Hlavní Zdraví

Těhotenství s dělohu se dvěma rohy

Děloha se dvěma rohy označuje anomálie ve struktuře vnitřních orgánů. K narušení dochází i během nitroděložního vývoje v důsledku neúplné fúze zárodečných zárodků dělohy, ale žena o této funkci nemusí vědět dlouho, až do plánování těhotenství nebo vyšetření během ní..

Nejčastěji děloha nemá vliv na kvalitu života samotné ženy, ale může být vážnou překážkou nástupu těhotenství, přizpůsobuje její průběh a může také komplikovat porod. K tomu dochází, pokud je vada velmi výrazná a je narušena funkční užitečnost stěn orgánu..

Může těhotenství nastat s dvojitou rohovkou?

Taková anomálie vývoje může komplikovat, ale nemůže vyloučit její počátek. Proto je nástup přirozené těhotenství u majitelů takové dělohy vůbec neobvyklý.

Tato strukturální vlastnost je velmi často detekována pouze během různých studií, kdy již těhotenství existuje. V tomto případě je důležité, aby gynekolog byl vůči takovému pacientovi odpovědnější a pozorný.

Pokud máte problémy s početím, můžete začít s nejjednodušším - použití speciálních póz pro něj. Názory gynekologů na jejich účinnost se liší, ale můžete to zkusit v každém případě - rozmanitost sexuálního života kteréhokoli páru neublíží.

Pózy žen přispívající k početí:

 • Leží na zádech, nohy jsou zcela ohnuté na kolenou a pod hýždě je polštář, skládaná přikrývka nebo něco podobného;
 • Leží na zádech a mírně zvedá pánev;
 • "Birch pose" po ukončení pohlavního styku.
Vždy je zajímavé zjistit od majitelů této funkce, jak kompatibilní jsou děložní dutina a těhotenství. Recenze jsou většinou pozitivní, často dívky otěhotní klidně, aniž by přemýšlely o přítomnosti některých rysů jejich vnitřních orgánů. Ale pak během těhotenství mohou nastat určité potíže.

Pokud není těhotenství po dlouhou dobu, diagnostikuje se neplodnost a existuje podezření, že oplodnění brání anomálie ve struktuře dělohy, pak to není věta a existuje několik řešení problému. Nejčastěji - chirurgický zákrok, který vám umožní odstranit septum a vytvořit jediný prostor dělohy dostatečného objemu. To se provádí pomocí moderních nízko-traumatických metod, laparoskopie nebo hysteroskopie. To pomáhá vyhnout se komplikacím a výrazně zvyšuje šance na těhotenství..

Rysy těhotenství se dvěma rohatými dělohy

V mnoha ohledech závisí rysy těhotenství, ke kterým došlo při takové anomálii, na typu intrauterinního septa.

Různé možnosti pro bicornism v gynekologii zahrnují:

 • Sedlová děloha je nejjednodušší formou patologie. Namísto konvexního povrchu v oblasti jeho dna je vybrání, které vše vágně připomíná tvar sedla. Samotná děloha je mírně zvětšena a rozdělení na dva rohy je zcela zanedbatelné, pozoruje se téměř úplné sloučení. To je považováno za přechodné stádium mezi bicorn a anatomicky korektní dělohou;
 • Plná děloha s dvěma rohy - v tomto případě je oddělení velmi výrazné, dva rohy se liší v různých směrech a vytvářejí mezi sebou úhel. Velikost tohoto úhlu závisí na závažnosti vady;
 • Děloha se dvěma rohy je neúplná - ze dna se tvoří septum, tvar a velikost obou rohů jsou přibližně stejné, děloha je rozdělena pouze nahoře.
Jak se bude děložní děloha chovat během těhotenství, závisí na typu anomálie. Často existuje taková závislost - čím větší je intenzita štěpení, tím více obtíží.

V prvním případě těhotenství zpravidla probíhá bez funkcí. Zvláště pokud je sedlo mírně vyjádřeno.

Ve druhém případě je riziko vyblednutí těhotenství a potratu velmi vysoké, protože embryo může být fixováno na přepážce mezi dvěma rohy. A protože je prakticky prostý krevních cév, plod jednoduše nemůže dostat potřebnou výživu pro svůj vývoj.

Ve třetím případě není pravděpodobnost potratu tak velká, ale existuje. K tomu často dochází, pokud se vajíčko po oplodnění připojí přesně v oblasti septa..

Děloha se dvěma rohy a těhotenství v levém nebo pravém rohu

Zpravidla nezáleží na tom, ve které části je vajíčko plodu fixováno. To platí pouze pro případ, kdy jsou obě děložní dutiny vyvíjeny stejně. Bohužel tomu tak není vždy..

Jsou možné různé rysy anatomie dělohy dvouděložné. Může to být:

 • s nerovnoměrně vyvinutými rohy - jedna děložní dutina může být mnohem menší než druhá a někdy nedostatečně vyvinutá. Když se k němu připojí vajíčko plodu, bude tento stav jako mimoděložní těhotenství a bude vyžadovat okamžitý lékařský zásah, jinak to může mít vážné zdravotní následky;
 • s uzavřeným rohem, který neztratil svou funkčnost;
 • s úplně nevyvinutým jedním z rohů - taková děloha se někdy nazývá jednorožec.

Těhotenství s dělohu se dvěma rohy

Bohužel, velmi často kvůli atypické struktuře dělohy, jsou potíže s ložiskem.
Tyto zahrnují:

 • Spontánní potraty, někdy v tak brzkém datu, že žena ani netuší těhotenství, které již začalo a skončilo;
 • Nesprávné připevnění placenty, které vyvolává krvácení a jeho oddělení;
 • Porušení blokovací funkce děložního čípku - může se předčasně otevřít, což může způsobit plodovou vodu a dokonce i předčasný porod.

Často se však stává, že těmto hrozbám nevzniká nebo jim lze zabránit pravidelným pozorováním těhotné ženy gynekologem a rychlým přijetím nezbytných opatření k udržení těhotenství. Pak těhotenství proběhne dobře a končí včasným narozením zdravého dítěte.

Je také vhodné věnovat pozornost takové funkci, jako je menstruace během těhotenství s děložní rohovkou. Plodové vajíčko je pevné a vyvíjí se v prvním rohu, a zdá se, že druhé „nevím“ o začátku těhotenství. Menstruační cyklus pokračuje, to znamená, že krvavý výboj pokračuje obvyklou frekvencí a není jedním z příznaků potratu, který začíná. V každém případě je však nutná konzultace gynekologa, protože krvácení nemusí být neškodné, ale může začít v důsledku placentárního narušení nebo prasknutí rohové zdi, což již vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože to ohrožuje život nastávající matky.

Dvou-rohatý děloha a dvojčata těhotenství

Kupodivu je běžné těhotenství s dvojčaty se dvěma rohatkami.

Jsou známy vzácné případy, doslova jeden z milionu, kdy, když vajíčka zrají ve dvou různých vaječnicích, se embrya začnou vyvíjet v obou rohech dělohy - s plným bicorinem.

Vícečetné těhotenství je vždy riskantní a v případě jakýchkoli abnormalit dělohy - zejména. Ale panika je pro budoucí matku nezdravá, a proto se musíte postarat o sebe, nezanedbávat pravidelné lékařské prohlídky a být připraveni bojovat o své děti. S podporou lékařů, samozřejmě.

V mnoha situacích, kdy je v lékařské praxi zaznamenána bicornuátová děloha a těhotenství s dvojčaty, bude prognóza příznivá. Vyžaduje se však pravidelné sledování a připravenost k předčasnému porodu - bohužel to není neobvyklé. Lékaři se často uchylují k císařskému řezu v době, kdy jsou děti již životaschopné, a abnormality ve vývoji dělohy ohrožují jejich další vývoj a dokonce i život.

Tento způsob dodání je optimální také proto, že u dělohy se dvěma rohami je často pozorována slabá pracovní aktivita. Mnoho lékařů upřednostňuje přirozený porod, ale často je vícenásobné těhotenství s děložní patologií přímou kontraindikací..

