Hlavní Zdraví

V jaké vodě potřebujete koupat novorozence: optimální teplota, teplota varu a přidání manganistanu draselného

Koupání novorozence je jedním z postupů, které se mladé matky bojí, protože se strašně bojí, že mu ublíží. Mnoho otázek se týká teploty koupání novorozence. Kolik stupňů by měla mít voda a vzduch, aby se dítě cítilo pohodlně? Musím na plavání předvařit vodu? Všechny tyto obavy jsou způsobeny obavami o dítě, abychom odstranili alarm, obracíme se na doporučení pediatrů ohledně teploty vody ke koupání a vzduchu v koupelně.

Aby koupání nepřestávalo být pro matku stresem, je velmi důležité připravit se na první zákrok předem, přečtěte si doporučení dětských lékařů

Jak zvolit optimální teplotu vody?

Je zřejmé, že optimální teplota vody bude taková, která novorozence nepoškodí. Obecně přijímaná hodnota se pohybuje mezi 26 a 37 stupni. V tomto teplotním rozmezí se dítě cítí pohodlně. Neleťte dítě ve vodě s vyšší teplotou. Během koupání se pro tělo dítěte provádějí dva důležité postupy: voda udržuje novorozence čistou a má příznivý účinek na krevní oběh. Pediatrové se domnívají, že vystavení chladu během koupání je pro dítě mnohem výhodnější než přehřátí.

Při 26-37 ° C se aktivuje srdce dítěte, krev dítěte se aktivně nasycuje užitečnými stopovými prvky. Metabolické procesy se zlepšují, což vede ke zvýšené imunitě a v důsledku toho se zvyšuje úroveň odolnosti dítěte vůči různým infekcím. Jednoduše řečeno, pokud během koupání dodržujete správnou teplotu, vaše dítě je méně nemocné a užívá si samotného postupu..

Kde začít?

První koupel je vzrušující okamžik pro matku i dítě. Nedobrovolně vyvstává otázka, jakou teplotu vody má vést. Neprovádějte experimenty na začátku cesty a dumbfire okamžitě ohněte. Začněte při 33-34 ° C. Když se novorozenec trochu zvykne, můžete poslouchat pediatry a postupně snižovat teplotu o 1-2 stupně. Uprostřed postupu můžete vodu zředit a trochu ji ochladit.

Když si na to dítě zvykne, bude se cítit skvěle i ve 28 letech. Je to nežádoucí a do určité míry je pro dítě nebezpečné přehřátí, takže se ujistěte, že teplota vody nedosahuje 38 ° nebo více.

Pro tento postup se ujistěte, že máte zásoby na teploměru alkoholu. Je ideální pro měření teploty vody a je bezpečné pro dítě. Zařízení může zůstat v koupelně až do konce koupání, takže můžete sledovat teplotu a udržovat ji v požadovaných hodnotách. Umístěte jej na krajní okraj vany, aby se při hraní s dítětem náhodně neposunul dolů. Vyberte si model ve spolehlivém ochranném pouzdře.

Teplota v koupelně

Při přípravě vany na koupání je nutné vzít v úvahu teplotu vzduchu v místnosti. Při správné organizaci postupu by měl být v rozmezí 24-26 stupňů. Ve věku 2–3 měsíců, kdy rodiče začnou své děti temperovat, můžete toto číslo snížit na 21–23 °. Pod 21 by nemělo být vynecháno, protože chladná atmosféra způsobí dítě nepohodlí. Malý organismus není připraven na extrémní výkyvy, dítě může rychle chytit nachlazení.

Mezi nesprávná rozhodnutí patří touha zahřát vzduch v koupelně výše než v jiných pokojích vašeho domova. Když se během koupání duší, může dítě zmrznout, když ji vyjmete z „horké“ koupelny. Věnujte zvýšenou pozornost změnám v prvním nebo druhém životě vašeho dítěte: váš poklad si zvykne jen na svět kolem sebe, takže ať je závislost vřelá a radostná. Zkuste dodržovat doporučený režim a po koupeli zabalte dítě do teplého ručníku.

Jaká voda je potřebná k plavání?

Už dlouho jsme tekli vodou, ale když na svět přijde malý zázrak, matky se začínají bát. Je možné koupat novorozence ve vodovodní vodě? Normální voda z kohoutku je pro koupání novorozence docela přijatelná. Odborníci však doporučují kontrolu její tvrdosti: čím měkčí voda, tím pohodlnější se dítě cítí. Je skvělé, pokud již v koupelně existují filtry na přívodu vody: pomohou změkčit vodu a odstranit škodlivé nečistoty. Pokud jste se o své zdraví dříve nestarali, podnikněte kroky nyní, když ve vašem domě roste drobný poklad.

Existuje však názor, že voda z vodovodu pomáhá novorozence přizpůsobit se životnímu prostředí od prvního měsíce života. Bakterie, které v něm žijí, nás provázejí po celý život, což znamená, že si na ně dítě musí zvyknout. Existuje pouze jedno „ale“ - vodu z vodovodu můžete použít až po úplném zahojení pupeční rány dítěte.

Musím vařit vodu?

Skutečnost, že voda, ve které se chystají vykoupat kojence ve věku několika dnů až jednoho měsíce, by měla být vařena, mnozí říkají. Jak důležité je to a je nutné to udělat bez selhání? Opravdu, v prvních týdnech plavání se můžete uchýlit k tomuto postupu, ale pak je voda z vodovodu docela vhodná. Vaření je nutné pouze v případě, že pupek ještě nebyl uzdraven: v normálním stavu a vývoji dítěte je zpoždění o 18–22 dní. Dávejte pozor na pupeční ránu a vy sami pochopíte, kdy je čas vzdát se vroucí vody.

Jak vařit vodu? Ve vroucí vodě pro děti není nic složitého. Počkejte, až se voda prudce vaří a vypněte plyn. Nalijte ji do koupelny, počkejte, až vychladne na teplotu, kterou potřebujete. Chcete-li zkrátit čekací dobu, vezměte vychlazenou vařenou vodu a zřeďte koupel. Takový postup koupání je obtížný, časově náročný, takže mnoho pediatrů doporučuje vařit a doporučit použití horké vody z přívodu vody. To je také užitečné pro imunitu dítěte a šetří mámu před zbytečnými manipulacemi.

Co lze přidat do vody ke koupání?

Pokud jste přesvědčeni o čistotě vody z vodovodu, nemůžete k ní nic přidat. Máte však na výběr:

 • odvar z bylin (pouze po konzultaci s lékařem);
 • manganistan draselný;
 • uklidňující poplatky.

Pokud nevíte přesně, co voda vytéká z kohoutku, použijte dekorace bylin, pro tyto účely je řada vynikající. Používá se od starověku pro koupání novorozenců. Tráva má antibakteriální vlastnosti, hojí dobře rány, dokonale dezinfikuje a je naprosto bezpečná pro zdraví dítěte.

Rodiče také kladou otázky týkající se používání manganistanu draselného a poplatků za zklidnění. Babička vám určitě poradí manganistan draselný, protože v ní koupala vaši matku. Při používání této silné chemické látky však existuje mnoho rozporů - ano, patří k dezinfekčním prostředkům, ale pokud je zředěna a získá se světle růžový roztok, ztratí své vlastnosti. Pokud jej nezředíte silně, ale necháte roztok manganistanu draselného nasycený, může mít dítě pálení očí.

