Hlavní Výživa

Poporodní krevní sraženiny: normální nebo patologické? Co dělat, když se krevní sraženiny objeví po porodu?

Odpověď na tyto otázky závisí na tom, kolik času uplynulo od narození. Vzhled krevních sraženin při silném krvácení v prvním porodním týdnu je normální. Takový výtok se nazývá lochie. Je nutné pravidelně, nejméně jednou za 2 hodiny, vyměňovat těsnění, častěji chodit na toaletu, pravidelně umývat a na požádání dát dítě do hrudníku. Nemusíte dělat nic jiného. Když je žena v nemocnici, její stav porodníka sleduje stav dělohy. Odhaduje kvalitu a množství výboje. Po propuštění z nemocnice je tato role přidělena samotné ženě.

Pokud sraženiny nadále odcházejí déle než 1 týden nebo se objeví po dočasném zastavení lochie, je to příležitost se poradit s odborníkem. Pokud se po porodu objeví krevní sraženiny v děloze, lékař vám řekne, co dělat na základě konkrétní situace..

Příčiny tvorby sraženin v období po porodu

Porod je pro ženu obtížný proces a traumatizující. Po oddělení placenty krvácí děložní sliznice. To vysvětluje postnatální špinění. To je naprosto normální. Trvají asi 4-8 týdnů. V průměru u žen, které měly císařský řez, au matek, které nekojí, trvá tento proces 6-8 týdnů, kojící matky 4-6 týdnů.

Příčiny vzniku krvavých sraženin ve vaginálním výboji lze rozdělit do dvou skupin:

Fyziologické zahrnuje samočištění dělohy po porodu, které by nemělo trvat déle než týden. V její dutině jsou kousky membrán, krve a hlenu, někdy i části placenty, které se odstraňují pod vlivem kontraktilní aktivity myometria. Patologické patří:

 • ohýbání dělohy;
 • stenóza (zúžení) děložního hrdla;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • placentární polyp;
 • slabá kontraktilní aktivita myometria.

Všechny tyto důvody narušují normální čištění dělohy, vedou k hromadění krve v dutině a mohou způsobit vážné komplikace. Pokud jsou z těchto důvodů v děloze po porodu sraženiny, je nutný speciální zásah.

Kvalita výboje: norma a patologie

Povaha poporodní hemoragie se v průběhu času mění, na konci se stává nulovou a mění se v normální výtok sliznice, který je charakteristický pro aktuální den cyklu. Celé období Lochie lze podmíněně rozdělit do fází:

 • brzy poporodní (2-4 hodiny po porodu) - vypouštění je velmi hojné, krvavé, až do půl litru;
 • pozdní poporodní 4-6 týdnů.

První tři dny po narození je propouštění šarlatové, protože v nich je velké množství červených krvinek (červených krvinek), jsou hojné. To znamená, že obvyklé pokládání na kritické dny neřeší objem sekrecí, takže odborníci doporučují používat speciální poporodní polštářky.

Za 3-4 dny po narození dítěte se výboj stává krvavě seriózní, ve výboji převládají bílé krvinky. Na konci týdne se vaginální výtok stává hnědým, s příměsí hlenu a postupně se stává tenčím. Pokud je poporodní období normální, má výboj specifický zápach, podobný předpětí.

V průběhu následujících 3 až 7 týdnů klesá množství lochie. Nejprve se výboj stává „rozmazáním“ a poté se zastaví. Celkový objem lochie v poporodním období je 0,5 - 1,5 litru. Mělo by se jednat o normální výboj.

S patologickým průběhem poporodní periody se podstatně mění povaha výboje. Pokud je po porodu v pozdním poporodním období velká krevní sraženina, musíte se bezpodmínečně poradit s gynekologem, nejlépe s tím, kdo se narodil. Konzultujte s odborníkem v následujících případech:

 • objem výboje prudce vzrostl;
 • předčasně a zcela neočekávaně se špinění zastavilo;
 • výtok změnil barvu a vůni (stal se hnisavým a otravným);
 • krvácení se otevřelo;
 • tam byly výboje charakteristické pro drozd (hojný, sražený);
 • celkový stav se zhoršuje (zvracení, průjem se otevírá, stoupá tělesná teplota, tažné bolesti se objevují v podbřišku).

Jaká opatření budou přijata, budou záviset na příčinách patologického průběhu porodu. Po vyšetření a ultrazvukovém vyšetření nabídne lékař účinnou léčbu.

Co dělat, když se krevní sraženiny uvolní po porodu?

V prvních dnech po porodu, kdy jsou normou sraženiny v děloze, odborníci radí mladým matkám, aby podnikly kroky, které podporují kontraktilní aktivitu dělohy (krmte dítě na vyžádání, často leží na břiše, vyprázdněte močový měchýř tak často, jak je to jen možné, i když to silně nutí k tomu) Ne). Zaprvé to přispívá k vyloučení zbytků membrán z dělohy a za druhé, svaly stlačují krevní cévy. To pomáhá zastavit krvácení. Aby se zastavilo krvácení a rychlé vyloučení sraženin z děložní dutiny, předepisuje mnoho žen Oxytocin v prvních 1-3 dnech po narození. Pomáhá zlepšovat kontraktilní aktivitu svalů dělohy. Pokud tyto akce nepřinesly správný výsledek a bylo zjištěno v nemocnici, žena podstoupí vyšetření dělohy. To se děje docela jednoduše, protože děložní čípek je stále otevřený a není třeba používat dilatátory.

Pokud v pozdním poporodním období počet sekrecí prudce vzroste, příčinou mohou být kousky placenty, opožděné v děloze a vytvořené na jejich základě polyp. To nedovoluje myometrii normálně se stahovat. V tomto případě lze sraženiny a části placenty i polyp, které se nacházejí na ultrazvuku po porodu, odstranit pouze v nemocnici. Procedura se provádí v celkové anestezii. Procedura se provádí vakuovým odsáváním nebo instrumentální kyretáží. Bakteriální a plísňové infekce vyžadují antibiotickou terapii.

Sraženiny po porodu

Sraženiny v děloze po porodu

Tento orgán prochází nejzávažnějšími změnami a zátěžemi během těhotenství a během porodu. Děloha tlačí plod, zažívá svalové kontrakce, poté vyjde poslední - fetální membrány, placenta a pupeční šňůra. Malé fragmenty placenty, hlenu a krevních sraženin však zůstávají v děloze, které se vylučují v období po porodu (asi šest týdnů) a jsou přirozené povahy. Tyto krvavé výboje se nazývají lochie, které se na konci poporodní periody stávají méně hojnými a transparentnějšími..

Výtok se může zvýšit při kojení, protože se děloha během této doby silně stahuje a při vstávání z postele. V této době je povoleno mírné tažení v pánevním dně. Normálně dochází k postupnému snižování počtu propouštění a končí na konci druhého měsíce po porodu. Pak můžeme říci, že děloha se po porodu očistila a uzdravila.

Během této doby se doporučuje používat speciální poporodní polštářky, a když se objem výboje sníží, můžete použít běžné hygienické, nezapomeňte je měnit každé dvě hodiny a pečlivě sledovat čistotu pohlavních orgánů, aby nedošlo k infekci.

Takové sraženiny po porodu jsou zcela přirozené. Po celou dobu, kdy je žena na porodnici, lékař sleduje stav propouštění z porodního kanálu lékařem.

