Hlavní Zdraví

Když potřebujete jít na první schůzku s gynekologem, s jakými příznaky, pokud máte podezření na těhotenství a jak probíhá první vyšetření, jaké otázky byste měli položit

Poté, co žena zjistila těhotenství, nebo pokud je podezřelá, měla by okamžitě navštívit gynekologa. Lékař vám pomůže určit přibližný gestační věk a zodpoví všechny vzrušující otázky těhotné ženy. Hlavní věcí je nebát se a připravit se na první návštěvu odborníka.

První schůzka s gynekologem během těhotenství: na co se připravit

Jít k lékaři během těhotenství je vzrušující období pro každou ženu. Zvláště pokud se jedná o první návštěvu po dlouho očekávaných dvou proužcích. Abychom se vyhnuli zbytečným obavám, stojí za to se naučit, jak se připravit na návštěvu lékaře.

Kdy jít

Je důležité, aby návštěva u lékaře během těhotenství byla dobře naplánována. Vezměte si s sebou potřebné věci jako při běžné inspekci.

Dívky si často mohou sami určit délku těhotenství. Proto je vhodné zdůraznit následující důvody, kdy jít k lékaři:

 • dozvěděl se o těhotenství;
 • krvavé problémy;
 • bolest v podbřišku;
 • na těhotenství (pokud to nedokážete sami).

Výlet do gynekologa k založení těhotenství: co si musíte pamatovat

Žena by měla navštívit gynekologa poprvé po dobu až 12 týdnů. Nejčastěji se to stane za 6-7 týdnů, kdy dochází ke zpoždění menstruace.

Jak se připravit

První výlet do gynekologa během těhotenství je pro ženu vzrušující a může zapomenout na vše, na co se chtěla zeptat. Je užitečné si tyto otázky předem promyslet a nejlépe je napsat..

Mezi hlavní problémy patří odborníci:

 • příjem kyseliny listové;
 • vyvážená výživa a přírůstek hmotnosti;
 • projev toxikózy;
 • pracovní zátěž při práci;
 • intimní život;
 • fyzická aktivita;
 • známky potratu.

Otázky v komplexu hrají důležitou roli v těhotenství. Kyselina listová je nezbytným prvkem v životě každé ženy, a ještě více v situaci. Při plánování těhotenství by mělo být užíváno předem - šest měsíců před početí.

Pokud jde o výživu, také stojí za to se držet na zemi. Při přibírání na váze bude pro těhotnou ženu obtížné chodit a dítě se narodí příliš velké. Druhou stranou této mince je podvýživa. Stejně tak dělají dívky, které se bojí přibývání na váze. Takové chování může vyvolat nevyvinutí různých orgánů a systémů dítěte.

Při první cestě k lékaři se toxikóza cítí, takže byste se měli zeptat, jak zmírnit její projevy. Otázka zachování intimního života by měla být prodiskutována se svým lékařem. Existují náznaky, které mohou ovlivnit potrat.

Co se budou ptát

Před provedením vyšetření bude lékař s pacientem určitě hovořit. Při první návštěvě u lékaře je zahájena výměnná karta. Po celou dobu těhotenství by měla být se ženou. Pacient bude muset vyplnit dotazník, který uvádí informace o sobě, o chronických, gynekologických a genetických onemocněních. Ptají se také na zdravotní stav otce dítěte..

 1. když začala mít sex;
 2. jaké je těhotenství / dítě na účtu;
 3. zda došlo k potratům nebo potratům;
 4. první den poslední menstruace.

Jedním z nejdůležitějších problémů jsou ty, se kterými můžete zjistit předpoklady pro vývoj gestačního diabetu a preeklampsie u dítěte.

Pracovní podmínky těhotné ženy jsou také v zájmu lékaře. Dnes jsou kromě práce s toxickými látkami považovány za nebezpečné i povolání obchodní ženy, prodávajícího, telefonního a počítačového operátora. Problémem je stálá poloha při sezení, stojící na nohou a záření ze zařízení.

Jaká je inspekce

Vyšetření během těhotenství začíná instalací výšky a hmotnosti těhotné ženy. Při první návštěvě je povinné vyšetření na křesle, jako by se tomu ženy nevyhnuly. Lékař musí určit, zda je děloha hypertonická..

Bude nutné podstoupit fyzickou prohlídku s dalšími úzkými odborníky:

 • ORL specialista;
 • terapeut;
 • neuropatolog;
 • oftalmolog.

Nezanedbávejte takové zdánlivé formality. Takové vyšetření se provádí na začátku, uprostřed a na konci těhotenství..

Jaký je datum navrhovaného narození?

Ke stanovení odhadovaného data narození se používají převážně dvě možnosti a pro obě musíte znát první den posledního menstruačního období (MPAP)..

 1. Přidejte do PDP 280 dnů nebo 40 týdnů.
 2. Take PDPS tři měsíce a přidat týden.

Toto jsou pouze předběžné údaje a odhadované datum narození se může lišit mezi 10-14 dny.

Kdy jít s nepravidelným obdobím u gynekologa s podezřením na těhotenství

U nepravidelných období je vhodné navštívit lékaře alespoň dvakrát ročně.

Pokud máte podezření na těhotenství, nezapomeňte kontaktovat gynekologa, i když si nejste jisti svou pozicí.

Je téměř nemožné nezávisle určit přítomnost těhotenství v nepravidelném cyklu.

Bude gynekolog předepisovat další testy

Kromě standardní sady studií během těhotenství mohou být předepsány další testy.

Indikace pro další vyšetření:

 • těhotenství pokračuje s komplikacemi;
 • srdeční nebo ledvinové selhání u matky;
 • podezření na cukrovku.

Který týden je nejlepší jít

Většina lékařů doporučuje registraci v prvním trimestru těhotenství, a to až 12 týdnů.

Během tohoto období se provádí první ultrazvuk, který může vysvětlit celý obraz stavu dítěte a dítěte. Je v zájmu mámy se zaregistrovat co nejdříve, aby bylo možné zjistit možné patologie a pokusit se je odstranit.

Když se žena dozví o svém těhotenství, měla by pochopit, že je zodpovědná nejen za svůj život, ale také za život svého nenarozeného dítěte. Pravidelná návštěva lékaře a dodržování jeho pokynů je hlavním pravidlem pro ty, kteří chtějí porodit zdravé dítě.

Plánování těhotenství. Kteří lékaři by se měli muž a žena poradit před počátkem dítěte?

Těhotenství by mělo být nejen žádoucí, ale také plánované. Správný přístup pomůže minimalizovat rizika pro ženy a nenarozené děti a porodí zdravé dítě.

Tento článek vám podrobně řekne, kteří lékaři musí být předáni oběma partnerům ve fázi plánování těhotenství, dále o tom, kdy je třeba provést a jaké testy je třeba absolvovat před početí..

Proč podstoupit fyzickou prohlídku a podstoupit testy před početí?

I když budoucí rodiče věří, že jsou zdraví, bude užitečné se o tom ujistit:

 • Pro ženu je nejdřív důležité jít k lékařům. Po početí může začít mít problémy s imunitou. To vede k exacerbaci chronických onemocnění, která bude muset být léčena konzervativními metodami, aby nedošlo k poškození plodu. Je lepší nedovolit rozvoj nemoci, ale zabránit jí. K tomu musí nastávající matka navštívit řadu odborníků.
 • Pro muže je také důležité sledovat jeho zdraví během plánování těhotenství. Jít k lékaři a posoudit vaše celkové zdraví pomůže eliminovat riziko přenosu infekcí a problémů s početím.
obsah ↑

Kdy začít s přípravou na ženu a muže?

