Hlavní Testy

Bolest prsu během těhotenství

Od prvních dnů těhotenství se ženské prsa začínají podrobovat velkým změnám. To je jeden z prvních a nejbezpečnějších příznaků těhotenství, který pociťují téměř všechny ženy. Hladina ženských pohlavních hormonů prudce stoupá. V tomto ohledu, stejně jako pod vlivem těhotenského hormonu (chorionický gonadotropin), začíná prsa stoupat (s rostoucím množstvím mléčných žláz a tukových tkání), stává se těžším a bobtná. Vnikne do ní více krve, může se jasně objevit „žilní síť“.

Mnoho žen hlásí otoky a ztmavnutí bradavek a kolostrum z nich může dokonce vyniknout. Hrudník nebo jen bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. A to vše je normální, neměli byste si dělat starosti. Existuje tedy příprava prsu na budoucí krmení dítěte. Kromě toho všechny změny v prsu, které se vyskytnou během tohoto období, jsou zvláštním vývojem mléčných laloků, k nimž může dojít výhradně během těhotenství. A ženy, které takové změny přežijí, tj. Těhotné a rodící, se v budoucnu stanou méně náchylnými k rakovině prsu..

U různých žen se tyto procesy vyskytují jednotlivě, projevují se ve větší či menší míře, jednotlivě nebo všechny najednou. Někteří si všimnou brnění nebo pálení v bradavkách, u některých lidí bradavky pouze ztmavnou, u jiných se prsní přecitlivělost bez dalších příznaků. Některé ženy cítí bolest pouze při dotyku nebo lisování. Někdy je citlivost na chlad. Mnoho pocitů se podobá přístupu menstruace. A někdo nikoho nijak neobtěžuje a zdá se, že se jí nestávají patrné změny.

Bolest na hrudi během těhotenství

Bolesti na hrudi během těhotenství nejsou neobvyklé. Prsní žlázy jsou měněny hormony estrogen a progesteron. Nepohodlí však není vždy normou, v některých případech jde o patologii.

Změny

Citlivost prsou během těhotenství lze pozorovat již v raných fázích. Tělo ženy je kompletně zrekonstruováno a mění se hormonální pozadí.

Blíže k druhému trimestru se nepohodlí snižuje. Prsa se zvětšuje, zvětšuje, zvětšuje. Citlivost bradavek se zvyšuje, mléčné kanály se rozšiřují.

Celý proces může být doprovázen nepříjemnými pocity, které trvají od několika týdnů do měsíců.

Díky nim dochází ke změnám:

 • progesteron;
 • estrogen;
 • prolaktin - podporuje uvolňování mléka;
 • gonadotropin, který chrání orgán před rakovinným nádorem;
 • oxytocin - na tom závisí intenzita svalových kontrakcí.

Vzhled se také změní. Areoly se zvětšují, mění barvu z růžové na tmavě hnědou. Objeví se síť žil, která vyniká dobře.

Hmotnost prsou dosahuje 900 g.

Nepohodlí prvního trimestru

Bolí prsa vždy během těhotenství? Ne.

Mnoho dívek připisuje nepohodlí příznaku PMS, ani netuší, že v jejich těle již začal malý život. Někteří během tohoto období tyto pocity nepozorovali..

Aktivně se zajímají o to, kdy prsa začne v těhotenství bolet a proč tento příznak chybí..

Je třeba si uvědomit, že tělo každého je individuální a reaguje na různé faktory svým vlastním způsobem. Jakmile se vajíčko připojí k endometrii, progesteron se začne okamžitě produkovat..

Zvyšuje mléčné kanály, z tohoto důvodu busta nabobtná a stává se citlivou i na drobné, slabé dotyky.

Bolest je doprovázena těmito pozorováními:

 • zvětšení velikosti bradavky;
 • vzhled podkožních hlíz na dvorci;
 • ztmavnutí dvorce.

Nepříjemné pocity zmizí nebo se sníží do konce prvního trimestru, kdy se tělo „zvykne“ na hormonální změny.

Ve druhém a třetím

Na konci druhého trimestru se mléčné žlázy připravují na laktaci..

Prolaktin, zodpovědný za výrobu mleziva, stoupá. Tuková tkáň je nahrazena pojivovou tkání. Dýmky mléka se rozšiřují.

Na dvacátých letech si může nastávající matka všimnout, že busta se zvětšila a stala se těžší.

Nepohodlí není tak patrné ve druhém trimestru než v prvním trimestru. Objeví se po spánku a večer zmizí.

Jak dlouho to trvá

Nepříjemné pocity mohou přetrvávat po celou dobu těhotenství a mohou se objevit a zastavit na konci těhotenství nebo v počátečním stádiu.

V některých případech bolest zmizí ve třináctém týdnu, kdy se vytvoří placenta. Obal, ve kterém se dítě nachází, absorbuje progesteron, proto se procento hormonu v krvi snižuje a nepohodlí zanechává.

Ve druhém - třetím trimestru se k výše uvedeným pocitům přidá pocit pálení a svědění. Tuková tkáň roste a způsobuje takové projevy, jako jsou strie..

Nepohodlí opouští nastávající matku uprostřed třetího trimestru, když kolostrum již vyniká. To je signál, že tělo je zcela připraveno na krmení..

"Proč bolest v prsou během těhotenství?" - Nejoblíbenější otázka mezi očekáváním dítěte. Při normálním průběhu těhotenství nebude bolest silná, jako u PMS.

Jiné pocity mohou varovat před vážným porušením. Každá patologie má svůj projev nepohodlí. Neobvyklé pocity pomohou podezření na vývoj patologie před návštěvou lékaře.

S mimoděložním pojetím

Vývoj embrya mimo dělohu ohrožuje život ženy. Toto je nebezpečný jev, který vyžaduje okamžitý chirurgický zásah. O dva týdny později se objeví první příznaky, které varují před odchylkou.

Analýzy naznačují početí a ultrazvuk tuto skutečnost vyvrací. Expresní test také nedává jasný výsledek..

Oteklé žlázy a nepohodlí nemusí znamenat, že se plod vyvíjí normálně..

Se zmrazeným těhotenstvím

Chcete-li kontaktovat gynekologa, musíte si všimnout prvních příznaků:

 • srdeční zástava
 • nedostatek růstu.

Během zmrazení plodu poprsí nenasvědčuje okamžitě problém. Prsní žlázy zůstávají oteklé. Levý orgán může spadnout. Ztráta objemu okamžitě upoutá pozornost, proč je obtížné nevšimnout si takové patologie.

Kdy je norma

Několik hodin po oplodnění v těle začíná kompletní „připoutání“. Hormonální změny v pozadí, změny nálady, zvýšení vaginálního výboje. To jsou počáteční známky početí..

Norma, když si žena všimne následujících příznaků:

 • otok.
 • rozšíření mléčných kanálů.
 • zvýšený krevní oběh.

V blízkosti bradavky je také pocit pálení a svědění.

To vše se nezdá být důvodem k obavám. Chcete-li zmírnit tyto nepohodlí, musíte si koupit podprsenku pro nastávající matky, dodržovat pravidla hygieny a péče.

Důvod k obavám

Některé neobvyklé bolestivé pocity mohou varovat ženu před nějakou odchylkou.

Pokud je pod žlázami cítit bolest, signalizuje to latentní edém. Nepohodlí ve středu hrudníku naznačuje, že existují možné srdeční problémy.

Zvláštní pozornost by měla být věnována povaze bolesti: bolavé, nudné. Pokud je akutní, existuje tendence k takovým onemocněním, jako je mastitida, lakostáza.

Bolest na hrudi během těhotenství může být doprovázena výraznou asymetrií, pečetí nepochopitelné etiologie s mírným zvýšením teploty. Toto je příležitost okamžitě kontaktovat svého nadřízeného.

V každém případě musíte před porodem kontaktovat odborníky a zabránit rozvoji nemoci.

Bez zásahu se v orgánech může vytvořit absces. Často musí být chirurgicky odstraněna. Pokud nebude léčen, hnis přechází do krve těhotné ženy, dojde k sepse. Proto, zejména s akutní bolestí, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Jak snížit

Doporučuje se zmírnit nepohodlí několika tipy:

 • Pravidelná masáž. Ve druhé polovině těhotenství musíte být opatrní, abyste nevyvolávali předčasné narození.
 • Ranní cvičení. Taková cvičení pomáhají zůstat v dobré kondici a snižují bolest. Cvičení si musí vybrat speciální cvičení vhodná pro nastávající matky.
 • Správné spodní prádlo. Neměly by tam být žádné kosti, švy. Vyberte si přírodní materiál. Rozměry - aby se nestlačily a nebyly volné.
 • Trvalá hygiena. Ošetření bradavky by mělo být prováděno pravidelně.

Je-li bolest na hrudi během těhotenství často narušena, je rovněž nutná pravidelná konzultace s gynekologem - mamologem..

Denní rituály péče o poprsí pomohou nejen odstranit bolestivost mléčných žláz, ale také snížit riziko odchylek.

Na začátku těhotenství bolest na hrudi: proč, kdy, co dělat?

Po oplodnění vajíčka a jeho upevnění na stěně dělohy v těle ženy se začnou objevovat mnohé změny, které tělo připravují na nadcházející porod dítěte. Zejména se dramaticky mění hormonální pozadí. Nejcitlivější na změny hladiny hormonů v těle jsou mléčné žlázy. Proto si ženy často stěžují, že jejich hrudník bolí na začátku těhotenství. Pro mnoho nastávajících matek jim tento nepříjemný jev znemožňuje vést známý životní styl. V tomto článku se budeme zabývat odpověďmi na všechny otázky týkající se bolesti na hrudi při porodu.

Proč bolest na prsou v časném těhotenství

Jak jsme již řekli, pocit, že bolí hrudník, je známkou těhotenství. Hlavní příčinou tohoto jevu je změna hormonálního pozadí těla. Zejména neustále se zvyšující hladina lidského chorionického gonadotropinu (hCG) a progesteronu „připravuje“ mléčné žlázy pro nadcházející krmení dítěte. V mléčných žlázách začíná proces hromadění tukové hmoty, což často vede ke vzniku strií v důsledku prasknutí pojivové tkáně. Během období přenášení dítěte se může prsa zvětšit o několik velikostí. Také v těhotenství se v žlázách vyvíjejí další laloky, což zvyšuje citlivost orgánu. Kromě toho se významně zvyšuje přísun krve do prsu, což vede ke vzniku žilní sítě na žlázách, ztmavnutí paranasálních kruhů a bradavek. Všechny tyto faktory jsou důvodem, že bolest na prsou se objevuje na začátku těhotenství. Stav mléčných žláz je nesprávně popsán jedním slovem „bolí“. Hrudník se také stává těžším, vylévaným, zaobleným, tažným, brnění a svědí..

Když prsa začne bolet během těhotenství

Přesný údaj o dni po oplození v mléčné žláze neexistuje. Tento jev je čistě individuální. Soudě podle příběhů těhotných žen na online fórech věnovaných zajímavé situaci, některé měly nepříjemné pocity v hrudníku 3-5 dnů po ovulaci, jiné několik dní po zpoždění menstruace a jiné v 5-7 týdnech těhotenství. Ale většina nastávajících matek říká, že si všimly, že hrudník bolí v prvních týdnech těhotenství. Za zmínku také stojí, že některé ženy v této situaci nezaznamenaly nepříjemné pocity v oblasti mléčných žláz..

Je důležité, aby nastávající matky zjistily nejen to, kdy hrudník začne bolet, ale také, jak dlouho to trvá. Tato otázka také nemá jasnou odpověď. Většina mladých matek říká, že bolest v oblasti mléčných žláz v nich prošla koncem prvního trimestru, ale byli i ti, kteří pociťovali bolest během těhotenství.

