Hlavní Výživa

Špinění během těhotenství

Skvrny během těhotenství často způsobují paniku. V žádném případě však nenaznačují vážné problémy pro budoucí matku a dítě.

Proč se objevuje špinění - rozumíme společně s gynekologkou Oltou KRAVTSOVOU.

" Pozornost! Tento článek je pouze informativní a nemůže sloužit jako základ pro vlastní diagnostiku. Pokud jste těhotná, okamžitě se poraďte s lékařem, pokud se objeví nějaké rušivé příznaky.!

Špinění v jakékoli fázi těhotenství je s největší pravděpodobností nebezpečným příznakem. Olga Kravtsova, porodnice-gynekologka v Regionálním klinickém centru pro ochranu zdraví horníků (Kuzbass), nám však vysvětlila, že propuštění (včetně růžové a nahnědlé) může být projevem patologie, zejména pokud je provázena bolestí, nevolností, zvracením nebo svěděním a normální variantou..

Skvrny nebo krvácení?

Světová zdravotnická organizace zvažuje krvácení jakéhokoli špinění před 22 týdny těhotenství. V praxi se lékaři stále oddělují jeden od druhého. Olga Kravtsova říká, že propouštění z krvácení se liší podle následujících kritérií:

Množství. Měrnou jednotkou je denní směrování. Pokud potřebujete více než jeden, výtok lze již považovat za krvácení.

Barva. Nasycená jasně červená barva označuje začátek krvácení, tmavě červená označuje, že krvácení končí, hnědá označuje, že skončila.

Doba trvání S krátkodobou epizodou mluví o špinění, s dlouhodobou epizodou krvácení.

Co je příčinou špinění

I když se cítíte dobře a těhotenství jde dobře, nezapomeňte, že krvácení může být vyvoláno nějakou akcí. Překvapivě dokonce i jídlo může někdy působit jako takový provokatér. Olga Kravtsova připomněla, že například citrusové plody zvyšují tón dělohy a mohou tak způsobit krvácení. V každém případě lékaři doporučují, jen v případě těhotenství, vyhnout se:

 • aktivní sport a vzpírání;
 • „Šílený“ sex;
 • stres
 • letecká doprava, zejména v prvním a posledním trimestru;
 • padá.

Ohroženi jsou také milovníci alkoholu, tabáku a drog. Takže pokud máte nějaké škodlivé závislosti, zkuste je opustit alespoň během těhotenství.

Ohroženy jsou ženy trpící chronickými nemocemi:

 • s erozí krčku;
 • s kardiovaskulárním onemocněním;
 • s onemocněním dělohy (endometrióza, myom);
 • s obvyklou historií potratu.

„Konečně se jedná o porodníky a emočně labilní ženy. Je pravda, že 99% těhotných žen, a skutečně všechny ženy na planetě, lze poslat do poslední kategorie. Fráze „klid, jen klid“ se tak stává relevantnější než kdy jindy, zejména v situaci, kdy špinění není strašným příznakem, ale běžným fyziologickým jevem..

Když je špinění normální možností

V různých fázích těhotenství způsobí špinění pacientovi strach, ale nechte doktora klidný. Nejčastěji se to děje v prvním trimestru.

3 týdny. V této fázi je možné mírné nebo střední krvácení, které lékaři nazývají implantací. Je způsobeno zpevněním oplodněného vajíčka, které někdy lehce poškozuje cévy děložní stěny. Varianta normy během tohoto období je považována za lehkou tažnou bolest v dolním břiše..

4 týdny. Vejce je konečně pevné, což způsobuje hojné silné průsvitné nebo mírně bělavé tajemství - někdy s krví.

10 týdnů. Normálně je výboj v této fázi kapalný, vodnatý a bez zápachu. Ale občas se může objevit mírné, špinavé, krvavé tajemství. Je to způsobeno mechanickým mikrodamatem ke stěnám dělohy, které se uvolnilo do desátého týdne. Jejich poškození je možné při gynekologickém vyšetření, pohlavním styku nebo erozi děložního čípku.

Obecně platí, že podle Olgy Kravtsové je špinění v prvním trimestru poměrně častým jevem. Je to především kvůli hormonálním změnám, příliš aktivnímu prokrvení genitálií se zvýšením jejich citlivosti a uvolnění epitelu dělohy. Ve druhém a třetím trimestru se normální krvavé tajemství vyskytuje mnohem méně často..

25-36 týdnů. Častěji v tomto období je výboj mírný nebo bohatý, světlý nebo bílý, s výraznou kyselou vůní. Krevní sraženiny někdy nemluví tolik o gynekologických problémech, jako o těžké zácpě nebo hemoroidech.

36-40 týdnů. Krev se srazí tajným signálem, že korek brzy odjede a porod začne.

Když je špinění nebezpečné

Logická odpověď zní „ve všech ostatních případech“. Špinění v různých fázích těhotenství může mluvit o:

infekční nebo pohlavně přenosné nemoci;

mimoděložní nebo zmeškané těhotenství;

cervikální eroze;

"Gynekologka, doktorka věd Nana Tetruashvili a profesorka, doktorka nejvyšší kategorie Věry Sidelnikové ve své práci„ Moderní principy léčby krvácení v prvním a druhém trimestru těhotenství "píšou, že krvácení může také vyvolat Rhesusův konflikt - když imunita Rh negativní matky produkuje protilátky proti Rh-pozitivnímu plodu.

Podle Olgy Kravtsové je hnědé tajemství v 8 týdnech těhotenství velmi nebezpečné. Obvykle doprovází oddělení embrya plodu od stěn dělohy s následným ukončením těhotenství.

Hnědé a růžové zdůrazňuje

Těhotná žena děsí nejčastěji tajnou krev. V tomto případě je vypouštění hnědé a růžové barvy přičítáno stejné - krvavé. Nesou stejné nebezpečí jako krvácení.

 • Hnědý výboj. Tato barva tajemství v raných stádiích je základním příznakem mimoděložního těhotenství s odmítnutím vajíčka. U těhotných žen s normální mírou výskytu v prvním trimestru může hnědá mast indikovat riziko potratu. Olga Kravtsová říká, že sekrece hlenu s nasycenými odstíny blíže k hnědé může také znamenat hematom děložní stěny. V pozdějších fázích (až 36 týdnů) může bohaté hnědé viskózní tajemství znamenat oddělení placenty nebo narušení její činnosti. Velmi hojné vypouštění hnědých odstínů po 36 týdnech těhotenství vyžaduje hospitalizaci, protože mohou signalizovat rupturu dělohy.
 • Růžový výboj. Podle Olgy Kravtsové může růžové tajemství střední intenzity ve střední a pozdní fázi znamenat narušení placenty.

Musím říci, že během těhotenství může žena vyvinout sekret různé barvy a konzistence: bílá, žlutá, zelená, hustá, vodnatá, slizká - a některé z nich jsou mnohem nebezpečnější než krvácení. Mohou se ukázat jako symptom... Ačkoli - to je úplně jiný příběh, a to o tom - v jiném článku. být zdravý!

Příčiny krvácení na začátku těhotenství: co dělat?

Odtok krve z genitálního traktu během těhotenství je velmi nebezpečným příznakem, zejména v raných stádiích. Toto klinické znamení může být prvním signálem vývoje mnoha patologií..