Pokud jde o uklidňující poplatky, které často neurologové předepisují dětem, Dr. Komarovsky výstižně promlouvá. Odborně říká, že žádná uklidňující kolekce neřeší problémy s nervovým systémem dítěte. Navíc je nemusíte používat, pokud dítě takové problémy prostě nemá. Neexistují žádné oficiální, vědecky prokázané důkazy o velkých výhodách uklidňovacích poplatků. Když je matka přidá do vody, uklidní se a dítě si toho nevšimne. Pokud opravdu chcete něco přidat, je lepší zvolit sérii, jejíž použití bylo testováno a prokázáno..

Koupání novorozence.

Koupání dítěte: Chyby a mylné představy

Koupací děti jsou v literatuře velmi často nesprávně popsány..

Zde je pět běžných mylných představ o koupání dětí..

První koupel - pouze když se pupek uvedl do pohybu

Zatímco se pupek léčí, může být dítě koupáno pod tekoucí vodou. Chcete-li to provést, položte dítě na paži s bříškem dolů a pomalu nalijte vodu. Současně je vhodné lehce zakrýt pupek rukou, aby na něj neklesla voda. Ale i když se voda dostane k pupku, je to v pořádku - po koupeli léčte pupeční ránu. Nejprve spust'te nohy pod vodu, abyste zkontrolovali reakci dítěte na teplotu a intenzitu proudu. Pokud se dítě nejprve otřese, pak se uklidní, pak je pro něj voda příjemná a vy můžete i nadále teče přes tělo.

První týdny se vykoupat pouze ve vroucí vodě

Vroucí voda se doporučuje pouze v případě, že po narození dojde k potížím s pokožkou, jako jsou pustulární vyrážky. Pokud je pokožka dítěte čistá a zdravá, koupejte se v čisté vodovodní vodě.

Voda ke koupání by měla být 37 ° C

Teplota popsaná v literatuře je vyšší než tělesná teplota dítěte. U malých dětí, rychlého krevního oběhu, čistých cév je tedy tělo dítěte intenzivněji „zahříváno“. Z tohoto důvodu by měla být teplota vody nižší, protože koupání pro děti není jen hygienický postup, ale také vytvrzování.

Většina dětí se cítí dobře ve 36 ° C vodě, pro některé může být 35 ° C a dokonce 34 ° C pohodlné. Jak zkontrolovat, jaká teplota je pro dítě pohodlná? Ponořte dítě do vody a počkejte, až si na to zvykne. Pokud dítě začne a pak se uklidní, vyhovuje mu teplota vody. Pokud se začne bát a plakat, pak je voda příliš studená nebo příliš horká. Praxe ukazuje, že nejčastěji poslední.

Musíte se začít koupat v malé vaně

Možná je tato mylná představa spojena s vroucí vodou. Pokud je dítě zdravé, vykoupejte ho ve velké vaně. Samozřejmě za předpokladu, že hygienické podmínky rodiny jsou dobré a v této lázni se koupají pouze členové rodiny.

Před koupáním opláchněte koupel pečící sódou nebo dětským mýdlem a opláchněte horkou vodou. Nejprve si nohy sklopte a sledujte reakci. Pokud se dítě nebojí, pokračujte v mírném snižování. Po úplném snížení těla dítěte znovu proveďte přestávku 1-2 minuty. Dítě by se mělo dostat do koupele, cítit vodu, abych tak řekl, „studuj situaci“. To je zvláště důležité pro děti, které se dříve koupaly v dětské vaničce. Je třeba sledovat, jak se bude dítě chovat ve vodě, když necítí omezovače ve formě stěn. Pokud je dítě ve vodě potěšeno, ale když se ponoří do velké lázně, má strach, pak potřebuje více času na prozkoumání prostoru. Nezapomeňte pohladit dítě, povzbuďte svůj hlas, aby mu rozuměl: jste poblíž, všechno je v pořádku.

Až bude dítě s prostorem pohodlné, bude možné jej podpořit a zahájit pohyby. Je vhodné, aby instruktor tyto pohyby ukázal. Při zavádění nového hnutí byste měli vždy pozastavit, aby se dítě cítilo pohodlně, seznamovalo se s novým pohybem a cítilo se v bezpečí.

V případě nemoci se nemůžete vykoupat

Během nemoci je důležité, aby se póry dítěte nezanášely, takže kůže musí být umytá. Při zvýšených teplotách nebude chladicí lázeň (1,5–2 stupňů pod tělesnou teplotou) nejen nezbytným očistným postupem, ale také terapeutickým jako fyzikální metoda ovlivňování teploty, která ji pomáhá snižovat. Současně sledujte stejný rozdíl mezi tělesnou teplotou a teplotou vody, který byl také při koupání zdravého dítěte.

Ještě pár slov o plavání

Voda pro dítě je jeho nativním prvkem. Proto lze v hygienickém koupání pokračovat tak dlouho, jak bude dítě chtít. A musíte to dělat každý den.

Existují děti, které neradi plavou. Takové děti je třeba obzvláště pečlivě uvést do koupání. Při potápění by pauzy měly být delší, hladší a povzbuzující. U takového dítěte se nemusíte okamžitě začít pohybovat ve vaně, ale musíte dát čas na přizpůsobení. Ponořte dítě částečně do vody, poté opatrně vylijte vodu z dlaně, postupně začněte nalévat na hlavu a poté na obličej. Při pozorování reakce je snadné zjistit, co děsí dítě nejvíce. Odstraňte, co se dítě bojí, a v průběhu času, velmi jemně vstoupit. Pouze v případě, že dítě zvládlo situaci, ze které se bál, můžete přejít do další fáze.

Dopřejte si koupel. Pokud bude plavat se svou matkou (a také s tátou), bude se dítě rychle dostat do vody. Ve vaně můžete dát prsa. Pokud dítě sní, znamená to, že je ve vaně dokonale pohodlný.

Zakončení koupele chladnou vodou. Voda by měla mít pokojovou teplotu - 20 ° C. Nejprve zkontrolujte reakci dítěte na tuto teplotu. Pokud dítě vykřiklo, ale poté, co jste ho zakryl a dal mu hruď, uklidnil se, můžete tuto vodu nalévat a postupně snižovat teplotu.

Při dávkování dítěte je důležité, aby se rodiče tohoto procesu nebáli. Pokud dojde k vnitřní úzkosti, začněte dávkovat teplejší vodou (ale ne nad 28 ° C) nebo použijte metodu chladného bodu. Za tímto účelem začněte nalévat studenou vodu z kohoutku do vany, ve které se dítě právě koupalo. Několikrát prochází drobky chladným místem (místem, kde klesá proud). Je důležité, aby se dítě ponořilo pod chladnou vodou. Poté ji vyjměte, otřete, zabalte do suché pleny nebo si nasaďte suché oblečení.

Děti obvykle po koupeli spí dobře. Pokud ale vidíte, že vaše dítě se naopak stává aktivnějším, přeneste studenou dávku do ranních hodin a večer nalijte teplou vodu (ale vždy chladnější než při koupání!).

Při koupání stačí použít dětské mýdlo.

10 přikázání pro zdravou dětskou koupel

1. Děti by se měly vykoupat. Denně. Proč by se čisté dítě mělo umýt tak často? Pak je plavání nejen hygienickým postupem, ale také nezbytnou fyzickou aktivitou, která pomáhá relaxovat, uvolňovat stres.