Druhé těhotenství s dělohu se dvěma rohy

Pokud došlo k prvnímu těhotenství u ženy se dvěma rohatkami a úspěšně skončilo narozením plně narozeného dítěte, druhé s největší pravděpodobností také nastane samo o sobě a nebude o nic méně úspěšné. Optimální období mezi přirozeným porodem a plánováním na další těhotenství je dva až tři roky.

Pokud první těhotenství neúspěšně skončilo, musíte ještě před otěhotněním pochopit důvody. To je zvláště důležité, pokud je detekována patologie, jako je děloha se dvěma rohlíky. Jinak se smutná situace může znovu objevit..

Zmrazené těhotenství s dělohu se dvěma rohy

Zmrazené těhotenství bohužel není neobvyklé u dělohy se dvěma rohy. Stává se, že těhotenství mrzne tak brzy, že žena o ní ještě neví. Poté fetální vajíčko vyjde s menstruací, někdy je doprovázeno mírným zpožděním, intenzivnějším výtokem a bolestí. Nejčastěji se však stává zcela bez povšimnutí.

Později je někdy možné určit důvod, proč těhotenství ztuhlo. To může přímo souviset s bicornismem dělohy a přítomností septa v něm, ke kterému se embryo může připojit, a postrádá-li potřebnou výživu, zastaví se ve vývoji a může být způsoben jinými důvody. Například genetický, spojený se samotným embryem.

Hnědý výtok během těhotenství velmi často naznačuje blednutí plodu. Děloha se dvěma rohatkami, která to způsobuje, může být provozována. Nejčastěji se septum odstraní, čímž se obnoví jednota dutiny dělohy. Pokud existuje základní roh - odstraní se, aby se zabránilo možnosti připojení embrya v něm.

Ale nepropadejte panice v předstihu, protože často děloha s dvěma rohami absolutně nezabrání ženě rychle otěhotnět, úspěšně nést a porodit zdravé děti. A pokud těhotenství pokračuje klidně bez výrazných odchylek, není nutná léčba. Důležitý je pouze pečlivější lékařský dohled. Ani ve složitějších případech se nevzdávejte, protože některé problémy jsou úspěšně vyřešeny chirurgickým zákrokem. Nejdůležitější je pochopit, že děloha se dvěma rohatkami a těhotenství jsou dva dokonale kompatibilní pojmy.

Těhotenství a bicorn děloha

Co je to děloha bicorn??

U dělohy se dvěma rohatkami se reprodukční orgán ne vždy vyrovná se svým přímým účelem - nést plod. Příčiny jsou často vrozené anomálie, když i uvnitř lůna, během tvorby embrya v prvním trimestru, je děložní dutina rozdělena do dvou částí se septem uprostřed.

V závislosti na stupni oddělení se rozlišuje několik typů:

 • děloha bicornového sedla vypadá jako srdce a je určována přítomností malé deprese, která nezasahuje do početí;
 • úplná dvouvrstvá hora - doprovázená téměř absolutním dělením dutiny na dvě části, v nichž je možné oplodnění vajíčka;
 • neúplné oddělení je charakterizováno vývojem malého septa v horní části.
Infekční procesy v močovém systému, špatné návyky nebo užívání silných léků jsou často ovlivněny vývojem.

Patologické funkce

V případě úplného dvoukomorového orgánu se může oddělování vytvořit nerovnoměrně. Pokud například došlo k početí v pravém rohu, který je menší, pak se vývoj embrya stává nemožným. Patologie je charakterizována mimoděložním těhotenstvím, vznikne mezera a začne krvácení. A naopak, pokud - v levém rohu, který je dostatečně tvarovaný, dojde k ložisku bez významných odchylek.

Strukturální vada může být doprovázena různými obtížemi v různých časech:

 • placenta previa je způsobena uzavřením hltanu na krku, takže toto umístění zabraňuje přirozenému narození dítěte;
 • předčasné stárnutí placenty představuje nebezpečí pro vznik dítěte, vyvíjí se hypoxie a dochází k nedostatku živin;
 • šikmé nebo boční zobrazení dítěte způsobené sníženou velikostí dutiny.

Hlavním nebezpečím je rozvoj předčasného porodu, zvyšuje se riziko hypertonicity nebo cervikální nedostatečnosti, když se hrtan začne brzy otevírat, což často vede k použití císařského řezu.

Jaká je nebezpečí dělohy se dvěma rohy během těhotenství?

Těhotenství dvojčat v oddělené dutině je doprovázeno vysokým rizikovým faktorem, jak pro nastávající matku, tak pro děti uvnitř lůna. Ženské tělo zažívá dvojnásobnou zátěž, takže je po celou dobu 9 měsíců nutné neustále sledovat.

Anomálie při tvorbě několika embryí je nebezpečná kvůli nesprávné prezentaci dětí, což ukazuje na vysokou pravděpodobnost použití císařského řezu jako alternativního prostředku pro vznik nového života..

Hlavním rysem této patologie je pracovní aktivita v předstihu, až 37 týdnů. Porodu předchází odtok plodové vody a nezralost krku vyvolává další stimulaci. Děti pro tuto fázi jsou již plně formovány a připraveny na nezávislý život, ale bez ohledu na to by pozorování odborníků mělo zůstat během prvních týdnů nezměněno.

Porod se dvěma rohatými děloha

Děloha se dvěma rohy a těhotenství kombinují rizika porodu a předčasného porodu, ale podle statistik většina případů končí úspěšným výsledkem. Odpověď na otázku: „Kdo chodila v těhotenství s děložní rohovkou“ závisí na typu patologie a souvisejících nemocí, protože existuje přirozený strach z neznámého.

Anomálie by měla být detekována v raných stádiích, během průchodu ultrazvukem. Zároveň lékaři chápou, že je nutné vzít v úvahu všechny možné faktory, které určují celé devítiměsíční období.

Hlavními rysy dělohy dvou rohů jsou prezentace plodu a porodu v předstihu, takže je třeba na takový výsledek pečlivě připravit. Specialisté během několika týdnů dali ženě péči, aby včas reagovala na příznaky rané porody a poskytovala dítěti náležitou péči.

Poporodní fáze je také nebezpečná pro matku při porodu, hrozí špatné kontrakce a snížený tón dělohy. Při příliš malém krvácení je narušen výtok z dutiny, existuje riziko infekčních a zánětlivých procesů.

Deformovaná dutina reprodukčního orgánu se může stát překážkou početí. Proto nejlepším řešením je plánované těhotenství, ve kterém budou léčeny všechny vady a nemoci. Počátek početí s anomální strukturou pohlavních orgánů by však neměl vyvolávat obavy a úzkosti. Již po 30. týdnu lékaři důrazně doporučují, abyste šli do nemocnice za účelem konzervace, aby se předešlo komplikacím při nástupu kontrakcí nebo aby se včas provedla císařská řez.

Děloha a těhotenství

Bicorn uterus je vrozená malformace, ve které se dutina orgánů dělí na dvě části. Těhotenství s takovou patologií je možné, ale existují určitá omezení. Ženy s dělohu se dvěma rohy mají výrazně vyšší pravděpodobnost spontánního potratu, předčasného porodu a dalších nebezpečných komplikací.

Důvody pro rozvoj patologie

Normálně je děloha dutým svalovým orgánem. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku. V děloze se vylučují dno, tělo a krk. Během gynekologického vyšetření je viditelná vnější část děložního čípku.

Děloha dvou rohů je jednou z častých gynekologických abnormalit. Vyskytuje se u 0,5–1% žen. K tvorbě dělohy se dvěma rohy dochází v 10 až 14 týdnech vývoje plodu. Příčinou patologie je neúplná fúze Mullerových kanálů. V důsledku toho se vytvoří děloha, jejíž dutina je rozdělena na dva rohy.

Přesné příčiny vývoje patologie nejsou známy. Předpokládá se vliv těchto faktorů:

 • brát léky;
 • radiační expozice;
 • hypovitaminóza;
 • intoxikace alkoholem a drogami;
 • kouření;
 • žít v nepříznivých podmínkách pro životní prostředí;
 • endokrinní choroby matky.