Minimální doba přípravy na těhotenství pro muže a ženy jsou 3 měsíce. Během této doby budou mít budoucí rodiče čas na návštěvu všech nezbytných lékařů, provedení testů a preventivní očkování.

Pokud žena nebo muž trpí chronickými chorobami nebo pokud má pár v anamnéze neúspěšné těhotenství, mělo by být toto období prodlouženo na 6 měsíců. Ve vážnějších případech je přiřazen individuální termín, který se může prodloužit až na jeden rok..

Na které lékaře se mám obrátit?

Muž i žena by měli navštívit tyto odborníky:

 • Terapeut je lékař, kterého musí navštívit muž i žena. Vyhodnocuje celkový stav těla. Terapeut navíc jmenuje konzultace úzkých odborníků. Nedělá to však pro plánování těhotenství, ale pro potřebu screeningu na akutní a chronická onemocnění.
 • Genetik - je zodpovědný za studium chromozomového souboru mužů a žen. Specialista provádí genetickou analýzu, která pomůže předpovědět predispozici nenarozeného dítěte na genetické a jiné nemoci. Studie je povinná pro ženy starší 35 let a muže starší 40 let, jakož i v případech, kdy má rodina dědičné choroby nebo má pár v anamnéze problémy s ložiskem.

Žena může být také poslána na genetický výzkum podle výsledků studií s abnormalitami.

 • Reprodukční lékař je lékař, který se zabývá reprodukčním zdravím. Je to on, kdo zachází s mužskou a ženskou neplodností a také se připravuje na postup IVF. Pokud mají manželé problémy s otěhotněním, stejně jako pro jejich prevenci ve fázi plánování těhotenství, je nutné navštívit odborníka.
 • Navíc žena prochází lékaři:

  1. Gynekologka je hlavní lékařkou, od jejíž návštěvy je nutné zahájit přípravy na těhotenství. Je to on, kdo provádí úvodní zkoušku a předepisuje nezbytné testy. V případě problémů v těle nastávající matky pošle odborník ženu užšímu lékaři, včetně reprodukčního lékaře.
  2. Endokrinolog - specializuje se na nemoci spojené s poruchou endokrinního systému. Tento systém má velký vliv na metabolismus, jakož i na fyzický, duševní a sexuální vývoj ženy, takže místo endokrinologa před těhotenstvím má své místo. Sledování specialistou je zvláště důležité, pokud si žena je vědoma problémů se štítnou žlázou a užívá hormonální léky k úpravě sekrece hormonů.
  3. ORL doktor. Odpovědný za stav ucha, nosu a krku. Během těhotenství může žena na pozadí snížené imunity mít virová onemocnění a exacerbaci chronických ORL patologií. To může poškodit nejen samotnou ženu, ale i nenarozené dítě. Proto je důležité provést vyšetření těchto tělních systémů i ve fázi plánování těhotenství.
  4. Oftalmolog - sleduje stav vidění budoucí matky. Kromě stanovení přítomnosti krátkozrakosti, hyperopie nebo astigmatismu a doporučení týkajících se těchto patologií ve fázi plánování, lékař dává gynekologovi závěr o možnosti přirozeného porodu. Zvláště důležité je navštívit ji před početím u žen s významnými odchylkami od orgánů vidění.
  5. Zubař je další povinný specialista, který musí být navštíven ve stadiu přípravy na narození dítěte. Během těhotenství se hormonální pozadí dramaticky mění a zvyšuje se spotřeba vitamínů a minerálů. To vede k problémům se zuby a dásněmi. Navíc nemoci ústní dutiny mohou během těhotenství vést ke komplikacím..
  6. Imunolog - studuje nemoci spojené s imunitním systémem a ovlivňující jej. Návštěva lékaře se považuje za povinnou, pokud má žena v anamnéze potrat nebo zmeškané těhotenství.

  Který lékař by měl kontaktovat muže, pokud žena nemůže otěhotnět?
  Lékaři pro muže:

  • Urolog je hlavním mužským lékařem při plánování těhotenství. To, kdo léčí většinu nemocí, může vést k problémům s početím. Provádí počáteční prohlídku a přiřazuje potřebné analýzy budoucímu tátovi, na jehož základě je v případě potřeby zasílá užším odborníkům.
  • Androlog je specialista na léčbu patologických procesů a nemocí v oblasti mužských genitálií. Kromě léčby impotence, erektilní dysfunkce a problémů s prostatou se zabývá také vážným problémem, jako je mužská neplodnost. Pokud tedy žena nedokáže otěhotnět, musí se tento specialista nejprve spojit s mužem.

  Toto je úplný seznam nejčastěji potřebných odborníků při plánování těhotenství. O jmenování konzultací s lékaři rozhoduje pozorující gynekolog u žen nebo urolog u mužů. To je typické, aniž by byl registrován v lékárně..

  Pokud jeden z budoucích rodičů trpí chronickými onemocněními a je pravidelně sledován odborníkem, může ve fázi plánování těhotenství samostatně vyhledat radu ošetřujícího lékaře, aby zjistil přítomnost nebo nepřítomnost relapsu nemoci, jakož i její komplikace a potřebu prevence. To platí zejména pro ženu, protože těhotenství snižuje ochranné funkce těla a pravděpodobnost exacerbace chronického onemocnění se výrazně zvyšuje.

  Kde provádět zkoušky?

  V mnoha městech Ruska jsou centra pro plánování rodičovství. Budoucí rodiče tam mohou jít a získat doporučení všem potřebným odborníkům.

  Hostující lékaři jsou důležitou fází při plánování početí, což je lepší nezanedbávat ženu, nikoli muže. Pokud se pár postará o své zdraví a zdraví nenarozeného dítěte, musí kontaktovat specialisty a provést potřebné testy 3 měsíce před navrhovaným početím. Je důležité vyloučit přítomnost infekcí genitourinárního systému a exacerbaci chronických chorob.

  Jsem těhotná - co dělat? Podrobná instrukce

  Dokonce i ženy, které pečlivě plánovaly těhotenství, když k nim dojde, jsou často ztraceny a nemají dobrou představu o tom, co dělat a jak se chovat..

  Elizaveta Novoselova
  Porodník-gynekolog, Moskva

  Test ukázal dva proužky - jasný, jasný, přesvědčivý. Potvrzují, že se stal zázrak a nyní budete mít dítě. Tato zpráva způsobuje stav euforie, který však brzy brzy ustupuje úzkosti: co dělat dál? Jak se chovat v novém stavu, musím jít k lékaři, kdy a kde se zaregistrovat k těhotenství, jaké testy a vyšetření musím absolvovat? Je nutné shromáždit nějaké doklady pro mateřskou dovolenou, jak dlouho trvá práce, co je rodný list, kdy a jak si vybrat nemocnici a zda uzavřít smlouvu? Obecně potřebujete jasný návod k dalším činnostem, abyste mohli mluvit krok za krokem pokyny pro těhotenství. Toto je pokyn, na který jsme se rozhodli upozornit.

  Návštěva gynekologa a prvního ultrazvuku.

