Hlavní Analýzy

Správná příprava k porodu: to, co potřebujete znát nastávající matku

Porod je přirozený, ale poněkud složitý a odpovědný proces, který od budoucí matky vyžaduje hodně síly a energie. Často vedou k tak nepříjemným následkům, jako je emoční stres, slzy nebo krvácení z dělohy. Aby se tomu zabránilo a aby byl tento proces co nejjednodušší a nejbezpečnější pro matku a dítě, je nutná pečlivá příprava k porodu, což lze provést samostatně nebo za pomoci specialisty.

Důležité body

Kompletní příprava na porod zahrnuje nejen mírnou fyzickou aktivitu, ale také emoční náladu, správnou výživu a včasné návštěvy gynekologa.

Nastávající matka by měla být připravena na narození dítěte fyzicky i emočně. Tělesná výchova se doporučuje začít od začátku 3. trimestru.

Pokud jde o rozvoj správného emocionálního přístupu, můžete to udělat od prvních měsíců těhotenství.

Nastávající matka potřebuje k přípravě na úspěšné narození:

 • být si vědom toho, co se děje v každé fázi;
 • umět se chovat na porodnici;
 • pochopit, jaké důsledky jsou možné a co je způsobuje.

Posílení těla

Algoritmus fyzické přípravy těla na narození dítěte:

 • ztuhnutí těla - denní kontrastní sprcha, dopíjení studenou vodou ráno, tření těla ručníkem namočeným ve studené vodě. Tyto postupy posilují imunitní systém, zlepšují tonus svalů a pleti;
 • denní procházky na čerstvém vzduchu;
 • speciální cvičení pro přípravu k porodu všechny svaly, které v tomto procesu berou. Mohou být prováděny samostatně doma nebo ve skupině pod dohledem zkušeného specialisty;
 • masáž perineum před porodem;
 • dechová cvičení;
 • celková masáž těla, která pomáhá uvolňovat svalové napětí, snižuje otoky nohou, zlepšuje pohodu a krevní oběh.

Jakákoli fyzická aktivita je kontraindikována pro těhotnou ženu s prudkým poklesem krevního tlaku, jakož i pro ženy, u kterých je vysoké riziko předčasné porodu. Cvičení by měla být vybírána na základě věku a postavy, gestačního věku a celkového stavu nastávající matky.

Emoční trénink

Nastávající matka, která rodí poprvé, se zpravidla může cítit silná obava, že bude mít dítě.

Proto se musí co nejdříve zbavit takového strachu a vyvinout pozitivní emoční přístup.

To lze provést pomocí následujících metod:

 1. Návštěva specializovaných kurzů pro přípravu narození dítěte, která těhotné ženě umožní nejen získat spoustu příjemných emocí a potěšení z komunikace, ale také získat užitečné informace o tom, co potřebujete vědět o procesu vzhledu dítěte, a zbavit se známých předsudků o porodu. Je vhodné navštěvovat kurzy pro přípravu na narození zdravého dítěte s budoucím otcem.
 2. Čtení odborné literatury o psychologické složce procesu porodu a toho, jak se připravit na porod bez bolesti.
 3. Rozvíjení pozitivního přístupu a dobré nálady sledováním příjemných filmů a čtením pozitivních knih, návštěvou divadla, uměleckých výstav a koncertů klasické hudby.
 4. Pozitivní vizualizace snadného porodu a porodu zdravého dítěte. To se nejlépe provádí denně ve stejnou dobu. K dosažení co nejlepšího účinku můžete zapnout uklidňující hudbu, kadidlo nebo aromatickou lampu s příjemnými oleji.

Výhody správného dýchání

Obrovskou výhodou pro blaho budoucí matky je správné dýchání, které také slouží jako záruka snadného porodu bez silné bolesti. Existuje speciální komplex dýchacích procedur, které mohou:

 • snížit toxikózu;
 • nasyťte tělo mámy a dítěte kyslíkem, který tolik potřebují;
 • normalizovat tlak.

Dechová cvičení lze provádět v různých pozicích těla, které jsou vhodné pro těhotnou ženu: ležící, sedící, stojící, v lotosové pozici atd..

Základní cvičení pro přípravu na porod:

 • Dechové dýchání: zhluboka se nadechněte nosem a poté pomalu vydechněte ústy.
 • Dechová membrána: položte jednu dlaň na hrudník a druhou na žaludek, zhluboka se nadechněte, postupně naplňte žaludek vzduchem, poté vydechněte a trochu se nadechněte..
 • Pes-jako: stojí na všech čtyřech a vystrčit jazyk, a musíte často dýchat. Tato dechová technika bude potřebná při bolestivých kontrakcích..

Nejprve musíte udělat jeden cyklus dechových procedur a poté jej zvýšit na 5-10 opakování. Počet cyklů přímo závisí na pohodě ženy. Pokud se žena z nějakého důvodu během dýchacích cvičení cítí nevolně a závratě, je nutné snížit intenzitu gymnastiky nebo odložit cvičení až do dalšího dne.

Užitečná cvičení

Příprava ženy na porod zahrnuje komplex jednoduchých fyzických cvičení. Před provedením těchto nebo jiných cvičení byste se měli poradit s porodníkem.

Klasická cvičení pro přípravu na porod, poskytující snadnou práci, jsou následující:

 1. Po zaujetí stoje musíte pomalu dřepnout a opravit tuto polohu až na 20 sekund. Tuto dobu postupně prodlužujte na 1 min..
 2. Posaďte se na měkkou podložku, ohněte levou nohu pod sebou a natáhněte pravou před sebe. Natáhněte prst na prodlouženou nohu a fixujte tuto polohu těla po dobu 20 minut.
 3. Vezměte si pohodlnou polohu při ležení a postupně uvolňujte svaly v následujícím pořadí: dolní končetiny, hýždě a břicho.

Ženy, které se zajímají o to, jak se připravit na porod bez bolesti, by se měly obrátit na slavná Kegelová cvičení, jejichž hlavním důrazem je rytmická komprese a relaxace svalů vagíny..

Masáž perineu před porodem je nutná pro posílení a zvýšení tónu svalů přímo zapojených do porodu.

Správně a systematicky prováděné masáže minimalizují poškození perineu během porodu.

Vlastní příprava perineum pro porod zahrnuje následující kroky:

 1. Vezměte si teplou sprchu, která ženě umožní uvolnit její svalový systém.
 2. Při ležení na pohovce zaujměte pohodlnou polohu a před sebou si postavte zrcadlo, abyste mohli řídit proces masáží.
 3. Ošetřte perineum a vagínu přírodním olivovým olejem.
 4. Vložte palce obou rukou do vagíny asi o 2 až 3 cm. Po dobu několika minut proveďte měkké lisovací a protahovací pohyby dolů a nahoru..
 5. Vložte palce obou rukou do vagíny a současně provádějte jemné protahovací pohyby doprava a doleva.
 6. Jemně hněte rozkrokovou oblast prsty.

Masáž může být zahájena v kterékoli fázi těhotenství.

V prvním a druhém trimestru se doporučuje provádět to 1-2krát týdně.

Před narozením by měla být masáž prováděna každý druhý den nebo každý den..

Protože vzhledem k velkému břichu, masáži perineu před porodem je těhotná žena velmi obtížná, může nastávající matka svěřit tento postup svému manželovi nebo se poradit se zkušeným specialistou.

Příprava prsou

Vědět, jak připravit kojení na krmení, můžete během laktačního procesu zabránit vzniku bolestivých trhlin v bradavkách a nepohodlí. Školení můžete provádět sami v útulném domácím prostředí. Zkušený porodník vám řekne, jak správně připravit prsa.

