Hlavní Neplodnost

Mimoděložní těhotenství - příčiny, příznaky, řešení

Mimoděložní těhotenství, také nazývané mimoděložní, je definováno jako implantace embryonálního vajíčka na jiném místě, než je děložní dutina. Je to gynekologická komplikace. Příznaky v časných stádiích mimoděložního těhotenství nemají specifické příznaky.

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku narušení transportu oplodněného vajíčka do dělohy. Může to být způsobeno abnormální peristaltikou vejcovodu (nevhodnými nebo neúčinnými svalovými kontrakcemi), zhoršenou pohyblivostí ciliární výstelky vejcovodu nebo obstrukcí (atrézií) vejcovodu v důsledku předchozího zánětu / chirurgického zákroku.

Pravděpodobnost takové komplikace je 1/100 a je častější u žen ve věku 25 až 30 let. Příznaky ektopické početí se objevují v prvním trimestru a zpravidla se neliší od normálního těhotenství (opožděné menstruační krvácení, bolest břicha, zvýšená citlivost mléčných žláz). To často způsobuje potíže s rychlou diagnostikou a zahájením léčby..

Jak již bylo zmíněno dříve, příčinou mimoděložního těhotenství je nesprávná implantace oplodněného vajíčka (blastocysty) mimo dělohu. V tomto případě je správný vývoj embrya a těhotenství naprosto neslučitelné. Plod, který se vyvíjí na nesprávném místě, navíc poškozuje stěny vejcovodu nebo vaječníků a způsobuje krvácení, které (pokud je hojné) může ohrozit život ženy.

Krvácení v případě mimoděložního těhotenství obvykle nastává mezi 4. a 8. týdnem. Pokud jsou zaznamenány známky podobné gynekologické patologie, okamžitě zavolejte sanitku.

Co znamená mimoděložní těhotenství a proč se objevuje? Na otázku, proč se embryo vyvíjí na nesprávném místě, lékaři odpoví: někdy se to stane a dodají, že není vždy možné určit správný zdroj problému.

Bezprostřední příčinou jsou obvykle abnormality vejcovodů způsobené onemocněním, zánětem nebo operací. Mimoděložní těhotenství je podporováno faktory jako:

 • chirurgie vejcovodů;
 • post-pobuřující změny ve stěně vejcovodu;
 • instalace námořnictva;
 • mimoděložní mimoděložní těhotenství (10krát vyšší riziko);
 • endometrióza;
 • chlamydiální infekce;
 • léčba neplodnosti pomocí technik asistované reprodukce;
 • starší 35 let.

Existují protichůdné informace o účinku používání antikoncepčních prostředků ve formě nitroděložních zařízení. Nedávné studie ukazují, že moderní typ IUD nezvyšuje pravděpodobnost mimoděložního početí.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Pokud embryo nevstoupí do dělohy a nezastaví se ve vaječníku, vejcovodu, peritoneu nebo děložním čípku, objeví se příznaky typické pro každé těhotenství, jako například:

 • amenorea (nedostatek menstruace);
 • celkový pocit malátnosti, mírné zvýšení teploty;
 • otok a zvýšená citlivost v mléčných žlázách;
 • bolest břicha, zejména ve vaječníku (obvykle na jedné straně připojení vajíčka).

Vzhledem k příznakům typickým pro běžné těhotenství je diagnóza mimoděložního těla obtížná, zejména v rané fázi, kdy dokonce i test v přibližně 50% případů dává pozitivní výsledek..

Jak rozpoznat příznaky mimoděložního těhotenství ultrazvukem? Transvaginální ultrazvuk dělohy by obvykle měl ukazovat přítomnost vajíčka plodu již ve 4. až 6. týdnu těhotenství. Pokud to není vidět, měl by lékař předepsat beta test na hCG. Na základě těchto pozorování můžete rozpoznat příznaky početí v rané fázi a určit, zda se vyvíjí správně. Obraz mimoděložního těhotenství je charakterizován protáhlou a zvětšenou děloží s endometriální hyperplázií, nepřítomností folikulu v děloze a nádorem v promítání přívěsků.

Pokud je vše v pořádku, měl by se beta-hCG do 48 hodin zdvojnásobit. V případě mimoděložního početí je tento nárůst pomalejší. Pokud je nárůst beta-hCG po 48 hodinách menší než 66%, pak je pravděpodobnost mimoděložního těhotenství pravděpodobnější.

Příznaky mimoděložního těhotenství po IVF

Klinický obraz v počátečních stádiích se neliší od správné koncepce. Příznaky se objevují jako:

 • nedostatek menstruace;
 • něha hrudníku během hmatu;
 • změna chutí, změna nálady.

Ve 4 až 5 týdnech můžete mít podezření na mimoděložní těhotenství. Objeví se charakteristický klinický obraz:

 • Bolest Žena si stěžuje na výskyt syndromu bolesti, často akutní povahy, s lokalizací v oblasti pravého nebo levého vaječníku. Při jízdě na toaletu se může zvýšit bolestivost.
 • Krvácející. Vývoj menstruačního krvácení je hlavním příznakem mimoděložního těhotenství.

Příznaky mimoděložního těhotenství v 6-8 týdnech jsou již zřetelné, doprovázené:

 • těžké vaginální krvácení;
 • snížení krevního tlaku;
 • snížení tělesné teploty;
 • bledost kůže, závratě.

Příznaky tohoto druhu jsou výsledkem vnitřního krvácení, je nutná okamžitá hospitalizace.

Jak domácí test ukazuje těhotenské komplikace?

Vykazuje test mimoděložní těhotenství? Teoreticky „ano“, ale některé body je třeba vzít v úvahu..

Při mimoděložním oplodnění je těhotenský test pozitivní asi v 50–70% případů, protože účinek domácího testu je založen na detekci přítomnosti beta-hCG v moči.

Beta-hCG těhotenský hormon se v těle vylučuje, když se oplodněné vajíčko implantuje kdekoli. Proto, pokud jsou detekovány dva proužky a výše jsou popsány specifické příznaky mimoděložního těhotenství, měla by se zvážit přítomnost patologie oplodnění..

Testování hladin beta-hCG v krvi je mnohem spolehlivější. Pokud v děloze s ultrazvukem nejsou žádná embrya a hladina beta-hCG v krvi je vysoká, lze předpokládat mimoděložní těhotenství.

Nezapomeňte, že mimoděložní těhotenství v testu lze vizualizovat jako dva jasné pruhy nebo jeden jasný, druhý méně výrazný.

Je důležité zdůraznit kvalitu testů používaných k diagnostice těhotenství doma. Je důležité zvolit ultra citlivé testy s přesností 99,9%. Gynekologové doporučují používat dlouhodobé testy německé značky „FRAUTEST“. Lékaři berou na vědomí jejich vysokou spolehlivost, takže není nutné uchýlit se k použití jiných, dražších testů k detekci těhotenství.

Jak zjistit mimoděložní těhotenství pomocí hCG?

Pozornost! Pokud se těhotenství vyvíjí správně, beta-hCG se po dvou dnech zvýší o 66% a po třech dnech o 114%. Později se koncentrace tohoto hormonu mírně zvyšuje..

