Hlavní Výživa

Zapletení pupečníku: příčiny, diagnostika, důsledky, prevence

Těhotenství je krásný, ale komplexní stav ženy. V tomto článku se pokusím co nejvíce pokrýt jeden z problémů týkajících se zdraví nenarozeného dítěte - propletení pupeční šňůry. Co je to zauzlení pupečníkové šňůry? Proč dochází k zamotání kabelů a jak je diagnostikovat? Jaké jsou důsledky zapletení pupeční šňůry a lze jí zabránit?

Zamotání pupeční šňůry, jak se to stane?

Nejběžnějšími mýty týkajícími se těhotenství jsou zákaz pletení, který je vnímán jako důvod přispívající k propletení dítěte pupeční šňůrou, jakož i zákaz zvedání paží těhotné ženy vysoko. Tato tvrzení nemají nic společného s realitou. Pojďme to přijít v pořádku.
Nejprve musíte pochopit, co je pupeční šňůra.

Pupeční šňůra (funiculus umbilicalis), synonymum pro pupeční šňůru, je šňůra spojující pupeční šňůru plodu s placentou a obsahující pupeční cévy (2 tepny a 1 žíla), které slouží k výživě a dýchání plodu (Velká lékařská encyklopedie).

Normálně je délka pupeční šňůry od 40 do 60 cm, tloušťka je 2 cm. Někdy však může být délka pupeční šňůry 70 nebo více centimetrů, jednou z komplikací v důsledku přítomnosti takové dlouhé pupeční šňůry je propletení plodu. Kromě toho mohou polyhydramniy sloužit jako faktor predisponující k propletení pupeční šňůry, protože s tím má dítě příležitost aktivně manévrovat v žaludku matky.

Zapletení pupečníku jako patologie je docela běžné. Může to být jiné povahy. Rozlišují se následující typy propletení kabelů:

 • jedno (jedno otočení) - více (dvě nebo více otočení);
 • není těsný - těsný;
 • izolovaný (kolem jedné části těla) - kombinovaný (kolem několika částí těla, například kolem krku a nohou).

„Nejčastějším v porodnické praxi je jediné, těsné zapletení kolem krku dítěte. Toto zapletení nepředstavuje nebezpečí pro dítě, na rozdíl od vícenásobného těsného zapletení.

Diagnostika zamotání kabelů

Aby se zjistilo zapletení pupeční šňůry těhotné ženy, provádí se řada studií: nejprve kardiotocografická studie (CTG - registrace srdečních rytmů a pohybů) plodu, během níž se zjistí pravděpodobné příznaky problému. Poté se provede ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk), během kterého se vyjasní předpoklad o přítomnosti pupečních šňůr v krku plodu. Mnohonásobnost zapletení je stanovena barevným Dopplerovým mapováním.

„Nejpřesnější metodou při studiu stavu toku krve uteroplacentální a fetální placenty je Doppler.

Tyto výzkumné metody umožňují analyzovat rychlost průtoku krve v pupeční šňůře, stanovit fetální puls, přítomnost nebo nepřítomnost hypoxie. Celý komplex těchto studií provádí těhotná žena opakovaně, protože dítě je před narozením v neustálém pohybu a spletení může zmizet..

Důsledky propletení pupeční šňůry

Nejběžnějším důsledkem zapletení šňůry je výskyt narušení průtoku krve, což může vést k narušení vývoje plodu. Také silné stlačení krku nebo končetin může způsobit problémy s dodávkou krve do tkání dítěte..

„Kromě toho může placenta kvůli silnému napětí pupeční šňůry předčasně odlupovat, což povede k akutnímu utrpení plodu a předčasnému porodu..

Pokud v době narození studie potvrdí přítomnost propletení, je to základ pro stanovení specifické taktiky vedení porodu.

„V případě, že je diagnostikováno vícenásobné těsné ovinutí kolem krku dítěte (po období 37 týdnů), jedná se o indikaci k rychlému porodu, protože to výrazně zvyšuje riziko hypoxie a dokonce i zadušení plodu během porodu..

Jak zabránit zapletení

Je smutné, ale musíme připustit, že prakticky neexistují žádné metody úředně schválené medicínou nebo praxí, které by zabránily zapletení šňůry. Nastávající matka ani lékaři nemohou udělat nic pro to, aby vytvořenou smyčku odstranili z kterékoli části těla dítěte, když je v lůně..

Nezoufejte a nepropadejte panice. Je třeba si uvědomit, že dítě je schopné samostatně se zaplétat do pupeční šňůry i rozmotat se.

„Dodržování obecných doporučení - chůze, vyhýbání se různým stresům, se může příznivě odrazit, a to i z hlediska zamezení zamotání kabelů. To pomáhá eliminovat / snižovat nitroděložní hypoxii u dítěte, což znamená, že zabraňuje nadměrné aktivitě dítěte, v důsledku čehož může dojít ke spletení.

Pupeční šňůra kolem krku plodu

Každá těhotná žena zažívá nepříjemné pocity během období nošení dítěte, obává se, že nedochází k odchylkám od normálního vývoje dítěte a bojuje s nemocemi. A bezpochyby všechny nastávající matky slyšely o možném zapletení dítěte do pupeční šňůry. Proč se to děje a lze tomu zabránit? Jaké metody identifikují tuto patologii u žen? Co ohrožuje zapletení matky a dítěte? Pojďme to pochopit.

Co je to pupeční šňůra?

Abyste pochopili podstatu tohoto patologického jevu během těhotenství, musíte znát fyziologii a anatomii. Asi 14. týdnem těhotenství se konečně vytvoří placenta a pupeční šňůra. Tyto dva orgány vykonávají metabolické funkce mezi matkou a dítětem. Spojují nejbližší příbuzné do jediného celku. Po narození a odříznutí pupeční šňůry začíná dítě žít samostatně, pouze jeho pupek připomíná komunikaci s jeho matkou.

Pupeční šňůra je dlouhá šňůra. Skládá se z pojivové tkáně, uprostřed níž je jedna pupeční žíla a dvě tepny. Obvykle je délka pupeční šňůry od 40 do 60 cm a tloušťka je až 2 cm. Bylo vědecky prokázáno, že těhotná žena je s dítětem spojena pupeční šňůrou, pokud je její mateřská šňůra. To znamená, že existuje genetická predispozice k délce pupeční šňůry. Je tedy docela možné, že dlouhá pupeční šňůra (více než 70 cm) jako rizikový faktor je dědičným jevem.

