Hlavní Analýzy

Velké dítě: velký plod během těhotenství - příčiny a důsledky

Zrození „hrdiny“, tj. Dítěte vážícího více než 4 kg, je důvodem hrdosti rodiny. Avšak velká váha není ukazatelem zdraví a síly malého muže. Jaké jsou příčiny velkého plodu během těhotenství a je to nebezpečné?

Proč velké ovoce je důvodem k obavám?

Velké je dítě, jehož porodní hmotnost je od 4 do 5 kg; shora se používá termín „obří“. Navíc je růst velkého dítěte často nadprůměrný: od 54 cm. Kromě toho, uložení velkého dítěte (makrosomie) je velkou zátěží pro tělo matky, hlavním problémem v tomto případě je porod. Příznaky velkého plodu jsou často známkou císařského řezu, protože během přirozených porodních komplikací mohou nastat:

- předčasné vypouštění plodové vody bez odhalení děložního hrdla;

- slabá práce;

- pokud se velikost dítěte a šířka pánve matky neshodují, může hlava uvíznout v porodním kanálu;

- poškození tkání porodního kanálu a krvácení;

- komplikace kardiovaskulárního a nervového systému matky atd..

Předběžný odhad velikosti plodu je dán porodníkem-gynekologem při každé návštěvě těhotné ženy, která měří výšku děložního pozadí, obvod břicha, hmotnost matky, šířku pánev atd. Ultrazvuk vám umožňuje určit nejvyšší riziko makrosomie..

Jak zjistit, že se dítě narodí velké?

Existují zvláštní rizikové faktory pro narození velkých dětí:

- dědičnost (vyšší rodiče);

- Maminovy ​​choroby: cukrovka a endokrinní dysfunkce;

- prodloužení doby těhotenství.

Nárůst gestačního věku však může být způsoben dvěma důvody. Pokud je plod delší než období těhotenství, panika za to nestojí. Možná dochází k prodloužení těhotenství - nesprávné nastavení termínu. To neohrožuje dítě, s výjimkou rychlejšího než očekávaného porodu. Mnohem nebezpečnější je skutečná transplantace: více než 42 porodnických týdnů. Po transplantaci těhotenství se dítě narodí s vrásčitou kůží a vody jsou zelené. Pokud se jim dítě podaří spolknout, může dojít k vážnému ohrožení jeho zdraví a života..

Kromě toho nesprávná výživa matky s převahou rychle stravitelných uhlohydrátů způsobuje také velkou váhu novorozence. Zpravidla existuje tendence: s každým dalším těhotenstvím žena porodí stále větší děti.

Velký plod během těhotenství

- Kdo se ti narodil?

Stalo se tak, že zprávy o narození dítěte jsou doprovázeny informacemi o jeho váze. Každá těhotná žena chce porodit zdravé a silné dítě. Velmi často musíte ve svém hlase slyšet poznámky hrdosti: A naše Vanka se narodila 4500! Hrdina!

Takže těhotná maminka přemýšlí, jak porodit to samé! Ale stojí to za to? - vyvstává opačná otázka.

Neexistuje žádná definitivní odpověď, jen se nesnažte analyzovat a porovnat vše. Koneckonců, každá žena je individuální. Pokud nyní píšeme, že je lepší porodit „průměrného“ sportovce, budou maminky, které řeknou: a porodili jsme tři pro 4800 - a nic: živý, zdravý a šťastný. Osobně mám takové přátele. A porodili docela snadno. Zároveň je obtížné porodit kilogram batole. Proto opět - vše individuálně.

Během těhotenství vypočítá lékař odhadovanou tělesnou hmotnost nenarozeného dítěte. Samozřejmě ne kvůli zvědavosti. Tyto indikátory ukazují, zda se dítě vyvíjí správně, a mohou také naznačovat, jaké bude narození samotné. Pomocí ultrazvuku je možné vypočítat tělesnou hmotnost dítěte co nejpřesněji (porovná se velikost hlavy, průměr a obvod břicha, délka stehenní kosti a humeru). Podle vnějších znaků není možné spolehlivě určit hmotnost budoucího dítěte. Velmi velké břicho není vůbec indikátorem.

Předpokládá se, že pokud je podezření na velký plod, je těhotná žena okamžitě připravena na císařský řez. To však není vždy pravda. Pro takovou operaci takový faktor nestačí. Pro císařský řez by měly existovat jiné indikace. Například anatomicky úzká pánev se vyskytuje u 5-7% těhotných žen. Taková diagnóza vám může být provedena po sérii měření. Pokud existuje nesoulad mezi velikostmi hlavy plodu a pánve nastávající matky, bude bezpečnější mít císařský řez. Ukazatelem operačního řešení porodu je téměř vždy lepkavá prezentace dítěte a úzká pánev matky. V tomto případě je dokonce velké ovoce o hmotnosti 3,5 kg. Ale nebojte se, protože i těžké děti rodí přirozeným způsobem a bez komplikací. Hlavní věc je důvěřovat lékaři a věřit v sebe sama.

Velké ovoce. Rysy těhotenství a porodu

Velké dítě. Možné komplikace těhotenství a porodu

"Hrdina se narodil!" - slyší mladou matku, jejíž novorozenec váží více než 4 kilogramy. Mnoho rodičů je přesvědčeno, že velké dítě je dobré: protože váží hodně, znamená to silné a zdravé. Tento populární názor bohužel není vždy oprávněný - narození dítěte s velkou hmotností je někdy spojeno s některými problémy.

Nejprve definujme podmínky. Pokud je porodní hmotnost 4000–5000 g, je plod považován za velký. S hmotností 5000 g a více se ovoce nazývá obří. Navíc se nezohledňuje růst dítěte, i když zpravidla délka těla takového „hrdiny“ také překračuje průměr. Pokud se tedy „růst“ plodu považuje za 48–54 cm, pak u velkých dětí to může být 54–56 cm. Je třeba poznamenat, že v posledních letech došlo ke zvýšení průměrné hmotnosti, výšky a fyzického vývoje novorozenců. Je to pravděpodobně způsobeno zlepšením pracovních podmínek, života a výživy těhotných žen. Podle studií je počet novorozenců s porodní hmotností 4000 g nebo více 5-10%. Narození obřích dětí je mnohem méně běžné.

Proč je dítě tak velké?

Rizikové faktory pro narození velkých dětí jsou: dědičnost, diabetes mellitus, některá další endokrinní onemocnění, prodloužení trvání těhotenství atd..

Prodloužení těhotenství může vést k narození velkých dětí. V tomto případě je možné prodloužení fyziologického těhotenství i skutečné přemístění.

Těhotenství se považuje za prodloužené, které trvá déle než fyziologické po 10–14 dnech a končí narozením funkčně dospělého dítěte bez známek předávkování a „stárnutí“ placenty..

Skutečný potrat je charakterizován narozením dítěte se známkami potratu a výraznými změnami placenty.

Současně je příznakem předexpozice nepřítomnost prvotního mazání, suchost, macerace (vrásky) kůže. Potřeba kyslíku u plodu během reprodukce vzrůstá a placenta již nemůže plodu poskytnout potřebné množství kyslíku a dalších látek důležitých pro život. Také se snižuje množství plodové vody. Při výrazném předávkování se ve vodách objevuje nečistota meconia (prvotní stolice) a jejich barva se stává nazelenalým nebo šedivým.

Těhotné ženy s diabetem by měly být hospitalizovány na oddělení patologie těhotenství v porodnici v druhé polovině těhotenství (nejpozději do 32. týdne). Tam jsou podrobně vyšetřeni a lékaři rozhodují o načasování jejich doručení. Umělý předčasný porod (ne dříve než 36. týden těhotenství) se provádí v případech, kdy žena nesoucí velký plod má progresivní pozdní gestózu, významné polyhydramnie, snížení hladiny cukru v krvi, protože to představuje riziko úmrtí plodu a poranění plodu. Během porodu je zapotřebí inzulín. Léčba inzulínem pokračuje v postpartálním období, přičemž se bere v úvahu hladina cukru v moči a krvi.

