Hlavní Testy

Jak plánovat těhotenství

Manželské páry, které plánují těhotenství vážně, obdrží ode mě pouze chvályhodné recenze. Tento přístup je koneckonců zárukou, že těhotenství a porod proběhnou bez komplikací. Tento krok navíc naznačuje plnou odpovědnost manželů nejen v očích druhých, ale také před budoucím dítětem. Pokud plánujete těhotenství a chcete vědět, kde začít plánovat, tento článek je pro vás. Pokusíme se odpovědět na nejdůležitější otázky plánování těhotenství a pomůžeme vám připravit se na to, abyste se stali rodiči..

Zaprvé, podle odborníků by se na začátku plánování měl co nejvíce posoudit zdravotní stav obou budoucích rodičů. Proto je nezbytně nutná konzultace s terapeutem, endokrinologem, gynekologem, urologem a pokud možno s psychologem. Během vyšetření musíte složit obecný krevní test, vyšetření na přítomnost infekcí, virů a toxoplasmy. Kromě toho vám bude nabídnuta prohlídka štítné žlázy a pánevních orgánů pomocí ultrazvuku. Vyžaduje se také stanovení hormonů a spermogramu (samozřejmě pro muže). Doporučuje se zahájit lékařskou prohlídku 3-4 měsíce před plánovaným těhotenstvím.

Druhou fází je období před početí dítěte. V tuto chvíli by se mělo upustit od všech špatných návyků, jako je kouření nebo pití. Kromě toho byste měli přestat brát léky na antikoncepci a pokusit se nahradit jakékoli léky alternativními - homeopatickými.

Berte každodenní rutinu velmi vážně: musíte spát nejméně 8 hodin, s větší pravděpodobností na čerstvém vzduchu a pokusit se o víkendu aktivně odpočívat. Kromě toho nezapomeňte na prevenci exacerbace virových infekcí v období podzim-jaro. Používejte oxolinovou mast, užívejte vitamíny, vyhýbejte se davům.

Plánování těhotenství

Touha mít dítě dříve nebo později přichází na jakýkoli manželský pár. Koneckonců, děti dávají lidem nezapomenutelné okamžiky radosti a štěstí. Vychovávejte zdravé, inteligentní a krásné dítě, předávejte mu všechny jeho nejlepší vlastnosti, poskytujte dobré vzdělání a připravte se na dospělost, všechny tyto úkoly musí být dosud vyřešeny. Nejprve by se však každý pár měl připravit na budoucí těhotenství, vytvořit nejvýhodnější podmínky pro početí a bezpečné těhotenství.

Během těhotenství se v těle nastávající matky vyskytuje řada hormonálních a morfologických změn. Těhotenství představuje nové požadavky na ženské tělo a aktivuje všechny životně důležité procesy v těle. Proto je nutné, aby v době početí bylo vaše tělo co nejzdravější.

Příprava na těhotenství by měla být zahájena nejlépe tři měsíce před navrženou koncepcí. Upozorňujeme, že navrhovaná doporučení platí pro oba partnery..

Jaké faktory mohou ovlivnit početí a těhotenství

 • věk (optimální věk ženy pro otěhotnění je od 20 do 35 let, počínaje od 35 let, ženy začínají snižovat reprodukční funkci a zvyšuje se riziko porodu dítěte s genetickou patologií);
 • hmotnost (je známo, že velmi nízká hmotnost a obezita mohou vést k hormonálním změnám v ženském těle a zabránit ovulaci);
 • extragenitální onemocnění (diabetes mellitus, onemocnění jiných endokrinních žláz, onemocnění ledvin, jater, bronchiální astma, epilepsie);
 • genitální infekce (chlamydie, genitální herpes, papillomatóza, syfilis, kapavka)
 • škodlivé pracovní faktory (kontakt s pesticidy, olovem, rtutí, různými anorganickými prachy, radioaktivními izotopy);
 • používání různých léčivých látek;
 • kouření a pití během těhotenství;
 • užívání drog, včetně marihuana (dochází ke změně kvality spermií);
 • stres (stres může být jedním z faktorů zpoždění nebo nedostatku ovulace).

Doporučení pro životní styl

Rozvíjejte zdravý životní styl. Potřebujete procházky na čerstvém vzduchu. Pravidelné cvičení vás nejen přivede do dobré fyzické kondice, ale také posílí vaše svaly pro těhotenství a porod. Zvláštní pozornost by měla být věnována svalům zad a břichům..

Odstraňte potraviny obsahující kofein z vaší stravy. Má se za to, že kofein inhibuje reprodukční funkci těla. Kromě toho je třeba se vyhnout velkému množství solených, uzených, smažených a konzervačních látek..

Je nutné zvýšit počet čerstvé zeleniny a ovoce, jakož i potravin bohatých na kyselinu listovou: čerstvé bylinky, zelí, řepa, mrkev, loupané brambory, hrášek, fazole, otruby, semena, ořechy. Kromě toho se doporučuje ženě před početí užívat přípravky kyseliny listové po dobu 3 měsíců.

3 měsíce před početí přestat pít alkohol.

Chcete-li přestat užívat hormonální antikoncepci by měla být nejpozději 2-3 měsíce před domnělým těhotenstvím, protože jejich zbytková množství snižují vstřebávání vitamínu C, hořčíku, kyseliny listové a zvyšují vstřebávání vitamínu A.

Neužívejte anabolické steroidy, jako mohou změnit hypofýzu a přirozenou rovnováhu hormonů v těle.

Pokud vám byla předepsána antibiotika, měli byste naplánovat těhotenství nejdříve 2 měsíce po skončení kurzu.

Pokud chcete otěhotnět, zkuste se vyhnout stresu. Nejlepší způsob, jak si odpočinout a odpočinout si, je odpočívat na moři nebo na horách..

Získejte lékařskou prohlídku

Při plánování těhotenství by se žena měla nejprve poradit s gynekologem a se svým partnerem s andrologem. Tito lékaři budou poskytovat základní rady ohledně přípravy na početí..

Před plánovaným těhotenstvím by se oba partneři měli poradit s lékařem. Někdy může prenatální vyšetření odhalit nemoci, o kterých žena dříve neměla podezření. Pokud je to nutné, terapeut vás doporučí k dalšímu vyšetření.

Máte-li chronický zdravotní stav, jako je diabetes mellitus nebo epilepsie, měli byste se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Možná vám navrhne přechod na jinou léčbu, protože většina léků je škodlivá pro vyvíjející se plod.

Před těhotenstvím byste měli navštívit zubaře. Infekce se zaměřuje na nemocné zuby. Těhotná žena není absolutně nic.

Všechny ženy, které plánují těhotenství, by měly navštívit optometristy. Pokud má žena problémy se zrakem, může se během těhotenství zhoršit. Například s progresivní krátkozrakostí lékaři doporučují císařský řez.

Pokud má jeden z budoucích rodičů blízké příbuzné genetickým onemocněním, které plánuje těhotenství, měli byste určitě navštívit genetika. V případě potřeby vás pošle k dalšímu vyšetření, aby určil míru rizika. Ženy nad 35 let, které chtějí mít dítě, je nutná genetická konzultace.

