Hlavní Analýzy

Odložené těhotenství: příčiny, načasování. Co ohrožuje odložené těhotenství?

Požadované těhotenství je nejšťastnější čas v životě ženy. Celých 9 měsíců čeká budoucí matka nejdůležitější událost - narození jejího dítěte. Tak zvané předběžné datum narození vypočítané lékařem je v kalendáři označeno červenou značkou. Mateřská školka je připravena potkat nového člena rodiny, a tak málo se nemůže dočkat, až vyzkouší právoplatného majitele. Očekávané datum však zůstalo pozadu a dítě se stále nechce narodit. Lékař diagnostikuje odložené těhotenství. Co dělat v takové situaci, jaké jsou její příčiny a proč je stav nebezpečný pro matku a plod?

Trvání těhotenství: normální a odchylka

V medicíně se předpokládá, že 280 dní nebo 40 týdnů je nezbytných pro normální vývoj plnohodnotného plodu, který může existovat mimo tělo matky. Správně vypočítat délku těhotenství od prvního dne poslední menstruace. Při registraci na těhotenství na prenatální klinice lékař stanoví PDD - předběžné datum narození, na základě výpočtů, jakož i měření obvodu břicha a výšky dělohy. Období můžete přibližně spočítat takto: odečtěte 3 měsíce od prvního dne poslední menstruace a přidejte číslo 7. Datum bude upraveno v závislosti na výsledcích plánovaných ultrazvukových vyšetření a na dni, kdy matka poprvé pocítila pohyb dítěte. Pokud k doručení nedošlo včas, navíc byl proces čekání na dědice pozdržen - to je důvod k obavám. Ale je tu jedna věc. Ukazuje se, že existuje prodloužené a skutečně odložené těhotenství. Jak se liší a co o tom lékaři říkají? Níže se zabýváme oběma těmito podmínkami a diskutujeme příznaky post-term těhotenství. tak.

Prodloužené těhotenství

Není důvod k obavám, pokud porod nezačal před vypočítanou PDD a neexistují žádné další příznaky. Bez jakýchkoli komplikací může být dítě narozeno od 38 do 42 týdnů těhotenství. Stav, ve kterém žena nese dítě déle než 40 týdnů bez diagnostikovaného zhoršení jejího zdraví a vývoje plodu, se nazývá prodloužené nebo imaginární přetížení. Tento stav nepředstavuje nebezpečí pro matku a dítě. Placenta neztrácí své funkce a zajišťuje průtok kyslíku a živin plodu. Imaginární překmit je častěji pozorován u žen s dědičnou predispozicí nebo dlouhým menstruačním cyklem. Nevyžaduje léčbu a mělo by vést k přirozenému porodu. V opačném případě se může prodloužené zpoždění rozvinout do patologického nebezpečného stavu..

Skutečná transplantace plodu

Skutečné přemístění není určeno ani načasováním, ani dalšími symptomy. Tento patologický stav je plný komplikací v procesu porodu, ohrožení zdraví ženy a života dítěte. V této situaci mohou lékaři diagnostikovat odložené těhotenství. Období březosti patologického těhotenství se prodlužuje na 294 dní. Za normálního stavu ženy a plodu mohou lékaři očekávat přirozené porod v nemocnici. Těhotná žena s příznaky nadměrné expozice by měla být na oddělení patologie těhotenství. Pokud je ohroženo zdraví matky nebo plodu a po dobu delší než 294 dnů, uchylují se k umělé stimulaci porodu nebo dělají císařský řez.

Symptomatologie

Příznaky skutečného předjíždění těhotenství jsou následující:

 • snížení množství plodové vody a jejich nazelenalé nebo šedé barvy;
 • placentární stárnutí;
 • snížení objemu břicha na 10 cm denně;
 • hubnutí těhotné ženy 1-3 kg;
 • zvýšení hustoty dělohy;
 • nezralost krku;
 • uvolňování mléka z hrudníku místo kolostra;
 • zvýšená hustota kostí lebky plodu;
 • jsou spojeny fontanely a kostní stehy;
 • vysoká hmotnost plodu;
 • tlumená, nerovnoměrná srdeční frekvence plodu.

Často se dozvíte od nastávajících matek: „Těhotenství nemůžu tvrdě snášet - nedospím do termínu.“ Stává se to přesně naopak: žena, jejíž dítě je „dáno“, je obtížná, imaginární je perenasivaet fetus. Pouze ošetřující lékař může stanovit diagnózu po dodatečném vyšetření a instrumentálních diagnostických metodách. Pokud se vyskytnou 3 nebo více příznaků, potvrdí diagnózu odborník..

Fáze vývoje patologie

Odložené těhotenství je rozděleno do 3 fází v závislosti na stupni vývoje patologického stavu:

 1. V první fázi perenashivanie je pozorováno zvýšení aktivity dítěte a rychlý srdeční rytmus. Množství plodové vody je mírně sníženo. Obvykle je tento stav pozorován po 41 týdnech těhotenství. V této fázi vývoje patologie mohou lékaři navrhnout použití prostaglandinů E2 ve formě gelu. Změkčí děložní čípek a může vyvolat nástup porodu.
 2. Ve druhé fázi se objeví děložní tón, objem břicha se denně snižuje na 3 cm. Dno dělohy stoupá. Tento stav může nastat ve 42–43 týdnech. Jsou přijímána medikační opatření ke stimulaci porodu.
 3. Třetí etapa je zaznamenávána velmi zřídka, protože i za přítomnosti předchozích příznaků lékaři přijímají opatření. Toto stádium se vyznačuje zhoršeným průtokem krve v placentě, což vede k závažné hypoxii plodu a úbytku hmotnosti. Prognóza je velmi nepříznivá.