2. "Koupání, koupání - dům je plný lidí!" A zcela marně! Tento běžný postup nevyžaduje účast nikoho - s výjimkou jednoho dospělého a dítěte. V prvních několika týdnech můžete své dítě vykoupat v dětské vaně.

Dobrou volbou je vana s „zátkou“, voda je po proceduře vypuštěna. Pro první týdny je vhodný hrášek, matrace a další zařízení pro bezpečné plavání. Podporují dítě a matka je teoreticky méně nervózní. U drobků starších než jeden měsíc je lepší přejít na pravidelnou koupel pro dospělé. Dětská koupel omezuje svobodu pohybu, pro měsíční dítě je malá! Arašídy vážící více než 5 kilogramů, vymačkané, vytvořené v těsném plastovém žlabu? Takové „koupání“ mu nepřinese užitek ani radost.

3. Voda v koupelně by neměla být vyšší než 36 stupňů. Níže - prosím! Teploměry (elektrické, alkohol a cokoli jiného) jsou dobré pro přesné rodiče, kteří potřebují pevně vědět, jaká je teplota jejich dítěte ve vodě. Pro všechny ostatní existuje stará metoda - vaše ruka ve vodě by měla být pohodlná. A během plavání „nalijte“ horkou vodu - nechte vodu, ve které dítě floundery vychladne, je to přirozené kalení.

4. Teplota v koupelně by měla být normální, tj. 20-22 stupňů. Nezavírejte dveře při plavání. Bojíte se, že dítě „vychladne“? Je pravděpodobnější, že se nachladne, když se dostane do místnosti s normální teplotou z parní lázně. Pokud si myslíte, že „normální“ teplota v dětském pokoji je 25 stupňů a více, hrozí v budoucnu dítěti neustálé nachlazení. Zkazit přenos tepla u novorozence je pár maličkostí, stačí jej promíchat a několikrát přehřát. Náprava situace je velmi obtížná.

5. Voda z vodovodu je vhodná pro koupání dítěte a nemusí jej vařit. Co dělat, když dítě spolkne vodu? Není co dělat. Hlavní věc není křičet hrůzou. Dítě má strach. Z nějakého důvodu starší děti rádi pijí vodu z koupele - to neznamená, že mají žízeň..

6. Pokud se vám voda dostane do ucha - je to nebezpečné? Voda se vám určitě dostane do ucha a není to nebezpečné. Nezapojujte uši bavlněnými tampóny. Ale po plavání musíte uši vysušit turundochkou z bavlněné vlny.

7. Je možné se koupat ve stejné vaně s dítětem? Rodiče si povšimli, že i ty nejchladnější nebo plaché děti jsou rádi, že si mohou s vodou vzít procedury s vodou ve stejné lázni. Čas od času můžete cvičit takové rozmazlování (pokud vaše matka nestěžuje na infekční choroby) a věnovat ho aktivním hrám ve vodě. Ale pro každodenní praxi to není nejlepší volba..

8. Více pohybu. Pro nejmenší (až 3 měsíce) stačí „plavat“ podél vany na zádech (matka podpírá dítě jednou rukou pod hlavou jednou rukou) nebo na bříško (matka podporuje dítě pod bradou a pod bříško). Pokud je dítě aktivní, vesele pohne rukou-nohama. Je to špatné, pokud je dítě „pomalé“: s největší pravděpodobností je příliš horký a dusný.

9. „Strach“ je charakteristický pro děti, které mají negativní zážitek z koupání. Například příliš jasné světlo, hlasitý zvuk, náhodné ponoření do vody (a vztek rodičů poté). Dospělí jsou v pozici, kdy se mohou dívat poprvé, aby nevytvářeli nepohodlí pro dítě. Koupání je přirozená a úžasná aktivita, neměli byste ji proměnit v událost, rozruch, křik, každou hodinu měřit teplotu vody, chránit dítě před foukáním větru z otevřených dveří nebo spreje. Koupání je radost.

10. Nedoporučujeme: přeměnit koupelnu na „parní místnost“; položit plenu na dno vany nebo zakrýt plenkou části těla dítěte, které vyčnívají nad vodou; nalijte do vody půl sklenice nejjemnějšího produktu pro péči o pleť; nechte dítě ve vaně "na vteřinu", aby uteklo k telefonu.

Teplota vody pro koupání novorozence

Z tohoto článku se dozvíte, jaká by měla být teplota vody pro koupání novorozence a další důležité funkce.

Výhody tohoto rituálu pro právě narozeného muže jsou nepopiratelné:

 • udržování čisté kůže;
 • uklidňující, relaxační účinek;
 • Příprava na spánek;
 • přizpůsobení vnějšímu světu a životnímu prostředí;
 • kalení těla;
 • proces hojení pupeční šňůry je mnohem rychlejší;
 • příjemná procedura: děti i rodiče ji obvykle velmi milují.

O teplotních kritériích

Koupání dítěte je postup, který by měl přinést radost a potěšení. Při kontaktu s vodou dochází k hmatové stimulaci, zlepšují se fyzické ukazatele.


Předpokladem jsou samozřejmě hygienické manipulace a teplotní podmínky: voda i okolní vzduch.

Během nitroděložního života bylo dítě po dobu 9 měsíců obklopeno plodovou vodou. Po narození opouští toto prostředí, prochází procesem adaptace na nové podmínky. Plavání ve vodě je proto pro něj připomínkou „minulého“ života v bříšku matky.

Pokud mluvíme o teplotním režimu, pak je to asi 37 stupňů. Se zvýšením této teploty může dojít k přehřátí nebo popálení dítěte. A naopak, koupání ve studené vodě může dokonce způsobit děsení dítěte a odrazovat od koupání po dlouhou dobu.

První koupel dítěte trvá asi 10 minut, takže se nemusíte bát, že voda bude mít čas vychladnout.

Metody měření teploty vody:

 • teploměr;
 • "Elbow metoda".

V lékárnách se mnoho teploměrů na vodu prodává ve formě ryb, které se ponoří do lázně. Můžete také použít své vlastní ruce. Ponořte loket do vody a zhruba odhadněte, zda je horká voda nebo chladná.

Je třeba si uvědomit, že pupeční rána ve velmi malých drobcích se ještě nezhojila a pro koupání novorozenců v prvních dnech života je nutné vařit vodu. To musí být provedeno během prvních dvou týdnů. Abychom toho dosáhli, nejprve shromáždíme studenou vodu v lázni a poté přidáme vroucí vodu na teplotu, kterou potřebujeme - 36-37 stupňů. Nezapomeňte vodu promíchat..

Když se dítě přehřeje, všimnete si zarudnutí kůže, letargie. A naopak, pokud je dítě zmrzlé, zaťaté pěsti, pláče a jeho rty a končetiny se změní na modré.

Pokud dítě během koupání pláče, postup by měl být zastaven. Znovu zkontrolujte, co děláte špatně.

Teplota vzduchu v koupelně by měla být asi 23 stupňů.

Při prvním koupání novorozenců?


Existují různé názory na to, kdy začít s koupáním novorozence. Někteří dětští lékaři říkají, že vodní postupy by měly být prováděny až po uzdravení pupeční rány..

To je přibližně 10-14 dní po narození dítěte. Do této doby odborníci doporučují udržovat čisté tělo otíráním mokrými ubrousky nebo měkkým ručníkem namočeným ve vroucí vodě..