Blížící se propouštění z porodnice je ukončeno ultrazvukem (ultrazvuk). Lékař provádějící studii vyhodnocuje stav dělohy a dalších orgánů reprodukčního systému, určuje povahu kontrakcí dělohy a nepřítomnost velkých zbytků placenty nebo sraženin.

Pokud po diagnóze lékař nevšiml žádné odchylky v těle ženy při porodu, je to základ pro propuštění a odchod domů. Detekce velkých placentárních zbytků, pomalé děložní kontrakce, další známky patologie vyžadují lékařskou péči a mohou oddálit výtok. V děloze by neměly zůstat žádné části placenty, jinak porodníci-gynekologové předepisují kyretáž vnitřních stěn (čištění).

Po porodu by žena měla sledovat její propuštění. Krvácení, které má jasně šarlatovou barvu, není normou a může ohrozit zdraví žen. Toto je příležitost pro okamžitou lékařskou pomoc..

Lékařská pomoc je nutná v případech:

 • Jasný šarlatový výboj doprovázený intenzivní bolestí;
 • Silné krvácení, které vyžaduje hodinovou výměnu těsnění;
 • Scarletův výboj nastává po dlouhou dobu;
 • Lochia stále vyniká osm týdnů po narození;
 • Alokace způsobují podráždění a svědění v perineu, nepříjemný zápach;
 • Zvýšení teploty a prudké zastavení sekrecí;
 • Obnovení vybití po krátké pauze.

I když lékař nemá podezření, že máte odchylky a patologické změny, po návštěvě u lékaře se můžete přestat starat o své zdraví a trávit více času příjemnějšími věcmi.

Předcházení problémům a zlepšení obnovy ženského reprodukčního systému je možné za několika podmínek:

 • Pravidelná hygiena genitálu, eliminující pronikání patogenů;
 • Plný odpočinek;
 • Vyloučit vzpírání a jiné velké fyzické námahy;
 • Pravidelné návštěvy toalety, bez velkého úsilí při pohybu střev;
 • Pravidelně ležící na břiše podporuje uvolňování krevních sraženin;
 • Ihned po narození můžete na spodní část břicha položit led, abyste snížili krevní ztráty.

Sraženiny po porodu jsou opět normou, ale jakékoli pochybnosti o tom by měly být rozptýleny až po konzultaci s lékařem, aby se odstranily nepříjemné následky.

Krevní sraženiny po porodu

Krevní sraženiny v děloze po porodu

Po porodu mají ženy často vaginální krevní sraženiny. S takovými příznaky jsou někdy ženy posílány k čištění dělohy. Je tento postup opravdu nezbytný, v jakých situacích se můžete bez něj obejít a jak je to bolestivé a efektivní?

Krevní sraženiny po porodu jsou běžné, zejména v prvních dnech, kdy je výtok velmi intenzivní. Objem ztráty krve je srovnatelný s velmi těžkou menstruací. Děloha je zbavena všech „produktů“ těhotenství, endometrium se postupně obnovuje. Problémy mohou nastat, pokud jsou zbytky dělohy po porodu zpožděny v důsledku špatné kontraktility dělohy nebo křeče děložního hrdla (děložního čípku). To se může stát ženě jakéhokoli věku..

Obvykle jsou po porodu a krevní sraženiny pozorovány během 5-7 dnů, těsně před propuštěním z nemocnice. A pak se postupně promění v tzv. Mazaninu. Abnormální výtok, který najednou téměř úplně zmizí, je považován za špatné znamení. Mezitím si žena všimne, že děloha zůstala znatelně zvětšená. To může znamenat, že krevní sraženiny v děloze po porodu zůstaly a určitě musí dát cestu ven. Lékaři obvykle přiřadí ženě ultrazvukové vyšetření k provedení diagnózy. A pokud se v děloze opravdu nachází velké množství lochie (tekutina, krev), ale neexistuje žádný placentární polyp, pak jsou předepsány léky snižující děložní, nejčastěji je oxytocin injikován intramuskulárně nebo kapáním.

Často se stává, že se sraženiny po porodu najednou objeví po 1-3 „čistých“ dnech. To může jen naznačovat jejich zpoždění v děloze. Je důležité, aby v tomto případě neexistovaly žádné příznaky zánětlivého procesu - bolest, nepříjemný zápach z pochvy, horečka, měřeno například v lokti, tj. Nikoli v oblasti mléčných žláz. Koneckonců, zánětlivý proces, tj. Endometritida, může mít negativní vliv na reprodukční schopnosti ženy. A v tomto případě, kdy jsou stále pozorovány poporodní krvácení s krevními sraženinami, je předepsána antibiotická terapie. Jiným způsobem nelze bakteriální infekci v děloze překonat. Antibiotika jsou obvykle předepisována ty, které jsou povoleny během kojení. V každém případě je však vhodné pokusit se dítě užít před užitím léku a dát bifidumbakteriím dětem na podporu střev a pokusit se vyhnout vedlejším účinkům léků užívaných matkou.

Důvody, proč po 2 týdnech, měsíc po porodu, mají krevní sraženiny často za následek vznik placentárního polypu v děloze v důsledku skutečnosti, že ne všechna placenta opustila. V tomto případě nebude možné dělat s léky a antibiotiky snižujícími dělohy. Po porodu nebo vakuové aspiraci je nutné vyčistit dělohu. Navíc lékaři často doporučují, aby byl prováděn okamžitě pod optickou kontrolou, aby se přesně odstranil polyp a nemuseli tento postup opakovat. Mimochodem, prochází celkovou anestézií, a proto je absolutně bezbolestná.

Pokud byly zbytky placenty po porodu nalezeny téměř okamžitě, dokonce i v nemocnici, revize dělohy je ještě jednodušší postup, protože v prvních dnech po narození ženy je děložní čípek pootevřený, což znamená, že není třeba její instrumentální expanze, což ohrožuje její zranění.

Pokud po porodu vyjdou velké krevní sraženiny, co porodník-gynekologové vědí, co dělat. Zatímco je žena v nemocnici, provádí krevní test na hemoglobin, aby si všimla nadměrné ztráty krve v čase. Ve většině porodnic je oxytocin podáván intramuskulárně všem ženám po dobu tří dnů, aby se tomu zabránilo. Ujistěte se, že podstupujete denní vyšetření u lékaře, upozorňuje na bolest a velikost dělohy.

Děloha je obvykle špatně kontrahována u žen s myomy, po vícečetném těhotenství, pokud dítě vážilo více než 4 kilogramy.

Jak odstranit výskyt sraženin v děloze po porodu?

Nosit a mít dítě je velkou zátěží pro ženské tělo. Porod je test, který musí budoucí matka snášet, zotavení z ní může trvat dlouho. Poporodní sraženiny jsou jednou z mnoha možných komplikací. Placenta a fetální membrány jsou během porodu vypuzovány z dělohy, ale někdy v nich část zůstane i po ukončení procesu. S tímto jevem je důležité vědět, zda se jedná o normální fyziologický proces nebo jde o vývoj nemoci.

Proč se objevily sraženiny a mohlo by to být normou

Po porodu děložní sliznice je nutné dlouhé zotavení, protože v tomto procesu je orgán velmi napnutý. Aby se děloha zmenšila a normálně se utáhla, neměly by existovat žádné cizí fragmenty - zbytky placenty nebo membrány plodu.