Proč je zapletení dítěte do pupeční šňůry

Mezi nastávajícími matkami existuje mnoho mýtů o důvodech propletení pupeční šňůry plodu. Jednou z nich je to, že během těhotenství ženy pletly nebo šily, což vedlo k zapletení pupeční šňůry dítěte. Toto znamení vzniklo už dávno, dokonce v době narození porodních asistentek. Potom často umíraly děti kolem krku s pupeční šňůrou. Důvodem byl nedostatek nezbytných zkušeností porodních asistentek. Vinou za smrt dětí však nebyli porodní asistentky, ale samozřejmě jejich matky, které se zabývaly vyšíváním. Ve skutečnosti je šití, vyšívání, pletení úžasnými způsoby, jak uklidnit nervy budoucí matky a příležitost připravit věno pro vaše dítě vlastníma rukama. A přestože se tento důvod propletení dítěte pupečníkovou šňůrou nazývá mýtus, v neděli a církevních svátcích stále ještě nemusíte pletat a šít těhotnou ženu..

Dalším běžným mýtem je zvedání rukou těhotnou ženou, to znamená, zavěšení oblečení, záclony. Údajně zvednuté paže přispívají k propletení pupeční šňůry dítěte. Ale ve skutečnosti by budoucí matky měly vědět, že to není pravda, a zvedání zbraní je pro vašeho budoucího syna nebo dceru bezpečné.

V dnešní době lékaři nazývají některé z nejčastějších příčin propletení pupeční šňůry dítěte. Toto je nedostatek kyslíku nebo hypoxie plodu plodu; časté stresy jeho matky; pupeční šňůra a polyhydramnie příliš dlouhé.

Pokud je délka pupeční šňůry větší než 70 cm, může to způsobit smyčku kolem krku nenarozeného dítěte. Tato délka je s největší pravděpodobností dědičným faktorem. Polyhydramnios vytváří velké pole pro pohyby, aktivitu, výsledkem je riziko propletení pupeční šňůry. Pokud jde o nedostatek kyslíku, může to také vést k nadměrné aktivitě dítěte, které je nepohodlné, nemocné, a tak hledá příležitost, jak si pomoci. Ale bohužel neúspěšně se dostal do smyčky z pupeční šňůry.

Je třeba poznamenat, že dítě může být zapleteno do pupeční šňůry a on sám se z toho může dostat. To znamená, že k „rozmotání“ smyčky pupeční šňůry není často třeba nic dělat. To je důvod, proč by se nastávající matky neměly okamžitě bát a starat se o problém.

Zamotání pupeční šňůry

Zapletení pupečníkové šňůry je patologie charakterizovaná umístěním jedné nebo více smyček pupeční šňůry kolem krku nebo těla plodu. Klinicky se tento stav neprojevuje na straně matky, zřídka existuje riziko předčasného oddělení placenty. U dítěte se zapletením šňůry existuje pravděpodobnost nitroděložní hypoxie, která je doprovázena zhoršením srdeční frekvence a motorické aktivity. Diagnostika je založena na ultrazvuku, kardiotocografii, barevném Dopplerově mapování. Léčba zapletení pupečníkové šňůry závisí na stavu dítěte a matky, nejčastěji se používá nastávající taktika.

Obecná informace

Zamotání pupečníkové šňůry je zvláštní stav v porodnictví, doprovázený ovinutím pupeční šňůry kolem těla, nohou nebo krku plodu. Tento stav se týká patologie těhotenství, protože může vyvolat vývoj závažných následků - předčasné oddělení placenty, nesprávné postavení a prezentaci, hypoxii nebo zadušení plodu. Pupeční šňůra je šňůra pojivové tkáně, uvnitř které prochází žíla a dvě tepny. Poskytuje spojení mezi placentou a plodem. Zapletení pupečníkové šňůry je diagnostikováno přibližně u každé 4-5 žen během těhotenství v různých obdobích těhotenství. Smyčky jsou umístěny hlavně kolem krku plodu.

Komplikace v procesu porodu nebo porodu, které vznikly na pozadí propletení pupeční šňůry, se vyvíjejí přibližně u 10% těhotných žen. Zapletení je nebezpečné, pokud je pupeční šňůra příliš krátká - menší než 40 cm. V této situaci existuje vysoké riziko předčasného oddělení placenty. S dlouhou pupeční šňůrou (od 70 cm) je spletení také nebezpečné, protože je možné uspořádat několik smyček kolem anatomických částí dítěte, jakož i vytváření uzlů, když jsou utaženy s vysokou pravděpodobností zadušení plodu.

Důvody propletení pupeční šňůry

Zamotání pupečníku se vyvíjí v různých stádiích těhotenství a může být vyvoláno několika faktory. Jedním z nejvýznamnějších je hypoxie plodu. V tomto případě, kvůli nedostatku kyslíku, dítě začne činit chaotické pohyby, v důsledku čehož se zaplete do smyček pupeční šňůry. Zapletení pupečníkové šňůry je často diagnostikováno s délkou větší než 70 cm, v tomto případě se vytvoří smyčky, do kterých dítě sklouzne samo. Zapletení pupečníkové šňůry může být spojeno s genetickým faktorem, proto by mělo být také uvažováno..

K zamotání pupeční šňůry dochází často na pozadí polyhydramnios. S takovou porodnickou patologií je v děložní dutině dostatek prostoru pro pohyby plodu, v důsledku čehož se zaplete do smyček. S nedostatkem prostoru se propletení pupečníkové šňůry vyvíjí na pozadí nízké aktivity dítěte. Je dokázáno, že v takové situaci má kabel tendenci tvořit nezávisle smyčky, které jsou následně umístěny kolem těla nebo krku dítěte. Příčinou proplétání pupeční šňůry se může stát jakákoli extragenitální patologie matky, která vyvolala fetální hypoxii a v důsledku toho i zvýšení její motorické aktivity. Riziko patologie se zvyšuje s anémií s nedostatkem železa u těhotných žen.

Umbilické zapletení plodu je častější u žen vystavených negativním faktorům během těhotenství (špatné podmínky prostředí, škodlivé podmínky produkce). Zapletení pupeční šňůry se často rozvíjí, pokud je pacient náchylný ke špatným návykům - kouření, drogová závislost, závislost na alkoholu. Riziko této patologie také zvyšuje systematické stresy, emoční stresy, které přispívají ke zvýšení koncentrace adrenalinu v krvi nastávající matky. Nedostatečný příjem živin s jídlem, nevyvážená výživa - predispoziční faktor, který může způsobit zapletení šňůry.