Jiní pediatrové se domnívají, že se můžete dítě vykoupat okamžitě nebo druhý den po propuštění z porodnice. To je přibližně čtvrtý až pátý den po narození. Někteří lékaři doporučují dělat koupele s převařenou vodou s přídavkem bylinných infuzí.

Odborníci říkají, že léčivé rostliny přispívají k hojení pupeční rány. Mnoho matek se nemůže rozhodnout, kdy je lepší začít s koupáním dítěte. Doporučuje se konzultovat s místním pediatrem, který dítě navštěvuje v prvních dnech po návratu domů.


Lékař vyšetří dítě, vyhodnotí stav jeho pupeční rány a řekne vám, kdy je lepší zahájit vodní procedury, dát tipy na koupání.

Každý týden navštíví domov sestra, která bude patronát zkoumat.

Pokud si všimne nějaké abnormality ve stavu pupeční rány (zánět, hnisání), poradí vám, abyste přestali s koupáním a zahájili léčbu roztokem manganu, brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku. Zlepšení přichází zpravidla po několika dnech od začátku léčby. Proto se nebojte, pokud je pupeční rána mírně zanícená. Nemůžete však začít patologický stav: je plný komplikací.

Důležité vlastnosti dětských gelů

 1. Hypoalergenicita - nepřítomnost škodlivých barviv a vonných látek, které mohou způsobit alergickou reakci.
 2. Bezpečnost. Koneckonců, každé dítě může vyzkoušet pěnu „zubem“.

Samozřejmě, pokud to nebyla kapka gelu, ale celé doušky nebo dvě, musíte zavolat sanitku.

Daria, Moskva, 25 let: „Koupací pěna Johnsons Baby nám vyhovovala, nebo spíše mé šestiměsíční štěstí, dokonale. Můžete si koupit velkou růžovou láhev o objemu 500 ml. Cena je velmi přijatelná a vydrží po dlouhou dobu - asi 4 měsíce. Ale v závislosti na tom, kolik toho nalijete do vany. Pro vzrušující děti je zde také levandule. “.


Mýdlo Baby Eared Nannies, Hipp je také oblíbené u mladých matek. Pohodlné a forma jeho použití je tekutá.

Takové mýdlo by nemělo obsahovat vůně. Povinná složka je glycerin pro změkčení jemné pokožky. Velkým plusem pro mýdlo je vždy přítomnost látek rostlinného původu a speciální dávkovač pro pohodlné použití..

Stále můžete koupat děti v bylinných přípravcích tymiánem, heřmánkem, balzamem citronu. Mají dobrý protizánětlivý a uklidňující účinek. Poskytnou veškerou možnou pomoc s vyrážkou a hyper-vzrušivostí dítěte.

Natalya, 28 let: „Koupila jsem si produkt na mytí vlasů Eared Nanny, myslela jsem si, že se vejde jako pěna do koupele, nebyla tam. Průměrná pěna. Skvělé pro kojence, dobře zjemňuje pokožku. Nebyly nalezeny žádné alergické reakce. Je pravda, že existuje hroznová vůně, takže pro novorozence bych ji nedoporučoval “.

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Pro svého syna používám tekuté mýdlo Eared Nannies. Velmi dobře pění, takže lze říci „2 v 1“ - jak pěna, tak mýdlo. Vůně je příjemná, rychle mytá. Nikdy jsem si nevšiml alergií, zjemňuje a zklidňuje pokožku velmi dobře vyrážkou, pokud existuje.

Také na trhu je velká poptávka po německé výrobky ke koupání. Ale jsou trochu drahé.

V dnešní době najdete mnoho šamponů, koupelové pěny, koupelové gely pro děti. Ale i při takové rozmanitosti je nutný individuální přístup a povinné posouzení možných alergických reakcí. Co koupat dítě, pouze rodiče.

Příprava vody

Pro aktivní trénink ve vodě je tedy požadována teplota vody mezi 30 a 33 ° C, při které:

 • kůže dítěte má stejnou barvu jako na vzduchu;
 • klidně a se zájmem se pohybuje a studuje své tělo;
 • tělo je uvolněné a v přirozeném pracovním tónu: dítě může klidně ležet na vodě, jeho paže a nohy nejsou stlačeny, a bude podle libosti jednat. Dítě je potěšeno; se zájmem jiskří oči; dítě dýchá přirozeně.

Pro relaxační aktivity ve vodě je nutná teplota vody mezi 33 a 36 ° C, při které:

 • tělo dítěte má hladkou růžovou barvu; dítě leží klidně nebo pasivně ve vodě;
 • dýchání je klidné, dokonce; oči se lesknou, úsměvy, paže a nohy jsou volně rozprostřeny, ale v každém okamžiku je dítě může pohybovat, jak chce.

Během hodiny upravte teplotu vody v závislosti na stavu dítěte, přidejte horké nebo studené, protože nyní přesně víte, jak se cítí.

První koupel novorozence

Zde je dlouho očekávaný okamžik propuštění z nemocnice. Přišli jste domů a po určité době vyvstává otázka, jak vykoupat tento malý a velmi křehký kus štěstí..

Dítě by mělo být koupeno po nemocnici další den, aby se novorozenec mohl přizpůsobit své nové místnosti a postýlce..

Dítě by mělo být vykoupáno ve své vlastní lázni. Koupel by měl být vybrán v dětských obchodech, protože zboží je tam certifikováno a plastové a další látky, z nichž je vana vyrobena, nepoškodí zdraví dítěte při koupání.

Tímto postupem můžete sklíčko použít pro větší pohodlí. V látce jsou plastové skluzavky, houpací síťky z textilu, skluzavky s kovovým rámem. Prodávají se také speciální zásobníky s již integrovanými skluzavkami..

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Můj manžel a já jsme rádi koupali naše dítě na látkovém sklíčku s kovovým rámečkem. Manžel to dokonce postavil sám. Dítě je pohodlnější a měkčí ležet na tkanině než na plastovém podkladu.

Morální trénink

První nápis, který se objeví od chvíle, kdy se dítě narodí ve vašem srdci a mozku: „Neubližujte!“. Pokud prostřednictvím této cenzury projdou další akce, mělo by se vše vyřešit..

Aby třídy skutečně prospěly rodičům i dítěti, musí být v klidu a zábavě, v příjemném a zdravém prostředí pro každého. Zkoušku nevyhovíte, nestavíte devátý zázrak světa, nechodíte na nejvyšší horu světa. Nemusíte zranit záda, stát se obětí kvůli dítěti... Prostě hrajte: dělejte jen to, co dnes můžete bez obav a pohodlně udělat pro sebe. To, co vám přinese radost a skutečné potěšení z vaší role maminky a táty.

Pravidla pro koupání dítěte

 1. Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
 2. Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
 3. Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
 4. Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
 5. Nastavte snímek.
 6. Zavřete koupelnu.
 7. Příprava dítěte.
 8. Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
 9. Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
 10. Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. Koupání novorozence by mělo začít s pěti minutami, postupně zvyšovat množství času na 15 minut.

Další informace o tom, jak novorozence obklíčit a do jakého věku by mělo být dítě zabaleno do plenky, naleznete v článku dětského lékaře.