Příčinou velké velikosti plodu může být edematózní forma hemolytického onemocnění - závažný stav spojený s nekompatibilitou krve matky a plodu faktorem Rh. Toto onemocnění se vyskytuje, když těhotná žena s Rh-negativní krví má plod, jehož červené krvinky obsahují pozitivní Rh faktor zděděný od jejího otce. V důsledku toho se anemie vyvíjí u plodu (obsah hemoglobinu v krvi se snižuje), ke kterému je často žloutenka připevněna. U nejtěžších forem hemolytického onemocnění je anémie a žloutenka spojena s obecným otokem, hromaděním tekutin v dutinách plodu a zvětšením jater a sleziny. Je třeba poznamenat, že u matky s Rh-negativní krví a Rh-pozitivním plodem těhotenství ne vždy pokračuje tímto způsobem. Situace je méně příznivá, pokud se opakuje těhotenství s Rh-pozitivním plodem, dříve byla provedena Rh-pozitivní krevní transfúze (i dlouho před těhotenstvím), stejně jako pokud těhotná žena měla chřipku nebo jiná infekční onemocnění..

Aby se předešlo hemolytickému onemocnění v následujících těhotenstvích, jsou ženám s rhesus-negativní krví podány imunoglobulin proti rhesus ihned po narození..

A přesto je nejčastější příčinou velké velikosti dítěte dědičnost. Takže, pokud rodiče dítěte byli při narození velcí, je pravděpodobné, že dítě bude velké.

Důvodem vzniku velkého plodu může být také nezdravá strava těhotné ženy. Nadbytek uhlohydrátů (těstoviny, pekařství, cukrovinky) ve stravě tak přispívá k zadržování tekutin v těle, obezitě matky a tvorbě příliš velkého plodu. V tomto ohledu většina odborníků doporučuje omezit používání potravin obsahujících velké množství sacharidů, zejména v druhé polovině těhotenství, na 300–400 g denně.

Existuje také tendence tvořit velký plod během druhého a následného těhotenství. Podle statistik je druhé dítě o 20-30% větší než první. Lze předpokládat, že je to určeno několika faktory. Jedním z nich je psychologický, to znamená, že s druhým dítětem je nastávající matka klidnější, protože již zná těhotenství a porod. Dalším důvodem může být to, že během druhého těhotenství je tělo matky již vyškoleno k porodu dítěte, krevní oběh v uteroplacentálních a fetálně placentárních cévách zajišťuje větší příjem živin plodu než během prvního těhotenství..

Stojí za zmínku, že s geneticky určeným narozením velkého plodu je délka těla dítěte také poměrně velká, takže velikost plodu je úměrná. V tomto případě jsou rozměry hlavy dítěte, které hrají při porodu hlavní roli, také poměrně velké. Pokud je příčinou velké hmotnosti jakákoli patologie (například hemolytické onemocnění plodu), může být velikost plodu zvýšena v důsledku otoku měkkých tkání. Při odloženém těhotenství jsou fetální kosti méně pohyblivé a méně se dobře přizpůsobují porodnímu kanálu matky, což způsobuje další obtíže a náchylnost k poranění matky a plodu během porodu.

Diagnóza velkého plodu je založena na anamnéze a vyšetřovacích datech. Lékař zjistí, jak vysoký a fyzicky má otec dítěte, s jakou hmotností a výškou se děti narodily během předchozího porodu, zda má žena endokrinní poruchy. Při prohlídce upozorňuje lékař na zvětšení objemu břicha (více než 100 cm), velikosti a hustoty kostí hlavy, velké délky plodu (více než 54 cm) a jeho odhadované hmotnosti. Pokud je podezření na velký plod, je povinné vyšetření ultrazvukem těhotné ženy, což umožňuje vypočítat jeho odhadovanou hmotnost podle fetální fetometrie (velikost hlavy, průměr a obvod břicha, délka stehenní kosti a humerus).

Porod s velkým plodem často probíhá normálně, ale existuje určitá pravděpodobnost komplikací, na kterých žijeme.

Možné komplikace při porodu

V případě, že po úplném otevření děložního čípku hlava nepostupuje, je řečeno, že existuje nesoulad mezi velikostmi hlavy plodu a pánví matky - tzv. Klinicky úzkou pánev. Současně mohou být rozměry pánve naprosto normální, ale v průběhu těchto porodů však budou představovat potíže nebo překážky. Při anatomickém zúžení pánve (když jsou všechny velikosti pánve nebo alespoň jedné z nich ve srovnání s normálními zkráceny o 1,5–2 cm nebo více) v kombinaci s velkým plodem, je práce nemožná i při silné práci a dobré konfiguraci hlavy..

Předčasné vypouštění plodové vody během porodu velkým plodem je spojeno s vysokým postavením hlavy plodu v pánevní dutině a nedostatkem diferenciace vody na přední a zadní (jak se vyskytuje u normálních fyziologických porodů). Existují situace, kdy v době odtoku vody do pochvy může pupeční šňůra nebo držadlo plodu vypadnout. V takových případech je nutné ženě při porodu poskytnout včasnou pomoc. Předčasné vypouštění plodové vody zpravidla zpomaluje proces otevírání děložního hrdla při porodu. Kontrakce mohou být bolestivé a první fáze porodu (při otevření děložního čípku) je protažena. Při dlouhém bezvodém intervalu existuje riziko infekce plodu a dělohy.

Při porodu velkého plodu mohou nastat i komplikace, jako jsou anomálie porodu (primární a sekundární slabost porodu). Jejich příčinou může být infantilismus - nedostatečný vývoj vnitřních pohlavních orgánů, obtížná porodnost a poporodní choroby, které se v minulosti vyskytly. Současně jsou kontrakce od samého počátku porodu obvykle slabé, vzácné (primární slabost porodu). Někdy je aktivní pracovní aktivita, která se rozvinula na začátku porodu, dále oslabena (sekundární slabost pracovní činnosti). Porod je zároveň opožděn, žena v práci je unavená. Její funkce nervového, kardiovaskulárního a jiného systému mohou být narušeny a u plodu se projevují známky hypoxie (nedostatek kyslíku).

Největší obtíže při porodu s velkým plodem mohou nastat při pokusech. Důvodem je skutečnost, že hlava prochází významnou konfigurací: kosti lebky dítěte jsou tlačeny proti sobě, jako by se přizpůsobovaly tvaru malé pánve ženy. Pokud existuje nesoulad mezi velikostí hlavy plodu a pánví matky, pak spodní část dělohy podléhá významnému přetížení a je možné prasknutí dělohy.

Při dlouhodobém postavení hlavy plodu v pánevní dutině ženy může dojít ke stlačení měkkých tkání porodního kanálu mezi kostmi pánve a hlavou plodu. Současně se kromě děložního čípku a vagíny vymačkají močová bublina a močová trubka vpředu a konečník v zádech. V měkkých tkáních je narušen krevní oběh, dochází k otokům. Žena v porodu může přestat močit. Dojde-li k nekróze tkáně, která je poté odmítnuta, mohou se tvořit genitourinární fistuly nebo rektaginální fistula. Fistuly jsou průchody mezi močovým měchýřem a vaginou nebo konečníkem a vaginou. Tato komplikace vyžaduje operaci po porodu.