  Jakmile se dozvíte o těhotenství, musíte neprodleně navštívit lékaře. První schůzka s gynekologem bude zahrnovat externí vyšetření, vyšetření na gynekologickém křesle, ultrazvuk a krevní test na hCG.

  Na základě výsledků tohoto rychlého vyšetření bude lékař schopen přesně potvrdit fakt těhotenství (nebo jej vyvrátit, protože testy jsou někdy „špatné“), určit období a vyloučit ektopickou lokalizaci embrya. Kromě toho při prvním jmenování obdržíte informace o dalších lékařských událostech: návštěva u jiných lékařů - to může být nutné v případě chronických onemocnění, - další testy, datum další návštěvy gynekologa a ultrazvuku.

  Upravte životní styl

  Nyní musíte zkontrolovat denní rutinu, pracovní rozvrh a fyzickou aktivitu. První týdny těhotenství jsou kritickým obdobím vývoje plodu: jakékoli přetížení, stres a nemoc nastávající matky během tohoto období mohou nepříznivě ovlivnit zdraví a těhotenství dítěte. Noční procházky, kluby a hlučné večírky bude muset být odloženo na lepší časy. V prvních týdnech těhotenství byste se měli pokusit navštívit menší přeplněné oblasti, abyste se vyhnuli riziku infekce a zranění. Zkuste si odpočinout více, dostatek spánku a chodit na čerstvý vzduch.

  Je nutné okamžitě opustit práci přesčas, služební cesty; pokud je to možné, změňte počáteční a koncový čas pracovního dne, abyste se vyhnuli dopravě v dopravní špičce. Máte veškeré právo na všechny tyto příjemné změny pracovního plánu v souladu s pracovními předpisy..

  V prvních týdnech byste se měli dočasně vzdát sportu; následně, s normálním průběhem těhotenství, bude možné vrátit se ke sportu - samozřejmě upravený na „zajímavou pozici“.

  Pro nově nastávající matku je užitečné chodit a plavat; ale jízda na kole, běhání, bruslení a lyžování by měla být vyřazena, jakmile bude známo těhotenství. Snažte se neudělat náhlé pohyby nebo zvedat závaží: maximální doporučená hmotnost je 3 kg, rovnoměrně rozdělena do obou rukou.

  Měli byste také upravit svůj jídelníček: je důležité, aby těhotná žena správně jíst. Konzervované potraviny, syntetické nápoje a výrobky s umělým doplňkem potravin je nutné opustit, nezneužívat kořeněná, mastná a smažená jídla.

  Vezměte si vitamíny

  Od prvních dnů těhotenství se doporučuje nastávajícím matkám užívat kyselinu listovou - vitamin B9. Tento vitamin poskytuje nezbytnou rychlost růstu a vývoje dítěte v raných stádiích, je hlavním prostředkem k prevenci nevyvíjejícího se těhotenství a vzniku malformací nervového systému a srdce plodu. Kyselina listová navíc poskytuje lepší absorpci železa, která je nezbytná pro tvorbu hemoglobinu. Doporučená denní dávka tablet vitaminu B9 je 800 mcg..

  Dalším „vitamínem prvních dnů těhotenství“ je E; je nezbytné, aby tělo budoucí matky syntetizovalo hlavní hormon těhotenství - progesteron, který zajišťuje normální tón a prokrvení dělohy.

  Doporučená dávka - 100 mg.

  Druhý ultrazvuk

  Podruhé se provádí ultrazvukové vyšetření po dobu 8 až 12 týdnů. Účel studie: potvrdit prodloužení - úspěšný průběh a vývoj těhotenství, zjistit shodu velikosti a vývoje plodu s očekávaným gestačním věkem, vyloučit vznik malformací. Podle výsledků druhého ultrazvuku se nastávající matce doporučuje zahájit pravidelnou návštěvu gynekologa, aby sledovala průběh těhotenství.

  Těhotenství účetnictví

  Je vhodné zahájit systematické lékařské sledování vývoje těhotenství po dobu nejpozději 12 týdnů; je lepší se registrovat včas - současně s druhým ultrazvukovým vyšetřením.
  Včasná registrace těhotenství a zahájení pravidelného lékařského dohledu mohou významně snížit riziko exacerbací chronických onemocnění a komplikací těhotenství. Ženy, které se zaregistrují nejpozději do 12 týdnů, dostávají paušální příspěvek ve výši poloviny minimální mzdy. Při registraci na prenatální klinice by měla být nastávající matce předložena cestovní pas, politika povinného zdravotního pojištění a výsledky lékařských vyšetření za poslední rok, včetně uzavření prvních ultrazvukových a analytických údajů. V budoucnosti se těhotné matce doporučuje navštívit těhotnou alespoň 12krát. Po dobu až 28 týdnů byste měli jít k lékaři alespoň 1krát za měsíc, od 28 do 37 týdnů - nejméně 2krát za měsíc a začínat od 38 týdnů - každých 7-10 dnů. Například za přítomnosti zvláštních indikací, pokud je nezbytné další vyšetření na základě výsledků testů nebo zdravotního stavu, může lékař doporučit neplánované návštěvy v kterémkoli z uvedených dat.

  Dáváme testy

  Lékař dává pokyny pro nezbytné laboratorní testy při první návštěvě, tj. při registraci na těhotenství. Standardní soubor studií provedených ve 12. týdnu zahrnuje:

  • klinický (obecně) krevní test;
  • obecná analýza moči;
  • krevní chemie;
  • koagulogram - krevní koagulační test;
  • stanovení příslušnosti k krevním skupinám a rhesus;
  • krevní test na HIV, hepatitidu B a C, syfilis;
  • vyšetřování infekcí pochodní: rubeola, toxoplasmóza, coxsack, herpes, cytomegalovirus, papillomavirus, chlamydie, močovina a mykoplazmóza, gardnerelóza. Tato onemocnění postupují tajně a mohou patologicky ovlivňovat vývoj plodu;
  • stěr flóry z vagíny;
  • dle uvážení lékaře je možné provést screeningové vyšetření na vrozená onemocnění - krevní test na alfa-fetoprotein a hCG.

  Přes děsivou velikost seznamu je možné provést všechny testy najednou - k tomu musíte zjistit dny odběru krve a nezbytná opatření k přípravě. Například, biochemický krevní test by měl být proveden na lačný žaludek a v předvečer testu na RW (syphilis) byste neměli jíst hodně sladkostí: nedodržení těchto pravidel může vést k nesprávným výsledkům testu. V případě chronických onemocnění nebo podle pokynů jiných lékařů, jako je terapeut nebo endokrinolog, se seznam může rozšířit. V budoucnu se bude muset opakovat mnoho testů: například analýza moči - při každé návštěvě gynekologa; obecný krevní test - nejméně dvakrát za trimestr; analýza na HIV, syfilis a hepatitidu - jednou ve druhém a třetím trimestru; stěr na flóře - nejméně jednou za trimestr. Jsou nutné opakované testy na stejné infekce, protože teoreticky může nastávající matka během těhotenství onemocnět.

