Hlavní Neplodnost

Proč těhotenství mrzne?

Potrat - patologie, při které plod zastaví svůj vývoj a zemře.
Další název pro tuto patologii je zmrazené těhotenství..
Její odrůdou je prázdné fetální vajíčko. V tomto případě k oplodnění vajíčka dochází normálně, ale embryo se dále nevyvíjí..

Odborníci stále nemohou pojmenovat přesné důvody výskytu mrtvého těhotenství; v raných stádiích se zpravidla jedná o závažné genetické poruchy embrya (v 70% případů).

Později může být zmrazené těhotenství (ve druhém trimestru a později) vyvoláno infekčními chorobami ženy, traumatickými účinky atd..

Jsou však chvíle, kdy těhotenství nezamrzne bez zjevného důvodu; žena může mít dvě zmeškaná těhotenství a 3 zmeškaná těhotenství.

Ale nezoufejte! Stejně jako spontánní početí může nastat po neúspěšné léčbě neplodnosti, je možné otěhotnět i po zmrazeném těhotenství.

Příčiny mraženého těhotenství

V počátečních stádiích (a během plánování těhotenství) mohou být příčiny rozvoje patologie následující:

 • užívání nikotinu a alkoholu;
 • užívání řady drog;
 • infekční onemocnění (chřipka, cytomegalovirus; zvláště nebezpečná je zarděnka);
 • STD (kapavka, syfilis, mykoplazmóza atd.);
 • diabetes;
 • hormonální nerovnováha (nedostatek progesteronu nebo estrogenu);
 • silná imunitní reakce těla matky (v tomto případě jsou proteiny embrya vnímány jako cizí a dochází k nim na imunitní útok);
 • antifosfolipidový syndrom (tvorba krevních sraženin v cévách placenty, v důsledku čehož je narušena výživa embrya a umírá);
 • nebezpečná práce;
 • vzpírání;
 • pravidelný stres.

Následující skupiny žen jsou nejvíce ohroženy blednutím těhotenství:

 • po věku 35 let;
 • měli mnoho potratů;
 • ženy, kterým byla dříve diagnostikována mimoděložní těhotenství;
 • ženy s abnormalitami dělohy;

Nejnebezpečnějším obdobím je osmý týden těhotenství. V této fázi vývoje je embryo obzvláště náchylné k teratogenním účinkům, které mohou vést k uhynutí plodu. Těhotenství (nezáleží na prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství) se v tomto případě přestane vyvíjet.

První trimestr (od 1 do 13 týdnů) je obecně nebezpečnější pro vývoj plodu; obzvláště opatrný by měl být 3-4 a 8-11 týdnů.

Riziko však přináší i druhý trimestr těhotenství (příznaky zmeškaného těhotenství budou uvedeny níže), zejména 16. - 18. týden.

Jak zjistit zmrazené těhotenství?

Plod ztuhl a těhotenství se dále nevyvíjí. V raných stádiích (v prvním a dokonce druhém trimestru těhotenství) však nelze vždy rozpoznat příznaky zmrazeného těhotenství. Doma žádný test neprokáže zmrazené těhotenství.

Různé ženy mohou mít různé příznaky, nebo se zmrazené těhotenství vůbec neprojevuje po dobu několika týdnů. Proto nehledejte na internetu příznaky zmeškaného těhotenství; forum v tomto případě nebude nejlepším poradcem.

Příznaky také nezávisí na tom, zda je první těhotenství zamrzlé nebo že žena již měla 2 zmrazená těhotenství nebo 3 zmrazená těhotenství.

Níže uvedený seznam není jasným znakem zmeškaného těhotenství. Pokud se však objeví příznaky, které by mohly naznačovat zmeškané těhotenství (v raných stádiích), nejvhodnějším řešením by bylo konzultovat gynekologa:

 • náhlé zastavení toxikózy;
 • křeče bolesti;
 • špinění špinění;
 • ukončení otoků mléčných žláz;
 • bazální teplota během zmrazeného těhotenství klesá;
 • celková teplota během zmrazeného těhotenství může být zvýšena.

Zmrazené těhotenství ve druhém trimestru a zmrazené těhotenství v pozdějších stádiích je určeno ukončením pohybů plodu.

Jak zjistit zmrazené těhotenství - diagnóza

Jak již bylo uvedeno výše, pokud žena najde příznaky zmeškaného těhotenství doma - fórum na internetu, rady od přátel a pokusy o stanovení diagnózy samy o sobě nebudou nejlepší cestou ven ze situace. I když je bazální teplota snížena (při zmrazeném těhotenství je to jeden z příznaků), pokud má žena první těhotenství - toto těhotenství se zastavilo nebo ne, může určit pouze specializovaný lékař.

Jaké metody se používají k diagnostice „zmeškaného těhotenství“ (ve druhém trimestru nebo v raných stádiích a „zmrazeného těhotenství v pozdějších stádiích“)?

1.HCG analýza.
Hladina tohoto hormonu během zmrazeného těhotenství je nižší, než by měla být během normálního těhotenství v takovém období (první nebo druhý trimestr) - test tedy ukazuje zmrazené těhotenství. Je však třeba mít na paměti, že vysoká hladina hCG může přetrvávat několik týdnů po prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství. Plod ztuhl - ale hormonální pozadí se nezměnilo.

2. Ultrazvuk.
Pokud ultrazvukové vyšetření diagnostikuje zmeškané těhotenství, video „ukazuje“ nepřítomnost srdečního rytmu plodu.

3. Gynekologické vyšetření.
Snížená bazální teplota ve zmrazeném těhotenství, odpovídající velikosti dělohy s těhotenstvím - to vše určuje lékař.

Také je to gynekolog, který předepisuje nezbytnou léčbu po mrtvém těhotenství, předepisuje testy po mrtvém těhotenství, určuje plánování těhotenství po mrtvém těhotenství.

Pokud je u ženy diagnostikována „zmrazené těhotenství“, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu pomohlo s léčbou; všechny schůzky musí být provedeny lékařem.

Léčba po zmrazeném těhotenství.

Bohužel, když těhotenství zamrzne, nejde již o zachování plodu, ale o obnovení zdraví ženy. Plod, který se přestal vyvíjet, může způsobit intoxikaci těla, takže musí být odstraněn z dělohy.

Ve velmi raných fázích ženy často dochází k spontánnímu potratu; dokonce se stává, že žena nemá podezření, že měla zmrzlé těhotenství, její období přicházejí s mírným zpožděním.

Pokud je diagnózou „zmrazené těhotenství“, provádí se léčba následujícími metodami:

 • Léky. Používá se po dobu kratší než 8 týdnů. Potraty předepsané.
 • Vakuové aspirace (mini-potrat). Operace se obvykle provádí v celkové anestézii pomocí vakuového sání, které čistí dutinu dělohy..

Stává se také, že lékaři počkají a uvidí postoj; pokud z nějakého důvodu došlo ke zmrazenému těhotenství, ženské tělo se k sobě chová spontánním potratem.

V každém případě je však nutný dohled lékaře. Pokud nedojde k spontánnímu potratu, je nutné očistit (kyretáž po zmrazeném těhotenství) dutiny dělohy. Kyretáž po zmrazeném těhotenství je rovněž nutná, pokud po jednom nebo dvou týdnech ultrazvuková vyšetření ukáže přítomnost zbytků vajíčka plodu v děloze.

Plánování těhotenství po mrtvém těhotenství

Jak mohu otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Kdy otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Tento problém je v každém případě řešen individuálně - v závislosti na délce blednutí těhotenství, obecném zdravotním stavu ženy, výsledcích vyšetření atd..
Na otázku, kdy naplánovat těhotenství po zamrzlém těhotenství, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu dalo jednoznačnou odpověď - pouze dojmy žen, které měly jedno nebo dokonce dvě zmeškaná těhotenství..

Na doporučení lékařů je minimální doba čekání šest měsíců. Během této doby, po diagnóze „zmrazeného těhotenství“, se důsledky takového patologického stavu sníží. Jedno, a ještě více, dvě zmrazené těhotenství mají negativní vliv na ženské tělo. Je nezbytné provést řadu preventivních opatření, aby se v budoucnu vyloučilo vyblednutí plodu..