Proč mají některé ženy bolesti na hrudi na začátku těhotenství, zatímco jiné ne? Proč někteří lidé cítí tento pocit pouze v prvních třech měsících zajímavé situace, zatímco jiní se cítí nepohodlně po celou dobu těhotenství? Na tyto otázky nejsou žádné odpovědi. Každé těhotenství se vyvíjí podle jeho individuálních pravidel a tělo každé ženy je jedinečné a reaguje svým vlastním způsobem na změny, které s ní nastanou..

Co dělat pro zmírnění bolesti na hrudi

Ačkoli bolest prsu je známkou těhotenství, jen málo žen je s tímto příznakem spokojeno. Všechny budoucí matky, které zažívají tento nepříjemný pocit, se ho snaží co nejvíce omezit. Chcete-li to provést, první věc, kterou musíte koupit speciální podprsenku pro těhotné ženy správné velikosti. Měl by mít široké popruhy, aby rovnoměrně rozložil zátěž vytvářenou hrudníkem. Přirozeně si musíte vybrat mateřskou podprsenku z přírodních materiálů. Je nutné zvolit podprsenku, která zbytečně nestlačí hrudník, ale zároveň jí zabrání v ochabnutí a bude ji podporovat.

Pokud hrudník bolí v prvních týdnech těhotenství velmi špatně, i když není možné vést normální životní styl, měli byste se pokusit tento jev redukovat pomocí následujících postupů:

 • Aplikace obkladů zvlhčených infuzí léčivých bylin, jako je měsíček a heřmánek, do mléčných žláz.
 • Vodní masáž hrudníku pomocí paprsku ze sprchy.
 • Kalení mléčných žláz pomocí vzduchových lázní a kontrastních ubrousků. Trvání každého postupu je od 10 do 15 minut.
 • Snižte denní příjem soli. Protože toto koření podporuje zadržování vody v těle a výskyt otoky.
 • Pravidelný příjem čaje z fenyklu a kopřivy, který má lehký močopudný účinek, pomůže odstranit přebytečnou tekutinu z těla a snížit otoky. Takový nápoj můžete vzít těhotné ženě až poté, co se o tom poradí se svým lékařem.
 • Pokud se vedle bolesti objevil výtok z bradavek, musí v podprsence použít speciální vložky, aby absorbovaly tekutinu. V opačném případě může výtok způsobit podráždění kůže a popraskání..
 • Denní výkon speciálních cvičení pro mléčné žlázy přispěje k odtoku mízy, což snižuje bolestivost orgánů. Těhotné ženy, které jsou kontraindikovány k provádění i lehkých fyzických cvičení v souvislosti se svým zdravotním stavem, mohou bezpečně provádět „cvičení“ pro hrudník. Protože všechna cvičení jsou prováděna ležící na zádech a současně není na spodní polovině těla žádná zátěž.

Situace, kdy na začátku těhotenství je bolest na hrudi, je zcela přirozená a ve většině případů nevyžaduje lékařský zásah. Pokud žena pociťuje ucpání žlázy nebo bolest na hrudi je neúnosná, měl by být konzultován gynekolog.

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství a způsoby jejich eliminace

Těhotenství je období významných změn v těle, které se odráží na hrudi. To může být doprovázeno bolestivými pocity, které přinášejí nějaké nepohodlí. Bolest na hrudi může být zmírněna sama o sobě, ale u některých příznaků musíte navštívit lékaře.

Změny v prsou u těhotných žen

Hrudník se začíná měnit téměř od okamžiku početí. Probíhající změny naznačují přípravu ženského těla na nadcházející mateřství.

Změny na hrudi jsou často prvními známkami těhotenství. Externě si můžete všimnout následujících faktorů:

 • Zvýšení hlasitosti. Někdy se hrudník zvětší o několik velikostí. Tyto změny jsou nejvýraznější v prvních 10 týdnech těhotenství, stejně jako před porodem.
 • Bradavky ztmavnou, stejně jako kůže kolem nich..
 • Zvyšuje se citlivost prsou a spolu s tím může nastat bolest..
 • Objeví se žilní síť. Krevní cévy ztmavnou kvůli zvýšenému průtoku krve v mléčných žlázách.
 • Objeví se kolostrum. Tzv. Tlustý výtok z nažloutlé hrudi. Tento jev je obvykle pozorován nejdříve 4 měsíce těhotenství.
 • Velikost bradavek a areolů se zvětší.
 • Objeví se kopce Montgomery. Toto je jméno pro malé formace na dvorci podél okraje bradavky. Jejich průměrný počet je 10-15, ale lze pozorovat až 28 takových formací..
 • Vzhled strie. Vyskytují se v důsledku otoku hrudníku. Strie je téměř nevyhnutelné s výrazným zvýšením prsu v důsledku nedostatečné pružnosti pokožky.

V časných stádiích těhotenství jsou změny v prsou často vnímány jako známka premenstruačního syndromu.

Změny na hrudi jsou individuální, proto má obrázek v každém jednotlivém případě své vlastní charakteristické znaky. Obvykle výrazné změny se zastaví o 10-14 týdnů.

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Bolest na hrudi není povinným společníkem v těhotenství. Tělo každé ženy je individuální, stejně jako jeho citlivost na probíhající změny a práh bolesti.

Ihned po početí se hormonální pozadí mění. Jedním z projevů tohoto procesu je zvýšení citlivosti prsu až do nástupu bolesti.

Bolest na hrudi nastává, když se zvyšuje. Hlavním viníkem těchto změn je hormonální estrogen, který se během těhotenství vytváří ve zvýšeném objemu. Zvětšení prsou a bolestivost jsou druhem vedlejšího účinku takových hormonálních změn.

Závažnost bolesti se může dramaticky lišit. Některé ženy zažívají jemné nepohodlí. Nepříjemné pocity se mohou zvýšit, když kliknete na hrudník nebo jeho podchlazení. Povaha bolesti je obvykle bolestivá, tažná.

Jiné ženy zažívají bolest na hrudi během těhotenství neustále. Citlivost bradavek se zvyšuje natolik, že i mírný kontakt s oblečením může způsobit bolest..

Jaká bolest na hrudi je považována za normální?

Pouze odborník dokáže spolehlivě určit, zda je bolest na hrudi během těhotenství normou. Je vhodné se s ním znovu poradit, abychom vyloučili patologickou příčinu nepříjemných pocitů..

Pokud hrudník bolí, vznikají tahové pocity, pak je tento stav obvykle normou. Závažnost se může lišit.

Svědění může být také normou v oblasti bradavek, pocitem pálení, mravenčení. Tyto příznaky mohou doprovázet produkci mleziva. V tomto případě je zvláště důležitá osobní hygiena..

Příznaky úzkosti vyžadující lékařskou péči

Bolest na hrudi u těhotné ženy není vždy normou, která doprovází změny v těle. Žena by se měla poradit s lékařem, pokud se vyskytnou následující průvodní příznaky:

 • bolest v podbřišku;
 • vaginální výtok smíchaný s krví;
 • obecná nevolnost;
 • prudký nárůst teploty.

I když máte jeden z těchto příznaků, měli byste kontaktovat specialistu.

Člověk by se měl také obávat, když prsy rostou asymetricky. Alarmující znamení je vytvoření otoku nebo dutiny.

Dalším příznakem, který by měl vyvolávat obavy, je návrat prsou do normální velikosti. Tento příznak může znamenat hrozbu ukončení nebo zmeškané těhotenství..

Pokud se prsa cítí horká (vlevo, vpravo nebo obojí), pak existuje riziko zánětlivého procesu - mastopatie.

Další vážnou patologií mléčných žláz je lakostáza. Tento termín se chápe jako stagnace mléka v potrubí. Tento jev je charakteristický pro období po porodu, ale není vyloučen během těhotenství, kdy začala produkce mléka brzy.

Při bolestech pod hrudníkem existuje riziko latentního edému. Podobný příznak může mluvit o srdeční patologii..

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud bolest v prsou během těhotenství, pak byste měli navštívit odborníka. Lékař prozkoumá stav mléčných žláz, provede hmat. Na základě takového vyšetření bude možné říci, zda jsou změny normální nebo zda je vhodné podstoupit další vyšetření, pokud existuje podezření na patologii.

Bolest prsu přináší nepříjemné pocity, snižuje kvalitu života, negativně ovlivňuje psychoemocionální stav. Existuje několik způsobů, jak pomoci zbavit se bolesti nebo snížit její projev na pohodlnější úroveň:

 • Nezapomeňte nosit podprsenku. Jeho nošení je důležité pro dobrý krevní oběh a zachování tvaru hrudníku. Pokud je narušen krevní oběh, existuje riziko zablokování mléčných kanálků. Takové poruchy vedou k laktostáze a mastitidě. Pokud se zvýší citlivost bradavek, pak se vyplatí v noci takové spodní prádlo odstranit. Tato možnost je možná za předpokladu pohodlného spodního prádla, které nenarušuje zdravý spánek..
 • Změňte podprsenku. Během těhotenství prsa roste, takže potřebujete prádlo vhodné velikosti. Protože se zvyšuje citlivost bradavek, měli byste pečlivě zvážit výběr látky - šálky krajky způsobí nepohodlí. Pokud je kolostrum zvýrazněno, vyplatí se koupit speciální podprsenku pro kojící matku, ve které můžete vyměnit podložky pro prsa. To nejen snižuje bolest, ale je také důležité pro osobní hygienu..
 • Masáž hrudníku. K tomu použijte froté rukavice. Masáž prsu je prospěšná již od prvních dnů těhotenství. To je vynikající prevence výskytu strií a vyvolává mírné zdrsnění bradavek, které poskytne pozitivní účinek během kojení. Pokud pocity nejsou příliš bolestivé, pak mohou být bradavky lehce napnuty a zkrouceny. Takové manipulace by měly být prováděny po hygienickém postupu..
 • Pro hygienu prsu používejte hypoalergenní přípravky. Během těhotenství se tělo mění, takže i běžné mýdlo a obvyklý sprchový gel mohou způsobit podráždění a vyschnout již citlivou pokožku.
 • Proveďte speciální cvičení na hrudi. Pravidelný výkon snižuje bolest a udržuje tvar a fit hrudníku..
 • Kalení. Může být provedeno od trimestru II. Chcete-li ztuhnout hrudník, můžete se uchýlit ke vzduchovým koupelím a kontrastním vlhkým ubrouskům. Vystavení příliš nízkým nebo vysokým teplotám však nesmí být povoleno. Tyto postupy jsou užitečné pro normalizaci průtoku krve, udržování tvaru prsou a dobrého stavu kůže. Temperování je vynikající prevencí mastitidy..

Jakékoli fyzické nebo teplotní účinky na hrudník by měly být mírné. Jinak můžete ublížit pouze tělu.

Bolest na hrudi během těhotenství je obvykle důkazem změn v těle. Normální bolestivé projevy je třeba odlišit od patologických příznaků různých nemocí. Při nejmenší pochybnosti byste se měli poradit s lékařem. Můžete se zbavit bolesti na hrudi nebo snížit jeho závažnost pomocí několika metod.

Bolest prsu během těhotenství - normální nebo patologická?

Čas čtení: 4 minuty

Nastávající matka si zpravidla všimne nových pocitů prsu ještě předtím, než se dozví o novém stavu. Citlivost prsou je jedním z prvních příznaků těhotenství v důsledku kardinálních změn v těle po početí. Prsa se zvětšuje, bobtná, zvyšuje se jeho citlivost a obvyklá barva bradavek ztmavne.