Co vede ke vzniku krve během těhotenství?

Během svého nitroděložního vývoje má plod společný systém průtoku krve s matkou. Tato vlastnost je přirozená. V prvních měsících svého vývoje dítě ještě nemá vlastní krevní cévy, které by jeho tělu poskytly potřebné živiny a kyslík. Objeví se o něco později..

Na začátku těhotenství má embryo velmi důležitý proces, který lékaři nazývají organogenezi. Během toho dítě začne pokládat všechny životně důležité orgány a systémy. Během tohoto období mohou i drobné dopady vést k velmi nebezpečným důsledkům pro další růst a rozvoj..

V normálním průběhu těhotenství by žena neměla krvácet z genitálního traktu. Výskyt krve na spodním prádle je varovným signálem. V některých případech to může znamenat vývoj nebezpečných patologií, které mohou ohrozit vývoj embrya..

V prvních týdnech

Výskyt špinění špinění ve 4 - 5 týdnech vývoje plodu může znamenat úspěšnou implantaci do děložní stěny. V tuto chvíli může mít žena na spodním prádle kapky červené krve. Tento příznak se pro mnoho nastávajících matek děsí, protože si ještě neuvědomují svůj nový stav..

6-7 týdnů těhotenství - to je obvykle čas první návštěvy u lékaře. Během tohoto období žena přestane mít období, což ji vede ke konzultaci s odborníkem. Po gynekologickém vyšetření může nastávající matka vyvinout mírné krvácení nebo oddělené krevní sraženiny. Není to strach. Tento příznak zmizí sám za pár dní. V tomto případě lékaři pouze doporučují omezit fyzickou aktivitu a odpočinek.

Po pohlavním styku

Výskyt krve v 7-8 a následujících týdnech těhotenství může být po pohlavním styku. V tomto případě dojde k poškození vaginální sliznice, což vede ke vzniku malého množství krve na prádle. Mnoho matek se tohoto symptomu bojí. Neměli byste se ho bát. Během těhotenství byste měli volit pouze ty nejjemnější pózy používané během pohlavního styku.

Po transvaginálním ultrazvuku

První transvaginální ultrazvuk se obvykle provádí v 10-12 týdnech těhotenství. Je třeba identifikovat patologie jak u vyvíjejícího se dítěte, tak u jeho matky. Tato studie se provádí na základě jmenování porodnice-gynekologa, který pozoruje ženu po celou dobu těhotenství..

Po tomto postupu mohou některé ženy také krvácet z pohlavních cest. Obvykle je mírně vyjádřena a sama za pár hodin zmizí. V určitých situacích může být ultrazvuk proveden dříve - v 9–10 týdnech těhotenství.

Vzhled krevních kapek na spodním prádle po transvaginálním ultrazvuku je nejčastěji nezávislým příznakem. Tento stav se obvykle vyskytuje bez bolesti. Žena může mít mírné nepohodlí v genitálním traktu až po vyšetření. Během několika dní také velmi rychle zmizí..

Drift bublin

Bubble drift je patologie, která také vede k úmrtí plodu. Vyznačuje se nahrazením embrya pojivovou tkání. Vědci bohužel zatím nenašli důvod pro vývoj této patologie. Tento stav neznamená ohrožení života ženy. Ovoce umírá.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je nebezpečná patologie, která se obvykle projevuje rozvojem těžkého krvácení. Tato patologie se obvykle projevuje u žen během prvního trimestru těhotenství. Extrémním stupněm tohoto stavu je prasknutí vejcovodu, kde se nachází vajíčko plodu.

Začátek vývoje tubálního těhotenství se prakticky neliší od obvyklého těhotenství, ke kterému dochází v děloze. Žena má také pozitivní farmaceutický test na hCG, v mléčných žlázách se objevuje těžkost a dochází ke změně nálady. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny měnícími se hormony, které se začnou vytvářet po početí..

Zvláštností této patologie je pouze to, že embryo není implantováno do stěny dělohy, ale zůstává ve zkumavce. Takový růst plodu není přirozeně zajištěn, a proto nemá další vývoj. To vede k tomu, že žena začíná vážně krvácet, což vede k dalšímu potratu.

Tento stav obvykle způsobuje, že žena má četné nepříznivé příznaky. Někteří pacienti dokonce ztrácejí vědomí. Intenzita syndromu bolesti může být velmi výrazná. Pro zmírnění bolesti zavádění léků proti bolesti, nejlépe parenterálních.

V tomto případě se člověk nemůže obejít bez včasné hospitalizace. Zpoždění při přepravě do nemocnice může vést k rozvoji extrémně nebezpečných komplikací. V nemocnici lékaři z přívěsku odstraní všechny komponenty plodu. Poměrně často je odstraněna celá vejcovod.

Zmrazené těhotenství

„Zmrazené“ těhotenství je další patologický stav, který se může vyvinout v raných stadiích těhotenství. Poměrně často se projevuje ve druhém nebo třetím měsíci od narození dítěte.

Tato patologie je charakterizována skutečností, že embryo se pod vlivem jakýchkoli důvodů jednoduše přestává plně rozvíjet. To lze zjistit pomocí speciálních hormonálních testů, stejně jako při ultrazvuku.

Během těhotenství ženy se příznaky začnou měnit. Cítí se mnohem méně bolestivosti v mléčných žlázách. V některých případech má bolest v břiše, která časem roste. Tento stav je také charakterizován zvýšením teploty. Obvykle jeho hodnoty nepřesahují 37,5 stupně.

Cervikální eroze

Cervikální eroze je jednou z nejčastějších patologií ženské populace. Najdete ji iu žen, které nenarodily. Nejpočetnější faktory vedou k rozvoji této patologie..

Cervikální eroze, mnoho lékařů se snaží léčit před počátkem početí. Taková terapie může dosáhnout epitelizace sliznic a snížit riziko možných komplikací během těhotenství. Ukazuje se však, že to není vždy.

Mnoho budoucích matek se dozví o přítomnosti tohoto patologického stavu pouze v průběhu těhotenství. V tomto případě mohou k uvolnění krve z genitálního traktu přispět jakékoli traumatické účinky. Patří sem: ultrazvuk, hluboké gynekologické vyšetření, sex, zranění, infekce.

Lékaři během těhotenství s erozí děložního čípku se zpravidla řídí taktikou čekání a vidění, což omezuje možnost chirurgické léčby. Pokud to není možné bez takové terapie, provádí se pouze z přísných lékařských důvodů..

Polypóza

Polypóza je u žen docela běžná. Mnoho nastávajících matek zanedbává důležitost léčby této patologie před těhotenstvím. To je naprosto špatně! Pozadí, které se mění pod vlivem hormonů, podporuje růst polypů, což může vést k infekci a dokonce k oddělení. Tyto situace jsou obvykle doprovázeny krvácením.

Jeho závažnost závisí na tom, jak velké byly oddělené formace. Poměrně často se tato patologie projevuje v 11-13 týdnech těhotenství. Přesto stojí za to léčit polypózu před těhotenstvím, protože se jedná o poměrně zdlouhavý proces, který vyžaduje povinný čas na rehabilitaci.

Phlebeurysm

Křečové žíly jsou další patologií, která vede k rozvoji krvácení z genitálního traktu. Obvykle umírněný.