Co dělat testy po zmrazeném těhotenství?

Před otěhotněním po zmrazeném těhotenství se doporučuje provést následující testy:

 • krevní test na hladiny hormonů (progesteron a estrogen);
 • vaginální výtěr pro pohlavně přenosné choroby;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vyšetření tkáně dělohy (histologie).

Po zmrazeném těhotenství může být také nutné provést genetické vyšetření na kompatibilitu partnerů..

Prevence otěhotnění

Jak otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Je to možné? Ano, je to možné! - říkají lékaři.

Proč těhotenství mrzne, stále to není přesně známo. Po zmrazeném těhotenství však porodila pouze jedna žena; porodit zdravé dítě je docela skutečné. Samozřejmě, pokud je to nutné (podle výsledků analýz), musíte podstoupit léčbu.

Před plánováním těhotenství se doporučuje očkování proti zarděnkám a planým neštovicím. To platí zejména pro ohrožené ženy - v tomto případě jde o práci v zařízeních péče o děti, kde můžete snadno získat tyto nemoci. Měli byste také léčit pohlavně přenosná onemocnění, podstoupit obohacující průběh vitamínů a stimulovat imunitní systém. Léčebný režim musí být dohodnut s ošetřujícím lékařem.

A pokud jsou všechny výsledky testu normální, nemusí být léčba nutná..

Nejlepší ochrana před vyblednutím plodu je při plánování těhotenství zdravý životní styl..

Nevyvíjející se těhotenství

Příčiny, příznaky, léčba nevyvinutého těhotenství

Nevyvinuté těhotenství je patologie, při které se z jakéhokoli důvodu embryo (nebo plod) přestane vyvíjet a umírá..

Příčiny této patologie je mnoho. V prvním trimestru se jedná o vážné chromozomální „poruchy“. Kdykoli dítě - infekce, nedostatek progesteronu a nadbytek androgenů, Antifosfolipidový syndrom - když dítě zemře na krevní sraženiny, které se tvoří v cévách. Kromě toho mohou být příčiny nevyvinutého těhotenství způsobeny různými toxickými účinky na plod. Záření, užívání drog zakázaných nastávajícím matkám, kouření, pití alkoholických nápojů může způsobit těhotenské ztráty nebo závažné fetální malformace.

Jak rozpoznat zmrazené těhotenství

1. Zastavte růst hCG nebo jeho pokles. HCG je hormon, který se tvoří díky chorionu. A pokud jde o dynamiku nárůstu hCG, lze vyvodit různé důležité závěry. Ne všechny ženy však obvykle řídí růst hCG, protože to není prakticky nutné. Pouze v případech, kdy existuje vysoké riziko spontánního potratu. Například při početí s pomocí IVF nebo při obvyklém potratu. Hladina hCG je stanovena krevním testem. Ale těhotenský test pomůže vyvodit některé závěry. Příznaky nevyvinutého těhotenství se mohou objevit v negativním těhotenském testu (kvůli nízkým hladinám hCG). Tento příznak se však častěji projevuje ve velmi raných stadiích těhotenství..

2. Nedostatek růstu dělohy. Tento příznak může být zaznamenán lékařem během gynekologického vyšetření, kdy je zjištěn rozdíl mezi velikostí dělohy a těhotenstvím. Nebo při měření délky dělohy na gauči centimetrovou páskou - obvykle se taková měření provádějí od druhého trimestru každé těhotné ženy s plánovanou návštěvou gynekologa. Zmrazené těhotenství může být podezřelé, pokud je děložní pozadí nízký..

3. Prudké zmizení příznaků toxikózy. Obvykle mizí postupně do druhého trimestru těhotenství. V případě smrti embrya nausea prochází téměř okamžitě. Prsní žlázy mohou být měkké, bezbolestné, což je pro těhotenství necharakteristické..

4. Krvavé, špinící výtok z genitálního traktu, bolest v podbřišku. Obvykle se tyto příznaky vyskytují, když potrat začal. Není však vůbec skutečností, že s těmito příznaky je dítě již mrtvé.

5. Nižší bazální teplota. Některé nastávající matky před a během těhotenství měří teplotu v konečníku. Tato metoda, která není příliš přesná, může pomoci určit ovulaci, těhotenství a sledovat její vývoj. V těhotenství je bazální teplota obvykle nad 37 stupňů. Jeho pokles však nelze považovat za absolutní známku zmrzlých.

6. Nedostatek srdečního rytmu u plodu ultrazvukem nebo embryem ve fetálním vajíčku. Pokud dítě nezaznamená srdeční rytmus během 5 až 6 týdnů těhotenství, může to znamenat smrt embrya.
Existují případy, kdy se embryo nenachází ve fetálním vajíčku, to znamená, že umírá velmi brzy, kdy ještě není viditelné ultrazvukem. Tato patologie se nazývá anembryonie.

7. Absence pohybů plodu. Nulliparous cítí pohyby plodu denně od 20 týdnů těhotenství, nulliparous - od 18. týdne. Při absenci nebo ukončení pohybů je žena naléhavě poslána na ultrazvukové vyšetření.

Zda přerušit těhotenství a jakým způsobem

Nerozvíjející se těhotenství, co dělat - potrat nebo počkat na spontánní potrat? V zahraničí lékaři přijali čekací taktiku. Žena týdně, v některých případech ještě častěji, provádí ultrazvukové vyšetření a včas navštíví gynekologa, aby poznala nástup zánětlivého procesu - základ chirurgického zákroku. Obvykle doporučujeme potrat ihned, pokud neexistují žádné známky potratu, který začíná.

Zpravidla se nevyvíjející těhotenství v raných stádiích lékaři „léčí“ vakuovou aspirací, tj. Vysávají obsah z dělohy pomocí speciální kanyly. Tento zásah lze provést lokální anestézií, bez celkové anestezie. Další možností je způsobit potrat s léky. Žena bere drogy, které lékař dává, a po 1-3 dnech má potrat. Tento postup je účinný v raných fázích. Čím delší je toto období, tím větší je pravděpodobnost, že potrat bude neúplný a budete muset provést vakuové aspirace.

Pokud je vyšetření prokázáno nevyvíjející se těhotenství, doporučuje se kyretáž, pokud je plod již poměrně velký a neprochází kanylou (vakuové odsávání není možné). Kyretáž (obvykle „čištění“) se vždy provádí v nemocničním prostředí. Délka pobytu v nemocnici po zákroku je až několik hodin, nejsou-li komplikace.

Co dělat po zmrazeném těhotenství

Pokud nejsou kontraindikace, doporučuje se ženě užívat perorální antikoncepci po dobu nejméně 3 až 6 měsíců. Předpokládá se, že pomáhají obnovit hormony a spolehlivě chránit před těhotenstvím. Pokud existují kontraindikace pro užívání tablet, doporučuje se bariérová antikoncepce (kondom). Dítě by mělo být naplánováno po léčbě (pokud je to nutné), ale ne dříve než 3 měsíce po smrti, jinak je riziko recidivy vysoké.

Pokud jde o lékařské vyšetření, lékaři to považují za povinné pouze v případě, že se nevyvíjející těhotenství opakuje více než 2krát (pokud se embryo v prvním trimestru těhotenství přestane vyvíjet). Protože v tomto případě se nejčastěji náhodnou chromozomální abnormalitou stává chyba, které je téměř nemožné se vyhnout. Je třeba poznamenat, že chromozomální abnormality se stávají častější, čím je žena starší.

Pokud se situace opakuje. K identifikaci a odstranění příčiny vyblednutí těhotenství je nutné podstoupit vyšetření. Žena by měla podstoupit krevní testy, nátěry na různé infekce a virová onemocnění, podstoupit pánevní ultrazvuk, provést testy na určité hormony, vzít krevní koagulogram a analýzu protilátek na fosfolipidy, přejít na konzultaci s endokrinologem.

Při plánování těhotenství je jí předepsána zvýšená dávka kyseliny listové a jodidu draselného.