Je něžnost prsu považována za normální během těhotenství, jaké jsou příčiny a jak snížit bolest?

Obsah článku:

Když začne břicho těhotné ženy bolet?

Existují samozřejmě výjimky, ale během těhotenství prsa začínají bolet téměř u všech nastávajících matek, takže byste neměli panikařit.

Úroveň pocitů přímo závisí na těle: v některých to bolí neustále, a dokonce se svědí i svědění, v jiných se objevuje žilní síť, v jiných se hrudník stává tak těžkým, že je nemožné ani spát na žaludku.

Co říká medicína?

 • Bolest na hrudi se může objevit krátce po početí. Fyziologicky je to snadno vysvětlitelné a nepovažuje se to za patologii..
 • Zmizení takové bolesti obvykle nastává na začátku 2. trimestru, kdy je dokončen proces přípravy mléčných žláz na krmení..
 • Někdy může hrudník bolet před nástupem porodu. Patologie, tato možnost se také nebere v úvahu a je vysvětlena pouze individuální charakteristikou těla matky. Ačkoli podmínka není normou (konzultace s lékařem neublíží).
 • Z častých projevů takových bolestí je možné zaznamenat bolestivé pocity na hrudi, svědění, pálení bradavek, zvýšenou citlivost prsu ráno.

Proč se těhotná žena cítí bolavě?

Samozřejmě, vzhledem k nízkému povědomí o takových podmínkách, je matka znepokojena a vystrašena bolestivými pocity. Zejména pokud je dítě první a se všemi „kouzly“ těhotenství, matka ještě není známá.

Nebude tedy chybné zjistit o příčinách výskytu takových bolestí:

 • Silné hormonální změny během těhotenství mají nejpřímější účinek na mléčné žlázy. Poprvé rodí matky, jsou to špatně vyvinuté mléčné lalůčky s počátky žlázové tkáně (odpovědné za produkci mateřského mléka). Zbývajícím (hlavním) objemem prsu jsou svaly, kůže, pojivová tkáň a podkožní tuk.
 • Se vzestupem hladin prolaktinu a progesteronu charakteristických pro těhotenství je stimulováno dozrávání buněk žlázových tkání v mléčných žlázách: zvyšuje se objem, stává se podobným hroznovému kartáčku, kde mléčné větve jsou „větvemi“, podél nichž mléko produkované tkání.
 • Růst mléčných lalůček vede k protažení pojivové tkáně a kůže, což se stává důvodem pro pocit plnosti a bolestivého tlaku na hrudník. Pocity se zhoršují dotykem a (zejména) náhodnými mrtvicemi a jsou výraznější přesně během počátečního těhotenství..
 • Důsledkem zvýšení hladin prolaktinu je zvýšení citlivosti kůže samotné bradavky a její báze.
 • V procesu laktace se také zvyšuje oxytocin (hormon, který ho reguluje) - to také přispívá ke vzniku bolesti.
 • V krvi také zvyšuje hladinu gonadotropinu, který má přímý účinek na mléčné žlázy nastávající matky.

Jak snížit bolest na hrudi - rady lékaře nastávajícím matkám

Uvolněte utrpení pomocí následujících pokynů:

 • Pravidelně provádíme lehkou masáž prsou (od druhé poloviny těhotenství při této masáži buďte opatrní, aby nedošlo k předčasnému porodu). Například, tření prsu namočené ve studené vodě, tvrdý froté ručník (3-5 minut). Nebo kontrastní sprcha.
 • Ztužíme prsa a častěji pro ni zajišťujeme vodní / vzduchové lázně pro prevenci laktační mastitidy.
 • Nevzdávejte se radosti z ranních cvičení. Přirozeně si vybíráme speciální cvičení pro nastávající matky. Pomohou zůstat v dobré kondici a snížit úroveň bolesti..
 • Vybereme správné a kvalitní spodní prádlo pro těhotné ženy (již od 1 týdne). Žádné kosti, extra švy, nadměrné oříznutí. Materiál je výhradně přírodní (bavlna), velikost je tak, že podprsenka není stísněná a současně dokonale podepírá hrudník, pásy jsou široké. V noci můžete spát přímo v něm a odlétat na několik ranních hodin k normalizaci krevního oběhu.
 • Pravidelně myjeme naše prsa teplou vodou a opouštějí oblíbené hygienické výrobky (zasychají pokožku).
 • Pravidelně konzultujeme s gynekologem a savcem.
 • Jsme naladěni pouze na pozitivní emoce.

Denní rituál péče o prsu pomůže nejen zmírnit bolest, ale také vhodně připraví kojení na krmení a sníží také riziko vzniku mastopatie..

Proč bolest v prsou během těhotenství

Víte, který symptom je jedním z prvních, který signalizuje početí? Mléčné žlázy se zvětší a zvětší. A dnes si povíme o tom, jak bolí hrudník během těhotenství, proč jsou nepříjemné pocity a jak se s nimi vypořádat.

Bolest prsu během těhotenství - příčiny

U 90% žen dochází k vnějším a vnitřním změnám v mléčných žlázách dlouho před výskytem dalších příznaků těhotenství - tělo se začíná intenzivně připravovat na krmení již narozeného dítěte.

Ženská prsa je žláza, která se skládá z alveol obklopených 24 laloky. Po početí se na pozadí hormonálních změn počet laloků zvyšuje, mléčné kanály se začínají rozšiřovat - takové změny vyvolávají podráždění nervových zakončení, roztahování vláken pojivové tkáně, napětí na hrudi, začíná bolet.

Kromě bolesti a zvětšení mléčných žláz o asi 1 velikost, ženské prsa po početí podstoupí další změny:

 • bradavky a kůže kolem nich ztmavnou, což je způsobeno zvýšenou syntézou hormonální pigmentace;
 • bradavky vyčnívají, na uzlech se tvoří uzly, nazývají se hlízy z Montgomery;
 • svědění, pálení kůže mléčných žláz;
 • na pozadí zvýšeného krevního oběhu přicházejí žíly, na žlázách se objevuje cévní síť;
 • jak se mléčné kanály rozšiřují, žlázy ztuhnou, objevuje se neustálý pocit těžkosti;
 • se zvětšující se velikostí mléčných žláz se vytvářejí strie (striae) - to je způsobeno tím, že kolagenová vlákna nemohou odolat zvýšenému zatížení, začnou se trhat, bohužel je nemožné takovou vadu odstranit po porodu.

Ihned po početí se hormon hCG začíná v těle ženy aktivně vytvářet - právě tato látka pomáhá zvyšovat, otokovat mléčné žlázy.

Jiné hormony jsou také zodpovědné za výskyt bolesti na hrudi - estrogen se podílí na stimulaci mléčných kanálků, progesteron urychluje tvorbu žlázové tkáně.

Bolest v mléčných žlázách nastává, když se zvětšují - tuková pojivová tkáň se začíná natahovat, což způsobuje dojem tahání, bolestivé pocity.

Bolest na hrudi však může být způsobena nejen těhotenstvím, ale měli byste být ostražití, pokud jen jedna mléčná žláza bobtná a zvyšuje - může to být projev mastopatie, mastitidy, nádorů různého původu..

Jak se vypořádat s nepohodlí

Ženy popisují bolest na hrudi během těhotenství různými způsoby - štípání a pálení v bradavkách, často se vyskytuje závažnost mléčných žláz, přecitlivělost, kolostrum. Abyste se cítili méně nepohodlně, musíte k problému správně přistupovat.

Jednoduché tipy pro snížení bolesti na hrudi:

 1. Vyberte si pohodlnou podprsenku - vhodné jsou modely pro těhotné ženy se širokými řemínky, štěrbinami a extra švy, vždy vyrobené z prodyšných přírodních materiálů. Poháry by měly mléčné žlázy dobře zvednout a podepřít, aby nedocházelo k problémům s krevním oběhem a přetížením.
 2. Se zvýšenou citlivostí bradavek je lepší spát v podprsence.
 3. Pokud kolostrum začne vynikat, kupte si v lékárně speciální absorpční vložky.
 4. Pro vodní procedury používejte zvlhčující hygienické výrobky, prsa umývejte pouze teplou vodou, aby nedošlo k vysušení pokožky.
 5. Proveďte každodenní tření žláz vlhkým froté ručníkem, snadno masírujte svá prsa dlaněmi ve směru hodinových ručiček - tyto jednoduché postupy výrazně zlepšují proces krevního oběhu, snižují riziko přetížení tkání.
 6. Pravidelně provádějte gymnastiku, abyste posílili svaly na hrudi a zádech, plavání, jóga dobře pomáhá.
 7. Pro udržení krásy prsu po porodu pravidelně nanášejte krém na krk se silikonem, vitamínem E na oblast hrudníku a dekoltu..

Bolest na hrudi však není vždy normální a neškodný jev. Pokud se z bradavek uvolní krvavá nebo hnisavá tekutina, teplota se zvýší, bolest se stane nesnesitelnou, najdete vyrážky na kůži nebo těsnost v žlázách - okamžitě kontaktujte savce, ale nepropadejte panice předem.

Prsa během těhotenství neubližuje - to je špatné?

Obvykle se nepříjemné pocity na hrudníku objevují v raných stádiích, o 10 až 12 týdnů se syndrom bolesti znatelně snižuje nebo zcela zmizí, ale těsně před porodem se znovu objeví tažná bolest. Ale často si ženy nevšimnou žádné zvláštní změny v mléčných žlázách - není to děsivé, každé tělo reaguje jinak na těhotenství.

Horší je, že pokud se hrudník bolí, a pak se nepohodlí najednou zmizelo a stalo se to před 4 měsíci, ale takové situace nejsou důvodem k obavám, možná se tělo rychle přizpůsobilo nové poloze.

Je důležité si uvědomit, že s vývojem mimoděložního těhotenství bolest na hrudi přetrvává..

Pokud vám něco v průběhu těhotenství vadí, „nezkoušejte“ diagnózy jiných lidí, nepožádejte o radu své přátele a příbuzné, pouze o gynekologovi řekněte nepohodlí. Pamatujte, že jakýkoli stres v budoucí matce může vést k potratu.

Proč prsa během těhotenství nebolí - patologické důvody:

 1. Zmrazené těhotenství - dochází k patologii na pozadí infekčních chorob, poruch hormonálního systému, vývoje genetických abnormalit plodu. V této situaci tělo prožívá stres, protože již se začalo připravovat na narození dítěte, všechny probíhající procesy se náhle zastaví, hladina progesteronu klesá - nepříjemný pocit na hrudi zmizí. Pokud se žlázy náhle ochabnou, ztratí citlivost, proveďte neplánovaný ultrazvuk a poslouchejte srdeční rytmus embrya..
 2. Bolest může najednou zmizet za 3 až 4 týdny těhotenství, což často svědčí o patologii corpus luteum, které je odpovědné za produkci progesteronu. Tato situace se nazývá hrozba potratu - kvůli nedostatku hormonů se embryo nemůže správně usadit v endometriu, nachází se velmi blízko dělohy. Další příznaky - přetrvávající silná bolest v podbřišku nebo bederní oblasti, slabost, nevolnost. Pokud se tyto příznaky objeví, neodkládejte návštěvu u lékaře, včasná hormonální terapie pomáhá udržovat těhotenství.
 3. Hypofýza - téměř všechny hormony kromě progesteronu syntetizují hypofýzu. Pro nastávající matky je velmi důležitý hormon stimulující štítnou žlázu, který je nezbytný pro normální fungování štítné žlázy, a prolaktin - je zodpovědný za laktaci. Při poruchách hypofýzy po 5 až 7 týdnech těhotenství může bolest na hrudi zmizet. Nedostatek nezbytných hormonů je hlavní příčinou potratu v raných stádiích, vývoj vrozených abnormalit u dítěte, komplexní porody a těžké krvácení.