Příznaky zapletení šňůry

Zapletení šňůry je rozděleno do několika typů, přičemž se zohledňují určité významné faktory. Prognóza těhotenství a plán porodu závisí na nich. V závislosti na tom, kolik smyček je přítomno, se rozlišují následující formy zapletení kabelů:

 • single - kolem anatomických částí plodu je lokalizována jedna smyčka;
 • více - odhalí dvě nebo více smyček.

Pokud se zamotání provázku opakuje, rozlišují se jeho varianty: izolované (všechny smyčky jsou umístěny kolem stejné anatomické oblasti) a kombinované (v tomto případě jsou smyčky lokalizovány v několika anatomických zónách, například na krku a těle plodu). Rozlišuje se také těsné a nesnadné zapletení kabelů. Druhá možnost je diagnostikována u 90% pacientů s touto diagnózou a má příznivou prognózu. Při pevném zapletení šňůry existuje obrovské riziko vaskulárního tlaku a zastavení krevního oběhu, které způsobuje akutní hypoxii a udušení plodu.

Pletení plodu pupečníkovou šňůrou se neprojevuje patologickými příznaky matky. Žena se necítí nepříjemně, ale může si všimnout zvýšené motorické aktivity plodu. Takové projevy jsou charakteristické pro intrauterinní hypoxii. S auskultací srdečního rytmu plodu jsou možné zvýšené míry. Detekce zapletení pupečníkové šňůry až do 32 týdnů s vysokou pravděpodobností končí samotným rozmotáním dítěte, k pozdějšímu datu v důsledku zmenšení prostoru v děloze, je snížena pravděpodobnost eliminace spletení, řízení těhotenství vyžaduje pečlivé sledování porodníkem-gynekologem..

Diagnostika zamotání kabelů

Je možné diagnostikovat zapletení pupečníkové šňůry během rutinního ultrazvuku během těhotenství od 14 týdnů těhotenství, kdy jsou placenta a šňůra zcela vytvořeny. Během vyšetření určuje ultrazvuková diagnostika přítomnost smyček a jejich lokalizaci. Je důležité pochopit, že propletení pupeční šňůry ne vždy ohrožuje závažné komplikace plodu, v počátečních stádiích je snadno zamotáno a zapleteno, protože je malé velikosti a v děloze je dostatek prostoru pro pohyb. Když je detekována patologie, je předepsáno barevné Dopplerovo mapování. Umožňuje zobrazit frekvenci zapletení pupečníkové šňůry a směr průtoku krve tepnami a žilami. V přítomnosti 2 nebo více smyček je třeba pečlivé pozorování a podrobnou studii typu zapletení. K tomu se používá trojrozměrné ultrazvukové vyšetření. To vám umožní podrobně prozkoumat lokalizaci pupeční šňůry a rozlišit zapletení od pravého uzlu.

Pro posouzení stavu plodu při propláchnutí pupeční šňůry se provede dopplerometrie. Odborník pomocí své pomoci vidí intenzitu krevního toku v cévách a odhaluje možné nedostatečné zásobování kyslíkem, upozorňuje na motorickou aktivitu. Pomocí kardiotocografie je možné vyhodnotit činnost kardiovaskulárního systému dítěte, jeho aktivitu a identifikovat známky přítomné hypoxie. Charakteristickým znakem nedostatku kyslíku, určeného během kardiotocomonitoringu, je pokles srdeční frekvence během pohybů. Během CTG, když propletou pupeční šňůru, také věnují pozornost tónu dělohy.

Ošetření pupečníkové šňůry

Není zajištěno speciální oplétání šňůry. Pokud je takový patologický stav zjištěn, měla by být žena připravena častěji navštívit gynekologa a neměla by odmítnout provádět další diagnostická opatření. Když je propletena pupeční šňůra pro včasnou detekci příznaků nedostatku kyslíku plodu, je každý týden zobrazováno kardiotocografické monitorování. Hospitalizace při propletení pupečníkové šňůry plodu je oprávněná, pokud existují známky akutní hypoxie a zhoršené uteroplacentární cirkulace.

Při propletení pupeční šňůry by měl pacient zcela vyloučit jakékoli zkušenosti a stres. Emocionální výbuchy přispívají ke zvýšené syntéze adrenalinu, což negativně ovlivňuje stav plodu a přispívá k narušení děložního průtoku krve. Zapletení pupeční šňůry také zahrnuje dodržování vyvážené stravy. Měli byste jíst hodně zdravých obohacených potravin. Při zapletení pupeční šňůry se doporučuje vyhnout se působení negativních faktorů prostředí, včetně pasivního kouření, být v zakouřených místnostech a pracovat v nebezpečných odvětvích.

Léčba léčení zamotání šňůry není běžně předepisována. V některých případech může lékař doporučit užívání léků, které zlepšují průtok krve v děloze, vitamínové komplexy. Způsob dodání závisí na typu zapletení šňůry, jakož i na stavu matky a plodu. Nejvýhodnější variantou je pevné izolované lanko. V tomto případě je indikováno fyziologické doručení s lékařem ve službě nebo s osobním lékařem. Není nutná včasná hospitalizace.

V případě přirozeného porodu je při propletení pupeční šňůry důležité pečlivě sledovat stav matky a plodu. Každých 30 minut musí lékař monitorovat srdeční frekvenci dítěte pomocí kardiomonitoringu a při zpomalení srdeční frekvence urychlit proces porodu. Při narození plodu s propletením pupeční šňůry se smyčka odstraní, jakmile hlava prochází porodním kanálem. V případě těsného vícenásobného zapletení pupeční šňůry a příznaků hypoxie je indikována nouzová císařská řez bez ohledu na délku embryogeneze. V tomto případě je možný vývoj hypoxie a dokonce i intrauterinní smrt plodu..

S těsným vícenásobným zapletením pupeční šňůry je fyziologický porod kontraindikován, protože dítě je již vystaveno hladovění kyslíkem. Během kontrakcí a pokusů se cévy významně zužují, což vede k ještě většímu nedostatku kyslíku a rozvoji zadušení. Také těsné zapletení šňůry může způsobit předčasné oddělení placenty. Aby se předešlo této komplikaci při porodu, provádí se plánovaná hospitalizace po 37 týdnech, následuje porod císařským řezem..