  Příbuzní profesionálové

  V porodnictví sousedí lékaři jiných specialit, jejichž vyšetření pomáhá gynekologovi zvolit správnou taktiku řízení těhotenství. Vyšetření lékařem, endokrinologem, oftalmologem, zubním lékařem a ORL je nejdůležitější pro sledování průběhu těhotenství, avšak pokud máte zdravotní problémy, možná budete muset konzultovat jiné lékaře, například nefrologa - specialistu na onemocnění ledvin, neurologa, flebologa - specialistu na onemocnění žil - nebo kardiologa. Odborníci na obcházení by měli začít nejpozději do 12 týdnů a dokončit do 16 týdnů těhotenství. V rámci vyšetření musí terapeut vytvořit elektrokardiogram. V případě potřeby mohou lékaři pozvat nastávající matku, aby ji znovu přijala ve druhém a třetím trimestru těhotenství, nebo předepsat další diagnostické testy.

  Screeningová studie

  V 16–18 týdnech těhotenství se těhotné matce doporučuje podstoupit tzv. „Trojitý test“, který umožňuje určit rizikovou skupinu pro vznik fetálních malformací. Za tímto účelem se provádí studie žilní krve těhotné ženy na množství alfa-fetoproteinu, lidského chorionického gonadotropinu a estriolu. Změna v množství těchto látek produkovaných tkáněmi plodu a placentou může naznačovat závažnou abnormalitu ve vývoji plodu, například Downův syndrom. Pokud je test pozitivní, nastávající matka je poslána na genetickou konzultaci.

  Třetí ultrazvuk

  Další ultrazvukové vyšetření se doporučuje po dobu 18–20 týdnů; v tomto bodě je dokončena tvorba placenty, jakož i pokládka hlavních orgánů a systémů plodu. Echografie v této době umožňuje posoudit stupeň vývoje kardiovaskulárního, nervového a močového systému plodu, vývoj a velikost dítěte během těhotenství, určit místo připojení placenty a hladinu krevního toku v cévách, posoudit strukturu placenty a pupeční šňůry. Třetí ultrazvuk je součástí doporučeného objemu screeningových studií pro identifikaci genetických abnormalit a malformací plodu.

  Tělesné cvičení

  Po 20. týdnu těhotenství, kdy již uplynula hlavní „kritická“ data, se vyplatí prodiskutovat se svým lékařem možnost hraní sportů, které jsou pro toto období přípustné. Připomeňme, že aktivní nastávající matky, které hrály sport před těhotenstvím, by měly při první návštěvě gynekologa diskutovat o nápravě obvyklé fyzické aktivity. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, je dávkována fyzická aktivita nejen povolena, ale také vysoce doporučena: dobrý svalový tonus a elasticita vazivového aparátu pomáhá tolerovat přírůstek hmotnosti během těhotenství a nepohodlí pracovní bolesti. Je lepší dát přednost protahovacím cvikům, jako je jóga pro těhotné ženy, pilates a flex těla. Těhotné ženy umí plavat, speciální aqua aerobik pro nastávající matky a dokonce i břišní tanec. Nezbytnou podmínkou je úplné vyloučení náhlých pohybů, tlaku na lisu a zvedacích závaží; Všechna výše uvedená cvičení jsou nejlépe prováděna pod dohledem školitele, který je kompetentní při výběru zátěže pro těhotné ženy. Pokud neexistují konkrétní doporučení lékaře, můžete se zapojit do „povolených“ sportů 40–60 minut 2-3krát týdně až do porodu.

  Výměna karty

  Tento dokument lze považovat za „těhotenský pas“: obsahuje všechny nezbytné lékařské informace o zdraví nastávající matky, o vlastnostech tohoto a předchozích těhotenství, výsledky analýz a vyšetření, obdržených léků a závěry odborníků..

  „Výměna“ se skládá ze tří částí; první je vyplněn lékařem po konzultaci, druhý je porodník-gynekolog, který se narodil, třetí je neonatolog, který pozoroval dítě po narození v nemocnici. S pomocí tohoto důležitého dokumentu existuje kontinuita v přenosu informací o zdraví matek a dětí mezi prenatální klinikou, porodnicí a dětskou klinikou. Podle vyhlášky č. 30 ze dne 02.10.2003 je výměnná karta vydána nastávající matce v náručí dohlížející lékař na prenatální klinice nejpozději do 23. týdne těhotenství. Od okamžiku přijetí musí být „těhotenský pas“ vždy v tašce nastávající matky spolu s obecným pasem a povinným zdravotním pojištěním: mohou být zapotřebí v případě nepředvídané nouzové hospitalizace.

  Kurzy pro budoucí rodiče

  O výběru kurzů by se mělo rozhodnout do 25. týdne těhotenství: nejúplnější a nejzajímavější přednáškové cykly se počítají v průměru na dva měsíce návštěvy v režimu 1 - 2 hodiny týdně. Můžete začít navštěvovat kurzy dříve: většina témat bude informativní a relevantní již v prvních týdnech těhotenství a mnoho tříd zahrnuje kromě přednášek také užitečná tělesná cvičení. Kurzy jsou potřebné pro správnou psychologickou náladu při porodu, osvojení si dovedností při zvládnutí bolesti při porodu, které zahrnují držení těla, masáže, relaxační a dýchací techniky a péči o novorozence..

  Standardní soubor přednášek obvykle zahrnuje témata týkající se funkcí těhotenství, porodu a poporodního období, vývoje plodu, hlavních aspektů lékařského dohledu nad těhotnou ženou, ženy při porodu, ženy při porodu a novorozence v porodnici, kojení, krmení, vývoje dítěte prvního roku života, přehledu porodnic ve vašem městě. Ve většině kurzů se kromě přednášek pořádají praktické hodiny - porodnická gymnastika a školení při porodu, kde procvičují anesteziologickou techniku. Třídy pro budoucí rodiče jsou nejlépe navštěvovány s partnerem. Tyto kurzy lze nalézt na prenatálních klinikách nebo porodnicích; Existují také nezávislé komerční kluby pro budoucí rodiče. Při výběru kurzů věnujte pozornost kvalifikaci učitelů (obvykle jsou přednášky prováděny specializovanými lékaři a psychology), trenéry gymnastiky, vhodnosti umístění kurzů a časem hodin, možností účastnit se přednášek se svým manželem a volit jednotlivá témata, která vás zajímají..

  Mateřská dovolená

  Osvědčení o invaliditě v mateřství vydává porodnice-gynekologka, která sleduje průběh těhotenství na následující období:

  při normálním těhotenství - od 30. týdne do 140 kalendářních dnů (70 dní před porodem a 70 po porodu);
  v případě vícenásobného těhotenství - od 28 týdnů do 180 kalendářních dnů;
  u komplikovaných porodů se poporodní dovolená zvyšuje o 16 kalendářních dnů a celková délka vyhlášky je 156 (70 + 16 + 70) kalendářních dnů.

  Obecný certifikát

  Na mateřské dovolené po 30 týdnech těhotenství může nastávající matka získat další důležitý dokument. Jedná se o rodný list určený k doplatku za služby lékařů předporodních klinik, porodnic a dětských klinik z federálního rozpočtu. Projekt vydávání rodných listů byl zahájen 1. ledna 2006; jejím cílem je zlepšit kvalitu zdravotní péče nastávajících matek a dětí ve státních zdravotnických zařízeních.