Absence bolesti na hrudi bez dalších projevů patologických procesů není neobvyklá, mléčné žlázy se stále připravují na krmení novorozence - nepřítomnost nepříjemných pocitů může být způsobena nízkou citlivostí nebo hladkými, spíše než náhlými hormonálními skoky. Naopak, pokud žlázy neustále bolí od početí do porodu, ale zároveň se cítíte dobře, není důvod k panice.

Závěr

Každá nastávající matka musí vědět, jaké změny nastávají v mléčných žlázách a v těle jako celku. Bolest na hrudi během těhotenství, zejména v raných stádiích, normální jev, při řádné a pravidelné péči se nepohodlí stává méně znatelným.

Řekněte nám v komentářích, jak vaše hrudník bolí během těhotenství, jak jste bojovali s nepohodlím. A nezapomeňte tento článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Když ženy začnou mít bolesti na hrudi během těhotenství

Nosit dítě je nejpříjemnějším a zároveň docela těžkým obdobím v životě ženy. Kromě radosti z budoucího mateřství musí čelit mnoha problémům a obtížím. Toxikóza, závratě, odmítnutí určitých potravin - to není celý seznam negativních bodů.

Velmi bolestivý pocit v mléčných žlázách je pro většinu spravedlivého sexu velmi nepříjemný a podezřelý. Ale jak je to vážné, zda je nutné vydržet a k čemu může tento nepohodlí vést, málokdo ví.

Proč prsa v průběhu těhotenství bobtná a bolí

Koncepce znamená změnu ženského těla. Především to platí pro mléčné žlázy, protože jejich hlavní funkcí bude zásobovat dítě jídlem. Pod vlivem hormonů se mění, stávají se mnohem citlivějšími, zvětšují se a bradavky ztmavnou.

Otok prsu je hlavní příčinou bolesti. A právě tento nepříjemný příznak lze považovat za první známku těhotenství.

Všechny ženy mají zajímavé postavení, zejména v raných stádiích, různými způsoby. Každý má své vlastní pocity. Někdo nepociťuje nepohodlí, nepohodlí, cítí se skvěle, zatímco jiní mají pocit pálení, svírání bradavek, nesnesitelnou bolest během palpace a sebemenší dotyk.

Lékaři říkají, že když hrudník začne bolet během těhotenství, není čeho se obávat. Tato podmínka je považována za normu a neměla by způsobovat obavy a starosti budoucím matkám. Nepříjemné pocity je třeba vydržet, zejména proto, že po roce a půl až dvou týdnech bolest začne ustupovat a přestat ženu obtěžovat..

Bolí vás vždy hrudník

Vzhledem k individuálním charakteristikám těla zažívají ženy těhotenství různými způsoby. Proto bolestivost v mléčných žlázách není vždy projevena. Některé ženy se v prvních několika týdnech po početí vůbec nezměnily.

A stejně jako v případě bolesti na hrudi je jeho absence také normou. Pokud tedy žena pochybuje, zda její hrudník nutně bolí během těhotenství, rozhodně - ne.

Když hrudník začne bolet

Je nemožné dát konkrétní odpověď na otázku, kolik dní po početí se objevují otoky prsu a bolestivé pocity. Načasování v situacích, jako jsou příznaky, se u každého liší..

Bolest se začíná projevovat různými způsoby a v různých obdobích:

 • V prvních dnech po početí.
 • Několik dní před zpožděním. V tuto chvíli lze těhotenství zaměnit s premenstruačním syndromem..
 • Týden a půl před očekávaným dnem dalšího menstruačního cyklu.
 • Třetí - pátý den po ovulaci.
 • Dva až tři dny nebo více po prvním dni zpoždění.

Některé ženy si nestěžují na žádné nepříjemné pocity a bolesti, cítí se dobře a ani nepředpokládají, že jsou pro sebe v novém stavu. Někdo prsa začínají bolet až ve třetím až čtvrtém týdnu těhotenství a dokonce i později. A někdy se nepohodlí cítí pouze na jedné straně, například pouze na pravé hrudi nebo naopak.

Hrudník bolí nejčastěji až v prvním trimestru, poté bolest prochází a už nečeká nastávající matku. Případy však nejsou vyloučeny, když nepříjemný příznak nadále trápí ženu po celou dobu porodu dítěte.

Bolest na hrudi v prvním trimestru

V časném těhotenství je bolest na hrudi přirozeným procesem. Prsní žlázy bobtnají, jak hladina progesteronu, hormonu, který ovlivňuje expanzi mléčných kanálků a krevních cév, stoupá v těle. Kromě zvětšení a vážení mohou být žíly na hrudi viditelnější. Někdy hrudník zvětšuje, stává se zaoblenější. Ke změnám dochází u bradavek:

 • stávají se citlivějšími
 • stmívat se
 • na dvorci se objevují hlízy

Po chvíli, na konci prvního trimestru, bolest zmizí. Tělo si zvykne na hormonální změny.

Bolest na hrudi ve druhém trimestru

U některých těhotných žen bolest ve mléčných žlázách přetrvává ve druhém trimestru nebo krátce odezní a poté se znovu vrací. To je způsobeno pokračujícím růstem prsu, zvyšováním jeho objemu, rozšiřováním mléčných kanálků, protože nastávající matka se připravuje na laktaci. Žena také může pozorovat změny tvaru bradavek, které se natahují.

Bolest zpravidla není v této době tak závažná jako na začátku těhotenství. Nejčastěji je cítit ráno a večer je téměř úplně zticha..

Bolest na hrudi v posledním trimestru

Pocit nepohodlí na hrudi ve třetím trimestru naznačuje příchod mléka do něj. V zásadě se zdá blíže ke konci posledního trimestru, před samotným narozením, například po 38 týdnech nebo o něco později. Nebo ihned po porodu, když kolostrum začne pomalu vystupovat z bradavek, které se stanou první kojeneckou výživou po narození.

Proč prsa přestávají bolet během těhotenství

Jak se těhotenství prodlužuje, prsa postupně přestává bolet, nepohodlí ustupuje a pak úplně zmizí téměř až do samého narození. To je zcela normální a ženy by neměly vyděsit. U některých žen může prsa dokonce mírně poklesnout, což je také docela přirozené a absolutně není nebezpečné.

Nejčastěji se nastávající matky potýkají s nastávajícími matkami první měsíc a půl poté, co se jim podařilo otěhotnět, a pak se znovu objeví před samotným narozením, přibližně od 36 týdnů. Některé ženy se také mohou cítit lépe, bez bolesti několik dní před porodem. To může naznačovat, že se dítě narodí velmi brzy..

Ve velmi vzácných případech bolestivost zmizí, pokud má žena problémy:

 • těhotenství mrzne
 • plod umírá
 • hladiny progesteronu prudce klesají
 • hypofýza je narušena

S poklesem bolestivosti mléčných žláz nezazní okamžitě alarm a strach. S největší pravděpodobností se jedná o normální reakci těla a jeho zvyknutí na hormonální změny.

Pokud váš hrudník bolí během těhotenství

Pokud hrudník silně bolí během početí a v prvních několika dnech zpoždění, není důvod k obavám. Takové porušení je jedním ze známek těhotenství. Pokud však po nějaké době (měsíc a půl) není pozorováno žádné zlepšení, je nejlepší se poradit s lékařem. Možná důvod spočívá v hormonálních změnách vyskytujících se v těle. Může ale existovat další, méně příjemné vysvětlení, proč hrudník hodně bolí:

 • Vývoj lakostázy, charakterizovaný stagnací mléka v potrubí.
 • Mastitida, indikující zánět mléčných žláz.

Takové poruchy jsou však obvykle doprovázeny zarudnutím, zpřísněním hrudníku a dalšími příznaky..

Bolí hrudník během mrtvého a mimoděložního těhotenství

Při mimoděložním těhotenství je bolest v mléčných žlázách stejná jako při normálním těhotenství. Prsa ženy v podobné situaci také nabobtná, je těžší, což vede k bolestivým pocitům. V tomto případě se bolest začíná objevovat téměř okamžitě po početí, dlouho před zpožděním.

Zmrazené těhotenství je doprovázeno mírně odlišnými příznaky než bolest prsu. Místo přecitlivělosti a pocitu bolestivosti může žena pociťovat zdrsnění a všimnout si intenzivního výboje. Právě tyto příznaky naznačují, že se plod přestal vyvíjet. K tomu může dojít kdykoli, a to jak brzy, tak pozdě. Pokud jsou tato porušení zjištěna, měli byste okamžitě kontaktovat zdravotnické zařízení.

Jak zmírnit bolest na hrudi během těhotenství

Někdy je bolest v mléčných žlázách tak silná, že je pro ženu obtížné ji snášet. V této situaci není také možné použít drogy k utlumení bolesti. Lékaři nabízejí nastávajícím matkám několik jednoduchých a velmi účinných způsobů, jak zmírnit stav.

Výživa pro bolest na hrudi

Pro alespoň mírné zmírnění bolesti na hrudi se doporučuje těhotným ženám dočasně opustit některé produkty:

 • Fast Food
 • kofein
 • mastné jídlo
 • koření
 • duchové

Také strava musí obsahovat potraviny bohaté na vitamíny a minerály, zejména železo, hořčík, vápník. Jídla je třeba několikrát rozložit a jíst v malých porcích. Různé bylinné čaje, odvar z heřmánku, zázvor, kokosová voda, teplé mléko s medem a mandle pomáhají snižovat bolestivost..

Fyzická aktivita

Jóga může být dobrým lékem v boji proti bolesti v mléčných žlázách. Ale musíte pravidelně vést třídy, ne líný a zodpovědně přistupovat ke všem cvicením.

Na zbytek nesmíme zapomenout. Musí být klidný, příjemný. Pohodlí a pohodlí také hrají obrovskou roli. Pohyby, pokud žena něco dělá, chodí, by měly být hladké, přesné, ne příliš ostré a rychlé.

Když jdeš do postele, je nejlepší se usadit na levé straně. To poskytne nastávající matce normální krevní oběh, protože dítě nebude vyvíjet tlak na játra.

Pravé spodní prádlo

Je velmi důležité zvolit správnou velikost prádla. Konec konců, ženská prsa během těhotenství roste, zvyšuje se a podprsenka by ji nemačkala, dráždí pokožku. Nejlepší je koupit modely vyrobené z přírodních materiálů. Pohár by měl být vybrán bez kamenů a takové velikosti, aby zcela vyhovoval hrudníku. Podprsenka by měla podporovat mléčné žlázy a bránit jim v ochabnutí.

Úprava vody

Dobrým způsobem, jak snížit bolest na hrudi, může být koupel. Teplá voda, ne vyšší než 37 stupňů, dočasně zmírní bolest, odstraní nepohodlí.

Pokud je obtížné dostat se do koupele nebo nastávající matka se bojí uklouznout, spadnout, lze ji nahradit běžnými ubrousky teplou vodou bez použití mýdla. Použití obkladů a ztvrdnutí také pomáhá zmírňovat bolest. Je nutné střídat stírání teplou a studenou vodou.

Těhotenství je radostné, ale zároveň poměrně obtížné období v životě ženy. U některých to jde klidně a bezbolestně, jiní musí snášet dočasné nepříjemnosti, někdy po dlouhou dobu - po celou dobu porodu dítěte. Ale i ty nejtěžší zkoušky se stanou nevýznamnými, když se objeví nový člověk a pomalu roste pod srdcem.