Příčiny přetížení plodu

Patologický stav může vyvolat řada faktorů. A co hrozí, že v konkrétním případě těhotné ženy a jejího dítěte hrozí přetížení - ani zkušený lékař nebude schopen předvídat. Podle statistik má 4% žen skutečné post-term těhotenství. Důvody jsou velmi odlišné:

 • dědičnost;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • nemoc štítné žlázy;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • problémy s ledvinami
 • zánětlivé procesy reprodukčních orgánů;
 • nádory;
 • historie potratů;
 • infekční onemocnění v dětském věku: spalničky, zarděnky, šarlach;
 • ARVI přenesená během těhotenství, chřipka;
 • stres, nervové napětí;
 • velké ovoce;
 • první těhotenství nad 35 let;
 • pánevní prezentace plodu;
 • brát léky;
 • nízká fyzická aktivita těhotné ženy;
 • ženy s velkou hmotností.

Otázka, proč je těhotenství odloženo, je dosti komplikovaná. Se stejnými příznaky existuje v některých případech hrozba přerušení v raných stádiích, v jiných - k porodu samo nedojde. Není možné předvídat výsledek porodu dítěte. Žena může dodržovat pouze doporučení lékaře a přijímat preventivní opatření uvedená v odpovídající části článku.

Instrumentální diagnostické metody

V raných stádiích není možné diagnostikovat vývoj patologie. Odchylku lze očekávat pouze překonáním data DA. Potvrdit nebo vyvrátit diagnózu odloženého těhotenství lze pomocí diagnostických metod. Včasná detekce patologie může zachránit život nenarozeného dítěte a zabránit možným komplikacím. Lékař nasměruje těhotnou ženu na taková vyšetření:

 • Ultrazvuková diagnostika, která pomůže posoudit stupeň stárnutí placenty, množství plodové vody, ukáže, zda jsou kosti lebky plodu zhutněny a jaký je průměr fontanelu
 • Dopplerův test určí srdeční frekvenci poruch plodu a průtoku krve mezi placentou a dítětem;
 • pomocí amnioskopického postupu lékař vyhodnotí objem a barvu, přítomnost nebo nepřítomnost meconia v plodové vodě. Tento postup však lze provést pouze v případě, že dojde k otevření děložního hrdla;
 • analýzy následujících hormonálních ukazatelů odhalí patologii, pokud výsledky nesplňují standardy: hCG, estriol, placentární laktogen, progesteron.

Průzkum

Před provedením diagnózy odloženého těhotenství lékař pečlivě prozkoumá historii a historii porodu plodu. Poté určí PDR, vypočítá ovulaci a odhadovaný den početí. Stejně důležitý pro stanovení správných dat je den prvního rozkvětu plodu. Gynekolog bude měřit objem břicha a úroveň výšky dělohy. Pomocí vaginálního vyšetření může odhalit zhutnění kostí lebky plodu. Poté je nutné analyzovat všechna dostupná data z předchozích analýz, vyšetření a instrumentálních diagnostických metod. Na základě získaných výsledků bude rozhodnuto o stanovení diagnózy a vypracování dalšího postupu. Dále pojďme mluvit o tom, co hrozí odloženým těhotenstvím.

Nebezpečí pro matku

Jaká je hrozba odloženého těhotenství? Důsledky odloženého těhotenství pro ženu se mohou projevit již při porodu. Zvyšuje se riziko komplikací: krvácení, slabá práce, vývoj infekcí. Pravděpodobnost císařského řezu je vysoká.


Nebezpečí pro dítě

Statistiky jsou bohužel zklamáním: 29% odložených novorozenců má vážné zdravotní problémy. Vysoké procento perinatální úmrtnosti je 19%. Tyto ukazatele souvisejí se skutečností, že příčiny a mechanismy reprodukce plodu nejsou zcela pochopeny a metody pro diagnostiku patologie v raných stádiích nejsou vyvíjeny. Skutečné odložené těhotenství je pro dítě mimořádně nebezpečné. Důsledky pro dítě mohou být nepředvídatelné:

 1. Akutní nedostatek kyslíku v důsledku zhoršené funkce placenty. Přímé kyslíkové hladovění plodu způsobuje vývoj poruch centrálního nervového systému. To se může projevit zpožděním ve vývoji dítěte, zpožděním řeči a dětskou mozkovou obrnou.
 2. Reflexní uvolňování meconia do plodové vody zvyšuje pravděpodobnost vzniku infekčních komplikací.
 3. Existuje možnost, že dítě se první dech vydá do dělohy a spolkne meconium. To povede k vážným komplikacím po narození dítěte: potřebě antibiotické terapie a ventilace.
 4. Zhuštěné kosti lebky komplikují práci.
 5. Nedostatek prvotního mazání a suchá pokožka dítěte ztěžuje průchod porodním kanálem.
 6. Zvýšené riziko různých poranění.

Odložené těhotenství: co dělat?

Po potvrzené diagnóze skutečného odloženého těhotenství je žena hospitalizována v nemocnici. Patologický stav je nejčastěji doprovázen příznaky, které umožňují lékařům předepsat císařský řez. V jiném případě je děložní krček nejprve připraven. Odhaluje se pomocí hormonálních gelů. Po vyhlazení a otevření děložního čípku je práce způsobena oxytocinem nebo otevřením močového měchýře.


Dítě po narození

Až po porodu a vyhodnocení stavu novorozence lze konečnou diagnózu odložit těhotenství. Důsledky pro dítě jsou zřejmé:

 • macerace - kůže na nohou a dlaních vrásky z dlouhodobého působení tekutin;
 • snížená elasticita pokožky;
 • nepravidelný tvar hlavy;
 • nedostatek nebo malé množství generického maziva;
 • přemnožení stehů a fontanel;
 • husté kosti lebky;
 • dlouhé nehty;
 • nazelenalý tón pleti.

Prevence přetížení

Preventivními opatřeními jsou pečlivý přístup ke zdraví, plánování těhotenství a jeho příprava, pravidelné návštěvy u lékaře během zajímavé situace a absolvování všech předepsaných testů. První známky odloženého těhotenství vyžadují okamžité lékařské vyšetření nastávající matky. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, je nutná mírná fyzická aktivita. Po konzultaci s lékařem můžete pro nastávající matky provést plavání, dechové cvičení nebo gymnastiku.

S celým komplexem různých nemocí se vyvíjí odložené těhotenství. Recenze však ukazují, že 96% takových patologických stavů je úspěšně vyřešeno přirozeně.