  Osvědčení se skládá ze tří kupónů: první platí za předporodní služby, druhý do porodnice a třetí do lékařské péče na dětské klinice. Při konzultaci se osvědčení vydává po ruce po 30 týdnech, přičemž registrace musí být provedena nejpozději do 12 týdnů a při návštěvě téhož lékaře na prenatální klinice nejméně 12krát během těhotenství; nastávající matka souhlasí s převzetím osvědčení, že je spokojena s obdrženou lékařskou péčí. V případě nepravidelného sledování, pozdní registrace, lékařské péče na komerčním základě nebo v případě nespokojenosti s těhotenskou úrovní lékařských služeb není rodný list vydán po konzultaci. V tomto případě nastávající matka obdrží rodný list již v nemocnici. Je třeba zdůraznit, že osvědčení o mateřství není povinným dokladem pro plánovanou nebo pohotovostní hospitalizaci v porodnici, bez ohledu na to, která porodnice je vybrána, a za jakých pojistných podmínek - podle politiky MHI nebo na placeném základě - bude nastávající matka doručena.

  Čtvrtý ultrazvuk

  Poslední ultrazvuk doporučený pro normální těhotenství je po 32 týdnech. Do této doby se plod již vytvořil, zaujímá stabilní polohu v děloze a lékař na základě výsledků studie vyhodnotí jeho fyzický vývoj, umístění, prezentaci, odhadovanou velikost do konce těhotenství, množství vody, stav placenty, průtok krve v cévách placenty, pupeční šňůru a děložní tepny. Tato data vám umožní sestavit navrhovaný plán narození, určit míru rizika a potřebu dalšího lékařského školení.

  Kardiotocografie

  Tuto studii je vhodné provést po 32-34. Týdnu těhotenství. Tato metoda umožňuje posoudit zdraví plodu podle frekvence a variability, tj. změny, jeho srdeční frekvence. Za tímto účelem se během 20–40 minut změří tep dítěte pomocí ultrazvukového senzoru a zaznamená se na papírovou pásku ve formě grafu. Na grafu CTG se navíc objevují okamžiky pohybu dítěte a zvýšený tón dělohy. Na základě změn srdeční frekvence, frekvence pohybů plodu a zvýšeného tónu myometria můžeme zhodnotit riziko hypoxie plodu a předčasného porodu.

  Vyberte nemocnici

  Tento důležitý proces se vyplatí začít nejpozději do 34. až 36. týdne těhotenství. Při výběru je třeba vzít v úvahu taková kritéria, jako je odlehlost porodnice, data preventivních ošetření („praní“), technické vybavení porodnice, úroveň pohodlí porodnic, v případě potřeby přítomnost zvláštní lékařské specializace, volba lékaře a individuální péče při porodu, přítomnost partnera při narození, společný pobyt matky a dítěte na porodním oddělení.

  Seznamte se s nemocnicí

  Po předchozím rozhodnutí o výběru mateřské nemocnice se po 36. týdnu vyplatí jít do ní osobně a „rozhlédnout se“. Je lepší předem prozkoumat možnosti cesty do porodnice, zjistit, kde se nachází vchod do přijímacího oddělení, seznámit se s pravidly pro přijetí k přijetí do prenatální hospitalizace a porodu, zjistit čas návštěv, rozhovory s lékaři a přijímání transferů. Při plánování individuální porodnosti po 36 týdnech se můžete seznámit se svým lékařem a uzavřít porodní smlouvu.

  Věci a dokumenty v nemocnici

  To musí být provedeno nejpozději do 38 týdnů těhotenství, aby se vzalo v úvahu vše, znovu zkontrolujte a ne rozrušte se v poslední chvíli. Seznam věcí, které mohou být hospitalizovány na porodních, porodních a poporodních odděleních, lze při uzavírání porodní smlouvy vyžádat od dotazů v porodnici nebo od pojišťovacího agenta. Požadavky na oděvy a osobní věci, které si můžete vzít s sebou v různých porodnicích, se mohou velmi lišit, takže se nemusíte příliš línit, abyste předem určili pravidla ve vybrané porodnici. Je lepší sbírat věci zvlášť pro každé oddělení a zabalit je do plastových sáčků. Z dokumentů pro hospitalizaci budete potřebovat cestovní pas, povinnou zdravotní pojištění, výměnu karty, rodný list a dodací smlouvu - pokud ji máte; je lepší pořídit fotokopie těchto dokumentů předem pro přijímací oddělení nemocnice. Okamžitě si můžete vzít s sebou věci a doklady k porodu, ale sáčky s věcmi pro porodnické oddělení lze do nemocnice předat až po narození dítěte, takže je lepší je označit a poskytnout pokyny příbuzným.

  Gynekolog během těhotenství: první dávka

  Mnoho žen zažívá vzrušení a úzkost před prvním jmenováním gynekologem během těhotenství, někdy to odkládá kvůli nevědomosti toho, co je čeká. Jak probíhá tato návštěva u lékaře a zda je nutné se na ni předem připravit, aby vše proběhlo bez zbytečných starostí?

  Nadezhda Shestopalova
  Porodník-gynekolog, Interdistrict Perinatal Center, Togliatti

  První schůzka s gynekologem během těhotenství: historie

  Při první návštěvě gynekologa během těhotenství lékař připraví individuální průkaz těhotné ženy, ve kterém jsou po celou dobu očekávání dítěte zaznamenány údaje o zdravotním stavu budoucí matky a jejího dítěte..

  Na začátku jmenování se porodník-gynekolog zeptá pacienta na minulá onemocnění, operace, zranění, špatné návyky, pracovní podmínky, aby se určil jejich možný dopad na průběh těhotenství. Pokud má budoucí matka chronická onemocnění srdce, dýchacího ústrojí, gastrointestinálního traktu, ledvin, krve během těhotenství, pečlivé sledování terapeutem nebo specialistou.

  Poté doktor přistoupí ke sběru gynekologické historie. Objasňuje povahu menstruace (věk nástupu první menstruace, pravidelnost cyklu, trvání, hojnost, bolestivost menstruace). Porušení cyklu může naznačovat nedostatečnou funkci vaječníků a během těhotenství bude vyžadovat jmenování zvláštních léků. Lékař se určitě zeptá nastávající matky na věk nástupu sexuální aktivity, předchozí gynekologická onemocnění. Poté se dozví o průběhu a výsledku předchozích těhotenství: jak to šlo, zda došlo ke komplikacím (preeklampsie, chronická fetoplacentální nedostatečnost atd.). Pokud těhotenství skončilo při porodu, lékař bude muset poskytnout údaje o hmotnosti narozeného dítěte, o způsobu porodu (porod přirozeným porodním kanálem nebo císařským řezem), o výskytu komplikací v období po porodu (krvácení, divergence šití na perineu atd.).

  Při prvním jmenování porodnice-gynekologa během těhotenství lékař také zjistí zdravotní stav budoucího otce: jeho věk, přítomnost závažných chronických a dědičných chorob, rizika z povolání, krevní skupinu a faktor Rh. Kromě toho se lékař vždy ptá na zdravotní stav další rodiny, přičemž zvláštní pozornost věnuje dědičným a závažným chronickým onemocněním. Všechny tyto údaje je třeba vzít v úvahu při pozorování těhotenství, aby se předpovídaly možné komplikace..

  Nezbytná měření při prvním jmenování gynekologa během těhotenství

  Po rozhovoru při prvním jmenování během těhotenství gynekolog změří růst a zváží budoucí matku. Poměr hmotnosti a výšky vám umožňuje určit index tělesné hmotnosti (BMI), na základě kterého se vypočítává přírůstek hmotnosti v těhotenství. Dynamika tohoto ukazatele je velmi důležitá, protože s některými komplikacemi (například gestózou) hmotnostní přírůstek převyšuje normální hodnoty (v průměru při normálním těhotenství žena získá 10–12 kg).

