Hlavní Analýzy

Kaštany - výhody a poškození dlouhé matice

Název rostliny pochází z latinského slova castanea, kde kasta je panna a nea je jméno Dianovy společnice. V římské mytologii Ney odmítl hrozného Jupitera a byl přísně potrestán. Bůh proměnil dívku na strom, který měl štíhlý kmen, jemné listy a chutné plody ukryté za ostnatou skořápkou.

Kaštan vám pomůže s křečovými žilami, tromboflebitidou. Ořech je také užitečný při vaření. Z buničiny se připravuje více než sto druhů pokrmů, včetně jemných bramborových kaší a výživných kompotů.

Charakteristika a místo růstu

Mohutný strom se širokou korunou, kaštanem dosahuje výšky až 35 - 50 m na výšku. To může žít až 4000 let, a začne nést ovoce 2-10 roky, v závislosti na druhu. V přírodních podmínkách roste ořech v teplém mírném podnebí. Plody mají zaoblený tvar a jsou pokryty hustou skořápkou..

Nejstarší instance na Zemi je asi 4000 tisíc let. Kaštan stovek koní roste podél silnice Linguaglossa v Sant'Alfio na východním svahu hory Etna.

Druhy kaštanů

Existuje 10 druhů kaštanů:

 • město nebo Japonec (Castanea crenata) - je to druh, který roste na pobřeží Černého moře na Kavkaze;
 • Američan / výstroj (Castanea dentata) - používá se k získání tříslovin;
 • kříženec prvních dvou druhů (Castanea fleetii);
 • Henry (Castanea henryi) - přirozeně se vyskytující v Číně;
 • nejměkčí / čínské (Castanea mollissima) - pěstované v Číně, západní Evropě a Koreji; v Severní Americe to způsobilo smrt zubních druhů rostliny, protože s ní byla představena houbová nemoc Endotia parasitica;
 • kříženec zubatých a zakrslých druhů (Castanea neglecta);
 • Ozark (Castanea ozarkensis);
 • zakrslý (Castanea pumila);
 • setí (Castanea sativa) - distribuované na území od Dzhubgy po Soči na území Krasnodar, má masité výživné ovoce;
 • Segyu (Castanea seguinii).

Japonské a výsevní kaštany se nejlépe hodí do klimatu jižních oblastí Ruska a mají chutné plody. V těžkých zimách mohou stromy vydržet teploty až do -25 ° C.

Někdy je kaštanová rodina omylem připisována:

 • chestnutaspermum - rostlina z rodiny luštěnin;
 • Žaludek nebo kaštan - patří do rodiny Sapindovů.

Koňský kaštan není opravdu kaštan. Roste v jižní části Ruska. Má rozprostřené větve a jeho plody mají lesklý lesk. Nejedí.

Díky nádhernému kvetení se kaštan koňský pěstuje na osobních pozemcích, na náměstích a v městských parcích..

Živiny a výhody

100 g čerstvého ovoce obsahuje 200 Kcal.

ŽivinyMnožství 100 g
Veverky4 g
Tuky1 g
Sacharidy44 g
Celulóza6 g
Sahara10 g
Železo, Fe0,72 mg
Vitamín C24 mg

Díky složení kaštany normalizují metabolický proces, obnovují alkalickou rovnováhu, produkují nové enzymy. Jedlý kaštan pomáhá při selhání jater, zlepšuje funkci štítné žlázy.

Výhody pro muže a ženy

U mužů pomůže konzumace sušeného ovoce:

 • normalizovat vaskulární průchodnost;
 • zvýšení mužské síly;
 • zabránit rozvoji prostatitidy.

Pro ženy je produkt určen pro:

 • úleva od negativních hormonálních poruch během menopauzy;
 • zastavení krvácení z dělohy;
 • křečové žíly.

U děložního krvácení, které není spojeno s maligními nádory, se pro praní používá odvar kůry zralých kaštanových semen. Je nutné vařit 15,0 g kůry na 250 ml vody při nízkém zahřátí po dobu 10 minut. Douche 2krát denně.

Kávu na Korsice nahradí sušené výsevní ovoce.

Pro bolest v kostech a kloubech je nezbytná infuze alkoholu ze sušených kaštanových květů 40 gramů na 1 litr léčivého alkoholu..

Z květů stromu se získá šťáva, která vám umožní odstranit otoky křečových žil a při prvních známkách hemoroidů. V 1 polévková lžíce vody se zředí a odebere 25 kapek šťávy ráno a večer, dokud příznaky nezmizí.

Pečené ořechy mají analgetický účinek.

Pozornost! Tento článek není výzvou k samoléčení. Před zahájením terapie je nutná odborná konzultace.

Kontraindikace

Kaštany se nedoporučují používat za následujících podmínek:

 • individuální nesnášenlivost;
 • snížený tlak;
 • diabetes mellitus;
 • obezita;
 • selhání ledvin;
 • tromboflebitida.

Kaštany jsou kontraindikovány pro těhotné ženy, protože mohou vést k předčasnému porodu.

Vaření Aplikace a Chuť

Při pečení se kaštan podobá vařeným nebo pečeným bramborám s výraznou ořechovou příchutí. Nejsladší je ovoce japonské rostliny. Často se přidává k dezertům místo cukru a jiných sladidel..

Po celý rok v prodeji najdete kaštanový med. Přípravek je schopen léčit respirační a urogenitální choroby, obnovit činnost gastrointestinálního traktu.

K vaření používejte pouze zralé jádro kaštanu. Mohou být smažené ve skořápce, vařené, pečené, plněné drůbeží a zeleninou a konzervované na zimu.

Po sušení jsou plody vhodné pro výrobu mouky, která je po smíchání s žitem a / nebo pšenicí ideální pro pečení chleba. A na ostrově Korsika ze surovin:

 • vařit pivo;
 • připravte si kávu a koláče.

Cukráři přidávají sladké druhy ořechů do koláče, koláče, sladkosti a pudinky. V obchodech jsou kaštany potažené čokoládou a kandované. Cukráři vyrábějí kaštanový krém (creme de marron) - slazené kaštanové pyré s vanilkou.

Džem

Kaštanový džem je ideální pro ranní toasty nebo jako náplň pro sladké domácí koláče.

 1. Oloupejte kaštany, uvařte do měkkých brambor a rozmačkejte.
 2. Přidáme bramborovou kaši do vroucího cukrového sirupu a na mírném ohni vaříme 30 minut..
 3. Když jídlo zhoustne a ztmavne, přidejte rum.
 4. Hotový produkt nalijte do sterilních nádob a uložte na chladné místo.

Džem zachovává počáteční množství kyseliny askorbové, takže může sloužit jako analog maliny v období akutních respiračních virových infekcí a chřipky.

Jak si vybrat

Sběr kaštanů se provádí na podzim. V tuto chvíli si můžete koupit čerstvé ořechy v supermarketech..

Při nákupu věnujte pozornost následujícím faktorům:

 1. Kvalitní matice jsou velké a těžké, bez viditelného mechanického poškození.
 2. Lesklá skořápka, barva kávy.

Čerstvý ořech musí být v balení! Při delším kontaktu se vzduchem se objevuje žluklý zápach a chuť.

Jak ukládat

Pro zachování chuti a výhod jsou kaštany skladovány čerstvé. Za tímto účelem jsou ořechy rozloženy v tenké vrstvě a sušeny na slunci. Pečlivě sušené ořechy se umístí do krabičky a každou vrstvu posunou o listy. Optimální teplota skladování + 2-5 ° C Datum vypršení platnosti 2 roky.

Matice Inshell se skladují v suchém skleněném obalu na chladném místě. Ovoce si zachovává čerstvost až 8 měsíců.

Kaštany lze skladovat v konzervách po dobu 18 měsíců.

