtvrtiny těhotných žen s dušností nikdy předtím nic takového necítily. Problémy nastávají již během prvního trimestru těhotenství a zpočátku děsí. Ale není třeba se obávat. Dušnost během těhotenství je normální. Tělo se tak mění a přizpůsobuje se novému stavu. ZABEZPEČTE ČERSTVÉ A ČISTÉ VZDUCH a vše bude v pořádku.

Proč je obtížné dýchat a během těhotenství dochází k dýchání?

Existují dva hlavní důvody..

Během těhotenství se hladiny hormonů rychle mění. Produkuje se velké množství estrogenu a progesteronu. Během těhotenství žena potřebuje více kyslíku, což je pochopitelné: nyní také živí plod. Vrchol tohoto pocitu nastává za 4-6 měsíců těhotenství. Progesteron je hormon, který dává dýchacímu centru v mozku příkaz dýchat hlouběji a častěji. Objem plic se zvyšuje, dýchání je intenzivnější o 30-40% ve srovnání s obvyklou hladinou. To má za následek pocit dušnosti během těhotenství..

Druhý důvod. Po šestém měsíci roste plod a způsobuje, že děloha tlačí na bránici, která z toho stoupá o 4 cm. K tomu přidejte zvětšený objem plic - a získejte pocit „rozdrcení“ v hrudi. Pro ženy je často obtížné dýchat během těhotenství a vleže. Dušnost se také zvyšuje v důsledku nadváhy, a pokud se očekávají dvojčata.

Musím si dělat starosti?

Nastávající matky se často obávají, že z důvodu dušnosti nemá dítě dostatek vzduchu. Během těhotenství mohou skutečně existovat problémy s fetální hypoxií. S tím však obvykle není spojena dušnost. Naopak působením progesteronu se zvyšuje koncentrace kyslíku v krvi nastávajících matek.

Pokud žena pociťuje nejen dušnost, ale i jiné příznaky během těhotenství, měla by být konzultována s lékařem. Například cvalný pulz, nepravidelný srdeční rytmus, bolest na hrudi (zejména při fyzické námaze).

Dýchavost a únava během těhotenství může být také známkou toho, že krev má nízkou hladinu železa (anémie). V tomto případě musí tělo pracovat tak, aby zajistilo dostatek kyslíku jak pro plod, tak pro tělo matky. Chcete-li si s tím dělat starosti, proveďte krevní test.

Pokud má budoucí matka astma, určitě o tom musíte mluvit se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Je mnohem nebezpečnější ignorovat astma než brát léky na to během těhotenství..

Jak dlouho to vydrží?

Po porodu hladina progesteronu klesne. Konečné obnovení normálního dýchání bude trvat ještě několik měsíců..

Co dělat, když je dýchání obtížné během těhotenství?

Staré ověřené metody, které usnadňují dušnost během těhotenství:

Příčiny dušnosti během těhotenství

Každý dospělý zažil dušnost. Je to zcela normální stav po fyzické námaze: během intenzivního cvičení často nemáme dostatek vzduchu, a proto po něm potřebujeme dostatečně dýchat. Ale co když se dušnost začala objevovat sama o sobě? Proč trápí nastávající matky v raných fázích těhotenství? V článku se pokusíme tento problém komplexně pochopit a najít příčiny prudce se vyskytujícího nedostatku vzduchu.

Možné příčiny těžké dušnosti v časném těhotenství

Na začátku těhotenství může být mnoho důvodů pro nedostatek vzduchu. Abychom pochopili, proč to vypadalo konkrétně s vámi, doporučujeme kontaktovat místního terapeuta. Mezi nejčastější faktory, které mohou vést k nedostatku vzduchu, jsou:

 1. Přítomnost špatných návyků. Nežádoucí účinky kouření a pití alkoholu se velmi často projevují během těhotenství.
 2. Srdeční problémy. Dušnost v prvních týdnech porodu dítěte může být spojena se srdečními patologiemi. Změřte srdeční frekvenci v době nedostatku vzduchu: v klidu by vaše srdeční frekvence neměla být nižší než 60 a překročit práh 80 tepů.
 3. Plicní nemoc. Nelze vyloučit, že jste zachytili jakékoli plicní onemocnění. Nedostatek vzduchu v časném těhotenství se může objevit u mnoha nemocí, včetně tuberkulózy, alergického a bronchiálního astmatu.
 1. Stres a nervózní napětí. Emoční problémy mohou dobře ovlivnit fyzickou kondici. Pokud pociťujete silný stres, dušnost během raného těhotenství je zcela přirozenou reakcí vašeho těla..
 2. Anémie nebo naopak zvýšení množství krve v těle. Každá z těchto patologií může vést k určitým dýchacím potížím..