Schopnost dělohy odstranit tyto buňky je nezávisle určena jeho schopností stahovat. Vzhledem k tomu, že vylučuje zbytečné buňky po porodu, může žena detekovat výtok krví, který zahrnuje zbytky deciduální tkáně, krevních cév a placenty. Takový výtok může trvat déle než měsíc, obvykle proces čištění dělohy trvá 1,5 - 2 měsíce. To znamená, že takové propouštění nepředstavuje ohrožení života a zdraví ženy, naopak, tento jev je přirozeným fyziologickým procesem. Je to nejen normální, ale také povinné - zdravý orgán se musí samočistit a uzdravit..

Měli byste věnovat pozornost povaze výboje - za normálních okolností by sraženiny neměly být velké, ztráta krve by neměla být významná. Sraženina v děloze po narození má červenou barvu kvůli přítomnosti velkého množství krve, ale postupem času by se měly zesvětlit a mít hlenovou konzistenci, počet sraženin by se měl snížit.

Když musí být máma na pozoru

Ultrazvuk se provádí za účelem zjištění, zda existují patologické stavy při hojení dělohy. Provádí se přibližně tři dny po skončení porodu. Za normálních podmínek může být mladá matka propuštěna z nemocnice.

Po propuštění musí žena nezávisle sledovat množství a povahu propouštění a v případě podezření na patologii konzultovat lékaře.

Když potřebujete vyhledat gynekologa:

 • Přerušení propouštění dříve než měsíc a půl po narození dítěte. Tento jev může být normou, ale ne vždy: velká velká sraženina může uvíznout v děložním hrdle.
 • Udržování hojného výboje po několika týdnech.
 • Zhoršující se zdraví, horečka.
 • Špatný zápach sekretů.
 • Krvavé skvrny se znovu objeví ve světelném výboji.
 • Velké sraženiny byly sekretovány.

Tyto příznaky jsou často doprovázeny bolestí v podbřišku. Je třeba si uvědomit, že tento výboj není normou a při absenci terapie mohou nastat komplikace..

Možné důvody

Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým jsou krevní sraženiny po porodu buď úplně vylučovány nebo je ztráta krve obrovská. V každém případě tento stav není normální a představuje hrozbu pro zdraví žen v budoucnosti. Při včasné diagnostice příčin takové odchylky není terapie komplikovaná a zdlouhavá. Abyste se vyhnuli možným komplikacím, musíte pečlivě zvážit doporučení lékaře a sledovat svůj stav.

Poruchy koagulace

Krvácení je zvlášť nebezpečné pro ženu. Při poruchách krvácení je těžká ztráta krve a léčení obtížné.

Důvody tohoto jevu mohou být:

 • Včasné přerušení placenty.
 • Mrtvý plod, zmrazené těhotenství.
 • Toxikóza v posledních měsících těhotenství.
 • Komplikace císařského řezu.
 • Ruční oddělení placenty.
 • Roztržení dělohy.
 • Polypy.

Tento jev se může vyskytnout i při normálním porodu ve vzácných případech. Poruchy krvácení mohou být nejčastěji pozorovány před porodem, díky čemuž je zahájena terapie a vyhýbají se komplikacím.

Poruchy koagulačního systému se nejčastěji vyskytují při těžké pozdní toxikóze.

Preventivním opatřením je sledování vašeho zdraví během těhotenství a pravidelná návštěva u gynekologa.

Hypertenze dělohy

Poporodní krvácení je závažná komplikace, která představuje hrozbu pro život a zdraví ženy. Normálně by krvácení mělo samo zastavit stahováním svalů a stlačováním tepen. Jednou z nejčastějších příčin krvácení z dělohy je děložní hypotenze..

Hypotenze - snížení schopnosti svalů stahovat, krevní cévy se nemohou smršťovat kvůli skutečnosti, že tkáně nemají žádný tón, po kterém začíná krvácení.

Nejtěžší stupeň hypotenze se nazývá atonie - v tomto případě nejsou svaly vzrušeny a dochází k paralýze dělohy. Je téměř nemožné se s tímto jevem vypořádat..

Příčiny hypotenze před porodem:

 • Protažení dělohy předchozím narozením.
 • Tkáňové změny po operaci.
 • Minulé záněty.
 • Vrozené patologie ve vývoji pohlavních orgánů.
 • Nemoc štítné žlázy.

Během porodu mohou být příčinou komplikací trauma na reprodukční orgány, odchylky v porodu, předávkování antispasmodiky..

Patologie placenty způsobující hypotenzi - previa, časné oddělení, zbytky tkáňových prvků v děloze, těžké křeče děložního čípku na pozadí oddělené placenty.

Ženy, které jsou na tuto chorobu nejvíce náchylné, jsou ženy, které mají první těhotenství do 18 let..

Mezi příznaky hypotenze patří zmatenost, tachykardie, nízký krevní tlak, bledost a ospalost..

Během vyšetření může tón určit pouze gynekolog. Tón má vlastnost se zotavit na krátkou dobu po speciální masáž, pak krev vyjde ve formě sraženin. Jinak, krev proudí, dochází k krvácení do litru za 60 sekund.

Okamžitě začne léčit takovou patologii: vyprázdním močový měchýř katétrem, nachladím se a okamžitě masíruji dělohu, pak se vyrovnám ztrátě krve.

Poporodní retence

Placenta se nazývá placenta s fetální membránou. Pokud placenta vyšla normálně, bylo místo dítěte bez problémů odděleno od stěny dělohy.

V poslední fázi porodu, po narození dítěte, začíná proces porodu. Po narození dítěte se děloha stahuje a placenta se odděluje od místa připojení. Komplikace mohou nastat, pokud není placenta úplně oddělena.

Hlavní příčiny patologie:

 • Děloha se příliš nesnižuje.
 • Místo pro dítě je příliš těsné.
 • Nalezení tkáně placenty v hlubokých vrstvách dělohy.
 • Abnormální struktura placenty.
 • Myomas.

K léčbě komplikací se používají léky, ruční odstranění placenty nebo chirurgické odstranění v anestézii.

 • Ztráta krve. Těžká ztráta krve je fatální a budoucí zdravotní komplikace.
 • Endometritida.
 • Sepse.

Důvody neexistence nezávislého východu z placenty mohou být skryté u nemocí, které žena utrpěla před početím dítěte:

 • Odložené chirurgické zákroky na děloze.
 • Zánět sliznice dělohy.
 • Potrat a diagnostické kyretáž.

Preventivní opatření zahrnují pečlivou přípravu na těhotenství a porod, prevenci projevů infekčních onemocnění pánevních orgánů. Vyhněte se pohlavně přenosným chorobám, zvolte správného sexuálního partnera a používejte kondomy.

V prvním trimestru těhotenství musíte každý měsíc navštívit gynekologa, ve druhém a třetím trimestru by se návštěvy měly častěji vyskytovat. Musíte udržovat stravu a nejíst nezdravé jídlo a alkohol.

Jak odstranit krevní sraženiny z dělohy po porodu

Po narození krevní sraženiny často zůstanou v děloze, nemělo by to být a jedná se o odchylku od normálního stavu..

Před propuštěním z nemocnice vyhodnotí zdravotní stav ženy gynekologové. Pokud krevní sraženiny zůstanou v děloze, zvětší se její velikost.