Čekat na. Co dělat s odloženým těhotenstvím?

Již uplynuly všechny termíny: ten stanovený lékařem a ten, který sama vypočítala. Boj může začít kdykoli, ale z nějakého důvodu nezačínají. 40 týdnů, 41, 42... Kdy se konečně narodí?

Tatyana Gracheva
Porodník-gynekolog, vedoucí klinické práce, Vědecké centrum pro porodnictví, gynekologii a perinatologii Akademik V.I. Kulakova, Moskva

Pokud je porod zpožděn o den, dva nebo tři, je to běžná událost. Co dělat, když termín překročí 41 týdnů?

Kontrola dat

Nejprve se lékař provádějící těhotenství zeptá, zda je datum narození správně stanoveno. Vždy existuje šance, že žena nesprávně nazvala začátek poslední menstruace. Poté lékař zkontroluje více objektivních ukazatelů: velikost dělohy, výšku její dna, datum prvního rozruchu, ultrazvuková data a další. Pokud potvrdí, že je čas na narození dítěte, odborník vyvodí příslušné závěry.

Co to znamená? Teprve nyní budou lékaři pečlivě sledovat stav dítěte a začít pacienta připravovat na porod. V takových případech nemluví o odloženém, ale o prodlouženém těhotenství, tj. O prodlouženém těhotenství. Individuální charakteristice ženského těla se přisuzuje delší období. Existují však i jiné možnosti: když se po 40–41 týdnech narodí dítě se zjevnými příznaky nadměrně dlouhého pobytu v bříšku matky.

Jak zjistit odložené těhotenství pouhým okem?

Obvykle odložené těhotenství je obtížné diagnostikovat vnějšími příznaky, ale stále existují.

 1. Při pohybu se nastávající matka najednou přestává přibývat na váze a dokonce se zbavuje asi kilogramu, objem břicha klesá o 5–10 cm.
 2. Při mačkání prsu z bradavek není vylučováno kolostrum, ale zralé mléko.
 3. Vyšší, než se očekávalo, stojící na dně dělohy.
 4. Posílení nebo naopak oslabení pohybů dítěte.
 5. Porušení frekvence a rytmu srdečního tónu dítěte.

Co dělat? V případě potřeby odborník nařídí další zkoušky. Kardiomonitoring monitorující srdeční frekvenci plodu tedy poskytne přesnou představu o práci srdce dítěte. Amnioskopie - vyšetření fetálního močového měchýře pomocí zařízení vloženého do děložního hrdla - ukáže, že v amniotické tekutině se objevilo meconium a amniotická tekutina se zmenšila. Jeho největší množství je pozorováno za 38 týdnů, pak objem rychle klesá a dosáhne 43. minima. A to je vážná hrozba pohybu!

Hlavní nebezpečí prodlouženého těhotenství

Aby mohla práce začít, musí se časem shodovat několik okolností. Prvním z nich je připravenost ženského těla, konkrétně dělohy, nechat dítě jít: pod vlivem hormonů jeho krk změkne a začne se otevírat. Druhé - dítě už vyrostlo natolik, že se mu stísnilo břicho matky. A poslední: placenta, která vyčerpala své schopnosti, začíná stárnout a už nemůže dítě zásobovat kyslíkem a živinami a jeho potřeby se zvyšují, protože rostlina roste.

Jedním z důsledků vzniku potíží je reflexní uvolnění původního stolice - mekonia. Vzhledem k nedostatku kyslíku může dítě první dech i v děložní dutině a plodová voda s výkaly spadne do jeho dýchacích cest. A v prvních hodinách života je novorozenec ohrožen syndromem aspirace meconium, který vyžaduje prodlouženou mechanickou ventilaci a silnou antibiotickou terapii.

Díky převažujícím prvkům jsou kosti lebky dítěte husté a při porodu ztrácejí schopnost měnit konfiguraci. Už se nemohou překrývat, přizpůsobují se velikosti porodního kanálu, díky čemuž se prodlužuje doba pokusů a zvyšuje se pravděpodobnost poranění.

Co dělat? Ultrazvuk ukáže stárnutí placenty a detekuje oddělení jejích stěn od membrán spodního pólu močového měchýře. Dopplerova studie cév placenty může odhalit poruchu toku krve v systému matka - placenta - plod. Kardiomonitorování přesně objasní, jak se dítě potýká s problémy. Kombinace různých vyšetřovacích metod objasní situaci a bude zřejmé, zda je možné počkat, až se porod začne sám, nebo zda je třeba přijmout nouzová opatření - zahájit práci s léky nebo mít císařský řez.

Příčiny překročení těhotenství: kdo je v ohrožení?

Důvody prvořadého těhotenství jsou četné a různorodé, navíc jeden generuje další a překrývá se třetím, tvoří celou řadu indikátorů, které nelze snadno zjistit..

Může to být zdravotní stav nastávající matky, například chronická onemocnění v oblasti genitálií, hormonální poruchy. Je pravděpodobné, že budou zahrnuty dědičné faktory - přítomnost blízkého příbuzného, ​​který přežil podobný problém, stejně jako nadměrná hmotnost dítěte (nad 4000 g) nebo dřívější umělé ukončení těhotenství..

Hlavní roli hrají komplikace, které vznikají v různých stádiích těhotenství, což má za následek, že placenta není schopna vykonávat své funkce. K tomu může dojít v důsledku zranění, zejména pádu, křečí krevních cév, krevních sraženin. Ve stejné řadě jsou poruchy v centrální nervové soustavě matky nebo dítěte.

Bylo zjištěno, že ženy ve věku 30 let, které očekávají své první dítě, jsou ohroženy. Významnou roli hraje také nedostatek vitaminů, jako jsou C, P, E, skupina B, které jsou důležité pro reprodukci.

Postup odložení těhotenství

Pro lékaře je snazší sledovat transplantace, jsou-li po ruce - v prenatálním oddělení porodnické nemocnice. Porod může začít sám a trpělivě se očekává, ale pokud je dítě nemocné, je tento proces stimulován..