Proč bolest v prsou během těhotenství? Kdy bolest na hrudi zmizí? Jak zmírnit tento stav?

Často kladené otázky

Proč bolest v prsou během těhotenství?

Během těhotenství může mít žena bolesti na hrudi, které jsou nejčastěji způsobeny rostoucím plodem a změnami v jejím těle. Současně žádná žena není imunní vůči chorobám, které během těhotenství vznikají nebo se zhoršují a způsobují bolest na hrudi. Faktem je, že těhotenství je zvýšenou zátěží pro všechny orgány ženského těla. S takovým přetížením lze zjistit „slabá“ místa, která tělo snadno kompenzují mimo těhotenství. Proto je důležité rozlišovat mezi bolestmi spojenými s přirozenými změnami orgánů během těhotenství a bolestmi způsobenými zjevnou patologií..

Bolest na hrudi související s těhotenstvím

Změny během těhotenství, které přispívají k výskytu „neškodných“ bolestí na hrudi, mohou být způsobeny buď hormonálními, nebo anatomickými změnami v ženském těle. Bolest na hrudi se může objevit kdykoli během těhotenství. Bolest na hrudi nebo spíše bolest na prsou je často prvním příznakem těhotenství.

Příčiny bolesti na hrudi při normálním těhotenství mohou být:

 • Změny mléčných žláz. Hladina ženských hormonů začíná postupně stoupat od okamžiku, kdy oplodněné vajíčko vstoupí do dělohy. Ženské pohlavní hormony, jmenovitě estrogeny a progesteron, začínají ovlivňovat mléčnou žlázu, zatímco mnoho žen má bolestivé otoky mléčných žláz ještě před zpožděním menstruace. To je považováno za jeden z prvních příznaků těhotenství. Současně, blíže k 5. měsíci těhotenství, tj. Do 20. týdne, se zvětší velikost mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně, expanze a zvýšení počtu mléčných kanálků a vylučování mléka. Během tohoto období jsou možné bolestivé pocity, pocit plnosti nebo nepohodlí v důsledku otoku mléčných žláz v souvislosti se zahájenou produkcí mléka. Těžkost na hrudi také nastává v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Proud krve je také příčinou vzniku žilního vzoru na hrudi, což je považováno za normální. V pozdějších fázích může být nepohodlí spojeno s vylučováním mléka a jeho pohybem po mléčných cestách, jakož i se stagnací mléka v mléčných žlázách. Současně se pod váhou zvětšených mléčných žláz zvyšuje zatížení ramenního pletence a žeber, což může také způsobit bolest na hrudi.
 • Rozšíření dělohy. V pozdním těhotenství, po 24 týdnech, děloha, s její horní částí, dosáhne bránice (to je svalová deska mezi hrudníkem a břišní dutinou, účastnící se aktu dechu), postupně na ni začne vyvíjet tlak zdola. Zvyšující se bránice až na 4 cm způsobuje těhotná děloha určité přemístění orgánů v hrudní dutině, zejména srdce, plic a jícnu. Samotný tento stav nezpůsobuje bolest, ale může způsobit nepříjemné dýchání, bušení srdce (často pociťované jako silné údery na hrudník), pálení (pálení žáhy). V některých případech může dojít ke kompresi mezikostálních nervů..
 • Rozšíření hrudníku. Během těhotenství prochází hrudník, stejně jako ostatní části kostry, některým změnám. Hormonální pozadí těhotenství pomáhá změkčit vazy a chrupavky mezi kostmi, v důsledku toho se vzdálenost mezi kloubními povrchy zvětšuje. To se týká hlavně 8 - 10 párů žeber, které se nazývají falešná žebra, protože každé žebro se připojuje k chrupavce horního žebra a ke hrudní kosti jsou všechny spojeny společným obloukem. 11 a 12 párů žeber nejsou vůbec připojeny ke hrudní kosti, jejich konce jsou volné. To vede k určité vzdálenosti žeber od hrudní kosti, přičemž získává mírně vodorovnější polohu, což může způsobit bolest na hrudi.
 • Špatné trávení. Nějaká porucha trávení je společná pro všechny těhotné ženy. V raných stádiích je zaznamenáno časté zvracení, díky kterému může být poškozena sliznice jícnu. Navíc těhotný hormon progesteron působí na chlopně mezi žaludkem a jícnem a způsobuje jeho uvolnění. Výsledkem je, že část obsahu žaludku je vrácena zpět, což způsobuje pocit pálení žáhy nebo pálení za hrudní kost. To je také usnadněno pohyby plodu ve třetím trimestru, když děloha dosáhne bránice (její pohyby mohou být přeneseny do bránice a způsobit bolest v hrudi).

Bolest na hrudi bez těhotenství

Bolest na hrudi bez těhotenství zahrnuje všechna onemocnění, která se mohou vyvinout u těhotné ženy. Přesněji řečeno, všechna tato onemocnění se obvykle vyskytují u ženy před těhotenstvím, ale nová zajímavá situace způsobuje zhoršení těchto patologií. Při správném plánování těhotenství, tj. Důkladném vyšetření budoucích rodičů před početím, se včas diagnostikují chronické nemoci ženy, takže lékař „dokáže“ kompenzovat stav postiženého orgánu, eliminovat nebo zmírnit provokativní a rizikové faktory.

Bolest na hrudi je často spojena se srdcem, ale v hrudníku se mohou „bolet“ i jiné orgány.

Bolest na hrudi se vyskytuje s patologií nebo přetížením následujících orgánů:

 • mléčné žlázy;
 • srdce;
 • velké cévy (aorta, plicní tepna);
 • plíce;
 • průdušky;
 • membrána;
 • jícen;
 • žaludek;
 • žlučník;
 • svaly hrudníku
 • žebra a klouby hrudníku;
 • páteř.

Příčiny bolesti na hrudi během těhotenství

Patologie

Mechanismus bolesti

Bolest funkce

Přidružené příznaky

Infarkt

Srdeční infarkt je způsoben narušením krevního oběhu v srdečním svalu. Nedostatek krve způsobuje ostré kyslíkové hladovění, takže srdce začne vysílat „signály“ ve formě bolesti.

Za hrudní kosti je bolest, obvykle se vyskytuje při fyzické námaze. Bolest způsobí, že se žena přestane pohybovat. V klidu bolest zmizí.

Studený

(akutní respirační infekce, akutní respirační infekce)

Akutní infekce dýchacích cest často způsobují kašel. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení prsních svalů.

Bolest na hrudi během kašle, stejně jako pocit těsnosti mimo kašel.

U akutních infekcí dýchacích cest se vyskytuje rýma, horečka, bolest svalů, pocení a kašel..

Neuróza

U takzvané neurózy nebo vegetativně-vaskulární dystonie může být bolest na hrudi způsobena bušení srdce, zvýšenými kontrakcemi srdce a křečí svalu hrudníku.

Bolest je obvykle spojena s emočním přetěžováním. Těhotenství může být odvráceno od pocitu bolesti, pokud obrátíte její pozornost na něco jiného.

Pocení, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, dušnost, podrážděnost.

Intercostal neuralgia

Intercostal neuralgia je stav ve kterém nastane komprimace nervů, které jdou podél žeber. Příčinou intercostální neuralgie během těhotenství je změna polohy žeber ve spojení s rostoucí dělostí a podvrtnutím mezi kloubními povrchy žeber. Jako výsledek, nervy s ostrým pohybem mohou “se protáhnout”, působit bolest podél žeber. Další příčinou tohoto typu neuralgie je stlačení nervů v hrudních obratlících s osteochondrosou.

Ostrá bolest v oblasti hrudníku (vpravo nebo vlevo), někdy podél žeber (přední, přední), vznikající nárazovým pohybem, otáčením těla, zvedáním závaží, kašlem, kýcháním, smíchem, v době hlubokého dechu. Bolest obvykle netrvá dlouho.

Obvykle neexistují žádné další příznaky, ale u žen se zvýšenou citlivostí na bolest, závratě, nedobrovolné močení, nevolnost se mohou objevit „mouchy“ před očima.

Srdeční vady

Srdeční vady mohou způsobit bolest v oblasti srdce jako infarkt. Méně často, jako bolest, se žena cítí silným srdečním rytmem na hrudi s rychlým srdečním tepem nebo zvýšením hmoty srdečního svalu.

Povaha bolesti je obvykle stejná jako u infarktu. Bolest se vyskytuje při fyzické námaze, po odebrání velkého množství tekutiny uvnitř, po zvracení, na pozadí zvýšeného krevního tlaku.

U těžkých srdečních vad může u ženy dojít k srdečním arytmiím (nepravidelný srdeční rytmus), otokům, těžké dušnosti, blednutí nebo modré tváři.

Peripartální kardiomyopatie

Peripartální kardiomyopatie je náhlé oslabení srdečního svalu, které vede k srdečnímu selhání (snížená pumpovací funkce srdce). Přesná příčina onemocnění není známa, předpokládá se, že účinek hormonů (prolaktin, relaxin) na srdeční sval.

Bolest na hrudi se objevuje v posledních měsících těhotenství a po porodu (v prvních 5 měsících). Běžně se při cvičení vyskytuje bolest ve formě pocitu nepohodlí nebo zvýšeného srdečního rytmu..

Místo bolesti na hrudi se těhotná žena častěji obává o těžkou dušnost s nejmenší fyzickou námahou a otokem dolních končetin, jakož i o poruchy srdečního rytmu a závratě.

Hypertrofické kardiomyopatie

Tento typ patologie srdečního svalu je charakterizován prudkým a nepřiměřeným nárůstem hmotnosti srdečního svalu, zejména v blízkosti srdečních chlopní, což narušuje přívod krve do samotného srdečního svalu a do celého těla.

Bolest srdce.

Dýchavičnost, závratě, mdloby, přítomnost podobné nemoci u příbuzných, změny EKG (elektrokardiogram), poslech stetoskopu nad srdcem.

Aneurysma hrudní aorty

Aneurysma hrudní aorty se nazývá cévní expanze největší tepny vycházející ze srdce v oblasti hrudníku. S expanzí existuje riziko rozvrstvení stěny, to znamená pronikání krve mezi vrstvami stěny tepny s postupným prasknutím. Tento život ohrožující stav způsobuje silnou bolest..

Velmi silná bolest na hrudi, která se šíří dozadu, páteř. Bolest je vlnobarevná, to znamená, že se zesiluje, poté se snižuje.

Obvykle se zaznamenává prudký pokles krevního tlaku, závratě, mdloby, bušení srdce.

Refluxní ezofagitida

Refluxní ezofagitida je onemocnění způsobené absorpcí žaludečního obsahu do jícnu prostřednictvím prosakující jícnové žaludeční chlopně. Jak bylo uvedeno výše, tento ventil se během těhotenství „uvolňuje“, takže pokud žena měla před těhotenstvím refluxní ezofagitidu, obvykle se zhoršuje. To je také usnadněno změnou polohy bránice v pozdějších stádiích, protože když se změní anatomické umístění bránice, změní se také anatomie jícnu a žaludku, což přispívá k zpětnému pohybu jídla.

Pálení za hrudní kostí, ke které dochází po jídle a v noci ve vodorovné poloze. V některých případech se pálení šíří na krk, záda a paže..

Může se objevit kašel, dušnost.

Roztržení jícnu

Ruptura jícnu u těhotných žen je obvykle pozorována na pozadí silného zvracení. S nekoordinovanou aktivitou horních a dolních svěračů jícnu, to znamená, když je horní svěrač hrtanu uzavřen a žaludek se stahuje. V důsledku toho tlak uvnitř jícnu prudce stoupá a dochází k lineárním (podél) prasklinám sliznice jícnu.