Jak je možné stanovit mimoděložní (mimoděložní) těhotenství pomocí hCG? Nejprve bude brát v úvahu beta-hCG a míru těhotenství (v závislosti na gestačním věku vypočítaném od prvního dne poslední menstruace):

 • Týden 3 - 5 - 50 mIU / ml
 • 4. - 5. - 426 mIU / ml
 • 5. - 18. - 7.340 mIU / ml
 • Týden 6 - 1080 - 56 500 mIU / ml
 • 7-8 - 7, 650 - 229 000 mIU / ml

Nízké beta-hCG (pod 5 mIU / ml) znamená, že žena není těhotná. Nad 5 mIU / ml znamená těhotenství.

Na druhé straně, s nízkou hladinou beta-hCG u těhotné ženy se uvažuje o potratu nebo mimoděložním těhotenství. Může být také indikátorem selhání in vitro fertilizace..

Terapeutická řešení problému: vše o operaci mimoděložního těhotenství

Pokud je mimoděložní těhotenství diagnostikováno v časných stádiích, když embryo nedosáhne více než 3 cm, neexistují žádné nebezpečné následky, nehrozí ruptura nebo krvácení, používá se léčba drogami. Žena je předepsána methotrexát ve formě injekcí.

Tento léčivý přípravek patří k antagonistům kyseliny listové a používá se jako cytostatikum - narušuje růst a vývoj embrya. Použití tohoto léku má některé vedlejší účinky. Mohou se objevit bolesti břicha, konjunktivitida, stomatitida a gastrointestinální poruchy..

Lék má teratogenní účinek, proto by ženy do 3 měsíců po užití léku měly používat antikoncepční metody.

Léčba léčiv je předepisována pacientům, u nichž koncentrace beta-hCG v krvi nepřesahuje 3 000 jednotek / l.

12 týdnů po ukončení léčby by měla žena projít testem průchodnosti vejcovodů (hysterosalpingografie).

Účinnost lékové terapie je 95%.

Pokud není čas na zavádění léčiv, například na pozadí zvýšeného rizika krvácení, je předepsána operace k odstranění mimoděložního těhotenství..

Chirurgické ošetření může být konzervativní nebo radikální a závisí na stupni poškození orgánu, ve kterém embryo hnízdí..

 1. Konzervativní léčba spočívá v odstranění pouze embrya, které se vyvíjí na nesprávném místě (častěji se používá při mimoděložním těhotenství ve vejcovodu).
 2. Při radikální léčbě se orgán, ve kterém je embryo umístěno, odstraní. Taková manipulace se provádí v případě vážného poškození orgánu (vaječník, vejcovod)..

Chirurgické ošetření může být provedeno:

 1. Laparoskopie Provádí se několik vpichů 0,5 - 1 cm, poté se vloží speciální zkumavka a embryo se odstraní.
 2. Laparotomie Operace se provádí klasickým způsobem - řezáním břišní stěny skalpelem. Předepisuje se pro rozsáhlé poškození pánevních orgánů a pro kontraindikace laparoskopie.

V současné době je upřednostňovaným způsobem chirurgie laparoskopie. Tento postup umožňuje zkrátit pobyt v nemocnici a výrazně zkrátit dobu zotavení..

Jednou z komplikací (vyskytujících se u 5% operovaných žen, bez ohledu na chirurgickou techniku) je:

 • prodloužené uchování bolesti;
 • tvorba procesu lepení;
 • vaginální krvácení.

3 dny po operaci je proveden test hCG s nedostatečným snížením hormonu, je třeba zvážit neúspěšnou léčbu. V tomto případě se žena podrobuje opakovanému chirurgickému zákroku nebo farmakoterapii methotrexátem..

Kolik stojí operace mimoděložního těhotenství? Náklady na chirurgický zákrok závisí na závažnosti patologického procesu a na potřebě resekce orgánů. Cena laparoskopické tubotomie tedy začíná od 30 000 rublů, postup dojení (aniž by byla narušena integrita orgánu) od 20 000 rublů.

Pamatovat! Terapie této komplikace se provádí pod přísným lékařským dohledem. „Domácí“ postupy jsou neúčinné a mohou být nebezpečné pro zdraví a život.!

Jaké je nebezpečí mimoděložního těhotenství: důsledky a nebezpečí

Mimoděložní těhotenství je vážný problém - může být nebezpečný nejen pro zdraví ženy, ale také pro její život. V případě umístění zkumavky embrya je vejcovod poškozen, v důsledku toho může prasknout. Současně jsou poškozeny větší krevní cévy a v břišní dutině dochází ke krvácení..

Co jiného by mohlo být mimoděložní těhotenství? Mimoděložní těhotenství ohrožuje neplodnost a nesprávné umístění následných embryí při početí.

Opomíjení příznaků mimoděložního těhotenství a jeho předčasné odhalení vede k tomu, že embryo neustále roste a zabírá více místa, což může vést k prasknutí vaječníku nebo vejcovodu..

Nezapomeňte, že pokud máte zpoždění, neodkládejte návštěvu u lékaře a ultrazvuk, abyste včas zjistili těhotenství a ujistili se, že se vše vyvíjí správně..

Mimoděložní těhotenství: příznaky, známky ruptury zkumavky


Mimoděložní těhotenství lékaři právem považují za nejzábavnější a nepředvídatelnější gynekologické onemocnění. Mimoděložní těhotenství není tak vzácné, asi u 0,8 - 2,4% všech těhotenství. V 99 - 98% je to tubální těhotenství. Po nemoci, zejména po tubálním těhotenství, má žena větší šanci zůstat bezdětná. Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství, příčiny jeho vzhledu, léčba, komplikace - toto je náš článek.

Mimoděložní těhotenství: jak je klasifikováno?

Mimoděložní (mimoděložní) těhotenství je patologie charakterizovaná skutečností, že embryo je lokalizováno a roste mimo děložní dutinu. Záleží na tom, kde je implantované vajíčko „rozmístěno“, aby vylučovalo tubulární, ovariální, břišní a těhotenství v rohovkovém rohu dělohy..

Těhotenství ve vaječníku může být 2 typů:

 • jeden postupuje na kapsli vaječníku, tj. venku,
 • druhý přímo ve folikulu.

Břišní těhotenství je:

 • primární (počátek a implantace vajíčka do vnitřních orgánů břišní dutiny se zpočátku objevilo)
 • sekundární (poté, co se vajíčko plodu „vypouští“ z vejcovodu, připojí se k dutině břišní).

Případová studie: Mladá nulliparous woman byla doručena do gynekologického oddělení sanitkou. V břišní dutině jsou všechny příznaky krvácení. Během vpichu břišní dutiny skrz Douglasův prostor pochvy vstupuje do stříkačky tmavá krev. Diagnóza před operací: ovariální apoplexie (v menstruaci není zpoždění a test je negativní). Během operace se vizualizuje vaječník s rupturou a krví v břiše. Ovariální apoplexie zůstala klinickou diagnózou, dokud nebyly známy výsledky histologie. Ukázalo se, že došlo k ovariálnímu těhotenství.

Jak dlouho lze mimoděložní těhotenství určit??

Onemocnění je nejjednodušší určeno po ukončení těhotenství (buď možnost prasknutí zkumavky nebo úplného potratu zkumavky). K tomu může dojít v různých časech, ale obvykle za 4-6 týdnů. V případě dalšího růstu těhotenství je možné předpokládat jeho ektopickou lokalizaci s pravděpodobným obdobím 21 - 28 dnů, přítomností hCG v těle a nepřítomností ultrazvukových příznaků těhotenství dělohy. Těhotenství, které „vybralo“ místo v rohovce rohovky dělohy, může být přerušeno později, za 10 - 16 týdnů.