Predikce a prevence zachycení pupečníku

S propletením kabelů je prognóza obecně příznivá. Ve většině případů je možné přenést těhotenství na 38 týdnů a porodit zdravé dítě. Hlavní věcí je řídit se pokyny porodníka-gynekologa. Prevence zamotání kabelů zahrnuje odstranění příčinných faktorů. Pacient by měl eliminovat stres, negativní účinky vnějšího prostředí, pracovní rizika a závislosti. Je také důležité zajistit vyváženou stravu obohacenou o vitamíny, pravidelné procházky ve vzduchu.

Aby se předešlo zapletení pupečníkové šňůry, pomůže vám speciální cvičební terapie pro těhotné ženy, kterou může předepsat odborník. Pozitivním účinkem na stav plodu jsou dechová cvičení. Taková cvičení při zamotání pupeční šňůry nahradí nedostatek kyslíku. Prevence zapletení šňůry spočívá také ve včasné diagnostice a léčbě anémie z nedostatku železa, kterou těhotné ženy často trpí. Aby se předešlo porodnické patologii, měla by se žena řídit doporučeními lékaře a provádět všechny předepsané testy.

Zapletení pupečníku kolem krku plodu: proč se vyskytuje patologie a zda by měla být léčena

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je komplikace, ke které dochází během těhotenství, což může ohrozit normální vývoj nenarozeného dítěte. Člověk však nemusí hned panikařit, protože podle statistik mají komplikace pouze 10% žen v práci. Při identifikaci této patologie je důležité, aby nastávající matka pečlivě sledovala její pohodu a dodržovala doporučení lékaře. Poté se porod uskuteční bez komplikací a narodí se zdravé dítě.

Pupeční šňůra a její role ve vývoji budoucího dítěte

Pupeční šňůra je dočasný orgán, který se tvoří během těhotenství a poskytuje vztah mezi tělem ženy a dítěte. Pupeční šňůra začíná fungovat ve 14. týdnu těhotenství. Tvar orgánu připomíná lano, proto se také nazývá „pupeční šňůra“. Tloušťka pupeční šňůry je 1,5–2 cm a uvnitř pupeční šňůry zpravidla procházejí dvě pupeční tepny a jedna žíla. Aby se zabránilo vytlačování cév, je dutina pupeční šňůry naplněna látkou, která v konzistenci vypadá jako želé (Bartonova želé). Kyslík a nezbytné živiny pro normální vývoj jsou dodávány do pupeční šňůry dítěte

Z krevního oběhu nastávající matky přes placentu a dále přes pupeční žílu je dítěti dodáván kyslík a živiny, které jsou nezbytné pro jeho normální vývoj. Recyklované a zbytečné látky vstupují do ženského těla přes pupeční tepny..

Délka šňůry by měla být 40-60 cm. Při zvětšení na 70 cm nebo více existuje zvýšené riziko zapletení plodu.

Bylo zjištěno, že délka cév je geneticky stanovena, to znamená, že nastávající matka je spojena s jejím dítětem pomocí pupeční šňůry stejné délky, jako byla sama spojena s matkou. Avšak za předpokladu, že se délka cév zvětší (častěji také záleží na genech), můžeme se setkat s problémem „dlouhé pupeční šňůry“ (přes 70 cm), jejíž komplikací je spletení částí plodu a tvorba uzlin..

Natalya Chukareva, porodník-gynekolog

https://www.7ya.ru/article/Obvitie-pupoviny/

Druhy zapletení kabelů

Zapletení se dělí na:

 • Nepravdivé. Šňůra leží pouze na krku budoucího dítěte na jedné straně;
 • skutečný. Šňůra je zcela zkroucena kolem krku plodu.

Falešné zapletení nepředstavuje ohrožení plodu a skutečné zapletení může vést k rozvoji komplikací, proto vyžaduje pečlivější dynamické sledování ženy.

V lékařské literatuře existuje několik klasifikací, které jsou založeny na tom, kolik plodu je propláchnuto pupeční šňůrou a kolikrát.

Podle počtu spletenin rozlišují:

 • jednou;
 • množné číslo (dvoj-, troj-, čtyřnásobné).

U jediného zamotání se pupeční šňůra jednou krouží kolem těla dítěte a dvojitým zákrutem dvakrát.

Podle toho, která část plodu je propletena, emitujte:

 • izolované (pouze jedna část plodu je propletena, například krk nebo noha);
 • kombinované (šňůra se krouží kolem několika částí plodu, například kolem krku a nohou).

Důvody pro rozvoj patologie

Faktory, které mohou vést k tvorbě patologie:

 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku);
 • polyhydramnios;
 • dlouhá pupeční šňůra;
 • vystavení škodlivým látkám;
 • častý stres.

Pokud nastávající matka nedodrží správný životní styl, věnuje málo času procházkám na čerstvém vzduchu nebo nejí dobře, může to vést k rozvoji její anémie. Tento stav u těhotné ženy povede k nedostatku kyslíku u plodu. Výsledkem bude, že dítě bude mnohem aktivnější v pohybu, a tak se bude snažit informovat nastávající matku o problémech. Aktivní pohyby plodu mohou způsobit, že se šňůra otáčí kolem krku nebo jiných částí těla..

S polyhydramniemi má dítě více prostoru pro pohyb, což může také vést k rozvoji této patologie.

Expozice škodlivým látkám stimuluje nervový systém plodu, což vede ke zvýšení jeho aktivity. Proto během těhotenství lékaři doporučují:

 • vyjměte kávu a silný černý čaj ze stravy;
 • minimalizovat vystavení pracovním rizikům (vibrace, toxické látky: laky, barvy, prach);
 • odmítnout špatné návyky:
  • kouření;
  • pití alkoholu;
  • omamné látky.

Stresové situace vedou k tomu, že v těle matky je produkováno velké množství stresových hormonů, které také ovlivňují dítě. Začne cítit nebezpečí a aktivněji se pohybuje, zamotá se kolem šňůry.