Nezbytné očkování a testy

Před rozhodnutím o těhotenství by měla žena podstoupit obecný krevní test: většina žen musí před těhotenstvím užívat doplňky železa, aby se zabránilo anémii a riziku nedostatku kyslíku v plodu..

Oba partneři by měli být testováni na sexuálně přenosné infekce: HIV, chlamydie, mykoplazma, ureoplazma atd. Pokud jsou tyto infekce detekovány, měli byste se určitě podrobit léčbě, protože mohou vést k infekci plodu a bránit průběhu těhotenství.

Před početí by se měli oba manželé podrobit fluorografii, protože v těhotenství je tato metoda výzkumu zakázána.

Pokud žena neměla zarděnky, měla by se před otěhotněním provést krevní test na protilátky proti této infekci. Pokud imunita neexistuje, je nutné očkovat. Faktem je, že zarděnky přenášené během těhotenství mohou ohrozit život plodu nebo způsobit vážné malformace.

Je třeba si uvědomit, že po očkování proti zarděnkám musí před početí uplynout nejméně 3 měsíce.

Správné období a čas na početí

Ideální období pro početí je podzim a začátek zimy. V tomto případě dojde k narození dítěte v období jaro-léto. Dítě bude mít menší šanci na nedostatek vitamínu D.

Nejvýhodnější doba pro početí je ovulace, kdy z vaječného folikulu do vejcovodů vejde zralé vajíčko. K ovulaci dochází přibližně 2 týdny před očekávaným začátkem další menstruace.

Některé ženy používají graf změn rektální teploty ke stanovení doby ovulace. V současné době jsou v prodeji k dispozici speciální testy, které přesně určují dobu ovulace.

Sexuální život

Běžná mylná představa je, že nejúčinnějším způsobem je mít každodenní sex po dobu ovulace po dobu jednoho týdne. Faktem je, že při tak častém pohlavním styku nemají spermie čas na výrobu a sperma je v nich chudá. Uvolněte se, užívejte si sex každý druhý den a nezapomeňte, že sperma v ženském těle žije dalších 72 hodin po ejakulaci.

Nejvýhodnější pozice pro početí jsou „muž shora“ a „muž zezadu“. Pravděpodobnost početí se zvýší, pokud žena po ejakulaci zůstane ležet 20–30 minut.

Pamatujte, že seriózní a kompetentní příprava na těhotenství je klíčem ke zdraví vašeho dítěte.

Co je třeba zvážit před plánováním těhotenství

Plánování těhotenství je nesmírně vzrušující, stejně jako nesmírně zásadní okamžik v životě budoucích matek a dokonce i otců. Během tohoto období musí pár provést celý seznam důležitých akcí, které jim pomohou úspěšně otěhotnět zdravé dítě. O tom, co musíte udělat před plánováním těhotenství a kde začít s přípravou na šťastné rodičovství - dále v článku.

Čas na přípravu

Okamžitě je třeba poznamenat, že před plánováním těhotenství musí mít oba manželé vědomou touhu mít dítě a být zodpovědní za svůj budoucí život. To by v žádném případě nemělo být „příjemným“ šokem pro jednoho z manželů, protože taková překvapení mohou otřesit vztah páru, který prostě není připraven pro děti..

Bezprostředně poté, co manželé učiní konečné rozhodnutí mít dítě, se nejprve doporučuje sestavit tzv. Akční kalendář, který bude postupně popisovat všechny potřebné postupy, návštěvy u lékařů a další důležitá opatření..

Důležité! Cyklus plánování těhotenství, tj. Celý proces přípravy na početí, odborníci doporučují začít předem. Proto je vhodné provést první návštěvy u lékařů a provedení základních testů nejdříve šest měsíců před nadcházejícím početí. Tento čas bude stačit pro nejpodrobnější diagnózu a léčbu, pokud to jeden z manželů potřebuje.

Primární vyšetření

Zpočátku se žena, která chce mít dítě, musí ke zkoušce poradit s gynekologem. Tento odborník bude shromažďovat informace o minulých těhotenstvích, potratech, klinickém stavu po potratu, jakož i o minulých nebo dosud existujících nemocech reprodukčního systému. Toto je hlavní lékař bez vyšetření a konzultací, jehož antikoncepce je kontraindikována.

Bezprostředně po vyšetření gynekolog píše ženě řadu základních testů a studií, které musí udělat před početím.

Další odborníci, kteří by měli být konzultováni před těhotenstvím, jsou:

 1. Terapeut. Tento lékař by měl ženu pozorovat před těhotenstvím i během jeho průběhu. Terapeut musí vědět o všech nemocech v těle. Zejména by měl být informován o přítomnosti hypertenze, diabetes mellitus a dalších chronických patologiích..

Kromě toho určí budoucí klinické testy krve a moči budoucí terapeuti, kteří budou poskytovat informace o zdravotním stavu celého těla..

 1. Alergista. Tento lékař by měl být navštíven, pokud je jeden z budoucích rodičů náchylný k alergickým projevům nebo trpí alergickou formou astmatu.
 2. Genetik. Velmi často páry ignorují návštěvu tohoto specialisty, ale je to velká chyba, protože je to genetik, který je schopen naznačit pravděpodobnost rozvoje dědičných chorob (Down, Alzheimerova choroba atd.).

Genetik by měl bezpochyby kontaktovat pár, v jehož rodu byla genetická onemocnění, a také manžely s věkem více než čtyřicet let (během tohoto období se pravděpodobnost porodu s genetickým selháním významně zvyšuje).

 1. Zubař. Aby se nezvýšilo riziko infekčních ložisek během těhotenství, ještě před početí, měla by žena uvést zuby a dásně do dokonalého stavu. Ze stejného důvodu by budoucí matky měly navštívit lékaře ORL.
 2. Kardiolog. Tento lékař se zabývá diagnostikou srdečních chorob. Musí se ujistit, že žena bude schopna porodit a porodit dítě, aniž by na myokard působila kriticky. Je zvláště důležité nechat kardiologa vyšetřit ty pacienty, kteří již mají srdeční problémy v anamnéze..
 3. Urolog. Na tohoto lékaře by se měli obrátit muži, kteří se chtějí stát otci. Zkušený urolog prozkoumá mužský reprodukční systém a předepíše řadu nezbytných testů. Bezpochyby by měl být takový lékař konzultován s muži, kteří po dlouhou dobu nemohou otěhotnět.

V případě chronických patologií (podle indikací) bude možná nutné, aby se budoucí rodiče poradili s hepatologem, gastroenterologem, chirurgem, imunologem a dalšími specialisty.