Tato patologie je doprovázena i vývojem dalších důvodů. U některých žen lze na nohou vidět také křečové uzly. Roztržení tenké křečové stěny děložní cévy vede k odtoku krve z genitálního traktu..

Pohlavně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci mohou také vést k rozvoji erozivních forem patologií. S exacerbací jsou doprovázeny různými typy krvácení.

Během těhotenství je imunita významně snížena, což vede k aktivaci mnoha sexuálně přenosných nemocí ak jejich rychlému rozvoji. Léčba je v tomto případě prováděna společně s venereologem. K odstranění nežádoucích příznaků může být vyžadováno předepisování léků..

Spontánní potrat

Spontánní potrat je další, neméně nebezpečnou klinickou situací. Obvykle to probíhá na pozadí úplné pohody. Žena má syndrom silné bolesti, lokalizovaný hlavně v dolní třetině břicha. Bolest se může rozšířit také do anální oblasti, stejně jako do boků. Bolest je obvykle nesnesitelná. Z bolesti může žena zasténat, křičet.

Pokud je krvácení obrovské, může také omdlet nebo omdlet. Žena má silné závratě, celková slabost rychle roste. V tomto případě je nutná nouzová hospitalizace..

V tomto případě se člověk nemůže obejít bez odstranění vajíčka plodu z dělohy. Tento postup provádějí gynekologové. Po operaci je žena dána doporučení a jsou předepsány léky.

Příznaky

Intenzita závažnosti klinických příznaků se může lišit. To do značné míry závisí na situaci, která způsobila vývoj krvácení. Závažnost také určuje množství ztracené krve..

Existuje řada klinických situací, kdy se ztráty stávají chronickými. Obvykle se to stane, pokud má žena nějaké choroby reprodukčních orgánů.

Mnoho infekčních patologií a erozivních procesů vyskytujících se v děloze může také vést k rozvoji krvácení. V tomto případě se mezi jeho vrstvami a budoucí vznikající placentou hromadí krev. V této situaci si žena zpravidla všimne pouze vzhledu kapek krve na prádle.

Přetrvávající špinění se stává příčinou vývoje jejího anemického stavu, doprovázeného snížením hemoglobinu. Tento stav nepříznivě ovlivňuje růst plodu plodu a může také vést ke vzniku řady defektů a vývojových abnormalit v něm..

Poměrně často se stává, že krvácení z genitálního traktu začíná u těhotných žen po koupeli nebo horké sprše. To vede k silné expanzi krevních cév pod vlivem vysoké teploty..

Také různé traumatické účinky nebo intenzivní fyzické cvičení mohou vyvolat krevní oběh. Některé ženy poznamenaly, že po zvedání váhy měly vaginální krvácení..

V některých případech se při návštěvě toalety objeví krev na povlečení. V tomto případě je nutné určit zdroj krvácení. Pokud se krev vylučuje přímo během močení, může být příčina spojena s patologiemi ledvin nebo močových cest. Exacerbace chronické cystitidy často vede ke vzniku krevních pruhů v moči.

Těžké krvácení vede k těžké anémii ženy. To se projevuje i změnou jeho vzhledu. Kůže je bledá, na dotek chladná. Rty se zbarvují do modra. Oblast pod očima a oblast nasolabiálního trojúhelníku se změní na šedou.

Žena začne pociťovat rychlý tep. Je pro ni těžší dýchat. To se projevuje nedostatkem kyslíku, který je způsoben anémií v důsledku těžké ztráty krve.

Když plod umírá v lůně v břiše, má žena bolest. Jeho intenzita roste každou minutu. U některých žen nevede ani užívání léků proti bolesti a antispasmodik v tomto stavu ke zlepšení pohody. Závažnost stavu postupuje s každou další minutou..

Kritickým stupněm rozvoje poruch je ztráta vědomí. Před tím se obvykle vyvine hraniční porušení - „zakalení“ vědomí. Ženská hlava se začne „točit“, ztrácí se pocit prostoru, „mouchy“ před očima mohou blikat. Již s nástupem těchto příznaků je naléhavě nutný pohotovostní tým. Zpoždění v takové situaci je velmi nebezpečné..

Co dělat?

Pokud žena odešla krev z genitálního traktu - je to absolutní indikace pro návštěvu u lékaře. Ambulance zpravidla nabízí hospitalizaci všem těhotným ženám. To by mělo být provedeno..

V nemocnici budou lékaři schopni zjistit příčinu, která vedla k rozvoji krvácení, a budou schopni poskytnout veškerou nezbytnou pomoc.

Vzhled krevních sraženin během těhotenství je příležitostí pro neplánovanou návštěvu vašeho porodníka-gynekologa. Konzultace by neměla být zpožděna. Často se stává, že budoucí matka se prostě bojí navštívit lékaře, což zhoršuje vývoj patologie.

Je důležité si uvědomit, že komplikacím mnoha patologických stavů lze zabránit pouze včasným kontaktováním lékaře.

Když začne krvácení, je velmi důležité zůstat v klidu. Okamžitě je třeba zavolat sanitku. Je lepší mít někoho blízkého. To jí umožní být klidnější a méně nervózní..

Je velmi důležité zajistit přívod čerstvého vzduchu do místnosti. Chcete-li to provést, nezapomeňte otevřít okno nebo okno.

Při těžkém krvácení musíte do spodního prádla vložit obvyklou podložku, kterou žena používá při menstruaci. Procházka po bytě za to nestojí. Je lepší položit ženu na postel nebo pohovku. Nohy mohou být mírně zvednuté..

Na začátku krvácení byste se neměli umýt ani osprchovat. Horká voda může zhoršit všechny příznaky. Pokud má žena suchost a intenzivní žízeň, můžete jí nabídnout pít vodu. Díky tomu se bude cítit trochu lépe..

Blízcí příbuzní by měli připravit lékařské dokumenty ještě před příjezdem sanitky. Budete potřebovat cestovní pas, ambulantní kartu a povinné zdravotní pojištění. Lékaři, kteří přijeli, s největší pravděpodobností nabídnou ženě hospitalizaci kvůli výrazné závažnosti jejího stavu.

Žena zůstane doma pouze s nebezpečnými patologiemi. V takovém případě byste měli určitě navštívit porodníka-gynekologa den po takové nehodě..

V dalším videu se dozvíte, zda je předčasné těhotenství normální..

Krvácení během těhotenství: vždy existuje hrozba pro nastávající matku a její dítě?

Existuje obrovské množství faktorů, které mohou budoucí matce způsobit nepohodlí. Předčasné krvácení během těhotenství způsobuje většinu otázek a obav. Proč se to stane, jak v takových situacích jednat a je možné se proti tomu varovat, každá žena potřebuje vědět.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/11.jpg "alt =" časné krvácení během těhotenství "width = "660" height = "433" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- obsah / upload / 2018/01 / 11-300x197.jpg 300w "velikosti =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Při špinění může být normou?