Postup přípravy kojení kojení je následující:

 1. Každodenní prsa by měla být napojena teplou vodou a poté 5 minut otřena tvrdým kusem látky nebo ručníkem.
 2. Vystřihněte 2 kruhy z froté ručníky a přišijte je dovnitř podprsenky, kde na ní leží bradavky. Po kontaktu s tvrdou tkání se bradavky zdrsní, čímž se stávají méně náchylné k prasklinám.
 3. V teplém období se vydejte na vzduchové koupele a hledejte pro to odlehlé místo ve stínu. Je nutné zajistit, aby přímé paprsky slunce nespadaly na hrudník.
 4. Majitelé plochých bradavek musí provést opravu pomocí speciální masáže. Je třeba pečlivě masírovat ruce podél oblasti bradavek, zatímco je mírně natahovat.

Ve třetím semestru těhotenství se doporučuje kojení.

Funkce napájení

Při přípravě na porod není řádná výživa nijak důležitá. Mělo by být co nejužitečnější..

Těhotná žena by se měla vzdát alkoholu, čaje, kávy a vysoce alergických produktů (med, arašídy atd.).

Strava se dramaticky mění v 9. měsíci těhotenství, kdy budoucí matka čelí úkolu připravit svaly k porodu.

Před výskytem dítěte je nutné dodržovat speciální stravu, která posílí pánevní svaly a uvolní ženské tělo.

Nejčastěji lékaři před porodem předepisují ženám takovou výživu pro svalovou pružnost:

 1. Vyloučení masných výrobků, minimalizování spotřeby ryb a vajec.
 2. Minimalizujte potraviny bohaté na vápník, jako je mléko, tvrdý sýr a tvaroh.
 3. Úvod do stravy přírodního olivového oleje. Tento produkt může být přidán do salátů nebo odebrán na lačný žaludek za 1-2 lžíce. l ve dne. Olej zlepšuje pružnost svalů.
 4. Denní příjem syrové mrkve, která zlepšuje svalový tonus.

Hlavní menu ženy před porodem by mělo obsahovat obiloviny vařené na vodě, tepelně upravené a čerstvé zeleniny, ovoce, polévky na zeleninovém vývaru, malé množství mléčných výrobků. 1,5 týdne před vzhledem dítěte se doporučuje nechat v nabídce pouze čerstvou zeleninu a ovoce. V den porodu je lepší nejíst, ale pít pouze čistou nebo minerální vodu bez plynu.

Užitečné video: správná příprava na porod

Závěr

Proces přípravy na porod tedy zahrnuje správné dýchání, fyzické cvičení, emoční přípravu, posílení imunity a speciální výživu. Takový integrovaný přístup přispívá k pohodě těhotné ženy a pozitivní emoční náladě. Fyzická aktivita a strava mohou učinit svaly perineum pružnější, připravit je na snadnou a bezbolestnou práci. Proč ovulace nenastane, najdete odkaz.

Příprava na porod: speciální cvičení a psychologická připravenost

Porod je přirozený, ale poněkud složitý a odpovědný proces, který od budoucí matky vyžaduje hodně síly a energie. Často vedou k tak nepříjemným následkům, jako je emoční stres, slzy nebo krvácení z dělohy. Aby se tomu zabránilo a aby byl tento proces co nejjednodušší a nejbezpečnější pro matku a dítě, je nutná pečlivá příprava k porodu, což lze provést samostatně nebo za pomoci specialisty.

Důležité body

Nastávající matka by měla být připravena na narození dítěte fyzicky i emočně. Tělesná výchova se doporučuje začít od začátku 3. trimestru.

Pokud jde o rozvoj správného emocionálního přístupu, můžete to udělat od prvních měsíců těhotenství.

Nastávající matka potřebuje k přípravě na úspěšné narození:

 • být si vědom toho, co se děje v každé fázi;
 • umět se chovat na porodnici;
 • pochopit, jaké důsledky jsou možné a co je způsobuje.

Posílení těla

Algoritmus fyzické přípravy těla na narození dítěte:

 • ztuhnutí těla - denní kontrastní sprcha, dopíjení studenou vodou ráno, tření těla ručníkem namočeným ve studené vodě. Tyto postupy posilují imunitní systém, zlepšují tonus svalů a pleti;
 • denní procházky na čerstvém vzduchu;
 • speciální cvičení pro přípravu k porodu všechny svaly, které v tomto procesu berou. Mohou být prováděny samostatně doma nebo ve skupině pod dohledem zkušeného specialisty;
 • masáž perineum před porodem;
 • dechová cvičení;
 • celková masáž těla, která pomáhá uvolňovat svalové napětí, snižuje otoky nohou, zlepšuje pohodu a krevní oběh.

Jakákoli fyzická aktivita je kontraindikována pro těhotnou ženu s prudkým poklesem krevního tlaku, jakož i pro ženy, u kterých je vysoké riziko předčasné porodu. Cvičení by měla být vybírána na základě věku a postavy, gestačního věku a celkového stavu nastávající matky.

Emoční trénink

Proto se musí co nejdříve zbavit takového strachu a vyvinout pozitivní emoční přístup.

To lze provést pomocí následujících metod:

 1. Návštěva specializovaných kurzů pro přípravu narození dítěte, která těhotné ženě umožní nejen získat spoustu příjemných emocí a potěšení z komunikace, ale také získat užitečné informace o tom, co potřebujete vědět o procesu vzhledu dítěte, a zbavit se známých předsudků o porodu. Je vhodné navštěvovat kurzy pro přípravu na narození zdravého dítěte s budoucím otcem.
 2. Čtení odborné literatury o psychologické složce procesu porodu a toho, jak se připravit na porod bez bolesti.
 3. Rozvíjení pozitivního přístupu a dobré nálady sledováním příjemných filmů a čtením pozitivních knih, návštěvou divadla, uměleckých výstav a koncertů klasické hudby.
 4. Pozitivní vizualizace snadného porodu a porodu zdravého dítěte. To se nejlépe provádí denně ve stejnou dobu. K dosažení co nejlepšího účinku můžete zapnout uklidňující hudbu, kadidlo nebo aromatickou lampu s příjemnými oleji.

Výhody správného dýchání

Obrovskou výhodou pro blaho budoucí matky je správné dýchání, které také slouží jako záruka snadného porodu bez silné bolesti. Existuje speciální komplex dýchacích procedur, které mohou:

 • snížit toxikózu;
 • nasyťte tělo mámy a dítěte kyslíkem, který tolik potřebují;
 • normalizovat tlak.

Dechová cvičení lze provádět v různých pozicích těla, které jsou vhodné pro těhotnou ženu: ležící, sedící, stojící, v lotosové pozici atd..

Základní cvičení pro přípravu na porod:

 • Dechové dýchání: zhluboka se nadechněte nosem a poté pomalu vydechněte ústy.
 • Dechová membrána: položte jednu dlaň na hrudník a druhou na žaludek, zhluboka se nadechněte, postupně naplňte žaludek vzduchem, poté vydechněte a trochu se nadechněte..
 • Pes-jako: stojí na všech čtyřech a vystrčit jazyk, a musíte často dýchat. Tato dechová technika bude potřebná při bolestivých kontrakcích..

Poznámka! Chcete-li získat pozitivní účinek z dýchacích cvičení, musíte se s tím systematicky vypořádat. Dobrá je také kombinace dechových cvičení a příjemné hudby..

Nejprve musíte udělat jeden cyklus dechových procedur a poté jej zvýšit na 5-10 opakování. Počet cyklů přímo závisí na pohodě ženy. Pokud se žena z nějakého důvodu během dýchacích cvičení cítí nevolně a závratě, je nutné snížit intenzitu gymnastiky nebo odložit cvičení až do dalšího dne.