Nevyvíjející se těhotenství: příčiny a příznaky

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Tento stav, v důsledku kterého se zastaví růst plodu a nastane jeho nitroděložní smrt, se nazývá zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství. Taková patologie během těhotenství je považována za jednu z forem potratu. Při nevyvinutém těhotenství dítě umírá v lůně a nedochází k jeho výstupu z děložní dutiny. Neživý plod může být v děloze dlouho a neopouští jej bez lékařského zásahu. Při spontánním potratu je fetální vajíčko vyloučeno z děložní dutiny s odpovídajícími příznaky.

ICD-10 kód

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Žádná z žen není pojištěna proti potratu. Počátek nevyvinutého těhotenství může nastat v kterémkoli trimestru, v každém věku nastávající matky. Po 40 letech se riziko potratu zvyšuje na 40%. Pro blednutí vývoje embryí může být několik důvodů. Častěji než ne, jsou tyto genetické patologie nekompatibilní s životem plodu. Určuje je však pouze specialista - gynekolog nebo genetik.

Mezi nejčastější faktory způsobující intrauterinní smrt plodu zvažte: genetické poruchy, infekční onemocnění, imunologické odmítnutí plodu, endokrinní patologii matky, práci v těžkých nebo toxických průmyslových odvětvích. Pokud těhotenství vybledne dvakrát nebo vícekrát za sebou, říkají o obvyklém potratu. Ale ani několik potratů vůbec nevylučuje možnost mít zdravé dítě. Je nutné zjistit okolnosti toho, co se děje, a nezoufat.

Příznaky nevyvinutého těhotenství

Na začátku gestačního období, v prvním trimestru, jsou charakteristické rysy nevyvinutého těhotenství považovány za utlumení individuální citlivosti charakteristické pro většinu žen, které očekávají dítě:

 • zapletení mléčných žláz prakticky zmizí (obě prsa měknou);
 • je snížena závažnost nevolnosti, zvracení a dalších známek časné toxikózy;
 • snížená frekvence zvracení,
 • vnímání štiplavých pachů je otupělé,
 • ospalost a slabost prakticky zmizí.

Pro první trimestr jsou 3-4 týdny těhotenství kritické, když je oplodněné vajíčko upevněno na stěně dělohy, mnoho životně důležitých systémů (trávicí, kostní, urogenitální atd.) A tvorba pupeční šňůry se nadále tvoří po 8-11 týdnech. Během těchto období se plně projevují genetické problémy, což vede k vážným důsledkům..

Ale ne každá těhotná žena bude věnovat pozornost těmto drobným změnám ve zdraví. Z tohoto důvodu dochází k úmrtí embrya, ale není určeno okamžitě. V průběhu času mnoho žen čeká dítě a neví, co se stalo. Při gynekologickém vyšetření je zjištěn rozdíl v gestačním věku a velikosti dělohy. Aby se zajistilo, že tento nesoulad není způsoben intrauterinní smrtí embrya nebo plodu, je předepsáno ultrazvukové vyšetření..

Hrozné znamení nevyvinutého těhotenství je rozmazání vaginálního výboje z narůžovělé na hnědou barvu, bolest v podbřišku a změněný tón dělohy. Konečné rozhodnutí o přítomnosti nevyvinutého těhotenství bude provedeno ultrazvukem. Nepřítomnost srdečního rytmu se stanoví po 5–6 týdnech, deformované (často prázdné) fetální vajíčko a nesoulad mezi výsledky ultrazvuku a gestačního období. Opakovaná ultrazvuková diagnostika může být naplánována na týden, aby se vyloučily chyby v diagnostice. Pokud během 7 dnů nedojde k pozitivní dynamice (růst vajíčka plodu), embryo není vizualizováno, bude těhotenství považováno za „zmrazené“. Lékař volí taktiku dalšího ošetření.

První příznaky nevyvinutého těhotenství v raných stádiích

První příznaky nevyvinutého těhotenství v časném těhotenství lze diagnostikovat analýzou hladiny hCG (lidského chorionického gonadotropinu). Zde hraje důležitou roli dynamika. Dojde-li k vývoji embrya bez patologií, pak se hodnoty hCG zvyšují téměř dvakrát denně.

Měření bazální teploty v případě podezření na potrat nebude informativní. V těhotenství s normálním průběhem je bazální teplota 37,3-37,5 ° C, a pokud těhotenství nepostupuje, teplota klesá.

Ultrazvuk také nebude informativní, protože ve velmi krátkých časech není fetální vajíčko a embryo vizualizováno.

Nevyvíjející se těhotenství ve druhém trimestru

V raných stádiích těhotenství je možnost ukončení vývoje plodu mnohem vyšší než ve druhém trimestru. Ale i v tomto období těhotenství dochází často k „zmrazení“ těhotenství. Kritické pro trimestr II zvažují dvě období - 16-18 týdnů a 22-24 týdnů.

Příčiny úmrtí plodu v trimestru II jsou: dědičné genetické patologie, nesprávný životní styl (kouření, alkohol a drogy), hormonální poruchy, různé infekce.

Genetické poruchy se obvykle projevují dříve v těhotenství (o 6-7 týdnů). Pokud je patologie závažná, potom embryo ve většině případů nežije do trimestru II. Je velmi obtížné identifikovat genetické anomálie matky a otce a v jakém okamžiku budou mít vliv na vývoj dítěte, nelze předvídat.

Rovněž pro normální vývoj embrya je velmi důležitá rovnováha hormonů: pokud je rovnováha narušena, plod se přestane vyvíjet.

Častěji se to stane před 8-10 týdny, ale stane se to ve druhém trimestru. Během těhotenství je imunitní systém ženy oslaben, zvyšuje se stupeň zranitelnosti těla. Pronikání patogenů určitých infekcí placentární bariérou může vést k úmrtí plodu. Takové nebezpečí však přetrvává všech 9 měsíců. Proto byste měli pečlivě chránit před infekcemi, uplatňovat preventivní opatření a včas vyhledat odbornou pomoc.

Ještě stojí za zmínku o správném způsobu života, který musí budoucí matka vést. Stres, práce s počítačem, kouření, alkohol nebo drogy, nedostatek spánku, do velké míry způsobit těhotenství kdykoli mizí.

Vzhled vaginálního krvácení, bolavé bolesti v dolním břiše, zastavení zvětšení prsou (stává se měkkým, může být kolostrum), zimnice, horečka, chvění, silná slabost, všechny příznaky toxikózy zmizí, nedostatek pohybu - to jsou velmi závažné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Gynekolog určuje mražení plodu ve druhém trimestru těhotenství podle nesouladu načasování a velikosti dělohy, změnou barvy vagíny a nepřítomností tluku srdce slyšeného stetoskopem. V tomto případě je těhotná žena okamžitě odeslána na ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby je naléhavě hospitalizována. Příznaky nevyvinutého těhotenství ve druhém trimestru se, bohužel, objevují velmi pozdě. Po dlouhou dobu se blednutí vývoje plodu v žádném případě neprojevuje a již dochází k vážnému otravování těla matky produkty rozkladu. Žena musí co nejdříve navštívit specialistu, aby se snížila pravděpodobnost tragických následků. Po 18 až 20 týdnech jsou pociťovány pohyby plodu, je třeba je opakovat více než 9krát denně. Pokud je pohyb menší nebo žádný, je to příležitost navštívit lékaře.

V normálním průběhu těhotenství se prsa významně zvyšuje a při problémech s plodem se zmenšuje a zjemňuje..

Pokud lékař se stetoskopem neposlouchá srdeční rytmus, neměli byste předem panikařit, protože tuková vrstva někdy narušuje auskultování. Ultrazvuk v tomto případě bude velmi vhodný.

Normálně je vaginální výboj jasný nebo bělavý, není příliš hojný, ale pokud se objem výboje zvětšuje, jsou tmavé barvy nebo krvavé, je to naléhavá situace pro okamžitou návštěvu na prenatální klinice.

Chirurgická léčba pro nevyvíjející se těhotenství druhého trimestru.