Kde koupit, cena

V megacities, kaštany lze nalézt na trhu a v odděleních zdravé výživy. Existuje mnoho nabídek přímo z Číny na webových stránkách alibaba.

Název značky, hmotnostCena, rub.
„Chutě světa“, pečené a loupané kaštany, 80g, Rusko142
Svatý. Dalfour, oloupané 200 g, Francie583

Kromě vaření a medicíny používám kaštany k získání tříslovin a dřeva. Největším a nej výživnějším ovocem jsou marrony - pokročilé odrůdy rostlin. Hybridní matice dosahují průměru 4 cm.

Použití kaštanu: výhody a poškození

Kaštany, jejichž výhody a škody jsou lidem známy už od starověku, se používají nejen v lidové, ale i v tradiční medicíně. V přírodě roste asi 30 druhů této reprezentativní flóry, nejrozšířenější lidé jsou ovoce a další části rostliny 2 druhů kaštanů: kůň a ušlechtilý.

Výhody a škody ušlechtilého kaštanu

Kaštany jsou dobře známé nejen jako zdroje léčivých surovin. Stromy mají velmi estetický vzhled, proto se široce používají pro krajinářská města. Kvetoucí rostliny jsou velmi krásné. Navíc se jedná o nádherné medové rostliny. Kaštanový med je vysoce ceněn pro svou vynikající chuť, úžasnou vůni a výrazné léčivé vlastnosti. Silné dřevo těchto stromů se dlouho používá v tesařství a pro výrobu sudů. Sladké jedlé ovoce se exportuje do některých středomořských zemí..

Ovoce se používá hlavně při vaření. Kaštany, jejichž výhody a poškození jsou určovány jejich chemickým složením, jsou pochoutkou pro mnoho gurmánů. Obsahují velké množství draslíku a mědi, takže jsou užitečné při srdečním selhání. Poměrně vysoký obsah železa a fosforu zlepšuje stav anémie. Ve srovnání s jinými ořechy jsou kaštany nositeli záznamů o přítomnosti vitamínů C, PP, A, B. Vzhledem k jejich nízkému obsahu tuku (až 5%) a dostatečně vysokému obsahu bílkovin a uhlohydrátů jsou plody, které monitorují jejich hmotnost, velmi oceňovány. Svůj hlad můžete uspokojit tím, že jí jen 3-4 smažené ovoce. Vysoký obsah rostlinných bílkovin v kaštanech z nich činí nepostradatelný produkt spolu s luštěninami pro mnoho vegetariánů.

Jak jíst kaštany? Existuje mnoho způsobů, jak používat ovoce při vaření:

 • prášek se používá k přípravě kávy;
 • mleté ​​ovoce se používá při přípravě marcipánu a čokolády;
 • jedlé kaštany se přidávají do příloh k masu;
 • plněné ořechy ořechy;
 • do polévek se přidávají pečené kaštany;
 • z nich si můžete připravovat těstoviny pro sendviče;
 • jsou jen smažené na vánoční svátky.

Pro ty, kteří nevědí, zda je možné jíst kaštany syrové, odpovíme: můžete jíst syrové. Ale stejně jako všechny ořechy i pečené stále chutnější.

Předpokládá se, že použití ořechů ušlechtilých kaštanů rozveselí, pomáhá v boji proti chronické únavě a stresu. Kromě toho ovoce normalizuje metabolismus, obnovuje složení chrupavky a kostní tkáně, má příznivý účinek na fungování srdce, oběhového systému a ledvin, zmírňuje otoky a má mírný analgetický účinek. Kaštanové rostlinné oleje zlepšují stav pokožky a obnovují strukturu vlasů.

Protože plody jsou velmi uspokojivé, je obtížné se přejídat, ale zneužívání může vést k nadýmání a zácpě iu zdravého člověka. Neměli by se na nich také podílet alergici, protože ořechy mohou vyvolat zhoršení alergií. Často nemůžete jíst ovoce ušlechtilého kaštanu a lidí s nízkým krevním srážením a nízkým krevním tlakem.

Jak odlišit jedlý kaštan od koňského kaštanu?

Buďte opatrní a nezaměňujte ušlechtilé a koňské kaštany. Oříšky těchto stromů mají opravdu podobný vzhled. Ale samotné stromy se od sebe velmi liší. Jedlý kaštan patří do rodiny Bukovů, roste hlavně ve středomořských zemích. Konskiy je samostatná rodina Konskokashtanovů, její distribuční rozsah zahrnuje i severní země. Má květenství podobné jako prolamované svíčky, stonek květenství je umístěn svisle nahoru. A na jedlé květenství shromážděné v dlouhých náušnicích. Složité listy kaštanu koňského jsou podobné otevřené dlani, 1 list se skládá z 5-7 talířů. Jedlé listy jsou jednoduché, s malými ostrými zuby, až 30 cm dlouhé.

Plody obou stromů jsou pokryty masitou skořápkou. Zelená kopcovitá skořápka koňského ovoce vypadá jako podvodní důl. A jedlá skořápka je hnědé barvy s malými hroty. Zralé plody vypadnou ze skořápky. Kaštan má hladký, lesklý hnědý povrch se světlou matnou skvrnou na jedné straně..

Tato dvě ovoce se od sebe velmi liší. Hořká chuť koně ho činí vhodným pouze jako přísada do krmiva pro zvířata. Mimochodem, od dávných dob Turci krmili koně, vyčerpaní dlouhými túrami, kaštany. Zároveň se koně rychle zotavili. Proto jméno.

Výhody a poškození koňského kaštanu

Co je to užitečný kaštan? Ačkoli kaštany koní nejsou vhodné pro potraviny, mají bohaté chemické složení. Koňský kaštan, jehož přínos a poškození jsou určovány biologicky aktivními látkami, se používá k léčbě různých chorob velmi dlouhou dobu. Ve středomořských zemích byly ovoce a kůra používány již ve středověku při léčbě horečky, amébové úplavice a malárie. Prášek z ořechů byl aplikován na křečové vředy. S dnou bylo doporučeno koupat se s odvarem z kaštanů.

V Německu, v osmnáctém století, s přetrvávajícím průjmem, hemoroidy a krvácením z dělohy, byla použita odvar z kůry. Sebastian Kneipp, německý kněz, který celý svůj život věnoval vývoji léčebných metod, které jsou jednoduché a přístupné všem, doporučuje používat koňský kaštan na tromboflebitidu, na čištění jater a gastrointestinálního traktu, na zánět ženských pohlavních orgánů, nachlazení, radiculitidu, revmatické bolesti.

Alkoholická tinktura

Po letech výzkumu vstoupila alkoholová tinktura z rostlin do oficiálního léku evropských zemí v roce 1866. Od té doby ji začali prodávat v lékárnách pro léčbu chronického zánětu střev, dny a hemoroidů. Od konce 19. století používají ve Francii lékaři ve Francii lékaři k léčbě křečových žil, prostatitidy a adenomu prostaty. V polovině dvacátého století začalo v Německu hromadnou výrobu léčiv obsahujících výtažky z ovoce a používané při rozšiřování žil. V moderních léčivech jsou rostlinné extrakty k dispozici jako součást následujících léků:

Farmaceutický účinek léčiv je způsoben především obsahem bioaktivních sloučenin v téměř všech částech rostliny. V průběhu vědeckého výzkumu bylo zjištěno, že escin přítomný v kůře a plodech má vazokonstrikční účinek, zmírňuje zánět a otoky. Uklidňující účinek léků se používá v patologii nervového systému (hypochondrie, hysterie). Tato léčiva jsou vysoce účinná při léčbě radiační nemoci, protože aktivně čistí krev od radionuklidů a toxinů..

Kaštan, jehož prospěšné vlastnosti jsou vyjádřeny v protizánětlivých, dekongestantních, analgetických, antikonvulzivních, hojení ran, hemostatických, svíravých, baktericidních účincích, našel široké uplatnění v lidové medicíně v mnoha zemích světa.