Při delším období exilu je možné stlačení nervů s následným výskytem parézy svalů nohou u ženy. Tento stav, doprovázený kulháním, je obtížné léčit. Pokud je obtížné projít hlavou pánve, může dojít k poškození ochlupení (ochabnutí kostí). Puerperas mají bolesti při pohybu nohama, chůze je narušena. S tlakem na oblast veřejné ochlupení dochází k bolesti. Rozdíl v ochlupení během porodu má různou závažnost. V těžkých případech, což je velmi vzácné, se provádí chirurgická léčba. V jiných případech je nutný odpočinek na lůžku, nošení poporodní bandáže a použití léků proti bolesti..

V případě nevýznamného rozporu mezi velikostí hlavy plodu a pánví matky během porodu se používá nastávající léčba. To znamená, že při normální práci a nepřítomnosti komplikací dochází k spontánnímu porodu, ale pokud příznaky nesouladu s dobrou prací a abstinencí nezmizí do 3-4 hodin, provede se císařský řez.

Když se objeví příznaky ohrožené ruptury dělohy, žena v porodu okamžitě podstoupí císařský řez.

I když porod prochází přirozeným porodním kanálem a hlava se již narodila, při odstraňování ramenního pletence velkého plodu často vznikají komplikace. V tomto ohledu provádí novorozenec důkladné vyšetření novorozence na zlomeniny klíční kosti nebo pera.

Prodloužená práce a časté abnormality porodu mohou způsobit narušení toku krve uteroplacentální krve a hypoxii plodu. Při nadměrném přemísťování kostí hlavy plodu a jeho ostrém stlačování se mohou objevit mozková krvácení v mozku nebo pod periosteem parietálních kostí. V důsledku krvácení druhého typu se tvoří cefalohematom. V prvních dnech po porodu je pokryta porodním nádorem a je patrná až po jeho zániku. Při absenci komplikací se kefalogematom vymizí nezávisle po 6-8 týdnech a nemá vliv na stav dítěte. Mozková krvácení, v závislosti na jejich velikosti a postižené oblasti, mohou mít různé výsledky - od menších po těžké.

Je třeba poznamenat, že u žen v porodu s velkým plodem může být narušena kontraktilita dělohy, což může způsobit krvácení po porodu. Může to být také způsobeno zpožděním v částech placenty v děloze a prasknutím měkkých tkání porodního kanálu..

Pokud se předpokládá, že plod je dostatečně velký, provádí se během porodu pečlivé sledování práce srdce plodu. Porodník-gynekolog, který vede porod, poslouchá srdeční rytmus plodu každých 15 minut v první fázi porodu a po každém pokusu ve druhé porodní periodě. V tomto případě je kardiomonitoring nezbytný, ve kterém je k ženě při porodu připojen speciální senzor, který monitoruje srdeční frekvenci plodu. V případě příznaků fetální hypoxie je nutná léčba.

Dítě je důkladně vyšetřeno na hypoxii a poranění při porodu. Vyšetření pomůže lékaři identifikovat příznaky hemolytického onemocnění, cukrovky a dalších poruch..

Je třeba poznamenat, že popsané komplikace při porodu u velkého plodu v mnoha případech chybí nebo nejsou příliš výrazné. Při dobré péči a správném krmení se velké děti neliší od svých vrstevníků.

Pokud vám tedy lékař řekl, že se vaše dítě narodilo velké, vím, že budete potřebovat zvláště pečlivý lékařský dohled.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Velký plod během těhotenství příznaky

Snem každé těhotné ženy je narození zdravého dítěte, a proto je věnována zvýšená pozornost stavu ženy. Během těhotenství žena několikrát navštěvuje odborníka, což je doprovázeno plánovaným ultrazvukem. Zcela nečekaný okamžik pro budoucí matku se stane poselstvím, že s největší pravděpodobností bude mít velké dítě.

Rychlý aktivní vývoj drobků je na jedné straně samozřejmě příjemný, ale zároveň existují obavy, jak tak velká hmotnost dítěte ovlivní proces jeho narození a jaké jsou jeho důsledky. Většina žen během těhotenství se snaží porozumět: „Co je to velký plod a jakými příznaky lze takovou diagnózu zjistit?“

Co je velké ovoce

Dnes existují určité normativní ukazatele růstu a váhy, s nimiž by se mělo dítě narodit. Za normální se považuje narození dítěte, jehož výška se pohybuje v rozmezí 48–54 cm a hmotnost nepřesahuje 4 000. V případě, že hmotnost dítěte těsně před jeho narozením je v rozmezí 4–5 kilogramů, stanoví diagnózu odborníci, například „ velké ovoce. “ Kromě velké váhy překračuje výška dítěte také standardní ukazatele a pohybuje se mezi 54 a 56 cm.

Lékařské statistiky ukazují, že dnes je počet narozených velkých dětí přibližně 7-10% z celkového počtu těhotných žen. Odborníci připisují tento jev skutečnosti, že v posledních letech došlo k významnému zhoršení pracovních podmínek, existují problémy s organizací správné a výživné výživy a během těhotenství ženy nežijí ve vhodných podmínkách.

Výjimkou nejsou případy, kdy hmotnost novorozence přesahuje 5000.

Příznaky velkého plodu

Při každé návštěvě lékaře, zejména od 12. týdne těhotenství, se sleduje srdeční rytmus dítěte, měří se břicho a boky nastávající matky a zaznamenávají se také ukazatele tlaku a hmotnosti. Měření těchto ukazatelů se neprovádí u rozmaru lékaře a neoznačuje ženě její další libry. Na základě těchto výsledků si můžete vytvořit skutečný obrázek o průběhu těhotenství a sledovat zdraví ženy i jejího dítěte.

Následující příznaky umožňují podezření na vývoj velkého dítěte:

 1. Zvláštní pozornost lékařů je zaměřena na ty mumie, které během těhotenství výrazně přibývají na váze.
 2. Pokud je obvod břicha mnohem větší než 100 cm, lze očekávat vývoj velkého dítěte.
 3. Během těhotenství upozorňuje lékař na výšku děložního pozadí a pokud se jeho výška zvýší na 42 cm, můžete mít podezření, že se v těle ženy vyvíjí velké dítě..

Je však třeba správně rozlišovat mezi příznaky, které naznačují vývoj velkého dítěte, a těmi, které mohou signalizovat progresi polyhydramnií nebo vícenásobné těhotenství. Nejspolehlivějším způsobem diagnostikování těhotenství je ultrazvuk, který vám umožní stanovit přesnou hmotnost dítěte.

Proto je během studie pozornost odborníka upozorněna na následující parametry:

 • velikost hlavy dítěte;
 • obvod a průměr břicha;
 • délka humeru a stehenní kosti.

Pečlivé studium indikátorů těchto parametrů vám umožní určit přesnou hmotnost nenarozeného dítěte a mít podezření, že je možné, že žena bude mít velký plod.

Důvody pro vysokou hmotnost dítěte

Dnes existuje celá řada důvodů, v důsledku kterých se zvyšuje pravděpodobnost narození dítěte s velkou hmotností. Některé z nich jsou úzce propojeny s dědičností budoucích rodičů a některé jsou jen odrazem nesprávné organizace životního stylu a výživy budoucí matky..

Je možné identifikovat následující důvody, z nichž se rodí velké ovoce:

Nesprávná výživa matek během těhotenství s převahou potravin s vysokým obsahem tuků a uhlohydrátů ve stravě a množství konzumované bílkoviny je velmi omezené.