Akutní bolest za hrudní kostí, která sahá až ke krku nebo žaludku, nastává po intenzivním zvracení nebo traumatu.

Zvracení krví, dušnost, praskání pod kůží (hromadění vzduchu), horečka, zimnice.

Biliární dyskineze

Dyskineze se nazývá narušení motorické funkce. Biliární dyskineze je buď tendence ke křečím žlučníku, nebo jeho laxnost. Oba stavy se projevují bolestí, zejména v přítomnosti kamenů v žlučových cestách (onemocnění žlučových kamenů) nebo zánětu žlučníku (cholecystitida)..

Bolestná tupá bolest napravo pod žebra, která přetrvává (neprobíhá hned), dává pravé lopatce, dochází po hojném množství tuku.

Nevolnost, zvracení, poruchy stolice, hořkost v ústech, nažloutnutí kůže.

Pneumotorax

Pneumotorax je stav, kdy vzduch vstupuje do pleurální dutiny (membrána kolem plic), stlačuje plíce a zabraňuje dýchání. Pneumotorax se může vyskytovat u naprosto zdravých žen (obvykle v tomto případě příčinou je trauma) nebo u žen s chronickými plicními chorobami.

Náhlá akutní bolest, která vyzařuje na rameno, se během dýchání zesiluje.

Útok udušení, přítomnost určitých rizikových faktorů (chronické onemocnění plic, trauma, vysoký růst a špatná postava pacienta).

Perikarditida

Perikarditida je zánět perikardiálního vaku. Při otírání zanícených listů srdečního vaku proti sobě dochází k bolesti.

Ostrá bolest ve středu hrudníku nebo mírně doleva, která se stává výraznější v poloze na zádech a snižuje se v poloze vsedě s tělem nakloněným dopředu.

Změní se EKG a poslouchá perikardiální hluk třením se stetoskopem.

Plicní embolie

Plicní tromboembolie je nebezpečná patologie, při které krevní sraženina (trombus) vstupuje do velké nebo malé větve plicní tepny (opouští pravou stranu srdce). Výsledkem je, že část plic, která dostávala krev z trombu, ucpaná tepna úplně „vypne“ bez přijetí krve a proces výměny plynu je v ní přerušen..

Akutní bolest na hrudi, horší při dýchání. Na rozdíl od srdečního infarktu se náhle objevuje bez ohledu na fyzickou aktivitu.

Palpitace srdce, hemoptýza, udušení, prudký pokles krevního tlaku, přítomnost rizikových faktorů (žilní onemocnění dolních končetin, krevní sraženiny v srdeční dutině), změny EKG.

Kostní chondritida

(Titzova choroba)

Rib chondritida je léze kloubů mezi horními žebry a hrudní kostí. Toto onemocnění postihuje vazy a chrupavky obvykle po poranění a způsobuje otoky a poškození těchto tkání..

Bolest v horní části hrudníku, obvykle jednostranná, ale může se šířit po celé přední straně hrudníku, krku, ramene. Bolest se může zvýšit během pohybu a emočního stresu, jakož i při dýchání a kašli. Obvykle bolest netrvá dlouho, ale může přetrvávat po dlouhou dobu, periodicky se zvyšuje a oslabuje.

Bolestivost a otok v oblasti postiženého žebra je určován dotykem, ale nedochází k zarudnutí kůže.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je nemoc nespecifikované (pravděpodobně autoimunitní nebo neurologické) povahy, která postihuje mnoho svalů, včetně meziregální. Charakteristickým rysem této patologie je přítomnost tzv. Spouštěcích nebo spouštěcích bodů, při stisknutí můžete vyvolat bolest.

Obvykle je bolest lokalizována na dvou stranách hrudní kosti v horní části hrudníku, horší při stisknutí.

Bolest hlavy, nespavost, bolest v jiných svalech, bolest břicha, porucha stolice často doprovázejí tuto patologii.

Zlomenina žeber

Zlomenina žeber je porušením integrity kosti, zatímco se vytvářejí fragmenty kosti, je periosteum natažené nebo roztrhané, ve kterém jsou umístěny konce bolesti.

Bolest na hrudi při vdechování (bolest způsobuje, že se zhluboka nadechne a povrchově dýchá), zatímco na straně zlomeniny hrudník začíná zaostávat při dýchání.

V místě zlomeniny je patrné krvácení, otok, „krok“ (pokud existuje směs fragmentů).

Mastitida

Mastitida je zánět mléčných žláz. Obvykle se vyskytuje u žen po porodu, ale vyskytuje se také u těhotných žen s nedodržováním osobní hygieny a stagnací mléka. Zánět způsobuje silné otoky prsní tkáně, která stlačuje nervové zakončení a způsobuje bolest..

Praskající bolest, která zesiluje tlak na žlázu.

Zčervenání kůže nad mléčnou žlázou, zvýšení místní (nad žlázou) a celkové tělesné teploty, zvýšení velikosti zanícené žlázy a také vypuštění z bradavky.

Laktostáza

Laktostáza je stagnace mléka v mléčné žláze. Obvykle se vyskytuje po porodu, kdy začíná produkce mléka, ale kvůli předčasnému vyprázdnění se hromadí v mléčné žláze. Expanze potrubí způsobuje bolest.

Prasknutí bolesti, obvykle na obou stranách (na rozdíl od mastitidy, která je obvykle jednostranná).

U lakostázy neexistují žádné známky zánětu charakteristické pro mastitidu, což umožňuje rozlišit tyto dva stavy.

Mastopatie

Mastopatie se nazývá hormonálně závislé změny v prsní tkáni - její žlázové části a vývodech, s častým vytvářením hustých bolestivých uzlů a jizev. K samotné bolesti dochází v důsledku zablokování mléčných kanálků a otoku žlázové tkáně.

Roztržení bolesti v jedné nebo (častěji) obou mléčných žlázách. Obvykle pozorováno u ženy před těhotenstvím.

Obvykle v kombinaci s podrážděností, otoky. Před početí mohla žena pozorovat nepravidelná období.

Srdeční patologie jsou jedním z běžných problémů, které se během těhotenství zhoršují. Těhotná žena si nemusí být vědoma vrozených nebo získaných srdečních chorob, různých poruch v rytmu a funkci srdečního svalu, protože srdce má velký potenciál kompenzovat mnoho poruch prostřednictvím začlenění adaptačních mechanismů. Těhotenství zvyšuje stres srdce. V časných stádiích těhotenství je tato zátěž způsobena zvýšením množství krve a výskytem dalšího oběhového systému mezi děloží a plodem - děložně-placentární cirkulace. V pozdním těhotenství je zátěž srdce způsobena změnou polohy v hrudi. Jak plod roste a velikost dělohy roste, srdce získává vodorovnější polohu, jako by „lže“ na bránici. To je způsobeno tím, že zvětšená děloha, dosahující bránice, na ni začíná vyvíjet tlak zdola.

Dalším důležitým bodem exacerbace srdeční patologie během těhotenství je aktivace systému srážení krve. To je výraznější v pozdějších stadiích těhotenství, protože tělo se musí připravit na porod, tj. Na krvácení, které musí být rychle zastaveno. Míra zastavení krvácení závisí na aktivitě koagulačních faktorů a dalších indikátorech koagulogramu (krevní test na stav parametrů krevního koagulačního systému). Když je koagulační systém příliš aktivní, může sebemenší poškození uvnitř cévy, například zásobování srdečního svalu, vést k vytvoření krevní sraženiny v této cévě. A to zase vede k infarktu..

Jak prsa bolí během těhotenství?

Chcete-li rozlišit mezi bolestí na hrudi způsobenou vážnými zdravotními problémy a bolestí, která se vyskytuje téměř u všech těhotných žen z nějakého důvodu, musíte věnovat pozornost povaze bolesti na hrudi. „Podstatou“ bolesti je to, jak žena popisuje její nepohodlí. Nejdůležitějším indikátorem patologie je rostoucí bolest na hrudi, která vyžaduje použití léků proti bolesti a často neprochází ani na pozadí.

Během těhotenství může mít bolest na hrudi následující charakter:

 • pocit mravenčení;
 • ostrá bolest;
 • hořící;
 • bodová bolest;
 • otravná bolest;
 • vystřelující bolest;
 • pocit stlačení nebo těžkosti v hrudi;
 • pocit plnosti.

Aby bylo možné rozlišit mezi „nebezpečnou“ bolestí na hrudi těhotných žen a „neškodnou“, je třeba vyloučit tzv. „Červené vlajky“ - jedná se o příznaky naznačující akutní problém, který vyžaduje rychlou identifikaci a léčbu.

Mezi „červené vlajky“ pro bolest na hrudi těhotných žen patří:

 • náhlý nástup bolesti;
 • bolest na hrudi, která se šíří na obě horní končetiny (paže), záda, dolní čelist;
 • bolest na hrudi, která trvá déle než 15 minut;
 • dušnost;
 • nízký tlak;
 • bušení srdce (více než 90 úderů za minutu) nebo příliš vzácné (méně než 50 úderů za minutu);
 • hemoptysis;
 • bolest, která se vyskytuje během cvičení nebo s intenzivním emočním stresem;
 • otoky kotníků.

Pokud se bolest zesiluje tlakem, jedná se obvykle o muskuloskeletální bolest nebo bolest způsobenou zánětlivým procesem v mléčné žláze. Poškození orgánů umístěných uvnitř hrudní dutiny nezpůsobuje bolest, která se zvyšuje s tlakem. Onemocnění vnitřních „hrudních“ orgánů je indikováno bolestí, která zesiluje nebo oslabuje v určité poloze těla nebo je spojena s fyzickou aktivitou.

Někdy může mít žena nepříjemné pocity a pocit pálení za hrudní kostí pro bolest, která je cítit se pálením žáhy. Za zmínku stojí. Pokud je pocit pálení za hrudní kostí doprovázen příznaky zažívacího traktu, objevuje se na břiše, zmizí po jídle, je pravděpodobné, že se žaludeční šťáva dostane zpět do jícnu. Pokud se při fyzické námaze objeví pálení žáhy v kombinaci se srdečním rytmem, dušností a kašlem, během odpočinku zmizí, může to být příznak infarktu.

Kdy bolest na hrudi prochází během těhotenství?

Bolest na hrudi může „zmizet“ po 12 týdnech těhotenství. Nepanikařte, protože po 5 měsících se hlavní endokrinní orgán (produkující pohlavní hormony) stává placentou, nikoli vaječníky. Placenta normalizuje hormonální pozadí, takže nadměrný vliv ženských pohlavních hormonů je výrazně snížen. Současně, pokud bolest na hrudi náhle zmizí před 12 týdny, může to být známkou potratu. Pokud těhotenství „zamrzne“, to znamená, že plod přestane růst nebo jsou v děloze přítomny pouze fetální membrány, hladina hormonů prudce klesá, hormonální pozadí těhotenství se mění a bolest na hrudi zmizí. Žena si však může všimnout, že dříve oteklá prsa náhle zjemnila a vypustila. V případě výskytu takových příznaků se poraďte s lékařem.

Obvykle před narozením žena poznamenává, že nepříjemný pocit v její hrudi zmizel nebo se stal méně výrazným. Důvodem této „úlevy“ je snížení hladiny prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách. Před porodem dochází v mozku ke změnám, neuroendokrinní systém mění „prioritu“ zachování těhotenství na „prioritu“ nástupu porodu a mění hormonální pozadí ženy. Během tohoto období se žena obává bolesti v břiše, a nikoli na hrudi, což je také zcela normální - příprava dělohy na porod. Současně se u mnoha žen před narozením nepohodlí na hrudi zvyšuje.