Příznaky nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru

Případy nevyvinutého těhotenství v trimestru III se vyskytují méně často než v dřívějším gestačním období. Důvodem je skutečnost, že plod je již dostatečně formován. Riziko nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru však stále přetrvává. Čím je žena starší, tím větší je šance na rozvoj potratu plodu, zvláště kritický v trimestru III - 26–28 týdnů.

Příčiny fetální prenatální úmrtnosti ve třetím trimestru mohou být: infekce infekčními chorobami (zarděnkami, chřipkou, toxoplasmózou, cytomegalovirem, syfilisem, kapavkou atd.), Hormonálními poruchami, genetickými abnormalitami plodu, chorobami genitourinárního a kardiovaskulárního systému. Obzvláště nebezpečný je antifosfolipidový syndrom, jehož charakteristickou vlastností je tendence tvořit krevní sraženiny, a to i v cévách dělohy, v důsledku čehož plod postrádá kyslík a živiny a zemře.

Prvním a nejnebezpečnějším příznakem nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru je absence projevů vitální aktivity plodu (pohyby) po dobu delší než 6 hodin. To je velmi vážný důvod k obavám. K vyloučení úmrtí plodu je přiřazen tokogram. Buď strach potvrdí nebo popře. Informativní je také ultrazvuk po dlouhou dobu těhotenství. Hnědé špinění vaginálního výtoku během „zmrazeného“ těhotenství v trimestru III - důsledek zanedbávání procesu, který začal dávno.

Po delší dobu může dojít k nevyvinutému těhotenství s bolestmi v oblasti podbřišku nebo bederní oblasti, se změnou děložního tónu, špinění (vodnatá, krvavá, nahnědlá) rozmazané povahy..

Pravděpodobnost macerace zesnulého plodu a jeho rozklad je velmi vysoká. Příznaky intoxikace a vysoká tělesná teplota se pak spojí s určitými příznaky nevyvinutého těhotenství třetího trimestru, pokud neexistují SARS. Komplikace infekce nevyvinutého těhotenství po dlouhou dobu může být septický stav. Při nejmenším poplachu a špatném podezření na zmeškané těhotenství musíte naléhavě konzultovat odborníka. Nechte ho znovu potvrdit, že vše je v pořádku s plodem a nastávající matkou.

Jasné známky nevyvinutého těhotenství

Zřejmé známky „zmrazeného“ těhotenství v raných fázích jsou:

 • nesoulad vajíčka, velikosti dělohy a gestačního věku;
 • krvavý nebo hnědý vaginální výtok;
 • Ultrazvukové výsledky (plod chybí ve fetálním vajíčku, fetální vajíčko je zdeformováno)
 • hCG stabilizace nebo redukce;
 • subjektivní pocity s vybledlým těhotenstvím v raných stádiích:
 • kresba nebo křeče bolesti v podbřišku;
 • významné snížení nebo zastavení symptomů toxikózy (nevolnost, zvracení, „citlivost“ na štiplavý zápach);
 • špinění špinění vaginální výtok.

Gynekologické vyšetření: gestační věk a velikost dělohy jsou ve značném rozporu; klesá bazální teplota; barva stěn vagíny se mění.

Příznaky „zmrazeného“ těhotenství k pozdějšímu datu:

 • dlouhé nepřítomné pohyby plodu (více než 6 hodin);
 • srdeční rytmus plodu není poslouchán stetoskopem ani není určen tokografem;
 • existuje nesoulad mezi gestačním věkem a velikostí dělohy.
 • jevy charakteristické pro toxikózu zmizí, napětí v mléčných žlázách klesá a někdy je pozorováno kolostrum;
 • bolest v dolní části zad a břicha;
 • tělesná teplota stoupá bez zjevného důvodu;
 • špinění z pochvy.

Gynekologické vyšetření: lékař stanoví, jak velký rozdíl v rozdílu mezi gestačním obdobím a velikostí dělohy je, zjistí změnu barvy stěn vagíny, mírné otevření děložního hrdla a výtok z genitálního traktu.

Diagnóza nevyvinutého těhotenství

Pokud je podezření na „zmrazené“ těhotenství kdykoli, bude ultrazvuková studie zcela informativní..

Závěr o zastavení vývoje embryí v krátkém gestačním věku je proveden ultrazvukem v těchto případech:

 • anembryonální umístění vajíčka plodu v dolní části dělohy;
 • jeho deformace, zkreslený obrys;
 • embryo je pro daný gestační věk mnohem menší, než je obvyklá velikost;
 • po 5-6 týdnech ultrazvuk již určuje srdeční rytmus nebo jeho nepřítomnost u plodu.

Brzké těhotenství

Obsah:

Nerozvíjející se těhotenství (intrauterinní smrt plodu, zmeškané těhotenství) - smrt embrya nebo plodu bez zjevných známek ukončení těhotenství. Bohužel se to může stát každé ženě a v jakémkoli gestačním věku, ale to neznamená, že následné těhotenství půjde s komplikacemi (pokud se nejedná o opakovaný případ).

Informace Úmrtnost v časném těhotenství se vyskytuje nejčastěji. Kritická období pro nevyvinuté těhotenství (ND) jsou nejčastěji až 8 týdnů těhotenství. V tuto chvíli jsou položeny všechny orgány a tkáně, takže jakýkoli patologický faktor může narušit vývoj plodu a vést k jeho smrti.

Důsledky NB v raných stádiích, jak pro ženské tělo, tak pro její psychický stav, jsou menší, než kdyby k tomu došlo v období, kdy se matka už cítila rozruch. V žádném případě se nezaměřujte na to, co se stalo, a bojte se následného těhotenství. Zkuste to považovat za přirozený výběr přírody.

Příčiny

Bohužel ani moderní medicína není vždy schopna odpovědět na to, proč dítě zemřelo v děloze. Existuje mnoho důvodů, ale není vždy možné se dostat k pravdě. Zákon navíc platí v rané fázi: „vše nebo nic“. To znamená, že embryo je pod vlivem nepříznivých faktorů buď přenáší a dále se vyvíjí správně, nebo umírá.

 • Genetický faktor

Nejčastěji je zmrazené těhotenství v počátečním stádiu způsobeno genetickým rozpadem samotného embrya, ke kterému došlo v jednom nebo druhém stadiu jeho vývoje. Plod prostě není životaschopný, proto dochází k jeho odmítnutí. To je druh přirozeného výběru..

Další běžnou příčinou NB je infekce. Nejčastěji se jedná o virus herpes simplex a různá onemocnění dýchacích cest, pohlavně přenosné infekce (chlamydie, mykoplazmy, gonokoky) a další. Působením těchto patogenů v raných stádiích vývoje může dojít k narušení buněčného dělení, poškození genetického materiálu embrya, které způsobí jeho smrt.

 • Imunitní faktor

Imunologické onemocnění matky (antifosfolipidový syndrom, systémový lupus erythematodes a další), imunologická nekompatibilita manželů může také způsobit smrt plodu, častěji k tomu dochází před 12 týdny těhotenství..

Nedostatečná syntéza progesteronu (hormonu zachovávajícího těhotenství), onemocnění štítné žlázy, nadměrná syntéza mužských pohlavních hormonů a prolaktinu může narušit normální vývoj plodu..

 • Další faktory

Neměli bychom zapomenout na životní styl budoucích rodičů. Špatné návyky, kontakt s chemikáliemi, žijící v oblasti zvýšeného záření, stres může ovlivnit příznivý průběh těhotenství, zejména ve velmi raných fázích.

Příznaky

Důležité Hlavními příznaky potratu v různých časech jsou bolest v dolním břiše, zvýšený tón dělohy, špinění z pohlavního ústrojí. Problém s NB je, že všechny tyto příznaky neobtěžují ženu. Několik týdnů nemusí vědět, že došlo k zmrazení plodu..

Hlavními příznaky zmrazeného těhotenství v raných stádiích je pokles subjektivních pocitů charakteristických pro mnoho žen v pozici:

 • zapíchnutí prsu;
 • citlivost na pachy;
 • neobvyklé stravovací návyky;
 • nevolnost, zvracení;
 • ospalost.