Bicornuate uterus je často kombinována s malformacemi močového systému.

Klasifikace

 • Děloha se dvěma rohy s úplným septem. Separace dutiny začíná na úrovni uterosakrálních vazů. Dvě oddělené výklenky. Tvar částí dělohy je odlišný. V jednom z plnohodnotných rohů se může bezpečně rozvinout těhotenství.
 • Děloha se dvěma rohy s neúplným septem. Štěpení probíhá ve střední nebo horní třetině mezi rohy. Tvar částí dělohy je obvykle stejný. Početí a porod dítěte je možné, ale nepravidelná děloha představuje hrozbu potratu.

V gynekologické praxi jsou takové možnosti běžnější:

 • Sedlová děloha. Je zaznamenána mírná deprese ve spodní části orgánu - výsledek neúplného oddělení rohů.
 • Děloha se dvěma rohy s atrézií jednoho rohu. Lumen jedné části těla je zarostlý. Může to být vrozená patologie, ale častěji - výsledek zánětlivého procesu po potratu nebo potratu.
 • Děloha se dvěma rohy s plnou síní dutiny. Vzniká v prenatálním období. Nejde jen o porušení vývoje Mullerových kanálů, ale také o snížení jejich lumenu.

U dělohy se dvěma rohy vycházejí obě části orgánu do společného děložního hrdla. Pokud je cervikální kanál úplně rozdělen, říkají o zdvojnásobení dělohy.

Jak rozpoznat nemoc před těhotenstvím?

Patologii charakterizuje asymptomatický průběh. Většina žen nemá žádné stížnosti. Malformace je detekována pouze při prvním ultrazvukovém screeningu během těhotenství nebo během vyšetření z jiného důvodu.

Vzhled takových příznaků je možný:

 • Algodismenorea. Bolest během menstruace nastane, pokud je narušen odtok krve z děložních rohů. Bolestivý syndrom je pozorován hlavně u horizontálních rohů.
 • Menstruační nepravidelnosti: těžká a dlouhá období. Polymenorea je způsobena zvýšeným objemem endometria a obtížnou evakuací krve z děložních rohů.
 • Krvácení dělohy. Vyskytují se na pozadí nadměrného endometria.

Diagnóza je ultrazvukem. Během ultrazvuku může lékař posoudit umístění dělohy, identifikovat dva rohy, určit stupeň rozdělení orgánu. Před těhotenstvím se studie provádí 5. až 7. den cyklu (po menstruaci).

Pro potvrzení diagnózy mimo těhotenství:

 • hysterografie;
 • CT vyšetření;
 • laparoskopie.

Těhotenství s bicornus

Měla by být plánována těhotenství s dělohu se dvěma rohy. Doporučuje se, aby před početí dítěte byl proveden ultrazvuk pánevních orgánů a byly detekovány abnormality. Je důležité znát tvar bicornus, aby bylo možné předpovídat výsledek možného těhotenství..

Neplodnost není povinným společníkem malformace dělohy. Mnoho žen dokáže bezpečně otěhotnět a porodit dítě. Z hlediska porodnictví existují dvě nejpříznivější možnosti:

 • Sedlová děloha. Mírné ohýbání dna nenarušuje implantaci vajíčka, tvorbu placenty a těhotenství.
 • Těhotenství v plném rohu. S růstem plodu se část dělohy roztáhne, zatímco druhý roh zůstane malý. Při dostatečné kapacitě houkačky bude těhotenství probíhat bez odchylek.

Děloha se dvěma rohy nebrání otěhotnění dítěte. Problémy se vyskytují při porodu plodu:

 • Mimoděložní těhotenství. Embryonální poruchy mohou vést k tomu, že mezi děložní dutinou a vejcovody nebude úplná komunikace. Plodové vajíčko se připojí ke zdi vejcovodu a dojde k mimoděložnímu těhotenství.
 • Porucha funkce implantátu. Pokud vajíčko nenajde místo pro plné připoutání, nedostane živiny. Embryo umírá, potrat nastává po dobu 1-2 týdnů (před zpožděním menstruace).
 • Těhotenství v horním rohu. Pokud plod nemá dostatek prostoru pro plný vývoj, zemře. U dělohy se dvěma rohy se v prvním trimestru vyskytují potraty častěji.
 • Placentární nedostatečnost. Nedostatečný přísun krve do jednoho z děložních rohů vede k tomu, že plod nedostává živiny a kyslík v plném rozsahu. Placenta nezvládá svou funkci. U plodu je hypoxie, její vývoj je zpožděn.
 • Malposition. U dělohy se dvěma rohy dítě často zaujímá nucenou polohu: šikmé nebo příčné.
 • Pelvicní prezentace plodu. U dělohy se dvěma rohy má dítě menší manévrovací prostor a často zůstává v pánevní prezentaci i po 30 týdnech.
 • Odpojení placenty. V dolní děloze se zvyšuje riziko patologie a těžkého krvácení. Odpojení placenty představuje hrozbu pro život matky a plodu.
 • Předčasné narození. S malou kapacitou děložního rohu, placentární nedostatečností a dalšími průvodními faktory může dojít k porodu v období 22-37 týdnů.

V lékařské literatuře jsou popsány případy vícenásobného těhotenství s dělohu se dvěma rohy. Ovoce se vyvíjelo izolovaně v každém rohu. Taková batolata se zřídka rodí na plný úvazek, protože kapacita děložních rohů je omezená. Vysoká pravděpodobnost a ukončení těhotenství až 22 týdnů.

Rysy těhotenství:

 • Kontrolní ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk se provádí po dobu 3 až 5 týdnů, aby se vyhodnotilo umístění embrya v děloze. V nepřítomnosti komplikací se v každém trimestru provádí rutinní ultrazvukové vyšetření. Podle svědectví ultrazvuku se provádí kdykoli.
 • Sexuální a fyzický odpočinek. Doporučuje se zdržet se intimního života, nezvedat závaží, hrát sporty a nezatěžovat.

Porod s malformací dělohy

Dodání prostřednictvím přirozeného porodního kanálu je možné za následujících podmínek:

 • těhotenství pokračuje bez komplikací, což by mohlo být známkou císařského řezu;
 • neexistuje překážka průchodu dítěte přes porodní kanál;
 • uspokojivý stav ženy a plodu.

V jiných situacích je uveden plánovaný císařský řez. Pokud je riziko potratu po 22 týdnech vysoké, může být navržena pohotovostní operace před datem splatnosti..

Léčebné metody

Indikace pro chirurgii:

 • neplodnost;
 • obvyklý potrat (dva nebo více potratů).

Cílem léčby je vytvoření jediné plné děložní dutiny pro bezpečné uložení plodu.

Nejběžnější technikou je Strassmannova operace:

 1. Průřez děložního pozadí.
 2. Vyříznutí septa mezi rohy dělohy.
 3. Spojení částí dělohy a vytvoření společné dutiny.

Operace se provádí klasickým laparotomickým přístupem nebo hysteroskopií. Ve druhém případě se břišní stěna neřeže. Hysteroskopie je jednodušší a méně často doprovázená komplikacemi..

Těhotenství může být naplánováno 6-12 měsíců po operaci. Před početí dítěte se doporučuje instalace nitroděložního zařízení.

Po chirurgickém ošetření je riziko potratu sníženo. Pokud po operaci zůstává objem dělohy nedostatečný a problém přetrvává, můžete se obrátit na asistované reprodukční technologie. V této situaci je IVF zobrazen s náhradním programem.

Silná bolest dělohy během dvou těhotenství. Co způsobuje vznik dvouděložné dělohy? Dvou-rohatý děloha a dvojčata těhotenství

Děloha se dvěma rohy je vrozená anatomická odchylka, což je rozdělení orgánu na dvě dutiny s jediným vchodem. Patologie nemá charakteristické klinické příznaky. Příznaky jsou bolestivá menstruace, děložní krvácení, časté ukončení těhotenství, neschopnost otěhotnět.