Užitečná cvičení

Příprava ženy na porod zahrnuje komplex jednoduchých fyzických cvičení. Před provedením těchto nebo jiných cvičení byste se měli poradit s porodníkem.

Klasická cvičení pro přípravu na porod, poskytující snadnou práci, jsou následující:

 1. Po zaujetí stoje musíte pomalu dřepnout a opravit tuto polohu až na 20 sekund. Tuto dobu postupně prodlužujte na 1 min..
 2. Posaďte se na měkkou podložku, ohněte levou nohu pod sebou a natáhněte pravou před sebe. Natáhněte prst na prodlouženou nohu a fixujte tuto polohu těla po dobu 20 minut.
 3. Vezměte si pohodlnou polohu při ležení a postupně uvolňujte svaly v následujícím pořadí: dolní končetiny, hýždě a břicho.
 • Masáž perineu před porodem je nutná pro posílení a zvýšení tónu svalů přímo zapojených do porodu.
 • Správně a systematicky prováděné masáže minimalizují poškození perineu během porodu.
 • Vlastní příprava perineum pro porod zahrnuje následující kroky:
 1. Vezměte si teplou sprchu, která ženě umožní uvolnit její svalový systém.
 2. Při ležení na pohovce zaujměte pohodlnou polohu a před sebou si postavte zrcadlo, abyste mohli řídit proces masáží.
 3. Ošetřte perineum a vagínu přírodním olivovým olejem.
 4. Vložte palce obou rukou do vagíny asi o 2 až 3 cm. Po dobu několika minut proveďte měkké lisovací a protahovací pohyby dolů a nahoru..
 5. Vložte palce obou rukou do vagíny a současně provádějte jemné protahovací pohyby doprava a doleva.
 6. Jemně hněte rozkrokovou oblast prsty.
 1. Masáž může být zahájena v kterékoli fázi těhotenství.
 2. V prvním a druhém trimestru se doporučuje provádět to 1-2krát týdně.
 3. Před narozením by měla být masáž prováděna každý druhý den nebo každý den..
 4. Protože vzhledem k velkému břichu, masáži perineu před porodem je těhotná žena velmi obtížná, může nastávající matka svěřit tento postup svému manželovi nebo se poradit se zkušeným specialistou.

Příprava prsou

Vědět, jak připravit kojení na krmení, můžete během laktačního procesu zabránit vzniku bolestivých trhlin v bradavkách a nepohodlí. Školení můžete provádět sami v útulném domácím prostředí. Zkušený porodník vám řekne, jak správně připravit prsa.

Postup přípravy kojení kojení je následující:

 1. Každodenní prsa by měla být napojena teplou vodou a poté 5 minut otřena tvrdým kusem látky nebo ručníkem.
 2. Vystřihněte 2 kruhy z froté ručníky a přišijte je dovnitř podprsenky, kde na ní leží bradavky. Po kontaktu s tvrdou tkání se bradavky zdrsní, čímž se stávají méně náchylné k prasklinám.
 3. V teplém období se vydejte na vzduchové koupele a hledejte pro to odlehlé místo ve stínu. Je nutné zajistit, aby přímé paprsky slunce nespadaly na hrudník.
 4. Majitelé plochých bradavek musí provést opravu pomocí speciální masáže. Je třeba pečlivě masírovat ruce podél oblasti bradavek, zatímco je mírně natahovat.

Ve třetím semestru těhotenství se doporučuje kojení.

Funkce napájení

Těhotná žena by se měla vzdát alkoholu, čaje, kávy a vysoce alergických produktů (med, arašídy atd.).

 • Strava se dramaticky mění v 9. měsíci těhotenství, kdy budoucí matka čelí úkolu připravit svaly k porodu.
 • Před výskytem dítěte je nutné dodržovat speciální stravu, která posílí pánevní svaly a uvolní ženské tělo.
 • Nejčastěji lékaři před porodem předepisují ženám takovou výživu pro svalovou pružnost:
 1. Vyloučení masných výrobků, minimalizování spotřeby ryb a vajec.
 2. Minimalizujte potraviny bohaté na vápník, jako je mléko, tvrdý sýr a tvaroh.
 3. Úvod do stravy přírodního olivového oleje. Tento produkt může být přidán do salátů nebo odebrán na lačný žaludek za 1-2 lžíce. l ve dne. Olej zlepšuje pružnost svalů.
 4. Denní příjem syrové mrkve, která zlepšuje svalový tonus.

Hlavní menu ženy před porodem by mělo obsahovat obiloviny vařené na vodě, tepelně upravené a čerstvé zeleniny, ovoce, polévky na zeleninovém vývaru, malé množství mléčných výrobků. 1,5 týdne před vzhledem dítěte se doporučuje nechat v nabídce pouze čerstvou zeleninu a ovoce. V den porodu je lepší nejíst, ale pít pouze čistou nebo minerální vodu bez plynu.

 • Poznámka! Před rozhodnutím o jakýchkoli změnách ve stravě musí žena konzultovat zkušeného lékaře.
 • Proces přípravy na porod tedy zahrnuje správné dýchání, fyzické cvičení, emoční přípravu, posílení imunity a speciální výživu.
 • Takový integrovaný přístup přispívá k pohodě těhotné ženy a pozitivní emoční náladě..

Fyzická aktivita a strava činí svaly perineum pružnější, připravují je na snadnou a bezbolestnou práci.

Jak se připravit na porod bez slz a zranění: cvičení, masáže, výživa, byliny pro těhotné ženy Duet duší

Nesedejte na mateřské dovolené nečinně ani trávte hodiny na ženských fórech. Musíte se připravit na porod a musíte to udělat pomocí určitých akcí!

Chcete-li zrodit „jako strojek“, s dobrou dynamikou otevírání děložního hrdla a bez mezer, musíte si připravit svaly a krk. Za prvé, je to způsob života - plný spánek, klid mysli, procházky na čerstvém vzduchu, určitá fyzická aktivita.

Ale řekneme vám také několik jednoduchých „triků“, jak se připravit na porod bez přestávek.!

Snadný porod je důležitý nejen pro to, aby se žena po nich rychle zotavila, ale také pro zdraví dítěte. Proces porodu zanechává hluboký otisk na fyzickém a duševním zdraví dítěte.

Příprava perineálních svalů k porodu

Protahování

Mluvíme o minimálních striích. K tomu je vhodné sedět v poloze „motýla“ (chodidla jsou spojena, je třeba se pokusit jemně přitlačit kolena k zemi) nebo v turečtině (křížové nohy, kolena by měla být co nejblíže podlaze, můžete si pomoci rukama). Je lepší protáhnout se od nejranějšího možného času, i když s přístupem k porodu jsou tato cvičení snazší.

Při posezení na podlaze si denně zvyšte čtení knih nebo sledování televize, a to v těchto pozicích:

Rozkroková masáž

Taková intimní masáž také pomáhá posilovat svaly a připravovat je na porod. Pokud jste již při prvním narození měli perineální slzy, pak se vám tato masáž velmi projeví. Musíte to dělat pravidelně:

 • od 12 týdnů - 1krát za 10 dní
 • od 32 týdnů - 1krát za 3 dny
 • od 36 týdnů - každý druhý den
 • od 38 týdnů - denně
 • Pravidla provádění masáže perineu:
 • osprchujte se a uvolněte se
 • nehty by měly být řezány
 • ruce by měly být čisté nebo se sterilními rukavicemi
 • použijte sterilní olej
 • pravidelnost

Masážní kurz: jemně masírujte tkáň, jak je znázorněno. Obzvláště důležité je protáhnout dolní rozkrok, zejména v oblasti mezi vaginou a konečníkem.