Když se srdeční aktivita dítěte zhorší, lékaři oznámí pohotovostní připravenost. Nejprve upravují hladinu hormonů, vstřikují prostaglandiny nebo antispasmodika do děložního čípku a čekají od 40 minut do 4 hodin. Látky způsobují, že děložní hrdlo je pružné a změkčuje, a děloha samotná se stahuje a vyvolává otevření děložního hrdla. Pak se propíchne močový měchýř a spustí se rhodostimulace, umístí se kapradiny oxytocinu atd. Pokud existuje nesoulad mezi velikostí pánve ženy při porodu a hlavou plodu (u převedených dětí je poměrně velká a pevná), změní se taktika. Je možný pouze jeden východ - císařský řez.

Co to znamená? V každém případě je porod prováděn pečlivě, na pozadí sledování kardiomonitoru plodu a epidurální anestézie.

Nesené děti: po narození

Děti, které sedí v bříšku déle, než se očekávalo, se liší od ostatních novorozenců. Přenášené děti mají suchou pokožku, protože na ní není téměř žádné generické mazání, „koupací“ nohy a ruce - jako člověk, který je držel ve vodě po dlouhou dobu, mají dlouhé nehty. Při péči o narozené dítě je nutné používat speciální oleje, prášky a krémy pro velmi citlivou pokožku, velmi šupinatou, náchylnou k vyrážce a podráždění plenky. Takové děti jsou aktivnější než jejich vrstevníci. Jejich velký fontanel se uzavírá rychleji.

Co to znamená? Nic zvláštního. U převáděných dětí je to normální. Pokud však dítě váží méně, než by mělo být, je přísně zakázáno ho krmit každou hodinu - pouze na vyžádání.

Zajímavý fakt
Existuje názor, že příčinou překročení těhotenství může být silný strach z porodu. Psychika je samozřejmě zapojena do všech tělesných procesů, ale její role by neměla být přehnaná. Žena může ve skutečnosti podvědomě zpomalit nástup práce, obávat se temnoty a bolesti. Ale v noci usíná a ztrácí ostražitost - potom začíná porod.

Předjíždění těhotenství

Jaké je nebezpečí odloženého těhotenství a důvody nadměrné expozice

Mnoho žen nevidí problém ve skutečnosti, že jejich dítě se může narodit o týden nebo dva později, než se očekávalo. Odložené těhotenství obvykle způsobuje, že nastávající matky mají menší strach a úzkost než předčasné. Může se však stát i zdrojem vážných problémů pro matku a dítě.

Jak víte, fyziologické těhotenství trvá v průměru 280 dní (nebo 40 týdnů), pokud počítáte od prvního dne poslední menstruace. Během této doby se vyvíjí zralý plod schopný mimomaternicového života. Těhotenství, které trvá 10-14 dní déle, se nazývá odložené. V tomto případě je možné prodloužení fyziologického těhotenství i skutečné přemístění.

Dlouhodobé (nebo pokud doslovně překládáte toto slovo z latiny, „prodloužené“) těhotenství se považuje za takové, že trvá déle než fyziologické o 10-14 dní a končí narozením funkčně dospělého dítěte bez známek placentace a „stárnutí“ placenty..

Skutečná nevolnost je charakterizována narozením dítěte s výraznými změnami placenty a známkami nevolnosti: nedostatek prvotního mazání, suchosti a vrásky na kůži. V tomto případě se také snižuje množství plodové vody. Při výrazném předávkování se ve vodách objevuje nečistota meconia (prvotní stolice) a jejich barva se stává nazelenalým nebo šedivým.

Podle různých statistik se rodí 2% dětí.

Důvody přetížení

Důvody odložení těhotenství jsou různé. Z nich jsou zvláště důležité endokrinní poruchy - změny ve fungování štítné žlázy, diabetes mellitus atd., Jakož i funkční změny v činnosti centrálního nervového systému. Ke přemísťování přispívá změna poměru hormonů, zejména estrogenů a progesteronu. U žen, které měly potraty nebo zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, se může kontraktilní aktivita dělohy snížit, což také často způsobuje nadměrné těhotenství.

Vědci si všimli, že ženy, které podstupují těhotenství, obvykle mění povahu své menstruační funkce. Takže nejčastěji mají časný a pozdní nástup menstruace, nestabilní menstruační cyklus, nepravidelnou menstruaci.

Přetížení v těhotenství může být také spojeno s psychoemocionálními šoky, které žena utrpěla. Důležité je přepětí spojené s různými emocionálními stresy a nedostatečná fyzická aktivita.

Vědci upozornili na skutečnost, že těhotenství je často zpožděno u žen trpících onemocněním jater, žaludku a střev. Tato onemocnění mohou být predispozičními faktory, protože při poškození jater jsou narušeny procesy metabolismu estrogenů (ženské pohlavní hormony), což vede ke snížení excitability, inertnosti dělohy..

U těhotných žen může hlava plodu po dlouhou dobu pozorovat odpočinek v posteli kvůli souběžným onemocněním neprodleně dolů ke vchodu do malé pánve a nedráždit aparát děložního čípku.

Kromě výše uvedeného existují i ​​další rizikové faktory pro odložení těhotenství:

 • různé poruchy funkce vaječníků;
 • obvyklý potrat;
 • hrozba ukončení tohoto těhotenství a léčba hormony;
 • před těhotenstvím;
 • předchozí narození dítěte s tělesnou hmotností vyšší než 4 kg;
 • předchozí těhotenství končící mrtvě narozenými;
 • primiparous věk více než 30 let;
 • přítomnost souběžné patologie;
 • pozdní gestóza;
 • pánevní prezentace plodu;
 • sedavý, sedavý životní styl ženy před a během těhotenství.

Nebezpečí odloženého těhotenství

Předjíždění těhotenství není v žádném případě prospěšné pro plod. Při narození může plod zůstat normální velikosti nebo se může zvětšit. Kosti hlavy přenášeného plodu se stávají hustšími, sešívání a fontanely se zmenšují a v důsledku toho se během porodu snižuje schopnost hlavy plodu měnit se (zmenšovat se v důsledku umístění kostí lebky na sebe). Potřeba kyslíku plodu během reprodukce vzrůstá a placenta již nemůže zajistit dodávání potřebného množství kyslíku a dalších látek důležitých pro životně důležité funkce. Když to překročíte, syntéza hormonů, metabolismus, intenzita biochemických procesů se sníží, dojde k dystrofickým změnám v klků, je narušena dodávka krve, dochází k infarktu - místa zbavená dodávek krve. Pupeční šňůra se stává ochablou se značnou retencí. Množství plodové vody klesá a mění se složení. To vše vede ke zhoršení života plodu.