 • Pravděpodobnost velkého dítěte se často zvyšuje u žen, které překročily práh 30 let.
 • Ne zcela správný názor je tvrzení, že během těhotenství musí nastávající matka jíst dva. To může vést ke skutečnosti, že počet získaných kilogramů přesahuje 15 kg, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude mít velkou váhu.
 • Často se rodí velký plod v důsledku genetické predispozice, tj. U matek s velkou postavou a vysokým růstem je nepravděpodobné, že se narodí malé dítě..
 • Za zmínku stojí zejména těhotné ženy s diabetem. Statistiky ukazují, že šance na velké děti u těchto žen je výrazně vyšší než u zdravých žen.
 • V některých případech může velký plod naznačovat vývoj jedné nebo druhé patologie. Jedním z takových nepříjemných onemocnění je hemolytická patologie plodu, jejímž výsledkem je negativní Rhesus žen a pozitivní Rhesus budoucího otce. Postup této choroby vede nejen k prudkému zvýšení hmotnosti dítěte, ale také ke zvýšení velikosti některých životně důležitých orgánů, vzniku žloutenky a snížení hemoglobinu v krvi.
 • Je třeba poznamenat, že s každým dalším těhotenstvím je hmotnost dítěte při narození o něco vyšší než jeho starší bratři nebo sestry. Důvodem tohoto jevu může být psychologický klid budoucí matky během těhotenství, protože neexistuje strach a úzkost z neznáma, které často vznikají při očekávání prvního dítěte. Zároveň tělo již absolvovalo tréninkový proces v prvním těhotenství a je připraveno dítě nosit.
 • Patologické ošetření

  Velké dítě nevyžaduje jmenování zvláštního ošetření, kromě dodržování určité stravy. Současně při diagnostice „velkého plodu“ je práce prováděna za určitých podmínek:

  Pečlivé sledování stavu plodu pomocí kardiotocografie.

 • Použití těchto léků v případě potřeby:
  • léky proti bolesti
  • antispasmodika;
  • uterotonika.

  V případě určitých indikací se narození velkého dítěte provádí císařským řezem.

  Snem každé matky je samozřejmě zdravé a dobře krmené dítě, ale nejlepší je, když se dítě vyvíjí v souladu se svými věkovými standardy. Nadváha může mít za následek mnoho komplikací jak při porodu, tak může mít nepříjemné následky pro samotné dítě..

  Naši odborníci

  Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
  Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
  Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

  Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

  Lékaři velmi pečlivě sledují zdravotní stav nastávajících matek a normální vývoj drobků v jejich děloze. Za tímto účelem musí ženy s dítětem podstoupit různé zkoušky a absolvovat mnoho testů. Spolu se všemi diagnostickými metodami hraje velmi důležitou roli i hmotnost plodu po týdnech těhotenství, která umožňuje lékařům určit, zda dítě nese normálně nebo zda existuje riziko rozvoje různých patologií..

  Vývoj plodu v týdnu těhotenství

  Hmotnost dítěte v lůně je jedním z nejdůležitějších kritérií při vyšetřování žen nesoucích dítě. Jeho indikátory umožňují lékařům určit, jak jde vývoj drobků. Naměřená hmotnost plodu v týdnech těhotenství může také ukazovat na výskyt různých druhů problémů s ložiskem, proti kterým lze bojovat v raných stádiích..

  Stojí za zmínku, že vývoj a nárůst hmotnosti dítěte v matčině lůně je poměrně rychlý. To je možné díky jedinečné schopnosti ženského reprodukčního orgánu významně se zvětšit. V normálním stavu má děloha velikost nejvýše 8 cm a do konce těhotenství může dosáhnout až 40 cm. Před počátkem těhotenství je tělesná hmotnost 60 gramů a v posledních stádiích těhotenství se toto číslo zvyšuje na 1,2 kg. Díky těmto jedinečným schopnostem ženské dělohy je dítěti poskytováno nezbytné podmínky pro normální růst a plný vývoj.

  Jak se určuje hmotnost plodu??

  Dítě v lůně během těhotenství se intenzivně vyvíjí a rychle přibírá na váze. Několik týdnů po početí je jeho hmotnost 1,5 g a po 9 měsících se toto číslo zvyšuje na 3-4 kg. Lékaři pečlivě sledují, jak se váha plodu zvyšuje během týdnů těhotenství, a určují váhu drobků pomocí různých metod.

  Získání absolutně přesných ukazatelů hmotnosti dítěte v děloze je nemožné. Nejpřesnější údaje lékaře jsou stanoveny pomocí ultrazvuku. První ultrazvuk během těhotenství je předepsán na 7-8 týdnů, při použití speciálních přípravků mohou lékaři získat přibližné ukazatele hmotnosti plodu. Radiologové dokázali odvodit takové vzorce na základě studií mnoha tisíců pacientů. Pro získání údajů o hmotnosti dítěte používají odborníci následující ukazatele:

  1. biparietální velikost;
  2. délka stehenní kosti;
  3. Obvod hlavy;
  4. obvod břicha;
  5. doba březosti.

  V pozdějších stádiích těhotenství mohou zkušení lékaři určit hmotnost dítěte v děloze, aniž by provedli ultrazvukové vyšetření. K tomu stačí znát výšku děložního pozadí a obvod těhotné ženy.

  Plodová hmotnostní graf podle týdne těhotenství

  Pokud se žena během těhotenství podrobí ultrazvuku, lékaři určí hmotnost ložiska a porovná jej s údaji v tabulce. To vám umožní zjistit přítomnost odchylek v indikátorech hmotnosti a přiřadit ženě odpovídající vyšetření k určení jejich příčiny..

  V počátečních stádiích těhotenství zůstává hmotnost kojenců téměř vždy v dobře definovaném rozmezí, takže lékaři, i když s nepatrnou odchylkou údajů od tabulky, začínají hledat příčinu této situace. Je mnohem obtížnější určit přítomnost problémů v pozdějším těhotenství. V každém jednotlivém případě se hmotnost dítěte může výrazně lišit od údajů uvedených v tabulce, a to není vždy důsledkem vývoje nemocí..

  Pro lékaře je dynamika zvyšování hmotnosti dítěte velmi důležitá. Ukazatele hmotnosti v každém případě zřídka mohou jasně indikovat přítomnost nemocí nebo patologií. Každá klinika má navíc vlastní týdenní graf těhotenství, což ukazuje na nespolehlivost ukazatelů pro diagnostiku jakéhokoli problému spojeného s vývojem ložiska dítěte..

  Normy hmotnosti dítěte v týdnu těhotenství

  Od 8. týdne mohou lékaři sledovat hmotnost přepravovaného dítěte. Během příštích týdnů se hmotnost dítěte zpočátku zvyšuje o několik gramů a blíží se ke konci těhotenství o stovky gramů. Až do 14. týdne se drobky vyvíjejí orgány a končetiny, takže se váha plodu během tohoto období významně zvyšuje.

  Po 14. týdnu se dítě začne učit, jak pracovat s končetinami, pohybovat prsty, takže růst hmotnosti v této fázi se trochu zpomalí.

  Od 28. týdne se opět výrazně zvyšuje hmotnost přenášeného dítěte. V této době vyvíjí plod imunitní a další systém, pokožka je vyhlazená, končetiny jsou posíleny.

  V každé z těchto fází normální hmotnost a výška dítěte v týdnech těhotenství ukazuje na plný vývoj. Pokud dojde ke změnám ve formě odchylek ve směru snižování nebo zvyšování hmotnosti, může to signalizovat problém stavu dítěte nebo může být důsledkem nemoci budoucí matky..

  Jaké faktory mohou ovlivnit hmotnost plodu?

  Jaké jsou odchylky hmotnosti plodu od normálních hodnot??

  Jsou chvíle, kdy se hmotnost dítěte výrazně odchyluje od normy. To může naznačovat výskyt různých nemocí jak nastávající matky, tak její drobky. Někdy dokážou lékaři odhalit přítomnost problémů i při ultrazvukové prohlídce. Pokud má váha dítěte odchylky a ultrazvuk neodhalí žádné problémy, jsou ženě předepsány další vyšetření, aby přesně diagnostikovala.