Lidové pověry

Známka byla známa již od starověku a uvádí, že těhotné ženy by neměly být zapojeny do vyšívání, protože pletení, tkaní, šití může vést k propletení dítěte pupeční šňůrou. Podle starověké pověry může pletení, tkaní a šití vést k zapletení dítěte s pupeční šňůrou

Jako člověk s lékařským vzděláním mohu říci, že vyšívání s touto patologií nijak nesouvisí. Pověra se datuje do dávných dob, kdy medicína nebyla dostatečně vyvinutá a neexistovaly diagnostické metody, jako je ultrazvuk, dopplerometrie, kardiotocografie, takže nebylo možné sledovat stav plodu. Lidé se snažili vysvětlit důvod rozvoje patologie a nemohli najít objektivní vysvětlení, a protože v té době byla většina žen zapojena do vyšívání, tento vztah vznikl. V současné době může lék pojmenovat příčiny stanoviště, které jsou potvrzeny pomocí moderních diagnostických metod.
Existuje další pověra, že aktivní pohyby těhotné ženy (zvedání paží) mohou také způsobit vznik této komplikace. Medicína toto znamení zcela odmítá, protože vztah mezi zvednutím rukou těhotné ženy a šňůrou kolem dítěte nebyl prokázán.
Věřím, že v těchto slovech je částečně pravda, ale to souvisí nejen s pohybem rukou. Nesprávný výkon gymnastických komplexů a aktivní sport během těhotenství může vést k zapletení pupeční šňůry. To se však neděje u všech žen, takže pověru lze přičíst pouze faktorům, které zvyšují riziko rozvoje patologie, ale nevedou k jejímu vzniku ve 100% případů.

Příznaky zapletení šňůry

Zvláštností této patologie je to, že může být asymptomatická a může být detekována pouze ultrazvukem během screeningového vyšetření.

Jediným příznakem, kterým může nastávající matka mít podezření, že se něco pokazí, je pohyb plodu. Každé dítě má denní režim. Obvykle může maminka říci, kolik času spí a kdy je vzhůru. Pokud se dítě cítí nepohodlně, změní se povaha motorické aktivity.

Pokud dojde k chronické hypoxii, pohyby dítěte budou pomalé a vzácné. Pokud dojde k prudkému nedostatku kyslíku, je dítě nepříjemné a začne se aktivně pohybovat. Důvodem je skutečnost, že se snaží samostatně odstranit příčinu nepohodlí a také hlásí problémy.

Náhlá hypoxie může způsobit abrazi placenty a předčasný porod a v případě pozdní diagnostiky vede patologie k hlubokému postižení dítěte (zejména v mentální sféře). V nepříznivých případech může plod umřít.

Jak vypočítat pohyby plodu

Po 28. týdnu těhotenství se doporučuje počítat pohyby plodu. Pro správný výpočet počtu pohybů dítěte byly vyvinuty tři hlavní metody:

 • Pearson;
 • Sadowski;
 • Cardiff.

Všechny testy jsou založeny na výpočtu období pohybů plodu, které jsou uvedeny ve speciální tabulce umístěné na výměnné kartě těhotné ženy, nebo v běžném notebooku.

Normálně by dítě mělo provádět alespoň 10 pohybů po dobu 2 hodin. Pokud nejsou pohyby během 12 hodin vůbec pozorovány, okamžitě vyhledejte lékaře.

Nejběžnější Pearsonova metoda, protože je více informativní a snadno použitelná. Obvykle je to on, kdo je uveden v těhotenské kartě.

Pearsonova metoda

Těhotná žena by měla sledovat pohyb dítěte po dobu 12 hodin: od 9:00 do 21:00. Pro jedno promíchání se vezme jedna doba aktivity (dítě se začalo pohybovat a okamžitě provedlo několik pohybů). Následující míchání lze zaznamenat až po období klidu v žaludku budoucí matky.

Výpočet se provádí před registrací 10 motorových období. Po 10 sériích pohybů je třeba si poznamenat čas, za který k nim došlo. Pokud je jich méně než 10, musíte uvést počet pohybů od 9:00 do 21:00, které pociťovala moje matka, a konzultovat lékaře. Pokud nebyly pozorovány více než 3 periody pohybu denně, okamžitě vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Tato technika zahrnuje výpočet pohybů plodu po jídle v období od 19:00 do 23:00. Po večeři by těhotná žena měla ležet na levé straně a jednu hodinu spočítat všechny pohyby dítěte, včetně třesů a otřesů..

Za hodinu by normálně měla žena počítat 10 pohybů. Pokud jich bylo méně, je třeba si v této poloze lehnout další hodinu, přičemž je třeba věnovat pozornost každému pohybu dítěte. Pokud během 2 hodin dojde k méně než 10 pohybům, vyhledejte lékařskou pomoc.

Cardiffova metoda

Test podle pravidel je podobný jako Pearsonova metoda. Rozdíl spočívá v tom, že žena si může vybrat kdykoli vhodný způsob výpočtu pohybů plodu. Zbytek pravidel je stejný: pro 12 hodin pozorování je nutné počítat období pohybů plodu.

Pokud zaznamenáte méně než 10 období aktivity během 12 hodin, musíte navštívit lékaře. Pokud výsledek výpočtů přesáhne uvedené údaje, může to být jeden z příznaků hypoxie. Pouze lékař však může stanovit přesnou diagnózu podle výsledků ultrazvuku, dopplerometrie a kardiotocografie (CTG).

Diagnóza zapletení krku plodu

K identifikaci této patologie použijte:

 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk);
 • Dopplerometrie (měření průtoku krve v systému matka - placenta - plod);
 • kardiotocografie (stanovení srdeční frekvence plodu v klidu a pod vlivem vnějších faktorů).

Ultrazvuk těhotné ženy s propletením fetální pupeční šňůry

Patologie je často detekována během rutinního screeningu těhotné ženy. Vyšetření může určit přítomnost pupečních šňůr v oblasti těla dítěte. Pokud je pupeční šňůra vizualizována v oblasti krku na všech stranách, provede se příslušná diagnóza. Zbývající vyšetření jsou nezbytná k určení toho, do jaké míry patologie ovlivňuje vývoj budoucího dítěte. Po obdržení výsledků, které překračují normu, je individuálně rozhodnuta otázka další taktiky těhotenství a porodu.