Samozřejmě, že ne každá těhotná žena bude takové příznaky léčit opatrně a často tyto příznaky vymizí s progresí těhotenství (těhotenství). To je důvod, proč často nedochází k úniku plodu okamžitě, ale po několika týdnech. Často se mohou spojit špinění z genitálního traktu, což ukazuje na začátek odmítnutí těhotenství.

Diagnostika

Diagnóza NB se nejčastěji provádí ultrazvukem a gynekologickým vyšetřením. Jako další metody můžete použít krevní test na chorionický gonadotropin (hCG) a také změřit bazální teplotu.

Ultrazvukové příznaky zmeškaného těhotenství

Hlavní ultrazvukové příznaky zastavení vývoje embrya v nejkratší době jsou deformace plodu, nerovnoměrné obrysy, jeho přítomnost ve spodní části dělohy. Pro pozdější období, nesoulad v gestačním věku ultrazvukem a měsíčně, je charakteristická absence srdečního rytmu plodu (obvykle od 5 do 6 týdnů již lze určit).

Navíc, gestační věk není vždy stejný jako plod a menstruace. K tomu může dojít z různých důvodů (nepravidelná období, hormonální poruchy, stres, cystické masy vaječníků atd.) A rozdíl může dosáhnout čtyř týdnů..

Proto v některých případech (například měsíční gestační věk je 7-8 týdnů a ultrazvuk ukazuje pouze fetální vajíčko, typické pro 4 týdny), aby nedošlo k omylu s diagnózou, stojí za to opakovat studii po 5-7 dnech. Pokud během této doby fetální vajíčko neroste, embryo není vizualizováno, potom plod zamrzne.

Známky NB s gynekologickým vyšetřením

Při gynekologickém vyšetření lékař posoudí velikost dělohy, její soulad s očekávaným gestačním věkem a stav děložního hrdla. Pokud se odhaduje, že velikost dělohy je menší, je k potvrzení nebo vyvrácení podezření nutné ultrazvukové vyšetření. Některé ženy mají fyziologické vlastnosti (původně menší vnitřní genitální orgány) nebo může být rozdíl v načasování měsíce a embrya, takže je důležité zajistit, aby zpoždění ve zvýšení dělohy bylo skutečně způsobeno vyblednutím těhotenství.

Stanovení lidského chorionického gonadotropinu (hCG)

Stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu pomáhá při diagnostice, zejména ve velmi raných stádiích. Takže při použití ultrazvuku je stále nemožné vidět srdeční rytmus plodu, ale existují pochybnosti o jeho životaschopnosti, můžete darovat krev na úroveň hCG. Je důležité sledovat dynamiku, protože u normálně se vyvíjejícího embrya se hladina hormonů každý den téměř zdvojnásobí.

Měření bazální teploty s podezřením na NB

Ihned by se mělo říci, že tato metoda je pouze doplňková a indikativní, protože je nepřesná a její výsledky se mohou pod vlivem mnoha faktorů změnit. Bazální teplota se měří v konečníku, aniž by po nočním spánku vstávala z postele. Pod vlivem hormonu progesteronu (udržuje těhotenství) tato teplota stoupá o 0,3-0,5 stupně Celsia a je 37,2-37,5. Když embryo mizí, hladina progesteronu klesá a v důsledku toho klesá bazální teplota.

Léčba

Při potvrzení nitroděložní smrti plodu musí být žena hospitalizována v gynekologické nemocnici. V raných stádiích je hlavní metodou léčby nevyvinutého těhotenství současné odstranění embrya nebo plodu a jeho membrán. Pokud těhotenství dovolí, je lepší to provést vakuovým odsáváním. Tato metoda je jemnější. Později se provádí kyretáž děložní dutiny (jako potrat). Před operací se vyplatí připravit děložní čípek, zejména u žen bez těla. K tomu použijte řasy (tyčinky z řas), katétry. Toto je děláno jemně a postupně otevřít děložní čípek. Vakuové odsávání fetálního vajíčka a kyretáž děložní dutiny se provádí v celkové anestézii.

Také v krátkých obdobích se stále častěji používají nastávající taktiky a lékařské potraty. Tyto metody umožní, aby těhotenství skončilo opatrněji (ale vždy pod dohledem lékařů).

Rehabilitace

důležité Je velmi důležité rehabilitovat ženu po nevyvinutém těhotenství. Zahrnuje orální antikoncepci (nejméně 3 měsíce), léčbu chorob pohlavních orgánů (infekce) a hormonální poruchy.

Nezapomeňte také na psychologický aspekt. Je dobré změnit atmosféru a získat pozitivní emoce. Snažte se vyhnout stresu, konfliktům. Je důležité získat podporu od ostatních..

Efekty

Důsledky pro reprodukční zdraví ženy jsou sníženy na nulu, pokud je embryo s membránami pečlivě odstraněno a je provedena rehabilitace..

Předpověď na další těhotenství

V 90% případů jsou ženy, které podstoupí časnou smrt plodu, schopné otěhotnět a mít zdravé dítě. Pokud se však znovu nevyvíjející těhotenství opakuje, je nutné zjistit příčinu úplného vyšetření, protože poruchy mohou být na hormonální a imunitní úrovni.

Plánování těhotenství není dříve než 6 měsíců. Během této doby se tělo bude moci zotavit, aby se mohlo narodit zdravé dítě. Během tohoto období je velmi důležité podstoupit vyšetření a přípravu na následné těhotenství.

Hlavní věc je věřit v dobré věci a nenechat své obavy zabránit tomu, abyste se stali šťastnými rodiči.

Příznaky nevyvinutého těhotenství

Toto téma je velmi vzrušující a delikátní. Mluvit o tom je vždy obtížné a bezradné. Je ale také nemožné mlčet, protože nevyvinuté těhotenství dnes bohužel není tak vzácné.

Nevyvíjející se těhotenství (zmrazené těhotenství) je těhotenství, ve kterém embryo nebo plod spontánně přestanou být v lůně ženy. Nejčastěji se neštěstí vyskytuje v časných stádiích těhotenství (v prvním trimestru). Ale z různých důvodů se to může stát ve druhém a dokonce i ve třetím trimestru..

Podle statistik končí asi 15% těhotenství z tohoto důvodu předčasně. Ženy s infekčními chorobami (herpes, toxoplasmóza, chlamydie, cytomegalovirus a další), které kouří, požívají alkohol nebo užívají drogy, jsou velmi nervózní nebo užívají antidepresiva, v minulosti podstoupily potrat a ženy nad 40 let jsou zvláště ohroženy zmrazením plodu., s hormonálními poruchami a dalšími. Obecně však může každá žena čelit nevyvíjejícímu se těhotenství - nelze předvídat.

Lékaři dávají příznivou předpověď do budoucna pro ženy, které zažily zmrazení plodu. Problém však často spočívá v tom, že těhotná žena dlouho netuší, co se stalo. Známky nevyvinutého těhotenství se mohou objevit pouze 5-8 dní po vyblednutí, a to i tak ne vždy.

Pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa, určitě zjistí nesoulad mezi velikostí dělohy a těhotenstvím: v tomto případě bude děloha mnohem menší, než je obvyklé. Při sledování hladiny hCG se okamžitě projeví snížení koncentrace hormonálního chorionického gonadotropinu. Během průchodu ultrazvukem způsobí podezření na zmrazení plodu nedostatek srdeční činnosti a motorické aktivity. Pokud však k tragédii došlo v období, kdy plánovaný ultrazvuk nebyl plánován, a příští návštěva u lékaře se plánuje až po 2-3 týdnech, pak pouze její vlastní pocity jí mohou pomoci identifikovat nevyvinuté těhotenství. Proto by těhotná žena měla vždy poslouchat své tělo a s nejmenšími varovnými příznaky konzultovat gynekologa.

Ve velmi raných fázích by měla být žena upozorněna na prudké vymizení příznaků těhotenství, které se dříve aktivně projevují. Pokud je hrudník oteklý a bolestivý, pokud se objevila ospalost, únava, nevolnost a pak se vše náhle zastavilo nebo zmizelo, pak s velkou pravděpodobností lze usoudit, že se něco pokazilo.