Časné příznaky mimoděložního těhotenství

Kdy vznikají časné příznaky mimoděložního těhotenství? Pokud má žena pravidelný menstruační cyklus, lze u této patologie předpokládat, že dojde ke zpoždění menstruace. Mimoděložní těhotenství, které stále roste a vyvíjí se však prakticky neliší od těhotenství, které je v počáteční fázi dělohy. Pacientka obvykle zaznamená následující první příznaky mimoděložního těhotenství:

Za prvé, jedná se o neobvyklou příští menstruaci - její zpoždění nebo skromné ​​období. Za druhé, mírné nebo střední bolesti tažné povahy v důsledku roztažení stěny vejcovodu v důsledku růstu vajíčka plodu. Mimoděložní těhotenský test je nejčastěji pozitivní..

 • ženy zpožďují menstruaci v 75-92% případů
 • bolesti v podbřišku - 72-85%, slabé a intenzivní
 • krvavý výboj - 60-70%
 • příznaky časné toxikózy (nauzea) - 48–54%
 • zvětšené a bolestivé mléčné žlázy - 41%
 • bolest vyzařující do konečníku, dolní část zad - 35%
 • pozitivní (ne všechny) těhotenský test

Mylný názor mnoha lidí je, že pokud nedojde ke zpoždění menstruace, lze vyloučit diagnózu mimoděložního těhotenství. Velmi často, někteří ženy vnímají jako normální menstruaci, při vaginálním výtoku špinění. Podle některých autorů je možné WB identifikovat ve 20% případů před zpožděním menstruace. Důkladná anamnéza a důkladné vyšetření jsou proto velmi důležité pro včasné stanovení této diagnózy..

Při vyšetření gynekologem odhalí cyanózu a změkčení děložního hrdla, zvětšenou měkkou dělohu (první známky těhotenství). Při prohmatávání oblasti příloh je možné na jedné straně určit zvětšenou a bolestivou zkumavku a / nebo vaječník (nádorové útvary v oblasti příloh - v 58% případů bolest při pokusu o odklon dělohy - 30%). Jejich obrysy nejsou jasně patrné. Při palpaci nádorové formace v přílohách lékař porovná velikost dělohy a období zpoždění menstruace (zjevný rozpor) a nařídí další studii:

 • Ultrazvuk orgánů vnitřních orgánů genitální oblasti
 • Analýza HCG a progesteronu
 • Obsah progesteronu v mimoděložním tělísku je nižší než v normálním těhotenství a v případě mimoděložního těhotenství nedochází k růstu hCG po 48 hodinách.

Pro přerušení mimoděložního těhotenství pomocí potratu je charakteristická typická triáda symptomů a příznaků:

 • bolest v podbřišku
 • krvavý genitální trakt
 • stejně jako opožděná menstruace

Bolest v dolním břiše je způsobena pokusem nebo vytlačením vajíčka z vejcovodu. Hemoragie uvnitř zkumavky způsobuje její přetížení a antiperistaltiku. Kromě toho krev vstupující do břišní dutiny působí na pobřišnici jako dráždidlo, což zhoršuje syndrom bolesti..

Podezření na tubální potrat pomáhá náhlé, dýkové bolesti v iliakálních oblastech na pozadí plného zdraví. Bolest se obvykle vyskytuje po 4 týdnech zpoždění menstruace, dává konečník, hypochondrium, klíční kost a nohu. Tyto útoky lze opakovat opakovaně a jejich trvání je od několika minut do několika hodin.

Pokud je vnitřní krvácení nevýznamné nebo mírné, může mimoděložní těhotenství zůstat dlouho nepoznané a nemá žádné zvláštní příznaky. Někteří pacienti si kromě uvedených příznaků všimnou také bolesti při pohybu střev. Bolest je doprovázena slabostí, závratěmi, nevolností. Mírné zvýšení teploty je způsobeno absorpcí rozlité krve v břiše.

Pokud intraabdominální krvácení pokračuje, stav ženy se zhoršuje a bolest zesiluje. Krvavý výtok z genitálního traktu není nic jiného než odmítnutí sliznice v děloze, transformované pro budoucí implantaci vajíčka (deciduální vrstva), objevují se pár hodin po útoku a jsou spojeny s prudkým poklesem hladiny progesteronu. Charakteristickým rozlišovacím znakem těchto sekrecí je jejich přetrvávající opakovatelnost, ani hemostatická léčiva, ani kyretáž děložní dutiny..

Když dojde k prasknutí vejcovodu, jeho příznaky

Načasování poškození vejcovodů přímo souvisí s tím, která část trubice se embryo fixovalo. Pokud je v isthmickém řezu, dojde k roztržení plodu ve 4–6 týdnech, během „okupace“ intersticiálního řezu vajíčkem plodu, se podmínky prodlouží na 10–12 týdnů. Pokud embryo zvolilo místo pro další vývoj, ampulární část zkumavky, která je umístěna vedle vaječníku, dojde k prasknutí po 4-8 týdnech.


Roztržení vejcovodu je nebezpečný způsob, jak ukončit mimoděložní těhotenství. Vyskytuje se náhle a je doprovázen následujícími příznaky:

 • se silnou bolestí
 • pokles krevního tlaku
 • Tepová frekvence
 • celkové zhoršení
 • studený pot a ztráta vědomí
 • bolest vyzařující na konečník, nohu, dolní část zad

Všechny tyto příznaky mimoděložního těhotenství jsou způsobeny jak těžkým atakem bolesti, tak masivním krvácením do břišní dutiny..

Při objektivním vyšetření jsou stanoveny bledé a studené končetiny, zvýšená srdeční frekvence, rychlé a slabé dýchání. Břicho je měkké, bezbolestné, může být mírně oteklé..

Masivní krvácení přispívá k výskytu příznaků peritoneálního podráždění a také k tlumení nárazového tónu (krev v břiše).

Gynekologické vyšetření odhalí cervikální cyanózu, zvětšenou, měkkou a méně děložní dělohu, než se očekávalo, těhotenství, pastovitost nebo formaci podobnou nádoru ve třísle vpravo nebo vlevo. Působivá akumulace krve v břiše a pánvi vede k tomu, že hřbetní oblouk je vyhlazený nebo vyčnívající a jeho palpace je bolestivá. Z dělohy nedochází ke krvácení, objevují se po operaci.

Proražení břišní dutiny přes zadní vaginální fornix vám umožní získat tmavou, nesrážlivou krev. Tento postup je bolestivý a zřídka se používá k prasknutí zkumavky (výrazný klinický obrázek: ostrá bolest, bolest a hemoragický šok).

Případová studie: Z prenatální kliniky byla mladá těhotná žena poslána na gynekologické oddělení, aby si uchovala těhotenství. Jakmile však dorazila, těhotenství bylo narušeno typem prasklé dýmky. Na recepci v oblasti přívěsků nebyla alarmující výchova hmatná a diagnóza zněla jako těhotenství 5–6 týdnů, hrozba přerušení. Úspěšně šla k lékaři žena. Nebyl čas na gynekologické vyšetření, tlak 60/40, puls 120, těžkou bledost, výraznou dýku a v důsledku toho ztrátu vědomí. Rychle nasadili operační sál a vzali pacienta. V břiše bylo asi 1,5 litru krve a v prasklé zkumavce asi 8 týdnů těhotenství.

Proč dochází k mimoděložnímu těhotenství?