Jakmile se plod začne vyvíjet v ženském lůně, její tělo podstoupí obrovské změny a jakékoli neobvyklé pocity způsobí, že je velmi nervózní, což negativně ovlivní průběh těhotenství, včetně předčasného krvácení. Někdy lze tento jev pozorovat v těch dnech, kdy by menstruace měla jít, ale kvůli nástupu těhotenství by již neměly být.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/implantacionnoe-krovotechenie.jpg "alt =" implantační krvácení "width =" 660 "height =" 330 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/implantacionnoe-krovotechenie.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- obsah / upload / 2018/01 / implantacionnoe-krovotechenie-300x150.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

V případě, že krevní výtok v časných stádiích těhotenství není doprovázen bolestivými pocity, není důvod k obavám. Kromě toho nepatrné krvácení spojené se skutečností, že se vajíčko plodu váže ke stěně dělohy, není pro plod ani matku nebezpečné. Jednoduše řečeno, nedělejte si starosti, pokud od chvíle oplodnění uplynulo asi 7-9 dní, samotný výtok není dostatek a je krátkodobý.

V medicíně se tento jev nazývá „implantace vajíčka“. Podobný proces je doprovázen „uvolněním“ sliznice dělohy a vývojem nových cév. Vypadá to jako 1-2 kapky krve, ale už ne.

Samozřejmě, že přítomnost jakýchkoli změn v těle by měla žena informovat svého lékaře, který zase může zjistit skutečný důvod, proč krev prošla v prvním trimestru těhotenství a vyloučit zbytečné vzrušení z nastávající matky..

Rada! Pokud z nějakého důvodu není možné osobně kontaktovat poskytovatele zdravotní péče, informujte ho o svém stavu alespoň telefonicky. A bude to pro vás snazší po rozhovoru s lékařem, a pokud to bude nutné, bude schopen problém vyřešit co nejdříve.

Mělo by být zřejmé, že v období vývoje plodu se ženské tělo stává zvláště citlivým na různé vnější podněty. Například obvyklý „denní“, obvyklý intimní lék může již způsobit nepohodlí, svědění a dokonce i krvavé „mazání“.

Příčiny špinění během časného těhotenství

Krev během těhotenství v prvních týdnech může být spuštěna z mnoha důvodů. Chtěl bych ještě jednou připomenout: pokud máte hnědé „mazanice“ doprovázené bolestivými křečemi v břiše - neváhejte navštívit gynekologa.

Mimoděložní těhotenství

Současně žena zažívá silnou bolest z jedné strany břicha nebo obecné bolestivé pocity doprovázené pocitem slabosti a nevolnosti. V případě, že není poskytnuta včasná pomoc, zkumavka se zlomí v důsledku růstu vajíčka, bolest se zesiluje a po nějaké době se zhoršuje zdravotní situace ženy.

V případě mimoděložního těhotenství se vejcovod ve většině případů odstraní spolu s oplodněným vejcem. V tomto případě je pravděpodobnost přirozeného hnojení snížena na polovinu.

Potrat

Hlavní příčinou potratu je abnormalita plodu. Jakmile je gestační věk více než 16 týdnů, hrozba potratu zmizí. Problémy s porodem dítěte mohou být dále spojeny s jinými důvody.

Příznaky potratu jsou:

 • krvácející;
 • zvýšený tón dělohy;
 • křeče
 • bolesti zad a žaludku.

Pokud jde o příčiny spontánního potratu, může to být cokoli, od špatného připoutání vajíčka plodu a individuálních charakteristik ženského těla k přenosu těžkého stresu..

Když dojde k spontánnímu potratu, zmizí všechny příznaky tohoto procesu - nedochází k nevolnosti, nadýmání a hrudník se přestane naplňovat. Potrat není často doprovázen bolestmi břicha a krvácením, ale hladina hCG přestává růst. Zjistit, co se v tomto případě stalo, je možné pouze v procesu ultrazvuku.

Někdy plodové vajíčko neopustí ženskou dělohu, takže je třeba provést tzv. „Očištění“, protože pokud již vyvíjející se plod nebude odstraněn z dělohy, začne hnilobně, což způsobuje infekční procesy v těle ženy, které ohrožují její zdraví a dokonce i život.

Zmrazené těhotenství

V případě zmrazeného těhotenství může docházet k špinění skvrn z dělohy, bolesti v břiše, ostrému hubnutí. V tomto případě se růst hCG zastaví a hrudník se přestane plnit. Jedinou cestou, jak se z této situace dostane, bude samozřejmě „čištění“ nebo potrat.

Jiné příčiny předčasného krvavého výboje

Hnědý výboj může nastat z mnoha jiných důvodů. Pojďme si o nich promluvit podrobněji..

Důvod číslo 1 - infekce, polypy

Polypy se mohou vyvíjet na pozadí hormonálních změn a mohou také dávat krvavé mazlení. A pokud polypy nezasahují do vývoje těhotenství, pak infekční nemoc potřebuje okamžitou léčbu, aby chránila nenarozené dítě před možnou infekcí. Mimoto někdy selhání včasného ošetření ohrožuje spontánní potrat..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/mesyachnie-300x175.jpg "alt =" časné krvácení během těhotenství " width = "300" height = "175" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/mesyachnie-300x175.jpg 300w, https: // dazachatie. com / wp-content / uploads / 2018/01 / mesyachnie.jpg 660w "size =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Důvod 2 - průlomové krvácení

Průlom je krvácení, ke kterému dochází v důsledku nástupu hormonálních změn a shoduje se s nástupem menstruačního cyklu. Vzhledem k hormonálním skokům může těhotná žena začít menstruovat, ale jejich intenzita bude mnohem menší a ne dlouhá. Tento jev lze opakovat jak v prvním měsíci těhotenství, tak v příštích několika letech.

Důvod číslo 3 - problémy s placentou

Krvácení, které není doprovázeno bolestí, může být způsobeno nesprávným připojením vajíčka nebo placenty. Stává se, že ten je upevněn velmi nízko na stěnu dělohy. Tento jev se podle statistik často nazývá placenta previa, podle osudu může takový osud očekávat 2% nastávajících matek. Okamžitě můžete říci, že může krvácet kvůli placentárnímu poškození po eko.

A to je přesně ten případ, kdy prezentace představuje krvácení a může vyvolat předčasný porod po 20 týdnech.

Důvod č. 4 - Retrochiální hematomy

Hematomy jsou poměrně častým jevem a nejčastější příčinou krvácení. Jejich příčiny jsou nadměrná zátěž, stres, hormony, zánětlivé procesy v pánevních orgánech, ale téměř 90% hematomů je výsledkem připojení embrya.

Zdaleka ne všichni jsou nebezpeční: malé hematomy mírného stádia nepotřebují zvláštní ošetření, přesto mohou trochu zakrýt.

Mírné a těžké stádia hematomů však mohou způsobit placentární narušení, proto vyžadují hospitalizaci.

Co dělat?

Jak je zřejmé z výše uvedeného, ​​ne vždy krvácení znamená ohrožení nenarozeného dítěte a jeho matky. To však neznamená, že s výskytem krvavého mazlíčka, který není doprovázen bolestí, můžete nechat všechno jít samo od sebe a neinformovat svého gynekologa o tom, co se stalo.

Návštěva lékaře by neměla být odložena. Žádná žena se nedokáže sama diagnostikovat, i když je sama doktorkou. Ano, a to je v této situaci velmi nebezpečné, protože se nejedná pouze o její život, ale také o život jejího nenarozeného dítěte..

Pokud se při vyšetření ukáže, že krvácení může způsobit potrat, pak záleží na rychlosti přijetí opatření, zda bude možné udržet těhotenství nebo ne.