Jaké testy je třeba absolvovat

Přidělte následující povinné testy, které by se budoucí rodiče měli stát:

 1. Obecná analýza moči poskytne informace o činnosti ledvin a genitourinárního systému obecně.
 2. Obecné krevní testy poskytnou informace o přítomnosti zánětlivého procesu v těle, hladině hemoglobinu a dalších životně důležitých ukazatelích.
 3. Pokročilý biochemický krevní test odhalí stav jaterních struktur.
 4. Roztěr pro ženy z vagíny pomůže odhalit přítomnost genitálních infekcí (drozd, genitální herpes, cytomegalovirová infekce, chlamydie atd.). Navíc, pokud se taková onemocnění ukáže jako aktivní, pak je nemožné otěhotnět před úplným vyléčením. Také v podobném stavu by oba manželé měli být léčeni na infekci, jinak by celý průběh léčby nedal smysl.
 5. Kvapavka a ureaplasmóza testy.
 6. Test na krevní cukr.
 7. Krevní test k posouzení jeho srážlivosti (tato analýza je povinná pro ženy, protože ukáže, jak pravděpodobné je riziko krvácení při porodu).
 8. Pro oba lidi, kteří se chtějí stát rodiči, je nutný krevní test.
 9. Ultrazvuk břišní dutiny se s výhodou provádí pro zkoumání stavu vnitřních orgánů. Také pro ženy stojí za to provést ultrazvuk pánevních orgánů, zejména dělohy.
 10. Fluorografie je nezbytná k vyloučení rizika tuberkulózy u dvojice.

Další analýzy, které musí být předloženy před početím, jsou:

 1. Hormonální test je nutný, pokud má žena nepravidelný cyklus menstruace, již potrat nebo již nemůže dlouho otěhotnět..
 2. Testy na pohlavně přenosné nemoci. Je zvláště důležité, aby oba manželé podstoupili test na HIV, hepatitidu B a C, syfilis a zarděnku.
 3. Muž může vyžadovat spermogram, aby zjistil aktivitu svého spermatu.

Při identifikaci řady gynekologických chorob, které mohou narušovat početí zdravého dítěte, může gynekolog předepsat pacientovi řadu léků. Obzvláště pro tento účel se používají přípravky Femibion ​​a Proginova. Jejich dávku volí v každém jednotlivém případě lékař. Samoléčení v tomto stavu je nepřijatelné.

Nezbytné očkování

Očkování před těhotenstvím by mělo být provedeno nejméně tři měsíce před nástupem. V tomto případě bude žena potřebovat následující typy ochranných injekcí:

 1. Vakcína proti hepatitidě typu B.
 2. Vakcína proti tetanu.
 3. Očkování proti rubeole je nutné, pokud to žena dříve neměla.
 4. Očkování proti záškrtu a virovým SARS.

Je třeba mít na paměti, že výše uvedené typy vakcín mají své vlastní charakteristiky provádění, jakož i kontraindikace, a proto je lze provádět pouze se souhlasem lékaře..

Kyselina listová a jiné esenciální vitamíny

Příjem vitaminu během plánování dítěte je nesmírně důležitý. S pomocí této události můžete vyplnit nedostatek mikroelementů a obohatit tělo o všechny potřebné užitečné látky pro početí a zdravý plod.

Důležité! Komplexy vitamínů si nemůžete koupit bez souhlasu lékaře, protože to je on, kdo si musí vybrat potřebné léky v každém jednotlivém případě. Nekontrolovaný příjem vitamínu může vést k hypervitaminóze, alergickým reakcím a dalším nepříjemným následkům.

Hlavní vitamíny, které žena potřebuje během plánovacího období dítěte, jsou:

 1. Kyselina listová nebo vitamin B9. Tato látka je "základem" pro početí a další vývoj zdravého plodu. Snižuje riziko potratu a pravděpodobnost patologií nervového systému u dítěte. Kyselinu listovou můžete užívat ve formě tablet nebo ji získat z jídla. Nejbohatší na B9 jsou broskve, ořechy, byliny, mrkev, semena a obiloviny.

Mělo by se také pamatovat na to, že během tepelné expozice je většina kyseliny listové zničena, takže odborníci doporučují jíst s touto látkou v surové formě nebo je podrobovat lehké úpravě párou.

 1. Vitamin A nebo retinol. Tento vitamín je důležitý nejen pro zdraví plodu, ale také pro blaho matky. Podporuje obnovu tkáně, napomáhá při normální tvorbě vnitřních systémů plodu, je příznivě vystaven metabolismu a chrání také před infekčními lézemi.

Krém, tvaroh, játra, žloutky, bílý chléb a rakytník řešetlákový jsou bohaté na vitamín A. Navíc, dostatečné množství retinolu se nachází ve sladké paprice, dýně, rybízu a špenátu.

 1. Vitamin B1. S jeho pomocí je správně vytvořen centrální nervový systém plodu. Tato látka je také potřebná k výrobě energie během absorpce uhlohydrátů. Vitamin B 1 je ve formě tablet předepisován velmi zřídka..

Žena může zpravidla získat tuto látku ve správném množství, pokud obohacuje svou stravu produkty s obsahem. Luštěniny, cereálie, ořechy, brambory, ředkvičky, špenát a meruňky jsou tedy bohaté na vitamin B 1. Tato látka se také nachází v mrkvi, cibuli a zelí..

Jako pomocný vitamin lze předepsat ženě:

Nejúčinnější a nejbezpečnější vitamínové komplexy pro nastávající matky jsou:

Tyto prostředky by se měly brát striktně podle indikací a dodržovat dávkování předepsané lékařem.

Vitamíny pro muže

Optimální období pro zahájení příjmu vitaminu u mužů je 2–3 měsíce před nadcházejícím počátkem. Díky těmto užitečným látkám bude budoucí otec schopen zlepšit kvalitu svého spermatu a zajistit přenos informací o DNA bez mutací. Obzvláště důležité je užívat vitamínové komplexy u mužů starších čtyřiceti let.

Následující vitaminy jsou pro muže nejvýhodnější:

1. Kyselina listová je nezbytná pro zdravou produkci spermií.

2. Selen se příznivě projevuje na sexuální aktivitě mužů.

3. Zinek je nezbytný pro výrobu testosteronu.

4. Vitamin C je nezbytný pro stabilní syntézu mužských pohlavních hormonů.

Kromě toho se rozlišují následující účinné vitamínové komplexy pro muže:

3. Abeceda pro muže.

5. Duovit pro muže.

Statistika koncepce úspěchu

Proces úspěšného pojetí bohužel ne vždy nastane okamžitě. Někdy to trvá několik měsíců, nebo dokonce roky, oplodnit ženu. Je důležité si uvědomit, že takový čas může být zapotřebí k otěhotnění i zdravého páru, který nemá zdravotní problémy.

V případě, že žena přestala užívat hormonální antikoncepci, mělo by to trvat alespoň několik měsíců, než se její hormonální hladiny zotaví.

Emocionální pozadí ženy, změny životního stylu, stresu atd. Hrají při oplodnění významnou roli. Tyto faktory lze na ovulaci snadno negativně zobrazit.

Podle statistik se rozlišují následující ukazatele pravděpodobnosti těhotenství u páru:

 1. Během šesti měsíců může dítě úspěšně otěhotnit 60 párů ze sta.
 2. V průběhu roku je schopno otěhotnět 80 párů ze stovky.
 3. Do dvou let je 90 ze sta párů schopno otěhotnět.

Důležité! Pokud pár roků nebo déle nemohou otěhotnět, potom mají všechny důvody navštívit lékaře a provést testy. Možná problém spočívá ve špatném zdravotním stavu jednoho z manželů. I přesto by se měl plán těhotenství začít jen výletem k lékařům a absolvováním testů, aby se tomu zabránilo.