Bolest prsu během těhotenství nemusí zmizet, pokud je citlivost mléčných žláz na hormony vysoká. To znamená, že i při normální hladině hormonů bude mléčná žláza reagovat stejným způsobem, jako by byla vysoká. Glandulární tkáň a kanály budou v tomto případě růst aktivněji. Pokud má těhotná žena tendenci k otokům, pak to také přispívá k zachování bolesti na hrudi, protože mléčná žláza může také bobtnat, což způsobuje pocit plnosti.

Co dělat, když bolest prsu během těhotenství?

Pokud je na hrudi bolest, musí se žena vždy poradit s lékařem, i když bolest rychle prochází (toto je mimochodem nebezpečnější známkou, než kdyby bolest přetrvávala během dne ve formě mírného nepohodlí). Žena nemůže samostatně rozlišovat mezi „nebezpečnými“ bolestmi na hrudi a „neškodnými“ bolestmi. Zvláštní pozornost by měla být věnována bolesti, která odpovídá popisu „červených vlajek“. V případě náhlé bolesti na hrudi u těhotné ženy, která je spojena se zvýšením nebo snížením krevního tlaku, těžkými bušení srdce, závratě a dokonce mdloby, je třeba zavolat sanitku..

Vyšetření těhotné ženy se stížnostmi na bolest na hrudi zahrnuje následující studie:

 • vyšetření a prohmatání mléčných žláz a hrudníku;
 • elektrokardiografie (EKG);
 • ultrazvuk (ultrazvuk) mléčných žláz, ultrazvuk srdce, velké cévy, jakož i svaly, klouby a kosti;
 • obecný krevní test, obecná analýza moči a obecná fekální analýza;
 • krevní test na srdeční markery;
 • koagulogram;
 • analýza sputa (je-li kašel).

V případě pozměněných analýz a údajů o instrumentálním výzkumu ji vedoucí porodník-gynekolog pošle k podrobnému vyšetření tak úzkým odborníkům, jako je kardiolog, pulmonolog, traumatolog, neurolog, mamolog, gastroenterolog.

Pokud existuje podezření na nádor prsu (zejména pokud se jedná o dědičnost, těhotenství starší 35 let, existují laboratorní ukazatele přítomnosti nádoru), lékař (mamolog) nabídne těhotné ženě podstoupit ultrazvuk prsu nebo studii zvanou mamografie. Na rozdíl od mamografie s ozářením (ve skutečnosti rentgenovým vyšetřením prsu) je však během těhotenství nahrazena elektroimpedanční mamografií, při které nedochází k žádné radiační expozici.

Jak zmírnit bolest na hrudi během těhotenství?

Lékaři nedoporučují používat léky proti bolesti k úlevě od bolesti na hrudi během těhotenství, protože většina z nich představuje pro plod jasné (prokázané) nebo potenciální nebezpečí. Bolest na hrudi spojená s těhotenstvím nevyžaduje léčbu. Když je hormonální pozadí stabilizováno, přechází na sebe. Jiné patologie vyžadují léčbu, ale s ohledem na délku těhotenství a závažnost patologie si mohou lékaři zvolit různé způsoby léčby.

Zmírnění bolesti na hrudi u těhotných žen se provádí následujícími metodami:

 • řádná péče o prsa;
 • výživa;
 • léčba drogami;
 • masáže a další techniky ruční léčby, jako je ruční terapie, osteopatie;
 • lidové recepty.

Správná péče o prsa

Žena by měla používat podprsenky, které nemačkají mléčné žlázy, jsou vyrobeny z přírodních tkanin, mají široké popruhy, ale bez krajky a ozdob, které mohou způsobit trauma bradavek a kůže. V noci a pokud možno během dne po dobu několika hodin by měla být podprsenka odstraněna, aby se usnadnil průtok krve. V pozdním těhotenství, kdy je kolostrum již vylučováno (první část mléka během těhotenství), by měla žena používat prsní absorpční obložení. Nezapomeňte sledovat čistotu bradavek a kůže na hrudníku, ale také to nestojí za to, abyste si to silně otřeli. Chcete-li chránit pokožku před vysušením, musíte použít zvlhčovače. Pro zlepšení krevního oběhu v mléčné žláze (pokud bobtná v důsledku otoku), můžete použít masážní techniky (měli byste se nejdříve poradit se svým lékařem).

Výživa

Pokud je příčinou bolesti na hrudi pálení žáhy způsobené refluxní ezofagitidou, měla by těhotná žena dodržovat některá doporučení. Bezprostředně po jídle nemůžete zaujmout vodorovnou polohu, protože reflux žaludečního obsahu nastává pasivně, pokud jsou jícen a žaludek umístěny na stejné úrovni. Pro snížení závažnosti pálení žáhy nejezte kořenitá, kořenitá nebo kyselá jídla. Můžete použít kefír, mléko, které normalizují kyselost žaludku. Známá soda, která se používá ke snížení kyselosti žaludku, se nepoužívá během těhotenství, protože může dramaticky změnit rovnováhu kyseliny a báze v těle (částečně může soda vstoupit do krevního oběhu). Změna této rovnováhy ovlivňuje funkci ledvin, které během těhotenství pracují ve zvýšeném režimu. Navíc u těhotných žen má svěrač jícnu tendenci být v uvolněném stavu a použití sodovky může tuto relaxaci zvýšit, protože oxid uhličitý se tvoří ze sodovky v důsledku chemických reakcí v žaludku (má tendenci uvolňovat svalová vlákna).

Pokud je bolest způsobena biliární kolikou, lékař doporučí těhotnou stravu s omezeným množstvím tuku.

Léčba drogy

Léčba léků na bolest na hrudi u těhotných žen není zaměřena na zmírnění symptomu, tj. Bolesti, ale na odstranění příčiny. Některá léčiva se používají pro akutní záchvat bolesti v dávce, kterou lékař zvolí individuálně. Většinou se používají léky ze skupiny nehormonálních protizánětlivých léků (nesteroidní protizánětlivé léky). U některých zástupců této skupiny a skupiny antispasmodik (léků, které zmírňují svalové křeče) je prokázána relativní bezpečnost používání během těhotenství. Takové léky zahrnují ne-shpa a paracetamol. Přesná dávka by měla být zvolena lékařem po posouzení přínosů a rizik užívání léku. Pokud existují jiné způsoby, jak zmírnit bolest, lékař tyto léky předepíše.

K léčbě srdeční patologie během těhotenství se obvykle používají diuretika, léky, které mají kardioprotektivní účinek (zpomalují puls, zlepšují krevní oběh a snižují potřebu kyslíku v srdečním svalu).

U častých akutních infekcí dýchacích cest a nachlazení jsou těhotným ženám předepisovány vitamínové přípravky, léky, které zvyšují imunitu.

Masáže, manuální terapie a osteopatie

Tyto metody ručního působení na svaly a vazy na hrudníku jsou účinné zejména pro intercostální neuralgii, osteochondrózu hrudní páteře, fibromyalgii, tj. Pro bolest způsobenou podrážděním nervů a svalovým křečem. Díky působení na body bolesti a obnovení správné polohy obratlů se doktorovi podaří uvolnit svalové křeče a odstranit bolest.

Se slabými svaly hrudníku a zad, s osteochondrosou může lékař doporučit, aby těhotná žena provedla fyzické cvičení. Silné svaly na zádech a hrudi drží obratle a žebra v poloze, což brání jejich přemístění a protažení nervů.

Lidové recepty

Lidová léčiva jsou účinná při zmírnění určitých příznaků, jako je pálení žáhy, bolest v neuróze, palpitace, bolest způsobená kašlem a zažívací potíže. Je důležité vědět, že většina bylin je kontraindikována během těhotenství, navzdory zjevné bezpečnosti přírodních léčivých přípravků. Zejména se vyhněte časným odvarům..

Pro bolest na hrudi můžete použít následující lidové recepty:

 • Obálky na pálení žáhy. Z lidových léčivých přípravků, které urychlují hojení žaludeční sliznice a snižují pálení žáhy, se používá rostlinný olej (při pálení žáhy lžíci), bramborová šťáva, mrkvová šťáva, ořechy a semena.
 • Uklidňující odvar. Je dovoleno používat kořen valeriána. Vezměte 10 gramů suchého kořene a nalijte 200 ml vroucí vody. Dále musíte vše držet ve vodní lázni půl hodiny, zavřít víko a nechat vychladnout. Když se vývar ochladí, musí být filtrován. Můžete vzít 1 polévkovou lžíci 4krát denně po dobu 2 týdnů. Odvar umožňuje normalizovat krevní tlak, snížit srdeční frekvenci a také zlepšuje trávení a spánek. To vše pomáhá zmírnit neurotickou bolest na hrudi..
 • Expektorantní byliny pro kašel. Aby se sputum stalo méně viskózním a snáze se odlišovalo, čímž pomáhá eliminovat kašel a související bolest na hrudi, mohou těhotné ženy používat recept, který zahrnuje marshmallow, oregano, podběl a jitrocel. Všechny tyto byliny se berou ve stejném množství a smíchají se. 1 polévková lžíce bylinné sbírky se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se po dobu 15 minut. Jakmile se kapalina ochladí, musí být filtrována. Nápoj by měl být půl šálku 2krát denně před jídlem. Vývar může být odebrán déle než 1 týden.
 • Dekorace Cholagogue. Mohou být použity pouze v nepřítomnosti velkých kamenů, jejichž přemístění může způsobit biliární koliku, to znamená, že lékař předepíše tyto odřezky těhotné ženě pouze v případě, že bolest je způsobena dysfunkcí bez strukturálních změn ve žlučníku nebo žlučovodech. Pokud je tón žlučníku snížen a dochází ke stagnaci žluči, použijte slaměný písek. Vezměte 10 - 15 gramů trávy a nalijte sklenici studené vody (200 ml), přiveďte k varu, ochlaďte, nechte vařit po dobu 8 hodin, filtrujte. Užívejte perorálně půl šálku 2krát denně před jídlem. Tuto bylinu nelze použít se zvýšeným tlakem u těhotné ženy, ani u toxikózy a gestózy (pozdní toxikóza těhotných žen).

5 týdnů těhotenství a bolest na hrudi - to je normální?

Pátý týden těhotenství je období, kdy žena již vykazuje známky hormonálních změn v těle. Bolest na hrudi je jedním z těchto příznaků. To je zcela normální. Žlázy mléčných žláz bobtnají, bradavky se zvětšují, stávají se citlivými, pokožka ztmavne kolem bradavek a na hrudi se objeví žilní „síť“ v důsledku zvýšení průtoku krve do mléčné žlázy. Takové bolesti se projevují v obou mléčných žlázách. Další příčinou bolesti na hrudi v raných stádiích může být výron žeber a páteře. K tomu dochází působením hormonálního relaxinu, začíná se to produkovat již nyní a změkčuje vazy. Určité posunutí žeber a obratlů může způsobit nepohodlí při pohybu a zhluboka se nadechnout. Také to není důvod k obavám..

Pokud je bolest na hrudi doprovázena těžkou dušností, má naléhavý, pálivý charakter, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je vše v pořádku s orgány uvnitř hrudní dutiny..

37 týdnů těhotenství, bolest na hrudi - to je normální?