Hlavní příznaky sraženiny:

 • Dolní bolest břicha.
 • Skok tělesné teploty.
 • Slabost.

Proti tomuto stavu existují různé způsoby..

Poporodní sraženiny v děloze mohou být odstraněny ručně gynekologem. Před tím se provádí ultrazvuk, pak se provádí terapeutická masáž, díky které se děloha zmenší a vyčistí. Další možností je oddělit sraženiny přímo rukama. Díky otevřenému hltanu po porodu nejsou nutné další nástroje.

Kromě této metody mohou lékaři předepsat antibakteriální léky a stimulanty svalové kontrakce..

Často se doporučuje vést aktivní životní styl bez kontraindikací, ležet na břiše, provádět zvláštní cvičení na svalech vagíny a konečníku, aby se rychle zotavilo.

Možné důsledky

Hlavní komplikace způsobené zbytky krevních sraženin mohou být:

 • Endometrióza je patologická proliferace endometria. V budoucnu to může způsobit neplodnost, výskyt cystických novotvarů a nepravidelný menstruační cyklus..
 • Subinvoluce je infekční nemoc. Nejčastější komplikací zpožděných částí placenty v děloze. Komplikovaný zánětlivým procesem a horečkou vyžaduje antibiotickou léčbu.
 • Ucpání dělohy ohrožuje neplodnost v budoucnosti, výskyt hnisavého výtoku, doprovázený zhoršenou močením a bolestí.

Komplikacím lze zabránit, pokud pečlivě zvážíte své zdraví a pokud se objeví první příznaky patologie, vyhledejte lékaře.

Co je to hematometr?

Hematometr je proces narušení odtoku krve z dělohy a její následné akumulace. Taková patologie se často vyvíjí po porodu. Mladé ženy jsou na tuto chorobu nejvíce náchylné.

Bez včasné terapie se může stav ženy zhoršit. Komplikace se často projevují peritonitida, otrava krve nebo ztráta porodních funkcí..

Příčiny a příznaky

Hlavní příznaky nemoci jsou:

 • Těžkost v žaludku.
 • Tachykardie.
 • Ospalost.
 • Bolest břicha.

Příčiny onemocnění:

 • Vrozené vady pohlavních orgánů.
 • Slabá kontraktilní funkce orgánu.
 • Infekční choroby a chirurgické zákroky.

Diagnostika

Diagnóza je sběr anamnézy a provádění ultrazvuku, ozvučení. V přítomnosti nemoci lze zaznamenat zvýšení dělohy, bolesti při stisknutí. Často se sraženiny, tekutina z pochvy, odesílají k laboratornímu testování, sbírají se stěr pro bakteriální setí.

Ošetření hematometrů

Hlavním cílem léčby je odstranit příčiny, které narušují normální odtok tekutiny a sraženiny v děloze..

S atonií lze předepsat léky, které stimulují výskyt kontrakcí. Aby se zabránilo zánětlivému procesu, používají se antibakteriální léčiva..

Co dělat s krevními sraženinami v děloze po porodu

Galina Savina 04/05/2020 Číst: 9 min 543 zhlédnutí

Narození dítěte je přirozeným procesem ženského těla, ale ne vždy prochází bez selhání a komplikací. Normálně se v poporodním období děloha ženy stahuje a tlačí. Sraženina - takto se genitální orgán vrací do své původní velikosti a obnovuje reprodukční funkci. Porušení tohoto procesu je nebezpečné a může vyvolat infekci, proto je třeba věnovat náležitou pozornost vyšetření žen po porodu.

Jak vyčistit dělohu po porodu

Výskyt sraženin v děloze po porodu je přirozený jev, který je spojen s průběhem fyziologických procesů, protože takové porušení nemá vždy patologický základ. Sraženiny v děloze mohou nastat z fyziologických důvodů, které jsou klasifikovány v závislosti na časovém faktoru..

Ve třetím období po porodu děloha odmítá placentu a fetální membrány, které se oddělují od svých stěn. Vnitřní povrchy pokryté endometrií začnou krvácet. V důsledku kontrakce je na krevní cévy vyvíjen tlak - aby se zastavil průtok krve. Sraženiny se tvoří na vnitřním povrchu a pokrývají lumen.

Endometrium se obnovuje postupně - v procesu rejekce mateřské tkáně spolu s krevními sraženinami se tedy v prvních dnech po porodu hojně vyskytuje lochie, po týdnu se snižuje počet sekrecí.

Při normálním průběhu regeneračního procesu se lochie po týdnu rozpadne a v nich nejsou žádné sraženiny. Od druhého týdne se hojné krvácení podobá normálnímu - menstruačnímu, ale v trvání asi 40 dnů. Odchylky od harmonogramu jsou často spojeny s charakteristikami těla a zraněními utrpěnými během porodu.

Proč krevní sraženiny zůstávají v děloze

Pokud se děloha po porodu sama o sobě nevyčistí a v ní zůstanou sraženiny, může být příčina patologická, například:

 • opožděný porod;
 • děložní hypotenze;
 • poruchy krvácení.

Nejčastější příčinou poruchy je zpoždění po porodu. Za toto porušení je odpovědný lékař - nevšimnout si změny, řádného provedení ultrazvukového vyšetření není možné.

Zpoždění po porodu

Porodnické vyšetření ženy po porodu a další 3 dny pomáhá zabránit vzniku narušení. Ruční vyšetření dutiny dělohy je často kombinováno s ultrazvukem, aby se získal přesný diagnostický obraz. Porodník pracuje podle pokynů. Po narození porodu se provede jeho vyšetření. V případě defektů se okamžitě provede vyšetření děložní dutiny a zbytky placenty nebo fetálních membrán se odstraní. Přes tyto podmínky nelze zcela vyloučit pravděpodobnost problému..

Pokud po porodu zůstane v děložní dutině malý kus placenty, dojde k oběhovým poruchám - endometrium se nezotaví v důsledku neustálé tvorby sraženin v této oblasti, proto musí být odstraněno. Pokud je včas zjištěno narušení přirozeného procesu, zbývající tkáň je odstraněna z dutiny a proces regenerace pokračuje bez následků.

Poruchy srážení krve

Pokud sraženiny špatně opouštějí děložní dutinu kvůli poruchám krvácení, je obtížné upravit jejich proces odstraňování. Cílem lékaře je odstranit příčinu změny, protože mechanické (operativní) odstranění povede k krvácení z dělohy.

Hlavní důvody, proč se děloha přestane stahovat:

 • použití drog, které ovlivňují proces srážení krve;
 • velká ztráta krve během porodu;
 • podávání léků po porodu;
 • vrozené poruchy.

Kvůli poruchám srážení zůstávají krevní sraženiny v děloze po porodu po dlouhou dobu a blokují lumen cév. Jejich rychlé odstranění vede k obnově krvácení, proto je prováděno vedle udržovací terapie..

Děložní atony

Běžnou podmínkou je tonóza nebo hypotenze dělohy: dutý orgán se mírně stahuje nebo zcela ztrácí tón. Seznam hlavních příčin porušení zahrnuje:

 • přímá distenze orgánů kvůli polyhydramniím nebo velkému plodu, vícenásobné těhotenství;
 • hormonální poruchy;
 • používání léků v prenatálním období;
 • únava ženy při delším porodu;
 • opožděný porod.