Spotting spotting je považován za špatné znamení během těhotenství, což může mimo jiné znamenat zastavení vývoje embrya. Pravděpodobnost nežádoucího výsledku se zvyšuje se zvyšováním tělesné teploty na 38 stupňů a více, výskytem zimnice, tažením bolesti v podbřišku a v dolní části zad.

Pokud plod ztuhl v době, kdy už byla viditelná poměrně velká bříško, může se jeho velikost mírně zmenšit. Později vám nepřítomnost pohybu po dlouhou dobu řekne o vyblednutí..

Kdykoli dojde k neštěstí, může se žena cítit velmi špatně bez zjevného důvodu, jak se jí zdá..

Popsané příznaky nevyvinutého těhotenství se mohou vyskytovat jednotlivě nebo v kombinaci, několik najednou nebo úplně chybět - v každém jednotlivém případě se všechno děje jinak.

Upřímně doufáme, že tyto informace zůstanou navždy teoretické a nevyžádané za vás. Pokud ale Bůh zakáže, aby se to stalo jinak, nenechte se odradit: 80-90% žen bezpečně nese další těhotenství. Šance na úspěch se navíc zvyšují, pokud je těhotenství plánováno předem, podrobí se nezbytným vyšetřením a řádně se připravuje na mateřství (a také na otcovství)..

Nevyvíjející se těhotenství

Podle statistik dnes každé páté těhotenství mezi diagnostikovanými končí potratem nebo se zastaví ve vývoji. 80% všech nevyvíjejících se těhotenství se vyskytuje v 1. trimestru.

Dva typy nevyvíjejícího se těhotenství

Na základě výsledků ultrazvuku lze stanovit dva typy nevyvíjející se těhotenství: prázdné fetální vajíčko (anembryony) a fetální smrt.

Anembryonie je absence embrya ve fetálním vajíčku.

Úmrtí embrya se říká, že nastává, když se vyvíjí normálně na začátku těhotenství, ale pak z nějakého důvodu zemře. Pokud k tomu došlo nedávno (několik dní od smrti), embryo a vejce mají obvyklé tvary a velikosti, ale neexistují žádné známky života plodu. Tento stav nemusí být doprovázen klinickými příznaky ohroženého potratu..

Příčiny nevyvinutého těhotenství

1. Genetické a chromozomální abnormality embrya - to je hlavní příčina ztrát v raných stádiích (80%).

2. Malformace ženských pohlavních orgánů (například zdvojnásobení dělohy, úplné septa dělohy, děloha dvou rohů atd.).

3. Patologické stavy sliznice ženské dělohy (endometriální atrofie, Ashermanův syndrom - nitroděložní synechie (adheze, adheze).

4. Porušení systému krevní srážlivosti: dědičná trombofilie.

5. Jiné důvody.

Podle Americké společnosti porodníků a gynekologů (ACOG) je spolehlivě prokázáno spojení ztráty předčasného těhotenství se dvěma rizikovými faktory:

1. Starší a pozdní reprodukční věk matky. 2. Velký počet předchozích potratů (3 nebo více).

Reprodukční schopnosti také snižují chronická onemocnění matky, jak gynekologická (například endometrióza), tak obecná (diabetes mellitus, arteriální hypertenze, obezita)..

Mezi rizikové faktory patří také porušení reprodukčního zdraví sexuálního partnera. Rozdělují se na řízené (závislost na nikotinu, drogová závislost, nízký nebo vysoký index tělesné hmotnosti) a nekontrolovatelné (starší reprodukční věk rodičů, stres)..

Diagnostika

1. Subjektivní příznaky:

- bolest v podbřišku,

- špinění genitálního traktu,

- vymizení příznaků časné toxikózy (nevolnost, zvracení).

2. Objektivní znaky:

- Ultrazvuk je nejvíce informativní metoda pro diagnostiku nevyvinutého těhotenství, diagnóza může být provedena dříve než v době stížností. Při zmrazeném těhotenství se zjistí nepřítomnost embrya v dutině fetálního vajíčka po 7 týdnech těhotenství nebo absence srdečního rytmu plodu.

- krevní test pro stanovení hladiny b-hCG. Jeho obsah během zmrazeného těhotenství se několikrát snižuje. Obvykle je taková analýza prováděna v dynamice (několikrát).

Lékařské řešení problému

Může se jednat o taktiku čekání a vidění, tj. Dynamické monitorování pacienta, dokud není plod vyloučen. Pokud jsou neúčinné, pokračují v lékařském nebo chirurgickém odstranění plodu (vakuové aspirace nebo kyretáž děložní dutiny)..

Screening po nevyvinutém těhotenství

Ihned po spontánním potratu nebo odstranění plodu je vyšetřen karyotyp vajíčka plodu. Pokud dojde ke třem nebo více ztrátám, doporučuje se studovat karyotyp rodičů.

Karyotyping je genetická analýza, která studuje kvantitativní a strukturální anomálie chromozomů..

Pokud jsou zjištěny anatomické abnormality, doporučuje se důkladné ultrazvukové vyšetření a hysteroskopie s dalším odstraněním vad (pokud je to možné). Ve vzácných případech, v případě trombózy v životní anamnéze pacienta a jeho nejbližší rodiny, se doporučuje vyšetření hematologem.

V přípravě na následné těhotenství

Existují situace, které lze předvídat, ale je velmi obtížné je změnit. Patří sem nevyvíjející se těhotenství. Bohužel není možné zcela vyloučit riziko nevyvinutého těhotenství, ale nevyvinuté těhotenství, byť psychologicky obtížný faktor, nevylučuje normální průběh následných těhotenství..

Budete potřebovat období zotavení, po kterém bude mít smysl navštívit lékaře a obnovit duševní pozadí.

1. příjem kyseliny listové - 400 mcg denně (podle doporučení WHO) po dobu 3 měsíců. před údajným těhotenstvím;

2. změny životního stylu (hubnutí, odvykání kouření atd.);

3. identifikace a léčba doprovodných chronických onemocnění (hypothyreóza, hypertenze, diabetes atd.).

Všechno bude v pořádku, pokud bude těhotenství pečlivě naplánováno a bude probíhat pod neustálým dohledem lékaře.

kouzelník

Proč těhotenství mrzne (vědecký článek, ale těhotné a podezřelé je lepší číst.)

Příspěvek publikoval Fairy Wizard · 15. ledna 2010

232 753 zhlédnutí

Proč je vaše těhotenství zamrzlé nebo je to všechno o mrtvém těhotenství?

Bylo možné tomu zabránit?

Podívejme se na odpověď na tyto otázky..

Ve svém jádru je zmrazené (zmrazené) nebo nevyvinuté těhotenství typem potratu.

Zpočátku jde vše podle plánu. Embryo vytvořené v důsledku úspěšného oplodnění dosáhne dělohy a je implantováno. V určitém stádiu se však jeho vývoj zastaví.

Navzdory skutečnosti, že plod již nevyvíjí okamžitý potrat, který je doprovázen oddělením vajíčka plodu a jeho odstraněním z dělohy, nemusí se stát.

Proto během tohoto období nadále přetrvávají všechny příznaky vyvíjející se těhotenství: děloha stále roste, v krvi je chorionický gonadotropin - druh indikátoru těhotenství, navíc existují subjektivní pocity charakteristické pro těhotenství. Všechny příznaky zůstávají, dokud nenastane placentární narušení..

Odpojením placenty dochází k postupnému vymizení všech objektivních a subjektivních příznaků těhotenství.

Za jednu z možností zmrazeného těhotenství lze považovat případ, kdy nedochází ani k vývoji embrya, ale vznikají pouze mimet embryonální orgány nazývané membrány..

Toto je takzvané „prázdné fetální vajíčko“.

Jaké jsou příčiny zmeškaného těhotenství?

Moderní medicína stále není schopna dát konečnou odpověď, pokud jde o celý komplex důvodů vedoucích k „blednutí“ těhotenství. Téměř každý však souhlasí s tím, že těhotenství se velmi často přestává vyvíjet se závažnými genetickými poruchami.

Důležitou roli hrají také autoimunitní poruchy, zejména tzv. Antifosfolipidový syndrom. Nejprve se obrátíme na lékařskou encyklopedii.