Připevnění vajíčka plodu mimo děložní dutinu je způsobeno porušením peristaltiky vejcovodů nebo změnou vlastností plodu vajíčka. Rizikové faktory:

 • zánětlivé procesy v pánvi

Zánětlivé procesy přívěsků a dělohy vedou k neuroendokrinním poruchám, obstrukci vejcovodů a dysfunkci vaječníků. Mezi hlavní rizikové faktory se řadí chlamydiální infekce (salpingitida), která v 60% případů vede k mimoděložnímu těhotenství (viz chlamydie u žen: příznaky, léčba).

Intrauterinní antikoncepce ve 4% případů vede k mimoděložnímu těhotenství, při delším používání (5 let) se riziko zvyšuje 5krát. Většina odborníků se domnívá, že je to způsobeno zánětlivými změnami, které doprovázejí přítomnost cizího těla v děloze ženy.

 • potraty

Potraty (důsledky), zejména četné, přispívají k růstu zánětlivých procesů vnitřních pohlavních orgánů, adhezí, narušené peristaltiky a zúžení zkumavek, 45% žen po umělém ukončení těhotenství má vysoké riziko vzniku mimoděložního těhotenství.

U ženy, která kouří, je riziko vzniku mimoděložního střeva ve srovnání s nekuřáky 2-3krát vyšší, protože nikotin ovlivňuje pohyblivost zkumavek, kontraktilní aktivita dělohy vede k různým poruchám imunitního systému.

 • zhoubné novotvary dělohy a přívěsky
 • hormonální poruchy (včetně stimulace ovulace, po IVF, užívání mini-nápojů, zhoršená produkce prostaglandinů)
 • chirurgie vejcovodů, tubální ligace
 • nesprávné fungování oplodněného vajíčka
 • sexuální infantilismus (dlouhé, splétané trubice)
 • endometrióza (způsobuje zánět a tvorbu adhezí)
 • stres, přepracování
 • věk (nad 35 let)
 • vrozené vady dělohy a zkumavek
 • genitální tuberkulóza

Jaké je nebezpečí mimoděložního těhotenství??

Mimoděložní těhotenství je hrozné pro jeho komplikace:

 • silné krvácení - hemoragický šok - smrt ženy
 • adheze v pánvi
 • sekundární neplodnost
 • zánětlivý proces a střevní obstrukce po operaci
 • recidiva mimoděložního těhotenství, zejména po tubotomii (ve 4 - 13% případů)

Případová studie: Ambulance byla přijata žena s klasickými příznaky mimoděložního těhotenství. Během operace byla zkumavka odstraněna na jedné straně a když byla pacientka propuštěna, byla vydána doporučení: vyšetřit na infekci, v případě potřeby léčit a v případě potřeby se zdržet těhotenství po dobu nejméně 6 měsíců (bylo žádoucí těhotenství). O méně než šest měsíců později přichází stejný pacient s těhotenstvím na druhé straně. Výsledkem nedodržení doporučení je absolutní neplodnost (obě trubky jsou odstraněny). Jedinou dobrou zprávou je, že pacient má 1 dítě.

Způsoby, jak uložit přílohy a zda je uložit?

Mimoděložní těhotenství je nouzové a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Nejčastěji se provádí salpingoektomie (odstranění zkumavky), protože ve většině případů je vejcovod vážně poškozen (bez ohledu na gestační věk) a budoucí těhotenství má vážné riziko opětovného mimoděložního.

V některých případech lékař řeší problém salpingotomie (část zkumavky, odstranění vajíčka, šití řezu v zkumavce). Operace konzervování zkumavky se provádí s velikostí vajíčka plodu nepřesahujícím 5 cm, uspokojivým stavem pacienta, touhou ženy zachovat funkci nosení dítěte (recidivou mimoděložní). Je možné provést fimbriální evakuaci (pokud je fetální vajíčko v ampulární sekci). Embryo se jednoduše vytlačí nebo odsaje z dýmky.

Rovněž se používá segmentová resekce trubky (odstranění poškozeného úseku trubky s následným prošitím konců trubky). V raných stádiích tubálního těhotenství je povoleno léčení. Methotrexát se vstřikuje do dutiny zkumavky laterálním vaginálním obloukem pod kontrolou ultrazvuku, což způsobuje rozpuštění embrya.

Zkumavka projde po operaci? Záleží na mnoha faktorech:

 • Za prvé, včasná aktivace pacienta (prevence adhezí) a fyzioterapie
 • Za druhé, adekvátní rehabilitační terapie
 • Zatřetí, přítomnost / absence pooperačních infekčních procesů

Otázky a odpovědi:

 • Jak se chránit po mimoděložním těhotenství?

Nedoporučuje se používat čistě gestagenní (mini-pil) léky a zavedení IUD. Je vhodné užívat perorální kombinovanou antikoncepci.

 • Těhotenský test může ukázat, kde se nachází.?

Ne, test ukazuje, že existuje těhotenství.

 • Zpoždění je 5 dní, test je pozitivní a fetální vajíčko není v děloze vizualizováno. Co dělat?

Není nutné, aby došlo k mimoděložnímu těhotenství. Ultrazvuk je nutné opakovat po 1 - 2 týdnech a provést krevní test na hCG (v časných stádiích těhotenství v děloze nemusí být vidět).

 • Měl jsem akutní adnexitidu, takže mám vysoké riziko vzniku mimoděložního těhotenství?

Riziko je samozřejmě vyšší než u zdravých žen, ale musíte být vyšetřeni na genitální infekce, hormony a léčené.

 • Kdy mohu naplánovat těhotenství po mimoděložní?

Doporučené těhotenství se doporučuje naplánovat nejdříve o šest měsíců později..

První známky mimoděložního těhotenství

Ne každé těhotenství končí při porodu, přibližně 1–2% z nich je mimoděložních a přeruší se po dobu 6–10 týdnů. Pokud včas nezjistíte mimoděložní těhotenství a nezajistíte lékařskou pomoc, je možné vyvinout hojné krvácení, hemoragický šok, který povede k úmrtí ženy.

Téměř 10% úmrtnosti matek je způsobeno právě vývojem mimoděložního těhotenství. Diagnóza onemocnění včas je docela obtížná. Každá žena by proto měla znát první příznaky mimoděložního těhotenství, aby mohla navštívit lékaře.

obecná informace

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku patologického připojení vajíčka plodu mimo děložní dutinu. Může se připojit k sliznici, vaječníku, v břišní dutině, nebo jít dolů do děložního čípku. Nejčastěji dochází k lokalizaci potrubí (98%). Kromě toho se vajíčko může připojit jak v ampulární, tak v isthmické části trubice, poblíž rohu dělohy..

Plodové vajíčko začíná růst, což vede k protahování a následnému prasknutí zkumavky s výskytem krvácení. Při lokalizaci v ampulární oblasti může fetální vajíčko spadnout do břišní dutiny - jedná se o takzvaný potrat zkumavky. V každém případě je nutný chirurgický zásah k zastavení krvácení a odstranění zbytků embrya.

Příčiny mimoděložního těhotenství

 • akutní zánětlivá onemocnění, včetně infekcí, endometriózy;
 • chirurgické zákroky v pánevní oblasti, potrat;
 • adhezivní procesy v břišní dutině.

Faktory přispívající k rozvoji patologie:

 • neplodnost, léčba s ní, například stimulace ovulace;
 • použití nitroděložního zařízení s jinými metodami antikoncepce je riziko významně sníženo;
 • kouření s použitím více než 1,5 balení cigaret denně zvyšuje riziko čtyřikrát;
 • zdvojení vagíny zvyšuje riziko 2krát.