Dopplerometrie

Tato studie je zaměřena na stanovení stupně poruch oběhu v systému matka - placenta - plod. Pomocí speciálního senzoru se stanoví průtok krve v uteroplacentálních a umbilikálních cévách. Snížené nebo zvýšené sazby naznačují problémy při zajišťování živin a kyslíku u dítěte. Dopplerometrie je zaměřena na stanovení stupně oběhové poruchy v systému matka - placenta - plod

Tabulka: Hodnoty indexu rezistence krevního toku dělohy v různých stadiích těhotenství

Těhotenství v týdnechSečteno a podtrženoPrůměrnýNejlepší sazba
dvacet0,370,520,70
210,360,510,69
220,360,500,68
230,360,500,68
240,350,500,67
250,350,490,66
260,350,490,65
270,340,480,64
280,340,480,64
290,340,470,63
třicet0,340,460,62
310,340,460,61
320,340,450,61
330,340,450,59
340,340,450,59
350,330,450,58
360,330,440,58
370,330,440,57
380,330,440,57
390,330,430,57

Tabulka: Hodnoty indexu rezistence pupečníkové krve v různých stádiích těhotenství

Těhotenství v týdnechSečteno a podtrženoPrůměrnýNejlepší sazba
dvacet0,630,740,84
210,620,730,83
220,610,720,82
230,600,710,82
240,590,700,81
250,580,690,80
260,580,680,79
270,570,670,79
280,560,660,78
290,550,650,78
třicet0,540,640,77
310,530,630,76
320,520,620,75
330,510,610,74
340,490,600,73
350,480,590,72
360,460,580,71
370,440,570,70
380,430,560,69
390,420,550,68
400,410,540,67

Kardiotocografie

Diagnostická metoda vám umožňuje určit, jak spletení pupeční šňůry ovlivňuje stav plodu. Každý parametr je hodnocen od 0 do 2 bodů. Pro studii jsou speciální senzory připevněny k žaludku těhotné ženy a měří hlavní ukazatele plodu v klidu i při vystavení vnějším faktorům

Tabulka: hodnocení ukazatelů CTG během těhotenství

Parametry srdeční frekvence (srdeční frekvence) za minutu0 bodů1 bod2 body
Bazální srdeční frekvence180100-120;
160-180
120-160
Variabilita srdeční frekvence: frekvence oscilace 1 minuta6
Amplituda oscilace za 1 minutu5 nebo sinusový tvar5–9 nebo> 2510–25
Změny srdeční frekvence: zrychleníChybíPeriodickýSporadic (single)
VypuštěníPozdní dlouhý nebo variabilníPozdní krátkodobé nebo proměnnéChybí nebo brzy
Plodové pohybyNe1-2> 3

Pro vyhodnocení výsledku musí být body získané pro každý parametr shrnuty. V důsledku toho může být částka od 0 do 12 bodů. Rozdělení výsledků:

 • 9-12 bodů odpovídá normálnímu vývoji dítěte;
 • 6-8 bodů označuje počáteční stupeň rozvoje hypoxie u dítěte;
 • méně než 5 bodů naznačuje přítomnost závažných problémů ve vývoji plodu.

Důsledky v detekci zapletení pupeční šňůry plodu

Pokud je patologie detekována v časných stádiích těhotenství, neměli byste panikařit. Vzhledem k tomu, že dítě je stále malé a aktivně se pohybuje, možná se sám rozpadne a do doby narození se zamotá.

S mým prvním dítětem jsem měl dvojí zapletení a bylo mi předepsáno absolvovat speciální metabolický kurz, abych zlepšil průtok krve, ale od narození se samotné dítě rozpadlo, což jsem nebyl šťastný sdělit.

Katya Vasilenko

https://www.7ya.ru/article/Obvitie-pupoviny/

Pokud byla zjištěna komplikace ve 32. týdnu těhotenství nebo později, je předepsáno dynamické monitorování plodu pomocí kardiotocografie. Pokud má příznaky těžké hypoxie, může být provedeno nouzové chirurgické dodání (císařský řez) v kterémkoli stadiu těhotenství..

Negativní důsledky přítomnosti této patologie se mohou vyvinout pouze v případě pozdního odhalení problému, kdy dítě trpí nedostatkem kyslíku po dlouhou dobu. V tomto případě může nenarozené dítě mít problémy s fungováním nervového systému a také se zpožděním v duševním vývoji. Pokud dítě netrpí hypoxií, nebojte se.

Prevence vzniku patologie

Jako prevenci tvorby propletení plodu pomocí pupeční šňůry se doporučuje ženě:

 • dodržujte správný režim dne;
 • snížit vystavení škodlivým a stresovým faktorům;
 • vyvážte svůj jídelníček;
 • zvýšit venkovní procházky.

Metody prevence také zahrnují jógu, vodní aerobik a plavání. Všechna cvičení však musí být prováděna s trenérem a bez nadměrného fanatismu..

Co by měla nastávající matka?

Pokud je zjištěna patologie, měla by těhotná žena pečlivě sledovat aktivitu dítěte a v případě alarmujících příznaků okamžitě vyhledat lékaře. Je nesmírně důležité dodržovat všechna doporučení lékaře a v žádném případě jeho jmenování ignorovat.

Patologie nevyžaduje lékařské ošetření, ale s počátečními příznaky hypoxie u plodu může lékař předepsat budoucí mateřské vitamínové komplexy a léky, které zlepšují průtok krve v systému matka-placenta-plod, aby se zlepšil zdravotní stav plodu..

Lékaři obvykle doporučují zvýšit venkovní procházky, vyvážit stravu, vzdát se špatných návyků (kouření, alkohol), pokud existují, a odstranit účinky stresových faktorů. Do aerobiku pod dohledem trenéra

Mohou být doporučeny dýchací gymnastické komplexy, hodiny jógy a vodní aerobik. Zkušený specialista by měl ukázat techniku ​​provádění respirační gymnastiky a je lepší provádět hodiny jógy a vodní aerobiku pod dohledem trenéra.

Nemůžete použít tradiční medicínu a provádět složitá cvičení, abyste „rozmotali“ dítě z pupečníkové smyčky. Situaci to může jen zhoršit..

Dodávka se šňůrou kolem krku plodu

Jednotlivé a vícenásobné zapletení nejsou absolutním ukazatelem císařského řezu. Pokud patologie nepoškodí nenarozené dítě, netrpí hypoxií, porod lze provést přirozeně.

Při porodu bude v tomto případě pečlivější sledování stavu plodu během porodu: sledování indikátorů dítěte pomocí kardiotocografie každých 30 minut a po každém pokusu. Se zvýšením hypoxie bude lékař používat léky, které budou stimulovat porodu, a po narození hlavy ji okamžitě uvolní z pupeční šňůry.

Když plod vykazuje hypoxii a hlava se nenarodí, může lékař provést perineální disekční manipulaci (epiziotomii), aby se urychlil proces porodu.

Moje obě děti se narodily s trojnásobným zapletením. Kromě toho byl můj syn viděn na ultrazvukovém vyšetření (ale pouze jednu smyčku, po 37 týdnech) a moje dcera nebyla ani podezřelá, protože Když jsem se narodila, neudělala jsem doppler, doktorovy oči jí vyskočily na čelo. Nemyslel jsem ani na Caesareana, velké děti (syn 3990, dcera 3820) se narodily samy o sobě, 8/9 Apgar, zcela normální, ne modrá, ale pupeční šňůra - ano, byly velmi dlouhé, epiziotomie (řez) byla v obou rodech. Hlavní věc je zde dobrý lékař (takže během pokusů neustále poslouchat srdeční tep dítěte) a ne prodlužovat dobu potřebnosti.