Cvičení Kegel

Pomáhají posilovat svaly vagíny a učí se, jak je zvládnout. Musíme se naučit, jak je namáhat a uvolnit, ale nemá smysl je pumpovat.

Jak provádět: Sedět pohodlně, narovnat záda, stlačit svaly vagíny (jako by oddálení močení) a vytáhnout je po dobu 5-10 sekund. Pak relaxujte a odpočívejte po dobu 5-10 sekund. Proveďte tak 5-10 přístupů denně. Můžete trénovat až do narození. Hlavní věc je pravidelnost, a tak vstupujte do zvyku dělat cvičení Kegel během běžných denních činností.

Příprava děložního čípku na porod

Jak se připravit na porod bez přestávek? Je nutné pomoci otevření děložního čípku, aby porod prošel rychleji a bezbolestněji.

Přispívá to ke zdravému životnímu stylu a míru, dobrému spánku, procházkám na čerstvém, čistém vzduchu. Ve stravě, patří hodně rostlinných olejů, stejně jako máslo.

Večerní pupalkový olej je určen pro ženy, které rodí po císařském řezu, a také v přítomnosti cervikální eroze (pomáhá léčit a předcházet infekcím). Obtížné předchozí porody jsou také známkou užívání pupalkového oleje, zejména pokud byla zaznamenána slabá pracovní aktivita.

Bylinné čaje:

 • nalijte malinový list se sklenicí vody při teplotě asi 60 stupňů, vypijte po 10-20 minutách, jako normální čaj. Je dobré pít od druhého trimestru těhotenství.
 • šípková infuze - nejen připravuje děložní hrdlo k porodu, ale je také vynikajícím zdrojem živin, posiluje imunitní systém.
 • od 14 týdnů se odřízne manžeta, aby se usnadnil průběh těhotenství, nebo během posledního měsíce, aby se tělo připravilo na snadné doručení.

Přejeme vám, abyste se úspěšně připravili na porod, abyste se vyhnuli slzám a zraněním. Zdraví pro vás a vaše dítě!

Příprava na porod

Pokud sliznice během těhotenství zmizí, je už příliš pozdě na to, aby se probrali téma přípravy na porod; je čas jednat. Je důležité jasně pochopit, co dělat, aby otálení nestojí za zdraví novorozence, život.

Koordinované akce ženy při porodu jsou zárukou bezbolestného porodu, příležitostí cítit radost z mateřství bez patologií..

Odpověď na hlavní otázku, jak se připravit na porod, pomůže informovanému specialistovi - přednímu gynekologovi.

Co je příprava na porod?

Přirozená dodávka vyžaduje zvláštní odpovědnost.

Některé budoucí matky se stávají pravidelnými návštěvníky tříd speciální školy pro přípravu na porod, zatímco jiné doma „pluhují otevřené prostory“ World Wide Web, studují webové stránky a fóra o těhotenství. V žádném případě by tento problém neměl být ignorován..

Příprava na porod je určitý algoritmus pro činnost ženy ve třetím trimestru, jejímž účelem je porodit silné a zdravé dítě bez rozsáhlých patologií přirozeným porodem..

Jak se připravit na porod

Těhotné ženy mají vždy spoustu otázek a čím delší je porodnické období, tím více se stávají. Aby nalezly správné odpovědi, budoucí matky začnou číst referenční knihy, navštěvovat kurzy. Takové tematické třídy pomáhají vyhýbat se patologiím způsobeným vinou ženy v procesu porodu. Přístup k problému je komplexní, nutně zahrnuje:

 • gymnastika pro nastávající matky;
 • správná výživa;
 • dechová cvičení;
 • masážní kurz;
 • psychologický výcvik;
 • jóga pro těhotné ženy;
 • užitečné aktivity v bazénu.

Psychologické školení

Těhotné ženy vypadají skvěle a klidně kdykoli, ale ve třetím trimestru v mysli budoucí matky je spousta emocí, vnitřní strach v předvečer nástupu práce. Ženy, zejména primiparózní, zažívají paniku a projevují silnou bolest, kterou budou muset snášet přirozeným porodem.

Během prenatální přípravy se doporučuje navštívit psychologa, který podrobně vysvětlí, že porod je začátkem nového života, a nikoli největší tragédií v životě.

Dítě musí být očekáváno s strachem, a ne v panice; a to je hlavní myšlenka, kterou by budoucí matka měla přijmout a uvědomit si. Při odchodu z psychologovy kanceláře by žena měla zažít radost a mír, ne strach, zklamání.

Existuje mnoho školení, která pomáhají nastávajícím matkám mentálně se naladit v nadcházejícím porodu.

Příprava děložního čípku na porod

Než se řádně připravíte na porod, musíte se poradit s gynekologem při individuálních konzultacích.

Pokud mluvíme o přípravě reprodukčního systému na nadcházející porod, musíte posílit svaly dělohy, naučit se provádět jednoduchá cvičení Kegel.

To je velmi důležité, protože při velkém zatížení a pod tlakem plodu mohou být zraněny svaly pánevního dna a perineum. Aby se tomu zabránilo, je nutné provádět gymnastiku, a to nejen.

Cvičení

Můžete cvičit svalstvo pánevního dna ve všech týdnech těhotenství, rozhodně to nebude horší.

Jednoduchá cvičení pomáhají ženě ovládat se během bolesti při porodu, odstraňují perineální slzy, nezávisle zrychlují proces otevírání děložního čípku, zkracují trvání záchvatu.

Výuka probíhá doma, je nutné zaujmout pohodlnou pozici, morálně relaxovat. Níže je uvedena sada speciálních cvičení:

 1. Proveďte mělké polo-dřepy s rovným hřbetem, zatímco kolena by neměla přesahovat prsty na nohou. Toto cvičení opakujte 10krát v jedné sadě. Denně jsou zobrazeny pouze 3 přístupy.
 2. Držte se rukama za zády židle, v pozici stoje, vezměte nejprve jednu nohu, pak druhou nohu. Cvičení opakujte 10krát na každé straně bez zastavení.
 3. Připojte rovné nohy ke kolenům, hladce se otáčejte dozadu a dopředu od paty k patě a zpět. Proveďte 1 přístup za minutu, 3 přístupy denně.
 4. V poloze sedu zaujměte polohu „motýla“ a potom rukama přitiskněte kolena k podlaze, natáhněte svaly perineum co nejvíce.
 5. Mírná fyzická aktivita svalů perineu poskytuje „žábu“. Chcete-li to provést, opřete se o paty, roztáhněte si kolena, sedněte mezi paty.

Rozkroková masáž

Procesu narození dítěte předchází nadměrná fyzická zátěž na tělo, zvýšený tlak na svaly perineum.

Pokud provádíte masáž, můžete zvýšit krevní oběh pánevních orgánů, zlepšit látkovou výměnu tkání, naučit svaly správně se uvolnit, snížit pravděpodobnost prasklin a prasklin..

Použití speciálních olejů podporuje morální relaxaci, přípravu perineum k porodu a jeho algoritmus je uveden níže:

 1. Namažte stydké pysky a perineum aromatickými oleji nebo speciálním krémem, zaujměte pohodlnou polohu.
 2. Do hloubky nepřesahující 2 cm zasuňte do vagíny 2 prsty, uvolněte napjaté svaly perineum.
 3. Pohybujte prsty ponořenými v perineu směrem k konečníku dolů, měnící rytmus pohybů a směru.
 4. Stiskněte prsty na zadní stěně perineum, pak pusťte, a takové manipulace by měly být až 10-15 v jednom přístupu.
 5. Opakujte tyto pohyby ve 3 sadách denně, aniž byste zapomněli na výhody Kegelových jednoduchých cvičení.