  Při prvním příjmu je měření velikosti těhotné pánve povinné pomocí speciálního zařízení - tazomeru. Získaná data nám umožňují předpovídat možnost porodu přirozeným porodním kanálem. Přítomnost budoucí matky s úzkou pánví, deformace kostí jsou možnou indikací císařského řezu.

  S pomocí centimetrové pásky měří obvod břicha porodník-gynekolog. A pokud je těhotná žena registrována po 12 týdnech, lékař měří výšku děložního fundusu (vzdálenost od ochlupení do pubity k nejvyššímu bodu dělohy). Díky těmto parametrům si můžete v dynamice všimnout narušení růstu plodu, podezření na oligohydramnios nebo polyhydramnios a bezprostředně před narozením vypočítat přibližnou hmotnost nenarozeného dítěte.

  Při první návštěvě a dále při každém jmenování se měří krevní tlak nastávající matky. Je důležité přesně znát počáteční hodnoty tlaku, protože během očekávání dítěte se jeho hladina může změnit. K poklesu krevního tlaku dochází často v prvním trimestru těhotenství, což je způsobeno hormonálními změnami v těle a zvýšení naznačuje přítomnost onemocnění kardiovaskulárního systému (hypertenze), vyžaduje další vyšetření a v případě potřeby léčbu. Zvýšení tlaku ve druhém a třetím trimestru může být známkou gestózy (těhotenská komplikace charakterizovaná zúžením všech krevních cév v těle a projevená otoky a výskytem bílkovin v moči).

  Vyšetření gynekologa během těhotenství

  Dále musí lékař provést vyšetření mléčných žláz pacientky: hodnotí jejich vývoj, stav bradavek a přítomnost mledziva (jeho vzhled během těhotenství je normální jev, který naznačuje přípravu prsu na nadcházející laktaci). Poté cítí žlázy, aby v nich vyloučily patologické formace, protože výskyt těsnění v hrudi může signalizovat přítomnost nádoru.

  Další fází je vyšetření na gynekologickém křesle. Mnoho nastávajících matek se tohoto postupu bojí, protože věří, že to může vést k potratům. Tyto obavy jsou však neopodstatněné. Lékař vždy pečlivě vyšetřuje pacienta a nemůže ublížit dítěti. Před návštěvou porodníka-gynekologa musí nastávající matka provést hygienické postupy a vyprázdnit močový měchýř (přetékající močový měchýř může ovlivnit vyšetření).

  Nejprve lékař zkoumá vnější genitálie. Lékař upozorňuje na stav perineum, na přítomnost jizev po prasknutí u předchozích porodů, odhaluje kondylomy (proliferaci sliznic), vyrážky a další patologické změny. Nezapomeňte zkontrolovat konečník, přítomnost zvětšených hemoroidních uzlů. Poté se pomocí gynekologického zrcadla provede vyšetření stěn vagíny a děložního čípku. Taková studie umožňuje identifikovat onemocnění děložního čípku (eroze, polyp). Při vyšetření v zrcadlech pomocí speciálního nástroje porodník-gynekolog bere nátěr na stupeň čistoty vagíny (k identifikaci zánětlivého procesu) a onkocytologie (k vyloučení onkologických onemocnění děložního čípku).

  Nastávající matka dále podstoupí bimanální (obouruční) vaginální vyšetření. Nezapomeňte sledovat stav děložního čípku: jeho hustotu, délku, umístění. Při normálním těhotenství je děložní čípek odmítán zadní, hustý, dlouhý krční kanál je uzavřen. S hrozbou přerušení se děložní hrdlo změkne, zkrátí, cervikální kanál se mírně otevře. V tomto případě musí pacient podstoupit léčbu zaměřenou na zachování těhotenství. V závislosti na situaci jsou předepisovány léky, které snižují tón dělohy nebo hormonální léky.

  Dále lékař zkoumá dělohu. Počínaje 5. týdnem těhotenství roste velikost dělohy, mění svůj tvar z hruškovitého na kulovitý. Charakteristickým znakem těhotenství je změna konzistence dělohy: stává se hustší, což určuje lékař při vyšetření.

  Poté se vyhodnotí stav vejcovodů a vaječníků. V této fázi vyšetření je možné v přílohách identifikovat cysty, formace, adheze. V raných stádiích je při detekci bolestivých rozšířených dodatků nutné vyloučit mimoděložní těhotenství a při detekci cyst ve vaječnících je nutné dynamické pozorování.

  Stanovení gestačního věku a DA

  V závěrečné fázi návštěvy porodník-gynekolog stanoví gestační věk a odhadovaný den narození (DA). Těhotenství se určuje první den poslední menstruace nastávající matky, jakož i na základě údajů z vaginálního vyšetření. DA se počítá podle vzorce: první den poslední menstruace mínus 3 měsíce plus 7 dní.

  První testy a vyšetření během těhotenství

  Při první návštěvě nastávající matka definitivně obdrží doporučení pro následující testy, které musí být splněny:

  Obecný krevní test vám umožní určit obsah hladiny hemoglobinu, červených krvinek (anémie se vyvíjí se snížením těchto ukazatelů), bílých krvinek (zvýšení jejich počtu naznačuje zánětlivé procesy v těle), krevních destiček (problémy s krevním koagulačním systémem jsou pozorovány s odchylkou od normy).

  Biochemický krevní test zahrnuje stanovení hladiny glukózy, bilirubinu, celkového proteinu, cholesterolu atd. Znalost těchto ukazatelů vám umožní získat představu o práci všech orgánů těhotné.

  Stanovení krevního typu a Rh faktoru. Během porodu může být vyžadována krevní transfuze a tyto ukazatele jsou nesmírně důležité. Pokud má budoucí matka negativní faktor Rhesus, musí být během těhotenství stanoven titr protilátek, jejichž vzhled naznačuje přítomnost konfliktu Rhesus mezi matkou a plodem a vyžaduje určitá opatření.

  Screening na infekci HIV, hepatitida B a C, syfilis. Pokud je detekován HIV, je pro nastávající matku předepsána antivirová terapie, aby se snížilo riziko přenosu infekce na její dítě. Pokud jsou výsledky testů na syfilis pozitivní, může být vyžadována léčba speciálními léky. Pokud jsou u těhotné ženy zjištěny viry hepatitidy B nebo C, je stanoven stupeň progrese onemocnění, na kterém závisí taktika vedení pacienta..

  Obecný močový test vám umožní vyhodnotit práci ledvin, protože během těhotenství se jejich zátěž zvyšuje.

  Těhotná žena navíc dostává doporučení úzkým odborníkům (optometristka, specialista ORL, zubařka) a terapeutka.

  Při prvním jmenování musí porodník-gynekolog dát nastávající matce doporučení ohledně životního stylu, výživy a v případě potřeby předepsat léky.

  Díky informacím shromážděným při první návštěvě a výsledkům studií lékař posoudí zdravotní stav pacienta a identifikuje rizikové faktory, které mohou komplikovat proces těhotenství, což je důležité pro udržení zdraví budoucí matky a jejího dítěte.