V některých případech je prodloužené těhotenství komplikováno časnou toxikózou a pozdní gestózou, hrozbou ukončení těhotenství dříve nebo později a intrauterinní hypoxií plodu (nedostatek kyslíku). Hypoxii zase může doprovázet relaxace svěrače rekta a uvolnění meconia (prvotních výkalů). To někdy způsobuje plicní komplikace, poškození mozku, aspiraci meconia atd..

Porod při odloženém těhotenství: možné problémy

Pokud jde o porod během odložení těhotenství, jsou také často komplikované, což nepříznivě ovlivňuje zdraví matky i plodu. Nejcharakterističtější komplikace jsou:

 • předčasné nebo předčasné vypuštění plodové vody (prodloužené období bez vody může vést k výskytu infekčních komplikací);
 • slabost práce;
 • asfyxie (udušení) u dítěte při narození; navíc v takových případech se zvyšuje četnost porodních poranění (je to způsobeno tím, že se prodlužuje doba exilu a významně se snižuje citlivost plodu na hypoxii a poranění);
 • krvácení ve třetí fázi porodu a v časném poporodním období (může být spojeno se sníženou kontraktilní aktivitou dělohy, narušením placentárního narušení, prasknutím měkkých tkání porodního kanálu).

Diagnostika

Důvody pro diagnózu „odloženého těhotenství“ jsou:

 • údaje z historie (datum poslední menstruace, první pohyb plodu, gestační věk podle prvního ultrazvukového vyšetření):
 • údaje z objektivního vyšetření (hustota kostí hlavy plodu, snížení obvodu břicha, zhoršení srdeční aktivity plodu, snížení jeho motorické aktivity);
 • údaje o dalších metodách výzkumu, které zahrnují:
  • Kardiotocografie je studie srdeční aktivity plodu. Jedná se o registraci a záznam na pás srdečního rytmu plodu a kontraktilní pohyby dělohy pomocí senzorů upevněných na přední břišní stěně těhotné ženy. Průměrná srdeční frekvence během těhotenství a normální stav plodu je od 110 (120) do 160 tepů za minutu. Snížení nebo zvýšení průměrné srdeční frekvence indikuje zhoršení plodu.
  • Ultrazvuk a dopplerometrie. Stanovení průtoku krve (Dopplerometrie) v cévách pupeční šňůry, placentě, děložních tepnách a cévách mozku plodu má zásadní význam pro diagnostiku stavu plodu..
  • Amnioskopie je studie plodové vody. Na konci těhotenství se používá děložní amnioskopie, zatímco do děložního čípku je vloženo speciální zařízení, které umožňuje vidět vodu viditelnou močovým měchýřem. Zelená barva vod indikuje intrauterinní exkreci meconia - původní stolici, která je známkou utrpení plodu. Amnioskopii lze použít pouze tehdy, když děložní čípek prochází zařízením, tj. Když je měkký a připraven k dodání.

Rysy těhotenství a porodu

Po 41 týdnech je na oddělení patologie těhotných žen porodnice hospitalizována těhotná žena. Tam podstoupí další vyšetření a rozhodne o další taktice těhotenství a porodu.

Pracovní aktivita během těhotenství se může objevit spontánně, ale někdy se lékaři musí uchýlit k stimulaci porodů, přičemž zohlední nepříznivý účinek těhotenství na plod. Alarmujícími signály jsou v tomto případě snížení motorické aktivity plodu, zhoršení jeho srdeční aktivity.

Pokud není děložní hrdlo těhotné ženy připraveno k porodu, připravuje se několik dní pomocí speciálních gelů obsahujících hormon, jejichž zavedení je změkčováno a jeho kanál se rozšiřuje. Po přípravě děložního čípku na porod jsou těhotným ženám předepisovány léky, které stimulují kontraktilitu dělohy.

Nezbytnou podmínkou pro řízení porodu při odloženém těhotenství je neustálé sledování srdeční činnosti plodu. Porodník-gynekolog, který vede porod, poslouchá srdeční rytmus plodu každých 15 minut v první fázi porodu a po každém pokusu ve druhé periodě. V tomto případě je kardiomonitoring nezbytný, ve kterém je k ženě při porodu připojen speciální senzor, který monitoruje srdeční frekvenci plodu. V případě příznaků fetální hypoxie se provádí nezbytná léčba a pokud možno se snaží urychlit porod.

Porod u žen s odloženým těhotenstvím ne vždy končí přirozeným porodním kanálem. V případě komplikací je nutné uchýlit se k chirurgickému porodu, tj. K císařskému řezu. Takové komplikace jsou výskyt akutní nitroděložní hypoxie plodu, slabá práce, klinicky úzká pánev atd. Pokud je v období exilu, kdy je děložní čípek zcela otevřen, nalezen nesoulad mezi velikostí hlavy plodu (která může být během těhotenství velká) a pánví matky, to znamená, že pokud se hlava při normálním porodu nepohybuje podél porodního kanálu, je klinicky úzká povodí. Současně mohou být rozměry pánve naprosto normální, ale tato pánev bude představovat potíže nebo překážky v průběhu těchto porodů..

V některých případech se lékaři okamžitě rozhodnou porodit císařským řezem. Patří sem kombinace prodloužení těhotenství s velkým plodem, pánevní prezentace plodu, věk primiparous nad 30 let, jizva na děloze atd..

V období po porodu je také třeba pečlivě sledovat matku a dítě, zejména pokud je porod komplikovaný.