Co to je

Uterus bicornus je malformace plodu. Důvodem je neúplná fúze Mullerových kanálů, což vede k rozdělení dutiny na dvě výklenky. Zřídka je diagnostikována - u ne více než 0,5% pacientů. Ve většině případů je bicorn doprovázen přítomností jednoho krku a vaginální trubice. Zdvojnásobení děložního hrdla a neúplného vaginálního septa je méně časté..

Odrůdy dvouděložné dělohy

Pro anomální strukturu existuje několik možností:

 1. Sedlová (obloukovitá) děloha. Vyznačuje se minimálními strukturálními změnami. Nedochází k žádné deformaci těla, dno má mírnou prohloubení.
 2. Neúplné septum - orgán je rozdělen na dvě části.
 3. Úplné septa - tělo dělohy je reprezentováno dvěma izolovanými polovinami.
 4. Zdvojená děloha se společným děložním čípkem - má dvě oddělené části, které spojuje jediný krční kanál.
 5. Děloha se dvěma rohy s atrofovaným rohem - nedostatečný rozvoj jedné z výklenků.

Pozornost! V některých případech je dvou hornismus doprovázen zdvojnásobením děložního hrdla. V horní třetí části vaginální trubice je izolovaná bifurkace nebo otvor.

Příčiny

Skutečné příčiny vzniku bicornus uterus nejsou lékařům známy. Za hlavní se považuje narušení procesu časné organogynezy - nitroděložní formace orgánů a systémů embrya.

Provokující faktory jsou:

 • účinky toxických látek na tělo - užívání léků, zneužívání alkoholických nápojů, průmyslové emise do atmosféry;
 • infekční choroby v prvních týdnech těhotenství;
 • hypoxie (kyslíkové hladovění) plodu;
 • odchylky v průchodu metabolických procesů v důsledku endokrinních chorob;
 • nedostatek vitamínů a nedostatek stopových prvků;
 • genetická predispozice.

Příznaky

Klinický obraz patologie je špatně vyjádřen. Příznaky dělohy bicornate jsou nespecifické a mohou být spojeny s jinými gynekologickými chorobami. Možné příznaky stavu jsou:

 • krvácející
 • těžká bolestivá menstruace;
 • spontánní potraty;
 • neschopnost otěhotnět (někdy).

Dvou-rohatý, je zpravidla detekován po těhotenství. Její znamení budou:

 • nízké umístění placenty;
 • krvácení na pozadí odloučení „místa dítěte“;
 • časný nástup porodu;
 • pánevní prezentace;
 • oslabení kontraktilní funkce dělohy.

Děloha a těhotenství

Mohu otěhotnět s děložní rohovkou? Abnormální struktura orgánu nepříznivě neovlivňuje plod, ale průběh těhotenství je komplikovaný. Přestože těhotenství není v tomto případě vyloučeno, riziko průvodních komplikací je vysoké. Mezi nejčastější patří:

 1. Spontánní přerušení. Potraty se vyskytují v časném i pozdním těhotenství. Riziko se zvyšuje v důsledku nesprávného upevnění vajíčka v důsledku prodlouženého tvaru orgánu. Tloušťka endometriální vrstvy je nedostatečná, což také ovlivňuje sílu připojení embrya. Faktorem vyvolávajícím předčasný porod je nedostatečná roztažnost stěn dělohy.
 2. Nízká implantace embrya. Vede k rozvoji placentární prezentace.
 3. Únik plodové vody.
 4. Malposition. Malá velikost orgánu neumožňuje dítěti zaujmout pozici „hýždí nahoru“. Nejběžnější příčná, šikmá nebo pánevní prezentace.
 5. Špatná placentární výživa - poruchy oběhu v vazu „matka - dítě“.
 6. Isthmicko-cervikální nedostatečnost. Je doprovázeno oslabením svalového prstenu, otevřením děložního hrdla a neschopností udržet vyvíjející se plod. Způsobuje potrat kdykoli..
 7. Upevnění embryonálního vajíčka v nerozvinutém rohu. Gestace je považována za neobvyklou a vyžaduje přerušení.
 8. Předčasné oddělení „místa dítěte“ z důvodu oběhových poruch.

Důležité! Mnoho gynekologů věří, že děloha a těhotenství se dvěma rohy jsou neslučitelné, ale tato teorie je dnes vyvrácena, protože ženy s podobnou odchylkou úspěšně rodí.

Krvácející

Po celou dobu těhotenství může doprovázet patologické propuštění. Během prvních dvou trimestrů není vyloučen „mazanec“ červené nebo hnědé barvy. V tomto případě musí být pacient naléhavě umístěn v nemocnici a zajistit úplný odpočinek.

Výskyt drobného krvácení v pozdějších stádiích (po 30 týdnech) naznačuje placentární prezentaci. Jeho nebezpečí spočívá na začátku rané práce.

Diagnostika

Diagnostická opatření zahrnují:

 1. Gynekologické vyšetření. Pomáhá detekovat abnormality ve struktuře vagíny (přítomnost příček), zdvojení krku, deformace děložního pozadí.
 2. Intravaginální ultrazvukové vyšetření. Posoudí strukturu reprodukčního systému. Tato metoda není vždy účinná, protože neodhaluje drobné deformace..
 3. Roentgenografie. Určeno k určení vzhledu dělohy. Typ anomálie nerozpozná.
 4. Hysterosalpingografie. Slouží k definování kontur dutiny. Provádí se pomocí kontrastního média. Odhaluje základní, atrezirovannye a zcela oddělené rohy.
 5. Hysteroskopie - vyšetření dělohy pomocí endoskopu. Používá se k posouzení tvaru septa, stavu endometriální vrstvy, průchodnosti úst úst vejcovodů.
 6. Laparoskopie. Je to minimálně invazivní chirurgie. Slouží k určení aktuálního stavu..
 7. MRI a CT. Nejinformativní diagnostické metody. Poskytují příležitost získat vizuální obraz anatomických formací.

Lékařské vyšetření nejen potvrzuje předběžnou diagnózu, ale také určuje stav dělohy, jakož i vyhlídky na léčbu zaměřenou na obnovení reprodukční aktivity..

Léčba

Léčba bicornus vyžaduje chirurgický zásah ke stabilizaci jeho funkčnosti.

Hlavní indikace pro chirurgické výkony jsou:

 • neplodnost;
 • časté potraty;
 • porodila mrtvé dítě.

Nejčastěji se praktikuje metroplastika, která pomáhá vytvořit jediný prostor. Během zákroku se resekuje základní dutina nebo se vyřízne stávající septum. Někdy se provádí částečné odstranění zdi v bifurkační zóně a rekonstrukce „správného“ dna..

Preferovány jsou méně traumatické metody - hysteroskopie a laparoskopie. Moderní techniky snižují riziko pooperačních komplikací, traumatu, zvyšují šance na nástup a úspěšný výsledek těhotenství.

Odkaz! Chirurgická léčba bicorpionu pomáhá eliminovat neplodnost.

Pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšného početí u pacientů, kteří podstoupili chirurgický zákrok a pacientů s minimálními změnami ve struktuře orgánu, se navíc praktikují moderní reprodukční technologie. Hodnoty jsou:

 • ucpání vejcovodů;
 • nedostatek ovulace.

Pokud není možné přirozeně otěhotnět, doporučuje se IVF. In vitro fertilizace je jediná technika v přítomnosti kombinovaných patologií.

Jaké je nebezpečí pro dělohu se dvěma rohy

Dvou-hornedness není zahrnut do skupiny nemocí, které negativně ovlivňují kvalitu života. Patologie neovlivňuje životaschopnost plodu a další vývoj dítěte.

Důležité! Mírná anomálie se necítí. Pacient nemá podezření na odchylku, zejména pokud není narušena reprodukční funkce.

Nebezpečí odmítnutí je následující:

 1. Růst (částečný nebo plný) vstupu do samostatné děložní dutiny.
 2. Hematometr. Může dojít v důsledku narušení odtoku menstruační krve v důsledku fyziologicky nesprávné polohy rohu. Infekce obsahu způsobuje tvorbu pyometrů (hnisání následované rozvojem peritonitidy a septické infekce krve).
 3. Krvácející. Vyvolejte anémii.