Funkce napájení

Pro posílení síly těla je důležité, aby nastávající matka správně jedla. Základem nabídky by tedy měly být následující produkty:

 1. Zelenina (luštěniny, zelí, brambory, mrkev, cibule, chřest atd.).
 2. Zeleň
 3. Ovoce.
 4. Obiloviny.
 5. Domácí šťávy.
 6. Tučné výrobky z kyselého mléka (tvaroh, kefír, sýr, smetana).

Abychom zase nezatěžovali trávicí systém, je důležité opustit používání těchto potravin:

 1. Uzené maso.
 2. Fast Food.
 3. Sladké sycené nápoje.
 4. Slané ryby.
 5. Houby.
 6. Sladkosti (koláče, pečivo, sladkosti atd.).
 7. Polotovary.
 8. Rychlé občerstvení se prodává na místech pochybné sterility.

Doporučení lékaře

Aby byl proces početí úspěšný a žena schopná rodit a porodit zdravé dítě, je důležité, aby pár dodržoval následující doporučení specialisty:

 1. Šest měsíců před početí by oba manželé měli zcela opustit špatné návyky (kouření, pití jakýchkoli drog, alkoholu atd.).
 2. Odmítněte léčbu silnými drogami (antibiotika, analgetika, NSAID, antidepresiva atd.). Pokud je nutná terapie jakýmikoli léky, musí být všechny vaše kroky koordinovány s lékařem. V takovém stavu může odborník doporučit bezpečný lék nebo oddálit plánování těhotenského procesu..
 3. Je důležité, aby ženy odmítly douching, protože taková událost porušuje mikroflóru ve vagíně, což může narušit proces početí.
 4. Muži by měli odmítnout navštívit saunu a koupel. Také by se nemělo přehřívat..
 5. Muži musí nosit pohodlné bavlněné spodní prádlo, které nebude stoupat.
 6. V době početí je lepší odmítnout návštěvu zemí, které mají charakteristické klima.
 7. Přestaňte pít kávu.
 8. Vyvarujte se stresu a nervového stresu.
 9. Nesledujte dietu.
 10. Dobře si odpočiň.

Mnoho žen neví, jak kombinovat celý proces plánování početí s prací, protože zahrnuje implementaci mnoha bodů. V tomto stavu lékaři nedoporučují spěchat, aby se přiblížili k podobnému období života, naplánovali vše předem a sestavili akční plány. Také obrovská podpora v početí a přípravě na porod je poskytována milujícím manželem.

LifeHow se připravit
těhotenství:
z plánování
před porodem

Co dělat, co očekávat a co byste se neměli bát, pokud přemýšlíte o těhotenství

Příprava na jakoukoli velkou práci usnadňuje život - a těhotenství není výjimkou. Nosit dítě je nevyhnutelně stresující, ale plánování pomáhá udržet ho na minimu. Ne všechny ženy, které přemýšlejí o dítěti, však mají někoho, na koho se mají dívat, a první výlet k lékaři může někoho vystrašit. Minulý týden jsme již položili otázku, zda je možné během těhotenství sportovat. Tentokrát jsme se zeptali porodníka-gynekologa Natalyi Ivanové, jakož i zakladatelů klinické sítě MedOK El Login a Lisy Maslovové, jak v zásadě přistupovat k tak důležitému a obtížnému životnímu stadiu, jako je těhotenství a porod: proč je nutné plánování? co se připravit a jaký druh předsudků nestojí za to věřit.

Proč plánovat těhotenství
a jak na to

Neplánované těhotenství se přirozeně stává příčinou stresu, protože rodiče nutně nevedou životní styl orientovaný na zdraví nenarozeného dítěte. Tomu se však lze vyhnout - právě proto existuje plánování těhotenství: pomáhá otěhotnět a snášet zdravé dítě. Předběžné testy a léčba nezabere tolik času a nestojí tolik ve srovnání s opravou různých komplikací později, když je dítě již počato. Psychologické odhodlání je také důležité pro budoucí rodiče nebo rodiče, kteří mají být připraveni. Plánování v zahraničí již existuje dlouho, ale naši lékaři tento přístup v posledních desetiletích otevřeně podporovali a propagovali..

Nejdůležitější věcí je prevence zdraví. Zhruba řečeno, člověk se musí připravit na těhotenství po celou dospělost. To není tak strašidelné, jak to zní, stačí podstoupit minimální vyšetření u gynekologa alespoň jednou ročně, darovat krev hormonům, abyste si byli jisti procesy probíhajícími v těle a včasně léčit nemoci. Příprava na konkrétní těhotenství by měla být zahájena nejméně tři měsíce před navrženou koncepcí - z psychologického i fyziologického hlediska. Každý, kdo se bude podílet na životě nenarozeného dítěte, by si měl být vědom své odpovědnosti. V případě pochybností neodcházejte na návštěvu terapeutky: narození dítěte je spojeno s velkým psychickým stresem a konzultace s odborníkem před těhotenstvím pomohou učinit informované rozhodnutí.

Každý, kdo se bude podílet na životě nenarozeného dítěte, by si měl být vědom odpovědnosti.

Těhotenství je pro tělo obtížným stavem a před ním musíte získat sílu, která postupně zlepšuje váš životní styl. Neměli byste sedět ve stísněném prostoru a čekat na těhotenství. Je to v zásadě dobrá šance začít zdravěji žít: dostatek spánku, chůze na čerstvý vzduch, pravidelné cvičení, vyvážená strava a vzdání se špatných návyků, včetně alkoholu a samozřejmě kouření. S největší pravděpodobností bude nutné brát vitamíny, ale všechna jmenování by měla být prováděna lékařem, protože hypervitaminóza není o nic méně nebezpečná než nedostatek vitamínů - to samé platí pro minerály. Pokud potřebujete pomoci, abyste přestali kouřit, můžete se vždy poradit s psychologem.

Již ve fázi plánování musíte vybrat kliniku a gynekologa, který vás povede jako pacient a pošle vás k celkovému obecnému vyšetření dalším odborníkům: ORL specialista, optometrik, zubař, neurolog. Pokud vás dlouhodobě pozoruje specializovaný lékař, měli byste s ním také probrat budoucí těhotenství. Je důležité věnovat pozornost stomatologii, protože zubní kaz a zubní onemocnění znamenají přítomnost chronické infekce, která může ovlivnit zdraví dítěte.

Mohou se stát nemoci
kontraindikace pro těhotenství

Těhotenství mohou ovlivnit různé nemoci a stavy. Například některé léky jsou přísně zakázány těhotným ženám, takže při plánování dítěte musí žena vyprávět o všech lécích, které užívala nebo nedávno užívala. Existuje mnoho kontraindikací v raných stádiích, kdy je plod obzvláště zranitelný. Nejjednodušší způsob, jak snížit riziko, je pečlivě přečíst anotace a neužívat léky označené „podle pokynů lékaře“, i když se jedná o zdánlivě bezpečné bylinné přípravky.