Jaká by měla být teplota v koupelně při koupání novorozence


Koupejte novorozence při teplotě 27 stupňů Celsia
V místnosti, kde se dítě koupe, zavřete okna, aby nedošlo k průvanu. Dveře je také žádoucí zavřít. Udržujeme teplotu vzduchu nejméně 27 ° C.

Koupíme dítě 1 hodinu před krmením nebo 1 hodinu po krmení.

Jak umýt novorozence?

Můžete si umýt dítě jednoduše rukou nebo speciální žínkou, kterou si můžete zakoupit v dětském obchodě. Při výběru rukavice zhodnoťte materiál, ze kterého je vyroben, a vůni, aby nedošlo k alergii na dítě.

Poté, co se dítě vykoupalo, by mělo být zabaleno do suchého froté ručníku a vysušeno namáčecími pohyby. Oblečte se do dětského tílka, sliderů nebo podvazků.

Koupání dítěte po dobu prvních 4-5 měsíců by mělo být denně, ale vlasy si umyjte maximálně dvakrát týdně. Ve druhé polovině života se můžete vykoupat za den.

Koupání dítěte je velmi obtížný úkol. Je-li ještě v těhotenství, bude užitečné studovat potřebné materiály o tom, jak správně vykoupat novorozence. Zkuste do tohoto procesu zapojit svého manžela..

Pomocníci nikdy nebudou nadbyteční. Dítě bude cítit péči obou rodičů.

Teplota vody pro koupání novorozence: Komarovsky


Dr. Komarovsky o koupání dítěte
Podle Dr. Komarovského můžete dítě vykoupat ve vodě 26-37 ° C. Ve které vodě, v teple nebo v pohodě se vaše dítě nerozhodne koupat, ale musíte pozorovat pocity a reakce malého ve vodě.

Dr. Komarovsky věří, že čím je voda chladnější, tím lépe. Pozitivní vlastnosti lázně studené vody:

 • V takové vaně dítě nebude relaxovat
 • Zvýší se svalový tonus a zvýší se průtok krve.
 • Srdce pracuje aktivněji
 • Zvyšuje se malá odolnost těla vůči infekcím
 • Dítě je aktivní a pohybuje se

Dr. Komarovsky považuje optimální teplotu vody pro koupání malého dítěte, 33-34 ° C. V průběhu času však musí být voda chladnější a doba koupání by měla být prodloužena na 40 minut.

Takže nyní víme, v jaké vodě musíte koupat své dítě.

Je nutné zmírnit novorozence?

Nejprve určíme, co je kalení. Toto je trénink těla vystavením různým přírodním jevům, jako je vzduch, voda, slunce, vysoké a nízké teploty (vzhledem k tělesné teplotě). Časem by takové školení pro děti mělo být krátkodobé a nemělo by vyčnívat z obvyklého pořadí věcí, tj. všechno by mělo být co nejpřirozenější. V dnešní době je mezi moderními matkami spousta kontroverzí o tom, zda mají děti zmírňovat pomocí vodních procedur. Podle slavných dětských lékařů je kalení užitečné. Ale stojí za zvážení, že pokud je dítě velmi malé, pak je lepší chvíli trvat.

Imunita a dotování studenou vodou

Nalévání studené vody je stres a nepřirozený proces pro kojence. Dítě bude rozmarné a bude bránit touze rodičů nalít na něj vodu, jejíž teplota pro něj není příjemná.

Ze zkušeností a pozorování mnoha rodičů v rodinách, kde jsou děti temperované, onemocní neméně než děti, které nejsou temperovány.

Při každodenním koupání by se dítě mělo bavit, ne stresovat. Pokud na dítě začnete nalít studenou vodu, bude se bát vykoupat. Aby se předešlo psychickému poškození, mělo by ztuhnutí začínat přírodními postupy, nikoli studenou vodou.

Vlastní temperování

Kalení by se mělo vyvinout v samoztvrdnutí, tj. stát se dětským životním stylem. Všechny procesy kalení by se měly stát přirozenou událostí v jeho životě:

 1. Procházka naboso;
 2. Místnost, kde se dítě nachází, by měla být dobře větraná, kam bude chodit nahá;
 3. Dítě příliš nezabalujte ani neoblékejte do velmi teplého oblečení;
 4. Hrajte a stříkejte do vody s kontrastní teplotou;
 5. Letní koupání v přírodě.

Procesy ztuhnutí dítěte by se měly objevit v jeho životě z jeho iniciativy. Chtěl jsem hrát ve vodě, ve spreji atd. to není nutné zakázat, ale spíše jej podporovat, ale samozřejmě v rozumných mezích a dodržovat základní bezpečnost. Takové hry vedou k přirozeným procesům tvrdnutí dítěte. Taková zábava dětí s vodou poskytne užitečný účinek k posílení imunity dětí. Naopak nalití studené vody na nepřipravené dítě nepřinese výhody, ale poněkud poškodí psychické a fyzické zdraví dítěte.

Pokud rodiče provádějí ranní cvičení a provádějí kalicí procedury, dítě dříve nebo později následuje jejich příklad a připojí se ke zdravému životnímu stylu.

Koupání = praní?

Příliš mnoho dospělých strýců a tety nevidí zásadní rozdíl mezi koupáním a praním.

Evgeny Komarovsky dětský lékař, kandidát lékařských věd, autor populárních knih a televizních programů o zdraví dětí

Příliš mnoho dospělých strýců a tety nevidí zásadní rozdíl mezi koupáním a praním. Samozřejmě respektuji hygienu. Ale koupání dítěte není vůbec nutné, přesněji, nejen proto, aby bylo čisté. A autor vám velmi doporučuje, abyste poslouchali jeho doporučení, abyste se později vyhnuli mnoha problémům.

Správně organizované koupání tak umožňuje:

 • zajistit kalení;
 • přimět dítě, aby se pohybovalo a spotřebovalo energii, a proto je lepší se vyvíjet, jíst lépe, lépe spát;
 • učinit dítě čistým;
 • předcházet velkému počtu nemocí, zejména kožních, infekčních a alergických;
 • Rodiče a děti dostávají každodenní potěšení;
 • a mnohem více (podrobnosti níže).

Pravděpodobně jste slyšeli, že existuje mnoho technik, jak naučit dítě plavat. Autor proti tomu nemá žádné závažné argumenty (ve skutečnosti neexistují). Musím však zdůraznit, že lidské mládě není z hlediska přírody opět určeno k potápění a plavání. Těsnění je samozřejmě navrženo, ale ne. Úlohu výuky plavání proto nepovažuji za povinnou.

Prohlašuji se vší odpovědností: vše (absolutně všechno!) Pozitivní účinky koupání lze dosáhnout v běžné domácí koupeli s minimálním časovým a materiálovým zdrojem.!
Domácí koupel je vždy vaše a jen ta vaše. Vy a jen vy budete sledovat čistotu a pořádek, koupat dítě ne v době, kterou určil někdo, ale když je to vhodné pro vaši rodinu. A opravdu, opravdu chci doufat, že vana uvedená ve vašem bytě je k dispozici. Bohužel však může být cokoli. Proto se dohodneme takto: popíšeme, co a jak dělat ve standardní situaci (když je vana), a poté se rozhodneme, jak to udělat bez vany s minimální ztrátou na zdraví dětí.

Proč velká koupel?

Velká vana umožňuje dítěti pohybovat rukama, nohama a hlavou, aniž by zcela omezovala pohyby - je logické předpokládat, že vana bude zcela naplněna vodou.