Je také třeba poznamenat, že u pacientů mladších než 25 let je mimoděložní těhotenství detekováno třikrát častěji.

Klinický obraz choroby

Kurz závisí na lokalizaci a typu rozvoje. Při prasknutí dýmky se příznaky objevují náhle, silná bolest, doprovázená krvácením do břišní dutiny, hemoragickým šokem. Pokud je vajíčko plodu umístěno v krku, pak jsou hlavní projevy patologie špinavé, až do hojného krvácení z pochvy, ale bolest obvykle chybí. Při tubálním potratu, kdy je plod umístěn v ampulární části a vhozen do břišní dutiny, je bolest mírná nebo chybí.

K implantaci však nedochází vždy správně a pokud se embryo připojí jinde, vyvíjí se patologie. Plod se nemůže plně vyvinout mimo děložní dutinu, kde jsou pro něj vytvořeny příznivé podmínky. Mukózní membrána zkumavek, děložního čípku, břišní dutiny a vaječníků nemá endometrium, jehož klky pronikající krevními cévami živí embryo. To znamená, že vývoj embrya bude zpomalen kvůli nedostatku živin.

Kromě toho se děloha po početí může mnohonásobně zvětšit a prodloužení trubice nebo krku je omezené, to znamená, že existuje riziko ruptury orgánů. U žen s vývojovými patologiemi, například s děložní rohovkou nebo rohovkou rohovkou, se těhotenství vyvíjí také jako mimoděložní..

Pokud je vejce umístěno ve větším rohu, stále existuje šance, že se při roztažení dělohy jeho tvar změní a bude možné dítě přinést alespoň do bezpečné doby. Když se plod připojí k základnímu rohu, jeho růst může vést k prasklinám dělohy, a pak je z lékařských důvodů zapotřebí kyretáž..

V každém případě je u takové patologie nutná lékařská péče. Spočívá v odstranění vajíčka plodu, zastavení krvácení a v boji proti hemoragickému šoku. Při tubulární lokalizaci je vejcovod buď disekován (salpingotomie) nebo odstraněn (salpingoektomie). V některých případech, pokud nelze krvácení zastavit, je nutné odstranit dělohu (hysterektomii nebo extirpaci)..

Ale pokud objevíte mimoděložní těhotenství včas, je zde možnost lékařsky zastavit vývoj plodu a zabránit komplikacím. Existují léky, které působí na buňky rostoucí placenty a ničí je, například Methotrexát. Když jsou odebrány, fetální buňky odumírají a postupně se rozpadají, to vám umožní držet zkumavku neporušenou.

Avšak ženy, které prošly mimoděložním těhotenstvím alespoň jednou, jsou ohroženy. S následnými pokusy otěhotnět, dokonce i po chirurgických zákrokech zachovávajících orgány, je možnost relapsu patologie více než 40%. To neznamená, že normální početí není možné, i když v takových případech, aby se zabránilo nebezpečí, které představuje patologie, lékaři doporučují provádět oplodnění in vitro.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Opožděná menstruace způsobuje, že žena si myslí, že je těhotná, a od prvních projevů je obtížné pochopit, zda bylo oplodněné vajíčko implantováno do děložní dutiny nebo mimo něj..

Příznaky mimoděložního těhotenství lze rozdělit do dvou skupin. První zahrnuje příznaky, které jsou u těhotných žen normální. Jsou vyjádřeny nebo ne. Některé těhotné ženy se necítí vůbec. Že uvnitř se vyvíjí nový život, jiní mají měnící se chuť, objevuje se toxikóza.

 • nedostatek pravidelné menstruace.
 • propadnutí mléčných žláz, bolestivost, ztmavnutí bradavek;
 • změna chuti jídla;
 • přecitlivělost na pachy;
 • únava, ospalost;
 • časté močení.

Abychom přesněji určili, že jste těhotná, pomáhá analýza hCG. Po implantaci embrya se jeho hladina rychle zvyšuje. Můžete samozřejmě použít test, ale je lepší vzít analýzu na kliniku, abyste se ujistili, že v těle vznikl nový život..

Ultrazvuk může potvrdit vývoj embrya v děloze nejpřesněji, provádí se transvaginální metodou. Ale vidět plod v raných stádiích není vždy možné a ženy nejdou okamžitě na předporodní kliniku.

Příznaky mimoděložního těhotenství se mohou objevit ještě před jejím ukončením, ke kterému obvykle dochází 6-10 týdnů s nebo bez prasknutí zkumavky, takže ženy by měly být velmi opatrné, aby se včas poradily s lékařem.

Absence menstruace od několika dnů do několika týdnů a výskyt bolesti břicha u žen v reprodukčním věku jsou příznaky mimoděložního těhotenství a důvodem konzultace s lékařem.

Bolest je lokalizována v dolním břiše, častěji na jedné straně. V některých případech se vyskytují bolesti při močení, vyprázdnění, pokud vajíčko plodu přitlačí na močový měchýř. Bolest je pozorována u 95% pacientů, ale existují i ​​případy, kdy, když se hromadí velké množství krve v břišní dutině, u pacientů není bolest.

Při prasknutí dýmky je bolest akutní, těžká, netolerantní. Může vyzařovat do dolní části zad a dolních končetin. Když krev proudí do břišní dutiny, objeví se diafragmatický reflex, vyjádřený ostrou bolestí v rameni, v krku. V tuto chvíli bolestivost pokrývá celé břicho. Akumulace krve (hemoperitoneum) způsobuje bolest v konečníku.

Vaginální výtok

Druhým důležitým příznakem je špinění z pochvy. Obvykle jsou vzácné, mají šířící se charakter. Objeví se u 50–80% pacientů. Ale někdy jsou hojné, obsahují husté tkáně, jako například při potratu, když jsou lokalizovány v základním rohu nebo v intersticiálním umístění vajíčka. Pokud se výtok z pochvy stane šarlatovým, znamená to velké krvácení. Nejčastěji se to děje s cervikální lokalizací. V tomto případě je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Závratě a mdloby

Závratě a mdloby jsou projevy hemoragického šoku. Mdloby se mohou vyskytnout také na pozadí nesnesitelné bolesti, ale pokud je žena závratě, její kůže zbledne, na dotek je vlhká - tento stav naznačuje ztrátu krve, vnitřní krvácení. Při vyšetření se puls stává častým, slabým, krevní tlak klesá. To vše znamená vážný stav, a protože není možné zastavit krvácení doma, měli byste pacienta rychle přivést do nemocnice.

Závažnost projevů závisí na mnoha faktorech, zejména na úrovni citlivosti ženy na bolest, lokalizaci. Existují případy, kdy během tubálního potratu vypadne plod z ampule do břišní dutiny a nadále se vyvíjí. Žena, pokud se předtím nepřihlásila na prenatální kliniku, si myslí, že je těhotná. Ale porodit dítě je samozřejmě nemožné. Tato situace může vést k ještě větším komplikacím a smrti pacienta.

Proto je velmi důležité pro opožděnou menstruaci, pozitivní test, jakmile je to možné, kontaktovat prenatální kliniku, být vyšetřen a registrován.