Pro ošetření křečových žil na nohou a hemoroidových kužele se dovnitř odebírá čerstvě vymačkaná šťáva z rostlinných květin. 30 kapek šťávy by mělo být nakapáno do 1 lžíce. l a přidejte vodu. Vezměte 2krát denně.

Květinová šťáva může být zachována. Za tímto účelem se zředí na polovinu vodou, přivede se k varu a převalí se do sklenic. Na recepci použijte 30-40 g šťávy.

Kaštanová květová šťáva

Odvar zeleného semene má výrazný hemostatický efekt. Používá se proto k děložnímu a střevnímu krvácení, které nesouvisí s rakovinovými procesy..

S leukémií může být infúze květů kaštanu koní vynikajícím doplňujícím prostředkem pro obnovení složení krve. Pro jeho přípravu, 1 lžíce. l nalijte květiny do 1 šálku studené vody, přiveďte k varu a trvat na tom, 8 hodin. Infuze se používá pro 1 polévkovou lžíci. l každých 15-20 minut. Tento den se tedy vypije až 1 litr infuze. Průběh léčby je 2 cykly po 20 dnech s přestávkou 10 dní.
Pro mozkové nádory se používá stejná infuze a stejný léčebný režim.

Lesklá hnědá skořápka kaštanů se používá při přípravě léčby prostaty. Za tímto účelem se slupka osiva rozemele na prášek a zředí se vodkou v poměru 1:10, tj. na lahvi vodky (0,5 l) je třeba vzít 50 g prášku. Trvat na 1 měsíc. Užívejte 20 kapek 5-6 minut před jídlem. Léčení je také samozřejmě. 20 dní užívání drog se střídá s 10 dny odpočinku.

Odvar z listů kaštanu koňského je předepsán pro revmatismus a dnu, cholecystitidu, vazospazmus, zánět a střevní atonii. Účinnost odvarování listů se záněty průdušek a plicní tuberkulózy byla prokázána. Odvar z kůry a listů je zvláště užitečný pro kuřáky..

Složky se sklízejí na jaře, bezprostředně po rozkvětu stromu. Je lepší sbírat kůru z mladých tenkých větví. Suroviny se suší ve stinné, dobře větrané oblasti..

Bohatý obsah užitečných minerálních složek a bioaktivních látek v výtažcích z květů kaštanu koňského je označil za cennou složku mnoha kosmetických přípravků. Neutralizují účinek volných radikálů, zpomalují stárnutí, tónují stěny kapilár, zvyšují mikrocirkulaci krve a mají uklidňující účinek. Proto mohou být drogy použity pro svědění dermatitidy.

Preventivní opatření

Zdravotní přínosy kaštanů jsou vyjádřeny v mnoha receptech tradiční medicíny. Při užívání drog je však třeba přijmout preventivní opatření..

Přestože jsou plody považovány za mírně toxické, nedoporučují se těhotným ženám a kojícím matkám..

Ve všech případech lze finanční prostředky získat pouze po konzultaci s lékařem.

Plody kaštanu: role v lidském životě

Kaštany nás potěší nejen rozprostřením korun, ale přinášejí neuvěřitelné výhody. Jedlé kaštany jsou chutné a připomínají podivné ořechy podle chuti, zatímco koňské kaštany zmírňují mnoho nemocí..

Kaštan a jeho druhy

Všichni jsme obeznámeni s velkými, šířícími se stromy s krásnými listy. Tyto stromy připomínají jižní léto, moře a relaxaci..

Takové kaštany obvykle rostou v jižních lesích Bulharska nebo Řecka v nadmořské výšce asi kilometr nad mořem..

Ve Francii jsou jedlé kaštany téměř národní pokrm, ani jediný podzim není bez pečení kaštanů a jejich vůně.

Kaštan má působivou velikost až 35 metrů a žije více než pět set let.

Kaštany dobře snášejí suché počasí, mohou růst na úrodné nebo písčité půdě. Nepříznivé účinky vyvolávají pouze náhlé mrazy nebo velmi silné zimy.

Kaštanové květy v květnu a první plody se objevují počátkem podzimu.

Kaštanové plody mají mírně zploštělý tvar, jsou pokryty lesklou hnědou kůží a na dně plodu je lehčí drsná oblast..

Jedlé kaštany a jejich prospěšné vlastnosti

Rozlišovat plody koňského kaštanu od jedlého jednoduše.

Plodné krabičky z ušlechtilých kaštanů jsou hustě pokryty malými jehlami, které se podobají ježkům.

Každá krabička obsahuje několik menších než u kaštanů, arašídy se špičatými vrcholy.

 • Plody jedlých kaštanů jsou chutné a používají se k výrobě sušenek, salátů, polévek, občerstvení, mletí na mouku, která svými vlastnostmi a obsahem živin překonává i pšenici..
 • V syrové formě je jejich chuť jako ořech, ale po vaření je chuť spíše jako brambory.

Plody jsou bohaté na vitamíny A, C a B, obsahují škrob, proteiny, cukr, enzymy a tuky.

Kaštany mají krátkou skladovatelnost, rychle ztrácejí užitečné vlastnosti a zhoršují se, takže je nejlepší si tyto ořechy užívat na podzim.

 • v léčbě aterosklerózy,
 • křehkost krevních cév a špatný oběh,
 • tromboflebitida,
 • trofické vředy,
 • a hemoroidální zánět.
 • Syrové kaštany pomáhají při průjmu a přispívají k léčbě malárie,
 • smažené - zastavte krvácení.

Jsou čerstvě vymačkané šťávy škodlivé nebo prospěšné? V tomto článku jsou společně uvedeny.

Jak obyčejné kaštany jedí

Kaštany se obvykle jedí smažené nebo vařené, ale můžete je jíst syrové.

 • Chcete-li smažit takové ořechy, musíte propíchnout nebo snížit jejich kůži, lze to provést nožem nebo vidličkou.
 • Řezy musí být provedeny, jinak, při smažení, slupka silně praskne a kaštany budou létat jako popcorn.
 • Poté se připravené kaštany vloží do pánve nebo na pekáč a vaří se asi půl hodiny.
 • Kaštany míchejte v procesu vaření..
 • Po pečení se kaštany změknou a kůra se snadno odstraní.
 • Musíte je jíst teplé, chlazené ovoce, které se má oloupat, je někdy velmi obtížné.

Jedlé kaštanové recepty

Abyste mohli připravovat pokrmy z kaštanů, musíte je nejprve oloupat.

Vařené kaštany v másle.

Při vaření se oloupané kaštany vylijí vodou a vaří se na mírném ohni po dobu 15–20 minut.
Poté, co je voda vypuštěna a ponechána stát v uzavřené pánvi dalších 5 minut.
Připravené kaštany se nalijí rozpuštěným máslem a nasolí.

Provence kaštany.

Pro jídlo, které budete potřebovat:

 • stroužky česneku,
 • jedna a půl lžíce koření z provensálských bylin (rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj, máta peprná, oregano, majoránka),
 • půl lžička indického kari,
 • 100 g. strouhaný sýr,
 • 600 g kaštany,
 • 300 gramů zakysané smetany,
 • špetku soli a pepře.

Smažené oloupané kaštany na pánvi s česnekem, přidejte koření a sůl.
Výslednou směs vložte do pekáče, přidejte trochu soli a pepře a poté nalijte zakysanou smetanu.
Pečte v předehřáté troubě na 200 stupňů po dobu 15 minut.
Připravenou misku posypte strouhaným sýrem a vložte do trouby na další 3 minuty, aby sýr mohl zhnědnout.

Chestnut předkrm.

 • 200 g. vařené kaštany,
 • 1 polévková lžíce. lžíce konzervovaného lilku,
 • 1 polévková lžíce. lžíce kari pasty,
 • koriandr,
 • sůl.