  První návštěva gynekologa: co si představit

  Před návštěvou porodníka-gynekologa pečlivě zvažte otázky, které chcete položit svému lékaři. Je vhodné si je zapsat, aby na nic nezapomněli. Máte-li zdravotní stížnost, nezapomeňte to nahlásit lékaři. Nezapomeňte si přinést cestovní pas, povinné zdravotní pojištění, SNILY (osvědčení o povinném důchodovém pojištění), plenku nebo ručník. Na recepci si přineste lékařskou kartu. Uvádí všechny nemoci, které těhotná žena během svého života měla. Nastávající matka musí zjistit přítomnost dědičných chorob od příštího příbuzného, ​​jejího a jejího manžela. Nezapomeňte si zapamatovat první den vaší poslední menstruace.

  Miamur

  Dámský časopis

  Virtuální zdroj FreeSlotGames a.

  Jak si vybrat kapuci na manikúru: n.

  Jak získat povolení k dočasnému pobytu v M.

  Jak si vybrat tapetu v ložnici.

  Nejnovější zprávy

  Alarming příznaky během těhotenství: když musíte naléhavě navštívit lékaře Zdraví

  • admin
  • 21/21/2015
  • 10862
  • 0 komentářů

  Těhotenství je samozřejmě normální stav ženy. Nezapomeňte však, že někdy takové situace nastanou, když musíte pečlivě naslouchat sobě a okamžitě jít k lékaři, nebo dokonce okamžitě zavolat sanitku. Některé nebezpečné příznaky se objevují náhle, bez jakýchkoli prekurzorů, s tichým těhotenstvím.

  Zvažte tedy nebezpečné příznaky, které vyžadují naléhavou návštěvu u lékaře.

  Krvácení genitálií

  Pokud se vyskytnou vzácné (kapající) skvrny, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Pokud si všimnete, že jejich počet je jako při menstruaci nebo ještě více, naléhavě zavolejte sanitku! Také krvácení může být doprovázeno bolestí v dolní části břicha nebo dolní části zad.

  Podobná situace může nastat:

  • až do 12 týdnů těhotenství v následujících případech: zmeškané těhotenství, potrat, který začal nebo je ohrožující, mimoděložní těhotenství, smyk močového měchýře - patologický stav, kdy se embryo zcela nevyvíjí a fetální vajíčko roste v důsledku zarostlých membrán, což simuluje normální těhotenství;

  • po 12 týdnech s placentárním přerušením nebo prezentací;

  • v jakékoli fázi těhotenství v přítomnosti nebo exacerbaci gynekologických nebo obecných onemocnění u budoucí matky: eroze děložního čípku, děložních myomů, polypů děložního hrdla (děložního hrdla), problémů s koagulací krve atd..

  Krvácení může nastat bez zjevného důvodu a po vyvolání faktorů: fyzická námaha, stres, sexuální styk, trauma.

  Komplikace krvácení mohou být:

  • potrat nebo předčasný porod;

  • podvýživa dítěte a následně i kyslíkové hladovění (hypoxie), nedostatečná hmotnost (hypotrofie) plodu, to znamená, že dítě začíná zaostávat za těhotenstvím;

  • intrauterinní fetální smrt.

  Vyšetření a léčba:

  Na lékařskou schůzku nejprve provedou ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (ultrazvuk) a nenarozeného dítěte, pokud doba není příliš malá. V raných stádiích (až 12 týdnů) může být proveden krevní test hCG, aby se zjistilo, jak se vyvíjí těhotenství. Po dlouhou dobu (více než 28 týdnů) budou provádět dopplerometrii cév placenty a plodu a po 34 týdnech provedou CTG (kardiotocografie), aby vyhodnotili, jak se dítě cítí. Pokud existují důkazy, budou předepsány krevní testy, nátěry z pohlavních cest atd..

  Léčba se nejčastěji provádí v nemocničním zařízení. Režim je obvykle přísně odpočinek postele. Při správné diagnóze a léčbě je prognóza obvykle příznivá. To platí pro případy, kdy nastávající matka vykonává všechna jmenování lékaře. A pamatujte, že i po propuštění musíte dodržovat řadu omezení - nezvedejte závaží, nesnižujte fyzickou a sexuální aktivitu, nebuďte nervózní.

  Bolesti břicha a dolní části zad

  Bolest v dolní části břicha a dolní části zad pravidelně obtěžuje každou těhotnou ženu, ale obvykle nejsou silné, odejdou samy od sebe a nezpůsobí neobvyklý výtok z genitálního traktu..

  Pokud bolest v dolním břiše neprodleně vyhledejte lékaře:

  • zesílené nebo najednou silné bolesti;

  • doprovázeno krvavým nebo průhledným výtokem z pohlavních cest;

  • doprovázeno mdloby;

  • po dobu delší než 20 týdnů přestanou být pohyby dítěte pociťovány;

  • jsou doprovázeny zhoršenou stolicí nebo močením (nejčastěji zvýšené močení, průjem);

  • jsou doprovázeny prudkým poklesem krevního tlaku, bušení srdce. První tři příznaky vyžadují pohotovostní hospitalizaci ambulancí. Mohou nastat z různých důvodů:

  • porodník (spojený s těhotenstvím) - hrozba přerušení, hladovění plodu kyslíkem;

  • non-porodník (spojený s celkovým stavem těla a / nebo exacerbací chronických onemocnění nastávající matky - s pankreatitidou, cholecystitidou, růstem myomových uzlin, cystitida, pyelonefritida). Pokud se s lékařem včas nekonzultujete, jsou možné následující komplikace:

  • potrat nebo předčasný porod;

  • komplikace nebo exacerbace chronických onemocnění - cholecystitida, pankreatitida, apendicitida, cystitida atd.;

  • intrauterinní fetální smrt.

  Vyšetření a léčba

  Lékař nejprve pečlivě prozkoumá žaludek a genitálie. Vymezí ultrazvuk pánevních orgánů. S výjimkou porodnických příčin bolesti se provádí další vyšetření, které nejčastěji zahrnuje ultrazvuk břišní dutiny a ledvin, obecný a biochemický krevní test, analýzu moči.

  Léčba se nejčastěji provádí v nemocničním zařízení. Při identifikaci souvisejících problémů jsou do sledování nastávající matky zapojeni úzcí specialisté (gastroenterolog, chirurg, urolog). Prognóza včasné léčby je příznivá..

  Únik plodové vody

  Normálně se během těhotenství zvyšuje výtok z genitálního traktu. Nastávající matky je často berou pro plodovou vodu, která začala unikat, nebo naopak - únik plodové vody je považován za normální výtok. Abyste pochopili situaci, musíte kontaktovat gynekologa. Doma to lze provést podle zvláštních testů (těsnění s reagentem, které mění barvu, pokud se jedná o vodu), které lze zakoupit v lékárně. A existují také vnější známky, na které se můžete zhruba orientovat: zvýšený průtok během přechodu z horizontální do vertikální polohy nebo při kašli; vody obvykle nemají ani barvu ani zápach. V každém případě, s velkým propuštěním, je nutná konzultace gynekologa. A určitě musíte naléhavě navštívit lékaře, pokud existuje tolik sekrecí, že teče podél nohou a nelze je zastavit žádným svalovým úsilím. Včasný přístup do nemocnice často může dítě zachránit nebo výrazně zjednodušit účinky úniku vody.