Ve velké lázni voda ochlazuje pomaleji a umožňuje rodičům, aby se o to nepokroužili a nestáli s konvicí v ruce a každých 30 sekund se dívali na teploměr.

Velmi dobře víte, že mnoho věcí ve vodě je snazší - přece jen plavat v mořích a řekách. Vezměte si například velký kámen. Ve vodě je snadnější nejen zvedat závaží, ale také dýchat - v případě, samozřejmě, když pod vodou všechno kromě hlavy. Dýchací svaly pracují v normálním režimu, ale jejich síla se zvyšuje. Plíce jsou proto lépe narovnány a prach a nečistoty usazené v průduškách během dne jsou z těla odstraněny. 1 Při aktivním pohybu ve velké vaně má dítě příležitost utrácet energii a unavit se, proto se jeho spánek a chuť k jídlu zlepšují. Kromě toho jsou trénovány svaly a srdce. A pokud dítě spí dobře, pak jeho matka spí dobře, za prvé, mléko, za druhé, sílu pro různé domácí práce a za třetí, touhu dělat tyto věci.

Příprava koupelny

Za prvé, podlaha, pokud je kluzká (dlaždice, mramor), gumová rohož je velmi nezbytná. V koupelně musíte umístit nízkou stoličku, na které bude sedět hlavní bather. Kromě toho je vhodné mít polici - nastavíme na ní hodiny, aby procházely délku koupele. Zvláštní pozornost by měla být věnována dveřím. Pro lidské tělo nepřirozeně ostrá změna vlhkosti vzduchu. Pokud přenášíte dítě z parní lázně do suchého vzduchu v obývacím pokoji, mohou nastat problémy (například uši). Proto je velmi důležité nezavírat při koupelně dveře do koupelny! 2 Samotná koupel by měla být důkladně vyčiněna - důkladně vyčištěna. Nejlepší a nejbezpečnější lék na tento účel je obyčejná jedlá soda (nedoporučuji používat žádné jiné čisticí prostředky). Po vyčištění - důkladně opláchněte, poprvé je dobré nalít pár kbelíků vroucí vody. Následně aktivně čistěte koupel dost krát týdně, a pokud ji během dne nikdo z dospělých nepoužil k mytí nebo mytí, stačí opláchnout tekoucí vodou ze sprchy. To je vše.

Příprava vody

Není třeba vařit vodu. Absolutně žádný! A je v pořádku, když ji během koupání dítě několikrát uklouzne. Přidání manganistanu draselného (manganistanu draselného) do vody nemá smysl. Neexistuje téměř žádná skutečná dezinfekce, a pokud se dostane do očí, jsou možné chemické popáleniny.

Nejoptimálnější možností je infúze série. Nejprve zdůrazňujeme, že když dítě dosáhne dvou měsíců věku, není třeba do vody nic přidávat. Série v zásadě nemůže bránit, ale proč dělat něco, bez čeho se můžete obejít? Ačkoli jednou týdně - celkem přiměřeně, je potřeba jedna sklenice trávy na jednu koupel denně.

Sekvence se vaří takto: sklenka trávy se nalije do obyčejné litrové nádoby a nalije se vroucí vodou. Plechovka se uzavře víkem a po 3-4 hodinách je produkt připraven. Ale to se nejlépe dělá ráno, 10-12 hodin před večerním plaváním.

Poté, co je lázeň plná, nalijte infuzi přes tenkou vrstvu; můžete nalít vodu do sklenice ještě několikrát, opláchněte a znovu nalijte.

Je však třeba poznamenat, že kvalita vody vytékající z kohoutku velmi často ponechává mnoho přání. V takovém případě je optimálním řešením nákup speciálního filtru, který se nosí přímo na kohoutku a může hodně pomoci, i když existují složitější, spolehlivější, ale dražší filtry.

Teplota vody

Především bychom neměli zapomenout, že regulace tělesné teploty u dítěte je jiná než u dospělých. Proto by se člověk neměl řídit svými vlastními pocity, ale reakcemi dítěte. 3 Stručně řečeno, pokud vaše ruce zamrznou, neznamená to, že dítě mrzne.

Nejlepší je změřit teplotu vody alkoholovým teploměrem, který je umístěn v ochranném plastovém pouzdře. Takový teploměr může být ve vaně po celou dobu koupání, což vám umožňuje neustále sledovat teplotu vody. Teplota první lázně musí splňovat následující požadavky:

 1. Může ho nosit dítě bez poškození vlastního zdraví..
 2. Mohou být tolerováni bez nervového stresu rodiči a bez babiček Validol.
 3. Pro každého, kdo se účastní procesu koupání, by to měla být zábava..

Nejjednodušší způsob v tomto seznamu je vyřešit první problém. Dítě bez zvláštního rizika (přesněji, obecně bez rizika) může být ponořeno do lázně s teplotou vody 26 až 37 ° C. 4 Pro dítě tedy není nic zvláštního. Než však vyřešíme jiné problémy, musíme se ještě rozhodnout, jaká teplota vody je ideální pro plavání?

Voda by neměla dítěti umožnit relaxaci. Expozice pokožce chladem dramaticky zvyšuje průtok krve ve svalech, zvyšuje jejich tón. Srdce působí aktivněji, do krve jsou vhozeny biologicky aktivní látky, které stimulují metabolismus a zvyšují odolnost proti infekcím.

Dítě ve vodě s teplotou nad 35 ° C nemá žádnou motivaci k pohybu a vývoji. To, že ho odrazí pažemi a nohama, je docela těžké. V takové vodě projevuje blaženost se všemi svými podobami a způsobuje vzájemné blažení mezi davem přítomných příbuzných.

Ale koupání v teplé vodě nedává vašemu zdraví absolutně nic! Umyjte (omyjte špínu), možná v takové vodě je lepší, ale za uvedených teplotních podmínek nemůžete plavat pro zdraví!

Zároveň, když je dítě ponořeno do vody s teplotou pod 30 ° C, má často velmi negativní emoce, ne to, že byl zima, vůbec ne. Nechce však hýbat rukama a nohama, aby se udržel v teple, a začne se rozčilovat. A babičky s ním rozhořčily. Začátek koupání nemusíte proměňovat v test pro všechny členy rodiny - to může velmi rychle vyvinout negativní reflex u dítěte pouze u jednoho typu koupelny. Dítě křičící ve vaně vede ke zvýšenému tlaku na babičky, které musí být také milované a chráněny.

Optimální teplota pro zahájení koupání je 33-34 ° С.
Důležité je pouze jedno: nezůstaňte dlouho při této teplotě.

Pravidla pro snižování teploty vody a prodlužování doby koupání.

Existují pouze tři taková pravidla:

 1. Žádné násilí není zábava pro každého.
 2. Čím nižší je teplota, tím lepší.
 3. Čím déle ve vodě - tím lépe, ale více než 40 minut nedává smysl.

Organizace postupu a příprava dítěte

První koupel ve velké lázni se provádí po hojení pupeční rány ve věku 10-14 dnů.
Koupání by se mělo provádět denně!
Věřte mi, že je lepší trávit 1 hodinu denně plaváním, než měsíce putovat po nemocnicích. Zvláštní otázka: kdy (v jakou denní dobu) se vykoupat? Je třeba poznamenat, že některé děti - několik z nich (ne více než 10%) - jsou po koupeli nadšené: nechtějí spát, jsou zlobivé, kňučí, skákají na nohy atd. atd. Je nutné je vykoupat ráno nebo odpoledne, aby v noci neorganizovaly své koncerty. Naštěstí existuje jen málo takových „umělců“ a abych byl upřímný, nikdo z nich vůbec neexistuje. Je to jen to, že voda, kterou rodiče považují za dobrou, je pro dítě teplá - během koupání odpočíval, uvolnil se a začal zpívat.