Všechny ingredience by měly být smíchány v salátové misce, podle chuti přidejte koriandr a sůl.
Tento předkrm se ukáže být pikantní a dokonalý u vína nebo piva.

Cukrové kaštany.

Pro vaření, vzít

 • půl kilogramu kaštanů,
 • tři lžíce. lžíce másla,
 • 50 g Koňak
 • a cukr.

Oloupané kaštany vaříme ve vroucí vodě asi 5 minut,
poté by měly být položeny na plech na pečení předem potažený papírem na pečení,
nalijeme máslem a velkoryse rozmačkáme cukrem.
Kaštany je třeba pečet při teplotě 200 stupňů po dobu nejvýše 20 minut.
Hotový dezert se podává s koňakem a zapálí se.

Javorová šťáva je nejlepším antidepresivem. Nevěří? Podrobnosti v článku.

Užitečné a léčivé vlastnosti kaštanu koňského

Přes vynikající chutě ušlechtilého jedlého kaštanu má kaštan koně výraznější léčivé vlastnosti.

Koňský kaštan dostal své jméno díky léčivým vlastnostem, které má. V 16. století byl zaznamenán blahodárný účinek kaštanu na zdraví koní, odtud název.

O něco později se lidem začaly dávat tinktury a drogy..

Tajemstvím blahodárných vlastností kaštanu je přítomnost zvláštních látek - eculin a escin, které

 • snížit krevní srážlivost,
 • rozpusťte vytvořené krevní sraženiny,
 • mít protizánětlivé a
 • anti edematózní vlastnosti.

K ošetření se používá nejen ovoce.

Léčivé vlastnosti mají také kůra ovoce, kůra a listy kaštanu.

Odvar z kůry bude použit pro nemoci, jako je

 • bronchitida,
 • pneumonie a otoky,
 • anémie,
 • všechny druhy krvácení.
 • s onemocněním žlučníku,
 • játra,
 • slezina,
 • má protizánětlivý účinek.

Využití kaštanu v lidové medicíně

Léčivé kaštany se používají také v lidovém léčitelství.

Takové léky lze snadno připravovat doma..

 • Kůra musí být sbírána na jaře a odříznout vrstvy kůry od mladých výhonků. Shromážděná kůra by měla být nakrájena na malé kousky a sušena.
 • Květiny se sbírají ve výšce květu, během dne je sušíme na slunci a poté ve stínu.
 • Listy se nejlépe sklízejí také na jaře, když jsou mladé a šťavnaté..
 • Ovoce se sklízí po zrání, někde uprostřed podzimu.

Veškeré suroviny musí být shromažďovány mimo hranice města a velké silnice.
Pokud není možné cestovat daleko mimo město, může být sběr proveden v parcích daleko od ruchu města a podniků.

U zanícených ran a trofických vředů se obklady vyrábějí z alkoholového extraktu z kaštanu.

Pro přípravu připravte 5 lžic nakrájeného ovoce nebo hnědé kůry, nalijte vodku a nechte ji vařit sedm dní..
Extrakt lze také užít perorálně, 30 kapek po každém jídle.

Pro léčbu artritidy a bolesti kloubů se vyrábějí obklady z celého kaštanového ovoce trvajícího na vodce.

K vaření potřebujete vzít 10 plodů kaštanu, nalijte je vodkou v množství půl litru, nechte 10 minut vařit na chladném místě..
Při této infuzi je dobré otřít klouby a stlačit se..

S křečovými žilami:

 1. Vylisujte šťávu z čerstvých kaštanových květů. Mělo by se užít 20-30 kapek, zředěných malým množstvím vody, třikrát denně před jídlem.
 2. Mleté oloupané plody kaštanu, asi 50 gramů, vložte do nádoby z tmavého skla. Jako kontejner můžete použít pivní láhev.
  Výsledný prášek se nalije 250 gramy alkoholu a trvá na chladném místě po dobu 10 dnů.
  Infuze by měla být pravidelně míchána.
  Hotový extrakt by měl být filtrován a konzumován orálně 10 kapek 3x denně půl hodiny před jídlem.
  Léčba infuzí by neměla trvat déle než měsíc.

U onemocnění trávicího traktu a gastritidy se používá odvar z kaštanové kůry.
Pro vývar naplňte půl sklenice surovin dvěma sklenicemi vody a přiveďte k varu.
Před použitím filtrujte vývar a vypijte ve čtyřech dávkách.

Když se hemoroidy vykoupou a přidá se odvar z kůry kaštanů, odvar se používá také pro aterosklerózu, migrény, srdeční choroby a bronchitidu.

Jedlé a nepoživatelné kaštany - hlavní rozdíly

Luxusní, zelené kaštany jsou známé všem. V květnu kvetou se svěžími bílými svíčkami ao měsíc později jsou pokryty malými ježky, uvnitř kterých dozrávají hnědé plody na podzim. Protože existuje několik druhů těchto stromů, kaštany jsou jedlé a nepoživatelné, jak rozlišit, je třeba, aby každý věděl, jak z zralého ovoce vytěžit maximum..

Jedlý kaštan


První rozdíly mezi jedlými jedlými kaštany začínají již při vzhledu stromu. Listnatý strom může dorůst až 35 metrů, v teplém období jsou listy zelené a na podzim jasně žluté. Během období aktivního květu je strom pokrytý květenstvími připomínajícími dlouhé náušnice. V horní části květenství jsou samčí větve, v dolní samici. Plody stromu dozrávají v hnědých houskách, uvnitř jsou chráněny přírodním povlakem připomínajícím plsť. V jedné housce může dozrát 1 až 4 ořechy současně, mají plochý tvar, povrch je hnědý, hladký a lesklý.

Rozdíly mezi jedlými a nepoživatelnými druhy kaštanu

Jak odlišit koňský kaštan od jedlých:

 1. Koňský kaštan se liší tvarem, velikostí listů.
 2. Květenství.
 3. Chuť zrajícího ovoce. Koňský kaštan hořká chuť, setí trochu sladké.
 4. Koňský kaštan má uvnitř cuppusu pouze jedno ovoce, méně obyčejně dvě ořechy.
 5. Vrstva kaštanů je světle zelená, na ní jsou malé hlízy. Odrůda výsevu se vyznačuje dlouhými hroty a hnědou barvou plyše.

Společně mají dvě různé odrůdy - jejich plody jsou podobné, jsou tmavě hnědé a mají hladký povrch s malou světlou skvrnou..

Jak identifikovat jedlé kaštany


Než začnete jíst ovoce stromu, musíte zjistit, jaké kaštany můžete jíst. Existuje jen několik druhů dřeva, jehož plody se konzumují, jedná se o tyto:

 1. Evropská sací kaštan.
 2. Gorodchaty.
 3. Čínština (nejměkčí).

Všechny druhy mají své vlastní rozdíly a rostou v různých zeměpisných šířkách. Strom, který roste v Arménii, Ázerbájdžánu a na Krasnodarském území, má také jedlé ovoce, ale je mnohem menší, ve srovnání s ořechy. Všechna ostatní ovoce jsou zakázána..

V době zrání se mnoho užitečných látek koncentruje do jedlého ovoce. Jakmile je ořech rovnoměrně natřen v tmavě hnědé barvě, musíte začít čistit a sklízet na zimu.

Nezbytné ovoce kaštanu by mělo být vybráno správně se zaměřením na:

 1. Velikost, tvar. Všechny ořechy musí být stejné, stejné.
 2. Tvrdost. Kvalitní ovoce je těžké, tvrdé.
 3. Povrch kaštanů by měl být lesklý bez vad..

Správně uvařené kaštany připomínají brambory podle chuti, jsou energeticky cenné, výživné a jedinečné ve složení. Obsah tuku je mnohem nižší než u jiných ořechů..