Uterus bicornus není věta. Díky dostatečné kapacitě dochází k bezproblémovému porodu dítěte. Při těžkém rozdvojení se zvyšuje pravděpodobnost spontánního potratu nebo předčasného porodu. Po takové patologii by nastávající matka měla být během těhotenství sledována odborníkem.

Anomálie ve struktuře ženských reprodukčních orgánů jsou vzácné, nejčastějším vadou (0,1 - 0,5%) je bicornuátová děloha, která se vyznačuje zdvojnásobením, ve kterém dvě dutiny těla orgánu nejsou úplně rozděleny. Tělo dělohy je rozděleno na dva rohy, které jsou spojeny dole.

Vada je přičítána anomáliím ve vývoji Müllerova spárovaného kanálu, který se u plodu tvoří na začátku těhotenství (10-14 týdnů). Potrubí je základem pro další nitroděložní vývoj dělohy, vagíny, vejcovodů u ženského plodu.

Paramesonephric (muller) kanál sestává ze dvou částí, roztavený v distální (vzdálené) sekci. Při narušení nitroděložního vývoje (nerozvinutí jedné části kanálu, neschopnost sloučit jeho spodní části) se vyvinou defekty dělohy. Možná vývoj dělohy se dvěma rohy, částečné rozdvojení, dělohy se dvěma rohy se septem. V některých případech je patologie kombinována s jinými abnormálními formami vagíny, krku, močových cest, ledvin.

Příčiny

Přesné příčiny dělohy se dvěma rohy nebyly stanoveny. V embryu se během vývoje plodu vyskytuje abnormalita pod vlivem nepříznivých faktorů:

Dědičný faktor a mateřské chromozomální abnormality nejsou vyloučeny.

Klasifikace

Děloha se dvěma rohy je rozdělena podle typu štěpení:

 1. Úplné oddělení - septum přechází od dna dělohy k vnitřnímu hltanu a tvoří dva izolované rohy. Někdy je rozdělení tak výrazné, že dvě oddělené výklenky jsou vytvořeny jako dvě úzce rozložené královny včel. Je možné otěhotnět s tímto typem anomálie? Ano, v tomto případě se těhotenství může rozvíjet a pokračovat bez problémů v jednom z výklenků.
 2. Neúplné oddělení - mezi rohy je v horní třetině orgánu vytvořen mělký otvor. Velikost a tvar rohů jsou stejné. Dutina je rozdělena přepážkou, která může mít různé délky..
 3. V sedlové (obloukovité) verzi se tvar dělohy podobá sedlu - jedná se o vybrání ve spodní části orgánu. Těhotenství je možné, ale dochází k potratu, protože sedlový tvar dělohy vede k nesprávné prezentaci plodu.

Jedná se o tři hlavní typy dělohy bipedální. Stále existuje zdvojené tělo orgánu se společným krkem nebo se zdvojeným krkem, s atrézií (fúzí) vnitřní dutiny, atrézií nebo atrofií jednoho rohu.

Příznaky

Normálně se děloha podobá trojúhelníku se základnou a dutinou uvnitř. S anatomickou anomálií vypadá orgán jako čepice se dvěma polovinami rozbíhajícími se po stranách. Tyto dutiny mohou navzájem komunikovat a otevírat se jednotlivě v cervikálním kanálu nebo mít společný výstup do cervikálního kanálu. Úhel divergence dutin je v každém případě odlišný, což závisí na vývoji vnějších stěn a délce přepážky. Vrstvy stěn rohů jsou ve většině případů plně vyvinuté, ale existuje také asymetrie, když je jeden roh nedostatečně rozvinutý nebo zarostlý.

Děloha se dvěma rohy nemusí dávat žádné klinické projevy, a dokonce často těhotenství a porod s děrou se dvěma rohami probíhají bez komplikací. U některých žen těhotenství končí spontánním potratem se dvěma rohatkou dělohy, která je spojena s malým množstvím prostoru pro vývoj plodu v jednom rohu a nedostatečným přísunem krve.

Charakteristickým znakem bicornus je porucha menstruačního cyklu. Nejčastěji je pozorováno krvácení, prodloužená a bolestivá období se zhoršující se celkovou pohodou, vzrušivost nervového systému, dyspeptické poruchy, bolesti hlavy, snížená výkonnost, infekce.

Bolestivost menstruace u dělohy se dvěma rohy je způsobena zvýšením orgánu, ve kterém se děloha tlačí na sousední tkáně a nervové plexy. Krvácení a prodloužení trvání menstruace je způsobeno skutečností, že objem dělohy bicornuate je větší než objem normální, proto je endometrium více odmítnuto, ale jeho evakuace je obtížná. V horizontálně umístěných výklencích může krev stagnovat a způsobit vážné nepohodlí.

Pokud žena nemá abnormality vagíny, děložní bicornation neovlivňuje sexuální život a libido. Žena prožívá intimitu se stejnými pocity jako u normálně vyvinutého orgánu.

Diagnostika

Vada je detekována náhodně při vyšetření těhotné ženy nebo při preventivním gynekologickém vyšetření. Bimanální vyšetření umožňuje detekovat deformaci dna (pokud je vada významná), přítomnost septa, zdvojený krk.

Klinické příznaky s patologií chybí nebo jsou podobné jiným onemocněním ženského reprodukčního systému, proto se k potvrzení diagnózy používají spolehlivé metody:

 1. Transabdominální nebo transvaginální ultrazvuk - vyhodnocuje se anatomická struktura orgánů močového a reprodukčního systému. 3D skenování se používá častěji, ale s malými deformacemi není patrná patologie, vše záleží na zkušenostech diagnostika.
 2. X-ray - můžete určit vnější hranice dělohy, ale nemůžete určit typ anomálie.
 3. Hysterosalpingografie je rentgen genitálií s kontrastem, který umožňuje vyhodnotit děložní dutinu a průchodnost zkumavek. Nejčastěji se používá k identifikaci příčin neplodnosti, což je možné u děložního bikarnu.
 4. Hysteroskopie - odkazuje na lékařské a diagnostické minimálně invazivní chirurgické techniky. Endoskopické vyšetření odhalí anomálie ve struktuře orgánu, příčinu krvácení z dělohy, polypů a submukózy. Tento postup umožňuje posoudit stav endometria.
 5. Laparoskopie je léčebná a diagnostická šetrná chirurgická technika, pomocí které můžete detekovat a odstranit polypózu a cystické formace, identifikovat malformace reprodukčních orgánů, ledvin, močových cest.
 6. MRI nebo CT - určete tvar orgánu, strukturu stěn, identifikujte anatomické abnormality.

Při diagnostice je důležité nejen stanovit správnou diagnózu, ale také posoudit funkčnost reprodukčního systému, pravděpodobnost těhotenství, vyhlídky na chirurgickou léčbu.

Léčba

Při léčbě malformací dělohy a příloh je důležité odstranit abnormalitu a zachovat reprodukční funkci. Indikace pro chirurgický zákrok s děložní rohovkou:

 • opakované potraty v raných stádiích;
 • neplodnost;
 • historie mrtvě narozených;
 • (hromadění krve v děloze).

Taktika léčby se volí individuálně. Dnes používají minimálně invazivní technologie. Nejběžněji používanou rekonstrukční metodou je metroplastika, která se provádí:

 • s odstraněním jednoho rohu;
 • s odstraněním úplného septa;
 • s vyříznutím neúplného septa;
 • s částečným excizemem děložní stěny a následným vytvořením dna.

Korekce septa se provádí pomocí jemné jednoduché operace - hysteroskopické metroplastiky. Postup je následující: během hysteroskopie jsou stěny dělohy protaženy izotonickým roztokem, pak jsou nezbytné manipulace prováděny optickými nůžkami.

Pro evakuaci patologické tekutiny nebo krevních sraženin se používá hysteroresektoskopie, která umožňuje elektrodám pitvat tkáň různé tloušťky. U této možnosti se výrazně zkrátí doba provozu a minimalizuje se riziko komplikací.