Lékařská příprava porodního kanálu

Lékařskému zákroku jasně předchází neplánované vyšetření gynekologem, které pomáhá identifikovat potenciální patologii, identifikovat hrozbu těhotenství, informovat budoucí matku o riziku předčasného porodu. Příprava perineum na možné komplikace zahrnuje následující farmakologické předpisy při absenci lékařských indikací:

 1. Prostaglandiny. Použití aktivních složek přispívá ke zrychlenému procesu porodu, k uvolnění napjatých svalů dělohy a změkčení porodního kanálu. Kompozici lze zavést do pochvy, cervikálního kanálu, za účasti porodnického pesaru. Mezi výhody patří rychlé přirozené porody, nevýhodou jsou bolesti prostaglandinů.
 2. Foleyho katétr. Jedná se o hodnotnou alternativu k předchozím lékům, která je nezbytná k urychlení přirozené práce. Metoda je minimálně invazivní, ale má lékařské kontraindikace. Takové jmenování je vhodné pro močový měchýř plodu, je nepřijatelné v případě akutní vaginitidy nebo cervitidy.
 3. Laminaria Takovéto přírodní složky jsou zavedeny do děložního hrdla, aby se otevřel děložní hrdlo zevnitř. Řasy libovolně protahují svalová vlákna, vyvolávají snížení myocytů dělohy. Použití prospěšných vlastností řasy není vhodné pro všechny těhotné ženy.

Příprava prsou

Masáž bradavek je přípravnou fází porodu, protože takové jednoduché manipulace v příjemném prostředí přispívají k intenzivním kontrakcím děložního čípku, urychlují nástup přirozené práce. V tomto případě musí být cvičení pro přípravu na porod provedeno podle této zásady:

 1. Masírujte hrudník kruhovým pohybem, postupně se pohybujte směrem k bradavce a začněte z obou stran.
 2. Prsa bude vypadat otekle, ale stojí za to ji pokračovat a hladit ji zdola až po bradavky.
 3. Chcete-li stimulovat porod, zvedněte a držte jedno z prsou pravou rukou, pomocí levé ruky vyvíjejte jemný tlak.

Výživa před porodem

Pro uspokojivý stav těla těhotné ženy je nutné jíst plně a vyváženě, odstranit pochybné občerstvení v rychlém jídle a omezit spotřebu pepřových, kořenitých a kořenitých jídel (tyto stimulují dělohu k vytlačení plodu ven). Z návštěv u lékaře je důležité co nejlépe využít užitečné informace, včetně správné denní stravy. Zde jsou některé cenné návrhy:

 • konzumovat rostlinný olej denně, aby se zvýšila elasticita porodního kanálu;
 • zahrnují čerstvou zeleninu, ovoce, horké polévky, zelení, mořské ryby, kefír v denním menu;
 • těhotná žena musí jíst frakci - v malých porcích, až 4-5krát denně.

Příprava na nemocnici

S bojovou psychologickou náladou je nutné sbírat tašku v nemocnici včas - v 34-35 porodním týdnu těhotenství. Základní pravidlo přípravy: měly by existovat tři tašky - pro mámu, dítě as dokumenty. Zde je příslušná dokumentace:

 • cestovní pas budoucí matky;
 • výměnná karta;
 • pojistné podmínky.

Příprava věcí pro matku a dítě závisí na ročním období, ale novorozené dítě bude určitě potřebovat plenky, kluzáky, kapoty, vesty, obálky, přikrývky a množné číslo. Můžete si pořídit fotografii všeho, co potřebujete v porodnici na porodnici, nebo si ji pořídit přímo, když je žena v porodu na porodnici.

Zásuvka na hlen před doručením

Při přípravě na cestu do nemocnice by každá těhotná žena měla vědět, jak vypadá sliznice. Její přirozený odjezd je prvním předzvěstí blížícího se porodu, v tomto stavu musí ženy v práci okamžitě zavolat sanitku. Dýchání ještě není přerušeno, ale dítě je připraveno k narození.

Jak to vypadá

Odchod korku před porodem lze pozorovat v nejneočekávanějším okamžiku. Jedná se o malou sraženinu hlenu, která je doprovázena krvavými a zelenými žilami v závislosti na konkrétním klinickém obrázku. Je obtížné si ji zaměnit s jinými sekrecemi, zejména další příznaky výmluvně svědčí o přístupu k porodu..

Jak odletět

Korek odchází v částech nebo v celku, ale v obou případech je to přijatelný limit normy. K tomu může dojít den nebo dva před kontrakcemi, ale někdy těsně před začátkem porodu. Pak může voda odtéct, což znamená, že porod již začal. Existují ženy, které v tuto chvíli zmeškají a cítí jen bolestivý přístup ke kontrakcím.

Jak se připravit na porod?

Pocit úzkosti a strachu během těhotenství, zejména v jeho pozdějších stádiích, je zcela běžný.

 • To je zcela normální jev, charakteristický pro mnoho nastávajících matek, a zejména pro ty, kdo to poprvé projdou. Přes svou přirozenost je porod poměrně komplikovaným a odpovědným procesem.
 • Aby to bylo co nejbezpečnější pro matku a dítě, musí každá žena vědět, jak se správně připravit na porod.
 • Příprava na porod zahrnuje několik aspektů, které jsou stejně důležité pro bezpečný průběh těhotenství a pro nadcházející porod. Musíte jasně pochopit, co se děje v každé fázi, jak na to správně reagovat a také jaké mohou být důsledky určitých reakcí. Proto by měla být matka i dítě připraveny k porodu - nejen fyzicky, ale také psychologicky.

Psychologická příprava na porod

První těhotenství je pro ženu zpravidla obtížné. Žena, která se chystá stát se matkou poprvé, čelí psychickému nepohodlí. Zde je jen několik jejích projevů:

 • Emoční nestabilita. Je to zaprvé způsobeno častou změnou hormonálního pozadí.
 • Změna pohledu na svět. Těhotenství je řada globálních fyzických změn, ale jsou zřetelnější a srozumitelnější než hluboké psychologické procesy, které jsou spojeny s novým stavem a nadcházející odpovědností mateřství..
 • Strach a nejistota. V předvečer porodu se ženy často potýkají s mnoha různými obavami a fobiemi: některé se bojí bolesti při porodu, s níž se nebudou moci vypořádat, a pak se situace vymkne kontrole, obávají se neschopnosti lékařů, nedostatku povědomí o nuancích péče o dítě v prvních dnech atd. d.

Někdy lze úzkosti ospravedlnit a v některých případech jsou to jen „vypůjčené“ fobie nebo nadměrné podezření. Za účelem udržení psychologické rovnováhy je nutné důkladně posoudit situaci a zdůraznit skutečné důvody k obavám z obecné masy úzkosti. Chcete-li to provést, připravte se předem na budoucí změny..

Co může pomoci vyrovnat se s psychologickými problémy během těhotenství?