Ve videu můžete vidět další podrobnosti o projevech nemoci:

Diagnostika

Diagnóza mimoděložního těhotenství v raných stádiích je obtížná, ale podle některých ukazatelů lze předpokládat, že k implantaci nedošlo správně a začalo se hledat vajíčko plodu. Při diagnostice se používají následující metody:

 • Historie. Během rozhovoru se lékař snaží zjistit, zda existují předpoklady pro výskyt ektopické implantace embrya (operace, zánětlivé procesy atd.).
 • Inspekce Jsou prováděny jak obecné, tak gynekologické. Pokud je stav ženy závažný (hemoragický šok, hojné krvácení), je vyšetření provedeno v rozmístěném operačním sále. Při vyšetření pacient odhalí příznaky peritoneálního podráždění, ve vážném stavu známky hemoragického šoku. Bimanální gynekologické vyšetření ukazuje, že děloha je zvětšená, ale její velikost je zaostávající a neodpovídá termínu. Při hmatu lze detekovat formaci v oblasti příloh. V zrcadlech je vidět přesah zadní vaginální fornix s hromaděním krve v břišní dutině. A s umístěním vajíčka plodu v děložním hrdle se zvětšuje velikost krku.
 • Ultrazvuk. Na ultrazvuku chybí fetální vajíčko v děloze, ačkoli jeho umístění v rohu s děrou se dvěma rohatkami nebo hluboké ponoření do myometria je považováno za patologické. Děloha, přívěsky se zvětšují, endometrium je hyperplastické, za dělohou je v břišní dutině stanovena tekutina.
 • Stanovení hladiny beta-hCG v krevním séru. U těhotných žen se hCG obvykle zvyšuje o 60–65%, při ektopické lokalizaci je růst hCG zpomalen. Je to kvůli podvýživě embrya. HCG 1500-2000 IU / l označuje nevyvíjející se fetální vajíčko, a více než 2000 IU / l, v případě, že plod není ultrazvukem, je to vysoká pravděpodobnost ektopické implantace. Krevní progesteronový test se v současnosti nepoužívá, protože je méně informativní než hCG.
 • Punkce zadního vaginálního fornixu (culdocentéza). Provedeno k detekci vnitřního krvácení, ke kterému dochází při prasknutí potrubí..
 • Diagnostická laparoskopie. Umožňuje nejen detekovat patologii, ale také provádět chirurgické ošetření.

Nejtěžší je diagnostikovat mimoděložní těhotenství, pokud žena implantovala 2 embrya, z nichž jedno je v děloze. Všechny indikátory naznačují, že žena je těhotná a detekce plodu v děloze to potvrzuje. To se stává zřídka, v jednom případě na 10-30 tisíc.

Kdy navštívit lékaře

Jakmile si všimnete prvních příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a podstoupit vyšetření. Pokud je bolest nesnesitelná, došlo k mírnému nebo velkému krvácení, měla by být žena převezena do nemocnice. Navíc je lepší to udělat se sanitkou, protože hemoragický šok se může vyvinout velmi rychle a lékaři sanitky to během přepravy pomohou udržet.

Prevence

Je někdy nemožné zabránit rozvoji mimoděložního těhotenství, protože se vyskytuje také u naprosto zdravých žen s normální vejcovody. Co přesně se v takových případech stává predispozičním faktorem, je stále neznámé. Ale jako prevence nemocí, porodníci-gynekologové doporučují vyloučit predispoziční faktory, pokud je to možné.

 1. zabránit infekci pohlavně přenosnými chorobami, infekcemi, podchlazení;
 2. pravidelně vyšetřováno gynekologem;
 3. přestat kouřit;
 4. při výběru antikoncepčních prostředků se poraďte s lékařem, protože IUD jsou predispozičním faktorem, přestože jsou vhodné k použití;
 5. nepoužívejte douching.

Během chirurgických zákroků do břišní dutiny u mladých žen, pokud je to možné, zkuste použít laparoskopii, zvedněte ji dříve z postele, abyste zabránili tvorbě adhezí.

Mimoděložní těhotenství je nebezpečná patologie, která může vést k úmrtí. Každá žena by měla znát projevy této choroby, aby mohla včas konzultovat lékaře. Máte-li zpoždění a předpokládáte, že jste těhotná, nezapomeňte navštívit porodníka-gynekologa, abyste potvrdili implantaci embrya do dělohy, proveďte nezbytná vyšetření a zaregistrujte se.

Mimoděložní těhotenství

Přehled

Mimoděložní těhotenství (mimoděložní těhotenství) - připevnění (implantace) oplodněného vajíčka (zygota) mimo děložní dutinu, obvykle v jedné z vejcovodů.

V normálním těhotenství spermie oplodní vajíčko v jedné z vejcovodů spojujících dělohu s vaječníky. Poté oplodněné vajíčko vstoupí do dělohy, připojí se na sliznici (endometrium), začne růst a vyvíjet se.

V mimoděložním těhotenství je zygota implantována mimo děložní dutinu, nejčastěji do jedné z vejcovodů (tzv. Tubulární těhotenství). Obvykle je to kvůli poškození potrubí nebo narušení jeho funkce. Méně často (asi 2% případů) je vejce připojeno k vaječníku, zůstává v břišní dutině nebo sestupuje do děložního čípku.

Zatímco mimoděložní těhotenství postupuje (vyvíjí se), nezpůsobuje žádné znatelné stížnosti a je detekováno pouze během jednoduchého těhotenského testu. Většina žen však hledá lékařskou pomoc, pokud je těhotenství narušeno a objeví se závažné příznaky. K tomu obvykle dochází mezi 5-14 týdny..

Mít dítě v důsledku mimoděložního těhotenství je nemožné a ztráta plodu může být pro ženu vážným úderem. Pokud ale nepřerušíte mimoděložní těhotenství, další vývoj vajíčka může vést k prasknutí vejcovodu, který je doprovázen hojným vnitřním krvácením, ohrožujícím život.

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje u žen starších 35 let. V naší zemi se tato patologie nachází mezi příčinami úmrtnosti matek 5-6 a vyskytuje se přibližně u 2% všech těhotenství.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Jediným příznakem mimoděložního těhotenství v raných stádiích může být zpoždění menstruace. V této fázi lze patologii detekovat pouze během ultrazvukového vyšetření. Obvykle se příznaky objevují v 5. až 14. týdnu těhotenství, kdy plod dosáhne určité velikosti a dojde k prasknutí vejcovodu nebo potratu - odmítnutí plodu.

Příznaky prasknutí vejcovodu:

 • silná silná bolest;
 • závratě a mdloby;
 • nevolnost a zvracení;
 • průjem;
 • bolest ramene.

Bolest se obvykle vyskytuje na jedné straně břicha a může být velmi intenzivní. Někdy doprovázena ztrátou vědomí. Bolest zesiluje močením a pohybem střev. Objevuje se také tmavá, zřídka jasně červená skvrna z pochvy. Krvácení nemusí být trvalé. Některé ženy to berou na začátku menstruace a nevědí, že jsou těhotné.

Typické příznaky těhotenství

Mimoděložní těhotenství je doprovázeno hormonálními změnami charakteristickými pro normální těhotenství, a proto jeho charakteristické příznaky v rané fázi:

 • nevolnost;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • zpoždění menstruace;
 • zvýšená potřeba močení;
 • únava.

Těhotenský test může prokázat pozitivní výsledek, i když je mimoděložní.

Bolest v břiše může dát v rameni. Obvykle se vyskytuje při ležení a označuje vnitřní krvácení způsobené mimoděložním těhotenstvím. Předpokládá se, že krvácení způsobuje podráždění břišního nervu umístěného ve svalu, který odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny a podílí se na dýchacím procesu. Podráždění bránice způsobuje odraženou bolest v ramenním kloubu.