Ve 100 gramech pečené kaštany, 182 kcal, ve vařeném ovoci -131 kcal, v čerstvém ořechu - 166 kcal, nejméně kalorickém ovoci, dušeném, je to pouze 56 kcal. Jedlé kaštanové pokrmy mohou být podávány jako příloha, předkrm nebo dokonce jako hlavní pochoutka. Velké množství receptů, všechny jsou poměrně jednoduché a cenově dostupné..

Pravidelné používání jedlého ovoce má protizánětlivý účinek na organismus, zároveň ho saturuje užitečnými vitamíny, vlákninou, esenciálními minerály.

Metody výroby kaštanů


Nabízíme vařit rýži s kuřecím masem, kaštany.

Struktura

 • kuřecí řízek - 3 ks.;
 • sojová omáčka - 0,5 šálků;
 • sezamový olej - 2 lžíce. l.;
 • vejce - 2 ks.;
 • mrkev - 1 ks.;
 • celer - 1 ks.;
 • cibule - 1 ks.;
 • česnek - 3 stroužky;
 • žampiony - 240 g;
 • vařená rýže - 6 sklenic;
 • konzervované kaštany - 240 g;
 • zelený hrášek - 0,5 šálků;
 • mletý červený pepř - 0,5 lžičky;
 • zelené pro dekorace.

Vaření

 1. Na malém talíři marinujte filet v sójové omáčce.
 2. Smažte filet, položte na talíř, zakryjte fólií.
 3. Fry vejce neustále míchejte a vytvořte malé vejce.
 4. Nasekejte veškerou zeleninu.
 5. Smažte mrkev, celer, cibuli, česnek po dobu 4 minut.
 6. Houby vařte asi 5 minut.
 7. Nakrájejte kuře na malé kousky.
 8. vařit rýži.
 9. Smíchejte všechny ingredience.
 10. Můžete sloužit ke stolu a zdobit jídlo bylinkami.

Alkoholická tinktura


Koňský kaštan je vynikajícím nástrojem pro přípravu léčiv. V lidovém lékařství existuje mnoho receptů, které pomáhají zbavit se různých nemocí..

Struktura

 • 2 lžíce. l nasekané kaštanové ovoce;
 • 0,5 l vodky.

Vaření

 1. Vložte kaštany do skleněné nádoby.
 2. Nalijte vodku.
 3. Trvejte na tom, 3 týdny.
 4. Konzumujte 30 kapek zředěných vodou 1: 2 30 minut před jídlem.
 5. Při bolestech kloubů vytvářejte obklady z tinktury.

Kontraindikace

Nezapomeňte, že nadměrná konzumace tohoto plodu může poškodit tělo. Pacienti, kteří mají:

 1. Trombocytopenie.
 2. Porucha srážení krve.
 3. Menstruační nepravidelnosti.
 4. Těhotenství.
 5. Nízký krevní tlak.
 6. Atonická zácpa.
 7. Hypoidní gastritida.

Při dlouhodobé léčbě kaštanovou tinkturou se může protrombinový index zvýšit, což způsobuje otevřené krvácení.

Kaštan je vynikající léčba mnoha nemocí. Dobře doplňuje pokrmy a při řádném vaření je hlavní složkou..

Je možné jíst syrové kaštany, jak odlišit jedlý vzhled

Jak se liší jedlý kaštan od kaštanu koňského

Z vnější strany je kaštan snadno zaměněn s lískovými oříšky - hnědými, kulatými, se silnou skořápkou. Jeho konzistence je podobná bramborové kaši a chutná podobně jako brambory nebo kukuřice. Příjemná a sladká chuť, složení kaštanu je bohaté na zdravé látky.

• Minerály (uhlohydráty, škrob)

• Vápník, hořčík, sodík, draslík atd..

Pro vegetariány je užitečná vlastnost kaštanu - obrovský obsah rostlinných bílkovin v něm. Proto bude sloužit jako vynikající náhrada živočišných bílkovin v lidském těle..

Kaštan - lék! Lidské zdraví prospívá nejen plodům kaštanu, ale také kůře, listům a pupenům. Kaštanový vývar je ideální pro onemocnění horních cest dýchacích, pro léčbu hemoroidů, tromboflebitidy a dilatačních žil nosohltanu. Zvyšuje cévní tonus, snižuje křehkost kapilár a zrychluje průtok krve.

Kaštanový vývar dokonale osvěžuje pokožku. Stačí vzít dvě polévkové lžíce rozdrceného kaštanu a nalít sklenici vroucí vody. Hotovo! Otřete si obličej každé 2-3 dny. Po měsíci přestane být kůže suchá, zánět a zarudnutí zmizí, drobné vrásky jsou odstraněny.

Kaštan - energetická tyčinka! Ano, je těžké tomu uvěřit, ale jen 2-3 kaštany na večeři nasycují naše tělo a nebude hlad. Ideální volba pro zmrazení červa a zmírnění chuti k jídlu, která se v noci probudí. Kaštan také pomáhá zbavit se malátnosti a únavy..

Je zajímavé, že přímý kontakt s kaštanem vás může nabít energií, silou a dobrou náladou. Vydejte se na výlet do jižní Francie, Španělska nebo Itálie, kde se pěstují plody kaštanů, a ověřte si pravdivost tvrzení.

Kaštan - pomocník ve stravě! Obsahuje malé množství tuku, takže tento produkt musí být při přípravě vegetariánské stravy přidán k prvnímu, protože přispívá ke snižování hmotnosti. Je téměř nemožné se zotavit i z velkého počtu jedlých kaštanů. Kaštan je také vhodný pro sportovce před a po tréninku..

Kaštany - příloha k pečeně. Francouzi považují kaštany za nepostradatelné pomocníky při přípravě svých kulinářských mistrovských děl. Kaštany jsou pečené, vařené, smažené až zlatohnědé. Přidejte do salátů, obilovin a dokonce i vína. Jakmile jsou ve stejné nádobě s masem, dodávají mu vynikající vůni a neobvyklou chuť. Kaštan je oblíbeným produktem mistrů kuchyně. Současně mohou být kaštany pečené v troubě samostatným pokrmem.

Kaštan - perfektní dezert pro zmrzlinu! K jeho přípravě potřebujete pouze 4 ingredience: 500 g kaštanů, 80 ml brandy nebo vína, 3 polévkové lžíce másla, 2 lžičky cukru. Kaštany jsou předvařeny po dobu 5 minut ve vroucí vodě, poté oloupány a rozprostřeny ve formě másla a cukru. Forma se odešle do pece a peče se 10 až 15 minut při teplotě 200 stupňů. Vařené ovoce je třeba posypat koňakem a podávat se zmrzlinou.

Kaštan je všelék na mnoho nemocí. Lékaři často hovoří o neuvěřitelné léčivé energii kaštanů, které působí nejen jako preventivní opatření, ale také léčí nemoci, jako je mastitida a mastopatie. Plody této rostliny se také používají k masáži mléčných žláz. Samoléčení však nestojí za to, jakákoli terapie musí být prováděna pod dohledem lékaře.

Abychom se vypořádali s celulitidou, stačí udělat jednoduchý kaštanový peeling: smíchejte olivový olej, bazalku nebo jiné byliny, éterický olej a přímo samotný kaštan, předem mletý.

Zdravotní přínosy pro lidi s bolestmi v zádech. U radikulitidy stačí spát na kaštanech. Tělo dostane přírodní masáž, která posiluje nervové kořeny a bolest začne ustupovat. S nemocnými klouby si můžete vyrobit náramek ze sušených kaštanů a vzít si ho na ruce. V náramku je dost 6-7 kusů.

Revmatismus je považován za jednu z nejnebezpečnějších a nejběžnějších nemocí lidstva. U revmatismu je dobrou prevencí neustálé prstokladování kaštanů. Díky tomu, že ruce pracují, se zlepšují motorické dovednosti prstů a posilují se kosti..