 • Skupinová komunikace. Kurzy přípravy na porod nejsou jen skvělou příležitostí pro trávení času s přínosem a potěšením, po obdržení mnoha potřebných informací, ale také jistým způsobem, jak odhalit mnoho mýtů o těhotenství a porodu, které vás nepřiměřeně vedou do úzkostného stavu. V závislosti na tom, jak těhotenství postupuje (s komplikacemi nebo bez nich), a také na vašich individuálních názorech, můžete si vybrat kurzy se zvláštním zaměřením: například ty, které se věnují přirozenému porodu bez úlevy od bolesti, domácímu porodu, porodu ve vodě atd. Bez ohledu na to specializace určitého kurzu je lepší, je-li určena pro párovou návštěvu a pokrývá nejen všechny hlavní aspekty těhotenství, fyziologie a psychologie porodu, ale také poskytuje znalosti a praktické dovednosti pro péči o novorozence. Je důležité, aby kurz kromě teoretické části obsahoval i praktická cvičení, video lekce a tělesnou výchovu.
 • Čtení literatury. Sebevzdělávání je také skvělý způsob, jak získat informace a praktické znalosti. Dnes najdete mnoho užitečných knih a článků o těhotenství a psychologické přípravě na porod, a to jak v tištěné podobě, tak na internetu - stačí určit téma, které vás zajímá..
 • Autotraining a vizualizace. Narození zdravého dítěte - takový orientační bod ve formě jasného cíle vás hladce motivuje a inspiruje v těžkých dobách. Dnes se praktikuje mnoho psychologických technik zaměřených na soustředění nebo naopak na relaxaci a uvolnění stresu. Pokud je obtížné zjistit, který z nich bude v určitém okamžiku nejúčinnější, zkuste se poradit s odborníkem.
 • Kladný postoj. Hudba, filmy, procházky na čerstvém vzduchu a vaše oblíbené koníčky vám pomohou nepropadat panice v obtížných situacích, udržovat harmonii a pozitivně myslet..

Fyzická příprava při porodu

Těhotenství je vážnou zátěží na těle ženy, a proto je nutné udržovat dobrou fyzickou kondici před těhotenstvím i během těhotenství, jakož i po porodu. Fyzická příprava na proces porodu zahrnuje několik důležitých aspektů. Zvažte ty nejvýznamnější z nich..

Pohyb a kalení

Sedavý životní styl negativně ovlivňuje zdravotní stav každé osoby, a to je zvláště důležité pro nastávající matky, aby si to pamatovaly.

Je nutné se snažit častěji trávit čas na čerstvém vzduchu a při nepřítomnosti kontraindikací - více se pohybovat a nezapomeňte do každodenní rutiny zahrnout i pěší turistiku.

Bezpochyby, vzhledem k současnému stavu, s jakoukoli fyzickou aktivitou, bychom neměli zapomenout na odpočinek, střídat ho s mírným zatížením.

Speciální cvičení

Fyzická zdatnost by měla být srovnávána s věkem ženy a gestačním věkem, postavou a všeobecnými zdravotními podmínkami. Lepší, když se kurzy konají ve skupině, pod dohledem odborníků.

 • Pokud jste se před těhotenstvím zabývali sportem, po konzultaci s lékařem byste měli i nadále udržovat fyzickou aktivitu, v případě potřeby upravovat formát tříd a snižovat úroveň stresu.
 • Pokud jste se dosud nezabývali fitness, je vhodné začít provádět speciální sady cvičení.
 • Gymnastika pro těhotné ženy má zpravidla velmi příznivý vliv na fyzickou kondici ženy a průběh porodu, a to:
 • posiluje kardiovaskulární a respirační systém matky;
 • přispívá ke správnému vývoji dítěte;
 • zvyšuje imunitu;
 • přizpůsobuje tělo zvýšené fyzické námaze;
 • snižuje riziko komplikací při porodu;
 • podporuje rychlé zotavení po porodu.

Existují také komplexy cvičení zaměřené konkrétně na přípravu ženského těla k porodu. Jejich hlavním cílem je posílit svaly zapojené do práce, udržet celkový tón a regulovat dýchání.

 • Je důležité vzít v úvahu, že jakýkoli druh fitness, včetně cvičení pro těhotné ženy, je účinný pouze tehdy, je-li školení pravidelné.
 • Je velmi prospěšný během těhotenství a koupání v přírodních nádržích nebo bazénu. Během plavání fungují všechny svaly: nohy, paže, záda, rozkrok a břišní svaly, tělo se stává silnějším a odolnějším.
 • Ve vodě můžete provádět mnoho cvičení, která jsou užitečná pro nastávající matky: například protahování, zadržování dechu a další. Kromě toho je voda jedním z nejlepších způsobů relaxace..

Plavání může být přirozené relaxační cvičení, které vám pomůže při porodu, protože mezi kontrakcemi budete potřebovat schopnost relaxovat a odpočívat.

Masáž

Fyzická příprava na porod může zahrnovat procedury, jako je masáž. V současné době nabízejí masážní terapeuti specializované masážní kurzy pro těhotné ženy, kde se během zasedání používají speciální pohovky.

Můžete se však obejít pravidelným masážním stolem: v prvním trimestru byste měli podstoupit zákrok při ležení na břiše, později - ležet na boku nebo sedět.

Masáž pro těhotné ženy se liší od pravidelných sezení s plynulejšími a jemnějšími pohyby, nepřítomností tlaku a aktivního hnětení a vyloučením břicha.

Masáž pro těhotné ženy je příjemným a užitečným postupem, pomůže při řešení některých problémů, často doprovázených nepohodlím, konkrétně:

 • uvolňuje svalové napětí, těžkost v nohou, bolest v dolní části zad;
 • snižuje otok;
 • aktivuje krevní oběh a podporuje tok kyslíku k dítěti;
 • zlepšuje pohodu a náladu.

Dech

Správné dýchání hraje během těhotenství velmi důležitou roli, což je jeden z klíčů ke zdravému a bezbolestnému porodu..

V druhém trimestru těhotenství, ale i později, si často nastávající matky stěžují na dušnost, dušnost a nedostatek kyslíku.

Je to způsobeno určitými fyziologickými změnami v těle matky a také tím, že potřebuje kyslík dodávat nejen své tělo, ale také tělo dítěte. Můžete se zbavit nepohodlí pomocí dechových cvičení, která:

 • pomáhá překonat úzkost, uklidnit a uvolnit se;
 • snižuje toxikózu;
 • zlepšuje krevní oběh;
 • zmírňuje zvýšený tonus dělohy;
 • podporuje tok kyslíku do těla dítěte;
 • zmírňuje dušnost.

Techniky respirační gymnastiky lze rozdělit do dvou skupin - první zahrnuje cvičení prováděná v pohybu, druhá - cvičení prováděná ve statické poloze.

Některé z nich lze provádět v pohybu i staticky. Příjemná relaxační hudba pomáhá dosáhnout pozitivního tréninkového efektu. Systematický.

Dávejte pozor na základní dechová cvičení:

 • Dýchání prsu. Ruce na žeber, hluboký dech nosem, výdech ústy nebo nosem.
 • Membránové dýchání. Pro lepší kontrolu - jedna ruka na hrudi, druhá na břiše. Zhluboka se nadechněte 2-3 sekundy, současně posuňte bránici, jejímž indikátorem je výčnělek břicha, poté vydechněte ústy nebo nosem po dobu 3-5 sekund a přirozenou pauzu. Pro začátek stačí jeden nebo dva cykly.
 • Rytmické dýchání. Dýchání podle schématu inhalace (4-5 sekund) - zpoždění 2-3 sekundy - výdech (4-5 sekund) - zpoždění (2-3 sekundy).
 • Psí dýchání. Stojíme na všech čtyřech, často dýcháme ústy (jazyk trčí). Vhodné také pro první fázi porodu během porodu.

Jakákoli dechová cvičení patří do skupiny poměrně intenzivních technik, při jejich provádění dochází k přirozené masáži vnitřních orgánů, ke zvýšení tlaku a ke zvýšení krevního oběhu, takže buďte pozorní k vašim pocitům: pokud se objeví těžké závratě, nevolnost nebo jiné příznaky, je lepší ukončit praxi a / nebo snížit jeho intenzita v budoucnosti.