Léky předepsané ženám s depresí nebo jinými psychologickými poruchami nemusí být kompatibilní s těhotenstvím. Jejich příjem by měl být předem projednán s ošetřujícím lékařem, a pokud je to nutné, změňte lék, měl by o nich vědět i porodník-gynekolog. V případě neočekávaného těhotenství nemůžete drogy zrušit sami a měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

HIV pozitivní ženy mohou otěhotnět a porodit dokonale zdravé dítě. Když je jeden z rodičů nakažen a druhý není, existuje mnoho nesouhlasných párů. Tito pacienti dostávají preventivní léčbu a úspěšně rodí pod dohledem lékařů. Při narození přicházejí se speciálními drogami. Pokud má žena rakovinu děložního čípku, porodí se císařským řezem. Ženy nakažené virem HIV jsou rovněž povinny pracovat podle zákona: věří se, že císařský řez snižuje riziko infekce dítěte. Může však napsat odmítnutí a porodit přirozeným způsobem - totéž platí pro kojení.

Jak si vybrat lékaře a kliniku

Při výběru kliniky musíte pochopit, že vztah mezi pacientem a lékařem by měl být partnerství a nic jiného. Pacient by se v žádném případě neměl cítit jako žebrák a doktor by měl projevovat shovívavost a žena by měla mít důvěru v lékaře na podvědomé úrovni. Lékař by měl vždy vysvětlit všechno jednoduchým jazykem a podrobně vysvětlit, proč a proč jsou vyšetření, léky a procedury předepsány, a to nejen před faktem.

Při výběru lékaře se můžete zaměřit na svůj psychotyp. Pro ty, kteří jsou zvyklí na přísné podnikání, se může veselý lékař zdát neprofesionální a naopak. Po dobu devíti měsíců se pacient nebude muset stydět, aby otevřeně prodiskutoval vše se svým lékařem, někdy zavolal v noci a položil otázky - proto je důležité, aby oba byli psychologicky pohodlní. V ideálním případě byste si měli nejprve vybrat kliniku a poté vybrat lékaře podle psychotypu. To je také možné na obvyklé prenatální klinice: za tímto účelem musíte napsat jméno jménem manažera se žádostí o předání jinému lékaři.

Jaké testy je třeba vzít

Podle standardního schématu musí být provedeny všechny obecné testy: rutinní a biochemické krevní testy, analýza moči. Nezapomeňte zkontrolovat pohlavně přenosné nemoci a infekce ToRCH. Pokud je podle výsledků testů léčba nezbytná, musí se provést před těhotenstvím. V žádném případě byste neměli skrývat informace o přenesených pohlavně přenosných chorobách: není třeba se stydět - lékař by měl znát všechny podrobnosti.

ToRCH je zkratka názvů infekcí: toxoplasmóza, zarděnka, cytomegalovirus a herpes. Těhotenství snižuje imunitu, což může zase vést k aktivaci procesů, které již běží, ale postupují pomalu. Infekce ToRCH nejvíce poškozují pokládku systémů nenarozeného dítěte. Pokud je tedy během neočekávané těhotenství zjištěna zarděnka v akutním průběhu, pak se bohužel doporučuje těhotenství ukončit. Toxoplazmóza, kterou kočky trpí, je také nebezpečná. Aby nedošlo k nakažení během těhotenství, je lepší pověřit někoho jiného, ​​aby vyčistil domácí zvířata.

Rakovina děložního čípku a rakovina prsu zaujímají čtvrté a první místo, pokud jde o prevalenci mezi onkologickými chorobami u žen, takže je tak důležité podrobit se pravidelnému vyšetření. Před těhotenstvím je bezpodmínečně nutné provést Schiller nebo citlivější testy, které vám umožní vidět přítomnost změn v děložním čípku; je také nutné zjistit, zda příbuzní měli rakovinu nějaké lokalizace. Je třeba zkontrolovat lidský papilomavirus: není jisté, zda HPV způsobuje rakovinu, ale studie ukazují, že byl nalezen u všech žen s rakovinou děložního čípku. Moderní metody, včetně genetických testů, umožňují přesně říci, zda má žena náchylnost k rakovině.

Při plánování dítěte by se nemělo starat pouze o nastávající matku, ale i o otce. Muži musí projít testy na STD, ToRCH infekce a musí být vyšetřeni praktickým lékařem a urologem. Mužská neplodnost je běžný jev, částečně kvůli skutečnosti, že zánětlivá onemocnění u mužů nejsou tak akutní, jednoduše si jich nevšimnete nebo léčíte.

Pokud existuje taková příležitost, bylo by v předvečer těhotenství vhodné provést genetické testy, aby se vyloučilo nebezpečí nejběžnějších dědičných chorob. Někteří lidé to musí udělat bez selhání. Například ženy starší 35 let, ty, které mají časté potraty, a ženy, které mají v rodině chromozomální abnormality, musí být testovány na vyloučení chromozomálních chorob. Pokud jste již měli přerušené těhotenství, musíte o tom také informovat lékaře.

Jak ovlivňuje věk ženy
na těhotenství

Populární názor je, že po 30 letech je žena považována za „starou“ už dávno. Nyní se ženy v zásadě snaží rodit později. To se vysvětluje řadou faktorů, včetně úrovně medicíny. Úspěchy moderní vědy umožňují ženě v reprodukčním věku, aby se méně bála, že nebude mít čas porodit děti, pokud nezačne v žádném konkrétním okamžiku. Pokud je žena zdravá, důkladně vyšetřená, má materiální a psychologickou připravenost, pak není důvod, aby si dítě představilo..

Je třeba pochopit, že v průběhu celého života chytíme různé infekce a přenášíme nemoci různé závažnosti; některé nemoci se stávají chronickými. Věk 35 let, který lékaři určují ženy s vyšším rizikem komplikací v těhotenství, je vybrán přibližně, mezi 34 a 36 lety se nic konkrétního neděje. Statisticky se však zjistilo, že většina chromozomálních abnormalit u plodu a případů potratu připadá na ženy starší 35 let..

Co může způsobit neplodnost

Neplodnost je neschopnost otěhotnět dítě během prvního roku pravidelných pokusů. Až rok se nebojte, zejména pokud sexuální život není příliš častý. Po roce neúspěšných pokusů musíte začít s testy: především u mužů, protože je snadněji zkoumat - ženský reprodukční systém je mnohem složitější. Muž musí být vyšetřen na infekci a spermogram.

Poté začíná studium zdraví žen. Zahrnuje vše výše uvedené: analýza mléčných žláz, ultrazvuk, analýzy flóry, HPV, chlamydie, ureaplasmózy, leukoplasmózy, herpes genitálií - to vše může ovlivnit možnost početí. Vyšetření děložního čípku se provádí pomocí mikroskopu, protože pouhým okem nejsou změny vždy viditelné. Běžnou příčinou ženské neplodnosti jsou předchozí zánětlivá onemocnění. Tubální obstrukce nebo zánět děložního čípku způsobený HPV infekcí také ovlivňuje schopnost otěhotnět.

V našem těle je vše regulováno hormony, takže hormonální onemocnění, která brání dozrávání vajíčka, se mohou stát příčinou neplodnosti. V tomto případě může být stimulace ovulace způsobena superovulací. Stává se, že žena nemůže otěhotnět z psychologických důvodů, protože vysoká úroveň stresu ovlivňuje také hormonální procesy. Ze stejného důvodu ženy po adopci často otěhotní - psychologický blok je odstraněn, který byl vystaven neustálým neúspěšným pokusům..