Kaštan čistí tělo, odstraňuje škodlivé látky a podporuje správné fungování vnitřního systému těla. Kaštanová tinktura může být použita jako diuretikum a proti otokům. Taniny ve složení kaštanů pomáhají s furunkulosou. Výrobky na bázi kaštanu ošetřují rány a popáleniny.

Zastánci tradiční medicíny doporučují nosit kaštany v kapsách, aby se chránili před nemocemi, chránili před životními a zdravotními problémy..

Další užitečnou vlastností kaštanu pro citlivé lidi, náchylné k depresi a stresu - několik kusů kaštanu denně je nabito tónem a posiluje tělo zevnitř..

Při zavádění kaštanů do stravy se poraďte s odborníkem, aby nedošlo k poškození zdraví. Vzhledem k tomu, kaštanové plody mají velké množství kontraindikací. V případě pochybností je lepší produkt opustit, aby nedošlo k poškození vašeho těla.

• Těhotenství a kojení

• Menstruační nepravidelnosti

Stejně jako ve všem je třeba při konzumaci kaštanů dodržovat opatření. Nadměrná konzumace může vést ke křečím a problémům se zažívacím systémem: zácpa, těžkost v žaludku, nevolnost a nadýmání.

Při nákupu kaštanů buďte opatrní. Koneckonců, je tu druhý typ: kaštan. Být jedovatý, nemůžeš ho sníst. Navenek je velmi obtížné je rozlišit, ale existuje jedno malé vodítko: konec kotyledonu je namířen na jedlý kaštan. Jíst jedovaté kaštany může způsobit otravu, proto si kupujte kaštany pouze v důvěryhodných obchodech pečlivým prozkoumáním obalu..

Jíst kaštan může poškodit lidi trpící kardiovaskulárními chorobami. Vzhledem k vysokému obsahu uhlohydrátů a škrobu v nich (téměř 60%) se zvyšuje zátěž srdce a cév.

Kaštan snižuje tlak. Proto by hypotonici neměli používat..

Obézním lidem se doporučuje omezit příjem kaštanů kvůli jejich vysokému obsahu škrobu..

Kaštan je těžké jídlo pro trávení. Špatně pražené ovoce může poškodit střeva a způsobit průjem. Proto by lidé trpící onemocněním zažívacího traktu neměli jíst kaštany v jakékoli formě.

Krém na bázi kaštanů může pokožku vysušit, proto je důležité ji před aplikováním peelingů a krémů, které agresivně ovlivňují pokožku, přehánět..

Mohu dát dětským kaštanům? A v jaké formě?

Bohužel neexistují žádná oficiální doporučení pro výrobu kaštanů v dětské stravě. Přínos nebo poškození až do konce není známo. Odborníci však mají sklon věřit, že žaludek dítěte je schopen takové jídlo vnímat pouze od 4 do 5 let. Kaštany, které jsou těžko stravitelné, se špatně vstřebávají a poškozují trávicí trakt dítěte.

Mohou se vyskytnout problémy s játry, ledvinami a slinivkou břišní. Nejlepší je vařit pro děti homogenní množství předvařených kaštanů a přidávat například bramborovou kaši nebo polévky. Kaštany mohou u dítěte způsobit nadýmání a zácpu, proto se poraďte s pediatrem, abyste se vyhnuli poškození rostoucího těla..

100 g čerstvého ovoce obsahuje 200 Kcal.

ŽivinyMnožství 100 g
Veverky4 g
Tuky1 g
Sacharidy44 g
Celulóza6 g
Sahara10 g
Železo, Fe0,72 mg
Vitamín C24 mg

Díky složení kaštany normalizují metabolický proces, obnovují alkalickou rovnováhu, produkují nové enzymy. Jedlý kaštan pomáhá při selhání jater, zlepšuje funkci štítné žlázy.

U mužů pomůže konzumace sušeného ovoce:

 • normalizovat vaskulární průchodnost;
 • zvýšení mužské síly;
 • zabránit rozvoji prostatitidy.

Pro ženy je produkt určen pro:

 • úleva od negativních hormonálních poruch během menopauzy;
 • zastavení krvácení z dělohy;
 • křečové žíly.

U děložního krvácení, které není spojeno s maligními nádory, se pro praní používá odvar kůry zralých kaštanových semen. Je nutné vařit 15,0 g kůry na 250 ml vody při nízkém zahřátí po dobu 10 minut. Douche 2krát denně.

Pro bolest v kostech a kloubech je nezbytná infuze alkoholu ze sušených kaštanových květů 40 gramů na 1 litr léčivého alkoholu..

Z květů stromu se získá šťáva, která vám umožní odstranit otoky křečových žil a při prvních známkách hemoroidů. V 1 polévková lžíce vody se zředí a odebere 25 kapek šťávy ráno a večer, dokud příznaky nezmizí.

Pečené ořechy mají analgetický účinek.

Pozornost! Tento článek není výzvou k samoléčení. Před zahájením terapie je nutná odborná konzultace.

Při pečení se kaštan podobá vařeným nebo pečeným bramborám s výraznou ořechovou příchutí. Nejsladší je ovoce japonské rostliny. Často se přidává k dezertům místo cukru a jiných sladidel..

K vaření používejte pouze zralé jádro kaštanu. Mohou být smažené ve skořápce, vařené, pečené, plněné drůbeží a zeleninou a konzervované na zimu.

Po sušení jsou plody vhodné pro výrobu mouky, která je po smíchání s žitem a / nebo pšenicí ideální pro pečení chleba. A na ostrově Korsika ze surovin:

 • vařit pivo;
 • připravte si kávu a koláče.

Cukráři přidávají sladké druhy ořechů do koláče, koláče, sladkosti a pudinky. V obchodech jsou kaštany potažené čokoládou a kandované. Cukráři vyrábějí kaštanový krém (creme de marron) - slazené kaštanové pyré s vanilkou.

Jak vypadá kaštan a kde roste

Kaštany jsou představiteli listnatého typu, který může dorůst až do výšky 50 m, kůra štíhlého kmene má hnědý odstín. Listy jsou kopinaté, jsou rozeznávány malými zářezy podél okrajů. Ořechy začnou zrát v říjnu nebo začátkem listopadu a po úplném zrání odpadne, rozštípne se.

Území, kde se nejčastěji vyskytují kaštany, jsou země Evropy, Malé Asie a jižní regiony Ruska. Kaštany mohou sousedit s jedlí, bukem nebo habrem.

V přírodních podmínkách, v parcích a lesích, rostou kaštany. Jedná se o velké stromy s obrovskou korunou a krásnými květenstvími - svíčky, ve kterých se plody rodí v pichlavé skořápce. Tento druh má výhradně dekorativní charakter a není vhodný pro potraviny. I když je vařený, zachovává si hořkou chuť a místo prospěchu může poškodit pouze tělo.

Jedlé kaštany od běžných však můžete odlišit podle vzhledu stromu a ovoce:

 1. Jedlé odrůdy mají více zaoblené listy a ploché květenství. Listí koně je vyřezávané, se zoubkovanou hranou, a květenství jsou protáhlé ve formě pyramidy.
 2. Výsevy jsou výsevem ovoce a svázáním 2 až 3 plodů ve skořápce hustých dlouhých hřbetů. Kůň má nejčastěji jednu matici, skrytou pod kůrou s ostrými vzácnými hroty.

Plody obou druhů samy o sobě jsou velmi podobné: hladká, nasycená tmavě hnědá barva se zářivým leskem. Za jedlé se považuje pouze několik druhů kaštanu: čínština, městská, evropská a malá Asie.

Jak obyčejné kaštany jedí

Kaštany se obvykle jedí smažené nebo vařené, ale můžete je jíst syrové.