V důsledku působení těchto faktorů jsou sraženiny na stěnách dělohy zpožděny o 7 nebo více dní. Jejich zpoždění v atonii vede k rychlé infekci, protože děložní čípek zůstává otevřený po dlouhou dobu.

Jak zjistit porušení sami

Pokud tělo selhává, krev se může po porodu srážet v děložní dutině po dlouhou dobu. Taková odchylka není asymptomatická, ale vyvolává výskyt takových změn:

 • Poporodní výtok se náhle zastaví - dochází k zablokování děložního hrdla nebo je děložní hrdlo zúženo. Sraženiny zbývající v dutině mohou vyvolat vývoj infekčního procesu.
 • Žena si stěžuje na akutní bolest v podbřišku.
 • Barva vaginálního výboje po porodu se mění. Pokud jsou jasně červené, můžete mít podezření na připojení zbytků placenty k děložní dutině. Samy nemohou jít ven, žena potřebuje operaci.
 • Vzhled štiplavého zápachu vycházejícího z výboje. Putridní, pichlavý zápach označuje připojení bakteriálního procesu.
 • Extra velké sraženiny.
 • Doba srážení je delší než 14 dnů. Normálně tento proces trvá 6-8 dní, poté se snižuje profuze.
 • Slabost, horečka - vývoj infekčního procesu.

Když se objeví první příznaky naznačující přítomnost sraženin v děložní dutině, musíte kontaktovat gynekologa. Lékař provede vaginální vyšetření a odkáže pacienta na ultrazvukové vyšetření. Po obdržení klinického obrazu jsou stanoveny způsoby eliminace porušení.

Diagnostikujte problém

Ultrazvuková technika se používá k detekci krevních sraženin zbývajících v děložní dutině po porodu. Tento přístup pomáhá získat charakteristiky echogenity endometria. Znal tyto informace a odhaduje hustotu vrstvy sliznice děložní dutiny. Ultrazvuk se doporučuje pro všechny ženy, které se narodily.

Vyšetření se obvykle provádí pomocí břišního senzoru. Břišní ultrazvuk je předepsán ženám v období po porodu, aby se potvrdilo, že jsou všechny sraženiny venku. Pokud informační obsah této metody nestačí, použijte vaginální senzor - to pomůže zvýšit informační obsah vyšetření.

Sraženiny v dutině jsou určeny charakteristikami:

 • echogenicita - zvýšená;
 • forma je nepravidelná, libovolná;
 • lokalizace - na stěně dělohy.

To znamená, že sraženiny v děložní dutině na ultrazvukové obrazovce jsou reprezentovány světlými skvrnami a kapalnou krví - tmavými skvrnami. Během vyšetření je přesně stanovena lokalizace a velikost formací. Tento bod zjednodušuje proces jejich vyjmutí z dutiny..

Co dělat v případě, že nedochází ke sraženinám: léčba

Aby se vytvořené sraženiny v děložní dutině po porodu odstranily bez problémů a komplikací, je nutné včas identifikovat porušení pomocí diagnostických metod. Hlavním cílem diagnózy je zjistit příčinu hromadění krve uvnitř dutiny, protože na tom závisí efektivní volba metody čištění, což eliminuje opětovné objevení se porušení.

K očištění dělohy od zbytků placenty se používají chirurgické a fyzioterapeutické metody. V důsledku intramuskulární injekce léku poskytuje oxytocin zvýšení děložního tónu. Pokud je příčinou stagnace infekční nebo zánětlivý proces, jsou vyslány síly, aby ji léčily..

Masáž a separace sraženin

Sraženiny v děložní dutině mohou být detekovány během prvních 2 týdnů po porodu, během rutinního ultrazvukového vyšetření. rychlé mechanické odstranění zabraňuje komplikacím. V časném poporodním období lékař doporučuje ruční čištění. V této chvíli je děloha pootevřená, protože orgán reprodukčního systému je na dosah.

Alternativní metoda je push masáž. Tato manipulace je docela bolestivá a dlouhá, žena je přitlačena na spodní část břicha a stimuluje kontrakci děložního čípku. Musíte to udělat po určení lokalizace sraženin, protože na body je vyvíjen tlak. Trvání procedury je 3 hodiny. Po provedení druhého ultrazvukového vyšetření.

Škrábání

Operativní metoda eliminace problému se používá, pokud jemné metody problém nevyřeší ani v případě, že žena v porodu konzultovala lékaře pozdě. Život ženy a zachování jejích reprodukčních schopností závisí na operaci. Čím dříve bude operace provedena, tím menší bude následek. Gynekologická kyretáž se provádí v anestezii, během dne zůstává žena pod dohledem klinického personálu.

Léčba drogy

Po porodu se pacientovi podají intramuskulární injekce oxytocinu nebo jiného léku, který zvyšuje tón dělohy, což ji nutí zbavit se zbývajících částic. Indikace pro narušení přirozeného procesu jsou slabá práce nebo hormonální selhání. Pokud laboratorní údaje potvrdí vývoj zánětlivého procesu, použijí se antibiotika, v některých případech je třeba kojení přerušit. Antispasmodics jsou předepsány snížit intenzitu bolesti..

Vysávání

Tato metoda se často používá místo kyretáže, protože je považována za šetrnější. K provedení operace potřebujete speciální zařízení, které vypadá jako čerpadlo s trubicí. Procedura se provádí v lokální anestezii a má krátkou rehabilitační dobu. V tomto procesu jsou vyloučena poškození sliznice dělohy a jejího krku.

Důsledky pro matku při porodu

Seznam komplikací projevených u ženy při porodu kvůli zpoždění při odstraňování sraženin z dutiny zahrnuje:

 • zánět vnitřní vrstvy výstelky dělohy;
 • pomalé obnovení funkčních schopností pohlavních orgánů;
 • zánětlivý proces;
 • infekční léze.

Uvedené komplikace jsou pro ženu nebezpečné, protože stav po porodu musí být kontrolován nezávisle. Krevní sraženiny se mohou uvíznout uvnitř, ale musí být odstraněny, protože je třeba kontrolovat množství a trvání sekrecí.

Jak předcházet komplikacím po porodu

Abyste zabránili stagnaci sraženin v děloze, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • mírná fyzická aktivita ihned po porodu;
 • dodržování osobních hygienických pravidel, včasná změna dámských hygienických výrobků;
 • nošení poporodní bandáže;
 • samomasáž;
 • prevence zácpy;
 • včasné vyprázdnění močového měchýře;
 • odmítnutí zvedat závaží;
 • spát na břiše a zpět;
 • provádění cvičení, které posilují svaly pánve.

Hlavní podmínkou pro snížení dělohy je laktace, protože žena by měla dát dítě na její prsa tak často, jak je to možné. K odstranění problému je zakázáno používat léčivé byliny. Lékaři nesouhlasí s těmito opatřeními kvůli rizikům pro matku a dítě.

Výskyt sraženin v děloze po porodu je špatným znakem vyžadujícím včasnou eliminaci. Je důležité pochopit, že samotná sraženina je krev, částice močového měchýře nebo placenty. Ženské tělo je vnímá jako cizí tělo. Pokud není k dispozici včasná léčba, zánětlivý proces se šíří do gynekologických orgánů a má chronický průběh, jehož komplikací je neplodnost nebo smrt.