Suzan

https://forum.9months.ru/viewtopic.php?t=3201

Pokud je těhotné ženě diagnostikováno několikanásobné těsné zapletení, je předepsáno plánované porod s císařským řezem, protože během procesu porodu může pupeční šňůra napnout a blokovat průtok krve v cévách nebo vést k předčasnému placentárnímu narušení. V tomto případě se dítě narodí ve stavu těžké hypoxie, což vyžaduje okamžitou lékařskou péči a intenzivní péči.

Moje třetí dítě mělo dvojité těsné zapletení. Ultrazvuk ve 34. týdnu mi neudělal (moronští lékaři). A syn se narodil celý modrý, vykřikl až po 8 minutách. Dali zadušení a on ležel samostatně po dobu pěti dnů. Píchali, léčili a zaregistrovali se u neurologa. Zapletení tedy není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Maria

https://www.baby.ru/community/view/22562/forum/post/360215/

Zapletení šňůry kolem krku plodu je komplikací těhotenství. Avšak s včasnou diagnózou a dodržováním všech lékařských předpisů těhotnou ženou probíhá proces porodu bez komplikací a nepoškozuje zdraví matky a dítěte.

alena----

dvojitá šňůra kolem krku

Příspěvek zveřejnil alena ---- · 18. dubna 2012

5 860 zobrazení

Je nám téměř 26 týdnů, kdy se Son obrátil vzhůru nohama, ale není to děsivé, protože se stále může převrátit. ale když jsem se točil, dvakrát jsem se zapletl do pupeční šňůry kolem krku. a na závěr napsal: „dvojité propletení s pupeční šňůrou kolem krku“

Jsem v bezvadném stavu, i když jsem se nedusil. Bůh mu pomoz.

9 komentářů

Doporučené komentáře

Připojte se k našim diskusím!

Musíte být uživatelem, který zanechá komentář.

Vytvořit účet

Zaregistrujte se a získejte účet. Je to jednoduché!

Vejít do

Již zaregistrované? Přihlásit se zde.

To nejlepší na webu

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Základy cyklu: ovulace, implantace, corpus luteum

Těhotenství a menstruace

Oblíbená témata

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 6 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 1 hodinou

Zaslal: Mary754
Vytvořeno před 23 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: Натали28
Vytvořeno před 18 hodinami

Zaslal: ОксанаРом
Vytvořeno před 20 hodinami

Zaslal: Enma13Ai
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 19 hodinami

Klinická hodnocení

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Propletení plodu pomocí pupeční šňůry kolem krku: jaké je nebezpečí jediného, ​​dvojitého a trojitého?

Moderní technologie vám umožní sledovat vývoj, růst a stav nenarozeného dítěte, když je v lůně. Obrovskou výhodou ultrazvukového nebo kardiotocografického vyšetření plodu je schopnost včasně detekovat patologie, například zapletení šňůry..

Co ohrožuje diagnózu dítěte? Co způsobuje, že se kolem kabelu ovinuje jediný, dvojitý nebo trojitý kabel? Co dělat nastávající matka? Je možné se tomuto problému vyhnout?

O patologii

Pupeční šňůra je vaskulární formace, která spojuje organismy plodu a matky placentou. Tento dočasný mim embryonální orgán se vytváří v období od 2. do 12. týdne těhotenství z amniotické nohy spojující embryo s amniónem (budoucí fetální močový měchýř) a chorionem (z něj je vytvořena placenta). Normálně se pupeční šňůra skládá ze tří cév - dvou tepen a žíly, ponořených do želé-želatinové hmoty - želé. To vše je zkroucené ve spirále a pevně zakryté plodovou skořápkou.

Normální délka pupeční šňůry je od 40 do 70 cm. Zpravidla je spletení diagnostikováno, pokud je orgán delší než normální. Patologie se určuje při ultrazvukovém vyšetření nebo při porodu. Nejčastěji odhalují spletení pupeční šňůry kolem krku plodu.

Existují dva typy patologie:

 • propletení v důsledku otáčení dítěte kolem osy - je, jak bylo, zabaleno do pupeční šňůry;
 • zapletení v důsledku toho, že dítě sklouzlo do pupeční šňůry.

V prvním typu zamotání je velmi možné samostatně „protáhnout“ smyčky. Druhý typ může způsobit problémy.

S úplným skluzem se pupeční šňůra nezakrývá kolem krku plodu, ale je svázaná a tvoří skutečný uzel. Podobné formace se vyskytují v 0,5% všech rodů, téměř vždy s velmi dlouhou pupeční šňůrou. Zřídka poškozují dítě, protože díky pružnosti šňůry nejsou dostatečně napnuté, aby způsobily hladovění kyslíkem..

Pokud do smyčky prochází pouze plodová hlava, pupeční šňůra je omotána kolem krku a může ji táhnout. Samotné dítě se nebude moci takové smyčky zbavit. Obzvláště nebezpečné těsné zapletení šňůry.

Důvody k bydlení

Všechny tři stavy jsou přítomny v prvním trimestru těhotenství - právě během prvního ultrazvuku mnozí slyší o zapletení šňůry. Dítě však má spoustu času na spontánní vyřešení situace.

Ve druhém a třetím trimestru už nezbývá mnoho prostoru, samotné dítě se zvětšuje a jeho aktivita klesá. Nicméně při absenci alarmující diagnózy na prvním ultrazvuku se může objevit po druhém a třetím screeningu a dokonce před porodem..

Zapletení pupeční šňůry vyvolává následující důvody:

 • fetální hladovění kyslíkem;
 • matka konzumuje potraviny a drogy, které mají stimulační účinek na nervový systém;
 • stresující podmínky matky;
 • polyhydramnios;
 • dlouhá pupeční šňůra.

Nedostatek kyslíku způsobuje, že se dítě pohybuje stále aktivněji. Vzrušující plod v děloze jsou některé z produktů používaných ženou - káva, čaj, sladkosti. Když matka zažije silný emocionální šok, dokonce i pozitivně zbarvený, jsou látky vyvolávající aktivitu - adrenalin a kortizol - vhozeny do krve. V kombinaci s nadměrným objemem plodové vody a dlouhou pupeční šňůrou může zvýšení motorické aktivity plodu vést k jeho zapletení.