  Únik amniotické tekutiny může vzniknout z následujících důvodů:

  • infekce nastávající matky, zejména sexuálně přenosné infekce;

  • cervikální nedostatečnost (je to také isthmicocervikální nedostatečnost - stav, kdy děložní čípek přestane plnit svou blokovací funkci a je pro ni obtížné držet plod uvnitř dělohy);

  Unikající voda je nebezpečná s následujícími komplikacemi:

  Vyšetření a léčba

  Vyšetření spočívá v vyšetření na gynekologickém křesle, nejlépe ultrazvukovým vyšetřením pánevních orgánů, provedením zvláštního testu na plodovou vodu (amniotest). V pozdním těhotenství se provádí amnioskopie - vyšetření plodové vody a membrán pomocí speciálního zařízení - amnioskopu. Při zánětlivých změnách jsou výtěry z genitálního traktu odebírány kvůli čistotě a latentním infekcím..

  V závislosti na stavu budoucí matky lze léčbu provádět doma i v nemocnici. Terapie se bude lišit v závislosti na tom, co způsobilo únik plodové vody. V případě cervikální nedostatečnosti je nutný přísný odpočinek a pokud jsou detekovány pohlavně přenosné infekce a známky zánětu, jsou vyžadována antibiotika. V každém případě budete potřebovat jasnou implementaci všech lékařských předpisů, a pak může být zastaven únik plodové vody a jejich množství bude rychle doplněno..

  Ztráta vědomí, silné bolesti hlavy, blikání mouchy před očima, křeče, vysoký krevní tlak

  K takovým projevům může dojít náhle, jednotlivě nebo společně. Všechny tyto příznaky vyžadují naléhavou lékařskou péči a někdy pohotovostní hospitalizaci pro sanitku do nemocnice. Neignorujte je, i když se tlak vrátil k normálu a zdá se, že hlava už tolik neublíží. Podobné příznaky se objevují, když:

  • gestóza - komplikace druhé poloviny těhotenství, projevující se zvýšením tlaku, otokem a výskytem bílkovin v moči;

  • hypertenzní krize - prudký nárůst krevního tlaku;

  • epilepsie - dědičné onemocnění, které je doprovázeno epizodami ztráty vědomí se záchvaty a nemusí se před těhotenstvím nijak projevit;

  • mrtvice a další neurologické problémy - akutní podvýživa mozku;

  • vnitřní krvácení - když je narušena integrita vnitřních orgánů, ale krev nevychází ven, ale hromadí se uvnitř.

  Příčiny těchto stavů mohou být:

  • Nekompatibilita v systému matka-dítě - imunologický konflikt na faktor Rh nebo krevní typ, jakož i vzácný typ tkáňové nekompatibility mezi matkou a plodem. V tomto stavu jsou produkovány protilátky a biologicky aktivní látky, které porušují krevní srážlivost a vaskulární permeabilitu a mohou vyvolat výše uvedené podmínky;

  • odmítnutí ženy dokončit léčbu a vyšetření v případě jakýchkoli odchylek;

  • stresové situace, zranění;

  • zvýšená krevní srážlivost a tendence k trombóze.

  Pokud takové příznaky neberete se vší odpovědností, mohou nastat následující komplikace:

  • paréza - částečná ztráta svalové síly, nejčastěji s bavlnou na pažích a nohou, špatný pohyb; ochrnutí - úplná ztráta svalové síly v končetinách;

  • ztráta nebo prudké zhoršení zraku;

  • kyslíkové hladovění plodu.

  Vyšetření a léčba

  V této situaci je vyšetření prováděno v nemocnici s neurologem, kardiologem, hematologem, optometristou. Léčba je obvykle dlouhá, často musí během těhotenství pokračovat. Prognóza včasné a správné léčby a provádění všech lékařských jmenování je příznivá.

  Změna fetální aktivity

  Nastávající matky se zpravidla začnou cítit pohyby od 16. do 20. týdne těhotenství. A pokud jsou první pohyby stále docela slabé, pak s tím, jak dítě roste, stávají se znatelnější a patrnější.

  Máma si může všimnout, že se aktivita dítěte změnila - jeho pohyby se staly vzácnými a slabými, nebo naopak „zuřil“. Pokud je váš gestační věk 28 a více týdnů, měli byste provést test „Počítat do 10“. Provádí se v časovém intervalu od 9:00 do 21:00. Zaznamenejte čas prvního míchání a čas, kdy spočítáte 10 šoků. Pokud je počet pohybů menší než 10 za 12 hodin - je to příležitost k okamžité konzultaci s lékařem. A pokud je vaše těhotenství kratší než 28 týdnů - musíte udělat ultrazvuk plodu. Snížení fetální aktivity může být známkou toho, že trpí nedostatkem kyslíku. Je třeba věnovat pozornost příliš aktivnímu míchání dítěte: pokud se pohybuje příliš dlouho po dobu 6 hodin nebo déle, může to být také známkou narušení jeho zásobování krví a výživy.

  Alarmujícím ukazatelem je také situace, kdy se dítě úplně přestane pohybovat. Pokud pociťujete jeho pohyby déle než 6 hodin, musíte se neprodleně poradit s lékařem. A pokud to není možné, zavolejte sanitku.

  Hlavním důvodem změny aktivity je nedostatek kyslíku a výživy dítěte, které mohou být způsobeny zapletením pupečníkové šňůry, placentární nedostatečností, křečemi cév pupeční šňůry a dělohy s gestózou, anémií atd..

  Komplikace tohoto stavu:

  • podvýživa plodu - dítě roste pomaleji, než by mělo normálně;

  • problémy po porodu spojené se stavem nervového systému dítěte: encefalopatie, hyper excitabilita nervového systému atd..

  Vyšetření a léčba

  Aby bylo vše v pořádku s dítětem, musíte navštívit lékaře a podstoupit vyšetření. Během vyšetření se provádí ultrazvuk plodu s měřením rychlosti průtoku krve v cévách, které živí dítě a dělohy - dopplerometrie. Při gestačním věku delším než 28 týdnů se provádí CTG, aby se zjistilo, jak funguje fetální srdce.

  Léčba počátečních stádií hypoxie v nepřítomnosti výrazných změn stavu dítěte se provádí v podmínkách ženských konzultací. Ve vážnějších případech je nutné jít do nemocnice, kde bude provedeno další vyšetření a léčba. Prognóza včasné lékařské péče je příznivá..

  Poslouchejte sami, neváhejte znovu konzultovat lékaře, dodržujte všechna doporučení - a za to budete odměněni narozením nádherného zdravého dítěte.

  Poranění břicha

  Pokud upadnete (bez ohledu na žaludek, záda nebo hýždě), musíte naléhavě vyhledat lékaře, abyste vyloučili komplikace..

  Komplikace poranění břicha:

  • předčasné úplné nebo částečné oddělení normálně lokalizované placenty, což má za následek stav akutní hypoxie plodu;

  • předčasné prasknutí membrán;

  • dislokace, zlomeniny, roztržené vazy. Neúspěšný pád na hýždě může vést ke zranění sakrální páteře a ocasu, které v budoucnu může narušit porod přirozeným porodním kanálem..

  Je důležité si uvědomit, že nezáleží na tom, jak silná je bolest po pádu, protože závažnost stavu nezávisí na stupni bolesti. Lékař vás odkáže na ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby nechte provést CTG (pokud je gestační věk více než 28 týdnů), abyste vyloučili takovou hroznou komplikaci, jako je placentární narušení. V budoucnu se ultrazvuk a CTG opakují za den, protože k oddělení nemusí dojít okamžitě. A i když se jedná o poměrně vzácnou komplikaci, bude užitečné být v bezpečí.

  Články O Neplodnosti