Krevní sraženiny v děloze po porodu a císařském řezu: co dělat

Porod je dlouho očekávané dokončení těhotenství, ale testy, kterým čelí mladé matky, nekončí. Poporodní výtok je někdy doprovázen tvorbou krevních sraženin, které děsí mnoho žen. Je to normální nebo mám navštívit lékaře?

Proč se sraženiny objevují v děloze po porodu a císařském řezu?

Po porodu, na jeden a půl až dva měsíce, ženy jdou lochia - krvavé propuštění z genitálií. Prvních několik dní jsou obzvláště intenzivní, mají jasně červenou barvu a postupně se stávají méně hojnými a mění barvu. Spolu s krví z dělohy se uvolňují sraženiny, zbytky placenty a membrány, což je zcela normální. Pokud však vše zůstává uvnitř reprodukčního orgánu, nastanou vážné problémy.

Před propuštěním z porodnice žena provádí ultrazvuk dělohy, aby se ujistila, že neexistují žádné sraženiny, a doporučují infuzi pepřové pitné vody, aby se zlepšila kontraktilita svalové tkáně..

Krevní sraženiny často zůstávají v děloze v důsledku slabé kontraktilní aktivity pohlavních orgánů, předčasného uzavření cervikálního kanálu a chyb lékařů. Příčinou je někdy růst placenty ve svalové tkáni.

Sraženiny v děloze se mohou objevit nejen po přirozeném porodu, ale také po řezu císařským řezem. Kromě toho je pravděpodobnost jejich výskytu ve druhém případě vyšší. Kromě toho se riziko výskytu útvarů zvyšuje:

 • vícenásobné těhotenství;
 • slabá práce;
 • komplikované narození.

Příznaky a příznaky

Přítomnost sraženin je indikována:

 • bolest v podbřišku;
 • horečka;
 • slabost.

Kromě toho dochází ke změnám v charakteru vypouštění. Oni mohou:

 • úplně zmizí, pokud velká sraženina uzavře cervikální kanál;
 • intenzivnější, získejte červenou barvu, která naznačuje krvácení;
 • trvat déle než dva měsíce po narození;
 • zapáchat.

Pokud se objeví alespoň jeden z uvedených příznaků, vyhledejte lékaře. Specialista provede v případě potřeby vyšetření, zašle jej na ultrazvukové vyšetření a poté zvolí vhodnou taktiku ošetření. Při sondování dělohy během gynekologického vyšetření může lékař určit přítomnost sraženin

Léčba

Sraženiny v děloze mohou být detekovány pomocí ultrazvuku nebo během vyšetření. Existence problému je indikována velikostí pohlavních orgánů. Po porodu se děloha intenzivně stahuje a vrací se do své původní podoby, ale přítomnost uvnitř cizích těl jí neumožňuje pokles do požadovaného stavu.

Pokud jsou v děloze nalezeny sraženiny, může se lékař pokusit je odstranit ručně stisknutím na žaludek ženy. Tento postup je bezbolestný, jsou možné pouze nepříjemné pocity. Pokud pacient pociťuje silnou bolest, je pravděpodobnost rozvoje zánětlivého procesu vysoká. V některých případech stačí k odstranění sraženin stisknout ženský žaludek a předepsat oxytocin

Kromě ručního odstraňování sraženin se uchylujte k vakuovému odsávání a čištění lékařskými nástroji.

Odborníci doporučují používat kyretáž pouze v případě, že léková terapie nedává pozitivní výsledek..

Vakuové aspirace

Vakuové čištění je odstranění placenty, fetálních membrán, krevních sraženin z dělohy pomocí speciálního zařízení, které vytváří podtlak a absorbuje všechny formace uvnitř. K provedení tohoto postupu je do genitálního orgánu vložena speciální kanyla - trubice s otvorem, skrz který vyjde vše zbytečné. Je připojeno k čerpadlu s baňkou pro shromažďování výboje..

Vakuové odsávání je považováno za šetrnější způsob odstraňování sraženin než běžné čištění. Minimalizuje možná zranění endometria a děložního čípku, provádí se v lokální anestézii..

Mechanické čištění

Mechanické čištění (nebo kyretáž) je odstranění sraženin, zbytků placenty a fetální membrány z genitálního orgánu, společně s tkáňovou výstelkou děložní dutiny (endometria). Tento postup je často prováděn za vzniku placentárního polypu - částice placenty pevně připevněné ke stěnám genitálního orgánu. Kyretáž dělohy se provádí pomocí speciálního ostrého nástroje - kyrety

Mechanické čištění je bolestivé, proto se provádí pouze v celkové anestézii. Po kyretáži se mohou tvořit adheze, mohou se vyskytnout menstruační nepravidelnosti a dokonce i neplodnost, proto by pro tento postup měly být stanoveny přísné indikace.

Video: kyretáž po porodu a poporodní endometritida

Drogová terapie

Pokud po narození sraženiny z dělohy neodejdou, je kromě jejich odstranění nutné předepsat léky:

 • zvýšení kontraktility myometria;
 • antibakteriální;
 • křeč hladkého svalstva.

Ve většině případů, i přes jmenování antibiotik, lékaři nezakazují kojení novorozence.

Tabulka: léky předepsané pro ženy s sraženinami v děloze po porodu

Název lékuDůvod jmenováníDávkování, doba trvání a frekvence použitíKontraindikaceVedlejší efektyprůměrná cena
OxytocinSyntetický hormon je předepsán ke stimulaci děložní kontraktility.Aplikují kapátka nebo intramuskulární injekce 1 nebo 2krát denně. Trvání léčby se volí individuálně, ale zpravidla je 3-5 dnů.Přecitlivělost na lék.
 • Nevolnost, zvracení;
 • poruchy srdečního rytmu;
 • alergické reakce.
Ampule 5 ml (10 ks) - 35 rublů.
AugmentinAntibiotikum kompatibilní s kojením je předepisováno pro prevenci nebo léčbu zánětu sraženinami v děloze.Délka léčby závisí na indikacích pro předepisování léku a je vybrána individuálně. Četnost použití závisí na dávce zvolené ošetřujícím lékařem.
 • Přecitlivělost na lék;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • problémy s játry v minulosti.
 • Kandidóza kůže a sliznic;
 • reverzibilní změna složení krve;
 • alergické reakce;
 • průjem, nevolnost, zvracení, zažívací potíže;
 • bolest hlavy, závratě;
 • problémy s játry a ledvinami.
Tablety, v závislosti na dávce - 200-350 rublů.
Ne-shpaAntispasmodikum, předepsané k úlevě od cervikálního křeče, pomáhá odstraňovat sraženiny.
Podle pokynů je léčivo během kojení kontraindikováno kvůli nedostatku klinických údajů o jeho použití. V praxi však lékaři často předepisují No-shpu po porodu, aniž by zakazovali kojení.
Stanoveno ve formě injekcí 20 minut před oxytocinem.
Při použití v tabletách určuje dávku a délku léčby lékař.
 • Přecitlivělost na lék;
 • závažné jaterní, srdeční nebo renální selhání;
 • hereditární intolerance galaktózy, deficit laktázy, malabsorpční syndrom glukózy-galaktózy;
 • kojení.
 • Bolest hlavy, závratě, nespavost;
 • bušení srdce
 • snížení tlaku;
 • nevolnost, zácpa;
 • alergické reakce.
6 tablet - 50 rublů.
Injekční roztok 5 ampulek - 90 rublů.