Ideální doba pro plavání je před posledním krmením, tj. Od 23 do 24 hodin. Pokud uděláte všechno dobře, bude dítě velmi unavené, trochu chladné, velmi hladové, po koupeli s chutí k jídlu bude jíst a spát bez probuzení (!) Po dobu 5-6 hodin, i když jsem potkal děti, které ve věku jednoho měsíce spaly v noci 6- 8 hodin bez přání komunikovat s mámou.

Příprava dítěte na koupání se skládá z masáže a gymnastiky..
Po dokončení masáže a gymnastiky přistoupíme ke skutečnému koupání. Vezměte dítě do koupelny, zatímco je nahý a vana je samozřejmě připravená.

Typicky se rodiče dělí o zodpovědnosti - zatímco jeden připravuje dítě (masáž a gymnastika), druhý připravuje koupel (myje, nalévá vodu, přidává řadu infuzí, měří teplotu, nastavuje hodiny, vysokou židli a připravuje plenku na otírání). 5 Bohužel přítomnost obou rodičů není vždy možná, ale při správné organizaci to může zvládnout jedna osoba. Nejprve připravíme koupel - teplota vody je o 1-2 stupně vyšší, než bylo plánováno (korekce na to, že se za půl hodiny zchladí, je nutné pro masáže a gymnastiku), poté dítě vezmeme.

Koupání

Připomínám vám - dveře do koupelny jsou otevřené.
Sedět na stoličce zpočátku asi nestojí za to. Až to pochopíte - prosím.
Takže dáme dítěti do vody vše ve všem, takže jen malá tvář vykoukne z vody. Dítě můžete držet pouze za hlavu - malý prst pod krkem a zbývající prsty - pod zadní částí hlavy. Čím více je hlava ponořena, tím lépe a je v pořádku, pokud se vám voda dostane do očí, pokud jsou na povrchu pouze nos a ústa. Můžete si okamžitě všimnout následujícího: tělo, které vůbec nedržíte, neklesne na dno, naopak se vznáší. V tomto případě hrudník a břicho zpravidla vyčnívají z vody. Proto je třeba druhou rukou regulovat ponoření těla tak, aby hrudník i žaludek byly zcela pod vodou. Přitahuji vaši pozornost - nehrozí nebezpečí, že se vám voda dostane do vašich uší! 6

Pečlivě pozorujte chování dítěte - pokud není aktivní, klidně leží, zívá, pak je pro něj tato voda teplá, a proto špatná. Podepřete hlavu a přesuňte dítě ve vodě z jednoho okraje vany na druhý. Poprvé to nedává smysl experimentovat zvlášť - všichni účastníci koupacího procesu si ještě musí zvyknout a přizpůsobit se, ale pro rodiče je to mnohem obtížnější než pro dítě. Pro domácí koupel v zásadě postačují tři pózy - jedna je popsána výše, druhá je plavání na břiše (dítě bylo obráceno, jeho brada je mezi palcem a ukazováčkem od sebe) a třetí sedí. Další akce rodičů nevyžadují žádné zvláštní znalosti - pouze zdravý rozum. Koneckonců je zřejmé, že po 15 minutách teplota vody v koupelně klesne o 1 až 2 stupně a tato teplota bude již pro dítě známá při další koupeli. Pokud se bojíte rychle snížit teplotu, postupujte následovně: začněte při 34 ° C a po 2-3 dnech snižte počáteční teplotu vody o 1 stupeň. Musíme zajistit, aby dítě ve vaně bylo aktivní. To, co můžete udělat, závisí nejen na vás, ale také do velké míry na dítěti. Každé dítě má zvláštní rysy regulace tělesné teploty, které jsou mu vlastní, a je jednoduše nemožné předvídat minimální teplotu vody: jedno se usmívá při 23 ° C, druhé křičí při 30 ° C.

Referenční body času a teploty jsou následující:

 • na začátku koupání - 34 ° C, 15 minut;
 • ve věku jednoho měsíce - 30-32 ° C, 20-25 minut;
 • při 2 měsících - 28-30 ° C, 30 minut.

Zdůrazňuji - to jsou pokyny. Pokud dítě ve 2 měsících klidně plave při 24 ° C - velmi dobré a vůbec ne děsivé. To však neznamená, že je tak zvláštní. Skutečností je, že každý může! Právě toto dítě mělo štěstí se svými rodiči. Ti postrádají předsudky a úroveň zdravého rozumu má více než průměr. Každý má zájem o prodloužení doby koupání a maximální možné snížení teploty vody. Čím více je dítě unavené, tím více je zajištěna dobrá noc pro jeho rodiče.

Úplně se vás úmyslně nepokouším oklamat detaily týkajícími se techniky koupání: jak držet dítě, jak se otočit atd. To vše se rychle naučíte sami, pokud se řídíte výše popsanými principy..

Jediné, co budete pravděpodobně potřebovat, je klobouk, který podporuje hlavu dítěte. K čemu to je? Především proto, aby byla procedura koupání pro rodiče příjemnější. Je zřejmé, že sedět nebo stát se ohnutý 30-40 minut je velmi obtížné. A nemůžete udělat zdravé dítě kvůli výskytu radikulitidy v jeho otci. Proto, ve věku asi dvou měsíců, je nutné si vyrobit speciální klobouk, a jak se to dělá, řekneme to nyní.

 • běžný tenký bavlněný klobouk (kapota);
 • 1 kus tenké látky poloviční velikosti pleny;
 • 2 pěnové tyčinky, jejichž optimální velikost odpovídá velikosti běžného balení cigaret. 7

Nejprve se pěna potáhne látkou a poté se upevní na víčko, jak je znázorněno na obrázku. Upozorňuji vás - horní okraj bloků by měl stoupat nad hlavu dítěte. Dítě v takové čepici vyvolává pocit něhy, připomínající rodiče něžného a vznešeného Cheburashky.

Postup koupání v klobouku se neliší od postupu popsaného výše pro polohu dítěte na zádech. V průběhu jednoho týdne ho naučíte, jak zůstat podpůrnou rukou dítěte, aby zůstal na vodě. Při plavání na vlastní pěst děti často tlačí nohy z okraje vany a rychle plavou na opačný konec a zasáhnou hlavu. Proto jsem vás upozornil na skutečnost, že polystyrenové pěnové bloky by se měly zvedat nad hlavu a chránit dítě před úrazy shora a ze strany. Je možné, že přijdete s originálním designem. Ke zdraví.

Od dvou měsíců je velmi dobré zavěsit hračky na tenká lana přes vanu, aby se dítě, plavání, dívalo se na ně, o něco později se jich sám dotkne úchyty.

Měsíc koupání v klobouku stačí na to, aby se sundal: dítě se již naučilo, jak správně držet hlavu, bude schopen plavat sám. Nefunguje to - ne.