Jediné zapletení dítěte s pupeční šňůrou s fotografií

Hlavní metody diagnostiky patologie pupeční šňůry během těhotenství jsou ultrazvuk, CTG, dopplerometrie. Ženy se velmi bojí, když uslyší, že kolem krku dítěte je ovinuta pupeční šňůra. Jediné zapletení je však zaznamenáno téměř při každém pátém narození (ve 22,9% případů), což znamená, že tento jev sám o sobě není tak děsivý.

Při normální nebo dlouhé délce pupeční šňůry není jediné zapletení vážným rizikem. V době narození porodník jednoduše vytáhne smyčku a odstraní ji z krku novorozence (na obrázku). Když je pupeční šňůra krátká, může být řezána.

Dvojité a trojité zapletení

V porodnické praxi se vyskytuje dvojí (3% případů z celkového počtu narozených), trojí (0,5%) a dokonce čtyřnásobné (0,07%) ovinutí krku plodu. Čím více se otáčí pupeční šňůra, tím vyšší je pravděpodobnost poškození pupeční šňůry, dokud není mezera plná krvácení a smrti dítěte.

Umbilikální smyčky nejen komprimují fetální krk, ale také zkracují délku šňůry. Se zvýšenou motorickou aktivitou to může vést k narušení placenty. Dalším důsledkem opakovaného zapletení je změna polohy plodu v děloze. Často se vyskytuje dvojí zapletení s pánevní prezentací - dítě nemůže jít dolů, neumožňuje zkrácenou délku pupeční šňůry.

Jaké mohou být těhotenské komplikace a důsledky pro dítě?

Zapletení pupečníkové šňůry, zejména jednou a ne napjaté, málokdy způsobuje těhotenské komplikace. Díky želé Warton se cévy - žíla, skrz kterou se živiny a kyslík dostávají do plodu, a dvě tepny, které odstraňují produkty jeho životní činnosti - nezvrtávají. Nebezpečí jsou skutečné uzly a vícenásobné zapletení krku, které jsou velmi vzácné.

Diagnóza zapletení je možná pouze ultrazvukem, ale tato metoda neposkytuje 100% záruku potvrzení nebo vyvrácení diagnózy. Na monitoru není vidět, zda se pupeční šňůra opravdu ovine kolem krku plodu, nebo zda ji jednoduše obklopí bez křížení.

Porodníci často zjistí, že dítě bylo po jeho narození zabaleno do pupeční šňůry. Nepřímo je zapletení pupečníkové šňůry indikováno těmito znaky:

 • zvýšení nebo snížení motorické aktivity;
 • vývojové zpoždění;
 • odchylky srdeční aktivity (obvykle zvýšení nebo snížení srdeční frekvence).

Pokud jsou takové příznaky detekovány, je těhotná žena pod zvláštní kontrolou. Žena bude požádána, aby pečlivě sledovala pohyby dítěte, a pokud dojde ke změně jeho činnosti, vyhledejte lékaře. Také bude muset častěji podstoupit ultrazvuk a CT..

Neexistují žádné způsoby, jak situaci ovlivnit, než se porod prokáže jako účinný. Pokud je u plodu diagnostikována akutní hypoxie, je zvažována proveditelnost předčasného porodu, ve zvláště závažných případech - císařským řezem. Zpoždění je plné vážných následků. Úkolem specialistů je zabránit tomu, aby dítě umřelo..

Co by měla nastávající matka??

Nejprve by se nastávající matka měla uklidnit. Jak již bylo zmíněno, zážitky matky způsobují nával adrenalinu a zvýšenou aktivitu plodu, kterému by se mělo zabránit. Pokud je zapletení zjištěno v 1. a dokonce 2. trimestru, není třeba vůbec panikařit - za prvé, není známo, zda to opravdu je, a za druhé, dítě má dost času dostat se z pupeční šňůry.

Žena by měla sledovat její stravu, vylučovat nebo omezovat používání sladkých, kořenitých i kofeinových nápojů. Příjem vitamínových komplexů odpovídajících gestačnímu věku pomůže plodu poskytnout potřebné látky. Měřená rutina dne, dobrý odpočinek, procházky na čerstvém vzduchu, mírné cvičení uklidní mámu, trochu fidget v její bříšce.

Předpokládá se, že je užitečné provádět speciální cvičení. Jedním z nich je „kočičí póza“: těhotná žena stojí na všech čtyřech a střídavě klenuje záda, jako rozzlobená kočka, a ohýbá se v dolní části zad. Cvičení zmírňuje stres zezadu, uvolňuje tlak z ledvin a močového měchýře, normalizuje průtok krve.

Doporučujeme také dechová cvičení. Hluboké dechy pomáhají saturovat krev kyslíkem, což zabraňuje hypoxii plodu.

Nejodpovědnější přístup k porodu. Pokud lékař doporučuje operativní porod, s odvoláním na skutečnost, že plod je propleten pupeční šňůrou a nemá dostatek kyslíku, nepřetrvávají a trvají na přirozeném porodu. Pokud lékař nevidí důvody operace, nastávající matka musí pečlivě poslouchat všechny pokyny porodníka a dodržovat je co nejpřesněji, aniž by váhala položit objasňující otázky. Nejprve se musíte ujistit o profesionalitě specialisty - v době narození novorozence s propleteným kabelem závisí jeho život na činnosti porodníka.

Porodnická péče při porodu

Pokud existuje pravděpodobnost zapletení pupečníkové šňůry, přechází první a druhé období porodu, aby se zabránilo vážným následkům, průběžným sledováním plodu pomocí CTG. Mezi hrozící příznaky patří bradykardie (snížení srdeční frekvence) až 100 tepů za minutu v první a až 90–80 ve druhé periodě. Jasný příznak nedostatku kyslíku je také považován za těžkou tachykardii - až 200 tepů za minutu.

Vzhledem k nedostatku kyslíku se dítě aktivně pohybuje, mimovolně se uvolňuje meconium (původní výkaly), což zvyšuje riziko aspirace. Při výskytu všech těchto příznaků porodník rozhodne o použití porodních kleští nebo nouzového císařského řezu.

Otálení nebo nesprávné posouzení situace může stát život novorozence. Podezření na vícenásobné nebo těsné zapletení krku plodu s pupeční šňůrou v kombinaci se zřetelnými příznaky hypoxie a (nebo) pánevní prezentace je indikací k chirurgickému porodu..

Články O Neplodnosti