Fotogalerie: Oxytocin, Augmentin a No-spa pro léčbu žen

Recenze

Píchaný oxytocin v porodnici z sraženin a všechno dopadlo.

Anna

https://www.baby.ru/blogs/post/125118277–80245423/

Také došlo k špatné revoluci kvůli skutečnosti, že dítě je velké. Udělal jsem cvičení, injekce a také jsem vypil toto antibiotikum. K úklidu nedošlo, protože zvládali drogy, klystýr. A.

Julia Dobrá

https://www.baby.ru/blogs/post/490867820-224349393/?page=2#comments

Měl jsem sraženiny, třetího dne v porodnici, které se čistily ručně, jsem skoro umřel na bolest (((Byl tam nějaký druh hrůzy (((Oxytocin vůbec nepomohl.

VictoriaSh

http://www.babyplan.ru/questions/60437-kogda-nachnet-dejstvovat-oksitotsin/

Dostal jsem injekci Oxytocinu a No-shpa, nepomohlo to, pak vakuum. Všechno je v pořádku, všechno dopadlo, bylo toho hodně... Pak je povinné následné ultrazvukové vyšetření. Pokud náhle vakuum nepomohlo, provede čištění.

Tatyana

https://www.baby.ru/blogs/post/470260585-428446746/

Metronidazol byl předepsán a kapky s oxytocinem byly podávány po dobu tří dnů.

Ekaterina

https://www.baby.ru/blogs/post/490867820–224349393/

Prevence sraženin po porodu v děloze: praktická doporučení

Vzhled sraženin v prvních dnech po narození je považován za normální, ale žena může přispět k jejich odchodu z dělohy. Chcete-li to provést, musíte provést akce, které stimulují kontraktilní aktivitu svalové tkáně:

 • často dávají dítěti prsa ke zvýšení uvolňování oxytocinu;
 • více ležet na břiše;
 • aktivně se pohybovat, ale vyhnout se těžké fyzické námaze a vzpírání;
 • poporodní gymnastika;
 • vyprázdněte močový měchýř a střeva pravidelně;
 • naneste led do žaludku.
Kojení na vyžádání je nejlepším způsobem, jak zabránit sraženinám v děloze po porodu

Prevence tvorby sraženiny po císařském řezu je obtížnější, protože aktivita ženy je omezena švy. Kromě toho se často vyskytují problémy s kojením, které také nepřispívá ke snížení počtu pohlavních orgánů. Proto i na porodnici je mladá matka předepisována oxytocinu, což pomáhá vyhýbat se komplikacím.

Důsledky nemoci

Poporodní exkrece je živnou půdou pro růst bakterií, takže pokud se neobjeví sraženiny, existuje vysoká šance na rozvoj bakteriální infekce. Nebezpečnou komplikací vyplývající ze zpoždění cizích těles v děloze je poporodní endometritida (zánět endometria). Vývoj onemocnění je indikován:

 • horečka;
 • bolest v podbřišku;
 • nepříjemný výtok.

Toto onemocnění se vyvíjí 2-14 dní po narození. Léčba vyžaduje vyčištění dělohy vakuem nebo kyretou, předepisování léků, které jsou často nekompatibilní s kojením. Tato nemoc může v budoucnu vést k neplodnosti nebo potratu..

Tvorba sraženiny je v prvních dnech po narození normální, ale pokud k ní dojde za týden nebo déle, je třeba navštívit lékaře, aby zjistil příčinu. Žena by si měla dávat pozor na své zdraví, protože na tom závisí její zdraví.

Krevní sraženiny v děloze po potratu a porodu

Poporodní období je druh přechodu, během kterého se provádí primární přizpůsobení ženského těla po vyřešení těhotenství. Je charakterizována hlubokými změnami v reprodukčním systému, zajišťujícími návrat do původního stavu. Tento proces však neprobíhá vždy hladce, což je doprovázeno nedostatečně rychlou obnovou orgánů a tkání.

Nejčastěji je pozorován takový jev, jako jsou zpožděné krevní sraženiny v děloze, které samy o sobě nejsou patologickými strukturami. Podobné formace se obvykle pozorují během prvních dnů poporodní periody, což ukazuje na normální hojení vnitřního povrchu orgánu. Jiná situace se vyvíjí, pokud má značnou velikost nebo je zpožděna po dlouhou dobu v děložní dutině.

V tomto případě jsou stanoveny nejčastější důvody jejich zachování, po kterých jsou prováděna standardní diagnostická a terapeutická opatření. V současné době je v mateřských nemocnicích podobný příznak detekovatelný včas, což pomáhá předcházet možným komplikacím. Díky tomuto serióznímu přístupu je nyní možné účinně řešit poporodní infekční choroby.

Důvody pro vzdělávání

Aby si všechny ženy nemyslely, že výskyt krevních sraženin v děloze po porodu je patologický proces, je třeba zvážit fyziologický průběh tohoto období. To vám umožní rozdělit jeden symptom na dvě poloviny - může to být normálního nebo patologického původu. A ke kterému z nich bude přiřazen, závisí na faktoru času:

 1. Ihned po narození dítěte se podobný proces vyskytuje u fetálních membrán a placenty, které jsou odděleny od stěn dělohy..
 2. Současně nevyhnutelně začne krvácet vnitřní povrch pokrytý modifikovanou endometrií (deciduální tkáň). Je to kvůli velkému počtu cév vyvíjejících se během těhotenství pro správnou výživu plodu.
 3. Tím, že stahuje, svalová tkáň poskytuje mechanický účinek na tyto tepny, zastavit uvolňování krve od většiny z nich. Současně se na vnitřním povrchu dělohy vytvoří mnoho sraženin, které zakrývají mezery krvácejících cév.
 4. K regeneraci vnitřní skořápky orgánu dochází na pozadí postupného odvádění krevních sraženin spolu se zbytky deciduální tkáně. Současně v prvních dnech poporodní periody jsou pozorovány krvavé a následné výboje z genitálního traktu - lochie.
 5. Normálně jsou tedy všechny sraženiny odstraněny z děložní dutiny do 6 dnů a postupně se pohybují od dna k děložnímu čípku. Podobný příznak je dobře detekován ultrazvukem.

Pokud ultrazvukové vyšetření zjistí nepřítomnost normálního pohybu sraženin nebo jejich zachování ve spodní části, provede se hledání z důvodů, které jsou základem tohoto procesu..

Hypertenze dělohy

Nejčastějším stavem, doprovázeným zpožděním invaze dělohy, je snížený tón nebo jeho absence - hypotenze nebo atonie. Tato patologie navíc není homogenní - nově vznikající patologické mechanismy mají také sekundární původ. Podmínka by proto měla být posuzována komplexně:

 • Většina porodnické patologie může predisponovat k rozvoji hypotenze v postpartálním období. V tomto případě může být tón myometria narušen jak v důsledku přímého roztahování (velký plod, polyhydramnios), tak v důsledku komplexních hormonálních poruch - například na pozadí preeklampsie.
 • Somatická doprovodná onemocnění také zvyšují riziko postpartální hypotenze dělohy - zejména jakékoli endokrinní patologie.

Hypotenze nebo atony nejen vytváří podmínky pro zhoršenou evakuaci lochie, ale také přispívá k jejich rychlé infekci. Cervikální lumen se také uzavírá pomalu, což vede k jeho pronikání patogenními bakteriemi.