Takže v případě nadměrného krvácení musíte zavolat sanitku a zaujmout vodorovnou polohu a pod kolena nebo paty umístit malý polštář. V tomto případě je mír nejdůležitějším doporučením, jehož nedodržení může být velmi škodlivé..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/1469242911.jpg "alt =" léčba krvácení "width =" 660 " height = "441" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/01/1469242911.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/01/1469242911-300x200.jpg 300w "velikostí =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Když je těhotná žena doručena na gynekologické oddělení, v první řadě budou poslány síly lékařů, aby zastavily ztrátu krve. Zpravidla se předepisují hemostatika, například Tranexam.

A až poté je pacient vyšetřen, což znamená odběr vzorků testů a ultrazvukové vyšetření. Na základě získaných výsledků je ve skutečnosti předepsána léčba.

V závislosti na závažnosti stavu těhotné ženy jí může být dovoleno zůstat doma a léčit doma. V případě, že lékaři trvají na tom, že podstoupí léčbu ve stěnách nemocnice, je lepší naslouchat jejich názorům a neriskovat zdraví jejich vlastní a jejich dítěte.

Nejdůležitější věcí v takových situacích není být nervózní. Nadměrná nervozita přispívá k zhoršení situace. Ve velké většině případů, s včasnou léčbou u lékaře, je možné udržet těhotenství.

Když shrneme všechny výše uvedené, shrneme malý výsledek. Krvácení v časném těhotenství může být způsobeno několika důvody. V některých případech nejsou významné a nepředstavují ohrožení zdraví nenarozeného dítěte a matky. Existují však také situace, kdy nedostatek včasné lékařské péče hrozí potratem a může poškodit zdraví a život těhotné ženy..

 • plánovat těhotenství - vést zdravý životní styl předem, vyloučit přítomnost infekcí v těle atd.;
 • častěji chodí na čerstvý vzduch;
 • přijímat co nejvíce pozitivních emocí;
 • odmítnout špatné návyky.

Setkali jste se vy nebo vaši přátelé s podobnými problémy? Jaká opatření byla přijata? Sdílejte užitečné informace s námi a našimi čtenáři..

Krvácení během těhotenství, hlavní příčiny

K krvácení dochází jak v časném, tak v pozdním těhotenství. V prvních třech měsících je progesteron zodpovědný za povahu výboje, ve druhém - estrogen. Normální výboj je lehký, čitelný transparentně: všechny reprodukční orgány fungují normálně, žádné známky zánětu.

Krvácení v časných stadiích těhotenství je rozděleno na fyziologické a patologické. První je způsobena změnou rovnováhy hormonů. Druhý - s patologickým průběhem těhotenství.

Pozdní krvácení je vážnou hrozbou pro plod a matku.

Příčiny krvácení během těhotenství

Implantace vajíčka

Zpravidla dochází k implantačnímu krvácení v prvním nebo druhém týdnu po oplodnění. Oplodněná buňka se váže na sliznici v děložní dutině, poškozuje malé cévy a tím krvácí.

Oddělené od dělohy - průhledné, hnědé nebo růžové s pruhy krve. Vypadá to jako začátek menstruace, ale trvá to od hodiny do několika dnů a množství vypouštění je mnohem menší. Žádná bolest břicha. Považováno za možnost normy.

Vnější příčiny

Trauma na sliznice po gynekologickém vyšetření nebo pohlavním styku. Při prvním vyšetření gynekologem jsou možná poranění děložního hrdla gynekologickým zrcadlem. To vede k krvavému výboji..

Rovněž k nim může vést pohlavní styk: uvolněný a oteklý krk (během těhotenství se stává takový) může během kopulace dojít k poškození. Nejedná se o závažnou patologii, ale s následujícím souložím je třeba postupovat opatrně.

Menstruace během těhotenství

To je vzácné, ale stále probíhá. Obecným názvem pro takové krvácení je mytí plodu, lékařské - průlomové krvácení. Začátek propouštění se shoduje s dnem, kdy začíná menstruace.

Jsou přítomny další příznaky menstruace - bolest v podbřišku a zádech, hojnost a délka výboje (až několik dní).

Normálně by hormony prvního trimestru měly zabránit jakémukoli propouštění z děložní dutiny, ale v případě hormonálního selhání menstruace pokračuje - konec přichází na začátek druhého trimestru. Někdy se to stane v pozdějších fázích - i když velmi zřídka.

Reprodukční choroby

Krvácení během těhotenství může způsobit onemocnění, která se poprvé objeví nebo zhorší - ty, které byly:

Cervikální eroze. V důsledku drobivosti, ke které dochází během těhotenství, otoku krku, může dojít k mírnému krvácení z existujících slizničních defektů po nebo během koitu, nebo jednoduše při sezení se zkříženýma nohama. V jediném případě - není nebezpečný.

Děložní myomy. Průběh těhotenství závisí pouze na jeho velikosti: s malými rozměry je možné rodit a porodit včas. V jiných složitějších případech jsou problémy řešeny individuálně - až po odstranění dělohy.

Křečové žíly perineum, pyskovité majory a vagíny. Kromě krvavého výboje jsou zaznamenány bolesti během kopulace a porušení separace mazací sekrece. Při diagnostice nepředstavuje významné nebezpečí.

Sexuálně přenosné nemoci - genitální herpes, pohlavně přenosné nemoci - trichomoniáza a další. Doprovázeno svěděním v perineu a zvýšením bazální teploty. Výtok má specifický zápach, v něm jsou vidět tenké pruhy krve. Tento stav je nebezpečný, protože zvyšuje pravděpodobnost potratu..

Polypóza dělohy, děložního hrdla nebo cysty. Tyto formace jsou benigní a nepředstavují významnou hrozbu pro plod ani matku.

Jediná věc - s poškozením je možné připojit infekci a vyvinout sekundární zánět. Polypy se mohou během těhotenství odlupovat, cysta je léčena po porodu.

Patologie těhotenství - placentární abrupce, spontánní potrat, zmrazené těhotenství a další.

K oddělení placenty dochází u jedné ze dvou set těhotných žen. Je doprovázena silnou bolestí břicha ve formě kontrakcí a uvolňování krevních sraženin z dělohy. Představuje hrozbu pro život nenarozeného dítěte.

Zarděnka: Pokud se v prvním trimestru vyskytnou malformace, může se objevit plod.

Spontánní potrat

Spontánní potrat je možný kdykoli, jeho příčiny jsou různé: od nemocí matky po různé patologie plodu. Krvácení doprovázené bolestí v dolním břiše.

1). Zmrazené těhotenství je nejčastěji pozorováno v šestém sedmém týdnu: toxikóza první poloviny a otok mléčných žláz zmizí. Po nějakém čase se v dolním břiše objevují krvavé výboje a tažné bolesti.

Těhotenství mrzne, plod lokalizovaný v děloze umírá. Diagnóza se provádí na základě gynekologického vyšetření, výsledků ultrazvuku a hladiny hCG v plazmě (až 28 týdnů). Někdy se odmítnutí plodu vyskytuje nezávisle, ale častěji je nutný chirurgický zákrok (čištění).

V případě, že se lékař neobjeví, může se infekce přidat až k rozvoji sepse. Při opakovaném těhotenství je možné potrat.