Metroplastika se provádí laparoskopicky (chirurgický přístup pomocí malých otvorů v břiše) nebo laparotomie (chirurgický přístup pomocí řezu v pobřišnici). Po úspěšné operaci je na období 6 až 8 měsíců instalována nitroděložní antikoncepce. Těhotenství lze plánovat po 8 - 9 měsících.

Úspěšná metroplastika snižuje riziko komplikací během těhotenství z 85% na 30%. V mnoha případech chirurgie eliminuje příčinu neplodnosti. Šance na těhotenství jsou zvýšeny IVF s bicornuate dělohy, obzvláště jestliže deformace je mírná. Pokud je bicorn kombinován s dalšími genitourinárními anomáliemi, stává se IVF jedinou šancí otěhotnět.

Předpovědi

Nejpříznivějším prognostickým plánem je sedlová forma anomálie. Strukturální vada je obvykle slabě vyjádřena, děložní dutina je mírně zdeformována nebo není zdeformována vůbec. Pravděpodobnost početí u tohoto typu svěráku je vyšší než u zbytku.

Při atresii nebo atrofii jednoho rohu jsou lékařské potraty nebezpečné, což vede ke změnám jizevních tkání, které mohou způsobit neplodnost.

Během těhotenství s děložním bicornismem jsou možné následující komplikace:

 • umístění nízké placenty;
 • špatně
 • předčasné
 • pánevní nebo příčná prezentace plodu;
 • (porušení otevření krku);
 • předčasný porod;
 • poporodní krvácení.

Pokud je vajíčko připojeno k atrofickému rohu, roh se s největší pravděpodobností zlomí při intraabdominálním krvácení. Klinika připomíná proud. Pokud jsou rohy plné a objem dutiny je dost, obvykle je průběh těhotenství normální a končí při porodu.

Poruchy kanálu Muller neovlivňují vývoj vaječníků, proto u dospívajících dívek se menstruace (první menstruace) vyskytuje včas a hrubé hormonální abnormality chybí.

Prevence

Aby se minimalizovalo riziko vzniku anatomických abnormalit u plodu, musí nastávající matka vyloučit špatné návyky, jíst racionálně, být středně aktivní, fyzicky a psychicky nepřetížit, často chodit ve vzduchu a chodit venku.

Management těhotenství s bicornuate děloha u pacienta vyžaduje prevenci možných komplikací. V raných stádiích je indikován klid na lůžku, léčba antispasmodiky, hemostatika, sedativa, gestageny. Pokud existuje riziko narušení v pozdějších stádiích, provede se císařský řez po 26 až 28 týdnech.

Je vše v článku správné z lékařského hlediska?

Odpovězte pouze, pokud máte prokázané lékařské znalosti.

Některé ženy mají vrozené vady dělohy. Jsou-li výrazné odchylky v anatomické struktuře, mohou se objevit příznaky nesprávné funkce reprodukčního systému. Ale někdy žena ani netuší, že její děloha má nepravidelný tvar, protože ji vada netrápí. Těhotenství v přítomnosti takové patologie je možné, ale existuje pravděpodobnost komplikací. Pokud je stanovena diagnóza, doporučuje se před plánováním těhotenství provést metroplastiku. Můžete použít metodu IVF.

Patologické funkce

Bicorn uterus je výsledkem narušení nitroděložního vývoje dívky, ke kterému dochází na samém začátku tvorby orgánů v embryu (přibližně 6-8 týdnů těhotenství). Děloha a vagina jsou tvořeny z tzv. Mullerových kanálků. Abnormalita těchto struktur vede k patologii..

Normálně je děloha dutina, která má na základně větve (trubice) a na výstupu se zužuje, čímž se vytvoří cervikální kanál. Patologický vývoj vede k tomu, že v dutině se okamžitě vytvoří 2 oddělení (dva rohy). Mohou být rovnocenné, ale někdy je jedním z nich pouze základní proces spojený s hlavní dutinou. Pokud je v tomto procesu fixováno fetální vajíčko, pak se těhotenství ve děložní dutině vyvine stejným způsobem jako mimoděložní. Nebezpečí je, že když embryo dosáhne určité velikosti, praskne základní roh, což vede k těžkému vnitřnímu krvácení.

Krk orgánu může mít obvyklý tvar, ale někdy může být rozdvojený (s úplným oddělením dutiny bicorn). Možná i přítomnost druhé vagíny, a to není překážkou normálního sexuálního života.

Tvorba bicornus je velmi vzácná, asi u 0,5% žen. Přítomnost takové patologie nejčastěji ovlivňuje fungování reprodukčního systému. Kolik záleží na míře porušení formy a struktury pohlavních orgánů.

Možnosti odchylky

Děloha se dvěma rohy může mít jiný tvar. Pro jeho patologický vývoj existuje několik možností.

Kompletní štěpení. Objeví se 2 rohy, které tvoří úhel. Dutina se dvěma rohy může mít společný krk a může být přítomno septum oddělující vagínu na 2 části. K tzv. Absolutnímu zdvojení může dojít, když se vytvoří 2 nezávislá děloha, každá se samostatným krkem zasahujícím do jeho poloviny vagíny. Pokud jsou větve kompletní, je možné počátek těhotenství, jeho normální průběh a narození zdravého dítěte. Ovoce plodu se obvykle fixuje v jednom z rohů ze strany vaječníku, kde dochází k ovulaci. Mimořádně vzácné případy jsou známy, když se vajíčka dozrávají ve dvou vaječnicích a embrya se vyvíjejí v obou částech dvojkomorové.

Neúplné rozdělení. Ze dna bicorn uterus se vytvoří septum, částečně oddělující jeho dutinu, ale pak jsou připojeny oba rohy a přecházejí do jediného krku. U této formy dělohy je těhotenství možné, ale existuje vysoká pravděpodobnost potratu, zejména pokud se fetální vajíčko začne vyvíjet v oblasti septa. I když je plod umístěn v nerozvětvené části dvouděložné rostliny, nemusí mít dostatek prostoru pro růst nebo nemusí být správně umístěn, což komplikuje narození..

Sedlo bicornuate dělohy. Spodní část se ohýbá do dutiny a rozděluje ji na horní část na polovinu. U této formy orgánů nastává a probíhá těhotenství jako obvykle. Pokud se však ženský sedlový tvar kombinuje s přítomností úzké pánve, nedokáže samostatně porodit. V tomto případě je plod odstraněn a vytvoří císařský řez.

Příčiny této anomálie

Hlavním důvodem abnormální fúze Mullerových kanálků v embryu a vrozené formace bicornus je komplikovaný průběh těhotenství v nastávající matce. Vysoký krevní tlak, přítomnost kardiovaskulárních chorob u těhotné ženy a další malformace vedoucí k hypoxii plodu vyvolávají vývojové abnormality.

To je také usnadněno kontaktem těhotné ženy se škodlivými chemikáliemi na pracovišti, používáním silných drog, alkoholických nápojů a kouřením. U plodů se může u plodu tvořit bicornuátová děloha, pokud žena měla během těhotenství infekční onemocnění.

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle matky je velmi škodlivý pro zdraví nenarozeného dítěte. Hormonální abnormality, metabolické poruchy, endokrinní patologie (například onemocnění štítné žlázy) mohou také způsobit tvorbu bicornus.

Podobná patologie je dědičná a vyskytuje se u příbuzných žen z generace na generaci..

Příznaky rozštěpené dělohy

U této patologie se příznaky neobjevují vždy. Pokud jsou oba rohy vyvíjeny normálně, probíhá menstruace u ženy jako obvykle. Menstruace však může být bolestivá, zejména pokud dojde k atresii - zúžení rohové dutiny v důsledku částečného přerůstání. Možná výskyt krvácení z dělohy.