Co je možné a co ne
během těhotenství

Těhotenství není nemoc. Nevěřte předsudkům, že během těhotenství je nejlepší lhát devět měsíců. Nic z toho - jít na sport a žít celý život. Pokud bylo těhotenství naplánováno, všechno jde bez patologií a žena se cítí dobře, pak nemusíte měnit svůj obvyklý životní styl. Pokud jste šli na sport, pak pokračujte, hlavní věcí není jít do extrémů. Jezdit na kole, jíst své oblíbené jídlo, mít sex; mnoho z nich jezdí dobře až do posledních týdnů.

Od prvních dnů těhotenství nemůžete stoupat nohy, dát hořčičné omítky a sklenice, jít do koupele - zvýšení teploty může negativně ovlivnit plod. Běh v prvním a druhém trimestru může dokonce usnadnit průběh těhotenství, ale silová cvičení mohou zvýšit tón břišních svalů, takže jen v případě, cvičení by mělo být projednáno s lékařem. Plavání se obvykle doporučuje, protože negativní zatížení svalů a kloubů je ve vodě výrazně sníženo. Pokud nehrozí potrat a placentární narušení, můžete letět letadlem po celou dobu. Další otázkou je, že letecké společnosti vám nedovolí nastoupit po 7 měsících podle svých vlastních pravidel..

Populární doporučení obarvit vlasy a postupovat opatrně nebylo náhodné: ve většině těchto procedur musíte dýchat štiplavý zápach amoniaku. Pokud je procedura dostatečně jemná a místnost je dobře větraná, můžete si vlasy barvit.

Tělo během těhotenství se určitě změní. Standardní přírůstek hmotnosti je 10 kilogramů, ale vše je velmi individuální a čím menší je počáteční tělesná hmotnost, tím větší je sada. Změny hmotnosti nejsou omezeny na: ospalost, dušnost, časté močení, otoky, věkové skvrny, které obvykle po těhotenství přecházejí; v prvních měsících se změní vnímání obvyklých chutí a v posledních měsících vzniká nespavost. U dobré ženy je často známo, jak silné jsou jejich vlasy a nehty a jak rychle jejich kůže roste, mnozí zlepšují jejich stav kůže, ale může se také objevit akné. U různých žen se však hormonální změny projevují různými způsoby..

Lékaři by neměli zastrašovat pacienty se všemi možnými komplikacemi na světě. S největší pravděpodobností se žádné z nich nestane těhotné ženě, zatímco psychický stav bude ohrožen - žena se bude pořád bát. Nelze vyloučit riziko naprosto všech komplikací. Lékař však musí vysvětlit nejpravděpodobnější rizika v závislosti na historii a charakteristikách každého konkrétního těhotenství. Pokud se má čeho bát, pak je to deprese během a po porodu. Jedná se o velmi skutečný problém, který nelze vyloučit a kterému lze pomoci. Musíte sledovat svou náladu, poslouchat sebe a neodepisovat své zkušenosti pouze na hormonech.

Co musíte udělat v každém trimestru

Prvním trimestrem jsou hlavně testy, druhým jsou vysoce specializovaní lékaři a třetím je neustálá komunikace s gynekologem. Četnost návštěv u gynekologa je určena průběhem těhotenství samotného, ​​ale podle standardu je to 12 návštěv. Čím vyšší je gestační věk, tím častěji se schůzky stávají.

Za prvé, těhotenství musí být správně diagnostikováno: zkontrolujte růst hormonu hCG a také se ujistěte, že těhotenství je děloha. Osmý týden by měl být slyšet srdeční rytmus plodu. Poté musíte znovu projít všemi testy: těhotenství má vliv na všechny tělesné systémy. Až do 12 týdnů se provádí Prisca studie chromozomálních abnormalit, v tomto bodě je možné stanovit přítomnost pravděpodobnosti abnormalit ve vývoji plodu. V prvních týdnech je kladen zdravotní stav nenarozeného dítěte a je zvláště citlivý na nepříznivé účinky.

Po 12 týdnech, ve druhém trimestru, by vysoce specializovaní lékaři měli identifikovat možné problémy, které mohou ovlivnit průběh těhotenství. V tuto chvíli je vhodné to udělat, protože plod není tak zranitelný. Po 20 týdnech je vydána výměnná karta - hlavní doklad těhotné ženy. Mělo by se vždy nosit s sebou, aby v případě neočekávané hospitalizace lékař věděl o všech analýzách a vlastnostech průběhu těhotenství. Pokud není při narození přítomna, bude žena umístěna do observatoře pro nevyšetřené ženy a ženy s patologiemi..

Porod je spolupráce mezi ženou a lékařem

Ve třetím trimestru nejčastěji chtějí navštívit gynekologa. CTG se provádí - studie srdečního rytmu plodu - a Dopplerometrie, která ukazuje, jak je plod zásobován kyslíkem. Nyní si můžete snadno koupit gadget, který vám umožní poslouchat srdeční tep dítěte doma pomocí sluchátek. To samozřejmě není profesionální zkouška, ale pro své vlastní ujištění je docela vhodný..

Těhotenství a porod jsou jako dvě různé speciality: je zřídka případ, kdy se s tím jeden specialista vypořádá. Nejpravděpodobnější lékař, který těhotenství vede, doporučí kolegu, kterému důvěřuje. Mnoho podepsalo smlouvy o porodu s konkrétním lékařem nebo nemocnicí, ale to zaručuje pouze služby. Jakýkoli lékař má zájem na tom, že porod byl úspěšný jak z právního hlediska, tak jednoduše z hlediska profesní etiky - na základě smlouvy nebo bez. Porod je spolupráce dvou lidí: ženy a lékaře. Stejně jako u těhotenství je důležité navázat kontakt - to také ovlivňuje úspěch porodu.

Stojí epidurální anestezie za strach?
a císařský řez

Mnoho žen se bojí epidurální anestézie, ale když si uvědomí, jak je to bezbolestné, je příliš pozdě na podání léku. Nemusíte se bát anestézie. Nikdo nemá zájem o porodnici, která by poškozovala dítě nebo ženu. Nyní existují schémata pro výběr anestetik v určitých dávkách, aby nepoškodily. Předsudky, že ve světle porodu bude dítě nezajímavé a nevydrží žádnou kritiku.

Nyní po celém světě velmi velké procento císařských řezů. Mladí lékaři se bojí právních důsledků, a proto se kvůli strachu volí císařským řezem, protože porodnictví je nejkomplikovanějším oborem medicíny. U některých lékařů je snazší stát půl hodiny u operačního stolu, než mít den doručení. Porodnictví je umění předpovídat porod a zachycovat choulostivý okamžik, kdy porod přes porodní kanál je plný komplikací, a teprve poté se uchýlit k císařskému řezu.

Tvrdé indikace pro císařský řez jsou zaprvé podélná jizva na děloze, to znamená, pokud žena již měla císařský řez. V tomto případě je prostě nemožné vést porod přirozeným porodním kanálem: prasknutí dělohy se může objevit kdykoli a je téměř nemožné určit přítomnost prasknutí - a ne všechny porodnice jsou v případě krvácení poskytovány rychlou pomocí. Za druhé, císařský řez lze plánovat: u placenta previa u HIV pozitivních matek, u žen, které měly rakovinu děložního čípku, se zvlášť úzkou pánví nebo velkým plodem atd. Nouzový císařský řez je předepsán zejména v případě, že kontrakce začnou, ale práce dlouho nepostupuje.