Co koupit před dodáním

Během těhotenství a při porodu, stejně jako v období po porodu, musíte hodně zajistit. Doslova budete potřebovat tisíc malých věcí.

 • Na prahu důležité události se musíte připravit na pobyt v nemocnici, abyste zajistili maximální pohodlí a nechyběli vám nejnutnější věci. Je lepší to udělat předem, abyste v rozhodujícím okamžiku neztráceli čas poplatky za shonu.
 • Pokud jste si již vybrali mateřskou nemocnici a uzavřeli smlouvu, je vhodné předem zjistit seznam věcí, které je možné používat, protože se může výrazně lišit pro každou instituci.

Praxe potvrzuje, že je nejvhodnější, když jsou všechny věci zabaleny v jednom sáčku nebo sáčku: to zjednodušuje přepravu, navíc eliminujete riziko zapomnění některých důležitých detailů. Takže, co musíte vzít s sebou do nemocnice?

Z dokumentů, které budete potřebovat:

 • cestovní pas;
 • pojistné podmínky;
 • výměnná karta;
 • generický certifikát;
 • peníze.

Z potřebných věcí:

 • telefon a nabíječka;
 • kompresní punčochy nebo obvazy (zvláště důležité pro ženy s křečovými žilami);
 • boty do sprchy + pohodlné boty do místnosti;
 • podprsenka pro krmení;
 • prádlo a ponožky;
 • župan (nejlépe ne froté);
 • kosmetická taška s každodenním líčením + vlasový kartáček a sponky na vlasy;
 • vše pro praní a sprchování + ručník;
 • nádobí (můžete si vzít na jedno);
 • neperlivá pitná voda.

Hygienické výrobky:

 • sterilní podkožní vycpávky;
 • plenky na jedno použití;
 • poporodní polštářky (je lepší odmítnout konvenční polštářky na kritické dny - v tomto případě jsou neúčinné a nevhodné);
 • speciální jednorázové kalhotky (výhodnější než běžné spodní prádlo, lépe drží těsnění);
 • jednorázové gelové vložky v podprsence;
 • mokré ubrousky na obličej, ruce, intimní hygienu;
 • Bepanten nebo jiný krém proti praskání.

Pro dítě přijde vhod:

 • plenky (často velikost 0 pro novorozence je malá, je lepší koupit další);
 • plenky na jedno použití;
 • tenké a flanelové plenky nebo oděvy (vesty, body, kombinézy, ponožky, čepice nebo čepice (také brát v úvahu odhadovanou hmotnost dítěte, oblečení pro novorozence často není velké));
 • ručník (nebo běžná plenka);
 • dětský gel na mytí;
 • talkový prášek nebo krém na plenky;
 • dětské ubrousky;
 • figurína;
 • láhve s bradavkami;
 • svrchní oděv pro vypouštění.

Cvičení a psychologická příprava na porod

Jedním z nejvíce zodpovědných úkolů, kterým budoucí matka čelí po celou dobu těhotenství, je fyzická a psychologická příprava na narození dítěte, tj. Na proces porodu. Protože narození dítěte má na matčině těle poměrně velkou zátěž, je velmi důležité se na nadcházející narození řádně připravit.

 • Aktivita po celou dobu těhotenství bude ženě dobře sloužit, protože implementace všech druhů komplexů pro těhotné ženy doma nebo v podmínkách různých fitness center může obohatit krev kyslíkem, udržet svalový tonus, snížit pravděpodobnost vzniku křečových žil a problémů se zády a také se naučit, jak dech, který pomůže při porodu.
 • Je důležité si uvědomit, že tělesná cvičení vám umožňují udržovat se ve formě i během těhotenství, neztratit nadváhu a zabránit vzniku tak nepříjemného jevu, jako jsou strie..
 • Tělesná výchova během těhotenství má pozitivní vliv na psychický stav. Žena provádějící fyzické cvičení denně cítí nárůst síly, vitality a energie.

Cvičení pro těhotné ženy poskytuje příznivou náladu na celý den. Ale ne všechny ženy ve státě mohou pracovat.

Cvičení bude třeba opustit, pokud některý z následujících kontraindikací:

 1. Přítomnost toxikózy doprovázená zvracením;
 2. Potrat při předchozích těhotenstvích;
 3. Děloha je v dobrém stavu;
 4. Vzhled příznaků gestózy v druhé polovině těhotenství;
 5. Umístění placenty je příliš nízké;
 6. Přítomnost jakéhokoli onemocnění (ARVI, gastritida, diabetes);
 7. Vzhled bolesti břicha po námaze.

Fyzická příprava při porodu

Fyzická příprava na porod je soubor podpůrných opatření:

 • Cvičení je komplex, jehož realizace k dosažení maximálních výsledků by měla začít v nejranějších stadiích těhotenství. Je důležité si uvědomit, že třídy by měly být trvalé, nikoli epizodické. Pouze v tomto případě budou mít prospěch těhotné tělo a posílit jej. Fyzická aktivita má několik výhod, z nichž nejdůležitější jsou:
  1. Normalizace práce dýchacího systému a kardiovaskulárního systému;
  2. Zvýšená imunita a obrana těla;
  3. Přizpůsobení ženského těla fyzickým činnostem, které čekají ženu při porodu během porodu;
  4. Snížení počtu komplikací během porodu;
  5. Rychlé zotavení po porodu;
  6. Posílení svalů zapojených do porodu;
  7. Soubor cvičení je vybrán individuálně a závisí na mnoha faktorech, mezi něž patří věk ženy, její postava, těhotenství a lékařské indikace.
 • Masáž pro těhotné ženy. Vynikajícím doplňkovým nástrojem pro tělesné cvičení jako přípravu na porod bude masáž. Může také sloužit jako alternativa pro ty, kteří jsou líní v tom, aby dělali gymnastiku;
 • Kalení těhotných žen. Každý ví, že se doporučuje, aby těhotné ženy co nejvíce navštěvovaly čerstvý vzduch. Vynikající možností by bylo zkombinovat pobyt v přírodě s procedurami zatvrdnutí, které mohou výrazně posílit zdravotní stav těhotné ženy, což bude mít příznivý vliv na fázi porodu. Žena může užívat sluneční koupele, plavat, chodit na procházky, chodit naboso po zemi, zapíjet vodou. Důležitým bodem je provádět všechny tyto postupy v dobré náladě a s pozitivními emocemi;
 • Správná výživa. Koncept vyvážené stravy během těhotenství zahrnuje soubor každodenní stravy takových potravin, které jsou schopny plně uspokojit potřeby těla matky v vitaminech a minerálech. Potravinářské výrobky musí být vybírány s ohledem na délku těhotenství, přítomnost nebo nepřítomnost alergie u matky. Vyvážená strava znamená prevenci anémie, různých abnormalit a komplikací během těhotenství a porodu, stejně jako v období po porodu, kdy ženské tělo pracuje se zvýšeným stresem;
 • Těhotná dechová cvičení. Jejich výhody spočívají v tom, že učí ženu ovládat práci všech druhů svalů zapojených do dýchacího procesu, což se určitě hodí při porodu. Tato cvičení lze naučit samostatně, nebo můžete navštěvovat speciální kurzy;
 • Učení relaxační techniky. Jednou z důležitých dovedností, které pomáhají ženě správně se připravit na porod, je vývoj relaxačních technik - pomáhají těhotným ženám vyrovnat se s únavou, špatnou náladou a záchvaty deprese..