2). Cervikální prezentace placenty. Objeví se po dvacátém týdnu u dvou procent těhotných žen. S tímto uspořádáním nemohou děložní svaly držet placentu, která leží blízko vstupu do dělohy, proto se některé její části začnou „slzit“ ze sliznice a objeví se krvácení, jako při menstruaci..

3). Pupeční šňůra. Je to velmi vzácné, doprovázené smrtí plodu. Pokud je plod životaschopný (v pozdějších stádiích), udělejte císařský řez.

4). Ruptura dělohy. Týká se pozdních komplikací. Pokud k tomu dojde ještě před nástupem porodu, je možný fatální výsledek..

5). Při cystickém driftu je zaznamenán intenzivní růst placenty. Patologie je vzácná, kvůli genetice, charakterizovaná časným krvácením (až jedenáct týdnů).

Mimoděložní těhotenství

Namísto připojení k děložní dutině je oplodněná buňka fixována v krku, vaječníku, vejcovodu (nejčastěji) nebo dokonce v břišní dutině, což je velmi vzácné.

Krvácení se objevuje poté, co je vejcovod natažen na maximum (v pátém až šestém týdnu) a někdy praskne - v tomto případě se příznaky také spojuje peritonitida. To vše společně s vnitřním krvácením představuje závažné ohrožení života těhotné ženy a vyžaduje pohotovostní chirurgický zákrok.

S výskytem krvavého výtoku z pohlavních orgánů je nutné neprodleně konzultovat lékaře, zejména pokud jsou provázeny hojným výtokem a bolestí v oblasti břicha a zad. A také - bledý, studený pot a ztráta vědomí. V takových případech je indikována pohotovostní hospitalizace a často chirurgický zákrok..

Proč silně krvácí během těhotenství v raných stádiích bez bolesti a zda plod může přežít i po krvácení krevními sraženinami

Předčasné krvácení během těhotenství je mnoha ženami vnímáno jako nebezpečný příznak, který může poukazovat pouze na potrat. Existují však nejen patologické, ale i fyziologické faktory, které mohou vést k uvolnění krve z pochvy.

Pro udržení těhotenství a ochranu plodu musíte neprodleně po zahájení krvácení konzultovat lékaře a podrobit se diagnóze příčin symptomu.

Proč krvácí

Příčiny krvácení během těhotenství mohou být hormonální nerovnováha, změkčení a poškození děložního čípku, polypóza, infekční onemocnění, fetální patologie a další faktory.

Až 24 týdnů těhotenství znamená průtok krve riziko ukončení těhotenství nebo abnormalit plodu. Důvod krvácení a riziko spontánního potratu je dán doprovodnou anamnézou ženy, symptomy, povahou a hojností výtoku..

V prvních týdnech

Jednou z nejčastějších příčin krvácení v časném těhotenství je implantace (fixace) vajíčka plodu na děložní sliznici. Tento jev se objevuje na začátku těhotenství, dokonce před detekcí zpoždění menstruace. Výskyt krvácení se může shodovat s obdobím očekávaného nástupu menstruace.

Příznaky krvácení z implantace jsou nízký výtok s malými krevními sraženinami a částečkami sliznice. Barva výboje se může lišit od šarlatové po hnědou a doba jejich projevu je až 2 dny. Ve vzácných případech je implantace doprovázena křečemi v pánevní oblasti.

Důvodem výskytu krve u těhotných žen do 12 týdnů těhotenství může být nedostatečná produkce specifického pohlavního hormonu - progesteronu, který kontroluje ukončení menstruačního cyklu během těhotenství. Krvavý výtok, ke kterému dochází na pozadí nedostatku progestinového hormonu, se nazývá průlomové krvácení. Mohou se objevit ve 4, 8 a 12 týdnech těhotenství.

Na konci prvního trimestru dochází ke konečné tvorbě placenty, která začíná produkovat potřebné množství estrogenu a progesteronu, v důsledku čehož se výboj zastaví.

Průlomové krvácení je doprovázeno příznaky charakteristickými pro menstruaci: otok, celková slabost, těžkosti v břiše, bolesti zad atd. Krev je vylučována zřídka.

Fyziologické krvácení nastává bez bolesti břicha (méně často - doprovázené nepohodlím charakteristickým pro menstruaci).

Po pohlavním styku

Krvácení během těhotenství může být způsobeno zvýšeným přísunem krve do krku dělohy během pohlavního styku. Aktivace krevního oběhu v pánevní oblasti během sexu vede ke změkčení krku a výskytu bezbolestného a neškodného krvácení.

Hrubý pohlavní styk, který způsobuje poškození vagíny a rozvoj krvácení, může během těhotenství způsobit zvýšení tonusu dělohy a odmítnutí vajíčka..

Bezpečné postkoitální krvácení je charakterizováno malým výtokem, rychlým ukončením a nepřítomností bolesti. Navzdory fyziologické povaze tohoto jevu je nutné to nahlásit gynekologovi pozorujícímu těhotnou.

Po transvaginálním ultrazvuku

Transvaginální ultrazvuk se používá k podezření na patologii těhotenství, zvýšený tonus dělohy a krvácení neznámé etiologie, zatížené anamnéze nastávající matky a další indikace.

Po zákroku může mít pacient růžový, šarlatový nebo hnědý výboj, který má malý objem a zastaví se během 1-2 dnů. Důvodem jejich vzhledu mohou být tyto jevy:

 • přecitlivělost genitálií pacienta;
 • aktivní přísun krve do pánevních orgánů (zejména děložního krku) během těhotenství;
 • výskyt mikrotraumy vagíny a krku během lékařských manipulací;
 • přítomnost krve v děložní dutině před transvaginálním ultrazvukem;
 • projev nebo exacerbace jiných patologií současně s diagnózou.

Mírné krvácení v časném těhotenství ihned po intravaginálním ultrazvuku je normální.

Ve vzácných případech může neopatrnost nebo přítomnost dalších rizikových faktorů během ultrazvuku vést ke zvýšení tonusu dělohy a riziku potratu. Výskyt křečových bolestí a nadměrného výtoku krve jsou příznaky patologie a vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Drift bublin

Další příčinou krvácení během těhotenství je cystická drift. Toto onemocnění patří do skupiny trofoblastických patologií, které se vyvíjejí na základě samčích a samčích zárodečných buněk..

Kompletní cystický smyk se vyvíjí po oplodnění vajíčka, které nemá chromozomy. Tvorba embrya na základě pouze otcovské sady chromozomů je nemožná, proto během těhotenství dochází pouze k růstu choriových klků a z nich se vytvářejí patologické vezikuly. U neúplné formy onemocnění je přítomno embryo nebo jeho prvky, ale v modifikované formě, vylučující životaschopnost plodu.

Rizikovými faktory pro cystický drift jsou umělé ukončení těhotenství, zánětlivé procesy v pánevní oblasti, hormonální poruchy, věk nad 35 let. Patologie se může tvořit jak při děložním, tak tubálním těhotenství..

Tkáň patologického chorionu emituje velké množství hCG, což vyvolává vývoj cyst v genitálních žlázách pacienta. V 15-20% případů je smyk maligní a degeneruje na maligní neoplasii (chorionepiteliom).