V posledním měsíci těhotenství bolest na hrudi málokdy trápí těhotnou ženu, to znamená, že prasknutí bolestí na hrudi charakteristických pro včasné těhotenství není v pozdějších fázích charakteristické. Avšak blíže k 37. týdnu těhotenství jsou mléčné žlázy již maximalizovány, visí dolů. V tomto případě roste břicho také na dýchací desku (bránice). Žena se cítí mátnout v hrudi kvůli neschopnosti plně dýchat a mléčné žlázy se stávají tak těžkými v důsledku přísunu krve, že může způsobit nějaké nepohodlí. Prasklé bolesti na hrudi, které se při stlačení zvyšují, mohou naznačovat stagnaci mléka (lakostáza) nebo zánět prsu (mastitida).

V posledních týdnech těhotenství začíná výroba hormonu oxytocinu. Pod vlivem tohoto hormonu se děloha připravuje na porod, zatímco oxytocin způsobuje kontrakci nejen dělohy, ale také svalových buněk obklopujících žlázové buňky a kanály mléčné žlázy. Díky tomuto účinku oxytocinu se mléko vylučuje z prsu. Obvykle není bolest současně, ale příval mléka do bradavek může způsobit nepohodlí na hrudi.

Když prsa začne bolet během normálního těhotenství?

Bolest na hrudi může být stížností, která doprovází ženu během jejího těhotenství. Nástup bolesti se může objevit v prvním, druhém nebo třetím trimestru těhotenství.

V prvním trimestru těhotenství, tj. Až do 12 týdnů, je bolest v mléčných žlázách způsobena zvýšením průtoku krve do žlázy a jejím otokem, určitým rozšířením kanálků a začátkem hormonální restrukturalizace žlázy. Tyto změny jsou důsledkem zvýšené hladiny ženských hormonů, zejména progesteronu..

Ve druhém trimestru těhotenství, tj. Až do 24 týdnů, je bolest způsobena postupným zvyšováním samotné žlázy v důsledku žlázové tkáně, jakož i začátkem produkce mléka. Velikost prsou se zvětšuje nejméně o 1 velikost. V tomto období je však bolest zřídka závažná, někdy není, ale existuje citlivost bradavek. Skutečnost je taková, že po 12 týdnech je hormonální pozadí víceméně normální díky zahájení placenty. Od tohoto týdne je zodpovědná za uvolňování hormonů. Produkce progesteronu ve vaječnících se zastaví, takže nepříjemné příznaky ve formě bolesti na hrudi se významně snižují nebo úplně vymizí.

Ve třetím trimestru se hladina prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka, stává maximální (do 30. týdne). Potrubí je naplněno mlékem, které začíná vynikat. Z toho mohou na hrudi vzniknout nepříjemné pocity, pocit, že hrudník je oteklý. Blíže k porodu se prolaktin v krvi snižuje, zatímco hladina hormonu oxytocinu stoupá. Tento hormon usnadňuje rozvoj mléka v mléčných žlázách, což je důsledkem stagnace mléka a s tím spojeného nepohodlí v hrudi. Po narození začne prolaktin opět stoupat, aby žena mohla krmit své mléko.

V některých případech je možný rozvoj zánětu mléčné žlázy - mastitidy. Mastitida během těhotenství je poměrně vzácná událost, protože jejím hlavním důvodem je stagnace mléka v potrubí a infekce. Během těhotenství se produkuje malé mléko, i když mnoho žen si stěžuje na vypouštění mléka z bradavek a jsou nuceny používat absorpční obložení. I přes toto se může mastitida vyskytnout u těhotných žen starších 35 let na pozadí snížení imunity po poranění prsu.

Jak rozlišit bolest na hrudi s PMS a těhotenství?

Je docela obtížné rozlišovat mezi bolestí v premenstruačním syndromu (výkyvy nálad, citlivost v mléčných žlázách, záda, otoky a další příznaky, které se objevují týden před menstruací) a bolestí na hrudi, což je známkou těhotenství. Před opožděnou menstruací je bolest v mléčných žlázách v obou případech způsobena otokem tkáně mléčné žlázy a proliferací žlázové tkáně. U PMS neexistují žádné příznaky, jako jsou tmavé kruhy kolem bradavek (areola), zvýšená citlivost bradavek a jejich zvýšení. Všechny tyto příznaky naznačují vysokou hladinu hormonu progesteronu, tj. Přítomnost těhotenství, která není pozorována u PMS.

U premenstruačního syndromu (PMS) nehraje hlavní roli progesteron (který se naopak naopak před menstruací obvykle snižuje), ale prolaktin. Předpokládá se, že vysoká hladina prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu způsobuje mnoho příznaků tohoto onemocnění, včetně změn v mléčné žláze. V některých případech se s PMS tvoří cysty z dilatačních kanálů, které lze pociťovat jako těsnění. Toto je již začátek mastopatie - hormonální onemocnění mléčných žláz. Tento jev není typický pro těhotenství..

V takových případech je bolest v hrudi a kašel během těhotenství?

Bolest na hrudi a kašel během těhotenství je kombinací příznaků, které obvykle ukazují na patologii dýchacího nebo kardiovaskulárního systému. Kašel sám může způsobit bolest na hrudi. Dlouhodobý kašel způsobuje přetížení svalů hrudníku. Charakteristickým rysem takové bolesti je její vzhled při kašli. Jindy se může cítit nepohodlí na hrudi nebo napětí. Kašel během těhotenství se obvykle vyskytuje v přítomnosti jakéhokoli chronického onemocnění plic a průdušek. Tuberkulóza, která se během těhotenství zhoršuje, je obzvláště nebezpečná. Časté nachlazení může také způsobit kašel, ale bolest na hrudi se objeví pouze tehdy, je-li postižena průdušnice a průdušky..

V některých případech je kašel vyvolán bolestí, například s patologií srdce během cvičení se u ženy může vyvinout bolest ve středu hrudníku a kašel. Kašel se vyskytuje v důsledku náhlé změny krevního oběhu v srdci a plicích. Bolest a kašel mohou být známkou vrozených a získaných srdečních vad, které se během těhotenství zhoršují v důsledku zvýšeného stresu na těle..

Pokud se žena často obává pálení žáhy a regurgitace, může dojít ke kašli spolu s pocitem pálení na hrudi v důsledku požití potravy ze žaludku do jícnu a poté do průdušek. Charakteristicky zvýšené příznaky v poloze na zádech. Tento stav se nazývá refluxní ezofagitida, tj. Zánět jícnu způsobený vniknutím kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu..

Proč je během těhotenství bolest pod prsou?

Vpravo pod ženskou hrudí může poškodit žebra, svaly na hrudi, močový měchýř a játra. Tato oblast se nazývá hypochondrium, protože se nachází pod pobřežním obloukem tvořeným dolními žebry. Tato žebra mají zvláštnost - jsou připojena ke hrudní kosti pomocí jediné chrupavky a navzájem jsou spojena samostatnou chrupavkou. Během těhotenství se chrupavka a vazy uvolňují, jsou měkčí, takže existuje riziko, že se tato žebra posunou. V důsledku nepříjemného pohybu, bolestivých pocitů vzniká pocit plnosti. Příčinou této bolesti je podvrtnutí.

Existuje patologie, jako je intercostální neuralgie nebo doslova „bolest nervů procházejících mezi žebra“. K tomuto stavu dochází mimo jiné kvůli určité expanzi hrudníku během těhotenství, nejčastěji se však příčina bolesti v mezikostálním prostoru nachází za, v oblasti hrudních obratlů, kde sevřené hrudní nervy potom pohybují podél okraje žebra dopředu. Projevuje se to střelbou, ostrou a silnou bolestí v mezistupním prostoru, kdy trup, hluboký dech, tj. Pohybem svalů zad a hrudníku.

Pod prsou na pravé straně může močový měchýř i játra ublížit. S bolestí způsobenou křečem žlučníku nebo stagnací žluči si těhotná žena stěžuje na bolestnou tupou bolest, která způsobuje žaludek, záda a rameno. Obvykle se taková bolest objevuje po hojném mastném jídle. Pokud kliknete na oblast bolesti, bolest při inhalaci se zesílí.

Co způsobuje bolest v levé části hrudníku během těhotenství?

Levá polovina hrudníku je primárně spojena se srdcem, ale uvědomte si, že bolest na levé straně hrudníku není spojena s vážnou patologií srdce (střed hrudníku je bodem „srdeční“ bolesti). Obvykle je bolest vlevo způsobena neurotickou poruchou, která je charakteristická pro mnoho žen a může se během těhotenství zhoršovat. Tupá bolavá bolest vlevo, kombinovaná s palpitacemi, pocení, slabost, které se vyskytují na pozadí emočního stresu, obvykle naznačují právě takovou poruchu. Pokud je bolest stanovena pod hrudníkem vlevo, pak je trávení pravděpodobně narušeno, dochází k podráždění žaludku. Bolest na levé straně může být také způsobena intercostální neuralgií (sevření nervů podél žeber), patologií sleziny a slinivky břišní.

Během těhotenství vždy bolí prsa?

Bolest na hrudi není povinným příznakem, který by se měl vyskytnout u všech těhotných žen. Mnoho žen necítí nepohodlí v mléčných žlázách. To se vysvětluje stabilním hormonálním pozadím, normální citlivostí mléčné žlázy na hormony a nízkou citlivostí na bolest. Pokud se bolest na hrudi neobjeví během těhotenství, ale prsa roste, kolostrum se vylučuje (první mléko), bradavky ztvrdnou, pak není důvod k obavám.

Proč hrudník během těhotenství náhle přestal bolet?

Obvykle je bolest v hrudníku pro těhotnou ženu v prvním trimestru těhotenství znepokojující, nepohodlí po 12 týdnech těhotenství se postupně snižuje. Po 20 týdnech začíná produkce mléka, což může v některých případech způsobit prasknutí bolesti na hrudi, pokud je prsa příliš citlivá na hormony. Blíže k porodu bolest a citlivost bradavek mléčných žláz téměř úplně zmizí, protože mléčné žlázy jsou již připraveny vylučovat mléko, v nich již proběhla veškerá nezbytná restrukturalizace. To je normální, nepřítomnost bolesti nepředstavuje pro dítě žádnou hrozbu. Jiná věc je, když bolest náhle přestala nebo citlivost bradavek v časných stádiích těhotenství zmizela. Pokud se dříve zvětšené mléčné žlázy najednou odfouknou, změknou, možná hladina hormonu progesteronu v těle prudce poklesla. Důvodem nízké hladiny hormonu může být zmrazené těhotenství, tj. Smrt plodu a destrukce vajíčka plodu při absenci známek potratu („prázdné vajíčko plodu“). V takových případech obvykle zmizí další příznaky těhotenství, jako je zvracení, nevolnost a žaludek přestane růst. Je zaznamenáno zvýšení teploty, objeví se vaginální výtok. Diagnóza je stanovena pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a krevního testu na hladinu hCG v krvi (lidský chorionický gonadotropin)..

Proč bolí hrudník a břicho v průběhu těhotenství?

Pokud během těhotenství, zejména v prvních měsících, začíná břicho bolet spolu s hrudníkem, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Důvodem může být hrozba potratu. Bolest na hrudi se objevuje během vyvíjejícího se těhotenství, ale přidání bolesti břicha může být signálem, že se děloha stahuje, a to je nebezpečné odmítnutím vajíčka (potrat)..

Mírné bolesti v podbřišku a citlivost na hrudi až do opožděné menstruace se považují za známky těhotenství. V době zavedení vajíčka do sliznice dělohy může žena cítit bolest v dolním břiše.

Pokud hrudník a břicho „bolí“ současně a současně, může se žena předčasně narodit nebo existuje riziko potratu.

Články O Neplodnosti