Antifosfolipidový (APS) syndrom je komplex poruch spojených s tvorbou protilátek proti některým z jeho vlastních fosfolipidů v těle. Fosfolipidy jsou univerzálními složkami membrán (tj. Membrán) buněk a některých buněčných struktur, takže klinické projevy těchto poruch jsou velmi rozmanité, nebo, jak říkají lékaři, systémové. Jedním z projevů APS je tvorba krevních sraženin v nejmenších cévách - kapilárách, na úrovni kterých se mezi krví a tkáněmi vyměňuje kyslík a živiny. Tvorba takových mikrotrombi během těhotenství může vést k nekróze (destrukci) části placenty, narušenému průtoku placenty krve a dokonce k úmrtí plodu. Je prokázána role APS při tvorbě nevyvíjející se těhotenství, retardace intrauterinního růstu až do smrti plodu v trimestrech II a III..

Dohodněte se, že pro osobu, která nemá znalosti v medicíně, takové vysvětlení přinese více otázek, než dá odpovědi. Zkusme to vysvětlit v dostupnějším jazyce..

Smrt embrya může být také způsobena hormonálními poruchami, různými infekčními chorobami pohlavních orgánů. Mezi rizikové ženy patří samozřejmě také osoby požívající alkoholu, uživatelé drog a kuřáci.

Příznaky / příznaky zmeškaného těhotenství

Je téměř nemožné určit mrtvé těhotenství sami. Budoucí matka může pociťovat zmizení příznaků, jako je nevolnost nebo rozmar, ale to neznamená, že se těhotenství zastavilo. Diagnózu zmrazeného těhotenství může stanovit pouze lékař na základě vyšetření. Při vyšetření gynekolog zaznamená zpoždění ve velikosti dělohy od odhadovaného gestačního věku. Hlavní metodou pro určení mrtvého těhotenství je ultrazvukové vyšetření. V některých případech je diagnostikována anembryonie, tj. prázdné vajíčko plodu (nedostatek embrya), proto se těhotenství nemůže vyvinout. Nedostatek prezenčního signálu je také známkou zmeškaného těhotenství..

Jedním z testů, na jejichž základě může lékař zjistit mrtvé těhotenství, je zastavení a snížení hladiny hCG v krvi.

Přesto však žena sama může pozorovat některé příznaky zmeškaného těhotenství

Jedná se o zhoršení pohody, zvýšení teploty nad normální u těhotných žen (37–37,5), zimnice, tažné bolesti v dolní části zad a břicha, snížení objemu břicha, absence pohybu plodu.

Ale tyto příznaky se nemusí objevit okamžitě, mohou být odhaleny až 5 až 7 dní po těhotenství, kdy mrzne.

Neměli byste však okamžitě panikařit, pokud se objeví tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Také v procesu placentárního narušení se mohou objevit skvrny a periodická bolest v dolním břiše..

Co dělat, když je zjištěno zmeškané těhotenství?

Po úpadku těhotenství se rozpadající se produkty tkáně mrtvého vajíčka plodu začnou vstřebávat do krve, což vede k otravě těla matky.

Pokud tyto procesy trvají déle než čtyři týdny, dochází k poruchám v systému srážení krve. Tkáňový tromboplastin vstupuje do krevního oběhu matky, což může způsobit trombotické komplikace a krvácení.

Kromě toho může dojít k rozvoji zánětu dělohy..

Proto pokud objevíte zmrazené těhotenství, nemusíte čekat, až těhotenství spontánně skončí.

Mrtvý plod a jeho membrány musí být okamžitě odstraněny z děložní dutiny.

Odstranění embrya se provádí kyretáží děložní dutiny nebo vakuovým odsáváním

. Operace se provádí v celkové anestezii..

V rámci přípravy na chirurgický zákrok jsou ženy testovány na koagulaci krve a také na stanovení krevního tlaku.

Jak se připravit na další těhotenství po zamrzlém těhotenství?

Na začátku by měla být provedena důkladná analýza a pokusit se identifikovat příčiny, které vedly k úmrtí embrya.

Je třeba poznamenat, že většina případů úmrtí embryí v časném těhotenství je způsobena závažnými malformacemi.

Proto se pro identifikaci infekčních chorob, které by mohly způsobit smrt embrya, provádí histologické vyšetření tkání, které se získají kyretáží děložní dutiny. Od obou partnerů se také vyžaduje, aby byly vyšetřeny na genitální infekce..

Pomocí cytogenetické studie tkání vajíčka lze určit přítomnost genetických abnormalit. Součástí komplexu terapeutických opatření je i studium hormonálního a imunitního stavu ženy.

Pokud žena měla případ zmeškaného těhotenství, měla by se zdržet dalšího těhotenství po dobu 6-12 měsíců. Lékaři radí.

Nyní musíte intenzivně připravit své tělo na nové těhotenství: být vyšetřen, léčit zjištěná porušení, dobře jíst, užívat multivitaminový komplex a zcela opustit špatné návyky.

Hlavní věc je nastavit sebe optimisticky. Není třeba nikoho obviňovat z toho, co se stalo. To, jak se říká, nepomůže zármutku, ale povede pouze k ještě většímu zklamání a rozvoji depresivních států. Je třeba mít na paměti, že nevyvíjející se těhotenství je jedním z faktorů přirozeného výběru, díky kterému je zabráněno prevenci narození nevyléčitelně nemocné osoby. Zmrazené těhotenství není věta. To neznamená, že v budoucnu nebudete mít děti..

Je to spíše signál, který naznačuje potřebu důkladnější a promyšlené přípravy na tuto událost..

Proč těhotenství mrzne

Lékaři vypočítali podmínky, za nichž je embryo nejzranitelnější: 3-4, 8-11 a 16-18 týdnů. To bylo v této době, že potrat a mrtvé těhotenství byly pravděpodobné. Toto je čas položení životně důležitých orgánů nenarozeného dítěte a změn v těle matky.

Viník 1: hormonální poruchy

Nejvýznamnější změny v prvním trimestru těhotenství prochází endokrinním systémem ženy. Produkce mateřských hormonů je ovlivněna hormony placenty a plodu. Od okamžiku početí tělo zvyšuje počet ženských pohlavních hormonů: progesteron a estrogen, a nejen jejich přítomnost, ale také rovnováha je důležitá.

Jednou z hormonálních příčin zmrazeného těhotenství a spontánního potratu je tedy nedostatek progesteronu, bez kterého se embryo nemůže pevně „usadit“ v děloze. Asi 20% žen má během těhotenství zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů - to je druhá možná příčina těhotenství..

Tyto abnormality lze předvídat analýzou hormonálního stavu před těhotenstvím a léčba může začít předem.

Viník 2: Genetické poruchy

Genetické abnormality plodu se projevují poměrně brzy, mnohé z nich jsou neslučitelné se životem. Genetická „štěpení“ se vyskytují u embrya jak od matky, tak od otce, nebo vznikají při selhání kombinace rodičovských genů. Předpokládá se, že pokud druhé, třetí nebo více těhotenství v řadě zamrzne, je na vině genetika. Lékaři jsou však v rozpacích říkat s přesností.

Vinník 3: infekce

Těhotenství je stav imunosuprese, deprese imunity. Jak by se jinak mohlo tělo matky vyrovnat s výskytem „cizince“ na svém území, jehož polovina genetických informací je úplně jiná? Imunitní systém by okamžitě reagoval vážnou agresí na takový „polokompatibilní štěp“ a dítě by se muselo napnout.

Příroda však poskytla vše - dítě je spolehlivě chráněno před útoky protilátek placentou a fetálními membránami. Na druhé straně těhotenský hormon - chorionický gonadotropin (ten, ze kterého se druhý pruh objevuje při rychlém testu) silně potlačuje imunologické plíce z těla matky. Hormony placenty, corpus luteum, nadledvinky a plod působí přibližně stejným způsobem. Dítě je v pořádku, ale máma je náchylná k různým infekcím.

U těhotných žen se všechna infekční onemocnění zhoršují. „Místní“ neškodná flóra, která získala svobodu, se množí bez míry a způsobuje mnoho problémů. Vaginální flóra je aktivována a existuje nebezpečí nitroděložní infekce plodu. V tomto smyslu jsou nepříznivá mykoplazmóza, ureaplasmóza, chlamydie a všechna pohlavně přenosná onemocnění (kapavka, syfilis atd.)..