 • Chcete-li smažit takové ořechy, musíte propíchnout nebo snížit jejich kůži, lze to provést nožem nebo vidličkou.
 • Řezy musí být provedeny, jinak, při smažení, slupka silně praskne a kaštany budou létat jako popcorn.
 • Poté se připravené kaštany vloží do pánve nebo na pekáč a vaří se asi půl hodiny.
 • Kaštany míchejte v procesu vaření..
 • Po pečení se kaštany změknou a kůra se snadno odstraní.
 • Musíte je jíst teplé, chlazené ovoce, které se má oloupat, je někdy velmi obtížné.

Chemické složení a kalorický obsah kaštanů

Kromě toho přítomnost užitečných vlastností není menší než u brambor a rýže. Naopak, ovoce je mnohem energetičtější než jeho protějšky díky taninům, škrobu a bílkovinám.

Kaštany můžete jíst pravidelně, snadno se tráví, přičemž riskujete ztrátu stravy a získání pouze užitečných látek. Ovoce milují vegetariáni, protože se považuje za analog bílkoviny na bázi rostlin.

 • sloučeniny popela;
 • škrob, glukóza, sacharóza;
 • saponiny, kumariny, bioflavonoidy;
 • Vitaminy B;
 • karoten, vitamin K, vitamin C;
 • taniny;
 • organické kyseliny (citrónová, mléčná, jablečná).

Skupinu minerálů představují sloučeniny vápníku, železa, zinku, barya.

Syrové ovoce obsahuje:

 • 1,63 g proteinu;
 • 25,44 g tuku;
 • 17 g uhlohydrátů.

Takové složení má energetickou hodnotu 196 kcal.

Z vitamínů se zvyšuje obsah vitamínu C, PP a vitamínu B 1. Ve skupině minerálních látek je draslík v olovu, fosfor je na druhém místě, pak hořčík.

Kalorický obsah jedlých kaštanových plodů závisí na způsobu přípravy a množství spotřeby. V evropské kuchyni je obvyklé vařit buchty pečením nebo pečením. Počet prvků chemického složení jedlých kaštanů je přímo závislý na podmínkách zrání. Suchá období přispívají k tvorbě ořechů, ve kterých se snižuje množství vody, zvyšuje se obsah vlákniny a cukru..

Kaštan je skvělou alternativou k vysoce kalorickým ořechům, čokoládovým tyčinkám a semenům. Kaštan je velmi nízkokalorický produkt - 166 kcal na 100 g produktu. Pečené kaštany mají samozřejmě více kalorií. Jejich energetická hodnota vzroste na 202 kcal.

Vaření Aplikace a Chuť

Obecně existuje 8 ošetřovaných oblastí, ve kterých lze použít kaštan konský:

 • protizánětlivý účinek;
 • posiluje krevní cévy;
 • zvyšuje svalový tonus;
 • léčba nosohltanu;
 • léčba hemoroidů;
 • klimatické krvácení;
 • anti-burn efekt;
 • posilovat imunitu a dávat sílu.

Kaštan je užitečný nejen u ovoce. Velmi často dělají různé odvary jak z kůry stromu, tak z květů samotného ovoce. To znamená, že zatímco kaštan roste, kvete nebo nese ovoce, může být vždy užitečný..

Překvapivě je to také vynikající antiseptikum, proto má protizánětlivý účinek.

Použití kaštanu koňského je v medicíně nejčastěji pozorováno jako užitečný prvek pro léčbu problémů s krevními cévami a klouby..

Má posilující vlastnosti, budete cítit zlepšení vašeho stavu ihned po léčbě.

Kromě toho zlepšuje svalový tonus, odstraňuje rozpadlou pleť a zlepšuje celkovou pohodu. Pochopení toho všeho samozřejmě přichází s věkem, ale nikdo se neobtěžuje brát to jako prevenci.

Pokud mluvíme o specifičnosti kaštanu u jiných léčivých rostlin, je kaštan ve větší míře nejlepším způsobem léčby nosohltanu, popálenin, má dobré tonické účinky na celé tělo..

Vlastnosti jedlých kaštanů se široce používají v receptech tradiční medicíny: používá se k přípravě tinktur, externích léčivých přípravků, přidávání do potravin a na jeho základě se připravují nezávislá jídla..

Při nachlazení, otoku a zánětu hrtanu se používají odvarování plodů, které mají tendenci zvyšovat výtok sputa, uvolňují křeče, které vyvolávají kašel.

Vývar a pečené ovoce se používají jako prostředek:

 • regulace posilování kapilár;
 • kontrolovat hladinu špatného cholesterolu;
 • aktivace směnných procesů.

Léčivé kaštany se používají také v lidovém léčitelství.

Takové léky lze snadno připravovat doma..

Nejprve musíte včas a správně sbírat kůru, listy, květy a plody koňského kaštanu.

 • Kůra musí být sbírána na jaře a odříznout vrstvy kůry od mladých výhonků. Shromážděná kůra by měla být nakrájena na malé kousky a sušena.
 • Květiny se sbírají ve výšce květu, během dne je sušíme na slunci a poté ve stínu.
 • Listy se nejlépe sklízejí také na jaře, když jsou mladé a šťavnaté..
 • Ovoce se sklízí po zrání, někde uprostřed podzimu.

Veškeré suroviny musí být shromažďovány mimo hranice města a na velkých silnicích. Pokud není možné cestovat daleko za městem, může být sběr prováděn v parcích daleko od shonu města a podniků..

U zanícených ran a trofických vředů se obklady vyrábějí z alkoholového extraktu z kaštanu.

Pro přípravu připravte 5 polévkových lžic nakrájeného ovoce nebo hnědé kůry, nalijte vodku a nechte ji vařit sedm dní. Extrakt lze také užít perorálně, 30 kapek po každém jídle.

Pro léčbu artritidy a bolesti kloubů se vyrábějí obklady z celého kaštanového ovoce trvajícího na vodce.

Chcete-li se připravit, musíte si vzít 10 plodů kaštanu, nalijte je vodkou v množství půl litru, nechte je vařit na chladném místě po dobu 10 dnů. Pomocí této infuze dobře protřete klouby a zkomprimujte..

S křečovými žilami:

 1. Vylisujte šťávu z čerstvých kaštanových květů. Mělo by se užít 20-30 kapek, zředěných malým množstvím vody, třikrát denně před jídlem.
 2. Mleté oloupané plody kaštanu, asi 50 gramů, vložte do nádoby z tmavého skla. Jako kontejner můžete použít pivní láhev.
  Výsledný prášek se nalije 250 gramy alkoholu a trvá na chladném místě po dobu 10 dnů.
  Infuze by měla být pravidelně míchána.
  Hotový extrakt by měl být filtrován a konzumován orálně 10 kapek 3x denně půl hodiny před jídlem.
  Léčba infuzí by neměla trvat déle než měsíc.

Pokud je nutné další ošetření, můžete dávku snížit na polovinu nebo dávat přednost kompresi ze stejné infuze.

U onemocnění trávicího traktu a gastritidy se používá odvar z kaštanové kůry. Pro odvar se naplní polovina sklenice surovin dvěma sklenicemi vody a přivede se k varu. Před použitím filtrujte vývar a vypijte ve čtyřech dávkách.

Když se hemoroidy vykoupou a přidá se odvar z kůry kaštanů, odvar se používá také pro aterosklerózu, migrény, srdeční choroby a bronchitidu.

Přes skutečnost, že koně a jedlé kaštany jsou zcela odlišné svými vlastnostmi a rozsahem, oba zaujali důležité místo v lidském životě, potěšili nás chutnými pokrmy a pomáhali udržovat zdraví po mnoho dalších let..

Jak používat kaštan v kosmetologii

Kaštanový extrakt se používá k výrobě masek, šamponů, kosmetiky, pěn do koupele, různých krémů a mnoho dalšího..