Poporodní retence

Podobná situace je v současné době vzácná kvůli rozšířenému používání aktivních porodnických manipulací. To poskytuje dvojí krytí z takových situací - ruční vyšetření děložní dutiny je možné jak bezprostředně po porodu, tak během následujících tří dnů. Přesto však tato situace není vyloučena z údajných důvodů:

 • Ihned po narození placenty se provede důkladná vizuální kontrola možných vad. I při nejmenším podezření se provádí ruční vyšetření, které vám umožní extrahovat zbývající části membrán nebo placenty.
 • V opačném případě dokonce i jejich malá část připevněná k vnitřnímu povrchu děložní dutiny bude narušovat normální průběh převratu.
 • Nejprve se stane zdrojem chronického krvácení a poté zánětlivým procesem.
 • Kolem pozměněné tkáně se budou průběžně tvořit krevní sraženiny, které paralelně zpomalují kontrakci a redukci dělohy..

V současné době lze pomocí ultrazvuku včas zjistit nebo potvrdit zpoždění částí placenty. Poté jsou již provedeny invazivní zásahy, které vám umožní rychle odstranit uložené tkáňové místo.

Poruchy koagulace

Tento důvod je nejvzácnější, ačkoliv co se týče korekce, lze jej nazvat nejobtížnějším. V tomto případě je pro úplné odstranění změn vyžadován dopad na primární příčinu. V opačném případě (odstranění sraženin) může být vyvoláno krvácení z dělohy:

 • Zpoždění v revoluci může být způsobeno jak systémovými lézemi koagulačního systému (nejčastěji získanými), tak sekundárními porušeními. Ta může být způsobena nadměrnou ztrátou krve při porodu, masivní infuzní terapií, iracionálním použitím antikoagulancií.
 • V tomto případě se vytvoří absolutní nebo relativní deficit koagulačních faktorů, v důsledku čehož nebude zajištěno úplné zastavení krvácení..
 • Sraženiny proto zůstávají v děložní dutině po dlouhou dobu - uzavírají lumeny největších cév. Jejich příliš rychlé odstranění však může přispět k obnovení krvácení.

Podobná povaha porušení však nevytváří důkazy pro konzervativní pozorování. Sraženiny by měly být odstraněny co nejrychleji, ale pouze na pozadí udržovací terapie.

Příznaky

Projevy nemoci mají téměř vždy specifický charakter, což zjednodušuje diferenciální diagnostiku. I když je možný asymptomatický průběh patologie, který se již projevuje infekčními komplikacemi. Pro vyloučení takových situací jsou ženy v období po porodu plně sledovány:

 • Nejprve je kontrolována míra orgánové involuce po porodu - na základě snížení její velikosti. Za tímto účelem denní výška určuje výšku děložního pozadí. Pokud indikátory klesají dostatečně pomalu, pak v kombinaci s následujícím příznakem to přesně znamená zpoždění krevních sraženin v dutině.
 • Denně se při zkoumání a výslechu odhaluje charakter goofů. Pokud špinění trvá déle než 3 dny, je povinné ultrazvukové vyšetření dutiny dělohy.
 • Vzhled nebo trvalé uchování krevních sraženin v lochii hovoří ve prospěch oddálení částí placenty..

Ultrazvuk se neprovádí u všech žen v období po porodu, proto vyžaduje jasné indikace založené na údajích z klinických zkoušek..

Možné důsledky

Hlavní nepříznivé výsledky jsou rozděleny do dvou skupin - podle mechanismu jejich vývoje a průběhu. Kromě toho může každá z nich ohrožovat život ženy a vést k trvalému porušování reprodukčních funkcí. Proto, aby se zabránilo jejich vývoji, je nutné včas detekovat a odstranit masivní nebo vícenásobné sraženiny v děloze po porodu:

 • Hlavním rizikem je atonické nebo hypotonické krvácení, ke kterému dochází v důsledku jakýchkoli vnitřních nebo vnějších příčin. Zároveň je krevní sraženina pouze nestabilní bariérou, která se může kdykoli oddělit. V tomto případě je lumen cévy opět uvolněn, což vede k velkému krvácení do děložní dutiny..
 • Další skupinou komplikací, která se vyskytuje mnohem častěji, je zánětlivá patologie. Obvykle se jedná o akutní poporodní endometritidu, která difuzně ovlivňuje vnitřní výstelku dělohy. V tomto případě, bez léčby, je infekce charakterizována rychlou schopností rychle teče, s tvorbou systémové zánětlivé odpovědi - vývojem sepse.

Proto se zpožděním sraženin v orgánové dutině dokonce o více než 3 dny není vhodná taktika vyčkávání. A jejich aktivní odstranění umožní pouze urychlit procesy obnovy v reprodukčním systému.

Diagnostika

Ultrazvukové testování se v současnosti používá k efektivní detekci zpožděných sraženin. Poskytuje úplný popis echostruktury vnitřního povrchu dělohy a umožňuje alespoň nepřímo vidět jakékoli změny v ní. Jeho implementace je tedy ukázána všem ženám v práci, které mají známky zpoždění v procesu invaze:

 • Pro diagnostiku se používá jak konvenční břišní, tak i další transvaginální senzor. S pomocí ní je vyšetření dutiny děložní provedeno přímo vaginálním obloukem, který mnohem méně zkresluje výsledný obraz.
 • Sraženiny na ultrazvuku vypadají jako výchova se zvýšenou echogenitou kulatého nebo nepravidelného tvaru, lokalizovaná v oblasti stěn dělohy. Kapalná krev naopak vypadá jako tmavá struktura - má mnohem nižší hustotu.
 • V tomto případě se obvykle až 3 dny většina sraženin a zbytků deciduální tkáně přesune do oblasti vnitřního hltanu děložního čípku. Tam jsou rychle zničeny a eliminovány jako součást Lochie..
 • S patologií je zaznamenána ochrana pevných nebo volných velkých sraženin v oblasti dna a těla orgánu.

Ultrazvuk přesně určuje lokalizaci a velikost detekovaných formací, což zjednodušuje jejich následné odstranění.

Léčba

Protože k detekci sraženin obvykle dochází včas, ve většině situací se používá komplexní taktika pomoci. Zahrnuje jak přímé odstranění formací, tak paralelní prevenci možných komplikací:

 1. Standardem péče je ruční vyšetření děložní dutiny, které umožňuje mechanické odstranění sraženin a zbytků tkáně. V tomto případě lékař vloží prsty jedné ruky do děložního hrdla a pomocí nich detekuje a odstraňuje opožděné struktury.
 2. Souběžně s manipulacemi se provádí hemostatická terapie zaměřená na prevenci krvácení z dělohy, jakož i na opětnou tvorbu sraženin..
 3. Bezprostředně po dokončení manipulace se uterotonické látky (obvykle oxytocin) podávají intravenózně nebo intramuskulárně. Přispívají k rychlé kontrakci dělohy, která je také zaměřena na prevenci komplikací..
 4. A konečně, žena je nutně předepsána antibakteriální terapie zaměřená na prevenci rozvoje endometritidy. Zaprvé vám to umožňuje „zakrýt“ možnou infekci dutiny dělohy během manipulací.

I když již při zahájení léčby již existují známky zánětu, první fáze péče jsou podobné povahy. Změny se týkají pouze antibiotické terapie - je předepisována na delší dobu.

Články O Neplodnosti