Dá se předpokládat, že žena má dělohu se dvěma rohy podle následujících příznaků:

 • menstruace je hojná a dlouhá, protože objem endometria je větší a jeho odstranění je obtížné kvůli nepravidelnému tvaru krku;
 • po dlouhou dobu se ženě nepodaří otěhotnět;
 • dochází k těhotenství, ale není možné dítě porodit pokaždé, když dojde k potratu;
 • těhotenství u ženy se vyvíjí normálně, ale tělesná hmotnost se mírně zvyšuje, protože plod roste pomaleji než obvykle. Důvodem je prostor, ve kterém je příliš malý.

Dodatek: Během těhotenství se mohou objevit další problémy. Placenta je příliš blízko krku, je pozorována pánevní prezentace plodu, dochází k potratu v důsledku oddělení placenty. Možné snížení kontraktility, zatímco těžká a dlouhodobá práce.

Pokud se plod vyvíjí v jednom rohu zcela rozdělené dutiny, obvyklé cyklické procesy se mohou objevit v druhé polovině, najednou dokonce i menstruaci.

Možné komplikace

U dělohy se dvěma rohy je narušena krevní oběh, zejména v oblasti stěn, což vede k abnormální tvorbě endometria. Může být příliš tenké, aby se k němu embryo mohlo připojit..

Porušení struktury orgánu někdy vede k endometrióze, tubálnímu těhotenství. Příčinou anémie jsou dlouhá a rychlá období. Navíc nedostatek železa ovlivňuje fungování všech orgánů a centrálního nervového systému. Ženy s děložní rohovkou mají zvýšené riziko krvácení po porodu, stagnaci krve v dutině (hematometry), zánět sliznice (endometritida), tvorbu adhezí, hromadění hnisu v nich.

Jaká je přítomnost přerušené dělohy

Diagnóza začíná gynekologickým vyšetřením, které vám umožní určit tvar vagíny. Při pohmatu dolního břicha lékař zkontroluje, zda nejsou abnormality ve tvaru děložního pozadí.

Ultrazvuk genitourinárních orgánů se provádí pomocí externího senzoru (břišní vyšetření) i vaginálního. V tomto případě se stanoví, jaký tvar má děloha, jaká je struktura dutiny. S malými odchylkami od normy není vždy snadné najít bicorn dělohu tímto způsobem.

Vyšetřuje se dutina orgánů pomocí optického hysteroskopického zařízení. Někdy se používá diagnostická laparoskopie, pomocí které můžete detekovat defekty v sousedních orgánech, a pokud je to nutné, je odstranit bez řezání žaludku.

Hysterosalpingografie (rentgen se zavedením kontrastního roztoku do dvojkomorové dutiny) nám umožňuje studovat povahu štěpení. Tato metoda však nedokáže detekovat malou větev z hlavní děložní dutiny, stejně jako atresizovaný roh (ve kterém lumen zarostl).

Nejúčinnější diagnostické metody v tomto případě jsou CT a MRI, které vám umožní získat obraz dělohy dvou rohat v různých úhlech, přesně určit její tvar, tloušťku stěny, umístění vzhledem k jiným orgánům..

Video: Uterus bicorn. Diagnóza a léčba

Léčba

Pokud je bifurkace orgánu příčinou neplodnosti, neustálého potratu nebo narození mrtvého dítěte, podstoupí chirurgická léčba žena hledající normální těhotenství. Neexistuje žádný jiný způsob, jak odstranit vadu, jako je bicorn..

Provádí se tzv. Metroplastika. Během operace se odstraní základní větvička, vyřízne septa uvnitř bicornum nebo se upraví tvar dna sedla. V tomto případě se používají méně traumatické metody pronikání do orgánové dutiny, jako je laparoskopie pod kontrolou ultrazvuku nebo hysteroskopie.

Operace se také provádějí pomocí laserového paprsku jako nože. Tyto techniky se vyhýbají významnému poškození dělohy..

Někdy se ženě doporučuje uchýlit se k umělé inseminaci, pokud se kromě skutečnosti, že děloha je dvou roh, zjistí, že zkumavky jsou zaníceny. IVF se provádí také v případě, že žena má vyčerpanou zásobu folikulů, jedinou šancí, že má dítě, je transplantace vajíčka dárce.

Ve většině případů je operace úspěšná a je dosaženo cíle, o který se žena snaží. 90% pacientů po takové léčbě je schopno vydržet a porodit zdravé dítě.

Po těhotenství pacientka podstupující chirurgický zákrok, vývoj plodu a stav nastávající matky vyžaduje zvláště pečlivé sledování, aby se zabránilo spontánnímu potratu nebo krvácení. Pokud se riziko potratu objeví po 26 týdnech těhotenství, je dítě zachráněno císařským řezem.

Vlastnosti antikoncepce

Pokud žena nechce otěhotnět, používá antikoncepci, pak musí být při výběru antikoncepčních prostředků v přítomnosti dvou rohatých dělohy obzvláště opatrná. Například antikoncepce používající nitroděložní zařízení není vhodná, pokud je bifurkace orgánu úplná nebo septa dělí velkou část dutiny. U sedlového tvaru dělohy je taková antikoncepce možná.

Nejpohodlnějším způsobem ochrany proti neplánovanému těhotenství v přítomnosti takové patologie je použití kondomů nebo kombinovaných perorálních kontraceptiv..

Pokud máte dělohu se dvěma rohami a těhotenství pokračovalo a úspěšně skončilo, možná o tom nebudete vědět.
Ve většině případů k tomu dochází. Dostatečně velký počet případů neplodnosti a potratu je však způsoben právě takovým anatomickým rysem.
Děloha dvou rohů - abnormalita ve vývoji dělohy spojená s porušením embryogeneze, tj. S porušením procesu pokládky pohlavních orgánů..
Normálně děloha v procesu vývoje plodu prochází stádiem z formace se dvěma dutinami do normálního orgánu s jednou dutinou. Stupeň bicornismu může být různý: - sedlová děloha; neúplná bicornace; plné zdvojení.
Závisí to na úrovni oddělení dělohy na rohy. Nejméně výrazná anomálie je v případě sedlové dělohy. S plnou bicornation dělohy, tam jsou dva oddělené rohy, které blízko u děložního čípku. Míra bicorpionu závisí na tom, do jaké míry to ovlivňuje reprodukční funkci žen.
Problémy s koncepcí obvykle nevznikají. Další osud těhotenství závisí na mnoha faktorech, počínaje místem implantace vajíčka..
Taková patologie je obvykle doprovázena změnami v genitourinárním a endokrinním systému, což může také způsobit těhotenství.
S dalším vývojem těhotenství jsou potraty nebo předčasná porody možné kvůli nedostatečnosti placentárního oběhu, placenta previa, mačkání rostoucího plodu děložním septem, selhání krčních svalů.
Ženy s děložní rohovkou mají nejčastěji porod císařského řezu, protože taková struktura dělohy může způsobit diskoordinaci poranění při práci a porodu matky a dítěte. Děloha a těhotenství se dvěma rohy se spolehlivými známkami přerušení v době, kdy je plod již životaschopný (26-28 týdnů) - indikace nouzového císařského řezu.
Je možné podezření na přítomnost ženy se dvěma rohatkami dělohy s dysmenoreou, neplodností, opakovanými potraty. V diagnostice pomocí ultrazvuku, hysteroskopie, hysterosalpingografie, laparoskopie. V případě potřeby je chirurgická korekce bicornea provedena endoskopickou operací k obnovení anatomické struktury děložní dutiny.
To vše není axiom. Jednou z věcí by měl být zákon pro ženy, které již mají dělohu se dvěma rohlíky a těhotenství - neustálé sledování lékařem a kontaktování ho při nejmenší změně stavu.
Současná úroveň zdravotnických prostředků a vyšetření vám umožňuje pečlivě sledovat průběh takového těhotenství a přijímat včasná opatření k jeho zachování.

Bicorn uterus je vrozená deformace orgánu. V tomto případě má děloha ve své dutině septum, což přispívá k tomu, že orgán navenek vypadá jako šašek. Tyto dva rohy mohou mít stejnou velikost nebo se mohou lišit. Navíc, v závislosti na stupni, může fungovat jeden roh a druhý může být nefunkční. Příčiny tohoto jevu nejsou zcela pochopeny. Samozřejmě v životě každé dívky vyvstává dříve či později otázka těhotenství. U dělohy se dvěma rohy lze pozorovat úplnou neplodnost. Ve většině případů však žena dokáže otěhotnět. To je místo, kde starosti začínají: bude všechno v pořádku s dítětem a bude se dívka s orgánem se dvěma rohy porodit sama? Pojďme na to.

Je těhotenství možné??

Pokud vezmeme problém z teoretického hlediska, pak bicornismus orgánu není kontraindikací těhotenství. Žena může otěhotnět. Ale takové těhotenství se bude lišit od obvyklých. Vyžaduje se zvláštní konzultace a dodržování předpisů. V závislosti na typu dělohy se dvěma rohy bude jasné, zda může dojít k těhotenství. K jakým typům této patologie dochází?

 • Kompletní. Varhany se dělí přesně na dvě části septem. Navenek se může zdát, že žena má dvě dělohy. Rohy jsou daleko od sebe. S takovou dvojitou hornivostí může dojít k početí. Plod se vyvíjí v jedné nebo druhé části orgánu. Doktoři často dokážou takovou diagnózu pro ženu „těhotenství s plodem v pravé (levé) části dělohy“. Narození se obvykle uskuteční.
 • Neúplný. Orgán je rozdělen na části pouze nahoře. Vzhled není příliš zdeformovaný. Taková patologie není pro normální vývoj dítěte téměř nebezpečná.
 • Sedlo ve tvaru. Navenek děloha vypadá jako sedlo. Ve spodní části je rozdvojení způsobené septem. V tomto případě může těhotenství také nastat, pokud se vajíčko plodu štěpí dostatečně daleko od septa. Další doporučení poskytne lékař.

V případě, že jeden orgánový roh nefunguje a vajíčko plodu je tam připojeno, je tato situace považována za mimoděložní těhotenství. Dochází k chirurgickému odstranění embrya.

Těhotenství v děloze se dvěma rohy

S dvoustupňovou dělohou je tedy možné si představit dítě. Ale takové těhotenství má řadu nebezpečí. Který?

Důsledky těhotenství

Těhotenství tohoto druhu má řadu funkcí. Co to ovlivňuje? Čím větší je vzdálenost mezi rohy, tím obtížnější bude proces uložení. Proč? Protože v tomto případě se vajíčko plodu váže docela nízko. Proto má plod malý prostor pro růst a pohyb. V prvních týdnech tedy existuje riziko předčasného porodu nebo potratu.

 • předčasné vypuštění plodové vody;
 • včasné oddělení placenty;
 • mačkání krve z matky na dítě;
 • malposition.

Existují však dva nejzávažnější a nejzávažnější důsledky pro těhotnou ženu s takovou patologií..

 1. Krvácející. Hlavním důvodem tohoto jevu je nízká vazba plodu na endometrium. Krevní výtok, který je doprovázen bolestmi v břiše, je hlavním příznakem, že těhotenství může skončit. U bicornismu se tento jev vyskytuje v 6-8 týdnech těhotenství. Přibližně 40% žen s děložní žlázou si stěžuje na krevní výtok během těhotenství. Pokud je tento jev pozorován po 32 týdnech, znamená to, že začalo předčasné oddělení placenty. V každém případě je žena umístěna v nemocnici, aby zachránila dítě.
 2. Dítě mrzne v lůně. Bohužel je častým případem smrt plodu v děloze se dvěma rohatkami. K tomu obvykle dochází, pokud se vajíčko nepřipevňuje na endometrium, ale na septum. Za tímto účelem nejsou pro vývoj plodu zapotřebí žádné krevní cévy. Dítě nedostává všechny potřebné prvky a pouze zmrzne. Kromě toho oddíl neposkytuje dostatek místa pro růst dítěte. Těhotenství v tomto případě nedosáhne porodu.

Je zajímavé, že před těhotenstvím si žena nemusí být vědoma existující patologie. Někdy může být myšlenka na úplavy ženských orgánů vyvolána bolestivými a hojnými obdobími. Pokud se však během těhotenství vyskytnou potíže s početím nebo problémy, které jsou popsány výše, pravděpodobnost patologie dělohy se výrazně zvyšuje.

Aby se předešlo komplikacím, je důležité být neustále pod dohledem gynekologa.

Rysy těhotenství a početí

Existuje nějaký rozdíl v tom, ve kterém rohu dělohy se připevňuje vajíčko plodu? Hlavní věc je, že vejce se drží tam, kde je více jídla. Čím více je orgán rozdělen, tím více problémů, ale každý má šanci vydržet a porodit.

Co když dvojčata? Ano, ženy s dělohu se dvěma rohy mají šanci na vícenásobné těhotenství. Je zajímavé, že se vyvíjí mnohem častěji u žen s takovou patologií než u zdravých. To je samozřejmě obrovské riziko. V případě dvojčat nemusí děloha vydržet zátěž a existuje riziko prasknutí tohoto orgánu. Také u dělohy se dvěma rohy a vícečetného těhotenství obvykle dochází k předčasnému porodu. V tomto případě lze očekávat porodu do 30 týdnů.

Aby se početí objevilo přesně v té části těla, kde je více výživy, je nutné:

 1. Z výsledků průzkumu zjistěte, která strana je nejfunkčnější.
 2. Během pohlavního styku aplikujte triky, aby vejce šlo ve směru, který je nezbytný. Tato skutečnost není vědecky potvrzena, ale empiricky některé ženy uplatňují určité pozice, které nasměrují sperma správným směrem..

Pokud žena opravdu chce otěhotnět, ale kvůli vážné patologii bicorn není děloha možná, lékaři navrhují, aby byla situace odstraněna chirurgickým zákrokem. Používají se dva typy operací:

 • Strassmanova metoda;
 • Thompsonova metoda.

Během operace se normální tvar dělohy vrací odstraněním septa. Potom jsou rizika spojená s patologií snížena z 90 na 25%. Po navrácení se početí objeví bez problémů.

Jsou možné dvě narozené dělohy s děložní rohovkou?

Odpověď je jednoduchá: ano, je to možné. Ale znovu, u dvoubarevných orgánů existuje řada funkcí.

Za prvé, ženy s touto patologií docela zřídka přenášejí dítě do správného času. Předčasný porod je standardní výskyt. Vody odcházejí velmi brzy a začíná práce.

Za druhé, přírodní práce je velmi pomalá. Lékaři používají další metody ke stimulaci porodu. Bez stimulace existuje riziko poranění u matky i dítěte.

Zatřetí, po porodu, s děložním bicornuátem, je pozorováno závažné poporodní zotavení. Svaly dělohy se stahují velmi slabě. V těle existuje riziko krevních stáz a přítomnost zánětlivých procesů.

Pokud lékař nabídne ženě císařský řez, neodmítněte ji. U dělohy se dvěma rohy je to skvělá možnost porodit dítě bez následků. Tato možnost bude také vynikající, pokud plod neleží správně s bicornuátovou dělohu.

Je nutné ukončit těhotenství s děložní rohovkou??

Lékařská indikace pro ukončení těhotenství orgánem se dvěma rohy je koncepce, která se objevila v nefunkčním rohu. V tomto případě dochází k mimoděložnímu těhotenství. Poté lékaři těhotenství ukončili, aby zachránili život matky..

A co potrat z jiných než lékařských důvodů? Je důležité si uvědomit, že těhotenství s děložním bicorn je obtížné a má zvláštní důsledky. Navíc velmi často nekončí porodem. Dochází k spontánnímu potratu nebo rychlému předčasnému porodu. Proto lékaři doporučují zachránit dítě, zejména v případě prvního těhotenství. Nemusí existovat druhá šance.

U dělohy se dvěma rohy se těhotenství často objevuje bez problémů. Po početí žena vyžaduje zvláštní péči a výzkum. Pokud stále nemůžete otěhotnět, měli byste vyhledat chirurgický zákrok k nápravě vady..

Články O Neplodnosti