Nechceme vás vyděsit, ale dušnost během časného těhotenství je špatným příznakem. Faktem je, že první 3 měsíce děloha nepřekračuje záhyb, takže nemůže žádným způsobem ovlivnit vnitřní orgány. Membrána spolu s plícemi zůstává v obvyklé poloze: formující plod nenarušuje jejich normální fungování. Proto by měla být dušnost v prvním trimestru považována za projev zdravotních problémů, které nesouvisejí s těhotenstvím..

Pocit nedostatku vzduchu ve druhém trimestru

Nejčastěji se dušnost při chůzi a v klidu obává žen právě v druhém trimestru těhotenství. Důvodem je skutečnost, že:

 • plod začíná nabývat na hmotnosti a vyžaduje více prostoru, kvůli čemuž se děloha rozšiřuje a tlačí na orgány;
 • nejsilnější tlak padá na bránici, v důsledku čehož nastávající matka cítí příznaky dušnosti;
 • k tomu přidejte alkohol a cigarety - také přispívají a zhoršují pohodu těhotných.

Co dělat, jak se zbavit dušnosti

Chcete-li minimalizovat riziko dušnosti během těhotenství, měli byste dodržovat několik pravidel..

Nejprve snižte zatížení. Intenzivní sporty nemusí být ve vaší poloze přijatelné. Nechte tělo odpočívat a pak se budete cítit zadušení méně často. Za druhé, pokuste se rozloučit se špatnými návyky: to platí zejména pro kouření (aktivní i pasivní). Vaše tělo má dostatek nákladu - nesnažte se ho dostihnout cigaretami. Za třetí, proveďte dechová cvičení. Když máte dušnost během těhotenství, v žádném případě nepropadejte panice, protože to situaci jen zhorší. Buďte v klidu a zhluboka se nadechněte, jak potřebujete pro plné okysličení.

Doporučujeme také, abyste si zakoupili prostorné oblečení: příliš těsně přiléhající věci mohou dýchání ztěžovat. Doporučujeme také pravidelně ventilovat místnost, zejména v létě, protože je snadnější dýchat na čerstvý vzduch. A poslední věc, kterou vám můžeme doporučit, je navštívit lékaře. Dyspnoe během těhotenství v časných stádiích, která se objevuje pravidelně, není normou. Pokud si chcete udělat zdravé dítě a zůstat zdraví sami, nezanedbávejte pomoc lékařů.

Co dělat s dušností během těhotenství

Co dělat s dušností v prvním trimestru

Je důležité identifikovat důvody, proč dýchání zabraňuje. V každém semestru se mohou lišit. Zvláštní roli ve výskytu dušnosti hraje progesteron. Je to nezbytné pro normální vývoj plodu. Hormony, které se začnou vyrábět ve větším počtu, udržují stěny krevních cév dýchacího systému v napjatém stavu. V nich se pravidelně vyskytuje křeče a je to pocit nedostatku vzduchu. Progesteron v raných stádiích také vyvolává otok sliznice a způsobuje nazální kongesci a suchost. Dýchání je také narušeno.

V prvním trimestru se dušnost objevuje v následujících případech:

 • hormonální změny;
 • zvýšení cirkulačního objemu krve;
 • fyzická aktivita;
 • kouření;
 • konzumace alkoholu;
 • nošení nevhodného oblečení;
 • emoční nestabilita;
 • přítomnost plic a srdečních chorob.

V druhém případě musíte navštívit lékaře.

Dýchavost v raných stádiích je však spíše výjimkou než pravidlem. Ženy to obvykle cítí později.

Rostoucí plod způsobuje další zátěž na srdce. Začíná to pumpovat více krve, protože existuje další kruh krevního oběhu - mezi dítětem a matkou. Jak se srdce častěji stahuje, zvyšuje se také dýchací frekvence. Čím více krve je, tím více kyslíku je potřeba. To znamená, že žena začne dýchat častěji..

Dodatečné zatížení srdce se objevuje při chůzi rychlým tempem, při běhu a po schodech. Pokud jste zvyklí na pravidelné aktivní sporty, snižte zátěž. Preferujte chůzi, jógu, plavání.

Vyjměte z nabídky silný čaj, kakao, kávu a Coca-Cola. Je třeba omezit i čokoládu, protože obsahuje vzrušující alkaloidy - kofein a theobromin.

Špatné návyky, je čas zmizet ze života. To se týká alkoholu a nikotinu. Je čas začít nový život a přestat kouřit a pít. Odstraňte kofein z vaší stravy. Stimuluje receptory, které způsobují častější stahy srdce. Tlak u ženy stoupá, nervový systém je vzrušený. Výsledkem je, že tělo potřebuje více kyslíku..

Alkohol má povzbuzující účinek. I když je na nealkoholické láhvi napsáno „nealkoholické“, nezaručuje to úplnou absenci ethylalkoholu. Je tam stále, a to i v minimálním množství.