  Malá váha

  Příliš malá hmotnost plodu do týdnů těhotenství může naznačovat přítomnost patologií. Pokud má žena s dítětem předčasné stárnutí nebo oddělení placenty, může to vést k opožděnému vývoji drobků v důsledku nedostatečného průtoku krve. Nedostane-li se správné množství kyslíku nebo jiných živin, plod se pomalu přidá do hmoty.

  Přítomnost nemocí kardiovaskulárního, neuroendokrinního, respiračního, genitourinárního systému nastávající matky může vést k placentární nedostatečnosti, u které se plod také nemůže normálně vyvinout. Stejné důsledky mohou vést k infekci placenty různými viry nebo bakteriemi..

  Špatné návyky nastávající matky také nepřispívají k normálnímu vývoji dítěte. Pokud těhotná žena kouří nebo pije alkohol, její dítě nedostává potřebné živiny nezbytné pro jeho vývoj, což mu nedovoluje přibrat na váze. Stejně tak jsou důsledky systematické podvýživy.

  Těžká váha

  Nadměrná hmotnost dítěte do značné míry závisí na matce, která ho nosí. Přejídání nebo konzumace nezdravých a nezdravých potravin může vést k významnému zvýšení hmotnosti plodu.

  Nadbytek inzulínu může stimulovat tvorbu mastných tkání u dítěte. Hyperinsunilismus také vede k narušení metabolismu bílkovin ve strouhankách, což přispívá k tvorbě nových buněk. Tento problém je pozorován u těhotných žen s diabetem.

  Co dělat, když se zjistí odchylky?

  Pokud se získané ukazatele hmotnosti plodu odchylují od normy, lékaři musí okamžitě zjistit příčinu tohoto stavu. Pokud jsou zjištěny patologické stavy těhotenství, jako je placentární nedostatečnost nebo jiné, je pacientovi předepsána hospitalizace a vhodná léčba, která pomáhá zlepšit uteroplacentální průtok krve. Díky tomu bude dítěti poskytováno množství kyslíku a dalších užitečných látek nezbytných pro normální vývoj.

  V případech, kdy v časných stádiích těhotenství po léčbě těhotné ženy její plod nezískává na váze, mohou lékaři diagnostikovat zmeškané těhotenství. Pokud k této situaci dojde později, mohou lékaři způsobit předčasný porod.

  Pokud jsou odchylky malé a jsou způsobeny nesprávným životním stylem budoucí matky, lékař poskytne podrobná doporučení k nápravě situace. Podrobně vysvětlí, jaká by měla být norma hmotnosti plodu po týdnech těhotenství a jakou roli hraje při plném vývoji dítěte.

  Hmotnost plodu po týdnech těhotenství je velmi důležitým ukazatelem, který může odhalit přítomnost různých problémů v normálním vývoji nosného dítěte. Zvýšení nebo snížení hmotnosti dítěte do značné míry závisí na zdravotním stavu matky a na životním stylu, který vede. Aby se dítě mohlo normálně vyvíjet, musí těhotná žena věnovat dostatečnou pozornost své stravě a chodit na čerstvý vzduch. Je také nutné opustit špatné návyky a pokusit se vyhnout stresovým situacím, které nepříznivě ovlivňují vývoj dítěte.

  Velké ovoce: radost nebo důvod k obavám?

  Těhotenství je nejpříjemnější doba na čekání na narození dítěte. Během těhotenství žena podstoupí mnoho vyšetření, včetně několika plánovaných ultrazvuků. Na jednom z těchto ultrazvuku slyší frázi: „Mami, a vaše dítě je hrdina!“ To znamená, že se ve vás vyvíjí velké ovoce. Pro mnoho nastávajících matek je to velmi děsivé, začínají se obávat, jak porodí, zda mohou normálně dosáhnout konce těhotenství. Uvidíme, jestli to stojí za to..

  Jaké ovoce je považováno za velké?

  Norma se zvažuje, pokud se dítě narodí s hmotností do 4 kg a roste ze 48 na 54 cm. Pokud dítě v době narození váží čtyři až pět kilogramů, lékaři mluví o velkém plodu. I když to nezohledňuje růst dítěte. Velká miminka jsou ve svém růstu nadřazená, v době narození je až 56 cm.

  Podle statistik představuje počet velkých dětí 5 - 10% všech těhotenství. Lékaři se domnívají, že je to kvůli zlepšeným životním podmínkám a výživě těhotných žen. Jsou známy i případy narození dětí vážících více než pět kilogramů, ale jejich počet je malý..

  Metody výzkumu

  Při každém vyšetření, počínaje 12. týdnem těhotenství, lékař prožije srdeční rytmus dítěte, změří obvod břicha a boků ženy a změří tlak a hmotnost. To vše se provádí proto, abychom jasně sledovali obraz průběhu těhotenství a sledovali zdravotní stav budoucí matky a dítěte.

  Aby byl obraz co nejúplnější, může se lékař zeptat na dědičnost, rodinné patologie a jak velkou váhu se rodiče narodili. Z toho všeho lze diagnostikovat podezření na velký plod. Potvrzením tohoto výsledku lze získat pouze výsledek ultrazvuku. Vypočítá přibližnou hmotnost dítěte. Stanoví se velikost hlavy, obvod a průměr břicha, humeru a stehna plodu.

  Příčiny velkého plodu

  Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů pro vývoj velkého plodu. Některé jsou spojeny s dědičností, jiné mohou být ozvěnou zdravotního stavu nebo předchozího životního stylu. Nejpravděpodobnější příčiny jsou následující:

  1. Těhotenství je delší, než je předepsáno.

  Někdy byl termín dodání nesprávně nastaven a dítě se narodí po 10–12 dnech, ale zcela zdravé. Existuje skutečné předjíždění těhotenství, ve kterém placenta stárne, plodová voda je šedivá, dítě může mít vráskavou pokožku.

  2. Cukrovka.

  Ženy s diabetem by měly být během těhotenství vyšetřeny důkladněji než ostatní. Statistiky ukazují, že pravděpodobnost velkého dítěte u těchto žen je vyšší.

  Tyto ženy by měly být hospitalizovány nejpozději do 32 týdnů, aby byly pod neustálým dohledem lékařů. Po důkladném přezkoumání se rozhodne o datu dodání. Pokud je plod velký a pacient má cukrovku, vyvstává otázka umělé stimulace porodu po 36 týdnech (ne dříve). Lékaři mohou učinit totéž rozhodnutí, pokud se stav ženy zhorší, polyhydramnióza, gestóza nebo pokles hladiny cukru v krvi. O zavedení inzulínu rozhoduje při narození přítomnost terapeuta, který monitoruje hladinu cukru.

  3. Hemolytická nemoc.

  K tomuto onemocnění dochází v důsledku konfliktu Rhesus mezi dítětem a jeho matkou. Může se vyvinout v důsledku negativního Rh faktoru matky a pozitivního Rh faktoru dítěte přeneseného na dědičnost od otce. U dítěte hladina hemoglobinu v krvi klesá, objevuje se žloutenka, zvyšuje se játra a slezina a v tělní dutině se hromadí tekutina. Z tohoto důvodu se objevují otoky a nadváha.

  Pokud jsou rodiče dítěte velké a vysoké, je velmi vysoká pravděpodobnost, že dítě bude stejné. Měli bychom mít na paměti nejen to, jak vypadají rodiče, ale co byli v době narození.

  5. Druhé a následné těhotenství.

  Podle statistik se druhé a následující děti rodí s větší váhou než jejich starší bratři a sestry. Důvodem je skutečnost, že ženské tělo je připravené a vyškolené k tomu, aby porodilo plod (zlepšuje se metabolismus mezi dítětem a matkou), a také skutečnost, že během druhého těhotenství se žena méně bojí a bojí se.