Naším cílem není naučit ho plavat. Potřebujeme pouze jednu věc - že každý den, po určitou dobu, by mělo být dítě ve studené vodě, protože pravidelné stimulace chladu je nejúčinnější pro stimulaci vitality dítěte a jeho schopnosti odolávat infekčním chorobám..

mytí nádobí

Koupání a mytí je nutné občas kombinovat. Pro kojence je dostačující 2krát týdně, ale pro procházení po bytě může být nutné každý den.

Mytí dítěte, které se koupe v plné koupeli, je následující. Před koncem koupání je nutné vzít plastovou nádobu a naplnit ji vodou - nejjednodušší způsob, jak se z lázně vyjmout. Potom je s pomocí dětského mýdla (šamponu) mýdlo přímo ve vodě, několikrát a žínky nejsou vůbec nutné (matčiny ruce jsou mnohem hezčí). To je vše. Jeden rodič vychovává dítě, drží ho v podpaží a druhý vylévá kbelík vody shora.

Pokud jde o dětský pláč ve vaně, dovolím si však dva praktické tipy.

 1. Situace s teplotou vody se často vyvíjí tak, že specifická teplota, například 28 ° C, je dítětem dobře a s radostí tolerována. Ihned po ponoření do vody však ostrý teplotní kontrast způsobuje negativní emoce a po dobu 5 minut se musíte uklidnit. Můžete udělat následující: připravte si koupel s teplotou přijatelnou pro dítě, například 32 ° C, a po úspěšném a klidném ponoření zrychlete rychlost chlazení vody. Například k zajištění toho, aby studená voda tekla nepřetržitě do lázně v tenkém proudu. Tuto techniku ​​lze také použít jednoduše jako součást postupů kalení - k aktivaci studených vlivů.
 2. Bez zjevného důvodu dítě ve vaně systematicky křičí. Před koupelí jsem nekřičel, ale v koupelně křičel! Proč? Neexistuje žádná definitivní odpověď. Akce rodičů by měla být zaměřena na nalezení optimálních podmínek pro konkrétní dítě, které doprovází proces koupání. Možnosti:
  • Změnit denní dobu. Koupání například ne pozdě večer, ale brzy večer nebo ráno nebo odpoledne.
  • Změňte čas ve vztahu k jídlu. Koupání například ne hodinu před jídlem, ale hodinu po jídle,
  • Změňte teplotu vody. Obvykle jde o ohřátí vody..

Akce po plavání

Pod pažemi vytáhneme dítě z vody a hodíme mu přes hlavu velkou plenku - dostatečně velkou, aby zabalila dítě celé. A v této podobě, aniž bychom ji otírali v koupelně, jdeme na náš nativní převlékací stůl. Pro dítě není příliš horké, pokud je mokrý v chladné místnosti! A to je velmi dobré - další postup kalení. Na stole přivádíme pokožku do sucha (namočte ji, neotírejte ji!), Zejména není nutné spěchat a nervózně se starat o to, že zamrzne. Vyschla? Nyní můžete zavolat (nebo si obléknout vestu a jezdce). Zbývala hlava. Hlavní věc (samozřejmě po plavání) jsou uši. Bereme zápas, pevně ovineme bavlněnou vlnu na její konec, a poté ji ze zápasu odstraníme. Ukázalo se, že hustá turunda kónického tvaru a její tenký konec vrazíme do ucha. Hygroskopická bavlněná vlna absorbuje zbytkovou vodu. Není nutné rouno odstraňovat, dokud hlava dítěte zcela nevyschne (nedotýkejte se ho 2-3 hodiny). Pokud bavlněná vlna vypadne, oblékněte si tenký klobouk, který po koupeli jistě nepoškodí dítě a pomůže vám být klidnější. Nyní se zkuste dostat na místo svého dítěte. Koupali jste se ve studené vodě, byli jste velmi unavení a po proceduře jste byli trochu chladní ve studeném vzduchu v místnosti. Ale utírali si vás v suchu, vřele oblečeni. Eh, teď bych měl sousto k jídlu na boku. Tak to bude. Před jídlem je však vhodné zvracet dítě po dobu 15–20 minut ve svislé poloze, aby se žaludek rychle vyprázdnil od vody, kterou spolkl..

Krmte a - dobrou noc

Je pravda, že existují tak aktivní „plavci“, že po koupeli nemají ani sílu jíst - pravděpodobněji spí. Nechte ho usnout, nebojte se. V tomto případě se dítě zpravidla probudí za 1,5 až 2 hodiny s brutální chutí, když se ujistí, že bude pevně a dlouho spát. Je jasné, že je lepší koupat takové dítě v 9 hodin večer, právě včas pro celou rodinu do půlnoci a půjdete do klidného nočního spánku.

Závěrem se podívejme na smutnou a bohužel velmi skutečnou situaci, která se vyznačuje tím, že nemáte vlastní vanu. V tomto případě si musíte zakoupit speciální dětskou koupel, nejlépe plastovou - je to jednodušší a levnější. V koupelně nezáleží, i když pouze čistý a chladný vzduch. Pokuste se však do vany nasáknout více vody, aby byl hrudník zcela ponořený. Hlavní věc, kterou ztratíme, je možnost aktivních pohybů dítěte, a proto nemůže vytvářet teplo a po dlouhou dobu ji nelze udržovat ve vodě. Zásady a pravidla se nemění - nemusíte vařit vodu, musíte si namočit uši, pokud jste spokojeni a chováte se dobře - nespěchejte, abyste je odstranili. Není třeba přidávat teplou vodu. Pravidla pro vyjmutí z vany a další hygienické ošetření jsou stejná. Nakonec, když víte, jak se koupat ve velké vaně, můžete vždy přijít na to, jak použít tuto informaci na malou koupel.

1 To se nestane okamžitě. Vyčištění plic trvá nejméně 15 minut.
2 Nesmíme zapomenout, že voda je chlorovaná za účelem dezinfekce a že koncentrace par chlóru ve vzduchu v koupelně může být docela významná. S chlorem nepřekvapíte dospělé, ale to je pro novorozence úplně zbytečné.
3 Nejznámějším populárním způsobem měření teploty bez teploměrů je snížení lokte do vody. To opravdu brání dítěti v opaření. Ale voda, která se vám zdá být normální (teplá), pro dítě nebude jistě nejlepší. Proto neodmítají úspěchy civilizace a utrácí peníze za teploměr.
4 Podle některých velmi uznávaných fyziologů může být teplota vody výrazně nižší. Ale na samém začátku článku jsem upřímně připustil, že s extremismem nemám nic společného.
5 A v této otázce je vidět přesvědčivé plus pozdního koupání ve 23–24 hodinách. Normální otec, bez ohledu na to, jak velký a zodpovědný může být zaměstnanec, musí přesto přijít z práce do 23:00.
6 Po koupeli odstraníme přebytečnou vodu a pravidelný kontakt s vodou pro uši není nebezpečný, v tomto případě samozřejmě, pokud k počátku kontaktu a jeho zvyku dojde během novorozeneckého období. Kromě toho musíte vědět, že v ušním kanálu se neustále vyrábí ušní vosk, jehož úlohou je čistit ucho od prachu a nečistot. Hydratační síra zabraňuje její nadměrné akumulaci a udržuje správnou čistotu.
7 Velikosti kousků polystyrenové pěny se mohou lišit: čím menší, čím přirozeněji dítě udrží na vodě, tím více, snáze a snáze pro všechny - dítě i rodiče.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti