Hlavní Testy

Techniky dýchání matek

Správné dýchání je důležitý proces nejen pro ženu, ale také pro dítě. Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů a minerálů a také kyslíku, který přivádí všechny tyto živiny do životně důležitých orgánů.
Respirační cvičení pomůže udržet vysokou vitalitu po celou dobu 9 měsíců..

Výhody dýchacích postupů pro těhotné ženy

 • Zlepšení uteroplacentální cirkulace
 • Klid a relaxace, odstranění zbytečné úzkosti
 • Získání dovedností pro současné napětí a relaxaci břišních svalů v kombinaci s dýcháním hrudníku
 • Stimulace práce vnitřních orgánů
 • Zlepšení kyslíku a potřeb živin vašeho dítěte
 • Usnadnění těhotenství

Obecná doporučení pro dýchací postupy během těhotenství

Nejlepší je trénovat 3-4 hodiny po jídle.

Před cvičením provětrejte místnost..

Teplota v místnosti by pro vás měla být pohodlná.

Během těhotenství se reakce těla na různé dýchací techniky může změnit, to je normální. Ve třetím trimestru se možná budete cítit nepříjemně s tím, co jste udělali na samém začátku..

Také se změní poloha těla, ve kterém vám bude dýchat pohodlně. V prvním trimestru bude pro vás pohodlnější trénovat na nejznámější pozici - Sidhasana nebo Padmasana, čím blíže ke konci semestru, tím více doplňkového vybavení budete potřebovat - polštáře, koberečky, podložky.

Těhotné dýchání během těhotenství

Hlavním principem všech dechových praktik během těhotenství je dýchání svaly břicha. Proto je nejdůležitějším typem dýchání, které je třeba zvládnout, bránice..

Toto je optimální druh dýchání pro každou osobu, a to nejen při přenášení dítěte.

Membránové dýchání

 • Posaďte se v pohodlné poloze s rovným hřbetem a vdechujte nosem po dobu 2-3 sekund.
 • Když vdechujete, naplňte žaludek vzduchem, zvedněte bránici a mírně vyčnívejte ze žaludku.
 • Chyťte okamžik mezi vdechováním a výdechem, když se nic neděje, je to jen jedna sekunda.
 • Poté vydechněte nosem nebo ústy po dobu 3-5 sekund.

Pokud jste nikdy předtím nepraktikovali diafragmatické dýchání, začněte 2-3 cykly a zvyšte počet sad denně.

V důsledku pohybu bránice a kontrakce svalů břišní stěny při každé inhalaci a inhalaci dochází k masáži břišních orgánů a ke zlepšení prokrvení dítěte..

Čtyřfázové dýchání

 • Posaďte se v pohodlné poloze, zakryjte si oči a zhluboka se nadechněte, můžete použít bránici.
 • Poté vydechněte nosem a zadržte dech, poté vydechněte nosem a znovu zadržte dech..

Trvání cyklů se může lišit:

2: 1: 2: 1 (inhalace čtyřmi počty, zpoždění dvěma počty, výdech čtyřmi, zpoždění dvěma) - jedná se o jeden dýchací cyklus
1: 2: 1: 2 (vdechnutí po 4 počtech, zpoždění o osm, výdech o čtyři, zpoždění o osm)
1: 1: 1: 1 (inhalovat čtyřmi impulzy, zpoždění čtyřmi, výdech čtyřmi, zpoždění čtyřmi)

Nespěchejte na dlouhé dýchací cykly okamžitě. Začněte s pohodlnou inhalací, zpožděním a výdechem..

Začněte čtyřmi dýchacími cykly a postupně zvyšujte počet sad..

Dechová cvičení při chůzi

Tato dechová cvičení můžete provádět při chůzi nebo na cestě do práce. Je vhodné držet se dál od vozovky.

 • Zhluboka se nadechněte a spočítejte počet kroků, které musíte během dechu udělat.
 • Poté vydechněte a při vydechování proveďte stejný počet kroků, jaké vydechujete.
 • Zaměřte dech a pokračujte v počítání kroků s každým dechem dovnitř a ven..
 • Začněte několika kroky a postupně zvyšujte.

Čas na takovou dechovou procházku může být neomezený. Je důležité poslouchat své vlastní pocity..

Kegel cvičení pro porod a těhotenství

Těhotenství je jedním z nejpamátnějších období v životě ženy. Kromě radosti z čekání na nového člena rodiny je tentokrát doprovázena obrovská odpovědnost za zdraví dítěte i jeho vlastního. Pro snížení zátěže těla vyvinul americký porodník-gynekolog Arnold Kegel celou řadu cvičení pro těhotné ženy. Její účinnost potvrzují pozitivní recenze nastávajících matek po celém světě..

Kegel cvičení během těhotenství - je to možné?

Obzvláště silný účinek na svaly pánve a perineum ženy se vyskytuje během těhotenství a porodu. Tkáně dostávají obrovskou zátěž kvůli tlaku váhy dítěte a plodové vodě na močovém měchýři, děložním čípku a dalších orgánech a také samotnému procesu narození.

Díky charakteru průběhu těhotenství se svaly oslabují, což může vést k prolapsu dělohy nebo konečníku. Gymnastika Kegel může výrazně snížit riziko komplikací. Tato jednoduchá cvičení, která můžete provádět doma, prospějí i tělu, které není těhotné:

 • posílení svalů a kontrola jejich práce (odstranění bolesti těhotné ženy, usnadnění porodu, rychlé zotavení po porodu, prevence ruptur, hemoroidů, močová inkontinence);
 • normalizace krevního oběhu v pánevních tkáních, jejich aktivnější nasycení kyslíkem a živinami;
 • zlepšení kvality pohlavního styku a stimulace syntézy „ženských“ hormonů;
 • udržování těla v dobrém stavu, předcházení striím, zdravá barva kůže, posílení imunity, kontrola přírůstku hmotnosti, zlepšení nálady, celkový hojivý účinek.

Každý trimestr má svá vlastní doporučení pro opatření ke zlepšení zdraví podle Kegelovy metody na základě charakteristik každého období těhotenství..

1 trimestr

Cvičení můžete zvládnout co nejdříve. V prvním trimestru (až 12 týdnů) je břicho nejčastěji ještě neviditelné, plod je velmi malý, takže na dělohu není silný tlak. To vám umožní vést třídy i při ležení. Je však třeba si uvědomit, že v prvním trimestru je potrat nejpravděpodobnější, protože vajíčko plodu ještě není pevně připevněno k děložní stěně..


Výskyt nepohodlí během gymnastiky by měl být signálem pro okamžité ukončení výuky.

Pro vlastní klid a předcházení následkům byste se měli poradit s lékařem.

2 trimestru

Toto období je nejklidnější. Riziko potratu je významně sníženo, toxikóza nejčastěji ustupuje. Pokud v prvním trimestru došlo ke kontraindikacím pro sport, je vhodné se touto otázkou znovu poradit s lékařem, protože ve druhém trimestru je zdravotní stav ženy normalizován a stabilizován..

3 trimestru

Cvičení v závěrečné fázi těhotenství je obtížnější kvůli velké hmotnosti plodu a objemu břicha. Je třeba se vyhnout ostrým pohybům a hlubokým dřepům, aby nedošlo k vyvolání porodu. Většina tříd je zaměřena na přípravu intimních svalů k porodu.

Ve třetím trimestru budete muset vyvinout úsilí, protože pohyb je stále těžší, dochází k celkové únavě a únavě. Neměli byste však přestat vyučovat, hodně vám během blížícího se porodu hodně pomohou, nejdůležitější věcí není přehánět to, školení by nemělo být škodlivé.


Od prvního trimestru se nastávající matce doporučuje trénovat její dýchání. Schopnost správně dýchat pomůže zmírnit bolest a usnadní pokusy. Chcete-li se naučit, jak ovládat dýchání, můžete použít obyčejné balónky. Je nutné jej pomalu nafouknout a vyvíjet mírný tlak na stěny dlaněmi. Taková dechová cvičení vám pomohou naučit se dýchat rovnoměrně a hluboce..

Abychom dýchací systém připravili přímo na kontrakce a pokusy, s přihlédnutím k rytmu a okolnostem procesu, obrátíme se na jógu:

 1. Zaujměte lotosovou pozici a uvolněte své tělo.
 2. Zhluboka se nadechněte nosem, na několik sekund zadržte dech. Pro zjednodušení úkolu si představte, že v žaludku nafoukneme imaginární kouli.
 3. Vydechněte ústy a natáhněte si rty trubicí.

Časem by se tempo mělo zrychlovat, ale s přihlédnutím ke stejnému hlavnímu pravidlu: inhalovat nosem, vydechovat ústy. Použití pouze nosu nebo úst způsobí vysušení sliznice nebo ústní dutiny a příjem vody během porodu je velmi omezený..

Kegelova cvičení při porodu

Soubor cvičení pro svaly pánevního dna je založen hlavně na třech principech: komprese, kontrakce a tlačení. Pro ty, kteří se poprvé rozhodli vyzkoušet několik jednoduchých úkolů pro trénink vaginálních svalů, může to způsobit potíže. Hlavním problémem je správné určení oblastí, které by měly být ovlivněny..

Chcete-li je identifikovat, musíte se během močení pokusit přerušit proud moči. Tuto akci můžete opakovat několikrát, dokud není jasné, které oblasti jsou do procesu zapojeny. Po určení oblasti, na které se má pracovat, můžete přistoupit k základním cvikům.

Zadržení

Jedno z nejjednodušších cvičení Kegel. Musíte to udělat ležící na zádech na pevném a rovném povrchu. Umístěte malý polštář nebo válcovaný ručník pod hlavu. Posunujeme paty blíže k hýždím a roztáhneme kolena do stran. V této poloze bude žena v porodu v porodnickém křesle, když začne aktivní porod. V této poloze zatěžujeme svaly vagíny a držíme několik sekund. V počáteční fázi to bude stačit 10krát. Počet přístupů se v průběhu času zvyšuje a dosahuje konce těhotenství 30krát. Po 16–18 týdnech je třeba trénovat pouze při sezení. Gymnastika pomůže porodit a přivést zpět intimní svaly rychleji.

Mávat

Pozice je podobná té předchozí, ale zde budete potřebovat fitball nebo jakýkoli vyvýšený povrch, kde můžete zvednout nohy ohnuté na kolenou. S cvičením jsou spojeny nejen svaly vagíny, ale také konečník. Začněte tím, že byste se měli uvolnit co nejvíce, pak zatěžovat vagínu a poté - řiť. Jejich relaxace se provádí v obráceném pořadí. Pokud spojíte fantazii, dokážete si představit, jak zapojené oblasti zase namáhají a uvolňují a vytvářejí vlnu. Cvičení by mělo být provedeno rychle, ale není vždy možné to udělat hned poprvé. Proto je nutné začít pomalu, abyste se správně cítili a automatizovali proces. Poté už můžete tempo zvýšit a provádět opakování 10-15.

Toto cvičení je mnohokrát obtížnější než předchozí cvičení, pomůže však rychle a snadno porodit. Zde plně zapojíte porodní kanál, každou jeho část. Abyste mohli správně dodržovat Kegelova doporučení, musíte ukázat malou představivost a představit si, že vagína je druh výtahu. Každý ze svalových prstenů, které ho přitahují těsně proti sobě, bude fungovat jako podlahy. Pokuste se „projet“ tímto „výtahem“ od prvního do sedmého „patra“, zastavte se na každé 2-3 sekundy a vraťte se. Po provedení cvičení je třeba co nejvíce relaxovat. Postupem času se pokuste zvýšit počet zapojených segmentů a jejich stresový čas. Nenechte se odradit, pokud to nevyjde poprvé nebo podruhé.

Brankář

Správný tlak a dýchání během pokusů je jednou z nejdůležitějších součástí nadcházejícího porodu. Pokud se ženský dech ztratí, unaví se rychleji, díky čemuž se pracovní aktivita stává letargickou a proces se dále táhne. Chcete-li připravit své tělo na tento obtížný test, musíte zaujmout pozici „lotosu“ a pokusit se co nejvíce uvolnit celé tělo. Když je cíle dosaženo, na inspiraci začněte jemně tlačit, jako byste chtěli jít na záchod, směřující úsilí do vaginální oblasti. Jak vydechujete - uvolněte se.

Je nutné opakovat nejméně 10krát, pečlivě sledovat dech. Při správném výkonu vyčnívají svaly dopředu, jako by jejich pohyb byl cítit rukou.

Achillovy šlachy

Příprava porodního kanálu na nadcházející test není snadný úkol, tomuto je věnována velká pozornost v komplexu Kegelových cvičení. Chcete-li dokončit tento úkol, musíte umístit naga na šířku ramen tak, aby se podpatky „dívaly“ na sebe a mezi nimi se vešly kolem dvou stop. V této poloze pánev pomalu klesá a setrvá pod úrovní kolena. Poté se vrátíme do výchozí polohy, když stojíme. Po celou dobu chodidla spočívají na podlaze, záda je rovná. Pokud máte potíže se stanovením správné polohy, můžete použít fotografii nebo video jako vizuální pomůcku..

Méně flexibilní ženy by měly využít vnější pomoci. Partner sedí na židli, budoucí žena v práci se k němu otočí zády a provede všechny stejné pohyby, ale opřela se rukama o kolena. Partner pojišťuje těhotnou ženu před pádem a k dosažení výsledku vyžaduje menší úsilí.

Tato pozice je praktikována s vertikálním porodem, které jsou z hlediska přírody považovány za optimálnější. Dodávka je rychlejší a méně bolestivá než na porodnické židli. V tomto případě však bude pro lékaře obtížné kontrolovat postup a v případě potřeby předcházet komplikacím.

Ležící na zádech, ohýbejte nohy od sebe tak, aby chodidla pevně seděla na podlaze, paže se natahovaly podél těla a snižovaly dlaň dolů. Z této polohy se pánev zvedá, aniž by zvedla nohy z povrchu. V této poloze, 10-15krát při mírném tempu, musíte napnout svaly perineum a vrátit se do původní polohy. Doporučujeme opakovat 10-15krát.

Při zvedání pánve je důležité, aby záda zůstala ve vodorovné poloze a chodidla nespadla z podlahy. Pouze v tomto případě bude dosaženo požadovaného účinku.

Po vynaložení úsilí o maximalizaci zvedání pánve posiluje žena svaly zad, hýždí a pochvy, což pomůže snáze přenášet prodlouženou práci..

madona

Během provádění dopadá na břišní svaly velká zátěž. Nejprve musíte klečet, ohýbat nohy pod vámi a přitlačovat vaše paty k zadkům. Ruce spočívající na podlaze za námi. Nyní pomocí lisu zvedáme boky, snažíme se narovnat záda, udržet naši pozici na několik sekund a vrátit se. V každé poloze namáháme a uvolňujeme svaly pánevního dna a proceduru opakujeme 10krát. Taková gymnastika pomůže rychleji se zotavit po porodu..

Závěr

Těhotenství a porod - i když přirozené procesy, ale představují velké napětí pro tělo, zejména nepřipravené. Je to stejné období, kdy by žena měla věnovat zvláštní pozornost svému zdraví a posoudit připravenost těla na zázrak narození. Cvičení společnosti Kegel vám pomohou usnadnit a zajistit narození malého muže, což vám umožní plně si užít matku a dítě se štěstím a něhou, že jejich první a dlouho očekávané setkání bude naplněno.

Fyzická příprava při porodu

Pravidla pro přípravu na porod

obecná informace

 1. fyzická cvičení;
 2. wellness masáže;
 3. kalení systému;
 4. racionální a vyvážená výživa;
 5. dechová cvičení;
 6. vyučovací metody pro efektivní relaxaci.

Fyziologická příprava na narození dítěte zahrnuje provedení celé řady speciálních cvičení v gymnastickém směru.

Jak začít?

Zahájení cvičení by mělo být komplexní a konzistentní. Důraz by měl být kladen na raná stádia těhotenství. Tento druh úkolu je velmi usnadněn, pokud nastávající matka byla předtím zapojena do sportu. Maximální dávky je dosaženo při stálém zvyšování zátěže..

 1. Dočasné a příležitostné zatížení přinese malý účinek.
 2. Pravidelné cvičení v gymnastice bude mít příznivý vliv na stav dýchacího systému a oběhového systému. Tím se dosáhne normálního vývoje plodu v děloze a obrana těla se znásobí. Proces přizpůsobení ženského těla se provádí s menšími komplikacemi, což přispívá k dynamičtějšímu uzdravení po porodu.
 3. Smyslem cvičení pro přípravu na porod je posílení svalů vnitřních stehen. Jde o to, že se tento svalový segment aktivně podílí na porodu, udržuje celkovou úroveň tónu těla a reguluje dýchací proces..
 4. Těhotenské komplikace mohou být produktivně předjímány prostřednictvím souboru fyzických cvičení. Tyto akce jsou obvykle organizovány prostřednictvím skupinového mechanismu. Kvalifikovaní instruktoři správně upravují zatížení v závislosti na věku ženy. Zde odborník bere v úvahu hmotnost oddělení, jeho složení, gestační věk a další lékařské indikace.

Funkce dechových cvičení při porodu

Těhotenství je jedním z nejdůležitějších období života ženy. Abychom se vyhnuli vážným problémům a komplikacím během porodu a eliminovali některé nepříjemné jevy, používají se různé metody. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak se připravit na porod a normalizovat stav ženy, je dechová cvičení pro těhotné ženy.

Taková gymnastika může zlepšit pohodu, relaxovat, stabilizovat náladu a vyhnout se mnoha potížím. Proto v období těhotenství mnoho lékařů doporučuje ženám provádět zvláštní cvičení.

Musíte pochopit, že důležitým aspektem při používání těchto cvičení je jejich řádná implementace. Proto se před gymnastikou musíte seznámit s pravidly pro její implementaci. Nejlepší, když je vyučuje specialista. Protože dechová cvičení pro těhotné ženy mají určité funkce v závislosti na trimestru, musíte zjistit, co se má dělat v daném časovém období. Měli byste se také ujistit, že neexistují žádné kontraindikace, které jsou také k dispozici. Pouze v tomto případě bude možné dosáhnout zlepšení.

Při porodu je velmi důležité správné dýchání. S jeho pomocí je možné usnadnit kontrakce, zmírnit bolest. Dýchací techniky jsou však nejlépe zvládnuty předem..

Indikace a kontraindikace pro cvičení

Dýchací cvičení jsou nutná nejen během těhotenství. Život v nepříznivých okolních podmínkách vyžaduje, aby osoba věnovala pozornost svému dýchacímu systému, a proto zvládnutí správné dýchací techniky prospěje každému. Pro ženy v poloze je to zvláště důležité, protože během těhotenství, zejména ve 2. a 3. trimestru, se zvyšuje zátěž cév a dýchacích orgánů. Aby se předešlo nepříznivým účinkům způsobeným touto zátěží, je zapotřebí také dýchací cvičení během těhotenství..

Cvičení musí být provedena za účelem:

 • normalizace srdeční činnosti,
 • úleva od stresu, relaxace,
 • obohacení těla kyslíkem,
 • zvýšení děložního tónu,
 • zlepšit krevní oběh,
 • zmírňující příznaky toxikózy,
 • jak se zbavit dýchacích problémů.

Při správném fungování respiračního komplexu bude možné překonat mnoho nepříznivých jevů tohoto období a přispět ke zlepšení stavu nastávající matky během porodu..

Pro respirační gymnastiku neexistují přísné kontraindikace. Měli byste však zvážit vlastnosti vybrané metodiky. V 1., 2. a 3. trimestru těhotenství jsou různé komplexy dechových cvičení. Lze je rozdělit do 2 skupin. To:

  Statická gymnastika. Provádí se v poloze vhodné pro ženu a nevyžaduje seriózní úsilí. Je vhodný pro všechny těhotné ženy, bez ohledu na to, který trimestr prochází: první, druhý nebo třetí. Nemá žádné kontraindikace.

Dynamická gymnastika. Tento druh cvičení zahrnuje nejen práci s dechem, ale také různé pohyby. V tomto případě je nutné brát v úvahu blaho budoucí matky, protože některé typy motorické aktivity jsou nežádoucí ve 3. a dokonce 2. trimestru.

Respirační cvičení pro těhotné ženy ve 3. trimestru vyžaduje opatrnost. Je nutné provádět úkoly pomalu, se sníženou aktivitou, a pokud zjistíte nepříjemné příznaky, měli byste okamžitě přerušit výuku.

Hlavní kontraindikace pro výkon gymnastiky jsou:

 • ženy se necítí dobře,
 • slabost, únava,
 • bolest v jakékoli oblasti,
 • problémy se srdcem nebo tlakem,
 • vážná nemoc,
 • chronická onemocnění.

Tyto kontraindikace nejsou přísné, ale před provedením gymnastiky je třeba se poradit s odborníkem.

Vlastnosti cvičení a možné důsledky

Respirační cvičení během těhotenství zahrnuje použití různých cvičení. Specialisté vyvíjejí různé metody určené k dosažení různých cílů, aby si ženy mohly vybrat, co jim vyhovuje. Můžete také vyvinout individuální komplex vhodný pro konkrétního pacienta..

Všechna cvičení tohoto typu jsou rozdělena do 2 typů: prováděna v pohybu a nevyžadující pohyby.

Pokud žena nemá žádné zdravotní problémy a může snadno snášet těhotenství, jsou pro ni vhodné úkoly. Hlavní věc je dodržovat techniku ​​provádění, pak můžete během porodu dosáhnout výrazné úlevy.

Základní principy dechových cvičení:

 1. Hluboký dech. Chcete-li hluboce dýchat, musíte zaujmout pohodlnou polohu a relaxovat.
 2. Vdechování se provádí nosem a vydechuje ústy. Nejvhodnější je provést takové cvičení při ležení. Může vám pomoci cítit se lépe, pokud máte potíže s dýcháním..
 3. Jiný typ dýchání je povrchní. Vdechnutí a výdech by mělo být provedeno velmi rychle. Tato technika přispívá ke vzniku lehkosti a pomůže také při porodu se zvýšenými kontrakcemi..
 4. Oba typy dechu lze praktikovat při provádění jednoduchých úkolů a lehké fyzické námahy..
 5. Držení dechu. Po zhluboka se nadechněte, musíte se zastavit, držet vzduch v sobě, a pak také hluboce vydechnout.

Tyto dechové techniky lze kombinovat s fyzickými cviky: ohýbání, dřepy, kroky na místě, zvedání paží atd. Každá technika má své vlastní vlastnosti, které je třeba zvládnout, výběr vhodného komplexu.

Je důležité provádět dechová cvičení každý den, jinak nedojde k žádným výsledkům, ale je nepřijatelné namáhat: pokud se žena necítí dobře, je-li unavená, je lepší odložit cvičení.

Vedlejší účinky při provádění zvláštních cvičení jsou vzácné. Jejich vzhled je obvykle spojen s nesprávnou technikou nebo v přítomnosti kontraindikací. Proto musíte před provedením gymnastiky zajistit, aby byla pochopena všechna prováděcí pravidla a aby jste se cítili dobře. Jinak jevy jako:

 • slabost,
 • závrať,
 • bolest na hrudi,
 • bušení srdce,
 • bolest hlavy,
 • těsnost hrudníku,
 • zvýšení tlaku,
 • záchvaty nevolnosti.

Pokud se takové příznaky objeví, přestaňte dýchat a odpočívat. Pokud nepříjemné příznaky nezmizí, měli byste se poradit s lékařem.

Cvičení založené na gestačním věku

Jednotlivé fáze těhotenství jsou charakterizovány svými vlastními vlastnostmi, které je třeba vzít v úvahu při provádění dechových cvičení:

 1. U těhotných žen je první trimestr nejrizikovější, protože v této fázi je riziko potratu velmi vysoké. Proto při provádění jakéhokoli zatížení v tuto chvíli musíte být velmi opatrní, abyste nepracovali. Měli byste cvičit dýchání a tónovat svaly. Na začátku druhého trimestru byste se měli řídit stejnými pravidly (až 16 týdnů).
 2. Obecně je 2. trimestr považován za nejbezpečnější, protože ženské tělo se přizpůsobilo změnám a toxikóza se zastavila (pokud neexistují žádné odchylky a potíže). Proto lze i intenzivní zátěž nazvat přípustnou, i když je třeba brát v úvahu i pohodu. Břicho ještě není příliš zvětšené, což vám umožňuje provádět různé typy motorových cvičení.
 3. Během třetího trimestru by mělo být úsilí oslabeno, protože plod se výrazně zvětšil. Nadměrná aktivita představuje další riziko těhotenství. Je důležité posílit páteřní svaly, protože v této době je páteř nejvíce postižena.

Schopnost správně dýchat pomáhá ženám při porodu. Pomocí zvládnutých dýchacích technik může být bolest během úlevy zmírněna. Také dechová cvičení v tomto okamžiku přispívají k uklidnění ženy při porodu, neutralizaci úzkosti a úzkosti.

Matka a plod budou mít podle pravidel dýchání v těle dostatek kyslíku, který zajistí aktivní fungování svalů a normální zdraví dítěte..

Proto je nutné se naučit správné dýchání. Jak se to dá naučit od svého lékaře, ve speciálních kurzech nebo dokonce na internetu. Tuto techniku ​​byste však měli zvládnout předem, abyste dovednost upevnili a automatizovali. V tomto případě bude porod jednodušší.

Respirační gymnastika: jak správně dýchat při porodu

Během období těhotenství je většina žen zcela pohlcena zdravím nenarozeného dítěte, zatímco přípravě na porod nevěnují náležitou pozornost. Když však přijde dlouho očekávaný den, je příliš pozdě se obrátit na vědeckou literaturu. Proto byste měli předem vědět, jak správně dýchat během porodu a porodu. Díky tomu bude možné minimalizovat intenzitu bolesti a výrazně urychlit proces.

Úloha dýchání během porodu

Podle odborníků v této věci správné dýchání během porodu a kontrakce pomáhá zmírnit bolest.

Cílem této techniky je zajistit, aby žena mohla být zcela rozptylována. Faktem je, že během porodu se bije srdce častěji.

Při otevření vnitřního průchodu pociťuje silnou bolest. Díky tomu se však dítě bude moci narodit.

U žen při porodu a dítěte je zapotřebí kyslík. Pomáhá svalům stahovat správným způsobem. Pro zmírnění situace musíte předem vědět, jak správně dýchat během porodu. Tato technika není vůbec jako normální reflex. Je vhodné zahájit přípravu co nejdříve.

Důležité! Jaké jsou předchůdci porodu: příznaky primiparous

Dechová cvičení začínají několik měsíců před narozením. Toto období by mělo stačit k vyladění všech vašich dovedností a naučit se, jak je aplikovat ve stresové situaci. Dále je třeba poznamenat, že dýchání je v každé fázi porodu odlišné. Je nutné sledovat vzorec vdechování a výdechu.

Vlastnosti této techniky

Při porodu musí být dodržována dechová technika. Pomůže dítěti narodit se bez dalšího úsilí pro matku. V první fázi musíte zvládnout techniku, která je potřebná během zápasů.

První kontrakce se objeví u budoucí matky doma. Cítí se ve formě bolesti a usrkávání v dolním břiše. Jejich funkcí je periodické opakování..

Žena by neměla:

 • potlačit bolest;
 • štípnout žaludek;
 • namáhejte hlasivky.

Takové akce nepřinesou očekávaný výsledek, ale pouze mučí ženu. Bolestivé pocity zůstanou s ní až do narození dítěte.

Pro zmírnění bolesti se vyhněte nadměrnému stresu. Na tomto pozadí je proces porodu velmi potlačen, protože děložní hrdlo se nemůže úplně otevřít.

Tato situace může vést k nutnosti drogové stimulace práce.

Pokud se žena chová příliš pevně, potom plod dostává nedostatečný kyslík.

Tato situace sama o sobě je pro dítě nebezpečná..

Dr. Komarovsky tvrdí, že pokud by dítě mělo přežít hypoxii, bude pro něj obtížnější se v budoucnosti přizpůsobit ve společnosti. Také jeho tělo je nejvíce citlivé na různé vnější choroby. Proto je pro ženu tak důležité, aby se úplně uvolnila a dobře dýchala..

V první fázi kontrakcí byste se měli inhalovat nosem čtyřikrát. Na druhé straně je výdech nejlépe rozdělen do šesti částí. V každém případě by inhalační postup měl být kratší. Kromě toho byste měli sklopit ústa trubicí. Díky tomu je možné zcela uvolnit svaly a naplnit každou buňku těla potřebným množstvím kyslíku. Zaručeně se bude cítit žena a dítě.

Technika dýchání během kontrakcí a porodu se provádí pod zvláštním účtem. Díky této ženě v práci není čas na vědomí bolesti.

Při zvýšených kontrakcích je také nutné zkrátit interval mezi inspiracemi a výdechy. K tomu se používá úplně jiná technika. Nazývá se také pes. Bez ohledu na to, jak zábavné se to může na první pohled zdát, postup pomáhá zmírnit bolest od kontrakcí. K tomu stačí intenzivně vdechovat a vydechovat vzduch ústy. Je třeba si uvědomit, jak se pes chová v horkém dni.

Dýchání při porodu a porodu zvenčí vypadá směšně. Všechny předsudky by však měly být ponechány za dveřmi. Hlavním úkolem technologie je výrazně zmírnit stav. Takové chování pravděpodobně nepřekvapí porodníky. Proto můžete bezpečně otevřít ústa a začít dýchat cvičení..

V době silného otevření děložního čípku pomáhá dýchání vlakem situaci výrazně zmírnit. Chcete-li to provést, na začátku kontrakce, vdechněte a rychle vydechněte. Zákrok se provádí také nosem a ústy. Přední rty jsou složeny do zkumavky. Po ukončení silných kontrakcí by také mělo ustoupit dýchání. Díky tomu je možné zastavit akutní bolest.

Zajímavý! Co je korek během těhotenství: jak to vypadá a jak odchází

Chování během období pokusů

Je čas zcela se převést do rukou porodníků. Budou schopni říct, jak se chovat, aby porod rychle a bezbolestně prošel..

Žena se může od porodníka naučit, jak správně při dýchání dýchat. Bude jí schopen poskytnout užitečné rady, které jí umožní tlačit a odpočívat.

Nezapomeňte, že pokus netrvá déle než jednu minutu. Doporučuje se zhluboka nadechnout a začít zatěžovat výdech. Díky nashromážděnému kyslíku je možné vytlačit dítě z dělohy.

Dýchání při pokusu by vám nemělo zatěžovat hlavu. Jinak se zvyšuje riziko prasknutí krevních cév na obličeji. Žena by měla nasměrovat všechny své síly, aby urychlila proces narození. Pokud před začátkem boje nebylo možné shromáždit dostatek vzduchu, můžete ho úplně vydechnout a zkusit to znovu.

Během úsilí byste také měli simulovat dech na svíčku. Tato technika zahrnuje zhluboka se nadechnout nosem a pak pomalu vydechovat ústy. To by mělo vytvořit pocit, že žena se snaží vyhodit plamen svíčky. Někteří odborníci v tomto bodě doporučují zpívat samohlásky..

Poté, co se dítě objeví, můžete volně dýchat. Techniky dýchání psů jsou také povoleny..

Zajímavý! Co jsou to tréninkové boje: kdy začnou a jak dlouho vydrží

Pokud si žena stanoví cíl, aby dodržovala všechna popsaná pravidla, je zaručeno, že se její dítě narodí rychle a nezpůsobí bolest mámy. Pokud je žena na několik pokusů příliš vyčerpaná, měl by jí porodník několik minut odpočinout.

Důležité nuance

Pro maximální připravenost na porod musí být technika trénována každý den. V první fázi mají někteří pacienti příznaky hyperventilace:

 • závrať;
 • ztmavnutí v očích;
 • téměř mdloby.

Chcete-li tyto projevy odstranit, měli byste se hluboce nadechnout a na určitou dobu držet vzduch. Doporučuje se také několik minut aktivně dýchat v dlani. Nejprve však musí být pevně propojeny.

Pokud budete dýchat s otevřenými ústy po dlouhou dobu, pak u ženy může docházet k suchu. Chcete-li odstranit příznak, dotkněte se paty špičkou jazyka. Nemůžete pít vodu, ale smí se jí vypláchnout ústa.

Pokud je dýchání volné, porod se znatelně zpozdí. Proto se ženě doporučuje, aby kontrolovala všechny své činy..

Žena v práci by neměla být rozptylována cizími záležitostmi. Jinak se začne soustředit na bolest. Nezapomeňte, že během tohoto období zažívá dítě mnohem větší nepohodlí.

Některé matky raději mluví s dítětem a snaží se ho uklidnit. S tím může pomoci blízký člověk. Manžel bude schopen masírovat nebo pomoci normalizovat intenzitu dechu..

Porod je pro každou ženu obtížný proces. Proto by se k němu mělo přistupovat s plnou odpovědností. Žena může navštívit speciální zařízení, které pracuje na fyzické a psychologické přípravě těhotných žen. Během porodu byste měli poslouchat požadavky porodníka. Dá ženě užitečná doporučení, díky nimž bude tento proces rychlý a bezbolestný..

Video: jak dýchat při porodu

Závěr

Technika dýchání, kterou žena zvládne předem, jí umožní, aby byla při porodu v maximální koncentraci. Porod bude snadné. Na konci se bude moci setkat se svým dítětem, jehož narození oba rodiče čekali už 9 měsíců. Díky správnému dýchacímu modelu se unaví, takže si užije komunikaci. Plánování těhotenství, kde začít číst v našem článku.

Jak dýchat během kontrakcí a porodu

Dýchací cvičení pro těhotné ženy v 1. trimestru

Nejprve se musíte posadit, relaxovat a vdechovat a vystupovat třikrát jako obvykle. Na čtvrtém výdechu si udělejte čas a zjistěte, jak dlouho to trvá. Poté se nadechněte a čas také porovnejte výsledky. S největší pravděpodobností se ukáže, že dech je delší než výdech. Naše cvičení jsou zaměřena na rozvoj dýchacího rytmu, ve kterém budou tyto výsledky stejné a ještě lepší, pokud se výdech trochu prodlouží. Při provádění níže uvedených cvičení musíte monitorovat vaši pohodu, protože ostrý příval kyslíku může způsobit závratě. Pro absolvování stačí zastavit cvičení a dýchat jako obvykle několik minut. Po každém cvičení musíte odpočívat..

Komplex respirační gymnastiky pro těhotné ženy v 1. trimestru by měl sestávat z následujících cvičení.

Cvičení 1. Posaďte se na paty, položte jednu ruku na břicho a druhou na hruď. Zhluboka se nadechněte nosem a pomalu vydechněte ústy. Pak si trochu odpočiňte a opakujte vdechování a výdech. Cvičte 5-6krát.

Cvičení 2. Postavte se rovně a oddělte šířku ramen od nohou. Zvedněte ruce nahoru. Při špičkách se zhluboka nadechněte. Při výdechu snižte ruce a postavte se na paty. Toto cvičení opakujte pro těhotné ženy 5-7krát.

Cvičení 3. Postavte se rovně a oddělte šířku ramen od nohou. Položte jednu ruku na břicho a prsty držte druhou nosní dírku. Nadechněte se jednou volnou polovinou nosu a vydechněte ústy. Pokuste se dělat co nejhlubší. Cvičte pomalu. Opakujte 5-6 krát.

Cvičení 4. Postavte se rovně, nohy jsou o něco širší než ramena, ramena se narovnejte. Položte dlaně na vaše ramena na obou stranách krku. Po inspiraci jemně zvedněte bradu a zavřete oči. Když vydechujete, snižte bradu dolů a otevřete oči. Toto cvičení opakujte pro správné dýchání během těhotenství 4-5krát.

Cvičení 5. Postavte se rovně a oddělte šířku ramen od nohou. Natáhněte ruce do stran, zvedněte dlaně tak, aby byly v pravém úhlu k předloktím. Vydechněte ústy. Při nadýchání (nosem) natáhněte ruce před sebe. Toto cvičení opakujte 5-7krát, nezapomeňte sledovat vaši pohodu. Udělejte si krátké přestávky mezi cvičeními.

Cvičení 6. Postavte se na všechny čtyři, paže zcela natažené. Když vdechujete, ohněte záda a zvedněte hlavu. Když vydechujete, ohýbejte se, zakulacujte, záda a spusťte hlavu. Proveďte těhotné cvičení pro správné dýchání pomalu a hladce. Opakujte 4-6 krát.

Cvičení 7. Postavte se na všechny čtyři, jako v předchozím cvičení; pak, aniž byste sundali ruce z podlahy, pomalu tlačte pánev dozadu, až budou vaše paže a záda zcela rovné. Z této polohy se plně nadechněte, vraťte se do výchozí polohy a nadechněte se. Opakujte 4-6 krát.

Cvičení 8. Postavte se rovně, položte ruce na opasek a roztáhněte si ramena. Zhluboka se nadechněte a pomalu vstaňte na všechny čtyři. Položte ruce na podlahu. Poté se pomalu vraťte do výchozí polohy a uvolněte vzduch. Dejte si čas na odpočinek a opakujte cvičení 5-6krát.

Cvičení 9. Lehněte si na záda, nejlépe na tvrdý povrch. Natáhněte ruce podél zad. Shromažďování vzduchu do plic, pomalu zvedněte nohy nahoru, abyste vytvořili roh. Je velmi dobré, pokud je úhel 90 °. Potom sklopte nohy a vydechněte vzduch. Toto cvičení provádějte pomalu při přestávkách. Opakujte 3-4 krát.

Cvičení 10. Postavte se rovně, odložte šířku ramen od sebe a položte ruce na opasek. Zhluboka se nadechněte a bez uvolnění vzduchu otočte tělo. Pokuste se udržet pánev a nohy nehybné. Po provedení jedné rotace pomalu vydechněte vzduch. Při přestávkách opakujte toto dechové cvičení během těhotenství 3-4krát.

Cvičení 11. Lehněte si na záda na rovný tvrdý povrch. Položte si ruce na břicho a zavřete oči, zkuste uvolnit co nejvíce a dýchat jako obvykle. Toto cvičení je určeno k obnovení dýchání. Zůstaňte v této poloze, dokud necítíte, že se vaše dýchání plně zotavilo, a pak pomalu vstaňte.

DALŠÍ DŮLEŽITÉ METODY DÝCHÁNÍ

Vždy byste se měli připravovat na správné dýchání, abyste se mohli připravit na proces porodu. Nejprve se můžete setkat s hyperventilací, jejíž hlavní příznaky jsou závratě, zákal, mírné omdlení. Chcete-li se těchto podmínek zbavit, měli byste vdechnout vzduch a zadržet dech, nebo jen dýchat sepjatýma rukama.

Při dýchání otevřenými ústy se může objevit sucho v ústech. Abyste se vyhnuli suchu, můžete se jazykem dotknout oblohy.

Dýchání bez systematičnosti vede ke skutečnosti, že proces porodu se prodlužuje. Vždy musíte ovládat své dýchání dovnitř a ven.

Je také důležité nesledovat bolest a nenechat se rozptylovat různými faktory. Nezapomeňte si udržet počet, abyste se neztratili

Měli byste cvičit techniku ​​správného dýchání co nejdříve, v důsledku toho se budete moci psychicky naladit při porodu. A to je velmi důležité, protože vám to umožní minimalizovat bolest a nepohodlí..

Porodníci a jiní lékaři jsou vaši asistenti, proto se ujistěte, že se řídíte jejich tipy a triky. Techniky dechu pomáhají soustředit se na porod a relaxaci..

Šťastné těhotenství a snadné doručení!

Více užitečnosti si můžete přečíst na našem webu

Přibližná sada dechových cvičení pro nastávající matky

Při provádění gymnastiky budete muset zvládnout různé typy dýchání: hrudník a bránice (také bránice nebo břicha), povrchní, hluboký a plný, trhaný a rytmický.

Každé cvičení by se mělo opakovat až osm až desetkrát - v několika cyklech, mezi nimi se zastavit, aby se trochu uvolnilo.

Cvičení na začátku lekce.

Otočení a naklonění hlavy, kruhové pohyby hlavy, zvedání a spouštění ramen, kruhové pohyby ramen při vdechování, sejměte ramena zpět a pokuste se co nejvíce otevřít hrudník, aby se lopatky stýkaly, a když vydechujete, vraťte je zpět..

Trénujte dýchání břicha nebo bránice.

K tomu položte dlaň jedné ruky na břicho a druhou na hruď. Po výdechu se zhluboka nadechněte, ale ne hrudníkem, ale žaludkem (zkontrolujte, zda paže ležící na hrudi zůstává nehybná). Svaly břicha by měly fungovat, ale neměly by se namáhat, stačí dýchat vaše vnitřní orgány žaludkem, když dýcháte.

Cvičte dýchání hrudníku.

Význam je stejný jako v předchozím cvičení, ale nyní musíte dýchat hrudníkem, to znamená, že žaludek zůstává při vdechování nehybný a hrudník se pohybuje. Poté natáhněte lokty do stran a dlaněmi dlaní položte na žebra tak, aby se prsty spojily. Když se nadechnete, lokty by se měly klouzat do stran a prsty by se měly oddělit, zatímco váš žaludek a hrudník zůstanou nehybné.

Proveďte hluboké nebo harmonicky plné dýchací cvičení.

Nadechněte se pomalu, postupně naplňujte žaludek nejprve vzduchem (zdá se, že vyčnívá), pak všechny části plic - od dolní do horní (hrudník by se měl rozpínat do stran) a nakonec hrudník, který se zvedne. Vydechněte pomalu a uvolněte všechny svaly v obráceném pořadí..

Nyní se pokuste udělat mělké dechové cvičení.

Zde bude zapojena pouze horní část hrudníku a žaludek zůstává nehybný. Trvání vdechnutí je stejné jako výdech, dýchání je snadné, rychlé, tiché a rytmické.

Přerušované dechové cvičení je velmi užitečné, je také známé jako "pes".

Podstatou cviku je simulovat dýchání párek v rohlíku: musíte otevřít ústa a vystrčit jazyk, a pak rychle a rychle vydechovat a vydechovat v rychlém rytmu (jeden vdechnutí a výdech za sekundu). Dýchání provádí horní část hrudníku. Tato dovednost je pro vás velmi užitečná během porodu a pomůže zmírnit bolest..

Následující cvičení dokonale trénují dýchací systém.

Nadechněte se na několik vteřin a poté pomalu vydechněte skrz zavřené zuby (se zavřenými ústy) - současně získáte zvláštní syčivý zvuk. Pak se pokuste simulovat vyfukování svíčky vydechováním přes rty zasunuté do zkumavky (výdech bude delší než inhalace).

Můžete trénovat ve dvoufázových, třífázových a čtyřfázových cvičeních - zhluboka se nadechněte (od čtyř do šesti sekund), musíte držet dech po dobu dvou až tří sekund, vydechněte zhluboka ústy ve třetí fázi (to by mělo trvat také čtyři až šest sekund) a za čtvrté, znovu zadržte dech na dvě až tři sekundy.

Pokud jste trochu obeznámeni s praktikami qigongu a hatha jógy, můžete se zapojit do hlasového doprovodu: zpívat Om mantru, soustředit zvuk za hrudní kost nebo jednoduše mlčet mumlat, když vydechujete se zavřenými ústy..

Doporučuje se také rytmické kývání těla..

Na konci lekce se jen posaďte a relaxujte..

Pokud jde o paradoxní gymnastiku Strelnikova, používá se k léčbě řady nemocí. Nazývalo se to „paradoxní“, protože když vdechujete, vaše hrudník by se měla stahovat a když vydechujete, rozšiřujte se.

Doporučuje se, aby těhotné ženy praktikovaly tuto metodu od druhého trimestru, pokud neexistují kontraindikace (hrozící přerušení, krvácení, vysoký krevní tlak). Existují také určitá omezení pro určitá cvičení. V každém případě byste se měli nejdříve poradit s lékařem..

Dýchací cviky se hodí po celou dobu těhotenství a budou poskytovat významnou pomoc při porodu. Hlavní věcí je pravidelné procvičování a správné provádění všech cvičení.

Co je užitečné a co je dechová cvičení pro těhotenství?

Bohužel, těhotenství je mnohými vnímáno jako druh bolestivého stavu, ve kterém je nutný úplný mír..

V důsledku absence fyzické aktivity a nečinnosti se žena potýká s mnoha problémy, kde ti nejnebezpečnější přibývají na váze a neschopnost dát svou postavu do pořádku po porodu.

Během těhotenství byste samozřejmě neměli nastavovat sportovní záznamy, je však stále zapotřebí elementární fyzické aktivity, zejména proto, že existují speciální třídy v oblasti fitness, jógy nebo aqua aerobiku..

Dýchací cvičení však budou přítomna v jakémkoli komplexu - obvykle se provádějí před hlavním komplexem, ale pokud je pro vás cvičení kontraindikováno (nezapomeňte se poradit se svým lékařem), budou provádět dýchací cvičení samostatně..

Jeho přínosy nelze přeceňovat:

Díky správné dýchací technice se naučíte koncentrovat a relaxovat, takže se dechová cvičení často nazývají relaxace - schopnost uklidnit se, zbavit se stresu, úzkosti a relaxace se stane skutečnou spásou pro těhotnou ženu.
Nedostatečný přísun kyslíku do těla negativně ovlivňuje nejen vaši pohodu, ale také stav dítěte ve vás - naučíte-li se správně dýchat, výrazně zlepšíte krevní oběh a zvýšíte množství kyslíku v krvi, což zase přispěje k plnému fungování kardiovaskulárního systému, nervový a endokrinní systém, normalizovat krevní tlak a zlepšit fungování všech vašich orgánů.
Při kontrakcích je velmi důležité správně dýchat - to výrazně snižuje účinek bolesti, urychluje proces porodu, usnadňuje - pro vás i pro dítě.

Výhody gymnastiky v prvním trimestru

Můžete začít cvičit doslova od prvních týdnů těhotenství - to pomůže vašemu tělu rychle se přizpůsobit změnám, ke kterým dochází.

Pomocí dechových cvičení můžete posílit imunitu a snížit projevy toxikózy. Když začnete správně dýchat, zajistíte zvýšený krevní oběh ve všech vnitřních orgánech, včetně dělohy, placenty (zlepšuje se průtok krve placentou a plod dostane vše, co potřebuje, ve správném množství), stejně jako ve střevech.

V prvním trimestru si mnoho těhotných žen stěžuje na špatnou funkci střev: trpí zácpou, plynatostí, nadýmáním a bolestmi břicha, takže je velmi důležité, aby to fungovalo dobře. Díky dechovým cvicením můžete normalizovat jeho pohyblivost a zapomenout na problémy se střevy po celou dobu těhotenství

Význam gymnastiky ve druhém trimestru

Když je první trimestr již pozadu a vaše dítě stále roste v rostoucím bříšku den co den, technika pomůže kompenzovat klesající objem plic.

Jak děloha roste, začne zabírat stále více prostoru, vytlačuje bránici i všechny orgány břišní dutiny směrem nahoru, stlačuje je a výrazně komplikuje jejich práci. Proto dochází ke snížení objemu plic a je také obtížný pohyb bránice.

V důsledku těchto změn nemusí dítě dostatek kyslíku, zatímco jeho potřeba neustále roste.

Pomocí dechových cvičení můžete usnadnit přístup kyslíku k placentě a dítěti, zbavit se stresu od kardiovaskulárního systému, zlepšit drenážní funkce dýchacích cest, posílit průdušky a zvýšit dýchací objem plic.

Potřeba gymnastiky ve třetím trimestru

V posledních měsících těhotenství je vaším hlavním úkolem fyzická a psychická příprava na nadcházející porod.

Během dechových cvičení se musíte naučit, jak ovládat své dýchání, abyste se nemohli zmást a soustředili se v nejdůležitějším okamžiku:

 • to vám pomůže uniknout bolesti a nepohodlí;
 • usnadnit období kontrakcí;
 • vám umožní vědomě řídit tento proces;
 • zmírní napětí perineum a zabrání jeho zranění;
 • snížit riziko hypoxie dítěte.

Při správném rozdělení úsilí můžete uvolnit a namáhat potřebné svaly, takže kontrakce dělohy nebudou tak bolestivé, ale současně a účinnější.

Pokud jde o výhody gymnastiky ve třetím trimestru, s jeho pomocí se budete moci zbavit zvýšeného tonusu dělohy, skoků v krevním tlaku, bolesti v nohou, dolní části zad a zad, nervozity a nespavosti.

3 trimestru

Ve třetím trimestru je důležité věnovat pozornost přípravným cvicením pro nadcházející narození. Obzvláště důležitá bude praxe Bramariho dýchání. Může být provedena na jakémkoli vhodném místě, což poskytuje nejméně pět minut volného času

Účinek tohoto cvičení je patrný po chvíli: zdraví se zlepší, obavy a pochybnosti zmizí. Každý den se žena hraje Bramari a postupně se připravuje na proces porodu. Všechno půjde jednodušší a neokortex se na chvíli odpojí, což povede ke stavu prenatálního tranzu

Může být provedena na jakémkoli vhodném místě, což poskytuje nejméně pět minut volného času. Účinek tohoto cvičení je patrný po chvíli: zdraví se zlepší, obavy a pochybnosti zmizí. Každý den se žena hraje Bramari a postupně se připravuje na proces porodu. Všechno půjde jednodušší a neokortex se na chvíli odpojí, což povede ke stavu prenatálního tranzu.

Je také nutné soustředit se na praxi získávání zvuků. Mantra „Om“ na začátku nebo na konci pránájámy je schopna osvobodit tělo ženy a její duchovní podstatu.

V různých fázích těhotenství mohou mít ženy touhu po určitou dobu přestat vykonávat pránájámu. Není čeho se obávat. Hlavní věcí je naučit se, jak správně relaxovat prostřednictvím dechových cvičení, zbavených zbytečných obav a pochybností.

Pranayama pomůže zlepšit pohodu a připravit tělo na práci. Porod bude snazší a snazší..

S aktivním dýcháním přecházíme do aktivní fáze porodu.

Po otevření dělohy začíná hlavní fáze porodního procesu. V tomto okamžiku kontrakce získávají sílu a objevují se mnohem častěji, protože děloha se připravuje na to, aby dítě procházelo porodním kanálem..

Tato fáze je velmi zodpovědná za matku a velmi stresující pro dítě, takže musíte správně dýchat a soustředit všechny síly. V této fázi porodu se používá několik technik dýchání. Nastávající matka před porodem musí každou z nich studovat, protože budou hlavními pomocníky v tomto obtížném fyziologickém procesu..

„Hluboké dýchání“ je dříve popsaná technika, kterou se vyplatí zahájit aktivní fázi porodu. Mezi kontrakcemi musíte přesně odpočívat pomocí hlubokých dechů a pomalých výdechů. Tím se snižuje napětí v břišní dutině, což ženským orgánům umožňuje pohodlnější postup dítěte.

"Svíčka" se používá v době nástupu zápasu. Tato technika zahrnuje rychlé dechy. Musíte dýchat, jako by před vámi bylo mnoho svíček, které je třeba rychle vypálit jeden po druhém. Chcete-li to provést, musíte se neúplně nadechnout nosem a také rychle vydechnout ústy. To by mělo být provedeno před koncem zápasu. Pak můžete přejít na další techniku.

V tuto chvíli je velmi důležité soustředit se na dýchání, nenechat se rozptylovat rozhovory a rozhodně ne křičet od bolesti, protože to vám srazí dech a bude velmi obtížné jej obnovit. Měřené pravidelné vdechování a výdechy pomohou udržet sebekontrolu a vyhnout se ostrým záchvatům bolesti a paniky

Velká svíčka je ve své implementační metodě velmi podobná předchozí technice, pouze zesílená, tj. Nyní, když vydechujete nosem, musíte vyvinout takové úsilí, jako byste museli vyhodit nos. Musíte vydechovat téměř zcela uzavřenými rty. To musí být provedeno pro uvolnění stresu z těla a oslabení záchvatu..

„Motor“ se používá v okamžiku, kdy je děložní čípek již plně otevřený a hlava dítěte se připravuje na výstup. V této chvíli žena zažívá nejsilnější bolest. Dlouhý boj může trvat asi jednu minutu, zatímco se střídá s krátkými kontrakcemi s intervalem jedné minuty. Nastávající matka však musí pochopit, že pohodlí a zdraví dítěte závisí v tuto chvíli na správnosti jejího dýchání.

V této fázi kontrakce rostou, tj. bolest se postupně zesiluje, počínaje slabou bolestí, poté zasáhne vrchol a bolest postupně ustupuje. A tady musíte použít techniky „svíčky“ a „velké svíčky“ na vrchol bolesti, a když se kontrakce sníží, musíte použít techniku ​​hlubokého dýchání. To umožní racionální využití sil a pomůže dítěti projít porodním kanálem.

Žena v práci sama pocítí zesílení a oslabení bolesti, ale lékaři vám také řeknou, jak se chovat. Hlavní věc je správně poslouchat všechny rady a nezapomenout na potřebu odpočinku mezi záchvaty bolesti. Toto střídání frekvence a síly inspirací a výdechů se provádí za účelem řádného rozložení zátěže na celé tělo a zajišťuje plné zásobování těla kyslíkem.

Kegel cvičení během těhotenství - je to možné?

Obzvláště silný účinek na svaly pánve a perineum ženy se vyskytuje během těhotenství a porodu. Tkáně dostávají obrovskou zátěž kvůli tlaku váhy dítěte a plodové vodě na močovém měchýři, děložním čípku a dalších orgánech a také samotnému procesu narození.

Díky charakteru průběhu těhotenství se svaly oslabují, což může vést k prolapsu dělohy nebo konečníku. Gymnastika Kegel může výrazně snížit riziko komplikací. Tato jednoduchá cvičení, která můžete provádět doma, prospějí i tělu, které není těhotné:

 • posílení svalů a kontrola jejich práce (odstranění bolesti těhotné ženy, usnadnění porodu, rychlé zotavení po porodu, prevence ruptur, hemoroidů, močová inkontinence);
 • normalizace krevního oběhu v pánevních tkáních, jejich aktivnější nasycení kyslíkem a živinami;
 • zlepšení kvality pohlavního styku a stimulace syntézy „ženských“ hormonů;
 • udržování těla v dobrém stavu, předcházení striím, zdravá barva kůže, posílení imunity, kontrola přírůstku hmotnosti, zlepšení nálady, celkový hojivý účinek.

I přes řadu výhod má Kegel gymnastika kontraindikace. Před zahájením výuky musíte konzultovat gynekologa a nespoléhat se na recenze na internetu.

Každý trimestr má svá vlastní doporučení pro opatření ke zlepšení zdraví podle Kegelovy metody na základě charakteristik každého období těhotenství..

1 trimestr

Cvičení můžete zvládnout co nejdříve. V prvním trimestru (až 12 týdnů) je břicho nejčastěji ještě neviditelné, plod je velmi malý, takže na dělohu není silný tlak. To vám umožní vést třídy i při ležení. Je však třeba si uvědomit, že v prvním trimestru je potrat nejpravděpodobnější, protože vajíčko plodu ještě není pevně připevněno k děložní stěně..

Pro vlastní klid a předcházení následkům byste se měli poradit s lékařem.

Odborníci doporučují zavádění cvičení do vašeho života postupně, počínaje 5 minutami. Fyzická aktivita se postupem času zvyšuje..

2 trimestru

Toto období je nejklidnější. Riziko potratu je významně sníženo, toxikóza nejčastěji ustupuje. Pokud v prvním trimestru došlo ke kontraindikacím pro sport, je vhodné se touto otázkou znovu poradit s lékařem, protože ve druhém trimestru je zdravotní stav ženy normalizován a stabilizován..

Od 16 týdnů nemůžete gymnastiku lhát. Zvětšená děloha a hmotnost dítěte vyvíjejí tlak na orgány, které se zhoršují v poloze na zádech, což vytváří riziko vytlačení spodní duté žíly. Gymnastika se provádí stojící nebo sedící. Doma můžete použít fitball.

3 trimestru

Cvičení v závěrečné fázi těhotenství je obtížnější kvůli velké hmotnosti plodu a objemu břicha. Je třeba se vyhnout ostrým pohybům a hlubokým dřepům, aby nedošlo k vyvolání porodu. Většina tříd je zaměřena na přípravu intimních svalů k porodu.

Ve třetím trimestru budete muset vyvinout úsilí, protože pohyb je stále těžší, dochází k celkové únavě a únavě. Neměli byste však přestat vyučovat, hodně vám během blížícího se porodu hodně pomohou, nejdůležitější věcí není přehánět to, školení by nemělo být škodlivé.

Měl bych během těhotenství sportovat??
Možnosti ankety jsou omezené, protože ve vašem prohlížeči je zakázán JavaScript.

Abychom dýchací systém připravili přímo na kontrakce a pokusy, s přihlédnutím k rytmu a okolnostem procesu, obrátíme se na jógu:

 1. Zaujměte lotosovou pozici a uvolněte své tělo.
 2. Zhluboka se nadechněte nosem, na několik sekund zadržte dech. Pro zjednodušení úkolu si představte, že v žaludku nafoukneme imaginární kouli.
 3. Vydechněte ústy a natáhněte si rty trubicí.
 1. Gymnastika 3 trimestr
 2. Mateřská jóga

Časem by se tempo mělo zrychlovat, ale s přihlédnutím ke stejnému hlavnímu pravidlu: inhalovat nosem, vydechovat ústy. Použití pouze nosu nebo úst způsobí vysušení sliznice nebo ústní dutiny a příjem vody během porodu je velmi omezený..

BATTLES: JAK SPRÁVNĚ VYDĚLAT

Obvykle během prvních kontrakcí žena okamžitě přijde do nemocnice. Tyto kontrakce mohou migrovat - někdy se objevují a poté zmizí. Obvykle nepřinášejí bolest, ale dávají nějaké nepohodlí - žena má nižší břicho. Pak se kontrakce stanou pravidelnými, opakují se po určité době.