Doufáme, že příběh o obtížích, které mohou doprovázet těhotenství, upozorní budoucí matky na bezohledné odmítnutí hospitalizace s gestačním věkem vyšším než 40 týdnů. Provádění všech doporučení lékařů a včasná identifikace žen patřících do „rizikové skupiny“ těhotenství zabrání možným komplikacím u matky a novorozence..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Odložené těhotenství

Odložené těhotenství je typ těhotenství, u kterého je doba těhotenství delší než 42 týdnů. Aby bylo možné zjistit, zda je těhotenství odloženo, musíte znát přesný den početí.

Normální těhotenství trvá přibližně 40 týdnů nebo 280 dní od posledního menstruačního období. Vzhledem k individuálním vlastnostem ženského těla je přípustné mít dítě dva týdny před nebo dva týdny po uvedené době. To není odchylka. Než začnete dělat starosti s tím, proč odkládáte těhotenství, měli byste určitě pochopit: pohybujete se svým termínem? Nespěchejte na stanovení diagnózy sami, často údajné odložené těhotenství není. Studie ukazují, že v přibližně 75% případů je tato diagnóza nesprávná, proto existuje skutečné post-termální těhotenství a imaginární. Termín práce je ovlivněn mnoha různými faktory. Například pokud ženský menstruační cyklus trvá déle než 28 dnů, považuje se těhotenství až 42 týdnů za normální. A ženy, které mají cyklus méně než 28 dní, se mohou připravit na porod od 36. týdne.

Je třeba také zvážit dědičnost. Pokud v minulosti někdo v rodině budoucí matky měl těhotenství, pak ve vašem případě taková možnost.

Psychologický faktor nelze vyloučit. Stává se, že si žena dá instalaci, porodí do určitého data a tělo je přestavěno do určeného data..

Avšak v situaci, kdy těhotenství dosáhne 44 týdnů, je již odloženo a vyžaduje rychlé řešení. Takový porod se nazývá pozdě a dítě bude mít známky převahy: velké velikosti, zarostlé nehty na pažích a nohou, úzký fontanel, husté kosti lebky, vrásčitá kůže.

S imaginárním překmitem se dítě narodí bez charakteristických známek nadřazenosti.

Proč je těhotenství odloženo

Přesné příčiny prodloužení těhotenství zůstávají v současnosti neznámé. Za výskyt mimoděložního těhotenství odpovídá řada faktorů, které nepříznivě ovlivňují reprodukční systém ženy:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • pozdní puberta;
 • infekční choroby;
 • endokrinní choroby;
 • metabolické onemocnění;
 • zánětlivá onemocnění genitourinárního systému;
 • mentální trauma;
 • předchozí potraty;
 • gestóza.

K repotování navíc přispívá patologie předchozího těhotenství, časná léková terapie, prováděná s hrozbou potratu, a pánevní prezentace plodu. Transplantace může být způsobena nedostatečnou fyzickou aktivitou nastávající matky, emočním otřesem, prodlouženým odpočinkem v posteli, nebo se jedná o první těhotenství u ženy starší 30 let. Také nadměrné léčení může být způsobeno fetálními chorobami s mikro- a hydrocefalem, Downovým syndromem, patologií nadledvin. Pouze lékař dokáže rozlišit skutečnou transpozici od imaginární provedením komplexního vyšetření.

Příznaky těhotenství

Gestační věk po 40 týdnech těhotenství se neměří kalendářními výpočty, ale stavem plodu, plodové vody a placenty. Pokud ultrazvuk vykazuje známky stárnutí placenty, znamená to, že se nedokáže vyrovnat s potřebami rostoucího těla. Zakalené vody ukazují, že plod zažívá hladovění kyslíkem, což je důkaz těhotenství. Mezi další příznaky odloženého těhotenství patří:

 • úbytek hmotnosti těhotné na kilogram nebo více;
 • zmenšení objemu břicha o 5-10 cm;
 • nedostatek vody;
 • zvýšená hustota svalové struktury dělohy;
 • změna frekvence rytmu srdečních zvuků plodu - důkaz hypoxie;
 • přidělení mléka z mléčných žláz;
 • nezralý děložní čípek.

Diagnóza odloženého těhotenství

Diagnóza je založena na přesném stanovení gestačního věku. Důvody pro schválení diagnózy „odloženého těhotenství“ jsou:

 1. údaje o anamnéze: čas poslední menstruace, gestační věk podle výsledků prvního ultrazvuku, první rozruch plodu;
 2. údaje ze zkoušek: snížení objemu břicha, zhoršení srdeční aktivity a snížení fetální aktivity, zhutnění kostí lebky;
 3. údaje o dalších vyšetřovacích metodách, které se provádějí při zjištění prvních známek fetální hyperémie. Mezi tato specializovaná pozorování patří:
  • Kardiotocografie je studie srdečních rytmů plodu. S pozitivním průběhem těhotenství a normálním stavem plodu se srdeční frekvence mění od 110 do 160 tepů za minutu. Zvýšení nebo snížení srdeční frekvence signalizuje zhoršení stavu dítěte;
  • Dopplerometrie - studie toku krve v cévách pupeční šňůry a mozku plodu, děložních tepen a placenty;
  • Amnioskopie je studie o stavu plodové vody. Jejich zelená barva označuje intrauterinní exkreci původních výkalů. Amnioskopii lze provést pouze v případě, že děložní čípek prochází senzorem zařízení, což naznačuje připravenost k porodu.

Důsledky odloženého těhotenství

Existují tři obavy: je to stav plodu před porodem, proces porodu samotného a stav matky a dítěte po porodu. Odložené těhotenství, stejně jako předčasné těhotenství, má svá vlastní nebezpečí a problémy. Placenta, jejímž prostřednictvím plod dostává výživu, postupně zestárne, narušuje se její krevní oběh a vytváří se sraženina vápníku. Dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku, dochází k nebezpečným odchylkám. Zpracování glukózy je minimalizováno, což ohrožuje vývoj diabetu. Uvolňuje se svaly konečníku, výkaly vstupují do plodové vody. Je nebezpečné, když to dítě začne vdechovat. Po narození nebudou jeho dýchací cesty fungovat normálně. Snížení množství vody zvyšuje pravděpodobnost propletení plodu pupeční šňůrou. Neméně nebezpečné je ztuhnutí kostní struktury dítěte. To komplikuje doručení a může vést k vážným zraněním. Dítě roste, jako by se již narodilo, což činí jeho děložní život nepříjemným. Ochranný hlen zakrývající plod zmizí, což může způsobit infekci kůže.