První trimestr těhotenství se u pacienta s cystickým driftem může objevit stejným způsobem jako u zdravých těhotných žen: menstruace je odložena o 2-4 měsíce a časná toxikóza. Frekvence nevolnosti a zvracení u pacientů je vyšší než během normálního těhotenství.

Z genitálií musí být patrné skvrny způsobené odmítnutím choriových váčků. V sekrecích jsou vidět malé bubliny naplněné čirým obsahem..

Diagnostické příznaky cystického driftu jsou:

 • nesoulad velikosti dělohy s odhadovaným gestačním věkem;
 • nadbytek hCG normy (více než 100 000 mIU v 1 ml);
 • absence plodu a známky jeho aktivity (pohyb, srdeční rytmus), „vánice“ na ultrazvuku;
 • přítomnost luteálních cyst ve vaječnících.

Vývoj cystického driftu je indikací pro operaci, registraci u gynekologa a pravidelné sledování hladiny chorionického gonadotropinu. Opakované těhotenství je povoleno nejdříve 2 roky při normální koncentraci hCG po celou dobu od okamžiku odstranění skluzu.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní (mimoděložní) těhotenství se vyvíjí, pokud po početí vajíčko není připojeno k děložní sliznici, ale ke stěně vejcovodu (nebo méně často k děložnímu krku).

Při ektopickém umístění plodu jsou pozorovány charakteristické příznaky oplodnění: opožděná menstruace, otok mléčných žláz, nevolnost, pozitivní výsledek močového testu na hCG atd. Prvním příznakem patologického umístění plodu je mírné krvavé vypouštění šarlatové nebo hnědé barvy. Mohou se vyskytnout v prvních týdnech těhotenství, dokonce před prvním zpožděním menstruace. Někteří pacienti trpí horečkou a bolestmi v dolním břiše, které se zesilují sexem, chůzí a pánevními pohyby.

Diagnostickými příznaky mimoděložního připojení plodu je nízká míra zvýšení hCG a nepřítomnost plodu v děloze ultrazvukem..

V mimoděložním těhotenství dochází ke krvácení s hojným výtokem krve v důsledku prasknutí trubice rostoucím plodem. To se může stát 6-16 týdnů po početí. Příznaky přestávky jsou:

 • silné špinění;
 • ostrá jednostranná bolest v bolestech nebo kroucení v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad, nohy, konečníku;
 • rostoucí slabost;
 • tachykardie;
 • snížení krevního tlaku;
 • studený pot;
 • nevolnost, zvracení;
 • závratě, mdloby.

Vnitřní krvácení způsobené prasknutím zkumavky je nebezpečné nejen pro reprodukční zdraví, ale také pro život pacienta.

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství je charakterizováno ukončením normálního vývoje plodu v 1-2 trimestru těhotenství. K zastavení vývoje může docházet až 28 týdnů, nejvyšší riziko této poruchy je však pozorováno až 12 týdnů (před tvorbou placentární bariéry) a po 20–24 týdnech (při tvorbě vitálních systémů těla dítěte).

Důvod vyblednutí vývojového procesu může sloužit jako nedostatečná produkce hormonů a pohlavně přenosných infekcí u žen, jakož i chromozomální a další patologie plodu..

Zastavení růstu plodu může být asymptomatické nebo může být doprovázeno následujícími příznaky:

 • špinění špinění;
 • mírná bolavá bolest v oblasti pánve;
 • rychlé vymizení příznaků těhotenství (změkčení mléčných žláz, zastavení toxikózy atd.).

Při diagnostice se odhalí rozpor mezi objemem dělohy a gestačního věku a nepřítomností známek života plodu ultrazvukem. Při absenci těžkého krvácení, bolesti a jiných příznaků patologických stavů není vždy možné zjistit blednutí vývoje plodu. Pro potvrzení diagnózy je vybrána taktika čekání a opakovaného sledování ultrazvuku za 1-2 týdny.

Nadměrné krvácení během těhotenství, které bylo uznáno jako mrtvé, naznačuje odstranění neživotaschopného plodu z děložní dutiny..

Cervikální eroze

Děložní cervikální eroze je jednou z nejčastějších a nejnebezpečnějších příčin drobného krvácení během časného těhotenství. K této patologii dochází, když se výstelková vrstva změní nebo zničí v děložním čípku.

K erozi může dojít před početím nebo se může vyvinout během těhotenství v důsledku zvýšeného přísunu krve do krku dělohy a hormonálních změn..

Zničení podšívkové vrstvy způsobuje zánět a ulceraci krku, což vede k uvolňování krve během těhotenství. Příznaky eroze jsou:

 • slabé skvrny červeného nebo nahnědlého odstínu, které se objevují okamžitě po pohlavním styku nebo bez zjevného důvodu;
 • hlen a hnisavý výtok z pochvy;
 • nepohodlí nebo bolest při pohlavním styku.

Načervenalé skvrny mohou nastat od několika dnů do několika týdnů.

Chirurgická léčba eroze během těhotenství může vést k objevu krvácení a zhoršení vývoje plodu, takže když je u těhotné ženy zjištěna vada krku, nastávající taktika nebo použití konzervativních léčebných metod.

Polypóza

V některých případech se na povrchu sliznice dělohy a děložního krku tvoří polyp glandulární, pojivové a jiné tkáně. V přítomnosti benigního novotvaru v době početí nebo nedávného odstranění může dojít k přerůstání nebo recidivě polypu. Chronické genitální infekce jsou rizikovými faktory pro polypózu..

Příčinou vývoje nemoci může být také přemnožení deciduální vrstvy. Tkáň této vrstvy je obvykle umístěna mezi stěnou dělohy a močovým měchýřem. Při nadměrné sekreci hormonů během těhotenství se buňky rozhodující tkáně proliferují příliš aktivně a vytvářejí další neoplazie (polypy), které vyčnívají do děložního hrdla umístěného mezi dělohu a děložní hrdlo.

Malé polypy nevyvolávají patologický výtok a bolest. U neoplázií větších než 10 mm jsou pozorovány následující příznaky:

 • krvácení, ke kterému dochází při námaze (stres, chůze, sport, pohlavní styk), pohyby střev, gynekologické vyšetření a v klidu;
 • nepříjemný zápach sekrecí (s infekcí);
 • křeče a zvýšený tonus dělohy (s polypy dělohy s hlubokou základnou).

Krvavý výboj s polypózou může mít jiný odstín. S mikrodamatami neoplasie dochází k narůžovělému výtoku sliznice, se zraněními polypu visícího v děložním hrdle, jasně červené a krvavé a se poškozením děložního nádoru hnědá sasanka.

K těžkému krvácení dochází pouze při zranění velkých útvarů. Časté poškození velkých polypů může způsobit ztrátu krve a příznaky anémie. Pokud se vyskytnou komplikace spojené s chudokrevností nebo zvýšením tonusu dělohy, doporučuje se odebrat krvácející polyp.

Nejčastěji polypy padají samy od sebe. Bezbolestný vzhled krevní sraženiny v časném těhotenství naznačuje oddělení růstu.

Phlebeurysm

Příčinou krvácení během těhotenství mohou být křečové žíly děložních cév. Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku průtoku krve do pánevních orgánů, vaskulární komprese rostoucí děloží, zvýšení celkového objemu krve a změny v hormonální rovnováze ženského těla.