Mimoděložní těhotenství má někdy podobné příznaky s onemocněním gastrointestinálního traktu, zejména doprovázené průjmem a zvracením..

Nejzávažnějším příznakem mimoděložního těhotenství je šok. Vyskytuje se při prasknutí vejcovodu a následném vnitřním krvácení. Příznaky šoku jsou závratě a mdloby. Mohou se také objevit následující příznaky:

 • náhlá ostrá bolest břicha;
 • nevolnost;
 • bušení srdce;
 • bledost;
 • průjem.

Roztržení vejcovodu vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Zavolat sanitku telefonicky 03 z pevné linky, 112 nebo 911 z mobilu, pokud máte špinění a silnou bolest břicha po prodlevě v období.

Ve velmi vzácných případech vede prasknutí vejcovodu k úmrtí, avšak včasnou lékařskou péčí lze krvácení zastavit a poškozenou vejcovodu obnovit nebo odstranit.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Není vždy možné odpovědět na otázku, proč došlo k mimoděložnímu těhotenství. Předpokládá se, že nejčastěji je příčinou dysfunkce dělohy (vejcovody). Pod vlivem řady faktorů nemusí oplodněné vajíčko dosáhnout dělohy a připojit se k trubici. Délka vejcovodu je asi 10 cm, zevnitř je pokryta miliony buněk s pohyblivou villi - cilií. Pokud je vejcovod poškozen (překážka nebo zúžení), řasenka nemůže dodat vajíčko do dělohy a ve vejcovodu se vyvíjí těhotenství..

Nejběžnější rizikové faktory mimoděložního těhotenství jsou popsány níže..

Zánětlivé onemocnění pánve. Jedná se o bakteriální infekci orgánů ženského reprodukčního systému. Zánět obvykle začíná vaginou nebo děložním čípkem a sahá až do vyšších pohlavních orgánů..

Příčinou zánětlivých onemocnění jsou bakterie, častěji chlamydie, které mohou být infikovány během nechráněného styku. Chlamydie často nemá žádné příznaky a žena o nemoci neví, ale bakterie mohou způsobit zánět vejcovodů (salpingitida), což zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství čtyřikrát. Přečtěte si více o příznacích a diagnóze chlamydií..

Odložené mimoděložní těhotenství. Pokud jste v minulosti měli mimoděložní těhotenství, zvyšuje se riziko recidivy nemoci a pohybuje se od 10% do 25%, v závislosti na počátečních příčinách..

Poraďte se se svým gynekologem, když si můžete naplánovat další těhotenství po mimoděložním těhotenství. Tento problém se zpravidla řeší individuálně. Nejčastěji se doporučuje počkat 2 plné menstruační cykly, aby se vejcovody mohly plně zotavit. Po léčbě methotrexátem se toto období obvykle prodlužuje na 3 měsíce. Ale ani po této době nejsou všechny ženy psychologicky připraveny na nový pokus.

Šance na úspěšné těhotenství závisí na stavu vejcovodů. V průměru může 65% žen otěhotnět za rok a půl. Pokud není početí obvyklým způsobem možné, navrhuje se léčba neplodnosti, například oplodnění in vitro (IVF) - oplodnění vajíčka ve zkumavce a jeho následná chirurgická transplantace do dělohy..

Převedená operace. Riziko mimoděložního těhotenství je zvýšeno předchozí operací na vejcovodech, zejména:

 • ženská sterilizace (doping nebo obvaz vejcovodů) - v přibližně 0,5% případů je operace neúčinná, žena může otěhotnět a zygota se připevňuje mimo dělohu;
 • minulá mimoděložní těhotenská operace.

Léčba neplodnosti. Léky stimulující ovulaci (odchod vajíčka z vaječníku) zvyšují riziko mimoděložního těhotenství asi čtyřikrát. Hnojení in vitro (IVF) není vždy účinné a může také vést k nesprávnému umístění embrya (plodu). Podle statistik se to stane asi v 1 případě z 22.

Antikoncepce. Intrauterinní zařízení je velmi účinné (99-100%) v prevenci těhotenství, avšak pokud k jeho těhotenství dojde, bude s největší pravděpodobností mimoděložní. Stejný výsledek je možný při nouzové perorální antikoncepci, pokud je neúčinná..

Další rizikové faktory:

 • potraty
 • nádory a abnormality vývoje pohlavních orgánů, včetně vejcovodů;
 • kouření - riziko mimoděložního těhotenství u žen, které kouří, je dvakrát vyšší než u kuřáků;
 • starší 35 let.

Přibližně v polovině případů však neexistují zjevné rizikové faktory..

Diagnóza mimoděložního těhotenství

Není možné diagnostikovat mimoděložní těhotenství pouze na základě příznaků, protože mohou také naznačovat některá další onemocnění. Se zpožděním menstruace a neexistencí stížností na bolest a krvácení provede lékař všeobecné vyšetření a předepíše těhotenský test. Pokud se během vyšetření objeví charakteristické známky těhotenství a pozitivní výsledek testu, budete vyzváni k dalšímu vyšetření.

Analýza HCG. Se zpožděním menstruace a podezřením na brzké těhotenství je předepsán krevní test na koncentraci chorionického gonadotropinu (hCG), hormonu produkovaného placentou. Koncentrace hCG během mimoděložního těhotenství stoupá méně než při normálním umístění embrya v děloze. Snížená koncentrace hCG také naznačuje riziko potratu.

Transvaginální ultrazvuk. Pro diagnostiku mimoděložního těhotenství je zpravidla předepsáno transvaginální ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk), při kterém je obraz reprodukčního systému vytvářen pomocí vysokofrekvenčních ultrazvukových vln. Do pochvy se vloží malá sonda, pomocí které se získá podrobný obraz dělohy a okolních tkání. To vám obvykle umožní určit typ těhotenství..

Laparoskopie. Pro potvrzení diagnózy je někdy předepsána laparoskopie - přímé vyšetření dělohy a vejcovodů pomocí laparoskopu (optické trubice), který je vložen řezem do břišní stěny. Operace se provádí v celkové anestezii (v celkové anestezii)..

Mimoděložní těhotenství

Při mimoděložním těhotenství nelze plod zachránit. Cílem léčby je ukončit těhotenství a pokud možno zachovat reprodukční funkci ženy. Možnosti léčby pro zjištění mimoděložního těhotenství před prasknutím vejcovodu:

 • léčba léky - léky jsou předepsány například methotrexát, který brání vývoji oplodněného vajíčka;
 • oplodněné odstranění vajíčka chirurgie.

Poraďte se se svým lékařem o rizicích a přínosech každé léčby..

Methotrexát pro mimoděložní těhotenství

Vývoj mimoděložního těhotenství v rané fázi může být přerušen pomocí léku methotrexátu, který zabraňuje vývoji embryonálních buněk. Je vhodný v následujících případech:

 • plod nepřekračuje průměr 3,5 cm, není zde tlukot srdce;
 • žádná silná bolest;
 • hladina hCG pod 1500 IU / l;
 • žádné intrauterinní těhotenství (potvrzeno ultrazvukem).
 • onemocnění, které oslabuje imunitní systém, jako je diabetes;
 • krevní onemocnění doprovázené snížením počtu krvinek, například anémie;
 • nemoc jater
 • nemoc ledvin.