Samozřejmě často pochybujeme, že přítomnost kaštanu v mnoha produktech je často velkým přínosem, avšak jeho pouhá přítomnost ve složení způsobuje touhu po nákupu konkrétního produktu..

Obecně lze říci, že výhody kaštanových plodů jsou také pozorovány při hubnutí v důsledku škrobu. Jedná se o komplexní uhlohydráty, které rozkládají jednoduché, a tím zajišťují dobrý metabolismus v těle.

Ženská část ruské populace a obyvatelé evropských zemí používají v domácí kosmetologii jedlé ořechy.

Výhody používání jedlých kaštanů pro přípravu externího kosmetického přípravku je těžké opomenout. K výrobkům se doporučuje přidat farmaceutické výtažky nebo mouku.

Jedlé ovocné výtažky se přidávají do krémů a obličejových masek, vlasových šamponů, balzámů na ruce, pěn do koupele a proti celulitidě.

Vlastnosti jedlých kaštanů zmírňují zánět a podráždění pokožky, zlepšují barvu, čistí a omlazují pleťové masky.

Chcete-li zmírnit zánět, snížit křehkost kapilárních cév a normalizovat fungování mazových žláz, připravte masku z kaštanového medu, která je vhodná pro všechny typy pleti.

Šampony s užitečným jedlým kaštanem ve složení obnovují strukturu vlasů, činí ji silnou a silnou.

Pomocí tělových krémů získáte účinek na posílení mikrocirkulace v pokožce, tónování pleti, vyhlazení, zvedání, zbavení se „pomerančové kůry“.

Koupelové pěny mají dobré relaxační vlastnosti a také schopnost zjemňovat pokožku.

Taniny mají vlastnosti, které jsou v kosmetologii nepostradatelné. Sloučeniny látek, flavonoidů a éterických olejů v komplexu:

 • nasyťte pokožku kyslíkem;
 • přispívají k obnově horní vrstvy epidermis;
 • jednat jako výplň: vyplňte vrásky na obličeji a vyhlaďte je.

Díky vlastnostem jedlého kaštanu neutralizovat škodlivé účinky ultrafialového záření se přidává do sunblocks.

S pomocí oleje ze stromu péče o stárnutí a suchou pokožku. A schopnost krému na nohy s jedlými kaštany zmírnit otoky a únavu se používá při prevenci křečových žil.

Krevní stáza poškozuje tělo, tento mechanismus vyvolává tvorbu celulitidy, snižuje celkový tón pokožky. Jedlý kaštanový peeling zabraňuje stagnaci průtoku krve, aktivuje procesy tvorby krve.

Jedlý kaštan: co poškozuje zdraví?

Kaštany se nedoporučují používat za následujících podmínek:

 • individuální nesnášenlivost;
 • snížený tlak;
 • diabetes mellitus;
 • obezita;
 • selhání ledvin;
 • tromboflebitida.

Kaštany jsou kontraindikovány pro těhotné ženy, protože mohou vést k předčasnému porodu.

Jíst ořechy může být škodlivé pro lidi, kteří mají alergické reakce na jídlo. Kaštanové ovoce je specifický produkt, a proto může způsobit nestandardní reakce těla..

Nedoporučují se pro osoby se selháním ledvin. Příjem může poškodit genitourinární systém.

Ořechy jsou také kontraindikovány u lidí trpících cukrovkou. Obsah uhlohydrátů může být škodlivý, může být provokatérem zhoršení diabetických stavů.

Těhotné ženy a děti

Kaštany se nedoporučují těhotným a kojícím matkám: mohou poškodit vývoj možné alergické reakce.

Pro kojící matky není vlastnost plodu ovlivňovat gastrointestinální trakt. Tento mechanismus často vyvolává nadýmání, počátek koliky u kojených dětí..

Složení kaštanu obsahuje kyselinu listovou, která zvyšuje tok mléka a poskytuje dítěti plnou výživu. Ořech obsahuje draslík. Minerál zabrání rozvoji hypertenze, anémie a také sníží riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, normalizuje krevní oběh.

U dítěte není trávicí systém dosud zcela vytvořen. Kaštan odkazuje na těžké jídlo, které křehký žaludek není schopen úplně strávit. Produkt z vlašských ořechů proto není vhodný pro první krmení, navzdory velkému množství užitečných a výživných prvků. Prvních šest měsíců dítě dostává všechny potřebné minerály, mikro a makro prvky, stejně jako vitamíny, spolu s mateřským mlékem.

Kaštan se do malých dětských menu dostává postupně a postupně. Jako plné jídlo nebo jako samostatný pokrm může být ořech ve stravě dítěte přítomen až po dosažení 3 let věku. V tuto chvíli je jeho žaludek plně formován a je schopen plně zvládnout všechny úkoly, které mu byly přiděleny.

Pokud děláte vše správně v procesu vaření a zároveň dodržujete všechna doporučení týkající se velikosti porce, bude z kaštanu těžit pouze tělo. Pomůže to zabránit vzniku negativních reakcí a vzniku alergie na produkt. Dnes existuje mnoho různých pokrmů, které nikoho nenechají lhostejným..

Jak si vybrat

Sběr kaštanů se provádí na podzim. V tuto chvíli si můžete koupit čerstvé ořechy v supermarketech..

Při nákupu věnujte pozornost následujícím faktorům:

 1. Kvalitní matice jsou velké a těžké, bez viditelného mechanického poškození.
 2. Lesklá skořápka, barva kávy.

Pro zachování chuti a výhod jsou kaštany skladovány čerstvé. Za tímto účelem jsou ořechy rozloženy v tenké vrstvě a sušeny na slunci. Pečlivě sušené ořechy se umístí do krabičky a každou vrstvu posunou o listy. Optimální teplota skladování je 2-5 ° C. Datum vypršení platnosti 2 roky.

Matice Inshell se skladují v suchém skleněném obalu na chladném místě. Ovoce si zachovává čerstvost až 8 měsíců.

Kaštany lze skladovat v konzervách po dobu 18 měsíců.

Chcete-li minimalizovat riziko poškození těla a zvýšit přínosy spotřeby, musíte si vybrat správné kaštany.

Období, kdy jsou ořechy plně vyzrálé, je doba od září do února. Vnější znaky, podle nichž se rozlišují jedlé kaštany, z nichž mohou těžit:

 • tvrdá hladká skořepina;
 • nedostatek skvrn, poškození, plak;
 • lesklý hnědý lesk;
 • pocit těžkosti;
 • kulatý tvar;
 • nepřítomnost zelené vrstvy mezi jádrem a pláštěm.

Skladování je komplikováno skutečností, že plody mají tendenci rychle se kazit. Pokud jsou porušena pravidla pro skladování, mohou být tyto ořechy škodlivé..

Aby se zabránilo tvorbě nepoužitelných sloučenin v kompozici, skladují se na suchém a tmavém místě po dobu asi 5 dnů s teplotním režimem nepřesahujícím 20 ° C..

Jsou uloženy v lednici asi 2 týdny a zabaleny do potravinářského papíru, aby nedošlo k plísním. Ovoce se také doporučuje skladovat zmrazené..

Rada! Podle pravidel zmrazení neztrácejí své vlastnosti, mohou být prospěšné, pokud se přidávají do potravin stejným způsobem jako čerstvý produkt.

Jak čistit kaštany?

1) Nejprve musíte nakrájet horní část kaštanu, dát do vroucí vody a vařit po dobu 3 minut.

2) Vložte do mrazničky chladničky na 4-5 hodin, poté je ponořte do vroucí vody a nahraďte pod proudem studené vody..

Pozitivní a negativní vlastnosti kaštanů nejsou zcela známy. Jak je vidět z článku, výhody kaštanů jsou značné a poškození je téměř minimální. Kaštan je lahodný sladký, účinný lék a ovoce s prospěšnými vlastnostmi. Jezte plody kaštanu a buďte zdraví!

Články O Neplodnosti