Fyzická cvičení

Úspěšná příprava na porod zahrnuje použití různých sad cvičení. Jejich systematickou implementací budete fyzicky plně připraveni na práci. Mezi nejzajímavější a nejběžnější patří:

 1. Postavte se, šířka ramen od sebe, podřepte se, aniž byste museli chodit z podlahy. Držte tuto pozici po dobu 15 sekund. Někdy je obtížné provádět toto cvičení těhotné ženy, může to být usnadněno, pokud se ruce opřete o židli;
 2. Posaďte se na podlahu, přiveďte jednu nohu pod sebe a druhou natáhněte dopředu. S tělem natáhněte nataženou nohu a uchopte nohu rukama. Držte v této poloze několik sekund a opakujte tyto akce s druhou nohou;
 3. Lehněte naproti zdi, zády pevně přitlačené k podlaze a postavte nohy na zeď. Střídavě přeskupujte nohy dopředu, narovnejte tělo a současně držte hýždě rukama;
 4. „Kolébka“ Postavte se rovně, nohy od sebe do šířky, mírně ohnuté na kolenou. Jemně udělejte několik pohybů s boky doleva a doprava. Ramena by měla zůstat nehybná. Opakujte cvičení dopředu - dozadu. Tato fyzická cvičení umožní nastávající matce posílit svaly pánve a dolní části zad;
 5. „Motýl“ Posaďte se na podlahu, spojte nohy, zatáhněte pod sebe tak, aby vaše nohy byly spolu a vaše kolena byla rozvedená. Proveďte pružné kymácející se nohy nahoru a dolů. Takové cvičení vám umožní protáhnout a učinit svaly perineum pružnější;
 6. „Kočka“ Vezměte si všechny čtyři, ohněte se a dobře se ohýbejte. Budete cítit, jak se protahují bederní svaly. Opakujte 10krát.

Fyzická aktivita během těhotenství by měla být správně rozložena v různých obdobích, protože každá z nich má své vlastní vlastnosti:

 1. Během období 1 trimestru je nutné vyloučit cvičení, která zvyšují nitrobřišní tlak. Tato kategorie zahrnuje všechna břišní cvičení. Můžete cvičit břišní nebo plné dýchání a ovládat techniku ​​relaxace;
 2. Během 2. trimestru se doporučuje trénovat svaly pánevního dna, dlouhé svaly zad a břišní svaly. Je nutné vyloučit všechna cvičení, která se provádějí ležící na břiše;
 3. Na začátku 3. trimestru (do 32. týdne) je nutné snížit celkovou fyzickou aktivitu, protože v této době srdce matky pracuje v napjatém rytmu. Během tohoto období pokračuje dechová a protahovací cvičení. Je nutné se vyhnout poloze „ležícího na zádech“, což vyloučí výskyt syndromu dolní duté veny;
 4. V období po 33 týdnech až do narození se provádí protahovací cvičení a dechová cvičení. V této době žaludek roste velmi rychle a těhotná žena přibírá na váze..

Příprava děložního hrdla a perineum

Příprava děložního čípku a perineum na porod je velmi důležitá pro každou ženu, ale tyto postupy jsou zvláště důležité pro ty, kdo se poprvé stanou matkou..

Tato cvičení jsou nezbytná, aby se zvýšila pružnost svalů perineum a děložního čípku a aby se předešlo všem druhům poškození a trhání.

Speciální cvičení zaměřená na přípravu svalů genitální oblasti pro proces porodu by měla začít dvěma trimestry. Následující cvičení jsou považována za nejúčinnější:

 1. Cvičení podle Kegela: díky nim se vyvíjejí svaly perineum, což pomáhá vyhnout se tak vážnému problému, jako je močová inkontinence v budoucnosti. K jejich provedení je nutná postupná komprese a expanze vaginálních svalů.
 2. Houpání nohou do stran: ve stálé poloze, držící se na podpěře, žena střídavě houpe nohama doprava a doleva.
 3. Sumo dřepy: Žena dřepí s nohama dokořán.
 4. Zvedání nohou se ohýbalo na kolena do žaludku v náchylné poloze.

Příprava perineum je nezbytná pro prevenci možných ruptur a epiziotomie - chirurgické disekce perineálních tkání při porodu. Za tímto účelem se provádí pravidelná masáž perineum od 3. trimestru těhotenství. K tomu se používá jakýkoli rostlinný olej, který se pečlivě vtírá do pokožky..

Masáž

Masáž má několik výhod, z nichž nejdůležitější jsou:

 1. Zlepšení lymfatického oběhu a krevního oběhu, které příznivě ovlivňuje nitroděložní vývoj dítěte;
 2. Uvolnění svalového napětí a bolesti zad;
 3. Prevence strií, otok končetin a křečových žil;
 4. Normalizace emočního stavu.

Kromě toho existuje řada kontraindikací, kterým musíte věnovat pozornost:

 1. Těžká toxikóza;
 2. Přítomnost akutních respiračních a infekčních chorob;
 3. Přítomnost kožních chorob;
 4. Přítomnost chronických onemocnění kardiovaskulárního systému;
 5. Riziko potratu;
 6. Diagnóza křečových žil, doprovázená trombózou;
 7. Teplo;
 8. Vysoký krevní tlak;
 9. Akutní bolest zad.

Při provádění masáží pro těhotné ženy je nutné vyloučit šokové a vibrační pohyby a je také nemožné používat elektromechanické masérky ve formě pásů nošených na pažích, bokech nebo v pase. Nepoužívejte koberečky, které musíte ležet na zádech..

Je důležité střídat denní masáž různých částí těla. Během procedury se ženě doporučuje co nejvíce odpočívat. Je důležité nezapomenout na použití speciálních olejů, které pomáhají rukama snadno klouzat po pokožce, aniž by ji dráždily..

Psychologická příprava na porod

Pro nejúspěšnější průchod práce nestačí pouze tělesná výchova. Žena by měla být psychologicky připravena na událost, která ji čeká.

Po celou dobu porodu je doprovázena nejen vzrušujícím pocitem očekávání narození dítěte, ale také strachem ze samotného porodu..

Psychologická prenatální příprava pomůže zbavit se těchto negativních pocitů a emocí..

Jeho hlavní body jsou následující:

 1. Informování budoucí matky o fázích porodního procesu. Každá fáze porodu vyžaduje určité chování ženy při porodu. Žena by měla jasně pochopit a představit si, jaké fyzické pocity zažije v každé fázi porodu a jak se v každém z těchto období chovat správně. V tomto případě je vědomí matky zaměřeno na spolupráci se zdravotnickým personálem ve prospěch narozeného dítěte, což výrazně zmírňuje vnímání bolesti;
 2. Profesionální psychologická podpora. Pokud žena navštěvuje speciální kurzy, je velmi pravděpodobné, že psychologové pracují na jejím psychoemocionálním stavu. Řeknou vám, jak nasměrovat své myšlenky správným směrem a ne panikařit během porodu;
 3. Nálada pro bezbolestný porod. Každý ví, že jejich vlastní blaho do značné míry určuje přístup k jakékoli věci, předmětu nebo jevu. Pokud se žena přesvědčí, že se snadno porodí s porodem, pravděpodobně se tak stane;
 4. Opakování dýchacích technik používaných při porodu. Dobře vyvinutá dechová technika se stává zvykem a žena v porodu může na příkaz lékaře snadno reprodukovat požadovaný typ dýchání při porodu. Dechová cvičení během těhotenství mají velký význam pro úspěšný průchod porodu;
 5. Opatření k uspořádání pohodlného prostředí v doručovací místnosti. To zahrnuje přítomnost milované osoby při narození a navázání důvěryhodného vztahu s lékařem.

Proces přípravy na porod by tedy měl začít počátkem těhotenství a pokrýt všechny oblasti života nastávající matky. O tom, jak se správně nakonfigurovat pro porod, se dočtete v článku: Jak snížit bolest během porodu.

Články O Neplodnosti