Během léčby je lékařem pečlivě sledován stav ženy, krevní testy se provádějí po užití léku. Obvykle se methotrexát podává jako intramuskulární injekce do hýždě jednou, méně často - dvakrát.

Poté je nutné používat spolehlivou metodu antikoncepce po dobu 3-6 měsíců (v závislosti na počtu injekcí), protože methotrexát zvyšuje riziko zpoždění vývoje dítěte, pokud k otěhotnění došlo krátce po užití léku. Je také nutné zdržet se pití alkoholu, dokud to lékař nepovolí, protože v kombinaci s methotrexátem může alkohol poškodit játra.

Nejběžnějším vedlejším účinkem methotrexátu je bolest břicha, která se objevuje 1–2 dny po užití léku. Bolest je zpravidla mírná a po 24–48 hodinách zmizí.

Jiné nežádoucí účinky:

Čtvrtý a sedmý den po užití methotrexátu se obvykle předepisují krevní testy. Pokud nevykazují významné snížení koncentrace hCG, doporučuje se chirurgické odstranění vajíčka..

Po léčbě metatrexátem, i při snížení koncentrace hCG, zůstává riziko ruptury vejcovodu stále kolem 7%, proto je nutné sledovat výskyt potenciálních příznaků a v případě potřeby zavolat sanitku.

Chirurgie pro mimoděložní těhotenství

Nejběžnějším způsobem eliminace mimoděložního těhotenství je chirurgický zákrok, obvykle laparoskopický (minimální chirurgický zákrok), s kamerou a chirurgické nástroje vložené malým řezem do stěny břišní dutiny. Operace se provádí v celkové anestézii (budete spát). Typicky, pokud druhá vejcovod vypadá zdravě, pak musí být odstraněna vejcovod s oplodněným vejcem (to se nazývá salpingektomie). Toto je nejúčinnější léčba, která nesnižuje šance na těhotenství v budoucnosti..

Někdy se laparoskopie zahajuje jako diagnostický postup k detekci nebo vyloučení mimoděložního těhotenství. A když je diagnóza potvrzena, operace je rozšířena na léčbu - odstraní vajíčko plodu nebo vejcovod jako celek, a proto musí lékař předem informovat o pravděpodobnosti dvojitého zákroku a v případě potřeby vzít váš souhlas k odstranění vejcovodů.

Nejčastěji můžete být propuštěni z nemocnice během několika dnů po operaci, i když úplné zotavení může trvat až jeden měsíc.

Pokud praskne vejcovod, je nutná nouzová operace. Chirurg provede řez v břiše (nazývá se laparotomie), aby zastavil krvácení a pokud možno obnovil vejcovod.

Pokud trpíte negativním faktorem Rh, měla by vám být po chirurgickém zákroku podána injekce imunoglobulinu proti Rhesus, aby se předešlo komplikacím během následujícího těhotenství s Rh konfliktem.

Po vyloučení mimoděložního těhotenství byste měli přijít na druhé vyšetření k projednání řady problémů se svým lékařem:

 • možnost získání psychologické pomoci;
 • účinek mimoděložního těhotenství a jeho léčby na schopnost otěhotnět;
 • když se můžete znovu pokusit otěhotnět (a je to možné);
 • co dělat, když jsou vejcovody poškozeny nebo odstraněny.

Komplikace mimoděložního těhotenství

Detekce a léčba mimoděložního těhotenství v raných stádiích snižuje riziko komplikací. Některé z nich jsou popsány níže..

Opakované mimoděložní těhotenství. S vývojem a růstem vajíčko poškozuje vejcovod. Čím později je mimoděložní těhotenství detekováno, tím vyšší je riziko nevratného poškození vejcovodů, což dále narušuje jejich průchodnost a zvyšuje pravděpodobnost opakovaného mimoděložního těhotenství..

Roztržení vejcovodu. Důsledkem mimoděložního těhotenství může být prasknutí vejcovodu, které je doprovázeno velkým vnitřním krvácením. Při velké ztrátě krve se může objevit šok (prudký pokles krevního tlaku) a dokonce i smrt.

Neplodnost. Po mimoděložním těhotenství se často vyvíjí neplodnost. Po roce a půl však 65% žen, které měly mimoděložní těhotenství, otěhotní.

Ztráta těhotenství je emocionální trauma. Ztráta těhotenství může být ranou nejen pro samotnou ženu, ale také pro jejího partnera, rodinu a přátele. Lidé často zažívají zármutek a pocit ztráty, což se může projevit v následujících fyzických příznacích:

 • únava;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • narušená koncentrace pozornosti;
 • problémové spaní.

Kromě toho se mohou objevit následující emoční příznaky:

 • vina;
 • šok a šok;
 • hněv (někdy proti partnerovi, přátelům nebo příbuzným, jejichž těhotenství bylo úspěšné);
 • silný pocit smutku a zármutku.

Obvykle jsou tyto příznaky nejvýraznější během 4-6 týdnů po mimoděložním těhotenství a pak postupně vymizí, i když smutek může přetrvávat po celý rok.

Pokud se vy nebo váš partner nedokážete vyrovnat se zármutkem, najděte dobrého psychologa nebo psychoterapeuta..

Mimoděložní prevence těhotenství

Riziko mimoděložního těhotenství můžete snížit pomocí prevence zánětlivých onemocnění pánevních orgánů.

Zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů jsou považována za hlavní příčinu mimoděložního těhotenství, protože infekce může narušit funkci vejcovodů.

Zánětlivá onemocnění jsou obvykle spojena s genitálními infekcemi, jako je chlamydie nebo kapavka, které nejprve ovlivňují vagínu a poté se šíří do vyšších reprodukčních orgánů..

Nejúčinnějším způsobem prevence sexuálně přenosných nemocí je použití mužského kondomu. Rovněž je nutné pravidelně podstupovat vyšetření v těchto případech:

 • vznik nového sexuálního partnera;
 • nechráněný pohlavní styk;
 • sexuální styk s osobou, která může mít pohlavně přenosnou infekci;
 • příznaky genitálních infekcí.

Pokud máte podezření na pohlavně přenosnou infekci, můžete vyhledat lékařskou pomoc u gynekologa nebo venereologa. Pomocí naší služby najdete tyto odborníky kliknutím na odkazy.

Odvykání od kouření pomůže snížit riziko mimoděložního těhotenství a mnoha závažných onemocnění, včetně rakoviny plic, mrtvice a srdečních chorob. Pokud chcete přestat kouřit, ale nechcete jít do zvláštních služeb, zeptejte se svého lékaře na léky, které vám pomohou vyrovnat se s abstinenčními příznaky, které se mohou objevit, když přestanete kouřit. Přečtěte si více o odvykání kouření..

Možná vás také zajímá čtení

Lokalizaci a překlad připravil Napopravku.ru. Společnost NHS Choices poskytla původní obsah zdarma. Je k dispozici na www.nhs.uk. Společnost NHS Choices neskontrolovala lokalizaci ani překlad svého původního obsahu a nenese za ně žádnou odpovědnost

Informace o autorských právech: „Department of Health original content © 2020“

Všechny materiály na místě byly zkontrolovány lékaři. Ani ten nejspolehlivější článek však neumožňuje zohlednit všechny rysy nemoci u konkrétní osoby. Informace zveřejněné na našich webových stránkách proto nemohou nahradit návštěvu u lékaře, ale pouze ji doplňují. Články jsou pouze informativní a mají poradní povahu..

Články O Neplodnosti