Když má žena pravidelné kontrakce, je důležité, aby pochopila, co přesně lze v takovém období udělat a co ne. Zejména se člověk nemůže pokusit nějak vyhnout bolestivosti.

Nestříhejte, nenatěžujte a nekřikejte. To povede pouze k tomu, že se nepohodlí jen zvýší. Tělo je rychle vyčerpáno, ale bolest zůstane.

Mnoho žen, které rodí poprvé, se během porodu příliš napíná, a proto je proces porodu pozastaven. Otevření děložního hrdla narušuje silné napětí. V tomto případě lékaři obvykle předepisují léky proti bolesti, aby snížili počátek kontrakcí a stimulovali práci. Nadměrné stlačení ženy snižuje průtok kyslíku do jejího těla, což negativně ovlivňuje dítě. V důsledku toho se plod může setkat s hladováním kyslíku. Stav dítěte v tomto případě může být po porodu bolestivý.

Pokud dítě během procesu porodu přežilo hypoxii, pak bude v tomto případě obtížnější se přizpůsobit prostředí, bude nemocnější. Během porodu musíte relaxovat co nejvíce. Měly by být použity následující dýchací techniky..

Během prvních kontrakcí byste se měli nadechnout nosem po dobu 4krát. Výdech se provádí ústy do 6 účtů. Vdechnutí by mělo být provedeno o něco kratší než výdech. Při výdechu ústy je vhodné sklopit rty trubicí. Pomáhá uvolnit svaly, uklidnit a saturovat tkáně kyslíkem..

Při neustálém odpočítávání se všechny myšlenky zabývají tímto konkrétním postupem, a proto není čas soustředit se na bolestivé pocity

Nejdůležitější: inhalovat nosem a vydechovat ústy

Pokud se kontrakce stávají aktivnějšími a prodlužujícími, rostoucími, pak je v tomto případě nutné urychlit dýchání. Tento typ dýchání se běžně označuje jako „psí“. Může to vypadat směšně, ale během porodu to opravdu pomáhá snižovat bolest. Měli byste povrchně dýchat a otevírat ústa, jako psi v horkém dni.

Není třeba myslet na to, jak vypadáte v očích lékařů

Je pro vás důležité zmírnit bolest, a proto se ujistěte, že děláte taková dechová cvičení

Když se děložní čípek již otevřel, je nutné provést jinou techniku ​​dýchání zvanou vlak. Tato technika je jednoduchá: jakmile začne boj, musíte rychle dýchat. Nadechněte se nosem a rychle vydechněte ústy. Je lepší vydechnout rty stočenými do zkumavky. Když se intenzita kontrakcí sníží a bolest bude méně znatelná, můžete své dýchání zklidnit. Tato možnost dýchání pomáhá vyčkat nejnepříjemnější okamžiky v procesu porodu..

Seznam dechových cvičení

Upozorňujeme na nejběžnější typy dechových cvičení.

Technika dýchání hrudníku

Položili jsme pravou ruku na hruď a levou na žaludek, vdechli plnou ňadra a výdech. Nyní dýcháme vzduch nosem a snažíme se ho vtáhnout do plic a ne do žaludku, takže levá ruka zůstává nehybná.

Naproti tomu pravá ruka by se měla během inhalace zvednout. Zadržte dech tak dlouho, jak jen můžete, a pak pomalu vydechněte.

Technika odloženého dýchání

Vejdeme nosem a zadržujeme dech přesně deset sekund, poté prudce vydechneme ústy. Začátečníci mohou začít s pěti takovými cvičeními, ale v ideálním případě by mělo být provedeno dvacet opakování.

Toto cvičení pomůže zbavit se toxikózy v prvním trimestru těhotenství..

Zvládnutí techniky mělkého dýchání

Dýcháme často a rytmicky, takže břicho zůstává nehybné. Do plic se musí vdechnout vzduch. Před provedením tohoto cvičení není vhodné jíst nic..

Zpravidla byste měli dostat alespoň 30 dechů za 60 sekund.

Naučit se občas dýchat

Mírně otevřete ústa a vystrčte jazyk. Všechny vdechování a výdechy by měly být doprovázeny zvukem. Toto cvičení se podobá dýchání psa..

Za jednu minutu musí být vydáno 60 dechů.

Naučit se dýchat břišní svaly

Položili jsme pravou ruku na hruď a levou na žaludek. Před zahájením musíte vydechnout veškerý vzduch z plic. Nyní vdechněte nos, takže pravá ruka zůstává nehybná a levá stoupá.

Zadržte dech po dobu 20 sekund a pak postupně vydechněte ústy.

Zvládnutí techniky plného dýchání

Nejdříve vydechněte a poté zadejte

Je velmi důležité inhalovat postupně, při zvedání břicha a poté hrudníku. Na konci inhalace zadržte dech po dobu pěti sekund a poté pomalu vydechujeme ústy

Zpočátku by měl hrudník spadnout, a teprve pak žaludek. Toto cvičení může způsobit mírné závratě, takže je nežádoucí provádět to více než čtyřikrát.

Když jste na svém místě, proveďte dechová cvičení denně, nebuďte líní, protože vám to pomůže zlepšit vaše zdraví během těhotenství a usnadnit průběh práce během porodu. Bylo prokázáno, že schopnost ovládat vlastní dýchání pomohla mnoha dívkám zmírnit bolest během porodu..

Upřímně vám přejeme úspěch ve všech vašich snahách a dobrém zdraví.!

Pohyb je život, takže byste se během těhotenství neměli vzdát sportu. Gymnastika je nejlepší pro těhotné ženy a nejpříznivější období pro třídy je 2 trimestry. Jaké typy gymnastiky je lepší dát přednost? Jaká cvičení by měla být provedena? Pojďme mluvit více.

Dlouho pryč jsou dny, kdy bylo těhotným ženám doporučeno vzdát se fyzické aktivity. Pokud dnes těhotenství pokračuje bez komplikací a nastávající matka se cítí dobře, lékaři naopak raději nezapomínej na sport. Pro těhotné ženy je nejvhodnější lehká gymnastika, je lepší vyčkat prvního trimestru a 2 je optimální čas pro aktivní cvičení. Během tohoto období nedochází k žádné toxikóze, nastávající matka opět cítí nárůst síly a žaludek stále neinterferuje s cvičením. Hlavní věc je vybrat si správná cvičení, a pak z kurzů budou mít prospěch pouze matka i dítě.

Gymnastika pro záda

2. trimestr - doba, kdy si tělo začne cítit nové břemeno pro sebe, zejména páteř, je proto pro těhotné ženy gymnastika pro záda tak důležitá. Dítě roste a spolu s tím může nastávající matka pronásledovat bolest v bederní oblasti, snížený svalový tonus a další „kouzla“. Fitball pomůže zbavit se nepříjemných pocitů, na kterých se provádějí speciální cvičení na zádech: pro těhotné ženy je toto fitness vybavení nenahraditelnou věcí, takže by se mělo objevit v domě před 2. trimestrem těhotenství. Existuje velké množství cvičení s fitballem, které jsou navrženy speciálně pro pomoc těhotným ženám při úlevě od bolesti páteře. Obvykle se jedná o sezení na fitball a pohybování rukama a tělem. Abychom pochopili, jak správně provádět gymnastiku na zádech, je lepší sledovat videonávody, které jasně ukazují, co je co.

Klíčová pravidla, která je třeba dodržovat

Při provádění cvičení pro nácvik správného dýchání je třeba dodržovat řadu jednoduchých požadavků, díky nimž jsou tato cvičení pro těhotnou matku užitečná, správná a příjemná. Nezapomeňte, že mezi cvičením byste si měli udělat přestávku. Můžete zavřít oči a dýchat tak, jak jste zvyklí.

Můžete trénovat dech na následujících pozicích:

lehněte si na bok a zvedněte kolena k tělu;

lehněte si na záda a ohněte si nohy na kolena, položte na postel a spočívejte na chodidlech nohou;

v pozici „lotos“ nebo v turečtině;

během chůze.

Vyberte si pohodlnou polohu pro sebe a vdechujte zdraví. Můžete zapnout světlou hudbu. Zabýval se doma i ve skupině. Je dobré spojit dechy používané v józe různými oblíbenými technikami. Skvělá cvičení venku.

Články O Neplodnosti