Nevratné změny a mnohočetné malformace způsobují virus cytomegaloviru (CMV) a zarděnky. Infekce s nimi je však nebezpečná pouze během těhotenství, „stará“ infekce naopak vytváří stimul pro produkci protilátek IgG a brání exacerbaci nemoci. Protilátky IgM jsou však příznakem „čerstvé“ infekce a vyvolávají vážné obavy. Nechci se vyděsit, ale zarděnkami v prvním trimestru těhotenství je povinná indikace pro jeho ukončení. Cytomegalovirus je méně agresivní, ale je mnohem pravděpodobnější, že způsobí nevyvinuté těhotenství..

Dalším nebezpečím je chřipková epidemie. U těhotných žen je běžný SARS obtížný, protože imunita funguje napůl srdečně. Kromě toho nebezpečí nepochází pouze ze samotného patogenu, ale z obecných příznaků: intoxikace, horečka, která vede k narušení průtoku krve v systému matka-placenta-plod. Embrya postrádá kyslík a živiny a může umřít. Proto se během sezónního výskytu chřipky doporučuje těhotným ženám očkování polyvalentní zabitou vakcínou..

Viník 4: špatný životní styl

Lékaři říkají: za příznivých podmínek těhotenství zpravidla pokračuje bez komplikací a snadno se snáší. Při správném režimu není třeba provádět významné úpravy. Nyní mi ukážte ženu, která žije správným způsobem...

Zmrazené těhotenství často pochází ze stresu a námahy. Je nepravděpodobné, že by se jí to líbilo, kdyby její matka trávila celý den v upchaté místnosti, zírala na počítač a vystoupila ze svého křesla, jen aby vypila pár šálků kávy a vařila Doshirak na oběd. Tyto podmínky mohou přispět k různým komplikacím, například k včasnému oddělení placenty a vést dělohu ke zvýšenému tónu. Oba narušují krevní oběh a nenarozené dítě dostává málo kyslíku a živin.

Těhotenství, zejména jeho první trimestr, je příležitost se o sebe postarat a dokonce se nechat hýčkat. Ve veřejné dopravě se doporučuje trávit maximálně hodinu denně. Nervové chvění je obecně kontraindikováno. Potřebujeme zdravé jídlo, hodně čerstvého vzduchu a pozitivních emocí, mírný psychický a fyzický stres, nejlépe formou procházek a jednoduchých cvičení.

Podle legislativy práce nemohou být těhotné ženy zapojeny do noční práce, přesčasů, práce související se zvedáním a pohybem závaží, vibrací, vystavení vysokým a nízkým teplotám, hluku, záření a některých chemických látek. Zdravý spánek je důležitý osm a více hodin denně. Nedoporučuje se stát déle než tři hodiny denně...

Cestování do zahraničí také není bez rizika. Zaprvé, pokud by se stalo něco neočekávaného, ​​cizí země by neposkytla plnou lékařskou pomoc. Za druhé, dálkové lety a zejména cestování, měnící se časové zóny, neobvyklá strava a změna klimatu vyžadují velké úsilí od těla a mohou být škodlivé. Plod v počátečních stádiích aklimatizaci netoleruje, a to může také způsobit nevyvíjející se těhotenství.

Autoimunitní poruchy

Autoimunitní procesy se nazývají, když se protilátky netvoří proti cizím činitelům (bakteriím a virům), ale proti vlastním buňkám těla. Tyto protilátky mohou také ovlivnit plod během těhotenství, což vede k jeho smrti..

Příčinou opakovaných regresivních těhotenství je často antifosfolipidový syndrom (APS). V tomto případě se protilátky tvoří k jejich vlastním fosfolipidům, které se podílejí na tvorbě buněčných stěn. Před těhotenstvím se tento syndrom nemusí projevit. APS může být podezřelá při opakovaných regresivních těhotenstvích. Vyšetření zahrnuje jak analýzu specificky pro markery APS, tak analýzu krevní srážlivosti (v případě APS se zvyšuje koagulace, což vede k tvorbě mikrotrombů, včetně v cévách placenty, což vede k podvýživě plodu, a pokud se neléčí, jeho smrt).

Často není možné přesně určit příčinu regrese, ale obvykle s opakovanými regresemi stále podrobné vyšetření pomáhá identifikovat ji..

Nezbytné vyšetření po regresivním těhotenství

Minimální počet vyšetření po regresivním těhotenství zahrnuje:

- Krevní test na hormony (obvykle se provádí test na pohlavní hormony, analýza na jiné hormony se provádí, pokud existují nějaké příznaky, které naznačují možnou poruchu orgánů produkujících hormony);

- Analýza infekce;

- Spermogram (dítě má dva rodiče, příčiny regresivního těhotenství lze nalézt nejen u matky).

Tento seznam lze výrazně rozšířit v závislosti na konkrétní situaci, pro každou ženu by měl být individuální, v závislosti na výsledcích obecného vyšetření, povaze menstruační funkce, dědičnosti, přítomnosti jakýchkoli nemocí v minulosti nebo v současnosti.

U opakovaných regresivních těhotenství je vyšetření podrobnější. Vyžaduje se test na antifosfolipidový syndrom a studium karyotypu (chromozomové sady) otce a matky..

Jak dále

Samozřejmě všechny ženy, které podstoupily takový test jako „regresivní těhotenství“, mají obavy z možnosti příznivého výsledku těhotenství v budoucnosti. Pravděpodobnost tohoto je docela vysoká, jak bylo uvedeno výše, často dochází k regresi těhotenství v důsledku „náhodného“ vystavení některému faktoru, nešťastnému souboru okolností. A v budoucnu se to už nikdy nestane. V některých zemích v zahraničí, po jedné regresi, ani nedoporučují podrobné vyšetření, a uchýlit se k němu až po opakovaných regresivních těhotenstvích, protože 80-90% pacientů po jediné regresi těhotenství obvykle nese těhotenství v budoucnosti.

Myslím si však, že se mnou všichni budou souhlasit, že opakovaným regresím se nejlépe vyhneme. Proto musíte být vyšetřeni, a pokud bude zjištěno jakékoli porušení, je třeba se s nimi zacházet. Nezapomeňte se zbavit infekcí, kdykoli je to možné. Pokud jsou detekovány hormonální a autoimunitní poruchy, je terapie nejúčinnější, pokud je zahájena ve fázi plánování, a nikoli během těhotenství..

Příští těhotenství si můžete naplánovat nejdříve o šest měsíců později. Tentokrát je nutné obnovit tělní sliznici a hormonální hladiny v těle. Během tohoto období se doporučuje užívat perorální antikoncepci, protože mají nejen antikoncepční účinek, ale také pomáhají tělu zotavit se z hormonálního stresu, regulovat fungování vaječníků a obnovit menstruační cyklus..

Během plánovacího období pro příští těhotenství je důležité jíst správně, získat spoustu vitamínů (s jídlem nebo ve formě multivitaminových komplexů) a vést zdravý životní styl. To pomůže tělu během těhotenství chránit dítě před negativními vlivy na životní prostředí..

Nepodceňujte roli špatných návyků. Pokud „přítelkyně kouří celé těhotenství a nic“, „soused vypije a nic“, neznamená to, že tyto faktory nejsou pro plod škodlivé. Tělo bude schopno někoho chránit, ale ne někoho, takže počet škodlivých faktorů by měl být co nejvíce omezen. Ano, nebudeme schopni ochránit budoucí dítě před vším, ale jsme povinni co nejvíce omezit počet škodlivých účinků.

Zmrazené těhotenství je bezpochyby pro ženu psychologickým traumatem, takže pokud vás trápí posedlé myšlenky, že nemůžete mít vůbec děti, připravujete se na neúspěch, měli byste se poradit s psychoterapeutem. Většina lékařů uznává roli psychologických faktorů během těhotenství.

Přeji vám všem úspěšné těhotenství a narození zdravých dětí.

Články O Neplodnosti