Vyvarujte se kouření. Dokonce i kouř z druhé ruky negativně ovlivňuje zdraví. Nikotin a oxid uhličitý vstupují do krevního řečiště plícemi a ničí kyslík, který je přenášen krví skrz tělo. Způsobují také křeče krevních cév. Tělo mámy reaguje zvýšením tlaku, zrychlením srdeční frekvence a dušností.

Upravte svůj šatník. Zanechávejte pouze oděvy vyrobené z přírodních materiálů, pokud možno volnou nebo částečně přiléhající siluetu, která nebrání pohybu. To platí také pro spodní prádlo. Při nákupu vezměte v úvahu funkčnost podprsenky, nikoli její krásu. Vyberte si model se širokými řemínky a bez pevných rámů.

Některé vážné choroby plic nebo srdce také způsobují dušnost..

Patří k nim astma, pneumonie, tuberkulóza, alveolitida. Pokud se dušnost objeví ve stavu klidu nebo spánku a někdy je doprovázena arytmií, jedná se o srdeční dušnost. Pro vyloučení těchto faktorů je lepší konzultovat lékaře a složit potřebné testy.

Dýchavičnost ve druhém a třetím trimestru

V tomto období se běžně vyskytuje dušnost. Je to proto, že plod roste, děloha je napnutá a tlačí na orgány, včetně bránice - septum, které odděluje hrudní a břišní dutiny. Proto se objevuje dušnost. Čím vyšší je děloha, tím více dechu jde na scestí.

Někdy dušnost během těhotenství je doprovázena následujícími příznaky:

 • bušení srdce;
 • nerovnoměrný srdeční rytmus;
 • pravidelné závratě;
 • pocení nohou a rukou.

Aby vyloučil anémii, lékař nařídí další test na železo.

Jinak jsou příčiny těžkého dýchání stejné: špatné návyky, těsné oblečení a nadměrná aktivita.

Jeden až dva týdny před narozením plod klesá, děloha tlačí méně na bránici a dušnost nezatěžuje ženu tolik.

Mělo by vás upozornit:

 • bolest na hrudi;
 • modré rty;
 • těžká dušnost;
 • časté pískání.

S takovými příznaky okamžitě vyhledejte lékaře. V některých situacích je počítačová tomografie předepsána k vyloučení přítomnosti trombózy..

Jak eliminovat dušnost během těhotenství

Změna práce dýchacího a kardiovaskulárního systému během těhotenství je přirozený proces. Díky tomu je kyslík dodáván do malého těla. Pokud se dušnost objevuje pouze příležitostně, není třeba provádět žádná zvláštní opatření. Po porodu se vše vrátí na své místo.

Pokud se pravidelně objevuje namáhavé dýchání, nelze jej úplně vyloučit. Je však ve vaší moci provádět některé činnosti a odstraňovat příčiny symptomu. Předefinujte svůj životní styl. Eliminujte negativní emoční zážitky. Nalaďte se na pozitivní vlnu a pravidelně se doplňujte dobrou energií od příbuzných a přátel. Zahrňte vtipné filmy, přečtěte si dobré knihy a začněte koníčky. Někdy lékař předepíše valeriánské nebo mateřské prášky na zmírnění emočního stresu.

Pokud je příčinou dušnosti rostoucí plod, dělejte pravidelně dechová cvičení nebo častěji zpívejte. Sledujte své držení těla. Udržujte ramena rovná a nesahejte. Plíce v této poloze jsou co nejvíce narovnány. Rovná záda také tlačí dělohu pryč od bránice. Pokud je těžké dýchat, zvedněte obě ruce nad hlavu: v této poloze otevřete hrudník a dýchání bude snazší.

Každý den procházejte parkem klidným tempem. Před spaním provětrejte místnost.

Jíst malá jídla pětkrát denně. Frakční výživa nepřeplňuje ani nenaplňuje žaludek. Protože bude uvolněný, nebude vyvíjet silný tlak na dělohu.

Při dušnosti během těhotenství odpočívejte v klidové poloze. V případě potřeby umístěte polštáře pod záda. Pokud sledujete nebo sledujete televizi, změňte svou polohu častěji.

Vyvarujte se nepokojům a stresu. V takových situacích tělo uvolňuje adrenalin a urychluje dýchání. Stres uvolňuje masáž hlavy, ramen a krku.

Pokud neexistují kontraindikace, použijte k obnově dýchání olej z balzámu z citronu. Chcete-li to provést, vložte do aroma lampy pár kapek.

Ve druhém trimestru zahrňte do nabídky jídla bohatá na železo, jako jsou droby, luštěniny. Při nedostatku tohoto minerálu se hladina hemoglobinu snižuje, což je odpovědné za přenos kyslíku.

Pravidelně informujte svého gynekologa o svých pocitech, zejména o těch, které vás najednou začaly obtěžovat. Zorganizujte si svůj životní styl, abyste snížili negativní účinky, které způsobuje dušnost..

Články O Neplodnosti