Pokud nedochází k kontraindikacím, porod přes přirozený porodní kanál je jistě výhodnější pro matku i plod. Zaprvé, žena nezůstane s jizvou na děloze a nebude mít riziko mnohem závažnějších pooperačních a post-anestetických komplikací. To je také dobré pro dítě, protože se postupně připravuje na život mimo tělo matky a prochází porodním kanálem. Existuje také nebezpečí, že během císařského řezu bude mít dítě nadbytek anestézie. Nějak je nemožné hrát na jistotu - můžete se spolehnout pouze na odbornost a profesionalitu lékaře.

7 těhotenství plánování hacků

Mít dítě je velmi důležitý krok. Dnes, když je náš život do značné míry pečlivě naplánován, nikdo nepochybuje o tom, že je třeba důkladně promyslet tak důležitou fázi, jako je zrození nového života, je třeba se na to připravit.

Julia Lukina
Terapeut, Moskva

Co je nutné, aby budoucí rodiče vytvořili nejvýhodnější podmínky pro početí, těhotenství a narození zdravého dítěte? Začněme tedy s plánováním těhotenství.

Tip 1. Musíte se společně připravit na těhotenství - ženu i muže

Od mužů často slyšíte názor, že mít děti je čistě ženská záležitost a na tento proces se musí připravit pouze žena. Takový postoj však nelze uznat za pravdivý. Při početí skutečně dochází k fúzi zárodečných buněk mužských a ženských. Všechny genetické informace směřují k osobě od jeho rodičů. Průběh prenatálního období, proces porodu (proto je nejdůležitější stav zdraví matky) a vliv vnějšího prostředí a životního stylu člověka se samozřejmě odrazí ve zdraví dítěte, je však především zajištěno zdravím matky i otce, a proto je třeba obě tyto metody prozkoumat před početí. budoucí rodiče.

Je třeba mít na paměti, že dozrávání spermií nastává do 3 měsíců, proto může vystavení různým nepříznivým faktorům během tohoto období (infekce, stres, špatné návyky - alkohol, kouření) negativně ovlivnit reprodukční buňku zapojenou do početí, a tedy i zdraví dítěte.. Pro ženy je důležitý průběh menstruačního cyklu, během kterého bude probíhat oplodnění - právě v tomto období mohou negativní faktory ovlivnit zrající vajíčko. Vzhledem k tomu, že v příštích 9 měsících však bude zdraví dítěte do značné míry záviset na stavu těla matky, musí být nejméně tři měsíce před početí provedena řada opatření a během těhotenství by se mělo zabránit vystavení negativním faktorům..

Tip 2. Při plánování těhotenství opustíme špatné návyky

Každý ví o nebezpečí kouření, alkoholu a ještě více o drogách. Doporučuje se, aby nastávající matka a otec ve fázi plánování těhotenství tyto špatné návyky zcela opustily.

Nikotin, methylamin, methylmerkaptan, pyridinové báze atd. Obsažené v tabákovém kouři mohou snížit schopnost otěhotnění jak u mužů, tak u žen. Složky tabáku způsobují menstruační nepravidelnosti u žen, zhoršují erekci u mužů. Kouření, včetně pasivního kouření, způsobuje oběhové poruchy placenty během těhotenství, což je závažný rizikový faktor pro nedostatečné zásobování plodu kyslíkem a zpoždění intrauterinního vývoje. Proto je vzájemné zastavení kouření jednou z důležitých fází přípravy na těhotenství.

Je prokázáno, že omamné látky a ethylalkohol způsobují mutace, které vedou k malformacím plodu, intrauterinní smrti, vážným fyzickým a duševním poruchám u narozených dětí. Budoucí rodiče by se proto měli zdržet pití alkoholu již ve fázi plánování těhotenství.

V současné době na klinikách, ve zdravotních střediscích existují speciální školy pro ty, kteří chtějí přestat kouřit.

Tip 3. Při přípravě na těhotenství normalizujeme hmotnost

Při plánování těhotenství je třeba mít na paměti, že nadváha i podváha mohou ovlivnit její nástup. Abychom pochopili, zda je vše v pořádku s vaší váhou, používá se v současnosti váš nejčastěji používaný index tělesné hmotnosti (BMI). Je snadné vypočítat: tělesná hmotnost (v kilogramech) musí být vydělena výškou (v metrech), na druhou. BMI v rozmezí 18,5 kg / m2 až 24,9 kg / m2 se považuje za normální. Menší a větší hodnoty se považují za ukazatele podváhy nebo nadváhy. Pokud existuje odchylka od normy, je vhodné se poradit s endokrinologem, aby zjistil, zda je to způsobeno hormonálními poruchami. Pokud je vše v pořádku s hormony, doporučuje se poradit se s dietologem, který vám pomůže vybrat správnou individuální výživu: přiměřený obsah kalorií a vyvážený obsah bílkovin, tuků, uhlohydrátů, minerálů a vitamínů. V souladu s obdrženými doporučeními bude nastávající matka schopna normalizovat svou váhu, protože jakákoli odchylka od normy („plus“ i „mínus“) může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství. Je však důležité vzít v úvahu skutečnost, že na pozadí jakékoli stravy není vhodné plánovat těhotenství, protože ve většině z nich je porušena zásada vyvážené racionální výživy..

Bylo zjištěno, že koncepce je nepříznivě ovlivněna stravitelnými rafinovanými uhlohydráty (cukr a sladkosti, které jej obsahují, sladké nápoje), nasycenými tuky (margaríny a pečivo s margarínem, hranolky), velkým množstvím živočišných bílkovin obsažených v masných výrobcích. Pomalu stravitelné uhlohydráty (cereálie, celozrnný chléb atd.) A rostlinné bílkoviny zvyšují schopnost otěhotnění. Muži se doporučují mořské plody bohaté na zinek, rajčata obsahující antioxidační lykopen, ovoce, zeleninu a bobule, bohaté na vitamín C a stopovou minerální měď (divoké bobule, citrusové plody) - všechny tyto produkty zvyšují kvalitu spermií a schopnost spermií oplodnit.

Tip 4. V rámci přípravy na početí se doplňte vitaminy a minerály

Včasný příjem určitých vitaminů (například kyseliny listové), minerálů a stopových prvků (jod) několikrát snižuje pravděpodobnost malformací a řady nemocí u dítěte. Výsledky rozsáhlých klinických studií potvrdily, že použití kyseliny listové nejméně 0,4 mg denně oběma manželi po dobu 3-6 měsíců před těhotenstvím zabraňuje výskytu mnoha malformací plodu, včetně závažné patologie neurální trubice..

Podle různých zdrojů má 30–40% žen v Rusku nedostatek jódu. Pokud se nevyrovnáte s nedostatkem této látky v těle, pak se během těhotenství zvyšuje riziko potratu a různých vrozených poruch u dítěte. Proto je nutné i ve stadiu plánování začít užívat jódové přípravky v dávce 100 mcg denně po dobu 3–6 měsíců před těhotenstvím av případě těhotenství zvýšit dávku na 150 mcg / den. V případě onemocnění štítné žlázy stanoví léčbu, včetně požadovaného množství jodidu draselného (dávky se mohou lišit od preventivních), endokrinolog.