  6. Těhotná výživa.

  Pokud těhotná žena zneužívá množství jídla bohatého na uhlohydráty (sladké, škrobové) u dítěte a matky, lze pozorovat obezitu. Tělo drobků získává nadváhu, protože je nuceno pracovat jako matka.

  Existuje nebezpečí s velkým ovocem?

  Nejdůležitějším okamžikem je porod. V procesu porodu může mít velké dítě nějaké potíže, které mohou ovlivnit zdraví dítěte i jeho matky.

  Velikost hlavy dítěte a pánve matky se někdy nemusí shodovat. Hlava velkého dítěte je velmi obtížné projít porodním kanálem, bez ohledu na to, jak silná je práce. Velký plod může způsobit narušení nebo zastavení práce.

  Po narození hlavy mohou nastat problémy s odstraněním ramenního pletence. Neonatolog pak musí určitě zkontrolovat stav klíční kosti a paží dítěte. U dítěte se může objevit krvácení do mozku kvůli neshodě ve velikosti hlavy a pánve matky. Přirozené dodání se stává obtížným.

  Vyhnout se nebezpečí?

  Nepropadejte panice po vyslechnutí lékaře, že máte velký plod. Pokuste se zjistit příčinu u svého lékaře. Možná budete potřebovat neustálé sledování v nemocnici až do narození.

  Pokud je důvodem dědičnost nebo velká konzumace sladkostí, lékař vám předepíše speciální dietu. Jídlo by mělo být zdravé, zdravé, ale ne přibírat na váze..

  Hlavní věcí je nebát se a nebojí se porodu. Lékař s vámi předem probere průběh práce. V závislosti na výpovědi jmenujte plánovanou císařskou sekci nebo zaujměte čekací pozici.

  Pokud se do čtyř hodin od začátku porodu objeví známky nesouladu hlavy dítěte a pánve, bude neprodleně provedena operace.

  Chování budoucí matky

  Nastávající matky by měly jíst dobře a kompetentně, a to by mělo být provedeno před těhotenstvím, protože dítě může zdědit nadváhu. Pečlivě kontrolujte množství uhlohydrátů, v posledním trimestru by jejich množství nemělo přesáhnout 400 g.

  Neodmítávejte pomoc lékařů, pokud byly zjištěny patologie velkého plodu. Léčba může být zahájena již v průběhu těhotenství, což zabrání budoucím zdravotním problémům dítěte.

  Hrdina uvnitř vás je krásné dítě, které vyžaduje jen trochu více pozornosti, péče a lásky, ale není důvodem strachu, starostí a starostí.

  Pokud je plod delší než období těhotenství

  Velký plod během těhotenství?
  Už jste narazili na takový problém a je to problém?

  Jaké ovoce je považováno za velké

  Pediatrové a porodníci považují k narození za plod plod s tělesnou hmotností vyšší než 3600 gramů. Narození dítěte v rozmezí 3600 - 5000 gramů je velké ovoce a narození dítěte nad 5 kilogramů je obrovské ovoce, pro dítě je to vždy patologický stav..

  Příčiny velkého plodu během těhotenství

  1. Obvykle jsou při narození velkých dětí zřetelně vysledovány dědičné rysy - hlavně v rodinách velkých rodičů nejsou děti také malé. Také, pokud dříve existovaly velké děti, je riziko velkého dítěte vyšší.

  2. Přetížení v těhotenství často vede ke zvýšení hmotnosti plodu a růstu.

  3. Hmotnost plodu se obvykle zvyšuje, pokud nastávající matka trpí cukrovkou. Velký plod může být prvním příznakem gestačního diabetu mellitus (diabetes těhotných žen), a proto pokud ultrazvukové testy určují zvýšenou velikost plodu, doporučuje se ženě zkontrolovat hladinu cukru v krvi a provést zátěžový test cukru (test tolerance glukózy), aby nedošlo k vynechání nemoci.

  4. Rizikovým faktorem pro narození velkého plodu je obezita matky, její špatná výživa a dodržování zásady „potřebovat jíst dva“ během těhotenství..

  Pokud byla žena před těhotenstvím těhotná, smí v těhotenství získat nejvýše 7-8 kg. Lékaři musí dávat těhotné „koblihy“ na stravu, aby „nekrmily dítě“.

  5. Příčinou nárůstu hmoty plodu může být otok v tak závažném stavu, jako je Rhesusův konflikt. Tento stav se může vyvinout s Rh-negativní krví matky a Rh-pozitivní krví plodu.

  6. Riziko velkého plodu se zvyšuje u některých léků, které jsou předepisovány ke zlepšení výživy plodu v důsledku zlepšených metabolických procesů a průtoku krve v placentě, například aktoveginu. Toto spojení však nebylo jasně prokázáno a zůstává na úrovni předpokladů..

  7. Pokud je placenta velmi hustá a hustá a její objem a velikost jsou překročeny, může se vytvořit velký plod. V tomto případě dochází k intenzivnější výměně a zrychlenému vývoji plodu. Kromě toho může být díky velké placentě narušeno hormonální pozadí v matčině těle, což také vede k urychlenému růstu plodu.

  Umístění placenty podél zadní stěny dělohy také přispívá k urychlenému rozvoji plodu, protože v této poloze se průtok krve zrychluje - a intenzivní přísun krve plodu podporuje jeho růst. Stejný účinek může být z dlouhodobého užívání léků, které zlepšují uteroplacentální cirkulaci.

  Komplikace těhotenství s velkým plodem

  Průběh těhotenství s velkým plodem se prakticky neliší od obvyklého. Vzhledem k velké velikosti dělohy lze pozorovat výskyt strie (striae), tendenci k zácpě (kvůli zhoršené funkci zažívacího traktu), výraznější křečové žíly dolních končetin, hypertonitu dělohy během těhotenství.

  U velké dělohy se může vyvinout syndrom dolní duté žíly. Tento syndrom se vyskytuje v poloze na zádech, když děloha s plodem stlačuje spodní venu cava, která je pozadu, což může vést ke špatnému průtoku krve v placentě a způsobit, že těhotná žena omdlí.

  Vlastnosti porodu s velkým plodem

  Porod s velkým plodem má některé rysy. Ve velkém počtu případů je průběh porodu jako obvykle, ale porodní kanál matky je s větší pravděpodobností zraněn. Často provádějte epiziotomii (chirurgická pitva perineum), aby se zabránilo prasklinám v perineu.

  V řadě případů má průběh práce s velkým plodem komplikovaný průběh a je rozhodnuto o císařském řezu.
  Slabá práce.

  Předčasné vypuštění plodové vody.

  Dlouhé narození.

  Identifikace nesrovnalostí ve velikosti hlavy plodu a mateřské pánve.

  41. týden těhotenství - porod nebo počkejte?

  Pokud vaše těhotenství již dosáhlo 41. týdne a dlouho očekávané narození si nemyslí, že začne, nepropadejte panice. Tato situace je podle našeho odborníka docela běžná - přibližně každá desátá žena.

  Viktoria POPOVA, Ph.D., MD, porodník-gynekolog na Klinice profesora Pasmana Multidisciplinárního lékařského centra, vysvětluje, co způsobuje rozdíly v gestačních obdobích různých žen a co je stále považováno za optimální pro porod..

  Jaké je normální trvání těhotenství?

  Průměrná doba trvání těhotenství je 280 dní (40 týdnů), nebo spíše 38–42 týdnů od 1. dne poslední menstruace, nebo v průměru 266 dnů od okamžiku ovulace 28denním menstruačním cyklem. Ale vzhledem k tomu, že každé těhotenství je individuální, nestojí za to mluvit o předjíždění těhotenství ve 41. týdnu. Měla by se brát jako čekací doba na porod..