Mezi rizikové faktory patří opakovaná těhotenství a porod, dědičná predispozice ke křečovým žilám děložních žil, nedostatek pohybu, nadváha, abnormality a chronický zánět dělohy.

Na pozadí stagnace krve v cévách dělohy a děložního hrdla, jakož i poškození dilatačních žil dochází k mírnému krvácení. Kromě sekrece krve jsou křečové žíly děložních cév doprovázeny následujícími příznaky:

 • bolavé bolesti v podbřišku, v dolní části zad a v tříslech, zhoršené pohlavním stykem, prodloužená vzpřímená poloha a podchlazení;
 • prasknutí nepohodlí v podbřišku a perineu;
 • potíže s močením, pocit neúplného vyprázdnění;
 • rychlý nárůst hmotnosti v 1-2 trimestru těhotenství.

Varikozita dělohy zvyšuje riziko potratu a zhoršuje vývoj plodu.

Pohlavně přenosné nemoci

Infekční choroby reprodukčního systému v prvním trimestru mohou vést k rozvoji patologických plodů a opomenutí těhotenství. Mezi příznaky STD patří bolesti zad a břicha, abnormální vaginální výtok (pěnivý, krvavý atd.), Vyrážka, svědění a zarudnutí vnějších pohlavních orgánů, krvácení po transvaginálním ultrazvuku atd..

Krvácení se může otevírat na pozadí chlamýdiových a cytomegalovirových infekcí, genitálního oparu, syfilis, trichomoniázy, virové hepatitidy atd..

Pokud se během těhotenství objeví malé krevní sraženiny, měli byste se ihned poradit s lékařem Infekce STI zvyšuje riziko spontánního potratu.

Spontánní potrat

Spontánní potrat (potrat) je náhlé ukončení těhotenství po dobu až 22 týdnů, které je doprovázeno částečným nebo úplným narozením neživotaschopného plodu..

Příčinou potratu mohou být fetální chromozomální patologie, pohlavně přenosné choroby, abnormality ve vývoji ženských pohlavních orgánů, hormonální nerovnováha, novotvary a zvýšený tonus dělohy, konflikt Rhesus atd. Výskyt krvácení s negativním faktorem Rh u matky a pozitivní u plodu v budoucnu zvyšuje riziko potratu.

Spontánní potrat probíhá v několika fázích:

 • Ohrožující potrat. Skvrny jsou vzácné, šarlatové nebo hnědé. Bolesti zad jsou soustředěny v dolní části zad a břicha. V některých případech bolest zcela chybí.
 • Začátek potratu. Ve fázi potratu, která začíná, bolest zesiluje a stává se křečovitým. Krk dělohy je zkrácen, vajíčko plodu je částečně odděleno od stěny dělohy a hltan dělohy je pootevřený. Obecný stav ženy se zhoršuje. Charakteristickými znaky tohoto stádia potratu jsou bolestivost dělohy během palpace a rozvoj těžkého krvácení sraženinami..
 • Potrat je v pohybu. V poslední fázi potratu je fetální vajíčko zcela odděleno od stěny dělohy a vyvedeno ven. Křečové bolesti se stávají nesnesitelnými a krvácení se zintenzivňuje.

V prvním trimestru těhotenství se vyvinou převážně neúplné potraty. Současně je část děložního vajíčka odstraněna z dělohy a část zůstává uvnitř, což zabraňuje jeho kontrakci. Krev s neúplným potratem půjde, dokud nebude pacientovi poskytnuta lékařská péče.

Ignorování časných příznaků patologie může vést nejen ke ztrátě plodu, ale také ke smrti těhotné ženy, ke které dochází v důsledku akutní ztráty krve a rozvoje hemoragického šoku..

Pokud v poslední fázi potratu vyjde krevní sraženina (během těhotenství v raných stádiích), nezaručuje to úplné odstranění vajíčka plodu. Kompletní potrat je doprovázen snížením dělohy, po kterém postupně klesá intenzita bolesti a krvácení.

Jak zastavit krvácení během těhotenství

Příčinu patologického výboje je možné stanovit a zastavit krvácení pouze ve zdravotnickém zařízení.

Pokud se krev uvolňuje během těhotenství v časných stádiích, musí být provedeny následující kroky:

 • při nízkém výboji a nepřítomnosti bolesti se poraďte s prenatální klinikou;
 • Pokud dojde k těžkému krvácení nebo k výskytu příznaků o svátcích a víkendech, zavolejte záchranný tým a zaujměte vodorovnou polohu, zvedněte nohy válečkem nebo polštářem;
 • dejte studený obklad na břicho (kousek ledu nebo láhev studené vody zabalené v ručníku);
 • s dlouhým vyčkáním na lékařskou péči vezměte 2 tablety antispasmodika (například No-shp) a dávku sedativního přípravku na bázi zeleniny.

Pokud jsou vedle těhotné ženy další rodinní příslušníci, měli by lékaři před příjezdem lékařů připravit lékařské dokumenty, výměnu a věci nezbytné v nemocnici (hygienické potřeby, spodní prádlo, oblečení)..

Co se nedoporučuje zastavit krvácení:

 • použijte tampon namísto hygienické vložky nebo střihu tkaniny;
 • brát hormony obsahující progesteron.

Před kontaktováním gynekologa se ženě nedoporučuje umývat se a se sprchovat, protože lékař musí posoudit, jakou barvu má krev a jak propustný.

Co dělat pro léčbu

Pro léčbu nemocí, které vyvolávají krvácení, léky jako:

 • hormonální (Utrozhestan, Dufaston);
 • hemostatikum (Vikasol);
 • antispasmodika (Papaverine, No-shpa);
 • sedativa (Sibazol, Nozepam);
 • tocolytics (síran hořečnatý, po dobu delší než 16 týdnů - Ginipral, Partusisten);
 • venotonika (Detralex);
 • protidestičková činidla (Trental, Curantil);
 • NSAID (Movalis);
 • antibiotika (Sumamed, Klacid);
 • vitamín-minerální komplexy (Ascorutin, Maltofer, Actiferrin).

Při patologickém krvácení během těhotenství se používají následující typy operací:

 • odstranění polypů a novotvarů;
 • kyretáž (čištění) dutiny dělohy;
 • odstranění vajíčka během mimoděložního těhotenství;
 • resekce trubice.

Může těhotenství pokračovat?

Výskyt krvácení do 24 týdnů těhotenství nevede vždy ke spontánnímu potratu nebo jiným gestačním patologiím. Podle lékařských statistik dochází ke krvácení v raných stádiích u každé 4. těhotné ženy, ale pouze 12% pacientů s tímto příznakem má potrat..

I při vysokém riziku spontánního potratu (hrozícího potratu) s včasnou léčbou je ve většině případů možné plod zachránit. Pokud dojde k nadměrnému krvácení a krevním sraženinám během těhotenství (zahájený potrat), je účinnost léčby 80%.

Ke ztrátě plodu dochází pouze během zmrazeného těhotenství a probíhajícího potratu. Pro snížení rizika vzniku těchto patologií je nutné včas podstoupit gynekologická vyšetření, ultrazvuk a laboratorní testy, užívat léky předepsané lékařem a vyhnout se stresu a intenzivní fyzické námaze..

Články O Neplodnosti