Tip 5. Při plánování těhotenství minimalizujeme stres.

Rada, abyste nebyli nervózní, je jedním z nejčastějších mezi těmi, které budoucí matka dostane během těhotenství. Schopnost klidně reagovat na problémy, které nám život přináší, je důležitou dovedností nejen pro nastávající matky, ale také pro všechny ostatní (zejména pro budoucí tatínky). Těhotenství a stres samozřejmě nejsou nejlepší kombinací, takže i před těhotenstvím se doporučuje získat návyky, které vám umožní co nejvíce odolat výbuchům emocí. Stresová odolnost těla zvyšuje soulad s režimem dne, dostatečný klidný spánek, mírná fyzická aktivita, která by neměla způsobit nepohodlí. Pokuste se vyvinout konstruktivní pohled na věci, nenechte se urazit: lidé nejsou rozrušeni samotnými událostmi, ale jak na to reagují. Je možné a nutné se připravit na očekávanou stresující událost v životě. Nejprve přijměte skutečnost, že stresy (zkoušky, testy a pohotovostní práce) jsou nedílnou součástí našeho života. Připravte se na pozitivní řešení problémů. Nedělejte unáhlená rozhodnutí, přemýšlejte o svých činech, pokud je to možné, naplánujte si záležitosti předem: nedostatek času sám o sobě je stresující. Používejte moderní metody řízení času, řešte případy v pořadí podle důležitosti.

Tip 6. Při plánování těhotenství poskytujeme mírné cvičení

Pokud se pravidelná fyzická aktivita ještě nestala trvalou součástí vašeho života, pak je období plánování těhotenství časem, abyste si tento dobrý zvyk osvojili. Podle vědeckých studií mírná fyzická aktivita přispívá k normalizaci hormonálních hladin, zlepšuje metabolismus, zvyšuje schopnost otěhotnění (plodnost). U mužů pravidelné cvičení pomáhá zvýšit hladinu testosteronu a zlepšit kvalitu spermií. Současně velmi intenzivní fyzická námaha má výrazný negativní vliv na schopnost otěhotnět. To je způsobeno nepříznivou změnou hormonálního pozadí během závažných sportovních aktivit, které mohou přispět k porušení menstruačního cyklu a ovulačního procesu. Se snížením intenzity fyzické aktivity se plodnost po chvíli obnoví.

Tip 7. Při přípravě na těhotenství se poraďte s genetikem

Podle odborníků jsou dnes všichni manželé plánující těhotenství bez ohledu na jejich věk doporučeni genetickým lékařem. V některých situacích je taková konzultace nezbytná pro posouzení prognózy zdraví nenarozeného dítěte a pro vypracování plánu opatření, která přispívají k narození zdravého dítěte. Tyto situace zahrnují:

 • manželé starší 35 let;
 • přítomnost dědičných nebo závažných chronických chorob u samotných manželů nebo jejich blízkých příbuzných;
 • přítomnost dětí s dědičnými chorobami nebo vrozenými malformacemi v rodině;
 • neplodnost manželů;
 • dvě nebo více potratů nebo zmražených v prvním trimestru těhotenství (od cca
 • ve 2-3% případů jsou tyto stavy založeny na genetických poruchách u jednoho z manželů);
 • s uzavřeným manželstvím;
 • pokud alespoň jeden z rodičů byl vystaven nebezpečným faktorům (záření, toxické chemikálie, toxické látky atd.).

Když radí pár, genetik určuje riziko porodu s genetickými abnormalitami. Riziko je nízké, střední a vysoké, ale i v druhém případě je možné narození zdravého dítěte.

Při přípravě na těhotenství je samozřejmě vhodné vzít v úvahu všechny tyto tipy. Pokud však náhle otěhotníte, než budete mít čas na dokončení příprav na početí, nemějte obavy. Ano, plánování těhotenství je velmi důležité, protože minimalizuje mnoho rizik, ale nejdůležitější věcí je, že se vaše požadované dítě narodí a stanete se šťastnými rodiči.!

Příprava na těhotenství: Základní minimum

Vyšetření by mělo začít u gynekologa (pro ženy) a urologa (pro muže). Odborníci předepíšou nezbytné vyšetření: zpravidla se jedná o obecné vyšetření, gynekologický nátěr pro ženy a spermogram pro muže, který vám umožní identifikovat různé abnormality, zánětlivé procesy v oblasti genitálií, určit možné příčiny problémů s početím a předepsat odpovídající léčbu. V některých případech lékaři předepisují další metody vyšetření (ultrazvuk pánevních orgánů, analýza obsahu různých hormonů, testy na detekci pohlavně přenosných chorob, testy na infekce, které jsou pro plod během těhotenství velmi nebezpečné - zarděnky, toxoplasmóza, herpes a cytomegalovirus ).

Po prozkoumání očkovací karty může lékař předepsat očkování (proti rubeole, hepatitidě B, tetanu, záškrtu).

Nastávající matce a otci se také doporučuje navštívit terapeuta, zubního lékaře, otolaryngologa (ORL lékaře) a případně dalších odborníků. Myslíte si, že je to zbytečné? Vůbec ne. Ústní dutina, zuby, palatinské mandle, nosohltany, střeva jsou nejčastějšími stanovišti patogenních bakterií. Je třeba mít na paměti, že přítomnost zdrojů chronické infekce v těle je „časovaná bomba“. Během těhotenství je na pozadí přirozeného snížení imunity možné zhoršení infekčních a zánětlivých procesů, které může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství, vyvolat potrat nebo předčasný porod. Léčba zubního kazu, chronické angíny, sinusitidy a dysbiózy je snadnější provádět před těhotenstvím než během ní, když je mnoho léků kontraindikováno.

Pokud existují chronická onemocnění, budoucí rodiče, zejména matka, se musí poradit se svým lékařem a informovat ho o plánování těhotenství. Koncepce by se samozřejmě měla plánovat na období bez zhoršení nemoci. Léčba může vyžadovat změnu, protože užívání řady léků používaných k léčbě chronických onemocnění (jako je hypertenze) je u těhotných žen kontraindikováno. Výběr nové účinné léčby, která je bezpečná pro těhotné ženy, může vyžadovat čas a povinnou kontrolu lékaře..

Kdy začít připravovat na těhotenství?

Vzhledem k tomu, že provádění mnoha bodů programu přípravy na těhotenství vyžaduje nejméně 3 měsíce (čas potřebný k provedení vyšetření, opuštění škodlivých a získání dobrých návyků, období po očkování atd.), Měla by být koncepce naplánována dříve než toto datum, je vhodné vyčlenit na tuto důležitou událost šest měsíců.

Po potratu nebo potratu se početí a těhotenství nejlépe plánují 1–1,5 roku po kyretáži. Jako poslední možnost ne dříve než po 6 měsících. Pozorování během těhotenství by v těchto případech mělo být obzvláště opatrné. V současné době odborníci (porodníci-gynekologové, psychologové) považují období 2-3 let za optimální období mezi porodem a příštím těhotenstvím. Pokud předchozí těhotenství skončilo císařským řezem, měla by být přestávka nejméně 3 roky.

Články O Neplodnosti