  Jak nastavit odhadované datum dodání

  Existuje několik způsobů, jak můžete vypočítat délku těhotenství..

  Porodnická metoda (podle data poslední menstruace) - nejčastější.

  Hlavní číslo, ze kterého se počítá, je datum začátku poslední menstruace. K tomu se používá Negeleho vzorec, podle kterého se k datu poslední menstruace přidá devět celých měsíců a jeden týden..

  Důležité! Ještě jednoduššího výpočtu lze provést, pokud odečtete tři celé měsíce od začátku posledního měsíce a přidáte jeden týden ke stejnému.

  Komentář odborníka

  - To počítá dobu těhotenství, ale ne početí, protože v době nástupu menstruace těhotenství ještě nenastalo. To znamená, že u 40týdenního kalendáře dojde ke skutečné početí teprve ve třetím týdnu (koneckonců k ovulaci může dojít v průměru čtrnáctý až patnáctý den po ukončení menstruace), a proto bude těhotenský věk dítěte přibližně o dva až tři týdny méně.

  Při výpočtu porodního období těhotenství se obvykle bere v úvahu pouze průměrné trvání menstruačního cyklu s ovulací uprostřed (čtrnáctý až patnáctý den). Pokud máte nepravidelná období, poruchy v cyklu, trvá to více než méně než dvacet osm dní, budete muset zvážit všechny tyto nuance. Pokud je například váš cyklus delší, přidejte do navrhovaného výpočtu požadovaný počet dní a pokud je méně, odeberte je.

  Embryonální metoda (podle data ovulace a početí).

  Tuto metodu výpočtu data narození a stanovení délky těhotenství lze použít, pokud přesně víte nejen den a čas početí, ale také den a čas zrání vajíčka..

  Den početí (známý nebo podezřelý) odpovídá úplnému porodnickému 2 týdny těhotenství, tj. první ráno po úspěšném pohlavním styku je gestační věk. 2 týdny a 7 hodin! Doba těhotenství od tohoto data bude asi dvě stě šedesát šest dní nebo třicet osm týdnů. Ale tato metoda téměř nenajde aplikaci, protože jen málo budoucích matek může říct lékaři takové přesné informace.

  Ultrazvuk

  Nejúčinnější metodou pro stanovení gestačního období (tzv. Období od oplodnění vajíčka spermatem po narození dítěte) je ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru (změření průměru gestačního váčku až 6 týdnů a poté změření velikosti plodové tkáně plodu (CTE) až 14 týdnů)..

  Komentář odborníka

  - Rutinní ultrazvuk v prvním a druhém trimestru těhotenství významně snížil frekvenci dříve zaznamenaného předávkování. Je důležité si uvědomit, že čím dříve se provádí ultrazvukové vyšetření, tím přesněji můžete určit gestační věk. Měření KTR embrya v prvním trimestru umožňuje získat nejpřesnější gestační věk s chybou ± 3-5 dnů.

  Stanovení termínu pomocí KTR po 12 týdnech se stává méně přesným. A chyby při určování termínu podle ultrazvuku v trimestru III se již zvyšují až na 3-4 týdny!

  Bimanální studie o prvním výskytu při konzultacích v mateřství v prvním trimestru bohužel neumožňuje poměrně přesné určení gestačního věku - chyba je 2–3 týdny.

  Další metody stanovení délky těhotenství by měly zahrnovat:

  • datum prvního pozitivního těhotenského testu (β-hCG),
  • datum prvního slyšení srdečních zvuků (12 týdnů s Dopplerovým senzorem a od 18 týdnů se stetoskopem),
  • datum, kdy děloha dosáhne úrovně pupku (20 týdnů)
  • datum prvního fetálního hnutí pociťovaného matkou.

  Důležité! Má se za to, že pokud žena nese své první dítě, pak do data, kdy pocítila jeho první míchání, je nutné přidat 20 týdnů, a pokud těhotenství není první, pak 22 týdnů. Tato čísla jsou však velmi relativní, protože jen málo žen je schopno okamžitě rozeznat pohyby dítěte a často je zaměňovat se střevní motilitou..

  41 týdnů: přetížení nebo ne?

  S přesnou přesností ve 41. týdnu nemůže žena mít normální těhotenství a normální těhotenství. Takový poměrně běžný příklad v literatuře, jako je prudký pokles obvodu břicha v důsledku snížení množství plodové vody, je mimořádně vzácný jev, ale i zjištění, že je těhotná, je docela obtížné. A proto je pravděpodobné, že nastávající matka nebude schopna adekvátně posoudit situaci - to je přímý úkol porodníka-gynekologa; to by měly zvládnout všechny matky, aby se nevystavovaly zbytečným a často neopodstatněným nepokojům. V žádném případě byste se neměli bát až do úplného 41. týdne, pokud je těhotná žena a plod v uspokojivém stavu, můžete bezpečně přenášet těhotenství až do jeho dokončení..

  „Mnohem důležitější než určení přesného termínu je správné posouzení připravenosti děložního čípku. Pokud je měkká a zkrácená, můžete bezpečně čekat až do konce 41 týdnů. Pokud není děložní čípek připraven, bude těhotná žena hospitalizována v porodnické nemocnici, aby měla čas na přípravu děložního čípku, což umožní bezpečné porodení po dobu 41–42 týdnů.

  Bohužel není neobvyklé, že těhotná žena vstoupí do nemocnice s nepřipraveným děložním čípkem ve 42. týdnu a dítě má také všechny příznaky předávkování ultrazvukem. Zbývá jen uchýlit se k císařskému řezu.

  Na hranici (odhadem 40 týdnů) musí lékař posoudit stav porodního kanálu a rozhodnout, zda umožní nastávající matce být doma až do celých 41 týdnů, nebo ji hospitalizovat, aby se připravila na porod.

  Jaké těhotenství se nazývá odložené

  Těhotenství se považuje za odložené, pokud je jeho trvání 42 nebo více gestačních (menstruačních, porodnických) období. Proto se porod během takového těhotenství nazývá pozdě.

  „Dítě narozené během takového těhotenství docela často (ale ne vždy!) Má známky„ převažující “, ačkoli existují pozdní porody bez příznaků převažujícího plodu a včasné porodení přezrálého plodu.

  Tudíž „nadměrná tolerance“ je koncept kalendáře a „nadměrnost“ označuje fyzický stav plodu a novorozence..

  Komentář odborníka

  - Diagnóza nadměrné expozice je potvrzena vyšetřením plodu a placenty. Přítomnost alespoň 2–3 z následujících příznaků naznačuje převahu plodu:

  • slabá závažnost podkožního tuku;
  • nedostatečné mazání;
  • intravitální macerace kůže („ruce a nohy koupele“);
  • husté kosti lebky, úzké švy a fontanely;
  • meconium-obarvená kůže, pupeční šňůra v novorozence, fetální membrány a plodová voda;
  • dlouhé nehty u novorozence;
  • nedostatek vlasů;
  • snížení turgoru (elasticita) kůže.

  Proč práce nezačne včas?

  A přesto proč nezačalo narození očekávané podle nejpřesnějších odhadů? Důvody odložení těhotenství bohužel stále nejsou jasné. Předexpozice může být opakována s každým dalším těhotenstvím.

  „U primiparů starších 30 let je předjíždění pozorováno mnohem častěji.

  Významné faktory vedoucí k předjíždění těhotenství patří do oblasti neurologie a endokrinologie. Změny dělohy, které snižují jeho excitabilitu a kontraktilní aktivitu, jsou důležité: nedostatečný počet receptorů pro oxytotické látky, narušená syntéza kontraktilních proteinů v myometrii.

  „Často je to kvůli předchozím potratům a zánětlivým onemocněním..