Zdraví mámy také způsobuje značné škody. Pracovní aktivita v takových situacích se nejčastěji projevuje špatně, což vede k prodlouženému porodu (více než 24 hodin), zvyšuje se riziko poškození dělohy nebo prasknutí děložního čípku a perineálních svalů. Období poporodní obnovy je plné výskytu náhlého krvácení.

Je velmi důležité sledovat zdravotní stav odložených dětí v období po porodu. Taková batolata se vyznačují nízkou rezistencí na různá onemocnění v důsledku snížení funkce imunitního systému těla. V některých případech lze pozorovat žloutenku, infekční kožní léze, sníženou adaptabilitu, neurologické poruchy. Studie ukazují, že tyto děti mohou začít stát pozdě a chodit.

Taktika kontroly narození pro odložené těhotenství

Pokud vám byla diagnostikována nadměrná expozice, lékař se pokusí zjistit, zda se dítě nadále vyvíjí správně, v souladu s normami. Na základě výsledků dodatečného vyšetření je vyřešena otázka následné taktiky provádění těhotenství a samotného procesu porodu.

Při odloženém těhotenství může dojít k spontánnímu porodu. To je ideální pro budoucí matku a dítě.

Pokud existují známky potratu, ale stav dítěte umožňuje ženě porodit se sama, mohou se lékaři rozhodnout o stimulaci porodu. Pokud je děložní čípek měkký a otevřený na dvou prstech, můžete otevřít plodovou vodu. Část vody odejde, objem dělohy se sníží a hlava dítěte klesne do spodní části. To by mělo spustit nástup práce. Pokud kontrakce nezačnou, lékař zavádí stimulační léky.

Stává se také, že děložní čípek není připraven k porodu. Poté několik dní provádějí přípravu pomocí gelů obsahujících hormony. Po zmírnění děložního čípku a jeho kanálu se těhotným ženám předepisují léky, které vyvolávají kontraktilní aktivitu dělohy..

Neustálé sledování srdeční činnosti plodu je předpokladem procesu porodu během těhotenství. Dodací lékař poslouchá srdeční rytmus dítěte každých 15 minut během prvního období porodu. Ve druhé periodě se po každém pokusu provádí monitorování srdeční frekvence. Pokud existují známky hypoxie dítěte, porod se snaží zrychlit.

V některých případech se lékaři musí uchýlit k rychlému doručení - operace „císařský řez“. Patří sem kombinace transplantace těhotenství s velkým plodem, věk primiparous, pánevní prezentace plodu, nesoulad porodního kanálu s velikostí plodu..

Prevence těhotenství

Prevence těchto komplikací je obdobou prevence všech dalších patologických stavů těhotenství. Ženy s endokrinními chorobami, které trpí chronickými infekčními a zánětlivými procesy, které přežívají časté intoxikace, jsou vystaveny riziku těhotenství. Tito pacienti by měli být zvláště opatrní při určování načasování porodu..

Aby se předešlo rozvoji komplikací během odloženého těhotenství, může váš lékař učinit následující opatření:

 • co nejpřesněji určit termín očekávaného porodu;
 • vybrat si plně obohacenou stravu pro těhotenství;
 • poslat do tříd fyzické a psychologické přípravy na porod;
 • provést hospitalizaci ve 39-40 týdnech s nezralým děložním hrdlem;
 • provádět ultrazvuk - sledování stavu zralosti placenty;
 • provést zrychlenou přípravu děložního čípku na porod po 40 týdnech.

Pro těhotnou ženu je důležité udržovat mobilní životní styl po dobu 9 měsíců, častěji chodit na čerstvý vzduch.

Co dělat, aby těhotenství nebylo odloženo

Informace uvedené v našem článku vám umožní správně posoudit všechny možné důsledky pro těhotnou ženu, která při diagnostice odloženého těhotenství nesplní lékařský předpis. Plánování a příprava těhotenství významně snižuje riziko jakýchkoli komplikací v procesu narození dítěte. Pozitivní přístup a dodržování všech lékařských předpisů vám pomůže připravit se na budoucí mateřství, jakož i dodržování všech doporučení lékaře ohledně průběhu těhotenství..

Těhotné těhotenství: 41, 42... 43?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemusí normální těhotenství trvat 40 týdnů, ale od 38 do 42 týdnů. Ale co když vaše těhotenství je již 42, 43 týdnů staré a dlouho očekávané dítě není v žádném spěchu, aby se narodilo? Takové případy nejsou tak vzácné. Podle WHO tvoří téměř 10% všech těhotenství. Proč se toto děje?

Ne všechna těhotenství trvající déle než 40 týdnů se odkládají. Některé jsou jednoduše výsledkem nesprávného výpočtu. Určení přesného věku embrya, a tedy datum nadcházejícího narození, není tak jednoduché. Rozlišujte mezi skutečným (biologickým) a imaginárním (chronologickým) prvořadým, v druhém případě je těhotenství považováno za prodloužené.

Pokud žena měla menstruační cyklus asi třicet dní, pak její plod dozraje později a těhotenství může trvat déle než obvykle. Takové těhotenství se nazývá prodloužené, je považováno za normální variantu, dítě se narodí plně a funkčně zralé, bez známek převažujícího stavu..

Skutečně odloženo není každé těhotenství, které trvá déle, než se očekávalo, ale pouze těhotenství, které vrcholí narozením přezrálého dítěte. Obvykle tyto děti vypadají tenké, se suchou, zvrásněnou, šupinatou pokožkou, bez vrstvy mastnoty, která obvykle zakrývá pokožku u novorozence s novorozencem. Mají delší nehty a vlasy, oči otevřené a aktivnější. Kůže těchto dětí a pupeční šňůra mají často žlutý nebo nazelenalý nádech.

Jaká je rizika?