  Komentář odborníka

  - Role autoimunitních patologií, endokrinních metabolických poruch, dokonce emocionálního napětí, je důležitá při přemístění. Důležité je pozdní zrání placenty, chronická placentární nedostatečnost, stejně jako zachování placentární imunologické tolerance, která brání imunologickému odmítnutí plodu během porodu..

  “- Se silným předjížděním v krvi těhotných žen neexistují žádné zabijáky proti fetálním buňkám. Jedním z důvodů změny imunitního stavu může být geneticky určená kompatibilita matky a plodu (příbuzenství), což přispívá k dlouhému zpoždění plodu v děloze..

  - Selhání těhotenství plodu může být způsobeno malformacemi centrálního nervového systému plodu. Jsou doprovázeny snížením syntézy kortikosteroidních hormonů, na nichž závisí kaskádové uvolňování prostaglandinů a vývoj porodu. Pokud je těhotenství opožděno, jsou fetální malformace pozorovány 10-15krát častěji než v případě těhotenství v plném období.

  Lékařská taktika pro odložení těhotenství

  Aktivní taktika těhotenství a porodu během redukce po porodu umožnila snížit perinatální úmrtnost 2-3krát. Co je aktivní taktika? V gestačním věku 40 týdnů se doporučuje vyšetřit těhotnou ženu: pokud je plod v uspokojivém stavu, je prodleva z hospitalizace na 41 týdnů, během které je zaznamenána motorická aktivita plodu, CTG záznam, Dopplerovo měření fetální fetometrie.

  „Při nekomplikovaném těhotenství a nepřítomnosti významných rizikových faktorů není hospitalizace starší než 40,5–41 týdnů nevhodná.

  Přetížení představuje pro dítě určité nebezpečí, a proto musí být těhotná žena ve 42. týdnu hospitalizována, aby sledovala stav plodu. To však neznamená, že se s nimi určitě bude okamžitě pracovat! Naopak, veškeré úsilí lékařů je zaměřeno na přirozené porod, protože nadměrné těhotenství je spíše relativní než povinnou indikací pro chirurgický zákrok.

  Pokud však existují další přitěžující faktory: „nezralost“ děložního čípku, fetální hypoxie, různé nemoci matky a věku nad 30 let (pokud se jedná o první narození), lze problém vyřešit ve prospěch plánovaného císařského řezu.

  Komentář odborníka

  - V případě plánování porodu závisí aktivní taktika na stupni převahy a zralosti děložního čípku. Se zralým krkem, schématem vzrušení práce amniotomie. Po amniotomii je třeba počkat 2-3 hodiny, v případě absence pravidelné práce by měl být zahájen oxytocin.

  Těhotenské komplikace

  Pokud se rozhodnete, že zůstanete doma déle než 41 týdnů, pamatujte: jste velmi ohroženi. Odložené těhotenství je závažnou komplikací pro plod i matku.

  Placenta stárnutí

  Tkáň placenty se již v tuto chvíli mění, placentární nedostatečnost se vyvíjí, což vede k hypoxii plodu (hladovění kyslíkem) a kvůli větší zralosti centrálního nervového systému jsou odložená děti citlivější na hypoxii. Porušení permeability a ochranné funkce placenty je často doprovázeno intrauterinní infekcí.

  Dětské možnosti

  Velké velikosti hlavy, husté kosti lebky, úzké švy a fontanely zvýšit pravděpodobnost poranění.

  Nemoci dýchacích cest

  Častými komplikacemi u odložených dětí jsou syndrom respirační tísně a pneumopatie (například nitroděložní aspirace plodové vody)..

  Následné vývojové zpoždění

  Při převažujícím riziku se riziko perinatální úmrtnosti významně zvyšuje (1,5–2krát), ve větší míře v důsledku intranatální (intrauterinní) smrti plodu. Pokud se však dítě narodí naživu a zdravě, stále riskuje, že v budoucnu výrazně zaostává ve fyzickém a neuropsychickém vývoji..

  Komentář odborníka

  - Snad nejnepříjemnější komplikací je zhoršení placentární nedostatečnosti. Faktem je, že placenta je dočasný orgán určený k tomu, aby v těle existoval po dobu 40–42 týdnů. V souladu s tím se do 41. týdne placenta začne ochuzovat, dochází v ní k dystrofickým změnám, díky kterým může dítě postrádat kyslík. A nejděsivější komplikací, jako bych o tom nechtěl mlčet, je prenatální smrt plodu, jejíž riziko se zvyšuje od 42. týdne. Aby se předešlo problémům, je nezbytné neustále sledovat kardiotocografii a dopplerometrii plodu a samozřejmě sledovat zdravotní stav budoucí matky samotné..


  Zachovejte klid a užijte si těhotenství!

  Mít dítě ve 41. týdnu je považováno za normální. Hlavní věc je zůstat v klidu a užívat si těhotenství. Je možné, že vaše dítě musí tyto dny strávit v lůně.

  41. týden se v podstatě příliš neliší od předchozího týdne. Pokud však v tuto dobu, několik dní před narozením, těhotná žena cítí stále více nepohodlí ze své vlastní těžkosti a pomalosti. Trápí ji časté močení, těžká únava, bolesti zad a zvýšené svědění v oblasti strií na břiše. Tréninkové kontrakce mohou být také častější a jejich intenzita se může zvýšit. Podvrtnutí stydkého kloubu se stává příčinou bolesti v podbřišku, zejména při chůzi a tlaku na tuto oblast. Těhotná žena může dokonce ztratit váhu kvůli obecnému nepohodlí.

  Světlo s mírně kyselou vůní výboje je stále považováno za normu. Před porodem si žena může všimnout výtoku ze sliznice, který může mít nažloutlý nádech a obvykle obsahuje malé pruhy krve. To vše v kombinaci s pocitem těžkosti v dolním břiše naznačuje, že před nadcházejícím narozením zbývají jen dny nebo dokonce hodiny.

  Navzdory skutečnosti, že motorická aktivita je omezena stísněností, rány dítěte jsou pro budoucí matku hmatatelnější, protože malá pěst roste každým dnem.

  „Ale v případě snížení motorické aktivity je již nutné se poradit s lékařem. V této době by se mělo CTG provádět pravidelně, aby se vyhodnotil stav plodu a sledoval nástup porodu.

  Výživa a fyzická aktivita nastávajících matek

  Doporučení týkající se výživy ve 41. týdnu těhotenství zůstávají stejná a příliš se neliší od předchozích. Je zapotřebí bílkovinového jídla, a to jsou mléčné výrobky a ryby a pravidelnější složité uhlohydráty - všechny druhy obilovin. Protože se doporučuje očistit střeva před porodem, je vhodné, aby konzumované potraviny obsahovaly vlákninu, která je přítomna v zelenině a ovoci.

  Pokud jde o fyzickou aktivitu, pokud se těhotná žena cítí uspokojivě (myslí vám, ne podle jejích pocitů, jmenovitě z pohledu porodníka-gynekologa!), Pak fyzická aktivita je nejen možná, ale také musí pokračovat, na rozdíl od krátkých období těhotenství, když mohli vyvolat její přerušení. Chůze na čerstvém vzduchu, gymnastika a aqua aerobik pro těhotné ženy až do narození mají příznivý vliv na fyzický a emoční stav plodu a nastávající matku.

  Věnujte se poslední dny před porodem sobě, nalaďte se na setkání s dítětem. Poslouchejte hudbu, čtěte dobré knihy, sledujte své oblíbené filmy, třídějte své věno. Zkuste se uvolnit, chodit co nejvíce, získat sílu a co je nejdůležitější, nebojte se, ale přemýšlejte o nejpříznivějším výsledku.

  Články O Neplodnosti