Přibližně 95% dětí narozených mezi 42 a 44 týdny nemá žádné zdravotní problémy spojené s prodloužením těhotenství. Při přenosu však stále existuje určité riziko, včetně následujících bodů:

• Schopnost placenty poskytnout dítěti dostatečný kyslík a živiny po 42 týdnech je snížena. Existuje možnost hypoxie. Kvůli nedostatku kyslíku se plod může poprvé nadechnout v děložní dutině a vdechnout plodovou vodu meconium. A v prvních hodinách života se u novorozence objeví závažná komplikace - aspirační syndrom meconium, který vyžaduje dlouhodobou mechanickou ventilaci a silnou antibiotickou terapii.

• Dítě, které se nenarodí včas, začíná „přezrát“: přibývání na váze, kosti lebky jsou husté a hlava již nemůže měnit tvar, když prochází porodním kanálem, což vytváří riziko různých komplikací a poranění dítěte a matky. Přibližně 10% dětí začíná zhubnout a jejich kůže při narození je pomačkaná a dehydratovaná.

• Množství plodové vody také klesá, což může vést k zapletení pupeční šňůry. Voda se zakalí, obecné mazivo zmizí z kůže plodu a může dojít k infekci kůže..

Matka může také trpět určitými komplikacemi: slabá práce, krvácení. Frekvence císařského řezu se zvyšuje - jak kvůli komplikacím porodu, tak kvůli akutní hypoxii plodu. Těhotenství je extrémně nebezpečné pro ženy s Rh konfliktem. Mají vysoké riziko, že budou mít dítě s těžkou hemolytickou žloutenkou nebo dokonce smrtí. Proto ženy, které mají v anamnéze děti s konflikty rhesus, potřebují hospitalizaci a prenatální péči.

Jak zjistit přeexponované těhotenství

Nadměrná léčba obvykle nemá výrazné projevy a diagnóza odloženého těhotenství může být obtížná. Naštěstí existují způsoby, jak může lékař sledovat stav dítěte, které se mění. Kombinace různých vyšetřovacích metod pomůže zjistit, zda stojí za to čekat, a nechat dítě, aby se rozhodlo, kdy se narodí, nebo zda je třeba přijmout nouzová opatření..

Existuje mnoho metod vyšetření, díky nimž můžete identifikovat odložené těhotenství. Například krevní test, analýza sekrece vylučované z mléčných žláz (mléko může být vylučováno spíše než kolostrum), analýza kvality plodové vody (pokud je dodávka zpožděná, voda zakalí, amniotická membrána ztrácí průhlednost), nepřítomnost porodního tuku na kůži plodu atd. Pomocí ultrazvukového vyšetření můžete rozlišit prodloužené těhotenství od prodlouženého těhotenství. Pokud je placenta ztenčena a deformována, je ženě předepsána hormonální terapie, aby se přiblížil nástup porodu, nebo je-li těhotenství odloženo, aby se předešlo možným komplikacím, lékaři trvají na císařském řezu.

Lékař, který pozoruje těhotnou ženu, může zjistit zastavení přírůstku na váze nebo snížení její hmotnosti, snížení obvodu břicha. Tyto příznaky jsou také často spojeny se snížením množství plodové vody. Když je těhotenství odloženo, často dochází ke zvýšení nebo oslabení pohybů plodu, což ukazuje na nedostatek kyslíku v důsledku poruch oběhu v děloze a placentě..

Pokud je těhotenství potvrzeno, těhotenství začíná stimulace porodu.

Proč je těhotenství zpožděno?

Řada důvodů může vést k předjíždění těhotenství, často se navzájem provokuje nebo se překrývá. Proto je docela obtížné tyto důvody pochopit a je téměř nemožné předvídat předčasné těhotenství předem.

U žen, které podstupují těhotenství, se obvykle mění povaha menstruační funkce. Takže nejčastěji mají příliš brzy nebo pozdní nástup menstruace, nestabilní menstruační cyklus, nepravidelnou menstruaci.

Důvodem odloženého těhotenství je často nedostatek hormonů, které přispívají k rozvoji porodu. Obvykle dochází k odloženému těhotenství u žen s hypofunkcí vaječníků, chronickým zánětem přívěsků a poruchou metabolismu tuků. Kromě toho může být prodloužení těhotenství také spojeno s psychoemotickými šoky, které žena utrpěla.

Vědci upozornili na skutečnost, že těhotenství je často zpožděno u žen trpících onemocněním jater, žaludku a střev..

U těhotných žen může hlava plodu po dlouhou dobu pozorovat odpočinek v posteli kvůli souběžným onemocněním neprodleně dolů ke vchodu do malé pánve a nedráždit aparát děložního čípku.

Mezi rizikové faktory pro matku je třeba uvést chronická onemocnění v oblasti genitálií, hormonální poruchy, dědičné faktory a anamnézu odložených těhotenství. Praxe ukazuje, že příčinou přetížení může být také tzv. Makrosomie (hmotnost plodu více než 4000 g)..

Péče o dítě

Kůže vyzrálých dětí je obvykle suchá a šupinatá, náchylnější k podráždění a vyrážce. Proto při výměně malých plenek a plenek je třeba ji vždy důkladně omýt, poklepat si na ni plenkou a vzduchem ji nechat na chvíli nahou. Nezapomeňte často používat kojenecké přípravky pro péči o pleť: krém nebo olej.

Přepravované děti při narození mohou mít hustší kosti lebky a jejich velký fontanel se může blížit rychleji než děti narozené včas. Neexistuje v tom žádná patologie a neměli byste se toho bát.

Pokud stárnoucí placenta dodala dítěti nedostatečný kyslík a živiny, je možné, že váží méně, než se očekávalo, a jeho výška bude odpovídat normě. Dítě musí být řádně krmeno, nejlépe přirozeně mateřským mlékem, častěji aplikováno na prsa. Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých doporučení, převedené děti zpravidla začnou přibírat na váze ještě rychleji než děti narozené včas.

Pokud jde o zbytek, péče o převedené dítě by měla být stejná jako pro dítě narozené včas. Navíc opakujeme, že naprostá většina narozených dětí se rodí zcela zdravá.

Články O Neplodnosti
4. srpna 2006, 8:00